CZ9903402A3 - Detergentní prostředek - Google Patents

Detergentní prostředek Download PDF

Info

Publication number
CZ9903402A3
CZ9903402A3 CZ19993402A CZ340299A CZ9903402A3 CZ 9903402 A3 CZ9903402 A3 CZ 9903402A3 CZ 19993402 A CZ19993402 A CZ 19993402A CZ 340299 A CZ340299 A CZ 340299A CZ 9903402 A3 CZ9903402 A3 CZ 9903402A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tablet
weight
particles
surfactant
detergent composition
Prior art date
Application number
CZ19993402A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Willem Appel
Jelles Vincent Boskamp
Henning Wagner
Original Assignee
Unilever N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever N. V. filed Critical Unilever N. V.
Priority to CZ19993402A priority Critical patent/CZ9903402A3/cs
Publication of CZ9903402A3 publication Critical patent/CZ9903402A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Detergentní prostředek ve formě tablety spočívá v tom, že zahrnuje částice obsahující od 20 do 65 % hmotn. nemýdlového organického povrchově aktivního činidla v poměru hmotností od 5 : 1 do 1,5 : 1 a materiál, který je jiný než mýdlo nebo povrchově aktivní činidlo a jenž má rozpustnost ve vodě alespoň 10 g/1 při 20°C, jenž se smísí a lisují do tablety.

Description

Detergentní prostředek
Oblast techniky
Tento vynález se vztahuje na detergentní prostředek ve formě tablet, pro použití při praní tkanin.
10 Dosavadní stav techniky
Detergentní prostředky ve formě tablet byly např. popsány ve spisech GB 911204 (Unilever), US 3953350 (Kao), JP 60015500A (Lion), a EP-A-711827 (Unilever), a jsou komerčně prodávány ve Španělsku. Tablety mají několik výhod nad výrobky ve formě prášku: Není potřeba tablety odměřovat, a tak se snáze používají a dávají do pračky, a jsou kompaktnější, tudíž usnadňují ekonomičtější skladování.
Tablety se obecně vyrábějí stlačením nebo slisováním určitého množství detergentní směsi ve formě částeček. Je vhodné, aby tablety měly přiměřenou mechanickou pevnost, pokud jsou před použitím suché, ale aby se rychle rozpadly, nebo dispergovaly či rozpustily po vložení do prací vody. Současné dosažení těchto dvou vlastností se neukázalo být jednoduché. Čím větší tlak se použije při slisování tablet, tím je hustota tablet a jejich pevnost větší, ale snižuje se rychlost rozpadu či rozpuštění při styku tablet s prací vodou.
Během období od asi roku 1960 do roku 1970 se ve spojení s •» · ···· ···· • · · · · · · · • · · · Β · ΒΒΒΒΒΒ • · · · Β · · ··· ·· ΒΒΒ ΒΒΒΒ ·· ΒΒ
- 2 tabletami prováděl značný výzkum pro jejich užití při praní tkanin. Význační výrobci detergentů publikovali řadu patentů.
Detergentní tablety byly komerčně prodávány v USA a v některých evropských zemích.
Tablety však z trhu zmizely téměř ve všech zemích (Španělsko je patrně výjimkou), přestože tablety měly zjevné výhody a staly se známé jako formy výrobků prostředků pro strojové umývání nádobí, které jsou charakterizovány malým obsahem organického povrchově aktivního činidla.
Dle poučení ze spisu US-A-3018267 (Procter & Gamble) by síla použitá při stlačování měla být omezená, a tudíž i tlak, jinak tablety potřebují příliš dlouhou dobu k rozpuštění.
Lisovací tlaky užité v příkladech tohoto dokumentu byly od 180 do 300 psi (přibližně 1.2 až 2.1 MPa), aby bylo možno se vyhnout pomalému rozpadu nastávajícímu při vyšších tlacích.
Byla předložena řada návrhů, jak zlepšit tento kompromis mezi konfliktními potřebami, ale stále zůstává záměr zlepšit pevnost tablety bez ztráty rychlosti rozpadu, a naopak.
V některých dokumentech se navrhovalo zpracování povrchu nebo pokrytí ke zvýšení pevnosti tablety. Například ve spisu US-A3451928 (Colgate) se tvrdilo, že problém konfliktu mezi pevností a rychlostí rozpouštění zůstal nevyřešen, a bylo navrženo opracování postřikem vodou, s následným prudkým • · · ·· · · · · · ··· • · · 9 9 9 9 • · · · · 9 · · ·
9 9 9 9 9 9
999 99 999 9999 99 99
- 3 ohřevem. Ve spisu US-A-3324038 (Procter) se navrhovalo použití pokrytí s obsahem močoviny.
Je známo použití materiálů, jejichž funkce je zrychlení rozpadu tablet po vložení do prací vody. Některé tablety komerčně prodávané obsahují pro tento účel močovinu. Močovina má velice vysokou rozpustnost ve vodě, která přesahuje 100 gramů na 100 ml vody při 20 °C. Ve spisu EP-A-711827 je poučení o užití citranu sodného pro tento účel.
Detergentní směsi, včetně směsí tablet, často obsahují směs aniontových a neiontových povrchově aktivních činidel. Je často vhodné zahrnout oba tyto typy povrchově aktivních činidel pro dobrý výkon směsi při praní tkanin.
Podstata vynálezu
My jsme nyní zjistili, že zlepšení kompromisu mezi pevností tablet a rychlostí rozpadu lze dosáhnout dodržováním určitých základních pravidel pro recepturu směsí tablet a pro jejich výrobu.
Je současně možné zahrnout materiály potřebné k dodání dobrého pracího výkonu, a je možné připravit recepturu složek tablet tak, že je možné s nimi během výroby uspokojivě manipulovat.
Také jsme nalezli dvě rozdílné charakteristiky pevnosti • ·φ·· φ φ· ·· φ φ • · φ φφφφ · · « · φ φ φ φφφφφ • φφ φ φφφφφφφφ • φ φ · · φ · ··· φφ φφφ φφφφ φφ ··
- 4 tablet, které se vztahují k vlastnostem pozorovaným spotřebitelem. Síla ke způsobení lomu přímo určuje pevnost tablety, a naznačuje odolnost tablety k přelomení při manipulaci spotřebitelem během používání. Množství energie (nebo mechanické práce) předem vložené do zlomu je míra deformovatelnosti tablety, a vztahuje se k odolnosti tablety k rozlomení během transportu.
Obě vlastnosti jsou relevantní pro spotřebitelovo vnímání tablet: spotřebitel bude chtít tablety dostatečně pevné pro manipulaci, chce je získat neporušené, a aby se rychle a úplně rozpustily při použití. Dle základních pravidel receptury vynálezu je možno dosáhnout dobré kombinace těchto vlastností.
V tomto vynálezu jsme zjistili jako potřebné zahrnutí většiny (pokud ne všech) povrchově aktivních činidel do částic, které činí podstatnou část směsi tablet, ale v žádném případě nejsou celkovou směsí. Organické povrchově aktivní činidlo je podstatnou částí jejich hmotnosti, ale opět netvoří celkovou hmotnost.
Za druhé je záhodno, aby povrchově aktivní činidlo bylo směsí nemýdlových aniontových a neiontových detergentních povrchově aktivních činidel (přednostně doprovázených mýdlem), kde obojí je přítomno v podstatných množstvích, ale aniontové je většině.
*···· · ·· ·· «· • · · ···· ···· • · · ····· * · · · · · ·····« • · · · · · · ··· ·· ··· ·«·· ·· ··
- 5 Za třetí, zbytek směsi by pak měl obsahovat jiný materiál, než je organické povrchově aktivní činidlo, který je ve vodě rozpustný. Tento způsob receptury lze použít na směs celé tablety, nebo na jednotlivou oblast tablety, která má řadu rozdílných oblastí, např. vrstev.
V souladu s prvním nárokem tohoto vynálezu je tedy poskytnuta detergentní tableta z lisované částicové směsi, kde tableta nebo její oblast obsahuje organické povrchově aktivní činidlo a ve vodě rozpustnou prací složku, vyznačující se tím, že tableta nebo její oblast obsahuje od 30 do 65 % hmotnosti (tablety nebo oblasti, dle případu) částic, které obsahují od
25 do 80 % hmotnosti (těchto částic) ve vodě rozpustné prací složky a od 20 do 50 % hmotnosti (těchto částic) nemýdlového povrchově aktivního činidla, které se skládá z aniontových a neiontových povrchově aktivních činidel v poměru od 5 ; 1 do 1.5 : 1, a že navíc ke zmíněným částicím tableta nebo její oblast obsahuje alespoň 15 % hmotnosti (tablety nebo oblasti) látky, která je jiná než mýdlo nebo organické povrchově aktivní činidlo, a která má rozpustnost ve vodě alespoň 10 gramů / litr při 20 °C.
Věříme, že soustředění většiny nebo všeho povrchově aktivního činidla do částic bohatých na povrchově aktivní činidlo, a použití podstatné části aniontového povrchově aktivního činidla je prospěšné pro poskytnutí tablet, které mají jak pevnost, tak pružnost, přičemž zbytek směsi tablet může obsahovat podstatnou část ve vodě rozpustného materiálu, • · • · · «··· · · · · • 3 ······ • · · · · · ······ • · ♦ · · · · ··· ·· ··* ···· ·· «·
- 6 který napomáhá rozpadu tablet v okamžiku použití.
Není nutné zahrnovat povrchově aktivní činidlo do vazebního materiálu v části směsi vně částic bohatých na povrchově aktivní činidlo. Jeho vyloučení z této části směsi je výhodné pro to, aby bylo možno se vyhnout jeho nepříznivému působení na rychlé rozpuštění této části směsi.
Upřednostňuje se tedy, aby hmotnost nemýdlového aniontového povrchově aktivního činidla v částicích byla alespoň 1.7 krát hmotnost neiontového povrchově aktivního činidla v nich. Ještě lépe, tento hmotnostní poměr aniontového povrchově aktivního činidla k neiontovému povrchově aktivnímu činidlu leží v rozmezí od 2 : 1 do 5 : 1, a ještě lépe od 2 : 1 do 4 : 1. Přednostně tyto částice obsahují alespoň 80 % hmotnosti, lépe alespoň 90 % nebo dokonce všechno povrchově aktivní činidlo (se zahrnutím mýdla) v tabletě nebo v oblasti.
Ve vodě rozpustný materiál přítomný ve směsi vně částic bohatých na povrchově aktivní činidlo obsahuje od 15 do 40 % (lépe 16 nebo dokonce 25 až 35 %) hmotnosti (tablety nebo oblasti dle případu) jednoho nebo více materiálů vybraných ze * sloučenin s rozpustností ve vodě přesahující 50 gramů na 100 gramů vody, * tripolyfosfátu sodného obsahujícího alespoň 50 % jeho vlastní hmotnosti fáze I v anhydrické formě, a přednostně částečně hydratovaného, tak aby obsahoval vodu hydratace v množství alespoň 1 % hmotnosti ··
- 7 I · · tripolyfosfátu sodného, ze směsi tohoto.
Silně se upřednostňuje, aby ve vodě rozpustný materiál ve směsi přítomný vně částic bohatých na povrchově aktivní činidlo, byl přítomný jako částice, které v podstatě povrchově aktivní činidlo neobsahují, tj. neobsahují více než
5 % jejich vlastní hmotnosti organického povrchově aktivního činidla.
Upřednostněná forma vynálezu poskytuje detergentní tabletu lisované částicové směsi, nebo oddělenou oblast takové tablety, která obsahuje (i) od 35 do 60 % hmotnosti (a pravděpodobně od 41 do 53, 56 nebo 60 % hmotnosti) částic, které obsahují nemýdlové aniontové povrchově aktivní činidlo, neiontové povrchově aktivní činidlo, a ve vodě rozpustnou prací složku, (ii) od 15 do 40 % hmotnosti (a pravděpodobně od 16 do 17 až 35 % hmotnosti) částic, které v podstatě neobsahují povrchově aktivní činidlo, tj. obsahují alespoň 95 % jejich vlastní hmotnosti ve vodě rozpustného materiálu, ale neobsahují více než 5 % jejich vlastní hmotnosti organického povrchově aktivního činidla, (iii) od 0 do 50 % hmotnosti dalších částicových složek, kde první zmíněné částice (i) obsahují alespoň 20 %, přednostně alespoň 24 % jejich vlastní hmotnosti nemýdlového
9
- 8 «99 9 « « « « • 9 9 9 9 9 • · « «99999 • « 9 9 • 999999 99 «« povrchově aktivního činidla, v němž hmotnost aniontového povrchově aktivního činidla činí 1.5 až 5 násobek hmotnosti neiontového povrchově aktivního činidla v něm obsaženého.
Z jiného aspektu poskytuje tento vynález tabletu definovanou odkazem na testovací postup popsaný níže. V tomto aspektu vynález poskytuje detergentní tabletu lisované částicové směsi, kde tableta nebo oddělená oblast tablety obsahuje částice s obsahem nemýdlového aniontového povrchově aktivního činidla, neiontového povrchově aktivního činidla, přednostně mýdlo nebo jiné ve vodě rozpustné složky, vyznačující se tím, že částice obsahují alespoň 20 % hmotnosti všech aniontových a neiontových povrchově aktivních činidel, a že testovací tableta sestávající ze zmíněného nemýdlového aniontového povrchově aktivního činidla, neiontového povrchově aktivního činidla, a jakéhokoliv mýdla ve stejných poměrech, spolu s 15 % hmotnosti vlhkosti, má pevnost k lomu jak zde definováno alespoň 0.4 MPa, modul jak zde definováno nikoliv větší než 10 MPa, přednostně ne více než 8 MPa.
Ještě z dalšího aspektu tento vynález zajišťuje použití částic obsahujících směs nemýdlových aniontových a neionto25 vých povrchově aktivních činidel a další prací složku, kde koncentrace dle hmotnosti nemýdlového aniontového povrchově aktivního . činidla je alespoň 1.5 -krát větší, než je koncentrace dle hmotnosti neiontového povrchově aktivního činidla, a celková koncentrace těchto povrchově aktivních činidel je alespoň 20 % hmotnosti částic, tak aby se • ·· ·
- 9 zajistilo zlepšení v pevnosti částic a v pružnosti vzhledem k rychlosti rozpadu.
Tableta dle vynálezu může být buď homogenní, nebo heterogenní. V tomto popisu je termín homogenní použit pro tabletu vyrobenou lisováním jedné částicové směsi, ale neznamená, že všechny částice této směsi budou mít nutně stejné složení. Termín heterogenní je použit pro tabletu sestávající z řady oddělených oblastí, například vrstev, náplní či povrchů, které jsou všechny získány lisováním z částicové směsi. V heterogenní tabletě dle tohoto vynálezu bude mít každá oddělená oblast přednostně hmotnost alespoň 5 gramů.
V heterogenní tabletě alespoň jedna a možná více oddělených oblastí obsahuj í smísená aniontová a neiontová povrchově aktivní činidla spolu s prací složkou, v souladu s vynálezem.
Přehled obrázků na výkrese
Přiložené obrázky graficky ilustrují testování válcové tablety:
Obr. la ukazuje tabletu při prvním kontaktu s tlakovou deskou stroje pro testování materiálů,
Obr. lb ukazuje tabletu v okamžiku poškození,
Obr. 2 graficky ilustruje tvar křivky získané během testování.
• · · · • · • · ·
Příklady provedení vynálezu
Testování tablet
Testovali jsme rychlost rozpadu tablet s pomocí testovacího postupu, ve kterém byla tableta umístěna na plastické síto s rozměry mřížky 2 mm, které je ponořeno do 9 litrů demineralizované vody při okolní teplotě 20 °C. Je monitorována vodivost vody, až do dosažení stálé hodnoty. Doba rozpuštění tablet je brána jako čas (Tgo), při kterém vodivost vody dosáhne 90 % své konečné hodnoty.
Pevnost tablet jsme testovali postupem znázorněným na přiložených obrázcích, při kterém je válcová tableta 10 radiálně stlačena mezi tlakovými deskami 12., 14 stroje pro testování materiálů až do rozlomení tablety. V počáteční poloze ukázané na obrázku la se tlakové desky 12., 14 tablety dotýkají, ale nepůsobí na ní silou. Síla je použita ke stlačení tablety, jak naznačeno šipkami 16.. Testovací stroj měří použitou sílu (F), a také posuv desek (x) navzájem k sobě při stlačování tablety. Je také známa vzdálenost (y) mezi deskami před použitím síly, což je průměr tablety. Při poškození zobrazeném na obrázku lb tableta praskne (např. jak ukázáno označením 18), a použitá síla potřebná k udržení posunutí klesne. Měření se přeruší, když použitá síla potřebná k udržení posunutí klesne o 25 % od své maximální hodnoty (naznačeno jako bod D na obrázku 2).
- 11 ··*« • φ · · « · * φ ·· · φ · φ φ · φφ ··
Graf síly (F) v závislosti na posunutí (x) má tvar znázorněný na obrázku 2. Maximální síla je síla (Ff) při poškození. Z tohoto měření síly lze vypočítat testovací parametr nazvaný tlak průměrového lomu, který jsme užívali dříve, s pomocí rovnice σ = ( 2 Ff ) / ( ff D t) , kde σ je tlak průměrového lomu v Pascalech, Ff je použitá síla ke způsobení lomu v Newtonech, D je průměr tablety v metrech, a t je tloušřka tablety v metrech.
Síla při poškození, dělená plochou roviny vedené průměrem napříč tablety (přibližně plocha lomu 18) je pevnost k lomu v Pascalech.
Energie potřebná k lomu je plocha pod křivkou síly v 20 závislosti na posuvu, až do bodu lomu. Je ukázána stínované na obrázku 2, a je dána rovnicí
F(x) dx , kde Eb je energie lomu v Joulech, x je posuv v metrech,
F je aplikovaná síla v Newtonech při posuvu x, a Xf je posuv při lomu.
Posuv při poškození vztažený k průměru tablety je relativní ·· 09 «0 9
9 · 9 • ·· · 0 0 9 posuv Xf / y.
Pevnost k lomu dělená relativním posuvem je modul, jehož hodnota je nepřímo úměrná pružnosti tablety.
Materiály a jiné vlastnosti
Materiály, které mohou být v tabletách používány, budou nyní podrobněji diskutovány.
Sloučeniny aniontových povrchově aktivních činidel
Syntetická (tj. nemýdlová) aniontová povrchově aktivní činidla jsou odborníkům dobře známá. Aniontová povrchově aktivní činidla mohou obsahovat, zcela nebo převážně, lineární alkylbenzen sulfonát dle vzorce
kde R je lineární alkyl s 8 až 15 atomy uhlíku, a M+ je rozpustnost způsobující kationt, zvláště sodík.
Primární alkyl sulfát se vzorcem
ROSO3“ M+ , kde R je alkylový nebo alkenylový řetězec s 8 až 18 atomy
- 13 • ·« · • · · · fe · • · • · fe · · fefefefe • fefefe • fefe · •fefe *«· fe « • fe fefe uhlíku, zvláště s 10 až 14 atomy uhlíku, a M+ je rozpustnost způsobující kationt, je také komerčně důležitý jako aniontové povrchově aktivní činidlo, a může být v tomto vynálezu použit.
Často takový lineární alkylbenzen sulfonát nebo primární alkyl sulfát dle shora uvedeného vzorce, nebo jejich směs, budou vhodným nemýdlovým aniontovým povrchově aktivním činidlem, a mohou činit 75 až 100 % hmotnosti všeho aniontového nemýdlového povrchově aktivního činidla ve směsi.
Příklady j iných nemýdlových aniontových povrchově aktivních činidel zahrnují olefin sulfonáty, alkan sulfonáty, dialkyl sulfosukcináty a sulfonáty esterů mastných kyselin.
Jedno nebo více mýdel mastných kyselin také může být obsaženo navíc k požadovanému nemýdlovému aniontovému povrchově aktivnímu činidlu. Příklady jsou sodíková mýdla získaná z mastných kyselin z kokosového oleje, hovězího loje, slunečnicového nebo vytvrzeného řepkového oleje. Ta se mohou vytvořit přidáním mastné kyseliny a zásady jako uhličitan sodný do řídké kaše, která je sušena rozstřikováním k vytvoření základních částic bohatých na povrchově aktivní činidlo.
Neiontové povrchově aktivní činidla
Sloučeniny neiontových povrchově aktivních činidel zvláště
- 14 φφ φφ • Φφφφ • φφφφ • φφφ φφφ zahrnují produkty reakce sloučenin majících hydrofobní skupinu a reaktivní vodíkový atom, například alifatických alkoholů, kyselin, amidů nebo alkyl fenolů s alkylen oxidy, zvláště ethylen oxidem.
Specifickými neiontovými povrchově aktivními sloučeninami jsou alkyl (Cg_22) fenol-ethylen oxid kondensáty, kondensační produkty lineárních nebo větvených alifatických c8-20 primárních nebo sekundárních alkoholů s ethylen oxidem, a produkty vyrobené kondensací ethylen oxidu s reakčními produkty propylen oxidu a ethylen-diaminu.
Zvláště upřednostněné jsou primární a sekundární alkohol ethoxyláty, zvláště C9_n a C12-15 primární a sekundární alkoholy ethoxylované v průměru od 3 do 20 molů ethylen oxidu na mol alkoholu.
Dalši detercfentni (prací) složka
Směs, která je lisovaná k vytvoření tablet nebo oblastí tablet, obsahuje ve vodě rozpustnou prací složku.
Ve vodě rozpustné fosfor obsahující anorganické prací složky zahrnují orthofosfáty alkalických kovů, metafosfáty, pyrofosfáty a polyfosfáty. Specifické příklady anorganických fosfátových složek zahrnují tripolyfosfáty sodné a draselné, orthofosfáty, a hexametafosfáty.
•44 444
- 15 Nefosforové ve vodě rozpustné složky mohou být organické nebo anorganické. Anorganické složky, které mohou být přítomné, zahrnují uhličitany alkalických kovů (obecně sodíku), zatímco organické složky zahrnují polykarboxylátové polymery, takové jako polyakryláty a akrylo/maleinové kopolymery, monomerní polykarboxyláty jako citrany, glukonáty, oxydisukcináty, glycerol mono- di- a trisukcináty, karboxymethyloxysukcináty, karboxymethyloxymalonáty, dipikolináty, a hydroxyethyliminodiacetáty.
Směsi tablet přednostně obsahují polykarboxylátové polymery, zvláště polyakryláty a akrylo/maleinové kopolymery, které mohou fungovat jako tyto složky, a zároveň zabraňovat nechtěným úsadám na tkaninu z pracího roztoku.
Proporce
Tableta nebo její oblast mohou obecně v souladu s tímto vynálezem obsahovat celkem od 2 nebo 5 % hmotnosti až do 40 nebo 50 % hmotnosti nemýdlového povrchově aktivního činidla, a od 5 nebo 10 % hmotnosti až do 60 nebo 80 % hmotnosti prací složky.
Koncentrace nemýdlového aniontového povrchově aktivního činidla v tabletě nebo její oblasti budou obecně alespoň jeden a půl koncentrace neiontového povrchově aktivního činidla. To je přednostně alespoň 3 % hmotnosti tablety nebo oblasti, např. od 3 % hmotnosti až do 30 nebo 40 % hmotnosti.
• · • · φ · · ♦ · φφφφ • ♦ · φφφφφ • · * · Φφφφφφφφ • · · φ φ φ φ •φφ ·· φφφ φφφφ φφ φφ
- 16 Koncentrace neiontového povrchově aktivního činidla je přednostně alespoň 2 % hmotnosti tablety nebo oblasti, tak jako 2 až 15 % hmotnosti tablety nebo její oblasti.
Množství mýdla v tabletě nebo v její oblasti je přednostně od 0.1 nebo 0.2 až do 1 % nebo 2 % hmotnosti tablety nebo její oblasti. Větší množství, jako až do 4 %, jsou méně upřednostněna.
Když je tableta heterogenní, tato rozmezí hodnot v procentech lze užít jak pro celkovou směs tablety, tak pro alespoň jednu oblast tablety.
V souladu s tímto vynálezem jsou aniontová povrchově aktivní činidla, neiontová povrchově aktivní činidla, ve vodě rozpustná prací složka a jiné materiály, které přednostně zahrnují mýdlo, provedeny v částicích, tak že nemýdlové povrchově aktivní činidlo činí 20 až 50 % hmotnosti těchto částic. Přednostně nemýdlové povrchově aktivní činidlo činí alespoň 22 % nebo 24 % hmotnosti těchto částic, lépe alespoň %, a vhodně až do 45 % jejich hmotnosti. Když je přítomno mýdlo, je v množství od 0.2 do 2 %, a možná ještě více, až do
3 nebo 4 % hmotnosti těchto částic, a poměr hmotností neiontového detergentů k mýdlu je přednostně od 5 : 1, lépe : 1 až 30 : 1.
Takové částice lze vyrobit sušením rozstřikováním, nebo granulačním procesem. Přednostně obsahují ve vodě rozpustnou
• · · · · * · · · · • · ··· · · 9 • 9 9 ··· ·· ··
- 17 prací složku v množství od 30 do 80 % hmotnosti těchto částic, lépe od 30 či 40 až do 60 % hmotnosti těchto částic.
Směs povrchových činidel použitá v těchto částicích může být mechanicky testována přímo analogicky k testování tablet, tak jak je shora diskutováno. Za tím účelem se v malém množství připraví směs nemýdlových povrchově aktivních činidel a upraví se do tvaru válce, nebo do nějakého jiného tvaru, ze kterého lze válec vyříznout. Je-li to nutné, tak se vysuší až do snížení obsahu vody na 15 % hmotnosti (aby se přibližně dosáhlo 5 % vlhkosti v částicích obsahujících tuto směs povrchově aktivních činidel). Pak se testuje na stroji pro testování materiálů způsobem popsaným shora při testování tablet. Tento způsob mechanického testování lze použít také na tablety vyrobené jen z částic bohatých na povrchově aktivní činidlo.
Zjistili jsme, že aniontové povrchově aktivní činidlo v těchto částicích zvětšuje pružnost, bez velkého vlivu na velikost síly potřebné ke způsobení lomu. Neiontové povrchově aktivní činidlo má sklon působit poněkud opačným způsobem. Když je přítomné mýdlo, spolupracuje s neiontovým povrchově aktivním činidlem, tak že sníží mobilitu neiontového povrchově aktivního činidla, a zvýší pevnost tablety (měřeno silou schopnou způsobit poškození).
Použitím dostatečného množství aniontového nemýdlového povrchově aktivního činidla, neiontového povrchově aktivního
9 9 99 • 9 9
- 18 činidla a přednostně mýdla jsme zjistili, že lze dosáhnout přiměřenou pevnost a pružnost testovací tablety, což dále znamená, že tato směs dá vzniknout tabletám s dobrou pevností a pružností.
Je vhodná pevnost k lomu alespoň 0.04 MPa, přednostně alespoň 0.05 MPa. Modul by neměl být větší než 10 MPa, a přednostně ne větší než 8 nebo dokonce 5 MPa.
Zjistili jsme, že směs alkylbenzen sulfonátu a neiontového povrchově aktivního činidla v poměru 1.16 : 1 dává modul asi 15 MPa, ale když se vzájemné proporce změní na 2.2 : 1 (v souladu s tímto vynálezem), modul dramaticky klesne na asi 4.0 až 4.5 MPa, což značí větší pružnost, s velmi malou změnou síly způsobující poškození.
Částice podporující rozpad
Navíc k požadovaným částicím obsahujícím povrchově aktivní činidla a další prací složku, tableta nebo oblast tablety dle tohoto vynálezu obsahuje ve vodě rozpustný materiál, který slouží k podpoře rozpadu. Přednostně je proveden jako částice, které v podstatě neobsahují organické povrchově aktivní činidlo.
Jedna upřednostněná možnost spočívá v tom, že zmíněné částice, které podporují rozpad jsou částice obsahující tripolyfosfát sodný s obsahem větším než 50 % (dle hmotnosti • · · ·
9 • · · · · * · *·· · · ·
9 9 ··♦ 99
- 19 částic) v anhydrické fázové formě I. Tripolyfosfát sodný je velmi dobře znám jako ochranný prostředek v detergentních směsích. Existuje v hydratované formě a ve dvou krystalických anhydrických formách. Jsou to normální krystalické anhydrické formy, známé jako fáze II, která je nízkoteplotní forma, a fáze I, která je stabilní při vysoké teplotě. Přeměna fáze II na fázi I probíhá dosti rychle při zahřívání nad teplotu přechodu, což je 420 °C, ale opačná reakce je pomalá. V důsledku toho je fáze I tripolyfosfátu sodného metastabilní při okolní teplotě.
Způsob výroby částic obsahující vysoká poměrná množství fáze
I tripolyfosfátu sodného sušením rozstřikováním při teplotě 420 °C je popsán ve spisu US-A-4536377.
Částice obsahující tuto fázovou formu I budou často obsahovat alespoň 55 % hmotnosti částic této fázové formy I tripolyfosfátu sodného. Jiné formy tripolyfosfátu sodného budou obvykle přítomné v menším rozsahu. V částicích mohou být obsažené jiné soli, i když to není upřednostněno. Další preferencí je, aby tripolyfosfát sodný byl částečně hydratován. Rozsah hydratace by měl být alespoň 1 % hmotnosti tripolyfosfátu sodného v částicích. Může ležet v rozsahu od 2.5 do 4 %, nebo může být větší.
Vhodný materiál je komerčně dosažitelný. Mezi dodavateli jsou Rhone-Poulenc, Francie, a Albright & Wilson, UK.
• ·· ·· ·· ··· * · · · · • · · · · · • · · ·«··»« * · · · ······· · · «
- 20 Jako zvláště vhodný byl zjištěn Rhodiaphos HPA 3.5 od Rhone-Poulenc. Charakteristické pro tuto jakost tripoly5 fosfátu sodného je, že velmi rychle hydratuje ve standartním testu dle Oltena. Zjistili jsme, že hydratuje stejně rychle jako anhydrický tripolyfosfát sodný, ale tato předhydratace se zdá být prospěšná pro zamezení nechtěné krystalizace hexahydrátu, když materiál přichází do styku s vodu v okamžiku použití.
Jiná možnost, která může být použita místo tripolyfosfátu, nebo ve směsi s ním, je aby tyto rozpad podporující částice obsahovaly alespoň 50 % své vlastní hmotnosti, lépe alespoň
80 %, materiálu s rozpustností v deionisované vodě při 20 °C alespoň 50 gramů ve 100 gramech vody.
Zmíněné částice mohou poskytnout materiál s touto rozpustností v množství činícím alespoň 7 % nebo 12 % hmotnosti celkové směsi tablety nebo její oblasti.
Rozpustnost alespoň 50 gramů na 100 gramů vody při 20 °C je výjimečně vysoká rozpustnost: mnoho materiálů označovaných jako ve vodě rozpustné je méně rozpustných.
Některé materiály vysoce rozpustné ve vodě, které je možno použít, jsou uvedeny níže, s rozpustnostmi vyjádřenými jako gramy pevné látky potřebné k vytvoření nasyceného roztoku ve 100 gramech vody při 20 °C:
• ·· ·· 0» ·· » 0 · · 0 0 • · ·00· • 40 000 000 • 0 00
0*·00·0 ·« 00 • 0000 *0 0 • · • · « • 0 · « 00
Materiál dihydrát citranu sodného 5 uhličitan draselný močovina octan sodný trihydrát octanu sodného síran hořečnatý 7H2O octan draselný
Rozpustnost ve vodě (g/100 g)
112 >100
119 >200
V kontrastu k tomu rozpustnosti jiných obvyklých materiálů jsou:
Materiál Rozpustnost ve vodě (g/100 g) chlorid sodný 36 dekahydrát síranu sodného 21.5 anhydrický uhličitan sodný 8.0 anhydrický peruhličitan sodný 12 anhydrický perboritan sodný 3.7 anhydrický tripolyfosfát sodný 15
Přednostně je tento ve vodě vysoce rozpustný materiál zahrnut jako částice materiálu v podstatě v čisté formě (tj. každá taková částice obsahuje přes 95 % hmotnosti tohoto materiálu). Zmíněné částice však mohou obsahovat materiál s takovou rozpustností ve směsi s dalším materiálem, pokud materiál této specifické rozpustnosti činí alespoň 50 % hmotnosti těchto částic.
·· φ φ φ
• •φ·· φφ φφ φ
φ φ
···<
φ φ
• φ φ · ·· φ φ φ φ φ φ φφφ φφφ φ φ φφ φφ
Jiné složky
Detergentní tablety dle vynálezu mohou obsahovat bělící systém. Ten přednostně obsahuje jednu nebo více bělících sloučenin, například anorganických persolí nebo organických peroxykyselin, které se mohou užít ve spojení s aktivátory pro zlepšení bělícího působení při nízkých teplotách praní.
Pokud je nějaká peroxysloučenina přítomná, její množství bude pravděpodobně ležet v rozmezí od 10 do 25 % hmotnosti tablety.
Upřednostněné anorganické persolí jsou monohydrát a tetrahydrát perboritanu sodného, a peruhličitan sodný. Bělící aktivátory byly široce v oboru zveřejňovány. Upřednostněné příklady zahrnují předchůdce kyseliny peroctové, například tetraacetylethylen diamin (TAED), a předchůdce kyseliny perbenzoové. Kvaternární amoniové a fosfoniové bělící aktivátory zveřejněné ve spisech US 4751015 a US 4818426 (Lever Brothers Company) jsou také zajímavé. Jiný typ bělícího aktivátoru, který může být použit, ale který není bělící předchůdce, je katalyzátor z přechodových kovů, jak zveřejněno ve spisech EP-A-458397, EP-A-458398, a EP-A25 549272. Bělící systém také může obsahovat bělící stabilizátor (ochranný prostředek na bázi těžkých kovů), takový jako ethylendiamin tetramethylen fosfonát, a diethylentriamin pentamethylen fosfonát.
Bělící aktivátor je obvykle přítomen v množství od 1 do io % • · · · • · · • · · ··· ···
- 23 hmotnosti tablety, možná méně v případě katalyzátoru na bázi přechodových kovů, který může být použit v množství 0.1 % hmotnosti tablety, nebo větším.
Detergentní tablety dle vynálezu mohou také obsahovat detergentní enzymy, dobře v oboru známé pro jejich schopnost odbourávat různá znečistění a skvrny, a tak pomáhat při jejich odstraňování. Vhodné enzymy zahrnují různé proteázy, celulázy, lipázy, amylázy, a jejich směsi, které jsou určeny k odstranění různých znečistění a skvrn z látky. Detergentní enzymy se obvykle používají ve formě granulí, volitelně s ochranným povlakem, v množství od asi 0.1 % do asi 3.0 % hmotnosti tablety.
Detergentní tablety dle vynálezu mohou také obsahovat fluorescenční činidlo (optický zjasňovač, např. Tinopal (obchodní značka) DMS nebo Tinopal CBS dosažitelný od
Ciba-Geigy AG, Basilej, Švýcarsko. Tinopal DMS je dvojsodný 4,4'bis-(2-morpholino-4-anilino-s-triazin-6-ylamino) stilben disulfonát, a Tinopal CBS je dvojsodný 2,2'-bis-(phenyl-styryl) disulfonát.
S výhodou je obsažen protipěnivý materiál, zvláště je-li detergentní tableta přednostně určena pro praní v automatických pračkách bubnového typu s vkládáním prádla zepředu. Protipěnivé materiály ve formě granulí jsou popsány ve spise 266863A (Unilever). Takové protipěnivé granule typicky obsahují směs silikonového oleje, rosol petrolea,
- 24 hydrofobní oxid křemičitý a alkyl fosfát jako aktivní protipěnivý materiál, absorbovaný do porózního anorganického materiálu nosiče, který je založen na ve vodě rozpustném uhličitanu.
Může také být vhodné, aby detergentní tableta dle vynálezu obsahovala určité množství křemičitanu alkalického kovu, zvláště ortho-, meta, či dvojkřemičitanu sodného. Přítomnost takového křemičitanu alkalického kovu může být výhodná pro zajištění korozní ochrany kovových částí v pračce, kromě zajištění určité detergentnosti. Přednostně částice bohaté na povrchově aktivní činidlo obsahují od 5 do 15 % hmotnosti částic křemičitanu. To zlepšuje pevnost a volné proudění těchto částic před vytvořením tablet.
Další složky, které se volitelně mohou použít v detergentní tabletě pro praní látek, zahrnují činidla proti zpětnému ukládání, jako sodnou karboxymethylcelulózu, polyvinyl pyrolidon s přímým řetězcem, a ethery celulózy, jako methyl celulózu, a ethyl hydroxyethyl celulózu, činidla pro změkčování tkaniny, ochranná činidla na bázi těžkých kovů, jako EDTA, parfémy, a barviva nebo zabarvená zrnka.
Tyto různé další složky mohou být přítomny v částicích bohatých na povrchově aktivní činidlo, a nebo ve zbývající části směsi vně těchto částic. Upřednostňuje se, aby jakékoliv bělící činidlo bylo obsaženo ve zbývající části směsi vně částic bohatých na povrchově aktivní činidlo.
«· ·· • · · ·
Velikost a rozdělení částic
Detergentní tableta dle tohoto vynálezu, nebo oblast takové tablety, je tvořena základní hmotou slisovaných částic.
Částicová směs má přednostně průměrnou velikost částic před lisováním v rozmezí od 200 do 2000 mikrometrů, lépe od 250 do
1400 mikrometrů. Jemné částice menší než 180 nebo 200 mikrometrů mohou být před vytvářením tablet odstraněny proséváním, je-li to zapotřebí, ačkoliv jsme pozorovali, že to není vždy podstatné.
Zatímco počáteční částicová směs může mít v podstatě jakoukoliv celkovou hustotu, předložený vynález se zvláště vztahuje na tablety vyrobené lisováním prášků s poměrně vysokou celkovou hustotou, vzhledem k jejich sklonu vykazovat problémy při rozpadu s disperzi. Takové tablety mají tu výhodu ve srovnání s tabletami získanými z prášku s malou celkovou hustotou, že určitá dávka směsi může být prezentována jako menší tableta.
Počáteční částicová směs může tedy s výhodou mít celkovou hustotu alespoň 400 g/litr, přednostně alespoň 550 g/litr, a možná alespoň 600 g/litr.
Granulární detergentní směs s vysokou celkovou hustotou připravená granulací a zahuštováním ve vysokorychlostním míchači/granulátoru, tak jak je popsáno a nárokováno ve
• · · • · · · ·
- 26 spisech EP 340013A (Unilever), EP 352135A (Unilever), a EP 425277A (Unilever), nebo spojitou granulací/zahušůováním ve způsobech popsaných a nárokovaných ve spisech EP 367339A (Unilever) a EP 390251A (Unilever), je svou podstatou vhodná pro použití v předloženém vynálezu.
Výroba tablet
Výroba tablet zahrnuje lisování částicové směsi. Je známa řada strojového zařízení pro výrobu tablet, které je možno použít. Obecně toto zařízení razí určité množství částicové směsi obsažené v razidle.
Výrobu tablet je možno provádět bez použití tepla, takže se provádí při okolní teplotě, nebo při teplotě zvýšené nad okolní teplotu. Při provádění výroby tablet při teplotě zvýšené nad okolní teplotu se částicová směs přednostně dodává do strojového zařízení pro výrobu tablet při zvýšené teplotě. To ovšem dodává teplo do strojového zařízení pro výrobu tablet, ale zařízení je možno zahřát také jiným způsobem.
Pokud se teplo dodává, předpokládá se, že bude dodáváno konvenčním způsobem, tak jako průchodem částicové směsi skrze pec, spíše než použitím mikrovlnné energie.
Vhodná velikost tablet se bude měnit od 10 do 160 gramů, přednostně od 15 do 60 gramů, v závislosti na podmínkách • · • · ·
- 27 zamýšleného použití, a také na tom, zda tableta representuje celkovou průměrnou dávku při praní látek nebo v myčce pro umývání nádobí, a nebo jen část této dávky. Tablety mohou mít jakýkoliv tvar. Pro snadné balení jsou to však bloky v podstatě jednotného průřezu, tak jako válce nebo kvádry. Celková hustota tablet přednostně leží v rozmezí od 1040 nebo 1050 gramů/litr do 1300 gramů/litr. Hustota tablet také může být v rozmezí do 1250 nebo dokonce do 1200 gramů/litr.
Příklady směsi
Byly vyrobeny tablety pro použití při praní látek, kde 15 výchozím materiálem byly následující směsi základních prášků získaných sušením při rozstřikování:
Složka % dle hmotnosti lineární alkylbenzen sulfonát sodný C13-15 ™*stný alkohol 7E0 C13-15 mastný alkohol 3EO li tripolyfosfát sodný křemičitan sodný mýdlo akrylátový/maleátový kopolymer síran sodný, vlhkost a menší složky, zůstatek do * Přidáno do kaše jako anhydrický
A
6.4
4.3
3.2
24.3
6.4
0.3
1.2
B
9.6
1.1
3.2
24.3
5.9
0.3
1.2
C
11.0
2.4
2.3
18.0
4.0
0.21
1.5 obsahující alespoň 70 % fázové formy II
55 45 tripolyfosfát sodný,
- 28 Částicové směsi byly vyrobeny smísením tohoto prášku s dalšími složkami uvedenými v následující tabulce. Tyto složky zahrnují částice tripolyfosfátu sodného obsahujícího alespoň 70 % fázové formy I a 3.5 % vody hydratace (Rhodia-Phos HPA 3.5, dosažitelné od Rhone-Poulenc).
Směsi obsahovaly následující procenta hmotnosti:
Složka % dle hmotnosti
Exl Ex2 Ex3 základní prášek A základní prášek B základní prášek C granule peruhličitanu sodného granule TAED protipěnivé granule parfémy, enzymy, a další menší složky tripolyfosfát Rhodiaphos HPA 3.5 uhličitan sodný
15 15
3.4 3.4 3.4
1.2 1.2 3.2
1.4 2.2 3.5
20 30
3.2
Bylo vyrobeny válcové tablety o průměru 44 mm ze 40 g porcí každé směsi s použitím ručního lisu Carver, s tlakem dostatečným k výrobě tablet, které se rozpustily až na 90 % úplného rozpuštění za zhruba stejnou dobu nepřesahující 4 minuty ve vodě teplé 20 °C. Při použití tohoto ručního lisu se zjistilo, že jsou obvykle postačující použité síly v rozmezí od 2 do 4 kN.
• ·
- 29 Pro testování rozpouštění tablet byla použita testovací procedura, při které se tableta umístila na plastické síto s rozměry mřížky 2 mm, které se ponořilo do 9 litrů demineralizované vody při okolní teplotě 20 °C. Byla monitorována vodivost vody až do dosažení stálé hodnoty. Za dobu rozpuštění tablety se považoval čas (Tgo) pro takovou změnu vodivosti, kdy vodivost dosáhla 90 % své konečné hodnoty.
Pevnost tablet byla měřena při jejich radiálním stlačování mezi deskami universálního testovacího stroje pro zkoušení materiálů, tak až v tabletě nastal lom.
Byla měřena síla při lomu, a také posuv při lomu. Byla vypočítána energie potřebná pro rozlomení jako plocha pod křivkou posuvu v závislosti na síle, tak jak vysvětleno výše.
V následující tabulce jsou uvedeny výsledky získané pro tablety příkladů směsí provedení vynálezu 2 a 3, a pro srovnávací tablety dle příkladu 1. Je zřejmé, že tablety dle vynálezu byly pevnější, ačkoliv se rozpouštěly za podobnou dobu. V tabulce jsou obsaženy mechanické vlastnosti směsi použitého povrchového činidla.
Exl Ex2 Ex3 vlastnosti prášku
aktivní systém aniontový/neiontový 6/7 9/4 9/4
množství základního prášku v % 60 55 45
aktivní množství v základu v % 23 25 35
aktivní/tripolyfosfát
v základním prášku 0.57 0.57 0.88
množství rozpadového činidla v % 20 20 30
vlastnosti tablety
síla při lomu (N) 30.5 35.0 69.5
energie lomu (m Jouly) 5.8 10.5 20.4
vlastnosti směsi povrchově 20 aktivního činidla pevnost k lomu (MPa) modul (MPa)

Claims (18)

  1. Patentové nároky
    5 1. Detergentní prostředek ve formě tablety lisované částicové směsi, vyznačující se tím, že tableta nebo její oblast obsahují organické povrchově aktivní činidlo a ve vodě rozpustnou detergentní složku, a že tableta nebo její oblast obsahují od 30 do 65 % hmotnosti (tablety nebo
    10 oblasti) částic, které obsahují od 25 do 80 % hmotnosti (těchto částic) ve vodě rozpustné detergentní složky a od 20 do 50 % hmotnosti (těchto částic) nemýdlového organického povrchově aktivního činidla, které je aniontové a neiontové povrchově aktivní činidlo v poměru hmotností od 5 : 1 do 1.5
    15 : 1, a že navíc ke zmíněným částicím tableta nebo oblast obsahují 15 % nebo více hmotnosti (tablety nebo oblasti) materiálu, který je jiný než mýdlo nebo organické povrchově aktivní činidlo, a který má rozpustnost ve vodě alespoň 10 gramů/litr při 20 °C.
  2. 2. Detergentní prostředek ve formě tablety lisované částicové směsi, vyznačující se tím, že tableta nebo oddělená oblast tablety obsahují částice, obsahující nemýdlové aniontové povrchově aktivní činidlo, neiontové povrchově
    25 aktivní činidlo, přednostně mýdlo a další ve vodě rozpustné složky, a že částice obsahují celkem alespoň 20 % hmotnosti aniontových a neiontových povrchově aktivních činidel, a že testovací tableta neiontového povrchově aktivního činidla, a jakéhokoliv mýdla ve stejných poměrech, spolu s 15 %
    30 vlhkosti, má pevnost k lomu jak zde definováno alespoň 0.04 • · • φ • · φ φ 1 • φ φ · φφφ φφφ φ φ • · φ φ
    MPa, a modul jak zde definováno ne větší než 10 MPa.
  3. 3. Detergentní prostředek ve formě tablety dle nároku 2, vyznačující se tím, že částice obsahují od 30 do 60 % hmotnosti směsi povrchově aktivní činidla a mýdlo.
  4. 4. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 3,vyznačující se tím, že tableta nebo její oblast obsahují zmíněné částice v množství od 41 do
    56 % hmotnosti.
  5. 5. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že poměr hmotností aniontového povrchově aktivního činidla ku neiontovému povrchově aktivnímu činidlu leží v rozmezí od 1.7 : 1 a ž 5 : 1.
  6. 6. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že poměr hmotností neiontového povrchově aktivního činidla k mýdlu ve zmíněných částicích leží v rozmezí od 10 : 1 do 30 : 1.
  7. 7. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 6,vyznačující se tím, že množství nemýdlového organického povrchově aktivního činidla ve zmíněných částicích je od 22 do 45 % hmotnosti částic.
  8. 8. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z
    .. 'PC.^.?s-3^02_ • · · φ · * • ··
    - 33 nároků 1 až 7,vyznačuj ící se tím, že obsahuje ve zmíněných částicích mýdlo v množství od 0.2 do 2 % hmotnosti částic.
  9. 9. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků l až 8,vyznačující se tím, že zmíněné částice obsahují od 30 do 80 % hmotnosti (těchto částic) ve vodě rozpustné detergentní složky, která je solí alkalického kovu kondensovaného fosfátu.
  10. 10. Detergentní prostředek ve formě tablety dle nároku 9, vyznačující se tím, že tato sůl kondensovaného fosfátu je tripolyfosfát sodný.
  11. 11. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že ve vodě rozpustný materiál přítomný navíc ke zmíněným částicím je obsažen z 15 % nebo více (hmotnosti tablety nebo její oblasti) ve formě dalších částic, které neobsahují více než 5 % své vlastní hmotnosti povrchově aktivního činidla.
  12. 12. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že ve vodě rozpustná látka přítomná navíc ke zmíněným částicím obsahuje 25 až 35 % (hmotnosti tablety nebo její oblasti) materiálu s rozpustností ve vodě alespoň 50 gramů/litr při 20 °C, nebo tripolyfosfát sodný obsahující více než 50 % své vlastní hmotnosti fáze I v anhydrické formě, a nebo jejich • ·· · * · · · · · • · · · · * » ·· · ··· • · · ···· · · ··
    - 34 směsi.
  13. 13. Detergentní prostředek ve formě tablety dle nároku 12, vyznačující se tím, že ve vodě rozpustná látka přítomná navíc ke zmíněným částicím obsahuje 15 až 35 % (hmotnosti částice nebo její oblasti) tripolyfosfátu sodného obsahujícího více něž 50 % své vlastní hmotnosti fáze I v anhydrické formě, která je částečně hydratovaná, tak aby obsahovala od 1 do 4 % hmotnosti vody hydratace.
  14. 14. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že zmíněné aniontové povrchově aktivní činidlo je z větší části alkylbenzen sulfonát sodný, volitelně doprovázený malým množstvím jiného aniontového povrchově aktivního činidla.
  15. 15. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že zmíněné neiontové povrchově aktivní činidlo je z větší části ethoxylovaný mastný alkohol, volitelně doprovázený malým množstvím jiného neiontového povrchově aktivního činidla.
  16. 16. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků laž 15, vyznačující se tím, že je to homogenní tableta vytvořená lisováním jedné částicové směsi.
  17. 17. Detergentní prostředek ve formě tablety dle kteréhokoliv ·' · • · · · • ··· · · · ····
    z nároků 1 až 15,vyznačující se tím, že je to heterogenní tableta s řadou oblastí, z nichž každá má hmotnost alespoň 5 gramů, a alespoň jedna oblast tablety je taková jak definováno v kterémkoliv z nároků 1 až 15.
  18. 18. Způsob výroby detergentního prostředku ve formě tablety dle kteréhokoliv z nároků 1 až 17,vyznačuj ící se tím, že zahrnuje míšení
    a) částic obsahujících od 20 do 65 % hmotnosti (těchto částic) nemýdlového organického povrchově aktivního činidla, které je aniontové a neiontové povrchově aktivní činidlo v poměru hmotností od 5 : 1 do 1.5 : 1 a
    b) materiálu, který je jiný než mýdlo nebo povrchově aktivní činidlo, a který má rozpustnost ve vodě alespoň 10 gramů/litr při 20 °C, a lisováni této směsi do tablety nebo oblasti tablety.
CZ19993402A 1998-03-18 1998-03-18 Detergentní prostředek CZ9903402A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993402A CZ9903402A3 (cs) 1998-03-18 1998-03-18 Detergentní prostředek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993402A CZ9903402A3 (cs) 1998-03-18 1998-03-18 Detergentní prostředek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9903402A3 true CZ9903402A3 (cs) 2000-11-15

Family

ID=5466678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993402A CZ9903402A3 (cs) 1998-03-18 1998-03-18 Detergentní prostředek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9903402A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR950004826B1 (ko) 세제조성물
CZ20001498A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
EP1019484B1 (en) Cleaning compositions
US6242403B1 (en) Detergent compositions
CZ20012719A3 (cs) Prací prostředek ve formě tablety
JPH05186800A (ja) 洗剤組成物
EP0839906B1 (en) Detergent composition
EP0972007B1 (en) Detergent compositions
EP1239029B1 (en) Cleaning compositions
EP1405902A1 (en) Detergent compositions
EP1375636A1 (en) Detergent tablets
EP1405901A1 (en) Detergent compositions
EP1054947B1 (en) Tablet detergent compositions
EP0956332B1 (en) Detergent compositions
CZ9903402A3 (cs) Detergentní prostředek
US20020068688A1 (en) Cleaning compositions
EP1219700A1 (en) Cleaning compositions
EP1469061B1 (en) Method for the Preparation of multiphase cleaning tablet comprising a smooth phase
CZ9904374A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
CZ2002859A3 (cs) Způsob výroby tabletového čistícího prostředku
EP1642961A1 (en) Detergent compositions in tablet form
EP1466964A1 (en) Cleaning compositions
CZ9904373A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
CZ9904375A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
EP1466965A1 (en) Cleaning compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic