CZ32889U1 - Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva - Google Patents

Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva Download PDF

Info

Publication number
CZ32889U1
CZ32889U1 CZ2018-35663U CZ201835663U CZ32889U1 CZ 32889 U1 CZ32889 U1 CZ 32889U1 CZ 201835663 U CZ201835663 U CZ 201835663U CZ 32889 U1 CZ32889 U1 CZ 32889U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
landfill
insecticide
wood
covering material
attacked
Prior art date
Application number
CZ2018-35663U
Other languages
English (en)
Inventor
Hubert Plaček
Petr Zahradník
Václav Lukášek
Original Assignee
MERCATA LES s.r.o.
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=66657533&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ32889(U1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by MERCATA LES s.r.o., Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. filed Critical MERCATA LES s.r.o.
Priority to CZ2018-35663U priority Critical patent/CZ32889U1/cs
Publication of CZ32889U1 publication Critical patent/CZ32889U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M1/00Stationary means for catching or killing insects
    • A01M1/10Catching insects by using Traps
    • A01M1/106Catching insects by using Traps for flying insects
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N25/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
    • A01N25/34Shaped forms, e.g. sheets, not provided for in any other sub-group of this main group

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Oblast techniky
Navrhované technické řešení řeší hromadnou asanaci napadeného kůrovcového smrkového dříví na skládkách.
Dosavadní stav techniky
Při kůrovcové kalamitě je problém, jak efektivně a včasně asanovat velké objemy napadeného smrkového kůrovcového dříví. V případě neošetření napadeného kmene se noví jedinci kůrovce nekontrolovatelně šíří na další stromy. Asanace jednotlivých kmenů, ať ručním odkoměním nebo celopovrchovým postřikem zádovými postřikovači schválenými insekticidy, je za současných velikých objemů málo efektivní, neboť není možné včas ošetřit všechny napadené kmeny.
V případě postřiku se dospělci po ukončení svého vývoje prokoušou ošetřenou kůrou, čímž dojde k jejich kontaminaci insekticidem a následnému uhynutí. Další jedinci však k vylétnutí mohou využívat již exitující výletové otvory předchozích vylétnuvších jedinců. Proto prakticky nejsou insekticidem kontaminováni (nepřichází do kontaktu s insekticidem při prokousávání se kůrou). Zkušenosti ukazují, že již existujícím výletovým otvorem sousedního brouka kmen opouští přibližně 20 % jedinců.
Alternativní metodou hromadné asanace je aplikace insekticidních sítí. Insekticidní síť je speciální „tkanina“ obsahující insekticid, který je specifickým způsobem uvolňován. Při kontaktu brouků se sítí dochází k jejich kontaminaci insekticidem a následnému hynutí. Nevýhodou tohoto řešení je, že insekticid vystavený povětrnostním podmínkám časem degraduje UV zářením a teplem - účinnost řešení se tedy v čase snižuje. Navíc v případě poškození sítě nebo odkrytí např. větrem nebo vandalismem může vzniklým otvorem hmyz ze skládky uniknout, aniž by se dostal do kontaktu s insekticidem. Insekticidem je napuštěn, resp. obalen, veškerý materiál sítě, tedy i z vnější strany. To znamená, že síť je toxická pro pracovníky při její instalaci a je toxická i pro její okolí v přírodě (okolní hmyz). Aplikaci může provádět pouze osoba, která je držitelem příslušného osvědčení dle zákona o rostlinolékařské péči (síť je určena pouze pro profesionální použití).
V nedávné minulosti vyvíjená a zaváděná aplikace tzv. fumigace EDN spočívá v překrytí skládky napadeného dřeva neprodyšnou plachtou, pod kterou je vháněn insekticidní plyn na bázi kyanidu. Tím je v celém objemu skládky vytvořena toxická atmosféra, která hmyz hubí. Tato metoda je vhodná pro velké skládky o objemu min. 350 m3 a musí být prováděna specializovanou firmou.
V praxi je často omezena legislativními předpisy (ochrana zdraví a životního prostředí) v současné době se řeší registrace a metoda je zatím používána pouze na základě udělené výjimky. Nevýhodou řešení je krátká trvanlivost ošetření. Plyn se po krátké době (desítky minut) žádoucím způsobem rozloží na neškodné složky. Plachta je přibližně 24 hodin po asanaci odstraněna. To znamená, že ošetřené dřevo (v tu chvíli bez podkomího hmyzu) není chráněno před nalétnutím nových jedinců.
Další alternativou je asanace speciálními odkorňovacími hlavicemi na harvestorech. Odkorňovací hlavice se však s ohledem na vysokou cenu příliš v praxi neužívají, navíc jimi mohou být osazeny pouze některé typy harvestorů. Pro dostatečné odkomění navíc musí být kmen skrz odkorňovací hlavici protažen opakovaně (zpravidla 3x), čímž dochází ke snižování denního výkonu harvestorů a zvýšeným nákladům na provoz (spotřeba paliva).
- 1 CZ 32889 U1
Podstata technického řešení
Podstatou navrhovaného technického řešení je ošetření skládky dřeva, které je napadeno podkomím hmyzem (lýkožroutem). Dřevo je na skládce zcela zakryto prodyšným krycím materiálem k zabránění odletu hmyzu. Proto je podstatné, aby byl krycí materiál opatřen hustou vazbou a/nebo velmi drobnými oky, aby hmyz nemohl skrz krycí materiál proniknout. Prodyšnost je důležitá pro uchování kvality dřeva při dlouhodobém překrytí (udržení požadované vlhkosti, zamezení tvorby plísní). Krycí materiál je fixován k dřevu a/nebo k okolnímu povrchu, aby bylo zabráněno jeho pohybu větrem a odhalení skládky. Povrch uskladněného dřeva je ošetřen insekticidem k zahubení podkomího hmyzu. Přitom postačuje, pokud je ošetřena alespoň část povrchu dřeva přiléhající ke krycímu materiálu. Není nutné, aby byl ošetřený celý povrch každého uskladněného kmenu. Ošetření musí být provedeno ještě před zakrytím skládky.
Prodyšným krycím materiálem může být například netkaná textilie nebo tkaná textilie. Lze uvažovat i různé barvy nebo hustoty krycího materiálu dle potřeb konkrétní aplikace. Insekticid je požerový a/nebo kontaktní. Insekticid s výhodou může dále mít fumigační vlastnost. To znamená, že se odpařuje a pod krycím materiálem vytváří toxické mikroklima, a to i přesto, že krycí materiál je částečně prodyšný. Forma vzniklého mikroklima je definována zejména použitým insekticidem (mírou fumigace), jeho množstvím a také hustotou (a tedy propustností) krycího materiálu.
Pro lepší kontrolu dostatečnosti postřiku může insekticid obsahovat barvivo. Díky tomu je při zakládání skládky patrné, jaká část napadeného dřeva byla již ošetřena. Takové barvivo musí být povoleno k použití dle zákona o rostlinolékařské péči.
Popsané řešení jev praxi provedeno tak, že se napadené dřevo naskladní na zem nebo na vrstvu krycího materiálu. Povrch skládky se zbaví všech částí, které by mohly způsobit protržení textilie, zejména větví či vyčnívajících třísek. Následně se skládka povrchově ošetří insekticidem schváleným pro asanaci kůrovcového dříví. To znamená, že není ošetřen celý povrch každého uskladněného kmenu, ale pouze povrch celého objemu skládky. Poté se dřevo překryje krycím materiálem. Krycí materiál se ke skládce fixuje zatížením výřezů ze dřeva nebo pomocí řeziva a dalších montážních materiálů (hřebíky, vruty, sponky).
V důsledku uzavření dřeva pod krycím materiálem se začne mimo požerového účinku (projevuje se u ošetřených kmenů na povrchu skládky) projevovat i kontaktní účinek insekticidu (hmyz je nucen se pohybovat po ošetřených kmenech mnohem déle, než je obvyklé). V některých případech se znovu pokouší o zavrtání pod kůru ošetřených kmenů na povrchu skládky. Dále se projevuje i případný fumigační účinek insekticidu (po zakrytí krycím materiálem se odpařovaný insekticid neuvolňuje do ovzduší, ale koncentruje se pod krycím materiálem a závrtovými otvory proniká pod kůru). Tak jsou zahubeni nejen vylézající jedinci (kteří jsou částečně nuceni k předčasnému opuštění kmene), tak i skrytí nedospělí jedinci (tzv. žlutí brouci).
Jedinci, kteří opouští kmeny skrze kůru, která je na povrchu skládky a je přímo povrchově ošetřena insekticidem, hynou vlivem požití insekticidu v průběhu prokousávání nebo ihned po opuštěné kmene.
Jedinci, kteří opouští kmeny mimo ošetřený povrch, vlivem své pozitivní fototropie postupují na povrch skládky. Zde hledají místo pro opuštění skládky. Protože jim v tom brání krycí materiál, hynou vlivem dlouhodobé expozice na ošetřeném povrhu.
Při aplikaci uvedeného řešení dosud nebyl zjištěn pokus o prokousávání krycího materiálu a opuštění skládky škodlivým hmyzem skrz vzniklý otvor. Po dokončení svého vývoje a prokousání se kůrou vyrojující se jedinci pod krycím materiálem v důsledku kontaminace insekticidem (s požerovým či kontaktním účinkem) hynou. Někteří se pokoušejí opět zavrtat pod kůru a velmi rychle také hynou. Rychlost zahubení po ošetření záleží na stupni vývoje lýkožrouta
-2CZ 32889 U1 při aplikaci řešení. Pokud se provede asanace těsně před vyrojením, účinek se projeví během několika dnů. Pokud se asanace provede krátce po napadení, může se účinek projevit až po několika týdnech, v závislosti na teplotě, která ovlivňuje délku vývoje.
Navrhované technické řešení je uplatnitelné pro skládky do objemu přibližně až 500 m3. Výhodou je nízká spotřeba insekticidu, kde je řešení funkční i při použití množství hluboko pod povolenou dávkou. Společně s nízkou cenou za měrnou jednotku krycího materiálu (zejména netkané textilie) to přináší velmi nízkou cenu za 1 m3 ošetřeného napadeného dřeva.
V porovnání se známým řešením insekticidní sítě je cena přibližně 1/3. V porovnání s ručním postřikem insekticidem ze zádového postřikovače jsou náklady přibližně srovnatelné, avšak stejný počet pracovníků za 1 den tímto navrhovaným řešením ošetří přibližně desetinásobek objemu dřeva.
Díky překrytí insekticidem ošetřeného dřeva pomocí krycího materiálu je povrch skládky neškodný vůči životnímu prostředí v bezprostřední blízkosti. Zkušenosti ukazují, že na vnějším povrchu krycího materiálu může žít jiný hmyz, např. pavouci, migrující mravenci apod.
Příklad uskutečnění technického řešení
V příkladném uskutečnění technického řešení byly výřezy smrkového dříví napadeného kůrovcem (lýkožrout smrkový) vyskládány na skládku o rozměrech v x š x d přibližně 3 m x 4 m x 20 m. Začelení skládky bylo ± 5 cm. Na vrchní straně bylo provedeno zarovnání výřezů, aby byly minimalizovány mezery mezi výřezy. Povrch skládky byl zbaven všech částí, které by mohly způsobit protržení krycího materiálu, zejména na vrchní části větví či vyčnívajících třísek. Načasování asanace insekticidem a zakrytí krycím materiálem bylo provedeno s ohledem na vývojové stadium kůrovce. Celý povrch skládky byl povrchově ošetřen postřikem kontaktním insekticidem povoleným k hubení podkomího hmyzu.
Skládka byla po asanaci zcela překryta prodyšným krycím materiálem k zabránění odletu hmyzu. Krycím materiálem byla v tomto případě netkaná textilie na bázi polypropylenu o gramáži 50 g/m2 s deklarovanou UV stabilizací, která je určena pro zemědělské použití. Krycí materiál byl následně fixován ke skládce zatížením dalšími ošetřenými výřezy. Tím bylo zamezeno odletu krycího materiálu větrem.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (4)

1. Skládka podkomím hmyzem napadeného dřeva, vyznačující se tím, že je zcela překryta fixovaným prodyšným krycím materiálem k zabránění odletu hmyzu, přičemž alespoň část povrchu dřeva přilehající ke krycímu materiálu je ošetřena kontaktním a/nebo požerovým insekticidem k hubení podkomího hmyzu.
2. Skládka podkomím hmyzem napadeného dřeva podle nároku 1, vyznačující se tím, že prodyšným krycím materiálem je netkaná textilie nebo tkaná textilie nebo síťovina.
3. Skládka podkomím hmyzem napadeného dřeva podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že insekticid má fůmigační vlastnost.
-3 cz 32889 U1
4. Skládka podkomím hmyzem napadeného dřeva podle některého z předešlých nároků, vyznačující se tím, že insekticid obsahuje barvivo.
CZ2018-35663U 2018-11-27 2018-11-27 Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva CZ32889U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-35663U CZ32889U1 (cs) 2018-11-27 2018-11-27 Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-35663U CZ32889U1 (cs) 2018-11-27 2018-11-27 Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ32889U1 true CZ32889U1 (cs) 2019-05-28

Family

ID=66657533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-35663U CZ32889U1 (cs) 2018-11-27 2018-11-27 Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ32889U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6286247B1 (en) Mulch and method for killing termites
JP2012039916A (ja) 畜舎の防暑・防除方法および当該方法に用いるネット
Vidyasagar et al. Ferrugineus oliv., a serious pest of date palm in al qatif, kingdom of saudiarabia
KR101183103B1 (ko) 수목용 끈끈이 롤트랩 및 이에 의한 수목병해충 방제방법
Paoli et al. Effectiveness of field‐exposed attract‐and‐kill devices against the adults of Popillia japonica (Coleoptera: Scarabaeidae): a study on duration, form and storage
JP2007209329A (ja) 松くい虫の駆除法
CZ32889U1 (cs) Skládka podkorním hmyzem napadeného dřeva
KR20190069753A (ko) 응애치사율을 높이는 효과적인 친환경양봉 꿀벌응애 방제 방법
Al Ballaa et al. Studies on curative treatment of red palm weevil, Rhynchophorus ferrugineus Olivier infested date palms based on an innovative fumigation technique.
Pugliese et al. Evaluation of the efficacy of insecticidal coatings based on teflutrin and chlorpyrifos against Rhynchophorus ferrugineus
Pinniger et al. Woodworm-a necessary case for treatment? New techniques for the detection and control of furniture beetle
Billings Use of chemicals for prevention and control of southern pine beetle infestations
JP5597125B2 (ja) ハエ等の飛翔防止及び捕獲用ネット構造
Snyder Control of nonsubterranean termites
Hassan et al. Persistency of chlorpyrifos and termiban (imidacloprid) in soil against subterranean termites
CN114631530B (zh) 控制或防治昆虫的界面活性剂组成物及其使用方法
WO2014084709A1 (en) A mosquito fatal station breeding trap
Brokerhof et al. Buggy Biz
KR102642149B1 (ko) 꿀벌 천적방어용 올인원 게이트 유닛
KR20170006993A (ko) 소나무 재선충을 옮기는 매개충 살충용 망 직물 및 그 제조방법
JP2005046075A (ja) シロアリの殺虫、成育抑制方法及びシロアリの殺虫、成育抑制容器
Chethana et al. Efficacy of insecticides against cashew leaf miner, Acrocercops syngramma Meyrick (Lepidoptera, Gracillariidae)
JPH08298911A (ja) 樹木害虫用トラップ
JP4988104B2 (ja) 白蟻防除用粒剤及び白蟻防除方法
Haack et al. Evaluation of various insecticides applied to the bark to control Emerald Ash Borer

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20190528

MK1K Utility model expired

Effective date: 20221127