CZ5497A3 - Knitted fabric with a knitted buttonhole and process for producing thereof - Google Patents

Knitted fabric with a knitted buttonhole and process for producing thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ5497A3
CZ5497A3 CZ9754A CZ5497A CZ5497A3 CZ 5497 A3 CZ5497 A3 CZ 5497A3 CZ 9754 A CZ9754 A CZ 9754A CZ 5497 A CZ5497 A CZ 5497A CZ 5497 A3 CZ5497 A3 CZ 5497A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
buttonhole
knitting
knitted
stitches
edges
Prior art date
Application number
CZ9754A
Other languages
English (en)
Inventor
Norbert Kudde
Gerhard Scheffler
Original Assignee
Mallani Karl Heinz Moll Gmbh &
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mallani Karl Heinz Moll Gmbh & filed Critical Mallani Karl Heinz Moll Gmbh &
Publication of CZ5497A3 publication Critical patent/CZ5497A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B1/00Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes
    • D04B1/22Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes specially adapted for knitting goods of particular configuration
    • D04B1/24Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes specially adapted for knitting goods of particular configuration wearing apparel
    • D04B1/246Upper torso garments, e.g. sweaters, shirts, leotards
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B1/00Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes
    • D04B1/10Patterned fabrics or articles
    • D04B1/102Patterned fabrics or articles with stitch pattern
    • D04B1/106Patterned fabrics or articles with stitch pattern at a selvedge, e.g. hems or turned welts
    • DTEXTILES; PAPER
    • D10INDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBLASSES OF SECTION D, RELATING TO TEXTILES
    • D10BINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBLASSES OF SECTION D, RELATING TO TEXTILES
    • D10B2501/00Wearing apparel
    • D10B2501/06Details of garments
    • D10B2501/061Piped openings (pockets)
    • DTEXTILES; PAPER
    • D10INDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBLASSES OF SECTION D, RELATING TO TEXTILES
    • D10BINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBLASSES OF SECTION D, RELATING TO TEXTILES
    • D10B2501/00Wearing apparel
    • D10B2501/06Details of garments
    • D10B2501/062Buttonholes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Oblast technikv
Vynález se týká pleteniny s pletenou knoflíkovou dírkou, u níž řady oček probíhají kolmo k vnějšímu ohraničujícímu okraji výrobku a kolmo ke směru pletení, u níž je knoflíková dírka provedena ve formě podélné štěrbiny ohraničené dvěma okraji, u níž je ve směru řady oček větší roztažitelnost než ve směru pletení, a u níž jsou oba okraje knoflíkové dírky vytvořeny pletením a přerušením.
Vynález se dále týká způsobu výroby této pleteniny, při němž se na plochém pletacím stroji ve směru pletení, při vytváření okrajů výrobku, pletou navzájem rovnoběžné řady oček, a u něhož se knoflíková dírka vytvoří pletenými okraji prostřednictvím přerušení pletení.
Dosavadní stav technikv
U známé pleteniny, viz EP-OS 0 498 633, a způsobu výroby této pleteniny je knoflíková dírka uspořádána ve směru řady oček, to znamená kolmo ke směru pletení. Přerušení spočívá v tom, že u dvou sousedních řad oček se vazba soustavy párů sousedních oček ponechá otevřená. Ve směru pletení se vytvoří první okraj knoflíkové dírky tím, že očka se převěsí a zavěsí jinam a potom se upevní obnitkováním. Druhý okraj knoflíkové dírky se vytvoří tím, že očka se zachytí prostřednictvím pomocné nitě. Pletení je tedy pro vytvoření pletených okrajů knoflíkové dírky doplněno o přídavná nákladná opatření. Tento způsob výroby je náchylný k poruchám, protože očka mohou lehce vypadnout. Okraje knoflíkové dírky jsou rovněž relativně měkké a v rámci daného postupu pletení s uvedenými opatřeními nemohou být provedeny jako pevnější, respektive tvrdší.
Úkolem vynálezu proto je vytvořit pleteninu výše uvedeného druhu a způsob její výroby, při němž je možno uplést jednodušším způsobem pevnější, respektive tvrdší, okraj knoflíkové dírky.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje pletenina s pletenou knoflíkovou dírkou, u níž řady oček probíhají kolmo k vnějšímu ohraničujícímu okraji výrobku a kolmo ke směru pletení, u níž je knoflíková dírka provedena ve formě podélné štěrbiny ohraničené dvěma okraji, u níž je ve směru řady oček větší roztažitelnost než ve směru pletení, a u níž jsou oba okraje knoflíkové dírky vytvořeny pletením a přerušením, podle vynálezu, jehož podstatou je, že knoflíková dírka je uspořádána rovnoběžně s vnějším okrajem výrobku kolmo k řadě oček, přičemž oba okraje knoflíkové dírky jsou upleteny, stejně jako okraj výrobku, s přerušením řad oček.
Uvedený úkol dále splňuje způsob výroby pleteniny, při němž se na plochém pletacím stroji ve směru pletení, při vytváření okrajů výrobku, pletou navzájem rovnoběžné řady oček, a u něhož se knoflíková dírka vytvoří pletenými okraji prostřednictvím přerušení pletení, podle vynálezu, jehož podstatou je, že skupina vedle sebe uspořádaných řad oček se pro vytvoření knoflíkové dírky přeruší, čímž se vytvoří jeden okraj knoflíkové dírky, a pokračuje se s vytvořením druhého okraje knoflíkové dírky, přičemž pletení řad oček se provádí až k prvnímu okraji knoflíkové dírky a dále pokračující pletení řad oček se provádí od druhého okraje knoflíkové dírky intarziovým způsobem s různými vodiči nití.
U řešení podle vynálezu mají okraje knoflíkové dírky tvrdost, respektive pevnost, vnějších okrajů výrobku, která může být ovlivňována. Způsob výroby je zjednodušen, protože pro intarziový způsob jsou k dispozici vhodné ploché pletací stroje. Vzhledem k tomu, že okraje knoflíkové dírky jsou pletené, není třeba se obávat vypadávání oček. Výhoda pletených knoflíkových dírek spočívá v jejich podstatně hezčím vzhledu a v úspoře speciálních strojů na knoflíkové dírky. Podstatné je, že použitím intarziového způsobu jsou okraje knoflíkových dírek vytvořeny jako normální vnější okraje výrobku. Na plochém pletacím stroji se pracuje s jedním vodičem nitě až k jehle x a potom dalším vodičem nitě od jehly x + 1. Podélné rozložení knoflíkové dírky je provedeno ve směru nejmenší roztažitelnosti pleteniny.
Okraje pleteniny, vytvořené konci řad oček, se nazývají okraji výrobku. Pletenina je pleteným textilním dílem. Zpravidla jsou řady oček vycházející z obou okrajů knoflíkové dírky vytvořeny nitěmi stejné barvy. Intarziový způsob se tedy provede nejen s přerušením řad oček, nýbrž i se stejně barevnými nitěmi na obou stranách knoflíkové dírky.
Zvlášt účelné a výhodné je to provedení, když tvorba oček probíhá podle jednoho z následujících způsobů pletení: vpravo/ vlevo-hadicový úplet, interlok, Milano Rip, vpravo/vpravo, jedna/jedna, dva/jedna (patent), dva/dva (patent). Toto jsou relativně pevné druhy pletení. Řídké druhy pletení, jako chyt, perlový chyt nebo jednolůžkové pletení vpravo/vlevo, jsou v rámci vynálezu použitelné řidčeji.
V úvahu rovněž připadá vytvořit oba rohy knoflíkové dírky vždy jednou nepřerušenou průběžnou řadou oček. Zvlášt výhodné a účelné je to, když je v obou rozích knoflíkové dírky provedeno vždy překrytí obou koncových kusů přerušení řady oček. Tím se zlepší stabilita, respektive pevnost, rohů knoflíkové dírky. Uvedené překrytí činí alespoň jedno očko.
Zvlášť výhodné a účelné je rovněž to, když pletenina tvoří lem, který se dodatečně upevní na pleteném oděvu. Knoflíková dírka potom není upravena v normálně pleteném dílu oděvu, nýbrž právě na tomto lemu. Upevněním pleteniny se rozumí přišití nebo obnitkování. Zmíněným lemem může být například límec, léga nebo patka kapsy.
Lem je podélným útvarem, jehož délka se rozkládá po šířce plochého pletacího stroje, přičemž řady oček probíhají ve směru šířky pletacího stroje. Pletenina může být vyrobena jednoduchými prostředky po šířce plochého pletacího stroje zároveň s pletením knoflíkových dírek. U pleteného oděvu, na který se pletený lem přišije, probíhá směr oček, to znamená směr větší roztažitelnosti, zpravidla kolmo ke směru, v němž jsou uspořádány řady oček lemu, což představuje zvlášť výhodné provedení podle vynálezu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladném provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje v půdorysu pleteninu s pletenými knoflíkovými dírkami, obr. 2 objasnění symbolů následujících obrázků a obr. 3A a 3B, které se vzájemně doplňují, schéma k objasnění výroby pleteniny podle obr. 1.
Příklady provedeni vynálezu
Na obr. 1 je znázorněna pletenina 1, a sice léga se třemi vpletenými knoflíkovými dírkami 2 a se třemi označenými místy k přišití knoflíků stroji při pletení způsobem vpravo/vlevo. dírkami 2 mohou být na jednosystémovém plochém pletacím dutého neboli hadicového úpletu
Jednotlivé oblasti mezi knoflíkovými libovolně široké a v daném příkladu provedení jsou pojmenovány jako zvolené oblasti 4, 5, 6a jsou označeny od dolního vnějšího (levého) okraje 7 výrobku.
Šipka 8 označuje směr pletení a dvojitá šipka 9 označuje směr řady oček. Kolmo k řadám oček probíhají sloupky oček pleteniny 1. U plochého pletacího stroje se dva vodiče nití nacházejí na levé straně plochého pletacího stroje. Všechny ostatní vodiče nití se nacházejí vpravo.
Podle řádku v síti a podle první střídy v hadicovém úpletu pleteném způsobem vpravo/vlevo se po celé pracovní šířce na obr. 3-1 saně s prázdným řádkem, obr. 3-2, umístí na levou stranu stroje. V prvním pleteném řádku zleva se pracuje na zadním jehelním lůžku způsobem vpravo/vlevo ve zvolené oblasti 4 a 5, jakož i první jehlou zvolené oblasti 6, obr. 3-3. V pleteném řádku zprava doleva se plete na předním jehelním lůžku způsobem vpravo/vlevo s levou jehlou zvolené oblasti 6a s celou zvolenou oblastí 5, obr. 3-4. Potom se provedou čtyři obrátky a jedna řada hadicového úpletu způsobem vpravo/vlevo ve zvolené oblasti 5, obr. 3-5, načež se vodič nitě zastaví na pravé straně pletacího stroje.
Po prázdném řádku, obr. 3-6, se provede druhým vodičem nitě zleva ve zvolené oblasti 4, obr. 3-7, deset obrátek v hadicovém úpletu způsobem vpravo/vlevo a vodič nitě se opět zastaví na levé straně pletacího stroje. S prázdným řádkem, obr. 3-8, se vodič nitě zastavený na pravé straně pletacího stroje opět uvede do činnosti a provede na předním jehelním lůžku ve zvolené oblasti 5 jednu řadu způsobem vpravo/vlevo. Tento vodič nitě se zastaví vlevo a s prázdným řádkem, obr. 3-10, se znovu uvede do činnosti vodič nitě z pravé strany pletacího stroje pro způsob vpravo/vlevo s jehlami zvolené oblasti 6, obr. 3-11. Ve zvolené oblasti 6, obr. 3-12, se nyní provede pět obrátek a jeden řádek způsobem vpravo/vlevo. Tento vodič nitě se zastaví na pravé straně pletacího stroje.
Po prázdném řádku, obr. 3-13, se nyní opět provedou vodičem nitě odstaveným vlevo ve zvolené oblasti 5, obr. 3-14, další čtyři obrátky způsobem vpravo/vlevo. V následujícím řádku zleva se na zadním jehelním lůžku provede způsobem vpravo/vlevo s poslední jehlou zvolené oblasti 4 a se všemi jehlami zvolené oblasti 5, obr. 3-15, z pravé strany pletacího stroje se provede způsobem vpravo/vlevo ve zvolených oblastech 5 a 4, obr. 3-16, a vodič nitě se zastaví na levé straně. Po prázdném řádku, obr. 3-17, se nyní ve zvolené oblasti 6, obr. 3-18, provede způsobem vpravo/vlevo z pravé strany pletacího stroje na předním jehelním lůžku a vodič nitě zůstane stát na levé straně. Po prázdném řádku, obr. 3-19, se z pravé strany pletacího stroje pracuje způsobem vpravo/vlevo novým vodičem nitě v následující zvolené oblasti, obr. 3-20. Protože v této oblasti musí být zapracována místa označující umístění knoflíků, musí být nyní odpovídající obrátky způsobem vpravo/vlevo rozděleny před a za tato místa.
S prázdným řádkem, obr. 3-21, se saně umístí na levou stranu pletacího stroje a vodičem nitě, zde odstaveným, se provedou další tři obrátky způsobem vpravo/vlevo hadicového úpletu ve zvolené oblasti 6, obr. 3-22. V řádku zleva se pracuje na zadním jehelním lůžku ve zvolené oblasti 6., s poslední jehlou zvolené oblasti 5 a s první jehlou další zvolené oblasti, obr. 3-23, způsobem vpravo/vlevo. V řádku zprava se s týmiž zvolenými oblastmi pracuje na předním jehelním lůžku, obr. 3-24. Další řádek zleva se provede se zvolenými oblastmi 3, obr. 3-25, na zadním jehelním lůžku ve způsobu pletení vpravo/vlevo.
Velikost knoflíkových dírek 2 se určí výškou pletení ve zvolených oblastech. Rozdělení postupu pletení do jednotlivých zvolených oblastí slouží pouze pro zabezpečení čistých okrajů knoflíkových dírek 2 a u menších knoflíkových dírek nebo u jiných druhů pletení může být vypuštěno.
Při výrobě lemů nebo lég knoflíkovými dírkami se postupuje popsáno. Je však nutno stanovit zvolených oblastí a upravit několik nutno dbát na to, aby jednotlivé s několika vpletenými tak, jak bylo vpředu podle potřeby několik vodičů nití. Přitom je zvolené oblasti byly opracovány vždy ze středu légy směrem ven. U vícesystémového plochého pletacího stroje se pracuje stejně, jak již bylo uvedeno, pouze při každém pohybu saní je nutno oplést více zvolených oblastí.

Claims (8)

1. Pletenina s pletenou knoflíkovou dírkou, u níž řady oček probíhají kolmo k vnějšímu ohraničujícímu okraji výrobku a kolmo ke směru pletení, u níž je knoflíková dírka provedena ve formě podélné štěrbiny ohraničené dvěma okraji, u níž je ve směru řady oček větší roztažitelnost než ve směru pletení, a u níž jsou oba okraje knoflíkové dírky vytvořeny pletením a přerušením, vyznačující se tím, že knoflíková dírka je uspořádána rovnoběžně s vnějším okrajem výrobku kolmo k řadě oček, přičemž oba okraje knoflíkové dírky jsou upleteny, stejně jako okraj výrobku, s přerušením řad oček.
2. Pletenina podle nároku 1,vyznačující se tím, že pro tvorbu oček je upraven jeden z následujících způsobů: hadicový úplet způsobem vpravo/vlevo, interlok, Milano Rip, vpravo/vpravo, jedna/jedna, dva/jedna (patent), dva/dva (patent).
3. Pletenina podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj í cí se tím, že v obou rozích knoflíkové dírky (2) je upraveno překrytí obou koncových kusů přerušení řady oček.
4. Pletenina podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se t í m, že je provedena jako lem pro dodatečné upevnění na pleteném oděvu.
5. Způsob výroby pleteniny podle jednoho z nároků 1 až 4, při němž se na plochém pletacím stroji ve směru pletení, při vytváření okrajů výrobku, pletou navzájem rovnoběžné řady oček, a u něhož se knoflíková dírka vytvoří pletenými okraji prostřednictvím přerušení pletení, vyznačuj ící se t í m, že skupina vedle sebe uspořádaných řad oček se pro vytvoření knoflíkové dírky přeruší, čímž se vytvoří jeden okraj knoflíkové dírky, a pokračuje se s vytvořením druhého okraje knoflíkové dírky, přičemž pletení řad oček se provádí až k prvnímu okraji knoflíkové dírky a dále pokračující pletení řad oček se provádí od druhého okraje knoflíkové dírky intarziovým způsobem s různými vodiči nití.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že pletenina se plete jedním z následujících způsobů: jako hadicový úplet způsobem vpravo/vlevo, interlok, Milano Rip, vpravo/vpravo, jedna/jedna, dva/jedna (patent), dva/dva (patent).
7. Způsob podle nároku 5 nebo 6, vyznačuj ící se tím, že v obou rozích knoflíkové dírky se uplete překrytí dvou koncových kusů přerušení řady oček.
8. Použití způsobu podle nároku 5, 6 nebo 7 u pleteniny, která je provedena jako lem určený pro dodatečné upevnění na pleteném oděvu.
CZ9754A 1996-01-12 1997-01-08 Knitted fabric with a knitted buttonhole and process for producing thereof CZ5497A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19600720A DE19600720C2 (de) 1996-01-12 1996-01-12 Gestricke mit gestricktem Knopfloch und Verfahren zu dessen Herstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ5497A3 true CZ5497A3 (en) 1997-07-16

Family

ID=7782484

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ9754A CZ5497A3 (en) 1996-01-12 1997-01-08 Knitted fabric with a knitted buttonhole and process for producing thereof

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ5497A3 (cs)
DE (1) DE19600720C2 (cs)
PL (1) PL317886A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109259373A (zh) * 2015-05-15 2019-01-25 耐克创新有限合伙公司 包含弯曲的编织系紧元件的鞋类物品

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH569117A5 (cs) * 1974-01-25 1975-11-14 Dubied & Cie Sa E
DE3217629A1 (de) * 1982-05-11 1983-12-08 Arndt, Werner, 5860 Iserlohn Gestricktes oder gewirktes band mit regulaeren kanten zum einfassen eines warengutes sowie verfahren zur herstellung solcher baender
JP2573101B2 (ja) * 1991-02-06 1997-01-22 株式会社島精機製作所 ニット製品におけるボタンホールの編成方法

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109259373A (zh) * 2015-05-15 2019-01-25 耐克创新有限合伙公司 包含弯曲的编织系紧元件的鞋类物品
CN109259373B (zh) * 2015-05-15 2021-08-27 耐克创新有限合伙公司 包含弯曲的编织系紧元件的鞋类物品
US11122862B2 (en) 2015-05-15 2021-09-21 Nike, Inc. Article of footwear incorporating a curved knitted lacing element

Also Published As

Publication number Publication date
DE19600720C2 (de) 2001-08-02
PL317886A1 (en) 1997-07-21
DE19600720A1 (de) 1997-08-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11155945B2 (en) Article of footwear incorporating a knitted component with a tongue
JP2604653B2 (ja) リブ編みを有するポケット付き編地及びその編成方法
US4040275A (en) Knit-in pocket and method
EP0508712A1 (en) Knitted fabric integrally knitted with an additional pocket and the method of integrally knitting them
KR20010101471A (ko) 3차원 니트웨어 및 양품류를 제조하는 장치 및 방법과이에 의해 얻은 물품
JPH0737700B2 (ja) 上端にリブ編みを有するポケット付き編地及びその編成方法
WO2000052244A1 (en) Method and apparatus for automatically producing tubular knitwear items provided with one or more complete openings or braces and products obtained thereby
EP1181405B1 (en) A method and apparatus for automatically producing tubular knitwear items provided with at least a brace, shoulder strap, loop and the like, and products obtained thereby
CN100516332C (zh) 用于制成筒状针织品的方法以及通过该方法制成的产品
WO2005003419A1 (en) Method for producing intarsia designs with a circular knitting machine
CZ283166B6 (cs) Úplet ve formě punčochových kalhot a způsob jeho výroby
US5031424A (en) Garment blank and brief
CZ5497A3 (en) Knitted fabric with a knitted buttonhole and process for producing thereof
US3181314A (en) Knitting methods and apparatus and products thereof
US3812692A (en) Knitted edging for a fabric or garment
JPH0323661B2 (cs)
JPS62223351A (ja) 経編機による一体成形シヤツの編成方法
AU674911B2 (en) Knitted fabric and method for producing a knitted fabric
CS239284B1 (en) Production method of stocking trousers and apparatus to perform this method
CS209437B2 (en) Method of knitting the one-part made in one compact piece
JPH07145540A (ja) 丸編地およびその製造方法
WO1994013162A1 (en) Knitted fabric and method for producing a knitted fabric
JPH06116801A (ja) セーター及びその製造法