CZ98497A3 - Způsob výroby chinakridonových pigmentů - Google Patents

Způsob výroby chinakridonových pigmentů Download PDF

Info

Publication number
CZ98497A3
CZ98497A3 CZ97984A CZ98497A CZ98497A3 CZ 98497 A3 CZ98497 A3 CZ 98497A3 CZ 97984 A CZ97984 A CZ 97984A CZ 98497 A CZ98497 A CZ 98497A CZ 98497 A3 CZ98497 A3 CZ 98497A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pigment
parts
pigments
acid
formula
Prior art date
Application number
CZ97984A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Dipl. Ing. Urban
Dieter Dr. Schnaitmann
Martin Böhmer
Original Assignee
Hoechst Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Aktiengesellschaft filed Critical Hoechst Aktiengesellschaft
Publication of CZ98497A3 publication Critical patent/CZ98497A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09BORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
    • C09B67/00Influencing the physical, e.g. the dyeing or printing properties of dyestuffs without chemical reactions, e.g. by treating with solvents grinding or grinding assistants, coating of pigments or dyes; Process features in the making of dyestuff preparations; Dyestuff preparations of a special physical nature, e.g. tablets, films
    • C09B67/0025Crystal modifications; Special X-ray patterns
    • C09B67/0027Crystal modifications; Special X-ray patterns of quinacridones
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09BORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
    • C09B48/00Quinacridones

Description

Předmětem předloženého vynálezu je způsob výroby, chinakridonových pigmentů, který je obzvláště šetrný k životnímu prostředí a hospodárný. Předmět vynálezu zahrnuje lineární nesubstituované a substituované chinakridonové pigmenty a směsi, pigmentové přípravky a směsné krystaly na bázi těchto pigmentů.
Dosavadní stav techniky
Chinakridonové pigmenty jsou známé již dlouho. Z praxe vyplývají vysoké požadavky na jejich stálost a koloristické vlastnosti. Proto má výrobní proces a proces jemného mletí velký význam. K výrobě chinakridonových pigmentů existují dva výhodné způsoby syntézy. V technickém měřítku se jejich výroba provádí oxidací dihydrochinakridonů v alkalickém prostředí v přítomnosti rozpouštědel a následujícím mletím získaného hrubě krystalického surového pigmentu za sucha nebo za mokra, nebo uzavřením kruhu kyseliny 2,5-dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné nebo v esteru kyseliny polyfosforečné a následnou změnou fází a konečnou úpravou získaného jemnozrnného surového pigmentu organickými rozpouštědly .
Podle způsobu syntézy přitom vzniká surový pigment buď v jemnozrnné nebo ve hrubozrnné formě. Surový pigment vznikající v jemnozrnné formě již není třeba před konečným
-2V v
zpracováním dále mlít, zatímco surové pigmenty vznikající ve hrubozrnné formě se musí před konečným zpracováním semlít. Takovými způsoby jemného mletí je příkladně proces acidpasting, suché mletí a mokré mletí. Popisují se i kombinace těchto procesů.
Výroba chinakridonových pigmentů, pigmentových přípravků a pigmentů se směsnými krystaly se popisuje v dále uvedené literatuře :
DE-A 1 150 046 popisuje způsob výroby lineárních nesubstituovaných chinakridonových pigmentů β-fáze uzavřením kruhu kyseliny 2,5-dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné nebo v esteru kyseliny polyfosforečné a následným zpracováním jemnozrnného surového vlhkého pigmentu a-fáze, získaného hydrolyzou v ledové vodě. Změna fází se provádí nejméně v osminásobném množství roztoku alkálie o koncentraci nejméně 5 %, vztaženo na surový pigment. Jemnozrnný chinakridonový pigment β-fáze se následně převede konečnou úpravou s rozpouštědlem do formy pigmentu. Přitom vznikají velká množství alkálií, které zatěžují odpadní vody a činí proces nehospodárným.
DE-A 1 181 159 popisuje způsob výroby lineárních nesubstituovaných chinakridonových pigmentů β-fáze uzavřením kruhu kyseliny 2,5-dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné a následnou solvolyzou reakční směsi. Přitom se získají pigmenty přímo v β-fázi. Používají se velká množství organických rozpouštědel, která se oddělují ze směsi kyseliny fosforečné, vody a rozpouštědel a musí se opět * čistit. Z tohoto důvodu je proces nákladný a ekologicky závadný.
EP-A 0 682 090 popisuje způsob výroby lineárních ne-3substituovaných chinakridonových pigmentů β-fáze uzavřením kruhu kyseliny 2,5-dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné nebo v esteru kyseliny polyfosforečné a následnou solvolyzou směsi s uzavřeným kruhem. Pigmenty se přitom získají přímo ve formě β-fáze. Při uzavírání kruhu se používají soli železa. Tak se získají pigmenty se zvlášť hlubokým, plným tónem a modravým nádechem. Také při tomto způsobu se používají velká množství organických rozpouštědel, která se oddělují ze směsi kyseliny fosforečné, vody a rozpouštědel a musí se opět čistit. Z tohoto důvodu je proces nákladný a ekologicky závadný.
EP-A 0 655 485 popisuje způsob výroby lineárních nesubstituovaných chinakridonových pigmentů β-fáze uzavřením kruhu kyseliny 2,5-dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné nebo v esteru kyseliny polyfosforečné a následným zpracováním jemnozrnného surového vlhkého pigmentu a-fáze, získaného hydrolyzou v ledové vodě s nepatrným množstvým alkálií a rozpouštědla, čímž se provádí převedení do β-fáze a do formy pigmentu. S výhodou se jemnozrnný surový pigment α-fáze podrobí před změnou fáze dispergaci. Změna fáze se musí provádět v dodatečném stupni s velkým množstvím rozpouštědla v alkalickém prostředí. Kromě toho se rozpouštědlo musí opět čistit. Z tohoto důvodu je proces drahý. Koloristické vlastnosti pigmentů nedostačují všem požadavkům .
DE-A 1 184 881 popisuje způsob výroby lineárních nesubstituovaných chinakridonových pigmentů gama-fáze uzavřením kruhu kyseliny 2,5-dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné a následnou hydrolyzou v ledové vodě. Surové chinakridony, které se přitom získají, se následně zpracují s vodnými alkaliemi a po oddělení ve formě vodné neutrální
-4pasty se za tlaku zahřejí na teplotu 120 až 200 “C. Způsob je nákladný, protože se konečná úprava provádí ve dvou stupních. Stálost již neodpovídá dnešním požadavkům, obzvláště v případě transparentních pigmentů.
Německý patentový spis DE-A 1 261 106 popisuje způsob zlepšení vlastností pigmentů lineárních substituovaných chinakridonů uzavřením kruhu substituované kyseliny dianilintereftalové v kyselině fosforečné a následnou konečnou úpravou jemnozrnného surového vlhkého pigmentu získaného po hydrolyze rozpouštědlem při zvýšené teplotě za tlaku. Používají se k tomu velká množství rozpouštědel, která se opět: musí čistit a tím se proces zdražuje.
US-PS 3 160 510 popisuje výrobu chinakridonových pigmentů se směsnými krystaly suchým mletím směsi surových pigmentů se solí a následným zpracováním odděleného meliva s rozpouštědlem nebo přesrážením směsi pigmentů kyselinou sírovou a následným zpracováním vysušeného jemnozrnného surového pigmentu s rozpouštědlem. Vznikají velká množství soli nebo zředěné kyseliny sírové, které se musí upravovat.
Z tohoto důvodu je tento proces nehospodárný.
DE-A 3 106 906 popisuje výrobu pigmentových přípravků na bázichinakridonových sloučenin obsahujících sulfonamidové a karbonamidové skupiny.
EP-A 0 069 396 popisuje výrobu chinakridonových pigmentačních přípravků suchým mletím surových pigmentů a dispergátorů pigmentů v přítomnosti nepatrného množství anorganických soli a následným mletím v kolových mlýnech v organických rozpouštědlech. Tento způsob je velmi nákladný, protože používá dvoustupňového mlecího procesu. Při
-5mletí v organických rozpouštědlech zůstávají velká množství rozpouštědel, která se musí opět čistit.
Předložený vynález si klade za úkol, vyvinout způsob výroby chinakridonových pigmentů, který bude cenově příznivý a šetrný k životnímu prostředí a který odstraní nedostatky současného stavu techniky.
Podstata vynálezu
Bylo objeveno, že chinakridonové pigmenty s vynikajícími koloristickými vlastnostmi se mohou překvapivě vyrábět ve vysokém výtěžku a čistotě vysokoteplotní hydrolyzou směsi s uzavřeným kruhem, která vzniká po cyklizaci kyseliny dianilinotereftalové v kyselině polyfosforečné nebo esterech kyseliny polyfosforečné.
Předmětem předloženého vynálezu je způsob výroby pigmentů, pigmentů se směsnými krystaly a pigmentových přípravků na bázi lineárních, nesubstituovaných nebo
substituovaných chinakridonů obecného vzorce (I)
R1 H I 1
R2 T j 0 1 1 \ 1 ni H R (i)
ve kterém
r! a R^ j sou stejné nebo rozdílné a znamenaj i at omy
vodíku, chloru, bromu nebo fluoru nebo alkylovou
-6skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy, karbonamidovou skupinu, která může být substituována alkylovými skupinami s 1 až 6 uhlíkovými atomy;
fenoxy-kruh nebo arylový kruh se 6 až 10 uhlíkovými atomy, na kterém mohou být anelované ještě další aromatické, alifatické nebo heterocyklické kruhy, vyznačující se tím, že se při cyklizaci kyseliny dianilinotereftalové vzorce (Ia)
kyselinou polyfosforečnou nebo jejím esterem vzniklá reakční směs hydrolyzuje při teplotě 110 °C nebo nad touto teplotou vodou nebo roztokem minerální kyseliny a následně se získaný pigment přímo izoluje; nebo se vzniklé prepigmenty, případně po přídavku organických rozpouštědel, podrobí konečné úpravě a izolují se pigmenty; nebo se vzniklý hrubě krystalický surový pigment podrobí jemnému mletí a následně se izolují pigmenty; nebo se prepigmenty, získané při jemném mletí, případně po přídavku rozpouštědel, podrobí konečné úpravě a izolují se pigmenty.
2
Zbytky R a R znamenají s výhodou vodík, methyl, chlor, karbonamidovou skupinu nebo jejich kombinaci. Při cyklizační reakci se jako prostředek k uzavření kruhu použi-Ίje obecně 3- až 10-ti násobné množství, s výhodou 3- až 5-ti násobné množství kyseliny polyfosforečné nebo jejích esterů, vztaženo na hmotnost kyseliny dianilinotereftalové. Obsah Ρ2θ5 kyseliny polyfosforečné nebo jejího esteru leží mezi 80 a 85 % hmotnostních, což odpovídá ekvivalentu kyseliny fosforečné 110 až 120 %. Mohou se použít větší množství prostředku k uzavření kruhu, obecně to ale není nutné. Teplota při uzavírání kruhu činí 80 až 150 °C, s výhodou 120 až 140 °C.
Reakční doba cyklizace činí obecně 0,5 až 24 hodin, s výhodou 1 až 2 hodiny.
Reakční směs získaná po cyklizaci se při teplotě 110 °C nebo nad touto teplotou, s výhodou při 110 až 180 °C, obzvláště výhodně při 135 až 165 °C, hydrolyzuje vodou nebo zředěnou kyselinou fosforečnou za tlaku. Přitom se získají produkty hydrolyzy buď přímo jako pigmenty, jako prepigmenty (jemnozrnné surové pigmenty) nebo jako surové pigmenty s hrubým krystalem. Pigmenty se po hydrolyze izolují obvyklým způsobem. Prepigmenty a surové pigmenty se musí ještě podrobit dodatečnému zpracování. Prepigmenty, případně po provedeném mezistupni izolace, se podrobí následnému tepelnému zpracování s přídavkem nebo bez přídavku rozpouštědla při teplotě 50 až 200 °C a po oddělení rozpouštědla se izolují. Hrubě krystalické surové pigmenty se podrobí mechanickému mletí a následně se pigmenty přitom získané izolují obvyklým způsobem nebo se při tom získané prepigmenty, po případném mezistupni izolace, podrobí konečnému zpracování s přídavkem nebo bez přídavku organických rozpouštědel při teplotě 50 až 200 °C a po oddělení rozpouštědla se izolují.
-8Při způsobu podle vynálezu se hydrolyza, případně změna fáze a konečná úprava elegantním způsobem vzájemně kombinují. U pigmentů, které se mohou vyskytovat ve více fázích, příkladně nesubstituovaný lineární chinakridon, se dosáhne přímé přeměny na koloristicky cennou β-fázi bez dodatečného mezistupně k fázové přeměně.
Volbou kyseliny dianilintereftalové, podmínek pro uzavření kruhu, vysokoteplotní hydrolyzu a zpracování se získají pigmenty schopné použití již bezprostředně po vysokoteplotní hydrolyze, nebo nejprve vzniknou prepigmenty, které se musí podrobit konečnému zpracování při zvýšené teplotě, nebo nejprve vzniknou hrubozrnné surové pigmenty, které se musí podrobit mechanickému mletí a přímo nebo po konečné úpravě se převedou na formu pigmentu schopnou použití.
Ke zlepšení koloristických vlastností a k dosažení určitých koloristických efektů se mohou v libovolných místech procesu přidávat rozpouštědla, dispergátory pigmentů, povrchově aktivní prostředky, odpěňovací prostředky, plniva nebo jiné přísady. Mohou se také používat směsi těchto přídavných látek. Přidávání přísad se může provádět najednou nebo v několika dávkách. Přidávání se může provádět před, během nebo po uzavření kruhu, při vysokoteplotní hydrolyze, při mletí nebo konečném zpracování nebo během nebo po izolaci. Nej vhodnější časový okamžik je třeba zjistit předem orientačními pokusy.
K hydrolyze se používá voda nebo zředěná minerální kyselina, s výhodou zředěná kyselina ortofosforečná. Přitom se reakční směs po uzavření kruhu za tlaku nadávkuje do vody nebo do zředěného roztoku minerální kyseliny, který má teplotu 110 °C nebo vyšší. Může se ale také postupovat obráceně. Vysokoteplotní hydrolyza se může provádět konti-9nuálně nebo diskontinuálně. S výhodou se provádí kontinuálně ve statickém mísiči. Obecně se používá 2- až 10-ti násobné množství vody nebo zředěné kyseliny fosforečné, vztaženo na kyselinu polyfosforečnou (ester). Množstevní poměry mohou kolísat v širokých mezích. Doba hydrolyzy je závislá na rychlosti dávkování taveniny s uzavřeným kruhem.
Při uzavírání kruhu a při hydrolyze se mohou přidat rozpouštědla, povrchově aktivní látky a dispergátory pigmentů. Tyto přísady musí být za reakčních podmínek stálé. Výhodné je vystavit hydrolyzované směsi s uzavřeným kruhem ještě jednou zvýšené teplotě, s výhodou při 120 až 150 °C po dobu 0,5 až 24 hodin, s výhodou 0,5 až 5 hodin.
Jemné mletí se může provádět nletím za sucha nebo mokrým mletím. Pro mletí za sucha jsou vhodné všechny diskontinuální a kontinuální vibrační nebo kolové mlýny a pro mletí a mokra všechny diskontinuální a kontinuální kulové mlýny, kolové mlýny a vibrační mlýny a hnětači stroje. K mokrému mletí se použijí suspenze surového pigmentu přímo nebo po izolaci v mezistupni, vlhké slisované koláče nebo vysušené hrubě krystalické surové pigmenty s vodou až do mlecí konzistence. Jako mlecí tělesa slouží koule z oxidu zirkoničitého, směsného oxidu zirkoničitého, oxidu hlinitého, oceli nebo křemene o průměrech 0,2 až 20 mm. Obzvláště vhodné jsou rotační kulové mlýny. K mokrému mletí je výhodný vyoký mlecí účinek. K mletí s požadovanou účinností jsou příkladně vhodné rotační kulové mlýny, které jsou vybaveny k diskontinuálnímu a kontinuálnímu průběhu provozu, mají válcový nebo dutý válcový mlecí prostor při horizontální nebo vertikální konstrukci a které se provozují se specifickou výkonovou hustotou více jak 2,5 kV na litr mlecího prostoru a s mlecími tělesy o průměru menším než 1
-10mm, přičemž jejich obvodová rotační rychlost je vyšší než 12 m/s. Konstrukčním provedením se zajistí, že se vysoká mlecí energie přenáší na mletý materiál. Ke zjištění vhodných mlecích podmínek jsou nutné předběžné pokusy. Mletí se s výhodou provádí ve vodném prostředí a v alkalické oblasti pH. Může se také provádět ve vodném prostředí za přídavku nepatrného množství organického rozpouštědla, s výhodou do 10 % hmotnostních, vztaženo na veškerý mletý materiál, v homogenní směsi. Rovněž je možné provádět mletí v organickém prostředí.
Koncentrace pigmentu v mletém materiálu je závislá na reologii susupenze a účelně činí nejvýše 30 % hmotnostních, s výhodou 5 - 30 % hmotnostních, obzvláště 5 - 20 % hmotnostních susupenze mletého materiálu.
Jako anorganické báze přicházejí v úvahu hydroxid sodný, hydroxid draselný, uhličitan sodný, uhličitan draselný, hydroxid vápenatý a amoniak. Mohou se použít také směsi jmenovaných bází.
Mletý materiál může kromě kapalné fáze a surového pigmentu obsahovat dispergátory pigmentu, kationické, anionické nebo neionické tenzidy, odpěňovací prostředky a přídavné látky.
Mletí se provádí při teplotách v rozsahu 0 až 100 °C, účelně při teplotě mezi 10 a 60 °C, s výhodou při 20 až 50 °C.
Doba mletí je závislá na požadavcích na jemnost mletí pro danou oblast použití, příkladně pro oblast laků, tisky
-11nebo plastické hmoty. Doba zdržení mletého materiálu v mlecím kulovém mlýnu leží podle požadované jemnosti obecně mezi 5 a 150 minutami. Jako účelná se osvědčila doba od 5 do 45 minut, s výhodou 10 až 30 minut. Během mletí zůstává zachována fáze použitého surového pigmentu. Po mletí se vyskytují surové pigmenty v suspenzi jako prepigmenty nebo jako pigmenty.
Prepigmenty získané po vysokoteplotní hydrolyze nebo po jemném mletí se podrobí ve vodné suspenzi, případně po přídavku organických rozpouštědel, konečnému zpracování. Podmínky, které je třeba dodržet při provádění konečného zpracování jsou ve značné míře závislé na požadovaných vlastnostech pigmentu a jsou k tomu vždy přizpůsobeny. Normálně se suspenze prepigmentu zpracovává v daném prostředí při teplotě v rozsahu mezi 50 a 200 °C, případně za zvýšeného tlaku po dobu 1 až 24 hodin. Obecně se k tomu použije suspenze získaná při mokrém mletí bez mezistupně izolace mletého materiálu. Přidané množství rozpouštědla zde může kolísat v širokých mezích. S výhodou se použije stejné až 5-ti násobné množství rozpouštědla podle hmotnosti, vztaženo na hmotnost prepigmentu. Tepelné zpracování ve vodném, vodné-organickém nebo organickém prostředí se provádí s výhodou po dobu 1 až 6 hodin, při teplotě 50 až 150 °C. Po provedení konečné úpravy se mohou použitá rozpouštědla opět destilativně získat zpět a použít znovu. S využitím různých možností, které se tímto způsobem nabízejí k dispozici, je možné podle účelu použití prepigmentů vznikajících způsobem podle vynálezu převést v krycí nebo transparentní formu nebo do jiné fáze, což se může řídit druhem zvoleného rozpouštědla, jeho koncentrace, výběrem teploty a dobou konečného zpracování.
-12K dosažení určitých koloristických efektů se může před nebo po konečném zpracování a účelně po oddělení rozpouštědla provést zpracování s peroxodisírany, s výhodou při teplotě 60 až 100 °C. Přitom se přidá 1 až 20 % hmotnostních peroxodisíranu, vztaženo na pigment. Peroxodisíran se může přidat v pevné formě nebo jako vodný alkalický roztok. Množství alkálií spotřebované při oxidaci peroxodisíranu se kompenzuje před nebo během oxidace přídavkem alkálií. Pro tyto oxidace přicházejí v úvahu peroxodisíran sodný, draselný nebo amonný.
Povrchově aktivní látky, které se používají ke způsobu podle vynálezu jsou případně kationické, anionické nebo neionické tenzidy, s výhodou tauridy mastných kyselin, arkosidy mastných kyselin, polyglykolethery mastných alkoholů, polyglykolestery mastných alkoholů, sulfáty alkylpolyglykoletherů, alkylfenolpolyglykolethery, alkansulfonové kyseliny a jejich soli, alkylfenylsulfonové kyseliny a jejich soli a alkylfenolpolyglykolethersulfáty.
Jako dispergátory pigmentů se ke způsobu podle vynálezu používají s výhodou sloučeniny vzorce (II)
P - xm (II) kde P znamená m-sytný zbytek lineárního chinakridonu obec1 o ho vzorce (I), ve kterém jsou κ a Rz stejné a představují atomy vodíku nebo methylové skupiny,
X představuje skupinu vzorce (III)
-COOM (III) nebo skupinu vzorce (IV)
-13-so3m (IV).
i2+ kde M označuje vodíkový ion H+ nebo ekvivalent Mr+/r r-sytného kovového kationu, přičemž r potom pro dotčený i_ případ odpovídá jednomu z čísel 1, 2 nebo 3, jako Li Na1+, K1+, Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Mn2+, Cu2+, Ni2+, Cd' Co2+, Zn2+, Fe2+, Al2+, Cr3+ nebo Fe3+; nebo amoniový ion se strukturou N+R2R4R2R^, kde substituenty R2, R4, R$ a R^ nezávisle na sobě znamenají vodíkový atom, alkyl C^ - C3q , alkenyl C2 ~ C30 nebo cykloalkylskupinu C$ - C3q, které mohou být substituovány skupinami hydroxy-, di-(C-^ - C4alkylamino-, karboxy- nebo karboxyamido-, nebo
X představuje skupinu vzorce (V)
-SCb
N—(CH2)n· /R5 d9 (V) o q kde R a R jsou vždy nezávisle na sobě atom vodíku, alkyl
Ci - C2q , alkenyl C2 - C2q nebo cykloalkylskupinu C5 - C7, o q nebo kde R a R tvoří společně s přilehlým dusíkovým atomem alifatický nebo aromatický, pěti- nebo šestičlenný heterocyklický systém, vždy s 1 až 3 stejnými nebo rozdílnými heteroatomy z řady dusík, kyslík, nebo síra, které jsou součástí kruhu; R je vodíkový atom nebo alkylová skupina C, - C4, n je číslo od 1 do 6, o číslo 0 nebo 1;
nebo
X představuje skupinu vzorce (VI)
Π 1 O I Q přičemž R , R a R je atom vodíku, fluoru, chloru nebo bromu, a je atom vodíku, fluoru, chloru nebo bromu nebo znamená skupinu nitro-, alkyl - C^, alkoxy C^ - Cg nebo benzoylamino-; a m je číslo od 1 do 4.
Výhodné jsou dispergátory pigmentů obecného vzorce (II), kde P znamená zbytek nesubstituovaného lineárního chinakridonu a X znamená ftalimidomethylenovou skupinu nebo sulfonamidovou skupinu. Účelné je přidávat na jednotku hmotnosti pigmentu, prepigmentu nebo surového pigmentu 0,1 až 20 % hmotnostních, s výhodou 3 až 10 % hmotnostních dispergátoru pigmentu.
Jako organická rozpouštědla přicházejí příkladně v úvahu : alicyklické uhlovodíky jako příkladně cyklohexan; alkanoly - Cg a alicyklické alkoholy, jako příkladně methanol, ethanol, n- nebo isopropanol, n- nebo isobutanol, terč. butanol, pentanoly, hexanoly, cyklohexanol; C^- C^dialkyl nebo cyklické ketony jako příkladně aceton, diethylketon, methylisobutylketon, methylethylketon nebo cyklohexanon; ethery a glykolethery jako příkladně monomethylnebo monoethylether ethylen- a propylenglykolu, butylglykol, ethylglykol nebo methoxybutanol; aromatické uhlovodíky jako příkladně toluen, xylen nebo ethylbenzen, cyklické ethery jako příkladně tetrahydrofuran, aromatické chlorované uhlovodíky jako příkladně chlorbenzen, o-dichlorbenzen, 1,2,4-15trichlorbenzen nebo brombenzen; substituované aromáty jako příkladně kyselina benzoová, nitrobenzen nebo fenol; alifatické amidy karboxylových kyselin jako příkladně formamid nebo dimethylformamid; cyklické amidy karboxylových kyselin, jako příkladně N-methylpyrolidon; alkylestery karboxylových kyselin s C1 - C4, jako příkladně butylester kyseliny mravenčí , ethylester kyseliny octové nebo propylester kyseliny propionové; glykolestery karboxylových kyselin - C4, alkylestery kyseliny ftalové a benzoové C-^ - C4, jako příkladně ethylester kyseliny benzoové; heterocyklické báze jako příkladně pyridin, chinolin, morfolin nebo pikolin a dimethylsulfoxid a sulfolan.
Výhodnými organickými rozpouštědly j sou alkanoly, obzvláště ethanol, propanoly, butanoly a pentanoly; alifatické amidy karboxylových kyselin, jako formamid nebo dimethylformamid; cyklické amidy karboxylových kyselin, obzvláště N-methylpyrolidon; aromatické uhlovodíky jako příkladně toluen, xylen nebo ethylbenzen; aromatické chlorované uhlovodíky jako příkladně chlorbenzen nebo o-dichlorbenzen.
Výroba pigmentů způsobem podle vynálezu se ukázala být jak hospodárnou, tak i šetrnou vůči životnímu prostředí, protože se při vysokoteplotní hydrolyze může jako produkt hydrolyzy získat přímo pigment, nebo se získají hrubě krystalické surové pigmenty, které se mechanickým procesem jemného mletí v přítomnosti rozpouštědel mohou převést do formy pigmentu. Tím odpadá v případě lineárních nesubstituovaných chinakridonových pigmentů v β-fázi dodatečný stupeň fázové přeměny v přítomnosti velkých množství alkálií a rozpouštědel.
-16Při způsobu podle vynálezu se používají jen nepatrná množství chemikálií a rozpouštědel, které se následně mohou dále zpracovat nebo se mohou znovu zcela regenerovat. Tak jsou odstraněny všechny problémy se zneškodňováním. Při mokrém mletí surového pigmentu nedochází ke znečišťování ovzduší uvolňováním prachu.
Bylo překvapivé a nedalo se předpokládat, že se vysokoteplotní hydrolyzou směsi s uzavřeným kruhem v případě nesubstituovaných lineárních chinakridonových pigmentů získá přímo β-fáze, když podle údajů v EP-A 0 682 090 je možné získat pigmenty v β-fázi jen s rozpouštědly ředitelnými vodou, případně za přídavku malých množství vody. Podle tam uvedených údajů se již při obsahu 50 % hmotnostních vody v rozpouštědle získá místo čisté β-fáze směs fází. Pigmenty, pigmentové přípravky a směsné krystaly na bázi těchto pigntů mají koloristické a reologické vlastnosti, kterých není možné dosáhnout s pigmenty vyrobenými při nízkých teplotách hydrolyzy.
Pigmenty, které je možné získat podle předloženého vynálezu se vyznačují vynikajícími koloristickými a reolockými vlastnostmi, obzvláště vysokou stabilitou vloček, snadnou dispergovatelností, vhodným chováním z hlediska lesku a vysokou intenzitou barvy.
Pigmenty vyrobené způsobem podle vynálezu se mohou používat k pigmentování vysokomolekulárních organických materiálů přirozeného nebo syntetického původu.
Vysokomolekulární organické materiály, které se mohou pigmentovat uvedenými pigmenty, jsou příkladně ethery
-17a estery celulózy, jako ethylceluloza, nitroceluloza, acetát celulózy nebo butyrát celulózy, přirozené pryskyřice nebo umělé pryskyřice, jako polymerované a kondenzované pryskyřice, příkladně aminoplasty, obzvláště močovinoformaldehydové a melaminformaldehydové pryskyřice, alkydové pryskyřice, akrylové pryskyřice, fenoplasty, polykarbonáty, polyolefiny jako polystyren, polyvinylchlorid, polyethylen, polypropylen, polyakrylonitril, estery kyseliny polyakrylové, poylamidy, polyurethany nebo polyestery, pryž, kasein, silikon a silikonové pryskyřice, samostatně nebo ve směsích.
Přitom nehraje žádnou roli, zda se zmíněné vysokomolekulární organické sloučeniny zpracovávají jako plastické hmoty, taveniny nebo ve formě spřádacích roztoků, laků, zářezů, nátěrových hmot nebo tiskařských barev. Podle účelu použití se ukazuje výhodné, používat pigmenty získané způsobem podle vynálezu jako zářezy nebo ve formě přípravků nebo disperzí. Vztaženo na pigmentovaný, vysokomolekulární organický materiál se používaj í pigmenty podle vynálezu v množství s výhodou 0,1 až 10 %.
K posouzení vlastností pigmentů vyrobených způsobem podle vynálezu v oblasti laků se vybraly z množství známých laků alkydmelaminový pryskyřičný lak obsahuj ící aromáty (AM) na bázi středně olejové alkydové pryskyřice a melaminové pryskyřice etherifikované butanolem a polyesterový lak (PE) na bázi acetobutyrátu celulózy a melaminové pryskyřice a vodný lak na bázi polyurethanů (PUR).
K posouzení vlastností pigmentů vyrobených způsobem podle vynálezu v oblasti plastických hmot laků se vybraly z množství známých plastických hmot měkký polyvinylchlorid (PVC) a poylolefin (PO).
-18K posouzení vlastností pigmentů vyrobených způsobem podle vynálezu v oblasti tiskařských barev se vybraly z množství známých tiskařských systémů hlubokotiskový systém na bázi nitrocelulozy (NC-tisk) .
Stanovení intenzity barvy a barevného tónu se provádí podle DIN 55986. Reologie mletého materiálu po dispergaci (reologie Millbase) se hodnotí podle následující pětistupňové škály :
řídký kapalný hustý lehce tuhý ztuhlý
Po zředění mletého materiálu na koncentraci pigmentu se stanoví viskozita špachtli podle Rossmanna, typ 301 firmy Erichsen.
Měřeni lesku se provádí na rozlivu na folii pod úhlem 20° podle DIN 67530 (ASTMD 523) měřičem lesku multigloss firmy Byk-Mallinckrodt.
Pigmenty vyrobené způsobem podle vynálezu jsou vhodné jako barviva do elektrofotografických tonerů a vývojek, jako příkladně jedno- nebo dvousložkové práškové tonery (zvané také jedno- nebo dvousložkové vývojky), magnetové tonery, kapalné tonery, polymerační tonery a další speciální tonery (L.B.Schein, Electrophotography and Development Physics; Springer Series in Electrophysics 14, Springer Verlag, 2. vydání, 1992). Typickými pojivý pro tonery jsou polymerační, polyadiční a polykondenzované pryskyřice, jako styreno-19vé, styrenakrylátové, styrenbutadienové, akrylátové, polyesterové a fenolové pryskyřice, polysulfony, polyurethany, samostatně nebo v kombinaci, polyethylen a polypropylen, které mohou obsahovat další látky jako prostředky k řízeni nabíjení, vosky nebo ztekucovací pomocné prostředky, nebo se tyto mohou přidat dodatečně.
Podle toho jsou pigmenty vyrobené způsobem podle vynálezu vhodné jako barviva pro prášky a práškové barvy, obzvláště pro práškové laky stříkané triboelektricky nebo elektrokineticky, které se používají k povrchovým úpravám předmětů příkladně z kovu, dřeva, plastických hmot, skla, keramiky, betonu, textilních materiálů, papíru nebo kaučuku (J.F.Hughes, Electrostatics Powder Coating Research Studies Press, John Viley & Sons, 1984).
Jako pryskyřice pro práškové laky se obvykle používají epoxidové pryskyřice, polyesterové pryskyřice obsahující karboxylové a hydroxylové skupiny, polyurethanové a akrylové pryskyřice spolu s obvyklými tužidly. Používají se také kombinace pryskyřic. Tak se příkladně často používají epoxidové pryskyřice v kombinaci s polyesterovými pryskyřicemi obsahujícími karboxylové a hydroxylové skupiny. Typické vytvrzující složky (v závislosti na pryskyřičném systému) jsou příkladně anhydridy kyselin, imidazoly a dikyandiamid a jeho deriváty, chráněné isokyanáty, bisacylurethany, fenolové a melaminové pryskyřice, triglycidylisokyanuráty, oxazoliny a dikarboxylové kyseliny.
Kromě toho jsou pigmenty vyrobené způsobem podle vynálezu vhodné jako barviva do inkoustů Ink-Jet na vodné nebo nevodné bázi a pro inkousty, které pracují způsobem Hot-melt.
-20Stanovení krystalické fáze surových pigmentů, prepigmentů, pigmentů,pigmentů se směsnými krystaly a pigmento vých přípravků se provádí rentgenovou spektroskopií (CuKazáření).
V předcházejícím textu a v následujících příkladech se rozumí díly vždy hmotnostní díly a procenta vždy hmotnostní procenta.
Jako chinakridonové pigmenty α-fáze se rozumí pigmenty s úhlem ohybu 6,12; 12,36; 13,94; 25,59 a 27,94 [2 theta]. Jako chinakridonové pigmenty β-fáze se rozumí pigmenty s úhlem ohybu 5,65; 11,64; 15,89 a 26,99 [2 theta]. Vyobrazení těchto diagramů rentgenového ohybu obsahuje EP-A 0 655 485.
Jako chinakridonové pigmenty gama-fáze se rozumí pigmenty s úhlem ohybu 6,35; 13,62; 23,69; 26,25 [2 theta].
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Do tlakové nádoby se nadávkuje 705,9 dílů kyseliny polyf osf orečné, která obsahuje 84,3 % ^2θ5' Ρθΐθίπ se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 141,2 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavírání kruhu na chinakridon. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za mícháni se hydrolyzuje 1700 díly kyseliny ortofosforečné (13,9 % ve vodě) při teplotě 140 °C za tlaku, který se ustaví v uzavřené tlakové nádobě. Teplota přitom stoupá na 170 °C. Míchá se 2 hodiny při teplotě 170 °C. Potom se
-21ochladí na 60 °C, získaný pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 126,5 dílu pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze, se stopami α-fáze. Pokud se reakční směs hydrolyzuje při teplotě nižší než 110 °C, získá se preparát, který obsahuje převážně a-fázi).
V PVC a v polyolefinech se získá inenzivní zabarvení. Dispergovatelnost je velmi dobrá a stálost barviva proti přechodu z jedné vrstvy do druhé je vynikající. V laku AM se získají krycí a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 4,0 s.
Příklad 2
Do tlakové nádoby se nadávkuje 708,1 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 83,5 % P2O5. Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 141,6 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavírání kruhu na chinakridon. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 1700 díly kyseliny fosforečné (13,9 %) při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 170 °C, Ochladí se na teplotu 155 °C a míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C. Získá se 126,9 dílu pigmentu (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze, se stopami α-fáze). V laku AM se získají krycí a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 4 - 5 a viskozita činí 3,9 s.
-22Příklad 3
Do tlakové nádoby se nadávkuje 375 dílů esteru kyseliny polyfosforečné, který obsahuje 84,0 % P2O5· Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 75 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavírání kruhu na chinakridon. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné (30 %) při teplotě 140 C za tlaku, který se ustaví v uzavřené nádobě. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 67,2 dílu pigmentu (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze, se stopami α-fáze), který v laku AM poskytuje transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 3 a viskozita činí 4,2 s.
Příklad 4
Do tlakové nádoby se nadávkuje 375 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 75 dílů kyseliny 2,5-dianilinotereftalové a 4,2 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II) a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavírání chinakridonového kruhu. V tomto vzorci (II) znamená P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X ftalimidomethylenovou skupinu (VI),ve které R1®, R11,
Ί O 1
R a R znamená vždy atom vodíku a m je číslo 1,7.
Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné
-23(30 %) při teplotě 140 °C za tlaku, který se ustaví v uzavřené nádobě. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigmentový přípravek se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vy- suší při 80 °C.
Získá se 71,4 dílu pigmentového přípravku (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze, se stopami α-fáze), který v laku AM poskytuje transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,9 s.
Příklad 5
Do tlakové nádoby se nadávkuje 375 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 75 dílů kyseliny 2,5dianilinotereftalové a 4,2 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II) a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavíráni chinakridonového kruhu. V tomto vzorci (II) znamená P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonů a X ftalimidomethylenovou skupinu (VI), ve které R^-θ, R^,
R a R znamená vždy atom vodíku a m je číslo 1,7.
Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné (30 %) při teplotě 140 °C za tlaku, který se ustaví v uzavřené nádobě. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigmentový přípravek se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 71,4 dílu pigmentového přípravku (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze, se stopami α-fáze).
28,5 dílu pigmentového přípravku se mechanicky promíchá s 1,5 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II). V tomto
-24vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulfonamidovou skupinu 7 2 9 (V), kde Rz je vodíkový atom, R a R je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0.
Získá se pigmentový přípravek, který v laku AM poskytuje transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,9 s a měření lesku udává hodnotu 7 9 .
Příklad 6
Do tlakové nádoby se nadávkuje 250 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ^2^5- Polom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 50 dílů kyseliny 2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavírání chinakridonového kruhu.
Následně se reakční směs hydrolyzuje při teplotě 140 °C za n tlaku ve statickém mísiči typu Kenics KMR prumeru 14,6 mm (dodavatel : H.Ott, Neckargmúnd) s průsadou 120 objemových dílů za hodinu 20 % kyselinou fosforečnou, která se dávkuje s průsadou 480 objemových dílů za hodinu. Teplota přitom stoupá na 166 °C. Hydrolyzovaná směs se potom ochladí v tlakové nádobě na teplotu 100 °C a míchá se při této teplotě 1 hodinu. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 44,3 dílu pigmentu (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze, se stopami α-fáze). V AM laku poskytuje transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,9 s.
-25Příklad 7
Do tlakové nádoby se nadávkuje 375 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2®5' · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 75 dílů kyseliny 2,5dianilinoteřeftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly vody při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá se 1 hodinu při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 67,2 dílu hrubě krystalického surového pigmentu (surový pigment Violet 19, β-fáze). Do rotační ho kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH, Mannheim), který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 77 dílů 1 % sodného louhu, 6,3 dílů hrubě krystalického surového pigmentu (β-fáze) a 0,32 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II). V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulfonamidovou skupinu (V) , kde R je
O Q vodíkový atom, R a R^ je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0. Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se odsítuje suspenze mletého materiálu od mlecích těles, mlecí tělesa se promyjí vodou a spojené suspenze mletého materiálu se odsají, promyjí vodou a vysuší při teplotě 80 °C.
Získá se 6,3 dílu pigmentového přípravku (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze), který v laku AM poskytuje transparentní
-26a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,8 s a měření lesku udává hodnotu 79.
Příklad 8
Do tlakové nádoby se nadávkuje 772,3 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 154,5 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2120 díly kyseliny fosforečné (13,9 %) při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 172 °C. Ochladí se na teplotu 155 °C a při této teplotě se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 138,4 dílu hrubě krystalického surového pigmentu (surový pigment Violet 19, β-fáze).
Do rotační ho kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH, Mannheim) , který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 77 dílů 1 % sodného louhu a 6,4 dílu hrubě krystalického surového pigmentu (β-fáze). Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se odsítuje suspenze mletého materiálu od mlecích těles, mlecí tělesa se promyj í vodou a spojené suspenze mletého materiálu se odsají a promyj í vodou. Získá se 28,4 dílu filtračního koláče prepigmentu, 22,5 % (β-fáze).
Ke konečné úpravě se slisovaný koláč vnese do 41,5 dílu
-2Ίvody, přidá se 3,3 dílu isobutanolu a 0,65 dílu žíravého 98 %-ního natronu. Zahřeje se k varu, 3 hodiny se míchá při teplotě varu a následně se isobutanol oddestiluje při teplotě do 100 °C. Po ochlazení na 60 °C se pigment odsaje, promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se při teplotě 80 °C. Získá se 6,1 dílu pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze).
V PVC a v polyolefinu se získají barevně intenzivní zabarvení. Dispergovatelnost je velmi dobrá a stálost barviva proti přechodu z jedné vrstvy do druhé je vynikající.
Příklad 9
Do tlakové nádoby se nadávkuje 772,3 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 154,5 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2120 díly kyseliny fosforečné 13,9 %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 172 °C. Ochladí se na teplotu 150 °C a při této teplotě se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 138,4 dílu hrubě krystalického surového pigmentu β-fáze.
Stanovení čistého obsahu chinakridonu : 10 dílů surového pigmentu vyrobeného jak je popsáno výše se vnese do 200 dílů koncentrované kyseliny sírové při teplotě < 10 °C a rozpustí Následně se nechá v průběhu 1 hodiny přikapat 56 dílů se.
-28vody. Potom se zahřívá 3 hodiny na teplotu 80 °C. Nechá se ochladit na teplotu 25 °C a sraženina se odsaje, promyje se 75 %-ní kyselinou sírovou až do čirého odtoku, následně se promyje do neutrální reakce a vysuší při teplotě 80 °C.
Získá se 9,75 dílu čistého chinakridonu. Získaný chinokridon je tedy 97,5 %.
Do rotační ho kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH, Mannheim), který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 77 dílů 1 % sodného louhu a 6,4 dílu hrubě krystalického surového pigmentu (β-fáze) a 0,32 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II). V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulfonamidovou skupinu (V), kde R je vodíkový atom, R a R je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0. Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se odsítuje suspenze mletého materiálu od mlecích těles, mlecí tělesa se promyjí vodou a spojené suspenze mletého materiálu se odsají, promyjí vodou a vysuší při teplotě 80 °C.
Získá se 6,5 dílu pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze).
V AM laku se získají transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5, viskozita činí 3,0 s a měření lesku udává hodnotu 79.
V PE laku se získají transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 3 a viskozita činí 2,9 s.
Při NC-tisku se získají transparentní a barevně intenzivní tisky s vysokým leskem.
-29Příklad 10
Do tlakové nádoby se nadávkuje 424 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ^2θ5· · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 84,8 dílů kyseliny 2,5dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné, %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 157 °C. Ochladí se na 145 °C a míchá se 5 hodin při teplotě 145 °C. Potom se ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 76 dílů hrubě krystalického surového pigmentu β-fáze.
Do rotační ho kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH,
Mannheim), který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 100 dílů 1 % sodného louhu, 6,4 dílů hrubě krystalického surového pigmentu (β-fáze) a 0,32 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II).
V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulfonamidovou skupinu 7 R Q (V) , kde R je vodíkový atom, R a R je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0. Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se odsítuje suspenze mletého materiálu od mlecích těles, mlecí tělesa se promyjí vodou a spojené suspenze mletého materiálu se odsají, promyjí vodou a vysuší při teplotě 80 °C.
Získá se 6,0 dílu pigmentového přípravku (C.I. Pigment
-30Violet 19, β-fáze). V AM laku poskytuje transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,0 s.
Příklad 11
Do tlakové nádoby se nadávkuje 392,8 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 78,6 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a 4,2 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II) zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonů a X skupinu kyseliny sulfonové (IV), kde M je vodíkový ion a m je číslo 1,7. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné 30 %-ní při teplotě 140 C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 155 °C. Míchá se při teplotě 155 °C 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, přípravek prepigmentu se odsaje a promyje vodou do neutrální rekace.
Získá se 351,2 dílu přípravku prepigmentu (slisovaný koláč 20,1 %-ní, β-fáze, se stopami α-fáze).
Ke konečné úpravě se 100 dílů filtračního koláče vnese do 100 dílů vody, přidá se 60 dílů 85 %-ního isobutanolu a 0,67 dílu síranu hlinitého x 18 H2O a 10 dílů vody. Přídavkem 1 dílu 10 %-ní kyseliny sírové se hodnota pH nastaví na 1 až 2. Zahřeje se k varu, 3 hodiny se míchá při teplotě varu a následně se isobutanol oddestiluje při teplotě do 100 °C. Po ochlazení na 60 °C se přípravek pigmentu odsaje, promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se při teplotě 80 ’C.
Získá se 20,7 dílu přípravku pigmentu (C.I.Pigment Violet
-3119, β-fáze). V tomto přípravku je dispergátor pigmentu vzorce (II), ve kterém znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X skupinu kyseliny sulfonové (IV), kde M je hliníkový ion a m je číslo 1,7. V AM laku se získají barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5. Viskozita činí 3,3 s.
Příklad 12
Do tlakové nádoby se nadávkuje 392,8 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 78,6 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a 4,2 dílu dispergátoru pigmentu vzorce (II) zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X skupinu kyseliny sulfonové (IV) , kde M je vodíkový ion a m je číslo 1,7. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné 30 %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 155 °C. Míchá se při teplotě 155 °C 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, přípravek prepigmentu se odsaje a promyje vodou do neutrální rekace.
Získá se 351,2 dílu 20,1-ního filtračního koláče přípravku prepigmentu β-fáze, se stopami a-fáze).
Ke konečné úpravě se 100 dílů filtračního koláče vnese do 100 dílů vody, přidá se 60 dílů 85 %-ního isobutanolu a roztok 1,33 dílu přírodní pryskyřice, která sestává převážně z abietylaminu, 1,33 dílu 98 %-ní kyseliny mravenčí a 20 dílů vody. Zahřeje se k varu, 3 hodiny se míchá při teplotě varu a následně se isobutanol oddestiluje při teplotě do
-32100 °C. Po ochlazení na 60 °C se přípravek pigmentu odsaje, promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se při teplotě 80 °C.
Získá se 21,5 dílu přípravku pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze). V tomto přípravku pigmentu je dispergátor pigmentu vzorce (II), ve kterém znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X skupinu kyseliny sulfonové (IV), kde M znamená cykloalifaticky substituovanou amoniovou skupinu na bázi přirozené pryskyřice, která sestává převážně z abietylaminu a m je číslo 1,7. V AM laku se získají barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5. Viskozita činí 3,4 s.
Příklad 13
Do tlakové nádoby se nadávkuje 383 dílů kyseliny polyf osf orečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 76,6 dílů kyseliny 2,5dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje směsí 2250 dílů kyseliny fosforečné, 30 %-ní a 80 dílů isoamylalkoholu při teplotě 155 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 170 °C. Ochladí se na 155 °C a míchá se při této teplotě 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 90 °C a isoamylalkohol se oddestiluje při teplotě do 100 °C. Ochladí se na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 68,7 dílů hrubě krystalického surového pigmentu β-fáze.
Do rotační ho kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH, Mannheim), který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly
-33perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 100 dílů vody, 6,4 dílů hrubě krystalického surového pigmentu (β-fáze) a 0,32 dílu dispergátorů pigmentu vzorce (II). V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulfonamidovou skupinu (V) , kde R je vodíkový o n atom, R a R je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0. Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se odsítuje suspenze mletého materiálu od mlecích těles, mlecí tělesa se promyjí vodou a spojené suspenze mletého materiálu se odsají, promyjí vodou a vysuší při teplotě 80 °C.
Získá se 5,9 dílu pigmentového přípravku (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze). V AM laku poskytuje barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 2,8 s.
Přiklad 14
Do tlakové nádoby se nadávkuje 385 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % Ρ3θ5- · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 77,0 dílů kyseliny 2,5dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje roztokem 2250 dílů 30 %-ní kyseliny fosforečné a 2,7 dílu 65 %-ního alkansulfonátu při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální
-34rekace a vysuší při 80 C.
Získá se 69,0 dílů hrubě krystalického, povrchově ošetřeného surového pigmentu β-fáze.
Do rotační ho kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH, Mannheim), který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 95 dílů vody, 5 dílů 100 %-ního isobutanolu a 6,4 dílů hrubě krystalického surového pigmentu (β-fáze). Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se odsítuje suspenze mletého materiálu od mlecích těles, mlecí tělesa se promyjí vodou. Ze spojených suspenzí mletého materiálu se oddestiluje při teplotě do 100 °C isobutanol. Ochladí se na teplotu 60 °C, povrchově ošetřený pigment se odsaje, promyje vodou a vysuší při teplotě 80 °C. Získá se 6,3 dílu povrchově ošetřeného pigmentu (C.I.
Pigment Violet 19, β-fáze). V AM laku poskytuje transparentní barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 4,4 s.
Příklad 15
Do tlakové nádoby se nadávkuje 427,5 dílů kyseliny polyf osf orečné, která obsahuje 85,0 % ^2θ5' ’ ΡθΤθ111 se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 85,5 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné, %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Při této teplotě se míchá 0,5 hodiny. Potom se
-35ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 398,2 dílů filtračního koláče surového pigmentu, 19,2 %-ního, β-fáze.
Do rotačního kulového mlýnu (výrobce : Draiswerke GmbH, Mannheim), který je jako mlecími tělesy naplněn 336 díly perel směsného oxidu zirkoničitého o průměru 0,3 - 0,4 mm se nadávkuje suspenze sestávající ze 65 dílů vody, 0,9 dílu 98 %-ního žíravého natronu a 33,3 díly filtračního koláče hrubě krystalického surového pigmentu, 19,2 %-ního (β-fáze). Mele se při obvodové rychlosti bubnu 15,6 m/s a specifické výkonové hustotě 3,1 kV na litr mlecího prostoru po dobu 15 minut při teplotě 25 °C. Následně se suspenze mletého materiálu oddělí sítováním od mlecích těles.
Získá se 96 dílů prepigmentu jako suspenze mletého materiálu, 6,4 %-ní, β-fáze.
Ke konečné úpravě se k této suspenzi mletého materiálu přidá 6 dílů n-butanolu. Zahřeje se k varu, 3 hodiny se míchá při teplotě varu a následně se n-butanol oddestiluje při teplotě do 100 °C. Po ochlazení na 60 °C se pigment odsaje, promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se při teplotě 80 °C. Získá se 5,2 dílů pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze).
V PUR laku se získají transparentní a barevně intenzivní nátěry.
Příklad 16
Do tlakové nádoby se nadávkuje 772,3 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 83,5 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 154,5 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu
-36125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2120 díly kyseliny fosforečné (13,9 %) při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 172 °C. Ochladí se na teplotu 155 °C a při této teplotě se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, surový pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 138,4 dílu hrubě krystalického surového pigmentu β-fáze.
Do kovové nádoby, která je z 55 % objemových zaplněna 3370 díly ocelových koulí o průměru 10 mm jako mlecími tělesy se uvede směs sestávající z 25,0 dílů hrubě krystalického, surového pigmentu (β-fáze) a 0,75 dílů xylenu. Na válečkovém stole se míchá po dobu 48 hodin při 75 % kritického počtu otáček. Následně se mletý materiál oddělí od mlecích těles sítováním. Mletý materiál se rozmíchá s 220 díly vody a při teplotě do 100 °C se oddestiluje xylen. Ochladí se na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou a vysuší se při teplotě 80 °C.
Získá se 21,3 dílu pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze). V AM laku se získají krycí nátěry.
Příklad 17
Do tlakové nádoby se nadávkuje 337,6 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 81,3 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 67,5 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné
-3730 %-ní při teplotě 130 C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 145 °C. Při teplotě 145 °C se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, prepigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší se při teplotě 80 °C. Získá se 343,8 dílu 17,6 %-ního filtračního koláče prepigmentu z a- a β-fáze. Pokud se výše uvedená reakční směs hydrolyzuje při nízké teplotě, získá se prepigment, který je v podobě a-fáze.
Ke konečné úpravě se 170,5 dílů filtračního koláče prepig mentu vnese do míchané nádoby. Potom se přidá 159,5 dílů vody, 3,0 dílů 98 %-ního hydroxidu sodného a 90 dílů isobutanolu. Za tlaku se zahřeje na teplotu 150 °C a 5 hodin se míchá při této teplotě. Potom se ochladí na 90 °C a isobutanol se oddestiluje při teplotě do 100 °C. Následně se ochladí na 90 °C a při této teplotě se přidá roztok z 8,0 dílů vody a 0,44 dílů peroxodisíranu sodného. Míchá se 1 hodinu při teplotě 90 °C. Potom se suspenze ochladí na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se při teplotě 80 °C.
Získá se 27,7 dílu přípravku pigmentu (C.I.Pigment Violet 19, β-fáze). V AM laku se získají transparentní a barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 4-5 a viskozita činí 3,8 s. Přídavkem roztoku peroxodisulfátu sodného poskytuje pigment v čirém tónu hlubší a v barevném tónu modravější nátěry než stejné, ale bez přídavku peroxo disulfátu sodného vyrobené pigmenty.
Příklad 18
Do tlakové nádoby se nadávkuje 710 dílů kyseliny póly fosforečné, která obsahuje 83,0 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 142 dílů kyseliny
-382,5-dianilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 1700 díly kyseliny fosforečné (13,9 %) při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom vystoupí na 170 °C. Ochladí se na teplotu 150 ’C a při této teplotě se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 60 °C, prepigment se odsaje a promyje vodou do neutrální rekace. Získá se 649,9 dílu filtračního koláče 19,6 %-ního prepigmentu β-fáze s malým podílem a-fáze.
Ke konečné úpravě se 204,1 dílu filtračního koláče vnese do míchané nádoby. Potom se přidá 345,2 dílu vody a 41,5 dílu 33 %-ního sodného slouhu. Zahřeje se na teplotu 150 °C za tlaku a 5 hodin se míchá při této teplotě. Následně se ochladí na 90 °C, přidá se 36,5 dílu 96,5 %-ního ethanolu a zahřívá se 2 hodiny k varu. Následně se ochladí na teplotu 60 “Ca přidá se 8,2 dílů 10 %-ního vodného roztoku alkylfenolpolyglykolethersulfátu. Míchá se 2 hodiny při teplotě 60 °C. Potom se přídavkem 34,9 dílu 31 %-ní kyseliny chlorovodíkové upraví pH na 2, míchá se 1 hodinu při teplotě 60 °C, povrchově ošetřený pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se při teplotě 80 °C. Získá se 34,7 dílu povrchově ošetřeného pigmentu (C.I. Pigment Violet 19, β-fáze). V AM laku poskytuje barevně intenzivní nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 4-5. Viskozita činí 3,8 s.
Příklad 19
Do tlakové nádoby se nadávkuje 429 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 76,9 dílů kyseliny 2,5-di-39anilinotereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 C, přičemž dochází k uzavírání kruhu na chinakridon. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné (30 %) při teplotě 110 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 125 °C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 125 °C. Potom se ochladí na 60 °C, prepigment se odsaje a promyje vodou do neutrální rekace.
Získá se 395,8 dílu filtračního koláče 19,4 %-ního prepigmentu, α-fáze, s malým podílem β-fáze.
Ke konečné úpravě se 51,5 dílu filtračního koláče
19,4 %-ního prepigmentu vnese do 200 dílů N-methylpyrrolidonu a rozmíchá se. Potom se za oddestilování vody vyhřeje na teplotu 125 °C a 2 hodiny se při této teplotě míchá. Následně se ochladí na teplotu 25 C, pigment se odsaje, promytím vodou se zbaví N-methylpyrrolidonu a při teplotě 80 °C se vysuší.
Získá se 9,45 dílu pigmentu (C.I. Pigment Violet 19, gama-fáze). V AM laku poskytuje výrazně barevné nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 3 - 4 a viskozita činí 4,4 s.
Příklad 20
Do tlakové nádoby se nadávkuje 367,3 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 73,5 dílů kyseliny
2,5-di-(4-toluidino)-tereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje směsí 2250 dílů kyseliny fosforečné, 30 %-ní a 100 dílů xylenu při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Při této teplotě
-40se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 90 °C a xylen se oddestiluje při teplotě do 100 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 66,4 dílů pigmentu (C.I.Pigment Red 122).
28,5 dílu pigmentu se mechanicky smíchá s 1,5 díly dispergátoru pigmentu vzorce (II). V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulf onamidovou skupinu (V), kde R je vodíkový atom, R a Ry je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0.
Získá se pigmentový přípravek, který v AM laku poskytuje velmi transparentní a výrazně barevné nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,8 s.
Příklad 21
Do tlakové nádoby se nadávkuje 369,5 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. . Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 18,6 dílů kyseliny
2,5-dianilinotereftalové a 55,3 dílu kyseliny 2,5-di-(4toluidino)-tereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje směsí 2250 dílů kyseliny fosforečné, 30 %-ní a 100 dílů chlorbenzenu při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Při této teplotě se míchá 0,5 hodiny. Potom se ochladí na 90 °C a chlorbenzen se oddestiluje při teplotě do 100 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se směsných krystalů se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při teplotě 80 °C.
-41Získá se 66,7 dílů pigmentu se směsných krystalů. (Spektrum pigmentu se směsných krystalů je následující : 5,43; 10,96; 13,99; 27,16 [2 theta]. Typické reflexy nesubstituovaného chinakridonu nejsou prokazatelné. V AM laku se získají transparentní a výrazně barevné nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 1 - 2 a viskozita činí 4,3 s.
Příklad 22
Do tlakové nádoby se nadávkuje 556 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 79,4 dílů kyseliny
2,5-di-(2-chloranilino)-tereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné, 30 %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá 0,5 hodiny při této teplotě. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se směsných krystalů se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při teplotě 80 “C.
Získá se 72,6 dílů pigmentu obecného vzorce (I), kde R^ znamená vodíkový atom a R atom chloru. V AM laku se získají transparentní a výrazně barevné nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 4 a viskozita činí 4,4 s.
Příklad 23
Do tlakové nádoby se nadávkuje 365 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 73,0 dílů kyseliny
-422.5- di-(3-chlor-4-methylanilino)-tereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné, 30 %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při teplotě 80 °C.
Získá se 67,1 dílů pigmentu obecného vzorce (I), kde o
znamená atom chloru a R methylovou skupinu. 28,5 dílu pigmentu se mechanicky smíchá s 1,5 díly dispergátoru pigmentu vzorce (II). V tomto vzorci (II) znamená zbytek P zbytek lineárního nesubstituovaného chinakridonu a X sulf onamidovou skupinu (V), kde R je vodíkový atom, R a R^ je ethylenová skupina, n je číslo 3,0, o je číslo 1,0 a m je číslo 2,0.
Získá se pigmentový přípravek, který v AM laku poskytuje velmi transparentní a výrazně barevné nátěry.
Příklad 24
Do tlakové nádoby se nadávkuje 367,6 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % ?2θ5· · Potom se za míchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 73,5 dílů kyseliny
2.5- di-(3-chloranilino)-tereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje směsí 2250 dílů kyseliny fosforečné, 30 %-ní a 100 dílů xylenu při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 °C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 °C. Potom se ochladí na 90 °C
-43a xylen se oddestiluje při teplotě do 100 “C. Následně se pigment odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 67,2 dílů pigmentu (C.I.Pigment Red 209). V AM laku poskytuje transparentní a výrazně barevné nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 4,2 s.
Příklad 25
Do tlakové nádoby se nadávkuje 352 dílů kyseliny polyfosforečné, která obsahuje 85,0 % P2O5. · Potom se zamíchání při teplotě 80 až 90 °C vnese 70,4 dílů kyseliny
2,5-di-(4-N-methyl-karbonamido-anilino)-tereftalové a zahřívá se 1 hodinu na teplotu 125 °C, přičemž dochází k uzavření chinakridonového kruhu. Následně se reakční směs převede do druhé tlakové nádoby a za míchání se hydrolyzuje 2250 díly kyseliny fosforečné, 30 %-ní při teplotě 140 °C za tlaku. Teplota přitom stoupá na 155 C. Míchá se 0,5 hodiny při teplotě 155 ’C. Potom se ochladí na 60 °C, pigment se odsaje, promyje vodou do neutrální rekace a vysuší při 80 °C.
Získá se 66,8 dílů pigmentu obecného vzorce (I), kde R^ o znamená vodíkový atom a R skupinu N-methyl-karbonamidovou.
V AM laku se získají výrazně barevné nátěry. Reologie je hodnocena stupněm 5 a viskozita činí 3,9 s.
-44í -a ’i X><
< -σ
Γ- > C3> ω -( ··< I C« 1 λ 1 O o : I\3 1 -U
z: o <== 2 o cx -J
“j ΓΤΛ =c o to- o rc cn
ΓΧ

Claims (13)

1. Způsob výroby pigmentů, pigmentů se směsnými krystaly a pigmentových přípravků na bázi lineárních, nesubstituovaných nebo substituovaných chinakridonů obecného vzorce (I) ve kterém
1 7
R a R jsou stejné nebo rozdílné a znamenají atomy vodíku, chloru, bromu nebo fluoru nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými atomy, karbonamidovou skupinu, která může být substituována alkylovými skupinami s 1 až 6 uhlíkovými atomy;
fenoxy-kruh nebo arylový kruh se 6 až 10 uhlíkovými atomy, na kterém mohou být anelované ještě další aromatické, alifatické nebo heterocyklické kruhy, vyznačující se tím, že že se při cyklizaci kyseliny dianilinotereftalové vzorce (la) kyselinou polyfosforečnou nebo jejím esterem vzniklá reakční směs hydrolyzuje při teplotě 110 °C nebo nad touto teplotou vodou nebo roztokem minerální kyseliny a následně se získaný pigment přímo izoluje; nebo se vzniklé prepigmenty, případně po přídavku organických rozpouštědel, podrobí konečné úpravě a izolují se pigmenty; nebo se vzniklý hrubě krystalický surový pigment podrobí jemnému mletí a následně se izolují pigmenty; nebo se prepigmenty, získané při jemném mletí, případně po přídavku rozpouštědel, podrobí konečné úpravě a izoluji se pigmenty.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se cyklizace kyseliny dianilinotereftalové provádí kyselinou polyfosforečnou nebo jejím esterem při teplotě 80 až 150 °C, s výhodou při teplotě 120 až 140 °C.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se při cyklizaci použije 3- až 10-ti násobné množství kyseliny polyfosforečné nebo jejích esterů, vztaženo na hmotnost kyseliny dianilinotereftalové.
4. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 3, vyznačující s.e tím, že reakční směs vzniklá
-46po cyklizaci se při teplotě 110 až 180 °C, s výhodou při 135 až 165 °C, hydrolyzuje vodou nebo vodným roztokem kyseliny ortofosforečné za tlaku.
5. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že reakční směs vzniklá při cyklizaci hydrolyzuje ve statickém mísici.
6. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se v libovolném místě způsobu přidají organická rozpouštědla, povrchově aktivní prostředky a/nebo dispergátory pigmentu.
7. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že se hrubě krystalické surové pigmenty vzniklé po hydrolyze podrobí suchému nebo mokrému mletí.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se hrubě krystalické surové pigmenty melou za mokra v kapalném, vodném, vodněorganickém nebo organickém prostředí v rotačním kulovém mlýnu s výkonovou hustotou více jak 2,5 kV na litr mlecího prostoru a s obvodovou rychlostí rotace vyšší než 12 m/s za působení mlecích těles o průměru menším než 1 mm až do požadovaného stupně jemného semletí.
9. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že se konečná úprava prepigmentů provádí s alkanoly nebo amidy karboxylových kyselin.
Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 9,
10.
-47vyznačující se tím, že se konečná úprava prepigmentů provádí při teplotách 50 až 200 °C po dobu 1 až 24 hodin.
11. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že se v libovolném časovém intervalu způsobu přidá jeden nebo několik dispergátorů pigmentů vzorce (II) p - X (II) kde
P znamená m-sytný zbytek lineárního chinakridonu
1 2 obecného vzorce (I), ve kterém jsou R a R stejné a představují atomy vodíku nebo methylové skupiny,
X představuje skupinu vzorce (III)
-COOM (III) nebo skupinu vzorce (IV)
-SO3M (IV), přičemž i t Τ*·4M označuje vodíkový ion H nebo ekvivalent M /r r-sytného kovového kationu, přičemž r potom pro dotčený případ odpovídá jednomu z čísel 1, 2 nebo 3; nebo amoniový ion se strukturou N+R^R^R^R^, kde substituenty R^, R^, R^ a R^ nezávisle na sobě znamenají vodíkový atom, alkyl - Cjq, alkenyl C2 - C3q nebo cykloalkylskupinu C5 - C3q, které mohou být
-48substituovány skupinami hydroxy-, di-(C^ - C4alkylamino-, karboxy- nebo karboxyamido-, nebo
X představuje skupinu vzorce (V)
-SOi
R8
N-(CH2)n-HN<R9 (V)
Q Q kde R a R jsou vždy nezávisle na sobě atom vodíku, alkyl - C2g, alkenyl C2 - C2q nebo cykloalky1skupina C5 - Cy, nebo kde R a R tvoří společně s přilehlým dusíkovým atomem alifatický nebo aromatický, pěti- nebo šestičlenný heterocyklický systém, vždy s 1 až 3 stejnými nebo rozdílnými heteroatomy z řady dusík, kyslík, nebo síra; R je vodíkový atom nebo alkylová skupina C, - C4, n je číslo od 1 do 6, o číslo 0 nebo 1;
nebo
X představuje skupinu vzorce (VI)
-491Ω 1 9 13 přičemž R , R a R je atom vodíku, fluoru, chloru nebo bromu, a R^ je atom vodíku, fluoru, chloru nebo bromu nebo znamená skupinu nitro-, alkyl C-^ - C5, alkoxy - Cg nebo benzoylamino-;
a m je číslo od 1 do 4.
12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že se na jednotku hmotnosti surového pigmentu, prepigmentu nebo pigmentu přidá mezi 0,1 a 20 % hmotnostních, s výhodou 3 až 10 % hmotnostních dispergátoru pigmentu.
13. Způsob podle jednoho nebo několika nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že se před nebo po konečné úpravě přidá 1 až 20 % hmotnostních peroxodisíránu, vztaženo na hmotnost pigmentu.
CZ97984A 1996-04-02 1997-04-01 Způsob výroby chinakridonových pigmentů CZ98497A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19613186A DE19613186A1 (de) 1996-04-02 1996-04-02 Verfahren zur Herstellung von Chinacridonpigmenten

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ98497A3 true CZ98497A3 (cs) 1998-05-13

Family

ID=7790279

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97984A CZ98497A3 (cs) 1996-04-02 1997-04-01 Způsob výroby chinakridonových pigmentů

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5755872A (cs)
EP (1) EP0799862B1 (cs)
JP (1) JP3923132B2 (cs)
KR (1) KR100490775B1 (cs)
CN (1) CN1080292C (cs)
CA (1) CA2201414C (cs)
CZ (1) CZ98497A3 (cs)
DE (2) DE19613186A1 (cs)
MX (1) MX199480B (cs)
TW (1) TW349111B (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5994427A (en) * 1997-03-12 1999-11-30 Lexmark International, Inc. High performance ink compositions with non-benzidine based colorants
DE19733642A1 (de) * 1997-08-04 1999-02-11 Clariant Gmbh Mischkristallpigmente der Chinacridonreihe
US5972099A (en) * 1997-12-17 1999-10-26 Bayer Corporation Process for preparing organic pigment compositions
US5868828A (en) * 1998-05-20 1999-02-09 Bayer Corporation Heterocyclic-substituted quinacridone pigments
DE19831097A1 (de) * 1998-07-10 2000-01-13 Clariant Gmbh Verfahren zur Herstellung von Chinacridonpigmenten
DE19854571A1 (de) * 1998-11-26 2000-05-31 Clariant Gmbh Verwendung von Mischkristallpigmenten der Chinacridonreihe in elektrophotographischen Tonern und Entwicklern, Pulverlacken und Ink-Jet-Tinten
DE19901060A1 (de) 1999-01-14 2000-07-20 Clariant Gmbh Chinacridon-Mischkristallpigmente der gamma-Phase
US6284890B1 (en) * 1999-02-26 2001-09-04 Ciba Specialty Chemicals Corp. Aqueous process for the preparation of linear quinacridones having a reduced particle size
US6068695A (en) * 1999-07-13 2000-05-30 Bayer Corporation Process for the continuous preparation of quinacridones
CA2429050A1 (en) * 2000-11-10 2002-05-16 Sun Chemical Corporation Process for manufacturing pigmentary quinacridones
US6402829B1 (en) * 2000-12-20 2002-06-11 Sun Chemical Corporation Process for preparing a substantially pure gamma phase quinacridone pigment of large particle size
US6544322B2 (en) 2001-01-05 2003-04-08 Sun Chemical Corporation Printing inks having low volatile organic compounds and methods of producing same
EP1457535B1 (en) 2002-11-01 2011-08-24 Seiko Epson Corporation Ink set, recording method, recording device, recording system, and recorded object
WO2005085364A1 (en) * 2004-02-20 2005-09-15 Mca Technologies Gmbh Process for the preparation of organic pigments
US20060142415A1 (en) * 2004-12-29 2006-06-29 3M Innovative Properties Company Method of making and using inkjet inks
JP4696937B2 (ja) * 2006-01-30 2011-06-08 Dic株式会社 ジクロロキナクリドン顔料の製造方法
CN101880471A (zh) * 2010-06-11 2010-11-10 丽王化工(南通)有限公司 高档酞菁绿颜料的生产工艺
KR101264083B1 (ko) 2011-03-17 2013-05-14 서울대학교산학협력단 신규한 비대칭 퀴나크리돈 염료와 이를 이용한 염료감응 태양전지
EP3152265B1 (en) * 2014-06-09 2019-07-31 HP Indigo B.V. Electrostatic ink compositions
WO2019187058A1 (ja) * 2018-03-30 2019-10-03 大日精化工業株式会社 キナクリドン固溶体顔料の製造方法、顔料分散液及びインクジェット用インキ
CN111621168B (zh) * 2020-06-09 2022-02-11 温州金源新材料科技有限公司 一种喹吖啶酮颜料或其混晶颜料的生产方法
JP7112578B1 (ja) * 2021-10-05 2022-08-03 大日精化工業株式会社 キナクリドン固溶体顔料の製造方法

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1017443A (en) * 1962-07-05 1966-01-19 Ici Ltd Improved process for manufacture of pigment compositions of the quinacridone series
GB948307A (en) * 1959-05-01 1964-01-29 Allied Chem Preparation of quinacridone pigments
GB951451A (en) * 1959-05-15 1964-03-04 Hoechst Ag Process for the manufacture of linear quinacridone in the ª‰-crystal phase
DE1150046B (de) * 1959-05-15 1963-06-12 Hoechst Ag Verfahren zur Umwandlung der Kristallstruktur von linearem Rohchinacridon in die reine ª‰-Kristallphase
US3160510A (en) * 1960-04-25 1964-12-08 Du Pont Quinacridone pigment compositions
FR1265225A (fr) * 1960-05-16 1961-06-30 Hoechst Ag Procédé de préparation de la quinacridone linéaire dans sa phase cristalline beta
DE1184881B (de) * 1960-08-27 1965-01-07 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von linearem Chinacridon der gamma-Kristallform
DE1261106B (de) * 1961-06-13 1968-02-15 Hoechst Ag Verfahren zur Verbesserung der Pigmenteigenschaften substituierter linearer Chinacridone
US3257405A (en) * 1961-10-02 1966-06-21 Allied Chem Preparation of quinacridone pigments
FR1324828A (fr) * 1962-06-13 1963-04-19 Hoechst Ag Procédé pour améliorer les propriétés pigmentaires de quinacridones linéaires
FR1496960A (fr) * 1965-10-19 1967-10-06 E I Du Pont De Neumours And Co Procédé de préparation de quinacridones
JPS56118462A (en) * 1980-02-25 1981-09-17 Toyo Ink Mfg Co Ltd Pigment composition
US4455173A (en) * 1981-07-07 1984-06-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Preparation of pigmentary form of quinacridone pigments
DE4340125A1 (de) * 1993-11-25 1995-06-01 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von linearen, unsubstituierten Chinacridonpigmenten der beta-Phase
DE4403231A1 (de) * 1994-02-03 1995-08-10 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Chinacridonpigmenten
US5491235A (en) * 1994-05-06 1996-02-13 Bayer Corporation Process for the preparation of organic pigments

Also Published As

Publication number Publication date
US5755872A (en) 1998-05-26
EP0799862B1 (de) 2001-10-31
TW349111B (en) 1999-01-01
DE19613186A1 (de) 1997-10-09
MX9702423A (es) 1998-03-31
KR970070135A (ko) 1997-11-07
EP0799862A3 (de) 1998-07-22
DE59705132D1 (de) 2001-12-06
KR100490775B1 (ko) 2005-06-16
JP3923132B2 (ja) 2007-05-30
JPH1036699A (ja) 1998-02-10
MX199480B (es) 2000-11-10
CN1171416A (zh) 1998-01-28
EP0799862A2 (de) 1997-10-08
CA2201414A1 (en) 1997-10-02
CA2201414C (en) 2006-05-02
CN1080292C (zh) 2002-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ98497A3 (cs) Způsob výroby chinakridonových pigmentů
US5614014A (en) Process for the preparation of Quinacridone pigments
US5296033A (en) Process for the production of pigment preparations based on phythalocyanine pigments
US6312512B1 (en) Quinacridone mixed-crystal pigments of the gamma phase
MXPA97002423A (en) Procedure for the preparation of dequinacrid pigments
US6174361B1 (en) Process for preparing N,N′-dimethylperylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide in transparent pigment form
JP4526100B2 (ja) キナクリドン系の混晶顔料
JPH0673300A (ja) α相の銅フタロシアニン顔料調製物の製造方法
US7056378B2 (en) Method for producing vattable organic pigments
US5662739A (en) Use of fatty acid taurides for the dispersion of polycyclic pigments
JP2886567B2 (ja) アンタントロン系の顔料調製物の製造方法
JP2000038521A (ja) キナクリドン顔料の製造方法
KR100435799B1 (ko) 비치환된선형베타-상퀴나크리돈안료의제조방법
US6646126B2 (en) Process for preparing perylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide in transparent pigment form
US5746820A (en) Surface-treated quinacridone and dioxazine pigments
EP1521809A1 (en) Oxidation process for preparing quinacridone pigments
US5614015A (en) Process for the preparation of 4,10-dibromoanthanthrone pigment