CZ375397A3 - Fungicidní prostředek, jeho použití a způsob potírání hub - Google Patents

Fungicidní prostředek, jeho použití a způsob potírání hub Download PDF

Info

Publication number
CZ375397A3
CZ375397A3 CZ973753A CZ375397A CZ375397A3 CZ 375397 A3 CZ375397 A3 CZ 375397A3 CZ 973753 A CZ973753 A CZ 973753A CZ 375397 A CZ375397 A CZ 375397A CZ 375397 A3 CZ375397 A3 CZ 375397A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
active
active compound
formula
weight
species
Prior art date
Application number
CZ973753A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ294124B6 (cs
Inventor
Stefan Dutzmann
Klaus Stenzel
Reinhard Siebert
Wolfgang Krämer
Original Assignee
Bayer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7763165&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ375397(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Bayer Aktiengesellschaft filed Critical Bayer Aktiengesellschaft
Publication of CZ375397A3 publication Critical patent/CZ375397A3/cs
Publication of CZ294124B6 publication Critical patent/CZ294124B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/02Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/24Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with two or more hetero atoms
    • A01N43/26Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with two or more hetero atoms five-membered rings
    • A01N43/28Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with two or more hetero atoms five-membered rings with two hetero atoms in positions 1,3
    • A01N43/30Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with two or more hetero atoms five-membered rings with two hetero atoms in positions 1,3 with two oxygen atoms in positions 1,3, condensed with a carbocyclic ring

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká nových kombinací účinných látek, které sestávají ze známého 8-t-butyl-2-(N-ethyl-N-n-propylamino)-methyl-1,4-dioxaspiro[5,4]děkanu a dvou dalších známých triazolylových derivátů a které jsou velmi dobře vhodné k potírání hub.
Dosavadní stav techniky
Je již známé, že 8-t-butyl-2-(N-ethyl-N-n-propylamino)-methyl-1,4-dioxaspiro[5,4]děkan , 1-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(1,2,4-triazol-l-yl-methyl)-pentan-3-ol (tebuconazole) , 1-(4-chlor-fenoxy)-3,3-dimethyl-1-(1,2,4-triazol-l-yl)-butan-2-ol (triadimenol) a 1-(4-chlor-fenoxy)-3,3-dimethyl-1-(1,2,4-triatol-l-yl)-butan-2-on (triadimefon) mají fungicidní vlastnosti (viz EP-A 0 281 842 , EP-A 0 040 345 , DE-A 2 324 010 a DE-A 2 201 063) .
Dále je již známé, že směsi z 8-t-butyl-2-(N-ethyl-N-n-propylamino)-methyl-1,4-dioxaspiro[5,4]děkanu a tebuconazole, nebo z 8-t-butyl-2-(N-ethyl-N-n-propylamino)-methyl-l,4-dioxaspirot5,4]děkanu a triadimenolu nebo triadimefonu, nebo • 9 z tebuconazole a triadimenolu nebo triadimefonu je možno použít pro potírání hub (viz EP-A 0 627 163 a EP-A 0 316 970) . Jak účinnost jednotlivých komponent, tak také známých směsí z odpovídajících dvou účinných látek je dobrá. Při velmi nízkých aplikovaných množstvích však fungicidní účinnost v mnoha případech zůstává za očekáváním.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že nové kombinace účinných látek z
A) 8-t-butyl-2- (N-ethyl-N-n-propylamino)-methyl-l, 4-dioxaspiro[5,4]-děkanu vzorce I
C3H7-n
B) 1-(4-chlor-fenyl)-4,4-dimethyl-3-(1,2,4-triazol-l-yl-methyl)-pentan-3-olu vzorce II
OH
Cl-e CH-CH-C-Č(CH3)3
CH,
I 2 (= Tebuconazole) ú N
N— (II) • · · · · · a
C) derivátu triazolu vzorce III
(III)
X = CH(OH) (= Triadimenol) nebo
X = CO (= Triadimefon) (II (I maj i velmi dobré fungicidní vlastnosti.
Překvapivě je fungicidní účinnost kombinací podle předloženého vynálezu ze tří účinných látek podstatně vyšší než účinky jednotlivých komponent, popřípadě účinky dříve známých směsí ze dvou odpovídajících účinných látek. Dochází tedy k nepředpokládatelnému pravému synergickému efektu a ne pouze k součtu účinků.
Účinné látky, obsažené v kombinacích účinných látek podle předloženého vynálezu a také možné kombinace ze vždy dvou účinných látek jsou známé (viz EP-A 0 281 842, EP-A 0 040 345 , DE-A 2 324 010 , DE-A 2 201 063 , EP-A 0 316 970 a EP-A 0 672 163).
Když j sou účinné látky přítomné v kombinacích účinných látek podle předloženého vynálezu v určitých hmotnostních poměrech, ukazuje se synergický efekt obzvláště zřetelně. Hmotnostní poměry účinných látek v kombinacích účinných látek se však mohou pohybovat v relativně širokém rozmezí. Všeobecně připadá na jeden hmotnostní díl účinné látky vzorce I 0,1 až 1,5 hmotnostního dílu, výhodně 0,1 až 1,0 hmotnostní díl účinné látky vzorce II a 0,1 až 1,5 hmotnostního dílu, výhodně 0,1 až 1,0 hmotnostní díl účinné látky vzorce III .
Kombinace účinných látek podle předloženého vynálezu mají velmi dobré fungicidní vlastnosti a dají se použít pro potírání fytopatogenních hub, jako jsou Plasmodiophoromycetes, Oomycetes, Chytridomycetes, Zygomycetes, Ascomycetes, Basidiomycetes, Deuteromycetes a podobně.
Jako příklady, které však nejsou omezující, je možno uvést některé původce houbových a bakteriálních onemocnění, kteří spadají pod výše jmenované :
Druhy Xanthomonas, jako je například Xanthomonas oryzae ;
Druhy Pseudomonas, jako je například Pseudomonas lachrymans;
Druhy Erwinia, jako je například Erwinia amylovora ;
Druhy Pythium, jako je například Pythium ultimum ;
Druhy Phytophthora, jako je například Phytophthora infestans ;
Druhy Pseudoperonospora, jako je například Pseudoperonospora humuli nebo Pseudoperonospora cubensis ;
Druhy Plasmopara, jako je například Plasmopara viticola;
Druhy Peronospora, jako je například Peronospora pisi nebo Peronospora brassicae ;
Druhy Erysiphe, jako je například Erysiphe graminis;
Druhy Sphaerotheca, jako je například Sphaerotheca fuliginea;
Druhy Podosphaera, jako je například Podosphaera leucotricha;
Druhy Venturia, jako je například Venturia inaequalis;
Druhy Pyrenophora, jako je například Pyrenophora teres nebo Pyrenophora graminea (konidiová forma: Drechslera, Synonym: Helmin-thosporium) ;
Druhy Cochliobolus, jako je například Cochliobolus sativus (konidiová forma : Drechselera, Synonym: Helminthosporium);
Druhy
Uromyces, jako je například
Uromyces appendiculatus;
Druhy
Puccinia, j ako je například
Puccinia recondita;
Druhy
Tilletia, jako je například
Telletía caries;
Druhy
Ustilago avenae;
Ustilago, jako je například
Ustilago nuda nebo
Druhy Pellicularia, jako je například Pellicularia sasakii;
Druhy Pyricularia, jako je například Pyricularia oryzae;
Druhy Fusarium, jako je například Fusarium culmorum;
Druhy Botrytis, jako je například Botrytis cinerea;
Druhy Septoria, jako je například Septoria nodorum;
Druhy Leptosphaeria, jako je například Leptosphaeria nodorum;
Druhy Cercospora, jako je například Cercospora canescens;
Druhy Alternaria, jako je například Alternaría brassícae;
Druhy Pseudocercosporella, jako je například Pseudocercosporella herpotrichoides.
Kombinace účinných látek podle předloženého vynálezu se dají použít s obzvláště dobrým úspěchem pro potírání onemocnění obilí, jako například proti Pyrenosphora teres, Erysiphe graminis, Rhynchosporium secalis, Leptosphaeria nodorum, Septoria tritici a Puccinia spp..
Dobrá přijatelnost kombinací účinných látek pro rostliny v koncentracích, nutných pro potírání onemocnění rostlin, dovoluje ošetření nadzemních částí rostlin, sazenic, osiva a půdy.
Účinné látky se mohou převést na obvyklé přípravky, jako jsou například roztoky, emulse, suspense, prášky, pěny, pasty, granuláty, aerosoly, účinnými látkami impregnované přírodní a syntetické látky, mikrokapsle v polymerních • · · · · · • · ·· • · ·
látkách a v zapouzdřujících hmotách pro osivo, přípravky s hořlavými přísadami, jako jsou kouřové patrony a podobně, jakož i mlžící přípravky za tepla nebo za studená.
Tyto přípravky se mohou vyrobit pomocí známých způsobů, například smísením účinné látky s nastavovadly, tedy kapalnými rozpouštědly, za tlaku zkapalnělými plyny a/nebo pevnými nosiči, popřípadě za použití povrchově aktivních činidel, tedy emulgačních činidel a/nebo dispergačních činidel a/nebo pěnotvorných činidel.
V případě využití vody jako nastavovacího prostředku se mohou použít například také organická rozpouštědla jako pomocná rozpouštědla. Jako kapalná rozpouštědla přicházejí v podstatě v úvahu : aromáty, jako je například xylen, toluen nebo alkylnaftaleny, chlorované aromáty nebo chlorované alifatické uhlovodíky, jako jsou například chlorbenzeny, chlorethyleny nebo methylenchlorid, alifatické uhlovodíky, jako je například cyklohexan nebo parafiny, například ropné frakce, alkoholy, jako je například butylalkohol nebo glykoly, jakož i jejich ethery a estery, ketony, jako je například aceton, methylethylketon, methylisobutylketon nebo cyklohexanon, nebo silně polární rozpouštědla, jako je například dimethylformamid nebo dimethylsulfoxid, jakož i voda.
Jako zkapalnělé plynné nastavovací prostředky nebo nosiče se rozumí takové kapaliny, které jsou při normální teplotě a za normálního tlaku plynné, například aerosolové nosné plyny, jako jsou halogenované uhlovodíky, jakož i butan, propan, dusík a oxid uhličitý.
Jako pevné nosiče přicházejí v úvahu například přírod8 ní horninové moučky, jako jsou kaoliny, jíly, mastek, křída, křemen, attapulgit, montmorillonit nebo křemelina a syntetické horninové moučky, jako je vysoce dispersní kyselina křemičitá, oxid hlinitý a silikáty. Jako pevné nosiče pro granuláty přicházejí například v úvahu drcené a frakcionované přírodní horniny, jako je kalcit, mramor, pemza, sepiolit, dolomit, jakož i syntetické granuláty z anorganických a organických mouček, jakož i granuláty z organických materiálů, jako jsou piliny, skořápky kokosových ořechů, kukuřičné palice a tabákové stopky.
Jako emulgační a/nebo pěnotvorná činidla přicházejí například v úvahu neionogenní a anlonaktivní emulgátory, jako jsou estery polyoxyethylen-mastných kyselin a ethery polyoxyethylen-mastných alkoholů, například alkylaryl-polyglykolether, alkylsulfonáty, alkylsulfáty, arylsulfonáty, jakoiž i bílkovinné hydrolysáty. Jako dispergační činidla přicházejí v úvahu například ligninsulfitové výluhy a methylcelulosa.
V přípravcích se mohou použít látky zvyšující přilnavost, jako je například karboxymethylcelulosa a přírodní a syntetické, práškovité, zrnité nebo latexovité polymery, jako arabská guma, polyvinylalkohol, polyvinylacetát, jakož i přírodní fosfolipidy, například kefaliny a lecitiny a syntetické fosfolipidy. Dalšími additivy mohou být minerální a rostlinné oleje.
Mohou se také popřípadě používat barviva, jako jsou anorganické pigmenty, například oxidy železa, oxid titaničitý a ferokyanidová modř, nebo organická barviva, jako jsou alizarinová barviva, azobarviva a kovová ftalocyaninová barviva.
- 9 • ♦ · ·
Dále se mohou používat stopové živné prvky, jako jsou soli železa, manganu, boru, mědi, kobaltu, molybdenu a zinku.
Přípravky obsahují všeobecně v rozmezí 0,1 až 95 % hmotnostních účinných látek, výhodně v rozmezí 0,5 až 90 % hmotnostních.
Kombinace účinných látek podle předloženého vynálezu se mohou používat v přípravcích ve směsi s jinými známými účinnými látkami, jako jsou fungicidy, akaricidy, insekticidy nebo herbicidy, jakož i ve směsi s hnojivý nebo rostlinnými růstovými regulátory.
Kombinace účinné látek se mohou používat jako takové, ve formě svých přípravků, nebo z nich připravených aplikačních forem, jako jsou aplikační roztoky, emulgovatelné koncentráty, emulse, suspense, postřikové prášky, rozpustné prášky a granuláty.
Aplikace se provádí obvyklými způsoby, například poléváním, postřikováním, rozstřikováním, poprašováním, rozprašováním, napěňovánim, natíráním, mořením za sucha, mořením za mokra, mořením kalem, inkrustací a podobně.
Při ošetření částí rostlin se mohou koncentrace účinných látek v aplikačních formách pohybovat v širokém rozmezí. Všeobecně činí tato koncentrace 1 až 0,0001.% hmotnostních, výhodně 0,5 až 0,001 % hmotnostních.
Při ošetřeni osiva jsou všeobecně potřebná množství účinné látky 0,001 až 50 g na jeden kilogram osiva, výhodně ·· ····
0,01 až 10 g .
Při ošetření půdy jsou potřebné koncentrace účinné látky 0,00001 až 0,1 % hmotnostních, výhodně 0,0001 až 0,02 % hmotnostních na místě působení.
Dobrý fungicidní účinek kombinací účinných látek podle předloženého vynálezu vyplývá z následujících příkladů provedení. Zatímco jednotlivé účinné látky a také kombinace ze dvou odpovídajících účinných látek mají ve fungicidních účincích slabiny, vykazují kombinace ze tří účinných látek účinek, který překračuje jednoduchý součet účinků a také účinek známých kombinací se synergickým efektem.
Synergický efekt spočívá u fungicidů vždy v tom, že fungicidní účinek kombinace účinných látek je vyšší než součet účinku jednotlivě aplikovaných účinných látek.
Příklady provedení vynálezu
Použití kombinací účinných látek podle předloženého vynálezu vyplývá z následujících příkladů provedení.
Příklad 1
Test na Pyrenophora teres (ječmen)/kurátivní
Rorpouštědlo : 10 hmotnostních dílů N-methyl-pyrrolidonu emulgátor : 0,6 hmotnostních dílů alkylarylpolyglykoletheru.
Pro výrobu účelného přípravku účinné látky se smísí
9 · ·· « 99 9999
• 9 9 9 9 9 *
9 9 * 9 9 9 9 9
9 9 · · 9 9 • 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9999 • 9 • 9 9 • 9 9 99 9
hmotnostní díl účinné látky nebo kombinace účinných látek s uvedeným množstvím rozpouštědla a emulgátoru a koncentrát se zředí vodou na požadovanou koncentraci.
Pro zkoušku kurativní účinnosti se postříkají mladé rostliny suspensi konidií Pyrenophora teres. Rostliny se potom nechají po dobu 48 hodin pří teplotě 20 °C a 100% relativní vlhkosti v inkubační kabině. Potom se postříkají přípravkem účinné látky v uvedeném aplikovaném množství.
Potom se rostliny umístí ve skleníku při teplotě asi 20 °C a relativní vlhkosti asi 80 % .
Vyhodnocení se provádí 7 dní po inokulaci. Při tom značí 0 % stupeň účinku, který odpovídá kontrole, zatímco stupeň účinku 100 % znamená, že nebylo pozorováno žádné napadení.
Účinné látky, aplikovaná množství a výsledky pokusu vyplývaj í z následuj ící tabulky 1 .
·· ····
- 12 Tabulka 1
Test na Pyrenophora teres (ječmen)/kurátivní
účinná látka spiíkcvať: miažstvi,·,./ učíme látky: v g/h stepař fčirku v %, vzteSena na rézpřav kcntrolú
znáié (ch3)3c--/ V 21 zC2H5 C3H7-n (I) 250 38
OH C‘ \^/ CH~CH~?_C(CH3)3 CH_ 1 2 7'N (II) 250 62
OH Cl 0 CH ~ CH C(CHA A (lila) 250 68
pcdle vynálezu. - ί. (lila) J (1:1:1) 8r3 Ί 83,33 > 83,33 J 81
Příklad 2
Test na Leptosphaeria nodorum (pšenice)/kurativní
Rorpouštědlo : 10 hmotnostních dílů N-methyl-pyrrolidonu emulgátor :
0,6 hmotnostních dílů alkylarylpolyglykoletheru.
Pro výrobu účelného přípravku účinné látky se smísí hmotnostní díl účinné látky nebo kombinace účinných látek s uvedeným množstvím rozpouštědla a emulgátoru a koncentrát se zředí vodou na požadovanou koncentraci.
Pro zkoušku kurativní účinnosti se postříkají mladé rostliny suspensí spor Leptosphaeria nodorum. Rostliny se potom nechají po dobu 48 hodin při teplotě 20 °C a 100% relativní vlhkosti v inkubační kabině. Potom se postříkají přípravkem účinné látky v uvedeném aplikovaném množství.
Potom se rostliny umístí ve skleníku při teplotě asi 15 °C a relativní vlhkosti asi 80 % .
Vyhodnocení se provádí 10 dní po inokulací.
Při tom značí 0 % stupeň účinku, který odpovídá kontrole, zatímco stupeň účinku 100 % znamená, že nebylo pozorováno žádné napadení.
Účinné látky, aplikovaná množství a výsledky pokusu vyplývají z následující tabulky 2 .
·· ····
- 14 Tabulka 2
Test na Leptosphaeria nodorum (pšenice)/kurativní
účinná látka aplikace množství účinné látky v g/h .......— - il J stupeň účinku v %, vztaženo ná. nezprao. kontrolu
známé Au,-/ C3H7-n 250 1S
(I)
OH Cl \ /CH2_CH2~C-C(CH3)3 ~ ’ CH, 1 2 < N W // N—‘ 250 58
(Π)
0 Cl 0—c h—c-C(CH3)3 ζ N ú // N—' 250 J J
(IHb)
·· ···*
- 16 Příklad 3
Test na Puccinia (pšenice)/kurativní
Rorpouštědlo : 10 hmotnostních dílů N-methyl-pyrrolidonu emulgátor : 0,6 hmotnostních dílů alkylarylpolyglykoletheru.
Pro výrobu účelného přípravku účinné látky se smísí hmotnostní díl účinné látky nebo kombinace účinných látek s uvedeným množstvím rozpouštědla a emulgátorů a koncentrát se zředí vodou na požadovanou koncentraci.
Pro zkoušku kurativní účinnosti se inokulují mladé rostliny suspensí spor Puccinia recondita v 0,1% vodném agarovém roztoku. Rostliny se potom nechají po dobu 24 hodin při teplotě 20 °C a 100% relativní vlhkosti v inkubační kabině.
hodin po inokulaci se rostliny postříkaj i přípravkem účinné látky v uvedeném aplikovaném množství.
Potom se rostliny umístí ve skleníku při teplotě asi 20 °C a relativní vlhkosti asi 80 % , aby se podpořil vývin rezavých skvrn.
Vyhodnocení se provádí 10 dni po inokulaci. Při tom značí 0 % stupeň účinku, který odpovídá kontrole, zatímco stupeň účinku 100 % znamená, že nebylo pozorováno žádné napadení.
Účinné látky, aplikovaná množství a výsledky pokusu vyplývaj i z následuj ící tabulky 3 .
• ·· · • · ·
Test na Puccinia (pšenice)/kurativní
Tabulka 3
účinná látka aplikované množ. účinné látky stupeň účinku v %, vztaženo na 'nezprac. kontrolu
známé
(CH 3)3C—/ V Ί ,C2H5 w o-\CH_ / C3H7-n 12,5 )
” í í * / 12,5 J 79
J +-
OH Cl \ ”CH~CH“?-c(ch3)3 CH- I 2
^N'N w // N—'
(II) (1:1)
·· φφφφ
- 18 Tabulka 3 (pokračování)
účinná látka aplikované množ. stupeň účinku v %, vztažena na nezprac. kontrolu
účinné g/h látky v
C3H7-n 12,5
+ L
(D Ί 91
1 12,5
+ [
OH J
Cl—C — CH —CH —C(CH3)3
< N
V // N—J
(1:1) (lila)
podle vynálezu
ω Ί 18,75
+ [ +
(Π) f 6,25 + i f 100
+ J 6,25 J
(lila) J
(3:1:1)
·· 9 9 · • ♦· ····
9 · ·· • · • · ·
··· • · ·
• · · • ··· ·
• · • ·
···· • · ··* ·· ·
Příklad 4
Test na Erysiphe (ječmen)/protektivní
Rorpouštědlo : 10 hmotnostních dílů N-methyl-pyrrolidonu emulgátor : 0,6 hmotnostních dílů alkylarylpolyglykoletheru.
Pro výrobu účelného přípravku účinné látky se smísí hmotnostní díl účinné látky nebo kombinace účinných látek s uvedeným množstvím rozpouštědla a emulgátoru a koncentrát se zředí vodou na požadovanou koncentraci.
Pro zkoušku protektivní účinnosti se postříkají mladé rostliny přípravkem účinné látky v uvedeném aplikovaném množství.
Po usušení postřiku se rostliny popráší sporami Erysiphe graminis f. sp. hordei.
Rostliny se potom nechají při teplotě asi 20 °C a 80% relativní vlhkosti ve skleníku, aby se podpořil vývoj skvrn padlí.
Vyhodnocení se provádí 7 dní po inokulací. Při tom značí 0 % stupeň účinku, který odpovídá kontrole, zatímco stupeň účinku 100 % znamená, že nebylo pozorováno žádné napadení.
Účinné látky, aplikovaná množství a výsledky pokusu vyplývaj i z následuj ící tabulky 4 .
Tabulka 4
Test na Erysíphe (ječmen)protektivní
účinná látka aplikované množ. účinné látky v g/h stupeň účinku v %, vztaženo na nezprac. kontrolu
známé
(CH3)3C-£
C3H7-n Λ 12,5 Ί
(I) } • 12,5 J 34
OH J
| CH-CH—C-C(CH3)3
CH, 1 2 ζ N N—7
(II)
(1:1)
• ·
- 21 Tabulka 4 (pokračování)
účinná látka aplikované množ.' účinné látky v g/h stupeň účinku v %, vztaženo na nezprac. kontrolu
(CH3)3C- /CH 5
---' ° CH 2 Nx
c3h 7‘n 12,5 Ί
(I) + - 34
12,5 J
OH “\ | J
2—O — CH —CH '-J 1 — C(CH3)3
/N'
< 1
(lila) (1:1)
podle vynálezu
(I) 12,5 Ί
+ + e l 67
6,25 >
(II) + |
+ 6,25 J
(IHa) J
(2:1:1)
• 9 9 9 9 9

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    MM* X .1 ?l/ J'/7 7
    9 9 · · 99 • 9 · *· 99 999
    9999 9 9 999
    9999 9 99 9999 • · 9 9 9 9|
    9999 99 999 999 9»·
    1. Fungicidní prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje kombinaci účinných látek z
    A) 8-t-butyl-2-(N-ethyl-N-n-propylamino)-methyl-1,4-dioxaspiro[5,4]-děkanu vzorce I
    C3H7-n
    B) 1-(4-chlor-fenyl)-4,4-dimethyl-3-(1,2,4-triazol-l-yl-methyl)-pentan-3-olu vzorce II (= Tebuconazole) (Π) SN
    JJ
    C) derivátu triazolu vzorce III • · ·♦ ···· (ΙΠ)
    X = CH(OH) (= Triadimenol) nebo (IHa)
    X = CO (= Triadimefon) (Illb) .
  2. 2. Prostředek podle nároku 1 , vyznačující se tím, že v kombinaci účinných látek je hmotnostní poměr účinné látky vzorce I ku účinné látce vzorce II 1:0,1 až 1:1,5 a ku účinné látce vzorce III 1 : 0,1 až 1 : 1,5 .
  3. 3. Způsob potírání hub , vyznačující se tím, že se na houby a/nebo jejich životní prostředí nechá působit kombinace účinných látek podle nároku 1 .
  4. 4. Použití kombinace [činných látek podle nároku 1 pro potírání hub.
  5. 5. Způsob výroby fungicidních prostředků, vyznačující se tím, že se kombinace účinných látek podle nároku 1 smísí s plnidly a/nebo -povrchově aktivními činidly.
CZ19973753A 1995-05-30 1996-05-20 Fungicidní prostředekŹ jeho použití a způsob potírání hub CZ294124B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19519710A DE19519710A1 (de) 1995-05-30 1995-05-30 Fungizide Wirkstoffkombinationen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ375397A3 true CZ375397A3 (cs) 1998-05-13
CZ294124B6 CZ294124B6 (cs) 2004-10-13

Family

ID=7763165

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19973753A CZ294124B6 (cs) 1995-05-30 1996-05-20 Fungicidní prostředekŹ jeho použití a způsob potírání hub

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0833561B1 (cs)
CN (2) CN1190868A (cs)
AU (1) AU5998696A (cs)
BG (1) BG63523B1 (cs)
CZ (1) CZ294124B6 (cs)
DE (2) DE19519710A1 (cs)
EE (1) EE03731B1 (cs)
HR (1) HRP960262B1 (cs)
HU (1) HU217829B (cs)
PL (1) PL184451B1 (cs)
RO (1) RO120373B1 (cs)
RU (1) RU2143804C1 (cs)
SK (1) SK284256B6 (cs)
UA (1) UA47429C2 (cs)
WO (1) WO1996038040A1 (cs)
ZA (1) ZA964371B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19956095A1 (de) * 1999-11-22 2001-05-23 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen
DE10349503A1 (de) * 2003-10-23 2005-05-25 Bayer Cropscience Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen
DE102004045242A1 (de) * 2004-09-17 2006-03-23 Bayer Cropscience Ag Synergistische fungizide Wirkstoffkombinationen
DE102005006420A1 (de) * 2005-02-12 2006-08-31 Lanxess Deutschland Gmbh Fungizide Mischungen für den Holzschutz
WO2008061656A2 (de) * 2006-11-24 2008-05-29 Bayer Cropscience Aktiengesellschaft Ternäre fungizide wirkstoffkombinationen
US8841296B2 (en) 2009-03-27 2014-09-23 Council of Scientific and Industrial Research, Anusandhan Bhawan, Rafi Marg Substituted 1, 4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decanes useful as fungicides and a process for the preparation thereof
EA201692523A1 (ru) 2014-06-11 2017-05-31 Байер Кропсайенс Акциенгезельшафт Комбинации активных соединений, включающие проквиназид и спироксамин и, необязательно, протиоконазол

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3333411A1 (de) * 1983-09-16 1985-04-04 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Fungizide mittel
DE4318285A1 (de) * 1993-06-02 1994-12-08 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen

Also Published As

Publication number Publication date
BG102033A (en) 1998-09-30
DE59602890D1 (de) 1999-09-30
HRP960262B1 (en) 2000-06-30
SK160097A3 (en) 1998-04-08
HRP960262A2 (en) 1997-10-31
ZA964371B (en) 1996-12-09
CN1190868A (zh) 1998-08-19
CN101199277A (zh) 2008-06-18
UA47429C2 (uk) 2002-07-15
EE9700289A (et) 1998-04-15
BG63523B1 (bg) 2002-04-30
HUP9801747A3 (en) 1998-12-28
DE19519710A1 (de) 1996-12-05
RU2143804C1 (ru) 2000-01-10
CZ294124B6 (cs) 2004-10-13
EP0833561B1 (de) 1999-08-25
RO120373B1 (ro) 2006-01-30
EP0833561A1 (de) 1998-04-08
HU217829B (hu) 2000-04-28
WO1996038040A1 (de) 1996-12-05
EE03731B1 (et) 2002-06-17
SK284256B6 (sk) 2004-12-01
PL323592A1 (en) 1998-04-14
AU5998696A (en) 1996-12-18
HUP9801747A2 (hu) 1998-11-30
PL184451B1 (pl) 2002-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2331192C2 (ru) Фунгицидные комбинации активных веществ
JP3682988B2 (ja) 殺菌・殺カビ組成物
US4990527A (en) Fungicidal agents
US4623653A (en) Fungicidal compositions employing synergistic mixtures of a substituted 1-hydroxyethyl-triazole and triadimefon
US4514402A (en) Mixture of fungicidal agents
US5059617A (en) Synergistic fungicidal compositions
CZ375397A3 (cs) Fungicidní prostředek, jeho použití a způsob potírání hub
CZ395797A3 (cs) Fungicidní prostředek, jeho použití a způsob potírání hub
US4804673A (en) Fungicidal sulfonyl azoles
US5198456A (en) Fungicidal active compound combinations
US4914119A (en) Fungicidal agents
JPH06263607A (ja) 殺菌・殺カビ剤
MXPA02000675A (es) Combinaciones de productos activos fungicidas.
EP0106995A1 (de) Fungizide Mittel

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20160520