CZ29932U1 - Bariérová zvuková clona - Google Patents

Bariérová zvuková clona Download PDF

Info

Publication number
CZ29932U1
CZ29932U1 CZ2016-32791U CZ201632791U CZ29932U1 CZ 29932 U1 CZ29932 U1 CZ 29932U1 CZ 201632791 U CZ201632791 U CZ 201632791U CZ 29932 U1 CZ29932 U1 CZ 29932U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vertical wall
barrier
sound
noise
inclined element
Prior art date
Application number
CZ2016-32791U
Other languages
English (en)
Inventor
Antonín Brnušák
Michal Šitych
Josef Žikovský
Original Assignee
Smp Cz, A.S.
AVETON s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smp Cz, A.S., AVETON s.r.o. filed Critical Smp Cz, A.S.
Priority to CZ2016-32791U priority Critical patent/CZ29932U1/cs
Publication of CZ29932U1 publication Critical patent/CZ29932U1/cs

Links

Landscapes

  • Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká bariérové zvukové clony, použitelné v oblasti dopravních staveb, při výstavbě protihlukových stěn instalovaných zejména v okolí komunikací, ale i v průmyslových objektech pro snížení hluku v pracovním prostředí.
Dosavadní stav techniky
Dopravní stavby, ať již železniční nebo silniční, jsou zdrojem hluku, který primárně narůstá s hustotou a rychlostí vlaků a automobilů a jiných vozidel, které se na nich pohybují. Tento hluk je podstatnou složkou negativního dopadu dopravních staveb na životní prostředí a obyvatelstvo. Čím blíže j sou tyto dopravní stavby lidským obydlím, tím vyšší je i hluková zátěž obyvatel, kteří v blízkosti těchto dopravních staveb bydlí nebo pracují. Hluk z dopravních prostředků se šíří vzduchem podél dopravních staveb (komunikací) a významně snižuje komfort bydlení v blízkosti těchto dopravních staveb a zároveň má negativní dopad na zdraví obyvatel.
Jedním ze základních opatření, která omezují šířící se hluk, jsou protihlukové stěny. Z tohoto důvodu se podél cest, především silničních, ale i železničních, vedoucích v blízkosti, často i napříč lidským osídlením, staví protihlukové stěny, které omezují volné šíření hlukových vln.
Protihlukové stěny jsou zhotoveny z různých materiálů, zejména z betonu, dřeva, hliníkových sendvičových konstrukcí, transparentních materiálů nebo jen z hlíny navršené do vysokých valů apod.
U protihlukových stěn se zejména hodnotí základní funkce a to jejich vzduchová neprůzvučnost a zvuková pohltivost a v poslední době, zejména v blízkosti lidských obydlí i jejich transparentnost.
Požadavky na neprůzvučnost a pohltivost na straně jedné a transparentnost na straně druhé jdou proti sobě a je známá celá řada dobře neprůzvučných a zvukově absorpčních stěn, které ovšem nejsou transparentní a taktéž je známa celá řada transparentních stěn, kde je jejich neprůzvučnost dobrá, ale jejich pohltivost naprosto nedostatečná.
Tak např. jsou známá technická řešení protihlukových stěn podle užitného vzoru CZ 20606, podle kterého dílec protihlukové stěny sestává z ploché základny nesoucí na lícové straně dvě, vzájemně napříč vedené soustavy lišt, kde lišty každé ze soustav jsou uspořádané ve vzájemném odstupu a v podstatě kolmo na základnu tak, že řez oběma soustavami lišt má tvar mnohoúhelníkové sítě, přičemž mezi základnou a oběma soustavami lišt je umístěna vrstva zvuk pohlcujícího materiálu, nebo podle přihlášky vynálezu CZ PV 1999-4210, kde je transparentní protihlukový stěnový prvek tvořen z vrstveného bezpečnostního skla, ve kterém je uspořádána vrstva geotextilní tkaniny s oky, přičemž tato geotextilní tkanina s oky může být z polyesteru a může být též barevná. Dále jsou také známá technická řešení transparentních protihlukových stěn např. podle korejského patentu KR 101026698 (Bl), podle kterého je protihlukový dílec tvořen množstvím menších neprůzvučných průhledných dílců usazených v rámečcích mezi sloupky protihlukové stěny nebo podle přihlášky vynálezu US 2010/0126797 (Al), podle které je protihluková transparentní stěna tvořena vertikálními sloupky, mezi kterými j sou upevněny ve speciálních rámečcích průhledné panely.
Dalším známým řešením je transparentní dílec protihlukové stěny podle přihlášky vynálezu CZ PV 2013-573, kde jsou mezi přední, otvory opatřenou deskou dílce, a zadní deskou dílce, uspořádány po celé ploše absorpční prvky, obvykle ve tvaru tyčí nebo destiček.
Účinnost protihlukových stěn je z akustického hlediska definována především vložným útlumem. U dosavadních typů protihlukových stěn je jedinou možností, jak zvýšit vložný útlum, zvýšení výšky protihlukové stěny. Toto zvýšení však často způsobuje devastující účinek, nejen na okolní krajinu, ale i pro samotné komunikace. Lidé bydlící za protihlukovou stěnou jsou sice chráněni před hlukem, ale za cenu odříznutí od světa za železnicí nebo silnicí. Navíc jsou řidiči při jízdě
-1 CZ 29932 Ul okolo protihlukových stěn odtrženi od styku s okolní krajinou, což mívá za následek zvýšení únavového syndromu.
Výše uvedený problém je často řešen výstavbou průhledných protihlukových stěn. Nevýhodou průhledných protihlukových stěn je nízká zvuková pohltivost a vyšší ekonomická náročnost. Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje bariérová zvuková clona podle technického řešení, která způsobuje speciální difrakci a absorpci zvukových vln a tím umožňuje snížit výšku protihlukové stěny při zachování všech účinků na snížení hluku. Konkrétně bariérová zvuková clona sestává ze svislé stěny, která je opatřena šikmým prvkem způsobujícím difrakci a absorpci zvuku při vrcholu stěny, který má taktéž zvukově absorpční vlastnosti, a který je k horní polovině této svislé stěny připevněn šikmo vzhůru v úhlu 20 až 60 stupňů, počítáno od vodorovné roviny, a to tak, že vrchol šikmého prvku a svislé stěny je ve stejné výši. Výška tohoto šikmého prvku závisí na výšce jeho připevnění ke svislé stěně, a čím je úhel připevnění menší, tím je výška šikmého prvku větší. Bylo zjištěno, že takto umístěný šikmý prvek na svislou stěnu podstatnou měrou zvyšuje vložný útlum stěny a umožňuje tak snížení svislé stěny a to až o 30 až 40 % při zachování stejného vložného útlumu.
Tento šikmý prvek může být vytvořen z lehčeného betonu, ze dřeva, z kovu, z umělé hmoty nebo i ze skla, upravených tak, aby měly co nejvyšší zvukově absorpční schopnost. Toho lze dosáhnout např. jejich perforací, vložkami z vláknitých materiálů, nebo pórovitostí tohoto prvku apod.
Uchycení šikmého prvku ke svislé stěně je řešeno pomocí připevňovacích prvků, kterými mohou být i podpěry. Tyto připevňovací prvky jsou připevněny na svislou stěnu pod šikmý prvek, přičemž je v místě styku šikmého prvku a svislé stěny šikmý prvek opatřen otvory pro odtok dešťové vody a pro propad sněhu. Tloušťka šikmého prvku je v závislosti na materiálu, ze kterého je vytvořen a činí 30 až 150 mm. Výhodou tohoto řešení je i to, že lze šikmý prvek připevnit i na stávající protihlukové stěny. Většinou je šikmý prvek uchycen ke svislé stěně směrem ke zdroji hluku (do vozovky) a tam, kde to není možné, je umístěn i směrem od zdroje hluku (vozovky), tj. na vnější stranu svislé stěny, přičemž i toto umístění má za následek celkové zvýšení tlumícího účinku protihlukové stěny.
Hluk z komunikace je pohlcován zvukově absorpčně upravenou svislou stěnou a šikmým prvkem. Z hlediska útlumu zvuku je zde využito principu útlumu hluku na vzdálenost a směrového odrazu mezi svislou stěnou a šikmým prvkem a jimi svíraným úhlem.
Takto vytvořená bariérová zvuková clona umožňuje snížení výšky protihlukové stěny a tudíž i lepší kontakt řidičů, ale i obyvatel s okolní krajinou, dále zabraňuje i devastaci krajiny nevzhlednými stěnami a současně je i dostatečně zvukově absorpční a splňuje požadavky na neprůzvučnost.
Výzkum a vývoj bariérové zvukové clony byl proveden na celé řadě disperzních a absorpčních prvků, ze kterých bylo stanoveno optimální předkládané řešení.
Odtok vody bude zajištěn vnitřním skloněným žlábkem opatřeným na jeho nejnižším okraji odtokovým otvorem. Další alternativou může být i souvislý vodorovný otvor vzniklý mezi šikmým prvkem a svislou stěnou umožňující i propad sněhu.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je znázorněn boční pohled na bariérovou zvukovou clonu s umístěním šikmého prvku na vnitřní stranu svislé stěny v úhlu 45 stupňů, na obr. 2 je znázorněn boční pohled na bariérovou zvukovou clonu s umístěním šikmého prvku na vnitřní stranu svislé stěny v úhlu 60 stupňů, na obr. 3 je znázorněn boční pohled na bariérovou zvukovou clonu s umístěním šikmého prvku v úhlu 45 stupňů na vnější stranu svislé stěny a na obr. 4 je pak znázorněno uchycení Sílaného prvku ke svislé stěně pomocí připevňovacího prvku.
-2CZ 29932 Ul
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad č. 1
Bariérová zvuková clona je podle tohoto příkladu provedení tvořena betonovou svislou stěnou I se zvukově absorpční úpravou vysokou 2 m, ke které je ve výšce 1,5 m nad zemí přichycen směrem ke zdroji hluku šikmý prvek 2 z lehčeného porézního betonu ve zvukově absorpční úpravě a to v úhlu 45 stupňů a to tak, že vrchol svislé stěny I a vrchol šikmého prvku 2 jsou v jedné rovině, přičemž uchycení šikmého prvku 2 ke svislé stěně 1 je provedeno pomocí připevňovacího prvku 3. V místě přichycení šikmého prvku 2 ke svislé stěně 1 je pak šikmý prvek opatřen otvory 4 pro odtok dešťové vody a propad sněhu. Tloušťka šikmého prvku je 120 mm.
Příkladě. 2
Bariérová zvuková clona jako podle příkladu 1, s tím rozdílem, že svislá stěna I i svislý prvek 2 jsou vytvořeny ze dřeva, a že úhel přichycení šikmého prvku 2 k svislé stěně I je 60 stupňů. Příkladě. 3
Bariérová zvuková clony jako podle příkladu 1 s tím rozdílem, že svislá stěna I i svislý prvek 2 jsou vyrobeny z perforované plastové vložky opatřené uvnitř vláknitým materiálem se zvukově absorpčními vlastnostmi, a že šikmý prvek 2 je přichycen ke svislé stěně v úhlu 45 stupňů a to k její odvrácené (vnější) straně od zdroje vzniku hluku.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je využitelné v oblasti dopravního stavebnictví, zejména při odhlučňování komunikací, kde jsou kladeny požadavky na nízkou výšku protihlukových stěn.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

1. Bariérová zvuková clona, vyznačující se tím, že je tvořena svislou stěnou (1), ke které je v její horní polovině směrem šikmo vzhůru pod úhlem 20 až 60 stupňů připevněn šikmý prvek (2), přičemž jak svislá stěna (1), tak i šikmý prvek (2), jsou vytvořeny ze zvukově absorpčně upravených materiálů, a že vrcholy svislé stěny (1) a šikmého prvku (2) jsou v jedné rovině, a že šikmý prvek (2) je v místě připevnění k svislé stěně (1) opatřen otvory (4) pro odtok dešťové vody a propad sněhu.
2. Bariérová zvuková clona podle nároku 1, vyznačující se tím, že šikmý prvek (2) je ke svislé stěně (1) připevněn pomocí připevňovacího prvku (3).
3. Bariérová zvuková clona podle nároku la2, vyznačující se tím, že šikmý prvek (2) je ke svislé stěně (1) připevněn z její vnitřní a/nebo vnější strany směrem od zdroje hluku.
CZ2016-32791U 2016-09-08 2016-09-08 Bariérová zvuková clona CZ29932U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32791U CZ29932U1 (cs) 2016-09-08 2016-09-08 Bariérová zvuková clona

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32791U CZ29932U1 (cs) 2016-09-08 2016-09-08 Bariérová zvuková clona

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29932U1 true CZ29932U1 (cs) 2016-10-31

Family

ID=57353893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32791U CZ29932U1 (cs) 2016-09-08 2016-09-08 Bariérová zvuková clona

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29932U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5268540A (en) Sound barrier absorption panel
WO2007140728A1 (en) The noise protection panel
KR20170051652A (ko) 방음 터널
WO2018024263A1 (en) Municipal noise absorbing screen
CZ29932U1 (cs) Bariérová zvuková clona
KR102103117B1 (ko) 목재패널을 구비하는 방음패널 조립체
KR20070093819A (ko) 도로용 방음벽
JP3529303B2 (ja) 防音壁
BE1023091B1 (nl) Geluidsschermen
US20180171563A1 (en) Transparent sound-absorbing noise protection element
JP3486365B2 (ja) 車両走行路用ルーバーユニット
FI117209B (fi) Meluesteaita
KR20140133766A (ko) 고층부의 소음 차단 구조물
KR102585134B1 (ko) 미세 격자망이 부착되고 구멍을 갖는 흡음형 투명 방음판
CN110100060B (zh) 具有消音型材的吸收声音的结构元件以及隔音壁
CZ25919U1 (cs) Transparentní dílec protihlukové stěny
KR100633384B1 (ko) 친환경적인 도로 방음벽 설치구조
KR100994702B1 (ko) 방음판을 이용한 중앙분리대 및 그 방음판
GB2473603A (en) Acoustic fence for reflecting or absorbing sound
KR100187916B1 (ko) 방현망 겸용 방음망
CZ2013957A3 (cs) Transparentní štěrbinový rezonátor protihlukové stěny
CZ26376U1 (cs) Transparentní štěrbinový rezonátor protihlukové stěny
CZ29893U1 (cs) Městská protihluková stěna
CZ21377U1 (cs) Vícevrstvý protihlukový panel
KR100815281B1 (ko) 방음벽용 소음저감기

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200427

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20240411