FI121985B - Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori - Google Patents

Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori Download PDF

Info

Publication number
FI121985B
FI121985B FI20095581A FI20095581A FI121985B FI 121985 B FI121985 B FI 121985B FI 20095581 A FI20095581 A FI 20095581A FI 20095581 A FI20095581 A FI 20095581A FI 121985 B FI121985 B FI 121985B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
rotor
shoe
magnetic core
channel
plates
Prior art date
Application number
FI20095581A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI20095581L (fi
FI20095581A0 (fi
Inventor
Ari Vartiainen
Petri Maeki-Ontto
Pekka Kanninen
Original Assignee
Abb Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Oy filed Critical Abb Oy
Publication of FI20095581A0 publication Critical patent/FI20095581A0/fi
Priority to FI20095581A priority Critical patent/FI121985B/fi
Priority to CA2763558A priority patent/CA2763558C/en
Priority to BRPI1011660A priority patent/BRPI1011660A8/pt
Priority to KR1020117028193A priority patent/KR101255259B1/ko
Priority to JP2012512411A priority patent/JP5559317B2/ja
Priority to CN201080023507.9A priority patent/CN102449882B/zh
Priority to PCT/FI2010/050356 priority patent/WO2010136641A1/en
Priority to EP10725220A priority patent/EP2436101A1/en
Publication of FI20095581L publication Critical patent/FI20095581L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI121985B publication Critical patent/FI121985B/fi
Priority to US13/305,226 priority patent/US8664821B2/en

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K1/00Details of the magnetic circuit
    • H02K1/06Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
    • H02K1/22Rotating parts of the magnetic circuit
    • H02K1/27Rotor cores with permanent magnets
    • H02K1/2706Inner rotors
    • H02K1/272Inner rotors the magnetisation axis of the magnets being perpendicular to the rotor axis
    • H02K1/274Inner rotors the magnetisation axis of the magnets being perpendicular to the rotor axis the rotor consisting of two or more circumferentially positioned magnets
    • H02K1/2753Inner rotors the magnetisation axis of the magnets being perpendicular to the rotor axis the rotor consisting of two or more circumferentially positioned magnets the rotor consisting of magnets or groups of magnets arranged with alternating polarity
    • H02K1/276Magnets embedded in the magnetic core, e.g. interior permanent magnets [IPM]
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K1/00Details of the magnetic circuit
    • H02K1/06Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
    • H02K1/22Rotating parts of the magnetic circuit
    • H02K1/27Rotor cores with permanent magnets
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K1/00Details of the magnetic circuit
    • H02K1/06Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
    • H02K1/22Rotating parts of the magnetic circuit
    • H02K1/28Means for mounting or fastening rotating magnetic parts on to, or to, the rotor structures

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Permanent Field Magnets Of Synchronous Machinery (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Permanent Magnet Type Synchronous Machine (AREA)

Description

JÄRJESTELY MAGNEETIN KIINNITTÄMISEKSI ROOTTORIIN JA ROOTTORI Keksinnön käyttöala
Keksintö kohdistuu patenttivaatimuksen 1 johdanto-osan mukaiseen järjestelyyn kesto-magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja patenttivaatimuksen 11 johdanto-osan mukaiseen roottoriin.
Tekniikan taso
Kestomagnetoiduissa tahtikoneissa luodaan magneettikenttä koneen roottoriin asennetuilla kestomagneeteilla. Kestomagneetit on asetettu joko roottorin ilmavälin puoleiselle pinnalle tai kestomagneetit upotetaan roottorin magneettisydämen sisään. Magneet-tisydän on useimmiten valmistettu ferromagneettisista rautalevyistä, joista on kasattu roottorin pituinen levysydän. Kestomagneettien ja levysydämen mitoituksen suunnitteluperusteena on sähkökoneen tarvitsema magnetointiteho. Mekaaniseen rakenteeseen ja eri osien kiinnitykseen vaikuttavat muun muassa niihin vaikuttavat voimat ja sähkökoneen koko.
Kestomagneetti on magneettisesti kovasta materiaalista valmistettu komponentti, joka magnetoinnin jälkeen säilyttää pysyvästi magneettisuutensa. Kestomagneetteja valmistetaan esimerkiksi AINiCo-seoksesta, joka sisältää alumiinia, nikkeliä, kobolttia ja terästä, keraamista ja harvinaisista maametalleista.
Kun kestomagneetit upotetaan yhtenäisistä levyistä muodostetun roottorin magneettisydämen sisään tunnetulla tavalla muodostuu kestomagneetin molemmin puolin napa-kenkää kannattelevat ohuet kannakset. Roottorin pyöriessä ei vakionopeudella tai vaih-televällä nopeudella ohuet kannakset kantavat navan ja magneettien aiheuttaman keskipakovoimista johtuvan kuorman ja ohuisiin kannaksiin kohdistuu vaihtokuormitus. Vaihtokuormitus aiheuttaa väsymistä ja sallitut väsymisjännitykset ovat oleellisesti pienempiä kuin sallitut staattiset jännitykset. Lisäksi hukataan osa magneettien synnyttämästä vuosta ohuiden kannasten oikosulkeman hajavuon takia.
2
Keskipakovoimat pyrkivät myös aiheuttamaan siirtymiä navassa. Siirtymien estämiseksi kannasten on ylläpidettävä tiivis puristus.
Eräs tunnettu tapa kiinnittää kestomagneetit roottorin ilmavälin puoleiselle pinnalle on liimata kestomagneetit roottorin pintaan ja asentaa hiilikuidusta valmistettu tuki vanne roottorin ympäri. Ratkaisun varjopuolia ovat staattorin ja roottorin välisen mekaanisen ilmavälin pieneneminen, joka saattaa vaikeuttaa asennusta tai vanne saattaa vioittua asennuksen yhteydessä tai roottorin pyöriessä, tai magneettipiirin ilmavälin suureneminen jos mekaanista ilmaväliä ei haluta pienentää. Tällöin magneettimateriaalin kulutus kasvaa.
Keksinnön kuvaus
Esillä olevan keksinnön tarkoituksena on aikaansaada järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori, jossa hajavuo on mahdollisimman pieni vähentäen magnee-timateriaalin kulutusta, ja jossa navan ja magneettien keskipakovoimista johtuvan kuorman kantokyky on hyvä suurentamatta staattorin ja roottorin välistä ilmaväliä.
Tämän aikaansaamiseksi keksintö tunnetaan patenttivaatimuksien 1 ja 11 tunnusmerk-kiosan ominaispiirteistä. Keksinnön eräillä muilla edullisilla suoritusmuodoilla on epäitsenäisten patenttivaatimusten tunnusmerkit.
Keksinnön mukaisessa järjestelyssä kestomagneetin kiinnittämiseksi sähkökoneen roottoriin roottori on muodostettu levyistä ja roottorissa on ainakin kaksi magneettinapaa. Magneettisydämen pinnalle on asennettavissa kestomagneetteja. Kestomagneetin ilma-välin puoleiselle sivulle on asennettavissa levyistä muodostettu napakenkä. Napaken-kään ja magneettisydämeen on muodostettu ainakin yksi kanava, joka kanava menee napakengän läpi, ja johon kanavaan on asennettavissa kiristysliuska. Kiristysliuska on kiinnitettävissä lukitusosilla napakenkään. Kiristysliuskan magneettisydämen puoleisessa päässä on kiinnitysosat kiristysliuskan kiinnittämiseksi magneettisydämeen.
Keksinnön mukaisessa sähkökoneen roottorissa roottori on muodostettu levyistä. Roottorissa on ainakin kaksi magneettinapaa. Magneettisydämen pinnalle on asennettu kestomagneetteja. Kestomagneetin ilmavälin puoleiselle sivulle on asennettu levyistä muodostettu napakenkä. Napakengässä ja magneettisydämessä on ainakin yksi kanava, 3 joka kanava menee napakengän läpi. Kanavaan on asennettu kiristysliuska. Kiristys-liuska on kiinnitetty lukitusosilla napakenkään. Kiristysliuskan magneettisydämen puoleinen pää on kiinnitetty magneettisydämeen kiinnitysosilla.
Keksinnössä käytetään kestomagneetin kiinnittämiseksi irrallista napakenkää, joka kiinnitetään roottoriin erillisillä kiristysliuskoilla ja lukitus- ja kiinnitysosilla. Tällöin keskipakovoimista aiheutuva kuormitus jakautuu tasaisesti napakenkään ja kiristysliuskoi-hin. Koska navan ja kestomagneettien aiheuttama keskipakokuorma kannetaan erillisillä osilla voidaan erillisten osien materiaali ja muoto pitää erillään sähkökoneen sähköisestä mitoituksesta. Ratkaisulla saavutetaan hyvä navan ja kestomagneettien keskipakovoimista johtuvan kuorman kantokyky.
Keksinnön mukaisessa ratkaisussa keskipakokuormaa kantavat osat esikiristetään kestomagneettia kiinnitettäessä. Esikiristettyyn kiristysliuskaan muuttuva keskipakovoima ei aiheuta muuttuvaa jännityskuormaa. Esikiristämällä myös keskipakovoimien aiheuttamat siirtymät navassa saadaan minimoitua. Kiristysliuskoilla aikaansaatu napakengän tiivis puristuminen kestomagneettia vasten tasaantuu roottorin pyöriessä keskipakovoimien pyrkiessä työntämään kestomagneettia radiaalisuunnassa ilmaväliä kohti. Esikiris-tyksen aiheuttama kitkavoima magneettinavan ja kestomagneettien välissä siirtää sähkökoneen vääntömomentin.
Käyttämällä poikkileikkaukseltaan suorakaiteenmuotoisia kiristysliuskoja on mahdollista saada kapeaan tilaan paljon esikiristysvoimaa. Kiristysliuska toimii jousena joka venyy. Keksinnönmukainen ratkaisu mahdollistaa erilaisia pituuksia kiristys liuskalle, ja tällöin hallitun jouston.
Keksinnön mukainen ratkaisu ei pienennä roottorin ja staattorin välistä ilmaväliä, koska kiinnitysosat ja lukitusosat eivät ulotu napakengän ilmavälin puoleisen ulkopinnan ulkopuolelle.
Keksinnön erään suoritusmuodon mukaan kanava on muodostettu kehänsuunnassa kahden kestomagneetin väliin. Yhdessä navassa voi olla esimerkiksi kolme kestomagneettia kehänsuunnassa vierekkäin, ja kestomagneettien kahteen väliin on muodostettu kanavat kiristysliuskoille.
4
Keksinnön erään toisen suoritusmuodon mukaan kiristysliuska on epämagneettista materiaalia. Tällöin hajavuo pienenee olennaisesti, koska napakenkä ja roottorin selkä eivät ole magneettisella materiaalilla yhteydessä.
Keksinnön muun suoritusmuodon mukaan napakenkään ja magneettisydämeen on muodostettu useita kanavia siten että kanavat ovat roottorin pituussuunnassa peräkkäin. Tällöin kanavien vaatima tila navan poikkipinnasta on mahdollisimman pieni ja poikkipintaan saadaan enemmän poikkipintaa kestomagneetille.
Keksinnön erään muun suoritusmuodon mukaan napakenkään ja magneettisydämeen muodostettu kanava on oleellisesti radiaalisuuntainen. Tällöin kiristysliuska asettuu ra-diaalisuuntaisesti ja siihen ei muodostu taivuttavia voimia.
Keksinnön vielä erään suoritusmuodon mukaan kanava on muodostettu kehänsuunnassa olennaisesti keskelle napakenkää. Tällöin napakengälle saadaan aikaan edullinen muoto, jossa napakengän paksuus on suurin napakengän keskellä ja paksuus ohenee reunoille mentäessä. Napakenkään kuluu silloin vähemmän materiaalia ja sen paino on pienempi verrattuna esimerkiksi reunoilta tuettuun napakenkään.
Napakenkä ja roottori on muodostettu levyistä laminoimalla. Keksinnön erään suoritusmuodon mukaan napakengässä ja roottorissa on molemmissa käytetty ainakin kahta ohutta erimuotoista levyä. Erimuotoiset levyt on liitetty yhteen siten että napakenkään ja magneettisydämeen muodostuu yksi tai useampia kanavia.
Keksinnönmukaisessa järjestelyssä ja roottorissa napakengän radiaalisuuntainen puristusvoima kestomagneettiin on asetettavissa vetämällä kiristysliuskasta tai -liuskoista. Kiristysliuska on kiinnitetty alapäästään esimerkiksi muotolukittuvalla liitoksella magneettisydämeen. Kiristysliuska tai -liuskat ja napakenkä esikiristetään vetämällä kiris-tysliuskaa tai - liuskoja radiaalisuunnassa ylöspäin ja painamalla napakenkää samaan aikaan radiaalisuunnassa alaspäin. Kiristysliuska tai - liuskat lukitaan napakenkään vedon aikana lukitusosilla. Kiristysliuska lyhennetään esikiristyksen jälkeen sopivan pituiseksi. Kiristysliuskan katkaisu lopulliseen mittaan on myös mahdollista tehdä esikiristyksen yhteydessä.
5
Kiristysliuskat kiinnitetään magneettisydämeen ja napakenkään lukitsemalla kiristys-liuska vedon jälkeen. Tällöin valmistustoleranssit tai lämpöliikkeet eivät vaikuta esiki-ristysvoimaan.
Keksinnönmukaisessa järjestelyssä ja roottorissa napavälit ovat vapaita kestomagneetin kiinnittämiseen tarvittavista osista. Tämä mahdollistaa roottorirakenteen, jossa on epä-tasajakoinen napajako, ts. peräkkäiset napavälit ovat erikokoisia.
Keksinnönmukainen järjestely ja roottori sopivat eri tavoin jäähdytetyille sähkökoneille. Aksiaaliset ja/tai radiaaliset jäähdytyskanavat on mahdollista toteuttaa niin, että napa-kengät ja kiristysliuskat lukitus- ja kiinnitysosineen eivät tule jäähdytyskanavien eteen.
Keksinnönmukainen järjestely ja roottori sallivat laajan nopeusalueen ilmavälissä, ja ratkaisu mahdollistaa myös suuret, yli 70 m/s, ilmavälinopeudet.
Piirustusten kuviot
Keksintöä kuvataan seuraavassa yksityiskohtaisemmin sen eräiden suoritusmuotojen avulla viitaten oheisiin piirustuksiin, joissa - Kuvio 1 esittää osakuvaa sähkökoneen roottorista kestomagneettien esikiristyk-sen jälkeen; - Kuvio 2 esittää osakuvaa kuvion 1 roottorista kestomagneettien kiinnittämisen jälkeen.
Yksityiskohtainen kuvaus
Kuvioissa esitetty sähkökoneen roottori on roottori kestomagneettimoottoriin tai kesto-magneettigeneraattoriin. Kuvioissa esitetyt roottorien magneettisydämet sekä napaken-gät on koottu ohuista dynamo levyistä.
Kuviossa 1 on esitetty osakuva sähkökoneen roottorista 1 kestomagneettien esikirityk-sen jälkeen. Kuviossa 2 on esitetty osakuva kuvion 1 roottorista 1 kestomagneettien kiinnittämisen jälkeen 6
Kuviossa 1 on esitetty levyistä 9 valmistettu akselinsa 17 ympäri pyörivä roottori 1, jossa on useampia magneettinapoja 2. Magneettisydämen 3 pinnalle magneettinapojen 2 kohdalle on asennettu kestomagneetteja 4. Jokaiseen magneettinapaan 2 kestomagneettien 4 ilmavälin 5 puoleiselle sivulle on asennettu levyistä muodostettu napakenkä 6.
Napakenkään 6 on muodostettu useita kanavia 7a kiristysliuskoille 8. Kanavat 7a menevät napakengän 6 läpi. Magneettisydämeen 3 on muodostettu napakenkien 6 kanavia 7a vastaava määrä kanavia 7b. Radiaalisuunnassa r peräkkäiset napakengän kanavat 7a ja magneettisydämen kanavat 7b muodostavat kiinnityskanavat kiristysliuskoille 8. Kanavat 7a-b on muodostettu käyttämällä hyväksi magneettisydämen 3 ja napakengän 6 levymäistä rakennetta latomalla erimuotoisia levyjä 9, 10 päällekkäin siten, että levyjen 9, 10 väliin muodostuu kanavia 7a-b. Napakenkien 6 kanavat 7a ja magneettisydämen 3 kanavat 7b on sijoitettu siten, että ne asettuvat kehänsuunnassa p kahden kestomagneetin 4 väliin, jolloin kestomagneettien 4 välinen vapaa tila toimii kiinnityskanavan osana. Napakenkien 6 kanavat 7a ja magneettisydämen 3 kanavat ovat kehänsuunnassa p olennaisesti keskellä napakenkää 6. Kiinnityskanavat 7a-b ovat myös roottorin 1 pituussuunnassa peräkkäin, jotta kiinnityskanavien 7a-b tarvitsema tila kehänsuunnassa p kestomagneettien 4 välissä olisi pieni. Napakenkien 6 kanavat 7a ja magneettisydämen 3 kanavat 7b ovat oleellisesti radiaalisuuntaisia r.
Kiinnityskanaviin 7a-b on asennettu epämagneettisesta materiaalista kuten ruostumattomasta teräksestä valmistettuja kiristysliuskoja 8. Kiristysliuska 8 on pitkänomainen ja poikkihalkaisijaltaan suorakaiteenmuotoinen. Kuviossa 1 kiristysliuskan 8 ilmavälin 5 puoleiseen osaan, kiristysliuskan 8 yläosaan, on tehty kiristysliuskan 8 molemmille lyhyille sivuille 11 kevennykset 12.
Kiristysliuska 8 kiinnitetään magneettisydämen 3 puoleisesta osasta, kiristysliuskan 8 alaosasta, magneettisydämeen 3 kiinnitysosilla. Kuvioissa 1 ja 2 kiinnitysosat muodostuvat kiristysliuskan 8 ja magneettisydämen 3 muotolukittuvasta muodosta. Kiristys-liuskan 8 alaosaan on tehty puoliympyrän muotoisia lovia 13, joiden avulla kiristysliuska 8 muoto lukittuu roottorin 1 läpi kiristysliuskan 8 asentamisen jälkeen asennettuihin tankoihin 14.
7
Kiristysliuskan 8 ilmavälin 5 puoleinen osa muodostaa veto-osan 15. Kiristysliuskat 8 ja napakenkä 6 esikiristetään vetämällä kiristysliuskoja 8 veto-osistaan 15 radiaalisuun-nassa r ilmaväliä 5 kohti ja painamalla napakenkää 6 samaan aikaan radiaalisuunnassa r magneettisydäntä 3 kohti. Napakengän 6 radiaalisuuntainen r puristusvoima Fr kesto-magneettiin 4 säädetään vetämällä kiristysliuskasta 8. Kiristysliuskat 8 lukitaan napa-kenkään 6 vedon aikana lukitusosilla kuten esimerkiksi kiiloilla 16. Kiristysliuska 8 lyhennetään esikiristyksen jälkeen sopivan pituiseksi katkaisemalla pois veto-osa 15. Kiristysliuskan 8 katkaisu lopulliseen mittaan on myös mahdollista tehdä esikiristyksen yhteydessä. Tällöin kiristysliuskoja 8 vedetään veto-osistaan 15 niin kauan, että kiristysliuska 8 katkeaa kevennysten 12 kohdalta, kuvio 2.
Jos magneettinapa 2 on leveä, ts. siinä on useita kestomagneetteja 4 kehänsuunnassa p rinnakkain, voidaan kestomagneetit 4 kiinnittää siten, että jokaiseen kahden kestomagneetin 4 väliin muodostetaan kiinnityskanavat 7a-b ja asennetaan kiristysliuskat 8.
Osaluettelo: 1 roottori; 2 magneettinapa; 3 magneettisydän; 4 kestomagneetti; 5 ilmavä-li; 6 napakenkä; 7 a, b kanava; 8 kiristysliuska: 9 roottorilevy; 10 napakenkälevy; 11 sivu; 12 kevennys; 13 lovi; 14 tanko; 15 veto-osa; 16 kiila; 17 akseli; Fr puristusvoima; p kehänsuunta; r radiaalisuunta.

Claims (11)

1. Järjestely kestomagneetin kiinnittämiseksi sähkökoneen roottoriin (1), jossa järjestelyssä roottori (1) on muodostettu levyistä (9) ja roottorissa (1) on ainakin kaksi magneettinapaa (2), ja magneettisydämen (3) pinnalle on asennettavissa kestomagneetteja (4), ja kestomagneetin (4) ilmavälin (5) puoleiselle sivulle on asennettavissa levyistä muodostettu napakenkä (6), ja napakenkään (6) ja magneettisydämeen (3) on muodostettu ainakin yksi kanava (7a- b), joka menee napakengän (6) läpi, tunnettu siitä että, kanavaan (7a-b) asennetaan kiristysliuska (8), ja että kiristysliuska (8) kiinnitetään lukitusosilla (16) napakenkään (6) ja että kiristysliuskan (8) magneettisydämen (3) puoleisessa päässä on kiinnitysosat (13, 14) kiristysliuskan (8) kiinnittämiseksi magneettisydämeen (3).
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että kanava (7a) on muodostettu kehänsuunnassa (p) kahden kestomagneetin (4) väliin.
3. Jokin patenttivaatimuksen 1-2 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että kiristysliuska (8) on epämagneettista materiaalia.
4. Jokin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että napakenkään (6) ja magneettisydämeen (3) on muodostettu useita kanavia (7a-b), ja että kanavat (7a-b) ovat roottorin pituussuunnassa peräkkäin.
5. Jokin patenttivaatimuksen 1-4 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että kanava (7a-b) on oleellisesti radiaalisuuntainen (r).
6. Jokin patenttivaatimuksen 1-5 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että kanava (7a-b) on muodostettu kehänsuunnassa (p) olennaisesti keskelle napakenkää (6).
7. Jokin patenttivaatimuksen 1-6 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että roottorilevyt (9) ovat erimuotoisia ja roottorilevyt (9) on liitetty yhteen siten että magneettisydämeen (3) muodostuu kanava (7b).
8. Jokin patenttivaatimuksen 1-7 mukainen jäijestely, tunnettu siitä, että napakenkälevyt (10) ovat erimuotoisia ja napakenkälevyt (10) on liitetty yhteen siten että napakenkään (6) muodostuu kanava (7a).
9. Jokin patenttivaatimuksen 1-8 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että napakengän (6) radiaalisuuntainen (r) puristusvoima (Fr) kestomagneettiin (4) on asetettavissa vetämällä kiristys liuskasta (8).
10. Jokin patenttivaatimuksen 1-9 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että kiinnitysosat (13, 14) muodostuvat kiristysliuskan (8) ja magneettisydämen (3) muoto lukittuvasta muodosta.
11. Sähkökoneen roottori (1), joka roottori (1) on muodostettu levyistä (9) ja jossa roottorissa (1) on ainakin kaksi magneettinapaa (2), ja magneettisydämen (3) pinnalle on asennettu kestomagneetteja (4), ja kestomagneetin (4) ilmavälin (5) puoleiselle sivulle on asennettu levyistä (10) muodostettu napakenkä (6), tunnettu siitä että, napakengässä (6) ja magneettisydämessä (3) on ainakin yksi kanava (7a-b), joka menee napakengän (6) läpi, ja johon kanavaan (7a-b) on asennettu kiristysliuska (8), ja että kiristysliuska (8) on kiinnitetty lukitusosilla (16) napakenkään (6) ja että kiristysliuskan (8) magneettisydämen (3) puoleinen pää on kiinnitetty magneettisydämeen (3) kiinnitysosilla (13, 14).
FI20095581A 2009-05-27 2009-05-27 Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori FI121985B (fi)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20095581A FI121985B (fi) 2009-05-27 2009-05-27 Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori
JP2012512411A JP5559317B2 (ja) 2009-05-27 2010-04-30 磁石をロータに取り付けるための機構及びロータ
BRPI1011660A BRPI1011660A8 (pt) 2009-05-27 2010-04-30 Disposição para prender um imã a um rotor, e um rotor
KR1020117028193A KR101255259B1 (ko) 2009-05-27 2010-04-30 자석을 로터에 부착시키기 위한 장치, 및 로터
CA2763558A CA2763558C (en) 2009-05-27 2010-04-30 Arrangement for attaching a magnet to a rotor, and a rotor
CN201080023507.9A CN102449882B (zh) 2009-05-27 2010-04-30 用于向转子附接磁体的设备和转子
PCT/FI2010/050356 WO2010136641A1 (en) 2009-05-27 2010-04-30 Arrangement for attaching a magnet to a rotor, and a rotor
EP10725220A EP2436101A1 (en) 2009-05-27 2010-04-30 Arrangement for attaching a magnet to a rotor, and a rotor
US13/305,226 US8664821B2 (en) 2009-05-27 2011-11-28 Arrangement for attaching a magnet to a rotor, and a rotor

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20095581A FI121985B (fi) 2009-05-27 2009-05-27 Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori
FI20095581 2009-05-27

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI20095581A0 FI20095581A0 (fi) 2009-05-27
FI20095581L FI20095581L (fi) 2010-11-28
FI121985B true FI121985B (fi) 2011-06-30

Family

ID=40680760

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI20095581A FI121985B (fi) 2009-05-27 2009-05-27 Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori

Country Status (9)

Country Link
US (1) US8664821B2 (fi)
EP (1) EP2436101A1 (fi)
JP (1) JP5559317B2 (fi)
KR (1) KR101255259B1 (fi)
CN (1) CN102449882B (fi)
BR (1) BRPI1011660A8 (fi)
CA (1) CA2763558C (fi)
FI (1) FI121985B (fi)
WO (1) WO2010136641A1 (fi)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR112014013071A2 (pt) 2011-11-30 2017-06-13 Abb Research Ltd máquinas elétricas e rotores de máquinas elétricas
WO2013124861A2 (en) * 2012-02-21 2013-08-29 Jyoti Limited System and method for creating and assembling magnetic poles in permanent magnet electrical machines
US20130249342A1 (en) * 2012-03-20 2013-09-26 Kollmorgen Corporation Cantilevered Rotor Magnet Support
CN102684337B (zh) * 2012-05-14 2014-04-30 浙江大学 分段斜极式永磁同步电机转子
DE102015225582A1 (de) * 2015-12-17 2017-06-22 Volkswagen Aktiengesellschaft Rotorlamellenpaket und Rotor für ein elektrisches Aggregat, insbesondere für einen Elektromotor, und Verfahren zur Herstellung eines solchen Rotors
JP7024856B2 (ja) * 2018-03-23 2022-02-24 株式会社アイシン 回転電機用ロータ
US20250202298A1 (en) * 2023-12-13 2025-06-19 Drs Naval Power Systems, Inc. Electric motor with segmented laminated rotor sections and method of manufacture
WO2026049177A1 (ko) * 2024-08-28 2026-03-05 에이치디현대일렉트릭 주식회사 영구자석 회전기의 회전자
CN120638711B (zh) * 2025-08-18 2025-10-17 东方电气集团东方电机有限公司 一种风电电机永磁转子

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2063576A (en) * 1933-06-05 1936-12-08 Dixie Vortex Co Cup dispenser
FR2279246A1 (fr) * 1974-07-19 1976-02-13 Cem Comp Electro Mec Perfectionnements a la construction de machines electriques tournantes
US4327302A (en) 1979-09-21 1982-04-27 General Electric Company Electronically commutated motor, stationary and rotatable assemblies therefore, and lamination
EP0143693A3 (en) * 1983-11-18 1985-07-10 FRANKLIN ELECTRIC Co., Inc. Rotor for electric motor
JPH0426339A (ja) 1990-05-18 1992-01-29 Seiko Epson Corp 永久磁石回転子
JPH0686486A (ja) * 1992-08-28 1994-03-25 Nippondenso Co Ltd 永久磁石式回転電機の回転子
JPH10336929A (ja) 1997-05-28 1998-12-18 Mitsubishi Electric Corp 回転磁石電動機のロータ及びその製造方法
JP2000156946A (ja) * 1998-11-19 2000-06-06 Yaskawa Electric Corp 永久磁石界磁形回転子
CN1205728C (zh) 1999-09-20 2005-06-08 埃科艾尔公司 用于电机的永久磁铁转子部分
JP2002064951A (ja) * 2000-08-14 2002-02-28 Honda Motor Co Ltd 永久磁石埋め込み型ロータ
US20020064951A1 (en) * 2000-11-30 2002-05-30 Eissa Mona M. Treatment of low-k dielectric films to enable patterning of deep submicron features
JP2002369425A (ja) * 2001-06-12 2002-12-20 Nishishiba Electric Co Ltd 永久磁石回転子
JP2003143786A (ja) * 2001-11-01 2003-05-16 Mitsubishi Electric Corp 永久磁石式回転子及びその製造方法
FI117457B (fi) * 2004-07-02 2006-10-13 Abb Oy Kestomagneettiroottori
JP4696900B2 (ja) 2005-12-26 2011-06-08 株式会社日立製作所 回転電機
JP2007181304A (ja) * 2005-12-28 2007-07-12 Hitachi Appliances Inc 電動機及び回転子の製造方法
US7635027B2 (en) * 2006-02-08 2009-12-22 Tolson Jet Perforators, Inc. Method and apparatus for completing a horizontal well
CN201234194Y (zh) 2008-03-20 2009-05-06 山西华鑫变压器有限公司 一种稀土永磁同步电动机转子

Also Published As

Publication number Publication date
EP2436101A1 (en) 2012-04-04
KR20120028312A (ko) 2012-03-22
BRPI1011660A2 (pt) 2016-03-22
CN102449882B (zh) 2015-02-18
FI20095581L (fi) 2010-11-28
US8664821B2 (en) 2014-03-04
WO2010136641A1 (en) 2010-12-02
US20120133233A1 (en) 2012-05-31
CA2763558C (en) 2015-07-21
CA2763558A1 (en) 2010-12-02
KR101255259B1 (ko) 2013-04-17
BRPI1011660A8 (pt) 2017-12-26
CN102449882A (zh) 2012-05-09
FI20095581A0 (fi) 2009-05-27
JP5559317B2 (ja) 2014-07-23
JP2012528561A (ja) 2012-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI121985B (fi) Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori
EP2806538B1 (en) Method for manufacturing permanent-magnet motor rotor
US9467014B2 (en) Rotor for an electrical machine
US8680732B2 (en) Rotary electric machine
US9197106B2 (en) Magnet retaining arrangements
DK2601728T3 (en) Rotor for an electric machine
US20140152136A1 (en) Devices and methods for magnetic pole retention in electromagnetic machines
US20110241455A1 (en) Magnetic Shield for Stator Core End Structures of Electric Rotating Machine
EP2479873A2 (en) Rotating electric machine
EP2645536B1 (en) Permanent magnet rotor
CN103378663A (zh) 用于电机的机器零件的极靴结构
KR20150138178A (ko) 영구자석 동기기용 자석 구비형 이동 부품
FI122121B (fi) Järjestely magneetin kiinnittämiseksi roottoriin ja roottori
CN109546775B (zh) 内嵌式无磁桥转子及永磁电机
RU2437194C2 (ru) Устройство и способ зажима и фиксации постоянных магнитов и улучшения охлаждения во вращающейся электрической машине
FI117459B (fi) Menetelmä ja asennusväline sähkökoneen asentamiseksi
RU2549883C1 (ru) Электромашина
WO2021210119A1 (ja) 磁気ギアードモータ
US11075554B2 (en) Rotor for a permanent magnet synchronous machine, pole gap rod for such a rotor, and method for producing such a rotor
WO2011045842A1 (ja) 永久磁石回転電機
JP2023044980A (ja) 回転子及びその製造方法
RU2527821C2 (ru) Ротор ветроэлектрогенератора
JP2010252477A (ja) 電動機の回転子に永久磁石を装着する方法
MX2008002719A (en) A device and method to clamp and lock permanent magnets and improve cooling within a rotating electrical machine

Legal Events

Date Code Title Description
FG Patent granted

Ref document number: 121985

Country of ref document: FI

PC Transfer of assignment of patent

Owner name: ABB TECHNOLOGY AG

MM Patent lapsed