CZ304998A3 - Pro-vonná sloučenina - Google Patents

Pro-vonná sloučenina Download PDF

Info

Publication number
CZ304998A3
CZ304998A3 CZ983049A CZ304998A CZ304998A3 CZ 304998 A3 CZ304998 A3 CZ 304998A3 CZ 983049 A CZ983049 A CZ 983049A CZ 304998 A CZ304998 A CZ 304998A CZ 304998 A3 CZ304998 A3 CZ 304998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
perfume
pro
fragrance
compound
group
Prior art date
Application number
CZ983049A
Other languages
English (en)
Inventor
Lonnie Liddell Bryant Jr.
Robert Ya-Lin Pan
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from PCT/US1996/004060 external-priority patent/WO1997034986A1/en
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ304998A3 publication Critical patent/CZ304998A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/50Perfumes
    • C11D3/502Protected perfumes
    • C11D3/507Compounds releasing perfumes by thermal or chemical activation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B9/00Essential oils; Perfumes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Description

(57) Anotace:
Řešení se týká pro-vonné sloučeniny vybrané . ze skupiny zahrnující acetaly, ketaly a jejich směsí, přičemž alespoň Jeden z rodičů /tj. aldehyd, keton nebo alkohol/ pro-vonného acetalu nebo ketalu je vonnou sloučeninou; pro-vonná sloučenina má hodnotu CLogP menší než 4, Hodnota CLogP je dekadický lo- garitmus rozdělovacího koeficientu pro-vonné . sloučeniny v systému oktanol-voda. Dále jsou popsány čisticí prostředky obsahující provonnou sloučeninu tohoto vynálezu a čistící terizidy.
(13) Druh dokumentu: A3 (51) Int. Cl6:
A 61 K 7/46 C 11 D 3/50 C 11 B 9/00 • · ·· * » * · • · · * ·
Pro-vonná sloučenina
Oblast techniky
Tento vynález se týká acetálové, resp. ketalové pro-vonné sloučeniny.
Dosavadní stav techniky
Většina spotřebitelů přichází s očekáváním voňavých pracích výrobků a předpokládají, že tkaniny, které v nich vyperou, budou mít příjemnou vůni také. Spotřebitelé také vyžadjí, aby si vyprané tkaniny udržely příjemnou vůni po dlouhý čas. Parfémové přísady mohou spotřebítely prací směsi esteticky zpříjemnit a v některých případech parfém impregnuje povrch tkaniny a předá jim příjemnou vůní. Množství parfému přeneseného z Čistícího roztoku ha povrch tkaniny je vsak Často malé a na povrchu tkaniny se neudrží dlouho. Navíc jsou některé parfémové nosné systémy nestabilní v alkalických podmínkách, jaké panují v pracích čistících prostředcích a čistících roztocích. Vonné látky jsou často také velmi drahé. Jejich nemožnost použití v čistících prostředcích čí jejich nedostatečný přenos z čistících prostředků na povrch tkanin tak obvykle vede k vysoké ceně jak pro potřebitele tak pro výrobce. Průmysl proto pokračuje v hledání účinnějších a efektivnějších parfémových nosičů pro výrobky na praní.
Acetaly a ketaly jsou v parfumerii dlouho známy (viz. Steffen Arctander, „Perfume and Flavor Chemicals“, N.J. Arctander, 1969). Většina z nich je methylového a ethylového typu s širokou škálou molárních. hmotností (viz. např. Arctander - články číslo 6, 11, 210, 651, 689, 1697, 1702, 2480, 2478). Bohužel známé acetaly a ketaly jsou pro použití vě výrobcích na praní všeobecně nevhodné. O látce článku 2478, která je dicitronelylaceťal fenylacetaldehydu (relativní molární hmotnost 414,7), Arctander uvádí „... a není přehnané říci, že tento acetal je zastaralý a současnou parfumerií prakticky opuštěn.“ O látce článku 2480, která je digeranylacetal fenyacetaldehydu, Arctander uvádí „tato látka nenabízí podstatné výhody či jedinečný typ vůně a dnes může být považována za látku ne více než akademického významu.“ Posledně jmenovaný materiál je pod označením ROSETAL A (Katalog, IFF) komerčně dostupný již od roku 1992.
···· * · · · »·
V 9 · · 9 9 9 »999 9
999 99 999 «99 99 999 9999 99 99
Nosičové mechanismy pro přenášení parfému, jako je jeho zapouzdřením, jsou v tomto oboru známy (viz. např. U.S. Patent 5 188 753, vydaný 23.2.1993).
Prvotní snahy o oddálení uvolnění parfému v čistících prostředcích zahrnují použití určitých organokovových sloučenin jako titaničitých nebo zirkoničitých esterů (viz. U. S. Patent 3 849 326, vydaný 19.11.1974 a U.S.Patent 3 923 700, vydaný 2.11.1975). Omezené množství titanu nebo zirkonu může být použito jako katalyzátor pro přípravu pro-vonných látek.
Známé jsou také osobní deodoranty, jako deodorantové tyčinky, obsahující tělem aktivované vůně. Toto zřejmě poukazuje na dříve známý sklon látek, jakými jsou acetaly odvozené z vonných alkoholů, hydrolyzovat Se v kyselém prostředí čímž uvolní vůní (viz. např, US. Patent 5 378 468, vydaný 3.1.1995 a U.S. Patent 3 932 520, vydaný 13.1.1976),
Potenciálně vodné látky využitelné v těchto osobních deodorantech zahrnují vybrané acetalý a ketaly, což dokládá propylenglykolaeetal vanilinu. Tyto látky jsou očividně spíše deriváty vonných aldehydů s nižšími hydrofilními alkoholy nebo dioly, které při hydrolýze uvolní z jednoho molu potenciálně vonné látky jeden mol vonného aldehydu. Tento princip je navržen pro osobní deodoranty vedoucí ,k čistým deodórantovým tyčinkám a podobným výrobkům, kdy jsou směsi obsahující potenciálně vonné látky aplikovány přímo na substrát (např. kůži); nicméně problémy s udržením vůně, spojené s rozpouštěním, mácháním, atd., což jsou procesy praní, nejsou publikovány.
Faktory ovlivňující substantivitu vonných látek na tkaninách jsou diskutovány Estchercm (viz. Estcher a spol., JAOCS 71, 31-40 (1994)).
Prací prášky jsou používány ve formě zředěných vodných roztoků a obsahují řadu pracích přísad jako syntetických detergentu, plnidel, enzymů a takové, které jsou schopny micelizovat nebo rozpouštět pro-vonné látky. Praní dále zahrnuje máchání a někdy následné sušení v bubnové sušičce. Máchání má tendenci odstraňovat záměrně nanesené pro-vonné látky. Bubnové sušení znovu otevírá problém s přenesením dostatečného zbytkového množství vůně na povrchy textilních tkanin.
Přo-vonné sloučeniny tohoto vynálezu mohou být použity v nejrůznějích výrobcích, ve kterých jsou používány běžné vonné látky. Těmito výrobky jsou například šampóny, kondicionéry, detergentní čističe pevných povrchů, deodoranty, stelivo pro kočky a další.
•ΦΦΦ φ φ φφφφ
ΦΦΦ· · · φ ·φ· φ · φφφ φ φ φφφ φφφ φφ φφφ φφφφ φφ ··
Z výše uvedeného plyne, že je potřeba pro-vonná sloučenina s lepší dispergovatelností ve vodných roztocích. Pro-vonná sloučenina použitá v čistících prostředcích může dále zvýšit zejména záchyt na praném povrchu v pracím roztoku a udržení na vypraném povrchu během máchání. Žádná existující technika nemá všechny tyto výhody což hovoří ve prospěch tohoto vynálezu.
Podstata vynálezu
Souhrn vynálezu
Tento vynález se týká pro-vonné sloučeniny vybrané ze skupiny zahrnující acetaly, ketaly nebo jejich směsi, z čehož je alespoň jeden z jejích rodičů (tj. aldehyd, keton nebo alkohol) pro-vonného acetalu nebo ketalu vonnou sloučeninou; pro-vonná sloučenina má hodnotu CLogP menší než 4. Symbol CLogP je dekadickým logaritmem rozdelovaciho koeficientu pro-vonné látky v systému oktánól-voda.
Tyto a další rysy, aspekty a výhody tohoto vynálezu budou srozumitelnější po přečtení následujícího popisu a. připojených nároku.
Detailní popis vynálezu
Zatímco specifikace spojené s patentovými nároky hlavně vyznačují a přesně riářókújí vynález, je zřejmé, že tento vynález bude pochopitelnější z následujícího popisu.
Všechna uváděná procenta a poměry jsou hmotnostními procenty z celé směsi, není-li uvedeno jinak.
Všechny uváděná měření byla provedena při 25 °C, nerií-li uvedeno jinak.
Všechna uváděná procenta, poměry a obsahy přísad vyjadřuji skutečné množství přísady a nezahrnují rozpouštědla, plniva nebo jiné látky, s kterými může být přísada smíšena v komerčně dostupném výrobku, nem-li uvedeno jinak.
Všechny publikace, patentované aplikace a vydané patenty zde citované, jsou zahrnuty v příloze úplným odkazem. Žádná z citovaných referencí není přípustná jako reference popisující techniku, která je nárokována tímto vynálezem.
Zde používaným termínem „obsahující“ je myšleno, že další úpravy či další složky, které neovlivňují konečný výsledek, mohou být použity, resp. přidány. Tento termín zahrnuje termíny „skládající se z“ a „skládající se hlavně z“ •
♦ * · a a · · ·« · *· • a · · • aa· · · a a a aa aa
Pro-vonné látky
Používaným termínem „pro-vonná“ sloučenina je myšlena sloučenina, které sama o sobě může, ale nemusí být vonná, avšak která hydrolýzou vytváří žádoucí vůni, která je charakteristická pro jeden nebo více produktů její hydrolýzy. Tento termín zahrnuje směsi pro-vonných sloučenin a dále také zahrnuje termín „pro-parfém“. Na acetaly a ketaly můžeme pohlížet jako ňa deriváty aldehydů nebo ketonů s alkoholy. Tyto aldehydy, ketony a alkoholy jsou zde nazývány „rodiči“ nebo „matečnými sloučeninami“ acetalů nebo ketalů. Přičemž alespoň jeden z rodičů těchto acetalů nebo ketalů je vonnou sloučeninou.
Pro-vonné sloučeniny tohoto vynálézu mají hodnotu CLogP menší než 4, přičemž CLogP je dekadický logaritmus rozdělovacího koeficientu pro-vonné sloučeniny v systému oktanol-voda. Pro-vonné sloučeniny, které mají hodnotu CLogP menší než 4 jsou dobře dispergovatelné ve vodných roztocích. Bez vázáni se na teorii lze říci, že hodnota CLogP, jak je zde ukázáno, může být snížena pokud je počet alkoxylových skupin ve struktuře pro-vonné sloučeniny zvýšen.
Tyto pro-voňné sloučeniny mohou být dále charakterizovány jako sloučeniny s relativní rriolární hmotnost alespoň 170 a s poločasem života měřeného při pH 0 menším než 60 minut. Stanovení poločasu Života je popsáno níže (viz. Hydrolyzační poločas života).
Preferované pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu mohou být cyklické nebo acyklické sloučeniny mající alespoň tři kyslíky. S výhodou cyklické pro-vonné sloučeniny mající alespoň dvě alkoxylové skupiny a acyklické pro-vonné sloučeniny mající alespoň 4 alkoxylové skupiny.
Důležitou skupinou pro-vonných sloučenin jsou sloučeniny odvozené Z vonných či nevonných alkoholů, zejména Cc-Čío (výhodněji Cn-Cjo, ještě výhodněji Cu-Cis alkoholů) nasycených nebo nenasycených, rozvětvených nebo nerozvětvenýeh alifatických alkoholů, běžně nazývaných jako detergentní alkoholy a vonné C9- nebo vyšší nenasycené aldehydy nebo vonně ketony.
S výhodou máji matečné alkoholy v tomto vynálezu alespoň jednu alkoxylovou škupinu, Z důvodu zvyšujícího se počtu alkoxylových skupin, jak je uvedeno výše, mají pro-vonné sloučeniny s hodnotou CLogP menší než 4 dobrou disperzibiliťu v čistícím roztoku. Preferované matečné alkoholy jsou např. alkoxyláty detergentních alkoholů, monoalkylethery polyalkoxylátů s krátkým řetězcem, polyoly které jsou alkoxylovány 1 až 30 skupinami
9 9 9 99
9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9
999 «9*9 9· 99 ethylenoxidu nebo propylenoxidu. Zde preferované matečné aldehydy nebo ketony mají relativní molární hmotnost vyšší než 80.
Všeobecněji je v tomto vynálezu zahrnuta široká paleta acetalů á ketalů. Mnoho vonných aldehydů, ketonů a alkoholů, které jsou vhodnými rodiči pro diskutované acetaly a ketaly jsou v tomto oboru známy (viz. např. Arctaňderova kompilace Citovaná výše). Tyto budou také dosažitelné komerčně u parfumerářských firem jakými jsou ÍFF, Firmenich, Takasago, H&R, Givaůdan-Roure, Dragoco, Aldrich, Quest a další.
Acetaly
Pro-vonné sloučeniny v tomto vynálezu zahrnují acetaly. Acetal může být použit jako nosič vonného aldehydu, vonného alkoholu nebo obou, s výhodou k přenosu vonného aldehydu jakožto matečného aldehydu acetalu.
Vhodně acetaly tohoto vynálezu zahrnují strukturu I:
H
R—C—X (I)
I γ
kde X a Y jsou odvozeny z výchozího alkoholu, Ri a vodík jsou odvozeny z výchozího aldehydu. J__
X a Y ve výše uvedeném všeobecném vzorci Ϊ jsou bud’ vonné nebo nevonné alkoholy obsahující různé alkoxylové skupiny. X a Y jsou buď stejné nebo rozdílné, což dovoluje dodávání více než jednoho vonného alkoholu. V případě, že jsou alkoholy nevonné, pak jsou preferovány Č6-C2o alkoholy, zejména mastné alkoholy, které jsou, ale nemusí být, modifikovány ethoxylací nebo propoxýlací, X a Y jsou jednoduché alkoholy obsahující jedinou OH skupinu nebo polyoly obsahující dvě nebo více OH skupin, nejvýhodnější jsou dioly.
Všeobecně mohou být alkoholy nasycené, nenasycené, rozvětvené nebo nerozvětverié, alkyl, alkenyl, alkylaryl, alkylalkoxylát deriváty s jednou nebo více OH skupinami. Alkoholy mohou obsahovat i další funkční skupiny jako např. aminy, amidy, ethery nebo éstery, jako část jejich struktury.
S výhodou jsou acetaly tohoto vynálezu cýkličké nebo acyklické a mohou obsahovat jednu nebo více acetalových skupin v důsledku derivatizace jednoho nebo více aldehydů. Termíny cyklický a acyklický v tomto kontextu poukazují na přítomnost nebo nepřítomnost kovalentních vazeb spojujících skupiny X a Y acetalu I. X a Y cyklických acetalů
A A A A · · · * · ·
AAAA A A Α·Α a A
AAA AA · · ·
AAA AA ·♦· AAA· *· ·· tvoří kruhovou strukturu a mají alespoň dvě alkoxylové skupiny. Preferované acyklické acetaly mají alespoň čtyři alkoxylové skupiny ve struktuře nerozvětvéného alkoholu.
Cyklické acetaly jsou odvozené od polyolu. Preferované polyoly zahrnují polyoly alkoxylované 1 až 30 jednotkami ethylenoxidu nebo propylenoxídu. Nijak omezujícími příklady polyolu jsou sorbitol, glukosa, sacharosa á další sacharidy.
Acyklické acetaly jsou odvozeny od mónoalkoholů. Preferované monoalkoholy obsahující jednu OH skupinu zahrnují alkoxyláty detergentních alkoholů a monoalkylethery polyakoxylátů s krátkými řetězci. Monoalkylethery polyalkoxylátů s krátkým řetězcem zahrnují s výhodou C]-Cs alkylové skupiny. Nijak omezujícími příklady matečných alkoholů jsou ethanol, propanol, butanol, lauryl a myristyl alkohol.
R] a vodík ve výše uvedené obecné struktuře I jsou odvozeny z výchozího aldehydu. Všeobecně mohou být jak vonné tak nevonné aldehydy, obsažené v diskutovaných acetalech, alifatické nebo benzylóvé. Aldehydy mohou být nasycené, nenasycené, rozvětvené, nerózvětvené nebo cyklické. Struktury mohou obsahovat alkylové, alkenylové nebo arylové skupiny^ ale i další skupiny jako např. aminy, amidy, estery nebo ethery.
S výhodou jsou zde uváděné acetaly odvozeny z matečných aldehydů s relativní molářní hmotností nad 80.
Mnoho vonných aldehydů a alkoholu, které jsou vhodnými rodiči diskutovaných acetalů a ketalů, jsou v tomto oboru známy (viz. např. Arctanderova kompilace citovaná výše). Nijak omezujícími příklady vonných matečných aldehydů jsou např. hydratropaldehyd, p-t-bucinal, Floralozone™, fenylpropartal, anisaldehyd, cymál, cyclamal, triplal, helional, hexylcinnamic aldehyd, vanilin, ethylvanilin, citral, ethylcitral, citronellaí, methyloctylacětaldehyd, methylnonylacetaldehyd, octanal, dekanal, dodekanal, lauric aldehyd, chrysanthal, isosyslocitral, melonal, řraus-4-decenal, adoxal, hydroxycitronellal, a Ao-hexenylcyclohexenylcarboxaldehyd.
Typické preferované pro-vonné acetalové sloučeniny jsou nastíněny následujícími příklady (přičemž tyto příklady nijak nevylučují další sloučeniny):
Β ΒΒΒ
Β β· Β Β • · »
ΒΒ» »»
Β Β Β β · • « »·Β · • · · · • ΒΒΒ Β· * *
který je odvozen z p-t-bucinalu a tripropylenglykolu. Dalším preferovaným acetalem je
který je odvozen z cyclálu C a tripropylenglykolu. Typickými příklady acyklických acetalů zde použitých jsou např.;
O(CHzCH2O)eC12H25
O(GH2CH2O>6C12H25 (IV)
který je odvozen od p-t-bucinálu a Neodol 6-25 a
0(GH2CH20)7OGH3
O(CH2CH2Ó)7OCH3
V) který je odvozen od p-t-bucinalu a PEG-300 methyletheru.
Dále jsou . vhodné cyklické acetaly -připravované reakcí vonných aldehydů s polyhydroxyglukosidy, zahrnující polyhydróxyamídy. Typickými příklady vhodných polyhyďroxyamidů jsou C12-C18 N-méthyhglukamidy (viz. WO 9 206 154). Dalšími matečnými sloučeninami cukerných acetalů nebo ketalů jsou N-alkoxylované aniidy polyhydroxymastných kyselin jako Cio-Cig N/S-methoxypropyljglukamidy.
« 9 9 9 9 9 .
9 « 99 · 9 ·
9 9 9
99999·· ·· ··
9 9 9
9 9
9 9
9*9 ·· · *
Ketaly
Pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu zahrnují ketaly. Ketal může být použit jako nosič vonného ketonu. Diskuse o ketalech může být konstruována užitím stejných strukturních principů jakých bylo užito v diskusi o acetalech výše.
Vhodné ketaly tohoto vynálezu zahrnují strukturu VI:
R3 l
R—C—X (VI)
I
Y kde X a Y jsou odvozeny z alkoholů nebo pólyolů, R2 a R3 jsou odvozený z matečného ketonu a mohou být stejné nebo různé.
Jak je popsáno při definování acetalů výše, X a Y pro ketaly ve výše uvedené všeobecné struktuře VI mohou být bud’ vonné nebo nevonné alkoholy obsahující různé alkoxylové skupiny. Matečné alkoholy ketalů mohou zahrnovat matečné alkoholy acetalů, které jsou popsány výše, ale nejsou omezeny pouze na ně.
Obecně mohou být alkoholy nasycené, nenasycené, nerozvětvené nebo rozvětvené, alkyl, alkenyl, aikýlaryl, alkylalkoxylované deriváty s jednou nebo více OH skupinami. Matečné alkoholy mohou jako součást jejich struktury obsahovat další funkční skupiny jakými jsou např. aminy, amidy, ethery nebo estery.
R2 a R? výše uvedené všeobecné struktuřy VI jsou odvozeny z matečného ketonu. Obecně mohou být jak vonné tak nevonné ketony alifatické, allylové nebo benzylové. Ketony mohou být nasycené, nenasycené, nerozvětvené, rozvětveně nebo cyklické, s výhodou obsahují alkyl, alkenyl nebo aryl skupiny stejně jako další funkční skupiny zahrnující např. amidy, aminy, ethery a estery.
S výhodou jsou zde uváděné ketaly odvozeny z matečných ketonů s relativní molámí hmotností nad 80,
Nijak omezujícími příklady matečných ketonů jsou například alfarirón, alfa-íonon, beta-ionon, gama-methylionon, methyl-beta-naftylketon, cis-jasmon, damascenon, alfa-dainascenon, bénzýlaceton, methyl-dihydrojasmonát, amylmethylketon, heptylméthylketon, hexylmethylketon, methylnonylketon, carvon, cassion, methon a gerahylaceton. Další vhodné ketony zahrnují diketony, např. 2,4-pentadíon.
* * » · 0 ι • 00
Nevonné ketony mohou obsahovat jednu nebo více ketofunkcí a takových skupin, které mohou být dále derivatizovány tak, že výsledný ketal je polymemí. I když jsou zde polyketaly zahrnuty, jsou méně vhodné než mono- a di-ketalý. Nej výhodnější jsou monoketaly.
Typicky preferované pro-vonné ketalové sloučeniny jsou nastíněny následujícími příklady (přičemž tyto příklady nijak nevylučují další sloučeniny):
který je odvozen zalfá-iononu a tripropylenglykolu. Typickými příklady acyklických ketálů zde použitých zahrnují:
H26C12(CH2CH2O)eO O(CH2GH2O)6C12H25
V . (Vili) který je odvozen z 2-oktanoriu a Neodol 6-25 a
H3CO(CH2CH2O)7O O(CH2CH2O)7OCH3 (iX) který je odvozen z 2-oktanonu a PEG-300 methyletheru.
Pro-voriné sloučeniny tohoto vynálezu mohou být použity v hejrůznějích výrobcích, ve kterých „.jsou „používány běžné vonné látky. Těmito výrobky jsou například šampóny, kondicionéry, detergentní čističe pevných povrchů, deodoranty 4 stelivo pro kočky a další.
Příprava pro-vónných látek
Acetaly a ketaly mohou být připraveny reakcí aldehydu nebo ketonu s alkoholem {nebo diolem) za kyselé katalýzy, použitím obvyklých kyselých katalyzátorů jako je HCl, kyselina /?-toluensulfonová (TsOH) nebo kyselina sulfonová na nosiči např. AMBERLYST 15™ (viz. F Meskens, Synthésis (7), 501 (1981) a F.Meskens, Jannsen Chim Acta (1) 10 (1983)), Mnoho aldehydů, ketonů, a alkoholů vhodných pro přípravu acetalových a ketalových pro-vonných látek tohoto vynálezu jsou citlivé na silně kyselé podmínky a mohou jejich vlivem podléhat nežádoucím vedlejším reakcím (viz. C.A.Bunton, a spol., J. Org. Chem. (44), 3238 (1978) a O.Cort, a spoř, J. Org. Chem. (51), 1310 (1986)). Také je známo, že acetaly ♦ » · ’ « ♦ · • •Φ « φ φ · ·
ΦΦ φφ
« · • · • · • · · ΦΦΦΦ alfa,beta-nenasycených aldehydů mohou v důsledku nevhodně zvoleného kyselého katalyzátoru podléhat migraci dvojné vazby (viz. F Meskens, Synthesis (7), 501 (1981) a T.-J.Lu, a spol., J. Org.Chěm. (60), 2931 (1995)). Pro látky citlivé na kyselé prostředí jsou k minimalizaci migrace dvojné vazby během vzniku acetalu (nebo ketalu) nejvhodnější kyselé katalyzátory s hodnotami pK3 mezí 3 a 4. Například, při přípravě digeranyldekanalu způsobuje katalýza TsOH (pKa = 1) nežádoucí vedlejší reakce geraniolu. Bez vedlejších reakcích může být k přípravě tohoto acetálu použita kyselina citrónová (pKai = 3,1; pKa2 - 4,8, pKaí - 6,4).
Jinou technikou vylučující vedlejší reakce při přípravě acetalů a ketalů z látek citlivých na kyseliny, jako geraniol, je transesterifikace dimethyl acetalu nebo ketalu s alkoholy o vyšší molární hmotnosti, za použití měkkých Lewisových kyselin jako je isopropoxid titaničitý nebo etherát fluoridu boritého jako katalyzátoru.
Testovací metody
Výpočet CLogP - Pro-vonné látky tohoto vynálezu jsou charakterizovány jejich rozdělovacím koeficientem P v sýstému oktanol-voda. Tento rozdělovači koeficient pro-vonné látky je poměrem mezi její rovnovážnou koncentrací v oktanolu a ve vodě. Protože jsou rozdělovači koeficienty pro-vonných sloučenin velké, jsou častěji uváděny ve formě jejich dekadických logaritmů - logP.
Hodnota LogP je popsána pro mnoho sloučenin. Například databáze Pomona92 od společnosti Daylight Chemical Information Systems, lne (Daylight CIS), obsahuje mnoho těchto čísel spolu s citacemi na původní literaturu,
NejčasťějLjŠouvšak Hodnoty LogP počítány programem „CLOGP“, také dodávaný společností Daylight CIS, Tento program také zároveň obsahuje, pokud jsou dostupné v databázi Poinona92, experimentální hodnoty LogP. „Vypočtená hodnota LogP“ (CLogP) je stanovována fragmentovym přístupem Hansche a Leoa. (cit., A.Leo, v Čomprehenšive Medicinal Chemistrý, díl 4.; editoři: C.Hansch, P.G.Sammens, J.B.Taylor a C.Ramsden, str. 295, Pergamon Press, 1990). Fragmentový přístup vychází z chemické struktury sloučeniny a bere v úvahu počet a typ atomů, jejich konektivitu a chemické vazby. Hodnoty CLogP, které jsou nejspolehlivější a široce používané k odhadu této ťyzikálně-chemické vlastnosti, a mohou být použity pro výběr pro-vonné látky místo experimentálních hodnot LogP.
·» · to to to · to • to*· · · « « ·« • to ·· · · to ««toto · • toto · · ·«· ««· <· «·»*··· ·· ··
Stanovení hydrolyzačního poločasu života - HydrolyzaČní poločas života je charakteristika používaná k vyjádření snadnosti s jakou pro-vonná sloučenina podléhá kyselé hydrolýze, čímž se uvolňují vonné komponenty ze kterých je složena. Pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu mají v popsaných hydrolytických podmínkách, při pH 0, poločas života menší než 60 minut. S výhodou mají pro-vonné látky tohoto vynálezu poločas života při pH 2 menší než 60 minut. Pro zrnité detergenty jsou nejvýhodnější reaktivnější pro-vonné látky mající poločas života při pH 2 menší než jednu minutu, použitelné jsou avšak také ty, které mají poločas života menší než 60 minut při pH 0. Pro použití v kapalných čistících prostředcích jsou s výhodou použity pro-vonné látky mající poločas života menší než 60 minut při pH 0 a větší než jednu minutu při pH 2. '
HydrolyzaČní poločas života je stanovován UV/V spektroskopií (v systému dioxan-voda 90:10 (obj.) při 30 °C), měřením absorbance karbonylu sloučeniny, která vzniká následkem hydrolýzy. Jelikož jsou pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu hydrofobní je vysoký poměr dioxan: voda nezbytný k zabezpečení rozpustnosti pro-vonné sloučeniny. K dosažení potřebného pH vody je použito kyseliny chlorovodíkové. Koncentrace pro-vonné sloučeniny v systému dioxan-voda je volena tak, aby byly získány vhodné, resp. měřitelně změny vabsorbancí.
Všechna měřeni byla provedena na přístroji Hewlett Packard 8452 A Diodě Array Speetrophotómeter s použitím křemenných kyvet tloušťky 1 cm. K měření byly použity tyto látky: 1,4-dioxan HPLC Grade 99,9% (Sigma-Aldrich), IN HCl určená pro volumetrii (J.T.Baker), deionizovaná voda filtrovaná přes MilliQPlus (Milipore) při měrném odporu 18,2 MOhm.em. Hodnoty pH byly měřeny přístrojem Orion 230 A kalibrovaného s pufry pH 4 a 7. IN HČ1 standart byl použit pro podmínky pHO přímo. Pro podmínky pH 2 byla IN HCl zředěna deionizovanou vodou.
Pro-vonná látka byla vážena ve volumétrických baňkách objemu 10 ml za použití analytických vah (Mettler AE 200) o přesnosti 0,1 mg. Navážená látka je rozpuštěna v 8 ml dioxanu. Jak roztok pro-v.onné látky v dioxanu, tak vodný roztok kyseliny připravené výše popsaným postupem, jsou předehřány odděleně v jednotlivých baňkách na vodní lázní ó teplotě 30 ± 0,25 °C. K roztoku pro-vonné látky je Eppendorfóvou pipetou přidán 1,000 ml vodného roztoku kyseliny. Následně je tato baňka doplněna přídavkem dioxanu na risku 10 ml. Čas hydrolýzy je měřen od přídavku kyseliny. Roztok pro-vonné látky je promíchán 30 » 9 • 0 9'· « · · · • 9 9 · · v ·· ··· 9 · » · « »· *· sekundovým třepáním a část roztoku je přenesena do křemenné kyvety. Absorbance tohoto roztoku pro-vonné látky (At) je následně měřena v sérii pravidelných časových intervalů, přičemž mezi jednotlivými měřeními je kyveta držena vé vodní lázni při výše uvedené teplotě. Počáteční absorbance (Ao) měření jsou získány měřením absorbance pro-vonné látky v roztoku dioxán-deionizovaná voda 90:10 (obj.) při stejné koncentraci pri jaké je prováděn hydrolyzační test. Konečná absorbance (Af) odpovídá absorbanci hydrolyzovaného roztoku po kompletní hydrolýže. Jako vlnová délka, pri které je hydrolýza sledována, je vybrána vlnová délka maxima absorbance matečného aldehydu, resp. ketonu.
Poločasy života jsou stanoveny použitím obecných postupů. Pozorovaná rychlostní konstanta prvního řádu (kobs) je stanovena ze sklonu křivky získané vynesením následujícího vztahu proti reakční době (min):
Ln[(A„~Af)/(A-Ar)] tato funkce je přirozeným logaritmem poměru mezi rozdílem absorbance na začátku (AJ a na konci (Af) hydrolýzy a rozdílem absorbance v času t (At) a na konci (Af) hydrólýzy.
Poločas života, jak je zde definován, je čas potřebný k hydrolýže poloviny pro-vonné látky á je určen z pozorovaně rychlostní konstanty (kobs) podle následující funkce:
Ln(l/2)~ -k^. t1(2 Čistící prostředky
Pro-vonná sloučenina tohoto vynálezu může být použita v čistících prostředcích.
- i*. ·*η· *-iH I * * -·Ο·»ι w Wu > lil Wl 0
Pro-vonny acetal, ketal nebo jejich směs může být v čistících prostředcích obsažen všeobecně v množství 0,0001 áž 10 %, výhodněji od 0,001 do 5 %, ještě výhodněji od 0,01 do 1 %.
Pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu jsou stabilní pri pH podmínkách panujících ve v * x směsích a při skladování čistících výrobků (pH 7,1 až 13), a během jejich použití v roztoku. Z důvodu hydrofility a velkého počtu heteroatomů v jejich molekule, přecházejí tyto pro-vonné sloučeniny dobře z pracího roztoku na tkaninu. Jelikož jsou pro-vonné sloučeniny hydrolyzovány až pri snížení pH, hydrolyzují se a uvolňují jednotlivé vonné sloučeniny z kterých jsou složeny, až když jsou tkaniny (nebo jiné povrchy), na které byly naneseny, vystaveny sníženému pH jaké je ve vodě na máchání, vzduchu a vlhkosti. Toto sníženi pH by φ ΦΦΦΦ ΦΦΦΦ *·» · ·' · · ♦* • φ « · · · ΦΦΦ · Φ φ Φ Φ ·· · · . · • •Φ ΦΦ Φ·» Φ··· ·· ·· mělo být alespoň ο 0,1, raději však ο 0,5 jednotek, tedy na pH 7,5 nebo méně, výhodněji na 6,9 či méně. S výhodou je roztok na praní tkaniny (nebo jiného povrchu) alkalický.
Pro-vonná sloučenina může být použita jako jediná vonná sloučenina diskutovaných čistících prostředků nebo v kombinaci s dalšími pro-vonnými látkami a/nebo v kombinaci s jinými vonnými látkami, nastavovadly, fixativy, ředidly a dalšími podobnými látkami.
Například vnesení pro-vonné látky do vóskóvité substance, jako je mastný triglycerid, může dále zvýšit stabilitu diskutované pro-vonné sloučeniny v zrnitých pracích čistících prostředcích při skladování, a to zejména v těch prostředcích, které obsahují bělidla. V kapalných nebo gelových formách čistících prostředků mohou být k tvorbě emulze použity hydrofóbní kapalné nastavovadla, ředidla nebo fixativa, přičemž pro-vonná sloučenina je stabilizována jejím oddělením odvodně fáze. Nijak omezujícími příklady takovýchto stabilizačních látek jsou dipropylenglykol, diethylftalát a acetyltriethylcitrát. Zrovna ták jako existují hydrofóbní parfémové přísady, které mohou být použity k stabilizaci pro-vonných látek, existují také čištěni schopné přísady, které mají rovněž stabilizující efekt ná parfémy a mohou být míchány s pro-vonnými látkami. Takovéto přísady zahrnuji mastné aminokyseliny, nízko pěnící voskovité neiontové látky běžně využívané v čistících prostředcích pro automatické mýčky nádobí a podobně. V Čistících prostředcích, kde jsou pro-voňné látky používány spolu s dalšími vonnými látkami, je všeobecně preferováno přidání pro-voňnélátky odděleně od ostatních vonných látek.
Čisticí tenzidy ·* Vedle pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu může být dále v cítícím prostředku čistící’™‘***** tenzid. S výhodou prostředek obsahuje syntetické čistící tenzidy v obsahu od 0,5 do 50 % (hmot.). Mýdlové prostředky obsahují s výhodou od 10 do 90 % mýdla.
Může být použito mnoho běžných čistících teňžidů. Obzvláště jsou vhodné směsi aniontových a neiontových tenzidů. Další vhodné a běžné tenzidy jsou uvedeny ve směrodatných příručkách (viz. U.S. Patent ů 664 961, vydaný 23.5.1972).
Zdě popsané čistící prostředky máji s výhodou hodnotu pH od 7,1 do 13, typičtěji od: 7,5 do 9,5 pro kapalné čistící prostředky a oď 8 do 12 přo zrnité čistící prostředky (měřeno jako 1% roztok v destilované vodě při 20 °C).
·* · ftft · ft ftftft · · · · ·· ft · · < ft >«··*,*· ·«« ·· ·«· ··· ·· ··« ftftft· ·· ·*
Další čistící přísady
Vedle zde popsaných pro-vonných sloučenin může Čističi prostředek dále obsahovat jeden nebo více doplňkových čistících přísad, které jsou běžně používány v Čistících výrobcích. Takovými látkami jsou látky pro podporu nebo zvýšení čistícího výkonu, úpravu čištěného substrátu nebo úpravě estetického dojmu z čistícího prostředku (např. běžné parfémy, koloranťy, barviva a pod.). Takové doplňující přísady jsou známé všem odborníkům v tomto oboru. Jako ilustrativní příklady těchto detergentních přísad uveďme např.:
Plnidla -Plnidla Čistících prostředků mohou, ale nemusí, být součástí zde diskutovaných prostředků, v nichž přispívají k řízení minerální tvrdosti a odstraňování částic špíny. Jako vhodná plnidla mohou být použita plnidla anorganická stejně jako organická (viz. U.S. Patent
308 067, vydaný 7.3.1967,4 144 226, vydaný 13.3.1979 a 4 246 495, Vydaný 27.3.1979).
Množství plnidla může široce kolísat v závislostí na konečném použití prostředku a její požadované fyzikální formě. Diskutované prostředky budou typicky obsahovat alespoň 1 % plnidla. S výhodou obsahují kapalné prostředky typicky od 5 do 50 %, a zrnité prostředky obsahují typicky od 10 do 80 %. Nižší nebo vyšší množství plňidel však tímto není vyloučeno.
Činidla odstraňující Špínu - V pracích prášcích tohoto vynálezu jsou s výhodnou používány činidla odstraňující špínu. Vhodné činidla odstraňující špínu jsou estery oligomerů (viz. U.S. Patent 4 968 451, vydaný 6.11.1990); neioňtové „end-capped“
1,2-propyíen/polyoxyethyleňtereftalát polyestery (viz. U.S. Patent 4 711 730, vydaný 8.12.1987); částečně a plně aniontové „end-capped“ oligomerní estery (viz. U.S. Patent
721 58.0, vydaný 26.1.1988); „nonionic-capped“ blokové polyesterové oligomerní sloučeniny (viz. US. Patent 4 702 857, vydaný 27.10.1987); a aniontové, především sulfoaroyl, „end-capped“ tereftalát estery (viz. U.S. Patent 4 877 896, vydaný 31.10.1989). Dalším upřednostňovaným činidlem odstraňujícím špínu je šulfonovaný „end-cappěd“ typ (viz. U.S. Patent 5 415 807).
Další přísady
Zde popsané prostředky mohou obsahovat další přísady jako jsou enzymy, bělidla, činidla změkčující tkaninu, inhibitory přenosu barviva, potlačovače pěnění a chelatačni Činidla, všechny dobře známé v tomto oboru.
• flfl « • flflfl • flflfl· · flfl · ý'is/ici prostředky s nebo bez běžných vonných látek
Zatímco pro-vonné sloučeniny tohoto vynálezu mohou být použity samostatně a prostým smíšením s hlavní složkou čistícího prostředku, nejlépe stenzidcm Mohou však být také vhodně sloučeny do třisložkových směsí, které obsahuji (a) nevonný Čisticí základ obsahující jeden nebo více syntetických detergentů, (b) jeden nebo více pro-vonných acetalů nebo ketalů dle tohoto vynálezu a (c) přesně definovanou vůni. Posledně jmenovaná složka zajistí vhodnou vůni výrobku samotného a vůni během použiti (praní), zatímco pro-vonná sloučenina zajistí dlouhotrvající vůni vypraných textilní tkanin. Je preferováno, že pro-vonná sloučenina je přidávána odděleně od běžných vonných látek.
Smést s dalšími speciálně zaměřenými sloučeninami přenášející vůni
Detergcnty v souladu s tímto vynálezem mohou (ale nemusí) je-li to žádoucí dále obsahovat i jiné známé sloučeniny mající schopnost zvýšit substantivitu vůně. Takové sloučeniny zahrnují, ale nejsou omezeny na alumintuinalkoxidy jako isobutylaluminium diferanylát (viz. IJ.S Patent 4 055 634, vydaný 25 10.1977), nebo známé titaničité a zirkoničité estery nebo oligoestery vonných látek (viz. U.S. Patenl 3 947 574, vydaný 30.3 1976 a 3 779 932, vydaný 18.12.1973) Jsou-li použily tyto organoderiváty hliníku, titanu nebo zinku, mohou být obsaženy v čistících prostředcích tohoto vynálezu v jejich obvyklých množstvích.
Metody použití
V konečném pohledu může být tento vynález popsán jako metoda vnášející zbytkovou vůni na praný povrch, přičemž zahrnuje tyto kroky.
a) praní dotyčného povrchu ve vodném roztoku čistícího prostředku obsahujícího čistící tenzid a pro-vonnou sloučeninu vyhranou zc skupiny zahrnující acetaly, ketaly nebo jejich směsi, přičemž pro-vonná sloučenina ma hodnotu CLogP menší než 4 a tento čisticí prostředek má hodnotu pH alespoň 7 I (měřeno jako 1% roztok v destilované vodě při 20 °C);
b) následně je dotyčný povrch vystavení sníženému pil ·
• «·
Příklady .ρωvedení vynálezu
Následující příklady dále popisují a demonstrují provedení v rozsahu tohoto vynálezu Příklady jsou uvedeny pouze za účelem objasnění a nejsou sestaveny jako hranice tohoto vynálezu, takže je přípustné mnoho jejich variací aniž by vybočovaly z myšlenky či rámec vynálezu
Čistící prostředky níže popsané mohou být připraveny jakoukoli běžnou metodou, která jc dobře známa v tomto oboru Vhodné metody a prostředky jsou následující:
Přiklad 1 [Příprava Di(Neodol 23-6,5) p-t-bucina! acetalu kyselou katalýzou]
Do jednohrdlé 200ml baňky s kulatým dnem je vloženo 4,09 g p-t-bucinalu (20 mmol), 60 mi benzenu, 22,5 g Ncodolu 23-6,5 (50 mmol) a 0,2 g monohydrátu kyseliny /r-toluensu lionové (I mmol, 5 %mol). Baňkaje opalřena Deanovým-Starkovým nástavcem a chladičem, a ohřátá k refluxu směsi. Reakce je ukončena po zachycení ekvivalentu vody v Deanově-Starkově nástavci. Po ochlazení je reakční směs několikrát promyta nasyceným roztokem uhličitanu sodného a vodou, a sušena síranem sodným. Rozpouštědlo je odstraněno ve vakuu a nezreagovaný matečný aldehyd je odstraněn destilací hnlb-to-bulb při 250 QC a tlaku 26,7 Pa (0,2 inmllg) Takto je získáno 19,6 g světle hnědého oleje (80 %), který byl spektroskopií identifikován jako požadovaná látka Hodnota CLogP připraveného acetalu je menši než 4
Příklad 2 [Příprava tripropylenglykolu p-l-bucinal acetalu kyselou katalýzou]
Do jednohrdlé 200ml baňky s kulatým dnem je vloženo 4,09 g p-t-bucinalu (20 mmol), 60 ml benzenu. 4,81 g li ipropyíenglykolu (25 mmol) a 0,2 g monohydrátu kyseliny /?-toliicnstillonovč (1 mmol, 5 %mol). Baňkaje opatřena Deanovým-Starkovým nástavcem a chladičem, a ohřátá k refluxu směsi Reakce je ukončena po zachycení ekvivalentu vody v Deanově-Starkově nástavci. Po ochlazeni je reakční směs několikrát promyta nasyceným roztokem uhličitanu sodného a vodou, a sušena síranem sodným Rozpouštědlo je odstraněno ve vakuu a nezreagovaný matečný aldehyd je odstraněn destilaci bulb-to-bulb při 250 CC a • · to »·· • · · · ♦ •to • to · · ·» to · • · ·, · « · ··· ♦··· * toto to • to to · ··· · to • to to ·· »· tlaku 26,7 Pa (0,2 mmHg). Takto je získáno 6,1 g světle hnědého oleje (80 %), který byl spektroskopií identifikován jako požadovaná látka. Hodnota CLogP připraveného acetalu je menší něž 4.
Přiklad 3 [ Zrnitý prací prostředek vycházející z Di(Neodol 23-6,5) p-t-bucinál acetalu]
Pro-vonná látka z příkladu 1 1,0 %
Cn-Cn Dodečyl-benzensulfonát 21,0 %
C|2-Ci3 Alkyl-ethoxyfát EO 1-8 1,2 %
Trifosforečnan sodný 35,0 %
ZeofitNa4A 14,0%
Sodný silikát 2:0 poměr 2,0 %
Uhličitan sodný 23,4 %
Enzym (SavinaseIM a/nebo Lipdlase™ od Novo) 1,4 %
Karboxymethylcelulosa 0,3 %
Aniontové činidlo odstraňující špínu’1 0,3 %
Zjasňující prostředek 0,2 %
Silikonový mydlinový potlačovač (Dow Corning Corp) 0,2'%
Parfém’2 0,3%
Síran sodný 0,5 %
Vlhkost dorovnává na 100 % *' viz. U''.S^ 968 45Ť1 ~** 2 Parfémová směs má následující složení:
Benzyl-saíicylát 20 %
Ethylen-brassylát 20 %
Galaxolid (50% roztok v benzyl-benzoátu) 20 % Héxylcinnamicaldehyd 20 %
Tetrahydrolinaool 20 %
100%
Μ φ · ♦· • · · ·
9 9
999 99 · * ···· • 9 9 Φ • ♦ ·· • ··♦ · · 9 9 9
99
Příklad 4 [Prací prásek obsahující pro-vonnou sloučeninu a plně definovanou parfémovou směs obsahující běžný vonný ketal]
Prací Čisticí prostředek je připraven navážením 98 g pracího detergentu podle Příkladu 4, přičemž parfém a pro-vonná látka není zahrnuta; k této směsi jsou přidány 2 g parfému květinově-lesni vůně tvořeného směsí „prvního typu“ a běžného ketalu (který není pro-vonnou sloučeninou jak je zde definováno) následovně:
Směs „prvního typu“
Bergamotový Olej L5g
Linalool 4,0 g
Fenylethylalkohol 4,0 g
Benžyl-acetát 2,0 g
Citronellol 0,5 g
Hedione™ (a) 10,0g
Lyral™(b) 4,0 g
Hydroxycitronellal 2,5 g
Rose oxid 1 (c) 10% y DPG 2,5 g
alfa-Hexylcinnamicaldehyd 7,5 g
Silice Pačuli Indonéské 4,0 g
Iso-É™ (b) 2,0 g
Vetiveryl-acetát 2,0 g
Brahmanoí™ F (c) 2,0 g
Benzyl-salicát 2,0 g
cis-3-Hexenyf-salicylát 1,0 g
Cedramber™ (b) l,0g
Pižmový xylen i,0g
Indol 10% v DPG 0,5 g
Extrakt z moráčiny 0,5 g
Extrakt z mechu (Evemia purpuracea) (a) Firmenich (b) IFF 5,0g
fefe » • ··· * · · fe · · ·' F • fefe fefe • i · «' « ··· fefefefe fe fefe fe fe · fefe • ··* · · fefe « *« ·· (c) DRAGOCO
Všechny složky směsi „prvního typu“ váží: 68 g
Tato parfémová směs „prvního typu“ je modifikována přídavkem 32 váhových dílů 5.a/5b (80:20), kde 5a . je 5-ethylendioxý-3 betaTH-isolongifolan . a 5b je 5-ethylendioxý-3-alfa-H-isoIongifolan, tyto dvě sloučeniny jsou běžnými vonnými ketaly, které nejsou pro-vonnými ketály v souladu s tímto vynálezem, a jejich syntéza popsána v „Cyclic lsolongifolanone-Ketaly - Their Manufaetured and Their Application“, U.S. Patent 5 426 095, vydaný 20.6J995 Brunkeovi a Schatkowskimu, přidělený Dragoco.
1,0 g pro-vonné sloučeniny dle Příkladu 2 je smíchán s práškovým neparfémovaným čistícím prostředkem a nakonec, je 1,5 g výše uvedené parfémové směsí,nastříkán na směs detérgentu a pro-vonné sloučeniny, čímž je příprava navoněného přo-vonného pracího čistícího prostředku dokončéna. Tento prostředek má květinove-lesní vůni a zanechává lepší, dlouhotrvající vůni na textilních tkaninách, které jím byly vyprány.
Příklad 5 [Čistící prostředek mající formu pracího mýdla obsahující pro-vonnou sloučeninu]
Pro-vonná sloučenina z Příkladu 1 1,0%
Směs lojového a kokosového mýdla (80:20) 44,0 %
/í-Dodecyl-benzensulfonát 12,0%
Trifosfcrečnan sodný 6,0 %
Uhličitan sodný 8,0 %
Síran sodný 0,5%
Mastek 9,0 %
Parfém*' .0,2 %
Vlhkost do važuje na. 1.00 % viz Příklad 3
Příklad 6 [Kapalný čistící prostředek obsahující pro-vonnou sloučeninu] Pro-vonná sloučenina z Příkladu 1 1,0 % ·· * ♦♦ » * » φ φ φ • ·*· · · * « ·« « · · · · · · φφφ φ φ » · · · · φφφ φφφ ·· φφφ φφφφ φφ φ«
C12-C15 alkohol ethoxylát E 2,5 sulfát sodný 18,0%
Neodol 23-9 - neiontový tenzid 2,0 %
C12 alkyl N-methylglukamid 5,0%
Kumensulfonát sodný 3,0 %
Kyselina citrónová 3,0 %
Mastné kyseliny (C12-C14) 2,0 %
Kyselina boritá 3,5 %
Hydroxid sodný 2,8 %
Ethoxyldvaný tetraethylenpentaimin 1,2%
Špínu odstraňující polymer 0,15%
1,2-Propandiol 8,0 %
Ethanol 3,6%
Monoethanolamin 1,1%
Minority*1 1,8%
Vlhkost dovažuje na 100 % 1 Minority zahrnují zjasňující látky a enzymy
Ačkoli tyto příklady a provedení zde popsané ilustrují tento vynález, zkušený odborník v této oblasti pozná, že obměny nebo úpravy ve světle těchto příkladů jsou plně v rozsahu vynálezu. Jednou takovou obměnou je, že se zmenší molární hmotnost pro-vonné sloučeniny, ale přitom bude mít výhody tohoto vynálezu, například vybráním pro-vonných látek s poločasem života menším než jedna minuta při pH 0.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pro-vonná sloučenina, vy zn aču j í c i s e t í m, že je vybraná ze skupiny zahrnující acetaly, ketaly a jejich směsi, kdy alespoň jedna z matečných sloučenin, tj. aldehyd, keton nebo alkohol, je vonnou sloučeninou, přičemž pro-vonná sloučenina má hodnotu CLogP menší než 4, kdy CLogP je dekadický logaritmus rozdělovacího koeficientu pro-vonné sloučeniny v systému óktanol-voda.
  2. 2. Pro-vonná sloučenina podle nároku 1, vyznačuj í c í se tím, žerná
    a) relativní molární hmotnost alespoň 170; a
    b) hydrolyzačňí poločas života menší než 60 minut, pokud je měřen při pH 0.
  3. 3. Pro-vonná sloučenina podle nároku 2, v y ž π á Č u j í c í se t í m, že její hodnota CLogP je menší než 3.
  4. 4. Pro-vonná sloučenina podle nároku 2, vyznačující se tím, že matečné aldehydy a matečné ketony mají relativní molámí hmotnost větší než 80.
  5. 5. Pro-vonná sloučenina podle nároku 2, vyznačující se t í m, Že obsahuje alespoň 3 kyslíkové atomy a je vybrána ze skupiny zahrnující cyklické riebo acýklické pro-vonné sloučeniny nebo jejich směsi.
  6. 6. Pro-vonná sloučenina podlé nároku 5, vyznačující se tím, že cyklická pro-vonná sloučeni na obsahuje alespoň dvě alkoxylové skupiny.
  7. 7. Pro-vonná sloučenina podle nároku 5, v y z n a č u j í c i s e t i m, že acyklická pro-vonná sloučenina obsahuje áfešpóň 4 alkoxylové skupiny
  8. 8. Cyklická pro-vonná sloučenina podle nároku 6, vyznačující se tím, že níateČňý alkohol cyklické pro-vonné sloučeniny je vybrán ze skupiny zahrnující alkoxylované polyoly s 1 až 30 jednotkami ethylenoxidu, propylenoxidu nebo směsi obou.
  9. 9. Acyklická pro-vonná sloučenina podle nároku 7, vy z n aču j í cí se t í m, žé matečný alkohol acyklické pro-vonňě sloučeniny je vybrán ze skupiny zahrnující
    ΦΦ Φ φφ φ φ φ φ « • Φ·· * · fe φ «φ i • φ · * · φ 4 φφ φ φ φ φφφ φφ * φ β φ φφφ φφ φφφ φφφφ ·· ·φ alkoxylované detergěntní alkoholy, mono-alkylethery polyalkoxylátů s krátkým řetězcem a jejich směsi.
  10. 10. Acyklická pro-vonná sloučenina podle nároku 9, vyznačující se tím, že matečný alkohol jé vybrán ze skupiny zahrnujici C6-C2ň nasycené, nenasycené, alifatické nerozvětvené a rozvětveně alkoholy a ethoxylované alkoholy obsahující 1 až 30 alkoxylových skupin.
  11. 11. Acyklická pro-vonná sloučenina podle nároku 10, vy značuj ící se t í m, že alkoxylové skupiny jsou vybrány ze skupiny zahrnující ethoxylové a propoxylové skupiny a jejich směs.
CZ983049A 1996-03-22 1997-03-21 Pro-vonná sloučenina CZ304998A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/US1996/004060 WO1997034986A1 (en) 1996-03-22 1996-03-22 Detergent compositions containing fragrance precursors and the fragrance precursors themselves

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ304998A3 true CZ304998A3 (cs) 1999-03-17

Family

ID=22254885

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ983049A CZ304998A3 (cs) 1996-03-22 1997-03-21 Pro-vonná sloučenina
CZ982997A CZ299798A3 (cs) 1996-03-22 1997-03-21 Čistící prostředky obsahující pro-vonnou sloučeninu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ982997A CZ299798A3 (cs) 1996-03-22 1997-03-21 Čistící prostředky obsahující pro-vonnou sloučeninu

Country Status (12)

Country Link
EP (3) EP0888439A1 (cs)
JP (3) JP3708129B2 (cs)
CN (2) CN1219196A (cs)
AR (1) AR006356A1 (cs)
AU (3) AU5372096A (cs)
BR (3) BR9612555A (cs)
CA (2) CA2249269A1 (cs)
CZ (2) CZ304998A3 (cs)
MX (1) MXPA98007743A (cs)
TR (2) TR199801878T2 (cs)
WO (2) WO1997034578A1 (cs)
ZA (3) ZA972404B (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA9711272B (en) 1996-12-19 1998-06-23 Procter & Gamble Dryer-activated fabric conditioning and antistatic compositions with improved perfume longevity.
US6013618A (en) * 1997-04-24 2000-01-11 Procter & Gamble Company Perfumes having odor longevity benefits
US6087322A (en) * 1997-04-24 2000-07-11 The Procter & Gamble Company Fragrance pro-accords
WO1999016735A1 (en) * 1997-09-26 1999-04-08 The Procter & Gamble Company Method for making acetal compounds
EP1027419A1 (en) * 1997-10-29 2000-08-16 The Procter & Gamble Company Laundry compositions having reduced malodor and methods for providing the same
GB2352179A (en) * 1999-07-21 2001-01-24 Unilever Plc Deodorising perfume compositions
US6165452A (en) * 1999-07-21 2000-12-26 International Flavors & Frangrances Inc. Cyclic trimers of aldehydes, organoletpic uses thereof and process for preparing same
DE19948667A1 (de) * 1999-10-08 2001-04-12 Henkel Kgaa Reinigungsmittelkomponente mit doppelkontrollierter Duftfreisetzung
US6610646B2 (en) * 2000-06-01 2003-08-26 The Procter & Gamble Company Enhanced duration fragrance delivery system having a non-distorted initial fragrance impression
JP4689106B2 (ja) * 2000-10-13 2011-05-25 花王株式会社 シトラールアセタール
US6506793B2 (en) 2000-10-13 2003-01-14 Kao Corporation Citral acetal
US8592361B2 (en) 2002-11-25 2013-11-26 Colgate-Palmolive Company Functional fragrance precursor
WO2005080305A1 (ja) * 2004-02-25 2005-09-01 Idemitsu Kosan Co., Ltd. アルキルアセタール化合物とその製造方法及び潤滑油組成物
WO2008155683A1 (en) * 2007-06-18 2008-12-24 Firmenich Sa Malodor counteracting compositions and method for their use
WO2009156278A1 (en) * 2008-06-27 2009-12-30 Henkel Ag & Co. Kgaa Polymeric pro-fragrance
WO2010029462A1 (en) * 2008-09-12 2010-03-18 Firmenich Sa Divinyl ether derivatives capable of releasing active aldehydes and ketones and methods of use for perfuming surfaces
MY171808A (en) * 2012-12-18 2019-10-30 Dsm Ip Assets Bv (6r,10r)-6,10,14-trimetylpentadecan-2-one prepared from 3,7-dimetyloct-2-enal or 3,7-dimetylocta-2,6-dienal
JP6231378B2 (ja) * 2012-12-28 2017-11-15 花王株式会社 衣料用液体洗浄剤組成物
MX2015013672A (es) * 2013-03-28 2016-02-16 Procter & Gamble Composiciones de limpieza que contiene una polieteramina, un polimero para el desprendimiento de la suciedad y una carboximetilcelulosa.
DE102016223412A1 (de) 2016-11-25 2018-05-30 Henkel Ag & Co. Kgaa Cyclische Ketale als Duftstoffvorläuferverbindungen
CN111770980A (zh) * 2017-12-20 2020-10-13 丝趣科尔卡有限公司 乙基香草醛和乙基香草醛衍生物的气味缩醛
CN111936457A (zh) * 2018-06-22 2020-11-13 弗门尼舍有限公司 烯醇醚香料前体

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3879425A (en) * 1972-08-01 1975-04-22 Int Flavors & Fragrances Inc Ethylene acetal of 3-phenyl-4-pentenal
JP2815893B2 (ja) * 1989-04-15 1998-10-27 株式会社ツムラ 3―および4―(4―ヒドロキシ―4―メチルペンチル)―3―シクロヘキセン―1―カルボキシアルデヒドのアセタール類並びに該化合物を有する香料組成物
US5378468A (en) * 1992-09-22 1995-01-03 The Mennen Company Composition containing body activated fragrance for contacting the skin and method of use
US5500138A (en) * 1994-10-20 1996-03-19 The Procter & Gamble Company Fabric softener compositions with improved environmental impact

Also Published As

Publication number Publication date
ZA972514B (en) 1997-09-25
EP0888442A1 (en) 1999-01-07
MXPA98007743A (es) 2002-07-22
EP0904048A1 (en) 1999-03-31
AU2432197A (en) 1997-10-10
CA2249411A1 (en) 1997-09-25
AU2432297A (en) 1997-10-10
BR9708576A (pt) 1999-08-03
TR199801879T2 (xx) 1998-12-21
ZA972404B (en) 1997-09-25
AR006356A1 (es) 1999-08-25
JP3708129B2 (ja) 2005-10-19
WO1997034578A1 (en) 1997-09-25
BR9708236A (pt) 1999-08-03
CA2249269A1 (en) 1997-09-25
CN1219196A (zh) 1999-06-09
EP0888439A1 (en) 1999-01-07
JPH11507397A (ja) 1999-06-29
ZA972512B (en) 1997-09-25
JPH11507415A (ja) 1999-06-29
TR199801878T2 (xx) 1998-12-21
CN1218392A (zh) 1999-06-02
AU5372096A (en) 1997-10-10
CZ299798A3 (cs) 1999-03-17
JPH11513742A (ja) 1999-11-24
BR9612555A (pt) 1999-07-20
WO1997034989A1 (en) 1997-09-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ304998A3 (cs) Pro-vonná sloučenina
WO1997034986A1 (en) Detergent compositions containing fragrance precursors and the fragrance precursors themselves
CN104955934A (zh) 包含微胶囊、伯胺或仲胺、和甲醛清除剂的处理组合物
KR20090024701A (ko) 향료 화합물
CN1806038A (zh) 芬芳的条皂
US20020123437A1 (en) Fragrance composition of a cyclic ketone
US20100113616A1 (en) Inhibition of discoloration by washing and cleaning agents and/or cosmetic agents
US6239087B1 (en) Detergent compositions containing fragrance precursors and the fragrance precursors themselves
US4624802A (en) Salicylic acid esters of carbocyclic alcohols as perfumes or scenting agents, perfumery compositions and salicylic acid esters
RU2408667C2 (ru) Маслосодержащие крахмальные гранулы для доставки парфюмерного масла в качестве оказывающих благоприятное действие добавок к субстрату, способ получения указанных гранул и моющая композиция для стирки
US20220177813A1 (en) Treatment compositions with pro-fragrance silicone polymers that comprise heterocyclic moieties
CN1292807A (zh) 前香硅氧烷聚合物和其组合物
US6096704A (en) Pro-fragrance compound
US4652401A (en) Salicylic acid esters as perfumes
US20180010079A1 (en) Liquid detergent composition
US20230002330A1 (en) Pro-benefit-agent compounds with heterocyclic moieties
EP1096004B1 (en) Pro-fragrance compounds
MXPA98007744A (es) Compuesto de pro-fragancia
MXPA98007736A (en) Detergent compositions that comprise composite of profragan
CN1219195A (zh) 含有香料前体的洗涤剂组合物以及香料前体本身
US20230220304A1 (en) Treatment compositions with modified amino acid dimers
US11597895B2 (en) Aromatic substance mixtures containing 8,8-dimethyl-6,10-dioxaspiro[4,5]decane
US20230220300A1 (en) Treatment compositions with modified amino acid multimers
CA3201921A1 (en) Treatment compositions with pro-fragrance silicone polymers that comprise heterocyclic moieties
US20220403297A1 (en) Pro-benefit-agent compounds with carbon/nitrogen bonds

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic