HU177251B - Movable apparatus for continuous laying sleepers - Google Patents

Movable apparatus for continuous laying sleepers Download PDF

Info

Publication number
HU177251B
HU177251B HU78PA1301A HUPA001301A HU177251B HU 177251 B HU177251 B HU 177251B HU 78PA1301 A HU78PA1301 A HU 78PA1301A HU PA001301 A HUPA001301 A HU PA001301A HU 177251 B HU177251 B HU 177251B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
track
cross
gravel
chain
longitudinal
Prior art date
Application number
HU78PA1301A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Manfred Brunninger
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of HU177251B publication Critical patent/HU177251B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/05Transporting, laying, removing, or renewing both rails and sleepers
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/08Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track the track having been taken-up
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/11Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track combined with concurrent renewal of track components
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/06Transporting, laying, removing or renewing sleepers

Description

Wien, Ausztria,
Meneszthető berendezés vágány aljainak folyamatos fektetéséhez
A találmány tárgya meneszthető berendezés vágány aljainak folyamatos fektetéséhez, adott esetben felszedéséhez és vágány sínéivel együttes felszedéséhez is, legalább egy sínfutóművel és/vagy sínhez nem kötött lánctalpas futóművel ellátott hídszerű hossztartóval, valamint vágányágyazat kavicsát felszedő és egyidejűleg planírozó kihordólánc-elrendezéssel, amelynek legalább aljhosszúságú, illetve vágányszélességű keresztággal ellátott, valamint a felső lánckörzet után — adott esetben kavicstisztító rosta közbeiktatásával — elrendezett kavicsszállító szerkezet- 1 tel, valamint az adott esetben sínekkel összekötött aljak szállításához legalább egy szállítópályával és ehhez csatlakozó aljfektető, illetve felszedőszerkezettel rendelkezik.
Régi aljak felszedésére és különösen aljak folyamatos fektetésére, amelyek adott esetben vágány sínéivel úgyne- 1 vezett vágánymezővé össze vannak kötve, különböző berendezések ismeretesek. Ezek vagy új vágányok építésére, vagy pedig vágány felújítására használhatók, amikoris a régi aljakat, illetve új vágány mezőket pedig beszerelik. Annak érdekében, hogy ezeknek az új aljaknak, illetőleg 2 az új vágánymezőknek a kavicson való megfelelő felfekvését biztosítsák, ezek a berendezések vagy ekékkel, vagy körbenfutó kihordólánccal vannak ellátva, ahol a kavicságyazat kavicsának felszedése és egyidejű planirozása ezekkel történik.
Vágány aljainak folyamatos felújítására való berendezés ismerhető meg például a 313341 számú osztrák szabadalmi leírásból. Ennek a régi aljakat felszedő és az új aljakat fektető szerkezete között a kavicságy planírozásához végtelenített körbenfutó kihordólánccal kiképzett kihordó2 lánc elrendezése van. Annak érdekében, hogy a kavics közbenső tárolását oldalt, azaz a vágány aljainak végeinél elkerüljék, a berendezés szállítószalag-elrendezésekkel van ellátva. Ezekkel a felszedett kavicsot az újonnan fektetett 5 aljak körzetébe továbbítják. A szállítószalag-elrendezések egyike az új aljakat fektető szerkezet, valamint a csatlakozó sínjárművek fölött van elrendezve, és leadási körzetében a kavicsnak az aljak körzetébe történő visszajuttatásához elosztósurrantókkal van ellátva. Ez a berendezés a 0 gyakorlatban igen jól bevált, mivel az új aljak végeinél a kavicsok közbenső tárolására nincs szükség. Bizonyos esetekben azonban, különösen kisebb űrszelvénynél a felújítás során nehézségek adódnak, mivel az új aljakat fektető szerkezetek fölött keli a megengedett űrszerelvénnyel 5 amúgy is igen korlátozott helyviszonyok mellett a viszonylag sok helyet elfoglaló szállítószalagok elrendezéseket elrendezni. Ezáltal vágányhosszirányban a szállítási utakat, illetve az ilyen átépítővonatok amúgy is nagy hosszát még tovább kell növelni.
A találmánnyal megoldandó feladat a bevezetőben leírt berendezés továbbfejlesztése, azaz szerkezeti felépítésében, illetve különösen a szállítási utak tekintetében egyszerű es kompakt építési mód létrehozása, amellyel még a felszedendő és adott esetben tisztítandó ágyazatkavics szállítása is egyszerűen elvégezhető.
A kitűzött feladatot ilyen berendezésnél a találmány szerint viszonylag meglepően egyszerű módon úgy oldottuk meg, hogy az aljszállító pályából, aljfektető-, illetve felszedőszerkezetből és adott esetben ezek között elrendeli zett aljfordítószerkezetből kialakított, főleg új aljakat szál177251 litó pálya - az aljaknak a géphosszirányára keresztirányú, a beépítési helyzetben történő szállításhoz — a végtelenített kihordólánc láncvezetőjével határolt keresztmetszet-körzeten átvezetően van elrendezve.
Az aljakat szállító pályának a mintegy négyszögletes, a kihordólánc kerületével képzett keresztmetszetkörzeten való találmány szerinti átvezetésével a kavics kihordóláncról való leadási helye után elrendezett járulékos szállítószalag-elrendezések, vagy szállítószerkezetek elhagyhatók. A kihordólánc maga különösen az utána elrendezett láncvezető keresztpályával együttműködve nemcsak mint profilírozó. illetve felszedőegységként alkalmazható, hanem egyidejűleg mint a kavicsot közvetlenül a leadási hely körzetébe szállító egységként is. Lényeges előnyt jelent az aljakat szállító pályának a megrövidítése, illetőleg az a lehetőség, hogy az aljak fektetését közvetlenül a kihordólánc kiemelési körzete után lehet elvégezni. A találmány szerinti megoldással tehát a teljes berendezés rövidebb építésmódja válik lehetővé, továbbá mivel a felszedés és a szállítás a kihordólánc elrendezéssel megoldható, a megengedett ürszelvényprofil betartását megkönnyítjük.
A találmány további jellemzője szerint célszerű, ha a végtelenített kihordólánc láncvezető hosszpályáinak a kavicságyra ültethető keresztágy körzetétől lényegében négyszög alakú keresztmetszetkörzete van, amelynek szélessége nagyobb, mint a szállítandó aljak hossza, valamint ehhez a keresztmetszetkörzethez mintegy háromszög alakú keresztmetszetkörzet csatlakozik, amely pedig a kétoldalt és egymással szögben elhelyezkedő kihordóláncrészek láncvezető hosszpályarészeivel van kiképezve, ennél a leadókörzet — amely után adott esetben tisztítórosta van elrendezve — központi hajtással van ellátva. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a találmány szerinti keresztmetszetkörzetet viszonylag csekély számú láncvezető pályaegységgel képezzük ki. Továbbá, ezáltal a kihordólánc központi hajtóegység alkalmazható és a felszedett kavicsanyag számára központi leadási hely érhető el.
A találmány előnyös továbbfejlesztése abban van, hogy a végtelenített kihordólánc láncvezető hosszpályáival a kavicságyra helyezhető keresztágnak körzetétől lényegében négyszög alakú keresztmetszetkörzete van, amelynek belső áthaladási keresztmetszete kevéssel nagyobb, mint a szállítandó aljak hossza, ahol a felső láncvezető keresztpálya két végének körzetében előnyösen hidraulikus hajtással van ellátva, közöttük pedig kavicsleadó nyílások vannak kiképezve. A fenti láncvezető-keresztpálya alkalmazásával lehetővé válik, hogy a felszedett ágyazatanyag szétosztott leadásához a vágányhosszirányra keresztirányban szükséges surrantókat a felső láncvezető keresztpálya hossza mentén elosztott leadónyilásokhoz közvetlenül csatlakoztassuk. Ezáltal a vágány keresztkörzetén át az ágyazatanyag közvetlen, szétosztott hozzávetése biztosítható. Ezeken túlmenően, ezáltal minden különösebb ráfordítás nélkül az ágyazatanyag szétosztása a vágány szélességében elvégezhető.
Előnyös továbbá ha az aljfektető szerkezet közvetlenül a felső láncvezető keresztpályával szomszédosán van elhelyezve és amely után ugyancsak a kihordólánc keresztmetszetkörzetében elhelyezett, lánctalpas futómű van elrendezve. Azzal, hogy a kihordóláncelrendezés keresztmetszetkörzetében van mind az aljfektető szerkezet, mind pedig a sínhez nem kötött lánctalpas futómű elrendezve, ilyen viszonylag rövid építési távköznél is — azaz a kiemelés! körzettől az aljak fektetési helyéig mért távolságnál — elérjük, hogy a sínhez nem kötött futómű planírozótt kavicságyazat-felületen meneszthető. Ennél a lánctalpas futómű menesztése terén a kavicságyazat-anyagnak az előtömörítése közvetlenül az új aljak fektetése előtt elvégezhető. Ezzel a sínnélküli átépítési térköz hossza ugyancsak megrövidül.
A találmány szerinti megoldás további kiviteli alakjánál a felső láncvezető keresztpályában kiképzett kavicsleadások főleg az új aljakat fektető szerkezet és az azután elrendezett sínfutómű közötti elosztósurrantókkal vannak öszszekötve, amelyek legalább két kavicspad kialakításához, főleg a baloldali és a jobboldali sínszál körzete számára vannak kialakítva. Ezáltal a vágánykeresztkörzeten át a kavics elosztására szolgáló mechanikus szállitószerkezetek megtakaríthatók. Ezen túlmenően ezáltal biztosítható, hogy a kavics csak az erre kijelölt szakaszokba legyen leadva, úgyhogy szabadon maradjanak azok a körzetek, amelyek közvetlenül ezután a síneket rögzítik.
Előnyös továbbá az olyan kiviteli alak, amelynél a felső láncvezető keresztpályában elrendezett, a láncvezető hosszpályához — amely a felszedett ágyazatanyag szállítóserlegét képezi — közel, szomszédosán elhelyezett kavicsleadó nyílás állítható leadószeleppel van ellátva. Ezzel a kavicselosztó szerkezetben viszonylag kevés mozgórészt alkalmazunk, mivel az állítható leadószelep mennyiség szerinti beállításával a vágánykörzethez vezetett kiömlő kavics mennyisége szabályozható.
A találmány további jellemzője szerint ugyancsak célszerű, ha a felső láncvezető keresztpálya a láncvezető hosszpályák felső végével csuklósán összekötött, közbenső keresztpályával van kiképezve, amelynek a láncvezető hosszpályákkal való kapcsolási helyei a keresztpályarész hosszirányában legalább egy aljhossznyi távolságban vannak elrendezve.
A láncvezető keresztpálya ilyen kialakításával az aljfektető szerkezet térben szorosan szomszédos elrendezése válik lehetővé, mivel a keresztmetszetkörzet szélessége a felső láncvezető keresztpálya körzetében is nagyobb, mint a szállítandó aljak hossza.
A találmány keretein belül előnyös továbbá, ha a lényegében négyszög alakú keresztmetszetkörzet állítható szélességváltoztatásához a kavicsra helyezhető keresztág és/ vagy a felső láncvezető keresztpálya állítóhajtásokkal, valamint előnyösen egymásbatolható vezetékrészekkel van ellátva.
A keresztág és/vagy a fenti láncvezetö keresztpálya változtatható hosszúságú kivitelével lehetővé válik, hogy az egyik munkabevetés befejezése után a találmány szerinti keresztmetszetkörzet szélességét csökkentsük. így az egyik munkabevetéstől a másikhoz való átállítómenetekhez a láncvezető hosszpályák és a megengedett űrszelvény között nagyobb keresztirányú távolság érhető el. Ezzel az átállitómeneteknél a szűkebb űrszelvényviszonyokkal rendelkező szakaszokon a biztonság is javítható.
Különösen előnyös lehet a találmány szerinti kihordóláncelrendezés olyan meneszthető, vágány aljainak és/ vagy sínjeinek kicserélésére, illetve felújítására folyamatos előrehaladás közben képes berendezésnél, a felszedő és fektetőszerkezetekkel ellátott sínjárműveknek legalább két, egymás mögött elrendezett hídszerű hossztartójuk van, és közösen meneszthető jármükötelekké vannak öszszefogva, ahol munkairányban hátulról az első hídszerű hossztartó — amely munkairányban a kihordóláncok, illetve az aljfektető szerkezet előtt van elrendezve — az aljakat a gép hossztengelyére keresztbe fordító 'szerkezettel van ellátva.
A régi és új aljakat fordító szerkezetnek ilyen elrendezésével a kihordólánc körzetében teret takaríthaiunk meg. mivel az aljak mindig beépítési helyzetükben, azaz vágányhosszirányba keresztbe szállíthatók. Az aljaknak viszonylag nagy helyet igénylő elforditása ezzel szemben a hossztartónak bármelyik körzetébe eltolható. Itt a sínek, illetve az aljak felszedésére, illetőleg fektetésére semmiféle további szerkezetekről, illetőleg szerszámokról nem kell gondoskodni. A kettős hídszerű hossztartó alkalmazása azért is célszerű, mivel a két hossztartón át elhelyezkedő alj szállító pályának régi és új aljak számára viszonylag nagy tárolótérfogata van. Ezzel a régi és új aljak oda- és elszállításánál fellépő zavarok az átépítési folyamat megszakítása nélkül elhárítható.
A találmány szerinti további célszerű kialakítás abban van, hogy a végtelenített kihordóláncokkal és elosztósurratókkal ellátott, kavicsleadásokkal kiképzett kavicsfelszedő- és elosztópálya az új aljakat szállító pál\ át a hátsó sínfutómű és ez előtt elrendezett lánctalpas futómű közötti körzetben keresztezi.
Ez a kialakítás azzal az előnnyel jár, hogy mind a munkabevetés kezdetekor, amikoris a hídszerű hossztartó még a fekvő régi vágányon támaszkodik, mind pedig az azt követő folyamatos átépítés alatt, amikoris az a lánctalpas futóműn át a már planírozott ágyazaton támaszkodik, a hossztartó végkörzetén át az igénybevételek kedvező elosztása érhető el. Ezen túlmenően ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy a munkabevetés végén a hátsó sínjárműnek a sínre helyezéséig kifogástalan felfekvést, illetőleg, hogy az elosztósurrantókkal az aljközök kifogástalan betöltését elvégezzük. Célszerű ennél, ha előnyösen a gép hossztengelyére keresztbe eltolható, segédfutóműként kialakított sínfutómű közvetlenül a kihordóláncok előtt van elrendezve. A segédfutómü ilyen elrendezése lehetővé teszi, hogy a hossztartónak a sínhez kötött futómű által a sínen való támasztását a sínhez nem kötött lánctalpas futómű alkalmazásával egyszerű módon a kavicságyra cseréljük, illetve ennek ellenkezőjét.
Az egyes munkaműveletek folyamatos egymásutáni elvégzéséhez a találmány szerint célszerű, ha munkairányban a kihordó-láncok előtt aljrögzítő egységek, például csavarok, szegek, alátétlapok és hasonlók felszedésére és azt követő elszállítására alkalmas szerkezet, előnyösen tartállyal ellátott mágneshenger, utána pedig aljrögzítő egységeket szállító és szerelő szerkezet van elrendezve. Ilyen járulékos szerkezetek elrendezésével lehetővé válik a vágányépítéshez szükséges munkafolyamatoknak egyetlen közös átépítővonatban való koncentrálása, ahol különösen az aljrögzítő egységeket szállító és szerelő szerkezet alkalmazásával az új aljak és új sínek között a kihordólánc találmány szerinti kialakításával semmiféle efölött vezető kavicsszállító, vagy kavicselosztó szerkezettel nincs akadályozva.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés példakénti kiviteli alakjait tüntettük fel. Λ rajzon: az
1. és 2. ábrákon a találmány szerinti aljak folyamatos fektetésére, illetve cserélésére, vagy felújítására alkalmas meneszthető berendezés első példakénti kiviteli alakját két hídszerű hossztartóval kiképzett sínjárművel oldalnézetben szemléltetjük, ahol az egyik sínjárművet a jobb áttekinthetőség kedvéért a II—-II és I—I vonalaknál megosztva folytatásban ábrázoltunk; a
3. ábrán kihordólánc-elrendezés példakénti kiviteli alakjának felülnézete viszonylag nagyobb léptékben látható; a
4. ábra a 2. ábra szerinti hídszerű hossztartó részletének az ezen elrendezett szerkezeteknek, és a kihordólánc-eirendezésnek viszonylag nagyobb léptékű oldalnézete; az
5. ábrán a 4. ábra szerinti megoldás felülnézete látható; a
6. ábra elölnézet, a 4. ábrán VI—VI nyílirányban tekintve; a
7. ábrán a kihordólánc-elrendezés felülnézete látható, a 4. ábrán VII nyílirányban tekintve.
Amint az 1. és 2. ábrákon látható folyamatos aljfektető 1 berendezésnek két sínjárműve van. Ezek első és második hídszerű 2, illetve 3 hossztartóból vannak kiképezve. A 3 hossztartó a régi 4 síneken 5 sínfutóműveken át támaszkodik. A hídszerű 2 hossztartó 6 és 7 sínfutóművekkel, valamint lánctalpas 8 futóművel van ellátva. Az ábrázolt munkabevetés közben a 2 hossztartó a 6 sinfutóművön át a régi 4 síneken, a lánctalpas 8 futóműn át pedig a planirozoti ágyazatfelületen támaszkodik, valamint a 3 hossztartóval közösen meneszthető járműkötelékké van összefogva. A .» hossztartóval csak jelképesen jelölt további 9 sínjárművek vannak összekapcsolva.
A 2 hossztartón aljfelszedő 10 szerkezet, aljfektető 11 szerkezet, valamint 12 kihordólánc-elrendezés van elhelyezve.
Az aljfektető 11 szerkezet 13 szállítópályával, valamint ezek között elrendezett aljforditó 14 szerkezettel közösen aljszállító 15 pályát képez, az eredmény vonallal jelölt új 16 aljak számára. A régi 17 aljak szállítópályája az aljfelszedő 10 szerkezetből, aljfordító 14 szerkezetből és ahhoz csatlakozó 18 szállítópályából áll. A 13, 18 szállítópályák például több egymás után elrendezett hidraulikus hajtással ellátott szállítóláncokból, illetve szállítószalagokból áll, amelyek a 3 hossztartó hosszkörzetében helyezkednek el. A 12 kihordólánc elrendezés a 2 hossztartón magassági irányban 19 munkahenger segítségével állíthatóan van ágyazva és a lánctalpas 8 futóműn elrendezett csúszólapokon át vágányhosszirányra keresztirányú helyzetében van vezetve, illetve rögzítve. A 12 kihordólánc-elrendezés felső végéhez 20 elosztósurrantók csatlakoznak, amelyek rendeltetése, hogy a felszedett ágyazatkavicsot leadják.
A 2 hossztartón továbbá a lánctalpas 8 futóműnek a 7 sínfutóművel ellentétes oldalán 21 segédfutómű magassági irányban állíthatóan van ágyazva. Ezen túlmenően a 3 hossztartó két 5 sínfutóműjének egyikének körzetében 22 mágneshengerből, ezután elrendezett keresztszáliitóegységböl, valamint adott esetben tartályból álló kisvasgyüjtö szerkezet van elrendezve.
A találmány jobb megértése végett az eljárás menete az 1 berendezéssel, úgynevezett vágánya tépi tő vonattal végzett folyamatos vágányfelújítás kapcsán kerül ’smertetésre:
Az aljfektető 10 szerkezettel a régi 17 aljakat felszedjük és a 18 szállítópálya száilítószerkezetén át az aljforditó 14 szerkezethez vezetjük, amely kialakítható például a 303 787 számú osztrák szabadalmi leírás szerint, Í z a 17 aljakat beépítési helyzetükből - ebben hossztengelyük merőleges a vágányhosszirányra - 90 -kai elfordítja, úgyhogy a 17 aljak a vágányhossziránnyal párhuzamosan helyezkednek el. Az elfordított régi 17 aljakat ezután a 18 szállítópálya további szállítószerkezeteivel a 3 hossztartó végkörzetébe szállítjuk, ahol azokat a 9 sínjármü nem ábrázolt szállítószerkezeteire továbbadjuk. Ezeken a 9 szállítószerkezeteken az aljak fordítószerkezet segítségével új177251 ból kereszt helyzetbe fordíthatók és az ilyen vágányátépítő vonatoknál ismert portáldaruk segítségével alj szállító járművekre továbbíthatók. Azonban hosszirányú felrakás is lehetséges — amikoris az aljak hossztengelye párhuzamos a vágánytengellyel — adott esetben paletták alkalmazásával. Ezt követően az új 16 aljakat az aljszállító jármüvekről az új aljak 13 szállítópályájának körzetébe visszük és azokat hosszhelyzetben a 2 hossztartón lévő aljfordító 14 szerkezethez vezetjük. A 90°-os elfordítás után ezeket az aljfektető 11 szerkezet függőleges 23 rédlerén át az aljfektető 11 szerkezet fektetőkampóihoz továbbítjuk és a planírozott és tömörített ágyazatfelületre fektetjük. A függőleges 23 rédler a 12 kihordólánc-elrendezés által körülzárt keresztmetszetkörzeten van átvezetve. A planírozás, illetve a tömörítés a 12 kihordólánc-elrendezés és a közvetlenül ezután elrendezett — ugyancsak a kihordóláncok által határolt keresztmetszetkörzetben elrendezett — lánctalpas 8 futómű segítségével történik. A 12 kihordólánc-elrendezés által felszedett ágyazatkavicsot a 20 elosztósurrantók segítségével közvetlenül az új aljakat fektető 11 szerkezet mögött az újonnan fektetett 16 aljak hossza mentén elosztjuk, illetőleg lerakjuk. Ezáltal az átépítési térköz — azaz az aljak felszedést és a fektetési helye, valamint az ágyazatkavics visszajuttatása közötti körzet viszonylag rövid lehet. Ezáltal a 2 hossztartó, illetve annak támasztást helyei — lánctalpas futómű, sínfutóművek — közötti távolság teljes hossza csökkenthető. Mindez a menettulajdonságok lényeges javítását és ennek a speciáljárműnek a könnyebb beállíthatóságát eredményezi. A régi 4 síneket a régi 17 aljak, illetőleg az új 16 aljak folyamatos felszedése, illetve fektetése közben a régi vágány körzetében tárolt és eredményvonallal jelölt új 24 sínekkel együtt a régi 17 aljakról leemeljük, és a sínek és aljak leemelésével vágány nélkül maradó ágyazathossz-szelvény körzetében vágányhosszirányra merőlegesen a felszedendő, illetőleg fektetendő régi és új 17, illetve 16 aljak hosszánál távolabbra helyezzük őket. A 4 és 24 sínek a kopásmentes vezetés érdekében görgők és pl. a 273201 és 205331 sz. osztrák szabadalom szerinti síntámasztó szerkezetek segítségével a megfelelő helyzetbe hozhatók. A 7 sínfutómű mögött az új 24 síneket a szabványos nyomtávra befelé billentjük és az új 16 aljakra. illetőleg az azokra szerelt bordalemezekre, vagy hasonlókra fektetjük, majd azokon rögzítjük. A régi 4 sínek az új 16 aljak középső, vagy fejkörzeteiben rakhatók le, vagy vontatott sínszállító járművekre rakhatók. Az aljszállító 15 pályájának a kihordólánc-keresztmetszetkörzeten való átvezetésével ezáltal a hosszkörzet is lerövidül, amelyen át a 4 és 24 síneket egymástól távolabbra kell helyezni.
Amikor az átépítés az egyik munkahelyen befejeződik, a 21 segédfutómü segítségével a 2 hossztartót a régi 4 sínekre felvezetjük, majd a lánctalpas 8 futóművet a ferdén elrendezett munkahengerrel a profilírozott ágyazatfelületről a magasságállító 19 munkahenger segítségével leemeljük. Ezt követően a 2 és 3 hossztartókat 25 nyíllal jelölt munkairányban olyan messze menesztjük, amíg a hátsó 7 sínfutómű ugyancsak a régi 4 sínek fölött helyezkedik el. Ezután a 21 segédfutómüvet felemeljük és ezzel egyidejűleg a 7 sinfutómüvet sínre tesszük. A munkabevetés kezdetekor a 2 hossztartót a 7 sinfutómü segítségével munkairányba addig menesztjük előre, amíg a lánctalpas 8 futómű az ágyazat planírozott felső oldalára le nem süllyeszthető.
A 3. ábrán 12 kihordólánc-elrendezés végtelenített 26 kihordólánccal látható. Ez két láncvezető 27 és 28 hosszpályában és 29 keresztágban van vezetve és központi 30 hajtás segítségével, például hidraulikus lánchajtással hajt4 ható. A 26 kihordólánccal a láncvezető 27 hosszpályában felszállított kavicsnak a kidobási, illetőleg leadási körzete után 31 tisztítórosta van elrendezve. Ennek a 29 keresztág felőli végkörzetében 32 kavicssurrantói vannak, amelyekkel a tisztított ágyazatkavics a lefektetett új 16 aljak körzetébe van leadva. Amint a rajzból kivehető, ennél a példaként! kiviteli alaknál a kavics vágányhosszirányban és egymással párhuzamosan futó három kavicspadként van lerakva. mégpedig az ágyazat középső és két szélső körzetében. Előnyös ennél, hogy azok a körzetek, amelyekben az új 24 sínek a 16 aljakra vannak rögzítve—főleg pedig a szorítólapok — a kavicstól szabadon maradnak, annak érdekében, hogy az új 24 sínek fektetése, illetve rögzítését ne akadályozzuk. Rajztechnikai okokból az uj 24 síneket ugyanúgy, mint a régi 4 síneket a rajzon nem ábrázoltuk. A hulladék szállítószalagokon, vagy hasonlókon át a vágány mellett oldalt tárolható — amint ez a kavicságyazáttisztító gépeknél ismert —. Az új 16 aljak fektetése a vázlatosan jelölt új aljakat szállító 15 pálya mentén történik, amely a 26 kihordólánc által körülzárt négyszög alakú 33 keresztmetszetkörzeten van átvezetve. A 3. ábra szerinti kialakításnál ehhez a mintegy négyszögletes 23 keresztmetszetkörzethez egy további, mintegy háromszög alakú 34 keresztmetszetkörzet csatlakozik. Ez a két oldalsó és egymással hegyesszöget bezáró 35 kihordóláncrészekkel, illetve az ezekkel társított és egymásra futó láncvezető 36 hosszpályarészekkel van kialakítva. Oldalállító 37 hajtások segítségével a 12 kihordólánc-elrendezés aljhosszirányban állítható, illetve vezethető. Egyidejűleg ezekkel az oldalállító 37 hajtásokkal a munkabevetés végén az 1 berendezés egyik munkahelyről a másikra átállításához a láncvezető 27 és 28 hosszpályákat az eredményvonallal jelzett nyugalmi helyzetbe lehet billenteni. Ehhez a 29 keresztágat eltávolítjuk, vagy csavarkapcsolatok meglazítása után a láncvezető 27, 28 hosszpályák végeinek teleszkópszerű kialakításával az összetolható. Mindkét 27 és 28 hosszpálya a központi 30 hajtás körzetében mind vízszintes, mind pedig függőleges tengely körül elbillenthetően van a hossztartón, vagy a gépalvázon ágyazva. ,
A 4—6. ábrákon az 1. és 2. ábra szerinti meneszthető 1 berendezésnek részlete viszonylag nagyobb léptékben látható. Az új 16 aljakat — miután azokat a 14 fordítószerkezettel beépítési helyzetbe fordítottuk — vízszintes szállítószerkezettel a függőleges irányban körbenfutó 23 rédlerhez vezetjük. A 23 rédler az új 16 aljakat a fektetőkampóra helyezi, amely a 23 rédlerrel az új aljakat fektető 11 szerkezetet képezi. Ez állítóhenger segítségével vágányhosszirányban elbillenthetően a 2 hossztartón van ágyazva. A 2 hossztartó és a lánctalpas 8 futómű közötti ferde munkahengerek szolgálnak mind a lánctalpas 8 futómű lesülylyesztésére, és felemelésére, mind pedig annak kormányozására. Továbbá láthatók még a 12 kihordólánc-elrendezés magasságállító 19 hengerei, valamint a két láncvezeto 39 és 40 hosszpályát elfordító aljhosszirányú szélességállító 38 hengerek. A 12 kihordólánc-elrendezés felső végéhez 20 elosztósurrantók csatlakoznak a 12 kihordólánc-elrendezéssel felszedett ágyazatkavics elosztott visszajuttatására.
Az 5. ábrán a 20 elosztósurrantókat tüntettük fel, amelyek úgy vannak elrendezve, hogy az ágyazatkavics az újonnan fektetett 16 aljak végkörzeteibe jusson. Az aljszállító 15 pálya itt is a 12 kihordólánc-elrendezés által határolt, mintegy négyszög alakú 41 keresztmetszetkörzeten belül helyezkedik el. A 41 keresztmetszetköraetet a jelen esetben a két láncvezető 39 és 40 hosszpálya, felső láncve177251 zető 42 keresztpálya és 43 keresztág határol. Továbbá, a felső 42 keresztpálya körzetében két 44 kavicsleadóhely van kialakítva, amelyekhez a 20 elosztósurrantók csatlakoznak. A láncvezető 39 hosszpályához közelebb fekvő 44 kavicsleadóhely 46 ürítőszeleppel van ellátva. A 46 ürítőszelep 45 hajtással a felső láncvezető 42 keresztpálya hosszirányában eltolható. Ezzel a 20 elosztósurrantóhoz — amely a láncvezető 39 hosszpályához közel helyezkedik el — vezetett kavicsmennyiség szabályozható és egyidejűleg ezzel a második 20 elosztósurrantóhoz vezetett maradék kavics mennyisége is meghatározható. A végtelenített 47 kihordólánc hajtásához — amely adott esetben keményfémből készült kotróujjakkal ellátott kotrólapátokból és közbenső elemekből alakítható ki — két hidraulikus 48 hajtómotorral van ellátva. Természetesen olyan megoldás is elképzelhető, amelynél csupán egy hajtómotort alkalmazunk.
A 6. ábrán a 12 kihordólánc-elrendezés és főleg a felső láncvezető 42 keresztpálya körzetében elrendezett, állítható 46 ürítőszelep Iáható. Ebből az ábrából továbbá jól kivehető, hogy a 20 elosztósurrantó segítségével a felső láncvezető keresztpályától a 44 kavicsleadóhelyekhez elosztva vezetett kavics hosszpadokban adható le, amelyek az aljak végkörzeteinél alakíthatók ki. A berendezés ellátható járulékos 49 elosztósurrantókkal, amelyekkel az aljak középkörzetében is adható le kavics. Ezek a járulékos 49 elosztósurrantók azonban úgy vannak kiképezve, hogy a sín rögzítési körzetét a kavicstól szabadon hagyják.
A régi és új 4 és 24 sínek az aljfelszedő és fektető 10 és 11 szerkezet körzetében egymástól olyan távolságra vannak tartva, amely nagyobb, mint a szállítandó, illetve fektetendő 16 és 17 aljak hossza, valamint a két láncvezető 39 és 40 hosszpályán kívül egymás alatt vannak vezetve.
A Ί. ábrán a 12 kihordólánc-elrendezésnek olyan kiviteli alakja látható,, amelynél mind a felső láncvezető 42 keresztpálya, mind pedig a 43 keresztág több vezetőrészből áll. A felső láncvezető 42 keresztpálya közbenső 50 keresztpályarésszel van kialakítva. Ez az aljak hossztengelyével párhuzamos láncvezető hosszpálya-részekbe kapcsolódik. A láncvezető 39 és 40 hosszpályáknak a 43 keresztág felőli végeinek körzetében láncvezető 51 sarokelemek vannak, amelyek ugyanúgy mint a lánctámasztó egymásbatolható 52 vezetőelemekkel vannak ellátva. A láncvezető 51 sarokelemek, valamint a láncvezető 39 hosszpályáknak a felső láncvezető 49 keresztpálya felőli végei közötti távolság szélességállító 38, illetve 53 munkahengerrel változtatható, illetve rögzíthető. Természetesen olyan megoldás is lehetséges, amelynél a láncvezető elemek egymáshoz képesti rögzítéséhez járulékos 54 csavarkötésekkel, vagy csavarorsókkal, vagy hasonlókkal vannak ellátva.
Továbbá, amint szaggatott vonalakkal jelöltük, a munkabevetés végén a láncvezető 39 és 40 hosszpályák közötti keresztirányú távolság csökkenthető. A 39 és 40 hosszpáiyákat a folytonos vonallal jelölt helyzetből — amelyben a mintegy négyszögletes 41 keresztmetszetkörzet szélessége nagyobb, mint a fektetendő 16 aljak hossza — a szaggatott vonallal jelölt helyzetbe toljuk el. A láncvezető hosszpályák külső mérete ekkor kisebb, mint a megengedett űrszelvény mérete.
Amint feltüntettük, célszerű, ha a lánctámasztó 52 elem az új 16 aljat középső körzetében elrendezett előrenyúló eketesttel van ellátva, úgyhogy ez a középső körzet mélyebben helyezkedik el (6. ábra), mint a 16 aljaknak a sínek körzetében lévő felfekvési helyei. Ennélfogva az aljlovaglás elkerülhető.
Csupán a jobb áttekinthetőség kedvéért a 7. ábrán az egyes láncvezető elemek jobb felismeréséhez a 20, illetve 49 elosztósurrantókat, a kavicsleadó 44 nyílásokat, valamint a 46 ürítőszelepet a vele társított 45 hajtással együtt elhagytuk. A láncvezető 39 és 40 hosszpálya felső végei 55 vezetőoszlopokon vannak ágyazva. Ezek a 2 hossztartón elrendezett 56 vezetékházban vágányhosszirányra keresztbe eltolhatok és vágányhossztengelyre keresztbe futó tengelyek körül elfordíthatóan vannak elrendezve. Járulékosan a láncvezető 39 és 40 hosszpálya az 55 vezetőoszlopokon elrendezett, a vágánysíkra mintegy merőlegesen elhelyezkedő 57 tengelyek körül el billenthető.
A találmány szerinti folyamatos aljfektető berendezéssel végzett vágányátépítés menete a következő:
Az 1 berendezés folyamatos előrehaladása közben (1. ábra) a mellső 3 hossztartó előtt elrendezett 9 vágányjármüvek körzetében még különböző munkaműveleteket végzünk. így előszöris a régi 17 aljak és a régi 4 sínek közötti rögzítőelemeket oldjuk, amikoris a sínszegeket kihúzzuk, vagy a csavaranyákat a hozzátartozó szorítólapokkal, vagy hasonlókkal együtt eltávolítjuk. Ehhez főleg a 9 járművek rakfelülete alatt munkahelyek és hozzátartozó szerkezetek, például csavaroldógépek, vagy szöghúzószerkezetek, szorítólapleemelő szerkezetek és hasonlók — ilyeneket ismertet pl. a 164486 és a 170613 sz. magyar szabadalmi leírás — vannak elrendezve. Amint a régi 4 síneket a régi 17 aljaktól leoldottuk, azokat görgő vezetékek segítségével leemeljük és a 2 hossztartó mentén kopásmentesen, egymástól eltávolított helyzetben vezetjük. A régi és új 17, illetve 16 aljak oda- és elszállítása többnyire teljesen automatikusan történik, amihez vezérlőszerkezeteket, adott esetben a végálláskapcsolókat — például a 305 332 számú osztrák szabadalom szerint — alkalmazhatunk.
Az aljak oda- és elszállítása természetesen nemcsak az 1. és 2. ábrán feltüntetett példaként! kiviteli alak szerint, azaz a 2 hossztartó egyik oldalán történhet. Olyan megoldás is lehetséges, amelynél az új, illetve régi 16, illetve 17 aljak oda- és elszállítását a járműkötelék szembenfekvő végkörzeteiből végezzük. Sokféle lehetőség kínálkozik ebben a vonatkozásban az aljaknak a 3 hossztartótól az aljszállító járművekre történő szállításához. Abban az esetben, ha az aljakat keresztirányba kell tárolni — azaz hossztengelyükkel a vágányhosszirányra keresztbe — úgy ezeknek a 13 és 18 szállítószalagokhoz, illetőleg onnan történő elszállításukhoz, azaz egyidejű szállításához előnyösen portáldaruk alkalmazhatók. Olyan megoldás is lehetséges, amelynél az aljakat hosszirányban -- amikoris hossztengelyük párhuzamos a vágányhossziránnyal - rakodólapokra rakjuk. Ebben az esetben a portáldaruval a rakodólapokat a 13 és 18 szállitópályák körzetébe visszük cs az új 16 aljaktól megüresedett rakodólapokat adott esetben régi 17 aljakkal rakhatjuk meg. A folyamatos előrehaladás közben az aljfektető 11 szerkezet, illetve a 12 kihordóiánc-elrendezés után az új 24 síneket az új 16 aljakra fektetjük. Ebben a körzetben lehetnek például a 2 hossztartóval összekötött, vagy külön meneszthető kisvasakat beépítő szerkezetekkel felszerelt járművek is. A csavarokat meghúzó, illetőleg a sínszegeket beverő megfelelő szerkezetek teljesen automatikus munkaciklusban dolgozhatnak. Mindenekelőtt szög alakú sínrögzítőelemek alkalmazásánál, például sínszegek, rugószegek vagy hasonlók esetében — amelyek az aljakra rögzített bordalemezek nélkül használhatók — előnyös lehet, ha a fektetendő új 16 síneknek legalább egy részéi ideiglenes sínvezetéssel látjuk el. Ezzel az új 24 síneknek a helyes nyomtávnak megfelelő fektetését tesszük lehetővé az új 16 aljak körzetében. Ezek a provizórikus sínvezetések azután a bepréselt sínszegekkel felválthatok. Ezek az ideiglenes sínvezetések hengeres vezetőfejjel ellátott szegekkel képezhetők ki. amilyen például a 313 956 számú osztrák szabadalmi leírásból ismerhető meg.
Továbbá a találmány keretein belül a régi vágány mezőnként is leszerelhető, amelynél a kihordólánc-elrendezés akkor is úgy alakítható ki, hogy a leszerelt mező a kihordólánc által bezárt keresztmetszetkörzeten átvezethető legyen. A találmány szerinti kihordólánc-elrendezés előnyei 1 ilyen kivitel esetén is jól érvényesülnek.

Claims (13)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Meneszthető berendezés vágány aljainak folyamatos fektetéséhez, adott esetben felszedéséhez és vágány sínéivel együttes felszedéséhez is, legalább egy sínfutómüvei és/ vagy sínhez nem kötött lánctalpas futóművel ellátott hídszerű hossztartóval, valamint vágányágyazat kavicsát fel- 2 szedő és egyidejűleg planírozó kihordólánc-elrendezéssel, amelynek legalább aljhosszúságú, illetve vágányszélességű keresztággal ellátott végtelenített kihordólánca van, valamint a felső lánckörzet után — adott esetben kavicstisztító rosta közbeiktatásával — elrendezett kavicsszállító szerke- 2 zettel, valamint az adott esetben sínekkel összekötött aljak szállításához legalább egy szállítópályával és ehhez csatlakozó aljfektető —, illetve felszedőszerkezettel, azzal jellemezve, hogy az aljszállító pályából (13, 18), az aljfektető-, illetve felszedőszerkezetből (11, 10) és adott esetben ezek 3 között elrendezett aljfordító szerkezetből (14) kialakított, főleg új aljakat szállító pálya (15,18, 10,14) aljaknak a géphosszirányára keresztirányú, beépítési helyzetben történő szállításához — a végtelenített kihordólánc (26, 47) láncvezetőivel Γ27, 28, 29, 36, 40, 42, 43) határolt ke- 3 resztmetszetkörzeten (33, 41) átvezetően van elrendezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a végtelenített kihordólánc (26, 47) láncvezető hosszpályáinak (27, 28) a kavicságyra ültethető keresztág (29) körzetétől lényegében négyszög-alakú ke- 4 resztmetszetkörzete (33) van, ennek szélessége nagyobb, mint a szállítandó aljak (16, 17) hossza, valamint ehhez a keresztmetszetkörzethez (33) mintegy háromszög alakú keresztmetszetkörzet (34) csatlakozik, amely a kétoldalt és egymással hegyesszögben elrendezett kihordóláncrészek 4 (35) láncvezető hosszpályarészeivel (36) van kiképezve, ennél a leadókörzet — amely után adott esetben tiszt ítorosta (31) van elrendezve — központi hajtással (30) van ellátva.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a végtelenített kihordólánc (4?) lánc- 51 vezető hosszpályáival (39.40) a kavicságyra helyezhető keresztág (43) körzetétől lényegében négyszög alakú keresztmetszetkörzete (41) van, ennek belső áthaladási keresztmetszete a szállítandó· aljak (16, 17) hosszánál kissé nagyobb. ahol a felső láncvezető keresztpálya (42) két végé- 5: nek körzetében előnyösen hidraulikus hajtással (48) van ellátva, közöttük pedig kavicsleadó nyílások (44) vannak kialakítva.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az aljfektetö szerke- 6 zet (11) közvetlenül a felső láncvezető keresztpályával (42) szomszédosán van elhelyezve és amely után ugyancsak a kihordólánc-elrendezés (12) keresztmetszetkörzetében (41) elhelyezett lánctalpas futómű (8) van elrendezve.
  5. 5- Az I—3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés 6 kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felső láncvezető keresztpályában (42) kiképzett kavicsleadóhelyek (44) főleg az új aljakat fektető szerkezet (11) és az ezután elrendezett sínfutómű (7) közötti elosztósurrantókkal (32, 49, 20) van5 nak összekötve, amelyek főleg a jobboldali és baloldali sínszál körzetéhez legalább két kavicspad kialakításához vannak kialakítva.
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felső láncvezető ke-
    0 resztpályában (42) kialakított, a láncvezető hosszpályával (39, 40) — amely a felszedett ágyazatanyag szállítócsatornáját képezi — közel szomszédosán elhelyezett kavicsleadó nyílás (44) állítható leadószeleppel (46) van ellátva.
  7. 7. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti, illetőleg a 4—6.
    5 igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felső láncvezető keresztpálya (42) a iáncvezető hosszpályák (39, 40) felső végével csuklósán összekötött közbenső keresztpályarésszel (50) van ellátva. amelynek a láncvezető hosszpályákkal (3 i, 40) való 0 kapcsolódási helyei a keresztpályarész (50) hosszirányában legalább egy aljhossznyi távolságra vannak egymástól elrendezve.
  8. 8. A 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lényegében négyszög alakú kereszt-
    5 metszetkörzet (33. 41) állítható szélességváltoztatásához a kavicsra helyezhető keresztág (29, 43) és/vagy a felső láncvezető keresztpálya (42) állítóhajtásokkal (37, 38, 53), valamint előnyösen egymásba tolható vezetékrészekkel (51. 52) van ellátva.
    0
  9. 9. Meneszthető berendezés vágány aljainak és/vagy sínjeinek folyamatos előrehaladás közbeni futószalagszerű cseréjéhez, illetve felújításához, vágány régi és új aljait és/ vagy sínjeit szállító sinjárművekkel, magassági és oldalirányban elmozdítható szerszámokkal ellátott sín- és/vagy
    5 aljfelszedő, illetve -fektető szerkezetekkel, valamint a sínek és/vagy aljak leemelésével vágány nélkül maradt ágyazat-hossz-szelvényt áthidaló, a síneket kopásmentesen vezető szerkezetekkel, valamint hajtó- és vezérlőszerkezetekkel a folyamatos előrehaladás közbeni fektetés, illetve át0 építés foganatosítására, főleg az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a felszedő és fektetőszerkezetekkel (10, 11) ellátott sínjárműveknek legalább két, egymás mögött elrendezett hídszerű hossztartójuk (2, 3) van és közösen meneszthető járműko5 telekké vannak összefogva, ahol a munkairányban hátulról az első hídszerű hossztartó (2) — amely munkairányban a kihordóláncok (26,47), illetve az aljfektető szerkezet (11) előtt van elrendezve — az aljakat (16, 17) a gép hossztengelyére keresztbe fordító szerkezettel (14) van ellátva.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az új aljakat (16) szállító szállítópálya (13) a kihordóíáncokkal (26, 47) körülzárt keresztmetszetkörzettől (33. 41) az elölről második hídszerű hossztartó
    5 (3) irányában helyezkedik el és a szállítópálya (18), illetve a régi aljakat szállító pálya (18, 14, 10) fölötti síkban van elrendezve, ahol mindkét szállítópálya (13, 18) ellentétes szállításirányú hajtással van ellátva.
  11. 11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a végtelenített kihordóláncokkal (26, 47) és az elosztósurrantókkal (20, 32, 49) ellátott kavicsleadó nyílásokkal (44) kiképzett kavicsfelszedőés elosztópálya az új aljakat szállító pályát (15) a hátsó sinfutómű (7) és az ezelőtt elrendezett lánctalpas futómű (8), közötti körzetben keresztezi.
  12. 12. A 9 - 11. igénypontok bármelyike szerinti berende- zés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy előnyösen a géphossztengelyre keresztirányban eltolható, segédfutóműként (21) kialakított sinfutómü közvetlenül a kihordóláncok (26, 47) előtt van elrendezve. 5
  13. 13. A 9- 12. igénypontok bármelyike szerinti berende zés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy munkaitánvban a kihordóláncok (26, 47) előtt aljrögzitő egységek, például csavarok, szegek, alátétlapok és hasonlók felszedésére és ezt követő elszállítására alkalmas szerkezet, előnyösen tartállyal ellátott mágneshenger (22), utána pedig aljrögzitő egységeket szállító és beszerelő szerkezei van elrendezve.
    2 rajz. 7 ábrával «2.6496.66-42 Alföldi Nyomda. Debrecen íeleí^ ic/etó Hcnko Uttan jgazgai*·
    A kiadásén idei· a Közga/daMgi c* Jogi KnrnUiado sp/gaH
    Fig. 3
HU78PA1301A 1977-02-23 1978-01-19 Movable apparatus for continuous laying sleepers HU177251B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT121077A AT353816B (de) 1977-02-23 1977-02-23 Fahrbare einrichtung zum kontinuierlichen verlegen und bzw. oder aufnehmen von schwellen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177251B true HU177251B (en) 1981-08-28

Family

ID=3508996

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78PA1301A HU177251B (en) 1977-02-23 1978-01-19 Movable apparatus for continuous laying sleepers

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4152989A (hu)
JP (1) JPS53107006A (hu)
AT (1) AT353816B (hu)
CA (1) CA1094884A (hu)
CH (1) CH631763A5 (hu)
CS (1) CS227657B2 (hu)
DD (1) DD135631A5 (hu)
DE (1) DE2754811C2 (hu)
ES (1) ES467260A1 (hu)
FR (1) FR2381864A1 (hu)
GB (1) GB1587802A (hu)
HU (1) HU177251B (hu)
IT (1) IT1094233B (hu)
PL (1) PL118780B1 (hu)
SE (1) SE436587B (hu)
ZA (1) ZA78425B (hu)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT359541B (de) * 1978-06-28 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum auswechseln der schienen und schwellen eines gleises
AT359537B (de) * 1978-09-14 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisumbauzug mit portalfahrzeugen fuer schwellentransport
AT368217B (de) * 1980-01-15 1982-09-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zur sanierung des gleisunterbaues
US4392433A (en) * 1980-08-07 1983-07-12 Railroad Service, Inc. Railway maintenance machine
AT370151B (de) * 1981-03-04 1983-03-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterbett-reinigungsmaschine und hartschaumplatten-verlegung
AT375426B (de) * 1982-09-20 1984-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer eine gleisbaumaschine
AT377551B (de) * 1983-01-10 1985-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen
AT380708B (de) * 1984-01-31 1986-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zum reinigen einer gleis -schotterbettung
US4674208A (en) * 1986-03-31 1987-06-23 Kershaw Manufacturing Company, Inc. Ballast removing apparatus
DE3664504D1 (en) * 1986-07-25 1989-08-24 Plasser Bahnbaumasch Franz Machine for replacing or renewing the rails and sleepers of an existing track
US4794861A (en) * 1986-10-13 1989-01-03 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Tie exchange method
AT387999B (de) * 1987-05-27 1989-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleis-schotterbett-reinigungsmaschine mit endloser foerder- bzw. raeumkette
AT398593B (de) * 1992-02-21 1994-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zum einschottern und unterstopfen eines gleises
FR2759101B1 (fr) * 1997-01-31 1999-03-12 Desquenne & Giral Procede, dispositif et engin pour remplacer des traverses usagees
AT4620U3 (de) * 2001-06-06 2002-05-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine zur aufnahme von bettungsmaterial
AT7114U3 (de) * 2004-06-07 2005-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zum ersetzen einer gruppe von altschwellen durch neuschwellen
ES2354724T3 (es) 2005-08-11 2011-03-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Máquina para renovar una vía férrea.
US9121140B2 (en) 2011-02-09 2015-09-01 Robert B. Conner, Jr. Low profile material handling system
CH704459B1 (de) * 2011-02-11 2015-05-15 Matisa Matériel Ind Sa Verfahren zur Inbetriebnahme einer Räumvorrichtung sowie eine Gleisbaumaschine mit einer solchen Räumvorrichtung.
RS60597B1 (sr) * 2011-05-16 2020-08-31 K&K Maschinenentwicklungs Gmbh & Co Kg Sistem, postupak i železnički vagon za transport predmeta povezan sa prugom
CH708460B1 (de) * 2013-08-20 2017-06-30 Matisa Matériel Ind Sa Maschine zur Erneuerung von Schwellen eines Gleises.
CH708506B1 (de) * 2013-09-05 2017-11-30 Matisa Matériel Ind Sa Fahrzeugverband und Verfahren zur Erneuerung eines Gleises.
RU2634059C1 (ru) * 2016-09-16 2017-10-23 Открытое Акционерное Общество "Российские Железные Дороги" Машина фронтального типа для вырезки поверхностного слоя грунта

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2914867A (en) * 1953-08-10 1959-12-01 Scheuchzer Fredy Track ballast machine
AT304601B (de) * 1968-10-16 1973-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Vorrichtung zur Behandlung des Eisenbahnoberbaues
AT313341B (de) * 1969-10-07 1974-02-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Einrichtung zum kontinuierlichen Auswechseln bzw. Erneuern eines Gleises
AT321971B (de) * 1972-05-02 1975-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare einrichtung zum auswechseln bzw. erneuern eines aus schienen und querschwellen bestehenden gleises
AT340985B (de) * 1976-02-02 1978-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum verlegen oder abschnittsweisen auswechseln eines gleises
CH600047A5 (hu) * 1976-03-05 1978-06-15 Matisa Materiel Ind Sa

Also Published As

Publication number Publication date
ZA78425B (en) 1979-01-31
DE2754811A1 (de) 1978-08-24
IT7820485A0 (it) 1978-02-21
FR2381864A1 (fr) 1978-09-22
PL204824A1 (pl) 1978-12-18
ES467260A1 (es) 1978-10-16
CH631763A5 (de) 1982-08-31
SE436587B (sv) 1985-01-07
IT1094233B (it) 1985-07-26
CS227657B2 (en) 1984-05-14
CA1094884A (en) 1981-02-03
ATA121077A (de) 1979-05-15
US4152989A (en) 1979-05-08
FR2381864B1 (hu) 1983-11-10
DD135631A5 (de) 1979-05-16
DE2754811C2 (de) 1986-12-11
AT353816B (de) 1979-12-10
GB1587802A (en) 1981-04-08
JPS53107006A (en) 1978-09-18
PL118780B1 (en) 1981-10-31
SE7802047L (sv) 1978-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177251B (en) Movable apparatus for continuous laying sleepers
US4479439A (en) Mobile arrangement and method for improving a track bed
US4307667A (en) Railroad track relaying train
CA1287263C (en) Mobile track renewal machines
CA1290618C (en) Mobile installation for loading, transporting and unloading as well as exchanging railroad ties
US4502389A (en) Track work train
DE3035910C2 (hu)
RU2207423C2 (ru) Машина и способ для удаления старого и укладки нового рельсового пути
CS223855B2 (en) Facility for regaluation of revolutions of the winding up organ of the container and feeder of the thread
CA2352939C (en) A machine for renewing a track
DE4431503A1 (de) Maschine zur Vorbereitung von Schweißarbeiten auf einem Gleis
RU2229550C2 (ru) Машина для реконструкции рельсового пути
US4000699A (en) Apparatus for replacement of rail tracks
JPS62185901A (ja) 軌道の砂利床の清掃および締固めを行なう自走式機械
US4955302A (en) Mobile tie gang apparatus
RU2110636C1 (ru) Машина для демонтажа старого и укладки нового рельсового пути
SU1768033A3 (ru) Непрерывно перемещающа с машина дл распределени и уплотнени щебеночной балластной призмы железнодорожного пути
CA1287261C (en) Mobile track renewal installation
US4862806A (en) Mobile tie gang apparatus and tie exchange method
GB1585447A (en) Conveyor chain arrangement more particularly for ballast bed cleaning machines
JPH08246405A (ja) 軌框の枕木下を突固めるための突固め機及び機械ユニット
US4316416A (en) Mobile apparatus for replacing old track ties by new track ties
WO2002052105A1 (en) Ballast removal method and apparatus
JP7285922B2 (ja) 線路区間のための新設路線を設置する方法
GB2262558A (en) A track maintainance machine for treating a track bed.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee