DK155687B - Ventil med et ringformet, bevaegeligt ventillegeme - Google Patents

Ventil med et ringformet, bevaegeligt ventillegeme Download PDF

Info

Publication number
DK155687B
DK155687B DK241280AA DK241280A DK155687B DK 155687 B DK155687 B DK 155687B DK 241280A A DK241280A A DK 241280AA DK 241280 A DK241280 A DK 241280A DK 155687 B DK155687 B DK 155687B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
valve
disc
annular
wall
pressure
Prior art date
Application number
DK241280AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK241280A (da
DK155687C (da
Inventor
Bengt Arne Persson
Original Assignee
Bengt Arne Persson
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bengt Arne Persson filed Critical Bengt Arne Persson
Publication of DK241280A publication Critical patent/DK241280A/da
Publication of DK155687B publication Critical patent/DK155687B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK155687C publication Critical patent/DK155687C/da

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16KVALVES; TAPS; COCKS; ACTUATING-FLOATS; DEVICES FOR VENTING OR AERATING
    • F16K24/00Devices, e.g. valves, for venting or aerating enclosures
    • F16K24/06Devices, e.g. valves, for venting or aerating enclosures for aerating only
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F5/00Sewerage structures
    • E03F5/08Ventilation of sewers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Self-Closing Valves And Venting Or Aerating Valves (AREA)
  • Safety Valves (AREA)
  • Check Valves (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Taps Or Cocks (AREA)

Description

i
DK 155687 B
Opfindelsen angår en ventil af den i krav l's indledning angivne art. For at fungere godt skal afløbsystemer være forsynet med en luftåbning, eftersom afløbsvandet løber i ufyldte ledninger og derved river luft med sig. Uden ind-5 føring af luft ville undertrykket blive så stort, at vandlåsen kunne blive suget ud, hvorefter afløbsgassen ville have fri adgang til omgivende rum. Luftindslippet tilvejebringes sædvanligvis med en udluftningsledning, som afsluttes over bygningens tag. Herved opstår imidlertid om 10 vinteren den ulempe, at vanddamp, der strømmer ud af udluftningsledningen, kondenserer og danner is eller rimfrost ved mundingen, så at luftindføring undertiden forhindres.
Dette kan forhindres ved, at udluftningsledningen afsluttes med en automatisk ventil inde i bygningen, hvilket forud-15 sætter, at ventilen udføres med en betryggende funktions-sikkerhed. Ved at ledningen afsluttes inde i huset, opnås ydermere store omkostningsbesparelser p.g.a. enklere ledningsføring og bygningsarbejde, samtidig med at risikoen for taglækage elimineres.
20 Udluftningsventilen skal normalt være helt lukket og først åbne, når undertrykket når op på ca. 5 mm vs. Den skal have stor kapacitet allerede ved lave undertryk for at være egnet til afløbssystemer, hvor en vandlås med 50 mm lukkedybde skal sikres. Den luftmængde, der transporteres ved spuling, 25 kan være op til 30 gange større end spulevæskemængden, og i betragtning af, at trykforskellen ikke må overstige 50 mm vs, er det åbenbart, at udluftningsventilen ikke må medføre nogen indsnævring af arealet.
Et lignende problem kan opstå i en vandledning, hvor foru-30 renet vand, f.eks. fra et toilet eller en opvaskemaskine, ved et reduceret tryk i hovedledningen kan blive suget tilbage i hovedledningen. For at hindre en sådan tilbagesugning monteres i reglen såkaldte vakuumventiler i tilslutning til toilettet eller opvaskemaskinen.
2
DK 155687 B
En kendt udluftningsventil af den omhandlede art er vist i svensk patentskrift nr. 325 237. Det bevægelige ventillegeme udgøres her af en bøjelig, ringformet membran, hvis yderkant . er tætnende fastgjort på ventilens låg, og hvis inderkantparti 5 normalt ligger an mod den fortrinsvis ægformede overkant af en ventilationsmunding, og membranen ligger normalt an mod ventilationsmundingen under indflydelse af tyngdekraften.
For rigtig ventilfunktion er det vigtigt, at membranen er velcentreret og -indpasset, hvilket er svært at opnå, bl.a.
10 fordi membranen efter montering af ventilen er utilgængelig for inspektion. En yderligere ulempe består i, at åbnings-arealet mellem membranen og ventilationsmundingen er meget begrænset trods ventilens store radiale dimensioner.
Andre kendte udluftningsventiler har en fjederbelastet 15 ventilskive eller ventilklap, som er drejeligt lejret og normalt holdes presset mod et ventilsæde. Et tætnende anlæg søges tilvejebragt ved, at ventilskiven er forsynet med en pakning af elastisk materiale. Det kan imidlertid let ske, at ventilskiven med tiden bliver skæv eller får en hældende 20 stilling, så at pakningen ikke formår at tætne mod ventilsædet under indvirkning af den nødvendigvis svage fjederkraft.
En anden kendt konstruktion er udformet til at overvinde ulemperne ved de ovennævnte konstruktioner og har som eneste bevægelige del en ringformet ventilskive i et i det 25 væsentlige cirkulærcylindrisk ventilhus med en ringformet indløbsåbning. Ventilskivens spillerum i radial retning skal være ret lille, når den befinder sig i tætnende stilling.
I modsat fald kan ventilskiven ikke dække indløbsåbningen, hvis ventilskiven skulle ende i en stilling, hvor den et 30 sted på omkredsen ligger an mod ventilhusets indervæg.
Endvidere skal indervæggens diameter aftage i opadgående retning fra ventilsædet, for at ventilskiven ved skråstilling ikke skal blive stående i en skrå stilling hældende mod ventilhusets indervæg. Dette indebærer,at ventilskivens nederste, 35 ydre kant ved skråstilling af ventilskiven kan komme i klemme 3
DK 155687 B
mod den indad hældende indervæg, så at ventilskiven bliver stående i åben stilling. Når der skal opnås en nogenlunde stor løftehøjde, bliver indervæggens diameter ved vent il -husets loft ydermere nogenlunde den samme som ventilskivens 5 udvendige diameter, hvorved der opstår en yderligere risiko for, at ventilskiven sætter sig fast i åben stilling, frem for alt fordi den ringformede ventilskive let kan få den ubetydelige urundhed, som gør, at ventilskiven let kommer i klemme og sætter sig fast. Dette er især tilfældet, hvis 10 udluftningsventilen har været opbevaret liggende på siden i et stykke tid, inden den tages i brug, i hvilket tilfælde en elastisk tætningsring let bibringes en permanent deformation i form af en urundhed eller skævhed.
Formålet med opfindelsen er at angive en ventil af den om-15 handlede art, som er enklere end de kendte ventiler, men trods dette er mere funktionssikker, og som bl.a. selv ved isdannelse i et område på ventilskiven fungerer tilfredsstillende. Dette formål opnås ved, at ventilen er udformet som angivet i krav l's kendetegnende del.
20 Det aksialt rettede styr forhindrer trykskiven i at sætte sig fast på ventilhusets indervæg. Hvis ventilen opbevares liggende på siden, holdes den elastiske ventilskive i det væsentlige i en plan stilling af trykskiven, som af det aksiale styreorgan altid holdes i en stilling med trykskiven 25 parallel med ventilsædets plan.
En særlig fordel med en således udformet, løs ventilskive er, at den kan gøres meget let. Ved et kortvarigt undertryk efterfulgt af et overtryk kastes først både trykskiven og ventilskiven opad, men ved overgangen til overtryk vender 30 sidstnævnte tilbage til lukket stilling meget hurtigere end trykskiven, som har en større masse. Selv om den lette ventilskive ikke skulle tætne fuldstændigt med det samme, opnås under alle omstændigheder en kraftig drøvling, indtil 4
DK 155687 B
Ved den kendte udformning med blot en ringformet ventilskive bibringes en fra begyndelsen skråtstillet ventilskive let en rullende bevægelse ved lukningen, hvilket i høj grad forsinker lukningsbevægelsen. En sådan ulempe findes ikke hos 5 ventilen ifølge opfindelsen, idet trykskiven forhindrer skråstilling af ventilskiven. Gennemstrømningsarealet behøver ikke at blive begrænset ved en begrænset bevægelsesmulighed for ventilskiven, eftersom denne bevægelse uden vanskelighed kan gøres praktisk talt vilkårligt stor. Det er snarere arealet 10 mellem de koncentriske ringe, der danner ventilsædet, som bestemmer gennemstrømningsarealet, hvilket areal, som det let ses, kan bibringes den nødvendige størrelse, uden at udluftningsventilens dimensioner bliver uhensigtsmæssigt store. Da den af elastisk materiale fremstillede ventilskive 15 er indrettet til at blive belastet af den styrede trykskive, vil en opstående mindre skævhed på ventilskiven ikke påvirke dennes funktion i mærkbar grad.
En udførelsesform for ventilen ifølge opfindelsen er vist på tegningen og skal beskrives i det følgende under henvisning 20 dertil. Tegningens venstre halvdel viser et langsgående billede af ventilhuset i snit, og den højre halvdel viser ydermere ventil- og trykskiverne i snit.
Den på tegningen viste udluftningsventil omfatter en nedre rørstuds 1, hvis øvre ende er udformet som et indre ventil-25 sæde 2. En med rørstudsen 1 koncentrisk yderring 3 med et ydre ventilsæde 4 er forbundet med rørstudsen 1 gennem radiale stage 5. Åbningen mellem ventilsæderne 2 og 4 danner et ringformet luftindtag 6 for atmosfærisk luft.
Udluftningsventilens yderring 3 er opadtil udformet med et 30 tag 7, som ved visse anvendelser lukker det således dannede ventilkammer 8, men som her er forsynet med en åbning 9 og
DK 155687 B
5 en øvre rørstuds 10. Ved hjælp af rørstudsene 1 og 10 kan udluftningsventilen indkobles i et ikke vist vandledningssystem .
Odluftningsventilens bevægelige ventillegeme består her af 5 to separate ringformede dele, nemlig en let ventilskive 11 af elastisk materiale og en af stift materiale bestående trykskive 12 med en aksial væg 13 langs omkredsen. Tryk-skiven 12 er, når ventilen skal gennemløbes af eller indeholder væske, hæftet eller på anden passende måde forenet 10 langs anlægs fladen med ventilskiven 11 for at væske ikke skal trænge ind på ventilskivens øvre flade og udsætte den for et alt for stort deformerende tryk. Væggen 13 kan være ubrudt eller, som vist på tegningen, have åbninger 14 for at spare materiale og mindske vægten. Eventuelt kan den 15 ubrudte øvre kant af væggen 13 undværes, hvorved der af væggen 13 kun er aksiale stave 15 tilbage.
Ventilen er normalt lukket, som vist på tegningen. Når et undertryk opstår i rørstudsen 10 og dermed i ventilhuset 8, og dette når op på ca. 5 mm vs, løfter det atmosfæriske 20 tryk, som virker på ventilskivens 11 underside, ventilskiven og trykskiven 12 opad, så at luft kan strømme ind gennem luftåbningen 6 og udligne undertrykket. Ventilskiven 11 holdes derved i vandret stilling af trykskiven 12, hvis væg 13 forhindrer skråstilling af trykskiven 12. Når under-25 trykket ophører eller efterfølges af et overtryk vender ventilskiven 11 og trykskiven 12 tilbage til deres på tegningen viste stillinger, hvorved den første kan lukke eller i det mindste kraftigt drøvle åbningen 6 allerede inden trykskiven 12 har indtaget den viste stilling.
30 Som nævnt ovenfor kan ventilen være udformet som en gennemstrømningsventil for gas eller fortrinsvis væske, men også som en ventil med en lukket åbning 9.

Claims (3)

1. Ventil til tilslutning til en rørledning, i hvilken undertryk på det nærmeste helt skal forhindres ved hjælp af ventilen ved indføring af atmosfærisk luft i rørledningen, hvilken ventil har en ringformet-, frit bevægelig, tynd ventilskive (11) 5 af elastisk materiale, hvis ene side påvirkes af trykket i et ventilkammer, der står i forbindelse med rørledningen via mindst én åbning i ventilskivens (11) midterparti, og hvis anden side, som er indrettet til ved anlæg mod et ventilsæde (2, 4) at lukke en ringformet indløbsåbning (6) for atmosfærisk 10 luft, påvirkes af det atmosfæriske tryk mod virkningen af en kraft, som påvirker ventilskiven (11) i retning mod ventilsædet (2, 4), kendetegnet ved, at ventilen yderligere har en ringformet trykskive (12) af stift materiale, som er anbragt oven på og bevægeligt i forhold til vent il-15 skiven med et spillerum til ventilkammerets indervæg, og som ved omkredsen har et aksialt rettet styr (13) med en mindre udstrækning i aksial retning end ventilkammerets indre højde og indrettet til ved samvirke med ventilkammerets indervæg at hindre ventilskiven i at sætte sig fast i ventilkammeret 20 ved skråstilling.
2. Ventil ifølge krav 1, kendetegnet ved, at det aksiale styr har form af en ringformet væg (13).
3. Ventil ifølge krav 1 eller 2, kendetegnet ved, at det aksiale styr (13) har form af aksiale stave (15), 25 som styrer mod ventilkammerets indervæg.
DK241280A 1979-06-05 1980-06-04 Ventil med et ringformet, bevaegeligt ventillegeme DK155687C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7904902A SE427687C (sv) 1979-06-05 1979-06-05 Ventil
SE7904902 1979-06-05

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK241280A DK241280A (da) 1980-12-06
DK155687B true DK155687B (da) 1989-05-01
DK155687C DK155687C (da) 1989-10-02

Family

ID=20338209

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK241280A DK155687C (da) 1979-06-05 1980-06-04 Ventil med et ringformet, bevaegeligt ventillegeme

Country Status (15)

Country Link
JP (1) JPS5635872A (da)
BE (1) BE882040A (da)
CA (1) CA1146441A (da)
CH (1) CH648394A5 (da)
DE (2) DE3021239A1 (da)
DK (1) DK155687C (da)
ES (1) ES8102317A1 (da)
FI (1) FI70462C (da)
FR (1) FR2458730A1 (da)
GB (1) GB2051315B (da)
IT (1) IT1131266B (da)
NL (1) NL8003267A (da)
NO (1) NO152266C (da)
SE (1) SE427687C (da)
ZA (1) ZA803195B (da)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE895071A (fr) * 1982-11-19 1983-03-16 Ericson Sture Dispositif de valve a air automatique pour canalisations
DE3532180C1 (en) * 1985-09-10 1987-04-30 Baelz Juergen Controls Device for shutting off a pipeline, especially a drinking-water line
DE3537157A1 (de) * 1985-09-10 1987-07-30 Baelz Juergen Controls Vorrichtung zum absperren einer rohrleitung, insbesondere trinkwasserleitung
SE503815C2 (sv) * 1995-06-22 1996-09-09 Durgo Ab Luftningsventil
US6308731B1 (en) 1999-06-25 2001-10-30 Itz Corporation Vent valve
EP2115226A4 (en) * 2007-02-21 2014-01-08 Orc Technology Pty Ltd VENTILATION DEVICE FOR WASTEWATER CHANNEL OVERFLOW
JP6017196B2 (ja) * 2012-06-22 2016-10-26 兼工業株式会社 バキュームブレーカ
CN108411989A (zh) * 2018-05-17 2018-08-17 常州机电职业技术学院 一种保持排水管道内部压力平衡以防止臭气溢出的装置

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2928413A (en) * 1954-10-20 1960-03-15 Black Sivalls & Bryson Inc Relief valve
US4142549A (en) * 1977-09-19 1979-03-06 The B. F. Goodrich Company Relief valve

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE374134C (de) * 1923-04-20 Albert Manjock Selbsttaetiges Luftventil mit nachgiebiger Dichtungsflaeche zur Verhinderung des Absaugens von Geruchverschluessen
CH191189A (fr) * 1936-10-01 1937-06-15 Similor Sa Dispositif de ventilation pour siphon.
US3025870A (en) * 1960-02-09 1962-03-20 Scovill Manufacturing Co Anti-siphonic device
DE6928070U (de) * 1968-08-08 1969-12-04 Nyberg Carl E J Vakuumschutzventil
SE377146B (da) * 1973-10-15 1975-06-23 Ba Installationsutveckling Ab

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2928413A (en) * 1954-10-20 1960-03-15 Black Sivalls & Bryson Inc Relief valve
US4142549A (en) * 1977-09-19 1979-03-06 The B. F. Goodrich Company Relief valve

Also Published As

Publication number Publication date
DK241280A (da) 1980-12-06
SE427687C (sv) 1989-11-27
JPH0135235B2 (da) 1989-07-24
IT8022552A0 (it) 1980-06-04
JPS5635872A (en) 1981-04-08
ES492151A0 (es) 1980-12-16
FI70462B (fi) 1986-03-27
NO152266C (no) 1985-08-28
NO801655L (no) 1980-12-08
FI801604A7 (fi) 1980-12-06
IT1131266B (it) 1986-06-18
ZA803195B (en) 1981-05-27
DK155687C (da) 1989-10-02
SE427687B (sv) 1983-04-25
DE8014992U1 (de) 1982-01-21
FR2458730B1 (da) 1982-11-26
NO152266B (no) 1985-05-20
BE882040A (fr) 1980-07-01
FR2458730A1 (fr) 1981-01-02
CA1146441A (en) 1983-05-17
FI70462C (fi) 1986-09-19
CH648394A5 (de) 1985-03-15
NL8003267A (nl) 1980-12-09
DE3021239C2 (da) 1990-05-10
GB2051315A (en) 1981-01-14
SE7904902L (sv) 1980-12-06
ES8102317A1 (es) 1980-12-16
GB2051315B (en) 1983-03-16
DE3021239A1 (de) 1980-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK156311B (da) Udluftningsventil til en roerledning
US2986155A (en) Valve
US8689815B2 (en) Air release vent valve
DK155687B (da) Ventil med et ringformet, bevaegeligt ventillegeme
US2928413A (en) Relief valve
US20180283685A1 (en) Non-Return Valve for Flue Gas Venting and Damper Assembly for Use Therein
US6234198B1 (en) Air vent valve
SE441386B (sv) Dubbelsetesventil
NO131703B (da)
KR101993689B1 (ko) 블로우 오프 밸브
US2630874A (en) Siphonless trap
CN109882641A (zh) 一种负压浮球排水阀
ES2522536T3 (es) Separador de condensados para sistemas de pilas de combustible que funcionan a depresión
US922142A (en) Automatic pipe-line suction-valve.
US1967644A (en) Primer valve
US1063468A (en) Automatic cellar-drainer.
NO164259B (no) Ventil til bruk i en sugeledning for drenering av vaeske.
US2879520A (en) Flush valve assembly
US1573520A (en) Valve
US3785394A (en) Water control valve structure
US178253A (en) Improvement in automatic air-valves for water-pipes
US1173373A (en) Trap.
SU1099181A1 (ru) Конденсатоотводчик
US1316876A (en) Vacuum-trap
US3294080A (en) Humidifiers