CZ8661U1 - Vsakovací jímka - Google Patents

Vsakovací jímka Download PDF

Info

Publication number
CZ8661U1
CZ8661U1 CZ19988440U CZ844098U CZ8661U1 CZ 8661 U1 CZ8661 U1 CZ 8661U1 CZ 19988440 U CZ19988440 U CZ 19988440U CZ 844098 U CZ844098 U CZ 844098U CZ 8661 U1 CZ8661 U1 CZ 8661U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
pipe fitting
inlet
infiltration
drainage
Prior art date
Application number
CZ19988440U
Other languages
English (en)
Inventor
Stephan Müller
Andreas Schön
Original Assignee
Rehau Ag + Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rehau Ag + Co. filed Critical Rehau Ag + Co.
Publication of CZ8661U1 publication Critical patent/CZ8661U1/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F1/00Methods, systems, or installations for draining-off sewage or storm water
    • E03F1/002Methods, systems, or installations for draining-off sewage or storm water with disposal into the ground, e.g. via dry wells

Description

Technické řešení se týká vsakovací jímky pro vsakovací systém odvodňovacího kanálu, skládající se z trubkové tvarovky, přijímající přepadovou vodu, s uvnitř ležícím lapačem nečistot s připojeným filtrem z rouna, přičemž lapač nečistot ve vstupní oblasti trubkové tvarovky slouží jako oddělovač hrubých nečistot a přičemž lapač nečistot je přikryt děrovaným krytem, který je konstruován jako vtok vody.
Dosavadní stav techniky
Jsou známa vsakovací zařízení pro povrchovou vodu, která se také označuje jako vsakovací systémy odvodňovacích kanálů. Takové vsakovací zařízení vyplývá ze spisu 295 16 580.4 Ul. Tam popisované vsakovací zařízení pro povrchovou vodu se skládá z hrdla trubky s přívodem vody, které je umístěno uvnitř šachty, z odtoku vody, který je umístěn v ose a má redukovaný průřez, a z přepadu vody. Množství vody, odcházející odtokem vody, se nechá regulovat škrticím prvkem.
Takové vsakovací systémy odvodňovacích kanálů se používají nezávisle na druhu půdy. Podle vsakovacích vlastností půdy dochází buď k rychlému vsakování povrchové vody, nebo k silně škrcenému, časově prodlouženému odvádění do kanálu nebo do přírodního sběrače odpadních vod. Systém je tak zvláště vhodný pro oblasti, ve kterých převládají soudržné až silně soudržné půdy.
Koryto pro přijímání povrchové vody se konstruuje z vrstvy vodopropustné zeminy, která leží na vrstvě hrubého štěrku vlastního odvodňovacího kanálu. Tato vrstva hrubého štěrku obsahuje vlastní vsakovací trubku, která je přes škrticí prvek spojena s kontrolní šachtou.
U takových vsakovacích systémů odvodňovacích kanálů se srážková voda vede nejdříve přes krajnice pokryté zelení nebo odvodňovací stružky povrchově do vsakovacího koryta pokrytého zelení a tam se shromažďuje.
Dno tohoto vsakovacího koryta se skládá z cca 30 cm silné vegetační vrstvy z propustné omice oseté trávou. Cestou od koryta do, pod ní ležícího, odvodňovacího kanálu, proniká vsakující se voda touto zelenou vegetační vrstvou, přičemž se čistí pomocí biologických a fyzikálních procesů od solí nebo organických nečistot. Ve vlastních štěrkových odvodňovacích kanálech se přefiltrovaná, předčištěná srážková voda znovu shromažďuje, jímá se přes uloženou vsakovací trubku a rovnoměrně se rozděluje po celé délce odvodňovacího kanálu.
Pokud je pod odvodňovacím příkopem půda, která je dostatečně propustná a tím náchylnější ke vsakování, vsakuje se voda, shromážděná v odvodňovacím kanálu, dále do podloží a přispívá tak ke vzniku spodní vody. Při příliš malém vsakovacím výkonu existující půdy se voda, shromážděná v odvodňovacím kanálu, kontroluje pomocí připojené odtokové šachty s odtokovou škrticí klapkou a s časovým zpožděním se předává následujícímu odvodňovacímu kanálu, do kanalizace, do kanalizačního sběrače nebo do dalšího zásobníku.
Takové vsakovací systémy odvodňovacích kanálů se používají například u rozlehlých parkovacích ploch, komunikací, nádvoří v obytných a průmyslových oblastech.
Vsakovací jímka, popřípadě přepad odvodňovacího kanálu je přídavné zařízení ke vsakovacímu systému odvodňovacího kanálu. Slouží jako přepad pro tento systém s takovým opatřením, že povrchová voda, která přitéká do vsakovací jímky se vede přímo do štěrkového odvodňovacího kanálu. Tím se může při extrémně silných srážkách, to znamená při dnu koiyta přesyceném vodou nebo zmrzlém, že přebytečná srážková voda nemůže nekontrolované přetékat. Vsakovací jímka má zpravidla v korytu trochu vyvýšenou polohu, nebo je připojena k vlastnímu korytu.
-1 CZ 8661 Ul
Tím začíná pracovat teprve při extrémních deštích. Nevýhodou známých vsakovacích jímek je neexistující předčištění povrchové vody vrstvou na dně pokrytou zelení.
V publikaci firmy Fránkische Rohrwerke Gebriider Kirchner GmbH & Co, Kónigsberg/Bayem s titulem Muri-Pipe Rohrsystem fur die Mulden-Rigolen-Versickerung je popsána taková vsakovací jímka. Skládá se z PE-HD-spojovací trubky s vnějším průměrem DN 400 s konstrukční délkou 2 m. Tato trubka je zabudována kolmo do povrchové vrstvy a zasahuje až do štěrkového odvodňovacího kanálu pod ní. Horní konec je přikryt běžně prodávaným děrovaným litinovým krytem, který slouží pro vtékání přebytečné povrchové vody. Pod tímto krytem je na konec trubky nasazen lapač nečistot ve tvaru vědra, který zachytává velké nečistoty z povrchové vody. Na tento lapač nečistot je připojen filtr na nečistoty, skládající se z rouna, který probíhá v délce 1 m uvnitř trubky a má odfiltrovávat jemné nečistoty. Lapač nečistot a filtr z rouna se nechají vyjmout, jakmile se odstraní poklop šachty.
Toto uspořádání má nevýhodu, že děrovaný litinový kryt je směrem ven volně přístupný a nechá se tedy lehce odstranit. Otvory v odlévaném krytu se také mohou dovnitř trubky dostat velké nečistoty, takže se musí dopředu plánovat časté výměny a čištění lapače nečistot a filtračního rouna. Protože lapač nečistot a filtrační rouno neleží přímo na trubce, je dále zapotřebí dodatečný betonový opěrný prstenec, který nese kryt.
Známá Muri-přepadová trubka se skládá z normální spojovací trubky bez drážkování. Není přítomno zajištění proti vztlaku. Tím se nedá vyloučit nebezpečí přeplnění trubky. Vestavění této přepadové trubky s viditelným litinovým krytem v sobě také skrývá nebezpečí úmyslné likvidace odpadních látek jednoduchým vylitím. Tím se nenechá vyloučit kontaminace prosakujících, odpadních a spodních vod, a to s těžkými následky.
Úkolem technického řešení je odstranit nedostatky dosavadního stavu techniky a vytvořit vsakovací jímku pro vsakovací systémy odvodňovacích kanálů, která umožní proniknutí výlučně předčištěných povrchových vod do štěrkového lože.
Podstata technického řešení
Tento úkol splňuje vsakovací jímka pro vsakovací systém odvodňovacího kanálu, skládající se z trubkové tvarovky, přijímající přepadovou vodu, s uvnitř ležícím lapačem nečistot s připojeným filtrem z rouna, přičemž lapač nečistot ve vstupní oblasti trubkové tvarovky slouží jako oddělovač hrubých nečistot a přičemž lapač nečistot je přikryt děrovaným krytem, který je konstruován jako vtok vody, podle technického řešení, jehož podstatou je, že trubková tvarovka má na vstupní straně víko aje opatřena po obvodě umístěnými vtokovými otvory na vodu, přičemž pod vtokovými otvory na vodu je po vnitřním obvodu umístěna obvodová příruba pro okraj vtokového trychtýře, a přičemž mezi obvodovou přírubou a okrajem vtokového trychtýře je umístěno obvodové těsnění.
K tomuto vtokovému trychtýři je s výhodou připojen filtrační pytel z vodopropustného materiálu, který obsahuje náplň z filtračního materiálu.
Vodopropustným materiálem filtračního pytle je s výhodou rouno nebo tkanina a vlastním filtračním materiálem může být například aktivní uhlí. Filtrační pytel leží svým spodním koncem na vodopropustné desce, upevněné v trubkové tvarovce. Tím se zabraňuje namáhání filtračního pytle tahem.
Zvláště výhodné je, že trubková tvarovka má na svém volném konci na straně výtoku vody obvodovou, ven přečnívající přírubu. Tato příruba tvoří spolehlivé jištění před náplavami.
Příruba s výhodou přechází na své vnější straně do pokračování ve tvaru nátrubku, který slouží k připojení prodlužovací trubky. Tím se nechá vsakovací jímka zhotovit s libovolnou délkou a není závislá na jediném udaném rozměru.
-2CZ 8661 Ul
Jako výhodné se dále ukázalo, když homí oblast trubkové tvarovky včetně víka a otvorů na vtok vody je překryta filtračním pytlem, který přesahuje její vnější obvod. Takto se může již na vstupu zamezit vniknutí nečistot dovnitř vsakovací jímky.
Konečně se jeví jako výhodné, když trubková tvarovka je pod otvory na vtok vody zapuštěna do půdy nad štěrkovým kanálem až po tyto otvory a že oblast otvorů na vtok vody leží ve štěrkovém násypu, přičemž štěrkový násyp celoplošně překrývá víko v určené výšce.
Takto je vyloučen každý neoprávněný přístup k víku. Štěrková vrstva, která pokrývá víko, dále působí jako předběžný filtr na hrubé nečistoty.
Jednou z výhod vsakovací jímky podle technického řešení je, že celé zařízení je zabudováno pod trychtýřem ze štěrku. Tím není kryt šachty zvenku viditelný. Štěrkovým ložem se odfiltrovávají hrubé nečistoty. Tím se vylučuje zacpání vstupních otvorů na vsakovací jímce nečistotami zvenku. Tímto opatřením není zapotřebí lapače nečistot na hrubé části uvnitř vsakovací jímky. Také betonový dosedací prstenec pro víko šachty je zbytečný, protože kryt vsakovací jímky podle technického řešení má například závit, kterým se našroubuje na homí část vsakovací jímky.
Konstrukční délka vsakovací jímky je dále proměnná a nechá se přizpůsobit příslušným podmínkám instalace. Umístění vtokového trychtýře na obvodové přírubě ve vsakovací jímce s obvodovým těsněním zaručuje, že se kolem vtokového trychtýře nemůže dostat žádná nepřefiltrovaná přepadová voda do odvodňovacího kanálu. Přepadová voda, předčištěná od hrubých nečistot, se vede vtokovým trychtýřem do filtračního pytle a odtud přes filtrační materiál, takže štěrkového kanálu dosahuje pouze ve vyčištěném stavu. Dále se zamezuje úmyslné likvidaci škodlivých látek krytem, který je schovaný ve štěrkovém loži, a množství předčištěné povrchové vody, která vtéká dovnitř, se nechá měnit počtem a velikostí otvorů na vtok vody.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení vsakovací jímky podle technického řešení jsou schematicky znázorněna na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje průřez vsakovací jímkou v zabudovaném stavu a obr. 2 vsakovací jímku podle obr. 1 s připojovacím nátrubkem pro prodlužovací trubky.
Příklady provedení technického řešení
Obr. 1 znázorňuje vsakovací jímku 1 s trubkovou tvarovkou 11 a víkem 12 na straně vtoku. Víko 12 na straně vtoku se může našroubovat do volného konce 111 trubkové tvarovky il a upevnit příchytkami nebo jiným způsobem tak, že se nechá opět odstranit.
Přes volný konec 111 trubkové tvarovky 11 s víkem 12 na něm upevněným je nasazen filtrační pytel 16. který zakrývá jednak volný konec 111 trubkové tvarovky 11 a jednak vtokové otvory 13 vody.
Pod víkem 12 jsou po obvodu rozděleny vtokové otvory 13 vody ajsou v libovolném počtu a velikosti zapuštěny do stěny trubkové tvarovky 11. Pod vtokovými otvory 13 vody je na vnitřním obvodu trubkové tvarovky 11 umístěna obvodová příruba 14, na které leží okraj 21 vtokového trychtýře 2. Mezi okrajem 21 vtokového trychtýře 2 a obvodovou přírubou 14 trubkové tvarovky 11 je umístěno obvodové těsnění 3. Se vtokovým trychtýřem 2 je spojena nádoba 4, která obsahuje filtrační materiál 41. Trubková tvarovka 11 je na svém volném konci 112, odvráceném od víka 12, uzavřena roštem 15, prostupným pro vodu, fungujícím jako plocha pro postavení nádoby 4 s filtračním materiálem 41, a má zde obvodovou, směrem ven přesahující přírubu 113. Touto přírubou 113 stojí trubková tvarovka 11 na štěrkovém kanálu 5 vsakovacího
-3 CZ 8661 UI systému odvodňovacího kanálu. K. němu příslušející drenážní trubka 51 je naznačena ve štěrkovém kanálu 5 a štěrkový kanál 5 leží na příslušné půdě 6. Nad štěrkovým kanálem 5 je trubková tvarovka 11 vestavěna do prostupné oblasti 7 půdy, ve které také probíhá koryto 8 na povrchovou vodu. V oblasti vtokových otvorů 13 vody a nad víkem 12 trubkové tvarovky H se nachází štěrkový násyp 9, který obklopuje a překrývá tuto část trubkové tvarovky H.
Povrchová voda, přetékající z koryta 8, se tak dostává do štěrkového násypu 9 a odtud přes filtrační pytel 16, který brání vstupu částic nečistot, do vnitřku trubkové tvarovky LL Tato prosakující voda se dostává přes vtokový trychtýř 2 do nádoby 4 a přes filtrační materiál 41, nacházející se v nádobě 4, roštem 15 na volném konci 112 trubkové tvarovky JJ. do štěrkového kanálu 5.
Na obr. 2 je znázorněna vsakovací jímka 1 podle obr. 1 s připojovacím nátrubkem 17 pro prodlužovací trubku, která není na obrázku znázorněna. Obr. 2 je silně zjednodušenou reprodukcí vyobrazení z obr. 1, a znázorňuje pouze podstatné části trubkové tvarovky 11. Tyto dostaly stejné vztahové značky jako na obr. 1.

Claims (5)

1. Vsakovací jímka pro vsakovací systém odvodňovacího kanálu, skládající se z trubkové tvarovky, přijímající přepadovou vodu, s uvnitř ležícím lapačem nečistot s připojeným filtrem z rouna, přičemž lapač nečistot ve vstupní oblasti trubkové tvarovky jednak slouží jako oddělovač hrubých nečistot ajednak je přikryt děrovaným krytem, který je konstruován jako vtok vody, vyznačující se tím, že trubková tvarovka (11) má na vstupní straně víko (12) a je opatřena po obvodě umístěnými vtokovými otvory (13) na vodu, přičemž pod vtokovými otvory (13) na vodu je po vnitřním obvodu umístěna obvodová příruba (14) pro okraj (21) vtokového trychtýře (2), a mezi obvodovou přírubou (14) a okrajem (21) vtokového trychtýře (2) je umístěno obvodové těsnění (3).
2. Vsakovací jímka podle nároku 1, vyznačující se tím, že ke vtokovému trychtýři (2) je připojena nádoba (4) z vodopropustného materiálu, která obsahuje náplň z filtračního materiálu (41).
3. Vsakovací jímka podle nároku 2, vyznačující se tím, že vodopropustným materiálem nádoby (4) je rouno nebo tkanina.
4. Vsakovací jímka podle nároku 2, vyznačující se tím, že filtračním materiálem (41) je aktivní uhlí.
5. Vsakovací jímka podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že trubková tvarovka (11) má na svém volném konci (112) na straně výstupu vody oběžnou, ven přečnívající přírubu (113) a vodopropustný rošt (15) jako podstavnou plochu pro nádobu (4) s filtračním materiálem (41).
6. Vsakovací jímka podle nároku 5, vyznačující se tím, že příruba (113) přechází na své vnější straně do pokračování ve tvaru nátrubku (17) pro připojení prodlužovací trubky.
7. Vsakovací jímka podle nároku 1, vyznačující se tím, že horní oblast trubkové tvarovky (11) včetně víka (12) a vtokových otvorů (13) na vodu je pokryta filtračním pytlem (16), který přesahuje vnější obvod.
-4CZ 8661 Ul
8. V sakovací j ímka podle nároku 1, vyznačující se tím, že trubková tvarovka (11) pod vtokovými otvory (13) na vodu je zapuštěna do půdy (7) nad štěrkovým kanálem (5) až po tyto otvoiy a že oblast vtokových otvorů (13) na vodu leží ve štěrkovém násypu (9), přičemž
5 štěrkový násyp (9) překrývá víko (12) v dané výšce po celé ploše.
CZ19988440U 1997-09-03 1998-09-02 Vsakovací jímka CZ8661U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29715802U DE29715802U1 (de) 1997-09-03 1997-09-03 Schluckbrunnen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ8661U1 true CZ8661U1 (cs) 1999-05-25

Family

ID=8045473

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19988440U CZ8661U1 (cs) 1997-09-03 1998-09-02 Vsakovací jímka

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ8661U1 (cs)
DE (2) DE29715802U1 (cs)
PL (1) PL187913B1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004002745A1 (de) * 2004-01-20 2005-08-04 Lingen, Elena Übergabeschacht
DE102007054129B4 (de) * 2007-11-14 2011-07-21 Schreck, Paul, 97892 Einlauf- oder Sickerschacht mit Abstandshalter zwischen Innenwand und Filtersack
DE102011106270A1 (de) 2011-07-01 2013-01-03 Paul Schreck Einlauf mit gurtverstärktem Filtersack
CN104895142B (zh) * 2015-06-10 2017-03-15 无锡龙盛生态科技有限公司 雨水净化井
CN106049602A (zh) * 2016-08-04 2016-10-26 北京良乡蓝鑫水利工程设计有限公司 一种屋面雨水蓄渗利用系统

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE427680B (sv) * 1981-10-01 1983-04-25 Oscar Sven Arntyr Anordning for avskiljning och uppsamling av fororeningar vid dagvattenbrunnar
DE8708267U1 (cs) * 1987-06-12 1987-07-30 Siemer, Werner, 2253 Toenning, De
CA2035753C (en) * 1991-02-06 2001-01-30 John Van Egmond Storm water infiltration
DE19610743C2 (de) * 1995-03-20 2001-01-04 Thilo Herrmann Bodenfilter für Regen- und Abwasser
DE29514845U1 (de) * 1995-09-15 1995-11-23 Porta Rohr Technik Gmbh Anstauregelorgan
DE29516580U1 (de) * 1995-10-20 1995-12-07 Rehau Ag & Co Versickerungsvorrichtung
DE29708322U1 (de) * 1997-05-09 1997-07-10 Rehau Ag & Co Versickerungsvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DE29815686U1 (de) 1998-12-10
DE29715802U1 (de) 1997-10-23
PL328299A1 (en) 1999-03-15
PL187913B1 (pl) 2004-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4891399B2 (ja) 除塵管理枡
US20110147303A1 (en) Bioretention System With High Internal High Flow Bypass
KR101728208B1 (ko) 빗물 침투에 의한 저류 및 증발로 식생 성장이 가능토록 한 확장형 침투 화분 시설물
IES20080166A2 (en) A storm water management system
CN107347481B (zh) 箱体汇水覆土种植系统及利用其进行露天坑体复垦的方法
US4923330A (en) Storm water injection well
KR100879402B1 (ko) 비점오염 저감을 위한 생태 확장형 주차장 포장구조
JP2002371596A (ja) 雨水の有効利用システム
EP3674493B1 (en) Gulley
CZ8661U1 (cs) Vsakovací jímka
CN212670763U (zh) 一种海绵城市雨水渗透系统
JPH10102573A (ja) 貯留槽を兼ねる浸透桝
KR100842368B1 (ko) 통합형 우수겸용 오수받이
KR20150091603A (ko) 막힘 방지 도로 배수시설
KR100715445B1 (ko) 높이조절이 가능한 통합형 우수 겸용 오수받이
KR200255619Y1 (ko) 배수처리 집수조 구조
JPH0346070Y2 (cs)
KR101682212B1 (ko) 도시 강우유출수 저감을 위한 여과형 침투통 시스템
JP2692951B2 (ja) 浸透雨水桝
CN220704701U (zh) 用于市政道路绿化带的循环利用蓄水装置
CN217105439U (zh) 基于雨水花园的环保型溢流式雨水口装置
JP2842173B2 (ja) 深型廃棄物処分場
JPH0137030Y2 (cs)
GB2600219A (en) Water tank
JPH03439Y2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20050902