FI84189C - Raffinoer foer bearbetning av fibermaterial. - Google Patents

Raffinoer foer bearbetning av fibermaterial. Download PDF

Info

Publication number
FI84189C
FI84189C FI873582A FI873582A FI84189C FI 84189 C FI84189 C FI 84189C FI 873582 A FI873582 A FI 873582A FI 873582 A FI873582 A FI 873582A FI 84189 C FI84189 C FI 84189C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
grinding
sectors
refiner
different
knives
Prior art date
Application number
FI873582A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI84189B (fi
FI873582A0 (fi
FI873582L (fi
Inventor
Siegfried Kleinhans
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of FI873582A0 publication Critical patent/FI873582A0/fi
Publication of FI873582L publication Critical patent/FI873582L/fi
Publication of FI84189B publication Critical patent/FI84189B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI84189C publication Critical patent/FI84189C/fi

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C7/00Crushing or disintegrating by disc mills
    • B02C7/11Details
    • B02C7/12Shape or construction of discs
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21DTREATMENT OF THE MATERIALS BEFORE PASSING TO THE PAPER-MAKING MACHINE
    • D21D1/00Methods of beating or refining; Beaters of the Hollander type
    • D21D1/20Methods of refining
    • D21D1/30Disc mills
    • D21D1/306Discs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Description

, 84189
Raffinööri kuituaineksen käsittelyä varten
Keksintö koskee raffinööriä kuituaineksen käsittelyä varten, joka käsitLää kaksi toisiaan vastaan olevaa, sähkö-moottorin käyttämää jauhatuslevyä. joiden toisiaan vastaan olevilla otsapinnoi1 la olevissa työstö laitteissa on jauhatus levyjen kehän suunnassa sektoreihin ryhmitellyt, samansuuntaiset jauhatusaine-esteet tai veitset ja näiden väliset virtauskanavat.
Tämäntapaisia raffinööreja tunnetaan esimerkiksi julkaisuista DE-OS 25 22 349 ja DE-OS 27 24 161. Raffinöörien tehtävänä on hienontaa massatavaraa, esimerkiksi hake-osasia, pyörivien työstölaitteiden avulla, jotka on järjestetty toisiaan vastaan oleville jauhatusievyjen otsapannoille. Näitä jauhatusIevyjä käytetään sähkö-moottoreilla, jolloin joko vain toinen jauhatuslevy pyörii toista kiinteätä jauhatuslevyä vasten, tai käytetään kahta - vastakkaisiin suuntiin pyörivää jauhatuslevyä. joita kutakin käyttää oma sähkömoottori. Hienonnettava aines syötetään kummankin jauhatuslevyn väliseen tilaan, josta se kulkee niiden läpi yleisesti ottaen säteen suunnassa sisältä ulospäin ja jättää raffinöörin hiokkeena.
Tunnettujen jauhatusIevyjen työstö laitteet, joissa on samansuuntaiset jauhatusaine-esteet tai veitset ja näiden väliset virtauskanavat, on järjestetty vaihdettavasta jauhatus levyn sektoreille. Nämä sektorit ovat keskenään yhtä suuret. Niiden sisältämät jauhatusaine-esteet tai veitset on järjestetty geometrisesti ryhmiin, jolloin ne yleisesti ovat kulmassa säteen suhteen. Työstölaitteiden geometrinen järjestely sopeutetaan työstettävään massatavaraan. Tunnetaan myös sektoreiden jako kahteen tai useampaan, säteen suunnassa peräkkäiseen rengassektoriin, joilla on erilainen jauhatusaine-esteiden tai veitsien j ärj este ly.
2 84189
Raffinöörin tehosta riippuen varustetaan nämä sekä käyttävä sähkömoottori omilla laakereillaan ja suuremmilla tehoilla ne liitetään toisiinsa tosin joustavilla, mutta kierto-jäykillä kytkimillä. Pienemmillä tehoilla raffinöörin jauhatuslevyt ja käyttömoottorin roottori on järjestetty samalle akselille. Raffinöörin käyttö aiheuttaa käyttävälle sähkömoottorille suuria kuormituksia, joiden seurauksena voi olla värähtelyongeImi a sekä niistä johtuvia vaurioita. Siksi on tavallista, että raffinöörin rakenneosat ja erityisesti liitososat seka käyttömoottorien roottorit ylimitoitetaan vaurioiden välttämiseksi.
Keksinnön perustana on tehtävä vähentää sentapaisesta ylimitoituksesta aiheutuvia kustannuksia, lisäämättä raffi-nöörilaitteistojen ja niitä käyttävien sähkömoottoreiden vaurioherkkyyttä.
Tämän tehtävän ratkaisemiseksi on alussa kuvatun tapainen keksinnön mukainen raffinööri muodostettu siten, että jauhatuslevyn kehällä olevilla jauhatusaine-este- tai veitsiryhmiä käsittävillä sektoreilla on epäsymmetrinen jako tai erilaiset keskiökulmat.
Tämä jauhatuslevyn työstölaitteiden sektoreiden epäsymmetrinen jako, jonka geometrinen järjestely riippuu työstettävästä massasta, vaikuttaa työstölaitteiden aikaansaamiin raffinöörin pyörimisvärähtelyjarjestelmän taajuuksiin, nimittäin pyörimisvärähtelyjärjestelmässä jauhatuslevy/käyttömoottori. Jauhatusprosessissa syntyvät momenttiherätteet vaikuttavat nimittäin nyt erikokoisiin sektoreihin, joissa on vastaavasti kulloinkin eri lukumäärä jauhatusaine-esteitä tai veitsiä. Tämän ansiosta pienenevät pyörimisvärähtelyjen herätteet. Sen lisäksi voidaan myös vaikuttaa aikaansaatuun taajuuteen erisuurten sektoreiden jakaantumisella, niin että se voidaan sijoittaa järjestelmän vaantöominaistaajuuden alueen ulkopuolelle. Tämän johdosta pienenee vaara, että resonansseja voisi esiintyä.
3 84189
Jotta edelleen saavutettaisiin mahdollisimman hyvä sektoreiden eri kokojen tilastollinen jakautuma ja tämän ansiosta optimaalisen pienet herätteet, on edullisesti jokainen jauhatuslevy jaettu vähintään kahteen samanlaiseen tai lähes samanlaiseen alueeseen, joissa sektoreiden lukumäärä on yhtä suuri, ja jokaisessa alueessa poikkeavat toisiaan seuraavien sektoreiden keskiökulmat tai jaot suuresti toisistaan ja ovat alueesta toiseen toistamatto-masti erilaiset.
Herätteitä synnyttävien momenttien vaikutus on riippumaton siitä, minkälaisessa geometrisessa järjestyksessä työstö-laitteet sektoreissa ovat. Jokainen sektori voi myös olla jaettu kahteen tai useampaan säteen suunnassa toisiaan seuraaviin rengassektoreihin. joissa on jauhatusaine-esteiden tai veitsien erilainen järjestely.
Seuraavassa selitetään keksintöä lähemmin piirustuksen kuvioissa 1 ja 2 esitetyn suoritusesimerkin perusteella. Kuvio 1 esittää kaaviomaisesti raffinöörin pitkittäisleikkausta. Kuviossa 2 on yleiskuva sellaisen raff inöörin jauhatuslevyn otsapinnasta.
Piirustuksen kuvio 1 osoittaa raffinöörin periaatteellisen rakenteen, jossa on kaksi vastakkaisiin suuntiin pyörivää jauhatuslevyä 1, jotka ovat kulloinkin käyttövoimana olevan synkronisen tai asynkronisen sähkömoottorin 3 roottorin akselilla 2', 2''. jolloin kuviossa on esitetty ainoastaan sen roottori. Jokainen roottorin akseli 2 on laakeroitu kahdella liukulaakerilla 4 siten, että tietty roottorin akseleiden 2'. 2'' aksiaalinen siirtyminen on mahdollinen. Tätä tarvitaan, koska jauhatuslevyjen 1 toisiaan vastaan oleville otsapinnoi1 le 5 järjestetyt työstölaitteet 6 kuluvat raffinöörin käytössä ja on siksi vaihdettava määrätyin aikavälein.
Raffinöörin käsiteltäväksi tarkoitettu massatavara 7, esimerkiksi hakeosasia. johdetaan syöttöputkella 8 4 84189 säteittäisesti sisään kummankin jauhatuslevyn 1 väliseen tilaan. Jotta massatavaran 7 vastakkaisiin suuntiin pyörivien jauhatuslevyjen 1 välissä tapahtuvan käsittelyn aikana voitaisiin aikaansaada toivottu tyostöetäisyys ja toivottu aksiaalinen paine, on jauhatuslevystä 1 poispäin olevaan roottorin akselin 2' päähän 9 j ä7~.i estetty vain kaavamaisesti pintana esitetty vastalaakeri 10, kun taas vastaavasti roottorin akselin 2'' päässä 11 on vain vi itteenomaisesti esitetty siihen vaikuttava hydraulinen asettelulaite 12, jonka avulla toivotut käyttöolosuhteet aikaansaadaan.
Kuviossa 2 on esitetty yleiskuva jauhatuslevyn 1 otsa-pinnasta 5, joka on muodostettu keksinnön mukaisesti.
Työstö laitteet 6 ovat sektoreissa 13, jotka on kiinnitetty jauhatuslevyn 1 otsapintaan 5 vaihdettavasii. lähemmin esittämättä olevalla tavalla. Jauhatus levyn 1. jossa on keskiöaukko 14, kehällä toisiaan seuraavilla sektoreilla on erilainen jako t tai erisuuret keskiökulmat 3. joten sektorit 13 ovat kulloinkin erisuuret.
Koska jauhatus levy 1 on varustettu yhteensä kuude 1 latoista sektorilla 13. on valittu sarja kuudestatoista erilaisesta jaosta 11 - t1Ä., joiden summa muodostaa ympyrän pinnan, ja joista jako t**. on suurin ja t* pienin. Vastaavasti kuusitoista erilaista keskiökulmaa 6 muodostavat yhteensä summan 360° .
Tämän lisäksi toivotaan epäsymmetristä jauhatuslevy 1lä 1 olevien erisuurten sektoreiden 13 jakautumaa. Tämän aikaansaamiseksi on jauhatus levy 1 jaettu neljään lähes yhtä suureen alueeseen 15, jotka on esitetty kuviossa 2 katkoviivojen rajoittamina. Jokaiseen tällaiseen alueeseen 15 on sijoitettu neljä sektoria 13. Tätä varten otetaan erilaisten jakojen sarjasta kutakin aluetta varten neljä jakoa, jotka jakojen koon mukaan järjestetyssä sarjassa eivät mahdollisuuksien mukaan välittömästi seuraa toisiaan, ja jotka yhteenlaskien kulloinkin vastaavat alueen 15 5 84189 jakoa. Kunkin alueen 15 neljä jakoa t vaihdetaan sitten vielä keskenään siten, että jakojen t lukuarvoista muodostuneet sarjat jauhatuslevyn 1 kehällä poikkeavat mahdollisimman paljon koon mukaan järjestetystä jaosta t. ja että ne poikkeavat toistamattomasti toisistaan kussakin alueessa 15. Tällöin saadaan erisuurten sektoreiden 13 jakautuma, joka aikaansaa mahdol1isimman pienen momenttiherätteen.
Jokaisessa sektorissa 13 on toisiinsa nähden samansuuntaisesti järjestetyistä veitsistä 16 koostuva työstö-laite 6. Veitsien 16 geometrinen järjestely ja säteen suhteen oleva kulma on valittu siten, että ne vastaavat partial la tavalla massatavaran 7 vaadittavaa käsittelyä.

Claims (3)

6 84189
1. Raffinööri kuituaineksen käsittelyä varten, joka käsittää kaksi toisiaan vastaan olevaa, ainakin yhden sähkömoottorin (3) käyttämää jauhatuslevyä (1), joiden toi- 5 siaan vastaan olevilla otsapinnoilla (5) olevissa työstö-laitteissa (6) on jauhatuslevyjen (1) kehän suunnassa sektoreihin (13) ryhmitellyt, samansuuntaiset jauhatusaine-esteet tai veitset ja näiden väliset virtauskanavat, tunnettu siitä, että kullakin jauhatuslevyn (1) kehällä olevalla 10 jauhatusaine-este- tai veitsiryhmiä käsittävällä sektorilla (13) on kyseisen jauhatuslevyn (1) kehän suunnassa, muista sektoreista poikkeava jako (t) tai keskiökulmat (β).
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen raffinööri, tunnettu 15 siitä, että jokainen jauhatuslevy (1) on jaettu vähintään kahteen samanlaiseen tai lähes samanlaiseen alueeseen (15), joissa sektoreiden (13) lukumäärä on yhtä suuri, ja jokaisessa alueessa (15) toisiaan seuraavien sektoreiden keskiö-kulmat (β) tai jaot (t) poikkeavat suuresti toisistaan ja 20 ovat alueesta (15) toiseen (15) toistamattomasti erilaiset.
3. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen raffinööri, tunnettu siitä, että jokainen sektori (13) on jaettu kahteen tai useampaan säteen suunnassa toisiaan seuraavaan rengas- 25 sektoriin, joissa on jauhatusaine-esteiden tai veitsien erilainen järjestely.
FI873582A 1986-08-20 1987-08-19 Raffinoer foer bearbetning av fibermaterial. FI84189C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3628195 1986-08-20
DE19863628195 DE3628195A1 (de) 1986-08-20 1986-08-20 Refiner zur bearbeitung von fasermaterial

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI873582A0 FI873582A0 (fi) 1987-08-19
FI873582L FI873582L (fi) 1988-02-21
FI84189B FI84189B (fi) 1991-07-15
FI84189C true FI84189C (fi) 1991-10-25

Family

ID=6307765

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI873582A FI84189C (fi) 1986-08-20 1987-08-19 Raffinoer foer bearbetning av fibermaterial.

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4813621A (fi)
EP (1) EP0256972B1 (fi)
AT (1) ATE59313T1 (fi)
DE (2) DE3628195A1 (fi)
FI (1) FI84189C (fi)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE503187C2 (sv) * 1988-10-25 1996-04-15 Sunds Defibrator Ind Ab Sätt vid tillverkning av fibermassa samt malsegment för en raffinör för genomförande av sättet
DE19508202A1 (de) * 1995-03-08 1996-09-12 Voith Sulzer Stoffaufbereitung Mahlmaschine und Mahlwerkzeug zum Mahlen von suspendiertem Faserstoffmaterial
WO2000009288A1 (en) * 1998-08-17 2000-02-24 Matthew John B Papermaking refiner plates and method of manufacture
US6935589B1 (en) * 1998-08-17 2005-08-30 Norwalk Industrial Components, Llc Papermaking refiner plates and method of manufacture
DE19923865A1 (de) 1999-05-25 2000-11-30 Voith Sulzer Papiertech Patent Verfahren zur Herstellung von Garnituren für das mechanische Bearbeiten von wasserhaltigem Papierfaserstoff
US6325308B1 (en) 1999-09-28 2001-12-04 J & L Fiber Services, Inc. Refiner disc and method
US6422496B1 (en) * 2000-06-14 2002-07-23 Voith Sulzer Paper Technology North America, Inc. Refiner for refining a fiber suspension
DE202004003743U1 (de) * 2004-03-10 2004-05-19 Voith Paper Patent Gmbh Mahlmaschine sowie Mahlgarnitur für Papierfaserstoff
WO2006043162A2 (de) * 2004-10-21 2006-04-27 Welldone Weartec N.V. Mahlelement, sowie mahlkörper mühlen, mischer, extruder und pressschnecken mit solchen mahlelementen
RU2314381C1 (ru) * 2006-06-19 2008-01-10 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Сибирский государственный технологический университет" Размалывающая гарнитура для дисковой мельницы

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US25243A (en) * 1859-08-30 Quartz-crushing machine
US406954A (en) * 1889-07-16 potter
US992000A (en) * 1910-08-17 1911-05-09 Nat Equip Co Grinding-disk.
US1778860A (en) * 1929-03-25 1930-10-21 Joseph A Lindenfelser Grinding burr
US3910511A (en) * 1974-05-20 1975-10-07 Westvaco Corp Open discharge pulp refiner
DE2724161A1 (de) * 1977-05-27 1978-11-30 Vyzk Ustav Papieru Celulozy Anordnung zum verarbeiten faseriger suspensionen durch mechanisches einwirken von messern
US4351489A (en) * 1978-06-21 1982-09-28 Laptev Lev N Refiner disk

Also Published As

Publication number Publication date
ATE59313T1 (de) 1991-01-15
US4813621A (en) 1989-03-21
DE3628195A1 (de) 1988-02-25
DE3767078D1 (de) 1991-02-07
FI84189B (fi) 1991-07-15
FI873582A0 (fi) 1987-08-19
FI873582L (fi) 1988-02-21
EP0256972A3 (en) 1989-05-10
EP0256972A2 (de) 1988-02-24
EP0256972B1 (de) 1990-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI84189C (fi) Raffinoer foer bearbetning av fibermaterial.
FI123066B (fi) Jauhinlevykokoonpanot ja -menetelmä massan jauhamiseksi
CA2122416C (en) Apparatus and methods for wet grinding
HK1000008B (en) A process for manufacturing an impeller or a rotor having one or more blades for a turbine pump by means of electrical discharge machining, and articles so obtained
JPH0122018B2 (fi)
CA1246374A (en) Two stage high consistency refiner
EP0136963A2 (en) Composite flexible pulp refiner disk and method of making same
US3523649A (en) Disc grinding apparatus
JPS60500723A (ja) 繊維パルプ製造用の方法と装置
KR860001616B1 (ko) 정제기
JPS6071792A (ja) デイスクリフアイナー
US3467323A (en) Grinding apparatus
PL184595B1 (pl) Sposób i urządzenie do szlifowania noży wiórkarki
FI68873C (fi) Trumraffinoer
SE533905C2 (sv) Raffinör med spiralformat inlopp och tangentiellt dubbelutlopp
US3241775A (en) Apparatus and method for reducing the size of particles
WO1995026845A1 (en) Method and device for machining a helical rotor for a rotary screw pump
US5427499A (en) Turbines having depressions in the working members thereof
US7025294B2 (en) Hammermill with stub shaft rotor apparatus and method
US3069102A (en) Comminuting method and apparatus
FI79563C (fi) Taetning foer passagen foer en roterande axel vid en raffinoer som framstaeller mekanisk massa av lignocellulosahaltigt material.
US2219720A (en) Grinding, pulverizing, and the like treatment of materials
SU1480875A1 (ru) Роторна мельница
RU193555U1 (ru) Малоразмерная турбина
SU1115801A1 (ru) Центробежна дробилка

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: SIEMENS AKTIENGESELLSCHAFT