CZ42297A3 - Three-point system of motor vehicle safety belt - Google Patents

Three-point system of motor vehicle safety belt Download PDF

Info

Publication number
CZ42297A3
CZ42297A3 CZ97422A CZ42297A CZ42297A3 CZ 42297 A3 CZ42297 A3 CZ 42297A3 CZ 97422 A CZ97422 A CZ 97422A CZ 42297 A CZ42297 A CZ 42297A CZ 42297 A3 CZ42297 A3 CZ 42297A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
belt
seat
seat belt
point
retractor
Prior art date
Application number
CZ97422A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Pfeifle
Original Assignee
Trw Repa Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trw Repa Gmbh filed Critical Trw Repa Gmbh
Publication of CZ42297A3 publication Critical patent/CZ42297A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/18Anchoring devices
    • B60R22/26Anchoring devices secured to the seat
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/18Anchoring devices
    • B60R2022/1818Belt guides
    • B60R2022/1843Belt guides comprising an elongated sleeve

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)

Description

Oblast_technikv
Vynález se týká tříbodového systému bezpečnostního pásu pro vozidla.
Dosavadní stav_techniky
Tříbodový systém bezpečnostního pásu má obvykle navíjecí ústrojí pásu, které je u předního sedadla upevněno v oblasti středního dveřního sloupku a u zadního sedadla v oblasti zadního dveřního sloupku na vozidle. Dd tohoto navíjecího ústrojí pásu prochází bezpečnostní pás nejprve směrem vzhůru k vodícímu vratnému kování, které je upevněno na střed ním dveřním sloupku, případně na zadním dveřním sloupku a od něj prochází bezpečnostní pás opět směrem dolů k ukotvovacímu místu, ve kterém je první konec bezpečnostního pásu ukotven na vozidle. Mimoto jsou známé tříbodové systémy bezpečnostního pásu, u kterých je.navíjecí ústrojí pásu upraveno v opěradle sedadla nebo v případě systému bezpečnostního pásu pro zadní sedadlo v oblasti odkládací plochy za sedadlem t
vozidla a bezpečnostní pás prochází bez vratného kování od navíjecího ústrojí pásu k ukotvovacímu místu.
Podstata_yynálezu
Podle vynálezu se vytváří tříbodový systém bezpečnostního pásu pro vozidla, který má navíjecí ústrojí pásu ukotvené pod sedací plochou sedadle vozidla a na ní, jakož i bezpečnostní pás, jehož první konec bezpečnostního pásu je ukotI ven na nástavbě vozidla nebo na opěradle sedadla vozidla a jehož druhý konec bezpečnostního pásu je navinut na navíjecím ústrojí pásu, a zasouvací jazýček pro pásový uzávěr, který je upraven posuvně na bezpečnostním pásu.
Ve srovnání' se systémy' bezpečnostního pásu s vrátným kováním se u uspořádání podle vynálezu vytváří ta výhoda, že délka bezpeč-nostního: pásu se zmenšuje ná minimální rozměr, protože zcela odpadá úsek bezpečnostního pásu mezi vratným kováním a mezi navíjecím úst rojím pásu. V důsledku menší délkv bezpeč no st ní ho-pásu = lze -také-vytvoř i t-menší -na ví je.cí -civ-.ku navíjecího ústrojí pásu. fo vede k výhodám z hlediska hmotnosti, nároků.na prostor a nákladů na navíjecí ústrojí pásu. Mimoto zcela odpadá vratné kování. Také tato skutečnost zmenšuje hmotnost a náklady. Mimoto dochází k menšímu dopřednému přemístění .člena posádky vozidla při nehodě, protože na podklade menší délky bezpečnostního pásu dochází k menšímu, nárůstu délky bezpečnostního pásu v důsledku protažení. Mimoto je možné dodávat navíjecí ústrojí pásu výrobci vozidla již zamontované v sedadle, .jak je to výrobci vozidel zpravidla požadováno. Konečně se vytvářejí menší síly bezpečnostního pásu při jeho dosednutí, protože vzhledem -k odpadnutí obvyklého vratného ústrojí pásu se nevytvářejí žádné ztráty třením na vratném kování.
Ve srovnání se systémy bezpečnostního pásu, které mají upravené navíjecí ústrojí pásu na odkládací ploše za sedadlem vozidla nebo v opěradle se vytváří uspořádáním podle vynálezu také ta výhoda, že na podkladě srovnatelně velkého odstupu mezi navíjecím ústrojím pásu a mezi hlavou člena posádky vozidla nedochází k žádnému omezování komfortu, které je jinak způsobeno například hlukem spínání nebo klepání.
Podle výhodného provedení systému bezpečnostního pásu pro vozidla může být místo ukotvení pro první konec bezpečnostního pásu upraveno na středním dveřním sloupku nebo na zadním dveřním sloupku a navíjecí ústrojí pásu může být uspořádáno na té straně sedadla vozidla, která sousedí s prvním i koncem bezpečnostního pásu.
II takového uspořádání je část zatížení, která je při nehodě přiváděna do bezpečnostního pásu, převáděna dále přímo do nástavby vozidla. Ve srovnání se známými systémy bezpečnostního pásu s vodicím vratným kováním se vytváří ta výhoda, 1 , že obložení středního dveřního sloupku nebo zadního dveřního 'l sloupku může mít menší objem, protože ukotvení prvního konce D bezpečnostního pásu je prostorově méně náročné než je tomu u .m™ vodícího vratného kování.
* · f .
>!*>«. Ívf.jíí
Další výhodné provedení systému bezpečnostního pásu po- ?' 2 dle vynálezu může být upraveno tak, že ukotvovaní místo ,pro D první konec bezpečnostního pásu je uspořádáno na horním konci opěradla a že navíjecí ústrojí pásu je uspořádáno na straně sedadla vozidla sousedící s prvním koncem bezpečnostního pásu. U takového uspořádání je již možné předem namontovat celý systém bezpečnostního pásu na sedadlo vozidla.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu lze navíjecí ústrojí pásu opatřit napínacím ústrojím pásu. Tím se vytvářejí zvláštní výhody při nehodě, protože při vybavení napína* čího ústrojí pásu dochází k napnutí převážně v oblasti zad bezpečnostního pásu.
Další výhodná provedení systému podle vynálezu jsou uvedena v závislých patentových nárocích.
Pře ·ΐΙθ^_2^£ ázků _na _ výkrese
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
* k.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn axonometrický pohled i na systém bezpečnostního pásu'podle vynálezu.
Na obr. 2 je schematicky znázorněn čelní pohled na systém bezpečnostního pásu podle vynálezu..
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 a obr. 2 je znázorněn systém bezpečnostního pásu-podle—v-yn áie-zu—pro-př-edn-í— sedadlo—5_v-oz.íd.la.._S.yst.ém_b.e.z.r____...
pečnostního pásu podle vynálezu však může být také použit u zadního sedadla.
Pod sedací plochou 10 předního sedadla 5 je na nosných částech'předního sedadla 5 upraveno naví jecí ústro jí 12 pásu. Na navíjecím ústrojí 12 pásu je upraveno vedení pro na navíjecí ústrojí 12 pásu navinovatelný bezpečnostní pás 16, které jej vede bocriě ze sedací plochy 10. Navíjecí ústrojí 12 pásu a vedení 14 jsou uspořádána tak daleko pod sedací plochou 10, že nedochází k žádnému nepříznivému ovlivňování komfortu člena posádky vozidla. Bezpečnostní pás 16 má první e konec 18 bezpečnostního pásu US, který je ukotven na střed_T i» ním dveřním sloupku 20 vozidla zhruba v úrovni horního konce opěradla 11. Navíjecí ústrojí 12 pásu je uspořádáno ha té straně sedadla vozidla, která sousedí s prvním koncem 18 bezpečnostního pásu 16. Na bezpečnostním pásu 16 je posuvně
I
- 5 uspořádán zasouvací jazýček 22 pro pásový uzávěr 24. V kli- . dové poloze, která je znázorněna na obrázcích, tedy když člen posádky vozidla nedoléhá na bezpečnostní pás 16, prochází tento od vedení 14 směrem vzhůru až k místu ukotvení prvního konce 18 bezpečnostního pásu 16 na středním dveřním sloupku 20. Jakmile dosedá bezpečnostní pás 16 na člena posádky vozidla, prochází od vedení 14 přes.oblast pánve člena posádky vszidla k pásovému uzávěru 24, kde je vratně vychýlen zasouvacím jazýčkem 22. Potom prochází bezpečnostní pás 16 přes horní část těla člena posádky vozidla k místu ukotvení prvního konce 18 bezpečnostního pásu 16 na středním dveřním sloupku 20.
Na obr. 2 je dále znázorněn pomocný uzávěr 30, který je uspořádán mezi prvním koncem 18 bezpečnostního pásu 16 a mezi místem ukotvení bezpečnostního pásu 16 na středním dveřním sloupku 20 a který umožňuje manuálně uvolnit první konec 18 bezpečnostního pásu 16 od středního dveřního sloupku 20. To je výhodné zejména u třídveřového vozidla, jako kupé, u kterého se uskutečňuje příchod k zadním sedadlům při předem sklapnutém opěradle mezi předním sedadlem a mezi středním dveřním sloupkem 20. Prostřednictvím uvolnění prvního konce 18 bezpečnostního pásu 16 lze usnadnit přístup k zadním sedadlům. S výhodou je na pomocném uzávěru 30 upraven neznázoměný ochranný kryt, který chrání hlavu člena posádky vozidla před zraněním při styku s pomocným uzávěrem 30.
Podle neznázoměného provedení může být podle vynálezu první konec 18 bezpečnostního pásu 16 také upevněn na opěradle 11 sedadla vozidla. Tak nedojde u třídveřového vozidla k žádnému omezení přístupu k zádním sedadlům prostřednict6 vím bezpečnostního pásu 16, protože ten je sklopen společně s opěradlem 11 směrem dopředu.
Zasouvací jazýček 22 může být ve vratné oblasti bezpeč nostního pásu 16 opatřen tření zmenšujícím povrchovým uspořádáním nebo vratnou kladkou, -jak je to známé u vratných kování .
Na navíjecím ústrojí 12 pásu může být také upraveno napínací ústrojí pásu, prostřednictvím kterého je v případě —- ·—«.. n e h o d y * t a k - z v a n ý v o 1 ný., p á svy tažen,, ze ^.syst é mu bez peč nostního pásu 16, aby se Člen posádky vozidla pokud možno co nejdříve podílel na zpoždění vozidla.
Na navíjecím ústro jí 12 pásu může být také upraveno neznázorněné, na přestavení sedadla reagující íha'k'tivač'ní' ústro jí pro blokovací mechanismus navíjecího ústrojí 12 pásu, které při přestavování, sedadla vozidla zabraňuje zablokování navíjecí cívky a současně vylučuje omezení procesu přestavování .sedadla vozidLa.
První konec 18 bezpečnostního pásu.16 může také být na středním dveřním sloupku 20 ukotven výškově prestavitelně, což umožňuje optimální přizpůsobení systému bezpečnostního pásu 16 příslušné velikosti člena posádky vozidla. Tak může být na rozdíl od vyobrazení na obrázcích uspořádán první konec 1_8 bezpečnostního pásu _L6 také nad horním koncem opěrad-

Claims (11)

  1. ADVOKÁTKA
  2. 2. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle nároku 1, vyznačující se tím, že místo ukotvení pro první konec (18) bezpečnostního pásu (16) je upraveno na středním dveřním sloupku (20) nebo na zadním dveřním sloupku a že naví.jecí ústroji (12) pásu je uspořádáno na straně sedadla vozidla sousedící s prvním koncem (18) bezpečnostního pásu (16). >
  3. 3. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle nároku 2, vyznačující se tím, že první konec (18) bezpečnostního pásu (16) je připojen na střední dveřní sloupek (20) nebo na zadní dveřní sloupek.
  4. 4. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle nároku 1, vyznačující se tím , že ukotvovací místo pro první konec (18) bezpečnostního pásu (16) je upraveno na horním konci opěradla (11) a že navíjecí ústrojí (12) pásu je uspořádáno na straně sedadla vozidla sousedící s prvním koncem (18) bezpečnostního pásu (16).
    /
  5. 5. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zasouvací jazýček (22) má v oblasti styku 3 bezpečnostním pásem (16) tření zmenšu j.ící uspořádání povrchové plochy.
    Λ· .-.
  6. 6., Tříbodový.systém bezpečnostního, pásu pod.le., .jednoho.z. náro.-.. ......
    ků 1 až 4, \ v y znač u j í c í setím, že za- '4 souvací jazýček. (22) je opatřen, vratnou· kladkou pro bezpečnostní pás (16) .
  7. 7. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle jednoho z. předcházejících nároků, vyznačující se tím, že navíjecí ústrojí (12) pásu je opatřeno napínacím ústrojím pásu.
    - 7 ( % Τ r~' i · 1 ί 1 < ~ i > I f f 33t Ξ (7 > Γ5 □ t 55 i C3 = a • czx r· L01 7 -- nej LTI 4 -PA T-E- Ν T- 0- V E .. 0- K -Y...... .... Tříbodový systém bezpečnostního pásu pro vozidla, vy — z n a č u jící se tí m , že má navíjecí ústrojí (12) pásu upravené pod sedací plochou (10) sedadla vozidla
    a ňa ní, bezpečnostní pás (16), jehož první konec (18) bezpečnostního pásu (16) je ukotven na nástavbě vozidla nebo na opěradle (11) sedadla vozidla a jehož druhý konec bezpečnostního pásu (16) je navinut na navíjecím ústrojí (12) pásu, a zasouvací jazýček (22) pro pásový uzávěr (24), který je upraven posuvně na bezpečnostním pásu (ló).
    ϊ
  8. 8“—TŤxbOďový—sysVÉmbezpe'ČT>o‘St-nThOpásu-pod±ej‘édn-oho—zpřed-----cházejících nároků, vyznačující se tím, že navíjecí ústrojí (12) pásu má na přestavení sedadla reagující . inaktivační ústrojí pro jeho blokovací mechanismus.
  9. 9. Tříbódóvy. systém bezpečnostního pásu podlé jednoho z před-’ cházejících nároků, vyznačující s e., t í m , že první konec .(18) . bezpečnostního pásu (16) je ukotven výškové přestavitelně..
  10. 10. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle jednoho z před- ?
    cházejících nároků, vy z n a č u j í c í setím, í že v onlasti prvního konce (18) bezpečnostního pásu (16) » je upraven ochranný kryt.
  11. 11. Tříbodový systém bezpečnostního pásu podle jednoho z předcházejících nároků, v y zn a č u J ící se tím,.
    'že' mezi - naví jeetm ústro-jím--(12 )· pásu a—mezi · sedací· plo chou -·· (10) je upraveno vedení (14) pro bezpečnostní pás (16).
CZ97422A 1996-02-16 1997-02-12 Three-point system of motor vehicle safety belt CZ42297A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29602811U DE29602811U1 (de) 1996-02-16 1996-02-16 Dreipunkt-Sicherheitsgurtsystem für Fahrzeuge

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ42297A3 true CZ42297A3 (en) 1997-09-17

Family

ID=8019633

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97422A CZ42297A3 (en) 1996-02-16 1997-02-12 Three-point system of motor vehicle safety belt

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0790159A1 (cs)
JP (1) JPH09240425A (cs)
CZ (1) CZ42297A3 (cs)
DE (1) DE29602811U1 (cs)
ES (1) ES2107992T1 (cs)
HU (1) HUP9700439A2 (cs)
PL (1) PL318409A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10361226A1 (de) * 2003-12-24 2005-07-28 Volkswagen Ag Sicherheitsgurtvorrichtung für ein Fahrzeug, insbesondere für ein Kraftfahrzeug
DE102006040205A1 (de) * 2006-08-28 2008-03-06 GM Global Technology Operations, Inc., Detroit Schutzeinrichtung für ein Gurtschloss
DE102006040204A1 (de) * 2006-08-28 2008-03-06 GM Global Technology Operations, Inc., Detroit Gurtschloss
CN104401291A (zh) * 2014-10-16 2015-03-11 浙江吉利汽车研究院有限公司 安全带卷收装置的布置方法和具有安全带卷收装置的汽车

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3620569A (en) * 1969-10-02 1971-11-16 Earl Mathis Seat safety harness
US4335902A (en) * 1978-07-19 1982-06-22 Toyota Jidosha Kogyo Kabushiki Kaisha Passive seatbelt driving mechanism
WO1981002640A1 (en) * 1980-01-02 1981-09-17 Ici Ltd Improvements in coated film bases,photographic films derived from the bases and processes for their production
JPH02256543A (ja) * 1989-03-30 1990-10-17 Aisin Seiki Co Ltd シートベルトを有する車輌用シート
FR2675748A1 (fr) * 1991-04-25 1992-10-30 Peugeot Siege individuel ergonomique pour vehicule automobile integrant completement un systeme de retenue et vehicule automobile equipe de deux de ces sieges aux places avant.
WO1995001892A1 (fr) * 1993-07-06 1995-01-19 Dmitry Alexandrovich Shevtsov Systeme automatique permettant d'utiliser les ceintures de securite d'un vehicule
US5411319A (en) * 1993-10-01 1995-05-02 Hameen Autosisustamo Oy Vehicle seat
DE19509426A1 (de) * 1994-03-24 1995-09-28 Volkswagen Ag Rückhaltesystem für einen Fahrzeuginsassen
DE19522683A1 (de) * 1995-06-22 1996-04-04 Daimler Benz Ag Dreipunktgurtsystem für einen Fahrzeugsitz eines Kraftfahrzeugs

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9700439A2 (en) 1997-08-28
ES2107992T1 (es) 1997-12-16
EP0790159A1 (de) 1997-08-20
PL318409A1 (en) 1997-08-18
HU9700439D0 (en) 1997-04-28
DE29602811U1 (de) 1996-06-13
JPH09240425A (ja) 1997-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5609367A (en) Adjustable three-point restraint seat belt system for children and adults
US10336215B2 (en) Movable vehicle seat with integrated occupant restraint system
US7520532B2 (en) Seat belt arrangement for child occupants of a vehicle
US6773075B2 (en) Four point seat belt restraint system
US6139111A (en) Four point seat-mounted restraint apparatus
US7857350B2 (en) Seat apparatus for vehicle
US7571934B2 (en) Seat belt system for adults and children
US7611197B2 (en) Occupant restraint passenger seat assembly with load-sensing energy absorption feature
US7055901B2 (en) School bus passenger seat with integrated restraints
EP0590237A1 (en) Automotive seat having integrally mounted seat belt assembly
US5845939A (en) Belt tensioner
US5590907A (en) Seat belt positioning device and system
US6325417B1 (en) Arrangement for safety-belt
CZ42297A3 (en) Three-point system of motor vehicle safety belt
GB2287645A (en) Dual vehicle seat with belt attachment beam
US6293622B1 (en) Seat device
EP0411809B1 (en) Vehicle seat belt mounting
JP3375481B2 (ja) 乗物用座席
CN111284443B (zh) 车辆座椅安全带组件
US20030197363A1 (en) Vehicle seat belt device
US4568105A (en) Automatic safety seatbelt
WO1991012979A1 (en) A safety belt arrangement
US4730874A (en) Seat for vehicle
US4264091A (en) Anchorage system for restraint belt
US5927818A (en) Traveling buckle and retractor assembly