CZ306094B6 - Physiotherapeutic trainer - Google Patents

Physiotherapeutic trainer Download PDF

Info

Publication number
CZ306094B6
CZ306094B6 CZ2012-877A CZ2012877A CZ306094B6 CZ 306094 B6 CZ306094 B6 CZ 306094B6 CZ 2012877 A CZ2012877 A CZ 2012877A CZ 306094 B6 CZ306094 B6 CZ 306094B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
movable part
stand
disc
kinematic
disk
Prior art date
Application number
CZ2012-877A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ2012877A3 (en
Inventor
Zbyšek Nový
Filip Tikal
Miroslav Urbánek
Original Assignee
Comtes Fht A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Comtes Fht A.S. filed Critical Comtes Fht A.S.
Priority to CZ2012-877A priority Critical patent/CZ306094B6/en
Priority to CZ2014-30460U priority patent/CZ27962U1/en
Publication of CZ2012877A3 publication Critical patent/CZ2012877A3/en
Publication of CZ306094B6 publication Critical patent/CZ306094B6/en

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)

Abstract

The present invention relates to a physiotherapeutic trainer consisting above all of a stand (1) with moving parts (2) hinged thereto. On the stand (1) or a moving part (2), there is arranged a disk (3), which is connected with that moving part (2) or the stand (1) through a kinematic coupling (K).

Description

Fyzioterapeutický trenažérPhysiotherapeutic simulator

Oblast technikyField of technology

Technické řešení se týká fyzioterapeutického trenažéru sestávajícího se ze stojanu a k němu přikloubené pohyblivé části ovládané lidskou silou.The technical solution relates to a physiotherapeutic simulator consisting of a stand and a movable part controlled by a human force articulated to it.

Dosavadní stav technikyPrior art

Fyzioterapie je část komprehensivní rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému organismu. Ve své podstatě fyzioterapie využívá standardních postupů na základě nejnovějších vědeckých poznatků a empirie spolu s přírodními zdroji energie. Přístupy ve fyzioterapii vycházejí zejména ze znalosti anatomie, fyziologie a biomechaniky. Fyzioterapie by měla být respektována s ohledem na vznik závažných chorob s celospolečensky depresivním vlivem. Mezi fyzioterapeutické zařízení patří tzv. trenažéry, které jsou vhodné jako prevence chorob či k rehabilitaci při léčení, jejich konstrukce musí být dostatečně robustní a poskytovat tak kvalitní a efektivní trénink širokému spektru uživatelů. Takové trenažéry zároveň představují osvědčený nástroj při hubnutí a získávání fyzické kondice, jelikož umožňují posilování všech hlavních svalových partií, a to bez zvýšené zátěže kloubů. Na trhu existuje rovněž velké množství trenažérů, které trénují pouze vybrané partie těla.Physiotherapy is a part of comprehensive rehabilitation, which deals with the diagnosis, treatment and prevention of disorders of the musculoskeletal system. In essence, physiotherapy uses standard procedures based on the latest scientific knowledge and empiricism along with natural energy sources. Approaches in physiotherapy are mainly based on knowledge of anatomy, physiology and biomechanics. Physiotherapy should be respected with regard to the development of serious diseases with a depressive effect on society as a whole. Physiotherapeutic devices include so-called trainers, which are suitable as disease prevention or rehabilitation in treatment, their construction must be robust enough to provide quality and effective training to a wide range of users. At the same time, such exercise machines are a proven tool for losing weight and gaining physical condition, as they enable the strengthening of all major muscle parts, without increased strain on the joints. There are also a large number of trainers on the market that train only selected parts of the body.

Je známo řešení popsané v patentu US 6 923 748. Konstrukce tohoto přístroje umožňuje uživateli vykonávat s pomocí dopředně a zpětně pohyblivých pedálů pohyb napodobující reálnou chůzi. Odpor trenažéru vůči pohybu dolních končetin v pedálech je nastavován za pomocí pružin, které jsou přikloubeny k rámu stroje. Rozsah použití tohoto trenažéru je široký, od silového tréninku až po rehabilitaci. Tento trenažér je vhodný pouze pro trénink dolních končetin.The solution described in U.S. Pat. No. 6,923,748 is known. The construction of this device allows the user to perform a movement imitating real walking with the aid of forward and backward moving pedals. The resistance of the trainer to the movement of the lower limbs in the pedals is adjusted by means of springs which are articulated to the machine frame. The range of use of this trainer is wide, from strength training to rehabilitation. This trainer is only suitable for training the lower limbs.

Je rovněž známo řešení trenažéru popsané v patentu FR 2 628 329, který je tvořen horní deskou, na které se ustaví uživatel ve stoje či vkleče a identickou dolní deskou. Tyto desky jsou spojeny dvěma vůči sobě zkříženými tyčemi v rovnoběžných rovinách. Konce tyčí jsou přikloubeny v protilehlých krajních částech dolní a horní desky, mohou být také spojeny dvěma dvojicemi zkřížených tyčí na opačných stranách desky. Tento trenažér je vhodný zejména pro zlepšení rovnováhy a koordinace. Je vhodný zejména pro trénink vnitřního svalstva.A solution of the simulator described in the patent FR 2 628 329 is also known, which consists of a top plate on which the user is standing or kneeling and an identical bottom plate. These plates are connected by two crossed bars in parallel planes. The ends of the bars are hinged at opposite ends of the lower and upper plates, they can also be connected by two pairs of crossed bars on opposite sides of the plate. This trainer is especially suitable for improving balance and coordination. It is especially suitable for training internal muscles.

Řešení popsané v patentovém dokumentu US 2005/0 272 563, které se skládá ze základního rámu, ke kterému je přiklouben pohyblivý rám s dvěma pedály, na které se při tréninku uživatel postaví. Tento rám je na svém druhém konci přiklouben k základnímu rámu pomocí přestavitelné podpory. Změnou výšky podpory je realizován náklon horního rámu resp. uživatele. Zařízení je tvořeno rovněž madlem, o které se uživatel opírá a zároveň přidržuje. Tento trenažér je rovněž vhodný spíše k tréninku dolních končetin.The solution described in patent document US 2005/0 272 563, which consists of a base frame to which a movable frame with two pedals is articulated, on which the user stands during training. This frame is hinged at its other end to the base frame by means of an adjustable support. By changing the height of the support, the tilting of the upper frame resp. user. The device also consists of a handle on which the user rests and holds at the same time. This trainer is also more suitable for training the lower limbs.

Existuje rovněž řešení trenažéru popsané v patentu US 478 166 sestávající se z plošiny uložené na kulovém čepu, který je uložen v přírubě spojené se základním rámem. Toto uspořádání umožňuje náklon plošiny pod určitým úhlem ve všech směrech. Toto řešení je vhodné pro trénink horní části těla.There is also a solution of the trainer described in U.S. Pat. No. 4,768,166, consisting of a platform mounted on a ball joint which is mounted in a flange connected to the base frame. This arrangement allows the platform to be tilted at an angle in all directions. This solution is suitable for upper body training.

Všechny výše zmíněné trenažéry jsou používány pouze jednoúčelově, a to pouze na trénink či rehabilitaci vybraných částí těla. Energie vyvozená jejich používáním během tréninku či rehabilitaci dále není nikterak využita.All the above-mentioned trainers are used only for one purpose, and only for training or rehabilitation of selected parts of the body. The energy derived from their use during training or rehabilitation is no longer used in any way.

- 1 CZ 306094 B6- 1 CZ 306094 B6

Podstata vynálezuThe essence of the invention

Fyzioterapeutický trenažér sestává především ze stojanu a k němu čepem přikloubené pohyblivé části. Mezi stojanem a pohyblivou částí je včleněna pružina. Na stojanu nebo na pohyblivé části je umístěn kotouč, který je s pohyblivou částí nebo se stojanem spojen kinematickou vazbou, která je tvořena jednosměrnou spojkou včleněnou mezi kotoučem a stojanem nebo mezi kotoučem a pohyblivou částí. Umístění kotouče určuje místo, do kterého je energie uživatele následně soustředěna, a které je od uživatele bezpečně vzdáleno.The physiotherapy simulator consists mainly of a stand and a movable part articulated to it by a pin. A spring is inserted between the stand and the moving part. A disk is placed on the stand or on the movable part, which is connected to the movable part or to the stand by a kinematic connection, which is formed by a one-way clutch incorporated between the disk and the stand or between the disk and the movable part. The location of the disk determines the place where the user's energy is subsequently concentrated and which is safely away from the user.

V jednom provedení kinematické vazby je mezi pohyblivou částí a obvodem kotouče včleněn hřeben, přičemž kotouč je uložený na pevné části. Neboje hřeben včleněn mezi stojanem a obvodem kotouče, přičemž kotouč je uložený na pohyblivé části.In one embodiment of the kinematic bond, a ridge is incorporated between the movable part and the circumference of the disk, the disk being mounted on a fixed part. Or the ridge is inserted between the stand and the circumference of the disc, the disc being mounted on a movable part.

V jiném provedení je kinematická vazba tvořena ohebným táhlem obemykajícím alespoň částečně kotouč uložený na stojanu. Oběma konci je ohebné táhlo ukotvené k pohyblivé části v distanční vzdálenosti.In another embodiment, the kinematic bond is formed by a flexible rod enclosing at least partially a disk mounted on a stand. At both ends, a flexible rod is anchored to the movable part at a distance.

Je vhodné, když čep je spojen s pohyblivou částí a kinematická vazba je tvořená jednosměrnou spojkou včleněnou mezi kotoučem a čepem.Suitably, the pin is connected to the movable part and the kinematic link is formed by a one-way coupling incorporated between the disc and the pin.

Pro kvantifikování vydané energie je vhodné, když kotouč je napojen na snímač energie.To quantify the energy output, it is suitable if the disk is connected to an energy sensor.

Objasnění výkresůExplanation of drawings

Celkový schematický pohled na fyzioterapeutický trenažér podle řešení znázorňuje obr. 1, jeho doplnění pružinou v detailu znázorňuje obr. 2, pohled v částečném řezu kotoučem s kinematickou vazbou tvořenou jednosměrnou spojkou a doplněné generátorem znázorňuje obr. 3, kinematickou vazbu tvořenou ohebným táhlem obemykajícím kotouč znázorňuje obr. 4, kinematickou vazbu tvořenou hřebenem vystupujícím z pohyblivé části na obvod kotouče uloženým na stojanu znázorňuje obr. 5 a částečný řez kotoučem doplněným snímačem energie znázorňuje obr. 6.Fig. 1 shows an overall schematic view of a physiotherapy simulator according to the solution, its completion by a spring is shown in detail in Fig. 2, a partial sectional view of a disk with a kinematic coupling formed by a one-way clutch and supplemented by a generator is shown in Fig. Fig. 4 shows a kinematic connection formed by a ridge projecting from the movable part to the circumference of the disk mounted on the stand, Fig. 5 and a partial section of the disk supplemented by an energy sensor is shown in Fig. 6.

Příklady uskutečnění vynálezuExamples of embodiments of the invention

Fyzioterapeutický trenažér sestává především ze stojanu lak němu přikloubené pohyblivé části 2 v čele zakončené opěrným madlem. Na stojanu 1 nebo na pohyblivé části 2 je umístěn kotouč 3, který je s pohyblivou částí 2 nebo se stojanem 1 spojen kinematickou vazbou K. Mezi stojanem 1 a pohyblivou částí 2 je včleněna pružina 4. Kotouč 3 může být uložen na čepu 5, jak znázorňuje obr. 2, který je společný stojanu 1 a pohyblivé části 2 a kterým je stojan 1 s pohyblivou částí 2 sklouben. Kinematická vazba K je tvořena ojnici 31, jak znázorňuje obr. 1, včleněnou mezi kotoučem 3 a stojanem 1 nebo pohyblivou částí 2. Kinematická vazba K je tvořena hřebenem 34 včleněným mezi pohyblivou částí 2 a obvodem kotouče 3 uloženým na pevné části 1, jak znázorňuje obr. 5, nebo hřebenem 34 včleněným mezi pevnou částí 1 a obvodem kotouče 3 uloženém na pohyblivé části 2. Kinematická vazba K je tvořena ohebným táhlem 33 obemykajícím kotouč 3 a oběma konci ukotveným k pohyblivé části 2 v distanční vzdálenosti, jak znázorňuje obr. 4. Kinematická vazba K je tvořena jednosměrnou spojkou 32 včleněnou mezi kotoučem 3 a stojanem 1 nebo pohyblivou částí 2. Stávající kinematické vazby K jsou jednosměrnou spojkou 32 doplněny a tím zdokonaleny. Kinematická vazba K je tvořena jednosměrnou spojkou 32 včleněnou mezi kotoučem 3 a čepem 5, kde čep 5 je spojen s pohyblivou částí 2. Kotouč 3 je napojen na generátor energie G, jejíž následné využití není předmětem tohoto vynálezu. Z terapeutického hlediska lze uplatnit provedení, kde kotouč 3 je napojen na snímač energie S.The physiotherapeutic simulator consists mainly of a movable part 2, which is articulated to it at the front, and is terminated by a support handle. A disk 3 is placed on the stand 1 or on the movable part 2, which is connected to the movable part 2 or to the stand 1 by a kinematic bond K. A spring 4 is incorporated between the stand 1 and the movable part 2. The disk 3 can be mounted on a pin 5, as shows Fig. 2, which is a common stand 1 and the movable part 2 and by which the stand 1 is articulated with the movable part 2. The kinematic coupling K is formed by a connecting rod 31, as shown in Fig. 1, inserted between the disc 3 and the stand 1 or the movable part 2. The kinematic coupling K is formed by a ridge 34 incorporated between the movable part 2 and the circumference of the disc 3 mounted on the fixed part 1, as shown 5, or a ridge 34 inserted between the fixed part 1 and the circumference of the disc 3 mounted on the movable part 2. The kinematic link K is formed by a flexible rod 33 enclosing the disc 3 and both ends anchored to the movable part 2 at a distance, as shown in Fig. 4. The kinematic coupling K is formed by a one-way coupling 32 incorporated between the disc 3 and the stand 1 or the movable part 2. The existing kinematic couplings K are supplemented and thus improved by the one-way coupling 32. The kinematic coupling K is formed by a one-way coupling 32 incorporated between the disc 3 and the pin 5, where the pin 5 is connected to the movable part 2. The disc 3 is connected to a power generator G, the subsequent use of which is not the subject of the present invention. From a therapeutic point of view, an embodiment can be applied where the disk 3 is connected to an energy sensor S.

-2CZ 306094 B6-2GB 306094 B6

Uživatel se postaví na pohyblivou část 2, uchopí se opěrného madla a dopředným opakovaným pohybem rozkývá pohyblivou část 2 kolem čepu 5 oproti stojanu 1. Zvolená kinematická vazba K rozpohybuje kotouč 3. Pokud je ustaven na kotouč 3 navazující generátor G pak lze takto získat zvolený druh energie a tu následně využít. Pokud je namísto generátoru G ustaven snímač energie S, pak lze stanovit fyzickou zátěž uživatele a jím vydanou energii.The user stands on the movable part 2, grasps the support handle and swings the movable part 2 around the pin 5 against the stand 1 by forward forward movement. The selected kinematic connection K moves the disc 3. If a generator G adjoining the disc 3 is set, then the selected type can be obtained. energy and then use it. If an energy sensor S is set up instead of the generator G, then the physical load of the user and the energy released by him can be determined.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Fyzioterapeutický trenažér, sestávající především ze stojanu (1) a k němu čepem (5) přikloubené pohyblivé části (2), přičemž mezi stojanem (1) a pohyblivou částí (2) je včleněna pružina (4), kde na stojanu (1) nebo na pohyblivé části (2) je umístěn kotouč (3), který je s pohyblivou částí (2) nebo se stojanem spojen kinematickou vazbou (K), vyznačující se tím, že kinematická vazba (K) je tvořena jednosměrnou spojkou (32) včleněnou mezi kotoučem (3) a stojanem (1) nebo mezi kotoučem (3) a pohyblivou částí (2).Physiotherapeutic simulator, consisting mainly of a stand (1) and a movable part (2) articulated by a pin (5), a spring (4) being inserted between the stand (1) and the movable part (2), where a stand (1) is inserted on the stand (1). or a disc (3) is arranged on the movable part (2), which is connected to the movable part (2) or to the stand by a kinematic coupling (K), characterized in that the kinematic coupling (K) is formed by a one-way coupling (32) incorporated between the disc (3) and the stand (1) or between the disc (3) and the movable part (2). 2. Fyzioterapeutický trenažér podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi pohyblivou částí (2) a obvodem kotouče (3) je včleněn hřeben (34), kde kotouč (3) je uložený na pevné části (1); nebo je tento hřeben (34) včleněn mezi stojanem (1) a obvodem kotouče (3), který je uložený na pohyblivé části (2).Physiotherapy simulator according to claim 1, characterized in that a ridge (34) is incorporated between the movable part (2) and the circumference of the disc (3), the disc (3) being mounted on a fixed part (1); or this ridge (34) is inserted between the stand (1) and the circumference of the disc (3), which is mounted on the movable part (2). 3. Fyzioterapeutický trenažér podle nároku 1, vyznačující se tím, že kinematická vazba (K) je tvořena ohebným táhlem (33) obemykajícím alespoň částečně kotouč (3) uložený na stojanu (1) a oběma konci ukotveným k pohyblivé části (2) v distanční vzdálenosti.Physiotherapy simulator according to claim 1, characterized in that the kinematic connection (K) is formed by a flexible rod (33) enclosing at least partially a disc (3) mounted on a stand (1) and anchored at both ends to the movable part (2) at a distance. distance. 4. Fyzioterapeutický trenažér podle nároku 1, vyznačující se tím, že čep (5) je spojen s pohyblivou částí (2) a kinematická vazba (K) je tvořená jednosměrnou spojkou (31), včleněnou mezi kotoučem (3) a čepem (5).Physiotherapy simulator according to claim 1, characterized in that the pin (5) is connected to the movable part (2) and the kinematic coupling (K) is formed by a one-way coupling (31) inserted between the disc (3) and the pin (5) . 5. Fyzioterapeutický trenažér podle některého z nároků 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že kotouč (3) je napojen na snímač energie (S).Physiotherapy simulator according to one of Claims 1, 2, 3 or 4, characterized in that the disk (3) is connected to an energy sensor (S).
CZ2012-877A 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer CZ306094B6 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-877A CZ306094B6 (en) 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer
CZ2014-30460U CZ27962U1 (en) 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-877A CZ306094B6 (en) 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2012877A3 CZ2012877A3 (en) 2014-06-18
CZ306094B6 true CZ306094B6 (en) 2016-08-03

Family

ID=50977251

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-877A CZ306094B6 (en) 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer
CZ2014-30460U CZ27962U1 (en) 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-30460U CZ27962U1 (en) 2012-12-06 2012-12-06 Physiotherapeutic trainer

Country Status (1)

Country Link
CZ (2) CZ306094B6 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307553B6 (en) * 2017-11-16 2018-11-28 Comtes Fht A.S. A physiotherapeutic simulator

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4842265A (en) * 1987-12-10 1989-06-27 Kirk Chester E Multi-mode CPM physiotherapy foot manipulating device
US4862875A (en) * 1987-03-31 1989-09-05 Samuel Heaton Leg exercisers
US5176598A (en) * 1992-05-07 1993-01-05 Gardner Gordon B Foot ambulator apparatus
US5267924A (en) * 1993-01-07 1993-12-07 Advanced Kinetics, Inc. Apparatus and method for imparting continuous passive motion to the foot

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4862875A (en) * 1987-03-31 1989-09-05 Samuel Heaton Leg exercisers
US4842265A (en) * 1987-12-10 1989-06-27 Kirk Chester E Multi-mode CPM physiotherapy foot manipulating device
US5176598A (en) * 1992-05-07 1993-01-05 Gardner Gordon B Foot ambulator apparatus
US5267924A (en) * 1993-01-07 1993-12-07 Advanced Kinetics, Inc. Apparatus and method for imparting continuous passive motion to the foot

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307553B6 (en) * 2017-11-16 2018-11-28 Comtes Fht A.S. A physiotherapeutic simulator

Also Published As

Publication number Publication date
CZ27962U1 (en) 2015-03-17
CZ2012877A3 (en) 2014-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU163537U1 (en) SIMULATOR KUZNETSOVA
TW200934553A (en) Standing-position type passive exercise machine
US20190054342A1 (en) THE VARRI, A Vertical Running Machine, Vertical, Anti-Gravity, Rehabilitation, Recovery, Impact Resistant
KR20220058597A (en) KINOPED lower extremity improvement, injury prevention and rehabilitation system
CN201022950Y (en) Training apparatus for table tennis batting
JP2012192107A (en) Muscular force training device
CN108096806A (en) A kind of Floating breaststroke training device
CZ306094B6 (en) Physiotherapeutic trainer
RU94158U1 (en) SIMULATOR-MANNEQUIN WEARABLE (OPTIONS)
US9108078B1 (en) Total body conditioning exercise apparatus
JP2016168337A (en) Foot pressure interlocking training apparatus
RU166225U1 (en) UNIVERSAL SPORTS SIMULATOR
RU114608U1 (en) MULTIFUNCTIONAL SIMULATOR FOR PEOPLE WITH DISABILITIES
CN106807036A (en) Squat and found fitness equipment
RU2240851C1 (en) Exercising apparatus for recovery of leg motional activity
RU199435U1 (en) DEVICE FOR TRAINING MOTOR-MOTOR EQUIPMENT AND MOTOR REHABILITATION
CN205434838U (en) Ankle joint motion training device
CN205055323U (en) Multi -functional recovered fitness equipment
RU2012129516A (en) METHOD OF MIODYNAMIC EXTRACTION OF THE SPINE (OPTIONS)
RU2498832C1 (en) Device for training methods of martial arts
RU2494783C1 (en) Universal exercise machine of komlev
Deep et al. Effect of mat Pilates versus traditional plank on core muscle strength, balance and agility in elite badminton players: A randomised clinical trial
KR102049181B1 (en) Multi training device for training kick, hit and blocking
RU2402311C1 (en) Apparatus for forced feet motion
RU2013122726A (en) METHOD FOR TREATING PAIN SYNDROMES AT THE PREVIOUS DEFORMING OSTEOCHONDROSIS OF THE SPINE ON THE MULTIFUNCTIONAL BUBNOVSKY SIMULATOR (MTB)