CZ325092A3 - Lance - Google Patents

Lance Download PDF

Info

Publication number
CZ325092A3
CZ325092A3 CS923250A CS325092A CZ325092A3 CZ 325092 A3 CZ325092 A3 CZ 325092A3 CS 923250 A CS923250 A CS 923250A CS 325092 A CS325092 A CS 325092A CZ 325092 A3 CZ325092 A3 CZ 325092A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lance
gas
nozzles
nozzle
supersonic
Prior art date
Application number
CS923250A
Other languages
English (en)
Inventor
Andre Bock
Robert Mousel
Patrick Bintner
Original Assignee
Arbed
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arbed filed Critical Arbed
Publication of CZ325092A3 publication Critical patent/CZ325092A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/28Manufacture of steel in the converter
    • C21C5/42Constructional features of converters
    • C21C5/46Details or accessories
    • C21C5/4606Lances or injectors
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

Předložený vynález se týká přívodní trubky na dmýchání plynu do pece /dále dmýchací přívodní trubka/, konkrétněji přívodní trubky pro zušlechťování kovu dmýcháním plynu až do povrchu roztavené kovové lázně.
v w
Během zušlechtovacího procesu, například během zušlechťování litiny nebo sloučenin železa, Je zušlechťovací plyn, většinou kyslík, dmýchán zeshora do lázně roztaveného kovu.
Dosavadní stav techniky
Dmýchací přívodní trubka, používaná běžně pro takový proces zušlechťování, má hlavu stryskami, vytvářejícími 4 nebo 6 supersonických /s nadzvukovou rychlostí/ paprsků zušlechtovacího plynu, které dopadají na povrch lázně v předem stanovených místech dopadu. Taková přívodní trubka Je obecně charakterizována rychlostí proudu plynu, která Je závislá na přívodním tlaku a supěrsonickou výtokovou rychlostí plynu, která Je funkcí přívodního tlaku. V průběhu následujícího popisu bude přívodní trubka tohoto typu označována vyjádřením konvenční přívodní trubka·
Byly vypracovány různé techniky y aby se zinterrzivnilo míchání kovové lázně, aby sa přiváděl nový roztavený kov nepřetržitě do kontaktu s oxidačním plynem, aby sa zamezilo výskytu přesycaní oxidačního plynu v lázni a zamezilo se místnímu přehřátí v místech dopadu paprsků plynu.
Z Ltuxembourgova patentu č. 87 855 Je známa dmýchací přívodní trubka pro vytvoření stejného počtu plynových paprsků, čímž se nárazová místa na povrchu lázně roztaveného kovu mohou pohybovat,do Jisté míry nepřetržitě podél válcové části, během prav covního postupu zušlechtování. V porovnání s výše uvedenou konvenční přívodní trubkou, tato přívodní trubka se vyznačuje sama lepším mícháním kovové lázně, zlepšeným rozstřikováním oxidačního plynu a lepším znovurozdělaním reakčního tepla v blízkosti nárazových míst paprsků plynu. Hlava přívodní trubky v souladu s Lu%embourgovým patentem č. 87 855 zahrnuje rotující část -fcabo rotor, který Je vystaven přímo účinkům ohřevu a postřikování lázní, ale který nicméně nemůže být v důsledku technických příčin začleněn do chladicího okruhu přívodní trubky. Výsledkem toho má hlava dmychací přívodní trubky podstatně kratší dobu životnosti naž hlava 'konvenční dmychací přívodní trubky, u níž může být ’ Jednoduše dosaženo statické chlazení koncové kopulové části s pevnými tryskami.
Jiná technika, velmi dobře známa ve spojení s procesem LDCL /CL = cirkulační přívodní trubka/, činí užití nakloněného tělesa přívodní trubky schopným, aby obíhalo okolo vertikální osy, a tak aby šablonovalo nebo snímalo povrch lázně Jedním paprskem nebo větším počtem paprsků. Tato LD-CL přívodní trubka ukazuje výhody, které Jsou podobné těm, které byly zmíněny pro přívodní trubku s rotujícími paprsky. Provedení obíhající přívodní trubky vyžaduje nicméně důležité mechanické prostředky Jako dokončenou transformaci zavěšeni vybavení pro přívodní trubku.
v
Luxembourgův patent, č. 87 353 uveřejňuje regulovatelnou Lavalovu trysku, která dovoluje vytvářet v dmýchací přívodní trubcesupersonický proud plynu, čímž Jsou průtok a rychlost navzá** Jem nezávisle regulovatelné. Proto Je tedy možné získat s tímto zařízením paprsky s měnící se pronikavostí /nebo penetrací/ pro různé průtokové rychlosti. Toto zařízení v souladu s Luxemboúrgovým patentem č. 87 353 bude výhodně začleněno do obecného konceptu nové dmýchací přívodní trubky, představující předmět před* loženého vynálezu.
Konvenční přívodní trubka, vybavená takovou regulovatelnou Lavalovou tryskou, poskytuje samozřejmě možnost, zvýšit průtokovou rychlost oxidačního plynu během pracovního postupu zušlechťování a tímto intenzlfikovat míchání lázně. Tento způsob pracovního postupu má nicméně nevýhodu, že výsledkem Je přesycení oxidačního plynu v lázni anebo dochází k místnímu přehřátí lázně v místech dopadu paprsků na lázeň.
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu Je vytvořit dmýchací přívodv ní trubku, konkrétněji přívodní trubku pro zušlechtování kovů dmýcháním plynu do povrchu kovové lázně. Tato přívodní trubka, obsahující regulovatelné trysky, vytvářející supersonlcký proud zušlechťovacího plynu, z čehož Jsou průtok a rychlost nezávisle regulovatelné a hlava dmýchací přívodní trubky s ředou pevných trysek, otevřených do čelní kopule dmýchací hlavy, které rozdělují tok supersonlcký tok plynu do Jednotlivých volných paprsků, které dovolují íntenziflkovat míchání lázně, aniž by se zvyšovalo riziko přehřátí kovové lázně nebo přesycení oxidačního plynu v místech, kde dopadají paprsky plynu na lázeň.
Tento předmět Je dosažen dmýchací přívodní trubkou, charakterizovanou tím, že přívodní trubka obsahuje cyklický modulátor pro výtokovou rychlost přes Jmenov Janou řadu trysek, a v níž Je zmíněný cyklický modulátor přizpůsoben pro postupné uzavírání -i první řady, uvedených trysek pro průchod plynu a simultánní postupné uvolnění druhé řady uvedených trysek pro průchod plynu během první části modulačního cyklu a naopak během sekundární části modulačního cyklu.
Předložená dmýchací přívodní trubka obsahuje prostředky pro cyklické modulování průtokové rychlosti individuálních paprsků mezi minimální a maximální hodnotou, takže průtoková rychlost paprsků se spolehlivě nemění synchronně s průtokovou rychlostí ve zbývajících paprscích, aby se průtoková rychlost nezvyšovala nebo neklesala ve stejném čase. a nedosahovala jejich minimální nebo maximální hodnoty ve stejném okamžiku.
Předložená dmýchací přívodní trubka vyvíjí specifický pohyb tekutiny v lázni pomocí množství paprsků plynu, které mají stálá nárazová místa na povrchu lázně. Tento pohyb tekutiny specificky zvyšuje přívod roztaveného materiálu směrem ke stálým nárazovým místům paprsků. Míchání lázně Je zdokonaleno, aniž by se zvýšilo přesycení oxidačního plynu v lázni anebo docházelo k místnímu přehřátí v místech dopadu, kde paprsky narážejí na lázeň.
Princip činnosti takové přívodní trubky může být vysvětlen následovně :
Paprsek plynu, narážející na povrch tekutiny posunuje z tohoto místa dopadu objem tekutiny a tím se tvoří na povrchu tekutiny podtlak. Objem tekutiny, přemístěné paprskem plynu Je parametr, který se zvyšuje hlavně s průtokovou rychlostí paprsku. Výsledkem toho Je, že zvýší-li se průtoková rychlost plynu, vzroste objEm deprese a pásmo nárazu paprsků se stává zdrojem vytváření toku kapaliny, která Je vytlačována z nárazového pásma.
Jestliže na druhé straně průtoková rychlost paprsků plynu klesá, podtlak , vytvořený na povrchu kapaliny se vlivem gravitace vyrovná a nárazové pásmo paprsků se stane touto cestou poklesem tvorby kapaliny, která se pohybuje směrem k nárazovému pásmu paprsků.
Výsledkem toho, i když průtoková rychlost Je modulována mezi minimální a maximální hodnotou, tvoří maximální hodnota významnější míchání tekutiny než paprsek s rovnoměrnou průtokovou rychlostí, rovnající se inegrované průměrné modulované průtokové rychlosti.
Postavením vedle sebe zdrojů a poklesů, to Je paprsky se zvyšující se průtokovou rychlostí a těch se snižující se průtoko-» vou rychlostí, podaří se intenzifikování pohybu kapalíny v lázni. Jedno tvoří vskutku typ motorů tekutiny, které Jsou tvořeny cyklicky reverziblíními páry zdroje a poklesu, tvořící střídání toku materiálu mezí pásmem nárazů modulovaných paprsků.
V důsledku toho se značně zvýší mícháni lázně ve srovnáni s přívodní trubkou s nemodulovanými stálými paprsky o téže průtokové rychlosti zušlechťovacího plynu.
Průmyslová praxe má ukázat, že výsledky dosažené s přívodní trubkou podle výše vysvětleného principu Jsou nakonec ekvivalentní s výsledky dosaženými s přívodní tnubkou s obíhajícími paprsky.
Výsledkem příslušného výběru četnosti a modulační funkce /to Jest rozvoje průtokové rychlosti s časem a posunováním cyklu mezi Jednotlivými paprsky/ sa má mimoto podařit produkování složeného Jevu pohybu tekutiny s rezonančním charakterem. Tyto Jevy dále zvyšují pohyb materiálu v lázni a mají pozitivní vliv na kinetlku metalurgických reakcí a také na tání odpadových kovů, které smějí být do lázně přidávány.
Způsob, kterým se mění průtoková rychlost v proměnných paprscích Je funkcí charakteristických veličin, Jako například geometrické konfigurace prostředků užívaných k dosažení cyklické modulace průtokové rychlosti každého z Jednotlivých paprsků.
Bude například zhodnoceno, že Je možné, mít úplnou okamžitou průtokovou rychlost všech paprsků, aby byly přibližné konstantní.
Může být například výhodou, vytvořit pár paprsků, z nichž Jeden má maximální průtokovou rychlost v okamžiku, kdy druhý má minimální průtokovou rychlost nebo naopak.
Může být výhodou, zvolit geometrické rozdělení paprsků a cyklické rozdělení průtokových rychlostí takovým způsobem, že horizontální složky dynamických sil působí na přívodní trubku, a které Jsou v důsledku náchylnosti paprsků, ukázány nulovým výsledkem v každém momentě cyklu.
Přehled obrázků na výkresech
Jiné charakteristické veličiny a výhody dóstaneme z detailV V ního popisu upřednostňovaného provedení, které Je osvětleno na příkladu a zobrazeno na připojených výkresech, kde ukazuje obr. 1 podélný příčný řez, podél dvou obvodových rovin dmýchací hlavy, příslušející k dmýchací přívodní trubce podle vynálezu obr. 2 podélný řez příčné sekce., podél dvou obvodových rovin, regulovatelné Lavalovy trysky, příslušející k dmýchací přívodní trubce podle vynálezu obr. 3a jecjen z rovinných pohledů nárazových míst na povrchu a lázně během první a druhé poloviny cyklu obr. 4a část AA modulačního zařízení v okamžiku poloviny cyklu a pozdější
Příklady provedeni vynálezu
Jak ukazují obrázky 1 a 2, předložená dmýchací přívodní trubka /1/ obsahuje těleso přívodní trubky /2/, přlvařené k dmýchací hlavě /3/. Těleso přívodní trubky /2/ má plášt obsahující čtyři koaxiální objímky /4, 5, 6, 7/, např. čtyři navařené ocelové trubky Jsou drženy odděleně rozmístěné pomocí rozpěrných vložek a ' Jsou směrovány k hlavě /3/ přívodní trubky, aby se rozdělil okruh chladicí vody /9/ mezi objímky /4', 5, 6, 7/ pláště a stěny dmýchací hlavy /3/.
- δ Zavěšení montážního celku přívodní trubky a zásobovací zdroje, dodávající tekutiny, zejména kyslík a dusík a také chladicí vodu nejsou na obr. 1 znázorněny a na obr.2 nejsou vzhledem k předloženému vynálezu důležité.
Vnitřní stěna trubky /16/ v tělese, přívodní trubky /2/ odděluje kruhovou komoru /10/, vymezenou podélnou osou a-aC Podpěrná tyč /11/ Je koaxiální k ose a-a7 a Je oporou celého celku, skládajícího se z části Lavalovy trysky /12/. Opěrná tyč /11/ se skládá přednostně z trubky, která dovoluje zabudování elektrických kabelů pro zásobování mnohostranného kontrolního mechanismu elektrickým proudem. Toto bude popsáno v pozdější kapitole. Podle Jiného provedení mohou být podpěrná tyč /11/ a vnitřní stěna použity samy Jako elektrické vodiče, vedoucí elektrický proud k uvedenému kontrolnímu mechanismu.
Lavalova tryska dále zahrnuje translační těleso /13/ připojené k podpěrné tyči /11/ pomocí středu kontrolního mechanismu' mu, obsahujícího lineární krokový motor /15/ a válcovou objímku /15/. V této objímce /15/ se může translační těleso /13/ pohybovat nahoru a dolů podél osy a-az přívodní trubky /1/. «Jak lze pozorovat na obr. 2, konec translačního tělesa /13/ má tvar typu Jehly, jejíž profil sleduje kontinuální aerodynamickou přechodovou křivku, takže se sníží tvorba turbulence v proudu zu-’5 šlechťovacího plynu na minimum.
V plášti /7/ tělesa přívodní trubky /2/ Je umístěna koaxiální trubka /16/ pro zušlechťovací plyny předeváímu primární kyslík. Ve výši translačního tělesa /13/ obsahuje koaxiální trubka /16/ část /Yl/ upravené spojovací části a zúžení, které se prodlužuje:k válcové trubce. Spojovací část a zúžení tvoří dohromady s Jehlou translačního tělesa /13/ regulovatelnou Lavalovu trysku /12/. Charakteristické veličiny nebo parametry Lavalovy trysky /12/ mohou být modifikovány v posunu translačního tělesa ve směru osy a-az. Tato Lavalova tryska dovoluje proto kontrolovat průtokovou rychlost zušlechťovacího plynu nezávisle na supersonické rychlosti paprsku zušlechťovacího plynu ve výstupu Lavalovy trysky JY2J,
Činnost regulovatelné Lavalovy trysky /12/ Je podrobněji specifikována v Luxembourgově patentu č. 87 353 odkazy, které Jsou v něm začleněny.
Spodní proud vzhlede® k části /17/ trubky /16/ dopravující zušlechťovací plyn, přívodní trubka /1/ obsahuje podle předloženého vynálezu, modulační zařízení /18/ /viz.obr.l/, které Je umístěno centrálně v supersonickém proudu zušlechťovacího plynu.
Modulační zařízení /18/ Je umístěno nad přívodním kusem /28/ provedeným se čtyřmi vstupními otvory /29/. Funkce vstupních otvorů spočívá v rozdělování hlavního supersonického proudu zušlechv tovacino plynu aerodynamicky korektním způsobem do čtyř supersonických paprsků, z čehož by se průtoková rychlost blížila rychlosti bez přítomnosti modulačního zařízení /18/.
Čtyři trysky /30/, které mají konstantní průřez, začínají v kuse /28/ a sahají dolů ke koncové kopuli /32/ hlavy přívodní trubky, kde oddělují čtyři výstupní otvory /31/.
Shora uvedené čtyři výstupní otvory /31/ Jsou zavěšeny oddělené úhlem 90° na obvodu, mající jejich střed na ose a-a' přívodní trubky /1/. Osy trysek /30/ Jsou důsledně nakloněné v úhluoC vzhledem k ose a-a^přívodhí trubky /1/. Volba tohoto úhlu Je podle Jiných faktorů funkcí geometrie nádoby a vzdálenosti hlavy přívodní trubky od lázně. Zpravidla Je úhel X, volen mezi 1Q° až 15°.
Modulační zařízení /18/ obsahuje rotor. Tento rotor má horní válcovou část /19/, která Je upevněna k opěrnému zařízení /20/ zahrnující horní ložisko /21/ a spodní ložisko /22/. Ve znázorněném provedení Jsou horní ložisko /21/ a spodní ložisko /22/ valivá ložiska, mající kryty, které Jsou těsně, ale odnímatelným způsobem připevněny ke stěně /7/ tělesa přívodní trubky /2/. Upevv novací prostředky mohou být odlišné od těch, které Jsou znázorněny na obr. 1, které ovšem konstituují pouze upřednostňované provedení.
Jeden nebo několik servomotorů /23/, umístěných mezi stěnou /7/ tělesa přívodní trubky /2/ a trubkou /16/ udělují modulačnímu zařízení /18/ rotační pohyb. Úhlová rychlost uvedeného zařízení /18/ může být regulována.
Se zřetelem na rotaci, Je hřídel servomotoru /23/ provedena s pastorkem, kterým Je činný zazubený kroužek /25/, namontovaný na opěrném a pohyblivém zařízení /20/.
Vodiče pro dodávku elektřiny a kontrolní signály servomotorů /14/ a /23/ Jsou umístěny mezi stěnou /7/ a trubkou /16/, ačkoliv nejsou na obrázcích znázorněny. Je známo, že prostor mezi stěnou /7/ a trubkou /16/ Je přednostně naplněn neutrálním plynem, takovým Jsko Je dusík. Tento plyn Je výhodně udržován pod mírným přetlakem s ohledem na zušlechťovací plyn /např. kyslík/, proudící centrální trubkou přívodní trubky /1/. Toto opatření zaručuje, že Je zamezeno penetraci kyslíku náchylné k vyvolání vznícení v servomotoru nebo v Jeho vodičích. Aby se zamezilo statickým elektric kým výbojům mezi různými prvky, hlavně mezi rotorem a pevnými částmi, Jako vodiči /26/ Jsou počítána ekvipotenciální měření.
Modulační zařízení /18/ se skládá z horní válcové části /19/ a rotačního uzávěru, tyto části Jsou připojeny k druhým tak, aby dovolovalo toto připojení Jednoduchou demontáž. Horní válcová část /19/, která má válcově tvarovaný vnitřek, se rozšiřuje nad danou vzdálenost v přívodní trubce a vzdor předmětu k rotačnímu pohybu tvoří stabilizační vzdálenost pro supersonický proud zušlechíovacího plynu. Rotační uzávěr /35/ Je instalován přímo nad čtyřmi otvory /29/, provedenými v kusu /28/.
Podle upřednostňovaného provedení rotačního uzávěru /35/, posledně zmíněný, obsahuje trubku /36/, čímž Jsou.H^^íiwádý dva sy metrické protilehlých místech. Vnitřní průmět-trubky /36/ Je přednostně volen tak, aby průmět vnitřní části trubky /36/ na výstupu kusu /28/ kompletně zakrýval čtyři Již zmíněné vstupní otvory -/29/,a aby-Obrys* vnitřního průmětu byl tan genciální ke čtyřem vstupním otvorům /29/. Profil kusů /37/ může být popsán získaným řezem, podél šikmé roviny, Jako plný tuhý válec, který má tentýž vnitřní průměr a výšku trubky /36/. Část Je provedena takovým způsobem, aby průsečná rovina byla tangenciální k základně válce, a aby Jeho odříznutím z Jiné roviny vznikl cirkulační segment, mající otevřený úhel přibližně 90° /viz. obr. 4/
Toto provedení rotačního uzávěru /35/ má být vybráno s ohledem na výhody vyrobení. To perfektně splňuje Jeho funkci, ačkoliv kontrast fází dvou částí paprsků perfektní není.
Princip pracovní činnosti cyklického modulátoru a také tvorba pohybu tekutiny v lázni podle principu reverzibilních párů zdrojů a poklesů může být analyzována pomocí obrázků 3a, 3b a 4a, 4b.
Rotační uzávěr /35/ Je otáčen servomotorem /23/ přes střed válce /15/ a v okamžiku částečně zavírá dva diametrálně odlehlé výstupní otvory /29A/, kdežto ponechává úplně volný přístup ke dvěma druhým diametrálně odlehlým výstupním otvorům /296/, které Jsou odsazeny úhlem 90°, s ohledem na to, průtoková rychlost Je minimální ve dvou tryskách /30A/ připojeným ke dvěma výstupním otvorům /29A/, kdežto ve dvou tryskách /308/, připojeným ke dvěma výstupním otvorům /29B/ Je průtoková rychlost maximální, /viz obr. 3a/. Během první otáčky o 100° po chvíli vzroste průtoková rychlost ve dvou tryskách /30A/ a klesne ve dvou tryskách /30B/. Nárazové pásmo paprsků /Al, A2/, vystupujících z trysek /30B/ tvoří poklesy /viz obr. 3a/. Důsledkem toho Je tok materiálu l · zjištěný v lázni mezi zdrojovými pásmy a pásmy poklesů. Po dokončení první otáčky 100° zavírá uzávěr /35/ na maximum pár výstupních otvorů /298/ a zcela uvolňuje přístup k páru výstupních otvorů /29A/ /viz obr.4b/. Výsledkem toho Je nyní maximální tok v tryskách /3QA/ a minimální v tryskách /30B/.
Během druhé otáčky o 100°, která uvádí v momentě uzávěr zpět do výchozí polohy, se zvýší průtoková rychlost ve dvou tryskách /30B/ a sníží se ve dvou tryskách /3QA/. Nárazová pásma paprsků /Bl, B2/ vystupujících z trysek /30B/ tvoří zdroje a nárazová pásma paprsků /Al, A2/, vystupujících z trysek /30A/ tvoří poklesy. Tok materiálu v lázni Je následně vracen, Jak Je porovnáno se situací náležející k první otáčce 100° /viz obr. 3b/.
Toto upřednostňované provedení dmýchací přívodní trubky má výhodu, že radiální síly /obvodová k ose přívodní trubky/ působí až k dmýchací hlavě /3/, paprsky opouštějf^přívodní trubku pod úhlem at s ohledem na vertikální směr, mají výsledek rovnající se; nule v každém okamžiku cyklu. Dmýchací přívodní trubka podle upředňostňovaného provedení není následně vystavena vlivu postranního namáhání v důsledku paprsku během Jeho činnosti.
Kromě toho může mít přívodní trubka rovněž několik přídavných spalovacích trysek /34/, které Jsou umístěny na obvodu ústí trysek dodávajících primární zušlechtovací plyn. Tyto přídavné spalovací trysky /34/ Jsou připojeny k proudu sekundárního plynu v prstencovitých mezerách mezi stěnami /6/ a /7/ pláště přídavné trubky /1/.
Předložený vynález poskytuje se zřetelem na ovládání zušlech tovaclcho procesu dmýchací přívodní trubku, která dovoluje vytvořit v lázni pohyb tekutiny podporující výron materiálu až k nárazovým místům paprsku plynu a zvyšuje tím míchání kapaliny v lázni během jejího zušlechíování, aniž by se tím tvořila v místech dopadů paprsků plynu situace přesycení oxidačního plynu anebo místního přehřátí.
Vynález dosahuje,i přes Jednoduchý mechanický projekt,metalurgické výsledky, které Jsou nakonec- rovné výsledkům, dosažených s rotujícími paprsky u přívodní trubky, mající, podstatně složitější mechanickou konstrukci.
Protože kopule /32/, která Je nejzazší mězí přívodní trubky, obklopená kapalnou lázní, Je kompletně chlazena vodou, Je dmýchací hlava charakterizována vysokou životností.
Všechny pohyblivé části Jsou pod krytem ve vnitřní části dmýchací přívodní trubky, která Je ihegrovaně chlazená vodou a Jsou proto chráněny proti xtrémnímu prostředí, převládajícím nad povrchem kovové lázně.
Jiná výhoda spočívá v tom, že modulační zařízení /18/ může být Jednoduchým způsobem přidáno k Již existující dmýchací přívodní trubce.
Ačkoliv Je vynález popisován ve spojení s upřednostňovaným provedením, Je ho možné použít, díky informacím, které Jsou v něm obsaženy, pro Jiný typ. Vynález lze v praxi realizovat použitím počtu paprsků, který Je vyšší nebo nižší než 4 nebo oddělením posunutí cyklů mezi průtokovými rychlostmi paprsků nebo činností s Jinými modulačními funkcemi /průtoková rychlost/čas/.
vyn. - /?

Claims (11)

  1. Dmýchací přívodní trubka, konkrétněji dmychací přívodní trubka pro zušlechťování kovu dmýcháním plynu do povrchu kovové lázně, přičemž tato trubka obsahuje regulovatelné trysky /12/, které vytvářejí supersonický /s nadzvukovou rychlostí/ tok zuv šlechtovacího plynu, jehož průtok a rychlost jsou nezávisle na sobě regulovatelné a dmýchací hlava /3/ s řadou stabilních trysek /30/, otevřených do čela koplule /32/ dmýchací hlavy /3/, rozdělujících supersonický proud plynu do jednotlivých volných paprsků, vyznačující se tím, že dmýchací přívodní trubka /1/ obsahuje cyklický modulátor pro průtokovou rychlost přes uvedenou řadu trysek /30/, a že cyklický modulátor je přizpůsoben pro postupné uzávírání první řady trysek /30/ pro průchod plynu a pro simultánní postupné uvolnění sekundární řady trysek /30/ pro průchod plynu během první části modulačního cyklu a naopak během druhé části modulačního cyklu.
  2. 2. Dmýchací přívodní trubka podle bodu 1, vyznačuj í.c í se t í m, že cyklický modulátor a stabilní trysky spolupracují v každém okamžiku, aby určily zcela konstantní proud plynu během cyklu.
  3. 3. Dmýchací přívodní trubka podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se t í m, že přívodní dmýchací trubka obsahuje
    2n trysek /n.2/, přičemž trysky jsou uspořádány tak, aby proprodukovaly 2,n volných paprsků, odpovídajících témuž úhlu s podélnou osou přívodní trubky amÉvě postupné trysky, vzdálených o úhel 180/n stupňů, a že cyklický modulátor je koncipován tak, aby uzavíral maximálně průchod přes první dvě postupné trysky, jestliže jsou druhé dvě postupné trysky maximálně uvolněny.
  4. 4. Dmýchací přívodní tryska podle jednoho z bodů 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že cyklický modulátor obsahuje rotační uzávěr /35/, umístěný v supersonlckém proudu plynu protiproudně a v přímé kolmé poloze k součásti /28/ a uvedená vstupní součást s oddělenými vstupními otvory ke stabilním tryskám /30/ a má.prostředky pro otáčení rotačního uzávěru /35/.
    - r:
  5. 5. Dmýchací přívodní trubka podle bodu 4, vyznačující se t í i, že prostředky pro otáčení rotačního uzávěru /35/ obsahují dutý válec koaxiální s osou áa-a7 dmýchací přívodní trubky, a že uvedený válec ná první konec upevněný k rotačnímu závěru /35/ a servonotor umístěný protiproudně rotačnímu uzávěru /35/ a mezi servomotorem a druhým koncem válce Jsou spojovací prostředky, které udělují válci rotační pohyb okolo osy /a-a7 přívodní trubky.
  6. 6. Dmýchací přívodní trubka podle bodu 4 nebo 5, vyznačující se tím, že rotační uzávěr /35/ Je rozdělen n/2 rovinami, procházejícími přes Jeho rotační osu, do n úhlových sektorů, ukazujících úhel 360/n stupňů, mající identický nebo přibližně identický tvar, v níž součást /28/ vymezená vstupními otvory /29/ trysek /30/ Je rovněž rozdělena na n identických úhlových sektorů, kde. každý ze sektorů rotačního uzávěru /35/ ukazuje na svém konci součásti /28/ koncový průřez koncipovaný takovým způsobem, že vstupní otvor Jedné rze dvou trysek, příslušné sektoru části /28/ Je více. nebo méně uzavřený pro tok zušlechťovacího plynu uvedenou koncovou částí, když vstupní otvor druhé trysky téhož sektoru ukazuje průřez ř který Je zcela nebo téměř volný pro průtok zušlechťovacího plynu. _
  7. 7. Dmýchací přívodní trubka podle Jednoho z bodů 1 až 6, v y z n a č u J í c í s e t í m, že regulovatelná tryska /12/ má tvar Lavalovy trysky, udělující proudu zušlechťovacího plynu supersonickou rychlost a v této Lavalově trysce Jsou kontrolní prostředky pro změnu geometrických charakteristik trysky /12/.
  8. 8. Dmýchací přívodní trubka podle bodů 1 až 7, vyznačující se t í m, že kontrolní prostředky /14/ regulovatelné Lavalovy trysky /12/ obsahují servomotory.
  9. 9. Dmýchací přívodní trubka podle bodu 5 nebo 8, vyznačující se tím, že elektrické části servomotorů Jsou chráněny v prostředí neutrálního plynu, který Je udržován pod mírným přetlakem vzhledem k zušlechťovacímu plynu.
  10. 10. Dmýchací přívodní trubka podle Jednoho z bodů 1 až 9, v yznačující se t í m, že dmýchací hlava /3/ obsahuje přídavné spalovací trysky /34/ připojené k subsonickému sekundárnímu proudu zušlechťovacího plynu.
  11. 11. Dmýchací přívodní trubka podle Jednoho z bodů 1 až 10, v y značující se tím, že okruhy chladící vody /9/ Jsou v plášti přívodní trubky /1/ a také na čela kopule hlavy /3/ dmýchací přívodní trubky /1/.
CS923250A 1991-10-30 1992-10-29 Lance CZ325092A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU88023A LU88023A1 (fr) 1991-10-30 1991-10-30 Lance de soufflage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ325092A3 true CZ325092A3 (en) 1993-05-12

Family

ID=19731320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923250A CZ325092A3 (en) 1991-10-30 1992-10-29 Lance

Country Status (12)

Country Link
US (2) US5303901A (cs)
EP (1) EP0539683A1 (cs)
JP (1) JPH05255727A (cs)
KR (1) KR930008159A (cs)
CN (1) CN1071958A (cs)
AU (1) AU2213092A (cs)
BR (1) BR9203570A (cs)
CA (1) CA2077473A1 (cs)
CZ (1) CZ325092A3 (cs)
LU (1) LU88023A1 (cs)
PL (1) PL296432A1 (cs)
ZA (1) ZA926436B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU88453A1 (fr) * 1994-01-17 1995-09-01 Wurth Paul Sa Dispositif de bouchage du trou de coulée
US5865876A (en) * 1995-06-07 1999-02-02 Ltv Steel Company, Inc. Multipurpose lance
US5830259A (en) * 1996-06-25 1998-11-03 Ltv Steel Company, Inc. Preventing skull accumulation on a steelmaking lance
LU90078B1 (de) * 1997-06-12 1998-12-14 Wurth Paul Sa Schwenkvorrichtung mit Ausleger
LU90089B1 (de) * 1997-07-09 1999-01-11 Wurth Paul Sa Schwenkvorrichtung mit Ausleger und Steuerstange
AT411530B (de) * 2002-08-21 2004-02-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren und vorrichtung zur entkohlung einer stahlschmelze
US9092582B2 (en) 2010-07-09 2015-07-28 Cypress Semiconductor Corporation Low power, low pin count interface for an RFID transponder
US9846664B2 (en) 2010-07-09 2017-12-19 Cypress Semiconductor Corporation RFID interface and interrupt
US8723654B2 (en) 2010-07-09 2014-05-13 Cypress Semiconductor Corporation Interrupt generation and acknowledgment for RFID
CN103261825B (zh) * 2010-11-10 2016-08-10 贝里金属公司 用于二次燃烧喷枪的增强的分配器
CN103353232B (zh) * 2013-07-26 2015-01-21 朱兴发 电磁矿渣熔炉左轮弹盒式多孔下拉塞石墨质水口装置

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1346214A (fr) * 1963-02-02 1963-12-13 Demag Ag Lance pour souffler de l'oxygène notamment dans les fours à affiner l'acier ou lesconvertisseurs
GB1174536A (en) * 1967-09-11 1969-12-17 Dango & Dienenthal Kg Apparatus for Opening and Closing Tap Holes of Shaft Furnaces
DE1909326A1 (de) * 1969-02-25 1970-09-10 Dango & Dienenthal Kg Vorrichtung zum OEffnen und Verschliessen des Stichlochs von metallurgischen OEfen
IT968129B (it) * 1972-09-08 1974-03-20 Italsider Spa Procedimento e dispositivo per il soffiaggio di ossigeno nei converti tori l.d. con modalita instazio narie
US4043799A (en) * 1975-06-25 1977-08-23 Italsider S.P.A. Method and device for blowing oxygen in metal refining converters in unstationary manner
SU885287A1 (ru) * 1980-01-14 1981-11-30 Производственное Объединение "Ждановтяжмаш" Фурма дл продувки расплава импульсными стру ми
SU1060686A1 (ru) * 1981-11-23 1983-12-15 Производственное Объединение "Ждановтяжмаш" Фурма дл продувки жидкого металла
DE3803132A1 (de) * 1988-02-03 1989-08-17 Dango & Dienenthal Maschbau Verfahren und stopfkanone zum schliessen des stichlochs von oefen
LU87353A1 (fr) * 1988-09-28 1990-04-06 Arbed Lance de soufflage d'oxygene
LU87855A1 (fr) * 1990-12-10 1992-08-25 Arbed Lance de soufflage
LU87926A1 (fr) * 1991-04-26 1992-11-16 Wurth Paul Sa Procede de bouchage du trou de coulee d'un four a cuve et machine de bouchage pour la mise en oeuvre de ce procede
US5225145A (en) * 1992-05-15 1993-07-06 Hoogovens Technical Services Canada, Inc. Apparatus for opening and closing a taphole of a metallurgical furnace

Also Published As

Publication number Publication date
CN1071958A (zh) 1993-05-12
JPH05255727A (ja) 1993-10-05
EP0539683A1 (fr) 1993-05-05
BR9203570A (pt) 1993-05-04
CA2077473A1 (en) 1993-05-01
AU2213092A (en) 1993-05-06
ZA926436B (en) 1993-03-15
KR930008159A (ko) 1993-05-21
US5395095A (en) 1995-03-07
LU88023A1 (fr) 1993-05-17
PL296432A1 (en) 1993-08-09
US5303901A (en) 1994-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ325092A3 (en) Lance
US6322610B1 (en) Integrated device to inject oxygen, technological gases and solid material in powder form and method to use the integrated device for the metallurgical processing of baths of molten metal
JP5336090B2 (ja) アーク炉における冶金処理のための多機能インジェクタ及び関連燃焼プロセス
US3488044A (en) Apparatus for refining metal
JPH11217620A (ja) 凝集性噴射流注入ランス
KR20040068621A (ko) 금속, 금속 용탕, 및/또는 슬래그의 건식 야금처리 방법및 주입장치
US20090129428A1 (en) Cooling device for use in an electric arc furnace
US6709630B2 (en) Metallurgical lance and apparatus
US5227118A (en) Top blowing refining lance
JP4462072B2 (ja) 金属溶湯の連続噴霧装置
US20120067983A1 (en) Use of an altitude-compensating nozzle
US4730813A (en) Oxygen nozzle for metal refining
US4217082A (en) Spin cup means for the production of metal powder
JP2001241858A (ja) 電磁束集中用の案内管構造物
BRPI0618348A2 (pt) lanÇa aperfeiÇoada para aciaria ld
US3141763A (en) Process and device for the intensive use of oxygen in open-hearth furnaces for producing steel
JPH059543A (ja) 精製ランス
JP2001316734A (ja) 案内管の流束集中を制御する方法
JP2006241490A (ja) 金属溶湯の連続噴霧方法およびこれに用いる連続噴霧装置
RU2454295C2 (ru) Конструкция двухручьевого ковша с камерами для плазменного подогрева жидкого металла
WO1997002365A1 (en) Device for after-burning combustible components of the atmosphere in metallurgical smelting vessels
WO1997002366A2 (en) Method and apparatus for after-burning atmospheric gases in a steel smelting arc furnace
KR810001386B1 (ko) 용광로의 내화물과 벽을 냉각하기 위한 열교환장치
EP0871785B1 (en) Method and apparatus for after-burning the combustible components of the atmosphere in metallurgical smelting vessels
SU827558A1 (ru) Установка дл направленной кристалли-зАции ОТлиВОК