CZ336195A3 - Process for preparing n-phosphonomethylglycine and salts thereof - Google Patents

Process for preparing n-phosphonomethylglycine and salts thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ336195A3
CZ336195A3 CZ953361A CZ336195A CZ336195A3 CZ 336195 A3 CZ336195 A3 CZ 336195A3 CZ 953361 A CZ953361 A CZ 953361A CZ 336195 A CZ336195 A CZ 336195A CZ 336195 A3 CZ336195 A3 CZ 336195A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
catalyst
hydrolysis
átor
weight
oxidation
Prior art date
Application number
CZ953361A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ284904B6 (cs
Inventor
Ian Hodgkinson
Original Assignee
Zeneca Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB939312740A external-priority patent/GB9312740D0/en
Priority claimed from GB939325546A external-priority patent/GB9325546D0/en
Application filed by Zeneca Ltd filed Critical Zeneca Ltd
Publication of CZ336195A3 publication Critical patent/CZ336195A3/cs
Publication of CZ284904B6 publication Critical patent/CZ284904B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/3804Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)] not used, see subgroups
    • C07F9/3808Acyclic saturated acids which can have further substituents on alkyl
    • C07F9/3813N-Phosphonomethylglycine; Salts or complexes thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Dosavadní stav techniky
N-fosfonomethylglycin a jeho soli jsou dobře známými sloučeninami, které jsou účinné jako herbicidy. De znám způsob přípravy N-fosfonomethylglycinu z N-fosfonomethyl-2-oxazolidinonu, který je sám o sobě vhodnou výchozí sloučeninou a lze ho snadno připravit iosfonomeffíyračT-2-oxazoríčiinonu, jO’kj'ep-QpKárro ’ .n.a.pxík±a.d v U.S 4_5 4_7_3_2 4_.
US 4 547 324 popisuje způsob, při kterém se N-fosfonomethyÍ-2-oxazoíidinon nechá reagovat s basí alkalického kovu nebo kovu alkalické zeminy v prostředí vodného rozpouštědla za použití oxidu kadmia jako katalysátoru a pak se okyselením souběžně vyvíjí oxid uhličitý a vzniká N-fosfonomethylglycin. Oxid kadmia působí v podstatě jako dehydrogenační katalysátor a při reakci není potřeba použít plynný kyslík. Oxid kadmia se považuje za jediný katalysátor, který je vhodný pro oxidační -stupen . -Reakce probíhá za zvýšeného tlaku (asi-3,45 až · asi 13,79 MPa) a za zvýšené teploty (asi 220 °C až asi 300 °C). Použití zvýšených teplot značně zdražuje komerční provedení tohoto způsobu a má často za následek tvorbu nežádoucích vedlejších produktů.
US 4 810 426 navrhuje obměnu způsobu podle US 4 547 324.
US 4 BIO 426 popisuje způsob, při kterém se hydrolysa N-f.osfo- 2 nomethyl-2-oxazolidinonu provádí za kyselých nebo neutrálních podmínek tak, že hydrolysační meziprodukt, N-fosfonomethylethanolamin nebo jeho cyklický vnitřní ester, se vytvoří kompletně před tím, než se vodné prostředí zalkalisuje a dehydrogenace se provádí v přítomnosti oxidového katalysátoru, jako jsou oxidy kadmia, zinku, mědi, platiny a palladia. Při způsobu podle US 4 810 426 při reakci též není zapotřebí plynný kyslík. Bylo řečeno, že při této dvoustupňové reakci je nutno pečlivě kontrolovat hodnotu pK, aby se předešlo přítomnosti uhličitanu alkalického kovu během oxidačního stupně, což může mít nepříznivý účinek na konversi. Avšak stále je’nezbytné použití zvýšené teploty a tlaku a při reakci se tvoří značný podíl aminomethylfosfonové kyseliny jako nežádoucího vedlejšího produktu.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že oxidaci produktu hydrolysy N-fos—————-—» ..... < —................................. .a.h --------------í.... ja-· ***fonomethyl-2-oxazolidinonu plynem obsahujícím kyslík v přítomnosti oxidačního katalysátoru lze provádět způsobem·, při-kte- rém se pracuje za relativně mírných reakčních podmínek, čímž se dosáhne značných komerčních výhod.
Podstatou předloženého vynálezu je způsob přípravy N-fosf onome.thylglycinu a jeho solí, který spočívá v tom, že se hydrolysuje N-fosfonomethyl-2-oxazolidinon ve vodném prostředí a potom se oxiduje produkt hydrolysy ve vodně alkalickém .prostředí, za použití, ply.nu obsahujícího... kyslik v přítomnosti oxidačního katalysátoru. *
Hydrolys? N-fosfonomethy1-2-oxazolidinonu se může provádět za alkalických nebo kyselých podmínek. Obecně však hydrolysa za kyselých podmínek vyžaduje poměrně vysoké teploty a tlak vyšší, než je tlak atmosférický, například autogenní tlak, aby byla reakce účinná. Toto zase klade' přísně 'požadavky na materiály, z nichž je zařízení zkonstruováno a tak je vý hodnější, provádět hydrolysu za mnohem mírnějších alkalických podmínek.
Tak dalším rysem předloženého vynálezu je způsob přípravy N-fosfonómethylglycinu a jeho solí, který spočívá v tom,' že se hydrolysuje N-fosfonomethyl-2-oxazolidinon ve vodně alkalickém prostředí.‘a potom se oxiduje produkt hydrolysy ve vodně alkalickém prostředí za použití plynu obsahujícího kyslík' v -přítomnosti oxidační h.o ..katalysátaru.. . » .. .
Hydrolysa za kyselých podmínek, například v přítomnosti minerální.kyseliny, jako-je kyselina sírová, se. vhodně provádí při.teplotě od 150 °C do 300 °C. Reakce vhodně probíhá 'v”'a‘utókrávů’ž'a áutógěnního tlaku.
Jako basi používanou .při alkalické hydrolyse lze vhodně použít hydroxid' alkalického kovu nebo hydroxid kovu- alkalické, zeminy, například hydroxid sodný. Jako basi používanou při oxidačním stupni lze vhodně použít hydroxid alkalického kovu nebo hydroxid kovu alkalické zeminy, například hydroxid sodný. Je-li to. žádoucí, lze meziprodukt vzniklý hydrolysou N-fosfonomethyl-2-oxazolidinonu před'oxidačním-stupněm, isolovat, avšak není to obzvláště nutné.a ' v komerční praxi se hydroly.sační meziprodukt obvykle neisoluje. Je. tedy výhodné použít stejnou basi k vytvoření alkalického pros.tředí pro hydrolysu a alkalic.-. kého prostředí pro oxidaci,v takže oba'reakční stupně lze provádět dohromady a bez.isolace meziproduktu. Je-li třeba před oxidačním stupněm upravit koncentraci, lze část přítomné vody odstranit·, například za sníženého tlaku. Výhodným-hydroxidem alkalického kovu používaným jak pro hydrolysu tak pro oxidační stupně je hydroxid sodný.
Předpokládá se, že produktem hydrolysy N-fosfonomethyl2-oxazolidinonu je N-fosfonomethylethanolamin, který v případě použití .alkalické hydrolysy bude ve formě alkalické soli. Avšak přesná charakterisace hydrolysačního produktu není pro způsob podle předloženého vynálezu podstatná, protože tento produkt nevy.ž.aduje isolaci.. Takže na. rozdíl dd postupu známé-
3a ho z US 4 810 426 není třeba měnit hodnotu pH mezi hydrolysačním stupněm a oxidačním stupněm, jestliže se hydrolysa’provádí za alkalických podmínek. Zjistili jsme, obzvláště a jak je uvedeno v příkladech, že přítomnost uhličitanu sodného (vzniklého reakcí oxidu uhličitého vyvíjejícího se hydrolysou produktu s hydroxidem sodným tvořícím alkalické,prostředí) má malý nebo žádný nežádoucí účinek na oxidační stupen.
fe
SUBSTITUTE SHEET «
Předpokládá se, že jakýkoliv přítomný uhličitan sodný ve skutečnosti spolupůsobí jako alkalické prostředí nutné pro oxidační stupeň a že se tedy může odpovídajícím způsobem snížit množství požadované alkalické base, například se sníží množství požadovaného hydroxidu sodného.
Hydrolysa N-fosfonomethyl-2-oxazolidinonu v alkalickém prostředí se vhodně provádí při teplotě v rozmezí od teploty místnosti do a:
- -i - - C n
UU· ď5l”ZU ) r·» -ι - ί -τ π O o g-UU 1 G.
Je-li to třeba, lze použít tlak vyšší než tlak atmosférický, například lze použít autogenní tlak při teplotách nad teplotou varu' vodného prostředí. Obecně je však nejvhodnější provádět alkalickou hydrolysační reakci při teplotě varu.reakčního prostředí za atmosférického tlaku.
Jako plyn obsahující kyslík používaný v oxidačním stupni se vhodně.používá samotný kyslík nebo vzduch. Plyn obsahující kyslík se vhodně zavádí do. reakčního prostředí takovým způsobem, který maximalisuje styk s tímto prostředím, například se plyn rozprašuje do prostředí. .
Oxidačním katalysátorem může být jakýkoliv 'katalysátor·, který je účinný pro katalysu ve fázi plynný.· kysli k/kapalina, a vhodně zahrnuje oxidační katalysátor obsahující -přechodový . kov nebo drahý kov, například, platinu, palladium, ruthenium, měď, nikl, zinek nebo železo. Lze použít i smíšený katalysál' tor, například smíšený katalysátor obsahující platinu a palladium. Oxidační katalysátor může navíc obsahovat promotor, například vizmut; antimon, olovo, cín‘nebo seleniurif/ pričemž ’ jsme obecně zjistili, že katalysátory s promotorem vykazují zlepšenou -životnost katalysátoru, například když se katalysátor regeneruje a znovu použije pro řadu reakční ch .cyklů.. By.. . - J lo ‘Zjištěno, že obzvláště účinný katalytický systém obsahuje platinu nebo palladium, nebo jejich směs v kombinaci, s vizmutovým promotorem, a zejména účinný je palladiový katalysátor obsahující minoritní množství platiny a vizmut jako promotor. Takovéto katalytické systémy lze připravovatznámými metodami a jsou komerčně dostupné. Katalysátor . je s výhodou nanesen na nosiči, jako je uhlí. Typický' obsah kovu v palladiovém katalysátoru na uhlí se pohybuje například v rozmezí od 2 do 8 % hmotnostních palladia v kombinaci s 0 až 5 % platiny a od 0 do 5 % promotoru, například vizmutu. Typický obsah kovu v platinovém katalysátoru na uhlí se pohybuje například v rozmezí od 2 do B % hmotnostních platiny v kombinaci s 0 až 5 % palladia a od 0 do 5 % promotoru, například vizmutu. Katalysátor se může přidávat do reakčního prostředí v jemně rozdělené formě a následně se regeneruje po úplném skončení reakce pro další použití. Alternativně může katalysátor tvořit stacionární fázi, kterou prochází reakční prostředí a plyn obsahující kyslík.
Oxidační reakce se může například' provádět při atmosférickém tlaku a při teplotě v rozmezí od teploty místnosti do 100 °C, například od 45 °C do BO °C, a z toho plynou jasné komerční výhody, protože se může pracovat za tak relativně mírných pracovních podmínek. Avšak je třeba si uvědomit, že práce při vyšších teplotách, například při teplotách až do -1-5-0—a—z-e^-m-é-n-a—0-F-á-c-e—p-ř-i—t-l-a-k-u—vy-š-š-í-m—n-e-ž—j-e—t-l-a-k—a-t-ms-s—: férický, i když tímzvyšuje cenu postupu,, jnůže zlepšit.,fázo-.
vý přenos mezi vodnou fází a plynnou fází a tím se může zvý- : šit .reakční rychlost. Pracovníci pracující’ v oboru budou......
schopni zvážit tyto faktory při rozhodování o výběru příslušného zařízení.
I když není míněno omezovat rozsah předloženého vynálezu nějakou zvláštní teorií, předpokládá se, že mechanismus oxidačního s’tupně podle předloženého vynálezu je velmi rozdílný od mechanismu dehydrogenačního stupně prováděného v postupech popsaných v dřívějš-ím sta-vu techniky-, jak j.e. popsáno v U,S......
547 324 a v US 4 810 426, které používají dehydrogenaci vnitřně katalyšovanou alkalickou vodní fází. Reakce s plynem obsahujícím kyslík je podstatným rysem předloženého vynálezu a bylo zjištěno, například, že' zavádí-li se do reakční směsi podle vynálezu dusík místo vzduchu nebo kyslíku, nedochází' k žádné reakci. Je pravděpodobné, že tento rozdílný oxidační mechanismus je příčinou výhod a rozdílů pozorovaných u způsobu podle předloženého vynálezu ve srovnání s postupy podle dřívějšího stavu techniky, jak je popsáno v US 4 547 324 a v US 4 BIO 426, které se provádějí bez použiti plynného, molekulárního kyslíku.
Stechiometrický poměr base .potřebné pro převedení N-fosfonomethyl-2-oxazolidinonu na jeho hydrolysační produkt a pro následnou tvorbu alkalické soli N-fosfonomethylglycinu je 4 moly na 1 mol N-f osfonomethyl-2~oxa.zolidinonu', včetně^base používané pro absorbování oxidu uhličitého vyvíjejícího se během reakce a tvořícího uhličitan alkalického knytj; .le výhodné provádět oxidační stupen při pH od 11 do 13, například
- od -11-, 5 do 12; 5 ; Je prot o ,“výh o'dné''pouzí t*dosta'teche’množš“t ví ” base pro úpravu hodnoty pHy která byla uvedena. Obvykle lze použít nadbytek oproti s.techiómetrickému množství, například.
; ’ ' ' od 5 do 7 molů base na 1 mol N-f osf onomethyl-2-oxazolidinonu., Je-li to třeba, lze použít více než 7 molů base na 1 mol N-fosfonomethyl-2-oxazolidinonu, ale tím se dosáhne pouze, malé výhody a je-li přítomen nadbytek base' v oxidačním stupni, může docházet k rozkladu. V případě potřeby.se. celkové množství base může přidat před, začátkem hydroly.sačního' stupně nebo část base.se může přidat při začátku hydrolysačního stupně a další čás-t base se může- přidat mezi hydrolysou a oxidačním stupněm nebo během průběhu oxidace. .
Po skončení. oxidační ho stupně je produktem alkalická .'sůl, například sodná sůl N-fosfonomethylglycinu. Je-li katalysá- * tor p.řítomen v re.aXční směsi .v. jemně, rozdělené..formě., je výhodné použít takové koncentrace reakčních složek, že všechny reakční složky a sůl N-fosfonomethylglycinu zůstávají v roztoku, čímž se může kata.lysátor regenerovat pro další použití, napři klad. filtrací. Obecně při vyšších koncentracích dochází ke snížení reakčních časů a tak pracovníci pracující v oboru jsou schopni zvolit selektivní optimální koncentrace takové, že sůl N-f osf onomethylglycinukterá je relativně rozpustná, zůstává v roztoku. ‘ ...
Alternativně, je-li katalysátor přítomen ve stacionární fázi, kterou se nechá procházet reakční prostředí a plyn obsahující kyslík, je možno použít vyšších koncentrací reakčních složek, takže podíl alkalické soli N-fosfonomethylglycinu se vysráží.
Alkalická sůl N-fosfonomethylglycinu se může použít jako taková nebo se reakční směs po odstranění katalysátoru, v případě, že je přítomen v jemně rozdělené formě, okyselí, čímž se vysráží N-fosfonomethylglycin ve formě volné kyseliny.
N-fosfonomethylglycin se po isolaci může použít jako takový nebo se může převést na jiné známé soli N-fosfonomethylglycinu, které mají herbicidní použití.
Jak je uvedeno v následujích příkladech, optimální podmínky způsobu podle předloženého vynálezu lze použít pro přípravu N-fosfonomethylglycinu ve vysokém výtěžku, přičemž v některých případech se dosahuje 100 % konserse, vztaženo na výchozí N-fosfonomethyl-2-oxazolidinon. Podíly vedlejších pro-d-u-k-tů—abs-ah-uj-i-C-i-c.h_f-o-S-f-o.r-,_j.a.k.o_i.e_a.m.i-n.o.m.e_t.h_yJLfo.s.fo.n.o_v_á_k_y_s_e^_ lina, jsou obecně malé a celkový výtěžek N-fosfonomethylglycinu je tedy vysoký.
N-f osf onomethyl-2-oxazolidinon· je-známá -sloučenina,· kterou lze snadno připravit reakcí 2-oxazolidinonu, formaldehydu a chloridu fosforitého. 2-oxazolidinon je také známá sloučenina, kterou lze snadnofpřipravit reakcí močoviny s ethanolaminem v rozpouštědle, jako je dimethylacetamid. Během práce na tomto vynálezu jsme zjistili, že lže dosáhnout zlepšených výtěžků ve srovnání s postupem uvedeným v literatuře pro-pří.pravu*2-pxazplidinonu, jestliže se močovina a ethanolamin oba současně postupně přidávají ke vroucímu rozpouštědlu.
Předložený vynález je blíže objasněn v následujících příkladech, kde všechny díly a procenta jsou díly a procenty hmotnostními, pokud není uvedeno jinak.
Příklady provedení vynálezu * í
Příprava 12-oxazolidinon (14,4 g) a pa.raformaldehyd (4,85 g) se zahřívají k varu pod zpětným chladičem v kyselině octové (125 g). po dobu- 2 hodin.
Po ochlazení' na '65 °C se. během 10/minut přidá chlorid fosfority (23,4 g) a směs se znovu zahřívá k varu pod zpětným chladičem další 2 hodiny, načež se nalije do 35Q ml vody a vaří se- asi- 2 -hodiny.· —' Hodnota' pH' se' upraví' ná l/O avóďá'1' sě odstraní' za ‘sníženého tlaku.· Získá.se N-fosfonomethyl-2-oxazolidinon (28,3 g). Protonová NMR vzorku překrystalovaného..z. kyseliny octové po-, tvrzuje strukturu tohoto produktu..
Příprava 2 . ·
Do 250 ml reakční baňky s kulatým dnem opatřené zpětným chladičem, teploměrem' a magnetickým míchadlem se umí stí dimethylacetamxd (52 ml; 48,72 g) a zahřívá se k varu. Během 12 minut se kapací nálevkou přidá ethanolamin (12,20 g) a současně a stejnou rychlostí se kapací nálevkou po malých částech přidá močovina (12,-05 g). Po skončení přidávání se reakční směs míchá za varu; V intervalech se směs analysuje plynovou chro.matg.graf-ií .a. p.o 6 hodinách se reakce -považuje za skončenou. Reakční hmota se nechá ochladit a potom destiluje za tlaku vodní vývěvy, čímž se získá světle žlutý olej , který stáním ztuhne. Výtěžek 2-oxazolidinonu byl stanoven plynovou chromatografií a byl 93,6 %. Byl-měněn podíl rozpouštědla (dimethylacetamid) od 2,7. do. 8,3 molů na V mol eth.anolaminu, avšak nebyl patrný žádný nepříznivý účinek na výtěžek.
Příklad. 1
Stupeň 1 g vzorek látky z přípravy 1 se hydrolysuje zahříváním k varu ve 100 ml 25 % roztoku hydroxidu sodného po dobu 4 hodin. Voda se odstraní za sníženého tlaku a získá se pevná směs obsahující sodnou sůl fosfonomethylethanolaminu a ostatní pevné látky, jako je hydroxid sodný a uhličitan sodný.
Stupen 2
1,14 g vzorek produktu ze stupně 1 se rozpustí v 50 ml destilované vody a přidá se katalysátor 5 % Pt/C (0,75 g). Hodnota pH byla 12,2. Směsí se prohání kyslík při teplotě místnosti po dobu 6 hodin. Amalysa vzniklého roztoku pomocí *·
P31 NMR a HI NMR prokázala, že veškerá výchozí látka byla spotřebována a jediným produktem byl fosfonomethylglycin.
.&£í_kJ_a.d_2___
- 2,28 g vzorek produktu ze stupně 'lpYíkladu i se rczcus;
tí ve 100 ml destilované vody.. Tento, roztok se při.p.H. .12,2 ... .....
rozdělí na dvě stejné části. K jedné části se přidá ještě 0,11 g uhličitanu sodného. Ke každé části se přidá 2,6 g 5 %
Pt/C katalysátoru. Každou směsí se prohání kyslík při teplotě 55 až 60 QC po dobu 6 hodin.
Analysa obou roztoků pomocí P31 NMR prokázala kompletní konversi na fosfonomethylglycin, přičemž nevznikly žádné další produkty.
Příklad 3
3,2 g vzorek produktu ze stupně 1 příkladu 1 a obsahující 1 g fosfonomethylethanolaminu a 2,2 g směsi hydroxidu sodného a uhličitanu sodného se rozpustí v 50 ml destilované vody.
Přidá se katalysátor sestávající z 4 % Pd/1 % Pt/5 % Bi na aktivovaném uhlí (typ CEF 196 XRA/W; Degussa) v množstvím ekvivalentním 2,3 g suché hmotnosti a směs se zředí do 100 ml vodou.
Směsi se probublává vzduch rychlostí 55 ml/min při' teplotě 55 °C po dobu 1 hodiny za použití turbinového míchadla s 1300 otáčkami za minutu.
. P'o. odstranění: katalysátorů f ilir-ací P31 -NMR prokázala , \ že veškerý fosfonomethylethanolamin byl spotřebován. Byly detekovány pouze stopy aminomethylf o^fonuvé . kyseliny (púntěr N-fosfonomethylglycinu k aminomethylfosfonové kyselině 98 přičemž nevznikly žádné další sloučeniny fosforu.
Příklady 4 až 9
2),
Opakuje se postup podle příkladu- 3 za použití různých katalysátorů obsahujících promotory, jak je uvedeno v následující tabulce. Všechny katalysátory byly naneseny na.uhlí. Výraz katalysátor.ová náplň ,·'použitý v tabulce, je definován jako procenta hmotnosti naneseného katalysátorů, vztaženo na hmotnost produktu ze stupně 1. Výsledky jsou uvedeny v procentech výtěžku N-fosfonomethylglycinu (P.MG). Oako vedlejší produkt vznikly minoritní podíly aminomethanfosfonové kyšeliny (ΛΜΡΑ). V těch příkladechve kterých spojené výtěžky
PMG a AMPA jsou menší než 100 % (v rozsahu experimentální chy 11 by), zbytek je tvořen nezreagovanou výchozí látkou; což^naznačuje, že reakce byla přerušena před dokončením.
T abulka
príkl. katalysátor katalysátorová náplň (¾) oxidace čas (hod) výtěžek PMG (¾) výtěžek AMPA (¾)
4 5%Pd/5%Bi 40 2 58 16
5 4%Pd/15sF t/5 40 3 90 7
6 4%Pd/l%Pt/5%Pb 40 2 58 2
7 4,5%Pd/0,5%Pt/ 5%Bi 40 3 89 8
8 ' 4%Pd/l%Pt/5%Bi 200 1 98 . 2
9 4%Pd/l%Pt/5%Bi 10 3 92 8
Příklad 10
-Q-p-aku je—S'epOS-tvp-po-d-te—přřk-1-a-du—3—s—t-o-u—v-ý/i-í-mk-gu-j—ž-e—s-eoxidace provádí jednu a půl hodiny. Výtěžek^PMG, byl· ,94 ^r
Katalysátor se odstraní filtrací a znovu se použije ve druhém postupu podle příkladu 3. Výtěžek PMG' byl 96 Katalysátor = se znovu odstraní filtrací a znovu se použije při třetím provedení postupu podle příkladu 3. Výtěžek PMG byl 95
Příklad 11
Tento příklad popisuje použití vyšší koncentrace reakčních složek. 43 g vzorek-produktu .. ze- stupně -1 příkladu .1 obsahující 15 g fosfonomethylethanolaminu a 33 g base (hydroxid sodný/uhličitan sodný) se rozpustí v BO ml vody.
Katalysátor sestávající z 4 % Pd/1 % Pt/5 % Bi na aktivovaném uhlí (typ CEF 196 XRA/W; Degussa) v množství ekvivalentním 6 g suché hmotnosti se suspenduje ve 20 ml destilované vody.
Suspense katalysátoru se vnese do oxidačního zařízení a probublává se vzduchem rychlostí 55 ml/min, přičemž se teplota udržuje na 55 °C'. Do. oxidačního zařízení se přidává pomalu během 5 hodin roztok fosfonomethylethanolaminu, přičemž se teplota udržuje na 55 °C.
Reakční směs se nechá reagovat půl hodiny, potom se ka^ talysát.or odstraní filtrací a analysa pomocí P31 NMR prokázala,. že.veškerý fosfonomethylethanolamin byl spotřebován. Výtěžek PMG byl 92 % s asi 8 % aminomethylfosfonové kyseliny;
Příklad 12
Tento,příklad popisuje použití kyselé hydrolysy.
N-fOSfηΠnmRthv 1 - 9-ηXa7η1 idi ηηη (3 o), voda (30 o) 3 98 \ kyselina sírová (10 mg) se vnese do tlakové nádoby (Hastelloy.), opatřené míchadlem, měřidlem’ tlaku a termočlánkem.
Nádoba se zahřeje během 30 minut ná 200' °C a udržuje se; na této teplotě po dobu 3,5 hodiny, přičemž'během této doby byl tlak 1,9 MPa .·. Reakční směs se potom ochladí na 49 °C a tlak se.uvolní. Obsah reaktoru se vypustí a .analysa (P NMŘ) ukazuje, že reakční' směs obsahuje N-fosfonomethylethanolamin. Hodnota pH reakční směsi se upraví ná 12-,6 přidáním 47 % roztoku hydroxidu sodného a potom se oxiduje za použití postupu podle příkladu 3, přičemž se získá 96 % výtěžek' PMG 3 4 .¾
AMPA, což bylo stanoveno kvantitativní P NMR.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy N-fosfonomethylglycinu a jeho solí, vyznačující se tím, že se hydrolysuje N-fosfonomethyl-2-oxazolidinon ve vodném prostředí a potom se produkt hydrolysy oxiduje ve vodně alkalickém prostředí za použití plynu obsahujícího kyslík v přítomnosti oxidačního katalysátoru.
  2. 2. Způsob přípravy N-fosfonomethylglycinu a jeho solí, vyznačující se tím, že se hydrolysuje N-fosfonomethyl-2-oxazolidinon ve vodně alkalickém prostředí a potom se produkt hydrolysy oxiduje ve vodně alkalickém prostředí za použití plynu obsahujícího kyslík v přítomnosti oxidačního katalysátoru.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že se jako base pro vytvoření alkalického prostředí pro hydrolysu a alkalického prostředí pro oxidaci použije stejná base, kterou je hydroxid alkalického kovu nebo hydro- ř xid. kovu. alkalické, zeminy. .... ..... “.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím , že se jako base použije hydroxid sodný.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že se hydrolysa provádí při teplotě od teploty místnosti do 130 °C.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 2 až 4, vy.-, značující se tím, že se hydrolysa provádí za teploty varu reakční směsi za atmosférického tlaku.
  7. 7-. Způsob podle- kteréhokoliv z předcházejících nároků-, vyznačující se tím, že se použije oxidač1 ní katalysátor obsahující platinu, palladium,' ruthenium, měd , nikl, zinek nebo železo.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se použije oxidační katalysátor obsahující navíc promotor, jako je vizmut, antimon, olovo, cín nebo selenium.
  9. 9..· Způsob podle nároku 8, v y z n a č u j ί o í s e tím, že se použije oxidační katalysátor obsahující platinu nebo. palladium nebo jejich směs v kombinaci s vizmutem jako promotorem. ...
    ' ř
  10. 10., Způsob
    U i í ·“ř * rt Ι-» X I · -1 v y z. II O L· U J sátor, který je podle kteréhokoli v z- předcházejících
    2 η I , n L· -l·· ř m X i ΓΊ ΓΊ I I ň
    X b X O C ‘ b l III | í. o □ c puuxx JC nanesen na nosiči, kterým.je uhlí.
    nároků,
    Ix Xi + Xi .1 , i 1 p. □ v α x y ~
  11. 11.'Způsob podle nároku 10, vyznačující se t í m , že se použije katalysátor, ve kterém obsah kovu je v rozmezí od 2 do 8 % hmotnostních palladia v kombinaci s 0 až 5 % hmotnostními platiny a od '0 do-5 % hmotnostních vizmutu nebo ve kterém obsah kovu je v rozmezí od 2 do '8 % hmotnostních platiny v kombinaci s 0 až 5 %,hmotnostními palladia a od 0 do 5 % hmotnostních vizmutu.
  12. 12. Způsob podl*e'kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se oxidační reakce provádí při teplotě-od-teplo-ty místnosti do 100 °C.
    r . I, · · > ·
  13. 13. Způsob podle kteréhokoliv z· předcházejících nároků, vyznačující 'se tím, že sé oxidační reakce provádí při pH od 11 do.13.
  14. 14. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující 's.etím, že se katalysátor reř generuje pro opětovné použití..
CZ953361A 1993-06-21 1994-05-27 Způsob přípravy N-fosfonomethylglycinu a jeho solí CZ284904B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939312740A GB9312740D0 (en) 1993-06-21 1993-06-21 Manufacture of n-phosphonomethylglycine and its salts
GB939325546A GB9325546D0 (en) 1993-12-14 1993-12-14 Manufacture of n-phosphonomethylglycine and its salts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ336195A3 true CZ336195A3 (en) 1996-04-17
CZ284904B6 CZ284904B6 (cs) 1999-04-14

Family

ID=26303098

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ953361A CZ284904B6 (cs) 1993-06-21 1994-05-27 Způsob přípravy N-fosfonomethylglycinu a jeho solí

Country Status (30)

Country Link
US (1) US5500485A (cs)
EP (1) EP0712410B1 (cs)
JP (1) JP3499242B2 (cs)
KR (1) KR960703128A (cs)
CN (1) CN1040111C (cs)
AT (1) ATE151431T1 (cs)
AU (1) AU687812B2 (cs)
BG (1) BG100226A (cs)
BR (1) BR9406832A (cs)
CA (1) CA2162897A1 (cs)
CZ (1) CZ284904B6 (cs)
DE (1) DE69402556T2 (cs)
DK (1) DK0712410T3 (cs)
ES (1) ES2100067T3 (cs)
FI (1) FI956116A0 (cs)
GB (1) GB9410524D0 (cs)
GR (1) GR3023090T3 (cs)
HU (1) HU214362B (cs)
IL (1) IL109951A (cs)
MA (1) MA23229A1 (cs)
MY (1) MY110379A (cs)
NO (1) NO303691B1 (cs)
NZ (1) NZ266499A (cs)
PH (1) PH30303A (cs)
PL (1) PL312221A1 (cs)
SK (1) SK159595A3 (cs)
TW (1) TW360659B (cs)
WO (1) WO1995000523A1 (cs)
YU (1) YU39394A (cs)
ZA (1) ZA944041B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR9806202B1 (pt) * 1998-02-12 2009-12-01 processo para fabricação de glifosato, um sal de glifosato, ou um éster de glifosato e catalisador de oxidação.
US6232494B1 (en) * 1998-02-12 2001-05-15 Monsanto Company Process for the preparation of N-(phosphonomethyl)glycine by oxidizing N-substituted N-(phosphonomethyl)glycine
US6417133B1 (en) * 1998-02-25 2002-07-09 Monsanto Technology Llc Deeply reduced oxidation catalyst and its use for catalyzing liquid phase oxidation reactions
AU2003203448B2 (en) * 1998-02-25 2006-05-18 Monsanto Technology Llc Deeply reduced oxidation catalyst and its use for catalyzing liquid phase oxidation reactions
EP1520857A1 (en) * 1998-08-12 2005-04-06 Monsanto Technology LLC Process for the preparation of N-(phosphonomethyl) glycine by oxidizing N-substituted N-(phosphonomethyl) glycine
US6586621B2 (en) * 1999-12-21 2003-07-01 Monsanto Technology Llc Use of a supplemental promoter in conjunction with a carbon-supported, noble-metal containing catalyst in liquid phase oxidation reactions
EP1283841B1 (en) * 2000-05-22 2005-11-16 Monsanto Technology LLC Reaction systems for making n-(phosphonomethyl)glycine compounds
US6956005B2 (en) * 2002-06-28 2005-10-18 Monsanto Technology Llc Use of tellurium in carbon-supported, noble metal-containing catalysts for liquid phase oxidation reactions
EP1664068A2 (en) 2003-08-22 2006-06-07 Monsanto Technology, LLC Process for the preparation of n-phosphono-methylglycine and derivatives thereof
US8703639B2 (en) * 2004-09-15 2014-04-22 Monsanto Technology Llc Oxidation catalyst and its use for catalyzing liquid phase oxidation reactions
US8252953B2 (en) 2008-05-01 2012-08-28 Monsanto Technology Llc Metal utilization in supported, metal-containing catalysts

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3969398A (en) * 1974-05-01 1976-07-13 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethyl glycine
US4235809A (en) * 1976-08-12 1980-11-25 Petrolite Corporation α-Amino phosphonic acids
US4442041A (en) * 1982-06-30 1984-04-10 Stauffer Chemical Company Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
US4547324A (en) * 1982-07-29 1985-10-15 Stauffer Chemical Company Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
GB8512230D0 (en) * 1985-05-14 1985-06-19 Shell Internationale Researche Preparation of carboxylic acid salt
US4810426A (en) * 1986-01-28 1989-03-07 Monsanto Company Process for making glyphosate from n-phosphonomethyl-2-oxazolidone
US4853159A (en) * 1987-10-26 1989-08-01 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine

Also Published As

Publication number Publication date
EP0712410B1 (en) 1997-04-09
IL109951A (en) 1998-07-15
ATE151431T1 (de) 1997-04-15
NZ266499A (en) 1997-03-24
HU9503246D0 (en) 1996-01-29
BR9406832A (pt) 1996-04-02
DK0712410T3 (da) 1997-10-06
HUT73026A (en) 1996-06-28
FI956116A (fi) 1995-12-19
TW360659B (en) 1999-06-11
SK159595A3 (en) 1996-04-03
NO955203D0 (no) 1995-12-20
CZ284904B6 (cs) 1999-04-14
AU687812B2 (en) 1998-03-05
CA2162897A1 (en) 1995-01-05
CN1040111C (zh) 1998-10-07
BG100226A (bg) 1996-05-31
NO955203L (no) 1996-02-20
ZA944041B (en) 1995-02-17
GR3023090T3 (en) 1997-07-30
DE69402556T2 (de) 1997-07-17
MA23229A1 (fr) 1994-12-31
YU39394A (sh) 1997-05-28
PH30303A (en) 1997-02-20
US5500485A (en) 1996-03-19
JP3499242B2 (ja) 2004-02-23
HU214362B (hu) 1998-03-30
MY110379A (en) 1998-04-30
IL109951A0 (en) 1994-10-07
FI956116A0 (fi) 1995-12-19
KR960703128A (ko) 1996-06-19
ES2100067T3 (es) 1997-06-01
AU6801994A (en) 1995-01-17
JPH08511556A (ja) 1996-12-03
WO1995000523A1 (en) 1995-01-05
PL312221A1 (en) 1996-04-01
CN1125948A (zh) 1996-07-03
EP0712410A1 (en) 1996-05-22
DE69402556D1 (de) 1997-05-15
GB9410524D0 (en) 1994-07-13
NO303691B1 (no) 1998-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ336195A3 (en) Process for preparing n-phosphonomethylglycine and salts thereof
JPS5934702B2 (ja) α・α−ジメチルベンジルイソシアネ−ト又はその核置換体の製造法
EP0366821A1 (en) Process for making glyphosate from N-phosphonomethyl-2-oxazolidone
CA1139783A (en) Process for the preparation of carboxylic acid from aldehydes
US4102949A (en) Production of 3,4-dihydroxy phospholane oxides
Ogawa et al. Reaction of stabilized bismuthonium ylides with aldehydes. A novel reaction mode of the heaviest group V element ylide
EP0072560B2 (en) Process for preparing organic tertiary polyphosphine monooxides
US6054608A (en) Method for preparing formylphosphonic acid
JP4028602B2 (ja) ヒドロキシベンズアルデヒドの製造方法
WO2019006774A1 (zh) 一种DiDOPO类化合物的制备方法
EP0635466A1 (en) Decarboxylation process
JPH0315619B2 (cs)
US4248845A (en) Process for preparing crystalline phosphonitrilic chloride oligomers
US3780084A (en) Preparation of cyanoalkane carboxylic acids
JPH02101089A (ja) フオスフオノ琥珀酸テトラメチルエステル及びフオスフオノ琥珀酸テトラエチルエステルの合成方法
JPH0427971B2 (cs)
KR910001623B1 (ko) N-포스포노메틸-2-옥사졸리돈으로부터 글리포세이트를 제조하는 방법
JPH062716B2 (ja) 芳香族第二級アミノ化合物の製造方法
JP2599969B2 (ja) ピルビン酸の製造方法
JPS5976037A (ja) ベンゾキノン類の製造法
JPH02160624A (ja) モリブデンの炭化水素可溶塩
JPH1059889A (ja) 新規の2,2’− ビアリール基を含有するビスエーテルおよびその製造方法
JPH11158110A (ja) リン酸鉄−シュウ酸複合化合物
CZ164599A3 (cs) Způsob přípravy aminokarboxylových kyselin
JPS5934692B2 (ja) トリメチロ−ル酢酸の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000527