CZ358299A3 - Izolovaná nukleová kyselina - Google Patents

Izolovaná nukleová kyselina Download PDF

Info

Publication number
CZ358299A3
CZ358299A3 CZ19993582A CZ358299A CZ358299A3 CZ 358299 A3 CZ358299 A3 CZ 358299A3 CZ 19993582 A CZ19993582 A CZ 19993582A CZ 358299 A CZ358299 A CZ 358299A CZ 358299 A3 CZ358299 A3 CZ 358299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
seq
cell
acid
desaturase
nucleic acid
Prior art date
Application number
CZ19993582A
Other languages
English (en)
Inventor
Deborah Knutzon
Pradip Mukerji
Yung-Sheng Huang
Jennifer Thurmond
Sunita Chaudhary
Amanda Eun-Yeong Leonard
Original Assignee
Calgene Llc
Abbott Laboratories
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Calgene Llc, Abbott Laboratories filed Critical Calgene Llc
Priority to CZ19993582A priority Critical patent/CZ358299A3/cs
Publication of CZ358299A3 publication Critical patent/CZ358299A3/cs

Links

Abstract

Popisuje se D5-desaturázamastných kyselin schopnákatalyzovat přeměnu dihomo-gama-linolenové kyseliny na kyselinu arachidonovou. Dále se popisuje sekvence nuldeové kyseliny kódující D5-desaturázu, sekvence nukleové kyseliny, které s ní hybridizuji, konstrukce DNA obsahující gen D5-desaturázy a rekorrbinantní hostitelskýmikroorganizmus nebo zvíře exponující zvýšené množství D5-desaturázy. Dále se popisují způsoby desaturace mastné kyseliny v poloze D5aprodukce kyseliny arachidonové expresí zvýšeného množství D5- desalurázy. Ivfestné kyseliny a olgeje obsahující, které se desaturovalyD5-desaturázou, se produkují vrekombinantních hostitelskýchmikroorganizmech azvířatech. Popisují se také farmaceutické kompozice, kojenecké výživy nebo potravinové doplňky obsahující mastné kyseliny desaturované D5-desaturázou produkovanou rekorrbinantnímhostitelskýmmikroorganizmem nebo zvířetem.

Description

Vynález popisuje modulační stupně enzymatických komponentů vztahujících se nenasycených mastných kyselin s dlouhými v mikroorganizmu nebo ve zvířeti.
enzymů a/nebo produkci polyřetězci (PUFA)
Dosavadní stav techniky
Dvě hlavní skupiny poly-nenasycených mastných kyselin (PUFA) jsou ©3-mastné kyseliny, jejichž zástupcem je kyselina ikosapentaenová (EPA), a ωβ-mastné kyseliny, které představuje kyselina arachidonová (ARA). PUFA jsou důležitými komponenty plazmatické membrány buněk, kde se mohou vyskytyvot v takových formách, jako jsou fosfolipidy. PUFA jsou nezbytné pro správný vývoj, zvláště při vývoji mozku kojenců, tvoření a obnově tkáně. PUFA také slouží jako prekurzory jiných molekul, které jsou důležité pro člověka a zvířata, mezi něž patří prostacyklin, ikosanoidy, leukotrieny a prostaglandiny.
Čtyři nejduležitější PUFA s dlouhým řetězcem zahrnují kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a EPA, která se primárně nachází v různých typech rybího tuku, dále je to kyselina gama-linolenová (GLA), která se nachází v semenech řady rostlin, které zahrnují prvosenku {Oenothera biennis), brutnák lékařský {Borago officinalis) a černý rybíz (Ribes nigrům), a kyselina stearidonová (SDA), která se nachází mořských olejích a v semenech rostlin. GLA a další důležité PUFA s dlouhým řetězcem, jako je kyselina arachidonová (ARA) se nachází ve vláknitých houbách. ARA se mohou izolovat z tkáně zvířat zahrnující játra a žlázy vylučující adrenalin. GLA, ARA, EPA a SDA jsou samotné nebo jako potravní prekurzory důležitých mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které se podílejí na • · ·· · · ····« • · · · · · a ······ η ··· · · ··
Z. ······ a······ · · ·· syntéze prostaglandinu, léčbě onemocnění srdce a vývoji mozkové tkáně.
Poly-nenasycené mastné kyseliny mají řadu farmaceutických i léčebných využití, která zahrnují léčbu onemocnění srdce, zhoubného bujení a artritidy.
V případě DHA existuje pro komerční produkci řada zdrojů zahrnující různé mořské organizmy, oleje získané z mořských ryb žijících v chladných vodách a z frakcí vaječného žloutku.
V případě ARA se mohou pro komerční produkci použít mikroorganizmy zahrnující rod Mortierella, Entomophthora, Phytium a Porphyridium. Běžné zdroje SDA zahrnují rod Tríchodesma a Echium. Komerční zdroje GLA zahrnují prvosenku, černý rybíz a brutník lékařský. Existuje však několik nevýhod, které jsou spojeny s komerční produkcí PUFA z přirozených zdrojů. Přirozené zdroje PUFA, jako jsou zvířata a rostliny, vykazují vysoce heterogenní složení olejů. Oleje získané z těchto zdrojů se musí za účelem separace jednoho nebo více požadovaných PUFA nebo produkce oleje, který je obohacen jedním nebo více PUFA extenzivně čistit. Přirozené zdroje jsou také vystaveny neřízené fluktuaci dostupnosti. Zásoby ryb mohou být také oslabeny nadměrným rybolovem. Rybí olej má nepříjemnou chuť a zápach, jehož odstranění není ekonomicky výhodné a takový produkt pak nemusí být přijatelný jako potravní doplněk. Zvířecí oleje a určité rybí oleje se mohou hromadit v látkách znečišťujících prostředí. Zde se mohou hromadit zvířecí oleje a zvláště pak rybí oleje. Kolísání výtěžku z rybích a rostlinných zdrojů může ovlivňovat počasí a výskyt nemocí. Půda dostupná pro produkci alternativních plodin produkujících olej soutěží s expanzí lidské populace, což je spojeno s rostoucími potřebami produkce potravin na zbývající orné půdě. Plodiny, které produkují PUFA, jako je brutník lékařský, nebyly přizpůsobeny pěstování ve velkém a neprospívají dobře, jestliže se pěstují jako monokultura. Pěstování takových plodin není pak ve srovnání s lépe • · • · · « · ···· • · · · · · · ······ o ··· ·· ·· ·· ···· ··· ···· ·· ·· prospívajícími a lépe zavedenými kulturami ekonomické. Fermentace organizmů, jako ‘je Mortierella, ve velkém měřítku je také nákladná. Přirozené tkáně zvířat obsahují malé množství ARA a těžko se zpracovávají. Mikroorganizmy, jako je Porphyridium a Mortiellera se těžko kultivují v komerčním měřítku.
Potravinové doplňky a farmaceutické formulace obsahující PUFA mají stejné nevýhody jako zdroje PUFA. Doplňky, jako jsou kapsule s rybím olejem, mohou obsahovat malé množství určitých požadovaných komponent a tak jsou nutné aplikovat ve vysokých dávkách. Vysoké dávky vedou k trávení velkého množství nežádoucích komponent, které zahrnují znečišťující látky. Nepříjemná chuť a zápach doplňků je může činit nežádoucí a pro pacienta pak může být problém dodržovat léčební plán. Velká pozornost se musí věnovat podávání doplňků mastných kyselin. Nadměrný příjem může vést k supresi endogenních biosyntetických cest a k soutěžení s jinými nezbytnými mastnými kyselinami v různých lipidových frakcích in vivo, což vede k nežádoucím výsledkům. Například eskymáci jejichž strava obsahuje velké množství ω3 mastných kyselin mají zvýšenou tendenci zvracet (US patent č. 4,874,603).
Na biosyntéze PUFA se podílí řada enzymů. Kyselina linolenová (LA, 18:2 Δ9, 12) se vyrábí z kyseliny olejové (18:1 Δ°) pomocí Al2-desaturázy. Produkce ARA (20:4 Δ5, 8, 11, 14) z kyseliny dihomo-gama-linoleové (DGLA, 20:3 Δ8, 11, 14) se katalyzuje A5-desaturázou. U zvířat však nemůže dojít k desaturaci za pozicí Δ9 a proto nemohou převést kyselinu olejovou (18:1 Δ9) na kyselinu linolenovou (18:2 Δ912).
Zvířata nemohou syntetizovat kyselinu α-linolenovou (ALA, 18:3 Δ9, 12, 15) . Jiné eukaryonty zahrnující houby a rostliny mají enzymy, které způsobují desaturaci v polohách Δ12 a Δ15. Hlavní poly-nenasycené mastné kyseliny zvířat se proto získávají buď z potravin a/nebo desaturaci a elongací kyseliny linolenové (18:2 Δ9, 12) nebo ot-linolenové (18:3 Δ9, 12, 15).
Proto je takový zájem o možnost získání genetického materiálu, který se podílí na biosyntéze PUFA z druhů, jenž přirozeně produkují mastné kyseliny, a exprimovat izolovaný materiál který se muže v mikrobiálním manipulovat za nebo zvířecím systému, účelem produkce komerčního množství jednoho nebo více PUFA. Je nutné získat desaturázy mastných kyselin, geny je kódující a rekombinantní způsoby jejich produkce. Dále je nutné vytvořit ekonomické způsoby produkce specifických PUFA.
Relevantní literatura
Produkce gama-linolenové kyseliny pomocí Δβ-desaturázou se popisuje v dokumentu USPN 5,552,306. Produkce 8,11ikosadienové kyseliny za použití Afortierella alpina se popisuje v USPN 5,376,541. Produkce kyseliny dokosahexaenové pomocí dinoflagelat se popisuje v USPN 5,407,957. Klonování A6-palmitoylacylové proteinové desaturázy se popisuje v publikaci PCT WO 96/13591 a USPN 5,614,400. Klonování Δ6 desaturázy z brutníku lékařského se popisuje v publikaci PCT WO 96/21022. Klonování A9-desaturáz se popisuje ve zvěřejněné patentové přihlášce PCT WO 91/13972, EP 0 550.162 Al, EP 0 561 569 A2, EP 0 644 263 A2 a EP 0 736 598 Al a USPN 5, 057,419. Klonování Δ12 desaturáz z různých organizmů se popisuje v PCT publikaci WO 94/11516 a USPN 5,443,974. Klonování Δ15 desaturáz z různých organizmů se popisuje v PCT publikaci WO 93/11245.
Podstata vynálezu
Popisují se nové kompozice a metody vhodné pro přípravu poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem nebo PUFA. Kompozice zahrnují nukleové kyseliny kódující Δ5 • · • β · · ····* ···· · ········ ··· ·♦ »· ······ ······· · · · · desaturázu a/nebo polypeptidy vykazující aktivitu Δ5desaturázy, polypeptidy a sondy vhodné pro izolaci a detekci. Metody zahrnují kultivaci hostitelského oragnizmu nebo zvířete, které obsahuje a exprimuje jeden nebo více transgenů kódujících A5-desaturázu a/nebo polypeptid vykazující aktivitu Δδ-desaturázy. Exprese polypeptidů desaturázy vede k relativnímu zvýšení A5-desaturovaných PUFA nebo metabolických progenů, které z nich vznikají, což je výsledek změněné koncentrace enzymů a substrátů podílejících se na biosyntéze PUFA. Vynález nachází použití například pří produkci olejů obsahujících PUFA ve velkém měřítku. Tyto oleje například zahrnují ARA, EPA a/nebo DHA.
V preferovaném provedení vynálezu se popisuje sekvence nukleové kyseliny obsahující A5-desaturázu uvedenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 1), polypeptid kódovaný nukleovou kyselinou a čištěný a izolovaný polypeptid uvedený na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 2) a izolovaná nukleová kyselina kódující polypeptid uvedený na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO:
2) . V jiném provedení vynálezu se popisuje sekvence izolované nukleové kyseliny, která kóduje polypeptid, kde uvedený polypeptid desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce molekuly. Nukleová kyselina se s výhodou získala z eukaryontní buňky, jako je buňka hub rodu Mortierella nebo rodu/druhu Mortierella alpina. Preferuje se také izolovaná nukleová kyselina obsahující sekvenci, která teplotně hybridi zuje s nukleotidovou sekvencí uvedenou na obrázku č. 3A až 3D a nukleová kyselina, která kóduje aminokyselinovou sekvenci označenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 2). Zvláště se pak preferuje nukleová kyselina kódující aminokyselinovou sekvenci uvedenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 2), která se vybrala ze skupiny obsahující aminokyselinové zbytky 30 až 38, 41 až 44, 171 až 175, 203 až 212 a 387 až 394. V dalším provedení podle vynálezu se popisuje izolovaný a čištěný polypeptid, který desaturuje • · molekulu mastné kyseliny v poloze uhlíku 5 od karboxylového konce molekuly. Také se popisuje sekvence izolované nukleové kyseliny, která hybridizuje s nukleotidovou sekvencí označenou na obrázku č. 3A až 3D (SEQ ID NO: 1), sekvence izolované nukleové kyseliny, která vykazuje alespoň přibližně 50 % shodu se sekvencí na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 1).
Vynález dále zahrnuje konstrukci nukleové kyseliny obsahující nukleotidovou sekvenci označenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 1) spojenou s heterogenní nukleovou kyselinou, konstrukci nukleové kyseliny obsahující nukleotidovou sekvenci uvedenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 1) operativně spojenou s promotorem a konstrukci nukleové kyseliny obsahující nukleotidovou sekvenci uvedenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 1) operativně spojenou s promotorem, který je funkční v mikrobiální buňce.V preferovaném provedení vynálezu je mikrobiální buňkou buňka kvasinky a nukleotidové sekvence se získala z hub, jako je houba rodu Mortierella, zvláště houba druhu Mortietella alpína.
V jiném provedení vynálezu se popisuje konstrukce nukleové kyseliny, která obsahuje nukleotidovou sekvenci, jenž kóduje polypeptid obsahující aminokyselinovou sekvenci uvedenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 2), kde nukleotidové sekvence je operativně spojena s promotorem, který funguje v hostitelské buňce, a nukleotidové sekvence kóduje polypeptid, který desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny. Vynález dále popisuje konstrukci nukleové kyseliny obsahující nukleotidovou sekvenci, která kóduje funkčně aktivní Δ5desaturázu, kde desaturáza zahrnuje aminokyselinovou sekvenci, která odpovídá nebo je komplementární s celou nebo s částí aminokyselinové sekvence uvedené na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 2), kde nukleotidové sekvence je operativně spojena s promotorem funkčním v hostitelské buňce.
Vynález dále zahrnuje hostitelskou buňku obsahující konstrukci nukleová kyseliny podle vynálezu. V preferovaném provedení vynálezu se popisuje rekombinantní hostitelská buňka, která obsahuje alespoň jednu kopii sekvence DNA, která kóduje funkčně aktivní desaturázu mastné kyseliny Mortierella. alpina vykazující aminokyselinovou sekvenci uvedenou na obrázku č. 3A až D (SEQ ID NO: 2), kde buňka nebo její předek se transformoval vektorem obsahující uvedenou sekvenci DNA a kde sekvence DNA je operativně spojena s promotorem. Hostitelskou buňkou je buď eukaryont nebo buňka vybraná ze skupiny, která zahrnuje savčí buňku, hmyzí buňku, buňku hub a řas. Preferované savčí buňky zahrnují ptačí buňku, buňku hub, jako je kvasinka a buňku mořských řas. Preferované prokaryontní buňky zahrnují ty vybrané ze skupiny, která obsahuje bakterie, cyanobakterie, buňky které obsahují bakteriofága a/nebo virus. Sekvence DNA rekombinantní hostitelské buňky přednostně obsahuje promotor, který je funkční v hostitelské buňce.
Hostitelské buňky podle vynálezu, které obsahují sekvence DNA podle vynálezu jsou obohaceny mastnými kyselinami, jako jsou 20:3 mastné kyseliny. V preferovaném provedení vynálezu jsou hostiteslké buňky obohaceny 20:4 mastnými kyselinami, což se porovnává netransformovanou hostitelskou buňkou, která je zbavena sekvence uvedené DNA a/nebo je obohacena 20:5 mastnými kyselinami ve srovnání s netransformovanou hostitelskou buňkou, která neobsahuje uvedenou sekvenci preferovaném provedení vynálezu se popisuje hostitelská buňka, která obsahuje mastnou kyselinu vybranou ze skupiny zahrnující dihomo-y-linolenovou kyselinu, n-6ikosatrienovou kyselinu, 20:3 n-6 kyselinu a 20:3(8,11,14) kyselinu.
Vynález také zahrnuje způsob produkce kyseliny arachidonové v kultuře nikrobiálních buněk, kde způsob zahrnuje kultivaci mikrobiálních buněk, přičemž kultura
DNA. V jiném rekombinantní řas je buňka mořské řasy.
zahrnují ty cyanobakterie, zaharnuje velké množství buněk, které obsahují jednu nebo více nukleových kyselin kódujících polypeptid, jenž mění kyselinu dihomo-y-linolenovou na arachidonovou, kde nukleová kyselina je operativně spojená s promotorem za podmínek, kdy se exprimuje jedna nebo více nukleových kyselin, přičemž kyselina arachidonová se produkuje v kultuře mikrobiálních buněk.
V několika dalších preferovaných provedeních vynálezu je polypeptid enzymem, který desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny; nukleová kyselina se získala z Mortierelle sp. a substrát uvedeného polypeptidů se dodává exogenním způsobem.
V této metodě se používají buď eukaryontní nebo prokaryontní buňky. Preferované eukaryontní buňky jsou ty, které se vybraly ze skupiny obsahující savčí buňky, hmyzí buňky a buňky hub a řas. Preferované savčí buňky zahrnují ptačí buňky, preferovanou buňkou houby je kvasinka a preferovanou buňkou
Preferované prokaryontní buňky skupiny obsahující bakterie, obsahují bakteriofága a/nebo kyseliny obsahuj e vybrané ze buňky, které virus. Sekvence nukleové mikrobiální buňky přednostně funkční v hostitelské buňce.
polypeptid který je je možné kódující promotor, promotor
Uvedený indukovat například komponenty kultivační půdy. Preferovanými mikrobiálními buňkami, které se v těchto metodách používají, jsou kvasinkové buňky, jako jsou buňky Saccharomyces.
V jiném provedení vynálezu se popisuje rekombinantní kvasinková buňka, která přeměňuje více jak přibližně 5 % substrátu mastné kyseliny 20:3 na produkt mastné kyseliny 20:4.
Vynález také zahrnuje olej obsahující jednu nebo více PUFA. Množství uvedeného jednoho nebo více PUFA je přibližně 0,3 až 30 % arachidonové kyseliny (ARA), přibližně 0,2 až 30 % dihomo-y-linolenové kyseliny (DGLA) a přibližně 0,2 až 30 % kyseliny γ-linolenové (GLA). Preferovaným olejem podle vynálezu je ten, kde poměr ARA:DGLA:GLA je přibližně 1,0:19,0:30 až 6,0:1,0:0,2. Jiným preferovaným provedením podle vynálezu je farmaceutická kompozice obsahující oleje ve farmaceuticky přijatelném nosiči. Dále se popisuje nutriční kompozice obsahující oleje podle vynálezu. Nutriční kompozice podle vynálezu se přednostně aplikují savčímu hostiteli parenterálně nebo vnitřně. Preferovanou kompozicí podle vynálezu je kojenecká výživa. V preferovaném provedení vynálezu je kojenecká výživa ve formě roztoku nebo v pevné formě.
Vynález dále také kyseliny, kde způsob způsob desaturace mastné kultivaci rekombinantní zahrnuj e zahrnuj e mikrobiální buňky podle vynálezu za podmínek vhodných pro expresi polypeptidů kódovaného nukleovou kyselinou, kde hostitelská buňka dále obsahuje substrát mastné kyseliny vhodný pro polypeptid. V preferovaném provedení vynálezu mastné kyseliny desaturované způsoby podle vynálezu zahrnují olej obsahující mastnou kyselinu.
Vynález dále zahrnuje čištěnou nukleotidovou a peptidovou sekvenci přítomnou v SEQ ID NO: 1 až 34. Vynález dále popisuje způsoby použití sekvencí přítomných v SEQ ID NO:1 až 34, jako sondy pro identifikaci příbuzných sekvencí, jako komponenty expresívních systémů a jako komponenty systémů použitelných pro produkci transgenního oleje.
Vynález dále popisuje způsoby získání biosystémů změněných poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které desaturují molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny.
Vynález dále popisuje výživu, potravinové doplňky nebo potravinové náhražky ve formě roztoku nebo v pevné formě, které obsahují mastné kyseliny s dlouhým řetězcem podle vynálezu. Tyto výživy se mohou aplikovat člověku nebo zvířeti.
Výživy nebo doplňky podle vynálezu mohou dále obsahovat alespoň jeden makronutrient vybraný ze skupiny obsahující olej kokosového ořechu, sojový olej, olej kanoly, mono- a diglyceridy, glukózu, poživatelnou laktózu, elektrodialyzovanou syrovátku, elektrodialyzované mléko s nízkým obsahem tuku, mléčnou syrovátku, sojový protein a jiné proteinové hydrolyzáty.
Výživy podle vynálezu mohou dále zahrnovat alespoň jeden vitamin vybraný ze skupiny zahrnující vitamin A, C, D, E a B komplex a alespoň jeden minerál vybraný ze skupiny obsahující vápník, hořčík, zinek, mangan, sodík, draslík, fosfor, meď, chlorid, jód, selen a železo.
Vynález dále popisuje způsob léčby pacienta, který trpí nedostatečným příjmem nebo produkcí poly-nenasycených mastných kyselin zahrnující aplikaci potravinové náhrady pacientovi podle vynálezu v množství, které je dostatečné pro léčbu pacienta.
Vynález se dále týká kosmetických a farmaceutických kompozic materiálu podle vynálezu.
Vynález dále popisuje izolovanou nukleotidovou sekvenci obsahující sekvenci vybranou ze skupiny obsahující SEQ ID NO;
13, SEQ ID NO: 15, SEQ ID NO: 17, SEQ ID NO: 19, SEQ ID NO
21, SEQ ID NO: 22, SEQ ID NO: 23, SEQ ID NO: 24, SEQ ID NO
25, SEQ ID NO: 26 a SEQ ID NO: 27.
Vynález dále popisuje izolovanou peptidovou sekvenci obsahující peptidovou sekvenci vybranou ze skupiny obsahující SEQ ID NO: 14, SEQ ID NO: 16, SEQ ID NO: 18, SEQ ID NO: 20, SEQ ID NO: 28, SEQ ID NO: 29, SEQ ID NO: 30, SEQ ID NO: 31, SEQ ID NO: 32, SEQ ID NO: 33 a SEQ ID NO: 34.
Vynález dále popisuje transgenní oleje ve farmaceuticky přijatelných nosičích. Vynález dále popisuje potravinové doplňky, kosmetická činidla a kojeneckou výživu obsahující transgenní oleje.
Vynález dále popisuje způsob získání uparvené biosyntézy poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem zahrnující: kultivaci mikrobů, které mají buňky obsahující transgen, jenž kóduje produkt exprese transgenu. Přičemž tento • · produkt desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce uvedené molekuly mastné kyseliny, kde transgen je operativně spojen se sekvencí řídící expresi za podmínek, při kterých je transgen exprimován, přičemž dochází ke změně biosyntézy poly-nenasycených mastných kyselin v buňkách.
Vynález dále zahrnuje použití řetězce poly-nenasycené mastné kyseliny vybrané ze skupiny obsahující ARA, DGLA a EPA.
Vynález dále popisuje farmaceutické kompozice obsahující alespoň jeden nutrient vybraný ze skupiny obsahující vitamin, minerál a sacharid, aminokyselinu, volnou mastnou kyselinu, fosfolipid a antioxidant a fenolovou sloučeninu.
Definice:
A5-desaturáza: Δδ-desaturáza je enzym, který zavádí dvojnou vazbu mezi pátý a šestý uhlík od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny.
Δβ-desaturáza: Δ6 desaturáza je enzym, který zavádí dvojnou vazbu mezi šestý a sedmý uhlík od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny.
A9-desaturáza: Δ9 desaturáza je enzym, který zavádí dvojnou vazbu mezi devátý a desátý uhlík od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny.
Al2-desaturáza: Δ12 desaturáza je enzym, který zavádí dvojnou vazbu mezi 12 a 13 uhlík od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny.
Mastné kyseliny: Mastné kyseliny je třída látek obsahujících dlouhý uhlovodíkový řetězec a terminální karboxylovou skupinu. Mastné kyseliny zahrnují:
Mastné kyseliny
12:0 Kys. laurová
16:0 Kys. palmitová
16:1 Kys. palmitolejová
·· ·· • * · · • « · · ··» ·* · » · • · · ·
18 : 0 Kys. stearová
18 :1 Kys. olejová Δ9-18:1
18:2 Δ5,9 Kys. taxolejová Δ5,9-18:2
18:2 Δ6,9 Kys. 6,9- oktadekadienová Δ6,9-18:2
18:2 Kys. linolová Δ9,12-18:2 (LA)
18:3 Δ6, 9, 12 Kys. gama-linolová Δ6, 9, 12-18:3 (GLA)
18:3 Δ5,9,12 Kys. pinolenová Δ5,9,12-18:3
18:3 Kys. alfa-linolenová Δ9, 12,15-18:3 (ALA)
18:4 Kys. stearidonová Δ6,9,12,15-18:4 (SDA)
20:0 Kys. arachidonová
20:1 Kys. ikoscenová
22:0 Kys. behehová
22:1 Kys. eruková
22:2 Kys. dokasadienová
20:4 ω6 Kys. arachidonová Δ5,8,11,14-20:4(ARA)
20:3 ωβ ωδ-ikosatrienová dihomo-gama- linolenová Δ8,11,14-20:3(DGLA)
20:5 ω5 Ikosapentanová (timnodonová) Δ5,8,11,14,17- 20:5(EPA)
20:3 ω3 <o3-ikosatrienová Δ11,16,17-20:3
20:4 ω3 <a3-ikosatetraenová Δ7,10,13,16,19-22:5 (fí>3DPA)
22:5 ω3 Dokosapentanová Δ7,10,13,16,19-22:5 (C03DPA)
22;6 ω3 Dokasahexanová (cervonic acid) Δ4,7,10,13,16,19- 22:6(DHA)
24:0 Lignocerová kys.
• ·
Vzhledem k těmto definicím vynález popisuje nové sekvence DNA, konstrukce DNA, metody a kompozice, které umožňují modifikace poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem například v mikrobiálních buňkách nebo ve zvířatech. Hostitelské buňky se manipulují za účelem exprese sense a antisense transkriptu DNA, která kóduje polypeptid(y), které katalyzují přeměnu DGLA na ARA. Substrát(y) exprimovaných enzymů se mohou produkovat v hostitelské buňce nebo se mohou dodávat exogenně. Aby se dosáhlo exprese, transformovaná DNA je operativně spojena s počátečním místem transkripce a translace a s terminačními regulačními oblastmi, které jsou v hostitelské buňce funkční. Konstrukce obsahující exprimovaný gen se mohou začlenit do genomu hostitelské buňky nebo se mohou v hostitelské buňce samostatně replikovat. V případě produkce ARA obecně používané expresivní kazety zahrnují kazetu, která poskytuje aktivitu Á5-desaturázy, zvláště v hostitelské buňce, které produkuje nebo může pohlcovat DGLA. Produkce nenasycené mastné kyseliny typu ωδ, jako je ARA, se upřednostňuje v hostitelském mikroorganizmu nebo ve zvířeti, které je v podstatě neobsahuje ALA. Hostitel se vybral nebo získal odstraněním nebo inhibicí aktivity desaturázy typu Δ15 nebo ťo6 (obrázek č. 2) . Endogenní aktivita desaturázy se může ovlivnit přípravou expresivní kazety pro antisense Δ15 nebo ω3 transkriptu porušením cílového genu Δ15- nebo ©3-desaturázy prostřednictvím inzerce, substituce a/nebo delece celé nebo části cílového genu nebo přidáním inhibitoru Δ15- nebo ©3desaturázy. Produkce LA se může také zvýšit přípravou expresivních kazet pro Δ9 a/nebo Al2-desaturáz, kde jsou limitující jejich enzymatické aktivity.
Mikrobiální produkce mastných kyselin
Mikrobiální produkce mastných kyselin má několik výhod oproti izolaci z přirozených zdrojů, jako jsou ryby nebo rostliny. Je známo, že řada mikrobů obsahuje velmi zjednodušené olejové kompozice ve srovnáni s kompozicemi, které obsahuji vyšší organizmy, čímž se zjednoduší čištění požadovaných komponentů. Mikrobiální produkce není předmětem fluktuací způsobených externími proměnnými, jako je počasí a dodávka potravin. Mikrobiálně produkovaný olej je v podstatě bez kontaminace látek znečišťujících prostředí. Navíc mikroby poskytují PUFA v určitých formách, které mohou mít specifické použití. Spirulina například může poskytovat PUFA převážně v první a třetí pozici triglyceridů. Z těchto poloh se s výhodou při štěpení pankreatickými lipázami uvolňují mastné kyseliny. Po požití triglyceridů získaných od Spirulina u lidí a zvířat jsou tyto PUFA uvolněny pankreatickými lipázami, jako volné mastné kyseliny a tak jsou přímo dostupné například pro vývoj mozku kojence. Navíc produkce mikrobiálního oleje se může manipulovat řízením podmínek kultivace, zvláště přípravou určitých substrátů pro mikrobiálně exprimované enzymy nebo přidáním látek, které potlačují požadované dráhy biosyntézy. Vedle těchto výhod produkce mastných kyselin z rekombinantních mikrobů poskytuje možnost změnit přirozeně se vyskytující profil mikrobiálních mastných kyselin tím, že poskytují v hostiteli novou syntetickou dráhu nebo potlačují nežádoucí průběhy, přičemž zvyšují množství požadovaného PUFA nebo jejich konjugovaných forem a potlačují množství nežádoucích PUFA.
Produkce mastných kyselin u zvířat
Proudkce mastných kyselin u zvířat má také několik výhod.
Exprese genů desaturázy ve zvířatech může ve tkáni zvířat produkovat značně zvýšené množství požadovaných PUFA, což činí jejich izolaci z těchto tkání ekonomickou. Jestliže se například PUFA exprimují do mléka zvířat, metody izolace PUFA z mléka jsou dobře zavedeny. Vedle možnosti získání zdroje pro čištění požadovaných PUFA, zvířecí mléko se může manipulovat • · • · · · prostřednictvím exprese genů desaturázy, buď samotné nebo v kombinaci s jinými lidskými geny za vzniku zvířecího mléka z obsahem PUFA, které v podstatě odpovídá lidskému mléku během různých stádií vývoje kojence. Zvířecí mléko upravené pro požití člověkem může sloužit jako kojenecká výživa v případech, kde není možné kojení nebo kojení není žádoucí nebo v případě podvýživy nebo onemocnění.
V závislosti na hostitelské buňce, na dostupnosti substrátu a požadovaném konečném produktu(ech) se jeví velký zájem o několik polypeptidů, zvláště pak desaturáz. Termín „desaturáza znamená polypeptid, který může desaturovat jednu nebo více mastných kyselin za účelem produkce mono- nebo polynenasycené mastné kyseliny nebo jejího prekurzoru. Zvláštní zájem se jeví o polypeptidy, které mohou katalyzovat přeměnu DGLA za vzniku ARA. Jsou to enzymy, které desaturují v poloze Δ5. Termín „polypeptid znamená libovolný řetězec aminokyselin bez ohledu na délku nebo post-translační úpravy například glykosylaci nebo fosforylaci. Jestliže se vybírá specifický polypeptid vykazující desaturační aktivitu, je nutné zvažovat optimální pH polypeptidu, zda polypeptid je enzym omezený rychlostí nebo jeho komponent, zda používaná desaturáza je podstatná pro syntézu požadovaných mastných kyselin a/nebo jestli polypeptidy vyžadují kofaktory. Exprimovaný polypeptid má přednostně parametry kompatibilní s biochemickým prostředím jeho polohy v hostitelské buňce. Polypeptid například může v hostitelské buňce soutěžit o substrát s jinými enzymy. Analyzuje se Km a specifická aktivita polypeptidu, za účelem zjištění, zda tyto hodnoty jsou určujícím kritériem vhodnosti daného polypeptidu při modifikaci produkce PUFA v dané hostitelské buňce. Polypeptid používaný v určité situaci je ten, který je za daných podmínek funkční v hostitelské buňce, ale v jiném případě to může být polypeptid vykazující aktivitu desaturázy, který je schopný modifikovat relativní produkci požadovaných PUFA.
• · • · • ···· ···· • · · · · · · • · · · · ······ • · · · • · ····*·· ·· ··
V případě produkce ARA sekvence DNA kóduje polypeptid, který vykazuje aktivitu A5-desaturázy. V určitých případech se uvedená DNA může spojit s expresivní kazetou, která produkuje peptid vykazující aktivitu Δβ-desaturázy a hostitelská buňka se může zbavit jakékoli přítomné aktivity Al5-desaturázy. Toho se může dosáhnout přípravou transkripční kazety vhodné pro produkci pozitivní sekvence transkripčního produktu Δ15desaturázy tak, že se přeruší gen Al5-desaturázy nebo použitím hostitelské buňky, která přirozeně vykazuje nízkou aktivitu Δΐό-desaturázy nebo byla za tímto účelem mutována. Inhibice požadovaných desaturačních drah se může také dosáhnout použitím specifických inhibitorů desaturázy, jak se popisuje v publikaci US patent 4,778,630. Volba kombinace používaných kazet může záviset částečně na profilu PUFA v hostitelské buňce. V případě, že aktivita A5-desaturázy hostitelské buňky je limitující, nadměrná exprese samotné Δδ-desaturázy bude v obecném případě dostatečná pro zvýšení produkce ARA v přítomnosti vhodného substrátu, jako je DGLA. Produkce ARA se může také zvýšit přípravou expresívních kazet pro geny Δ9nebo Al2-desaturázy, kdy aktivity těchto desaturáz jsou limitující. Na obrázku č. 1 je zobrazeno schéma syntézy kyseliny arachidonové (20:4 ^5,8,11,14^ z ]ζγ3θΐίηγ paimitové (Cie)· Klíčový enzym v této dráze je Δδ-desaturáza, která přeměňuje DH-y-linolenovou kyselinu (DGLA, ikosatrienovou kyselinu) na ARA. Obrázek dále zobrazuje konverzi kyseliny alinolenové (ALA) na kyselinu stearidonovou pomocí Δβdesaturázy. Produkce PUFA vedle ARA zahrnující EPA a DHA je zobrazena na obrázku č. 2.
Zdroje polypeptidů vykazující desaturační aktivitu
Zdroje polypeptidů vykazující desaturační aktivitu a oligonukleotidů kódujících takové polypeptidy jsou organizmy, • · • · které produkují požadovanou poly-nenasycenou mastnou kyselinu.
Jako zdroj mi kroorgani zrny aktivity Á5-desaturázy se mohou použít mající schopnost produkovat ARA. Takové mikroorganizmy například zahrnují ty organizmy patřící k rodu Mortierellar Conidiobolus, Pythium, Phytophathora,
Penicillium, Porphyridium, Coídosporium, Mucor, Fusarium, Aspergillus, Rhodotorula a Entomophthora. V rodu Porphyridium je zajímavé Porphyridium cruentum. V rodu Mortierella zvláštní zájem budí Mortierella elongata, Mortierella exigua, Mortierella hygriphila, Mortierella ramanniana, var.
Angulispora a Mortierella alpina. V rodu Mucor zvláštní zájem budí Mucor circinelloides a Mucor javanicus.
DNA kódující požadované desaturázy se mohou identifikovat různým způsobem. Zdroj požadované desaturázy, například knihovna genomové DNA nebo cDNA z Mortierella se mohou testovat detekovatelnými enzymaticky nebo chemicky syntetizovanými sondami, které se mohou připravit z DNA, RNA nebo z nukleotidů, které se přirozeně nevyskytují, nebo z jejich směsi. Sondy se mohu syntetizovat enzymaticky z DNA známých desaturáz a jsou vhodné pro metody hybridizace za normální nebo snížené přísnosti. Oligonukleotidové sondy se mohou také použít jako zdroje testování a mohou se zakládat na sekvencích známých desaturáz zahrnujících sekvence, které jsou mezi známými desaturázami konzervativní, nebo na sekvencích peptidů získaných z požadovaného čištěného proteinu. Oligonukleotidové sondy založené na aminokyselinových sekvencích se mohou degenerovat, aby se zdůraznila degenerace genetického kódu nebo se mohou přeskupit ve prospěch preferovaných kodonů zdrojového organizmu. Oligonukleotidy se mohou použít jako primery pro PCR z reverzně přepisované mRNA ze známého nebo pochybného zdroje. Produkt PCR může mít celou délku cDNA nebo se může použít za vzniku sondy, která slouží pro získání cDNA v celé délce. V jiném případě požadovaný protein se může celý sekvenovat a uskuteční se celková syntéza DNA kódující uvedený polypeptid.
Jestliže je to nutné, izoluje se genomová DNA nebo cDNA, kterou je možné sekvenovat známou metodou. V oboru je známo, že takové metody sekvenování jsou chybné. Proto se stalo rutinou vícenásobné sekvenování jedné oblasti a stále je nutné počítat s měřitelnou četností chyb ve výsledné dedukované sekvenci, zvláště pak v oblastech, které vykazují repetice, extenzivní sekundární strukturu nebo neobvyklé složení baží, jako jsou oblasti s vysokým obsahem GC. Když vzniknou rozpory, může se provést opětné sekvenování a mohou se použít speciální metody. Uvedené speciální metody mohu zahrnovat změnu podmínek sekvenování za použití: různých teplot, různých enzymů, proteinů, které mění schopnost oligonukleotidů tvořit struktury vyššího řádu, změněných nukleotidů, jako je ITP nebo metylovaný dGTO, různého složení gelu například přidání formamidu, různých primerů nebo primerů lokalizovaných v různé vzdálenosti od problematické oblasti nebo různých templátů, jako jsou jednořetězcové DNA. Může se také použít sekvenování mRNA.
Ve většině případů některé nebo všechny kódující sekvence polypeptidu vykazující desaturační aktivitu pocházejí z přirozeného zdroje. V některých situacích je nutné modifikovat celý nebo část kodonů například zesílit expresi použitím kodonů preferovaných hostitelem. Hostitelem preferované kodony se mohou stanovit z kodonů, které se vyskytují nej častěji v proteinech, jenž se exprimují v určitém druhu hostitele v největším množství. Kódující sekvence polypeptidu vykazující desaturační aktivitu se může syntetizovat celá nebo její část. Celá DNA nebo její části se mohou také syntetizovat tak, aby se odstranily libovolné destabilizující sekvence nebo oblasti sekundární struktury, které se budou vyskytovat v přepsané mRNA. Celá nebo části DNA se mohou také syntetizovat za účelem změny složení baží na ty, • · • · • · · · · « β • · · A • · ···· ····»·· které preferuje požadovaná buňka hostitele. Způsoby syntézy sekvencí a spojení sekvencí se uvádějí v literatuře. Za účelem získání mutací přirozeně se vyskytujících genů desaturázy, aby došlo k produkci polypeptidů, který vykazuje desaturační aktivitu in vivo s fyzikálními a kinetickými parametry, jenž více vyhovují funkci hostitelské buňky, se může použít mutageneze in vitro a selekce, místně řízená mutageneze nebo jiné způsoby. Buňka pak vykazuje delší poločas rozpadu požadovaných polynensaycených mastných kyselin a vyšší rychlost produkce.
shodné alpina.
Desaturáza organizmu Mortierella alpina
Ve středu zájmu je A5-desaturáza organizmu Mortierella alpina, která má 446 aminokyselin. Aminokyselinová sekvence je zobrazena na obrázku č. 3. Gen kódující A5-desaturázu organizmu Mortierella alpina se může exprimovat v transgenních mikroorganizmech nebo ve zvířatech tak, že se docílí silnější syntézy ARA z DGLA. Mohou se také použít jiné DNA, které jsou v podstatě identické s DNA A5-desaturázy organzimu Mortierella alpina nebo které kódují polypeptidy, jenž jsou v podstatě s polypeptidem A5-desaturáza organizmu Mortierella Termín „v podstatě shodné znamená aminokyselinovou sekvenci nebo sekvenci nukleové kyseliny vykazující za účelem zvýšené preference alespoň 60 %, 80 %, 90 % nebo 95 % homologii s aminokyselinovou sekvencí Á5-desaturázy organizmu Mortierella alpina nebo se sekvencí nukleové kyseliny kódující aminokyselinovou sekvenci. V případě polypeptidů je délka porovnávaných sekvencí obecně alespoň 16 aminokyselin, upřednostňuje se alespoň 20 aminokyselin, více se upřednostňuje 35 aminokyselin. V případě nukleových kyselin délka porovnávaných sekvencí je obecně alespoň 50 nukleotidů, upřednostňuje se alespoň 60 nukleotidů a více se upřednostňuje alespoň 75 nukleotidů a nejvíce se upřednostňuje 110 nukleotidů. V typickém případě se homologie měří za použití • · softwaru pro sekvenční analýzu, jako je například Sequence Analysis software od Genetics Computer Group, University of Wisconsin Biotechnology Center, 1710 University Avenue, Madison, Wisconsin 53705, MEGAlign (DNAStar, lne., 1228 S. Park St., Madison, Wisconsin 53715) a MacVector (Oxford Molecular Group, 2105 S.Bascom Avenue, Suitě 200, Campbell, California 95008) . Takový software páruje podobné sekvence, čímž přiřazuje různé stupně homologie různým substitucím, delecím a jiným modifikacím. Konzervativní substituce typicky zahrnují substituce v následující skupinách: glycin a alanin; valin a leucin; kyselina aspartová, kyselina glutamová, asparagin a glutamin; serin a threonin; lyzin a arginin; fenylalanin a tyrozin. Substituce se mohou také provést na základě konzervativní hydrofobicity nebo hydrofility (Kyte and Doolittle, J. Mol. Biol. 157:105-132, 1982) nebo na základě schopnosti předpovídat podobnou sekundární strukturu polypeptidu (Chou and Fasman, Adv. Enzymol. 47:45-148,1978).
Další desaturázy
Vynález popisuje příbuzné desaturázy pocházející ze setjného nebo jiného organizmu. Takové příbuzné desaturázy zahrnují varianty popsané A5-desaturázy vyskytující se ve stejném nebo odlišném specie Mortierella stejně jako homology popsané A5-desaturázy z jiných specie. Vynález dále popisuje desaturázy, které, ačkoli nejsou v podstatě shodné s Δ5desaturázou Mortierella alpina, desaturují molekulu mastné kyseliny v poloze 5 uhlíku od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny. Příbuzné desaturázy mohou být identické na základě své schopnosti fungovat stejným způsobem jako popsané desaturázy, které jsou stále schopny účinně přeměnit DGLA na ARA. Příbuzné desaturázy se mohu také identifikovat na základě prohledávání sekvenční databáze. Pomocí hybridizace se sondou odvozenou z popsané desaturázy s knihovnou zkonstruovanou ze zdrojového organizmu nebo pomocí RT-PCR z mRNA ze zdrojového • · organizmu a primerů založených na popsané desaturáze, se hledají sekvence homologní s popsanou desaturázou. Takové desaturázy zahrnují lidské desaturázy, Dictyostelium discoideum a Phaeodactylum tricornum.
Oblasti polypeptidů desaturázy, které jsou důležité pro desaturační aktivitu, se mohou stanovit rutinní mutagenezí, expresí výsledných mutantních polypeptidů a stanovením jejich aktivit. Mutanti mohou zahrnovat delece, inzerce a bodové mutace nebo jejich kombinace. Typická funkční analýza začíná deleční mutagenezí za účelem stanovení N- a C-terminálních omezení proteinu nezbytných pro funkci proeteinu. Pak se provedeou vnitřní delece, inzerce nebo bodové mutace za účelem stanovení oblastí nezbytných pro funkce uvedeného proteinu. Dále se mohou použít jiné metody, jako je kazetová mutageneze nebo celá syntéza. Deleční mutageneze se provede například použitím exonukleáz, přičemž se postupně odstraní kódující oblasti 5' a 3' konců. Pro provedení takových postupů jsou dostupné kity. Po deleci je kódující oblast doplněna ligaci oligonukleotidů obsahujících počáteční a terminační kodon. V jiném případě se oligonukleotidy kódující počáteční a konečný kodon začlení do kódující oblasti za použití různých metod zahrnující místně řízenou mutagenezí, mutagenní PCR nebo ligaci k DNA, která je štěpena v existujících restrikčních místech. Vnitřní delece se mohou podobně vytvořit řadou metod, které zahrnují použití existujících restrikčních míst v DNA, použití mutagenních primerů prostřednictvím místně řízené mutageneze nebo mutagenní PCR. Inzerce se provádějí za použití metod, jako je linkrem vyhledávané mutageneze, místně řízená mutageneze nebo mutagenní PCR. Bodové mutace se provádějí způsoby, jako je místně řízená mutageneze nebo mutagenní PCR.
Chemická mutageneze se může také používat při identifikaci oblastí polypeptidů desaturázy, které jsou důležité pro aktivitu. Mutovaná konstrukce se exprimuje a testuje se schopnost pozměněného proteinu fungovat jako desaturáza.
Taková analýza struktury-funkce může stanovit, které oblasti se mohou deletovat, v kterých oblastech se toleruje inzerce a které bodové mutace dávají vzniku mutantnímu proteinu, který funguje v podstatě stejným způsobem jako přirozená desaturáza. Vynález popisuje všechny takové mutantní proteiny a nukleotidové sekvence kódující tyto proteiny.
Exprese genů desaturázy
Po té, co se získala DNA kódující polypeptid desaturázy, umístí se do vektoru schopného replikovat se v hostitelské buňce nebo se pomnožit in vitro způsobem, jako je PCR nebo dlouhé PCR. Replikační vektory mohou zahrnovat plazmidy, fágy, viry, kozmidy a podobně. Požadované vektory zahrnují vektory použitelné při mutagenezi genu nebo při expresi genu v hostitelských buňkách. Metoda dlouhého PCR provádí in vitro propagaci velké konstrukce tak, že pozmění gen, aby došlo k mutagenezi nebo k přidání expresívních signálů. Může tak dojít k propagaci výsledných konstrukcí in vitror aniž se použije replikační vektor nebo hostitelská buňka.
Za účelem exprese polypeptidů desaturázy, funkční transkripční a translační iniciační a terminační oblasti jsou operativně spojeny s DNA kódující polypeptid desaturázy. Exprese oblasti kódující polypeptid může probíhat in vitro nebo v hostitelské buňce. Iniciační a terminační oblasti transkripce a translace se odvodily z různých zdrojů, které zahrnují exprimovanou DNA, geny, o kterých se ví nebo se předpokládá, že se budou v požadovaném systému exprimovat, expresívní vektory, chemickou syntézu nebo endogenní lokus v hostitelské buňce.
Exprese in vitro
Expresi in vitro lze provést například umístěním oblasti kódující polypeptid desaturázy do expresívního vektoru určeného pro použití in vitro a přidáním králičího lyzátu • · ·· · ·« ·· ·· • ♦ * · ··· · * * · · retikulocytů a kofaktorů. Je-li to nutné mohou se začlenit také značené aminokyseliny. Takové in vitro expresívní vektory mohou poskytovat některé nebo všechny expresívní signály nezbytné pro používaný systém. Tyto metody jsou dobře známy v oboru a komponenty systému jsou běžně dostupné. V reakční směsi se může přímo testovat přítomnost polypeptidů například stanovením jeho aktivity nebo syntetizovaný polypeptid se může čistit a pak testovat.
Exprese v hostitelské buňce
Exprese v hostitelské buňce může být dočasná nebo stabilní. K dočasné expresi dochází zavedením konstrukcí, které obsahují expresívní signály funkční v hostitelské buňce, ale uvedené konstrukce se nereplikují a řídce se v hostitelské buňce začleňují, nebo se hostitelská buňka nemnozí. Dočasné exprese lze také dosáhnout vyvoláním aktivity regulovatelného promotoru, který je operativně spojen s genem. Takové indukovatelné systémy často vykazují slabou expresi. Stabilní exprese se může dosáhnout zavedením konstrukce, která se může začlenit do hostitelského genomu nebo se může samostatně replikovat v hostitelské buňce. Stabilní exprese genu se může vybrat použitím selekčního markéru, který se nachází v expresívní konstrukci nebo se transfekuje společně s expresívní konstrukcí. Pak následuje selekce buněk exprimující markér. Stabilní exprese je výsledkem začlenění. K integraci konstrukcí může dojít v hostitelském genomu náhodně nebo se může cílit prostřednictvím použiti konstrukcí obsahujících oblasti homologie s hostitelským genomem, což je dostatečné pro rekombinaci s hostitelským lokusem. Jestliže jsou konstrukce cíleny do endogenního lokusu, pak endogenní lokus může poskytnout všechny nebo některé oblasti regulující transkripci nebo translaci.
Jestliže je nutné zesílení exprese polypeptidů desaturázy ve zdrojovém organizmu, může se použít několik metod. Do • · • · hostitelského organizmu se mohou zavést další geny kódující polypeptid desaturázy. Exprese z lokusu přirozené desaturázy se může také zesílit homologní rekombinací, například začleněním silnějšího promotoru do hostitelského genomu, odstraněním destabilizačních sekvencí buď z mRNA nebo z kódovaného proteinu delecí uvedené informace z hostitelského genomu nebo přidáním stabilizačních sekvencí k mRNA (USPN 4,910,141) .
Jestliže je nutné exprimovat více než jeden odlišný gen pak zavedené geny je možné pomnožit v hostitelské buňce za použití replíkačních vektorů nebo začleněním do hostitelského genomu. Jestliže se z odděleného replikačního vektoru exprimují dva nebo více genů, je nutné, aby každý vektor vykazoval odlišný způsob replikace. Každá zavedená konstrukce, ať už se začleňuje nebo ne, by měla mít odlišný způsob selekce a neměla by být homologní s jinými konstrukcemi, což je podmínkou stabilní exprese a předchází se tak znovu uspořádání elementů mezi konstrukcemi.
Správná volba regulačních oblastí, způsoby selekce a metoda propagace zavedené konstrukce se mohou stanovit experimentálně tak, že všechny zavedené geny se mohou exprimovat v síle, která je nutná pro syntézu požadovaných produktů.
V případě, že hostitelská buňka je kvasinka, pak poskytuje také transkripční a translační oblasti. Regulační oblasti iniciace transkripce se mohou získat z genů účastnících se glykolytické dráhy, jako je dehydrogenáza alkoholu, glycerylaldehyd-3-fosfátová dehydrogenáza (GPD), fosfogukoizomeráza, fosfoglyceratová kináza atd. nebo z regulovatelných genů, jako je kyselá fosfatáza, laktáza, metalothionin, glukamyláza atd. V určité situaci, v závislosti na skutečnosti, zda je nutná konstitutivní nebo indukovaná transkripce, v závislosti na účinnosti promotoru ve spojení s otevřeným čtecím rámcem, na schopnosti spojit silný promotor • · · · • · · *
s řídící oblastí z odlišného promotoru, který umožňuje indukovatelnou transkripci, na jednoduchosti konstrukce a podobně, je možné použít libovolnou z regulačních sekvencí. Velký zájem se soustřeďuje na promotory, které se aktivují v přítomnosti galaktózy. Promotory indukovatelné galaktózou (GAL1, GAL7 a GAL10) se mohu používat pro silnou a regulovanou expresi proteinu v kvasinkách (Lue et al·., Mol. Cell. Biol. Vol. 7, P. 3446, 1987); Johnston, Microbiol. Rev. Vol. 51, p. 458, 1987). Transkripce z promotorů GAL se aktivuje proteinem GAL4, který se váže na promotorovou oblast a aktivuje transkripci v případě, že je přítomna galaktóza. Při absenci galaktózy anatagonista GAL80 se váže na GAL4 a brání GAL4 aktivovat transkripci. Přidání galaktózy brání GAL80 inhibovat aktivaci pomocí GAL4.
Zjistilo se, že nukleotidové sekvence obklopující iniciační kodon translace ATG působí expresi v kvasinkových buňkách. Jestliže je to nutné, polypeptid je v kvasinkách exprimován velmi slabě. Nukleotidové sekvence exogenních genů se mohou modifikovat, aby zahrnovaly účinnou kvasinkovou sekvenci iniciující translaci, přičemž se získá optimální exprese genu. V případě exprese v Saccharomyces se může toto uskutečnit místně řízenou mutagenezí neúčinně exprimovaného genu tak, že proběhne fúze do rámce s endogenním genem Saccharomyces. Upřednostňuje se silně exprimovaný gen, jako je gen laktázy.
Terminační oblast se může získat z 3'oblasti genu, ze kterého se získala iniciační oblast nebo z odlišného genu. Je znám velký počet terminačních oblastí, které jsou použitelné v různých hostitelích stejného nebo odlišného rodu a druhu. Terminační oblast se obvykle vybrala podle toho, zda je výhodná nebo ne, spíše než na základě určité vlastnosti. Upřednostňuje se, aby se terminační oblast získala z kvasinkového genu, zvláště pak z Saccharomyces, Schizosaccharomyces, Candida nebo Kluyveromyces. Je známo, že • ·
3'oblasti dvou savčích genů, γ interferonu a ct2 interferonu, fungují v kvasinkách.
Zavedení konstrukcí do hostitelských buněk
Konstrukce obsahující gen se může zavést do hostitelské buňky standardním způsobem. Tyto metody zahrnují transformaci, transfekcí, transdukci, zavedení, elektroporaci, libovolnou jinou metodu, fúzi protoplastů, lipofekci, konjugaci, infekci, balistické mikroinjekce, zaškrabávání nebo kterou se zavádí gen do hostitelské buňky. Používané metody transformace zahrnují transformaci acetátem litia (popisuje se v publikaci Methods in Enzymology, Vol. 194, P. 186-187, 1991). Je výhodné, aby manipulovaná hostitelská buňka, která pohlcuje sekvenci DNA nebo uvedenou konstrukci, se označila jako „transformovaná nebo „rekombinantní.
Hostitel bude obsahovat alespoň jednu kopii expresívní konstrukce.
závislosti amplifikuje
Může však obsahovat dvě kopie nebo více v na tom, zda gen se začleňuje do genomu , se nebo je přítomen na extrachromozomálním elementu, který vykazuje více kopií. Jestliže hostitelem je kvasinka, pak se mohou použít čtyři základní typy kvasinkových plazmidových vektorů: kvasinkové integrační plazmidy (YIp), kvasinkové replikační plazmidy (YRp), kvasinkové centromerní plazmidy (YCp) a kvasinkové epizomální plazmidy (YEp). YIp chybí počátek replikace kvasinek a musí se pomnožit jako integrované elementy v kvasinkovém genomu. YRp mají samostatně se replikující sekvenci získanou z chromozómů a propagují se se středním počtem kopií (20 až 40) jako samostatně se replikující nestabilní segregační plazmidy. YCp mají počátek replikace a centromerovou sekvenci a propagují se s malým počtem kopií (10 až 20) jako samostatně se replikující stabilní segregační plazmidy. Plazmidy YEp mají počátek replikace z kvasinkového plazmidu o velikosti 2 pm a propagují se s vysokým číslem kopií, jako samostatně, nepravidelně se • ·
replikující segregační plazmidy. Přítomnost plazmidů v kvasinkách se může zjistit selekcí na základě značení v plazmidů. Ve středu zájmu jsou kvasinkové vektory pYES2 (plazmid YEp je dostupný u firmy Invitrogen, propůjčuje prototropii uracilu a expresívní promotor GAL1 indukovatelný galaktózou), PRS425.pGl (plazmid YEp je možné získat od Dr. T.H.Chang, docent molekulární genetiky, Ohio State University, tento plazmid obsahuje konstitutivní promotor GPD a propůjčuje prototropii leucinu) a pYX424 (plazmid YEp má konstitutivní promotor TP1 a propůjčuje prototropii leucinu; Alber, T. and Kawasaki, G. (1982) . J. Mol. And Appl. Genetics 1: 419) .
Transformovaná hostitelská buňka se může identifikovat selekcí markéru, který je obsažen v zavedené konstrukcí.
V jiném případě oddělená markerová konstrukce se může zavést do hostitelské buňky dohromady s požadovanou konstrukcí.
V typickém případě se vybraly transformovaní hostitelé na základě jejich schopnosti růst na selekčním médiu. Selekční média mohou obsahovat antibiotikum a může jim chybět faktor, který je nezbytný pro růst netransformovaného hostitele. Takovým faktorem může být nutrient nebo růstový faktor. Takový zavedený gen markéru může propůjčovat rezistenci na antibiotika nebo kódovat podstatný růstový faktor nebo enzym a umožňuje růst na selekčním médiu, když se exprimuje v transformovaném hostiteli. Selekce transformovaného hostitele se může také vyskytnou v případě, že se může přímo nebo nepřímo detekovat exprimovaný markerový protein. Markeřový protein se může detekovat na základě jeho enzymatické aktivity, β-galaktozidáza může přeměnit substrát Xgal na zbarvený produkt a luciferáza může přeměnit luciferin na produkt emitující světlo. Markerový protein se může detekovat produkcí světla nebo změnou charakteristik. Zelený fluorescenční protein Aequorea víctorie fluoreskuje, jestliže se ozáří modrým světlem. K detekci markerového proteinu nebo molekulárního tag přítomného například v proteinu se mohou « · • · použit protilátky. Buňky exprimující markerový protein nebo tag se vyberou na základě vizuálního pozorování nebo způsobem, jako je FACS nebo panning za použití protilátek. Při výběru kvasinkových transformantů se může použít libovolný markér, který je funkční v kvasinkách. Zajímavým markérem je rezistence na kanamycin a aminoglykozid G418, stejně jako schopnost růstu na médiu, které neobsahuje uráčil, leucin nebo tryptofan.
Produkce PUFA zprostředkovaná Á5-desaturázou se může uskutečnit buď v prokaryontních nebo v eukaryontních buňkách hostitele. Prokaryontní buňky zahrnují Eschericia, Baccillusr Lactobacíllus, cyanobakterie a podobně. Eukaryontní buňky zahrnují savčí buňky, jako jsou buňky zvířat v laktaci, ptačí buňky, jako jsou kuřecí buňky a jiné buňky odpovědné za genetickou manipulaci zahrnující buňky hmyzu, hub a řas. Buňky se mohou kultivovat nebo tvořit jako část nebo celý hostitelský organizmus zahrnující zvířata. Při produkci PUFA se také mohou spolu s buňkami, zvláště při transferu genu, buněčném cílení a selekci, použít viry a bakteriofágy. V preferovaném provedení vynálezu je hostitelem libovolný mikroorganizmus nebo zvíře, které produkuje DGLA a/nebo asimiluje DGLA, který se podává exogenně, a s výhodou produkuje velké množství DGLA. Příklady hostitelských zvířat zahrnují myši, krysy, kuřata, křepelky, krocany, hovězí, ovce, prasata, kozi, jaký atd., které jsou zodpovědné za genetickou manipulaci a klonování pro rychlý nárůst transgenní expresívní populace. U zvířat lze transgen A5-desaturázy upravit prostřednictvím modifikace regulačních oblastí genu tak, aby se exprimoval v cílových organelách, tkáních a tělních tekutinách. Velký zájem je o produkci PUFA v mléku hostujícího zvířete.
Exprese v kvasinkách »· ·· • 4 4 4 · ( « I • 4 ·*
Příklady hostujících mikroorganizmů zahrnují Sacharomyces cerevisiae, Saccharomyces carlsbergensis nbeo jiné kvasinky jako Candida, Kluyveromyces nebo jiné houby například vláknité houby, jako je Aspergillus, lleurospora, Penicillium atd.. Požadované charakteristiky hostujícího mikroorganizmu jsou následující: je dobře geneticky charakterizovaný, může se použít v případě silné exprese produktu za použití fermentace s ultravysokou hustotou a seznamu GRAS což znamená, že konečný produkt je člověku. Zajímavé je také použití kvasinek jako hostujícího organizmu podle vynálezu, zvláště pak pekařských kvasinek (S. cerevisiae) . Zvláště zajímavé kmeny jsou SC334 (Mat apep4-3 prbl-1122 ura3-52 leu2-3, 112 regl-501 gall; Gene 83:57-64,
1989, Hovland P. et al.), YTC34 (a ade2-101 his3A200 Llys2-801 se od Dr. T.H.Chang, docent molekulární State University) , YTC41 (a/α ura352/ura3=521ys2-801/lys2-801 ade2-101/ade2-101 trpl-Ál/trpl-ΔΙ his3Á200/his3Á2001eu2Al/leu2Al; získal se od Dr. T.H.Chang, docent molekulární genetiky, Ohio State University), BJ1995 (získal se z instituce Yeast Genetic Stock Centre, 1021 Donner Laboratory, Berkley, CA 94720) , INVSC1 (Mat a hiw3Al leu2 trpl-289 ura3-52; získaný od firmy Invitrogen, 1600Faraday Ave., Carlsbad, CA 92008) a INVSC2 (Mat a his3A200ura3-167; získal se od firmy Invitrogen).
(obecně je bezpečný), vhodný pro aplikaci ura3-52; získal genetiky, Ohio
Exprese ve specie ptáků
Při produkci PUFA v ptačích specie a v ptačích buňkách, jako jsou kuřata, krocani, křepelky a kachny, se může provést transfer genu zavedením sekvence nukleové kyseliny kódující A5-desaturázu do buněk postupy, které jsou známé v oboru. Jestliže je nutné transgenní zvíře, mohou se připravit pluripotentní kmenové buňky embryí s vektorem, který nese transgen kódující Δδ-desaturázu a které se mohou vyvinout na
9 9 9 9··» 9 · * * 9 9 ♦ · * 9
9 9 9 9 9 9 »» * *
9 V * * * « • 9 9999 999 9999 99 9« dospělé zvíře (USPN 5,162,215; Ono et al. (1996) Comparatíve Biochemistry and Physiology A 113(3):287-292; WO 9612793; WO 9606160) . Ve většině případů se bude transgen modifikovat za účelem exprese velkého množství desaturázy, přičemž se zvýší produkce PUFA. Transgen se může modifikovat například transkrípční a/nebo translační regulační oblastí, která funguje v ptačích buňkách, jako jsou promotory, které řídí expresi v určitých tkáních a v částech vajec, jako je žloutek. Regulační oblasti genů je možné získat z různých zdrojů, jak je virus anemíe kuřete nebo virus ptačí leukózy nebo ptačí geny, jako je gen kuřecího ovalbuminu.
Exprese v hmyzích buňkách
Produkce PUFA v hmyzích buňkách se může provést z použití bakulovirových expresívních vektorů nesoucích transgen Δ5 desaturázy. Bakulovirové expresívní vektory jsou dostupné u několika komerčních zdrojů, jako je firma Clontech. Vynález popisuje metody produkce hybridních a transgenních kmenů řas , jako jsou mořské řasy, které obsahují a exprimují transgen desaturázy. Transgenní mořské řasy je možné připravit způsobem, který se popisuje v SPN 5,426,040. Stejně jako v jiných expresívních systémech načasování, rozsah exprese a aktivita transgenu desaturázyse může regulovat spojením sekvence kódující polypeptid s vhodnou transkrípční nebo translační regulační oblastí, která se zvolila pro dané určité použití. Zvláště zajímavá je promotorové oblast , která se může indukovat za předem vybraných podmínek růstu. Pro tyto účely lze použít zavedení mutací citlivých na teplotu a/nebo mutací jako odezvy na metabolity do sekvencí kódujících transgen desaturázy, jejích regulačních oblastí a/nebo genomu buněk, do kterých se zavede transgen.
Exprese v rostlinách « *
XI ··»····! X · · · · » • · · · · · ····*·· I
Produkci PUFA v rostlinách lze provést za použiti různých rostlinných transformačních systémů, jako je Agrobacterium tumefaciens, rostlinné viry, transformace částic do buněk a podobně. Vše se popisuje v dokumentu US přihláška sériové číslo 08/834,033 a 08/956,985 a v pokračování uvedené přihlášky.
Transformovaná hostitelská buňka se kultivuje z vhodných podmínek, které jsou upraveny pro dosažení požadovaného výsledku. V případě, že hostitelské buňky rostou v kultuře, podmínky se v typickém případě optimalizují, aby se dosáhlo produkce s nejvyšším nebo nejvíce ekonomickým výtěžkem PUFA, který se vztahuje na aktivitu desaturázy. Kultivační médium může v optimálním případě zahrnovat: zdroj uhlíku, zdroj dusíku, přidání substrátu, konečnou koncentraci přidaného substrátu, formu přidaného substrátu, aerobní a anaerobní podmínky kultivace, teplotu kultivace, indukční činidlo, indukční teplotu, fází růstu vhodnou pro indukci, fázi růstu vhodnou pro sebrání buněk, pH, hustotu a udržování selekce. Mikroorganizmy, jako jsou například kvasinky, se přednostně kultivují v selekčním kultivačním médiu, které zahrnuje kvasinkovou peptonovou půdu (YPD) a minimální kultivační médium (obsahující aminokyseliny, kvasinkovou dusíkatou bázi a síran amonný a postrádá komponenty vhodné pro selekci, například uráčil). Je nutné substráty, které se mají přidat nejdříve rozpustit v etanolu. Je-li to nezbytné, exprese polypeptidu se může vyvolat například přidáním galaktózy, čímž se vyvolá exprese řízená promotorem GAL.
Exprese ve zvířatech
Exprese v buňkách hostitelského zvířete může být dočasná nebo stabilní. Dočasná exprese se může provést metodami dobře známými v oboru například infekcí nebo lipofekcí a může se opakovat, aby se udržela požadovaná síla exprese zavedené konstrukce (Ebert, WO 94/05782). Stabilní exprese lze • · dosáhnout začleněním konstrukce do hostitelského genomu, což vede ke vzniku transgenního zvířete. Konstrukci je možné zavést například mikroinjekcí do pro-jádra oplodněného vajíčka nebo transfekcí , retrovirovou infekcí nebo jinými způsoby, kterými lze konstrukci zavést do vytvořené buněčné linie, která se může zavést do dospělého zvířete {US patent č. 4,873,191; US patent č. 5,530,177; US patent 5,565,362; US patent č. 5,366,894; Wilmut et al., (1997) Nátuře 385:810).
Rekombinantní vajíčka nebo embrya se přenesou do náhradní matky (US patent č. 4,873,191; US patent č. 5,530,177; US patent č. 5,565,362; US patent č. 5,366, 894; Wilmut et al., (1997) Nátuře 385:810) .
Po narození se transgenní zvířata identifikují například na základě přítomnosti zavedeného genu markéru, jako je barva srsti, pomocí PCR nebo Soutehernovým přenosem vzorků krve, tkáně nebo mléka, čímž se detekuje zavedená konstrukce, nebo imunologickými nebo enzymatickými testy, čímž se detekuje exprimovaný protein nebo produkované produkty (US patent č. 4,873,191; US patent č. 5,530,177; US patent č. 5,565,362; US patent č. 5,366,894; Wilmut et al., (1997) Nátuře 385:810). Výsledná transgenní zvířata mohou být celkově transgenní nebo mohou být mozaikové, které mají transgeny v podsadě jejich buněk. Nástup savčího klonování se uskutečňuje fúzováním nukleotidové buňky s enukleovaným vajíčkem. Pak následuje přenos do náhradní matky a je tak možné získat zvíře nebo buňku obsahující zavedenou konstrukci. Dříve než k tomu dojde je nezbytné, aby se transgen vyskytoval zárodečné linii zvířat, aby mohlo dojít k pomnožení (Wilmut et al., (1997)
Nátuře 385:810).
Exprese v hostitelském zvířeti ma určitou účinnost, zvláště, když zvířetem je domácí zvíře. V případě produkce PUFA v tekutinách, které je možné jednoduše získat hostitelského zvířete, jako je například mléko, transgen desaturázy je možné exprimovat v savčích buňkách ze samice hostitele a obsah PUFA se v hostitelských buňkách může měnit. Transgen desaturázy se může přizpůsobit pro expresi tak, že zůstává v savčích buňkách nebo se sekretuje do mléka, pak se produkt produkce PUFA nachází v mléce (WO 95/24488).Exprese se může cílit do savčí tkáně za použití specifických regulačních sekvencí, jako je bovin α-laktalbumin, a-kasein, β-kasein, γkasein, κ-kasein, β-laktoglobulin nebo syrovátkový kyselý protein a může také zahrnovat jeden nebo více intronů a/nebo signální sekvence sekrece (US patentč. 5,530,177, Rosen; US patent č. 5, 565,362 Clark et al.; US paetnt č. 5, 366, 894, Garner et al.; WO 95/23868).
Exprese transgenů desaturázy nebo antisense transkriptů desaturázy, které se tímto způsobem přizpůsobily, se mohou použít pro změnu množství specifických PUFA nebo jejich derivátů, které se nacházejí ve zvířecím mléce. Navíc transgen Δδ-desaturázy se může exprimovat buď samotný nebo spolu s jiným transgenem za účelem produkovat zvířecí mléko, které obsahuje vyšší složku PUFA nebo poměry a koncentrace PUFA, které odpovídají lidskému mateřskému mléku (Prieto et al., WO 95/24494) .
Čištění mastných kyselin
Mastné kyseliny desaturované v poloze Δ5 se mohou najít v hostitelském mikroorganizmu nebo ve zvířeti jako volné mastné kyseliny nebo ve spojení s formami, jako jsou acylglyceroly, fosfolipidy, sulfolipidy nebo glykolipidy a mohou se extrahovat z hostitelské buňky různými způsoby, které jsou dobře známy v oboru. Takové způsoby mohou zahrnovat extrakci organickými rozpouštědly, sonikaci, extrakci superkritických tekutin za použití například oxidu uhličitého. Dále se mohou použít fyzikální postupy, jako jsou tlak nebo jejich kombinace. Zvláště zajímavá je extrakce metanolem a chloroformem. Je-li to nutné, vodná vrstva se může okyselit, aby se protonizovaly negativně nabité části a tím se zvýšila
• · • · parcionizace požadovaných produktů v organické vrstvě. Po extrakci se mohou organická rozpouštědla odstranit odpařením v proudu dusíku. Když se izolují v konjugované formě, produkty se mohou enzymaticky nebo chemicky štěpit, aby se uvolnila volná mastná kyselina nebo méně komplexní konjugát. Ty mohou být předmětem další manipulace za vzniku požadovaného konečného produktu. Konjugované formy mastných kyselin se štěpí hydroxidem draselným.
V případě, že je nezbytné další čištění, mohou se použít standardní metody. Takové metody mohou zahrnovat extrakci, aplikaci močoviny, frakční krystalizací , hPLC, frakční destilaci, chromatografií na silikagelu, centrifugaci při vysokých rychlostech nebo destilaci nebo kombinace uvedených metod. Ochrana reakčních skupin, jako jsou kyselé nebo alkenylové skupiny, se může provést v libovolném kroku známých metod, například alkylace nebo jodizace. Metody obvykle zahrnují metylaci mastných kyselin za vzniku metylesterů. Podobně lze ochranou skupinu odstranit v libovolném kroku. Čištění frakcí obsahujících ARA, DHA a EPA lze provést aplikací močovinou a/nebo frakční destilací.
Použití mastných kyselin
Existuje řada využití mastných kyselin podle vynálezu. Sondy založené na DNA podle vynálezu se mohou použít ve způsobech izolace příbuzných molekul nebo ve způsobech pro detekci organizmů exprimujících desaturázy. Při použití jako sondy DNA nebo oligonukleotidy musí být detekovatelné. To je obvykle doprovázeno zachycením značení buď na vnitřním místě, například začleněním upraveného zbytku, nebo na 5' nebo 3'konec. Takové značení je možné detekovat přímo, může vázat druhou molekulu, která je detekovatelné značená nebo se může vázat na neznačenou druhou molekulu a detakovatelně značenou terciální molekulu. Tento proces prodlužovat, pokud je to praktické, aby se dosáhlo uspokojivého detekčního signálu bez • · * nežádoucí úrovně signálu pozadí. Sekundární, terciální e přemosťovací systémy mohou zahrnovat použití protilátek proti libovolné jiné molekule, zahrnující značení nebo jiné protilátky nebo mohou zahrnovat libovolné molekuly, které se vzájemně váží. Je to například systém biotinstreptavidin/avidin. Detakovatelné značení v typickém případě zahrnuje radioaktivní izotopy, molekuly, které chemicky nebo enzymaticky produkují nebo mění světlo, enzymy, které produkují detekovatelné reakční produkty, magnetické molekuly, fluorescenční molekuly nebo molekuly, které po navázání mění svou své fluorescenční nebo světlo-emitující charakteristiky. Příklady metod značení se popisují v publikaci USPN 5,011,770.
V jiném případě navázání cílových molekul se může detekovat přímo měřením změn teploty roztoku při navázání sondy prostřednictvím izotermální titrační kalorimetrie nebo potažením sondy nebo cíle na povrch a detekcí změny rozptylu světla z povrchu, ke které dochází navázáním cíle nebo sondy. To se může provést systémem BIAcore.
PUFA produkované rekombinantními způsoby se mohou použít v různých oblastech. Dodávání PUFA lidem a zvířatům v různých formách může vést ke zvýšenému množství PUFA ne pouze přidaným PUFA, ale také jejich metabolickými progeny.
V případě, že inherentní dráha A5-desaturázy není u jedince funkční, pak ošetření ARA nemusí vést pouze ke zvýšení množství ARA, ale také produktu downstream ARA, jako jsou prostaglandiny (obrázek č. 1). Pro komplexní regulační mechanizmy může být nezbytné kombinovat různé pUFA nebo přidat různé konjugáty PUFA za účelem předcházet, řídit nebo obcházet takové mechanizmy, kterými se u jednotlivce dosahuje požadovaného množství specifických PUFA.
Nutriční kompozice
Vynález také popisuje nutriční kompozice. Takové kompozice pro účely uvedeného vynálezu zahrnují libovolné potraviny nebo přípravky vhodné pro člověka. Mohou se aplikovat enterálně nebo parenterálně. Tyto přípravky po vstupu do těla (a) vyživují a staví tkáně nebo dodávají energii a/nebo (b) udržují, obnovují nebo podporují adekvátní nutriční statut nebo metabolickou funkci.
Nutriční kompozice podle vynálezu obsahuje alespoň olej nebo jednu kyselinu, které se produkují v souladu s vynálezem, a mohou se vyskytovat v pevné nebo kapalné formě. Navíc kompozice může zahrnovat poživatelné makronutrienty, vitaminy a minerály v množství, které jsou nutné pro určité použití. Množství takových složek kolísá v závislosti na skutečnosti, zda kompozice je určená pro použití normálními zdravými kojenci, dětmi nebo dospělými jedinci, kteří tyto doplňky vyžadují ze zvláštních důvodů, jako je například jistý metabolický stav (například metabolická porucha).
Příklady makronutrientů, které se mohou přidávat do kompozice zahrnují, ale nejsou omezeny na poživatelné tuky, sacharidy a proteiny. Příklady takových poživatelných tuků zahrnují, ale nejsou omezeny na kokosový olej, sojový olej a mono- a diglyceridy. Příklady takových sacharidů zahrnují, ale nejsou omezeny na glukózu, poživatelnou laktózu a hydrolyzovaný škrob. Dále se uvádějí příklady proteinů, které se mohou využít jako nutriční kompozice podle vynálezu. Jsou to například sojové proteiny, elektrodialyzovaná syrovátka, elaktordialyzované odtučněné mléko, mléčná syrovátka nebo hydrolyzáty těchto proteinů.
S ohledem na vitaminy a minerály do nutričních kompozic je možné přidat: vápník, fosfor, draslík, sodík, chlorid, hořčík, mangan, železo, měď, zinek, selen, jód a vitaminy A, E, D, C a komplex vitaminů B. Dále se mohou přidat jiné takové minerály a vitaminy.
Komponenty využívané v nutričních kompozicích podle vynálezu jsou semi-čištěného nebo čištěného původu. Termín • · · · · · • · · · • » · ) · · · • » · · · · • · • · · · „semi-čištěný nebo „čištěný znamená materiál, který se připravil čištěním přirozeného materiálu nebo syntézou.
Příklady nutričních kompozic podle vynálezu zahrnují, ale nejsou omezeny na kojenecké výživy, potravinové doplňky a rehydratační kompozice. Nutriční kompozice zahrnují, ale nejsou omezeny na ty, které využívají enterální nebo parenterální doplňky pro kojence, speciální kojenecké výživy, doplňky pro staré lidi a doplňky pro lidi s gastrointestinálními problémy a/nebo s poruchami střebávání.
Nutriční kompozice
Typická nutriční kompozice podle vynálezu bude obsahovat požívatelné makronutrienty, vitaminy a minerály v množství, které je nutné pro různé použití. Množství takových látek kolísá v závislosti na skutečnosti, zda výživa je určena pro aplikaci normálním, zdravým jedincům, kteří jsou dočasně vystaveny stresu nebo jsou určeny subjektům, kteří mají specializované potřeby vzhledem k jistým chronockým nebo akutním stádiím onemocnění (například metabolické poruchy). Odborníkům je zřejmé, že komponenty, které se využívají v nutričních kompozicích podle vynálezu pocházejí ze semičištěného nebo čištěného zdroje. Termín „semi-čištěný nebo „čištěný znamená materiál, který se připravil čištěním přirozeného materiálu nebo syntézou. Tyto metody jsou dobře známy v oboru (Code of Federal Regulations for Food
Ingredients and Food Processing; Recommended Dietary Allowances, 10th Ed., National Academy Press, Washington, D.C., 1989).
V preferovaném provedení vynálezu jsou nutriční přípravky enterálním nutričním produktem, upřednostňuje se enterální nutriční produkt určený pro děti a dospělé. Vynález popisuje nutriční přípravek, který je vhodný pro výživu dospělých, kteří jsou vystaveny stresu. Výživa obsahuje vedle PUFA podle • · · • · vynálezu, makronutrienty, vitaminy a minerály v množství, které poskytuje denní nutriční dávka pro dospělé jedince.
Makronutriční komponenty zahrnují poživatelné tuky, sacharidy a proteiny. Příklady poživatelných tuků jsou kokosový olej, sojový olej mono- a diglyceridy a oleje PUFA podle vynálezu. Příklady sacharidů jsou glukóza, poživatelná laktóza a hydrolyzovaný kukuřičný škrob. Typickým zdrojem proteinu je sojový protein, elektrodialyzovaná syrovátka nebo elektrodialyzované netučné mléko nebo mléčná syrovátka nebo hydrolyzáty uvedených proteinů. Mohou se použít jiné zdroje proteinů. Tyto makronutrienty se mohou přidat ve formě běžně přijatelných nutričních látek v množství, které odpovídá složení lidského mateřského mléka nebo energetickému základu, to znamená, že se uvedené množství vztahuje kalorický základ.
Metody tvoření kapalných a enterálních nutričních formulací jsou dobře známy v oboru a popisují se v příkladech provedení vynálezu.
Enterální formulace se může sterilizovat a následně používat ve formě „připravený pro konzumaci (RTF) nebo se mohou uchovávat v koncentrovaném roztoku nebo ve formě prášku. Prášek je možné připravit sušením enterálního přípravku roztřikem, který se připravuje podle shora uvedených metod. Přípravek se může rekonstituovat rehydratací koncentrátu. Kojenecké výživy a výživy pro dospělé jsou dobře známy v oboru a jsou běžně dostupné (např. Similac®, Ensure®, Jevity® a Alimentům® od firmy Ross Products Division, Abbott Laboratories). Olej nebo kyselina podle vynálezu se může přidat do libovolného přípravku v množství popsaném dále v textu.
Energetická hustota nutriční kompozice, když je v kapalné formě, se může v typickém případě pohybovat v rozmezí 0,6 kcal až 3,0 kcal na mililitr. V pevné nebo práškové formě může nutriční doplněk obsahovat přibližně 1,2 až více než 9 kcal na gram, upřednostňuje se 3 až 7 kcal na gram. V obecném případě • · osmolalita kapalného produktu může být nižší než 700 mOsm. Více se upřednostňuje hodnota nižší než 660 mOsm.
Výživa v typickém případě zahrnuje vedle PUFA podle vynálezu, vitaminy a minerály, což napomáhá přijímat požadovanou minimální denní dávku těchto substancí. Vedle shora uvedených PUFA může být nutné doplnit nutriční kompozici zinkem, mědí a kyselinou listovou a dalšími antioxidanty. Věří se, že uvedené látky také poskytují podporu stresovanému imunitnímu systému a tak přináší jedinci jistý benefit. Přítomnost zinku, mědi a kyseliny listové není nutná, aby se dosáhlo pozitivního účinku na imunitní supresi. Farmaceutická kompozice se může také doplnit uvedenými látkami.
Ve více preferovaném provedení nutriční kompozice obsahuje vedle antioxidantního systému a komponentů PUFA zdroj sacharidů, kde alespoň 5 hmotnostních procent uvedených sacharidů tvoří nestravitelný oligosacharid. Ve více preferovaném provedení vynálezu nuriční kompozice navíc obsahuje protein taurin a karnitin.
PUFA nebo jejich deriváty, které se připravují popsanými způsoby, se mohou použít jako potravinové náhrady nebo doplňky zvláště pak u kojenecké výživy u pacientů vyživovaných intravenózně nebo při prevenci nebo léčbě podvýživy. V typickém případě lidské mateřské mléko vykazuje profil mastných kyselin obsahující přibližně 0,15 % až 0,36 % DHA, přibližně 0,03 % až 0,13 % EPA, přibližně 0,30 až 0,88 % ARA, Přibližně 0,22% až 0,67 % DGLA a přibližně 0,27 až 1,04% GLA. Převládajícími triglyceridy v mateřském mléce jsou 1,3-dioleoyl-2-palmitoyl s 2-palmitoylglyceridy, které jsou lépe absorbovány než 2-oleoyl nebo 2-lineoylglyceridy (USPN 4,876,107). Pak se mastné kyseliny, jako jsou ARA, DGLA, GLA a/nebo EPA připravované podle vynálezu, mohou použít při změně složení kojeneckých výživ, aby lépe napodobily složení PUFA v lidském mateřském mléce. Olejová kompozice vhodná pro použití ve farmakoligických nebo v potravinových doplňcích, • · · zvláště pak u náhražek mateřského mléka nebo jeho doplňků, bude přednostně obsahovat jednu nebo více ARA, DGLA a GLA. Více se upřednostňuje, aby olej obsahoval přibližně 0,3 až 30 % ARA, přibližně 0,2 až 30 % DGLA a přibližně 0,2 až 30 % GLA.
Koncentrace a poměry ARA, DGLA a GLA se mohou upravit pro určité konečné použití. Když se připravuje doplněk mateřského mléka nebo jeho náhražka, olejová kompozice, která obsahuje dvě nebo více látek ze skupiny zahrnující ARA, DGLA a GLA je v poměru přibližně 1:19:30 až 6:1:0,2. Například mateřské mléko u zvířat vykazuje poměr ARA: DGLA: DGL, který kolísá v rozmezí 1:19:30 až 6:1:0,2. Preferují se poměry 1:1:1, 1:2:1 a 1:1:4. Když se produkují PUFA v hostitelské buňce dohromady, je vhodné upravit rychlost a procenta přeměny prekurzorového substrátu, jako je GLA a DGLA na ARA, aby se tak přesně řídily poměry PUFA. 5 až 10 % rychlost konverze DGLA na ARA se může použít pro produkci poměru ARA : DGLA přibližně 1:9, zatímco rychlost konverze přibližně 75 až 80 % se může použít při produkci poměru ARA : DGLA 6:1. Proto se může použít jak v systému buněčné kultury nebo v hostitelském organizmu, regulace časování , rozsahu a specifity exprese desaturázy za účelem modulace množství a poměru PUFA. Oleje se mohou izolovat a rekombinovat v požadovaných koncentracích a v poměrech v závislosti na použitém expresívním systému, kterým je například buněčná kultura nebo zvíře exprimující olej(e) ve svém mléce. Množství olejů poskytující uvedené poměry PUFA se mohou stanovit následujícími standardními protokoly. PUFA nebo hostitelské buňky, které je obsahují, se mohu také použít jako doplňky krmivá pro zvířata, přičemž mění složení mastných kyselin v mléce nebo v tkáních na složení, které je přijatelnější pro aplikaci lidem nebo zvířatům.
V případě potravinového doplňku se mohou PUFA nebo jejich deriváty začlenit do potravinářských olejů, tuků nebo margarinů, které se tvoří tak, že při normálním použití recipient dostane požadované množství. PUFA se mohou také • * • ·
přidat do kojeneckých výživ , nutričních doplňků nebo jiných potravinářských produktů a mohu se použít jako protizánětlivé činidla nebo činidla, která snižují hladinu cholesterolu.
Farmaceutické kompozice
Vynález popisuje farmaceutickou kompozici obsahující jednu nebo více kyselin a/nebo výsledné oleje produkované podle zde popsaných metod. Taková farmaceutická kompozice může obsahovat jednu nebo více kyselin a/nebo olejů stejně jako standardní, netoxický farmaceuticky přijatelný nosič, adjuvans nebo vehikl, jako je například fyziologický roztok pufrovaný fosfátem, voda, etanol, polyoly, rostlinné oleje, smáčecí činidlo nebo emulze, jako je například emulze voda/olej. Kompozice může být ve formě kapaliny nebo pevné látky. Kompozice může být například ve formě tablet, kapsulí, poživatelné kapaliny nebo prášku, v injektovatelné formě nebo ve formě povrchově aplikované masti nebo krému.
Možné způsoby aplikace zahrnují například orální, rektální a parenterální aplikaci. Způsob aplikace bude samozřejmě záležet na požadovaném účinku. Jestliže se kompozice má použít pro léčbu drsné, suché nebo podrážděné kůže nebo při léčbě kůže nebo vlasů, které jsou ovlivněné onemocněním, může se aplikovat povrchově.
Dávka kompozice aplikovaná pacientovi může stanovit odborník v závislosti na různých faktorech, jako je hmotnost pacienta, stáří pacienta, stav imunitního systému.
S ohledem na formu kompozice může být například roztok, disperze, suspenze, emulze nebo sterilní prášek, který se pak může rekonstituovat.
Kompozice podle vynálezu se může dále využít pro kosmetické účely. Mohou se přidat do dříve existujících kosmetických přípravků. Vytvoří se směs, která se může použít jako změkčovací kompozice.
Farmaceutické kompozice se mohou používat pro aplikaci komponentu PUFA jednotlivci.V hodné farmaceutické kompozice mohou obsahovat fyziologicky přijatelné sterilní vodné nebo nevodné roztoky, disperze, suspenze nebo emulze nebo sterilní prášky pro přípravu sterilních roztoků nebo disperzí. Příklady vhodných vodných nebo nevodných nosičů, ředidel, rozpouštědel nebo vehiklů zahrnují vodu, etanol, polyoly (propylenglykol, polyethylenglykol, glycerol a podobně), jejich vhodné směsi, rostlinné oleje (jako je olivový olej) a injektovatelné organické estery, jako je etyloleját. Vhodná těkavost se může udržovat v případě disperze například zachováním požadované velikosti částic a použitím povrchových činidel. Může být také nutné použít izotonní činidla například cukry, chlorid sodný a podobně. Vedle takových inertních ředidel kompozice také může zahrnovat adjuvans, jako je smáčecí činidla, emulgátory a suspendační činidla, sladidla, příchutě a aroma.
Suspenze vedle aktivních sloučenin mohou obsahovat suspendační činidla, jako je například etoxylovaný izostearylalkohol, polyoxyetylensorbitol a sorbitanestery, mikrokrystalická celulóza, metahydroxid hliníku, bentonit, agar-agar a tragakant nebo směsi uvedených látek a podobně.
Pevné dávkovači formy, jako jsou tablety a kapsule se mohou připravit za použití metod dobře známých v oboru. PUFA podle vynálezu mohou tvořit tablety spolu s běžnými tabletovými bázemi, jako je laktóza, sacharóza a kukuřičný škrob v kombinaci s s pojidlem, jako je akacia, kukuřičný škrob nebo želatina, dezintegrační činidla, jako je bramborový škrob nebo kyselina alginová a lubrikační prostředek, jako je kyselina sterová nebo sterát hořečnatý. Kapsule se mohou připravit začleněním těchto ekcipientů do želatinových kapsulí buď samotných nebo s antioxidanty a s komponenty PUFA. Množství antioxidantů a komponentů PUFA, které by se měly začlenit do farmaceutické kompozice by měly souhlasit se shora uvedeným průvodcem.
·· ♦♦ * 99 ·»
9 9 9 ·«·· · » · »> « · · · «> · ·♦ 9 9 · ···««.
• » » * 9 » » • 4 99 · · 999 9 999 99 99
Termín „léčit znamená buď předcházet nebo redukovat výskyt nežádoucích stavů. Například léčit supresi imunity znamená buď předcházet výskytu této suprese nebo redukce síly takové suprese. Termíny „pacient a „jedinec jsou zaměnitelné a oba tyto termíny znamenají zvíře. Termín „zvíře znamená libovolného teplokrevného savce, ale není omezen na psi, lidi, opice a bezocasé opice. Termín „přibližně znamená množství, které kolísá v daném rozmezí v závislosti na použití. Libovolné numerické číslo nebo rozmezí specifikované ve specifikacích by se mohlo upravovat podle shora uvedeného termínu.
Termín „dávka znamená množství nutriční nebo farmaceutické kompozice podávané pacientovi v jediné aplikaci a je navržena tak, aby se zavedlo účinné množství antioxidantů a strukturních triglyceridů. Odborníkům je zřejmé, že jediná dávka kapalného nutričního prášku by měla poskytnout shora uvedené množství antioxidantů a.PUFA. Dávka by měla zahrnovat objem , který typický dospělý jedinec je schopen konzumovat při jedné aplikaci. Toto množství může široce kolísat v závislosti na věku, hmotnosti, pohlaví nebo zdravotním satvu pacienta. Obecně platí, že jedna dávka kapalného nutričního produktu by měla obsahovat objem 100 až 600 ml, upřednostňuje se 125 až 500 ml a nejvíce se preferuje 125 až 300 ml.
PUFA podle vynálezu se mohou také přidat do potravin dokonce tehdy, jestliže doplňky nejsou nutné. Kompozice se například mohou přidat do libovolného typu potravin, které se neomezují na margariny, máslo, sýry, mléko, jogurt, čokoláda, bonbony, sušenky, salátové oleje, tuky vhodné pro tepelné zpracování, maso, ryby a nápoje.
Farmaceutické aplikace
V případě farmaceutického použití (v lidské a veterinární medicíně) se mohou kompozice obecně aplikovat orálně nebo libovolným jiným způsobem, při kterém může dojít k úspěšné
99
9 9 9
9 9 * 9 · ·
9999 • 9 absorbci. Το znamená například parenterálně (to je podkožně, do svalu nebo intravenózně), rektálně nebo vaginálně nebo povrchově, což může být například kožní mast nebo roztok. PUFA podle vynálezu se mohou aplikovat samostatně nebo v kombinaci s farmaceuticky přijatelným nosičem nebo ekcipientem. Jestliže jsou dostupné želatinové kapsule jsou preferovanou formou aplikace. Doplnění potravy, jak se popisuje shora v textu, se může také provádět orálním způsobem aplikace. Nesaturované kyseliny podle vynálezu se mohou aplikovat v konjugovaných formách nebo jako sole, estery, amidy nebo proléčiva mastných kyselin. Vynález popisuje libovolné farmaceuticky přijatelné sole. Zvláště se preferují sole sodíku, draslíku a litia. Dále se využívají N-alkylpolyhydroxaminové sole, jako je Nmetylglukamin, který se popisuje v publikaci WO 96/33155. Preferovanými estery jsou etylestery. Jako pevné sole se mohou estery aplikovat ve formě tablet. V případě intravenózní aplikace se mohou PUFA nebo jejich deriváty začlenit do běžných formulací, jako jsou Intralipidy. Profil mastných kyselin v plazmě normálního dospělého jedince je 6,64 až 9,46 ARA, 1,45 až 3,11 % DGLA a 0,02 až 0,08 % GLA. Tyto PUFA nebo jiné metabolické prekurzory se mohou aplikovat buď samotné nebo ve směsi s jinými PUFA, aby se dosáhlo u pacienta normálního profilu mastných kyselin. Jestliže je to nutné jednotlivé komponenty formulací mohou být dostupné ve formě kitů, které jsou vhodné pro jediné nebo vícenásobné použití. Typická dávka určité mastné kyseliny je 0,1 mg až 20 mg nebo dokonce 100 g denně a upřednostňuje se 10 mg až 1, 2, 5 nebo 10 g denně nebo molární ekvivalentní množství jejich derivátů. Vynález dále popisuje parenterální nutriční kompozice obsahující přibližně 2 až 30 hmotnostních procent mastných kyselin vypočítaných jako triglyceridy. Preferují se kompozice, které obsahují přibližně 1 až 25 hmotnostních procent celkové kompozice PUFA jak GLA (USPN 5,196,198). Do kompozice se mohou přidat jiné vitaminy a zvláště pak v tucích • · · · · · · • · · ··· ······· ·· ·· rozpustné vitaminy, jako je vitamin A, D, E a L-karnitin. Jestliže je to nutné mohou se přidat konzervační činidla, jako je například α-tokoferol, v typickém případě tvoří přibližně 0,1 hmotnostních procent.
Vhodné farmaceutické kompozice mohou obsahovat fyziologicky přijatelné sterilní vodné nebo nevodné roztoky, disperze, suspenze nebo emulze a sterilní prášky vhodné pro rekonstituci na sterilní injektovatelné roztoky nebo disperze. Příklady vhodných vodných a nevodných nosičů, ředidel, rozpouštědel nebo vehiklů zahrnují vodu, etanol, polyoly (propyllenglyol, polyetylenglykol, glycerol a podobně), jejich vhodné směsi, rostlinné oleje (jako je olivový olej) a injektovatelné organické estery, jako je etyloleát. Vhodnou fluiditu lze udržovat v případě disperzí například zachováním požadované velikosti částic nebo použitím povrchově aktivních činidel. Může být také nutné zahrnout izotonická činidla, například cukry, chlorid sodný a podobně. Vedle takových inertních ředidel kompozice může také zahrnovat adjuvans, jako jsou smáčecí činidla, emulgační a suspendační činidla, sladidla, příchutě a parfemovací činidla.
Suspenze vedla aktivních látek mohou obsahovat suspendační činidla, jako je například etoxylované izostearylalkoholy, polyoxyetylensorbitol a sorbitanestery, mikrokrystalická celulóza, metahydroxid hlinitý, bentonít, agar-agar a tragakant nebo směsi uvedených látek a podobně.
Zvláště preferované kompozice obsahují estery diacetyltartarové kyseliny a mono- a diglyceridů rozpuštěné ve vodném médiu nebo v rozpouštědle. Estery diacetyltartarové kyseliny a mono- a diglyceridů mají hodnotu HLB přibližně 9 až 12 a jsou podstatně více hydrofilní, než existující antimikrobiální lipidy, které vykazují hodnoty HLB 2 až 4. Tyto existující hydrofóbní lipidy se nemohou tvořit ve formě vodných kompozic. Tyto lipidy se mohou rozpouštět ve vodném médiu v kombinaci s estery diacetyltartarové kyseliny a mono46 a diglyceridů. V souladu s tímto provedením vynálezu estery diacetyltartarové kyseliny a mono- a diglyceridů (například DATEM-C12:0) se taví s jinými aktivními antimikrobiálními lipidy (například 18:2 a 12:0 monoglyceriody) a mísí se za vzniku homogenní směsi. Homogenita umožňuje zvýšit antimikrobiální aktivitu. Směs se může zcela dispergovat ve vodě. To není možné bez přidání esterů diacetyltartarové kyseliny a mono- a diglyceridů. Dříve než se přidá voda se vše promíchá s dalšími monoglyceridy. Vodná kompozice se pak může míchat za sterilních podmínek s fyziologicky přijatelnými ředidly, konzervačními činidly, pufry nebo hnacími látkami , které jsou nutné pro vytvoření spreje nebo inhalační formy.
Vynález dále popisuje léčbu řady poruch pomocí mastných kyselin. Doplňování PUFA podle vynálezu se může použít při léčbě restenózy po angioplastice. Symptomy zánětů, revmatické artritidy a astma a lupénky se mohou léčit pomocí PUFA podle vynálezu. Důkazy ukazují, že PUFA se mohou podílet na metabolizmu vápníku, což naznačuje, že PUFA podle vynálezu se mohou použít při léčbě nebo prevenci osteoporózy a kamenů v ledvinách nebo v močovém ústrojí.
PUFA podle vynálezu se mohou použít při léčbě zhoubného bujení. Ukázalo se, že maligní buňky vykazují změnu ve složení mastných kyselin. Navíc mastné kyseliny zpomalují růst uvedených buněk a způsobují jejich úmrtí a zvyšují jejich citlivost k chemoterapeutickým činidlům. Ukázalo se, že GLA způsobuje re-expresi buněčných adhezivních molekul E-kaderinu v buňkách karcinomů, přičemž ztráta exprese uvedených molekul je spojena s agresivní tvorbou metastáz. Klinické testy intravénozní aplikace ve vodě rozpustných litných solí GLA pacientům se zhoubným bujení pankreasu ukazují podstatné zvýšení pacientů, kteří přežívají. Podávaní PUFA je také vhodné pro léčbu kachexie spojené s zhoubným bujením.
PUFA podle vynálezu se mohou také použít při léčbě cukrovky (USPN 4,826,877; Horrobin et al., Am. J. Clin. Nutr.
Vol. 57 (Suppl.), 732S-737S) . Změněný metabolizmus mastných kyselin a jejich složení se demonstruje u zvířat trpících cukrovkou. Tyto změny naznačují, že se podílí na komplikacích, které vznikají při dlouhodobém onemocnění cukrovkou. Tyto komplikace zahrnují retinopatii, neuropatii, nefropatii a poškození reprodukčního systému. Petrklíčový olej, který obsahuje GLA, je schopen bránit a napravit poškození nervů při dlouhodobě trvající cukrovce.
PUFA podle vynálezu se mohou používat při léčbě ekzémů, při redukci krevního tlaku. Nedostatečnost mastných kyselin se projevuje ekzémy a studie naznačují, že GLA pozitivně působí na ekzémy. GLA se také podílejí na snížení vysokého tlaku spojeného se stresem. Ukázalo se, že GLA a DGLA inhibují agregaci destiček, způsobují vazolidaci, snižují hladinu cholesterolu a inhibují proliferaci hladkého svalstva stěn cév a vláknité tkáně (Brenner et al., Adv. Exp. Med. Biol. Vol. 83, p.85-101, 1976). Aplikace GLA nebo DGLA samotného nebo v kombinaci s EPA snižuje nebo brání krvácení v gastrointestinálním traktu a jiné vedlejší účinky, které jsou spojeny s aplikací nesteroidních protizánětlivých léčiv (USPN 4,666, 701). GLA a DGLA také předchází nebo léčí endometriózu a premenstruální syndrom (USPN 4,758,592) a léčí myalgickou encefalomyelitidu a chronickou únavu po virové infekci (USPN 5,116,871).
Další použití PUFA podle vynálezu zahrnuje použití při léčbě AIDS, roztroušené sklerózy, akutního respiračního syndromu, vysokého tlaku a zánětlivého onemocnění kůže. PUFA podle vynálezu se mohou také použít ve formulích určených pro celkové posílení a pro geriatrickou léčbu.
Veterinární aplikace
Je třeba poznamenat, že shora uvedené farmaceutické a výživné kompozice se mohou také aplikovat zvířatům, stejně jako lidem. Zvířata mohou mít stejné potřeby a stejné stavy jako lidé. Olej nebo kyseliny podle vynálezu se mohou používat jako doplňky krmení zvířat.
Přehled obrázků na výkresu
Obrázek č. 1 ukazuje možnou dráhu syntézy kyseliny arachidonové (20:4 Δ5, 8, 11, 14) a kyseliny stearadinové (18:4 Δ6, 9, 12, 15) z kyseliny palmitové (Ci6) z různých organizmů, které zahrnují řasy, Mortierella a lidi. Tyto PUFA mohou sloužit jako prekurzory jiných molekul důležitých pro člověka a jiná zvířata. Mezi uvedené molekuly patří prostacykliny, leukotrieny a prostaglandiny. Některé z nich jsou zde zobrazeny.
Obrázek č. 2 ukazuje možný způsob produkce PUFA vedle ARA, zahrnující EPA a DHA v případě různých organizmů.
Obrázek č. 3A až D ukazuje sekvenci DNA Δδ-desaturázy Mortierelle alpina a dedukovanou aminokyselinovou sekvenci.
Obrázek č. 4 ukazuje dedukovanou aminokyselinovou sekvenci fragmentu PCR (uvádí se v příkladu č. 1).
Obrázek č. 5A a 5B ukazuje uspořádání proteinové sekvence A5-desaturázy s Δβ-desaturázami.
Obrázek č. 6A až 6B ukazuje účinek časování přidání substrátu relativně k indukci konverze substrátu za účelem produkce SC334 obsahující gen A5-desaturázy.
Obrázek č. 7A a 7B ukazující účinek koncentrace indukčního činidla na expresi A5-desaturázy v SC334.
Obrázek č. 8A a 8B ukazuje účinek teplotní indukce na aktivitu A5-desaturázy v SC334.
Obrázek č. 9A a 9B ukazuje účinek hostitelského kmene na konverzi substrátu na produkt v kmenech exprimujících gen Δ5desaturázy při teplotě 15 °C.
• · · • ·
Obrázek č. 10A a 10B ukazuje účinek hostitelského kmene na konverzi substrátu na produkt v kmenech exprimujících gen Δ5desaturázy při teplotě 30 °C.
Obrázek č. 11 ukazuje účinek hostitelského kmene exprimující cholinovou transferázu stejně jako gen Δ5desaturázy na konverzi substrátu na produkt.
Obrázek č. 12A a 12B ukazuje účinek složení média a teploty na konverzi substrátu produktu ve dvou hostitelských kmenech exprimujících gen A5-desaturázy.
Obrázek č. 13 ukazuje uspořádání proteinové sekvence Ma 29 a kontig 253538a.
Obrázek č. 14 ukazuje uspořádání proteinové sekvence Ma 524 a kontig 253538a.
Popis sekvencí:
SEQ ID NO: 1 ukazuje sekvenci DNA A5-desaturázy
Mortierella alpina.
SEQ ID NO: 2 ukazuje aminokyselinovou sekvenci Δ5desaturázy Mortierella alpina.
SEQ ID NO: 3 ukazuje dedukovanou aminokyselinovou sekvenci fragmentu PCR M. alpina (popisuje se v Příkladu 1).
SEQ ID NO: 4 až SEQ ID NO: 7 ukazuje dedukovanou aminokyselinové aminokyselinové sekvence různých Δβ-desaturáz.
SEQ ID NO: 8 a SEQ ID NO: 9 ukazuje sekvence PCR primeru Δβ-desaturáz.
SEQ ID NO: 10 ukazuje primer reverzní transkripce celkové
RNA.
SEQ ID NO: 11 a SEQ ID NO: 12 ukazuje aminokyselinové motivy sekvence desaturázy.
SEQ ID NO: 13 a SEQ ID NO: 14 ukazuje nukleotidovou a aminokyselinovou sekvenci desaturázy Dictyostelium discoideum.
• · ····· ····· ··· ·· • · ···· ······· ··
SEQ ID NO: 15 a SEQ ID NO: 16 ukazují nukleotidovou a aminokyselinovou sekvenci desaturázy Phaeodactylum tricornutum.
SEQ ID NO: 17 až 20 ukazuje nukleotidovou a dedukovanou aminokyselinovou sekvenci klonu cDNA Schizochytrium.
SEQ ID NO: 21 až 2 7 ukazuje nukleotidovou sekvenci pro lidské desaturázy.
SEQ ID NO: 28 až SEQ ID NO: 34 zobrazují peptidové
sekvence lidských desaturáz.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1: Izolace nukleotidové sekvence Δ5 desaturázy
z organizmu Mortierella alpina
Organizmus Mortierella alpina produkuje kyselinu arachidonovou (ARA, 20:4) z prekurzoru 20:3 pomocí Δ5 desaturázy. Nukleová sekvence kódující Δ5 desaturázu pocházející z Mortierella alpina se získala pomocí amplifikace PCR za použití prvního řetězce cDNA Mortierella alpina a degenerovaných oligonukleotidových primerů odpovídajících aminokyselinovým sekvencím, které jsou mezi A6-desaturázami z Synechocystis a Spirulina konzervativní. Postup je následuj ící:
Celková RNA se izolovala ze třídenní kultury organizmu Mortierella alpina produkující PUFA za použití protokolu podle publikace Hoge et al. (1982) Experimental Mycology 6: 225-232. RNA se používala pro přípravu dvouřetězcové cDNA za použití systému lambda-ZipLox od firmy BLR. Postupuje se podle instrukcí výrobce. Několik velikostí cDNA organizmu Mortierella alpina se zabalilo odděleně za vzniku knihoven z různými inzerty průměrné velikosti. Knihovna s úplnou délkou zahrnuje přibližně 3 x 106 klonů, přičemž průměrná velikost inzertu je 1,77 kb. Knihovna vhodná pro sekvenování obsahuje přibližně 6 x 105 klonů, přičemž průměrná velikost inzertu je
1,1 kb. 5 μς celkové RNA se reverzně přepsalo za použití Superscript RTázy firmy BLR a primeru Tsyn (5'CCAAGCTTCTGCAGGAGCTCTTTTTTTTTTTTTTT-3'), SEQ ID NO: 10.
Degenerované oligonukleotidy se navrhly tak, aby byly vhodné pro oblasti, které jsou mezi dvěmi sekvencemi Δβ-desaturázy cyanobakterií konzervativní. Použily se specifické primery D6DESAT-F3 (SEQ ID NO: 8) (5'CUACUACUACUACAYCAYACOTAYACOAAYAT-3' ) a D6DESAT-R3 (SEQ ID NO: 9) (5 '-CAUCAUCAUCAUOGGRAAOARRTGRTG-3 '), kde Y=C+T, R=A+G a O=I+C. Amplifikace PCR se provedla v objemu 25 μΐ a reakce zahrnuje templát získaný ze 40 ng celkové RNA, 2 pM každého primeru, 200 μΜ každého deoxyribonukleotidovéhc trifosfátu, 60 mM Tris-Cl, pH 8,5, 15 mM (NHJzSOo 2 mM MgCls· Vzorky se nejdříve denaturovaly při teplotě 95 °C po dobu 5 minut, pak se držely při teplotě 72 °C a přidalo se 0,2 jednotek Taq polymerázy. Podmínky PCR jsou následující: teplota 94 °C po dobu 1 minuty, teplota 45 °C po dobu 1,5 minuty, teplota 72 °C po dobu 2 minut. PCR proběhlo ve 35 cyklech. PCR za použití těchto primerů, prvního řetězce cDNA Mortierella alpína produkuje reakční produkt o velikosti 550 bp. Porovnáním dedukované aminokyselinové sekvence PCR fragmentu Mortierella alpina SEQ ID NO: 3 se objevily oblasti homologie s Δ6desaturáz (uvádí se na obrázku č. 5). Srovnávané oblasri vykazují pouze přibližně 28 % shody.
Produkt PCR se použil jako sonda pro izolaci klonů cDNA z knihovny Mortierella alpina. Nejdelší klon cDNA Ma29 se označil jako pCGN5521 a zcela se sekvenovaly oba řetězce. cDNA je obsažena ve vektoru pZLl jako inzert o velikosti 1 481 bp (Bethesda Research Laboratories ) a začíná s ATG, obsahuje otevřený čtecí rámec kódující 446 aminokyselin. Čtecí rámec obsahuje sekvenci dedukovanou z fragmnetu PCR. Zjistilo se, že sekvence inzertu cDNA obsahuje oblasti homologní s Δ6desaturázou (obrázek č. 5). Například se zjistilo, že tři ·· · · ····· • · · · · · · ······ • · · · · · · ·· ···· ···««·· ·· ·· konzervativní histidinové boxy (které se pozorovaly v desaturázách vázaných na membráně (Okuley et al., (1994) The Plant Cell 6: 147-158) jsou přítomny v sekvenci Mortierella v polohách aminokyselin 171 až 175, 207 až 212 a 387 až 391 (obrázek č. 3) , Zjistilo se, že aminokyselinový motiv HXXHH, který je typický pro třetí histidinový box z desaturázy organizmu Mortierella, je QXXHH, SEQ ID NO: 11 až 12. Překvapivě N-konec kódovaného proteinu vykazuje podstatnou homologii s proteiny cytochromu b5. Tak klón cDNA Mortierella reprezentuje fúzí mezi cytochromem b5 a desaturázou mastné kyseliny. Vzhledem k tomu, že cytochrom b5 funguje jako donor elektronů při navázání desaturáz na membránu, je možné, že Nterminální doména cytochromu b5 tohoto desaturázového proteinu se účastní jeho funkce. To může být výhodné při expresi desaturázy v heterogenních systémech při produkci PUFA.
Příklad 2: Exprese klonů desaturázy M. alpina v kvasinkách
Transformace kvasinek
Transformace kvasinek acetátem litia se provedla podle standardních protokolů (Methods in Enzymology, Vol. 194, p. 186-187, 1991). Kvasinky se kultivovaly v kultivačním médiu
YPD při teplotě 30 °C. Buňky se centrifugovaly, resuspendovaly se v TE a opět se centrifugovaly a resuspendovaly se v TE obsahujícím 100 mM acetát litný. Pak proběhla centrifugace a opět se buňky resuspendovaly v TE/acetát litný. Resuspendované kvasinky se inkubovaly při teplotě 37 °C po dobu 60 minut za stálého míchání. Přidala se nosičova DNA a do zkumavek se připravily alikvoty kultury kvasinek. Dále se do kumavek přidala transformující DNA a zkumavky se inkubovaly po dobu 30 minut při teplotě 30 °C. Přidal se roztok PEG (35 % (hmotnost/objem) PEG 4 000, 10 mM acetát litný, TE pH 7,5) a pak následuje inkubace po dobu 50 minut při teplotě 30 °C.
Uskutečnil se teplotní šok provedený při teplotě 42 °C po dobu 5 minut, buňky se centrifugovaly do peletu , promyly se TE,
opět se centrifugovaly a resuspendovaly se v TE. Resuspendované buňky se pak nanesly na plotny se selektivním médiem.
Exprese desaturázy v transformovaných kvasinkách
Klony cDNA z organizmu Mortierella alpina se testovaly, zda vykazují aktivitu desaturázy. Jako pozitivní kontrola se použila A5-desaturáza kanoly (získaná pomocí PCR použitím prvního řetězce cDNA ze semen Brassica napus kultivar 212/86 za použití primerů založených na publikované sekvenci (Arondel et al. Science 258: 1353-1355)). Gen Al5-desaturázy a gen z cDNA klonu Ma29 se začlenil do expresívního vektoru pYES2 (Invitrogen) za vzniku plazmidů pCGR-2 a pCGR-4. Tyto plazmidy se transfekovaly do kvasinek S. cerevisiae kmen 334 a exprimovaly se po indukci galaktózou v přítomnosti substrátů, které umožňují detekci specifické aktivity desaturázy.
cerevisiae kmen 334 obsahující Používané substráty, produkóvané produkty a indikované aktivity desaturázy byly: DGLA (konverze na ARA indikuje aktivitu Á5-desaturázy) , kyselina linolenová (konverze na ARA indikuje aktivitu Δβ-desaturázy, konverze na
Kontrolním kmenem byl S nezměněný vektor pYES2.
ALA indikuje aktivitu Al5-desaturázy), kyselina olejová (endogenní substrát připravený kvasinkami S. cerevisiae, konverze na kyselinu linolenovou indikuje aktivitu Δ12desaturázy, která kvasinkám S. cerevisiae chybí) nebo ARA (konverze na EPA indikuje aktivitu Al7-desaturázy). Výsledky jsou uvedeny v tabulce č. 1 dále v textu. Lipidové frakce se extrahovaly následujícím způsobem: kultury se kultivovaly po dobu 48 až 52 hodin při teplotě 15 °C. Buňky se centrifugovaly, pelet se promyl sterilní ddH2O a znovu se centrifugací připravil pelet. Pelety se suspendovaly mícháním na vortexu v metanolu. Přidal se chloroform s tritridekanon (jako inertní standard). Směsi se inkubovaly alespoň jednu • · hodinu při teplotě místnosti nebo přes noc při teplotě 4 °C. Extrahovala se vrstva chloroformu a filtrovala se za použití Whatmanova filtru s jedním gramem nevodného síranu sodného za účelem odstranění partikul! a zbytku vody. Organická rozpouštědla se odpařila při teplotě 40 °C v proudu dusíku. Extrahované lipidy se pak derivatizovaly na metylestery mastných kyselin (FAME) a nalyzovaly se chromatografií (GC) přidáním 2 ml 0,5 N hydroxidu draselného v metanolu. Zkumavka se uzavřela. Vzorky se zahřály na teplotu 95 °C až 100 °C po dobu 30 minut a ochladily se na teplotu místnosti. Pak se přidaly přibližně 2 ml 14 % fluoridu boritého v metanolu a zahřátí se opakovalo. Po té, co se extrahovaná lipidová směs ochladila, přidaly se 2 ml vody a 1 ml hexanu za účelem extrakce FAME pro analýzu GC. Procenta konverze se vypočítala dělením produkovaného produktu součtem produkovaného produktu a přidaného substrátu a pak násobeno 100. Pro výpočet procenta konverze kyseliny olejové , kde se nepřidal žádný substrát, se celková produkovaná kyselina linolenová dělí součtem kyseliny olejové a produkované kyseliny linolenové násobeno 100.
Tabulka č. 1
Exprese desaturázy M. alpina v pekařských kvasinkách
klón Typ enzymatické aktivity % konverze substrátu
pCGR-2 Δ6 0 (18:2 až 18:3©6
Al5-desaturáza Δ15 16,3 (18:2 až
kanoly 18:3ω3)
Δ5 2,0 (20:3 až 18:3ω3)
Δ17 2,8 (20:4 až 20:5ω3)
Δ12 1,8 (18:1 až 18:2co6)
pCGR-4 (M. alpina Ma29) Δ6 0
Δ15 0
Δ5 15, 3
Δ17 0, 3
Δ12 3, 3
Kontrolní klón Al5-desaturázy vykazuje 16,3 % konverzi substrátu. Klon pCGR-4 exprimující cDNA Ma29 přeměnil 15,3 % substrátu 20:3 na 20:4ω6, což indikuje, že gen kóduje Δ5desaturázu. Pozadí (nespecifická konverze substrátu) se v tomto případě pohybuje mezi 0 až 3 %. Dále se zjistilo, že substrát v různých koncentracích inhibuje aktivitu. Když se přidal substrát v koncentraci 100 μΜ, procento konverze kleslo ve srovnání s koncentrací substrátu 25 μΜ (uvedeno dále v textu). Navíc jestliže koncentrace substrátu DGLA kolísají v rozmezí přibližně 5 μΜ až 200 μΜ, pak procento konverze DGLA na ARA je v rozmezí přibližně 5 až 75 % s A5-desaturázou M. alpina.
Tyto data ukazují, že desaturázy s různými specifitami substrátu se mohu exprimovat v heterogenním systému a používají se za účelem produkce poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem.
Tabulka č. 2 reprezentuje zajímavé mastné kyseliny, jako procento celkových lipidů extrahovatelných z kvasinkového hostitele S.cerevisiae 334 s indikovaným plazmidem. V růstovém médiu není obsažena žádná glukóza. Afinitní plynová chromatografie se používala k separaci použila pro ověření identity produktu(ů) lipidů. GC/MS se Očekávaný produkt
Al5-desaturázy organizmu B. napus, což je a linolenová kyselina, se detekoval, kdyžse exogenně přidal její substrát kyselina linolenová do indukované kvasinkové kultury. Toto zjištění naznačuje, že 1 exprese desaturázového genu • · • · v kvasinkách produkuje funkční enzym a detekovatelné množství produktu za současných růstových podmínek. Oba exogenně přidané substráty se pohltily kvasinkami, ačkoli do kvasinek se začlenilo o trochu méně PUFA s delšími řetězci, což je kyselina dihomo-y-linolenová (20:3), než kyseliny linolenové (18:2), když se přidaly ve volné formě, aby se indukovala kvasinková kultura. Kyselina arachidonová se v kvasinkách detekovala jako nové PUFA, když se přidala kyselina dihomo-ylinolenová jako substrát pro kvasinky S. cerevisiae 334 (pCGR4) . To ukazuje, že pCGR-4 (MA29) je Á5-desaturázou z M. alpina. Dosud se ve stavu tehniky nezmiňuje žádná izolace ani exprese A5-desaturázy v libovolném zdroji.
Φ « • φ • φ
3 M 1—>
O O co 1
l·-1
4^ co 4^ CD
ff I-1 P
I co CO 3
l·-1 • · • · P'
CO O<
* f—1 co kyselina ω ω ι—1 ω
cd co p:
(Λ cd
co 3 3
3
3 3
3 CD CD
CD 3 31
P- P- l·—
3 3
3 3 2 CU
i_, H. H.
p- 3 3
3 3
P
3 p 3 i— O CD
3 3 P P· 3 3 -a I s 3 p- O 3
3 P CD 1—i 1 3 CD
O O 3 H- (—1 O PJ.
P £ 3 £5 P- 3 O
P- o P- o 3 CD <
P 1 P |—i O 3 3'
O -< O Φ I—1 O
3 1 3 CD <
O 3 0 O 3 3'
< P- < O
3' 3 o 3' &>' < 3'
CD
O <
3'
PJ.
CD
CD
P
O cQ
CD
P' £
ω
3'
M CD 1—1
P3 <
<
cn
P3
ÍDs
Ω
P φ ·
PCGR-4 (Δ5) PCGR-2 (Δ15) PYES2 (kontrolní) Plazmid v kvasinkách (enzym)
67 1 60, 1 1 1 1 66, 9 18:2 začleněný
o |-- Cá o ot-18: 3 produkovaný L.
o o O γ-18 : 3 produkovaný
32, 3 50, 4 Cn CO 4^ 20:3 začleněný
cn ·> 00 O O 20:4 produkovaný I_
o CO o -4 4^ 18:1* přítomný i
o O o 18:2 produkovaný
s ui
3'
CD
P*
P3 <
Pl3'
P
3<
CD
3pi3 π
O
P
O o
CD
O
O
CD
O <
‘C'
O
P i—1
PP
PP
3“
CD
X
P
O <
Ω
P
N <
Cfl
P3
CD
H
P
Ω<
ro cn
-j
• * · · · ·
• · · v • · » ♦ • · · · » · · · · » t « • · ♦ ·
Příklad 3: Optimalizace kultivačních podmínek
Tabulka 3A ukazuje účinek koncentrace substrátu exogenních volných mastných kyselin na pohlcení a konverzi produktu mastných kyselin v kvasinkách. Vyjadřuje se jako procento celkových extrahovaných kvasinkových lipidů. Ve všech případech malé množství exogenního substrátu (1 až 10 μΜ) vede k pohlcení malého množství substrátu mastných kyselin a ke tvoření produktu. Koncentrace volné mastné kyseliny v rozmezí 25 a 50 μΜ v kultivačním a indukčním médiu poskytuje nejvyšší procento tvořeného produktu mastných kyselin, zatímco koncentrace 100 μΜ a následující vysoké pohlcení se jeví tak, že snižuje nebo inhibuje desaturační aktivitu. Zpětná vazba inhibice substrátu s vysokou koncentrací mastných kyselin je zobrazena v tabulce č. 3, kde se porovnává rozmezí procent konverze substrátů mastných kyselin na jejich produkty. Ve všech případech koncentrace substrátu 100 μΜ v kultivačním médiu snižuje procento konverze na produkt. Účinek složení kompozice je také zřejmý v případě, že glukóza je přítomna v růstovém médiu A5-desaturázy, protože procento pohlcení substrátu se snížilo na 25 μΜ (tabulka č. 3A) . Jestliže v růstovém médiu je obsažena glukóza, procento konverze Δ5desaturázou se zvýšilo o 18 % a procento formovaného produktu zůstalo stejné.
Tabulka č. začleněných extraktu
3A: Účinek substrátů a přidaného produktu substrátu tvořeného na procento v kvasinkovém
Plazmid v kvasinkách pCGR-2 (Δ15) pCGR-4 (Δ5)
Substrát/produkt 18:2/a-18:3 20:3/20:4
1 μΜ sub. ND 0,5/1,7
10 μΜ sub. ND 3, 3/4
9 9 * * ·» • · · · · · κ · • » * ’ ‘ « • · «9 99 9 · • *· v
999999 99 9 ·
25 μΜ sub. ND 5,1/6,1
25 μΜΟ sub. 36,6/7,20 9,3/5,40
50 μΜ sub. 53,1/6,50 ND
100 μΜ sub. 60,1/5,70 32,3/5,80
Tabulka č. 3B: Účinek koncentrace substrátu v kultivačním médiu na procento konverze substrátu mastných kyselin na produkt v kvasinkových extraktech.
Plazmid v kvasinkách pCGR-2 (Δ15) pCGR-4 (Δ5)
Substrát/produkt 18:2/a-18:3 20:3/20:4
1 μΜ sub. ND 77, 3
10 μΜ sub. ND 54, 8
25 μΜ sub. ND 54, 2
25 μΜΟ sub. 16, 4 36,7
50 μΜ sub. 10, 90 ND
100 μΜ sub. 8,70 15,20
□ glukóza není obsažena v kultivačním médiu + kvasinková peptodnová půda (YPD) * 18:1 je endogenní kvasinkový lipid sub. Je koncentrace substrátu
ND neprovedlo se
Tabulka č. 4 ukazuje množství mastné kyseliny produkované rekombinantní desaturázou z indukovaných kvasinkových kultur v případě, že se použilo různé množství substrátu volných mastných kyselin. Stanovila se hmotnost mastných kyselin, protože celkové množství lipidů dramaticky kolísá, v případě, že se mění růstové podmínky, jako je přítomnost glukózy v kvasinkovém kultivačním a indukčním médiu. Aby bylo možné lépe stanovit podmínky, kdy rekombinantní desaturáza bude produkovat maximální produkt PUFA, testovalo se velké množství βο : :
• · · · · jednotlivých mastných kyselin. Nepřítomnost v kultivačním médiu redukuje množství arachidonové produkované A5-desaturázou. V případě A5-desaturázy celkových kvasinkových lipidů se v nepřítomnosti snížilo skoro o polovinu.
• · · · ······ • · · · ·····♦· ·· · · glukózy kyseliny množství glukózy
Tabulka č. 4: Mastná kyselina produkovaná z kvasinkových extraktů vyjádřená v pg.
Plazmid v kvasinkách PCGR-4 pCGR-7
(enzym) (Δ5) (Δ12)
produkt 20:4 18:2*
1 μΜ sub. 8, 3 ND
10 μΜ sub. 19,2 ND
25 μΜ sub. 31,2 115,7
25 μΜΠ sub. 16, 8 3 90
□ glukóza není obsažena v kultivačním médiu * 18:1 substrátem je endogenní kvasinkový lipid sub. je koncentrace substrátu
ND neprovedlo se
Příklad 4: Distribuce PUFA v kvasinkových lipidových frakcích
Tabulka č. 5 ukazuje pohlcení volných mastných kyselin a jejich nových produktů vytvořených v kvasinkových lipidech, které jsou rozdělený do hlavních lipidových frakcích. Celkový lipidový extrakt se připravil způsobem popsaným shora v textu. Lipidový extrakt se separoval na TLC deskách a frakce se se identifikovaly porovnáním se standardy. Pruhy se posbíraly seškrábnutím a přidaly se vnitřní standardy. Frakce se pak ošetřily saponátem a metylovaly se, jak se uvádí shora v textu a podrobily se plynové chromatografií. Plynový chromatograf vypočítal množství mastné kyseliny porovnáním se standardem. Je zřejmé, že substráty jsou pro desaturázy přístupné ve fosfolipidové formě.
• ·
• · · I)
Tabulka č. 5. Distribuce mastných kyselin v různých kvasinkových lipidových frakcích vyjádřeno v μς
Frakce mastné kyseliny f osfolipid diglycerid Volná mastná kyselina triglycerid Ester cholesterolu
SC(pCGR-4) Substrát 20:3 15,1 1,9 22, 9 12, 6 3, 3
SC(pCGR-4) Produkt 20:4 42, 6 0,9 6, 8 4,9 0,4
SC = S. cerevisiae (plazmid)
Příklad 5: Další optimalizace kultivace
Hodnotily se růstové a indukční podmínky optimálních aktivit desaturáz v organizmu Saccharomyces cerevisiae. Různé podmínky kutlivace, které se upravily, aby se dosáhlo optimální aktivity, jsou: i)indukční teplota, ii)koncentrace induktoru, iii) časování přidání substrátu, iv) koncentrace substrátu, v) zdroj cukru, vi)růstová fáze při idnukci. Tyto studie se usktutečnily za použití genu A5-desaturázy z organizmu Mortierella alpina (MA29). Navíce se stanovil účinek změny hostitelského kmene na expresi genu Δ5desaturázy.
Jak se popisuje shora v textu nej lepší rozmezí konverze substrátu na ARA seč pozorovalo při koncentraci substrátu 1 μΜ. Procentuální zastoupení ARA v celkových mastných kyselinách bylo nejvyšší při koncentraci substrátu 25 μΜ. Za účelem stanovení, zda je nutné modifikovat substrát na snadno dostupnou formu substrátu před tím, než se využívá desaturázou, se substrát přidal 15 hodin před indukcí nebo souhlasí s přidáním indukčního činidla (zobrazeno na obrázku č.6A). Jak je možné vidět na obrázku č. 6A, přidání substrátu • · ·
před indukcí nemá podstatný účinek na aktivitu A5-desaturázy. Ve skutečnosti přidání samotného substrátu s indukčním činidlem je trochu výhodnější pro expresi/aktivitu Δ5desaturázy stejně jako množství ARA v celkovém množství mastných kyselin je vyšší. Rozsah konverze substrátu naprodukt byl slabě nižší.
Účinek koncentrace indukčního činidla na expresi/aktivity A5-desaturázy organizmu Mortierella se testoval indukcí SC334/pCGR5 s 0,5 nebo 2 % (hmotnost/objem) galaktózy. Jak se uvádí na obrázku č. 7A a 7B exprese A5-desaturázy byla vyšší , když se pro indukci použilo 0,5 % galaktózy. Dáel rozsah konverze substrátu na produkt byl také lepší, když se SC334/pCGR5 indukoval 0,5 % galaktózou verzus 2% galaktózou.
Za účelem stanovení účinku teploty na aktivitu Δ5desaturázy se hostitelský kmen transformoval pCGR5(SC334/pCGR5) a kutivoval se a indukoval se při teplotě 15 °C, 25 °C, 30 °C a 37 °C. Množství ARA (20:4n6) se měřil analýzou mastných kyselin. Obrázek č. 8A znázorňuje množství 20:3n6 a 20:4n6, které se vyjádřilo jako procento celkových mastných kyselin. Obrázek č. 8B znázorňuje rozmezí konverze substrátu na produkt. Kultivace a indukce SC334/pCGR5 při teplotě 25 °C je nej lepší při expresi A5-desaturázy, což se prokázalo nejvyšším množstvím kyseliny arachidonové v celkovém množství mastných kyselin. Navíc nejvyšší rozmezí konverze substrátu na produkt se dosáhlo při teplotě 25 °C. Kuyltivace a indukce při teplotě 15 °C dává nejslabší expresi ARA, zatímco při teplotě 37 °C se dosahuje nejnižší konverze substrátu na produkt.
Účinek kmene kvasinek na expresi genu A5-desaturázy se studoval u pěti různých hostitelských kmenů, což jsou INVSC1, INVSC2, YTC34, YTC41 a SC334, při teplotě 15 °C a 30 °C. Pří teplotě 15 °C má kmen SC334 nejvyšší procento ARA v celkovém množství mastných kyselin, což naznačuje, že kmen SC334 i
• · • · · · vykazuje vyšší aktivitu A5-desaturázy. Rozsah konverze substrátu na produkt je však nejnižší u kmene SC334 a nejvýšší u kmene INVSC1 (obrázek č. 9A a B) . Při teplotě 30 °C se nejvýšší procento produktu (ARA) v celkovém množství mastných kyselin pozorovalo v INVSC2, ačkoli rozsah konverze substrátu na produkt u kmene INVSC2 je slabě nižší než u kmene INVSC1 (obrázek č. 10 A a B).
ARA, což je produkt A5-desaturázy, se uchovává ve fosfolipidové frakci (příklad 4). Proto množství ARA produkované v kvasinkách je omezeno množstvím, které je možné uchovávat ve fosfolipidové frakci. Jestliže ARA je možné uchovávat v jiných frakcích, jako jsou triglyceridová frakce, množství ARA produkované v kvasinkách se může zvýšit. Při testováni uvedené hypotézy gen A5-desaturázy se exprimoval v kvasinkách v hostitelském kmenu DBY746 (získaném z instituce Yeast Genentic Stock Centre, 1021 Donner Laboratory, Berkeley, CA 94720; genotyp kmene DBY746 je Mata, his3-Ál, leu2-3, leu2112, ura3-32, trpl-289, gal) . Kvasinkový kmen DBY746 má endogenní gen cholinové transferázy. Přítomnost uvedeného enzymu ho může činit schopným přeměnit nadbytek fosfolipidů na fakci triglyceridů. Výsledky uvedené na obrázku č. 11 neukazuje vzrůst konverze substrátu na produkt, jak se pozorovalo u kmene SC334, který nenese gen cholinové transferázy.
Za účelem studia účinku kultivačního média na expresi Δ5desaturázy, se pCGR4/SC334 kultivoval ve čtyřech různých kultivačních mediích při dvou různých teplotách (15 °C a 30 °C) a ve dvou různých hostitelských kmenech (SC334 a INVSC1). Složení kultivačních médií je následující:
Médium A: mm-Ura + 2% galaktózy + 2 % glikózy
Médium B: mm-Ura + 20 % galaktóza + 2 % glukóza + 1M sorbitol (pH5,8)
Médium C: mm-Ura + 2 % galaktóza + 2% rafinóza • *
Médium D: mm-Ura + 2 % galaktóza + 2 % rafinóza + 1 M sorbitol (pH5,8)
Symbol mm znamená minimální médium.
Výsledky ukazují, že nejvyšší rozsah konverze substrátu na produkt při teplotě 15 °C u kmene SC334 se pozoroval v kultivačním médiu A. Nejvyšší rozsah konverze v případě Δ5desaturázy v kmeni SC334 byl při teplotě 30 °C v kultivačním médiu D. Nejvyšší rozsah konverze v případě A5-desaturázy v kmeni INVSC1 byl při teplotě 30 °C v kultivačním médiu D (obrázek č. 12A a 12B).
Tyto data ukazují, že DNA kódující desaturázu, která může měnit DGLA na ARA se může izolovat z organizmu Mortierella alpina a může se exprimovat v heterogenním systému a může se použít při produkci poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Jako příklad se uvádí produkce ARA z prekurzoru DGLA expresí A5-desaturázy v kvasinkách.
Příklad 6: Identifikace homologů s Δ5- a Δβ-desaturázami organizmu M. alpina.
Sekvence nukleové kyseliny, která kóduje putativní Δ5desaturázu, se identifikovala průzkumem TBLASTN databáze prostřednictvím NCBI, kde se jako dotaz použily aminokyseliny 100 až 446 Ma29. Zkrácená část sekvence Ma29 se použila za účelem zabránit vybrání homologii založených na oblasti cytochromu b5 aminokyselinová na N-koncí desaturázy. Dedukovaná sekvence z Díctyostelium discoideum (přístupové číslo #C25549) ukazuje velmi podstatnou homologii s Ma29 a menší, ale stále podstatnou, homologii s Ma524. Sekvence DNA je přítomna jako SEQ ID NO: 13. Aminokyselinová sekvence je přítomna jako SEQ ID NO: 14.
Příklad 7: Identifikace Δ5- a Δβ-homologů v jiných organizmech produkujících PUFA • · ·
Aby se našly desaturázy, které se podílejí na produkci PUFA, zkonstruovala se z celkové RNA izolované z Phaeodactylum tricornutum knihovna cDNA. Na plazmidu založená knihovna cDNA se zkonstruovala v pSPORTl (GIBCO-BRL) podle instrukcí výrobce za použití komerčně dostupného kitu (GIBCO-BRL). Náhodné klony cDNA se sekvenovaly a sekvence nukleových kyselin, které kódují Δ5- a Δβ-desaturázu se identifikovaly prostřednictvím průzkumu BLAST v databázi a porovnáním sekvencí Ma29 a Ma524.
Jeden klon se identifikoval z knihovny Phaeodactylum na základě homologie s Ma29 a s Ma 524. Tento klon se nazývá 144011-B12. Sekvence DNA je přítomna jako SEQ ID NO: 15. Aminokyselinová sekvence je přítomna jako SEQ ID NO: 16.
Příklad 8: Identifikace Δ5- a Δβ-homologů M. alpina v jiných organizmech produkujících PUFA
Aby se našly desaturázy, které se podílejí na produkci PUFA, zkonstruovala se z celkové RNA izolované z Phaeodactylum tricornutum knihovna cDNA. Na plazmidu založená knihovna cDNA se zkonstruovala v pSPORTl (GIBCO-BRL) podle instrukcí výrobce za použití komerčně dostupného kitu (GIBCO-BRL). Náhodné klony cDNA se sekvenovaly a sekvence nukleových kyselin, které kódují Δ5- a Δβ-desaturázu se identifikovaly prostřednictvím průzkumu BLAST v databázi a porovnáním sekvencí Ma29 a Ma524.
Jeden klon se identifikoval z knihovny Phaeodactylum na základě homologie s Ma29 a Ma 524. Tento klón se nazývá 144011-B12. Sekvence DNA je přítomna jako SEQ ID NO: 15. Aminokyselinová sekvence je přítomna jako SEQ ID NO: 16.
Aby se našly desaturázy, které se podílejí na produkci PUFA, zkonstruovala se z celkové RNA izolované ze specie Schizochytrium knihovna cDNA. Na plazmidu založená knihovna cDNA se zkonstruovala v pSPORTl (GIBCO-BRL) podle instrukcí výrobce za použití komerčně dostupného kitu (GIBCOBRL) . Náhodné klony cDNA se sekvenovaly a sekvence nukleových kyselin, které kódují Δ5- nebo Δβ-desaturázu se identifikovaly
prostřednictvím průzkumu BLAST v databázi a porovnáním sekvencí Ma29 a Ma524.
Jeden klon se identifikoval z knihovny Schizochytrium na základě homologie s Ma29 a Ma524. Tento klon se nazývá 81-23C7 . Tento klon obsahuje inzert o velikosti přibližně 1 kb. Z každého konce klonu se získala část sekvence za použití univerzálních forward a reverzních sekvenačních primerů. Sekvence DNA od forward primeru je přítomná jako SEQ ID NO: 17. Peptidová sekvence je přítomna jako SEQ ID NO: 18. Sekvence DNA z reverzního primeru je přítomna jako SEQ ID NO:
19. Aminokyselinová sekvence z reverzního primeru je přítomna jako SEQ ID NO: 20.
Příklad 9: Sekvence genu lidské desaturázy
Sekvence genu lidské desaturázy, které se potenciálně podílejí na biosyntéze poly-nenasycených mastných kyselin, se izolovaly na základě homologie mezi sekvencemi lidské cDNA a sekvencemi genu desaturázy organizmu Mortierella alpina. Našli se tři konzervativní histidinové boxy, o kterých se ví, že jsou mezi desaturázami navázanými na membráně konzervativní. Stejně jako u jiných desaturáz navázaných na membráně konečný motiv histidinového boxu HXXHH je QXXHH. Aminokyselinové sekvence putativních lidských desaturáz vykazovaly homologii s Δ5, Δ6, Δ9 a Δ12 desaturázami.
Sekvence cDNA A5-desaturázy M. alpina a Δβ-desaturázy se použily při průzkumu databáze LifeSeq instituce Incyte Pharmaceuticals, lne., Palo Alto. California 94304. Sekvence Δδ-desaturázy se rozdělily do dvou fragmentů: 1) aminokyselina č. 1 až 150, 2) aminokyselina č. 151 až 300 a 3) aminokyselina č. 301 až 446. Sekvence Á6-,desaturázy se rozdělila na tři fragmenty: 1) aminokyselina č. 1 až 150, 2) aminokyselina č. 151 až 300, 3) aminokyselina č. 301 až 457. Tyto polypeptidové fragmenty se zkoumaly proti databázi za použití algoritmu „tblastn. Tento algoritmus srovnává dotaz na sekvenci • · · proteinu s databází nukleotidových sekvencí dynamicky překládaných do všech šesti čtecích rámců (oba řetězce).
Polypeptidové fragmenty 2 a 3 Δ5- a Δβ-desaturázy vykazují homologie se sekvencemi CloneID jak se uvádí v tabulce č. 6. CloneID reprezentuje jednotlivé sekvence z databáze Incyte LifeSeq. Po té co se zveřejnily výsledky „tblastn informace klonech se hledaly za podmínek přísnost >/= 50 a skóre produktu je </=100 při různých číslech CloneID. „Cloně Information Results uvádějí informace zahrnující ClusterID, CloneID, Library, HitID, popis Hit. Číslo ClusterID ukazuje informace o klonu všech klonů, které patří do uvedeného ClusterID. Příkaz zařazení zařazuje všechny CloneID, které obsahují ClusterID. V případě zařazení GCG (Genetics Computer Group, University Wisconsin Biotechnology Center, Madison, Wisconsin 53704) se používají následující nastavení:
Velikost slova 7
Minimum překryvu 14
Přísnost 0, 8
Minimum shody 14
Maximum mezer 10
Významnost mezer 8
Významnost délky 2
Výsledky uspořádání GCG
základě sekvenčních informací v CloneID. „Kontig je uspořádání sekvencí DNA založené na oblastech homologie mezi těmito sekvencemi. Na základě seřazených sekvencí do kontigu se vytvořila nová sekvence. Identifikoval se kontig obsahující CloneID a nejednoznačné místa sekvence se editovala na základě seřazení CloneID (SEQ ID NO: 21 až SEQ ID NO: 25) za vzniku nej lepší možné sekvence. Postup se opakoval v případě všech šesti CloneID uvedených v tabulce č. 6. Tímto způsobem vzniká pět jedinečných kontigů. Editované sekvence 5 kontigů se přenesly do softwarového programu Sequencher (Gene Codes
Corporation, Ann Arbor, Michigan 48 105). Sestavily se konsensus sekvence. Kontig 2511785 se překrývá s kontigem 3506132 a tento nový kontig se nazývá 2535 (SEQ iD NO: 27) . Kontigy z programu Sequencher se zkopírovaly v programu Sequence Analysis software package GCG.
Každý kontig se přeložil do všech šesti čtecích rámců v proteinových sekvencích. Sekvence Δ5(ΜΑ29) a Δ6(ΜΑ524) M. alpina se porovnaly s každým přeloženým kontigem za použití průzkumu FastA (průzkum podobnosti mezi dotazovanou sekvencí a skupinou sekvencí stejného typu (nukleová kyselina nebo protein) podle Pearson a Lipman). Homologie mezi těmito sekvencemi naznačuje otevřené čtecí rámce každého kontigu. Homologie mezi Δ5 a Δ6 M. alpina s kontigy 2535 a 3854933 se použily k vytvoření konečného kontigu nazvaného 25358a. Obrázek č. 13 je párování FastA konečného kontigu 253538a a MA29 a obrázek 14 je párování FastA konečného kontigu 25358a a MA524. Sekvence DNA různých kontigů jsou přítomny v sekvencích SEQ ID NO: 21 až SEQ ID NO: 27. Různé peptidové sekvence jsou zobrazeny v SEQ ID NO:28 až SEQ ID NO: 34.
Ačkoli otevřený čtecí rámec se vytvořil spojováním dvou kontigů, kontig 2535 ukazuje, že zde existuje na začátku kontigu jediná sekvence, která se s kontigem 3854933 nepáruje. Proto je možné, že tyto kontigy vznikly z nezávislé desaturázy jako lidské geny.
Kontig 253538a obsahuje otevřený čtecí rámec kódující 432 aminokyselin. Začíná Gin (CAG) a končí stop kodonem (TGA). Kontig 253538 se spojuje se sekvencemi Δ5 a Δ6 M. alpina, což naznačuje, že jde buď o libovolnou desaturázu nebo o jiné známé desaturázy, které vzájemně sdílí homologii. Tyto jednotlivé kontigy uvedené v tabulce 6 stejně jako intermediální kontig 2535 a konečný kontig 253538a se mohou využívat k izolaci celých genů lidských desaturáz.
Použití lidských desaturáz • · · · ····· • · · · · · * ······ • · · · · · · • · ·9·· »···»·» ·« »·
Tyto lidské sekvence se mohou exprimovat v kvasinkách a v rostlinách za využití postupů popsaných v příkladech.
V případě exprese v savčích buňkách a v transgenních zvířatech tyto geny mohou poskytovat odchylku kodonu. Tyto lidské sekvence se mohou také použít pro identifikaci příbuzných sekvencí desaturáz.
Tabulka č. 6
Sekce desaturáz CloneiD z databáze LifeSeq Klíčové slovo
151-300 Δ5 3808675 Desaturáza mastné kyseliny
301-446 Δ5 354535 Δ6
151-300 Δ6 3448789 Δ6
151-300 Δ6 1362863 Δ6
151-300 Δ6 2394760 Δ6
301-457 Δ6 3350263 Δ6
Příklad 10: Nutriční kompozice
PUFA z předchozích příkladů se mohou použít v různých nutričních doplňcích, kojeneckých výživách, nutričních susbtituentech a jiných nutričních roztocích.
I. Kojenecké výživy
A. Sojový výživa Isomil® obsahující železo
Použití: Používá se jako nápoj pro kojence, děti a dospělé s alergií nebo citlivostí na kravské mléko. Potrava pro pacienty s poruchami, kvůli, kterým nelze podávat laktózu: nedostatečnost laktázy, netolerance k laktóze a galaktosemie. Rysy:
• Obsahuje sojový proteinový izolát, aby se předešlo symptomům alergie nebo citlivosti na protein kravského mléka.
ΊΟ • Výživa neobsahuje laktózu, čímž se předejde průjmu spojeným s laktózou.
• Nízká osmolalita (240 mOsm/kg vody) redukuje nebezpečí osmotického průjmu.
• Duální sacharidy (z kukuřice a sacharóza) , které se používají pro zvýšení absorpce sacharidů a omezení nebezpečí překročení absorpční kapacity poškozených střev.
• 1,8 mg železa (ve formě síranu železnatého) na 100 kalorií pomáhá předcházet nedostatečnosti železa.
• Obsahuje doporučenou dávku vitaminů a minerálů.
• Obsahuje rostlinné oleje, které poskytují doporučené množství podstatných mastných kyselin.
• Výživa má mléčně bílou barvu, konzistenci podobnou mléku a příjemné aroma.
Složky: (Pareve,©) 85 % vody, 4,9 % kukuřičného sirupu, 2,6 % cukru (sacharóza), 2,1 % sojový proteinový izolát, 1,4 % kokosový olej, 0,15 % citrát vápenatý, 0,11 % tribazický fosforečnan vápenatý, citrát draselný, monobazický fosforečnan draselný, chlorid draselný, mono- a diglyceridy, sojový lecitin, karagen, kyselina askorbová, L-methíonin, chlorid hořečnatý, dibazický fosforečnan draselný, chlorid sodný, cholinchlorid, taurine, síran železitý, m-inositol, alfatokoferylacetát, sulfát zinečnatý, L-karnitin, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, riboflavin, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, jodid draselný, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
B. Sojová výživa Isomyl® DF, která se aplikuje v případě průjmu
Použití: Vhodná pro krátkodobou aplikaci v případě průjmů u kojenců a batolat.
Rysy:
« · · · · · • « • · · · • První kojenecká výživa, která obsahuje přidanou vlákninu ze sóji a která se aplikuje specificky během průjmů.
• Na základě klinické studie se prokázalo, že redukuje trvání kašovité, vodnaté stolice během středně těžkých a těžkých stavů průjmu u kojenců.
• Uspokojuje nutriční potřeby kojenců.
• Sojový proteinový izolát s přidaným L-methioninem uspokojuje nebo překračuje požadavky kojenců na všechny podstatné aminokyseliny.
• Přípravek neobsahuje laktózu, čímž se předchází průjmům spojeným s laktózou.
• Nízké osmolalita (240 mOsm/kg vody) redukuje nebezpečí osmotického průjmu.
• Duální sacharidy (kukuřičný sirup a sacharóza), které se používají pro zvýšení absorpce sacharidů a omezení nebezpečí překročení absorpční kapacity poškozených střev.
• Splňuje nebo překračuje množství vitaminů a minerálů doporučených Committee on Nutrition of the American Academy of Pediatrics.
• 1,8 mg železa (ve formě síranu železnatého) na 100 kalorií pomáhá předcházet nedostatečností železa.
• Obsahuje doporučenou dávku vitaminů a minerálů.
• Obsahuje rostlinné oleje, které poskytují doporučené množství podstatných mastných kyselin.
Složky: (Pareve,®) 86 % vody, 4,8 % kukuřičného sirupu, 2,5 % cukru (sacharóza), 2,0 % sojový proteinový izolát, 2,1 % sojového oleje, 1,4 % kokosový olej, 0,77 % vlákniny, 0,12 % citrát vápenatý, 0,11 % tribazický fosforečnan vápenatý, 0,11 % citrát draselný, monobazícký fosforečnan draselný, chlorid draselný, mono- a diglyceridy, sojový lecitin, karagen, kyselina askorbová, L-methionin, chlorid hořečnatý, dibazický fosforečnan draselný, chlorid sodný, cholinchlorid, taurine, síran železitý, m-inositol, alfa-tokoferylacetát, síran • · • · · · · ···· • · · · ·«*-·«
-7 o · · · · * ········ /Z · · · · » · · ·* ···* ·»· ···· ·· »· zinečnatý, L-karnitin, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, riboflavin, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, jodid draselný, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
C. Sojová výživa Isomil® se železem bez sacharózy
Použití: Jako nápoj pro kojence, děti a dospělé s alergií nebo citlivostí na kravské mléko. Potrava pro pacienty s poruchami, kvůli, kterým nelze podávat laktózu: nedostatečnost laktázy, netolerance k laktóze a galaktosemie.
Rysy:
• Obsahuje sojový proteinový izolát, aby se předešlo symptomům alergie nebo citlivosti na protein kravského mléka.
• Výživa neobsahuje laktózu, čímž se předejde průjmu spojeným s laktózou (zdroj sacharidů je Polycose® Glucose Polymers).
• Neobsahuje sacharózu, čímž je vhodná pro pacienty, kteří netolerují sacharózu.
• Nízká osmolalita (180 mOsm/kg vody) redukuje nebezpečí osmotického průjmu.
• 1,8 mg železa (ve formě síranu železnatého) na 100 kalorií pomáhá předcházet nedostatečnosti železa.
• Obsahuje doporučenou dávku vitaminů a minerálů.
• Obsahuje rostlinné oleje, které poskytují doporučené množství podstatných mastných kyselin.
• Výživa má mléčně bílou barvu, konzistenci podobnou mléku a pří j emné aroma.
Složky: (Pareve) 75 % vody, 11,8 % hydrolyzovaného kukuřičného škrobu, 4,1 % sojového oleje, 4,1 % sojový proteinový izolát,
2,8 % kokosový olej, 1,0 % modifikovaného kukuřičného škrobu,
0,38 % tribazický fosforečnan vápenatý, 0,17 % citrát draselný, 0, 13 % chlorid draselný, mono- a diglyceridy, sojový lecitin, karagen, kyselina askorbová, L-methionin, chlorid • · « hořečnatý, uhličitan vápenatý, chlorid sodný, cholinchlorid, taurine, síran železitý, m-inosítol, alfa-tokoferylacetát, sulfát zinečnatý, L-karnitin, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, riboflavin, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, síran hořečnatý, jodid draselný, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
D. Sojová výživa Isomyl®20 se železem, 20 kalorií na 0,0284 1
Použití: v případě, že je nutná sojová výživa
Složky: (Pareve,©) 85 % vody, 4,9 % kukuřičného sirupu, 2,6 cukru (sacharóza), proteinový izolát, vápenatý, 0,11 %
2,1 % sojového oleje, 1,9 % sojový
1,4 % kokosový olej, 0,15 % citrát tribazický fosforečnan vápenatý, citrát draselný, monobazický fosforečnan draselný, chlorid draselný, mono- a diglyceridy, sojový lecitin, karagen, kyselina askorbová, L-methionin, chlorid hořečnatý, dibazický fosforečnan draselný, chlorid sodný, cholinchlorid, taurine, síran železitý, m-inositol, alfa-tokoferylacetát, síran zinečnatý, L-karnitin, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, riboflavin, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, síran hořečnatý, jodid draselný, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
E. Kojenecká výživa Similac®
Použití: v případě, že je potřeba umělá kojenecká výživa: jestliže je nutné přerušit krmení mateřským mlékem před dosažením jednoho roku dítěte, jestliže je nutno doplnit kojení. Může se použít jako krmení, jestliže není možné krmení mateřským mlékem.
Rysy:
• · • Obsahuje protein vhodné kvality a množství zaručující dobrý růst. Protein je denaturován teplem, což redukuje nebezpečí krvácení v konečníku spojené s mlékem.
• Obsahuje tuk ze směsi rostlinných olejů (dvakrát homogenizováných), poskytuje kyselinu linolenovou, která je jednoduše absorbovatelná.
• Obsahuje sacharidy, jako je laktóza v poměru, který je podobný jako u lidského mléka.
• Nízký obsah renálních rozpuštěných látek, což minimalizuje stres vyvíjejících se orgánů.
• Existuje se ve formě prášku, koncentrovaného roztoku a ve formě vhodné pro přímé použití.
Složky: (© -D) voda, netučné mléko, laktóza, sojový olej, kokosový olej, mono- a díglyceridy, sojový lecitin, karagen, kyselina askorbová, cholinchlorid, taurine, m-inositol, alfatokoferylacetát, síran zinečnatý, niacinamid, síran železnatý, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, -riboflavin, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, síran hořečnatý, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
F. Kojenecká výživa pro předčasně narozené děti se železem Similac®NeoCare
Použití: Vhodné pro předčasně narozené kojence, které vyžadují po propuštění z nemocnice speciální výživu. Similac NeoCare je nutričně kompletní výživa vyvinutá pro předčasně narozené kojence, která obsahuje další kalorie, protein, vitamíny a minerály potřebné pro vyvolání růstu a podporu vývoje.
Rysy:
• Redukuje potřebu kalorických a vitaminových doplňků. Ve srovnání 5 popsanou standardní výživou (20 kalorií na 0,0284 1) obsahuje více kalorií (22 kalorií na 0,0284 1).
• 9 · 9 * «9 ·· • · · · · 9 * · « » · • 9 · 9 » < * »
9 99 β 9 * · 9 » • · · t * · ·
99*9 99» «·9» «« 99 • Obsahuje vysoce absorbovatelnou směs tuků s triglyceridy se středně dlouhými řetězci (MCT olej), které pomáhají uspokojit speciální trávicí potřeby předčasně narozených koj enců.
• Na 100 kalorií obsahuje vyšší množství protein, vitaminů a minerálů, aby se zvýšila počáteční dávka nutrientů podávaná v nemocnici.
• Obsahuje více vápníku a fosforu, což umožňuje mineralizaci kostí.
Složky: © -D pevné částice kukuřičného sirupu, netučné mléko, laktóza, syrovátkový proteinový koncentrát, sojový olej, slunečnicový olej, frakcionovaný kokosový olej (triglyceridy se středně dlouhými řetězci), citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý, kyselina askorbová, chlorid hořečnatý, chlorid draselný, chlorid sodný, taurine, síran železitý, m-inositol, alfa-tokoferylacetát, síran zinečnatý, L-karnitin, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, riboflavin, beta-karoten, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, síran hořečnatý, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
G. Lidské mléko obohacené nízkým obsahem železa Similac Natural Care ve formě pro přímé použití, 24 kal. na 0,0284
Ί _L
Použití: Výrobek je určen pro smíchání s lidským mlékem nebo pro aplikaci, jako alternativa lidského mléka u kojenců s nízkou porodní hmotností.
Složky: : © -D voda, netučné mléko, hydrolyzovaný kukuřičný škrob, laktóza, syrovátkový proteinový koncentrát, sojový olej, slunečnicový olej, frakcionovaný kokosový olej (triglyceridy se středně dlouhými řetězci), kokosový olej, citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý,mono- a digiyceridy, sojový lecitin,karagen, cholin
1 v φ · · • · φ φ φ φ chlorid, taurine, m-inositol, alfa-tokoferylacetát, síran zinečnatý, L-karnitin, chlorid draselný, pantotenát vápenatý, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, kyselina folová, síran horečnatý, fylochinon, biotin, selenit sodný, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Do těchto výživ je možné přidat PUFA podle vynálezu nebo je možné jimi nahradit některé složky uvedených výživ.
II. Výživy
A. ENSURE®
Použití: ENSURE je tekutá výživa obsahující malé množství zbytků připravená primárně jako orální nutriční doplněk, který se požívá s jídlem nebo mezi jednotlivými jídly nebo ve vhodném množství jako náhražka jídla. ENSURE neobsahuje laktózu a lepek a je vhodný pro použití při upravených dietách, jako jsou diety s nízkým obsahem cholesterolu. Ačkoli se primárně podává jako orální doplněk, může se aplikovat hadičkou.
Stav pacienta:
• Pacienti s upravenou dietou • Pacienti vysokého stáří se specifickými požadavky na potravu • Pacienti, kteří nedobrovolně ztrácí hmotnost • Pacienti po nemoci nebo po chirurgickém zákroku • Pacienti, kteří potřebují dietu s malým obsahem zbytků.
Složky: (5) -D voda, cukr (sacharóza), maltodextrin (kukuřičný), kaseinát vápenatý a sodný, slunečnicový olej, sojový proteinový izolát, sojový olej, kanolový olej, draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, citrát chlorid hořečnatý, dibazický fosforečnan hořečnatý, citrát sodný, umělé přísady, chlorid sodný, sojový lecitin, cholinchlorid, • · · * * • · ···· ·· · · · kyselina askorbová, karagen, síran zinečnatý, síran železnatý, alfa-tokoferylacetát, želatinová guma, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran hořečnatý, síran mědňatý, palmitat vitaminu A, thíaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, kyselina folová, molybdát sodný, chlorid chrómu, biotin, jodid draselný, selenát sodný.
B. ENSURE®BARS
Použití: ENSURE BARS je celková, vyvážená výživa, která se používá jako doplněk mezi jednotlivými jídly nebo se podává s jídlem. Je lahodnou, nutričně bohatou alternativou jiných zákusků. ENSURE BAR obsahuje míně než 1 g laktózy v jedné tyčince (typ Chocolate Fudge Brownie neobsahuje lepek, typ Honey Graham Crunch obsahuje lepek).
Stav pacienta:
• Pacienti, kteří potřebují více kalorií, proteinů, vitaminu a minerálů.
• Zvláště vhodné pro lidi, kteří nepřijímají dostatek kalorií a nutrientů.
• Vhodné pro lidi, kteří jsou schopni žvýkat a polykat • Není vhodné pro lidi alergické na burské ořechy a jakoukoliv alergií na ořechy.
Složky:
Typ Honey Graham Crunch obsahuje kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, sojový proteinový izolát, hnědý cukr, maltodextrin (kukuřičný), křupavá rýže (drcená rýže, cukr (sacharóza), sůl (chlorid sodný) a slad), ovesné otruby, částečně hydrogenované olej ze semen bavlníku a sojový olej, sojové polysacharidy, glycerin, syrovátkový proteinový koncentrát, polydextróza, fruktóza, kaseinát vápenatý, kakaový prášek, umělé příchutě, kanolový olej, slunečnicový olej, netučné sušené mléko, syrovátkový prášek, sojový lecitin, •· · · · ·· ·· • · ···· · « · « • · · · « # · • · · · · ······ • · · · · • · · · ······· ·· ·· kukuřičný olej. Tyto tyčinky se vyrábějí v továrnách, kde se zpracovávají ořechy.
Vitamíny a minerály:
Tribazický fosforečnan vápenatý, dibazický fosforečnan draselný, oxid hořečnatý, sůl (chlorid sodný), chlorid draselný, kyselina askorbová, fosforečnan železitý, alfatokoferylacetát, niacinamid, oxid zinečnatý, pantotenát vápenatý, glukonát mědňatý, síran manganatý, riboflavin, betakaroten, pyridoxinhydrochlorid, dusíčan thiaminu, kyselina folová, biotin, chlorid chrómu, jodid draselný, selenát sodný, molybdenan sodný, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Protein:
Typ Honey Graham Crunch : Zdroj proteinů je směs sojového proteinového izolátu a mléčných proteinů.
Sojový proteinový izolát 74 %
Mléčné proteiny 26 %
Tuk:
Typ Honey Graham Crunch : Zdroj tuku je směs částečně hydrogenovaného oleje sóji a semen bavlníku, slunečnicového a kukuřičného oleje a sojového lecitinu.
hydrogenovaného oleje sóji a oleje sóji a semen bavlníku slunečnicový olej olej kanoly kukuřičný olej sojový lecitin
Sacharidy:
Typ Honey Graham Crunch : kukuřičného sirupu s vysokým semen bavlníku hydrogenovaného 76 % %
% %
%
Zdroj sacharidů je kombinace obsahem fruktózy, hnědý cukr,
79 • · · » • · · • · · · · ·
maltodextrin, med, křupavá rýže, glycerin,
polysacharidy a ovesné otruby.
kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy 24 %
hnědý cukr 21 %
maltodextrin 12 %
med 11 %
křupavá rýže 9 %
glycerin 9 %
sojový polysacharid 7 %
ovesné otruby 7 %
C. ENSURE® HIGH PROTEIN
Použití: ENSURE® HIGH PROTEIN je koncentrovaná výživa v kapalném stavu s vysokým obsahem proteinů určená pro lidi, kteří vyžadují nadbytečný přísun kalorií, proteinu, vitaminů a minerálů. Může se aplikovat orálně, jako nutriční doplněk mezí jednotlivými jídly nebo se podává s jídlem. V určitém množství může nahradit jídlo. ENSURE® HIGH PROTEIN neobsahuje laktózu ani lepek a je vhodný pro aplikaci lidem po operaci, po zlomeninách krčku a pacientům, kde je nebezpečí vředů.
Stav pacienta:
• Přípravek je vhodný pro pacienta, který potřebuje větší přísun kalorií, proteinu, vitamínů, minerálů, jako jsou pacienti po chirurgickém zákroku nebo fraktuře krčku, pacienti trpícími tlakovými vředy a pacienti, kde se aplikuje dieta s nízkým obsahem cholesterolu.
Rysy:
• Nízký obsah nasycených tuků • Obsahuje 6 g celkového tuku a méně než 5 mg cholesterolu na jedno balení • Bohatá a jemná chuť • Skvělý zdroj proteinů, vápníku a jiných podstatných vitamínů a minerálů
• · · • Vhodné při dietě s nízkým obsahem cholesterolu • Neobsahuje laktózu, snadno se tráví.
Složky:
Typ Vanilla Supreme: -©-D voda, cukr (sacharóza), maltodextrin (kukuřičný), kaseinát vápenatý a sodný, slunečnicový olej, sojový proteinový izolát, sojový olej, kanolový olej, citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, citrát sodný, chlorid hořečnatý, dibazický fosforečnan horečnatý, umělé přísady, chlorid sodný, sojový lecitin, cholinchlorid, kyselina askorbová, karagen, síran zinečnatý, síran železnatý, alfa-tokoferylacetát, želatinová guma, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran manganatý, síran mědňatý, palmitat vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, kyselina folová, molybdát sodný, chlorid chrómu, biotin, jodid draselný, selenát sodný, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Protein:
Zdroj proteinů je směs dvou vysoce biologicky hodnotných proteinů: kasein a sója.
Kaseinát sodný a vápenatý 85 %
Sojový proteinový izolát 15 %
Tuk:
Zdrojem tuku je směs tří olejů: slunečnicový olej, olej kanoly a sojový olej.
Slunečnicový olej 40 %
Olej kanoly 30 %
Sojový olej 30 %
Množství tuku v přípravku ENSURE® HIGH PROTEIN splňuje požadavky American Heart Association (AHA). 6 gramů tuku v přípravku ENSURE® HIGH PROTEIN reprezentuje 24 % celkového • » » · • · · · · · · • · • « · · množství kalorií, přičemž 2,6 % tuku pochází z nasycených mastných kyselin a 7,9 % je z poly-nenasycených mastných kyselin. Tyto hodnoty splňují požadavky AHA, což znamená méně jak 30 % kalorií pochází z tuku, méně než 10 % kalorií pochází ze saturovaných mastných kyselin a méně než 10 % kalorií pochází z polynenasycených mastných kyselin.
Sacharidy:
s Přípravek ENSURE® HIGH PROTEIN obsahuje kombinací maltodextrinu a sacharózy. Střední sladkost a různé příchutě (vanilková, čokoládová, divokých bobulovin a banánu) plus VARI-FLAVORSO® Flavor Pacs v ořechu pekan, višně, jahody, citrón a pomeranč, pomáhá předcházet nepříznivé chuti.
Vanilková a jiné nečokoládové příchutě obsahují:
Sacharóza 60 %
Maltodextrin 40 %
Čokoládová příchuť obsahuje:
Sacharóza 70 %
Maltodextrin 30 %
D. ENSURE®LIGHT
Použití: Přípravek ENSURE LIGHT je výživa v kapalné formě obsahující malé množství tuků. Používá se jako orální nutriční doplněk podávaný mezi jednotlivými jídly nebo s jídly. Přípravek ENSURE LIGHT neobsahuje laktózu a lepek a je vhodný pro použití při upravené dietě, která zahrnuje diety s nízkým obsahem cholesterolu.
Stav pacientů:
• Je vhodný pro pacienty s normální hmotností a pacienty s nadváhou, které potřebují živiny navíc. Podává se ve formě • · · · · · · ·· ···· ··· ···· ·· ·· doplňku, který obsahuje o 50 % méně tuku a o 20 % méně kalorií, než obsahuje přípravek ENSURE.
• Pro zdravé dospělé jedince, kteří se nestravují správným způsobem a potřebují výživu navíc.
Rysy:
• Obsahuje malé množství tuků a nasycených tuků.
• Obsahuje 3 g celkového tuku a méně než 5 mg cholesterolu • Přípravek má bohatou jemnou chuť • Je to skvělý zdroj vápníku a jiných podstatných vitamínů a minerálů • Přípravek je vhodný pro dietu s nízkým obsahem cholesterolu • Přípravek neobsahuje laktózu a snadno se tráví.
Složení:
Typ French Vanilla: -®-D voda, cukr (sacharóza), maltodextrin (kukuřičný), kaseinát vápenatý a sodný, slunečnicový olej, sojový proteinový izolát, sojový olej, kanolový olej, chlorid hořečnatý, citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, citrát sodný, chlorid hořečnatý, dibazický fosforečnan hořečnatý, přirozené a umělé přísady, celulóza, gel, cholinchlorid, sojový lecitin, chlorid sodný, kyselina askorbová, karagen, celulózová guma, síran železnatý, alfatokoferylacetát , síran zinečnatý, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran manganatý, síran mědňatý, palmitat vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, kyselina folová, molybdát sodný, chlorid chrómu, biotin, jodid draselný, selenát sodný, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Protein:
Zdrojem proteinu je kaseinát vápenatý.
Kasinát vápenatý
100 • *
Tuk:
Zdrojem proteinu je směs dvou olejů: slunečnicového oleje a oleje kanoly.
Slunečnicový olej 70 %
Olej kanoly 30 %
Množství tuku v přípravku ENSURE LIGHT splňuje požadavky American Heart Association (AHA). 3 gramy tuku v přípravku
ENSURE LIGHT reprezentuje 13,5 % celkového množství kalorií, přičemž 1,4 % tuku je z nasycených mastných kyselina 2,6 % z poly-nenasycených mastných kyselin. Tyto hodnoty jsou v souladu s požadavky AHA, kdy méně než 30 % kalorií je z tuku a méně než 10 % kalorií pochází z nasycených mastných kyselin a méně než 10 % celkového množství kalorií pochází z polynenasycených mastných kyselin.
Sacharidy:
Přípravek ENSURE LIGHT obsahuje kombinace maltodextrinu a sacharózy. Čokoládová příchuť obsahuje také kukuřičný sirup. Střední sladkost a různé příchutě (vanilková, čokoládová, jahodová) plus VARI-FLAVORSO® Flavor Pacs v ořechu pekan, višně, jahody, citrón a pomeranč, pomáhá předcházet nepříznivé chuti.
Vanilková a jiné nečokoládové příchutě obsahují: Sacharóza 51 %
Maltodextrin 49 %
Čokoládová příchuť obsahuje: Sacharóza Kukuřičný sirup Maltodextrin % 26,5 % 26,5 %
Vitamíny a minerály • ·
Jedno balení (0,2272 1) ENSURE LIGHT poskytuje alespoň 25 %
RDI pro 24 klíčových vitamínů a minerálů.
Kofein:
Čokoládová příchuť obsahuje 2,1 mg kofeinu na 0,2272 1.
E. ENSURE PLUS®
Použití: přípravek ENSURE PLUS je vysokokalorická výživa v kapalné formě s nízkým obsahem zbytků. Používá se tam, kde je třeba dodat navíc kalorie a nutrienty, ale normální koncentraci proteinů. Přípravek slouží primárně jako orální nutriční doplněk, který se použije mezi jednotlivým jídlem nebo v přijatelném množství jako náhražka jídla. Přípravek ENSURE PLUS neobsahuje laktózu ani lepek. Ačkoli se přípravek primárně aplikuje orálně, může se zavádět i hadičkou.
Stav pacienta:
• Přípravek je vhodný pro pacienty, kteří vyžadují v omezeném objemu navíc kalorie a nutrienty, ale normální koncentraci proteinů • Přípravek je vhodný pro pacienty, kteří potřebují dosáhnout a udržet normální hmotnost.
Rysy:
• Bohatá a lahodná chuť • Dobrý zdroj podstatných vitamínů a minerálů
Složení:
Typ Vanilla: - ©-D voda, kukuřičný sirup, maltodextrin (kukuřičný), cukr (sacharóza), kukuřičný olej, kaseinát vápenatý a sodný, slunečnicový olej, sojový proteinový izolát, chlorid hořečnatý, citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, sojový lecitin, přirozené a umělé příchutě, citrát sodný, chlorid draselný, cholinchlorid, kyselina askorbová, • · · <1 karagen, síran zinečnatý, síran mědňatý, síran železitý, alfatokoferylacetát, síran zinečnatý, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran manganatý, síran mědňatý, palmitat vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, kyselina folová, molybdát draselný, selenát sodný, cyanokobalamin.
sodný, chlorid chrómu, jodid fylochinon, vitamin D3 a
Protein:
Zdrojem proteinu jsou dva vysoce biologicky hodnotné proteiny:
Kasinát vápenatý a sodný Sojový proteinový izolát
Tuk:
Zdrojem tuku je kukuřičný olej
Kukuřičný olej 100 %
Sacharidy:
Přípravek ENSURE PLUS obsahuje kombinaci maltodextrinu a sacharózy. Střední sladkost a různé příchutě (vanilková, čokoládová, jahodová-kávová, máslo burských oříšků a vaječný koňak) plus VARI-FLAVORSO® Flavor Pacs v ořechu pekan, višně, jahody, citrón a pomeranč, pomáhá předcházet nepříznivé chuti.
Vanilková, jahodová, kávová příchuť a příchuť másla burských oříšků obsahují:
Sacharóza 23 %
Maltodextrin 38 %
Kukuřičný sirup 39 %
Čokoládová příchuť a příchuť vaječného koňaku obsahují:
Sacharóza 30 %
Kukuřičný sirup 36 % • · ·
Maltodextrin 34 %
Vitamíny a minerály
Jedno balení (0,2272 1) ENSURE LIGHT poskytuje alespoň 15 %
RDI pro 25 klíčových vitamínů a minerálů.
Kofein:
Čokoládová příchuť obsahuje 3,1 mg kofeinu na 0,2272 1 a kávová příchuť obsahuje stopové množství kofeinu.
F. ENSURE PLUS®HN
Použití: Přípravek ENSURE PLUS HN je nutričně kompletní výživa v kapalinové formě s vysokým obsahem kalorií a dusíku vhodná pro lidi, které vyžadují přísun velkého množství kalorií a proteinu a mají omezenou toleranci na objem potravy. Mohou se aplikovat orálně nebo se zavádějí hadičkou. Přípravek neobsahuje laktózu ani lepek.
Stav pacienta:
• Vhodné pro pacienty se zvýšenou potřebou kalorií a proteinů, kteří jsou například po chirurgickém zákroku nebo poranění.
• Vhodné pro pacienty s omezenou tolerancí na objem a s časným pocitem sytosti.
Rys y :
• Přípravek je vhodný jako nutriční doplněk i jako celková výživa.
• Přípravek je vhodný pro orální aplikaci i pro zavádění hadičkou.
• 1,5 CaVml • Vysoký obsah dusíku.
• Vysoká hustota kalorií.
• ·
Složky:
Typ Vanila: -©-D voda, maltodextrin (kukuřičný), kukuřičný olej, kaseinát vápenatý a sodný, cukr (sacharóza), sojový proteinový izolát, chlorid hořečnatý, citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, sojový lecitin, přirozené a umělé příchutě, citrát sodný, cholinchlorid, kyselina askorbová, taurin, L-karnitin, alfa-tokoferylacetát, vápenatý, síran manganatý, síran mědňatý, thíaminchioridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, palmitat vitaminu A, kyselina folová, biotin, molybdát sodný, chlorid chrómu, jodid draselný, selenát sodný, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
síran zinečnatý, síran niacinamid, karagen, železitý, pantotenát
G. ENSURE® POWDER
Použití: Přípravek ENSURE POWDER (rozpuštěný ve vodě) je výživa v kapalinové formě s nízkým obsahem zbytků určená pro aplikaci primárně jako orální nutriční doplněk, který se používá mezi jednotlivými jídly nebo s nimi. Uvedený přípravek neobsahuje laktózu ani lepek a je vhodný při upravených dietách zahrnujících diety s nízkým obsahem cholesterolu.
Stav pacienta:
• Přípravek je vhodný pro pacienty se zvláštní dietou.
• Přípravek je vhodný pro staré pacienty, kde existuje nebezpečí spojené s výživou.
• Přípravek je vhodný pro pacienty, kteří se zotavují z nemoci nebo z chirurgického zákroku.
• Přípravek je vhodný pro pacienty, kteří potřebují dietu s nízkým obsahem zbytků.
Rysy:
• Přípravek je příjemný, snadno se rozmíchá.
• Obsahuje malé množství nasyceného tuku.
• · • ·
• V jednom balení přípravek obsahuje 9g celkového tuku a méně než 5 mg cholesterolu.
• Přípravek obsahuje vysoký obsah vitamínů a minerálů.
• Přípravek je vhodný při dietě s nízkým obsahem cholesterolu.
• Přípravek neobsahuje laktózu a snadno se tráví.
Složení: -© -D kukuřičný sirup, maltodextrin (kukuřičný), kukuřičný olej, kaseinát vápenatý a sodný, cukr (sacharóza), sojový proteinový izolát, umělé příchutě, chlorid hořečnatý, citrát draselný, tribazický fosforečnan vápenatý, chlorid draselný, sojový lecitin, citrát sodný, cholinchlorid, kyselina askorbová, síran zinečnatý, síran železitý, taurin, L-karnitin, alfa-tokoferylacetát, niacinamid, pantotenát vápenatý, síran manganatý, síran mědňatý, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, palmitat vitaminu A, kyselina folová, biotin, molybdát sodný, chlorid chrómu, jodid draselný, selenát sodný, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Protein:
Zdroj proteinu je směs dvou vysoce biologicky hodnotných proteinů: kaseinu a sóji.
Kaseinát sodný a vápenatý 84 %
Sojový proteinový izolát 16 %
Tuk:
Zdrojem tuku je kukuřičný olej.
Kukuřičný olej 100 %
Sacharidy:
Přípravek ENSURE POWDER obsahuje kombinaci kukuřičného sirupu, maltodextrinu a sacharózy. Střední sladkost plus VARIFLAVORSO® Flavor Pacs v ořechu pekan, višně, jahody, citrón a pomeranč, pomáhá předcházet nepříznivé chuti.
« ·
Vanilková příchuť obsahuje:
Sacharóza 30 %
Maltodextrin 35 %
Kukuřičný sirup 35 %
H. ENSURE® PUDDING
Použití: Přípravek ENSURE PUDDING je nutriční doplněk s vysokou hustotou nutrientů poskytující vyváženou výživu v nekapalné formě. Používá se mezi jednotlivými jídly a spolu s nimi. Je vhodný pro výživu s upravenou konzistencí (například jemná, rozmělněná nebo zcela kapalná strava) nebo pro lidi s poruchami polykání. Uvedený přípravek neobsahuje lepek.
Stav pacienta:
• Přípravek je vhodný pro pacienty s dietou s upravenou konzistencí (například jemná, rozmělněná nebo zcela kapalná dieta).
• Vhodné pro pacienty s poruchami polykání.
Rys y:
• Bohatá a jemná, dobrá chuť.
• Dobrý zdroj podstatných vitamínů a minerálů. Nesmí se skladovat v chladničkách.
• Neobsahuje lepek.
Nutriční profil pro objem 0,142 ml: 250 kalorií, 10,9 % proteinů, celkový obsah tuků je 34,9 %, 54,2 % sacharidů.
Složení: : -<S>-D netučné mléko, voda, cukr (sacharóza), částečně hydrogenovaný sojový olej, upravený potravinářský škrob, síran hořečnatý, stearoyllaktylát sodný, dibazický fosforečnan sodný, umělé příchutě, kyselina askorbová, síran zinečnatý, síran železitý, alfa-tokoferylacetát, cholinchlorid, niacinamid, síran manganatý, pantotenát vápenatý, citrát draselný, síran mědňatý, palmitát vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, FD&C žlutá #6, kyselina folová, biotin, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Protein:
Zdrojem proteinu je netučné mléko.
Netučné mléko 100 %
Tuk:
Zdrojem tuku je hydrogenovaný sojový olej. Hydrogenovaný sojový olej 100 %
Sacharidy:
Přípravek ENSURE PUDDING obsahuje kombinaci sacharózy a upraveného potravinářského škrobu. Střední sladkost a různé příchutě (vanilková, čokoládová, skotské a ságová pomáhá předcházet nepříznivé chuti.
Vanilková a jiné nečokoládové příchuti obsahují: Sacharóza 56
Laktóza 27
Upravený potravinářský škrob 17
Čokoládová příchuť
Sacharóza
Laktóza
Upravený potravinářský škrob
I. ENSURE® WITH FIBER
Použití: Přípravek ENSURE® WITH FIBER je nutričně úplná výživa v kapalné formě, obsahující vlákninu určená pro lidi, pro něž • ·
Q1 ·*····«··» · » » · · · ·· ··«· ··· ···· «· je výhodná aplikace diety s vyšším obsahem vlákniny a nutrientů. Uvedený výrobek je vhodný pro lidi, které nevyžadují dietu s nízkým obsahem zbytků. Může se aplikovat orálně nebo se zavádí trubičkou. Výrobek se může použít jako nutriční doplněk normální stravy nebo ve vhodném množství jako její náhrada. Výrobek neobsahuje laktózu ani lepek a je vhodný pro použití při upravených dietách, které zahrnují také dietu s nízkým obsahem cholesterolu.
Stav pacienta:
• Pacient, pro něhož je výhodná dieta s vyšším obsahem vlákniny a nutrientů.
Rysy:
• Nový progresivní výrobek s nízkým obsahem nasycených tuků, s vyšším obsahem vitamínů a minerálů • V jednom balení obsahuje 6 g celkového tuku a méně než 5 mg cholesterolu.
• Má bohatou a jemnou chuť.
• Dobrý zdroj vlákniny.
• Výborný zdroj podstatných vitamínů a minerálů.
• Vhodný pro dietu s nízkým obsahem cholesterolu.
• Neobsahuje laktózu ani lepek.
Složení:
Typ Vanilla: - ©-D voda, maltodextrin (kukuřičný), cukr (sacharóza), kukuřičný olej, kaseinát vápenatý a sodný, ovesná vláknina, slunečnicový olej, olej kanola, sojový proteinový izolát, kukuřičný olej, sojové vláknina, tribazický fosforečnan vápenatý, chlorid hořečnatý, citrát draselný, citrát draselný, celulózový gel, dibazický fosforečnan draselný, citrát sodný, přirozené a umělé příchutě, cholinchlorid, fosforečnan hořečnatý, kyselina askorbová,
* β celulózová guma, chlorid draselný, karagen, síran železitý, alfa-tokoferylacetát, pantotenát vápenatý, síran manganatý, síran mědňatý, palmitat vitaminu A, thiaminchloridhydrochlorid, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, kyselina folová, biotin, molybdát sodný, chlorid chrómu, jodid draselný, selenát sodný, fylochinon, vitamin D3 a cyanokobalamin.
Protein:
Zdrojem proteinu je směs dvou vysoce biologicky hodnotných proteinů: kaseinů a sóji.
Kaseinát sodný a vápenatý Sojový proteinový izolát 80 % 20 %
Tuk:
Zdroj tuku je směs tří olejů: slunečnicový olej, olej kanoly a
kukuřičný olej.
Slunenčnicový olej 40 %
Olej kanoly 40 %
Kukuřičný olej 20 %
Množství tuku v přípravku ENSURE WITH FIBER splňuje
požadavky American Heart Association (AHA). 6 gramů tuku
uvedeného výrobku reprezentuje 22 % celkového množství
kalorií, 2,01 % je tuk pocházející z nasycených mastných kyselin a 6,7 % pochází z poly-nenasycených mastných kyselin. Tyto hodnoty jsou v souladu s požadavky AHA, kdy méně než 30 % celkového množství kalorií pochází z tuku, méně než 10 % kalorií pochází z nasycených mastných kyselin a méně než 10 % celkového množství kalorií pochází z poly-nenasycených mastných kyselin.
Sacharidy:
Přípravek ENSURE WITH FIBER obsahuje kombinaci maltodextrinu a sacharózy. Střední sladkost a různé příchutě (vanilková, čokoládová a pekanové máslo) plus VARI-FLAVORSO® Flavor Pacs v ořechu pekan, višně, jahody, citrón a pomeranč, pomáhá předcházet nepříznivé chuti.
Vanilková a jiné nečokoládové příchutě
Sacharóza 25 %
Maltodextrin 66 %
Ovesná vláknina 7 %
Sojová vláknina 2 %
Čokoládová příchuť
Sacharóza 36 %
Maltodextrin 55 %
Ovesná vláknina 7 %
Sojová vláknina 2 %
Vláknina:
Směs vlákniny obsažené v přípravku ENSURE WITH FIBER obsahuje ovesnou vlákninu a sojový polysacharid. Výsledkem této směsi je, že jedno balení o objemu 0,22721 obsahuje přibližně 4 gramy celkové vlákniny. Poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny je 95:5.
PUFA podle vynálezu mohou nahradit a/nebo doplnit různé nutriční doplňky popsané shora v textu.
J. Nutriční produkt Oxepa™
Oxepa je enterální nutriční produkt s nízkým obsahem cukrů s vysokou kalorickou hustotou vhodný pro aplikaci pacientům které trpí ARDS a nebo jsou v ohrožení ARDS. Výrobek má jedinečnou kombinaci ingrediencí zahrnující patentovanou směs olejů obsahující ikosapentanovou kyselinu (EPA z rybího oleje), kyselinu γ-linolenovou (GLA pocházející z oleje brutnáku lékařského) a zvýšené množství antioxidantů.
Rozdělení kalorií:
• Kalorická hustota je vysoká 1,5 kal/ml (355 kal/8 fl.oz.), což minimalizuje objem nutný pro uspokojení nároků na energii.
• Rozdělení kalorií v produktu Oxepa je zobrazeno v tabulce č.
7.
Tabulka č. 7: rozdělení kalorií v produktu Oxepa
na 8 fl. oz. na litr % kal.
Kalorie 355 1 500 -
Tuk (g) 22,2 93,7 55, 2
Sacharidy (g) 25 105, 5 28, 1
Protein (g) 14,8 62, 5 16,7
Voda (g) 186 785
Tuk:
• Produkt Oxepa obsahuje 22,2 g tuku na jedno balení o objemu 8 fl. oz. (93,7 g/1).
• Zdroj tuku je směs olejů, která obsahuje 31,8 % oleje kanoly, 25 % triglyceridů se středně dlouhým řetězcem (MCT), 20 % oleje brutnáku lékařského, 20 % rybího oleje a 3,2 % sojového lecitinu. Typický profil mastných kyselin produktu Oxepa je uveden v tabulce č. 8.
• Produkt Oxepa poskytuje vyvážené množství poly-nenasycených, /· mono-nenasycených a nasycených mastných kyselin, jak se uvádí v tabulce č. 10.
• Triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MTC), které tvoří % směsi, umožňují vyprázdnění gastrického traktu , protože se absorbují ve střevním traktu, aniž se emulzifikují kyselinou žlučovou.
PUFA podle vynálezu mohou nahrazovat nebo doplňovat různé komponenty mastných kyselin nutričního produktu Oxepa.
• · · · • · · · · ·
95 • * · • · ♦ · • ♦ » • · · · « · · • « » · · • · ··· ··« • ♦ ·
Tabulka č. 8: Typický profil mastných kyselin
% z celkového množství mastných kyselin g/8 fl. oz. g/l*
Kyselina kapronová (6:0) 0,2 0, 04 0, 18
Kyselina kaprylová (8:0) 14,69 3,1 13, 07
Kyselina kaprová (10:0) 11,06 2,33 9, 87
Kyselina palmitová (16:0) 5, 59 1,18 4,98
Kyselina palmitolejová (16:ln-7) 1, 82 0,38 1,62
Kyselina stearová (18:0) 1, 84 0, 39 1, 64
Kyselina olejová (18:ln-9) 24,44 5, 16 21, 75
Kyselina linolová 16, 28 3,44 14, 49
Kyselina a-linolová (18:3n-3) 3, 47 0, 73 3, 09
Kyselina γ-linolová (18:3n-6) 4,82 1,02 4,29
Kyselina ikosapentanová (20:5n-3) 5, 11 1, 08 4,55
n-3- dokosapentanová (22:5n-3) 0, 55 0,12 0, 49
Kyselina dokosahexanová (22:6n-3) 2,27 0, 48 2, 02
Jiné kyseliny 7, 55 1,52 6, 72
*mastné kyseliny odpovídají přibližně 95 % celkového tuku
Tabulka č. 9: Profil tuk produktu Oxepa
% celkových kalorií z tuku 55,2
Polynenasycené mastné kyseliny 31,44 g/l
Mononenasycené mastné kyseliny 25,53 g/l
• · · · · · · · · · · • ·· · · · · · · ·· ·
Nasycené mastné kyseliny 32,38 g/1
Poměr n-6 ku n-3 1,75 : 1
cholesterol 9,49 mg/8 fl.oz. 40,1 mg/1
Sacharidy:
• Obsah sacharidů je 25,0 g na 8 fl.oz. (105,5 g/1).
• Zdroje sacharidů jsou 45 % maltodextrinu (komplexní sacharid) a 55 % sacharózy (jednoduchý cukr). Oba sacharidy se jednoduše tráví a absorbují.
• Produkt Oxepa obsahuje vysoký obsah tuku a nízký obsah sacahridů, což minimalizuje tvorbu oxidu uhličitého (C02) . Vysoký obsah oxidu uhličitého může komplikovat odstavení pacientů, kteří jsou závislí na umělém dýchání. Nízký obsah sacharidů je také vhodný pro pacienty, u kterých může dojít k hyperglykémii vyvolané stresem.
• Produkt Oxepa neobsahuje laktózu.
Sacharidy, aminokyseliny proteinů a glycerolové části tuků se mohou v těle přeměnit na glukózu. Prostřednictvím tohoto procesu se uspokojují požadavky na cukry tkáně závislé na glukóze (jako je centrální nervový systém nebo buňky krve). Avšak potrava bez sacharidů může způsobit ketózu, což je nadměrný katabolizmus tkáňových proteinů a ztrátu tělních tekutin a elektrolytů. Těmto účinkům se dá předcházet, jestliže se požije denně 50 až 100 g strávítelných sacharidů, v případě, že je’ adekvátní kalorický příjem. Množství sacharidů v produktu Oxepa je také dostatečný pro minimalizaci glukoneogeneze, jestliže je uspokojena potřeba energie.
Protein:
• Oxepa obsahuje 14,8 g proteinu na jedno balení o objemu 8 f1. oz. (62,5 g/1).
• Poměr celkového množství kalorií/obsahu dusíku (150:1) uspokojuje potřeby stresovaných pacintů.
• Oxepa poskytuje dostatek proteinu, aby způsobila anabolizmus a udržení nízké tělesné hmotnosti, aniž dojde respiračním problémům. Vysoký příjem proteinů se předpokládá u pacientů s respirační nedostatečností. Ačkoli proteiny mají malý účinek na produkci CO2, dieta s vysokým obsahem proteinů napomáhá dýchání.
• Jako zdroj proteinů v produktu Oxepa se využívá 86,8 % kaseinátu sodného a 13,2 % kaseinátu vápenatého.
• « a »
Sekvenční protokol (2) Informace o SEQ ID NO: 1:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 1483 párů baží
(B) TYP: nukleová kyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetě
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: DNA (genomová)
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 1:
GCTTCCTCCA GTTCATCCTC CATTTCGCCA CCTGCATTCT TTACGACCGT TAAGCAÁGAT 60
GGGAACGGAC CAAGGAAAAA CCTTCACCTG GGAAGAGCTG GCGGCCCATA ACACCAAGGA 120
CGACCTACTC TTGGCCATCC GCGGCAGGGT GTACGATGTC ACAAAGTTCT TGAGCCGCCA 180
TCCTGGTGGA GTGGACACTC TCCTGCTCGG AGCTGGCCGA GATGTTACTC CGGTCTTTGA 240
GATGTATCAC GCGTTTGGGG CTGCAGATGC CATTATGAAG AAGTACTATG TCGGTACACT 300
GGTCTCGAAT GAGCTGCCCA TCTTCCCGGA GCCAACGGTG TTCCACAAAA CCATCAAGAC 360
GAGAGTCGAG GGCTACTTTA CGGATCGGAA CATTGATCCC AAGAATAGAC CAGAGATCTG 420
GGGACGATAC GCTCTTATCT TTGGATCCTT GATCGCTTCC TACTACGCGC AGCTCTTTGT 480
GCCTTTCGTT GTCGAACGCA CATGGCTTCA GGTGGTGTTT GCAATCATCA TGGGATTTGC 540
GTGCGCACAA GTCGGACTCA ACCCTCTTCA TGATGCGTCT CACTTTTCAG TGACCCACAA 600
CCCCACTGTC TGGAAGATTC TGGGAGCCAC GCACGACTTT TTCAACGGAG CATCGTACCT 660
GGTGTGGATG TACCAACATA TGCTCGGCCA TCACCCCTAC ACCAACATTG CTGGAGCAGA 720
TCCCGACGTG TCGACGTCTG AGCCCGATGT TCGTCGTATC AAGCCCAACC aaaagtggtt 780
TGTCAACCAC ATCAACCAGC ACATGTTTGT TCCTTTCCTG TACGGACTGC TGGCGTTCAA 840
GGTGCGCATT CAGGACATCA ACATTTTGTA CTTTGTCAAG ACCAATGACG CTATTCGTGT 900
CAATCCCATC TCGACATGGC ACACTGTGAT GTTCTGGGGC GGCAAGGCTT TCTTTGTCTG 960
GTATCGCCTG ATTGTTCCCC TGCAGTATCT GCCCCTGGGC AAGGTGCTGC TCTTGTTCAC 1020
GGTCGCGGAC ATGGTGTCGT CTTACTGGCT GGCGCTGACC TTCCAGGCGA ACCACGTTGT 1080
TGAGGAAGTT CAGTGGCCGT TGCCTGACGA GAACGGGATC ATCCAAAAGG ACTGGGCAGC 1140
TATGCAGGTC GAC-ACTACGC AGGATTACGC ACACGATTCG CACCTCTGGA CCAGCATCAC 1200
TGGCAGCTTG AACTACCAGG CTGTGCACCA TCTGTTCCCC AACGTGTCGC AGCACCATTA 1260
TCCCGATATT CTGGCCATCA TCAAGAACAC CTGCAGCGAG TACAAGGTTC CATACCTTGT 1320
CAAGGATACG TTTTGGCAAG CATTTGCTTC ACATTTGGAG CACTTGCGTG TTCTTGGACT 13 80
CCGTCCCAAG GAAGAGTAGA AGAAAAAAAG CGCCGAATGA AGTATTGCCC CCTTTTTCTC 1440
CAAGAATGGC AAAAGGAGAT CAAGTGGACA TTCTCTATGA AGA 1483
(2) Informace o SEQ ID NO: 2:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 466 aminokyselin
(B) TYP: aminokyselina
(O DRUH ŘETĚZCE: není relevantní
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: peptid
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 2:
Met Gly Thr Asp Gin Gly Lys Thr Phe Thr Trp Glu Glu Leu Ala Ala 1 5 10 . 15
His Asn Thr Lys Asp Asp Leu Leu Leu Ala Ile Arg Gly Arg Val Tyr
100
- » w «a, Λ ·· .... ... .... ..
25 30
Asp Val Thr Lys Phe Leu Ser Arg His Pro Gly Gly Val Asp Thr Leu 35 40 45
Leu Leu Gly Ala Gly Arg Asp Val Thr Pro Val Phe Glu Met Tyr His 50 55 60
Ala Phe Gly Ala Ala Asp Ala Ile Met Lys Lys Tyr Tyr Val Gly Thr
70 75 80
Leu Val Ser Asn Glu Leu Pro Ile Phe Pro Glu Pro Thr Val Phe His
90 95
Lys Thr Ile Lys Thr Arg Val Glu Gly Tyr Phe Thr Asp Arg Asn Ile
Asp Pro Lys 115 100 105 110 Asn Arg Pro Glu Ile Trp Gly Arg Tyr Ala Leu Ile Phe 120 125
Gly Ser Leu Ile Ala Ser Tyr Tyr Ala Gin Leu Phe Val Pro Phe Val
130 135 140
Val Glu Arg 145 1 Thr!Trp Leu Gin Val Val Phe Ala Ile Ile Met Gly Phe (ISO 155 160
Ala Cys Ala Gin Val Gly Leu Asn Pro Leu His Asp Ala Ser His Phe 165 170 175
Ser Val Thr His.,Asn Pro Thr Val Trp Lys Ile Leu Gly Ala Thr His ISO 135 190
Asp Phe Phe Asn I.Gly Ala Ser Tyr Leu Val Trp Met Tyr Gin His Met
195 200 205
Leu Gly His 210 His Pro Tyr Thr Asn Ile Ala Gly Ala Asp Pro Asp Val 215 220
Ser Thr Ser Glu Pro Asp Val Arg Arg Ile Lys Pro Asn Gin Lys Trp
225 230 235 240
Phe Val Asn His Ile Asn Gin His Met Phe val Pro Phe Leu Tyr Gly 245 250 255
Leu Leu Ala i 1 Phe Lys Val Arg Ile Gin Asp Ile Asn Ile Leu Tyr Phe 2S0 25S 270
Val Lys Thr 275 Asn Asp Ala Ile Arg Val Asn Pro Ile Ser Thr Trp His 230 285
Thr Val Met 290 Phe ;Trp Gly Gly Lys Ala Phe Phe Val Trp' Tyr Arg Leu 295 300
Ile Val Pro 305 Leu Gin Tyr Leu Pro Leu Gly Lys Val Leu Leu Leu Phe 310 315 320
Thr Val Ala Asp Met Val Ser Ser Tyr Trp Leu Ala Leu Thr Phe Gin 325 330 335
Ala Asn His Val -Val Glu Glu Val Gin Trp Pro Leu Pro Asp Glu Asn 340 345 350
101
Gly Ile Ile Gin Lys Asp Trp Ala Ala Met Gin Val Glu Thr Thr Gin 355 360 365
Asp Tyr Ala His Asp Ser His Leu Trp Thr Ser Ile Thr Gly Ser Leu 370 375 380
Asn Tyr Gin Ala Val His His Leu Phe Pro Asn Val Ser Gin His His
385 390 395 400
Tyr Pro Asp Ile Leu Ala Ile Ile Lys Asn Thr Cys Ser Glu Tyr Lys
405 410 415
Val Pro Tyr Leu Val Lys Asp Thr Phe Trp Gin Ala Phe Ala Ser His 420 425 430
Leu Glu His Leu Arg Val Leu Gly Leu Arg Pro Lys Glu Glu 435 440 445
102 (2) Informace o SEQ ID NO: 3:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 186 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevantní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO : 3:
Leu 1 His His Thr Tyr Thr Asn Ile 5 . 1 Ala Gly 10 Ala Asp Pro Asp Val Ser 15
Thr Ser Glu Pro Asp Val Arg Arg 20 Ile 25 Lys Pro Asn Gin Lys Trp Phe 30
Val Asn His Ile Asn Gin His Met: 35 40 Phe Val Pro Phe Leu Tyr Gly Leu 45
Leu Ala Phe Lys Val Arg Ile Gin 50 55 Asp Ile Asn Ile Leu Tyr Phe Val 60
Lys 65 Thr Asn Asp Ala Ile Arg Val 70 Asn Pro Ile 75 Ser Thr Trp His Thr Θ0
Val Meh Phe Trp Gly Gly Lys Ala 85 Phe Phe 90 Val Trp Tyr Arg Leu Ile 95
Val Pro Leu Gin Tyr Leu Pro Leu 100 Gly 105 Lys Val Leu Leu Leu Phe Thr 110
Val Ala Asp Met: Val Ser Ser Tyr 115 120 Trp Leu Ala Leu Thr Phe Gin Ala 125
Asn Tyr Val Val Glu Glu Val Gin 130 135 Trp Pro Leu Pro Asp Glu Asn Gly 140
Ile 14S Ile Gin Lys Asp Trp Ala Ala 150 Met Gin Val 155 Glu Thr Thr Gin Asp 160
Tyr Ala His Asp Ser His Leu Trp 165 Thr Ser 170 Ile Thr Gly Ser Leu Asn 17S
Tyr Gin Xaa Val His His Leu Phe Pro His 180 185
103
(2) Informace o SEQ ID NO: 4:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) (B) DÉLKA: 457 aminokyselin TYP: aminokyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevantní
(D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid
(xi) Pop >is sek ven ce: SE Q I D N 0: 4:
Met Ala Ala Ala Pro Ser Val Arg Thr Phe Thr Arg Ala Glu Val Leu
1 5 10 15
Asn Ala Glu Ala Leu Asn Glu Gly Lys Lys Asp Ala Glu Ala Pro Phe
20 25 30
Leu Met Ile Ile Asp Asn Lys Val Tyr Asp Val Arg Glu Phe Val Pro
35 40 45
Asp His Pro Gly Gly Ser Val Ile Leu Thr His Val Gly Lys Asp Gly
50 55 60
Thr Asp Val Phe Asp Thr Phe His Pro Glu Ala Ala Trp Glu Thr Leu
55 70 75 30
Ala Asn Phe Tyr Val Gly Asp Ile Asp Glu Ser Asp Arg Asp Ile Lys
85 90 95
Asn Asp Asp Phe Ala Ala Glu Val Arg Lys Leu Arg Thr Leu Phe Gin
100 105 110
Ser Leu Gly Tyr Tyr Asp Ser Ser Lys Ala Tyr Tyr Ala Phe Lys Val
115 120 125
Ser Phe Asn Leu Cys Ile Trp Gly Leu Ser Thr Val Ile Val Ala Lys
130 135 140
Trp Gly Gin Thr Ser Thr Leu Ala Asn Val Leu Ser Ala Ala Leu Leu
145 150 155 ISO
Gly Leu Phe Trp Gin Gin Cys Gly Trp Leu Ala His Asp Phe Leu His
165 170 175
His Gin Val Phe Gin Asp Arg Phe Trp Gly Asp Leu Phe Gly Ala Phe
180 185 190
Leu Gly Gly Val Cys Gin Gly Phe Ser Ser Ser Trp Trp Lys Asp Lys
195 200 205
His Asn Thr His His Ala Ala Pro Asn Val His Val Glu Asp Pro Asp
210 215 220
Ile Asp Thr His Pro Leu Leu Thr Trp Ser Glu His Ala Leu Glu Met
225 230 235 240
Phe Ser Asp Val Pro Asp Glu Glu Leu Thr Arg Met Trp Ser Arg Phe
104
245 250 255
Met Val Leu Asn Gin Thr Trp Phe Tyr Phe Pro Ile Leu Ser Phe Ala
260 2SS 270
Arg Leu Ser Trp Cys Leu Gin Ser Ile Leu Phe Val Leu Pro Asn Gly
275 280 285
Gin Ala His Lys Pro Ser Gly Ala Arg Val Pro Ile Ser Leu Val Glu
290 295 300
Gin Leu Ser Leu Ala Met His Trp Thr Trp Tyr Leu Ala Thr Met Phe
305 310 315 320
Leu Phe Ile Lys Asp Pro Val Asn Met Leu Val Tyr Phe Leu Val Ser
325 330 335
Gin Ala Val Cys Gly Asn Leu Leu Ala Ile Val Phe Ser Leu Asn His
340 345 350
Asn Gly Met Pro Val Ile Ser Lys Glu Glu Ala Val Asp Met Asp Phe
355 360 365
Phe Thr Lys Gin Ile Ile Thr Gly Arg Asp Val His Pro Gly Leu Phe
370 375 380
Ala Asn Trp Phe Thr Gly Gly Leu Asn Tyr Gin Ile Glu His His Leu
385 390 395 400
Phe Pro Ser Met Pro Arg His Asn Phe Ser Lys Ile Gin Pro Ala Val
405 410 415
Glu Thr Leu Cys Lys Lys Tyr Asn Val Arg Tyr His Thr Thr Gly Met
420 425 430
Ile Glu Gly Thr Ala C-lu Val Phe Ser Arg Leu Asn Glu Val Ser Lys
435 440 445
Ala Ala Ser Lys Met Gly Lys Ala Gin
450 455 (2) Informace o SEQ ID NO: 5:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 446 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevantní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid
(Xi ) P opi S S' ekv. ence: SEQ ID NO: 5:
Met Ala Ala Gin Ile Lys Lys Tyr Ile Thr Ser Asp Glu Leu Lys Asn
1 5 10 15
His Asp Lys Pro Gly Asp Leu Trp Ile Ser Ile Gin Gly Lys Ala Tyr
20 25 30
Asp Val Ser Asp Trp Val Lys Asp His Pro Gly Gly Ser Phe Pro Leu
35 40 45
105 • · · · · • · · · · · ·····
Lys Ser Leu Ala Gly Gin Glu Val 55 Thr Asp Ala Phe 60 Val Ala Phe His
50
Pro Ala Ser Thr Trp Lys Asn Leu Asp Lys Phe Phe Thr Gly Tyr Tyr
55 70 75 80
Leu Lys Asp Tyr Ser Val Ser Glu Val Ser Lys Val Tyr Arg Lys Leu
85 90 95
Val Phe Glu Phe Ser Lys Met Gly Leu Tyr Asp Lys Lys Gly His Ile
100 105 110
Met Phe Ala Thr Leu Cys Phe Ile Ala Met Leu Phe Ala Met Ser Val
115 120 125
Tyr Gly Val Leu Phe Cys Glu Gly Val Leu Val His Leu Phe Ser Gly
130 135 140
Cys Leu Met Gly Phe Leu Trp Ile Gin Ser Gly Trp Ile Gly His Asp
145 150 155 160
Ala Gly His Tyr Met Val Val Ser Asp Ser Arg Leu Asn Lys Phe Met
155 1 i 170 175
Gly Ile Phe Ala Ala Asn Cys Leu Ser Gly Ile Ser Ile Gly Trp Trp
180 185 190
Lys Trp Asn His Asn Ala His His Ile Ala Cys Asn Ser Leu Glu Tyr
195 200 20S
Asp Pro Asp Leu Gin Tyr Ile •i Pro Phe Leu Val Val Ser Ser Lys Phe
210 215 220
Phe Gly Ser Leu Thr Ser His Phe Tyr Glu Lys Arg Leu Thr Phe Asp
225 230 235 240
Ser Leu Ser Arg Phe Phe Val Ser. Tyr Gin His Trp Thr Phe Tyr Pro
245 250 255
Ile Met Cys Ala Ala Arg Leu Asn Met Tyr Val Gin Ser Leu Ile Met
250 2S5 270
Leu Leu Thr Lys Arg Asn Val Ser Tyr Arg Ala Gin Glu Leu Leu Gly
275 280 285
Cys Leu Val Phe Ser Ile Trp Tyr Pro Leu Leu Val Ser Cys Leu Pro
290 295 300
Asn Trp Gly Glu Arg Ile Met Phe Val Ile Ala Ser Leu Ser Val Thr
305 310 315 320
Gly Met Gin Gin Val Gin Phe Ser Leu Asn His Phe Ser Ser Ser Val
325 330 335
Tyr Val Gly Lys Pro Lys Gly Asn Asn Trp Phe Glu Lys Gin Thr Asp
340 345 350
Gly Thr Leu Asp Ile Ser Cys Pro·. Pro Trp Met Asp Trp Phe His Gly
355 360 365
Gly Leu Gin Phe Gin Ile Glu Kís His Leu Phe Pro Lys Met Pro Arg 370 375 3S0
106
Cys Asn Leu Arg Lys 38S Ile 390 Ser Pro Tyr Val Ile Glu Leu Cys Lys Lys
395 400
His Asn Leu Pro Tyr Asn Tyr Ala Ser Phe . Ser Lys Ala Asn Glu Met
405 410 415
Thr Leu Arg Thr Leu Arg Asn Thr Ala Leu Gin Ala Arg Asp Ile Thr
420 425 430
Lys Pro Leu Pro Lys Asn Leu Val Trp Glu Ala Leu His Thr
435 440 445
(2) Informace o SEQ ID NO : 6:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 359 aminokysel in
(B) TYP : aminokyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevantní
(D) TOPOLOGIE : lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: : peptid
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 6
Met Leu Thr Ala Glu Arg Ile Lys Phe Thr Gin Lys Arg Gly Phe Arg
1 5 10 15
Arg Val Leu Asn Gin Arg Val Asp Ala Tyr Phe Ala Glu His Gly Leu
20 25 t 30
Thr Gin Arg Asp Asn Pro Ser Met Tyr Leu Lys Thr Leu Ile Ile Val
35 40 1 45
Leu Trp Leu Phe Ser Ala· Trp Ala Phe Val Leu Phe Ala Pro Val Ile
50 5 5 60
Phe Pro Val Arg Leu Leu Gly Cys Met Val Leu Ala Ile Ala Leu Ala
65 70 ,75 30
Ala Phe Ser Phe Asn Val Gly His Asp Ala Asn His Asn Ala Tyr Ser
85 90 95
Ser Asn Pro His Ile Asn Arg Val Leu Gly·Met Thr Tyr Asp Phe Val
100 105 110
Gly Leu Ser Ser Phe Leu Trp Arg Tyr Arg His Asn Tyr Leu His His
115 120 125
Thr Tyr Thr Asn Ile Leu Gly His Asp Val Glu Ile His Gly Asp Gly
130 135 ; ' 140
Ala Val Arg Met Ser Pro Glu Gin Glu His Val Gly Ile Tyr Arg Phe
145 150 155 160
Gin Gin Phe Tyr Ile Trp Gly Leu Tyr Leu Phe Ile Pro Phe Tyr Trp
165 170 175
Phe Leu Tyr Asp Val Tyr Leu Val Leu Asn Lys Gly Lys Tyr His Asp
130 135 > 190
His Lys Ile Pro Pro Phe Gin Pro Leu Glu· Leu Ala Ser Leu Leu Gly • · • «· · · · · · · ·· « • · · · ·····
195 200 205
Ile Lys 210 Leu Leu Trp Leu Gly Tyr 215 Val Phe Gly Leu 220 Pro Leu Ala Leu
Gly 225 Phe Ser Ile Pro Glu 230 Val Leu Ile Gly Ala Ser 235 Val Thr Tyr Met 240
Thr Tyr Gly Ile Val 245 Val Cys Thr Ile Phe 250 Me t Leu Ala His Val 255 Leu
Glu Ser Thr Glu 260 Phe Leu Thr Pro Asp 265 Gly Glu Ser Gly Ala 270 Ile Asp
Asp Glu Trp 275 Ala Ile Cys Gin Ile 280 Arg Thr Thr Ala Asn 28S Phe Ala Thr
Asn Asn 290 Pro Phe Trp Asn Trp 295 Phe Cys Gly Gly Leu 300 Asn His Gin Val
Thr 303 His His Leu Phe Pro 310 Asn Ile Cys His Ile His 315 Tyr Pro Gin Leu 320
Glu Asn Ile Ile Lys 325 Asp Val Cys C-ln Glu 330 Phe Gly Val Glu Tyr 335 Lys
Val Tyr Pro Thr 340 Phe Lys Ala Ala Ile 345 Ala Ser Asn Tyr Arg 350 Trp Leu
Glu Al a Met Gly Lys Ala Ser
355 (2) Informace o SEQ ID NO: 7:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 365 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevantní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO : 7:
Met 1 Thr Ser Thr Thr Ser Lys Val 5 Thr Phe 10 Gly Lys Ser Ile Gly Phe 15
Arg Lys Glu Leu Asn Arg Arg Val 20 Asn 25 Ala Tyr Leu Glu Ala Glu Asn 30
Ile Ser Pro Arg Asp Asn Pro Pro 35 40 Met Tyr Leu Lys Thr Ala Ile Ile 45
Leu Ala Trp Val Val Ser Ala Trp 50 55 Thr Phe Val Val Phe Gly Pro Asp 60
Val 65 Leu Trp Met Lys Leu Leu Gly 70 Cys Ile Val 75 Leu Gly Phe Gly Val 80
Ser Ala Val Gly Phe Asn Ile Ser 85 His Asp 90 Gly Asn His Gly Gly Tyr 95
• ·
108 • · · ·· ·· ·· • · · · · · · · · · · • · · · ····· • · · · · · · ······ * * * * · · · ·· ···» ··· ···· ·· ··
Ser Lys Tyr Gin 100 Trp Val Asn Tyr Leu Ser Gly Leu Thr His Asp Ala
105 110
Ile Gly Val Ser Ser Tyr Leu Trp Lys Phe Arg His Asn Val Leu His
115 120 125
His Thr Tyr Thr Asn Ile Leu Gly His Asp Val Glu Ile His Gly Asp
130 135 140
Glu. Leu Val Arg Met S^2T Pro Ser Met Glu Tyr Arg Trp Tyr His Arg
145 ISO 155 160
Tyr Gin His Trp Phe Ile Trp Phe Val Tyr Pro Phe Ile Pro Tyr Tyr
165 170 175
Trp Ser Ile Ala Asp Val Gin Thr Met Leu Phe Lys Arg Gin Tyr His
ISO 135 190
Asp His Glu Ile Pro Ser Pro Thr Trp Val Asp Ile Ala Thr Leu Leu
195 200 205
Ala Phe Lys Ala Phe Gly Val Ala Val Phe Leu Ile Ile Pro Ile Ala
210 215 220
Val Gly Tyr Ser Pro Leu Glu Ala Val Ile Gly Ala Ser Ile Val Tyr
225 230 235 240
Met Thr His Gly Leu Val Ala Cys Val Val Phe Met Leu Ala His Val
245 250 255
Ile Glu Pro Ala Glu Phe Leu Asp Pro Asp Asn Leu His Ile Asp Asp
260 265 270
Glu Trp Ala Ile Ala Gin Val Lys Thr Thr Val Asp Phe Ala Pro Asn
275 2S0 285
Asn. Thr Ile Ile Asn Trp Tyr Val Gly Gly Leu Asn Tyr Gin Thr Val
230 295 300
His His Leu Phe Pro His Ile Cys His Ile His Tyr Pro Lys Ile Ala
305 310 315 320
Pro Ile Leu Ala Glu Val Cys Glu Glu Phe Gly Val Asn Tyr Ala Val
325 330 335
His Gin Thr Phe Phe Gly Ala Leu Ala Ala Asn Tyr Ser Trp Leu Lys
340 345 350
Lys Met Ser Ile Asn Pro Glu Thr Lys Ala Ile Glu Gin
355 360 365
109 (2) Informace o SEQ ID NO: 8:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 32 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (A) POPIS: /desc = „syntetický oligonukleotid (ix) ZNAKY:
(A) Název/klíč: misc_feature (B) Pozice: 21 (C) Jiné informace: /počet = 1 /poznámka^ „N=inozin nebo cytozin (ix) ZNAKY:
(A) Název/klíč: misc_feature (B) Pozice: 27 (C) Jiné informace: /počet = 2 /poznámka= „N=inozin nebo cytozin (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 8:
CUACUACUA UACAYCAYAC NTAYACNAAY AT 32 (2) Informace o SEQ ID NO: 9:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 27 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (A) POPIS: /desc = „syntetický oligonukleotid (ix) ZNAKY:
(A) Název/klíč: misc_feature
110 (B) Pozice: 13 (D) Jiné informace: /počet = 1 /poznámka= „N=inozín nebo cytozin (ix) ZNAKY:
(A) Název/klíč: misc_feature (B) Pozice: 19 (D) Jiné informace: /počet = 2 /poznámka= „N=inozin nebo cytozin (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO:
CAUCAUCAUC AUNGGRAANA RRTGRTG 2 7
(2) Informace o SEQ ID NO: 10:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 35 párů baží
(B) TYP: nukleová kyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 10:
CCAAGCTTCT GCAGGAGCTC ψψτΤΤΤΤΤΤΤ TTTTT
(2) Informace o SEQ ID NO: 11:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 5 aminokyselin
(B) TYP: aminokyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: peptid (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 11:
111
His Xaa Xaa His His
5 (2) Informace o SEQ ID NO: 12:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 5 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 12:
Gin Xaa Xaa His His
5 (2) Informace o SEQ ID NO: 13:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 746 nukleových kyselin (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevantní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: nukleová kyselina (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 13:
CGTATGTCAC TCCATTCCAA ACTCGTTCAT GGTATCATAA ATATCAACAC ATTTACGCTC SO CACTCCTCTA TGGTATTTAC ACACTCAAAT ATCGTACTCA AGATTGGGAA GCTTTTGTAA 120 AGGATGGTAA AAATGGTGCA ATTCGTGTTA GTGTCGCCAC AAATTTCGAT AAGGCCGCTT 180 ACGTCATTGG TAAATTGTCT TTTGTTTTCT TCCGTTTCAT CCTTCCACTC CGTTATCATA 240 GCTTTACAGA TTTAATTTGT TATTTCCTCA TTGCTGAATT CGTCTTTGGT TC-GTATCTCA 3 00 CAATTAATTT CCAAGTTAGT CATGTCGCTG AAGATCTCAA ATTCTTTGCT ACCCCTGAAA 3 60 GACCAGATGA ACCATCTCAA ATCAATGAAG ATTGGGCAAT CCTTCAACTT AAAACTACTC 4 20 AAGATTATGG TCATGGTTCA CTCCTTTGTA CCTTTTTTAG TGGTTCTTTA AATCATCAAG 480 TTGTTCATCA TTTATTCCCA TCAATTGCTC AAGATTTCTA CCCACAACTT GTACCAATTG 540 TAAAAGAAGT TTGTAAAGAA CATAACATTA CTTACCACAT TAAACCAAAC TTCACTGAAG 600 CTATTATGTC ACACATTAAT TACCTTTACA AAATGGGTAA TGATCCAGAT TATGTTAAAA 660 AACCATTAGC CTCAAAAGAT GATTAAATGA AATAACTTAA AAACCAATTA TTTAČTTTTG 720 ACAAACAGTA ATATTAATAA ATACAA 74 6
112
(2) Informace o SEQ ID NO: 14:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 227 aminokyselin
(B) TYP: aminokyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: peptid
(Xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 14:
Tyr Val Thr Pro Phe Gin Thr Arg Ser Trp Tyr His Lys Tyr Gin
1 5 10 15
His Ile. Tyr Ala Pro Leu Leu Tyr Gly Ile Tyr Thr Leu Lys Tyr
20 25 30
Arg Thr Gin Asp Trp Glu Ala Phe Val Lys Asp Gly Lys Asn Gly
35 40 45
Ala Ile Arg Val Ser Val Ala Thr Asn Phe Asp Lys Ala Ala Tyr
50 55 60
Val Ile Gly Lys Leu Ser Phe Val Phe Phe Arg Phe Ile Leu Pro
6 5 70 75
Leu Arg Tyr His Ser Phe Thr Asp Leu Ile Cys Tyr Phe Leu Ile
80 85 90
Ala Glu Phe Val Phe Gly Trp Tyr Leu Thr Ile Asn Phe Gin Val
95 100 105
Ser His Val Ala Glu Asp Leu Lys Phe Phe Ala Thr Pro Glu Arg
110 115 120
Pro Asp Glu Pro Ser Gin Ile Asn Glu Asp Trp Ala Ile Leu Gin
125 130 135
Leu Lys Thr Thr Gin Asp Tyr Gly His Gly Ser Leu Leu Cys Thr
1 140 145 ISO
Phe Phe‘Ser Gly Ser Leu Asn His Gin Val Val His His Leu Phe
i 155 ISO 165
Pro Ser ' Ile Ala Gin Asp Phe Tyr Pro Gin Leu Val Pro Ile Val
170 175 180
Lys Glu Val Cys Lys Glu His Asn Ile Thr Tyr His Ile Lys Pro
185 190 195
Asn PheiThr Glu Ala Ile Met Ser His Ile Asn Tyr Leu Tyr Lys
200 205 210
Mec Gly·Asn Asp Pro Asp Tyr Val Lys Lys Pro Leu Ala Ser Lys
•'i. 215 220 225
Asp Asp' Xaa (2) Informace o SEQ ID NO: 15:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 494 nukleových kyselin
(B) TYP: nukleová kyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: nukleová kyselina
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 15:
• ·
113
TTTTGGAAGG NTCCAAGTTN ACCACGGANT NGGCAAGTTN ACGGGGCGGA AANCGGTTTT 60 CCCCCCAAGC CTTTTGTCGA CTGGTTCTGT GGTGGCTTCC AGTACCAAGT CGACCACCAC 120 TTATTCCCCA GCCTGCCCCG ACACAATCTG GCCAAGACAC ACGCACTGGT CGAATCGTTC 180 TGCAAGGAGT GGGGTGTCCA GTACCACGAA GCCGACCTCG TGGACGGGAC CATGGAAGTC 240 TTGCACCATT TGGGCAGCGT GGCCGGCGAA TTCGTCGTGG ATTTTGTACG CGACGGACCC 300 GCCATGTAAT CGTCGTTCGT GACGATGCAA GGGTTCACGC ACATCTACAC ACACTCACTC 360 ACACAACTAG TGTAACTCGT ATAGAATTCG GTGTCGACCT GGACCTTGTT TGACTGGTTG 420 GGGATAGQGT AGGTAGGCGG ACGCGTGGGT CGNCCCCGGG AATTCTGTGA CCGGTACCTG 480 GCCCGCGTNA AAGT 494 (2) Informace o SEQ ID NO: 16:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 87 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 16:
Phe Trp Lys Xaa Pro Ser Xaa Pro Arg Xaa Xaa Gin Val Xaa Gly ! 5 10 15
Ala Glu Xaa Gly Phe Pro Pra Lys Pro Phe Val Asp Trp Phe Cys
25 30
Gly Gly Phe Gin Tvr Gin Val Asp His His Leu Phe Pro Ser Leu
40 45
Pro Arg His Asn Leu Ala Lys Thr His Ala Leu Val Glu Ser Phe 55 60
CVS Lys Glu Trp Gly Val Glr. Tyr His Glu Ala Asp Leu Val Asp
20 75
Gly Thr Met Glu Val Leu His His Leu Gly Ser Val Ala Gly Glu
20 75
Phe Val Val Asp Phe Val Arg Asp Gly Pro Ala Met 35 (2) Informace o SEQ ID NO: 17:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 520 nukleových kyselin
(B) TYP: nukleová kyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní
(D) TOPOLOGIE: lineární
ii) DRUH MOLEKULY: nukleová kyselina
xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 17:
GGATGGAGTT CGTCTGGATC GCTGTGCGCT ACGCGACGTG GTTTAAGCGT CATGGGTGCG S0 CTTGGGTACA CGCCGGGGCA GTCGTTGGGC ATGTACTTGT GCGCCTTTGG TCTCGGCTGC 120 ATTTACATTT TTCTGCAGTT CGCCGTAAGT CACACCCATT TGCCCGTGAG CAACCCGGAG 130 GATCAGCTGC ATTGGCTCGA GTACGCGCGG ACCACACTGT GAACATCAGC ACCAAGTCGT 24 0 GGTTTGTCAC ATGGTGGATG TCGAACCTCA ACTTTCAGAT CGAGCACCAC CTTTTCCCCA 300 CGGCGCCCCA GTTCCGTŤTC AAGGAGATCA GCCCGCGCGT CGAGGCCCTC TTCAAGCGCC 360 ACGGTCTCCC TTACTACGAC ATGCCCTACA CGAGCGCCGT CTCCACCACC TTTGCCAACC 420 TCTACTCCGT CGGCCATTCC GTCGGCGACG CCAAGCGCGA CTAGCCTCTT TTCCTAGACC 480 TTAATTCCCC ACCCCACCCC ATGTTCTGTC TTCCTCCCGC 520
114 • ·
(2) Informace o SEQ ID NO: 18:
(i) CHARAKTERIŠTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 153 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: peptid (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 18:
Met Glu Phe Val Trp Ile Ala Val Arg Tyr Ala Thr Trp Phe Lys
1 5. 10 15
Arg His Gly Cys Ala Trp Val His Ala Gly Ala Val Val Gly His
20 25 30
Val Leu Val Arg Leu Trp Ser Arg Leu His Leu His Phe Ser Ala
3.5 40 45
Val Arg Arg Lys Ser His Pro Phe Ala Arg Glu Gin Pro Gly Gly
50 55 60
Ser Ala Ala Leu Ala Arg Val Arg Ala Asp His Thr Val Asn Ile
55 70 75
Ser Thr Lys Ser Trp Phe Val Thr Trp Trp Met Ser Asn Leu Asn
80 85 90
Phe Gin Ile Glu His His Leu Phe Pro Thr Ala Pro Gin Phe Arg
95 100 105
Phe Lys Glu Ile Ser Pro Arg Val Glu Ala Leu Phe Lys Arg His
110 115 120
Gly Leu Pro Tyr Tyr Asp Met Pro Tyr Thr Ser Ala Val Ser Thr
125 130 135
Thr Phe Ala Asn Leu Tyr Ser Val Gly His Ser Val Gly Asp Ala
140 145 150
Lys Arg Asp
(2) Informace o SEQ ID NO: 19:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 429 nukleových kyselin
(B) TYP: nukleová kyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: nukleová kyselina
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 19:
• «
115
ACGCGTCCGC
GCTCCCGCAC
GCTGATGGGT
TCAGGGTCGC
TTGGCTTGAC
TTACTGGAAA
AGATCTCAAC
CCACGCGTCC
ATGACGTACC
CAGTCTTCAC
TGCGGCTGGG
GACCGGTTGT
AACCAGCACA
ACCTTGCCAT
GCCGCGAGCA
GCGTGGTCGA
CCCTCGCGCT
TAATGCATGA
GCGAGTTCTT
GCAAACACCA
TGGTGGCCTT
ACTCATCAAG
GATTGTTGTT
CGCTCTCGGC
GATGGGCCAT
TTACGGCGTT
CGCAGCGCCA
CAACGAGCGC
GAAGGCTACT
CTCTTCGTGC
ATTGTCGTCA
GGGTCGTTCA
GGTTGTGGCA
AACCGGCTCG
GTCGTGC3CA
TTGACCCCTC
TTTCCTTTTG
GCGGCATCTC
CTGGTGTCíjT
TGAGCGGTGA
AGCACGATGT
AGGTCCGACC so
120
180
240
300
360
420 (2) Informace o SEQ ID NO: 20:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 125 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: není relevatní (D) TOPOLOGIE: lineární
(i i) DRUH MOLEKULY: peptid
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 20:
Arg Val Arg Pro Arg Val Arg Arg Glu Gin Leu Ile Lys Glu Gly
1 S 10 15
Tyr Phe Asp Pro Ser Leu Pro His Met Thr Tyr Arg Val Val Glu
20 25 30
Ile Val Val Leu Phe Val Leu Ser Phe Trp Leu Met C-ly Gin Ser
3S 40 45
Sar Pro Leu Ala Leu Ala Leu Gly Ile Val Val Ser Gly Ile Ser
50. 55 60
Gin Gly Arg Cys Gly Trp Val Met His Glu Met Gly His Gly Ser
65 70 75
Phe Thr Gly Val Ile Trp Leu Asp Asp Arg Leu Cys Glu Phe Phe
65 70 75
Tyr Gly Val Gly Cys Gly Met Ser Gly His Tyr Trp Lys Asn Gin
80 85 90
His Ser Lys His His Ala Ala Pro Asn Arg Leu Glu His Asp Val
95 100 105
Asp Leu Asn Thr Leu Pro Leu Val Ala Phe Asn Glu Arg Val Val
110 115 120
Arg Lys Val Arg Pro
125
(2) Informace o SEQ ID NO: 21:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 1219 párů bázi (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (editovaný kontig 2692004)
116 (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 21:
GCACGCCGAC CGGCGCCGGG AGATCCTGGC AAAGTATCCA GAGATAAAGT CCTTGATGAA 60
ACCTGATCCC AATTTGATAT GGATTATAAT TATGATGGTT CTCACCCAGT TGGGTGCATT 120
TTACATAGTA AAAGACTTGG ACTGGAAATG GGTCATATTT GGGGCCTATG CGTTTGGCAG 180
TTGCATTAAC CACTCAATGA CTCTGGCTAT TCATGAGATT GCCCACAATG CTGCCTTTGG 240
CAACTGCAAA GCAATGTGGA ATCGCTGGTT TGGAATGTTT GCTAATCTTC CTATTGGGAT 300
TCCATATTCA ATTTCCTTTA AGAGGTATCA CATGGATCAT CATCGGTACC TTGGAGCTGA 360
TGGCGTCGAT GTAGATATTC CTACCGATTT TGAGGGCTGG TTCTTCTGTA CCGCTTTCAG 420
AAAGTTTATA TGGGTTATTC TTCAGCCTCT CTTTTATGCC TTTCGACCTC TGTTCATCAA 480
CCCCAAACCA ATTACGTATC TGGAAGTTAT CAATACCGTG GCACAGGTCA CTTTTGACAT 540
tttaatttat TACTTTTTGG GAATTAAATC CTTAGTCTAC ATGTTGGCAG CATCTTTACT 600
TGGCCTGGGT TTGCACCCAA TTTCTGGACA TTTTATAGCT GAGCATTACA TGTTCTTAAA 660
GGGTCATGAA ACTTACTCAT ATTATGGGCC TCTGAATTTA CTTACCTTCA ATGTGGGTTA 720
TCATAATGAA CATCATGATT TCCCCAACAT TCCTGGAAAA AGTCTTCCAC TGGTGAGGAA 780
AATAGCAGCT GAATACTATG ACAACCTCCC TCACTACAAT TCCTGGATAA AAGTACTGTA 340
TGATTTTGTG ATGGATGATA CAATAAGTCC CTACTCAAGA ATGAAGAGGC ACCAAAAAGG 900
AGAGATGGTG CTGGAGTAAA TATCATTAGT GCCAAAGGGA TTCTTCTCCA AAACTTTAGA 960
TGATAAAATG GAATTTTTGC ATTATTAAAC TTGAGACCAG TGATGCTCAG AAGCTCCCCT 1020
GGCACAATTT CAGAGTAAGA GCTCGGTGAT ACCAAGAAGT GAATCTGGCT TTTAAACAGT 1080
CAGCCTGACT CTGTACTGCT CAGTTTCACT CACAGGAAAC TTGTGACTTG TC-TATTATCG 1140
TCATTGAGGA TGTTTCACTC ATGTCTGTCA TTTTATAAGC ATATCATTTA AAAAGCTTCT 1200
AAAAAGCTAT TTCGCCAGG
1219
117 (2) Informace o SEQ ID NO: 22:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 655 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina kontig 2153526) (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 22:
; editovaný
T7ACCTTCTA CGTCCGCTTC TTCCTCACTT ATGTGCCACT ATTGGGGCTG AAAGCTTCCT 60
GGGCCTTTTC TTCATAGTCA GGTTCCTGGA AAGCAACTGG TTTGTGTGGG TGACACAGAT 120
GAACCATATT CCCATGCACA TTGATCA7GA CCGGAACATG GACTGGGTTT CCACCCAGCT 130
CCAGGCCACA TGCAATGTCC ACAAGTCTGC CTTCAATGAC TGGTTCAGTG GACACCTCAA 240
CTTCCAGATT GAGCACCATC TTTTTCCCAC GATGCCTCC-A CACAATTACC ACAAAGTGGC 300
TCCCCTGGTG CAGTCCTTGT i GTGCCAAGCA TGGCATAGAG TACCAC-TCCA AGCCCCTGCT 360
GTCAC-CCTTC gccgacatcaJ f TCCACTCACT AAAGGAGTCA GC-GCAGCTCT GGCTAGATGC 420
CTATCTTCAC CAATAACAAC AGCCACCCTG CGCAGTCTGG AAGAAGAGGA GGAAGACTCT 430
GGAGCCAAGG CAGAGGGGAG CTTGAGGGAC AATGCCACTA TAGTTTAATA CTCAGAGGGG 540
GTTGGGTTTG GGGACATAAAi GCCTCTGACT CAAACTCCTC C C 'T^^Z^AT G*T TCTAGCCACA 600
GTTCTAAGAC 1 C CAAAGTGGG ·' GGGTGGACAC AGAAGTCCCT AGGAGGGAAG GAGCT 655
118
• · · • * (2) Informace o SEQ ID NO: 23:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 304 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární
MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (ii) DRUH kontig 3506132) (xi) Popis sekvence: SEQ ID
GTCTTTTACT TTGGCAATGG CTGGATTCCT ACCCTCATCA
TCTCAGGCCC AAGCTGGATG GCTGCAACAT GATTATGGCC
CCCAAGTGGA ACCACCTTGT CCACAAATTC GTCATTGGCC
AACTGGTGGA ATCATCGCCA CTTCCAGCAC CACGCCAAGC
CCCGATGTGA ACATGCTGCA CGTGTTTGTT CTGGGCGAAT
AAGA
NO: 23:
(editovaný
CGGCCTTTGT CCTTGCTACC so
ACCTGTCTGT CTACAGAAAA - 120
AČTTAAAGGG TGCCTCTGCC íao
CTAACATCTT CCACAAGGAT 240
GGCAGCCCAT CGAGTACGGC 300
04 (2) Informace o SEQ ID NO: 24:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 918 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (editovaný kontig 3854933) (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 24:
CAGGGACCTA CCCCGCGCTA CTTCACCTGG GACGAGGTGG CCCAGCGCTC AGGGTGCGAG 60
GAGCGGTGGC TAGTGATCGA CCGTAAGGTG TACAACATCA GCGAGTTCAC CCGCCGGCAT 120
CCAGGGGGCT CCCGGGTCAT CAGCCACTAC GCCGGGCAGG ATGCCACGGA TCCCTTTGTG ISO
GCCTTCCACA TCAACAAGGG CCTTGTGAAG AAGTATATGA ACTCTCTCCT GATTGGAGAA 240
CTGTCTCCAG AGCAGCCCAG CTTTGAGCCC ACCAAGAATA AAGAGCTGAC AGATGAGTTC 300
CGGGAGCTGC GGGCCACAGT GGAGCGGATG GGGCTCATGA AGGCCAACCA TGTCTTCTTC 360
CTGCTGTACC TGCTGCACAT CTTGCTGCTG GATGGTGCAG CCTGGCTCAC CCTTTGGGTC 420
TTTGGGACGT CCTTTTTGCC CTTCCTCCTC ( TGTGCGGTGC TGCTCAGTGC AGTTCAGGCC 430
CAGGCTGGCT GGCTGCAGCA tgactttggg! 1 CACCTGTCGG TCTTCAGCAC CTCAAAGTGG 540
119 GGGCCCCCGC • · · • · · • · · • · · · · · CAGTTGGTGG • • · • 600
AACCATCTGC TACATCATTT TGTGATTGGC CACCTGAAGG
AACCACATGC ACTTCCAGCA CCATGCCAAG CCCAACTGCT TCCGCAAAGA CCCAGACATC 660
AACATGCATC CCTTCTTCTT TGCCTTGGGG» AAGATCCTCT CTGTGGAGCT TGGGAAACAG 720
AAGAAAAAAT ATATGCCGTA CAACCACCAGÍ CACARATACT . i TCTTCCTAAT TGGGCCCCCA 730
GCCTTGCTGC CTCTCTACTT CCAGTGCTAT1 ATTTTCTATT TTGTTATCCA GCGAAAGAAG 840
TGGGTGGACT TGGCCTGGAT CAGCAAACAG GAATACGATG AAGC GGGG CG* TCCATTGTCC 900
ACCGCAAATG CTTCTAAA 918
(2) Informace o SEQ ID NO: 25:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 1686 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE; jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (editovaný kontig 2511785) (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 25:
GCCACTTAAA GGGTGCCTCT GCCAACTGGT GGAATCATCG CCACTTCCAG CACCACGCCA 60
AGCCTAACAT CTTCCACAAG GATCCCGATG ,TGAACATGCT GCACGTGTTT GTTCTGGGCG 120
AATGGCAGCC CATCGAGTAC GGCAAGAAGA AGCTGAAATA CCTGCCCTAC AATCACCAGC 180
ACGAATACTT CTTCCTGATT GGGCCGCCGC TGCTCATCCC CATGTATTTC CAGTACCAGA 240
TCATCATGAC CATGATCGTC CATAAGAACT GGGTGGACCT GGCCTGGGCC GTCAGCTACT 300
120 ·· ·
ACATCCGGTT CTTCATCACC TACATCCCTT TCTACGGCAT CCTGGGAGCC ctccttttcc 350
TCAACTTCAT CAGGTTCCTG GAGAGCCACT GGTTTGTGTG GGTGACACAG ATGAATCACA 420
TCGTCATGGA GATTGACCAG GAGGCCTACC GTGACTGGTT CAGTAGCCAG CTGACAGCCA 430
CCTGCAACGT GGAGCAGTCC TTCTTCAACG ACTGGTTCAG TGGACACCTT AACTTCCAGA 540
TTGAGCACCA CCTCTTCCCC ACCATGCCCC GC-CACAACTT ACACAAGATC GCCCCGCTGG 600
TGAAGTCTCT ATGTGCCAAG CATGGCATTG AATACCAGGA GAAGCCGCTA CTGAGGGCCC 650
TGCTGGACAT CATCAGGTCC CTGAAGAAGT CTGGGAAGCT GTGGCTGGAC GCCTACCTTC 720
ACAAATGAAG CCACAGCCCC CGGGACACCG TGGGGAAGGG GTGCAGGTGG GGTGATGGCC 730
AGAGGAATGA TGGGCTTTTG TTCTGAGGGG TGTCCGAGAG GCTGGTGTAT GCACTGCTCA 840
CGGACCCCAT GTTGGATCTT TCTCCCTTTC TCCTCTCCTT TTTCTCTTCA CATCTCCCCC 900
ATAGCACCCT GCCCTCATGG GACCTGCCCT CCGTCAGCCG TCAGCCATCA GCCATGGCCC 960
TCCCAGTGCC TCCTAGCCCC TTCTTCCAAG GAGCAGAGAG GTGGCCACCG GGGGTGGCTC 1020
TGTCCTACCT CCACTCTCTG CCCCTAAAGA TGGGAGGAGA CCAGCGGTCC ATGGGTCTGG 1080
CCTGTGAGTC TCCCCTTGCA GCCTGGTCAC TAGGCATCAC CCCCGCTTTG GTTCTTCAGA 1140
TGCTCTTGGG GTTCATAGGG GCAGGTCCTA GTCGGGCAGG GCCCCTGACC CTCCCGGCCT 1200
GGCTTCACTC TCCCTGACGG CTGCCATTGG TCCACCCTTT CATAGAGAGG CCTGCTTTGT 1260
TACAAAGCTC GGGTCTCGCT CCTGCAGCTC GGTTAAGTAC CCGAGGCCTC TCTTAAGATG 1320
TCCAGGGCCC CAGGCCCGCG GGCACAGCCA GCCCAAACCT TGGGCCCTGG AAGAGTCCTC 1330
CACCCCATCA CTAGAGTGCT CTGACCCTGG GCTTTCACGG GCCCCATTCC ACCGCCTCCC 1440
CAACTTGAGC CTGTGACCTT GGGACCAAAG GGGGAGTCCC TCGTCTCTTG TGACTCAGCA 1500
GAGGCAGTGG CCACGTTCAG GGAGGGG C CG AGGCTCAGCC CACCCTCCAG 1560
CTTTTCCTCA GGGTGTCCTG AGGTCCAAGA TTCTGGAGCA ATCTGACCCT TCTCCAAAGG 1620
CTCTGTTATC AGCTGGGCAG TGCCAGCCAA TCCCTGGCCA TTTGGCCCCA GGGGACGTGG 1630
GCCCTG 1686
(2) Informace o SEQ ID NO: 26:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 1843 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (n) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (editovaný kontig 2535)
(xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 26:
GTCTTTTACT TTGGCAATGG CTGGATTCCT ACCCTCATCA CGGCCTTTGT CCTTGCTACC 60
TCTCAGGCCC AAGCTGGATG GCTGCAACAT GATTATGGCC ACCTGTCTGT CTACAGAAAA 120
CCCAAGTGGA ACCACCTTGT CCACAAATTC GTCATTGGCC ACTTAAAGGG TGCCTCTGCC 180
AACTGGTGGA ATCATCGCCA CTTCCAGCAC CACGCCAAGC CTAACATCTT CCACAAGGAT 240
CCCGATGTGA ACATGCTGCA CGTGTTTGTT CTGGGCGAAT GGCAGCCCAT CGAGTACGGC 300
AAGAAGAAGC TGAAATACCT GCCCTACAAT CACCAGCACG AATACTTCTT CCTGATTGGG 360
CCC-CCGCTGC TCATCCCCAT GTATTTCCAG TACCAGATCA TCATGACCAT GATCGTCCAT 420
AAGAACTGGG TGGACCTGGC CTGGGCCGTC AGCTACTACA TCCGGTTCTT CATCACCTAC 430
ATCCCTTTCT ACGGCATCCT GGGAGCCCTC cttttcctca ACTTCATCAG GTTCCTGGAG 540
AGCCACTGGT TTGTGTGGGT CACACAGATG AATCACATCG TCATGGAGAT TGACCAGGAG SOO
GCCTACCGTG ACTGGTTCAG TAGCCAGCTG ACAGCCACCT GCAACGTGGA GCAGTCCTTC S60
TTCAACGACT GGTTCAGTGG ACACCTTAAC TTCCAGATTG AGCACCACCT CTTCCCCACC 720
ATGCCCCGGC ACAACTTACA CAAGATCGCC CCGCTGGTGA AGTCTCTATG TGCCAAGCAT 780
GGCATTGAAT ACCAGGAGAA GCCGCTACTG AGGGCCCTGC TGGACATCAT CAGGTCCCTG 840
AAGAAGTCTG GGAAGCTGTG GCTGGACGCC TACCTTCACA AATGAAGCCA CAGCCCCCGG 900
GACACCGTGG GGAAGGGGTG CAGGTGGGGT GATGGCCAGA GGAATGATGG GCTTTTGTTC 960
TGAGGGGTGT CCGAGAGGCT GGTGTATGCA CTGCTCACGG ACCCCATGTT GGATCTTTCT 1020
CCCTTTCTCC TCTCCTTTTT CTCTTCACAT CTCCCCCATA GCACCCTGCC CTCATGGGAC 1080
CTGCCCTCCC TCAGCCGTCA GCCATCAGCC ATGGCCCTCC CAGTGCCTCC TAGCCCCTTC 1140
TTCCAAGGAG CAGAGAGGTG GCCACCGGGG GTGGCTCTGT CCTACCTCCA CTCTCTGCCC 1200
CTAAAGATGG GAGGAGACCA GCGGTCCATG GGTCTGGCCT GTGAGTCTCC CCTTGCAGCC 1260
TGGTCACTAG GCATCACCCC CGCTTTGGTT CTTCAGATGC TCTTGGGGTT CATAGGGGCA 1320
GGTCCTAGTC GGGCAGGGCC CCTGACCCTC CCGGCCTGGC TTCACTCTCC CTGACGGCTG 1380
CCATTGGTCC ACCCTTTCAT AGAGAGGCCT GCTTTGTTAC AAAGCTCGGG TCTCCCTCCT 1440
GCAGCTCGGT TAAGTACCCG AGGCCTCTCT TAAGATGTCC AGGGCCCCAG GCCCGCGGGC 1500
ACAGCCAGCC CAAACCTTGG GCCCTGGAAG AGTCCTCCAC CCCATCACTA GAGTGCTCTG 1560
ACCCTGGGCT TTCACGGGCC CCATTCCACC GCCTCCCCAA CTTGAGCCTG TGACCTTGGG 1620
ACCAAAGGGG GAGTCCCTCG TCTCTTGTGA CTCAGCAGAG GCAGTGGCCA CGTTCAGGGA 1680
GGGGCCGGCT GGCCTGGAGG CTCAGCCCAC CCTCCAGCTT TTCCTCAGGG TGTCCTGAGG 1740
TCCAAGATTC TGGAGCAATC TGACCCTTCT CCAAAGGCTC. TGTTATCAGC TGGGCAGTGC 1800
CAGCCAATCC CTGGCCATTT GGCCCCAGGG GACGTGGGCC CTG
1843 » «
122 (2) Informace o SEQ ID NO: 27:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 2257 párů baží (B) TYP: nukleová kyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ϋ) DRUH MOLEKULY: jiná nukleová kyselina (editovaný kontig 253538a)
(xi) Popis sekvence : SEQ ID NO: 27:
CAGGGACCTA CCCCGCGCTA CTTCACCTGG GACGAGGTGG CCCAGCGCTC AGGGTGCGAG 60
GAGCGGTGGC TAGTGATCGA CCGTAAGGTG TACAACATCA GCGAGTTCAC CCGCCGGCAT 120
CCAGGGGGCT CCCGGGTCAT CAGCCACTAC GCCGGGCAGG ATGCCACGGA TCCCTTTGTG 180
GCCTTCCACA TCAACAAGGG CCTTGTGAAG AAGTATATGA ACTCTCTCCT GATTGGAGAA 240
CTGTCTCCAG AGCAGCCCAG CTTTGAGCCC ACCAAGAATA AAGAGCTGAC AGATGAGTTC 300
CGGGAGCTGC GGGCCACAGT GGAGCGGATG GGGCTCATGA AGGCCAACCA TGTCTTCTTC 360
CTGCTGTACC TGCTGCACAT CTTGCTGCTG CATCGTGCAG 1 CCTGGCTCAC CCTTTGGGTC 420
TTTGGGACGT CCTTTTTGCC CTTCCTCCTC ! TGTGCGGTGC TGCTCAGTGC AGTTCAGCAG 430
GCCCAAGCTG GATGGGTGCA ACATGATTAT GGCCACCTGT CTGTCTACAG AAAACCCAAG 540
TGGAACCACC TTGTCCACAA ATTCGTCATT GGCGACTTAA • J, AGGGTGCCTC TGCCAACTGG 600
TGGAATCATC GCCACTTCCA GCACCACGCC AAGCCTAACA TCTTCCACAA GGATCCCGAT 660
GTGAACATGC TGCACGTGTT TGTTCTGGGC GAAÓGGCAGC 1 CCATCGAGTA CGGCAAGAAG 720
AAGCTGAAAT ACCTGCCCTA CAATCACCAG CACGAATACT TCTTCCTGAT TGGGCCGCCG 7S0
CTGCTCATCC CCATGTATTT CCAGTACCAG ATCATCATGA CCATGATCGT CGATAAGAAC 840
TGGGTGGACC TGGCCTGGGC CGTCAGCTAC TACATCCGGT TCTTCATCAC CTACATCCCT 900
TTCTACGGCA TCCTGGGAGC CCTCCTTTTC CTCAACTTCA TCAGGTTCCT GGAGAGCCAC 960
TGGTTTGTGT GGGTCACACA GATGAATCAC ATCGTCATGG AGATTGACCA GGAGGCCTAC 1020
CGTGACTGGT TCAGTAGCCA GCTGACAGCC ACCTGCAACG TGGAGCAGTC CTTCTTCAAC 1080
GACTGGTTCA GTGGACACCT TAACTTCCAG ATTGAGCACC ACCTCTTCCC CACCATGCCC 1140
CGGCACAACT TACACAAGAT CGCCCCGCTG’ GTGAAGTCTC TATGTGCCAA GCATGGCATT 1200
GAATACCAGG AGAAGCCGCT ACTGAGGGCC CTGGTGGACA TCATCAGGTC CCTGAAGAAG 1260
TCTGGGAAGC TGTGGCTGGA CGCCTACCTT CACAAATGAA GCCACAGCCC CCGGGACACC 1320
GTGGGGAAGG GGTGCAGGTG GGGTGATGGC CAGAGGAATG ATGGGCTTTT GTTCTGAGGG 1330
GTGTCCGAGA GGCTGGTGTA TGCACTGCTC ACGGACCCCA TGTTGGATCT TTCTCCCTTT 1440
CTCCTCTCCT TTTTCTCTTC ACATCTCCCC CATAGCACCC TGCCCTCATG GGACCTGCCC 1500
TCCCTCAGCC GTCAGCCATC AGCCATGGCC CTCCCAGTGC CTCCTAGCCC CTTCTTCCAA 1560 • ·· 99 ·
9 9 · ** *
123
GGAGCAGAGA GGTGGCCACC GGGGGTGGCT CTGTCCTACC TCCACTCTCT GCCCCTAAAG 1620
ATGGGAGGAG ACCAGCGGTC CATGGGTCTG GCCTGTGAGT CTCGCCTTGC AGCCTGGTCA 1630
CTAGGCATCA CCCCCGCTTT GGTTCTTCAG ATGCTCTTGG GGTTCATAGG GGCAGGTCCT 1740
AGTCGGGCAG GGCCCCTGAC CCTCCCGGCC TGGCTTCACT CTCCCTGAČG GCTGCCATTG iaoo
GTCCACCCTT TCATAGAGAG GCCTGCTTTG TTACAAAGCT cgggtGtccc TCCTGCAGCT 1860
CGGTTAAGTA CCCGAGGCCT CTCTTAAGAT GTCCAGGGCC CCAGGCCCGC GGGCACAGCC 1920
AGCCCAAACC TTGGGCCCTG GAAGAGTCCT CCACCCCATC ACTAGAGTGC TCTGACCCTG 1980
GGCTTTCACG GGCCCCATTC CACCGCCTCC CCAACTTGAG CCTGTGACCT TGGGACCAAA 2040
GGGGGAGTCC CTCGTCTCTT GTGACTCAGC AGAGGCAGTG GCCACGTTCA GGGAGGGGCC 2100
GGCTGGCCTG GAC-GCTCAGC CCACCCTCCA GCTTTTCCTC AGGGTGTCCT GAGGTCCAAG 2160
ATTCTGGAGC AATCTGACCC TTCTCCAAAG GCTCTGTTAT CAGCTGGGCA GTGCCAGCCA 2220
ATCCCTGGCC ATTTGGCCCC AGGGGACGTG GGCCCTG 2257
(2) Informace ο SEQ ID NO: 28:
(i)
CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 411 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární
DRUH MOLEKULY: aminokyselina (překlad kontign
2692004)
(xi -) Popis sekvence: SEQ ID NO: 28:
His 1 Ala Asp Arg Arg Arg Glu Ile Leu 5 Ala 10 Lys Tyr-Pro Glu Ile 15
Lys Ser Leu Met Lys Pro Asp Pro Asn 20 Leu 25 Ile Trp. Ile Ile Ile 30
Met Met Val Leu Thr Gin Leu Gly Ala 35 Phe 40 Tyr Ile Val Lys Asp 45
Leu Asp Trp Lys Trp Val Ile Phe Gly 50 Ala 55 Tyr Ala, Phe Gly Ser í 6 0
Cys Ile Asn. His Ser Met Thr Leu Ala 6 5 Ilě 70 His Glu Ile Ala His 75
Asn Ala Ala Phe Gly Asn Cys Lys Ala 80 Met 85 Trp Asn Arg Trp Phe sc
Gly Met Phe Ala Asn Leu Pro Ile Gly 95 Ile 100 Pro Tyr Ser Ile Ser 105
Phe Lys Arg Tyr His Met Asp His His 110 Arg 115 Tyr LeuGly Ala Asp 120
Gly Val Asp Val Asp Ile Pro Thr Asp 125 Phe 130 Glu Gly Trp Phe Phe 135
Cys Thr Ala Phe Arg Lys Phe Ile Trp 140 Val 145 Ile Leu ,Gln Pro Leu 150
Phe Tyr Ala Phe Arg Pro Leu Phe Ile 155 Asn 160 Pro Lys 'Pro Ile Thr 165
Tyr Leu Glu Val Ile Asn Thr Val Ala 170 Gin 175 Val Thr Phe Asp Ile 180
Leu Ile Tyr Tyr Phe Leu Gly Ile Lys 185 Ser 190 Leu Val Tyr Met Leu 195
124 • · • · · a · « • · · · · • · ··· · · ·
Ala Ala Ser Leu Leu Gly Leu Gly Leu His Pro Ile Ser Gly His
200 205 210
Phe Ile Ala Glu His Tyr Met Phe Leu Lys Gly His Glu Thr Tyr
215 220 225
Ser Tyr Tyr Gly Pro Leu Asn Leu Leu Thr Phe Asn Val Gly Tyr
230 235 240
His Asn. Glu His His Asp Phe Pro Asn Ile Pro Gly Lys Ser Leu
245 250 2S5
Pro Leu Val Arg Lys Ile Ala Ala Glu Tyr Tyr Asp Asn Leu Pro
260 265 270
His Tyr Asn Ser Trp Ile Lys Val Leu Tyr Asp Phe Val Met Asp
275 230 285
Asp Thr Ile Ser Pro Tyr Ser Arg Met Lys Arg His Gin Lys Gly
230 295 300
Glu Met Val Leu Glu Xaa Ile Ser Leu Val Pro Lys Gly Phe Phe
305 310 315
Ser Lys Thr Leu Asp Asp Lys Met Glu Phe Leu His Tyr Xaa Thr
320 325 330
Xaa Asp Gin Xaa Cys Ser Glu Ala Pro Leu Ala Gin Phe Gin Ser
335 340 345
Lys Ser Ser Val Ile Pro Arg Ser Glu Ser Gly Phe Xaa Thr Val
350 355 360
Ser Leu Thr Leu Tyr Cys Ser Val Ser Leu Thr Gly Asn Leu Xaa
365 370 375
Leu Val Tyr Tyr Arg His Xaa Gly Cys Phe Thr His Val Cys His
380 335 390
Phe Ile Ser Ile Ser Phe Lys Lys Leu Leu Lys Ser Tyr Phe Ala
400 405 410
Arg
(2)
Informace o SEQ ID NO: 29:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(ii)
2153526) (A) DÉLKA: 218 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární
DRUH MOLEKULY: aminokyselina (překlad kontigu (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 29:
Tyr Leu Leu Arg Pro Leu Leu Pro His Leu Cys Ala Thr Ile Gly
1 5 10 15
Ala Glu Ser Phe Leu Gly Leu Phe Phe Ile Val Arg Phe Leu Glu
20 25 30
Ser Asn Trp Phe Val Trp Val Thr Gin Met Asn His Ile Pro Met
35 40 45
His Ile Asp His Asp Arg Asn Met Asp Trp Val Ser Thr Gin Leu
50 55 60
Gin Ala Thr Cys Asn Val His Lys Ser Ala Phe Asn Asp Trp Phe
6 5 70 75
Ser Gly His Leu Asn Phe Gin Ile Glu His His Leu Phe Pro Thr
80 35 90
Met Pro Arg His Asn Tyr His Lys Val Ala Pro Leu Val Gin Ser
95 100 105
Leu Cys Ala Lys His Gly Ile Glu Tyr Gin Ser Lys Pro Leu Leu
110 115 120
Ser Ala Phe Ala Asp Ile Ile His Ser Leu Lys Glu Ser Gly Gin
125 130 135
Leu Trp Leu Asp Ala Tyr Leu His Gin Xaa Gin Gin Pro Pro Cys
·> λ d 145 150
• « · «
125
Pro Val Trp Lys Lys 155 Arg Arg
Gly Ala Xaa Gly Thr 170 Met Pro
Leu Gly Leu Gly Thr 135 Xaa Ser
Ile Phe Xaa Pro Gin 200 Phe Xaa
Glu Val Pro Arg Arg 215 Glu Gly
Lys Thr Leu Glu Pro Arg Gin Arg
ISO 165
Leu Xaa Phe Asn Thr Gin Arg Gly
175 130
Leu Xaa Leu Lya Leu Leu Pro Phe
190 195
Asp Pro Lys Trp Gly Val Asp Thr
205 210
Ala
(2)
Informace o SEQ ID NO: 30:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 71 aminokyselin
(B) TYP: aminokyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová
(D) TOPOLOGIE: lineární
(ii) DRUH MOLEKULY: aminokyselina
(překlad kontigu
3506132) (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 30:
I
Val Pjte Tyr Phe Gly Asn Gly Trp Ile Pro Thr Leu Ile Thr Ala
1 5 10 15
Phe Val Leu Ala Thr Ser Gin Ala Gin Ala Gly Trp Leu Gin His
20 25 30
Asp Tyr Gly His Leu Ser Val Tyr Arg Lys Pro Lys Trp Asn His
35 40 45
Leu v&l His Lys Phe Val Ile Gly His Leu Lys Gly Ala Ser Ala
50 SS SO
Asn Ti-p Trp Asn His Arg His Phe Gin His His Ala Lys Pro Asn
• l • f SS 70 75
Leu Gly Glu Trp Gin Pro Ile Glu Tyr Gly Lys Xaa
80 85
(2) Informace o SEQ ID NO: 31:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 306 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová • ·
126 (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: aminokyselina (překlad kontigu 3854933)
(xi) i Popis sekvence : SEQ ID ' NO: 31:
Gin 1 Gly Pro Thr Pro 5 Arg Tyr Phe Thr Trp 10 Asp Glu Val Ala Gin 15
Arg Ser Gly Cys Glu 20 Glu Arg Trp Leu Val 25 Ile Asp Arg Lys Val 30
Tyr Asn Ile Ser Glu 35 Phe Thr Arg Arg His 40 Pro Gly Gly Ser Arg 45
Val Ile Ser His Tyr 50 Ala Gly Gin Asp Ala 5 5 Thr Asp Pro Phe Val 60
Ala Phe His Ile Asn 65 Lys Gly Leu Val Lys 70 Lys Tyr Met Asn Ser 75
Leu Leu Ile Gly Glu 80 Leu Ser Pro Glu. Gin 85 Pro Ser Phe Glu Pro 90
Thr Lys Asn Lys Glu 95 Leu Thr Asp Glu Phe 100 Arg Glu Leu Arg Ala 105
Thr Val Glu Arg Met 110 Gly Leu Met Lys Ala 115 Asn His Val phe Phe 120
Leu Leu Tyr Leu Leu 125 His Ile Leu Leu Leu 130 Asp Gly Ala Ala Trp 135
Leu Thr Leu Trp Val 140 Phe Gly Thr Ser Phe 145 Leu Pro Phe Leu Leu 150
Cys Ala Val Leu Leu 155 Ser Ala Val Gin Ala 160 Gin Ala Gly Trp Leu 165
Gin His Asp Phe Gly 170 His Leu Ser Val Phe 175 Ser Thr Ser Lys Trp 180
Asn His Leu Leu His 135 His Phe Val Ile Gly 190 His Leu Lys Gly Ala 195
Pro Ala Ser Trp Trp 200 Asn His Met His Phe 205 Gin His His Ala Lys 210
Pro Asn Cys Phe Arg 215 Lys Asp Pro Asp Ile 220 Asn Met His Pro Phe 225
Phe Phe Ala Leu Gly 230 Lys Ile Leu Ser Val 235 Glu Leu Gly Lys Gin 240
Lys Lys Lys Tyr Met 245 Pro Tyr Asn His Gin 250 His Xaa Tyr Phe Phe 255
Leu Ile Gly Pro Pro 260 Ala Leu Leu Pro Leu 265 Tyr Phe Gin Trp Tyr 270
Ile Phe Tyr Phe Val 275 Ile Gin Arg Lys Lys 280 Trp Val Asp Leu Ala , 285
Trp Thr Ile Ser Ala Asn Lys Gin 290 Ala Ser 305 Glu Tyr Asp Lys Glu Ala 295 Gly Leu Pro Leu Ser 300
• ·
127 • · · «
(2) Informace o SEQ ID NO: 32:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 566 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: aminokyselina (překlad kontigu 2511785)
(xi: ) Popis sekvence : SEQ ID NO: 32:
His Leu 1 Lys Gly Ala 5 Ser Ala Asn Trp Trp 10 Asn His Arg His Phe 15
Gin His His Ala Lys 20 Pro Asn. Ile Phe His 25 Lys Asp Pro Asp Val 30
Asn Met Leu His Val 35 Phe Val Leu Gly Glu 40 Trp Gin Pro Ile Glu 45
Tyr Gly Lys Lys Lys 50 Leu Lys Tyr Leu Pro 55 Tyr Asn His Gin His 60
Glu Tyr Phe Phe Leu 55 Ile Gly Pro Pro Leu 70 Leu Ile Pro Met Tyr ' 75
Phe Gin Tyr Gin Ile 80 Ile Met Thr Met Ile 85 Val His Lys -Asn Trp 90
Val Asp Leu Ala Trp 95 Ala Val Ser Tyr Tyr 100 Ile Arg Phe Phe Ile 105
Thr Tyr Ile Pro Phe 110 Tyr Gly Ile Leu Gly 115 Ala Leu Leu Phe Leu 120
Asn Phe Ile Arg Phe 125 Leu Glu Ser His Trp 130 Phe Val Trp Val Thr 135
Gin Met Asn His Ile 140 Val Met Glu Ile Asp 145 Gin Glu Ala Tyr Arg 150
Asp Trp Phe Ser Ser 155 Gin Leu Thr Ala Thr ISO Cys Asn Val 'Glu Gin 155
Ser Phe Phe Asn Asp 170 Trp Phe Ser Gly His 175 Leu Asn Phe Gin Ile 180
Glu His His Leu Phe 185 Pro Thr Met Pro Arg 190 His Asn Leu His Lys 195
Ile Ala Pro Leu Val 200 Lys Ser Leu Cys Ala 205 Lys His Gly Ile Glu 210
• * • ·
128 • · · · · · • · · ·
Tyr Gin Glu Lys Pro 215 Leu Leu Arg Ala Leu Leu Asp 220 Ile Ile Arg 225
Ser Leu Lys Lys Ser Gly Lys Leu Trp Leu Asp Ala Tyr Leu His
230 235 240
Lys Xaa Ser His Ser Pro Arg Asp Thr Val Gly Lys Gly Cys Arg
245 250 255
Trp Gly Asp Gly Gin Arg Asn Asp Gly Leu Leu Phe Xaa Gly Val
260 265 270
Ser Glu Arg Leu Val Tyr Ala Leu Leu Thr Asp Pro Met Leu Asp
275 280 285
Leu Ser Pro Phe Leu Leu Ser Phe Phe Ser Ser His Leu Pro His
290 295 300
Ser Thr Leu Pro Ser Trp Asp Leu Pro Ser Leu Ser Arg Gin Pro
305 310 31S
Ser Ala Met Ala Leu Pro Val Pro Pro Ser Pro Phe Phe Gin Gly
320 325 330
Ala Glu Arg Trp Pro Pro Gly Val Ala Leu Ser Tyr Leu His Ser
335 340 345
Leu Pro Leu Lys Met Gly Gly Asp Gin Arg SsiT Met Gly Leu Ala
350 355 360
Cys Glu Ser Pro Leu Ala Ala Trp Ser Leu Gly Ile Thr Pro Ala
365 370 375
Leu Val Leu Gin Met Leu Leu Gly Phe Ile Gly Ala Gly Pro Ser
380 385 390
Arg Ala Gly Pro Leu Thr Leu Pro Ala Trp Leu His Ser Pro Xaa
400 405 410
Arg Leu Pro Leu Val His Pro Phe Ile Glu Arg Pro Ala Leu Leu
415 420 425
Gin Ser Ser Gly Leu Pro Pro Ala Ala Arg Leu Ser Thr Arg Gly
430 435 440
Leu Ser Xaa Asp Val Gin Gly Pro Arg Pro Ala Gly Thr Ala Ser
445 450 45S
Pro Asn Leu Gly Pro Trp Lys Ser Pro Pro Pro His His Xaa Ser
460 465 470
Ala Leu Thr Leu Gly Phe His Gly Pro His Ser Thr Ala Ser Pro
475 480 485
Thr Xaa Ala Cys Asp Leu Gly Thr Lys Gly Gly Val Pro Arg Leu
490 495 500
Leu Xaa Leu Ser Arg Gly Ser Gly His Val Gin Gly Gly Ala Gly
505 510 51S
Trp Pro Gly Gly Ser Ala His Tra Pro Ala Phe Pro Gin Gly Val
520 525 530
Leu Arg Ser Lys Ile Leu Glu Gin Ser Asp Pro Ser Pro Lys Ala
53S 540 545
Leu Leu Ser Ala Gly Gin Cys Gin. Pro Ile Pro Gly His Leu Ala
550 555 560
Pro Gly Asp Val Gly Pro Xaa
565
Informace o SEQ ID NO: 33:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 619 aminokyselin
(B) TYP: aminokyselina
(C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová
(D) TOPOLOGIE: lineární
• ·
(ii) DRUH MOLEKULY: aminokyselina (překlad kontigu 2535)
( ;xi) Popis sekvence: SEQ ID Ϊ 10: 33:
Val Phe Tyr Phe Gly Asn Gly Trp Ile Pro Thr Leu Ile Thr Ala
1 5 10 15
Phe Val Leu Ala Thr Ser Gin Ala Gin Ala Gly Trp Leu Gin His
20 25 30
Asp Tyr Gly His Leu Ser Val Tyr Arg Lys Pro Lys Trp Asn His
35 40 45
Leu Val His Lys Phe Val Ile Gly His Leu Lys Gly Ala Ser Ala
50 55 60
Asn Trp Trp Asn His Arg His Phe Gin His His Ala Lys Pro Asn
65 70 75
Ile Phe His Lys Asp Pro Asp Val Asn Met Leu His Val Phe Val
80 85 90
Leu Gly Glu Trp Gin Pro Ile Glu Tyr Gly Lys Lys Lys Leu Lys
95 100 105
Tyr Leu Pro Tyr Asn His Gin His Glu Tyr Phe Phe Leu Ile Gly
110 115 120
Pro Pro Leu Leu Ile Pro Met Tyr Phe Gin Tyr Gin Ile Ile Met
125 130 135
Thr Met Ile Val His Lys Asn Trp Val Asp Leu Ala Trp Ala Val
140 145 150
Ser Tyr Tyr Ile Arg Phe Phe Ile Thr Tyr Ile Pro Phe Tyr Gly
155 160 165
Ile Leu Gly Ala Leu Leu Phe Leu Asn Phe Ile Arg Phe Leu Glu
P 170 175 130
Ser His Trp Phe Val Trp Val Thr Gin Met Asn His Ile Val Met
1 18S 190 195
Glu Ile Ásp Gin Glu Ala Tyr Arg Asp Trp Phe Ser Ser Gin Leu
200 205 210
Thr Ala Thr Cys Asn Val Glu Gin Ser Phe Phe Asn Asp Trp Phe
215 220 225
Ser Gly Hrs Leu Asn Phe Gin Ile Glu His His Leu Phe Pro Thr
230 23S 240
Met Pro Arg His Asn Leu His Lys Ile Ala Pro Leu Val Lys Ser
- 245 250 255
Leu Cys Ala Lys His Gly Ile Glu Tyr Gin Glu Lys Pro Leu Leu
260 265 270
Arg Ala Leu Leu Asp Ile Ile Arg Ser Leu Lys Lys Ser Gly Lys
> 275 280 285
Leu Trp Leu Asp Ala Tyr Leu His Lys Xaa Ser His Ser Pro Arg
290 295 300
Asp Thr Val Gly Lys Gly Cys Arg Trp Gly Asp Gly Gin Arg Asn
305 310 315
Asp Gly Leu Leu Phe Xaa Gly Val Ser Glu Arg Leu Val Tyr Ala
320 325 330
Leu Leu Thr Asp Pro Met Leu Asp Leu Ser Pro Phe Leu Leu Ser
335 340 345
Phe Phe Ser Ser His Leu Pro His Ser Thr Leu Pro Ser Trp Asp
350 355 360
Leu Pro S er Leu Ser Arg Gin Pro Ser Ala Met Ala Leu Pro Val
365 370 375
Pro Pro Sér Pro Phe Phe Gin Gly Ala Glu Arg Trp Pro Pro Gly
380 385 390
Val Ala Leu Ser Tyr Leu His Ser Leu Pro Leu Lys Met Gly Gly
400 405 410
Asp Gin Arg Ser Met Gly Leu Ala Cys Glu Ser Pro Leu Ala Ala
415 420 425
• ·
130 • · · · · · * · · · * «···· • · 9 9 • · · · ··««··· · » 9 ·
Trp Ser Leu Gly Ile .Thr Pro Ala Leu Val Leu Gin Met Leu Leu
430 435 440
Gly Phe Ile Gly Ala .Gly Pro Ser Arg Ala Gly Pro Leu Thr Leu
445 450 455
Pro Ala Trp Leu His .Ser Pro Xaa Arg Leu Pro Leu Val His Pro
460 · 465 470
Phe Ile Glu Arg Pro Ala Leu Leu Gin Ser Ser Gly Leu Pro Pro
475 480 485
Ala Ala Arg Leu Ser Thr Arg Gly Leu Ser Xaa Asp Val Gin Gly
490 495 500
Pro Arg Pro Ala Gly Thr Ala Ser Pro Asn Leu Gly Pro Trp Lys
505 510 515
Ser Pro Pro Pro His His Xaa Ser Ala Leu Thr Leu Gly Phe His
520 525 530
Gly Pro His Ser Thr Ala Ser Pro Thr Xaa Ala Cys Asp Leu Gly
535 540 545
Thr Lys Gly Gly Val Pro Arg Leu Leu Xaa Leu Ser Arg Gly Ser
S50 555 560
Gly His Val Gin Gly :-Gly Ala Gly Trp Pro Gly Gly Ser Ala His
565' 570 575
Pro Pro Ala Phe Pro Gin Gly Val Leu Arg Ser Lys Ile Leu Glu
580 585 590
Gin Ser Asp Pro Ser tpro Lys Ala Leu Leu Ser Ala Gly Gin Cys
5 95 600 605
Gin Pro Ile Pro Gly 'His Leu Ala Pro Gly Asp Val Gly Pro Xaa
610 615 620
(2) Informace o SEQ ID NO: 34:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 757 aminokyselin (B) TYP: aminokyselina (C) DRUH ŘETĚZCE: jednořetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (ii) DRUH MOLEKULY: aminokyselina (překlad kontigu 253538a)
(Xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 34:
Gin 1 Gly Pro Thr Pro Arg 5 Tyr Phe Thr Trp Asp Glu Val Ala Gin 10 15
Arg Ser Gly Cys Glu Glu 20 , Arg Trp Leu Val Ile Asp Arg Lys Val 25 30
Tyr Asn Ile Ser Glu.' Phe 35 Thr Arg Arg His Pro Gly Gly Ser Arg 40 45
Val Ile Ser His Tyr Ala 50 Gly Gin Asp Ala Thr Asp Pro Phe Val 55 6 0
Ala Phe His Ile Asn Lys 65 Gly Leu Val Lys Lys Tyr Met Asn Ser 70 75
Leu Leu Ile Gly Glu Leu 8o; Ser Pro Glu Gin Pro Ser Phe Glu Pro 85 90
Thr Lys Asn Lys Glu· Leu 95 Thr Asp Glu Phe Arg Glu Leu Arg Ala 100 105
Thr Val Glu Arg Met Gly 110 ·, Leu Met Lys Ala Asn His Val Phe Phe 115 120
Leu Leu Tyr Leu Leu His 125 ' Ile Leu Leu Leu Asp Gly Ala Ala Trp 130 135
Leu Thr Leu Trp Val Phe 140 Gly Thr Ser Phe Leu Pro Phe Leu Leu 145 150
Cys Ala Val Leu Leu ''Ser 155 Ala Val Gin Gin Ala Gin Ala Gly Trp 160 165
Leu Gin His Asp •Tyr Gly His Leu Ser Val Tyr Arg Lys Pro Lys
131
170 175 íao
Trp Asn His Leu Val His Lys Phe Val Ile Gly His Leu Lys Gly
135 190 195
Ala Ser Ala Asn Trp Trp Asn His Arg His Phe Gin His His Ala
200 205 210
Lys Pro Asn Ile Phe His Lys Asp Pro Asp Val Asn Met Leu His
215 220 225
Val Phe Val Leu Gly Glu Trp Gin Pro Ile Glu Tyr Gly Lys Lys
230 235 240
Lys Leu Lys Tyr Leu Pro Tyr Asn His Gin His Glu Tyr Phe Phe
245 250 2S5
Leu Ile Gly Pro, Pro Leu Leu Ile Pro Met Tyr Phe Gin Tyr Gin
260 265 270
Ile Ile Met Thr Met Ile Val His Lys Asn Trp Val Asp Leu Ala
275 280 285
Trp Ala Val Ser Tyr Tyr Ile Arg Phe Phe Ile Thr Tyr Ile Pro
290 295 300
Phe Tyr Gly Ile Leu Gly Ala Leu Leu Phe Leu Asn Phe Ile Arg
305 310 315
Phe Leu Glu Ser His Trp Phe Val Trp Val Thr Gin Met Asn His
320 325 330
Ile Val Met Glu Ile Asp Gin Glu Ala Tyr Arg Asp Trp Phe Ser
335 340 345
Ser Gin Leu Thr Ala Thr Cys Asn Val Glu Gin Ser Phe Phe Asn
350 355 360
Asp Trp Phe Ser Gly His Leu Asn Phe Gin Ile Glu His His Leu
365 370 375
Phe Pro Thr Met Pro Arg His Asn Leu His Lys Ile Ala Pro Leu
380 385 390
Val Lys Ser Leu Cys Ala Lys His Gly Ile Glu Tyr Gin Glu Lys
400 405 410
Pro Leu Leu Arg Ala Leu Leu Asp Ile Ile Arg Ser Leu Lys Lys
415 420 425
Ser Gly Lys Leu Trp Leu Asp Ala Tyr Leu His Lys Xaa Ser His
430 435 440
Ser Pro Arg Asp Thr Val Gly Lys Gly Cys Arg Trp Gly Asp Gly
445 450 455
Gin Arg Asn. Asp Gly Leu Leu Phe Xaa Gly Val Ser Glu Arg Leu
460 465 470
Val Tyr Ala Leu Leu Thr Asp Pro Met Leu Asp Leu Ser Pro Phe
475 430 485
Leu Leu Ser Phe Phe Ser Ser His Leu Pro His Ser Thr Leu Pro
490 495 500
Ser Trp Asp Leu Pro Ser Leu Ser Arg Gin Pro Ser Ala Met Ala
SOS 510 515
Leu Pro Val Pro Pro Ser Pro Phe Phe Gin Gly Ala Glu Arg Trp
520 525 530
Pro Pro Gly Val Ala Leu Ser Tyr Leu His Ser Leu Pro Leu Lys
535 540 545
Met Gly Gly Asp Gin Arg Ser Met Gly Leu Ala Cys Glu Ser Pro
550 555 560
Leu Ala Ala Trp Ser Leu Gly Ile Thr Pro Ala Leu Val Leu Gin
S6S 570 575
Met Leu Leu Gly Phe Ile Gly Ala Gly Pro Ser Arg Ala Gly Pro
580 585 590
Leu Thr Leu Pro Ala Trp Leu His Ser Pro Xaa Arg Leu Pro Leu
595 600 605
Val His Pro Phe Ile Glu Arg Pro Ala Leu Leu Gin Ser Ser Gly
610 615 620
Leu Pro Pro Ala Ala Arg Leu Ser Thr Arg Gly Leu Ser Xaa Asp
625 630 635
Val Gin Gly Pro Arg Pro Ala Gly Thr Ala Ser Pro Asn Leu Gly
132
9* ·99
640 645 650
Pro Trp Lys Ser Pro Pro Pro His His Xaa Ser Ala Leu Thr Leu
655 660 665
Gly Phe His Gly Pro His Ser Thr Ala Ser Pro Thr Xaa Ala Cys
670 675. 680
Asp Leu Gly Thr Lys Gly Gly Val Pro Arg Leu Leu Xaa Leu Ser
685 690 695
Arg Gly Ser Gly His Val Gin Gly Gly Ala Gly Trp Pro Gly Gly
700 705 710
Ser Ala His Pro Pro Ala Phe Pro Gin Gly Val Leu Arg Ser Lys
715 720 725
Ile Leu Glu Gin Ser Asp Pro Ser Pro Lys Ala Leu Leu Ser Ala
730 735 740
Gly Gin Cys Gin Pro Ile Pro Gly His Leu Ala Pro Gly Asp Val
745 750 755
Gly Pro Xaa
P!/ ^prť «Ύ· • JI· ·
133 \

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Izolovaná nukleová kyselina obsahující nukleotidovou sekvenci uvedenou v SEQ ID NO: 1.
    Polypeptid kódovaný uvedenou nukleovou kyselinou podle nároku 1.
    Čištěný a izolovaný polypeptid obsahující aminokyselinovou sekvenci uvedenou v SEQ ID NO: 2.
    Izolovanou nukleovou kyselinu kódující polypeptid SEQ ID NO: 2.
    Izolovanou nukleovou kyselinu obsahující nukleotidovou sekvenci kódující polypeptid, který desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce uvedené molekuly mastné kyseliny.
    Izolovaná nukleová kyselina podle nároku 5, kde uvedená nukleotidové sekvence se získala z eukaryontní buňky. Izolovaná nukleová kyselina podle nároku 6, kde uvedenou eukaryontní buňkou je buňka hub.
    Izolovaná nukleová kyselina podle nároku 7, kde uvedená buňka hub je rodu Mortierella.
    Izolovaná nukleové kyselina podle nároku 8, kde uvedená buňka Mortierella je druh Mortierella alpina.
    Izolovaná nukleová kyselina podle nároku 5, kde uvedená nukleotidové sekvence hybridizuje s nukleotidovou sekvencí uvedenou v SEQ ID NO: 1.
    Nukleová kyselina podle nároku 10, kde uvedená nukleotidové sekvence kóduje aminokyselinovou sekvenci uvedenou v SEQ ID NO: 2.
    Nukleová kyselina podle nároku 11, kde uvedená aminokyselinová sekvence SEQ ID NO: 2 se vybrala ze skupiny zahrnující aminokyselinové zbytky 30 až 38, 41 až
    44, 171 až 175, 203 až 212 a 387 až 394.
    134 « ·· * · · · · » ·· · • · · · ····· • · · · · « · ······ • · » · · · »
    13. Izolovaný nebo čištěný polypeptid, který desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce uvedené molekuly mastné kyseliny.
    14 . Izolovaná nukleová kyselina obsahuj ící nukleotidovou sekvenci, která je v podstatě identická se sekvencí alespoň 50 nukleotidů v SEQ ID : NO: 1. 15. Sekvence izolované nukleové kyseliny, která vykazuje alespoň přibližně 50 % shodu se SEQ ID NO: 1. 16. Konstrukce nukleové kyseliny obsahuj ící nukleotidovou sekvenci uvedenou v SEQ ID NO 1 spojenou s heterogenní nukleovou kyselinou. 17. Konstrukce nukleové kyseliny obsahuj ící nukleotidovou sekvenci uvedenou v SEQ ID NO: 1 operativně spojenou
    s promotorem.
    18. Konstrukce nukleové kyseliny podle nároku 17, kde uvedený promotor je funkční v mikrobiální buňce.
    19. Konstrukce nukleové kyseliny podle nároku 18, kde uvedenou mikrobiální buňkou je buňka kvasinek.
    20. Konstrukce nukleové kyseliny podle nároku 17, kde uvedená nukleotidová sekvence je odvozená z hub.
    21. Nukleová kyselina podle nároku 19, kde uvedená houba je z rodu Mortierella.
    22. Nukleová kyselina podle nároku 20, uvedená houba je z druhu Mortierella alpina.
    23. Konstrukce nukleové kyseliny obsahující nukleotidovou sekvenci, která kóduje polypeptid obsahující aminokyselinovou sekvenci, jenž odpovídá nebo je komplementární s aminokyselinovou sekvencí uvedenou v SEQ ID NO: 2, přičemž uvedená nukleotidová sekvence je operativně spojena s promotorem, který je funkční v hostitelské buňce, kde uvedená nukleotidová sekvence kóduje polypeptid, který desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce molekuly mastné kyseliny.
    135
    24. Konstrukce nukleové kyseliny obsahuje nukleotidovou sekvenci kódující funkčně aktivní Δδ-desaturázu, přičemž uvedená desaturáza má aminokyselinovou sekvenci, která odpovídá celé nebo části aminokyselinové sekvence uvedené v SEQ ID NO: 2 nebo je s ní komplementární, přičemž uvedená nukleotidová sekvence je operativně spojena s promotorem funkčním v hostitelské buňce.
    25. Rekombinantní buňka kvasinek, vyznačuj ící se tím, že obsahuje nukleovou konstrukci podle nároku 23 nebo 24.
    26. Rekombinantní buňka kvasinek podle nároku 25, vyznačující se tím, že je buňkou
    Saccharomyces.
    27. Hostitelská buňka, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu kopii nukleotidové sekvence, která kóduje polypeptid, který přeměňuje kyselinu dihomo-γlinolenovou na kyselinu arachidonovou, kde uvedená mikrobiální buňka nebo předek uvedené mikrobiální buňky se transformoval vektorem obsahujícím uvedenou nukleotidovou sekvenci a kde uvedená nukleotidová sekvence je operativně spojena s promotorem funkčním v uvedené hostitelské buňce.
    28. Mikrobiální buňka podle nároku 27, vyznačuj ící se tím, že je hostitelskou buňkou vybranou ze skupiny zahrnující buňku hub a řas.
    29. Mikrobiální buňka podle nároku 28, v y z n a č u j i c i se tím, ž e uvedená buňka hub je buňka kvasinek a uvedená buňka řas je buňka mořských řas. 30. Mikrobiální buňka podle nároku 27, v y z n a č u j í c i
    setím, ž. e je ve srovnání s hostitelskou buňkou, která neobsahuje uvedenou nukleotidovou sekvenci, obohacená mastnými kyselinami 20:3.
    31. Mikrobiální buňka podle nároku 27, vyznačující se tím, ž e ve srovnání s hostitelskou buňkou, která
    32.
    33.
    34 .
    35.
    136 neobsahuje uvedenou sekvenci DNA, je obohacená mastnými kyselinami 20:4 nebo ω-3 20:4.
    Mikrobiální buňka podle nároku 27, vyznačující se tím, ž e ve srovnání s hostitelskou buňkou, která neobsahuje uvedenou sekvenci DNA, je obohacena mastnými kyselinami 20:5.
    Mikrobiální buňka podle nároku 27, vyznačuj ící setím, že ve srovnání s netransformovanou mikrobiální buňkou vykazuje změněné množství 20:3 (8, 11, 14) mastné kyseliny.
    Způsob produkce kyseliny arachidonové v kultuře mikrobiálních buněk, vyznačující se tím, ž e zahrnuje: kultivaci kultury mikrobiálních buněk, která má velké množství mikrobiálních buněk, kde uvedené mikrobiální buňky nebo jejich předci se transformovaly vektorem obsahujícím jednu nebo více nukleových kyselin, které mají nukleotidovou sekvenci kódující polypeptid, jenž přeměňuje kyselinu dihomo-y-linolenovou na kyselinu arachidonovou, přičemž jedna nebo více nukleových kyselin jsou operativně spojeny s promotorem za podmínek, kdy se exprimuje jedna nebo více nukleových kyselin a v uvedené mikrobiální buněčné kultuře se produkuje kyselina arachidonové.
    Způsob podle nároku 34, vyznačující se tím, že uvedený polypeptid je enzym, který desaturuje molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce molekuly uvedené mastné kyseliny.
    36.
    Způsob podle nároku 34, vyzná č u j í c í se t í m, že uvedená nukleotidová sekvence se získala z druhu rodu Mortierella Způsob podle nároku 34, vyzná č u j í c í se t i m, že uvedená kyselina dihomo-y-1inolenová se
    dodává exogenně.
    37.
    137
    38. Způsob se t buňky. podle nároku 34, vyznačuj ící buňky jsou kvasinkové í m, že uvedené mikrobiální 39. Způsob podle nároku 38, vyznačuj ící se t i m, že uvedené kvasinkové buňky j sou z druhu
    Saccharomyces.
    40. Způsob podle nároku 34, vyzná č u j i c i se tím, že lze vyvolat uvedené podmínky. 41. Rekombinantní buňka kvasinek, vyzná č u j í c i se tím, že přeměňuje více jak přibližně 5 % mastné
    kyseliny 20:3 na mastnou kyselinu 20:4.
    42. Sonda tvořená nukleovou kyselinou, vyznačuj ící se tím, že obsahuje nukleotidovou reprezentovanou SEQ ID NO: 1. sekvenci 43. Hostitelská buňka, vyznačující se t í m, že
    obsahuje konstrukci nukleové kyseliny podle nároku 23 nebo 24 .
    44. Hostitelská buňka, jenž obsahuje vektor zahrnující nukleovou kyselinu, která kóduje desaturázu mastné kyseliny získanou z Mortierella alpina, vyznačující se tím, že uvedená desaturáza mastné kyseliny obsahuje aminokyselinovou sekvenci reprezentovanou SEQ ID NO: 2, přičemž uvedená nukleová kyselina je operativně spojena s promotorem.
    45. Hostitelská buňka podle nároku 44, vyznačuj ící se tím, že uvedená hostitelská buňka je eukaryontní buňka.
    46. Hostitelská buňka podle nároku 45, vyznačuj ící se tím, že uvedená eukaryontní buňka se vybrala ze skupiny zahrnující savčí buňku, rostlinnou buňku, buňku hub, ptačí buňku a buňku řas.
    47. Hostitelská buňka podle nároku 45, vyznačuj ící se tím, že obsahuje kyselinu dihomo-gamalinolenovou.
    138
    48.
    49.
    50.
    51.
    52.
    53.
    54.
    dihomo-γ-1 i no 1 enové, ž e zahrnuje kultivaci podle nároku 37 za polypeptidu kódovaného
    Hostitelská buňka podle nároku 45, vyznačuj ící se tím, že obsahuje EPA.
    Hostitelská buňka podle nároku 44, vyznačuj ící se tím, že uvedený promotor se dodává exogenně. Způsob desaturace kyseliny vyznačující se tím, rekombinantní mikrobiální buňky podmínek vhodných pro expresi uvedenou nukleovou kyselinou, přičemž uvedená hostitelská buňka dále obsahuje substrát mastné kyseliny vhodný pro uvedený polypeptid.
    Mastná kyselina desaturovaná způsobem podle nároku 50.
    Olej, vyznačující se tím, že obsahuje mastnou kyselinu podle nároku 51.
    Způsob získání upravené biosyntézy poly-nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, vyznačuj ící se tím, že zahrnuje kuktivace mikroba vykazujícího buňky, které obsahují transgen kódující transgenní expresívní produkt desaturující molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce uvedené molekuly mastné kyseliny, přičemž uvedený transgen je operativně spojen se sekvencí řídící expresi za podmínek, kdy se exprimuje uvedený transgen, čímž v uvedených buňkách dochází ke změně biosyntézy poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem.
    Způsob získání upravené biosyntézy poly-nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, vyznačuj ící se tím, že zahrnuje kuktivace mikroba vykazujícího buňky, které obsahují transgen získaný z houby nebo řasy kódující transgenní expresívní produkt desaturující molekulu mastné kyseliny v poloze pátého uhlíku od karboxylového konce uvedené molekuly mastné kyseliny, přičemž uvedený transgen je operativně spojen se sekvencí řídící expresi za podmínek, kdy se exprimuje uvedený
    • · * • · • 9 · · • · · • · · · • * · · 139 • · • · · • · · · • · • · · * · · · • · transgen, čímž v uvedených buňkách dochází ke změně biosyntézy poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým
    řetězcem.
    55. Způsob podle nároku 53 nebo 54, vyznačující se tím, že uvedené poly-nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem se vybraly ze skupiny zahrnujícíc ARA, DGLA a EPA.
    56. Mikrobiální olej nebo jeho frakce, vyznačující se tím, že se produkuje způsobem podle nároku 53 nebo 54.
    57. Způsob léčby nebo prevence podvýživy vyznačuj ící se tím, že obsahuje aplikaci uvedeného mikrobiálního oleje podle nároku 56 pacientovi, který potřebuje uvedenou léčbu nebo prevenci, v dostatečném množství, aby došlo k uvedené léčbě nebo prevenci.
    58. Farmaceutická kompozice, vyznačující se tím, že obsahuje uvedený mikrobiální olej nebo frakci
    podle nároku 56 a farmaceuticky přijatelný nosič. 59. Farmaceutická kompozice podle nároku 58, vyznačuj i c i se tím, že je v pevné nebo kapalné formě. 60. Farmaceutická kompozice podle nároku 59, vyznačuj í c i se tím, že je ve formě kaspulí nebo tablet. 61. Farmaceutická kompozice podle nároku 58, vyznačuj i c í se tím, že dále obsahuje
    alespoň jeden nutrient vybraný ze skupiny zahrnující vitamin, minerál, sacharid, cukr, aminokyselinu, volnou mastnou kyselinu, fosfolipid, antioxidant a fenolovou sloučeninu.
    62. Výživový přípravek, vyznačuj ící se tím, že obsahuje uvedený mikrobiální olej nebo jeho frakci podle nároku 56.
    » · · ·
    140
    65,
    66,
    Výživový přípravek podle nároku 62, vyznačující setím, že se vybral ze skupiny zahrnující kojeneckou výživu, potravinový doplněk a potravinovou náhradu.
    Výživový přípravek podle nároku 63, vyznačuj ící se tím, že uvedená kojenecká výživa, potravinový doplněk a potravinová náhrada je v kapalné nebo pevné formě.
    Kojenecká výživa, vyznačující se tím, že obsahuje uvedený mikrobiální olej nebo jeho frakci podle nároku 56.
    Kojenecká výživa podle nároku 65, vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje alespoň jeden makronutrient vybraný ze skupiny zahrnující kokosový olej, sojový olej, olej kanoly, mono- a diglycerídy, glukózu, poživatelnou laktózu, elektrodialyzovanou syrovátku, elektrodialyzované netučné mléko, mléčnou syrovátku, sojový protein a jiné proteinové hydrolyzáty.
    Kojenecká výživa podle nároku 66, se tím, že dále vyznačuj i c i obsahuje alespoň jeden vitamin vybraný ze skupiny zahrnující vitaminy A, C, D, E a B komplex a alespoň jeden minerál vybraný ze skupiny zahrnující vápník, hořčík, zinek, mangan, sodík, draslík, fosfor, měď, chlorid, jodid, selen a železo.
    Potravinový doplněk, vyznačuj ící se tím, že obsahuje mikrobiální olej nebo jeho frakci podle nároku 56.
    Potravinový doplněk podle nároku 68, vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje alespoň jeden makronutrient vybraný ze skupiny zahrnující kokosový olej, sojový olej, olej kanoly, mono- a diglycerídy, glukózu, poživatelnou laktózu, elektrodialyzovanou syrovátku, elektrodialyzované netučné mléko, mléčnou syrovátku, sojový protein a jiné proteinové hydrolyzáty.
    69.
    • · · ·
    141 • · ·
    70. Potravinový doplněk podle nároku 69, vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje alespoň jeden vitamin vybraný ze skupiny zahrnující vitaminy A, C, D, E a B komplex a alespoň jeden minerál vybraný ze skupiny obsahující vápník, hořčík, zinek, mangan, sodík, draslík, fosfor, měď, chlorid, jód, selen a železo.
    71. Potravinový doplněk podle nároku 68 nebo 70, vyznačující se tím, že se aplikuje člověku nebo zvířeti.
    72. Potravinová náhrada, vyznačuj ící se tím, že obsahuje uvedený mikrobiální olej nebo jeho frakci podle nároku 56.
    73. Potravinová náhrada podle nároku 72, vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje alespoň jeden makronutrient vybraný ze skupiny zahrnující kokosový olej, sojový olej, olej kanoly, mono- a diglyceridy, glukózu, poživatelnou laktózu, elektrodialyzovanou syrovátku, elektrodialyzované netučné mléko, mléčnou syrovátku, sojový protein a jiné proteinové hydrolyzáty.
    74. Potravinová náhrada podle nároku 73, vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje alespoň jeden vitamin vybraný ze skupiny zahrnující vitaminy A, C, D, E a B komplex a alespoň jeden minerál vybraný ze skupiny obsahující vápník, hořčík, zinek, mangan, sodík, draslík, fosfor, měď, chlorid, jód, selen a železo.
    75. Potravinová náhrada podle nároku 72 nebo 74, vyznačující se tím, že se aplikuje člověku nebo zvířeti.
    76. Způsob léčby pacienta trpícího stavem způsobeným nedostatečným příjmem nebo produkcí poly-nenasycených mastných kyselin, vyznačující se tím, že se uvedenému pacintovi aplikuje uvedená potravinová náhrada podle nároku 72 nebo uvedený potravinový doplněk
    142 • · · · • · · • · * · · · • · • · · · podle nároku 68 v množství, které je dostatečné, aby došlo k uvedené léčbě.
    Způsob podle nároku 72, vyznačující se tím, že uvedená potravinová náhrada nebo uvedený potravinový doplněk se aplikuje enterálně nebo parenterálně.
    Kosmetický přípravek, vyznačuj ící se tím, že obsahuje uvedený mikrobiální olej nebo jeho frakci podle nároku 56.
    Kosmetický přípravek podle nároku 78, vyznačuj ící se tím, ž e se aplikuje povrchově. Farmaceutická kompozice podle nároku 58, vyznačuj ící se tím, ž e se aplikuj e
    člověku nebo zvířeti.
    Zvířecí krmivo, vyznač u j í c í se tím, ž e obsahuje uvedený mikrobiální olej nebo jeho frakci podle nároku 56 Způsob podle nároku 54, v y z n a č u j ící
    se tím, že uvedená houba je druh rodu Mortierella. Způsob podle nároku 82, vyznačující se tím, že uvedená houba je Mortierella alpina. Izolovaná nukleotidová sekvence vybraná ze skupiny zahrnující SEQ ID NO: 13 a SEQ ID NO: 15.
    Izolovaná nukleotidová sekvence vybraná ze skupiny zahrnující SEQ ID NO: 7 a SEQ ID NO: 19.
    Izolovaná nukleotidová sekvence obsahující nukleotidovou sekvenci vybranou ze skupiny zahrnující SEQ ID NO: 13, SEQ ID NO: 15, SEQ ID NO: 17, SEQ ID NO: 19, SEQ ID NO: 21, SEQ ID NO: 22, SEQ ID NO: 23, SEQ ID NO: 24, SEQ ID NO: 25, SEQ ID NO: 26 a SEQ ID NO: 27.
    Izolovaná peptidová sekvence obsahující peptidovou sekvenci vybranou ze skupiny zahrnující SEQ ID NO: 14, SEQ ID NO: 16, SEQ ID NO:18, SEQ ID NO: 20, SEQ ID NO: 28, SEQ
    143 • ·· ·· Φ· • φ φ φ · · · • φ φφφφ • φ · φφφ φφφ φ · φ · • Φ φ φ ΦΦ φ ΦΦ ΦΦ
    ID ΝΟ: 29, SEQ ID ΝΟ: 30, SEQ ID ΝΟ: 31, SEQ ID ΝΟ: 32,
    SEQ ID ΝΟ: 33 a SEQ ID NO: 34.
    88.
    Čištěné polypeptidy produkované z nukleotidových sekvencí podle nároků 84 až 86.
CZ19993582A 1998-04-10 1998-04-10 Izolovaná nukleová kyselina CZ358299A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993582A CZ358299A3 (cs) 1998-04-10 1998-04-10 Izolovaná nukleová kyselina

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993582A CZ358299A3 (cs) 1998-04-10 1998-04-10 Izolovaná nukleová kyselina

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ358299A3 true CZ358299A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5466953

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993582A CZ358299A3 (cs) 1998-04-10 1998-04-10 Izolovaná nukleová kyselina

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ358299A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU720725B2 (en) Methods and compositions for synthesis of long chain polyunsaturated fatty acids
JP4355368B2 (ja) 長鎖多不飽和脂肪酸の合成のための方法および組成物
ES2403154T3 (es) Métodos y composiciones para la síntesis de ácidos grasos poliinsaturados de cadena larga en plantas
WO1998046765A9 (en) Methods and compositions for synthesis of long chain polyunsaturated fatty acids
MXPA99009329A (en) Methods and compositions for synthesis of long chain polyunsaturated fatty acids
JP4959903B2 (ja) エロンガーゼ遺伝子およびその用途
US6432684B1 (en) Human desaturase gene and uses thereof
WO1998046763A9 (en) Methods and compositions for synthesis of long chain polyunsaturated fatty acids
WO1998046764A9 (en) Methods and compositions for synthesis of long chain polyunsaturated fatty acids in plants
JP2002523098A (ja) エロンガーゼ遺伝子及びそれらの使用
CZ358299A3 (cs) Izolovaná nukleová kyselina
CZ358399A3 (cs) Způsoby a kompozice pro syntézu poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhými řetězci
MXPA99009327A (es) Metodos y composiciones para la sintesis de acidos grasos poli-insaturados de cadena larga
CZ358499A3 (cs) Způsoby a kompozice pro syntézu poly-nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v rostlinách
MXPA99009328A (es) Métodos y composiciones para la síntesis deácidos grasos poli-insaturados de cadena larga en plantas

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic