FI91802C - Ilmanvaihtojärjestelmä monikerroksista rakennusta varten - Google Patents
Ilmanvaihtojärjestelmä monikerroksista rakennusta varten Download PDFInfo
- Publication number
- FI91802C FI91802C FI911358A FI911358A FI91802C FI 91802 C FI91802 C FI 91802C FI 911358 A FI911358 A FI 911358A FI 911358 A FI911358 A FI 911358A FI 91802 C FI91802 C FI 91802C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- building
- service shaft
- inlet air
- air stream
- air
- Prior art date
Links
- 238000009826 distribution Methods 0.000 claims description 8
- 238000005192 partition Methods 0.000 claims description 3
- 238000007664 blowing Methods 0.000 claims description 2
- 238000009499 grossing Methods 0.000 claims 1
- 238000009423 ventilation Methods 0.000 abstract description 15
- 239000003570 air Substances 0.000 description 65
- 238000012423 maintenance Methods 0.000 description 8
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 5
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 3
- 238000004378 air conditioning Methods 0.000 description 2
- 239000012080 ambient air Substances 0.000 description 2
- 238000005266 casting Methods 0.000 description 1
- 239000000356 contaminant Substances 0.000 description 1
- 238000003306 harvesting Methods 0.000 description 1
- 238000011031 large-scale manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
- 230000035515 penetration Effects 0.000 description 1
- 230000008439 repair process Effects 0.000 description 1
- 239000007787 solid Substances 0.000 description 1
- 239000002594 sorbent Substances 0.000 description 1
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F24—HEATING; RANGES; VENTILATING
- F24F—AIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
- F24F7/00—Ventilation
- F24F7/04—Ventilation with ducting systems, e.g. by double walls; with natural circulation
- F24F7/06—Ventilation with ducting systems, e.g. by double walls; with natural circulation with forced air circulation, e.g. by fan positioning of a ventilator in or against a conduit
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F24—HEATING; RANGES; VENTILATING
- F24F—AIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
- F24F13/00—Details common to, or for air-conditioning, air-humidification, ventilation or use of air currents for screening
- F24F13/26—Arrangements for air-circulation by means of induction, e.g. by fluid coupling or thermal effect
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S454/00—Ventilation
- Y10S454/906—Noise inhibiting means
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Ventilation (AREA)
- Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
- Building Environments (AREA)
- Separation By Low-Temperature Treatments (AREA)
- Central Air Conditioning (AREA)
- Air Conditioning Control Device (AREA)
- Duct Arrangements (AREA)
Description
91802
Ilmanvaihtojårjestelmå monikerroksista rakennusta vårten Tåmån keksinnon kohteena on ilmanvaihtojårjestelmå monikerroksista rakennusta vårten, johon jårjestel-5 måån kuuluu - rakennuksen katolie asennettu kojeisto puhal-timineen tuloilmavirran kehittåmiseksi ja - jakelukanava tuloilmavirran johtamiseksi rakennuksen eri vålitasoille.
10 Korkeissa rakennuksissa, joissa sisåilma on ulko- ilmaa låmpimåmpåå, syntyy rakennuksen ylå- ja alaosan valille paine-ero. Koska rakennukset eivåt ole ilmatii-viitå, vuotaa ilmaa rakennuksen ylåosasta ulospåin ja alaosasta sisaanpain rakenteiden lapi. Rakennuksen si-15 sållå ilma virtaa alhaalta ylospain.
Vuotojen takia rakennuksen alaosa on kylma ja siella esiintyy uséin vetoa. Ylaosassa on helposti kuu-maa, ja jos sisailman kosteus on selvasti ulkoilman kos-teutta suurempi, saattaa vuotoilmasta tiivistya vetta 20 rakenteisiin. Epapuhtaudet leviavat rakennuksen sisaisten ilmavirtausten mukana.
NSita haittoja voidaan torjua rakentamalla raken-nukseen mahdollisimman ilmatiiviita valitasoja. Esim. asuin- ja konttorirakennuksissa on onnistuttu nain jaka-* 25 maan rakennus toisistaan riippumattomiin osiin, joiden sisalla paine-eron vaikutukset ovat poistettavissa ta-vanomaisin ilmastointiteknisin keinoin paine-eron pie-nuuden ansiosta.
Sen sijaan teollisuusrakennuksissa, joissa taso-30 jen lapi on paljon suurikokoisia tuotantblaitteiden la-pivienteja, kulku- ja huoltoaukkoja jne, olisi ilmatii-viiden tasojen rakentaminen erittain kallista ja vai-keaa, ellei suorastaan mahdotonta.
Mikali rakennuksessa ei ole valitasoja, voidaan 35 rakennuksen yla- ja alaosan lampotilaeroja tasata voi- 2 91802 makkailla ilmasuihkuilla, jotka ulottuvat laheltå kattoa lahes lattiatasoon, vetavat rakennuksen ylåosasta ilmaa xnukaansa ja sekoittavat sitå tehokkaasti. Tållainen jår-jestelmå tunnetaan mm. suomalaisesta patenttijulkaisusta 5 nro 56 714.
Monikerroksisissa rakennuksissa ei tållaista jSr-jestelmaå voi kayttåå, vaikka valitasot olisivat ilmaa låpaiseviakin, esim. ritilatasoja, koska voimakkaiden ilmasuihkujen alueet eivat sovellu tyopaikoiksi.
10 Jos vålitasoja on vahån, on paine- ja lampotila- eroja tasattu tasoille asennetuilla aksiaalipuhaltimil-la, jotka puhaltavat ilmaa ylemmalta tasolta alaspain.
Ne vievat kuitenkin arvokasta lattiatilaa, aiheuttavat Saniongelmia, kuluttavat sahkotehoa ja ovat lampotilan 15 tasauksen kannalta verrattain tehottomia, koska puhalti-mesta lahteva ilma on voimakkaassa pyorimisliikkeessa.
Ilma ei mene suihkuna alemmalle tasolle, vaan leviaa pitkin alemman osan kattoa, jolloin lampotiloja tasaavaa sekoittumista ei tapahdu.
20 Niinpa yleensa monikerroksisissa korkeissa raken nuksissa ISmpotila- ja paine-eroja pyritaan pienentSmaån siten, etta mahdollisimman suuri osa ilmanvaihtoilmasta viedaan kanavilla rakennuksen alaosaan ja vain ilman laadun kannalta valttamaton minimi-ilmavirta ylaosaan.
25 Paine-eroja saadaan nain hieman tasattua, milla on jon-kin verran vaikutusta vuotoihin ja lampotilaeroihin, mutta ilmanvaihtoon tarvittava ilmavirta on yleensa tay-sin riittamaton tehokkaaseen paineentasaukseen. Kanavat vievat rakennuksesta tilaa, niiden rakentaminen aiheut-30 taa kustannuksia ja sijoittaminen rakennukseen on vai-·· keaa. Tehokas ilmanjako usein laajoille tasoille tavan- omaisilla ilmanjakolaitteilla ei usein onnistu ilman jakokanavistoa, joka edelleen nostaa kustannuksia. Oman ongelmansa aiheuttaa saato. Paine- ja lampotilaero ra-35 kennuksessa riippuu sisa- ja ulkoilman lampotilaerosta, • »· t li 3 91802 jonka mukaan rakennuksen ylå- ja alaosan tuloilmavirto-jen suhdetta pitaisi pystya sååtåmåån. Kåytånnosså tama ei ole mahdollista sekå ilmanjako- etta sååtolaitteiden suuresta lukumåårastå johtuvien korkeiden kustannusten 5 takia. Lopputulos edellå sanotusta on, etta esim. rakennuksen alaosa on talvella ali- ja kesållå ylipaineinen. Ylaosassa painesuhteet ovat påinvastaiset, ja ilman laa-tu usein huono.
Tåmån keksinnon tarkoituksena on aikaansaada il-10 manvaihtojårjestelmå, joka vålttåå edella mainitut epå-kohdat ja joka mahdollistaa ilmanvaihtolaitteiston kustannusten ja tilantarpeen pienentåmisen, ilmanjaon ja siten ilman laadun parantamisen sekå jårjestelmån såa-dettåvyyden parantamisen. Tåmå tarkoitus saavutetaan 15 keksinnon mukaisella ilmanvaihtojårjestelmållå, jolle on tunnusomaista se, - etta tuloilmavirran kanavana toimii rakennuksen huoltokuilu tai sentapainen pystysuunnassa rakennuksen låpi ulottuva vålitasoille avautuva tila, joka muodostaa 20 virtaustien puhaltimista alaspåin suunnatulle tuloilma-virralle ja sen rakennuksen ylåosista mukaansa vetåmålle ilmavirralle, ja - etta huoltokuilussa on ohjausvålineet ilmavir-ran osan johtamiseksi rakennuksen kullekin vålitasolle.
* 25 Keksinto perustuu siihen ajatukseen, etta raken nuksen huoltokuilua kåytetåån hyvåksi tuloilmakanavana ja etta ilmanvaihtokojeisto sijoitetaan huoltokuilun påålle, niin etta ilma voidaan puhaltaa ilmanvaihtoko-jeistoon muutenkin kuuluvilla puhaltimilla alas raken-30 nukseen huoltokuilua pitkin suurena ja voimakkaana ilma-suihkuna. Talloin huoltokuilu toimii kanavana tuloilmaa vårten, eikå muuta kanavaa tarvita. Tåmå pienentåå huo-mattavasti kustannuksia, koska erityisen tuloilmakanavan rakentamiskustannukset ja sen vaatiman rakennustilan 35 kustannukset jååvåt pois.
; Teollisuusrakennuksissa, kuten kattilalaitoksis- 4 91802 sa, on yleenså pystysuora, helposti poistettavilla riti-loilla peitetty huoltokuilu, joka ulottuu rakennuksen låpi. Koska sen kautta on milloin tahansa voitava nostaa huoltoa vaativia tai korjattavia koneita, varaosia, kor-5 jauksissa tarvittavia koneita ja tarvikkeita jne. eri tasoille, ei huoltokuilun kohdalle sijoiteta tyopaikko-ja, varastoja tai muita toimintoja. Tållaisissa raken-nuksissa ilmanvaihtokojeisto yleensa sijoitetaan ilman laadun, tehokkaan tilankåyton ym. syiden takia rakennuk-10 sen katolle, kuten useimmissa muissakin rakennuksissa. Keksinnon toteuttamiseksi on ilmanvaihtokojeisto ja huoltokuilu vain sovitettava keskenåån siten, ettå huoltokuilu korvaa tuloilmavirran vaatiman tavanomaisen erillisen kanaviston, jolla tuloilma viedåån rakennuksen 15 eri kerroksiin.
Esim. kattilalaitoksen puhaltimet ovat yleensa aksiaalipuhaltimia, joista ilma låhtee voimakkaassa pyd-rimisliikkeesså. Vapaaseen tilaan tullessaan ilmasuihku leviåisi tåmån takia nopeasti sivuillepåin ja suihku 20 hidastuisi nopeasti, eikå ulottuisi kovinkaan kauas alas.
Pyorimisliikkeen vaikutusta voidaan huomattavasti pienentåå, jos huoltokuilu sijaitsee rakennuksen nurkas-sa, jolloin seinåt eståvåt kahdella suunnalla virtauksen * 25 laajenemisen. Suihku ulottuu lisåksi huomattavasti pi- temmålle ns. Coanda-ilmion vaikutuksesta: suihku on dy-naamisen paineen verran alipaineinen ympåroivåån ilmaan verrattuna, joten paine-ero pitåå suihkua koossa. Lisåksi ympåroivån ilman sekoittuminen, joka voimakkaimmin 30 hidastaa suihkua, on estetty kahdelta suunnalta.
Kysymyksen ollessa korkeasta rakennuksesta, voi pyorteinen ilmavirtaus eståå ilmasuihkua ulottumasta syvån huoltokuilun alaosaan asti. Ilmasuihku voitaisiin oikaista ohjaussiivistollå, jonka kustannukset monimut-35 kaisen muodon takia ovat kuitenkin suhteettomat, låhes • · 5 91802 yhtå suuret kuin puhaltimen ilman moottoria. Pyorimis-liike voidaan kuitenkin pysåyttåå kaytannollisesti katsoen ilman kustannuksia hyvin yksinkertaisella tavalla.
Keksinnon mukaisen jårjestelmån eraalle toteutus-5 muodolle on tunnusomaista se, etta ilmanvaihtokojeistoon kuuluu våhintåån kaksi vierekkain asennettua aksiaalipu-hallinta, jotka kehittåvåt våhintåån kaksi yhdensuun-taista, toisiaan jarruttavaa, alaspåin suunnatun tuloil-mavirran muodostavaa pyorrevirtausta. Puhaltimista tule-10 vat pyorrevirtaukset jarruttavat talloin tehokkaasti toisiaan. Kunkin pyorteen liikepaljouden momentti on lisaksi huomattavasti pienempi kuin yhden suuren, samoin kuin pyorteen halkaisija, joten pyorimisliike hidastuu nopeammin pyorteen laajetessa. Kustannukset ehka hieman 15 nousevat, mutta sen korvaa kåyttovarmuuden kasvu. Vaikka yksi puhallin rikkoutuisi, laitos toimii vajaateholla edelleen.
Keksinnon mukaisen jarjestelman eraalle edulli-selle toteutusmuodolle on tunnusomaista se, etta huolto-20 kuiluun on asennettu ainakin yhden valitason kohdalle puhaltimista ja suuntauslaitteesta koostuva ilmansuun-tausyksikkd tuloilmavirran ohjaamiseksi huoltokuilun suuntaan. TallS rakenteella voidaan hallita ilman jakoa sopivasti rakennuksen er i tasoille samoin kuin ilman ' 25 jakoa tasaisesti tai halutulla tavalla koko tason alu- eelle.
Keksintoa selitetaan tarkemmin seuraavassa viita-ten oheisiin piirustuksiin, joissa kuvio 1 esittaa kaavamaisesti rakennusta ja sii-30 hen asennettua ilmanvaihtojarjestelmaa, joka on keksin-non eraan toteutusrouodon mukainen, kuviot 2 ja 3 esittåvat ilmanvaihtokojeiston puha 1 linyks ikkoS sivulta ja vastaavasti kehitetyn ilmavir-ran poikkileikkausta, 35 kuviot 4 ja 5 esittåvat rakennuksen huoltokuilun * 6 91802 osaa ilmavirran suuntausvålineineen sivulta nåhtynå kah-dessa eri saatoasennossa, ja kuvio 6 esittaa huoltokuilun osaa varustettuna jakelusuuttimilla sivulta nåhtynå.
5 Piirustusten kuviossa 1 on esitetty monikerroksi- nen rakennus 1, jonka toisessa nurkassa on pystysuuntai-nen, rakennuksen eri kerrosten (valitasojen) 2 låpi yl-hååltå alas ulottuva huoltokuilu 3. Rakennuksen katolle on asennettu ilmanvaihtokojeisto 4, johon kuuluu puhal-10 linyksikko 5. Huoltokuilu voi kerrosten kohdalla olla peitetty helposti poistettavilla ritiloillå.
Puha1linyksikko kåsittåå tåssa esiroerkisså nelja aksiaalipuhallinta 6, jotka on asennettu symmetrisesti vierekkåin. Puhaltimet imevåt ulkoilmaa A ilxnanvaihtoko-15 jeiston kåsittelylaitteiden låpi ja puhaltavat huolto-kuiluun alaspåin suunnatun tuloilinavirran B.
Puhaltimet kehittåvåt neljå yhdensuuntaista, toi-siaan jarruttavaa, alaspåin suunnattua pyorrevirtausta B#, jotka yhdesså muodostavat tuloilmavirran B, kuten 20 kuviossa 3 on esitetty.
Kunkin puhaltimen poistopuolelle on asennettu tasauskammio 7, jossa låpimenokanava on jaettu vålisei-nillå 8 pieniin virtauskanaviin 9, joiden pituus on suu-ri leveyteen verrattuna. Våliseinåt on tehty ååntå ab-25 sorboivasta materiaalista, niin ettå tasauskammio toimii åånenvaimentimena.
Hoitokuilun reunoille on eråiden kerrosten kohdalla asennettu suuttimet 10, jotka kehittåvåt alaspåin suunnattuja tukisuihkuja C, joilla varmistetaan tuloil-30 mavirran B pysyminen koossa ja oikeassa suunnassa. Hyvin ·'· korkeissa rakennuksissa voidaan ilmavirta kuljettaa alas sijoittamalla myos yhdelle tai useammalle vålitasolle samanlainen puhaltimista ja tasauskammioista koostuva yksikko kuin katolle on sijoitettu.
35 Selostetulla jårjestelmållå ilmasuihku saadaan • · « 11 7 91802 ulottumaan ylimmastå alimpaan kerrokseen kokemuksen mu-kaan yli 70 metriå korkeassa rakennuksessa. Suihkun mu-kana liikkuva ilmavirta on tuloilmavirtaan verrattuna moninkertainen, koska suurella nopeudella liikkuva ilina 5 suihkussa vetaa mukaansa ympåroivåå ilmaa rakennuksen ylåosasta. Paineen tasaus on siten erittåin tehokasta.
Huoltokuiluun on asennettu kunkin kerroksen koh-dalle ohjausvålineet 11, jotka kerroksen kohdalla ohjaa-vat osan tuloilmavirrasta kerroksen alueelle. Ohjausvå-10 lineet ovat tMsså toteutusmuodossa kåantyvSsti laakeroi-tujen levyjen 12 muodostamia, jotka ulottuvat ilmavir-taan. Talvella levyt ovat ylakerroksissa pystyasennossa, jolloin vain pieni osa D ilmavirrasta ohjautuu ylimpiin kerroksiin, kuten kuviossa 4 on esitetty. Kesalla levyt 15 kSSnnetaan katkoviivoin merkittyyn vaaka-asentoon, jolloin suurempi osa D ilmasuihkusta ohjautuu ylimpiin kerroksiin, kuten kuviossa 5 on esitetty. Rakennuksen ala-osassa toiminta on painvastainen ja keskiosassa levyt voivat useimmiten olla kiinteita. Asennon ohjaus voi 20 tapahtua ulkolampotilan perusteella.
Painesuhteet kerrosten valillå voidaan nain hal-lita kohtuullisen tåsmallisesti puhaltimien ilmavirtaa kasvattamatta.
Kunkin kerroksen kohdalla on huoltokuilun reunaan : 25 asennettu ri vi vaakasuoraan puhaltavia suurnopeussuutti- mia 13, jotka vetavat ilmaa E pystyvirtauksesta mukaansa ja puhaltavat sen tasolle, kuten kuviossa 6 on esitetty. Valitsemalla suuttimien koko, ilman nopeus niisså, pu-hallussuunta ja sijoitus sopivasti saadaan ilma levia-.. 30 maan halutulla tavalla tasoille. Ulkolampotilan vaikutus • rakennuksen painesuhteisiin saadaan poistettua saatamål- la suuttimien impulssia tavoilla, joita on selostettu esim. patenttijulkaisussa FI 66 484.
Suuttimien ilmavirta verrattuna niiden liikkeelle 35 saamaan ilmavirtaan on pieni, joten tehonkulutus on koh-
Ilt 91802 δ tuullinen. Ne voidaan sijoittaa huoltoaukon reunalle, joten ne eivat haittaa aukon kayttoa.
Edella oleva selitys on vain tarkoitettu havain-nollistamaan keksinnon ajatusta. Yksityiskohdiltaan voi 5 keksinnon mukainen jarjestelmå vaihdella patenttivaati-musten puitteissa. Selostettuja elementteja voidaan yh-distella monin eri tavoin ja saada ominaisuuksiltaan hiexnan erilaisia jarjestelmia. Keksintoa voidaan sovel-taa myos ilmastointilaitokseen. Huoltokuilun asemesta 10 voidaan kayttaa jotain muuta rakennuksessa olevaa, pys-tysuunnassa sen lapi ulottuvaa vapaata tilaa, joka on yhteydessa valitasoihin.
• · · • ·
Claims (10)
1. Ilmanvaihtojarjestelma monikerroksista raken-nusta vårten, johon jarjestelmaån kuuluu 5. rakennuksen (1) katolle asennettu kojeisto (4) puhaltimineen (5) tuloilmavirran (B) kehittamiseksi ja - jakelukanava tuloilmavirran johtamiseksi rakennuksen eri valitasoille (2), tunnettu siita, 10. etta tuloilmavirran kanavana toimii rakennuk sen (1). huoltokuilu (3) tai sentapainen pystysuunnassa rakennuksen lapi ulottuva valitasoille (2) avautuva ti-la, joka muodostaa virtaustien puhaltimista (5) alaspain suunnatulle tuloilmavirralle (B) ja sen rakennuksen yla- 15 osista mukaansa vetSmSlle ilmavirralle, ja - ettå huoltokuilussa on ohjausvalineet (11; 13) ilmavirran osan (D) johtamiseksi rakennuksen kullekin vålitasolle.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen jarjestelma, 20 tunnettu siita, etta huoltokuilu (3) sijaitsee rakennuksen (1) nurkassa.
3. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen jarjestelma, tunnettu siita, etta ilmanvaihtokojeis-toon (4) kuuluu våhintåån kaksi vierekkain asennettua : 25 aksiaalipuhallinta (5) , jotka kehittåvåt våhintåan kaksi yhdensuuntaista, toisiaan jarruttavaa, alaspain suunna-tun tuloilmavirran (B) muodostavaa pyorrevirtausta (B').
4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen jarjestelma, tunnettu siita, etta puhaltimien (5) jalkeen on 30 asennettu tuloilmavirran (B) suuntausvalineet (10) tulo-ilmavirran ohjaamiseksi huoltokuilun (3) suuntaan.
5. Patenttivaatimuksen 4 mukainen jarjestelma, tunnettu siita, etta huoltokuiluun (3) on asennettu ainakin yhden vaiitason (2) kohdalle puhaltimista 35 (5) ja suuntauslaitteesta (10) koostuva ilmansuuntausyk- sikko tuloilmavirran (B) ohjaamiseksi huoltokuilun (3) 10 91802 suuntaan.
6. Jonkin patenttivaatimuksen 1-5 mukainen jarjestelma, tunnettu siita, etta ohjausvalineet (11) ovat huoltokuiluun (3) haluttujen vålitasojen (2) 5 kohdalle asennettujen ohjauslevyjen (12) muodostamia, jotka ovat aseteltavissa pystyasennon ja vaaka-asennon valilla.
7. Jonkin patenttivaatimuksen 1-5 mukainen jår-jestelmM, tunnettu siita, etta ohjausvalineet 10 (13) ovat huoltokuilun (3) reunalle haluttujen valitaso- jen (2) kohdalle asennettujen vålitasojen (2) suuntais-ten jakelusuuttimien (13) muodostamia, jotka vetMvat ilmaa (E) tuloilmavirrasta (B) ja puhaltavat sen valita-son yli.
8. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen jarjestelma, tunnettu huoltokuiluun (3) puhalti-mien (5) jalkeen asennetusta virtauksentasausosasta (7) , joka muodostaa joukon vierekkaisia, valiseinilla (8) erotettuja virtauskanavia (9) tuloilmavirran (B) turbu-20 lenssin vairaentamiseksi ja virtauksen tasoittamiseksi.
9. Patenttivaatimuksen 8 mukainen jarjestelma, tunnettu siita, etta valiseinat (8) ovat åantM absorboivaa materiaalia.
9 91802
10. Patenttivaatimuksen 4 mukainen jarjestelma, 25 tunnettu siita, etta suuntausvalineet (10) ovat huoltokuilun (3) reunalle halutun vålitason (2) kohdalle asennettujen suuttimien muodostamia, jotka kehittåvat huoltokuilun suuntaisia, alaspåin puhaltavia tukisuih-kuja (C). • · li 11 91802
Priority Applications (13)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI911358A FI91802C (fi) | 1991-03-20 | 1991-03-20 | Ilmanvaihtojärjestelmä monikerroksista rakennusta varten |
| AU14659/92A AU1465992A (en) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | An air-change system for a multi-storey building |
| DE69213259T DE69213259T2 (de) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Luftwechselanlage für ein vielstöckiges gebäude |
| AT92907793T ATE142011T1 (de) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Luftwechselanlage für ein vielstöckiges gebäude |
| EP92907793A EP0632876B1 (en) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | An air-change system for a multi-storey building |
| PL92301473A PL168943B1 (pl) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Uklad wentylacyjny dla wielopietrowego budynku PL PL |
| DK92907793.1T DK0632876T3 (da) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Luftudskiftningssystem til fleretagesbygning |
| PCT/FI1992/000095 WO1993020388A1 (en) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | An air-change system for a multi-storey building |
| RU9294044441A RU2091672C1 (ru) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Система вентиляции для многоэтажного здания |
| CA002133408A CA2133408A1 (en) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | An air-change system for a multi-storey building |
| US08/307,824 US5554071A (en) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Air-change system for a multi-storey building |
| ES92907793T ES2090622T3 (es) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | Un sistema de renovacion del aire para un edificio multiplanta. |
| GR960402733T GR3021360T3 (en) | 1991-03-20 | 1996-10-16 | An air-change system for a multi-storey building. |
Applications Claiming Priority (4)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI911358 | 1991-03-20 | ||
| FI911358A FI91802C (fi) | 1991-03-20 | 1991-03-20 | Ilmanvaihtojärjestelmä monikerroksista rakennusta varten |
| FI9200095 | 1992-04-01 | ||
| PCT/FI1992/000095 WO1993020388A1 (en) | 1991-03-20 | 1992-04-01 | An air-change system for a multi-storey building |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI911358A0 FI911358A0 (fi) | 1991-03-20 |
| FI911358L FI911358L (fi) | 1992-09-21 |
| FI91802B FI91802B (fi) | 1994-04-29 |
| FI91802C true FI91802C (fi) | 1994-08-10 |
Family
ID=26158919
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI911358A FI91802C (fi) | 1991-03-20 | 1991-03-20 | Ilmanvaihtojärjestelmä monikerroksista rakennusta varten |
Country Status (13)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US5554071A (fi) |
| EP (1) | EP0632876B1 (fi) |
| AT (1) | ATE142011T1 (fi) |
| AU (1) | AU1465992A (fi) |
| CA (1) | CA2133408A1 (fi) |
| DE (1) | DE69213259T2 (fi) |
| DK (1) | DK0632876T3 (fi) |
| ES (1) | ES2090622T3 (fi) |
| FI (1) | FI91802C (fi) |
| GR (1) | GR3021360T3 (fi) |
| PL (1) | PL168943B1 (fi) |
| RU (1) | RU2091672C1 (fi) |
| WO (1) | WO1993020388A1 (fi) |
Families Citing this family (8)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| EP0877209B1 (de) * | 1997-05-07 | 2005-01-05 | Gerd Dipl.-Ing. Mann | Belüftungsvorrichtung für ein Gebäude |
| US6139427A (en) * | 1997-12-24 | 2000-10-31 | Ecta Co., Ltd. | Ventilation system |
| RU2247284C2 (ru) * | 2000-07-07 | 2005-02-27 | Конвек Апс | Вентиляционное устройство и здание, содержащее такое вентиляционное устройство |
| US6939108B2 (en) * | 2003-01-06 | 2005-09-06 | Mechanization Systems Company, Inc. | Cooling fan with reinforced blade |
| RU2374567C2 (ru) * | 2007-09-07 | 2009-11-27 | Турулов Владимир Александрович | Система эжекторной естественной вентиляции зданий |
| RU2375642C1 (ru) * | 2008-07-21 | 2009-12-10 | Общество с ограниченной ответственностью "ЭкоДом-Енисей" | Способ подачи приточного воздуха, совмещенной с воздушным отоплением, в многоэтажном здании |
| RU2386904C1 (ru) * | 2008-12-03 | 2010-04-20 | Общество с ограниченной ответственностью "ЭкоДом-Енисей" | Способ локальной приточной вентиляции, совмещенной с воздушным отоплением |
| US9078783B2 (en) | 2008-12-24 | 2015-07-14 | Acclarent, Inc. | Silent effusion removal |
Family Cites Families (14)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CA584874A (en) * | 1959-10-13 | Aktiebolaget Svenska Flaktfabriken | Method for ventilating rooms and an apparatus for performance of same | |
| US1052450A (en) * | 1912-06-08 | 1913-02-11 | August M Berglund | Ventilating system for buildings. |
| US2282210A (en) * | 1937-01-22 | 1942-05-05 | Honeywell Regulator Co | Air conditioning system |
| DE2020643C3 (de) * | 1970-04-28 | 1979-09-20 | Josef Gartner & Co, 8883 Gundelfingen | Heiz-, Kühl- und Lüftungsanlage für Gebäude mit einer Vorhangwand |
| BE792020A (fr) * | 1971-12-03 | 1973-03-16 | Burghartz Ernst A | Structure architecturale destinee a la ventilation ou a la climatisation apres coup de batiments existants |
| NL7217347A (fi) * | 1972-12-20 | 1974-06-24 | ||
| DE2350447A1 (de) * | 1973-10-08 | 1975-04-10 | Hansa Waggonbau Gmbh | Bauelement fuer den hochbau zur herstellung von installationsschaechten |
| DE2748772C3 (de) * | 1977-10-31 | 1980-11-13 | Gregor 5411 Nauort Freisberg | Sammelschachtanlage zur Be- und Entlüftung von mehrgeschossigen Gebäuden |
| JPS55121335A (en) * | 1979-03-12 | 1980-09-18 | Nishishiba Denki Kk | Indoor ventilating method which use jet generator |
| DE2915392C2 (de) * | 1979-04-14 | 1982-12-16 | Prof. Dr.-Ing. Friedrich 3000 Hannover Haferland | Gebäude mit durchlüftbaren Kanälen in Wänden und Decken |
| SE465182B (sv) * | 1985-04-25 | 1991-08-05 | Jan Erik Jonsson | Anlaeggning foer tillfoersel av friskluft till ett rum och kylning av rumsluften genom cirkulering via en kylinraettning |
| AT388593B (de) * | 1987-05-07 | 1989-07-25 | Metallschornsteinbau Ges M B H | Sammelschachtanlage |
| DE3842814A1 (de) * | 1988-12-20 | 1990-06-21 | Kessler & Luch Gmbh | Luftverteilsystem |
| US5247990A (en) * | 1992-03-12 | 1993-09-28 | Sudol Tad A | Centralizer |
-
1991
- 1991-03-20 FI FI911358A patent/FI91802C/fi not_active IP Right Cessation
-
1992
- 1992-04-01 AT AT92907793T patent/ATE142011T1/de not_active IP Right Cessation
- 1992-04-01 RU RU9294044441A patent/RU2091672C1/ru active
- 1992-04-01 EP EP92907793A patent/EP0632876B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-04-01 ES ES92907793T patent/ES2090622T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-04-01 DK DK92907793.1T patent/DK0632876T3/da active
- 1992-04-01 CA CA002133408A patent/CA2133408A1/en not_active Abandoned
- 1992-04-01 US US08/307,824 patent/US5554071A/en not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-01 PL PL92301473A patent/PL168943B1/pl unknown
- 1992-04-01 AU AU14659/92A patent/AU1465992A/en not_active Abandoned
- 1992-04-01 DE DE69213259T patent/DE69213259T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-01 WO PCT/FI1992/000095 patent/WO1993020388A1/en not_active Ceased
-
1996
- 1996-10-16 GR GR960402733T patent/GR3021360T3/el unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| GR3021360T3 (en) | 1997-01-31 |
| EP0632876A1 (en) | 1995-01-11 |
| ATE142011T1 (de) | 1996-09-15 |
| US5554071A (en) | 1996-09-10 |
| RU2091672C1 (ru) | 1997-09-27 |
| AU1465992A (en) | 1993-11-08 |
| WO1993020388A1 (en) | 1993-10-14 |
| FI91802B (fi) | 1994-04-29 |
| FI911358A0 (fi) | 1991-03-20 |
| DE69213259D1 (de) | 1996-10-02 |
| RU94044441A (ru) | 1996-07-10 |
| EP0632876B1 (en) | 1996-08-28 |
| CA2133408A1 (en) | 1993-10-14 |
| DK0632876T3 (da) | 1996-09-16 |
| FI911358L (fi) | 1992-09-21 |
| PL168943B1 (pl) | 1996-05-31 |
| DE69213259T2 (de) | 1997-02-06 |
| ES2090622T3 (es) | 1996-10-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP4294784B2 (ja) | 空調設備および空調方法 | |
| JP5490485B2 (ja) | 大型空間室の置換換気設備 | |
| EP0199762B1 (en) | Apparatus and method for ventilating rooms | |
| JPH11153106A (ja) | 案内羽根入り吸込エルボ | |
| FI91802C (fi) | Ilmanvaihtojärjestelmä monikerroksista rakennusta varten | |
| TWI421457B (zh) | 潔淨室之空調方法及空調裝置 | |
| KR101995120B1 (ko) | 배기팬이 없는 데이터센터 공기조화시스템 | |
| CN112840292A (zh) | 用于冷却设施内的计算设备的系统和方法 | |
| JPH0666439A (ja) | クリーンルーム及びエアサプライユニット | |
| KR200458718Y1 (ko) | 공조장치용 고소형 가변 선회 취출구 | |
| KR100214754B1 (ko) | 송풍장치 | |
| JP4636465B2 (ja) | 局所空調方法及び局所空調装置 | |
| JP2014098550A (ja) | 給気装置 | |
| JP4574317B2 (ja) | 暖房空調方法及び暖房空調システム | |
| EP0667946B1 (en) | An arrangement in connection with an air conditioning unit for large spaces | |
| KR20040096993A (ko) | 실내공조용 취출구의 송풍베인 | |
| JP7557163B2 (ja) | 給気構造及び置換空調システム | |
| JP2550225Y2 (ja) | 床下と天井裏の換気装置 | |
| JP2009264638A (ja) | 床吹き出し方式空調装置 | |
| FI127419B (fi) | Tuloilmasuutin | |
| JP2955519B2 (ja) | 空調方法 | |
| KR200382092Y1 (ko) | 청정실 천정 설치용 공조관 연결형 송풍 장치 | |
| KR100686770B1 (ko) | 환기 시스템의 배기구 | |
| JPS61190229A (ja) | ドラフトチャンバ | |
| JP3601611B2 (ja) | 高天井・大空間に適した空調システム |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| BB | Publication of examined application | ||
| MA | Patent expired |