CZ306948B6 - Městská protihluková clona - Google Patents

Městská protihluková clona Download PDF

Info

Publication number
CZ306948B6
CZ306948B6 CZ2016-477A CZ2016477A CZ306948B6 CZ 306948 B6 CZ306948 B6 CZ 306948B6 CZ 2016477 A CZ2016477 A CZ 2016477A CZ 306948 B6 CZ306948 B6 CZ 306948B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
panel
noise barrier
barrier according
urban noise
urban
Prior art date
Application number
CZ2016-477A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016477A3 (cs
Inventor
Martin Lidmila
Ondřej Bret
Karel Šafner
Original Assignee
ÄŚVUT v Praze, Fakulta stavebnĂ­
Montstav Cz S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ÄŚVUT v Praze, Fakulta stavebnĂ­, Montstav Cz S.R.O. filed Critical ÄŚVUT v Praze, Fakulta stavebnĂ­
Priority to CZ2016-477A priority Critical patent/CZ306948B6/cs
Priority to PL430770A priority patent/PL430770A1/pl
Priority to PCT/CZ2017/000049 priority patent/WO2018024263A1/en
Publication of CZ2016477A3 publication Critical patent/CZ2016477A3/cs
Publication of CZ306948B6 publication Critical patent/CZ306948B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01FADDITIONAL WORK, SUCH AS EQUIPPING ROADS OR THE CONSTRUCTION OF PLATFORMS, HELICOPTER LANDING STAGES, SIGNS, SNOW FENCES, OR THE LIKE
    • E01F8/00Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic
    • E01F8/0005Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic used in a wall type arrangement
    • E01F8/0029Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic used in a wall type arrangement with porous surfaces, e.g. concrete with porous fillers
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B19/00Protection of permanent way against development of dust or against the effect of wind, sun, frost, or corrosion; Means to reduce development of noise
    • E01B19/003Means for reducing the development or propagation of noise

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Description

Vynález se týká stavebních prvků pro snížení hluku z kolejové dopravy od styku kolo-kolejnice, zejména u tramvajových tratí v zástavbě, intravilánu.
Dosavadní stav technik
V současnosti je známo mnoho variant stavebních nebo jiných technických opatření ke snižování hluku od dopravy včetně kolejové. Obecně lze tyto opatření rozdělit na opatření aktivní, které vzniku hluku zabraňují, nebo vznik hluku minimalizují a opatření pasivní, které zabraňují šíření již vzniklého hluku.
V souvislosti se zvyšováním nároků na maximální přípustnou hladinu hluku v zastavěných obydlených oblastech je dlouhodobě zvyšována snaha o řešení hluku také od městské kolejové dopravy. Mezi aktivní opatření z pohledu stavebního patří zejména kvalitní a udržovaná jízdní dráha, zejména volba a provedení konstrukce tratí, upevnění kolejnic, aplikace kolejnicových absorbérů, odstraňování vlnkovitosti, další nestavební opatření zařazená jako aktivní lze pak provádět také na vozidlech. Jedná se o zejména údržbu profilu kol, zaplentování a jiné úpravy podvozků. I při aplikaci vhodné kombinace narazí aktivní opatření na strop svých možností a pro další snížení hluku je zapotřebí opatření pasivní. Mezi pasivní opatření patří například klasické protihlukové stěny, aplikované nejen u kolejové dopravy, ale také u dopravy silniční. V poslední době je snaha vyvíjet prvky menší velikosti umístěných blíže ke zdroji hluku ve formě různých nízkých protihlukových clon.
Protihlukové stěny, také označované jako protihlukové zdi nebo clony se staví u hlučných silnic, dálnic, železnic či tramvajových tratí, aby snižovaly škodlivé účinky dopravního hluku. Stavět by se měly tak, aby se co nejšetměji začlenily do okolní krajiny. Umisťují se mimo průchozí a průjezdní prostory. Od komunikace stojí v bezpečné vzdálenosti, která je závislá na odolnosti proti nárazu vozidel a deformační hloubce materiálu. Stěny delší než 300 metrů musí být opatřeny únikovými otvory, které jdou od sebe vzdálené maximálně 150 metrů. Kromě stěn se k odhlučnění mohou používat i zemní vály, které se pro zvýšení účinnosti osazují vegetací, která rovněž je chrání proti erozi.
Příklady klasických protihlukových stěn jsou uvedeny v dokumentech CZ 2002-3686 (A3), CZ 13 566 (Ul), CZ 27 486 (Ul). V dokumentu CZ 2002-3686 (A3) je popsána protihluková stěna složená ze dvou svislých nosných prvků, ocelových sloupů - profdech tvaru I, na kterých jsou připevněna nosná ramena - profily tvaru L. Je tak vytvořen ocelový rám tvaru kvádru, který je dále vyplněn zvukově pohltivým materiálem, minerální vlnou a jednou vrstvou nosné desky. Celkovou tloušťku stěny určují rozměry použitých ocelových profilů tvaru 1. V patentových nárocích není jasně uvedeno, zda se protihluková stěna - panel montuje na místě nebo ve výrobně.
V užitném vzoru CZ 13 566 (Ul) popsán betonový prefabrikovaný panel skládající se z nosné betonové části a z akusticky pohltivé vrstvy, která se skládá z mezerovitého betonu o specifických vlastnostech na bázi křemičitého písku, cementu a plastifikátoru. Betonové panely se musí usazovat mezi svislé nosné prvky - sloupy. V užitném vzoru CZ 27 486 (U1) je popsán železobetonový protihlukový panel tvořený jedinou deskou vyrobenou z mezerovitého betonu o speciálním složení. Povrch panelu přivráceného ke zdroji hluku je tvořen trapézovou vlnou libovolného tvaru.
Nízké protihlukové clony jsou prvky nebo stavební dílce ukládané podél tramvajové trati, železniční trati nebo jiné kolejové dráhy, jejichž aplikací dochází ke snížení nežádoucích účinků hluku vznikajících během průjezdu kolejové dopravy. Nízké protihlukové clony jsou umísťovány co
- 1 CZ 306948 B6 nejtěsněji k, technickou normou stanovenému, průjezdnému průřezu. Díky svým rozměrům mohou být oproti klasickým protihlukovým stěnám umístěny mnohem blíže ke zdroji hluku a tím dokáží tlumit dominantní hluk vznikající na styku kolo kolejnice (valivý hluk) a hluk podvozku.
S ohledem na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, mohou mít pohltivé či odrazivé vlastnosti.
Možná dosavadní řešení nízkých protihlukových clon jsou uvedeny například v užitných vzorech CZ 21 803 nebo CZ 23 316, dílce jsou zpravidla tvořené z betonu nebo podobných hutných materiálů a při výstavbě a manipulaci je tak nutná mechanizace, jelikož jednotlivé dílce dosahují hmotnosti v řádu stovek kilogramů. Pro zajištění stability těchto prvků je pak charakteristické jejich založení na své ostatní rozměry v poměrně velké šířce, což vede k přiblížení líce základové části ke konstrukci tratě - například k pražci. Materiálovou modifikací řešení z řady nízkých protihlukových clon představuje například užitný vzor CZ 29447, toto řešení umožňuje z vnější strany i pokrytí vegetací a také retenci vody, vhodnou pro zlepšení klimatu v zastavěných částech měst.
Protihlukové dílce s nosnou konstrukcí tvořenou betonem nebo jiným hutným materiálem představují v okamžiku změny svojí polohy směrem do průjezdného průřezu vysoké bezpečnostní riziko. Impakt drážního vozidla s betonovým prvkem nebo jiným obdobným prvkem s vysokou objemovou hmotností vede k významnému ohrožení bezpečnosti drážní dopravy. Důsledky případné srážky jsou doprovázeny značnými finančními následky na vozidlech v extrémním případně na životech cestujících.
Dalším významným problémem současného stavu techniky je případný zásah jednotek integrovaného záchranného systému, pro který prvky betonové, kovové nebo prvky z tohoto pohledu obdobných vlastností představují významnou překážku pro rychlý a účinný zásah, neboť prvky nelze jednoduše rozebrat, posunout bez použití těžké mechanizace a velmi problematická je kvůli jejich masivní konstrukci i destrukce (například vyřezáním otvoru). Například rozebrání běžné betonové protihlukové stěny trvá celé hodiny a je k němu nutný jeřáb. Záchrana životů, při níž hrají roli minuty, se pak značně komplikuje. Snahy hasičů o rozrušení stěny motorovým rozbrusem byly neúspěšné, skončily zničením kotoučů. Pokus o řez za pomoci elektrody při hoření kyslíku se také nezdařil. V praxi se betonové stěny neosvědčily. Pouze částečně je problém řešen protihlukovým panelem s bezpečnostním prvkem nouzového únikového východu v dokumentu CZ 28 784(Ul).
Již realizované betonové stěny mají i nevýhody s rychlým opotřebením. Pro všechny protihlukové stěny, nízké protihlukové clony nevyjímaje, je charakteristické, že strana přivrácená ke zdroji hluku, ke koleji, je provedená přednostně z akusticky pohltivého materiálu. Protihlukové prvky jsou tak zpravidla vícevrstvé, což má sice příznivý vliv na útlum hluku, ale zvyšuje se pracnost a složitost výroby, styk různých materiálů může být z dlouhodobějšího hlediska i zdrojem různých poruch, například od transportu vlhkosti a její kondenzace na styku vrstev. Protihlukové prvky mají také pokud možno tvar klenutý směrem ke zdroji hluku, bud’ zaoblení, nebo lomené tvary stěn, což zvyšuje akustický účinek těchto prvků. Pro současný stav techniky je také typické, že materiál, ze kterého je tvořena akusticky pohltivá vrstva přivrácená ke zdroji hluku netvoří současně nosnou část prvků - vizuálně tak na stěnách a clonách vznikají rozhrání více materiálů - to může, jak bylo řečeno výše, vést ke zdroji poruch a zkrácení životnosti prvků.
Výše zmíněná ani jiná obdobná dosavadní řešení nízkých protihlukových clon však zpravidla neumožňují umístění líce horní části protihlukové clony za úroveň jejího založení ve spodní části, a založení prvků při umístění v koleji je blízko za hlavami pražců nebo až pod nimi, což znesnadňuje a u některých prvků přímo znemožňuje jejich umístění do stávajících tratí bez výrazných stavebních zásahů, a je tak možné je aplikovat jen při novostavbě nebo rekonstrukci tratí.
Cílem vynálezu je vyřešit nedostatky současného stavu techniky zejména ve zmíněných ohledech, tedy možnost umístit prvek bez větších stavebních zásahů i do stávajících tratí, jejichž technický stav nevyžaduje rekonstrukci, nebo rekonstrukcí prošly, ale přesto je u nich potřeba dalšího snížení hluku a vytvořit prvek, který bude v případě potřeby možné relativně rychle pře-2CZ 306948 B6 konat jeho rozebráním nebo destrukcí, umožňující tak bezproblémový zásah jednotek integrovaného záchranného systému. Kromě toho je cílem vytvořit prvek, u něhož nebude riziko vzniku poruch na rozhraní nosného a akusticky vhodného materiálu a vytvořit vizuálně jednotný prvek, na kterém nejsou žádné změny materiálů a svoji jednoduchostí tak nebude výrazně rušit architektonické nebo estetický ráz míst, kde bude zabudován.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je městská protihluková clona sestávající ze vzájemně spojených dílců, kde každý dílec je tvořen pevným výztužným rámem vyplněným jádrem tvořeným plnivem a na něm uspořádanou vnější akusticky pohltivou vrstvou z pojeného gumového granulátu o objemové hmotnosti 650 až 750 kg.m'3, se soustavou otevřených a uzavřených pórů, obsahující 3 až 8 % hmotn. pojivá a 92 až 97 % hmotn. gumového granulátu o následujícím složení jednotlivých frakcí: až 5 % hmotn. frakce až 2 mm, 10 až 30 % hmotn. frakce 2 až 4 mm, až 20 % hmotn. frakce 4 až 6,3 mm, 25 až 70 % hmotn. frakce 6,3 až 8 mm, až 30 % hmotn. frakce 8 až 11,2 mm, přičemž dílec je na straně přivrácené ke koleji opatřen vzorem, vystupujícím nad rovinu povrchu a výstupkem s akusticky pohltivou funkcí v horní části a boční stěny mají svislé vystouplé hrany pro zajištění zazubení sousedních dílců. Dílce tak mají mezi sebou přesah a tvoří společně kompaktní protihlukovou clonu.
Materiál vnější akusticky pohltivé vrstvy, pojený gumový granulát, dobře odolává povětrnostním vlivům, jako je déšť, mráz, UV záření, teplo. Díky uvedenému materiálu v kombinaci s konstrukcí je městská protihluková clona podle vynálezu charakteristická tím, že v případě mimořádné události, nehody, vedoucí k impaktu drážního nebo silničního vozidla s městskou protihlukovou clonou se minimalizují hmotné škody na vozidlech potažmo na infrastruktuře, případně i na lidských životech.
Městská protihluková stěna je v případě potřeby zásahu jednotek integrovaného záchranného systému nebo potřebě použití vyprošťovací techniky pro vykolejené vozidlo díky své celkové koncepci a konstrukcí jednoduše rozebíratelná, případně lze s běžným zásahovým vybavením provést jeho rychlou destrukci.
Ve výhodném provedení je každý dílec shora opatřen žlábkem pro umístění spojovacího prvku. V případě, zeje požadována velmi snadná demontovatelnost městské protihlukové clony z bezpečnostních důvodů, je nejvýhodnější dílce spojovat latí, umístěnou do žlábku a připevněnou vruty k výztuži. Takové řešení například umožňuje clonu demontovat jen se základním vybavením během několika málo minut.
Výhodně je poměr výšky dílce k celkové šířce dílce 1:1 až 2:1. Poměr blížící se k hodnotě 2:1 je charakteristický při umístění městské protihlukové clony v otevřeném kolejovém loži, poměr blížící se hodnotě 1:1 je charakteristický při umístění v konstrukci tratě se zákrytem.
Jádro dílce je v jednom výhodném provedení tvořeno gumovým recyklátem, ještě výhodněji má toto jádro objemovou hmotnost nejvýše 300 kg/m3.
V dalším výhodném provedení je jádro tvořeno odpadním materiálem s objemovou hmotností do 300 kg/m3 vybraným ze skupiny tvořené polystyrenem, minerální vlnou, textilem, plastem.
Vylehčené jádro, které tvoří až 20 % obj. dílce, napomáhá snížení měrné hmotnosti dílce na pouhých 500 kg.m'3.
Výška dílce městské protihlukové clony je nej výhodněji od 250 do 500 mm. Při uvedené výšce je snadné v nutných případech, například při nehodách, clonu snadno překročit. Navíc dílce při uvedené výšce mají hmotnost 50 až 80 kg a je možné s nimi manipulovat bez mechanizace. To je
-3CZ 306948 B6 výhodné jak při realizaci protihlukové clony, tak i v případech nutnosti rychlé demontáže stěny v případech nehod.
Mohou však být potřeba vyrobit, v některých speciálních případech, i delší dílce městské protihlukové stěny podle vynálezu. 1 to je možné, pak by však jejich montáž vyžadovala mechanizaci.
Vzor, vystupující nad rovinu povrchu, může být řešen nejen z funkčního hlediska, může být zohledněno i hledisko estetické, neboť tvárnost výše pojeného gumového granulátu umožňuje jak dobré tvarování ve formě, tak i dobrou přilnavost barev. Snadné vytváření plastických obrazců, barevných obrazců nebo jejich kombinací vyhovují realizaci požadavků architektonického záměru.
Městská protihluková stěna podle vynálezu je charakteristická svojí malou velikostí, lze ji v případě nutnosti překročit, umístěním v minimální možné vzdálenosti od osy koleje a vhodným materiálovým řešením, zlepšujícím nejen její akustické vlastnosti ale i vzhled. Městskou protihlukovou stěnu lze umisťovat při novostavbě nebo rekonstrukci tratě, lze ji doplnit i do stávající trati bez výrazných zásahů do její konstrukce.
Výhodou městské protihlukové clony podle vynálezu, na rozdíl od známých protihlukových prvků je, že na vnitřní pohltivé straně přivrácené ke zdroji hluku je tvořena po celé své délce i výšce pouze jedním typem materiálu a nenalézá se zde tudíž žádná náhlá změna materiálů nebo povrchů s rozdílnými akustickými vlastnostmi.
Vnější část městské protihlukové clony má funkci akusticky pohltivé a ochranné vrstvy a je vyrobena z pojeného gumového granulátu, jehož zdrojem jsou zejména recyklační linky na vyřazené pneumatiky a obdobný pryžový odpad. Pojený gumový granulát zajišťuje dobrou akustickou pohltivost povrchu městské protihlukové clony a současně zajišťuje odolnost proti povětrnostním vlivům a mechanickým vlivům.
Vhodná zrnitost zaručuje vznik pórovité struktury materiálu, kde otevřené póry při povrchu městské protihlukové clony napomáhají útlumu hluku.
Pohledově viditelná část je vyrobená pouze z jednoho materiálu, gumového recyklátu, který je zároveň nosným materiálem a tvoří i akusticky pohltivou vrstvu. Je tak eliminováno riziko vzniku poruch na rozhraní nosného a pohltivého materiálu.
Městská protihluková clona podle vynálezu pro svou instalaci nevyžaduje mokrý proces, jakým je betonáž a podobně, nevyžaduje ani pevně zabudované nosné svislé prvky, jakými jsou sloupy a podobně.
Objasněni výkresů
Vynález je objasněn pomocí výkresů a obrázků, z nichž obr. 1 a obr. 2 znázorňují axonometrické pohledy na dílec městské protihlukové clony; obr. 3a, 3b, 4a, 4b znázorňují vybrané možné způsoby založení; na obr. 5a, 5b, 5c, 5d jsou ukázány některé možné varianty úpravy vnější pohledové části dílce; na obr. 6 je ukázána varianta vnitřní pohltivé plochy; obr. 7a znázorňuje axonometrický pohled na dílec v průhledu se znázorněním výztuže, obr. 7b a 7 c jsou řezy dílcem.
-4CZ 306948 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Konkrétní provedení dílce 7 městské protihlukové clony podle vynálezu je zobrazeno na obr. 1 a 3a, axonometrických nadhledech zprava a na obr. 2, axonometrickém podhledu zleva. Dílec 7 je tvořen plastovým výztužným rámem 15, vyplněným jádrem 18 z minerální vlny, na němž je uspořádaná vnější akusticky pohltivá vrstva z pojeného gumového granulátu o složení 8 % hmotn. pojivá a 92 % hmotn. gumového granulátu o následujícím složení jednotlivých frakcí: 5 % hmotn. frakce do 2 mm, 25 % hmotn. frakce 2 až 4 mm, 10 % hmotn. frakce 4 až 6,3 mm a 60 % hmotn. frakce 6,3 až 8 mm. Vnitřní pohltivá strana 1 přivrácená ke koleji je provedena v úpravě ve tvaru trapéze, přispívajícím k utlumení hluku. Z vnitřní pohltívé strany 1, přivrácené ke koleji je v horní části dílce 7 proveden výstupek 2, přiléhající k průjezdnému průřezu, respektive obrysu vozidla. Na boční straně dílce 7 je provedeno zazubení 3, pro zajištění styku dvou dílců 7 s překryvem. Zazubení 3 dvou sousedních dílců 7 zároveň společně tvoří drážku pro základový prvek 8. Na horní straně dílce 7 je proveden žlábek 4, do něhož je po instalaci více sousedících dílců 7 vložen spojovací prvek 14, zajišťující vzájemné provázání dílců 7 a tím i jejich spolupůsobení. Vnější pohledová strana 5 odvrácená od koleje je hladká a může být případně opatřena barevným vzorem podle přání zákazníka. Napojení na základové prvky 8 se provádí na spodní straně 6.
Příklad 2
Další provedení městské protihlukové clony je znázorněno na obr. 3a axonometrický a na obr. 3b v příčném řezu konstrukcí na tramvajové trati s otevřeným kolejovým ložem, jehož konstrukce je znázorněna pražcem 21, přilehlou kolejnicí 22 a povrchem kolejového lože 23. Dílec 7 je tvořen dřevěným výztužným rámem 15, vyplněným jádrem 18 z odpadního polystyrenu, na němž je uspořádaná vnější akusticky pohltivá vrstva z pojeného gumového granulátu o složení 6 % hmotn. pojivá a 94 % hmotn. gumového granulátu o následujícím složení jednotlivých frakcí: 30 % hmotn. frakce 2 až 4 mm, 10 % hmotn. frakce 4 až 6,3 mm a 60 % hmotn. frakce 6,3 až 8 mm. Výstupek 2 v horní části dílce 7 je proveden jako zaoblený. Dílec 7 je ukládaný na prefabrikovaný betonový základový dílec 8 do kolejového lože při stavbě nebo rekonstrukci tratě. Ze základového dílce 8 vychází ocelový prvek 9 shodné výšky jako je výška dílce 7. Ocelový prvek 9 zapadá do drážky vzniklé stykem sousedních bočních stěn dílců 7 se zazubením 3. Dále ze základového dílce 8 vybíhají další ocelové prvky 10 pro zvýšení stability vedoucí přímo do otvorů 11 v jednotlivých dílcích 7. Provázání dílců 7 je zajištěno latí 14, umístěnou do žlábku 4. Lať 14 musí mít délku alespoň shodnou jako dílec 7 vhodná je délka dvojnásobná nebo trojnásobná. Lať 14 musí být umísťována tak, aby styk nebyl proveden v místě styku dílců 7, v takovém případě by nedošlo k vzájemnému provázání sousedních dílců 7.
Příklad 3
Na obr. 4a a 4b je znázorněno provedení městské protihlukové stěny ve variantě zabudování do stávající tratě s travnatým zákrytem, z konstrukce je znázorněn pražec 21, přilehlá kolejnice 22, povrch kolejového lože 23, který může být proti jeho znečišťování částicemi zeminy pokryt separační textilií 24 a travní koberec 25 uložený na vrstvu zeminy 26. Dílec 7 je tvořen dřevěným výztužným rámem 15, vyplněným jádrem 18 z pojeného gumového granulátu, na němž je uspořádaná vnější akusticky pohltivá vrstva. Jádro 18 i vnější akusticky pohltivá vrstva jsou tvořeny pojeným gumovým granulátem obsahujícím 3 % hmotn. polyuretanu a 97 % hmotn. gumového granulátu o následujícím složení: 10 % frakce 2 až 4 mm, 70 % frakce 4 až 6,3 a 20 % frakce 8 až 11,2. Výstupek 2 je proveden jako kolmý. Dílec 7 je tentokrát uložen na plošný prvek 12 vyrobený z oceli nebo tvrzeného plastu, který je zatlačen do zeminy 26 s vegetačním zákrytem. Princip
-5 CZ 306948 B6 je obdobný předchozí variantě, ocelové prvky 9 a 10 mají s ohledem na menší výšku prvku nižší provedení. Stabilitu plošného prvku 12 zajišťují tmy 13 zaražené do zeminy 26 v zákrytu tratě.
Provázání dílců 7 je pomocí pozinkovaného plechu 19 shodné šířky, jako je šířka dílců 7 a délky opět alespoň shodné jako je délka dílců 7. Plechy 19 jsou přišroubované k výztužnému rámu 15 vruty 17.
Příklad 4
Další možné provedení dílce městské protihlukové clony je zobrazeno na obrázcích 5a až 7c. Jedná se o obdobný dílec jako v příkladu 2. Na obr. 5 jsou vyobrazeny příklady možných variant provedení vnější pohledové strany 5. Tyto vzory mohou být provedeny jak plasticky při výrobě prvku tak barevně. Tato strana nemá vliv na akustické vlastnosti městské protihlukové stěny aje tak možněji upravit podle přání zákazníka. Vyobrazeny jsou pro ukázku čtyři možné vzory. Obrázek 6 ukazuje v axonometrii řešení vnitřní pohltivé strany 1 ve formě navazujících jehlanů.
Obrázek 7a ukazuje konkrétní možné provedení výztužného rámu 15. V axonometrickém průhledu je patrné provedení výztužného rámu 15, zajišťující tvarovou stabilitu a možnost vzájemného spojení dílců 7 pomocí latě 14. V příčném řezu obr. 7b a podélném řezu obr. 7c dílcem 7 je patrné provázání latě 14 s výztužným rámem 15 pomocí vrutů 17. Jádro 18 je odlehčené, dochází tak výraznému odlehčení celého dílce 7. V podélném řezu je patrná lať 14 probíhající přes více sousedních dílců 7, čímž dochází ke zpevnění městské protihlukové clony.
Na základě experimentálních měření lze predikovat útlum hluku z tramvajové dopravy způsobený instalací městské protihlukové clony podle vynálezu přibližně 4 dB, v závislosti na konstrukci tratě a složení vozového parku i více. Další optimalizací tvaru a použitých materiálů může být dosaženo útlumu vyššího o další jednotky decibelů.
Je nutné zdůraznit, že uvedené příklady provedení nezahrnují všechny možnosti konkrétních provedení městské protihlukové clony. Při realizaci vynálezu mohou vznikat obměny zejména úpravou viditelné části městské protihlukové clony, například změnou textury povrchu, zaoblením hran, úpravou žlábku, úpravou základových prvků a ukotvení dílců k základovým prvkům, spojování dílců a podobně.
Průmyslová využitelnost
Městská protihluková clona podle vynálezu je využitelná pro útlum hluku z kolejové dopravy všude, kde je trať umístěna na samostatném tělese, a to především tam, kde by jiné prvky, ať už klasické nebo i nízké protihlukové stěny, narušovaly vzhled nebo prostupnost území, urbanistickou koncepci, charakter místa, historický nebo krajinný ráz a podobně.

Claims (10)

1. Městská protihluková clona sestávající ze vzájemně spojených dílců, vyznačující se tím, že každý dílec (7) je tvořen pevným výztužným rámem (15) vyplněným jádrem (18) tvořeným plnivem a na něm uspořádanou vnější akusticky pohltivou vrstvou z pojeného gumového granulátu o objemové hmotnosti 650 až 750 kg.m-3, se soustavou otevřených a uzavřených pórů, obsahující 3 až 8 % hmotn. pojivá a 92 až 97 % hmotn. gumového granulátu o následujícím složení jednotlivých frakcí: až 5 % hmotn. frakce až 2 mm, 10 až 30 % hmotn. frakce 2 až 4 mm, až 20 % hmotn. frakce 4 až 6,3 mm, 25 až 70 % hmotn. frakce 6,3 až 8 mm, až 30 % hmotn. frakce
-6CZ 306948 B6
8 až 11,2 mm, přičemž dílec (7) je na vnitřní pohltivé straně (1), přivrácené ke koleji, opatřen vzorem vystupujícím nad rovinu povrchu a výstupkem (2) s akusticky pohltivou funkcí v homí části a boční stěny mají svislé vystouplé hrany pro zajištění zazubení (3) sousedních dílců (7).
2. Městská protihluková clona podle nároku 1, vyznačující se tím, že každý dílec (7) je shora opatřen žlábkem (4) pro umístění spojovacího prvku (14).
3. Městská protihluková clona podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že poměr výšky dílce (7) k celkové šířce dílce (7) je 1:1 až 2:1.
4. Městská protihluková clona podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím, že jádro (18) je tvořeno gumovým recyklátem.
5. Městská protihluková clona podle nároku 4, vyznačující se tím, že jádro má objemovou hmotnost nejvýše 300 kg/m3.
6. Městská protihluková clona podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tí m , že jádro (18) je tvořeno odpadním materiálem s objemovou hmotností do 300 kg/m3 vybraným ze skupiny tvořené polystyrenem, minerální vlnou, textilem, plastem.
7. Městská protihluková clona podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že výška dílce (7) je od 250 do 500 mm.
8. Městská protihluková clona podle nároků 2 až 7, vyznačující se tím, že dílce (7) jsou vzájemně spojeny latí (14), umístěnou do žlábku (4) a připevněnou vruty (17) k výztužnému rámu (15).
9. Městská protihluková clona podle nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že výztužný rám (15) je tvořen materiálem vybraným ze skupiny tvořené dřevem a plastem.
10. Městská protihluková clona podle nároků 2 až 9, vyznačující se tím, že pojivo je vysokomolekulární, tvořené polyuretanem.
CZ2016-477A 2016-08-05 2016-08-05 Městská protihluková clona CZ306948B6 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-477A CZ306948B6 (cs) 2016-08-05 2016-08-05 Městská protihluková clona
PL430770A PL430770A1 (pl) 2016-08-05 2017-07-27 Miejski ekran dźwiękochłonny
PCT/CZ2017/000049 WO2018024263A1 (en) 2016-08-05 2017-07-27 Municipal noise absorbing screen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-477A CZ306948B6 (cs) 2016-08-05 2016-08-05 Městská protihluková clona

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016477A3 CZ2016477A3 (cs) 2017-10-04
CZ306948B6 true CZ306948B6 (cs) 2017-10-04

Family

ID=59959673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-477A CZ306948B6 (cs) 2016-08-05 2016-08-05 Městská protihluková clona

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ306948B6 (cs)
PL (1) PL430770A1 (cs)
WO (1) WO2018024263A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108265637A (zh) * 2018-02-27 2018-07-10 山西尚风科技股份有限公司 一种绿色景观声屏障

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11767648B2 (en) * 2019-11-06 2023-09-26 Champagne Edition Inc. Sound barrier
EP4310253A1 (en) * 2022-07-22 2024-01-24 Hatko Kaucuk Anonim Sirketi Sound barrier

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR200201082Y1 (ko) * 2000-05-16 2000-11-01 박기성 방음벽 구조
JP2001107323A (ja) * 1999-10-06 2001-04-17 Showa Mfg Co Ltd 吸音構造体を有する道路付帯構造物
EP2011772A1 (fr) * 2007-06-29 2009-01-07 Aliapur Matériau aggloméré comprenant des granulats de caoutchouc, utilisations et barrière acoustique correspondates
DE102008060102A1 (de) * 2008-11-28 2010-06-02 Betonwerk Schuster Gmbh Lärmschutzeinrichtung und Zuschlagstoff für die Ausbildung einer Absorberschicht einer Lärmschutzeinrichtung
CZ27589U1 (cs) * 2014-07-30 2014-12-11 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Katedra ĹľelezniÄŤnĂ­ch staveb Deska pro maximalizaci akustického útlumu, zejména pro obklady stavebních konstrukcí.
CN204849489U (zh) * 2015-05-29 2015-12-09 河北建筑工程学院 一种设有减隔振垫层的铁路路基结构

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ29447U1 (cs) * 2016-03-30 2016-05-16 Jan Eisenreich Železniční nebo tramvajová kolej se stavebnicovými dílci nízké protihlukové clony

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2001107323A (ja) * 1999-10-06 2001-04-17 Showa Mfg Co Ltd 吸音構造体を有する道路付帯構造物
KR200201082Y1 (ko) * 2000-05-16 2000-11-01 박기성 방음벽 구조
EP2011772A1 (fr) * 2007-06-29 2009-01-07 Aliapur Matériau aggloméré comprenant des granulats de caoutchouc, utilisations et barrière acoustique correspondates
DE102008060102A1 (de) * 2008-11-28 2010-06-02 Betonwerk Schuster Gmbh Lärmschutzeinrichtung und Zuschlagstoff für die Ausbildung einer Absorberschicht einer Lärmschutzeinrichtung
CZ27589U1 (cs) * 2014-07-30 2014-12-11 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Katedra ĹľelezniÄŤnĂ­ch staveb Deska pro maximalizaci akustického útlumu, zejména pro obklady stavebních konstrukcí.
CN204849489U (zh) * 2015-05-29 2015-12-09 河北建筑工程学院 一种设有减隔振垫层的铁路路基结构

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108265637A (zh) * 2018-02-27 2018-07-10 山西尚风科技股份有限公司 一种绿色景观声屏障

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016477A3 (cs) 2017-10-04
WO2018024263A1 (en) 2018-02-08
PL430770A1 (pl) 2020-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2427602B1 (en) Acoustic shielding device for damping of disturbing traffic noise
DE2321676A1 (de) Schallschutzwand aus gummi-verbundwerkstoffen
DE102008002836A1 (de) Niedrige Lärmschutzwand an Gleisen
CZ306948B6 (cs) Městská protihluková clona
CA3108859A1 (en) Method of erecting a multi-storey structure and vehicle parking structure with a modular facade
WO2007140728A1 (en) The noise protection panel
US20150053502A1 (en) Noise reduction device
EP3436639B1 (en) Railway or tramway track with a low noise barrier comprising modular panels
CZ29893U1 (cs) Městská protihluková stěna
AT404147B (de) Schallschutzwand zur dämmung von schallemissionen von verkehrsmitteln
CZ35436U1 (cs) Dílec protihlukové stěny a protihluková stěna
AT512523B1 (de) Fundamentlose Lärmschutzvorrichtung
DE202011052057U1 (de) Lärmschutzvorrichtung
KR20150088509A (ko) 경량 방음 터널
EP3555370B1 (de) Schallabsorbierendes bauelement mit löschungsprofilen sowie schallschutzwand
WO2015140584A1 (en) Rubberized concrete noise barrier
CZ29932U1 (cs) Bariérová zvuková clona
CZ33473U1 (cs) Nízká protihluková clona pro kolejové tratě
EP2397607B1 (de) Schienenverkehrsweg mit niedrigem Schallschutzwandsystem
CZ32583U1 (cs) Protihlukový panel
CZ33116U1 (cs) Štěpkocementové desky na mobilních protihlukových bariérách s funkcí svodidla
AT11254U1 (de) Lärmschutzeinhausung
CZ15020U1 (cs) Protihlukový panel
CZ33465U1 (cs) Nízká protihluková stěna pro kolejové tratě
CZ28730U1 (cs) Protihlukový panel pro železniční nebo tramvajové koleje