CZ546084A3 - Process for preparing l-aspartyl-l-phenylalanine-c(1-4)-alkyl esters - Google Patents

Process for preparing l-aspartyl-l-phenylalanine-c(1-4)-alkyl esters Download PDF

Info

Publication number
CZ546084A3
CZ546084A3 CS845460A CS546084A CZ546084A3 CZ 546084 A3 CZ546084 A3 CZ 546084A3 CS 845460 A CS845460 A CS 845460A CS 546084 A CS546084 A CS 546084A CZ 546084 A3 CZ546084 A3 CZ 546084A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
zbytek
salt
alkyl
mol
aspartic acid
Prior art date
Application number
CS845460A
Other languages
English (en)
Inventor
Palomo Alberto Coll
Cabre Juan Castellvi
Barry Dr Jackson
Original Assignee
Gema Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from ES529469A external-priority patent/ES8604262A1/es
Application filed by Gema Sa filed Critical Gema Sa
Publication of CZ546084A3 publication Critical patent/CZ546084A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/06Dipeptides
    • C07K5/06104Dipeptides with the first amino acid being acidic
    • C07K5/06113Asp- or Asn-amino acid
    • C07K5/06121Asp- or Asn-amino acid the second amino acid being aromatic or cycloaliphatic
    • C07K5/0613Aspartame

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby L-aspartyl-L-fenylalaninC^-C^-alkylesterů reakcí bivalentní soli kyselin;- asparagové s obráněnými amino skupinami s C-^-C^-alkyle sterem L-fenylalaninu s následujícím odštěpením ochranné skupiny za získání konečného produktu.
zX-L-Aspartyl-L-fenylalanin-metloj-lester byl oájeven .H.H. Mazurem,-.J. Am. ...Chem. Soc. 91(1969) 2634 jako sladidlo. Tento dipeptid vykazuje sladivost^. která je ISO až 200krát větší než u sacharózy. Sladivost msjfvšak jen cZ-L-aspartylové sloučeniny.
β -L-Aspartylové sloučeniny mají hořkou chuí.
Proto byly prováděny různé pokusy o nalezení' pos tupů, které by umožňovaly připravit požadovaný </ -L-aspartyl-L-fanylalanin-alkylester v čisté formě při použití L-fenylalanin-alkylesterů a kyseliny L-asparagové.
Tak je z EP-PS/%O35O47 známo převedení asparagové kyseliny acetylacetonem nebo nižším alkylesterem kyseliny octové za přítomnosti hydroxidu alkalického kovu nebo aminů a hydroxidů alkalických kovů na tak zvanou DANE-sůl a tuto pak v dalším stupni- na vnitřní anhydrid a nakonec provedením reakce s fenyíalanin—methyl es terern. na....konečný produkt. Nevýhodou této methody je ale 10 až 20 hodin trvající reakční doba pro aktivaci DANE-soli na vnitřní anhydrid. Dalším nedostatkem jsou výtěžky dosahované při této methodě po zpracování a čisticích postupech, ve výši 40 až 51
I
Další postup je popsán v SP-PS/CP43345. Podobným postupem jako v EP-PS O^35fc47 vyrábějí se z nižších alkylesterů kyseliny octové DANE-soli, tyto se nechají reagovat s esterem kyseliny chlormravenčí na směsný anhydrid a nakonec s fenylalanin-methyl esterem na konečný produkt. Při této metodě sice mohla být zkrácena reakční doba pro aktivaci, nevýhodné a neuspoko—
-zjivé je ale vedle používání v^ii nízkých reakční ch teplot ed -30 do -76 °C, zpracování a čištění, které je možné jen technicky nevýhodnou sloupcovou chromatograíií.
Úlohou předloženého vynálezu je navrhnout způsob výroby ος -L-aapartyl-D-fenylalanin^alkylesterů, který by ve srovnání se současným stavem t«frniky umožnil získat o\—l-aspartyl-L-feny ln.laxiin^alky lester. za krátkou .dobu. jednoduchým postupem. proveditelným- Vtítecbnickém. měřítku,^ dobrém výtěžku a vysoké- čistotě ·
oho dosaženo ták, že
--- / ’ asparagová kyselina vytvoří, a alkoholickým hydroxidem alkaéha kovu: nebo % vnitřním aminem\dpovídající biyalentní sůl ásparagové kyseliny, volná aminoskupina solise in. šitu \ / \ / · chránA alkylacetoacetátem obecného vzorce CH^-QO-CI^-COOE* kde
BL znamená alkyXový zbytek, o 8 ai 20 atomech Uhlíku, nebo acetoacetamiďem obecného vzorce CH^-CQ-CE^-GQNEE^,, kde B/znamená vodík nebo\alkylový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku a B. alkyle A / \ vý zbytek, a M až 20 atomy uhlíku a tyto reakční ^produkty se / \ / \ izolují a/ konečně se v nepolárním rozpouštědle převedou působením chloridu, xyseliny na anhydritů, který se reakc\ a L-fenyi/ ' \ ' / alanin-alkylesterém převede na konečný produkt·
Tvorba bivaleniních solí kyseliny asparagové se podle vy«r canZcký nálezu provádí reakcí's organickým aminem nebo hydroxidem 'alkalického kovu.
·»*
Předmětem tohoto vynálezu je způsob výroby L-aspartyl-L-fenylalanin-C^-C^-alkylesterů reakcí bivalentní soli kyseliny asparagové s chráněnými aminoskupinami s C^-C^-alkyl esterem L-fenylalaninu s následujícím odštěpením ochranné skupiny za získání konečného produktu.
Podstata vynálezu je v tom, že se bivalentní sůl kyseliny asparagové s alkalickým hydroxidem vytváří v alifatickém 0-,-Ο,--alkoholu nebo alifatickém nebo cykloalifatickém, sekundárním nebo terciárním aminu s 2 až 6 atomy uhlíku, načež se aminoskupina za účelem její ochrany uvede in šitu v reakci s Cg-C^-alkylacetoacetátem obecného vzorce
·. - . CHg - CO - CH2 - 0003,. . .
v němž 3 znamená alkylový zbytek s 8 až 20 atomy uhlíku, nebo s acetoamidem obecného vzorce
ZZ/T . CH3 - 00- CIÍ2 - 00 3*N3, v němž 3Z znamená atom vodíku nebo alkylový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku a 3” znamená alkylový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku, a takto vzniklý reakční produkt se reakcí v chloridu alifatic ké Isrbohové kyseliny s 5 nebo 5 atomy uhlíku nebo v chloridu .,ο.Γππτ-,τη kar-be-nové ky polin;;'· převede na vnitřní anhydrid.
Používá se s výhodou alkylacetátu s přímým nebo rozvětveným alkylovým zbytkem s 6 až 20 atomy uhlíku, především s 3 až 12 atomy uhlíku.
linožství alkylacetoacetátu Siní 0,7 až 2,5 mol, s výhodou 0,9 až 2,1 mol, na 1 mol vsazené kyseliny asparagové.
Používá se acetoamidu, jehož aminoskupina je jednou nebo dvakrát substituována alkylovými zbytky, přímými nebo rozvětvenými, obsahujícími 2 až 12 atomů uhlíku.
Acetamidu se používá v množstvích 0,7 až 2,5 mol, s výhodou 0,9 až 2,1 mol, na 1 mol vsazené kyseliny asparagov
K tvorbě vnitřního anhydridu se používá chloridu kyseliny pivalové v množstvích 0,5 až 2,0 mol, vztaženo na 1 mol reakčního produktu s chráněnými aminoskupinami.
Jako organického aminů se používá účelně sekundárního a· terciárního aminu,-s výhodou terciárního aminu,v množstvích až 3,5 mol, s výhodou 1,8 až 3,0 mol, jako diethylaminu a zejména triethylaminu.
V případě, kdy se používá reakčního produktu, s chráněnýaminoj mi/skupínámi ve formě diamonné soli, převede se diamonná sůl působením alkalického hydroxidu na dialkalickou sůl.
Jako alkalického hydroxidu se používá hydroxidu lithného, sodného nebo draselného, s výhodou draselného, v množstvích 1,5 až 2,5 mol, s výhodou 1,7 až 2,1 mol, na 1 mol kyseliny asparagové.
Reakci, při které vzniká sůl, je výhodná provádět v alkoholech s 1 až 5 atomy uhlíku, jako je methanol, ethanol, propanol, butanol, pentanol, s výhodou v methanolu.
ϊ*·
Jako organické aminy se výhodně používají tercii^rní a sekundární aminy, jako například diethy Lamin něho triethy lamin, .e thy lamin. \ / v hydroxidy alkalickýchykovŮ se výhodně používá íý, sodný nebo draselný, zejména hydroxid draéelný.
\ 7 ' íeakci, při které vzpíká sůl, je výhodné provádět v alkoholickém kediu, které pbsáhuje methane!, ethanol/neb© jiné \iižSí Alkoholy.
Sále je třeba pro pozdější tvorbu dipeptidu ochrana amino skupiny__Irasparagígové kyseliny. Podle přo^Xě^ného vyná*
-lezu se tato provádí in s£tejgo_yytvožeaí bivalentních solí s- organickou, kyu sloučeninou* která se snadno naváže na amino- f skupinu, ale kterou je možno po kondenzačním stupni s E-íenylalanin- alkyle sterem snadno, například změnou hodnoty pE, opět odštěpit. í. rakovým sloučeninám patří alky láce toace táty obecného vzorce CHy CO-CHyCOGE, kde má & význam alkylu, a: 8 až 20 atomy uhlíku. Zvláště výhodnými sloučeninami jsou oktylacetoaeetát, dodeeylácetoacetát, tetradecylacetoacetát, hexadeeylacetoacetát nebo oktadecylacetoacetát.
£ tomuto účelu je rovněž možno použít; acetoacetamidy obecného vzorce CH^-CO-CH^-GONIL^R, kde B/znamená vodík nebo alkylový zbytek β 1 až 20 atomy uhlíku a Bff znamená alky lovy zby* tek s 1 až 20 atomy uhlíku. Zvláště výhodnými sloučeninami jsou diethylamid kyseliny acetoctové a dodeeylamid kyseliny acetoctové.
Takto se připraví bivalentní solí kyseliny L-asparag^-gové s chráněnými amin®skupinami, které se rovněž nazývají DAKEsoli.
Heakee skupiny kyseliny asparagové s vyššími alkylaeetoacetáty neb® acetoacetamidy se výhodně provádí v organických. rozpouštědlech, výhodně v nižších alkoholech.
Při reakci kyseliny asparagové organickými aminy a potom s alkylacetoacetáty neb® acetoacetamidy podle vynálezu, se tvoří di-amojaiové-^4^^soli...sř«e...di-amoniové soli kyseliny asparagové. Tyto jayhodnépřed další^reakci převéstt r
podle ^ive ttvedených- peatnpA reakcí s hydroxidem„alkalického kovu na di-alkalické=-iDASE-g,QÍfel
Proti, přímé přípravě-dJL-alkalických-LAHE-solí reakcí kyseliny asparagové . s_hydroxidem alkalického kovu a další reakeí padle yynálezu_j3 alky lacetoacetáten nebo acetoacetamidem má. uvedené metoda tu přednost, že je zabráněno nebezpečí reeste— riíikace. alkoholem přítomným v reakčním mediu.
Tyto DUSE-soli obecných vzorců
AlkOOC C^- CH-COOAlk
H.
δ
OB.
kde Alk znamená atom lithia, sodíku nebo draslíku a H alkylový zbytek přímý nebo rozvětvený s 8 až 20 atomy uhlíku a
kde Alk znamená atom lithia, sodíku nebo draslíku , H*znamená vodík nebo přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku a HA přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku, mohou být běžným způsobem, například filtrací izolovány, nebo dále použity in sítu po záměně polárního rozpouštědla za nepolární·
Pro vytvoření peptidové vazby se karboxylová skupina DANEsoli částečně neutralizuje anorganickou nebo organickou kyselinou, jako například kyselinou chlorovodíkovou,, sírovou, dusičnou, octovou, mravenčí, trifluoroctovou samotnou nebo spolu a amidem jako je N*IP-dimethylformamid, acetamid a N*N-dimethylacetamid jako amidová sůl nebo spolu s aminem jako je pyridin·
Tato částečně neutralizovaná DANE-sůl se pak nechá reagovat za přítomnosti. 4-pikolinu jako katalyzátoru-a chloridem organieké kyseliny, jako je chlorid kyseliny hexanové, pentanové, nebo benzoylchloríd, výhodně s pivaloylchloridem, na anhydrid.· Tento dále pak reaguje saminoskupinou L-fenylalaninalkylesteru
Tento anhydrid. nakonec reaguje s alkyle sterem L-fenylalaninu.
Jako alkylestery fenylal&ninu.přicházejí v úvahu výhodně alkylestery s 1 až 4 atomy uhlíku, výhodně methylester.
Seakee DANE-soli na směsnjLanhydrid a kondenzační reakce se provádí podle vynalezte v nepolárním rozpouštědle. Výhodně se používají chloralkany, jako je methylenchloríd a chloroform, výhodně methylenchloríd.
Za účelem získáníjpožadováného—D-aspartyl-L-fenylalanin- alkylesteru se reakčni smě a okyse líčímž se vyloučí o4* -produkt jako pevná sůl příslušné kyseliny v dobrém výtěž>r ’ *' ku a múže_-být=rpřímo_oddělen.
Podle vynálezu _tak..umožňují DANE-soli vzniklé.z alkyl4» · · ·'· . · · · ' acetoacetátů s dlouhým řetězcem nebo z acetoacetamidů jednoduchý postup proveditelný v technickém měřítku, který poskytuje
-L-aspartyl-Iwfenylalanin-alkylester· v nepolárním rozpouštědle za kratší reakčni dobu· Další zpracování je zbytečné, nebot požadovaný c^-produkt se v nepolárním rpzpouštědle_vyloučí přídavkem kyseliny ve vysoké čistotě a vdobrém výtěžku.
Výhodně se. způsob podle vynálezu provádí tak, že se nechá ý
-AKyselina L-asparagové reagovat s organickým aminem, v množství od 1,0 do 5,5 mol na mol, výhodně 1,8 až 5,0 mol. kyseliny asparagové, v alkoholickém mediu za vzniku di-amoniové soli: kyseliny asparagové. Pak. je možno přidat pro přípravu DANE-soli alkyl acetoacetát. něho acetoacetamid.
V případě alkylacetoacetátu se používá 0,7. až 2,5 mol, výhodně θβ9 až 2,1 mol na mol kyseliny asparagové.
T případě acetoacetamidu se používá 0,7 až 2,5 mol, výhodně 0,9 až 2,1 mol na mol kyseliny asparagové.
fieakoe se výhodně provádí při teplotách mezi 0 a 60 0C, zejména mezi 10 a 50 °G a během 5 až 25 hodin.
z
Výhodně se za přídavku^hydroxidu^alkalickéko...kovu v množst ví 1,6 až 2,5 mol, zvláště 1,7 až 2,1_mol, k reakčnímu roztoku získá jdi-alkalická-ĎASE-sůl.
DANE-sůl může být izolována nebo použita in šitu v dalším reakčním_atupni ·
Z částečné neutralizaci karboxylových skupin se používají anorganické neboorganické kyseliny samotné nebo ve spojení a amidy jako amidové sole nebo ve spojení s aminy, v množství od 0,8 no 1,2. mol, výhodně 0,95 až 1,2 mol na mol DABE-soli.
Za přítomnosti výhodně 0,05 až 0,05 mol, zvláště 0,055 až 0,045 mol 4-pikolinu na mol DAHE-sole vznikne s 0,5 až 2,0 mol, zvláště s 0,8 až 1,2 mol pivaloylchloridu na mol DABE-so,li anhydrid.
/9
Aktivace, tj. doba pro částečnou neutralizaci, a vytvořeni směsného anhydridu je výhodně 15 až 200 minut, zejména 50 až 100 minut.Anhydrid vytváří předpoklad pro vznik peptidové vazby a £ eny lalaninalkyle sterem, který se přidává, v množství výhodně od 0,4 do 1,2 mol, zejména 0,6 až 1,Q mol.
Se akce LANÉ“ soli na konečný produkt se provádí v nepolár. ním rozpouštědle, jako je chloroform: a methylenchlorid, výhodně v methylenchleridu.
Pracuje se pří. teplotách mezi -25 až 42£ eG, výhodně mezi. -15 až -h 5 -—
K aískání^^j^uapartyl-Iř-fenylalanin-methyle steru se pE reakční směsi sníží přídavkem například kyseliny chlorovodíkové na. -1 až +4, přičemž se vyloučí -produkt jako sůl a může být oddělen filtrací·
Při tomto postupu sejsíská o< - L-aspartyl-L- feny lalaninalkyle sterová-^ůl_ve výtěŽcí.chF které sje obvykle pohybují mezi. 60 až 80 %.
Produkty získané postupem podle vynálezu jsou hydrochloridy_se_ dvěma krystalickými vodami·
Následující příklady blíže objasňují postup podle vynáleβ eu při~výřóbě^ps. - L-aspartyl- L- feny lalanin-me thy lest erhydrochlorid- dihydrátu.
-at
Příklad Ί
Příprava^/S/-S-/l-methyl- 2- dodecy loxykarhonylvinyl/- asparagové^ Try-mlfwy dí .ή^πλίπο aoij- /DANE-DD-2S/
Roztok 66,6- & /S/-asparagové kyseliny /0,50 mol/ a 125 ml triethylaminu /0,90 mol/ v 500 ml methanolu se připraví při 20 °C, pak se přidá 273 g dodecylesteru kyseliny acetoctové /1,00 mol/
Světle žlutý roztok se pak míchá dalších 60 minut. Roztok 3ASEsoli se pak během 30 minut přikape do 3500 ml acetonu a vzniklá suspenze se míchá! 50 minut, pak se odfiltruje» promyje 500 ml acetonu a suší 24 hodin ve vakuu / až 13,3 Pa/ při 40 °O. Získá se tak 212,2 g DANE-soli.
Výtěžek Siní 90,4 0 vztaženo na kyselinu asparagovou.
SHR produktu /CBjCED/ £ v ppmt 0,89, triplet, 3Hi í»7 /CH^-alkyl/, 1,31, široký singlet, 18S /9 x d£>/„ 1,57». triplet, 2EE, J-7, /CH>>-alkyl/, 1,94, singlet, 3H /CHy vinyl/, 2,65, kvartet, 1H, J-17,5, 2,75, kvartet, 1H, J-17,7, 3,96, triplet, 2H, J«7 /-OHyO/, 4,21, kvartet, 1H, J» 7,5.
Příklad 2
Příprava di-draselné soli kyseliny /S/-S-/1-methyl-2-oktyloxykarbonylvinyl/asparagové kysellay- /DANE-0c-2K/
Podle příkladu 1 se neehá 217 g oktylesterm acetoctové ky—
seliny /1,00 mol/ se 66,6 g kyseliny asparagové /0,50 mel/ a 125 ml tri ethy laminu /0,90 mol/ reagovat: v 500 ml methanolu. Heakění roztok se pak zpracuje při 0 °0 65,0 g hydroxidu draselného /1,00 mol/ a DANE-sůl se jako methanolický roztok prikst· pe do 5000 ml acetonu, izolace se provede filtrací. Produkt so suli ve vakuu /ož 15,3 Pa/ 24 hodin při 45 *0, získá se 181,8 g DANE-soli.
Výtěžek činí 88,1 % vztaženo na kyselinu asparagovou.
HMR produktu /GB^GD/ v ppmt 0,89, triplet, 5H, Í-T /CH^- . alkyl/* 1,52, Široký singlet, /5 x 1,58, triplet, 2H„
J‘-7 /CH^-alkyl/ř 1,95, singlet, 3B /CHj-vinyl/i 2,65, kvartet, 1H, JT-17> 2,78, kvartet, 1H, J-17,Tj. 3,9E, triplet, 2ff, ď-7 /-«CH^-O-/i 4,18, kvartet, 1H, «Γ-7, /vinyl-CH/; 4,58, singlet a -NE 9,10, dublet.
Příklad 3
Příprava di-draselné soli kyseliny /S/-N-/1-methyl-2-diethylaminokarbony lviny l/asparagové
13,1 s hydroxidu draselného /0,20 mol/ se rozpustí v 80 ml methanolu a pak se přidá 13,35 g kyseliny asparagové /0,10 mol/ a směs se zahřívá na ftO °C. Při 60 °G se přidá 17,0 g diethylamidu kyseliny acetoctové /0,107 mol/ a roztok se udržuje 1 hodinu při 60 °c a pak se ochladí na 20 °C. Tento roztok se odpaří dosueha a zbytek se převede do 400 ml acetonu a míchá se 1 hodinu při 20 ®C. Produkt se ^odfiltruje a suší 24 hodin při 25 °G za sníženého tlaku / 1600 Pa/, získá se 32,55 g tantu soli»
Výtěžek Siní 90,9 % vztaženo na kyselinu asparagovou.
SER produktu /OD^GD/ & v ppmt 1 „1,1, triplet, 6Ξ, J®7 /CEjalkyl/j, 1,94, .singlet, 3H. vinyl/; 2,62, kvartet, 1E,
17* 3,31, komplex,, xE /CH^-alkyl 4 CH^OD/; 4,14, široký triplet, 1E, í ca» 7. i- . Příklady 4 až 9 dokládají přípravu dalších ĎASE-solí podle ření bivalentních solí, acetoacetát nepo_amid pgg_chránlcí 3kwpinu aminoskuplny a hydroxid alkalického kovu pro vznik dialkalické DABE-soli-
>*·. amin. pro vznik acetoacetát ' hydroxid reakční výtěžek,
HASE-soli nebo amid alk.tovu doba éyje&íber
4 tetraměthyl- ) oktylaeeto- > SaOR 16 h 79 %
propylendiamim acetát
5 die thy lamin oktylaeetoacetát SaOHl 22 h 85 %
« diazebicyklo- dodssylaceto- SaOE 22 h 83 %
/5,4,0/undec- acetát
Ten
7 I*^kKz,K*. hexadecylaceto- ISS 19 h 91 %
te tramě thyl- acetát
guanidin trie thy lamin cyklohexylamicL NaOE 22h 92 % acetoetové kys.
triethy lamin oktadecylaeeto- L£0ff 6 1. 75 % aeetát
Přiklaď 10.
Aspartant- hydrochloriď s DINE- s o lij, ^íi-draselná sůl /S/—ISP-/1— methyl-2-dodecyloxykarbonylvinyl/asparagové kyseliny /DANE-IXD-2K/
14,15- g DANE-soli 97,5% ee suspenduje při +5 eC ve 200 ml methylenchloridu. E. této suspensi se pro částečnou neutralitael přidá 5 „72 g diae thy laeetamiď- hydro chloridu: 99,7% /0,050 mol/ a smyje se 5 ml methylenchloridu·* Roztok se míchá při -10 15 minut. Pak se přidá 0,15 g 4-pikolinu /0,00115 mol/ a 5,5 g pivaloylchloridu 99% /0,027 mol/ s 5 ml methylenchloridu a míchá se 60 minut při -10°C.
K tomuta čirému roztoku se přidá 5,65 g L-fenylalaninmethyleateru 98^5% /0,020 mol/ rozpuštěného ve 25 ml methylenchloriďu. Tento roztek se přikáže během 20 minut. Roztok se míchá 1 hodinu při -10 *C.
Pak se přidá 21 ml 11 kyseliny chlorovodíkové /0,021 mol/, po dalších 5 minutách 2 ml konc. kyseliny chlorovodíkové /0,020 mol/ a po dalších 5 minutách 2,5 ml 41 hydroxidu sodného, hodnota pE se upraví na 0,09·
Směs se míchá 2 hodiny při +1 °O, odsaje se na nuči, pevný produkt se rozmíchá ve 200. ml hexanu, pak se odsaje na nuči
a suší pří. 30 °C za vakua / 2666 Pa/ 13 hodin. Vztaženo na 100# čistý produkt se získá 4,80 g » 65,4 % o< -aspartam.HCl.
HgO, počítáno na L-fenylalanin-methylesterr.
Vodná fáze ještě obsahuje 2,5 % -aspartam»HC1.2H20, vata ženo na L-fenylalanin-methylester.
Příklad 11 ' e, z /’
Aspartam-hydrochlorid z DABE-soli| /S/-N-/1-methyl-2-oktyloxykarbonylvinyl/- asparagové kyagliny- d±w.drasalaé wJr /DANE-0C-2K/
11,35 g DAHE-soli 93% /0,026 mol/ se suspenduje při. 20 °C' ve 100 ml methylenchloridu. £ této suspenzi se přidá za účelem částečné neutralizace 3,22 g dime thy lamid-»hydro chloridu 100% /0,026 mol/ a spláchne se 2 ml methylenchloridu. Suspenze se ochladí na -10 °C a míchá 3e 10 minut. Pak ae přidá 0,17 g 4-pikolinu 100% /0,0013 mol/ a 3,0 g pivaloylchloridu 99% /0,025 mol/, spláchne se 3 ml methylenchloridu a míchá se 60 minut při -10 °0. £ čirému roztoka se přidají 3,65 g I-fenylalaninmethylesteru 99,8% /0,020 mol/ rozpuštěného ve· 25 ml methylenchloridu. Přidává se po kapkách během 15 minut.
Eeakční směs se míchá 45 minut při -10 °C. Pak se přidá 21 ml 1N kyseliny chlorovodíkové /0,021 mol/, po dalších 3 minutách 2,5 ml konc. kyseliny chlorovodíkové /0,025 mol/ a po dalších 4 minutách 3 ml 4N hydroxidu sodného, hodnota pH se upraví na 0,05.
Směs se míchá 60 minut při. 0 °C, odsaje se na nuči, pevný produkt se rozmíchá ve 250 ml hexanu a suší se pří 30 °O za vakua /2666 Pa/ 15 hodin.
Vztaženo na 100%_čistý produkt se získá 4,60 <» 62,7 % oč -aspartamu.HC1.2H^0a vztaženo na L-fenylalanin-methylester.
Z matečných louhů Je možno získat, ještě 3>4 % ^χ-aspartamu.HGl.žHgO, vztaženo na Ir-fenylalaniu-methylester»
Příklad 12
Agpartam-hydrochlorid s. DAHE-soli; di-draselná sůl kyseliny /S /-ΙΓ- /1 - me thy I- 2- dimethylamínokar bony lvinyl/aspar ago vé
14,35 g PAHE-soli 96,9% /0,040 mol/ se suspenduje pří. 20 °Q ve 150 ml methylenchloridu. £ této suspenzi se za účelem částečné neutralizace přidá 4,96 g dimethylacetamii.hydrochloridu /0,020 mol/ a spláchne se 2 ml methylenchloridu. Roztok se ochladí na -10 °C a míchá se 12 minut. Rak se přidá 0,17 g 4-pikolin.HGl 100% /0,013 mol/ a 3,66 g pívaloylchloridu 99% /0,030 mol/, spláchne se 2 ml methylenchloridu a 45 minut se míchá při -10 °C.
£ tomuto roztoku se během. 15 minut přikape 3,65 g L-fenylalanin-methylesteru 99,8 % /0,020 mol/ ve 25 ml methylenchloridu. Reakční směs se míchá 60 minut při -10 °C.
Pak se přidá 21 ml 1N kyseliny chlorovodíkové /0,021 mol/, po dalších 3 minutách 4,2 ml konc. kyseliny chlorovodíkové /0,042 mol/ a pak 3 ml 4® hydroxidu sodného, hodnota pH se tak upraví na 0,12.
-Jk5~
Směs se míchá 90 minut při. +1/+2 °C, odsaje se na nuči, pevný produkt se rozmíchá ve 200 ml n-hexanu, odfiltruje a suší 15 hodin při 30 °G za vakua /2666 Pa/. Vztaženo na 100% čistý produkt se získá 3,35 g » 45,7 % tA -aspartamu.HCl^E^O, vztaženo, na L-fenylalanin-methýfster.
Z matečného louhu je mošno ještě získat 3,5 % «x^-aspartamu%HC 1.2^0, vztaženo na. 1-fenylalanin-methylester.
Příklad 13
Aspartam-hydrochlorid. z ΡΑΒΕ-soli; di-ámdnálsůl kyseliny /S/- N- /1 -me thy 1- 2- olrtyloxykarbenylviny 1/asparagové /DAEE-0c_2Na/ . 8,29 g DABE-soli /0,019 mol/ se suspenduje pří. +20 °0 až 22 ®C ve 45 ml methylenchloridu» K této suspenzi se při. -10 až -15 °0 přidá 2,57 g pyridinu.hydrochloridu /0,022. mol/ a ponechá se jeětě 15 minut* Pak se přidá 2 1$ roztoka 4-»piko~ lin-hydrochloridu a 2,44 g pivaloylchloridu /0,02 mol/, spláchne se 6 ml methylenchloridu a míchá se 15 minut při. 0 až 2 *0 ·
K tomuto čirému roztoku se během. 1 áž 2 minut přikape 2,52 g 1-fenylalanin-methylesteru 98% /0,014 mol/ rozpuštěného ve 14 ml methylenchloridu. Reakční směs se míchá 30 minut při 0 až -5 °0.
Pak se přidá 34 ml 1H kyseliny a sa ^alší minuty 3,91 ml konc. kyseliny chlorovodíkové* &měa se míchá minut při O eC, odsaje se na nuči* pevný produkt se rozmíchá ve 200 ml q. hexanu a sug£ 15 hodin při 30 ®C za. vakua /2666 Pa/. Vztaženo na 100% Čistý produkt se získá 3,95 g * 76,3 % ok-aspartamu.·Η01.2Η^0, počítáno na L-ienylalania-methyle ster.
Příklad 14
Aspartam-hydřechlorid s. DANE—soli f di-sodná sůl kyseliny /S/B- /1- methyl- 2-isooktyloxykarbonylvinyl/asparagová /DAHB-£seo«-2ira/
8*35 g DAKE-soli /0*019 mol/ se suspenduje při +20 až 22 ®C ve 45 ml methylenchloridu. K této suspenzi se při -10 až -15 *Gl přidá. 2*74 g diaethylaeetamidu-hydrochloridu /0,022- mel/ a ponechá se ještě 10 minut. Pak se přidají 2 mi 1% rozteku. 4-pikelinHC1 ». 2,44 g pivaloylchloridu /0,02 mol/, spláchnou se 6 ml methylenchloridu a míchá se při. 0 až 5 °C 30 minut. X čirému roztoku se během 1 až. 2 minut přidá 2,52 g 98% L-íenylalaninmethylesteru /0*014 mol# rozpuštěného ve 14 ml methylenchleridu. Reakční směs se míchá 45 minut; při 0 až 5 °C.
Hydrolýza se pak provede postupem podle příkladu 13«
Po filtraci a sušení se získá 3,72 g 72,7 % · vztaženo xxa 100% produkt;, -aspartamu.H01.2^0, počítáno na l-fenylalaninmethylester.
Podle příkladů 11 a 12 ale s jinými podmínkami se provedou příklady 15 až 29.
'i
A'
-M\ \
A!
0) ; >N 9Φ
AI •ί'11'ί >ϊ 1*1 β· x W > Μ Ϊ !J
3%
o UA o O o o o o O O O O O O O
«· «* ·» * «* w «» w «»
ua co co co ca O co o o CA CM CA UA c— Φ
c— vo VO í- c— c- xj- VO vo VO C- VO VO ua KO
Ά >» g
ca ^d !CQ
JD ca
AI •G sa ;íd
©
+>
ra G
CD rd -P
ird O O
£ a rd Cd
-P UA O
rd -P
a O
1 Ή
G o G
tri >o
G AI
G a G
9—1 G o CD
Id ÍH
O o O o o o O O O o O O O O O O CM O O O O UA rd O o CM rd o O CM a o o o O O
CM o CM : CM HA rd UA I 1 i UA UA CM
rd rd rd ua UA
>N >CSJ XVI XM >N XSI XSI >N
xM· >N >N >CSI >03 >N G G G G G G G G
G G G G G G
O O O O o O O
O O O O O O rd O rd rd
rd 1 rd 1 rd 1 i 1 1
II a
a '•ó
-P cu o
G rd
M
G >O
J4
G
CD íd
O 1 O íd -P AI G G
íd CU 3 G tI •td
G O O
G G G
Λ H N >
O O •td •H
a CU rd •P
G G G G G G G G G G G C G G
•rl •rd id •td •rl td td td td td td td •td td
a a a a a. a a a a a a a a a
o UA o UA o o o UA UA o o o o UA
co C- o O co CM O C- VO CM : CA qo c- ď
CM rd rd rd
s o
ίP
O a
i
II o
I
Ό •td rd rd α» o
G >
tri
-P
AI
G
G '1 Ή
•rd rd
rd G
G ra
íd
-P AI
3
Φ
G
ffl rd
O O
g a
'>O tsa
G CM
·+» Ό (M
ra td O
•AJJJ a «
:>ca G o
Ad íN
J§ ird «3 ra i
ra >
íW r4
O ca rd
O
O 'Sd
At >ít
Cu X - X ‘ X «X < X -X · X < X ‘ X 1 X · X < X <X Φ o
ft
O ca
CM a
l·—t s a CA O o
M· ·<· d· m- O O o
O O O o CA o. co CM
CO 03 03 co O CA CA rd r4 rd
CM CM CM CM S ř* Pd O Q O
a a a a o O O 1—4 Hd a
i—I o
rd rd
O
O fi a
o »=s4
o «$ o o o <3 o «$ o o o s
1 a S 3 t -4 ň 3 3 a o < *7-4 ·. -7 ň 3
i a? « a a a a a a «3 a a a
G z—»
3 rd CM >s a CM
I 1 o 1
a a ® a
Σ S s ' s - z ' «> a 3d 1 o td
1 1 G 1
a a « a
3 ®
xi a «3
a a-* a
IA vo í- CO rd rd rd rd
O\
o rd CM CA ’Φ UA VO O- 00 OA
CM CM CM CM CJ CM CM CM CM CM
a
Ch
O «κ rd b
H->
•P
G a
•rl
I .3 •H . 3 G •P <U O G rd '2
-P <a
X)
II o
;3 τ>
•td a
G.
-P <D
O
G
II o
<!
G
G •rl >
O >o o
-P ω
Ch •P
CD •P čistota a výtěžky cílového produktu připraveného podle příkladů 10 až 29 jsou uvedeny v následující tabulce:
Příklad Výtěžek % Obsah 0 /X Výtěžek vzt; 100 %«čistď % 7
10 71,1 92,0 65,4
11 63,5 91,5 62,7
12 50,1 91,2 45,7
13 83,2 91,7 76,3
14 30,1 90,S 72,7
15 83,8 89,5 75,0
16 75,0 91,3 c;
17 74,4 91,4 53,0
13 34,7 91,2 73,0
19 31,2 29,9 73,0
20 77,5 90,3 70,0
21 54,1 88,7 43,0
22 66,5 90,2 60,0
23 56,15 90,7 50,0
24 75,7 91,1 69,0
25 78,3 92,0 72,0
76,3 OQ C y , 69,0
27 71,9 η Γ ,* j -ř 65,0
23 -Τ' OS* j <-· 37,9 57,0
29 12,a c O '~ -O, > 64,0
ený na orodukt
J. X
L-Aspsragyl-L-řery ná sůl kyseliny (S lalanin-ethylester z Ί3ΑΓ2· ) -N- (1-me thyl-2-d ode cyl ox;
solij di-draselkaroonylvinyl)asparagové
Postupuje se analogicky jako rozdílem, že místo 0,C2 molu L-fe v příkladě 10, pouze s tím yl&lanin-me thylesteru se použije 0,02 molu L-fenylalanin-ethylesteru.
Získá se L-asparagyl-L-íenylalanin-ethylester vlICl-rlh^O ve výtěžku 68 % a obsahem 91,5 což odpovídá 62,2 % vztaženo na 100#aá? čistý produkt.
Příklad 31
L-Asparagyl-L-fenylalanin-propylester z DANS-soli.; di-draselná sůl (3)-M-(l-methyÍ-2-dodecyloxykarbonylvinyl)asparagové kyseliny
Postupuje se podle příkladu 10 s tím rozdílem, že místo 0,02 molu L-fenylalanin-nethylesteru se použije 0,02 molu L-fenylalanin-propylesteru.
Získá se L-asparagyl-L-fenylalanin-propylester.HCI.2H20 ve výtěžku 67,6 % a obsahem 90,7 &, což jdpovídá 61,3 % vztaženo na ICCďní čistý orodukt.
Fříklad 32
L-asparagyl-L-íenylalanin-butylester z OhlZ-soli; di-draselná sůl kyseliny (3)“d-(l-mathyl-2-dodecylovy;arbonylvinyl). asparagové
Postupuje se podle příkladu 10 s tím rozdílem, že místo 0,02 molu L-fenylalanin-methylesteru se použije 0,02 molu L-f enylalanin-’cuty les t eru.
Získá se L--.sparagyl-L-fenylalanin-butylester.HGl.ZHpC ve výtěžku 66,8 % s obsáhán 91,C %, vztaženo na 100%ní čistý produkt..
což odpovídá >0,8 z^
Příklad 33
Aspartam-hydr o chlorid z DANS-soli; di-draselná sůl kyselin;/ (S)-N-(l-nethyl-2-dodecyloxykarbonylvinyl)asparagové
Postupuje se podle příkladu 10 s tím rozdílen, že se nísto 0,02 nolu chloridu kyseliny pivalové použije 0,027 nolu chloridu kyseliny hexanové.
Získá se o(-aspar tam. HC1.21-^0 ve výtěžku 64,8 % s obsahem 88,9 %, vztaženo na 1GO%«£ čistý produkt je to ve výtěžku
57,6 %,
Příklad 34
Aspartam-hydrochlorid z DAIíS-soli; di-draselná sůl kyseliny (S)-W-(1-methyl-2-dedecyloxykarbony1vinyl)asparagové
Postupuje se podle příkladu 19 3 tím rozdílem, že se místo 0,02 molu chloridu kyseliny pivalové použije 0,027 nolu chloridu kyseliny benzoové. Získá se <b(-aspartam. 1601.2^0 ve výtěžku 63,7 % s obsahem 87,9 íČ, vztaženo na 100%ní čistý produkt je to výtěžek 56,0 %.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby Pasparty l-L-fenylalanin-C^^^yalkylesterů převedením, bivalentní soli kyseliny asparagové a chráněnými aminoskupinami na vnitřní anhydrid a jeho reakcí s C^^-alkylesterem L-fenylalaninu s následujícím odětápA-ní-m ochraiiné .vyznačující se tím. / skupiny za získání konečného produktu^ že se vychází z bivalentní soli kyseliny asparagové s hydroxidem alkalického kovu, získané v alifatickém. C'^-Cyalkoholu něho alifatickém nebo cyklo— alifatickém, sekundárním nebo terciárním aminu se 2 až 6 atomy uhlíku, načež se aminoskapina^fluučelem jo jí -ochrany uvede/j/Av in šitu v reakci, a C^-C^Q-alkylacetoacetátem obecného vzorce
    GH^ - CO - 0¾ COOR, v němž BL znamená alkylový zbytek s 8 až 20 atomy uhlíku, nebo s acetoacetamidem obecného vzorce
    CHj - CO - 0¾ - CQRÍHR“·, v němž; RÍ, znamená atom vodíku nebo alky lový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku a R znamená alky lový zbytek s 1 až 20 atomy uhlíku, a takto vyniklý reakční produkt se reakcí v chloridu alifatické karboxylové kyseliny s 5 nebo 6 atomy uhlíku nebo v chloridu kyseliny benzoové převede na vnitřní anhydrid.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se používá alkylacetoacetátu. s přímým nebo rozvětveným aliylavým zbytkem a 3 až 20 atomy uhlíku.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se používá alkylacetoacetátu v množstvích 0,7 až 2,5 mol na 1 mol vsazané kyseliny asparagové.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se používá acetoacetamidu, jehož aminoskupina je jednou nebo dvakrát substituována alkylovými zbytky, přímými nebo rozvětvenými, obsahujícími 2 až 12 atomů uhlíku.
    »
  5. 5. Způsob podle ..bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se používá acetoacetamidu v množstvích 0,7 až 2,5 mul na 1 mol vsazené kyseliny asparagová,
  6. 6. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že se k tvorbě vnitřního anhydridu používá chloridu kyseliny pivalové v množstvích 0,5 až 2,0 mol, vztaženo na 1 mol reakčního produktu s chráněnými amino skupinami.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že se jako organického aminu používá sekondárního a terciárního aminu v množstvích 1. až 3,5 mol.
  8. 8. Způsob podle bodů 1 až 7» vyznačující se tím, že při použití diamonné soli jako bivalentní soli kyseliny asparagové se převede tato d-í amonná 3ůl působením hydroxidu alkalického kovu na dialkalickou sůl.
  9. 9. Způsob podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že se jako hydroxidu alkalického kovu používá hydroxidu lithného, sodného nebo draselného, v množstvích 1,6 až 2,5 mol na 1 mol kyseliny asparagové.
CS845460A 1983-09-07 1984-07-13 Process for preparing l-aspartyl-l-phenylalanine-c(1-4)-alkyl esters CZ546084A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH488883 1983-09-07
ES529469A ES8604262A1 (es) 1984-02-06 1984-02-06 Procedimiento de preparacion de aspartil-fenilalanina-metil-ester

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ546084A3 true CZ546084A3 (en) 1993-08-11

Family

ID=25696477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS845460A CZ546084A3 (en) 1983-09-07 1984-07-13 Process for preparing l-aspartyl-l-phenylalanine-c(1-4)-alkyl esters

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0143881A3 (cs)
BR (1) BR8404378A (cs)
CZ (1) CZ546084A3 (cs)
DD (1) DD219025A7 (cs)
DK (1) DK338584A (cs)
FI (1) FI842743A (cs)
HU (1) HUT34999A (cs)
IL (1) IL72841A0 (cs)
NO (1) NO842802L (cs)
PT (1) PT79022B (cs)
RO (1) RO90400A (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3532027A1 (de) * 1985-09-09 1987-03-19 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von aspartam und mittel zu seiner durchfuehrung

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3066228D1 (en) * 1980-03-03 1984-04-05 Ajinomoto Kk Process for the production of an alpha-l-aspartyl-l-phenylalanine lower alkyl ester and an intermediate therefor
US4333872A (en) * 1980-05-27 1982-06-08 Chimicasa Gmbh Method of producing α-L-aspartyl-L-phenylalanine methylester
ATE12632T1 (de) * 1982-07-20 1985-04-15 Eprova Ag Verfahren zur herstellung von niederalkylestern von n-l-alpha-aspartyl-l-phenylalanin und neue zwischenprodukte zu deren herstellung.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT34999A (en) 1985-05-28
PT79022A (pt) 1984-09-01
FI842743A0 (fi) 1984-07-09
IL72841A0 (en) 1984-12-31
DK338584D0 (da) 1984-07-10
DK338584A (da) 1985-03-08
RO90400A (ro) 1986-10-30
BR8404378A (pt) 1985-08-06
EP0143881A3 (de) 1986-10-29
NO842802L (no) 1985-03-08
DD219025A7 (de) 1985-02-20
EP0143881A2 (de) 1985-06-12
FI842743A (fi) 1985-03-08
PT79022B (pt) 1986-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4136101A (en) Process for preparing dialkyl (p-aminobenzoyl) glutamates
EP1870411B1 (en) Process for the preparation and purification of valgancyclovir
JPH11508452A (ja) ペプチドおよびn−カルバモイル保護されたペプチドの新規製造法
US5117031A (en) Active esters used for production of esters or amides and process for producing esters or amides
MX2014008050A (es) Proceso para la sintesis de productos surfactantes cationicos altamente puros.
HU179735B (en) Improved process for producing alpha-l-asparagyl-phenyl-alanine methyl-esters
JPH04234374A (ja) ジケトピペラジン誘導体の製造方法
IE863200L (en) Sulfonic salts of lys-pro derivative
CZ546084A3 (en) Process for preparing l-aspartyl-l-phenylalanine-c(1-4)-alkyl esters
KR100317147B1 (ko) 3-(2-아미노-4-티아졸릴)-l-알라닌 및 그의 제조 방법
CA1137979A (en) PROCESS FOR PRODUCING AN .alpha.-L-ASPARTYL- L-PHENYLALANINE LOWER ALKYL ESTER
US3891692A (en) N-(cyclopropylalkoxycarbonyl)amino acids
JP3941883B2 (ja) ドラスタチン15の製法及びその中間体
US3741948A (en) Process for the preparation of n-protected - alpha - l-glutamyl - s -benzyl-l-cysteinylglysines
NZ208279A (en) The preparation of n-l- a -aspartyl-l-phenylalaning 1-methyl ester (aspartame)
US4256897A (en) Process for the preparation of L-aspartic acid N-thiocarboxyanhydride
US5216125A (en) Active ester used for production of acylated amino acids
JPH078855B2 (ja) スルホニウム化合物
SI9600169A (en) Process for preparation of compounds with ace inhibitory effect
JP4027092B2 (ja) 2−アミノメチル−4−シアノ−チアゾールの製法
US3948971A (en) N-protected-α-amino acid compounds
KR100798560B1 (ko) 페린도프릴 및 이들의 약제학적 허용 염의 합성을 위한방법
CA1322626C (en) Process for the preparation of aspartylphenylalanine methyl ester from n-formylaspartylphenylalanine methyl ester
GB2035998A (en) 2-Thioxo-5-thiazolidinones
KR100248852B1 (ko) 3-(2-아미노-4-티아졸릴)-l-알라닌l-글루탐산염