CZ6695A3 - Intelligent distributed control for lifts - Google Patents

Intelligent distributed control for lifts Download PDF

Info

Publication number
CZ6695A3
CZ6695A3 CZ9566A CZ6695A CZ6695A3 CZ 6695 A3 CZ6695 A3 CZ 6695A3 CZ 9566 A CZ9566 A CZ 9566A CZ 6695 A CZ6695 A CZ 6695A CZ 6695 A3 CZ6695 A3 CZ 6695A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
processing units
cabin
nodes
floor
hall
Prior art date
Application number
CZ9566A
Other languages
English (en)
Inventor
Denis D Shah
Richard D Gerhardson
Edward L Chou
Original Assignee
Inventio Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inventio Ag filed Critical Inventio Ag
Publication of CZ6695A3 publication Critical patent/CZ6695A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B1/00Control systems of elevators in general
    • B66B1/02Control systems without regulation, i.e. without retroactive action
    • B66B1/06Control systems without regulation, i.e. without retroactive action electric
    • B66B1/14Control systems without regulation, i.e. without retroactive action electric with devices, e.g. push-buttons, for indirect control of movements
    • B66B1/18Control systems without regulation, i.e. without retroactive action electric with devices, e.g. push-buttons, for indirect control of movements with means for storing pulses controlling the movements of several cars or cages

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Elevator Control (AREA)
  • Indicating And Signalling Devices For Elevators (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Mushroom Cultivation (AREA)
  • Exchange Systems With Centralized Control (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Maintenance And Inspection Apparatuses For Elevators (AREA)

Description

Tento vynález se vztahuje k novému a zlepšenému inteligentnímu distribuovanému řízení výtahů, zahrnujícímu více výtahů uspořádaných obvyklým způsobem pro obsluhu více podlaží v budově, zahrnujícímu skupinový ovladač s halovými vyvolávacími paměťovými zařízeními umístěnými na každém podlaží pro vyvolání jízdy nahoru a dolů z haly na i každém z uvedených podlaží.
Dosavadní stav techniky
Pokročilé požadavky pro řízení činnosti výtahů obsahují sekvenční postupy při nichž řídicí systém reaguje na přivolávání výtahů z haly jakož i reagující na signály vysílané z výtahů. Kromě soustavy výtahů musí tento systém plně zabezpečovat samostatně funkci jednotlivého výtahu, zejména reagovat na signály vyvolávané obsluhou ve výtahu, ovládat pohonné a brzdící ústrojí, vydávat informace o poloze kabiny a to vše tak, aby se kabina uváděla do pohybu nebo zastavovala v odezvě na signály udávající její polohu a na signály přijaté ze skupinového ovládače. Sestava skupinového ovládače obsahuje signálový procesor, který reaguje na tyto signály polohy udávající stav kterékoliv kabiny a provádí po jejím přivolání vyhodnocovací výpočet na jehož základě je vybrána optimální výtahová kabina a odeslána jako reakce na přivolání z haly.
Původně byl jako výtahový ovládač užíván centralizovaný systém, jehož funkce byly řízeny jedinou inteligentní stanicí v systému, která může být umístěna ve strojovně, uvnitř kabiny nebo na její střeše a pod.
V tomto systému jsou cílová vyvolání přiřazena definitivně a ihned k jednotlivým výtahům, aby bylo obslouženo vyvolání podle vyšší nebo nižší třídy funkčních *30 požadavků. Tato přiřazení jsou ihned indikována na podlaží vstupního vyvolání. Na základě dílčích provozních nákladů je vytvořena vážená suma odpovídající funkčním požadavkům vyšší třídy. Taje modifikována do provozních nákladů ve smyslu požadavků na funkce nižší třídy prostřednictvím proměnných faktorů bodu zisku a ztráty a cílové vyvolání je přiřazeno k výtahu s nejnižšími provozními náklady. Tato metoda je realisována na průmyslovém počítači pomocí algoritmu pro přiřazování cílových vyvolání s podřízenými algoritmy pro sledování bodu zisku a ztráty a výpočty nákladů. Tyto výpočty provozních nákladů probíhají v algoritmu pro výpočet nákladů podle speciálního nákladového vzorce, v němž působí aktualisované faktory bodu zisku a ztráty r pointová o známková kcnc>?!('..' multiplikativně na šestičlennou dílčí sumu nákladů. Dřívější řešení používá počítač jako centralisované řízení pro skupinu tří výtahů A, B, C a je provozováno bez vyvolávání z kabin, ale výhradně podle cílových vyvolání. Různé prvky skupiny výtahů jsou připojeny k řídícímu počítači pomocí sběmicového systému: Měřicí a nastavovací prvky jsou napojeny na sběrnici výtahu, prvky v kabině na sběrnici kabiny a desítkové přepínací skříňky na podlažích pro vyvolání cíle na sběrnici podlaží. Sběrnice výtahu, sběrnice kabiny a sběrnice podlažní tvoří trojitý sběmicový systém, který je spojen s počítačem . pomocí speciálního interface. Centrální počítač může být jakékoliv konfigurace, jako > zvláštní počítač pro každou kabinu výtahu, z nichž jeden z počítačů řídí skupinové . funkce, jako jeden počítač pro celou skupinu výtahů nebo jako jeden počítač pro dvě či více skupin výtahů. Společné pro všechny tyto počítačové konfigurace je více či méně centralisované řízení.
Velkou nevýhodou tohoto typu konfigurace systému je, že přes použití systému sběmic je zapotřebí velký rozsah kabeláže. Musí být provedeno propojení vzdálených míst systému do centralisovaného místa. Nejen že je to nákladné, ale i náchylné k závadám. Jinou nevýhodou takového systému je, že vyžaduje značný rozsah práce při vývoji softwaru, testování a údržbě. Je-li výtahový systém rozšířen, tj. je-li zvětšen počet podlaží a kabin, může být centrální počítač a další výtahové řídící přístroje přetíženy. V tomto případě je zatížení nevyrovnané a účinnost zpracování počítačem je nízká. S jednou centralisovanou stanicí pro řízení výtahů není možné rozdělení a zrovnoměmění zátěže řídících funkcí a zpracování dat.
Proto smyslem předloženého vynálezu je překonat výše uvedené nevýhody použitím zcela modulárního systému se silně sníženým rozsahem celkové kabeláže. Navíc řízení podle vynálezu je strukturováno tak, že umožňuje zvýšenou účinnost a spolehlivost systému pro všechny funkce vztahující se ke skupinové obsluze. Tento problém je dle vynálezů řešen prostředky, jak je uvedeno ve formulaci nezávislého nároku. Výhodná řešení jsou vyznačena v nárocích závislých.
Podstata vynálezu
Uvedené problémy a nedostatky stávajícího stavu techniky řeší inteligentní distribuované řízení pro soustavu výtahů obsluhovaných ve více podlažích, obsahující skupinový ovladač s halovými vyvolávacími paměťovými zařízeními umístěnými na každém podlaží pro vyvolání jízdy nahoru a dolů z haly na každém uvedeném podlaží, pro výměnu signálů s každým z uvedených výtahů a pro řízení činnosti uvedených výtahů
Kou&it a prchčm
- _ gatentovó o známková <í«r.celaí ’ sr , ~~ 7oX(Vt rjsjRAVA 3 ΚοΧ-'-'Χ.+ο V η
- J v návaznosti na uvedená vyvolání z haly a v návaznosti na signály, přijaté z uvedených výtahů, dále zahrnující výtahovou kabinu pro každý z uvedených výtahů, pohon kabiny pro zajištění pohybu a brzdění uvedené kabiny a kabinový ovladač pro poskytování signálů o stavu uvedené kabiny, pro řízení prostředků k pohybu uvedené kabiny tak, aby způsobil, že se kabina dá do pohybu ve zvoleném směru nahoru či dolů a zastaví v odezvě na uvedené signály udávající stav uvedené kabiny a na signály došlé z uvedeného skupinového ovladače, přičemž, uvedený skupinový ovladač obsahuje signální procesor reagující na uvedené signály udávající stav každé z uvedených kabin a provádějící pro každou kabinu po generování vyvolání z haly vyhodnocovací výpočet a na základě výsledku vyhodnocovacího výpočtu je vybrána optimální výtahová kabina a odeslána jako odpověď na vyvolání z haly, a podstata vynálezu spočívá v tom, že pro řízení obsahující distribuované procesní jednotky (DPU) sestavené nejlépe jako neuronová síť se vstupní, mezilehlou a výstupní vrstvou, přičemž jako uzly neuronové sítě jsou použity distribuované procesní jednotky, tvořené podlažními procesními jednotkami, umístěnými na podlažích pro řízení chodbové upevňovací krabice na každém podlaží autonomně přijímajícími a vysílajícími informace týkající se daného podlaží, kabinovými procesními jednotkami umístěnými v každé kabině výtahů pro řízení každé kabiny autonomně přijímajícími a vysílajícími informace týkající se kabiny, skupinovými procesními jednotkami umístěnými ve strojovně pro provádění vyhodnocovacích výpočtů k určení přiřazení halových vyvolání kabinám a pro provádění skupinového řízení kabin na základě výsledku vyhodnocovacího výpočtu, a jednou nebo více signálními procesními jednotkami určenými k tomu, aby uvedené skupinové procesní jednotky a uvedené podlažní procesní jednotky spolu vzájemně komunikovaly. V každé kabině je pivní dveřní procesní jednotka pro operace s předními dveřmi a druhá dveřní procesní jednotka pro operace se zadními dveřmi, zastavovací procesní jednotka pro zastavovací systém, polohová procesní jednotka pro ukazování polohy a kabinová vyvolávací procesní jednotka pro účely vyvolání z kabiny. Stav zařízení je přenášen sériově k různým distribuovaným procesním jednotkám v rámci systému. Uvedená mezilehlá vrstva obsahuje prvé váhové faktory mezi jednotlivými uzly uvedené vstupní vrstvy a jednotlivými uzly uvedené mezilehlé vrstvy a druhé váhové faktory mezi jednotlivými uzly uvedené mezilehlé vrstvy a jednotlivými uzly uvedené výstupní vrstvy. Neuronová síť obsahuje hlavní uzly a pomocné uzly, přičemž každý hlavní uzel je spojen paralelně se záložním uzlem. Každý hlavní uzel obsahuje svůj vlastní ETA - software pro provádění algoritmů kruhové sítě pro spojení z kabiny na kabinu.
Problémy a nevýhody dosavadních centralisovaných řízení jsou tedy vyřešeny dle předkládaného vynálezu s použitím distribuovaných procesních jednotek DPU, které navíc poskytují následující výhody; První výhoda může být spatřována v modularitě a
KOOtlL &
pa!en'ovrt o /nóm^cvc ‘«.oncelcn
-4možnosti snadného konfigurování distribuovaného řízení. Při řízení výtahu založením na DPU je zpracování umístěno dle funkcí. To má za následek řízení, v němž je zpracování funkce prováděno místně, v příslušné části řídícího systému. S všeobecně definovanými interface mohou být přidány různé funkce prostě doplněním nezbytného hardwaru a jednotek DPU. To usnadňuje vybudování systému s požadovanými vlastnostmi bez ovlivnění jiných DPU a tedy jeho modularitu a konfigurovatelnost. To rovněž usnadňuje přidat další funkce v budoucnu na daném díle s minimem technické práce. Jinou výhodu lze spatřovat ve zjednodušení řídící struktury, jakožto výsledek distribuovaného zpracovávání. Řídící systém je rozdělen do několika modulů, z nichž každý provádí definovanou sestavu úloh. Tak jsou vývoj a udržování řídícího systému zjednodušeny díky jeho modulárnímu charakteru. Specifikováním předem definovaných interface může být každý modul vyvíjen nezávisle a současně a tím lze zkrátit celkový čas na vývoj. To redukuje dobu pro uvedení na trh, náklady na vývoj a usnadňuje udržování softwaru. Je rovněž prokázáno, že systém podle vynálezu vykazuje zlepšenou celkovou spolehlivost a bezpečnost, neboť zde není jeden společný bod s možností poruchy a jsou možné degradované způsoby provozu.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je blíže objasněna v dalším popisu odkazujícím na připojené vyobrazení, kde obr. 1 je schematickým zobrazením běžné skupiny výtahů s použitím průmyslového počítače pro provádění centralisovaného řízení tří výtahů, obr. 2 je schematickým zobrazením systému výtahů používajícího distribuované řízení na bázi neuronových sítí dle předloženého vynálezu a obr. 3 je zobrazení struktury neuronové sítě použité pro realisaci distribuovaného řízení podle vynálezu.
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 jsou výtahy ve výtahové skupině označeny A, B a C, přičemž kabina 2 je vedena v šachtici 1 každého výtahu a je známým způsobem poháněna výtahovým motorem 3 pomocí výtahového lana 4 a obsluhuje šestnáct podlaží El až E16. Každý pohon 3 je řízen řídící jednotkou pohonu, přičemž generace cílové hodnoty, regulační funkce a iniciace start-stopu jsou všechny realisovány pomocí průmyslového počítače 5. Měřicí a seřizovači prvky 6 jsou propojeny s průmyšlovým počítačem 5 pomocí prvého interface IF1 a výtahové sběrnice 7. Každá kabina obsahuje zařízení pro měření zátěže 8 pro zjištění, kdy pasažéři nastupují a vystupují z výtahové klece, zařízení pro indikaci vyvolání 9 signalisující příslušný provozní stav Z kabiny, indikátor zastavení 10 a panel pro řízení kabiny 11. Zařízení 8, 9, 10 a 11 jsou propojena prostřednictvím sběrnice &0GŘII &
. y patentová a známkové kcinoelcr
-5kabiny s počítačem 5. Kabinová vyvolání jsou zaznamenána v kabinách výtahů A, B a C pomocí vhodných sad tlačítek v panelu pro řízení kabiny 11. Ta jsou pak převedena do sériového kódu a pomocí sběrnice kabiny 12 a interface CIF odeslána do průmyslového počítače 5 spolu s dalšími informacemi týkajícími se kabiny.
Na podlažích El až E16 jsou instalována zařízení pro záznam vyvolání ve formě vhodných tlačítek 13 jako halového tlačítka nahoru 14 umístěného na nejspodnějším podlaží El, halového tlačítka dolů 15 umístěného na nejvyšším podlaží E16 a halových tlačítek nahoru a dolů 16 umístěných na každém z mezilehlých podlaží E2 až E15. Obdobně jako vyvolání z kabin jsou i vyvolání z hal převedena do sériového kódu a pomocí sběrnice podlaží 17 a vstupního interface ICF vyslána do průmyslového počítače 5, kde je určeno, která z kabin 2 provede obsluhu ve smyslu požadovaného druhu funkce za použití speciálního algoritmu pro přiřazování halových vyvolání.
Obr. 2 ukazuje řídící systém výtahů založený na koncepci distribuovaného řízení. Užívá místní operační síť založenou na neuronovém integrovaném obvodu umožňujícím lépe vytvářet levné distribuované řídící systémy unikátními prostředky realizačního algoritmu pro distribuované řízení. Základním principem této technologie je tvorba systému s distribuovanými procesními jednotkami (DPU). Tyto DPU s inteligencí zpracovávají signály z místních zařízení, řídí je a vysílají údaje o posledním stavu do dalších DPU v systému. Všechny distribuované procesní jednotky DPU pracují automaticky, nezávisle a autonomně pod řízením softwarem uloženým v každé z nich. Jsou jednoduše vzájemně propojeny pomocí jednoho nebo více možných komunikačních médií 18, přičemž sdílejí společný komunikační protokol orientovaný na přenos zpráv. To umožňuje omezit kabeláž na místní úrovni a přenášet sériově stav zařízení do různých bodů uvnitř systému. Tak značně omezíme celkové nároky na propojení. Každá DPU takového systému má inteligenci nejen pro předávání zpráv mezi různými body systému, ale rovněž pro provádění řídících algoritmů. Při správně distribuovaných řídících funkcích různými DPU může být odstraněna nezbytnost centrálního počítače.
To je ilustrováno ve schématu na obr. 2. Zde je řídící systém proveden z několika inteligentních DPU, které jsou mezi sebou propojeny komunikačním médiem 18. Počet DPU závisí na požadavcích na řídící systém, který nemusí být uspořádán podle počtu výtahů a podlaží, ale podle požadované zpracovací kapacity. Ovšem funkce vykonávané kterýmkoliv DPU se nemění. Na podlažích El, E2, E3 jsou umístěny podlažní procesní jednotky FPU v chodbových upevňovacích jednotkách 20 na každém podlaží El, E2, E3 a v řídící jednotce protipožární 21. V kabinách 2 výtahů jsou umístěny kabinové procesní jednotky CPU pro úkony s dveřmi, indikaci polohy, zastavovací systém a vyvolávání / KG(!&ÍL & «W
-6z kabiny. Další jednotky pro skupinové zpracování GPU a signalisační procesní jednotky SPU jsou umístěny ve strojovně 22. Procesní jednotky na podlaží FPU a procesní jednotky kabinové CPU vykonávají funkce týkající se jejich senzorů a akčních členů a provádějí nezbytné řídící funkce. Navíc, vysílají poslední stav kritických zařízení, aby informovaly ostatní DPU v systému. Takto získané informace jiných DPU spolu s informacemi o stavu vlastního místního zařízení jsou použity pro vytváření rozhodnutí, za něž je jednotka zodpovědná. Skupinové procesní jednotky GPU vykonávají hlavně přiřazovací funkce na základě halových vyvolání, zatímco jednotky pro zpracování signálů SPU mají přenášecí funkce pro meziprocesorové spojení. Tak může být vytvořen zcela modulární systém s distribuovanými řídícími funkcemi.
Příklad, jak je pomocí takového systému uskutečněn typický výtahový provoz, je popsán ve vztahu k obr. 2. Jestliže je zmáčknuto cestujícím chodbové vyvolávací tlačítko 25 na třetím podlaží, registruje to podlažní procesní jednotka FPUa umístěná v chodbové upevňovací skříni 20 na tomto podlaží a zapamatuje si to v případě, žě výtah A, B, C je v činnosti. Tato informace je pak odeslána do prvé skupinové procesní jednotky GPUa ve strojovně 22. Úkolem skupinové procesní jednotky GPUa je provést vyhodnocovací výpočet pro přiřazení halového vyvolání kabinám 2 a za provedení skupinového řízení kabin 2 na základě výsledku vyhodnocovacího výpočtu tím, že vyšle řídící povely do pohonné jednotky 26, která dále ovládá pohyb výtahů A, B, C. Je-li přijat signál týkající se požadavku z 3. podlaží, skupinová procesní jednotka GPUa dá povely k rozběhu určeného výtahu, v tomto případě výtahu A ve směru k třetímu podlaží. Jak se výtah A pohybuje budovou, kabinová procesní jednotka CPUc, která sleduje zastavovací systém, aktualisuje informace dalším procesním jednotkám DPU, jak výtah A projíždí podlažími
El, .....Po obdržení těchto aktualisovaných informací změní podlažní procesní jednotka
FPUa na třetím podlaží polohu indikátoru 27 na náležitou podlažní polohu a směr. Současně rovněž první skupinová procesní jednotka GPUa obdrží aktualisované údaje od zastavovacího systému z kabinové procesní jednotky CPUc a na základě této informace rozhodne, zda se má pokračovat v pohybu nebo zastavit v dalším podlaží. Je-li další podlaží již podlažím cílovým, druhá skupinová procesní jednotka CPUb změní povely pohonné jednotce 26 tak, aby na tomto podlaží zastavila. Když výtah začal zpomalovat, druhá skupinová procesní jednotka GPUb vyšle tuto informaci do sítě. Když podlažní procesorová jednotka FPUa na třetím podlaží obdrží tuto informaci, zruší chodbové vyvolání, neboť bylo na ně reagováno, a současně zapne halové světlo 28. Když výtah A dosáhne přesné úrovně, skupinová procesní jednotka GBUb obdrží aktuální signál z procesní jednotky CPUc zastavovacího systému, takže pohonná jednotka 26 dostane příkaz k zastavení výtahu na tomto místě a druhá skupinová procesní jednotka GPUb informuje dveřní procesní jednotky CPUa a CPUb, že výtah zastavil na cílovém podlaží.
KOOĚít a rcw s~ ___pot<=tf*K>vQ α známková kanceio
-7V tu chvíli CPUa a CPUb zodpovědné za řízení operací s dveřmi dají příkaz dveřím k otevření a pak k zavření po uplynutí předurčené doby. Tím je dokončen požadavek na
3. patro. Tato popsaná typická výtahová operace má za následek výměnu dat mezi různými procesními jednotkami DPU. A právě signální procesní jednotky SPUa, SPUb, ...jsou určeny k tomu, aby jejich prostřednictvím skupinové procesní jednotky GPUa a GPUb komunikovaly mezi sebou prvým datovým polem 29 a kabinové procesní jednotky CPUa, CPUb, ...komunikovaly mezi sebou druhým datovým polem 30. Jak je ilustrováno na výše uvedeném příkladu, může být vytvořen zcela modulární systém bez nutnosti použít centrální procesní jednotku označenou 5 v obr. 1. Rozdělením odpovědnosti za zpracování v systému se stanou úlohy mnohem jednodušší a může být zrovnoměměno zatížení. Tato jednoduchost nalezne svůj odraz ve vývojovém cyklu systému a v usnadnění udržování. Pro zrovnoměmění zátěže může být distribuovaná procesní jednotka s vysokou zátěží v praxi dočasně vyňata z vykonávání procesu. Dokonce i když pouze jedna ze skupinových procesních jednotek GPUa, GPUb, ... je v činnosti, může být vykonáváno skupinové řízení, čímž je zajištěna v tomto směni spolehlivost. Proto použitím spolupracujícího distribuovaného řízení realisovaného jednotlivými distribuovanými procesními jednotkami DPU může být dosaženo vysoké spolehlivosti a vysoké efektivnosti systému.
Obr. 3 ilustruje strukturu neuronové sítě použitou pro realisaci distribuovaného řízení týkajícího se struktury odbavování výtahů a zálohování systému, kde byl zvolen vícekabinový odbavovací model za použití neuronového integrovaného. Kabina, která má být přiřazena k halovému vyvolání, je zvolena na základě výsledků činnosti neuronové sítě odpovídající neuronům v lidském mozku. Neuronová síť zahrnuje vstupní vrstvu, výstupní vrstvu a mezilehlou vrstvu mezi vrstvou vstupní a výstupní. V mezilehlé vrstvě jsou uplatněny váhové faktory pro kombinování signálů z uzlů vstupní vrstvy a rozdělování signálů do výstupních uzlů. Váhové faktory jsou proměnné a jsou náležitě měněny a opravovány na základě učení se tak, aby bylo dosaženo adekvátnějšího přiřazení kabin. Mohou být uplatněny různé sady adaptivních faktorů v různých okamžicích nebo za jiných zjištěných podmínek zátěže cestujícími. Učení se (úpravy sítě) může probíhat za použití metody zpětného postupu. Zpětný postup je metoda korigování váhových faktorů s využitím odchylek výstupních dat sítě a žádaných výstupních dat vytvořených z ověřených dat nebo objektivních hodnot řízení. Každý hlavní uzel obsahuje vlastní software k odhadu času příchodu pro provádění algoritmu kruhové sítě (token ring) pro spojení kabina - kabina a navrženou záložní architekturu. Obojí zaručuje spolehlivost pro skupinovou obsluhu.
potentovc o
-8V tomto odbavovacím modelu jsou uzly AO. BO. CO. DO, ... pro kabiny skupiny hlavními uzly (MC 143150), uzly Al, A2, A3, ...jsou pomocné uzly (MC 43120) pro každou kabinu a uzly Aa, Ba, Ca, Pa ...jsou záložní uzly (MC 143150) pro hlavní uzly všech kabin A, B, C, D.
Každý hlavní uzel obsahuje svůj vlastní výpočtový program ETA pro provozování algoritmu kruhové sítě, sloužící komunikaci z kabiny na kabinu, pro garantování spolehlivosti skupinové obsluhy ve srovnání s tím, že by byl jen jeden uzlový a výpočtový ETA. Neuronový řídící systém rovněž zajišťuje současnost přenosu signálů mezi pomocnými uzly Al, A2, A3, ...k hlavním uzlům AO, BO, CO, ....Obvod 3150 poskytuje 64 kB pro uživatelský program a prochází společným portem 34 sítě při komunikaci s jinými uzly.
Pro kritické uzly, jakými jsou hlavní uzly AO, BO, CO, ..., mohou být použity další záložní uzly Aa, Ba, Ca, ..., jak je ukázáno. Každý uzlový pár 35 sestává z hlavního uzlu a záložního uzlu. Začíná pro vstupní data multiplexorem 36 a ten následuje i za výstupními daty. Na straně záložního uzlu vysílá software pro kontrolu shodnosti trvale signály pro kontrolu společného síťového portu 34 a uživatelského vstupního-výstupního portu 37 hlavního uzlu. Je-li nalezena chyba, je vyslán signál pro volbu záložního uzlu Aa, Ba, Ca, ...z uzlových párů 35 pro datový přenos. Je-li systém instalován, mají všechny uzly svou vlastní identifikaci stejně tak dokonce i záložní uzly Aa, Ba, Ca, ....Všechny odpovídající uzly jsou schopny si vyhledat uzly záložní, došlo-li ke společné chybě.
Předložený vynález není omezen jen na určité uspořádání popsané výše. Je možné provést různé změny a modifikace, aniž bychom se odchýlili od myšlenky a rozsahu tohoto vynálezu.
kooříl a prchau?
patentová a známková kancelář 703 00 OSTRAVA 3, KoFenského 31 tel./tax: (069) 514 78 ?l/ GG - 9G

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Skupinový ovladač, s halovými vyvolávacími paměťovými zařízeními umístěnými na každém podlaží pro vyvolání jízdy nahoru a dolů z haly na každém uvedeném podlaží, pro výměnu signálů s každým z uvedených výtahů a pro řízení činnosti uvedených výtahů v návaznosti na uvedená vyvolání z haly a v návaznosti na signály, přijaté z uvedených výtahů, dále zahrnující výtahovou kabinu pro každý z uvedených výtahů, pohon kabiny pro zajištění pohybu a brzdění uvedené kabiny a kabinový ovladač pro poskytování signálů o stavu uvedené kabiny, pro řízení prostředků k pohybu uvedené kabiny tak, aby způsobil, že se kabina dá do pohybu ve zvoleném směru nahoru či dolů a zastaví v odezvě na uvedené signály udávající stav uvedené kabiny a na signály došlé z uvedeného skupinového ovladače, přičemž uvedený skupinový ovladač obsahuje signální procesor reagující na uvedené signály udávající stav každé z uvedených kabin a provádějící pro každou kabinu po generování vyvolání z haly vyhodnocovací výpočet a na základě výsledku vyhodnocovacího výpočtu je vybrána optimální výtahová kabina a odeslána jako odpověď na vyvolání z haly, vyznačující se tím, že pro řízení obsahující distribuované procesní jednotky (DPU) sestavené nejlépe jako neuronová síť se vstupní, mezilehlou a výstupní vrstvou, přičemž jako uzly neuronové sítě jsou použity distribuované procesní jednotky (DPU), tvořené podlažními procesními jednotkami (FPUa, FPUb, ...) umístěnými na podlažích (El, E2, ...) pro řízení chodbové upevňovací krabice (20) na každém podlaží autonomně přijímajícími a vysílajícími informace týkající se daného podlaží, kabinovými procesními jednotkami (GPUa, CPUb, ...) umístěnými v každé kabině (2) výtahů (A, B, ...) pro řízení každé kabiny (2) autonomně přijímajícími a vysílajícími informace týkající se kabiny (2), skupinovými procesními jednotkami (GPUa, GPUb,...) umístěnými ve strojovně (22) pro provádění vyhodnocovacích výpočtů k určení přiřazení halových vyvolání kabinám (2) a pro provádění skupinového řízení kabin (2) na základě výsledku vyhodnocovacího výpočtu, a jednou nebo více signálními procesními jednotkami (SPUa, SPUb, ...) určenými k tomu, aby uvedené skupinové procesní jednotky (GPUa, GPUb, ...) a uvedené podlažní procesní jednotky (FPUa, FPUb, ...) spolu vzájemně komunikovaly.
  2. 2. Inteligentní distribuované řízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že v každé kabině (2) je první dveřní procesní jednotka (CPUa) pro operace s předními dveřmi a druhá dveřní procesní jednotka (CPUb) pro operace se zadními dveřmi, zastavovací procesní jednotka (CPUc) pro zastavovací systém, polohová procesní jednotka (CPUd) pro ukazování polohy a kabinová vyvolávací procesní jednotka (CPUe) pro účely vyvolání z kabiny.
    patentová a známková κό'· 7CnfO OSTRAVA ’· Ko;·'·'’.·· - 103. Inteligentní distribuované řízení podle nároku 1,vyznačuj ící se t í m , že stav zařízení je přenášen sériově k různým distribuovaným procesním jednotkám (DPU) v rámci systému.
  3. 4. Inteligentní distribuované řízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že uvedená mezilehlá vrstva obsahuje pivé váhové faktory mezi jednotlivými uzly uvedené vstupní vrstvy a jednotlivými uzly uvedené mezilehlé vrstvy a druhé váhové faktory mezi jednotlivými uzly uvedené mezilehlé vrstvy a jednotlivými uzly uvedené . výstupní vrstvy.
  4. 5. Inteligentní distribuované řízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se tím, že neuronová síť obsahuje hlavní uzly (AO, BO, CO, ...) a pomocné uzly (Al, A2,
    A3, ...), přičemž každý hlavní uzel (AO, BO, CO, ...) je spojen paralelně se záložním uzlem (Aa, Ba, Ca,...).
  5. 6. Inteligentní distribuované řízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že každý hlavní uzel (AO, BO, CO, ...) obsahuje svůj vlastní ETA - software pro provádění algoritmů kruhové sítě pro spojení z kabiny na kabinu.
    patentová a známková kancelář
CZ9566A 1994-01-12 1995-01-10 Intelligent distributed control for lifts CZ6695A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US18030694A 1994-01-12 1994-01-12

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ6695A3 true CZ6695A3 (en) 1995-09-13

Family

ID=22659966

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ9566A CZ6695A3 (en) 1994-01-12 1995-01-10 Intelligent distributed control for lifts

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0663366B1 (cs)
JP (1) JP3734287B2 (cs)
AT (1) ATE182856T1 (cs)
BR (1) BR9500056A (cs)
CA (1) CA2139704C (cs)
CZ (1) CZ6695A3 (cs)
DE (1) DE69419891T2 (cs)
FI (1) FI946148A (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5955708A (en) * 1996-10-29 1999-09-21 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Control device for elevators
CN1084289C (zh) * 1996-10-29 2002-05-08 三菱电机株式会社 电梯的控制装置
US6996549B2 (en) 1998-05-01 2006-02-07 Health Discovery Corporation Computer-aided image analysis
CN1250440C (zh) 1999-10-22 2006-04-12 三菱电机株式会社 电梯控制装置
WO2001079102A1 (fr) * 2000-04-12 2001-10-25 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Contrôleur de communication pour un système d'ascenseur
GB2364991B (en) * 2000-05-05 2004-05-26 Read Holdings Ltd Lift control system
US6439349B1 (en) 2000-12-21 2002-08-27 Thyssen Elevator Capital Corp. Method and apparatus for assigning new hall calls to one of a plurality of elevator cars
JP3947109B2 (ja) * 2001-01-23 2007-07-18 バイオウルフ テクノロジーズ エルエルスィー コンピュータ利用画像分析
JP4139819B2 (ja) * 2005-03-23 2008-08-27 株式会社日立製作所 エレベータの群管理システム
US8534426B2 (en) 2007-08-06 2013-09-17 Thyssenkrupp Elevator Corporation Control for limiting elevator passenger tympanic pressure and method for the same
WO2011059426A1 (en) 2009-11-10 2011-05-19 Otis Elevator Company Elevator system with distributed dispatching
FI122988B (fi) 2011-08-26 2012-09-28 Kone Corp Hissijärjestelmä
CN111071891A (zh) * 2019-12-19 2020-04-28 上海新时达电气股份有限公司 一种报警处理方法和五方远程对讲终端
CN116567561A (zh) * 2022-01-29 2023-08-08 奥的斯电梯公司 用于处理呼梯请求的分布式处理系统和方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5246633A (en) * 1975-10-13 1977-04-13 Tomen Kk Floating device of messer shield excavator
US4350226A (en) * 1981-05-27 1982-09-21 Otis Elevator Company Elevator floor stop look-ahead
US4766978A (en) * 1987-10-16 1988-08-30 Westinghouse Electric Corp. Elevator system adaptive time-based block operation
JPH01275388A (ja) * 1988-04-26 1989-11-06 Mitsubishi Electric Corp エレベータ制御装置
JP2573726B2 (ja) * 1990-06-19 1997-01-22 三菱電機株式会社 エレベータ制御装置

Also Published As

Publication number Publication date
CA2139704A1 (en) 1995-07-13
JPH07215606A (ja) 1995-08-15
BR9500056A (pt) 1995-11-07
JP3734287B2 (ja) 2006-01-11
DE69419891D1 (de) 1999-09-09
ATE182856T1 (de) 1999-08-15
EP0663366A1 (en) 1995-07-19
EP0663366B1 (en) 1999-08-04
DE69419891T2 (de) 2000-03-09
FI946148A0 (fi) 1994-12-29
CA2139704C (en) 2005-04-26
FI946148A (fi) 1995-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ6695A3 (en) Intelligent distributed control for lifts
JP2003528785A (ja) エレベータのための行先指定制御器
CA2042971C (en) Group control for lifts with double cages with immediate allocation of target calls
JPH04226287A (ja) 階床の呼び入力位置に応じて目的の呼びを即時割当てるエレベータ用群制御装置
JP3251595B2 (ja) エレベータの制御装置
CN104030100A (zh) 电梯群管理控制装置
CA1275517C (en) Elevator system adaptive time-based block operation
CN106516917A (zh) 电梯系统
WO2021166468A1 (ja) エレベーター制御装置及びエレベーター制御方法
EP0463813B1 (en) Elevator group management system and elevator assignment method
JPS63240607A (ja) 無人搬送システム
JPH0748076A (ja) エレベーターの群管理制御装置
JP7559880B1 (ja) エレベータ連携制御装置、エレベータシステム、エレベータ連携制御方法及びエレベータ連携制御プログラム
JP7359340B1 (ja) エレベーターシステム及びエレベーターのかご割り当て方法
JP2621926B2 (ja) エレベーターの信号伝送装置
JP2666997B2 (ja) エレベータの群管理制御装置
KR950001901B1 (ko) 엘리베이터 그룹 제어방법 및 그 장치
JP2624821B2 (ja) 群管理制御エレベータ装置
JPH0566313B2 (cs)
JP2962174B2 (ja) エレベータの群管理制御装置
JP2693587B2 (ja) エレベータの群管理制御方法
JPH06156891A (ja) エレベータシステムのための荷重優先発進救助方法及び装置
JP2998589B2 (ja) エレベータの群管理制御装置
JPH03177276A (ja) エレベータの群管理制御装置
JPH0275583A (ja) エレベータ装置