DK147013B - Vridningsbloed, dobbeltakslet bogie - Google Patents

Vridningsbloed, dobbeltakslet bogie Download PDF

Info

Publication number
DK147013B
DK147013B DK538268A DK538268A DK147013B DK 147013 B DK147013 B DK 147013B DK 538268 A DK538268 A DK 538268A DK 538268 A DK538268 A DK 538268A DK 147013 B DK147013 B DK 147013B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
transverse
longitudinal
supports
carriers
bogie
Prior art date
Application number
DK538268A
Other languages
English (en)
Other versions
DK147013C (da
Inventor
Horst Wollmert
Hans Dieling
Original Assignee
Wegmann & Co Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19681755632 external-priority patent/DE1755632C3/de
Application filed by Wegmann & Co Gmbh filed Critical Wegmann & Co Gmbh
Priority to DK231383A priority Critical patent/DK231383A/da
Publication of DK147013B publication Critical patent/DK147013B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK147013C publication Critical patent/DK147013C/da

Links

Landscapes

  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

(19) DANMARK
|j| (,2) FREMLÆGGELSESSKRIFT (,,) 147013 B
DIREKTORATET FOR PATENT- OG VAREMÆRKEVÆSENET
(21) Patentansøgning nr.: 5382/68 (51) Int.CI.3: B61F 5/52 (22) Indleveringsdag: 06 nov 1968 (41) Alm. tilgængelig: 09 maj 1969 (44) Fremlagt: 19 mar 1984 (86) International ansøgning nr.:- (30) Prioritet: 08 nov 1967 DE 1605141 01 jun 1968 DE 1755632 (71) Ansøger: ‘WEGMANN & CO. GMBH; Kassel, DE.
(72) Opfinder: Horst *Wbllmert; DE, Hans ‘Dieling; DE.
(74) Fuldmægtig: Firmaet Chas. Hude___ (54) Vridningsblød, dobbeltakslet bogie
Opfindelsen angår en vridningsblød, hjørnestiv, dobbeltakslet og svejset bogie specielt til skinnekøretøjer, hvor U både tværdragere og længdedragere er tildannet som torsionsbløde i) dragere.
t m t 3 2 147013
Bogier, særlig dobbeltakslede bogier for skinnekøretøjer, har ofte stive rammestel, hvilket vil sige, at rammerne består af sammensvejste torsionsstive rammevanger og traverser, således at der opstår en forbindelse, der er såvel 5 hjørnestiv som vridningsstiv. Ved sådanne praktisk taget vridningsstive bogier er det nødvendigt for at kunne befare spor, hvor hjulenes berøringspunkter med skinnerne ikke ligger i et plan, og også af hensyn til sporujævnheder og særlig ved overgangs ranpeme ved spor forhøjninger såvel som 10 med henblik på afsporingssikkerheden, at indskyde ekstra eftergivende elementer mellem hjulakslerne og rammen, f.eks. akselfjedre eller fjedrende akselled.
Nyere bestræbelser går nu ud på at fremstille bogier, der er så eftergivelige, at der ikke optræder større reaktions-15 kræfter ved en forskydning, vinkelret på det plan, der er fastlagt af de fire berøringspunkter imellem hvert hjul og de pågældende skinner, på trods af, at der ikke er indkoblet akselfjedre eller fjedrende akselled, således som det er tilfældet ved de sædvanlige bogier med akselfjedre eller 20 akselled. Den vridningsbløde bogie kan derfor defineres som en bogie, ved hvilken forskellen i hjultrykkene på grund af vridning er højst lig med, muligvis endog mindre end, den forskel i hjultryk, der optræder ved en vridningsstiv bogieramme, der hviler på hjulsættene via akselfjedre.
25 Fra fransk patentskrift nr. 349.301 kendes et vognchassis til understøtning af en vognkasse. Dette chassis indeholder torsionsbløde dragere, som bibringer chassiset en vis elasticitet.
Andre kendte torsionsbløde bogier har den ulempe, at de 30 ikke udgør nogen ren svejst konstruktion, som sikrer den elasticitet, man kunne ønske sig. Disse kendte konstruktioner indeholder derfor ofte ekstra led med større eller mindre elasticitet. Disse led har den ulempe, at de ikke bibringer 3 147013 bogien tilstrækkelig hjørnestivhed til at sikre, at længde-dragerne opretholder deres parallelle stilling. Der kendes ganske vist torsionsstive bogier med diagonalstræbere, men disse er således anbragt og tildannet, at de forstærker 5 rammens torsionsstivhed.
Formålet med opfindelsen er at tilvejebringe en vridnings-blød, hjørnestiv dobbeltakslet og svejset bogie, som har den nødvendige elasticitet uden brug af ekstra led.
Dette opnås ifølge opfindelsen ved, at bogiens hjørnepunkter 10 er indbyrdes forbundet ved hjælp af diagonalstræbere, som består af flade metalpladedele.
Hvis tværdragerne har U-formet tværsnit, og længdedragerne har kasseformet tværsnit, kan ifølge opfindelsen længdedragerne hensigtsmæssigt have en gennemgående længdeslids.
15 Særligt hensigtsmæssigt kan tværdragerne alene være sammen svej set med længdedragerne inden for deres midterkrop.
Endvidere kan særlig hensigtsmæssigt ifølge opfindelsen de af flade metalpladedele bestående diagonalstræbere være svejset sammen med tvær- og længdedragerne i rammehjørnerne 20 i højde med tværdragernes forskydningsmidtpunkt, så at tværdragerne undgås at blive udsat for ekstra torsionsmomenter under brug.
Ifølge opfindelsen kan der i snitpunktet for diagonalstræ-berne være fastsvejset en midtertravers, som på begge sider 25 er tilsluttet tværdragerne i disses forskydningsmidtpunkt, og som bærer omdrejningstappen, hvorved der åbnes mulighed for overføring af trækkraftmomentet via omdrejningstappen til tværdragerne, uden at disse udsættes for ekstra vridningsmoment.
30 Endelig kan ifølge opfindelsen særlig hensigtsmæssigt over- 4 147013 flangen i de torsionsbløde længdedragere, overflangen i tværdragerne og diagonalstræberne ligge i samme vandrette plan.
Udførelseseksempler for bogier ifølge opfindelsen er vist 5 på tegningerne, hvor fig. 1 viser en første udførelsesform for en bogie ifølge opfindelsen, set i længdesnit, fig. 2 samme bogie set oppefra, fig. 3 samme bogie set forfra, 10 fig. 4 en skematisk afbildning af en anden udførelsesform for en bogie, set i længdesnit efter linien IV-IV i fig. 5, og fig. 5 samme bogie set oppefra.
Den i fig. 1-3 viste bogie har en ramme, der består af en 15 torsionsblød tværdrager 1, som formålstjenligt har U-profil, og som kun er fastsvejset til rammens længdedrager 2 ved midterkroppen. Flangerne, som ikke er fastsvejset til længde-drageme, er skåret skråt af, således at der opnås en krumningsfri tilslutning, hvorved der ikke kan optræde uønskede 20 normalspændinger. Torsionsbløde tværdragere ville alene ikke give hele rammen den ønskede vridningsblødhed, hvis ikke der var truffet omsorg for, at konstruktionen også kan give efter for de modsat rettede forskydningskræfter langs tværdrageren 1. Som følge heraf er også længdedragerne til-25 dannet torsionsbløde. Dette opnås ved den viste konstruktion ved, at længdedragerne 2 har kasseformet tværsnit og er forsynet med en gennemgående længdeslids, som ved den viste konstruktion ligger på oversiden af længdedrageren. Denne længdeslids må ikke være afbrudt. Der må altså ikke her be- 147013 5 finde sig svejsesteder/ som slår bro over længdeslidsen.
For at give bogierammen den nødvendige hjørnestivhed, er der yderligere anbragt diagonalstræbere 3, som består af flade pladestrimler, hvis ender er påsvejset i rammehjørner-5 ne mellem længde- og tværdragerne i højde med tværdragerens forskydningsmidtpunkt. Til overføring af trækkraftmomentet hidrørende fra den vandrette kraft H over omdrejningstappen 4 er yderligere anbragt en midtertravers 5, som er sammensve jset med skæringspunktet mellem diagonalstræberne 3, 10 og som i begge ender er tilsluttet en tværdrager 1 i dennes forskydningsmidtpunkt. På denne travers er omdrejningstappen 4 påsvejset, således at horisontalkraften H kan overføres til tværdragerne 1. Da forbindelsen mellem tværdragerne 1 ligger i forskydningsmidtpunktet, bliver tværdragerne 1 fri 15 for ekstra torsionsmomenter. Tværdrageren skal kun optage bøjningskraften V, der optræder som reaktion på kraftparret H, og hvis angrebspunkter ligger i forskydningsmidtpunkterne for tværdragerne 1.
Ved den i fig. 4 og 5 viste bogie er der på de torsions-20 bløde længdedragere 12 i begge ender fastsat torsionsstive kassedragere 11. Her danner underflangen 14 for den torsionsstive kassedrager 11 overfladen 1 for den torsionsbløde længdedrager 12. Den torsionsbløde tværdrager 13 er sammensvejset med længdedragerne 12 i området for den tor-25 sionsstive kassedrager 11. Herved kan de torsionsbløde dragere, som allerede nævnt, have U-formet tværsnit eller kasseformet tværsnit med en gennemgående længdeslids. Der kan selvfølgelig også anvendes torsionsbløde dragere med andre tværsnitsformer f.eks. L-formet tværsnit.
30 For at give bogierammen den nødvendige hjørnestivhed er der anbragt diagonalstræbere 17, som er fremstillet af flade pladestrimler. Overflangen 15 på de torsionsbløde længde-dragere 12 såvel som overflangen 16 på de torsionsbløde

Claims (6)

6 147013 tværdragere 13 og diagonalstræberne 17 ligger i samme plan, som på fig. 4 er antydet gennem den stiplede linie XY. Patentkrav.
1. Vridningsblød, hjørnestiv, dobbeltakslet og svejset bogie 5 specielt til skinnekøretøjer, hvor både tværdragere (1) og længdedragere (2) er tildannet som torsionsbløde dragere, kendetegnet ved, at hjørnepunkterne er indbyrdes forbundet ved hjælp af diagonalstræbere (3, 17), som består af flade metalpladedele.
2. Bogie ifølge krav 1, og hvor tværdragerne (1) har U- formet tværsnit og længdedragerne (2) kasseformet tværsnit, kendetegnet ved, at længdedragerne har en gennemgående længdeslids.
3. Bogie ifølge krav 2, kendetegnet ved, at kun 15 midterkroppen af tværdragerne (1) er sammensvejset med længdedragerne (2).
4. Bogie ifølge et af kravene 1-3, kendetegnet ved, at de af flade metalpladedele bestående diagonalstræbere (3) er svejset sammen med tvær- og længdedragerne i 20 rammehjørnerne i højde med tværdragernes (1) forskydningsmidtpunkt.
5. Bogie ifølge krav 1-4, kendetegnet ved, at der i snitpunktet for diagonalstræberne (3) er fastsvejset en midtertravers (5), som på begge sider er tilsluttet tvær- 25 dragerne (1) i disses forskydningsmidtpunkt, og som bærer omdrejningstappen (4).
6. Vridningsblød bogie ifølge et af kravene 1-3 eller 5, kendetegnet ved, at overflangen (15) på de tor-
DK538268A 1967-11-08 1968-11-06 Vridningsbloed, dobbeltakslet bogie DK147013C (da)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK231383A DK231383A (da) 1967-11-08 1983-05-24 Vridningsbloed, hjoernestiv og dobbeltakslet bogie til skinnekoeretoejer

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DEW0045122 1967-11-08
DEW0045122 1967-11-08
DE1755632 1968-06-01
DE19681755632 DE1755632C3 (de) 1968-06-01 Verwindungsweiches, eckensteifes, zweiachsiges Drehgestell für Schienenfahrzeuge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
DK147013B true DK147013B (da) 1984-03-19
DK147013C DK147013C (da) 1984-09-03

Family

ID=25755104

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK538268A DK147013C (da) 1967-11-08 1968-11-06 Vridningsbloed, dobbeltakslet bogie

Country Status (1)

Country Link
DK (1) DK147013C (da)

Also Published As

Publication number Publication date
DK147013C (da) 1984-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4131069A (en) Articulated railway car trucks
US4136620A (en) Self steering railway truck
US4173933A (en) High speed bogie
US5327837A (en) Bolster of a railroad car truck with varying cross-sectional shape to provide less torsional rigidity at ends
GB1222668A (en) Improvements in and relating to railway vehicle suspension systems
BRMU8602152U (pt) truque de um vagão de ferrovia
FI82424C (fi) Boggiekonstruktion foer jaernvaegsvagn.
US2907283A (en) Railway vehicle suspension
US2841096A (en) Suspension system for the bogies of railway and like vehicles
US3696757A (en) Dampened railway car truck
GB1522536A (en) Locomotive bogie
GB1306080A (da)
US2515812A (en) Bogie for railway rolling stock
US2011918A (en) Bogie truck
US3806148A (en) Vehicle spring suspension
GB892485A (en) Improvements in railway rolling stock wheel trucks
EP0177459B1 (en) Bogie for wagons of high-speed freight trains
US4771703A (en) Railroad flatcar with axle guards
JPS5929559A (ja) 案内軌道車の走行装置
US3651766A (en) Locomotive truck
DE810763C (de) Drehgestell fuer Schienenfahrzeuge
NO160293B (no) Skinnekjoeretoey, saerlig lange godsvogner med to hjulsatser.
DK166314B (da) Treakslet bogie til skinnekoeretoejer
US2170862A (en) Car truck
CS276582B6 (en) Railway car bogie

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed