Oblast techniky
Vynález se týká svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany v jednopólovém nebo vícepólovém provedení, určeného pro připojení k chráněné rozvodné síti, který je tvořen základnou přepěťové ochrany, do níž se zasouvá jeden nebo více výměnných modulů přepěťové ochrany, vybavených zásuvnými kontakty, kódovacím polem a termickým odpojovačem jednoho nebo více ochranných prvků, který v případě výskytu přepětí odpojí ochranné prvky svodiče přepětí od chráněné rozvodné sítě.
Dosavadní stav techniky
Moderní konstrukce svodičů přepětí jsou navrhovány tak, aby v případě poškození ochranného prvku, jej bylo možné vyměnit snadno, bez nutnosti odpojovat přívodní vodiče, kterými jsou svodiče přepětí připojeny k rozvodné síti. Známá řešení využívají umístění ochranných prvků do výměnného modulu přepěťové ochrany, kteiý je vybaven zásuvnými kontakty pro spojení se základnou přepěťové ochrany. Základna přepěťové ochrany, zpravidla ve tvaru písmene U v jednopólovém či vícepólovém provedení, upravená pro vložení jednoho nebo více výměnných modulů přepěťové ochrany, obsahuje kontaktní zásuvky a připojovací svorky a šrouby pro připojení vodičů rozvodné sítě. Zásuvné kontakty výměnného modulu a kontaktní zásuvky musí být schopny přenést bez poškození vysoké impulzní a zkratové proudy. Extrémní namáhání tohoto kontaktního systému elektromagnetickými silami a vznikajícím teplem činí konstrukci velmi obtížně řešitelnou. Svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany musí být navrženy tak, aby bylo zabráněno vložení výměnného modulu přepěťové ochrany s ochrannými prvky na nesprávné napájecí napětí.
Příkladem takového uspořádání svodiče přepětí je dokument EP 1587188 „Úberspannungsschutzgerát“. Jedná se o svodič přepětí pro ochranu elektrických nízkonapěťových systémů, skládající se ze základny přepěťové ochrany s připojovacími svorkami pro fázové vodiče a zemní resp. neutrální vodiče a nejméně z jednoho výměnného modulu přepěťové ochrany minimálně s jedním ochranným prvkem uloženým v krytu, přičemž základna přepěťové ochrany má minimální jeden dálkový signální kontakt se spínačem pro signalizaci stavu nejméně jednoho výměnného modulu přepěťové ochrany. Základna přepěťové ochrany má kontaktní zásuvky ve tvaru písmene V spojené s připojovacími svorkami a výměnný modul přepěťové ochrany pak odpovídající ploché zásuvné kontakty, takže výměnný modul přepěťové ochrany je nasaditelný na základnu přepěťové ochrany, přitom výměnný modul přepěťové ochrany je vybaven optickým indikátorem stavu. Optický indikátor stavu a spínač dálkového signálního kontaktu lze ovládat pomocí společného mechanického ovládacího systému. Je zde popsáno řešení bránící vložení nesprávného výměnného modulu přepěťové ochrany s využitím kódovacího prvku v základně přepěťové ochrany a odpovídajícího protikódovacího prvku ve výměnném modulu přepěťové ochrany. Nevýhodou tohoto řešení je omezení počtu kódovacích variant a možnost poškození použitím větší síly.
Známé řešení podle CZ/EP 1900072 „Zástrčný svodič přepětí s jedním nebo více ochrannými prvky proti přepětí“ popisuje konstrukci svodiče přepětí s jedním nebo více zástrčnými ochrannými prvky proti přepětí, přičemž kontaktování zástrčného prvku se základnou je řešeno použitím kontaktního protikusu ve tvaru písmene U, který je vybaven tvarovými pružnými prvky pro vyvinutí přítlaku na zástrčné kontaktní plochy. Bez tohoto prvku uvedené řešení není funkční.
V dokumentu US 7 806 716 „Plug-In Combination of Appliances for Protecting Against Overvoltages“ je popsáno řešení s použitím kódovacího pinu ve tvaru „slzy“ na výměnném modulu a kódovacího otvoru komplementárního tvaru v základně. Osy kódovacího pinu a kódovacího ot-1 CZ 304868 B6 voru se musí shodovat, jinak není možné zasunout výměnný modul do základny. Otočením pozice kódovacího pinu a kódovacího otvoru, zpravidla o 60 stupňů, je možno naprogramovat různé varianty pro různé typy ochranných prvků nebo napětí. Z prostorových důvodů na kódovací pin malý průřez, tedy jeho pevnost je nízká, takže může dojít kjeho ulomení a zasunutí nesprávného typu výměnného modulu do základny. Také počet kódovacích variant je omezený na šest.
V praxi je používána celá řada konstrukčních řešení termických odpojovačů, přičemž ve většině případů je využíváno, jako teplotně citlivého snímače, cínové pájky s vhodnými přísadami, které regulují teplotu měknutí. Jednotlivé části termického odpojovače, jejichž konkrétní provedení závisí na velikosti maximální amplitudy impulzního proudu svodiče přepětí, bývají spojeny pomocí teplotně vhodné cínové pájky. K rozpojení, resp. oddálení je využíváno působení pružiny.
Známé zařízení podle dokumentu DE 10 2006 038 005 „Anschluss- und Basisteil zur Aufnahme eines steckbaren Oberspannungsableiters“ používá jako jedné části termického odpojovače ochranného prvku, zpravidla varistoru, vhodně tvarovaného měděného pásku, kteiý je na jednom konci pevně a zároveň elektricky vodivě spojen bodovým svarem s plochým kontaktem ochranného prvku a na druhé straně je připojen spájením teplotně vhodnou pájkou k výstupku kovové elektrody, která je současně připájená k ochrannému prvku. Na tvarovaný měděný pásek působí prostřednictvím kyvné páčky otočné kolem osy tlačná pružina. Při poruše ochranného prvku dojde kjeho zahřátí, a současně k zahřátí částí termického odpojovače, změknutí pájky a k následné ztrátě pevnosti spájeného spoje. Působením pružiny a kyvné páčky se tvarovaný měděný pásek začne pohybovat po kruhové dráze, která je definována jeho délkou a volným prostorem v pouzdře a dojde k oddálení volného konce od výstupku kovové elektrody a odpojení od rozvodné sítě. Kyvná páčka zároveň slouží pro vizuální signalizaci poruchy ochranných prvků a jejich odpojení od rozvodné sítě, a tedy ztrátě funkčnosti svodiče přepětí. Nevýhodou tohoto řešení je, že vzhledem ke svému prostorovému uspořádání nedovoluje dostatečné oddálení obou částí termického odpojovače a tím omezuje použití tohoto řešení na vyšší provozní napětí. Za určitých okolností nemusí být rychlost rozpojení dostatečná a na termickém odpojovači může vzniknout v průběhu rozpojení oblouk.
Za nejbližší stav techniky lze považovat svodič přepětí podle dokumentu WO 2007017736 A „Overvoltage Protection With Status Signalling“ s výměnným modulem 2 přepěťové ochrany v jednopólovém provedení, sestávající ze základny i přepěťové ochrany a výměnného modulu 2 přepěťové ochrany, kde základna I přepěťové ochrany ve tvaru písmene U je uzpůsobena pro vložení jednoho výměnného modulu 2 přepěťové ochrany. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany je opatřen okénkem 7c vizuální signalizace stavu termického odpojovače. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany je opatřen na protilehlých bočních stranách pružnými zásuvnými kontakty 5, 6. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany ve spodní části je opatřen nejméně dvěma naváděcími kolíky 13a (viz obr. 7b v dokumentu WO 2007017736 A). V základně i přepěťové ochrany jsou v protilehlých pozicích situovány naváděcí otvory (viz obr. 1 v dokumentu WO 2007017736 A).
V pozicích protilehlých pružným zásuvným kontaktům 5, 6 jsou v základně I přepěťové ochrany situovány kontaktní zásuvky (viz obr. 1 v dokumentu WO 2007017736 A). Výměnný modul 2 přepěťové ochrany je vybaven termickým odpojovačem umístěným na upevňovacím těle pouzdra výměnného modulu 2 přepěťové ochrany a sestávající z připojovací části pružného zásuvného kontaktu 5, posuvného jezdce 4, na zadní straně opatřeného nejméně jedním přítlačným prvkem, na přední straně opřený o pohyblivou propojku 10 termického odpojovače, pohyblivá propojka termického propojovače je situována mezi připojovací část zásuvného kontaktu 5 a výstupek připojovacího prvku 9 termického odpojovače. Na připojovací prvek 9 termického odpojovače navazuje nejméně jeden ochranný prvek 8 opatřený z opačné strany připojovacím prvkem 14 ochranného prvku 8.
Jako další relevantní dokumenty, řešící některé dílčí komponenty svodiče přepětí, lze uvést:
Dokumenty EP 1650771 B „Improved protection device of electric apparatus against overvoltages“ a DE 4334101 A „Overvoltage limiter with fault indicator visible through windov - causes
-2 CZ 304868 B6 green aspect to be superseded by red aspect consequent on movement of strip displaced by rupture of fusible element“ řeší svodič přepětí vybavený flexibilní páskou vizuální signalizace.
Dokument WO 2007147676 A „Pluggable surge arrester comprising one or several overvoltage elements“ obsahuje svodič přepětí opatřený kontaktními zásuvkami základny přepěťové ochrany ve tvaru písmene U.
Dokument EP 0867896 A „Protection device for a low-voltage electric circuit, module for such a protection device and circuit for this module“ řeší svodič přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany opatřený podélnými výstupky 33, kde základna 1 přepěťové ochrany je opatřena protilehlými podélnými výřezy 34 (viz obr. 2 v dokumentu EP 0867896 A) pro navedení a identifikaci (vyloučení omylu).
Dokument EP 0436881 B „Surge voltage arrester“ obsahuje svodič přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany opatřený podélnými výřezy 73, 74, kde základna přepěťové ochrany je opatřena protilehlými podélnými výstupky (viz obr. 4 a 6 v dokumentu EP 0436881 B) pro navedení a identifikaci. Svodič přepětí s výměnným modulem je tak opatřen na obou bočních stranách kódovacím polem, tvořeným výstupky a/nebo zářezy obdélníkového tvaru různého profilu, různé šířky a délky, které zapadají do odpovídajících zářezů a/nebo výstupků na jedné nebo obou vnitřních bočních stranách základny přepěťové ochrany.
Dokument DE 4042237 A „Plug-in voltage overload conductor - is formed with varistor elements coupled together in housing“ řeší svodič přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany opatřený více ochrannými prvky 14 (varistory), v plochém provedení a uspořádané nad sebou, mezi připojovacím prvkem termického odpojovače a připojovacím prvkem ochranných prvků 14 a jsou na protilehlých bočních stranách těchto ochranných prvků 14 opatřeny dvojicí elektricky vodivých propojek 17, J_8.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje svodič přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany v jednopólovém nebo vícepólovém provedení, sestávající ze základny přepěťové ochrany ve tvaru písmene U a výměnného modulu přepěťové ochrany, opatřeného okénkem vizuální signalizace stavu termického odpojovače, přičemž výměnný modul přepěťové ochrany je na protilehlých bočních stranách vybaven zásuvnými kontakty, dále je výměnný modul přepěťové ochrany ve spodní části opatřen nejméně dvěma naváděcími kolíky, přičemž v základně přepěťové ochrany jsou v protilehlých pozicích situovány naváděcí otvory a v pozicích protilehlých zásuvným kontaktům jsou v základně přepěťové ochrany situovány kontaktní zásuvky, a současně je výměnný modul přepěťové ochrany vybaven termickým odpojovačem umístěným na upevňovacím těle pouzdra výměnného modulu přepěťové ochrany, přičemž termický odpojovač sestává z připojovací části zásuvného kontaktu, posuvného jezdce, opatřeného na zadní straně nejméně jedním přítlačným prvkem, a na přední straně opřeného o pohyblivou propojku termického odpojovače, přičemž pohyblivá propojka termického odpojovače je situována mezi připojovací část zásuvného kontaktu a výstupek připojovacího prvku termického odpojovače, přitom na připojovací prvek termického odpojovače navazuje nejméně jeden ochranný prvek opatřený z opačné strany připojovacím prvkem ochranného prvku. Svodič přepětí podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že základna přepěťové ochrany je uzpůsobena pro vložení jednoho nebo tří nebo čtyř výměnných modulů přepěťové ochrany, přičemž výměnný modul přepěťové ochrany je vybaven vizuální signalizací stavu termického odpojovače realizované flexibilní páskou vizuální signalizace, situované pod okénkem vizuální signalizace stavu termického odpojovače, dále je výměnný modul přepěťové ochrany vybaven zásuvnými kontakty ve tvaru písmene C v průmětu do roviny proložené spodní částí výměnného modulu přepěťové ochrany, upravenými v základním uspořádání z polotovaru v rozvinutém rovinném tvaru obráceného písmene T, jehož obě protilehlá ramena jsou následně zahnuta o 180 stupňů zpět proti sobě s poloměrem ohybu odpo-3 CZ 304868 B6 vídajícím tloušťce materiálu polotovaru zásuvného kontaktu, a na jedné nebo obou bočních stranách je výměnný modul přepěťové ochrany opatřen kódovacím polem tvořeným výstupky a/nebo zářezy obdélníkového tvaru a různého profilu, různé šířky a délky, které zapadají do odpovídajících zářezů a/nebo výstupků na jedné nebo obou vnitřních bočních stranách základny přepěťové ochrany, přitom kontaktní zásuvky situované v základně přepěťové ochrany jsou provedeny ve tvaru písmene U, a současně je výměnný modul přepěťové ochrany vybaven centrovacím kolíkem posuvného jezdce, na kterém je nasazena pohyblivá propojka termického odpojovače, a konečně při použití dvou a více ochranných prvků, s výhodou v plochém provedení uspořádaných nad sebou mezi připojovacím prvkem termického odpojovače a připojovacím prvkem ochranných prvků, jsou protilehlé boční strany těchto ochranných prvků opatřeny dvojicí elektricky vodivých propojek.
Konstrukční řešení zásuvných kontaktů výměnného modulu přepěťové ochrany ve tvaru písmene C je proti známým řešením výhodnější svými kontaktními vlastnostmi při vysokých impulzních a zkratových proudech, odolností při namáhání tohoto kontaktního systému elektromagnetickými silami a vznikajícím teplem a v neposlední řadě i jednoduchostí výroby. V důsledku působení elektromagnetických sil při průchodu proudového impulzu se paralelní, tj. souběžně situované části zásuvného kontaktu vzájemně odpuzují, resp. odtlačují od sebe, čímž vyvíjejí dynamický přítlak na kontaktní zásuvku, přitom čím je impulzní proud větší, tím větší je přítlačná síla.
Kódovací pole na výměnném modulu přepěťové ochrany, tvořené soustavou výstupků a/nebo zářezů obdélníkového tvaru a různého profilu, různé šířky a délky, které zapadají do odpovídajících zářezů a/nebo výstupků na základně přepěťové ochrany, zvyšuje počet použitelných variant kódovacího pole, čímž se pokrývá větší počet typů výměnných modulů přepěťové ochrany. Dále ani při použití značné síly nelze nesprávný výměnný modul přepěťové ochrany zasunout do základny přepěťové ochrany, což je důležité zejména kvůli zamezení vložení výměnného modulu přepěťové ochrany s ochrannými prvky na napětí nižší, než je napětí v rozvodné síti, což by mohlo v krajním případě způsobit zahoření, požár či výbuch s devastačními účinky na svodic přepětí ajeho okolí, případně zranění osoby manipulující s výměnným modulem přepěťové ochrany.
Výhodné provedení svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany spočívá v tom, že výstupky a zářezy kódovacího pole mají profil obdélníku a/nebo čtverce a/nebo kruhové úseče. Touto úpravou se dosahuje rozšíření počtu použitelných variant kódovacího pole.
Při realizaci svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany je výhodné, že naváděcí kolíky a naváděcí otvory mají kruhový průřez.
Průřez naváděcích kolíků a naváděcích otvorů může být např. čtvercový, obdélníkový či trojúhelníkový, kruhový je však nejvýhodnější z hlediska výrobního a manipulace s výměnným modulem přepěťové ochrany při jeho zasouvání do základny přepěťové ochrany. Naváděcí kolíky umístěné na spodní straně výměnného modulu přepěťové ochrany mají válcový tvar, přičemž zapadají do naváděcích otvorů v základně přepěťové ochrany tak, že při zasunutí navedou výměnný modul přepěťové ochrany do přesné polohy vůči základně přepěťové ochrany.
Výhodné provedení svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany spočívá dále v tom, že přítlačný prvek je tvořen předpruženou tlačnou pružinou.
Toto konstrukční řešení zajišťuje správnou funkci termického odpojovače.
Pro správnou funkci svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany je výhodné, že kontaktní zásuvka je opatřena nejméně jednou připojovací svorkou s nejméně jedním šroubem.
Připojovací svorky se šrouby umožňují snadné připojení přívodních vodičů rozvodné sítě k základně přepěťové ochrany, jejíž součástí jsou kontaktní zásuvky.
-4 CZ 304868 B6
Výhodné provedení svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany dále spočívá v tom, že zásuvný kontakt je opatřen připojovací částí zásuvného kontaktu, která je situována na boku horní poloviny těla zásuvného kontaktu a je s ním spojena šikmým úsekem tak, že plochy zásuvného kontaktu a připojovací části zásuvného kontaktu leží v různých rovnoběžných rovinách.
Toto konstrukční uspořádání usnadňuje kontaktní spojení zásuvného kontaktu s pohyblivou propojkou termického odpojovače.
Pro správnou funkci svodiče přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany je dále výhodné, že zásuvný kontakt je opatřen na spodní straně dolní poloviny těla zásuvného kontaktu kontaktní částí zásuvného kontaktu s nejméně jedním ozubem a na vrchní straně dvěma symetricky umístěnými přítlačnými částmi zásuvného kontaktu, z nichž každá je vybavena nejméně jedním ozuben, přičemž kontaktní část zásuvného kontaktu svírá s přítlačnou částí zásuvného kontaktu úhel v rozmezí od 0 do 10 stupňů.
Řešení podle tohoto vynálezu nevyžaduje vybavení kontaktní zásuvky vloženým tvarovým pružným prvkem pro vyvinutí přítlaku na zásuvný kontakt, jež používají známá řešení. V důsledku působení elektromagnetických sil při průchodu proudového impulzu se kontaktní část zásuvného kontaktu s přítlačnou částí zásuvného kontaktu odpuzují, resp. odtlačují, čímž vyvíjejí dynamický přítlak na kontaktní zásuvku. Čím je impulzní proud větší, tím větší je přítlačná síla, což je jednou z výhod toho vynálezu.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresů, na kterých znázorňuje obr. 1 vlevo zásuvný kontakt v základním uspořádání a vpravo ve stavu rozvinutém.
Obr. 2 znázorňuje výměnný modul přepěťové ochrany se dvěma zásuvnými kontakty, čtyřmi naváděcími kolíky a kódovacím polem se třemi výstupky.
Obr. 3 znázorňuje základnu přepěťové ochrany v jednopólovém provedení se dvěma kontaktními zásuvkami a čtyřmi naváděcími otvory.
Obr. 4 znázorňuje vlevo výměnný modul přepěťové ochrany ve vysunuté pozici vůči kontaktním zásuvkám, vpravo v pozici zasunuté, přičemž každá kontaktní zásuvka je opatřena dvěma připojovacími svorkami a dvěma šrouby.
Obr. 5 znázorňuje sestavu termického odpojovače s upevňovacím tělem pouzdra výměnného modulu přepěťové ochrany, posuvným jezdcem, pohyblivou propojkou termického odpojovače, centrovacím kolíkem, připojovací částí zásuvného kontaktu a výstupem připojovacího prvku termického odpojovače.
Obr. 6 znázorňuje vnitřek termického odpojovače se dvěma přítlačnými prvky, pohyblivou propojkou termického odpojovače, připojovací částí zásuvného kontaktu a výstupkem připojovacího prvku termického odpojovače.
Obr. 7 znázorňuje detailní pohled ze strany termického odpojovače s připojovací částí zásuvného kontaktu, pohyblivou propojkou termického odpojovače, připojovacím prvkem termického odpojovače opatřeného výstupkem, dále pak s pěticí ochranných prvků a dvojicí elektricky vodivých propojek.
-5 CZ 304868 B6
Obr. 8 znázorňuje detailní pohled ze strany připojovacího prvku ochranných prvků na spojení zásuvného kontaktu s připojovacím prvkem ochranných prvků, které jsou opatřeny dvojicí elektricky vodivých propojek.
Obr. 9 znázorňuje výměnný modul přepěťové ochrany opatřený okénkem vizuální signalizace stavu termického odpojovače.
Obr. 10 znázorňuje vnitřní uspořádání výměnného modulu přepěťové ochrany s flexibilní páskou vizuální signalizace stavu termického odpojovače a s posuvným jezdcem termického odpojovače.
Obr. 11 znázorňuje svodič přepětí v jednopólovém provedení tvořený základnou přepěťové ochrany se zasunutým jedním výměnným modulem přepěťové ochrany.
Obr. 12 znázorňuje svodič přepětí v jednopólovém provedení tvořený základnou přepěťové ochrany s vysunutým jedním výměnným modulem přepěťové ochrany.
Obr. 13 znázorňuje svodič přepětí v třípólovém provedení tvořený základnou přepěťové ochrany se zasunutými třemi výměnnými moduly přepěťové ochrany.
Obr. 14 znázorňuje svodič přepětí v třípólovém provedení tvořený základnou přepěťové ochrany s vysunutými třemi výměnnými moduly přepěťové ochrany.
Obr. 15 znázorňuje svodič přepětí ve čtyřpólovém provedení tvořený základnou přepěťové ochrany se zasunutými čtyřmi výměnnými moduly přepěťové ochrany.
Obr. 16 znázorňuje svodič přepětí ve čtyřpólovém provedení tvořený základnou přepěťové ochrany s vysunutými čtyřmi výměnnými moduly přepěťové ochrany.
Obr. 17 znázorňuje pohled svrchu na výhodné provedení zásuvného kontaktu, opatřeného připojovací částí zásuvného kontaktu a čtveřicí ozubů.
Obr. 18 znázorňuje pohled ze spodu na výhodné provedení zásuvného kontaktu, opatřeného připojovací částí zásuvného kontaktu, kontaktní částí zásuvného kontaktu, dvojicí přítlačných částí zásuvného kontaktu a čtveřicí ozubů.
Příklady uskutečnění vynálezu
Svodič přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany v jednopólovém nebo vícepólovém provedení sestává podle obr. 3 ze základny 5 přepěťové ochrany a podle obr. 2 z výměnného modulu 2 přepěťové ochrany. Základna 5 přepěťové ochrany ve tvaru písmene U, je uzpůsobena, podle obr. 11 a 12, pro vložení jednoho, nebo podle obr. 13 a 14 tři, nebo podle obr. 15 a 16 čtyř výměnných modulů 2 přepěťové ochrany. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany je opatřen podle obr. 9 okénkem 17 vizuální signalizace stavu termického odpojovače realizované podle obr. 10 flexibilní páskou 18 vizuální signalizace. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany podle obr. 2 je na protilehlých bočních stranách vybaven zásuvnými kontakty i ve tvaru písmene C v průmětu do roviny proložené spodní částí výměnného modulu 2 přepěťové ochrany podle obr. 1 a 2, upravenými v základním uspořádání z polotovaru v rozvinutém rovinném tvaru obráceného písmene T, jehož obě protilehlá ramena jsou následně zahnuta o 180 stupňů zpět proti sobě s poloměrem ohybu odpovídajícím tloušťce materiálu polotovaru zásuvného kontaktu £, a na obou bočních stranách je výměnný modul 2 přepěťové ochrany opatřen kódovacím polem 4 tvořeným výstupky a/nebo zářezy obdélníkového tvaru a různého profdu, různé šířky a délky, které zapadají do odpovídajících zářezů a/nebo výstupků na obou vnitřních bočních stranách základny 5 přepěťové ochrany podle obr. 3. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany podle obr. 2 je ve spodní části opatřen čtyřmi naváděcími kolíky 3, přičemž v základně 5 přepěťové ochrany podle obr. 3 jsou
-6CZ 304868 B6 v protilehlých pozicích situovány naváděcí otvory 6 a v pozicích protilehlých zásuvným kontaktům 1 jsou v základně 5 přepěťové ochrany situovány kontaktní zásuvky 7 ve tvaru písmene U podle obr. 4. Výměnný modul 2 přepěťové ochrany podle obr. 5 a 6 je vybaven termickým odpojovačem umístěným na upevňovacím těle 11 pouzdra výměnného modulu 2 přepěťové ochrany a sestávajícím z připojovací části 9 zásuvného kontaktu 1, posuvného jezdce 12, na zadní straně opatřeného dvěma přítlačnými prvky 8, na přední straně opřeného o pohyblivou propojku 10 termického odpojovače, která je nasazena na centrovacím kolíku 13 posuvného jezdce 12, přičemž pohyblivá propojka 10 termického odpojovače je situována podle obr. 7 mezi připojovací část 9 zásuvného kontaktu i a výstupek 14 připojovacího prvku 1_5 termického odpojovače. Přitom podle obr. 7 na připojovací prvek 15 termického odpojovače navazuje pět ochranných prvků 19 v plochém provedení uspořádaných nad sebou mezi připojovacím prvkem 15 termického odpojovače a připojovacím prvkem 16 ochranných prvků 19 podle obr. 8. Protilehlé boční strany těchto ochranných prvků 19 jsou opatřeny dvojící elektricky vodivých propojek 20. Pokud na připojovací prvek 15 termického odpojovače navazuje jen jeden ochranný prvek 19 opatřený z opačné strany připojovacím prvkem 16 ochranného prvku 19, elektricky vodivé propojky 20 se nepoužijí.
Zásuvné kontakty i výměnného modulu 2 přepěťové ochrany ve tvaru písmene C jsou v základním uspořádání provedeny principiálně ve tvaru odpovídajícím nástrčnému kontaktu na protilehlý nožový kontakt, ale jejich skutečným účelem je zasunutí do protilehlých kontaktních zásuvek 7 ve tvaru písmene U v základně 5 přepěťové ochrany.
Termický odpojovač odpojuje jeden nebo více ochranných prvků 19, zpravidla varistorů, od chráněné rozvodné sítě v případě jejich přetížení a poškození. Připojovací část 9 zásuvného kontaktu 1, pohyblivá propojka 10 termického odpojovače a výstupek 14 připojovacího prvku 15 termického odpojovače jsou dohromady upevněny, a to pomocí cínové pájky s nízkým bodem měknutí, elektricky vodivým spájeným spojem. Pohyblivá propojka W termického odpojovače se nachází v základní poloze, jak je znázorněno na obr. 5, 6 a 7. V případě výskytu přepětí se ochranný prvek 19 začne ohřívat a tím se zahřejí i ostatní části termického odpojovače, při překročení teploty měknutí pájky se spoj uvolní a posuvný jezdec 12 a pohyblivý propojka 10 termického odpojovače se působením přítlačného prvku 8 posunou do druhé krajní polohy a tím se přeruší elektricky vodivé spojení mezi připojovací částí 9 zásuvného kontaktu i a výstupkem 14 připojovacího prvku 15 termického odpojovače. Tím se ochranný prvek 19 odpojí od chráněné rozvodné sítě.
Posuvný jezdec 12 je podle obr. 5 opatřen centrovacím kolíkem 13 pro vedení pohyblivé propojky 10 termického odpojovače a snazší montáž. Posuvný jezdec 12 je mechanicky spojen s flexibilní páskou J_8 vizuální signalizace, jak je znázorněno na obr. 10. Změnou polohy posuvného jezdce J_2 se posune i flexibilní páska J_8 vizuální signalizace mimo okénko T7 vizuální signalizace podle obr. 9, tím se změní barva v okénku 17 vizuální signalizace, neboť flexibilní páska 18 vizuální signalizace má jinou barvu než upevňovací tělo J_i pouzdro výměnného modulu 2 přepěťové ochrany, které se pod ní nachází.
Výstupky a zářezy kódovacího pole 4 mají ve výhodném provedení profil obdélníku a/nebo čtverce a/nebo kruhové výseče.
Na obr. 2 je znázorněn výměnný modul 2 přepěťové ochrany s kódovacím polem 4 vybaveným třemi výstupky obdélníkového profilu, na obr. 3 je základna 5 přepěťové ochrany opatřená třemi odpovídajícími zářezy obdélníkového profilu. Do základny 5 přepěťové ochrany tak lze zasunout pouze výměnný modul 2 přepěťové ochrany s odpovídajícími výstupky. Informaci kódovacího pole 4 definuje šířka a délka výstupku, jeho profil, počet výstupků v kódovacím poli 4 a šířka mezer mezi výstupky. Na výměnném modulu 2 přepěťové ochrany může být kódovací pole 4 tvořeno kombinací výstupků a zářezů, přičemž výstupek na výměnném modulu 2 přepěťové ochrany, koresponduje se zářezem na základně 5 přepěťové ochrany a obráceně.
-7 CZ 304868 B6
Ve výhodném provedení mají naváděcí kolíky 3 a naváděcí otvory 6 kruhový průřez.
Toto uspořádání je znázorněno na obr. 2, kde jsou na spodní straně výměnného modulu 2 přepěťové ochrany symetricky podle středu umístěny čtyři naváděcí kolíky 3 válcového tvaru opatřené kónickým zakončením, usnadňujícím jejich zasunutí do odpovídajících naváděcích otvorů 6 v základně 5 přepěťové ochrany, opatřených kónickým rozšířením, jak je znázorněno na obr. 3. Tím je zajištěno navedení výměnného modulu 2 přepěťové ochrany při zasunutí do přesné polohy vůči základně 5 přepěťové ochrany.
Ve výhodném provedení je přítlačný prvek 8 tvořen předpruženou tlačnou pružinou.
Na obr. 6 jsou znázorněny dva přítlačné prvky 8 realizované předpruženými tlačnými pružinami.
Výhodné provedení podle obr. 4 znázorňuje kontaktní zásuvky 7 opatřené vždy dvěma připojovacími svorkami 21 s dvěma šrouby 22.
Toto uspořádání umožňuje připojit ke každé kontaktní zásuvce 7 podle potřeby jeden nebo dva vodiče chráněné rozvodné sítě.
Ve výhodném provedení podle obr. 17 a 18 je zásuvný kontakt 1 opatřen připojovací částí 9 zásuvného kontaktu i, která je situována na boku horní poloviny těla zásuvného kontaktu laje s ním spojena šikmým úsekem tak, že plochy zásuvného kontaktu 1 a připojovací části 9 zásuvného kontaktu 1 leží v různých rovnoběžných rovinách. V obr. 5, 6 a 7 je znázorněno, že takové uspořádání řeší kontaktní spojení zásuvného kontaktu 1 s pohyblivou propojkou 10 termického odpojovače.
Podle výhodného provedení na obr. 17 a 18 je zásuvný kontakt i je opatřen na spodní straně dolní poloviny těla zásuvného kontaktu J_ kontaktní části 25 zásuvného kontaktu i s dvěma symetricky umístěnými ozuby 24 a na vrchní straně dvěma symetricky umístěnými přítlačnými částmi 23 zásuvného kontaktu 1, z nichž každá je vybavena jedním ozubem 24, přičemž kontaktní část 25 zásuvného kontaktu I svírá s přítlačnou částí 23 zásuvného kontaktu i úhel v rozmezí od 0 do 10 stupňů.
Ozuby 24 usnadňují navedení zásuvného kontaktu I, tvořeného pružným kovovým páskem, do kontaktní zásuvky 7.
Průmyslová využitelnost
Svodič přepětí s výměnným modulem přepěťové ochrany v jednopólovém nebo vícepólovém provedení podle tohoto vynálezu je výrobkem využitelným všude tam, kde jsou rozvodné sítě ohroženy přepětím. Zásuvné kontakty výměnného modulu přepěťové ochrany a kontaktní zásuvky v základně přepěťové ochrany jsou řešeny tak, žejsou schopny přenést bez poškození vysoké impulzní a zkratové proudy. Kódovací pole na výměnném modulu přepěťové ochrany a jeho protějšek na základně přepěťové ochrany zabraňuje vložení výměnného modulu přepěťové ochrany s ochrannými prvky na nesprávné napájecí napětí. Termický odpojovač odpojuje ochranné prvky od chráněné rozvodné sítě v případě jejich přetížení a poškození a snižuje tak riziko vzniku škod na majetku a zdraví obsluhujícího personálu.