CZ9944U1 - Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel - Google Patents
Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel Download PDFInfo
- Publication number
- CZ9944U1 CZ9944U1 CZ200010565U CZ200010565U CZ9944U1 CZ 9944 U1 CZ9944 U1 CZ 9944U1 CZ 200010565 U CZ200010565 U CZ 200010565U CZ 200010565 U CZ200010565 U CZ 200010565U CZ 9944 U1 CZ9944 U1 CZ 9944U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- locking element
- lock
- locking
- slide
- extended position
- Prior art date
Links
Landscapes
- Arrangement Or Mounting Of Control Devices For Change-Speed Gearing (AREA)
Description
Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro zabezpečení motorových vozidel, zejména zařízení pro uzamčení řadící páky vozidel.
Dosavadní stav techniky
Pro zabezpečení mechanického ovládacího ústrojí motorových vozidel, zejména řadící páky se používají různá zařízení. Jedná se zejména o přímé blokovací tyče ovládané zámkem nebo jsou také známy např. blokovací čepy, které jsou spojeny se zámkem prostřednictvím ohebného prvku
- hřídele, který je uložen v pevném nebo ohebném vedení. Jsou také známy zařízení, které převádějí otočný pohyb jádra zámku na přímý posuv blokovacího prvku - blokovacího čepu.
Známá zařízení blokují blokovacími tyčemi nebo čepy řadící mechanismus, např. řadící páku na systém závory nebo se používají různé protikusy, které se umísťují na pohyblivé mechanické ústrojí, do kterých se pak blokovací tyče nebo čepy zasouvají a tím je blokují.
Společnou nevýhodou blokování systémem závory je, že zdvih blokovacího prvku je omezen na cca 20 mm. Takovýto malý zdvih může vzhledem k určité vůli, která je na řadící páce způsobit, že blokovací tyč lze řadící pákou obejít a tím ji uvolnit. Pro dosažení většího zdvihu by bylo nutno zvětšit délku pouzdra, ve kterém je zámek a k němu připojená blokovací tyč uložena. Zvětšení této délky pouzdra by však způsobilo jeho posun směrem do interiéru vozidla, což u mnohých automobilů není možné, např. vhledem k posunu sedaček apod. Nevýhodou blokování prostřednictvím protikusu je, že tento se musí umístit přesně do požadovaného místa, aby do něho blokovací prvek spolehlivě zapadl. Nutnost používat protikus také zvyšuje náklady na výrobu zabezpečovacího zařízení.
U zařízení, které převádějí otočný pohyb jádra zámku na přímý posuv blokovacího prvku blokovacího čepu je velikost blokovacího zdvihu blokovacího prvku závislá na průměru zámku a pouzdra, ve kterém je zámek uložen. K docílení většího blokovacího zdvihu je nutno tyto prvky průměrově zvětšovat, což je zejména problematické v konstrukci zámku.
Posledním známým typem zabezpečovacího zařízení pro uzamčení řadící páky automobilu je zařízení popsané v CZ užitném vzoru č. 9702. Nevýhodou tohoto zařízení je, že tvarová západka
- blokovací prvek, která blokuje pohyb řadící páky je odpružena pružným prostředkem uloženým na držáku. Tento pružný prostředek vrací blokovací prvek z blokovací do vysunuté polohy a ve vysunuté poloze zajišťuje, aby nedošlo k nežádoucímu zablokování prostředku řazení rychlosti. Ovládání blokovacího prvku pružným prostředkem je nespolehlivé, protože pružný prostředek vykazuje znaky nestability, jako např. prasknutí, únava, koroze apod., proto dojde-li kjeho poruše zařízení je zcela nefunkční a je nutno provést složitou demontáž.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody stávajících zařízení odstraňuje zařízení pro zabezpečení motorových vozidel podle technického řešení, které sestává ze zámku uloženém v pouzdru, ve kterém je proti působení pružiny uloženo jádro zámku, k zámku je přiřazen blokovací mechanismus v jehož vodící části je suvně uloženo šoupátko ovládané zámkem, kde šoupátkem je působeno na otočně uložený blokovací prvek. Podstata technického řešení spočívá v tom, že šoupátko obsahuje přední část s tlačnou částí a s přiléhající zkosenou částí, na blokovacím prvku je vytvořena tlačená tvarová část, na kterou je působeno tlačnou částí šoupátka, aby blokovací prvek se přesunul z vysunuté polohy do blokovací polohy v reakci na uvedení zámku do činnosti příslušným klíčem a/anebo bez použití klíče. Blokovací prvek vykazuje blokovací tvarové vybrání, ve kterém je uložena přední část šoupátka v poloze, kdy prostředek řazení rychlosti je blokován
-1 CZ 9944 U1 tvarovou dosedací plochou vytvořenou na blokovacím prvku. V této poloze šoupátka prostředkem řazení rychlosti není možno pohybovat. Na blokovacím prvku je vytvořena uvolňovací tvarová část. Požaduje-li se uvolnění prostředku řazení rychlosti a jeho přesunutí z blokovací do vysunuté polohy, klíčem se uvolní zámek, přičemž v reakci na toto uvolnění je šoupátko vysouváno z blokovacího tvarového vybrání a svou zadní stranou působí na uvolňovací tvarovou část vytvořenou na blokovacím prvku, tak že tento blokovací prvek se otočně odsouvá z blokovací polohy. Aby nebylo možno blokovacím prvkem ve vysunuté poloze bez působení zámku pohybovat, je na uvolňovací tvarové části blokovací prvku vytvořena ploška, kterou je blokovací prvek držen ve vysunuté poloze.
Z hlediska provedení blokovacího mechanismu je jeho vodící část tvořena první a druhou vodící částí, které jsou zajištěny proti násilnému poškození. Šoupátko a blokovací prvek mohou být uloženy v první vodící části a/anebo ve druhé vodící části.
Výhodou zařízení je jednoduché a bezpečné ovládání blokovacího prvku šoupátkem a to jak z vysunuté do blokovací polohy, tak i blokovací do vysunuté polohy. K ovládání blokovacího prvku není nutno používat samostatný pružný prostředek uloženy ve vodící části - držáku. Také vodící část, ve které jsou šoupátko a blokovací prvek uloženy je dostatečně dimenzována proti násilnému poškození. Spojení vodící částí s karoserií vozidla a s pevným vedením vytváří pevný a odolný celek pro násilnému překonání.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je znázorněn pohled na zařízení blokující blokovacím prvkem řadící páku automobilu, na obr. 2 a 2a je znázorněn pohled na blokovací mechanismus a na zámek, když blokovací prvek neblokuje řadící páku automobilu, na obr. 3 a 4 je znázorněna vodící část zamykacího mechanismu podle obr. 1 a 2 se šoupátkem a blokovacím prvkem v poloze, kdy řadící páka automobilu není blokována (obr. 3) a je blokována (obr. 4), na obr. 5 je pohled na zadní část šoupátka a uvolňovací tvarovou část blokovacího prvku a na obr. 6 je znázorněno provedení šoupátka.
Příklady provedení
S odkazem na obrázky 1 až 5 zabezpečovací zařízení sestává ze zámku 20, obsahujícím hlavní tělo 21 s jádrem zámku. Zámek je uložen v pouzdru 22, které kryje trubka 23. Hlavní tělo 21 s jádrem zámku je uloženo posuvně a rotačně proti působení pružiny uložené v pouzdru 22. Pouzdro 22 kryje trubka 23. Trubka 23 je například integrovanou částí karoserie vozidla, nebo může být připojena na jinou vhodnou konzolu spojenou s karoserií vozidla. Na zámku 20 nebudou popsány prostředky, kterými je zámek uváděn do činnosti, protože nejsou součástí předkládaného technického řešení. Tyto prostředky jsou pouze potřebné k tomu, aby se hlavním tělem 21 mohlo působit na přiřazený ohebný prvek 5, který je suvně uložen v pevném tvarovém vedení 24, které je první stranou připojeno k trubce 23. Příklad popisu zámku je uveden v CZ užitném vzoru č. 9657. Pevné tvarové vedení 24 je druhou stranou připojeno k blokovacímu mechanismu L
Blokovací mechanismus I obsahuje vodící část 2, která sestává z první a druhé části 2.1 a 22.
V první části 2.1 je vytvořena vodící drážka 15, ve které je posuvně uloženo šoupátko 3, které je zadní stranou 3.4 spojeno se suvně uloženým ohebným prvkem 5, který je, jak je výše uvedeno uložen v pevném tvarovém vedení 24. Šoupátko 3 je prostřednictvím ohebného prvku 5 ovládáno zámkem 20. Na přední straně 3.1 šoupátka 3 je vytvořena tlačná část 32. ke které přiléhá zkosená část 3.3, která je zde vytvořena z důvodu otočného pohybu při uvolňování blokovacího prvku 8 z blokovací polohy. V první části 2.1 vodící části 2 je v neznázoměném tvarovém vybrání otočně uložen na čepu 16 blokovací prvek 8, zakončený tvarovou dosedací plochou 8.3, kterou je v blokovací poloze blokována řadící páka 30. Na blokovacím prvku 8 je vytvořena tlačená tvarová část 8.1, na kterou působí tlačná část 3.2 šoupátka 3. Na blokovacím prvku 8 je
-2CZ 9944 U1 vytvořeno blokovací tvarové vybrání 8.2, ve kterém je uložena přední část 3.1 šoupátka 3 v poloze, kdy prostředek řazení rychlosti 30 je blokován tvarovou dosedací plochou 8.3 blokovacího prvku 8. Na blokovacím prvku 8 je dále vytvořena uvolňovací tvarová část 84 s ploškou 8.5. Na uvolňovací tvarovou část 8.4 je působeno zadní částí 3.4 šoupátka 3 když blokovací prvek 8 je odtahován z blokovací polohy do vysunuté polohy. Ve vysunuté poloze, kdy řadící páka 30 není blokována je blokovací prvek 8 ploškou 8.5 opřen o boční stěnu 3.5 šoupátka 3 a je tak blokován jeho rotační pohyb. K první části 2.1 vodící části 2 je připojena druhá část 2.2. kterou je ovládací mechanismus 1 chráněn proti násilnému překonání. Vodící část 2 je připojena prostřednictvím konzol 18 ke karoserii vozidla a k pevnému tvarovému vedení 24.1 když byl popsán příklad uložení vodící drážky 15 pro uložení šoupátka a tvarového vybrání pro blokovací prvek 8 v první vodící části 2.1. lze předpokládat, že tyto prvky mohou být vytvořeny i v druhé vodící části, případně vzájemnou kombinací.
Když blokovací mechanismus 1 tvarovou dosedací plochou 8.3 blokovacího prvku 8 neblokuje řadící páku 30, hlavní tělo 1 zámku 20 je mírně předepjato neznázoměnou pružinou uloženou v pouzdru 22 zámku 20 a vyčnívá za pouzdrem 22, jak je znázorněno na obr. 2a. Vzhledem ke konstrukci zámku 20, lze tento ovládat z vysunuté polohy do blokovací polohy bez použití klíče. Uzamčení řadící páky 30 se provádí při zařazeném rychlostním stupni, nejčastěji je používán zpětný rychlostní stupeň. Jakmile uživatel působí na hlavní tělo 21 zámku 20, toto se začne přesouvat ve směru jeho podélné osy a současně se prostřednictvím suvně uloženého ohebného prvku 5 posouvá v drážce 15 šoupátko 3, které tlačnou částí 3.2 působí na tlačenou tvarovou část 8.1 blokovacího prvku 8, čímž blokovacím prvkem 8 otáčí kolem čepu 16 až tvarová dosedací plocha 8.3 blokovacího prvku 8 dosedne na řadící páku 30 a zablokuje její pohyb. Přední část 3.1 šoupátka 3 je zasunuta v blokovacím tvarovém vybrání 8.2 a zabraňuje tak v otáčivém pohybu blokovacímu prvku 8. V tomto stavu také ovládací prvky zámku 20 blokují zpětný pohyb šoupátka 3.
Pro uvolnění blokovacího prvku 8 z řadící páky 30 je nutno klíčem 11 uvolnit ovládací prvky zámku 20, čímž neznázoměná pružina, která je, jak je výše uvedeno uložena mezi pouzdrem a hlavním tělem 21 odtlačí hlavní tělo 21 do výchozí polohy (obr. 2). Současně s odtlačením hlavního těla 21 je také otočně kolem čepu 16 odtlačován blokovací prvek 8 z blokovací polohy do vysunuté polohy a to prostřednictvím zadní strany 3.4 šoupátka 3, kterou je působeno na uvolňovací tvarovou část 8.4 blokovacího prvku 8. Ve vysunuté poloze je blokovací prvek 8 proti posuvnému pohybu blokován zámkem 20 a proti rotačnímu pohybu je blokován boční stranou 3.5 šoupátka 3, která se opírá o plošku 8.5 na blokovacím prvku 8.
Claims (3)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel, které sestává ze zámku uloženého v pouzdru, ve kterém je proti působení pružiny uloženo jádro zámku, k zámku je přiřazen blokovací mechanismus, v jehož vodící části je suvně uloženo šoupátko ovládané zámkem, kde šoupátkem je působeno na otočně uložený blokovací prvek vyznačující se tím, že šoupátko (3) obsahuje přední část (3.1) s tlačnou částí (3.2) a s přiléhající zkosenou částí (3.3), na blokovacím prvku (8) je vytvořena tlačená tvarová část (8.1), na kterou je působeno tlačnou částí (3.2) šoupátka (3), pro přesunutí blokovacího prvku (8) z vysunuté do blokovací polohy v reakci na uvedení zámku (20) do činnosti příslušným klíčem (11) a/anebo bez použití klíče (11), kde blokovací prvek (8) vykazuje blokovací tvarové vybrání (8.2), ve kterém je uložena přední část (3.1) šoupátka (3) v poloze, kdy řadící páka (30) je blokována tvarovou dosedací plochou (8.3) blokovacího prvku (8), na blokovacím prvku (8) je vytvořena uvolňovací tvarová část (8.4), na kterou je působeno zadní stranou (3.4) šoupátka (3), pro přesunutí blokovacího prvku (8) z blokovací do vysunuté polohy v reakci na uvolnění zámku (20) klíčem (11), přičemž-3 CZ 9944 Ul na uvolňovací tvarové části (8.4) je vytvořena ploška (8.5), pro držení blokovacího prvku (8) ve vysunuté poloze, a kde vodící část (2) je přiřazena k pevné části vozidla.
- 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že šoupátko (3) a blokovací prvek (8) jsou uloženy v první části (2.1) a/anebo druhé části (2.2) vodící části (2), která je zajištěna
- 5 proti násilnému překonání.ío 2 výkresy-4CZ 9944 U1OBR. 2
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200010565U CZ9944U1 (cs) | 2000-03-28 | 2000-03-28 | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200010565U CZ9944U1 (cs) | 2000-03-28 | 2000-03-28 | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ9944U1 true CZ9944U1 (cs) | 2000-04-26 |
Family
ID=5473964
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ200010565U CZ9944U1 (cs) | 2000-03-28 | 2000-03-28 | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ9944U1 (cs) |
-
2000
- 2000-03-28 CZ CZ200010565U patent/CZ9944U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11555337B2 (en) | Vehicle door latch apparatus | |
JP5736468B2 (ja) | 座席の折り畳み式背もたれ用ロック装置 | |
GB2360325A (en) | One-motion latch release mechanism | |
JP2009235845A (ja) | 自動車用ドアラッチ装置 | |
US11702868B2 (en) | Hood safety system for a vehicle | |
GB2360324A (en) | Door lock system for vehicle | |
US6494505B2 (en) | Automotive door lock assembly | |
CN217581693U (zh) | 门锁装置 | |
CZ9944U1 (cs) | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel | |
CZ86098A3 (cs) | Uzamykací systém pro vozidlo | |
KR101587816B1 (ko) | 안티-잼 기능이 구비된 차량용 도어래치 | |
KR100767969B1 (ko) | 테일 게이트 또는 트렁크에 설치되는 래치구조 | |
KR101651677B1 (ko) | 차량용 수납상자 잠금 시스템 | |
CZ9851U1 (cs) | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel | |
CZ11352U1 (cs) | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel | |
US6045189A (en) | Seat back lock with pivoting locking member | |
CZ10741U1 (cs) | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel proti krádeži s vyjímatelným tělesem zámku | |
CZ289179B6 (cs) | Zabezpečovací zařízení proti odcizení motorových vozidel | |
CZ10877U1 (cs) | Zařízení pro zabezpečení motorových vozidel | |
JP3988364B2 (ja) | セーフティスイッチ | |
JP4304094B2 (ja) | 車両用ドアラッチアクチュエータ | |
JP3863336B2 (ja) | 自動車用ドアロック装置 | |
RU10381U1 (ru) | Устройство для запирания механизма переключения передач автомобилей | |
CZ2000351A3 (cs) | Uzamykací systém k zabránění odcizení motorového vozidla | |
CZ17183U1 (cs) | Zařízení pro uzamykání řadicí páky motorových vozidel |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20040305 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20070301 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20100328 |