HRP20010157A2 - Packaging wrapper - Google Patents

Packaging wrapper Download PDF

Info

Publication number
HRP20010157A2
HRP20010157A2 HR20010157A HRP20010157A HRP20010157A2 HR P20010157 A2 HRP20010157 A2 HR P20010157A2 HR 20010157 A HR20010157 A HR 20010157A HR P20010157 A HRP20010157 A HR P20010157A HR P20010157 A2 HRP20010157 A2 HR P20010157A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
adhesive
film
wrapping
sheet
strips
Prior art date
Application number
HR20010157A
Other languages
English (en)
Inventor
Eddy Daelmans
Remi Cottenceau
Claude Martinet
Original Assignee
Transpac
Sig Pack Sapal S A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Transpac, Sig Pack Sapal S A filed Critical Transpac
Publication of HRP20010157A2 publication Critical patent/HRP20010157A2/hr

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D65/00Wrappers or flexible covers; Packaging materials of special type or form
    • B65D65/02Wrappers or flexible covers
    • B65D65/14Wrappers or flexible covers with areas coated with adhesive
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D75/00Packages comprising articles or materials partially or wholly enclosed in strips, sheets, blanks, tubes, or webs of flexible sheet material, e.g. in folded wrappers
    • B65D75/04Articles or materials wholly enclosed in single sheets or wrapper blanks
    • B65D75/14Articles or materials wholly enclosed in single sheets or wrapper blanks in sheets or blanks folded-up around all sides of the contents from a portion on which the contents are placed
    • B65D75/18Articles or materials wholly enclosed in single sheets or wrapper blanks in sheets or blanks folded-up around all sides of the contents from a portion on which the contents are placed the upstanding portion of the wrapper being closed by regular or irregular folds or pleats, e.g. bunch-wrapped packages

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Adhesive Tapes (AREA)

Description

Ovaj izum odnosi se na ambalažu za omatanje, prikladnu za primjenu kod artikla koji se zamata a koja se sastoji od filma koji se može rezati u posebne arke namijenjene zatvaranju pomoću preklapanja oko artikla koji se pakira.
Ne ograničujući se na to, ovaj se izum posebno odnosi na područje zamatanja konditorskih i čokoladnih proizvoda ili drugih prehrambenih artikala kao što su, na primjer, kockice juhe.
Općenito, artikli se umataju svaki za sebe u unaprijed tiskani četverokutni film odgovarajuće veličine i oblika, a tako zasebno umotani artikli mogu se zatim u rinfuzi upakirati u vrećicu odgovarajuće veličine. Artikl koji se zamata, koji je, na primjer, paralelepipednog oblika, stavlja se, prema uobičajenom načinu zamatanja, u sredinu obratne strane, to jest netiskane strane pravokutnog arka. Zatim se dvije uzdužne stranice presavijaju prema gore (ili dolje, ovisno o položaju artikla i tipu stroja za zamatanje), okomito uz uzdužne stranice artikla. Nakon toga se bočne stranice presavijaju okomito prema gore uz dvije poprečne stranice artikla i njihovi gornji rubovi plosnato se presavijaju preko gornje strane artikla, s time da se ove dvije posljednje operacije svakako odvijaju preko postepenih i zakrivljenih operacija savijanja s već na gore podignutim uzdužnim stranama. Zamatanje se dovršava savijanjem gornjih rubova (koji su u međuvremenu dobili oblik trapezoidnih vršaka) uzdužnih stranica, jedne preko druge, preko gornje strane artikla.
Treba, međutim, primijetiti da je, ovisno o obliku proizvoda koji se zamata i o prirodi stroja za zamatanje, moguć i drugi slijed presavijanja arka za zamatanje, s time da se taj slijed presavijanja odvija u točno određenoj konfiguraciji crta presavijanja. Ta konfiguracija crta presavijanja arka za zamatanje ostaje uvijek ista za isti artikl koji će se zamatati primjenom iste metode zamatanja.
Ovdje se javlja značajan problem držanja presavinutih stranica na kraju operacije zamatanja tako da omot ostane zatvoren. To se može osigurati jedino na račun posebno odabranog filma upotrebljenog kao donji sloj, koji mora imati odgovarajuća mehanička svojstva kao što je savitljivost i, posebno, izražena tendencija da se ne vraća u svoj početni položaj nakon presavijanja arka tijekom zamatanje.
Ovaj se problem, posebno, izražava kod zamatanja artikala malih veličina kao što su konditorski proizvodi poput slatkiša, pralineja, lizalica, šećernih štapića, štapića prelivenih čokoladom itd. ili kao što su kockice juha.
Jedno od poznatih rješenja je odabir posebnih podložnih slojeva koji su poznati po svojoj savitljivosti, kao što je voštani papir, celofan, aluminijski laminati ili alternativno sintetički filmovi koji sadrže primjerenu količinu aditiva koji povećava savitljivost ovog podložnog sloja.
Ovo rješenje, međutim, prilično sužava mogući izbor filmova koji se koriste kao podloge papira za zamatanje ili znatno povećava njihovu cijenu.
Također su poznati materijali za zamatanje izvjesnih artikala, kao što su kockice juha, kod kojih se film omotača zatvara spajanjem. U tu svrhu listovi za zamatanje na svojoj pravoj strani, to jest na strani koja je s vanjske strane artikla koji se zamata, premazani su strukturom za toplo lijepljenje, koji je po konfiguraciji tako prilagođen da odgovara konfiguraciji presavijanja do kojih dolazi tijekom zamatanja.
Nedostatak ovog procesa zamatanja je taj da se stroj za zamatanje mora posebno prilagoditi ovom postupku u smislu da mora imati izvor topline. Osim toga, ako se taj izvor topline sastoji od grijaćih ploča, spajanje se može postići samo na savršeno ravnim površinama artikla koji se zamata i, osim vremena potrebnog za zavarivanje, zahtijeva relativno visoki tlak koji stanoviti broj proizvoda nije u stanju podnijeti.
Još jedan nedostatak je taj da je ovaj proces zamatanja potpuno neprikladan za zamatanje artikala koji su osjetljivi na toplinu, posebno čokoladnih proizvoda, i ne dozvoljava odabir podloge za zamatanje koja je otporna na nisku temperaturu.
Patentna prijava EP-0,870,695 predlaže arak za zamatanje s namjenom zatvaranja pomoću presavijanja oko artikla, čija je prava strana, to jest strana koja će biti s vanjske strane artikla, koja je premazana strukturom za hladno lijepljenje složenom u takvu konfiguraciju da područja premazana ljepilom budu na vrhu kad se arak omota oko artikla. Ta ljepilom premazana područja učvršćuju presavinute dijelove kad materijal za zamatanje ima posebno svojstvo da dobro ne učvršćuje presavinute krajeve. Ti su arci, međutim, premazani lakom za termalno lijepljenje koji drži ambalaži zatvorenom i ima gore navedeni nedostatak. Taj arak također ima nedostatak da obrnuta strana mora imati neljepive trake kako bi se film mogao odmatati s valjka.
Dokument EP 0 225 987 opisuje film za zamatanje koji na svojoj pravoj strani i na svojoj krivoj strani ima područja prekrivena premazima za hladno lijepljenje, posebno dvije uzdužne trake, jednu na pravoj strani i jednu na obrnutoj strani. Kako bi se ovaj film mogao čuvati u obliku smotka, ova različita ljepiva područja moraju biti tako raspoređena da prilikom namatanja na valjak ne dolaze jedna iznad drugih, jer bi takva superpozicija mogla bit uzrokom da se ova različita područja međusobno zalijepe i tako onemoguće odmatanje filma s valjka. Međutim, ovo ograničenje koje se odnosi na raspored ljepivih valjka. Međutim, ovo ograničenje koje se odnosi na raspored ljepivih područja povlači za sobom odgovarajuća ograničenja na konfiguraciji presavijanja i na procesu zamatanja.
Zapravo, dva gore spomenuta dokumenta imaju isti cilj, to jest da omoguće da ljepiva područja na filmu drže preklopljene krajeve i da ona budu tako raspoređena kako bi se film mogao čuvati u na valjak namotanom stanju. Problem je zapravo u tome, kako je ovdje u nastavku opisano, da, ako se na filmu samoljepiva područja nalaze na obratnoj strani i na pravoj strani, onda prilikom namatanja filma na valjak neka od tih ljepivih područja dolaze u opasnost na se nađu iznad drugog na valjku i da se međusobno zalijepe, što bi onemogućilo odmatanje filma s valjka.
Ova dva dokumenta nastoje riješiti taj problem koristeći se različitim sredstvima. Dokument EP-0 870 695 nudi područja s hladno ljepivim premazima samo na pravoj strani. Tu zato nema opasnosti od međusobne superpozicije tijekom namatanja. Nasuprot tome, u cilju omogućavanja rješenja problema učvršćivanja presavinutih krajeva, ovaj dokument predviđa lak za termalno lijepljenje na obrnutoj strani, što dovodi do već spomenutih nedostataka.
Dokument EP-0 225 987, naprotiv, odlučuje se za poseban raspored područja s premazom za hladno lijepljenje na obrnutoj strani s obzirom na onaj na pravoj strani ili vice versa, tako da su prilikom namatanja premazi dvaju dodirujućih se obrtaja raspoređeni jedni uz druge pa ne dolazi do superpozicije. Ovo rješenje, međutim, diktira ograničenja na procesu zamatanja utoliko što konfiguracija presavijanja mora bit dizajnirana prema mjestu ljepivih područja, kad je ono što se želi upravo obratno.
Zato je predmet ovog izuma da ponudi novu ambalažu koja omogućuje znatno širi izbor filma koji će se rabiti te da omogući čuvanje filma na valjku bez ikakvih ograničenja u vezi s načinom zamatanja.
U svrhu postizanja tog cilja, ovaj izum nudi ambalažu za zamatanje u skladu za Zahtjevom 1.
Kompanija prijavitelj iznenada je otkrila da barem djelomično prethodno premazivanje filma koji se koristi kao ambalaža za zamatanje s točno određenim premazom za hladno lijepljenje omogućuje, jednom kad je arak za zamatanje zatvoren presavijanjem, dobivanje preklopa koji mogu biti vrlo čvrsti, a također omogućuje čuvanje filma na valjku.
Činjenica je da tvar koja se upotrebljava kao premaz za lijepljenje jedva ili uopće ne prianja na glatku površinu ili na površinu tretiranu u tu svrhu, ali da, naprotiv, iskazuje dobro prianjanje kad se primijeni sama na sebe, što se dođaga prilikom presavijanja. Preklopi se zato jednostavno učvršćuju primjenom laganog pritiska i međusobne superpozicije stanovitih područja premazanih hladnim ljepilom, a to se može postići bez drugih pomagala osim onih koja su potrebna za presavijanje omotača.
Prema ovom izumu, pod izrazom hladno lijepljenje podrazumijeva se lijepljenje do kojeg dolazi odmah jednostavnim dodirom na temperaturi između približno 0 i 50ºC. Zapravo, temperatura nije kritični parametar lijepljenje pomoću premaza za hladno lijepljenje i praktički nema utjecaja na kakvoću postignutog lijepljenja. Zato se lijepljenje može postići bez potrebe za primjenom dodatne topline, na temperaturi prostora u kojem je smještena jedinica za zamatanje.
Zapravo, do sada su se premazi za hladno lijepljenje upotrebljavali prije svega u slojevima na podlozi koja iskazuje male ili nikakve deformacije. To znači da se kod svake primjene ovog premaza za hladno lijepljenje na podlozi koja nije potpuno ravna mogu očekivati veliki problemi blokade zbog samoljepivih svojstava premaza za hladno lijepljenje.
Zato predmetni izum omogućuje primjenu filmova koji su jeftiniji i pokazuju bolja svojstva (čvrstoću, mogućnost tiskanja na njima, estetski izgled) za zamatanje artikala, bez ikakvih ograničenja s obzirom na oblik navedenih artikala.
Što se tiče primjene krutih filmova, primijetit će se da se do sada izbjegavalo korištenje krutih filmova za ambalažu koju treba zalijepiti preklapanjem. Razlog je tome taj što ti kruti filmovi imaju vrlo nisku sposobnost zadržavanja preklopa na mjestu.
U vezi s problemom čuvanja filma na valjku i u usporedbi s rješenjima preporučenim u dva dokumenta koji ilustriraju stanje umijeća, postojeća primjena pruža potpuno različito rješenje koje se do sada smatralo nemogućim, a koje se sastoji u toleranciji uzajamne superpozicije stanovitih ljepivih područja kad se film čuva na valjku. U tu svrhu ovaj izum zamišlja odabir točno određenog premaza za hladno lijepljenje koji posjeduje ono što je u prijavi nazvano “kontroliranim prianjanjem”, to jest prianjanje koje je dovoljno čvrsto za tražene potrebe, ali nedovoljno čvrsto za suprotstavljanje ponovnom odljepljivanju. Tako se film može nekoliko puta odmatati s valjka bez pretjeranog otpora, čak i u slučaju najunutarnjijih obrtaja, gdje je napetost normalno viša. Ovo rješenje svakako nudi znatne prednosti pred rješenjima ponuđenim u ranije navedenim dokumentima utoliko što se isto ljepilo (pa prema tome ne toplo ljepilo) može primijeniti svugdje i što se ljepiva područja mogu dobiti u željenim točkama ovisno o obliku proizvoda koji će se zamatati i slijedu zamatanja.
Prema povoljnijoj izvedbi, struktura područja premazanih ljepilom sastoji se od, na pravoj strani, dvije strukture traka složenih u obliku slova W uzduž dviju suprotnih strana arka za zamatanje, jedne trake uzduž treće strane arka i između dviju struktura u obliku slova W te dva područja na dva kuta na četvrtoj strani arka.
Trake s ljepljivim premazom složene prema konfiguraciji presavijanja mogu imati širinu reda od 4 mm.
Konfiguracija strukture trake s ljepivim premazom može imati varirajuće oblike ovisno o artiklu koji se zamata i o slijedu presavijanja.
Osim strukture traka uzduž budućih preklopa, svaki film ima ljepivi premaz po duljini jednog ruba treće strane. Ova će se traka nalaziti na vršku, koji će, na kraju procesa zamatanja, biti prvi koji će se presavijati na bazu artikla koji se zamata i prianjat će na vršak koji će biti zadnji presavinut. Svaki arak za zamatanje može također imati posebna područja ljepivog premaza koji omogućuju da se vršak koji se zadnji preklapa zalijepi na bazu umotanog artikla i tako odigra svoju ulogu u čvrstom zatvaranju omotača.
Prema jednom od aspekata ovog izuma, lijepljenje postignuto uzajamnom superpozicijom traka premaza za hladno lijepljenje nije ireverzibilno, jer mora omogućiti odmatanje filma kad se on nalazi zapakiran i omotan oko valjka, bez rizika da se film podere. Drugim riječima, potrebno je odabrati ljepivi premaz koji odgovara prirodi podloge na koji se nanosi, tako da će, s jedne strane, prianjati sam na sebe dovoljno slabo da omogući odmatanje filma s valjka i, s druge strane, dovoljno jako da omogući gotovo hermetičko zatvaranje ambalaže. Tu bi se moglo govoriti o kontroliranom prianjanju. Prednost tog kontroliranog prianjanja također je ta da se ambalaža može nekoliko puta otvoriti i ponovno zatvoriti bez značajnog smanjenja kakvoće prianjanja.
Kako je ranije spomenuto, jedna od dobrih strana ovog izuma je ta da dozvoljava primjenu širokog asortimana mogućnosti s obzirom na prirodu podloge koja se koristi. Primjeri odgovarajućih filmova su plastični filmovi debljine oko 10 do 100 mikrona izrađeni od ekstrudiranog i orijentiranog polipropilena, od formiranog polipropilena, od poliestera, od polietilena, od ekstrudiranog i orijentiranog poliamida ili od formiranog poliamida.
U skladu s ovim izumom, također je moguće upotrijebiti papirnatu podlogu (sjajnu ili premazanu). Općenito, svaki podložni materijal ili fleksibilni materijal za zamatanje može biti prikladan kao podloga prema ovom izumu. Te različite podloge mogu se sastojati od samo jednog sloja, od metaliziranog jednog sloja ili od nekoliko laminiranih i/ili koekstrudiranih slojeva.
Opće je pravilo da su adhezivi osjetljivi na pritisak smjese na bazi prirodne i/ili sintetske gume u spoju s modificiranim celofanima, smolama fenolformaldehida ili smolama ugljikovodika (voskovima). Osim guma, moguća je široka primjena polimera baziranih na stirenu, (met)akrilnoj kiselini ili vinil eteru, samih ili u kombinaciji, a također i u kombinaciji sa smolama. Konačno, moguća je i upotreba silikonskih smola. Najbolje je da se primjenjuju smjese koje sadrže mješavine prirodnih i sintetskih guma i kopolimera (met)akrilne kiseline i stirena.
U skladu s ovim izumom, hladno ljepivi premazi stavljaju se na podloge u količinama od približno 1 do 5 g/m2.
Hladno ljepivi premazi mogu se nanositi u obliku otopine, raspršivača ili čak u rasatopljenom stanju.
Druge značajne osobine i svojstva ovog izuma izaći će na vidjelo iz detaljnog opisa niza izvedbi u nastavku ovog teksta, pomoću ilustracija, pozivom na priložene crteže, gdje:
Slika 1 prikazuje pravu stranu izvedbe arka za zamatanje;
Slike 2 do 8 ilustriraju uzastopni slijed jednog primjera zamatanja slatkiša pomoću arka sa Slike 1;
Slika 10 prikazuje pravu stranu izvedbe Slike 1 nadomještene ljepivom strukturom na obrnutoj strani;
Slika 11 prikazuje poprečni presjek, u većem mjerilu, kroz jedan primjer izvedbe prema Slici 10, a
Slika 12 prikazuje pojednostavljeni alternativni oblik izvedbe prikazane na Slici 10.
Slika 1 opisuje pravu stranu, ili tiskanu stranu, arka za zamatanje 20 nakon izrezivanja arka s filma odmotanog s valjka (nije prikazano) u smjeru koji pokazuje strelica A na slici.
Hladno ljepivi premaz nanesen je na strukturu 22 koja je prilagođena tako da odgovara konfiguraciji crta presavijanja za vrijeme zamatanja, a primjer čega će biti opisan kasnije; u slučaju Slike 1 postoje dvije strukture traka 24, 26, širine reda ± 4 mm, otprilike u obliku slova W, uzduž dviju suprotnih strana arka 20, i traka 28 uzduž treće strane između dviju lateralnih struktura u obliku slova W. Na strani suprotnoj od one na kojoj se nalazi traka 28 također postoje, u područjima kutova, dva premaza s hladno ljepivim premazom 30 i 32. U usporedbi s prvotnim filmom na valjku, trake 24, 26 nalaze se uzduž duljinskih rubova, dok je traka 28 poprečna. Na valjku se ove različite trake prianjajućeg premaza nalaze na vanjskoj strani okretanja valjka.
Arak 20 na Slici 1 može biti pripremljen stavljanjem, na pravu stranu orijentiranog polipropilenskog filma debljine 25 mikrona, koji može ili ne mora biti metaliziran, tankog tiskanog sloja ili apreture (na primjer, proizvod 10-612205-4 MX41 kompanije SIEGWERCK) u cilju poboljšanja prianjanja tiskarske boje. Film se zatim tiska pomoću tehnika poznatih per se, kao što su, na primjer, heliografsko ili fleksografsko tiskanje ili alternativno ofset tiskanje. Preko tiskanja stavlja se zaštitni lak poznat per se. Na taj se lak zatim nanose strukture 22 hladno ljepivog premaza, prema obrascu prikazanom na Slici 1. Ovo nanošenje može se također izvršiti korištenjem tiskarskih tehnika poznatih per se.
Kao hladno ljepivi premaz može se upotrebiti proizvod IP7905 ili IP7936 kompanije SWALE, koji će se nanijeti, na primjer, u količini od 3 g/m2. To je ljepivi premaz koji prianja samo sam uz sebe. Drugim riječima, taj premaz ne prianja na neobrađenu glatku obratnu stranu filma, što omogućuje da se film jednostavno čuva i pakira u obliku smotka bez ikakvih problema prilikom odmatanja s valjka. Taj ljepivi premaz također ima svojstvo da posjeduje niski koeficijent trenja (COF) na metal, koji je reda od 0,2 do 0,6, dok je uobičajeni COF na metal reda 1 do 1,5. Takav niski koeficijent trenja smanjuje opasnosti od zaglavljenja i prianjanja na kutiju.
Sada će biti opisana operacija zamatanja slatkiša približno paralelepipednog oblika pomoću arka 20 sa Slike 1 pozivom na Slike 2 do 8. Arak se stavlja preko slatkiša s obratnom ili neobrađenom stranom prema slatkišu tako da traka 28 i suprotna strana s ljepivim područjima 30 i 32 budu u duljinskom smjeru slatkiša, a strukture u obliku slova W u poprečnom smjeru slatkiša. Strane arka 20 zatim se presavijaju prema dolje preko duljinskih strana alktiša, prema prikazu na Slici 2.
Sljedeća se operacija sastoji od presavijanja srednjeg dijela svake strane arka sa strukturama 24 i 26 prema dolje preko postraničnih ploha slatkiša 34, prema prikazu na Slici 3. Ova se operacija obavlja presavijanjem uzdužnih strana arka 20 preko kosih crta presavijanja 36 i 38. Kao što je vidljivo na slici 3, dvije strukture u obliku slova W 24 i 26 (26 se na Slici 3 ne vidi) ljepivog premaza složene su tako da dva vanjska kraka struktura u obliku slova W idu uz crte presavijanja 36, 38 i da unutarnji dio u obliku slova V pristaje uz poprečnu stranu slatkiša 34.
Operacija koja slijedi sastoji se od presavijanja prema dolje, na svakoj strani slatkiša 34, dvaju preklopa ograničenih crtama presavijanja 36 i 38 prema unutra u smjeru strelica 1 i 2 na Slici 3. Ovom se operacijom vanjske trake strukture ljepivog premaza u obliku slova W, to jest trake koje idu uzduž crta presavijanja 36 i 38, postavljaju preko unutarnjih traka u obliku slova V, a ishod toga je konfiguracija prikazana na Slici 4. Taj slijed presavijanja očito je isti na obje duljinske strane slatkiša. S obzirom na to da su sve trake dvaju struktura u obliku slova W 24 i 26 u potpunosti superponirane i da primijenjeni hladno ljepivi premaz savršeno prianja uz sama sebe, konfiguracija na Slici 4 predstavlja stabilnu konfiguraciju i savršeno učvršćuje do sada učinjene preklope.
Sljedeća sekvenca presavijanja prikazana je na Slici 5, a sastoji se u presavijanju donjih dijelova ranije presavinutih i prema dolje presavinutih bočnih preklopa na donju stranu slatkiša 34. Ova se operacija obavlja presavijanjem duljinskih strana uzduž kosih crta presavijanja 40, 42, 44, 46 čime se duljinske strane pretvaraju u vrške oblika trapeza 48, 50. Ishod ovakvog presavijanja jasno se vidi na Slici 6 koja prikazuje izgled s donje strane i sa strane koja nije bila vidljiva na prethodnim slikama.
I ovdje također treba primijetiti da su dva područja s hladno ljepivim premazom 30 i 32 složena na način da njihovi unutarnji kosi rubovi (vidi također Sliku 1) teku uz crte presavijanja 40 i 42 vrška 48, kao što je vidljivo na Slici 6.
Slike 7 i 8 prikazuju zadnje faze zamatanja. Prije svega, vršak 50, na kojem se nalazi traka s ljepivim premazom 28, presavija se prema dolje na unutarnju stranu prema prikazu na Slici 7. Zatim se drugi vršak 48 presavija prema dolje na vršak 50 kako bi došlo do konfiguracije na Slici 8.
Kad je vršak 48 presavijen prema dolje, dva ljepilom premazana područja 30 i 32 djelomično su postavljena jedno iznad drugog i djelomično pričvršćena na ljepivu traku 28 vrška 50. Kao ishod toga, budući da vršak 48 prianja na sama sebe i na vršak 50, konfiguracija sa Slike 8 predstavlja stabilnu konfiguraciju sa svim preklopima dobro učvršćenim na svojim mjestima.
Međutim, treba primijetiti da kad je vršak 48 presavijen prema dolje na vršak 50, ljepiva traka 28 samo svojim krajevima prianja uz ljepiva područja 30 i 32. Ona su jedno nasuprot drugome, a njezin središnji dio će doći u dodir s obrnutom stranom vrška 48, uz koju neće prianjati. Drugim riječima, dok arak sa Slike 1 daje ambalažu koja se čvrsto i trajno zatvara, on ne omogućuje hermetičko zatvaranje.
Sve niže opisane sekvence zamatanja obavljaju se automatski pomoću stroja za zamatanje. U tom kontekstu, važno je primijetiti da su predloženi arci za zamatanje prikladni za postojeće strojeve za zamatanje bez ikakve potrebe za izmjenama ili prilagođavanjem. Međutim, treba uzeti na znanje da je niže opisani omotač samo jedan primjer konfiguracije presavijanja određenog stroja. Drugi strojevi mogu obaviti operacije presavijanja prema različitim konfiguracijama crta presavijanja. Kako je to ovdje slučaj, uzorak ljepivih struktura na Slici 1 morat će biti prilagođen tako da odgovara konfiguraciji crta presavijanja koje stvara stroj za presavijanje, jer je obratnu stvar teže učiniti.
Slika 10 prikazuje pogodniju izvedbu arka za zamatanje prema predmetnom izumu i općenito označenu brojkom 56.
I opet se može koristiti orijentirani propilenski film koji je prema potrebi tiskan, po mogućnosti nakon nanošenja osnovnog sloja. Zatim se na čitavu pravu stranu nanosi neljepivi namaz 60. Odgovarajući neljepivi proizvodi koji se sastoje od mješavina poliamidne smole i polietilenskog voska (na primjer, proizvodi 10-609345-3P kompanije SIEGWERCK i 994404-X kompanije SICPA) nanose se u količini od 1,5 g/m2. Zatim se na taj sloj nanose uzorci 22 hladno ljepivog namaza jednaki onima na Slici 1. Zatim se na stražnju stranu nanosi traka hladno ljepivog namaza suhog tipa, više ili manje između područja 30 i 32 prave strane, kao što je prikazano iscrtkanim linijama na 58. Kad se arak 56 upotrebljava za zamatanje prema opisu na Slikama 2 do 8, ljepiva traka 58 će se na kraju operacije zamatanja (vidi Sliku 7) nalaziti s unutarnje strane vrška 48 i, kad taj vršak bude presavijen, prianjat će uz ljepivu traku 28 vrška 50 kako bi krajnji ishod bio praktički hermetično zatvoreni omot.
Kad se film prema Slici 10 čuva u obliku smotka, ljepive trake 58 na obratnoj strani potpuno su u dodiru s neljepivim namazom 60 na pravoj strani, uz koju ne prianjaju. Trake 58 će ipak, kako odmatanje napreduje, i nakon stanovitog broja odmotaja, doći u dodir s ljepivim trakama 28. Tada će, zbog odabira prirode ljepila traka 28 i 58 i njihovog kontroliranog prianjanja, također biti moguće odlijepiti i odmotati film s valjka, bez uzrokovanja pomicanja filma i bez značajnog smanjenja ljepivih svojstava traka 28 i 58.
Umjesto postavljanja traka ljepivog namaza općenito pravokutnog oblika, kao što je prikazano na slikama, moguće je izvesti ovalne poveze. To omogućuje postepeno odvajanje, s manjom opasnošću trganja prilikom otvaranja omotača ili prilikom odmatanja fila s valjka.
Slika 11 je presjek, u uvećanom omjeru, kroz debljinu jednog primjera arka izvedbe kao na slici 10. U ovoj povoljnoj izvedbi postoje različiti slojevi, označeni od A – F, s time da je A prava a F obratna strana:
A: ljepivi namaz na bazi lateksa, nanesen u količinama od 2-4 g/m2, proizvod IP 7985 kompanije SWALE,
B: PVB (polivinilbutinal) lak, proizvod WO 48825 kompanije SWALE s aditivima voska i neljepivim svojstvima za premazivanje sloja F, a nanesen u količinama od 0,7 – 1,3 g/m2,
C: tiskanje u boji pomoću PVB boje, serije Dynavin, proizvodnje SWALE i primjene u količini od 2 –3 g/m2,
D: vodeni osnovni sloj, tipa 200970 proizvodnje SWALE, primijenjen u količinama od 0,4 – 0,8 g/m2,
E: koekstrudirani orijentirani propilenski film tipa BEZ, dobavljača VIBAC, debljine 30 μ i sastavljen od:
E1: metalizacijskog sloja debljine 0,2 – 0,4 μ
E2: koekstrudiranog sloja debljine 1,5 μ koji se sastoji od mješavine kopolimera i homopolimera
E3: homopolimerske jezgre debljine 27 μ
E4: homopolimerskog koekstrudiranog sloja s neljepivim svojstvima za sloj A,
F: hladno ljepivi namaz na bazi lateksa, nanesen u količinama od 2 – 4 g/m2, proizvod IP 7983 kompanije SWALE.
Tako dobiveni film može se odmatati i zamatati do 10 puta na valjku bez gubljenja ljepivih svojstava potrebnih za stvaranje čvrsto zatvorenog omota.
Slika 12 prikazuje pojednostavljeni alternativni oblik izvedbe sa Slike 10. U tom alternativnom obliku, arak 62 jednostavno ima, na obratnoj strani, uzduž jednog od rubova (poprečni rub s obzirom na film na valjku prije rezanja), traku 64 s hladno ljepivim premazom koja odgovara traki 58 sa Slike 10 i, uzduž suprotne strane, na pravoj strani, drugu traku 66 s hladnim ljepilom, koja odgovara traki 28 sa Slike 10. Konstrukcija filma može biti prema gornjem opisu pozivom na Sliku 11. Prikazane su dvije trake 64 i 65, pomoću ilustracije, i kao što je ranije spomenuto, u ovalnom obliku, radi lakšeg odvajanja prilikom odmatanja s valjka.
Drugim riječima, u ovom alternativnom obliku Slike 10 nije upotrijebljena struktura 24, 26, 30, 32 ljepivog premaza sa Slike 10. Ovaj se alternativni oblik može primijeniti kad se ne zahtijeva praktički hermetično zatvaranje koje dozvoljava izvedba prema Slici 10 i kad zatvaranje uzduž preklopnih linija nije lijepljeno. Nasuprot tome, posljednja faza zamatanja koja se sastoji od superponiranja ljepivih područja 64 i 66 omogućuje da se ranije izvedena presavijanja zadrže na mjestu kad se zamatanje obavlja strojem tipa za sklapanje kutije, to jest kad se sva presavijanja spomenuta u vezi sa Slikama 3 do 6 obavljaju praktički u isto vrijeme.

Claims (4)

1. Ambalaža za omatanje, namijenjena pakiranju artikla (34), posebno prehrambenog proizvoda, s time da je ova ambalaža dobivena od filma koji se čuva namotan, u uzdužnom smjeru, na valjak i koji se može poprečno rezati u posebne arke (56, 62) namijenjene zatvaranju presavijanjem oko artikla (34), naznačena time da se na tom filmu nalazi, na svakom arku (56, 62), uzduž njegovog poprečnog ruba, traka hladno ljepivog namaza (28), (58), (64), (66), s time da se jedna od traka (28), (66) nalazi na pravoj strani, a druga (58), (64) na obrnutoj strani filma, time da navedene trake (28), (58), (64), (66) međusobnom superpozicijom nakon posljednje faze presavijanja drže ambalažu konačno zatvorenom i time da je međusobno prianjanje navedenih traka (28), (58), (64), (66) kontrolirano prianjanje koje je dovoljno jako da drži omotač zatvorenim ali nedovoljno jako da smeta odmotavanju filma s njegovog valjka pri postojanju međusobnog kontakta, u zamotanom stanju smotka, između trake (28), (66) na pravoj strani i trake (58), (64) na obrnutoj strani.
2. Ambalaža prema Zahtjevu 1, naznačena time da se na desnoj strani svakog arka nalaze područja s hladno ljepivim premazima (22) bar djelomično raspoređena uzduž tri stranice periferije arka (56) u takvoj konfiguraciji da je većina ovih ljepilom premazanih područja superponirana kad je arak omotan oko artikla, sljepljujući i držeći preklope na mjestu oko navedenog artikla.
3. Ambalaža prema bilo kojem od Zahtjeva 1 i 2, naznačena time da je ljepivi namaz traka (58), (64) ljepivog namaza na pravoj strani nanesen u obliku ovalne trake.
4. Ambalaža prema bilo kojem od Zahtjeva 1 do 3, naznačena time da se na svakom arku (56), (62) nalazi, preko čitave prave strane, neljepivi namaz (60) koji se nanosi prije ljepivog namaza područja s hladno ljepivim namazom
HR20010157A 1998-10-15 2001-03-06 Packaging wrapper HRP20010157A2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98203473A EP0994039A1 (fr) 1998-10-15 1998-10-15 Enveloppe d'emballage
PCT/EP1999/007795 WO2000021852A1 (fr) 1998-10-15 1999-10-05 Enveloppe d'emballage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20010157A2 true HRP20010157A2 (en) 2002-04-30

Family

ID=8234223

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR20010157A HRP20010157A2 (en) 1998-10-15 2001-03-06 Packaging wrapper

Country Status (45)

Country Link
EP (2) EP0994039A1 (hr)
JP (1) JP2002527306A (hr)
KR (1) KR20010082215A (hr)
CN (1) CN1155494C (hr)
AP (1) AP2001002087A0 (hr)
AR (1) AR020820A1 (hr)
AT (1) ATE233209T1 (hr)
AU (1) AU755068B2 (hr)
BG (1) BG64000B1 (hr)
BR (1) BR9914403A (hr)
CA (1) CA2346508A1 (hr)
CZ (1) CZ292932B6 (hr)
DE (1) DE69905598T2 (hr)
DK (1) DK1121301T3 (hr)
DZ (1) DZ2907A1 (hr)
EA (1) EA002578B1 (hr)
EE (1) EE04364B1 (hr)
EG (1) EG22028A (hr)
ES (1) ES2190260T3 (hr)
GC (1) GC0000074A (hr)
GE (1) GEP20033086B (hr)
HK (1) HK1040227A1 (hr)
HR (1) HRP20010157A2 (hr)
HU (1) HUP0103966A3 (hr)
ID (1) ID29519A (hr)
IL (1) IL142244A0 (hr)
IS (1) IS5844A (hr)
MA (1) MA25591A1 (hr)
MX (1) MXPA01003005A (hr)
MY (1) MY130730A (hr)
NO (1) NO20011472D0 (hr)
NZ (1) NZ511061A (hr)
OA (1) OA11793A (hr)
PE (1) PE20000819A1 (hr)
PL (1) PL346766A1 (hr)
PT (1) PT1121301E (hr)
SI (1) SI1121301T1 (hr)
SK (1) SK5072001A3 (hr)
TN (1) TNSN99185A1 (hr)
TR (1) TR200100963T2 (hr)
TW (1) TW443977B (hr)
UA (1) UA67796C2 (hr)
WO (1) WO2000021852A1 (hr)
YU (1) YU19401A (hr)
ZA (1) ZA200101465B (hr)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2002082358A (ja) 2000-09-06 2002-03-22 Sony Corp 調光装置及び撮像装置
LU90952B1 (fr) 2002-08-30 2004-03-01 Amcor Flexibles Europe As Sachet d'emballage
EP1967465A1 (en) * 2007-03-05 2008-09-10 Mars Incorporated Packaged products and array or bandoleer of packaged products
EP2266892A1 (en) 2009-06-25 2010-12-29 Amcor Flexibles Transpac N.V. Packaging with lap-seal comprising a cold seal and a release lacquer seal, and production method therefor
US8650843B2 (en) 2011-02-04 2014-02-18 Alpma Alpenland Maschinenbau Gmbh Method of packaging products
BR112015014181B1 (pt) 2012-12-20 2021-03-09 Société des Produits Nestlé S.A. bolsa flexível com uma abertura maior
EP3083436B1 (en) * 2013-12-16 2017-08-16 Unilever N.V. Wrapper for soap bar
WO2016020830A1 (en) * 2014-08-08 2016-02-11 Azionaria Costruzioni Macchine Automatiche A.C.M.A. S.P.A. Wrapping method
KR200486076Y1 (ko) * 2016-08-10 2018-03-30 정세빈 포장지

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3544384C1 (de) * 1985-12-14 1987-07-09 Unilever Nv Verpackungsmaterial
GB9109576D0 (en) * 1991-05-02 1991-06-26 United Biscuits Ltd Improvements in and relating to wrapping food products
FR2761960B1 (fr) * 1997-04-09 1999-05-28 Pechiney Emballage Flexible Eu Film a base de polyolefine pour former un emballage par pliage

Also Published As

Publication number Publication date
MY130730A (en) 2007-07-31
EP1121301A1 (fr) 2001-08-08
HUP0103966A2 (hu) 2002-02-28
IL142244A0 (en) 2002-03-10
EA002578B1 (ru) 2002-06-27
AR020820A1 (es) 2002-05-29
EP0994039A1 (fr) 2000-04-19
TNSN99185A1 (fr) 2001-12-31
CN1321133A (zh) 2001-11-07
EE200100191A (et) 2002-06-17
IS5844A (is) 2001-02-13
BR9914403A (pt) 2001-06-26
DK1121301T3 (da) 2003-06-23
MA25591A1 (fr) 2002-12-31
CN1155494C (zh) 2004-06-30
HK1040227A1 (zh) 2002-05-31
DZ2907A1 (fr) 2004-03-01
ES2190260T3 (es) 2003-07-16
ZA200101465B (en) 2002-05-21
AP2001002087A0 (en) 2001-03-31
HUP0103966A3 (en) 2002-04-29
DE69905598T2 (de) 2003-11-27
CZ292932B6 (cs) 2004-01-14
OA11793A (fr) 2005-08-10
GEP20033086B (en) 2003-10-27
AU6472699A (en) 2000-05-01
ID29519A (id) 2001-09-06
EP1121301B1 (fr) 2003-02-26
WO2000021852A1 (fr) 2000-04-20
PL346766A1 (en) 2002-02-25
CZ20011015A3 (cs) 2002-01-16
NO20011472L (no) 2001-03-22
NO20011472D0 (no) 2001-03-22
EE04364B1 (et) 2004-10-15
TR200100963T2 (tr) 2001-08-21
BG105416A (en) 2001-10-31
AU755068B2 (en) 2002-12-05
EG22028A (en) 2002-06-30
BG64000B1 (bg) 2003-09-30
SI1121301T1 (en) 2003-10-31
KR20010082215A (ko) 2001-08-29
PT1121301E (pt) 2003-07-31
DE69905598D1 (de) 2003-04-03
MXPA01003005A (es) 2004-04-21
ATE233209T1 (de) 2003-03-15
TW443977B (en) 2001-07-01
NZ511061A (en) 2004-01-30
SK5072001A3 (en) 2001-10-08
GC0000074A (en) 2004-06-30
YU19401A (sh) 2002-12-10
CA2346508A1 (fr) 2000-04-20
PE20000819A1 (es) 2000-08-31
JP2002527306A (ja) 2002-08-27
EA200100270A1 (ru) 2001-12-24
UA67796C2 (uk) 2004-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2136560C1 (ru) Упаковочная обертка, закрываемая круткой, и способ упаковки
US5353575A (en) Tab closing device in a quick sheet for wrapping
US4584201A (en) Resealable package, method of making and use
BR112013023727B1 (pt) embalagem de película flexível refechável, laminado para formar uma embalagem de película flexível refechável, método para formar um laminado de embalagem de película flexível refechável e aparelho para formar a embalagem de película flexível refechável
CN101547843A (zh) 用于糖果产品的可重封闭包装
US6374583B1 (en) Wrapper closed by twist wraps and wrapping method
KR102380903B1 (ko) 개선된 재밀폐형 접착제 라벨을 가진 재밀봉 가능한 용기
US20060113361A1 (en) Packaged article with improved wrapper
HRP20010157A2 (en) Packaging wrapper
RU2652717C2 (ru) Способ термоизоляционного контроля и упаковки для повторно закрывающихся упаковок
EA031961B1 (ru) Лист ламината и обертка для куска мыла
JP6103581B2 (ja) 包材および包装体
JPS62101427A (ja) 包装材の製造方法
NZ630378B2 (en) Thermo-sealing control method and packaging for resealable packaging
MXPA99003281A (en) Wrapper closed by twist wraps and wrapping method

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
ARAI Request for the grant of a patent on the basis of the submitted results of a substantive examination of a patent application
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20040223

Year of fee payment: 4

ODBC Application rejected