CZ304039B6 - Zpusob prípravy prostredku z tetrahydro-3,5-dimethyl-1,3,5-thiadiazin-2-thionu obsahujícího cástice - Google Patents

Zpusob prípravy prostredku z tetrahydro-3,5-dimethyl-1,3,5-thiadiazin-2-thionu obsahujícího cástice Download PDF

Info

Publication number
CZ304039B6
CZ304039B6 CZ20030442A CZ2003442A CZ304039B6 CZ 304039 B6 CZ304039 B6 CZ 304039B6 CZ 20030442 A CZ20030442 A CZ 20030442A CZ 2003442 A CZ2003442 A CZ 2003442A CZ 304039 B6 CZ304039 B6 CZ 304039B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carbon disulfide
aqueous solution
particles
weight
less
Prior art date
Application number
CZ20030442A
Other languages
English (en)
Inventor
Isak@Heinz
Sendhoff@Norbert
Schütz@Franz
Therre@Jörg
Drögemüller@Michael
Franke@Dirk
Munzinger@Manfred
Weck@Alexander
Burkart@Kristen
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of CZ304039B6 publication Critical patent/CZ304039B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D285/00Heterocyclic compounds containing rings having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by groups C07D275/00 - C07D283/00
    • C07D285/15Six-membered rings
    • C07D285/16Thiadiazines; Hydrogenated thiadiazines
    • C07D285/341,3,5-Thiadiazines; Hydrogenated 1,3,5-thiadiazines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen- Or Sulfur-Containing Heterocyclic Ring Compounds With Rings Of Six Or More Members (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Je popsán zpusob prípravy produktu z tetrahydro-3,5-dimethyl-1,3,5-thiadiazin-2-thionu, který má takovou distribuci cástic, ze méne nez 7 % hmotnostních techto cástic má prumer cástic mensí nez 100 .mi.m, nad 50 % hmotnostních techto cástic má prumer cástic mensí nez 200 .mi.m, nad 90 % hmotnostních techto cástic má prumer cástic mensí nez 300 .mi.m a nad 95 % hmotnostních techto cástic má prumer cástic mensí nez 400 .mi.m, pri kterém se spojí první vodný roztok obsahující methylamonium-(N-methyldithiokarbamát) s druhým vodným roztokem obsahujícím formaldehyd s následujícím oddelením a vysusením výsledné tuhé látky, pricemz pomer mezi koncentracemi dithiokarbamátových funkcních skupin a formaldehydu je v reakcní smesi v prubehu trvání reakce konstantní nebo je v rozmezí .+-. 20 % stechiometricky pozadovaného mnozství pouzitého reakcního cinidla, a tuhá látka se oddelí z výsledné suspenze..sub. .n.

Description

Způsob přípravy prostředku z tetrahydro-3,5-dimethyl-1355-thiadiazin-2-thionu obsahujícího částice
Oblast techniky
Tento vynález se týká způsobu přípravy prostředku z tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin2-thionu obsahujícího částice spojením prvního vodného roztoku, který obsahuje methylamonium-(N-methyldithiokarbamát), s druhým vodným roztokem, který obsahuje formaldehyd, s následujícím oddělením a vysušením výsledné tuhé látky.
Dosavadní stav techniky
Tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thion, též známý pod běžným jménem dazomet, se používá v zemědělství a zahradnictví pro sterilizaci půdy, například pro ničení hlístic, klíčících rostlin a jednobuněčných hub (srv. US-A 2 838 389). Toto působení se zakládá na pomalém uvolňování methylisothiokyanátu v půdě hydrolytickém a/nebo enzymatickým štěpením tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu.
Aby se předešlo vzniku aerosolů, které představují potenciální zdravotní riziko v průběhu balení, zacházení a aplikace účinné složky, požaduje se tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2thionový produkt ve formě částic, ve kterém je co nejméně jemných podílů o velikosti částic menší než 100 pm. Na druhé straně by produkt ve formě částic též neměl obsahovat podstatný podíl hrubých částic s rozměrem částic přesahujícím 400 pm, aby se zaručil dostatečně rychlý rozklad účinné složky v půdě. Známé způsoby přípravy tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu umožňují pouze přípravu tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionových produktů ve formě částic, které neposkytují dostatečně homogenní distribuci velikosti částic.
WO 93/13 085 popisuje způsob přípravy tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionových granulí reakcí methylamonné soli kyseliny N-methyldithiokarbamové s formaldehydem za přítomnosti diaminoalkylenu. Za těchto reakčních podmínek poskytuje diaminoalkylen tvorbu produktů, které působí jako inhibitory krystalizace a které spolu s krystality účinné složky tvoří náhodný konglomerát. WO 93/13 085 doporučuje přidání methylamonium-(N-methyldithiokarbamátového) roztoku k vodnému roztoku formaldehydu. Ukazuje se, že reprodukovatelnou distribuci velikost částic lze obdržet pouze známým způsobem, při kterém se přesně dodržuje velký počet parametrů včetně rychlosti, za které se přidávají reagující složky, intenzity míchání těchto reagujících složek, doby míchání a podobně. Je proto obtížné připravit produkt s konstantními vlastnostmi, který je též flexibilní vzhledem k různým požadavkům.
Předmětem tohoto vynálezu je poskytnout způsob přípravy tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionového produktu ve formě částic, který při jednoduchém řízení procesu poskytuje produkty s úzkou distribucí velikosti částic, konkrétně se sníženým obsahem jemných podílů o velikosti částice menší než 100 pm.
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je způsob přípravy produktu z tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu, který má takovou distribuci částic, že méně než 7 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 100 pm, nad 50 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 200 pm, nad 90 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 300 pm a nad 95 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 400 pm, který spočívá v tom, že se
-1 CZ 304039 B6 spojí první vodný roztok obsahující methylamonium-(N-methyldithiokarbamát) s druhým vodným roztokem obsahujícím formaldehyd s následujícím oddělením a vysušením výsledné tuhé látky, při kterém se první a druhý vodný roztok spojuje takovým způsobem, že poměr mezi koncentracemi dithiokarbamátových funkčních skupin a formaldehydu je v reakční směsi v průběhu trvání reakce konstantní neboje v rozmezí ± 20 % stechiometricky požadovaného množství použitého reakčního činidla, a tuhá látka se oddělí z výsledné suspenze.
Výhodné provedení tohoto vynálezu spočívá ve svrchu uvedeném způsobu, jehož podstata spočívá v tom, že hmotnostní toky prvního a druhého vodného roztoku, které se uvádějí současně do reakčního prostoru, jsou takové, že se za jednotku času přivádějí stechiometricky ekvivalentní množství dithiokarbamátových funkčních skupin a formaldehydu nebo množství dithiokarbamátových funkčních skupin a formaldehydu, která jsou v rozmezí ± 20 % stechiometricky požadovaného množství použitého reakčního činidla.
Výhodné provedení svrchu uvedených způsobů spočívá v tom, že se první a druhý roztok spojuje za přítomnosti tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu s velikostí částic menší než 100 pm.
Další výhodné provedení svrchu uvedených způsobů spočívá v tom, že první vodný roztok obsahuje navíc alkylendiamin obecného vzorce I
R'-NH-A-NH-R2 (I), ve kterém
R1 a R2 jsou navzájem nezávisle atom vodíku nebo alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku a
A znamená přímý řetězec nebo alkylenovou skupinu se 2 až 8 atomy uhlíku, a/nebo jeho reakční produkty se sulfidem uhličitým. Zvláště výhodné přitom je, když první vodný roztok obsahuje alkylendiamin obecného vzorce I, N-aminoalkyldithiokarbamát a alkylen-N,N'-bis(dithiokarbamát) v molámím poměru 1:0,5:0,5 až 1:10:10.
Jiné zvláště výhodné provedení svrchu uvedených způsobů spočívá v tom, že se první vodný roztok obdrží reakcí vodného roztoku methylaminu se stechiometrickým přebytkem sulfidu uhličitého a nezreagovaný sulfid uhličitý se odstraňuje s dosažením koncentrace nižší než 0,5 % hmotnostního, vztaženo na vodný roztok. Zvláště výhodné přitom je, když první vodný roztok pro odstranění nezreagovaného sulfidu uhličitého prochází aparaturou obsahující elementy zvyšující koalescenci a sulfid uhličitý obdržený touto koalescencí se oddělí fázovou separací.
Ještě jiné zvláště výhodné provedení svrchu uvedených způsobů spočívá v tom, že se první a druhý roztok uvádějí do styku za přítomnosti chelatotvomého prostředku, který váže železité ionty.
Při výhodném provedení způsobů podle tohoto vynálezu použitým prvním vodným roztokem je vodný roztok N-methylaminu obsahující určité množství sulfidu uhličitého, který se obdrží při zpracování odpadního vzduchu, kteiý obsahuje sulfid uhličitý, ze kterého se tento sulfid uhličitý vymývá vodným roztokem methylaminu. Při jiném výhodném provedení způsobů podle tohoto vynálezu použitým alkylendiaminem je alkylendiamin obecného vzorce I obsahující určité množství sulfidu uhličitého, přičemž alkylendiamin se dostává při zpracování odpadního vzduchu, který obsahuje sulfid uhličitý, ze kterého se tento sulfid uhličitý vymývá alkylendiaminem nebo jeho vodným roztokem.
CZ 304039 Β6
Dále se uvádějí doplňkové údaje, které mají sloužit k bližšímu objasnění předmětného vynálezu.
Předmětného řešení se tedy dosahuje způsobem přípravy tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionového produktu ve formě částic spojením prvního vodného roztoku obsahujícího methylamonium-(N-methyldithiokarbamát) s druhým vodným roztokem obsahujícím formaldehyd s následujícím oddělením a vysušením výsledné tuhé látky, který zahrnuje spojení prvního a druhého vodného roztoku takovým způsobem, že poměr mezi koncentracemi dithiokarbamátu a formaldehydu je v reakční směsi v průběhu času v podstatě konstantní.
Tento vynález se dále týká agrotechnického produktu s obsahem tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5thiadiazin-2-thionu alespoň 95 hmotnostních % a s takovou distribucí velikosti částic, že méně než 7 hmotnostních procent, přednostně méně než 3 hmotnostní % částic má průměr menší než 100 pm, přes 50 hmotnostních % částic má průměr menší než 200 pm, přes 90 hmotnostních % částic má průměr menší než 300 pm a přes 95 hmotnostních % částic má průměr menší než 400 pm.
Produkt ve formě částic obdržený v souladu s tímto vynálezem má přednostně sypnou měrnou hmotnost 0,4 až 0,8 kg/litr, zejména 0,6 až 0,7 kg/litr.
Zjišťuje se, že lze obdržet úzké distribuce velikosti částic, jestliže se první a druhý vodný roztok spojí takovým způsobem, že poměr mezi koncentrací dithiokarbamátu a formaldehydu v reakční směsi je v průběhu reakce v podstatě konstantní.
Tento způsob podle tohoto vynálezu se tedy podstatně liší od známých způsobů, ve kterých se reagující složka, zpravidla vodný roztok formaldehydu, uvádí do reakční nádoby a další reagující složka se odměřuje v průběhu času. Lze vidět, že při známých způsobech reakční složka, která se přivádí do nádoby jako první je na počátku odměřování druhé složky v mnohonásobném molárním přebytku. Poměr mezi reakční složkou, která byla jako první uvedena do nádoby a reakční složkou, která se odměřuje, poté konstantně klesá v průběhu tohoto odměřování.
Způsob podle tohoto vynálezu lze provést semikontinuálně nebo kontinuálně. K. tomuto účelu je vhodné přivádět v podstatě stechiometricky ekvivalentní množství prvního vodného roztoku, počítané jako dithiokarbamát a druhého roztoku, počítané jako formaldehyd, to jest v podstatě dvojnásobek molámího množství formaldehydu do reakčního prostoru za jednotku času. „V podstatě stechiometricky ekvivalentním množství“ je takové množství, které se rovná, v rozmezí 20 %, přednostně v rozmezí 10 %, stechiometricky požadovanému množství dané reagující složky. Lze též použít množství vyšší, než je stechiometricky požadované množství složky, pokud se jednoduchými prostředky zabrání hromadění reakční složky použité v přebytku v reakční směsi. Například lze hromadění zabránit kontinuálním odstraňováním přebytku, například kontinuálním odstraňováním určitého množství matečného louhu, který se obdrží, jestliže se produkt odstraňuje z reakční směsi, jak se znázorňuje podrobněji níže.
Reaktory vhodné pro provedení kontinuálního způsobu reakce jsou běžné reaktory, jako je zejména kontinuálně míchaná reaktorová nádoba nebo kaskáda míchaných nádob. Je vhodné zajistit dobré míchání reakčních složek v reakčním prostoru. Zavedení prvního a/nebo druhého vodného reakčního roztoku se může provádět například takovým způsobem, že se určité množství reakční směsi spojitě odstraňuje z reakčního prostoru, mísí s prvním a/nebo druhým vodným reakčním roztokem a recirkuluje do reakčního prostoru. Odstraňování, míchání a recirkulace se provádějí například čerpáním reakční směsi přes odměřovací a mísicí oddíl, do kterého se dodává první a/nebo druhý roztok. Místo míchaných reaktorových nádob nebo kaskád míchaných nádob lze též použít trubkové reaktory, které jsou případně opatřené prvky, jako jsou statická míchadla.
Při spojení vodných roztoků se vytváří špatně rozpustný tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thion ve formě vodné suspenze. Při nepřetržitém provádění způsobu podle tohoto vynálezu se suspenze kontinuálně odebírá z reakčního prostoru při použití reaktorové kaskády z po-3CZ 304039 B6 sledního reaktoru této kaskády. Tuhá látka se připraví z výsledné suspenze obvyklými způsoby, například filtrací či centrifugací. Vhodná zařízení, jako jsou tlakové filtry, vakuové filtrační pásy, rotační bubnové filtry a centrifugy, jsou známá tomu, kdo má zkušenost v oboru. Veškerý matečný louh nebo určité množství matečného louhu, který zbývá, se může recirkulovat nebo odstraňovat z procesu. Hromadění kontaminujících složek nebo reakčních složek použitých v přebytku lze v systému předejít vypouštěním alespoň určitého množství matečného louhu.
Tuhá látka oddělená od matečného louhu se může promýt, například chladnou nebo teplou vodou. K tomuto účelu lze tuhou látku uvést do suspenze s promývacím médiem a následně oddělit.
Tuhá látka oddělená od matečného louhu a, je-li to třeba, promytá se může poté vysušit běžnými způsoby. Pro tento účel jsou vhodné pásové sušárny nebo použití fluidních vrstev.
V některých případech může být výhodné smísit vlhký koláč obdržený po odstranění matečného louhu s materiálem, který již byl vysušen, a podrobit tuto směs dalšímu sušení, aby se předešlo spékání v průběhu sušení. Když se tento způsob provádí spojitě, lze tohoto cíle dosáhnout recirkulací určitého množství vysušené látky.
Preferuje se spojení prvního a druhého vodného roztoku za přítomnosti zárodků krystalů tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu. Navíc přídavek očkovacích krystalů umožňuje ovlivnění distribuce velikosti částic a/nebo sypnou měrnou hmotnost výsledného produktu ve formě částic. Látka použitá jako krystaly pro naočkování je jemně rozmělněný tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thion, například v množství 1,5 až 10 molámích %, přednostně 2,5 až 7,5 molámích %, zejména 3 až 6 molámích % vztaženo k použitému methylamonium-(Nmethyldithiokarbamátu). Přednostně se používají očkovací krystalky s velikostí částic menší než 100 pm. Obvykle by 90 % těchto krystalků mělo mít rozměr částice mezi 50 a 5 pm. Zvláště se preferuje distribuce velikosti částic očkovacích krystalků, při které je 100 % částic menších než 100 pm, zhruba 90 % je mezi 50 a 1 pm a zhruba 10 % menších než 5 pm.
Pro dosažení co nejjednotnější distribuce očkovacích krystalků v reakční směsi se tyto očkovací krystalky přednostně přidávají k reakční směsi ve formě vodné suspenze.
Očkovací krystalky požadované velikosti částic lze obdržet rozmělňováním, například mletím předem připraveného tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu. V jednom možném ztělesnění tohoto vynálezu se obdrží očkovací krystalky vhodného rozměru podrobením tuhé látky ve formě částic odebrané z reakčního prostoru pro třídění podle rozměru s obdržením jemných podílů a hrubých částic, po kterém se jemné podíly recirkulují do reakčního prostoru jako očkovací krystalky a hrubé částice se vypouštějí z procesu jako produkt. Třídění podle rozměru lze provádět ve stavu suspenze i v suchém stavu. Pro provedení třídicí operace v suchém stavu se tuhá látka předem oddělí z matečného louhu a vysuší. Obdržené jemné podíly lze suspendovat ve vodném prostředí pro recirkulaci do reakčního prostoru. Vhodná zařízení pro třídění podle rozměru jsou například hydrocyklony a vlhká síta pro prosévání suspendovaných částic a cyklony, síta či sítové filtry pro dělení vysušených částic.
Pro přípravu prvního vodného roztoku se obecně používá způsob, při kterém se nejprve vodný roztok methylaminu, je-li to třeba se současným použitím alkylendiaminu, jak se popisuje níže, zpracuje sulfidem uhličitým. Reakce vodného methylaminového roztoku, v případě potřeby se současným použitím alkylendiaminu, se sulfidem uhličitým se může provádět nepřetržitě, semikontinuálně nebo vsádkovým způsobem. Nepřetržitou reakci lze provádět v jakýchkoliv reaktorech vhodných pro toto použití, například v reakčních směsích nebo v reaktorech s tryskovou smyčkou, přednostně v míchaných nádobách. Pro dosažení co nejúplnější reakce se doporučuje použít kaskádu reaktorů složenou z alespoň jednoho hlavního reaktoru a sekundárního reaktoru.
-4--í? -- +' * ť ’Χ.ί-ί >-5| Λ4Α.Α /> -5-J j ..
Pro přípravu prvního vodného roztoku se preferuje použití přebytku sulfidu uhličitého. Nezreagovaný sulfid uhličitý se odděluje z vodného roztoku dithiokarbamátu jako fáze o vyšší hustotě. Je výhodné odstranit sulfid uhličitý tak, aby jej zbývalo méně než 0,5 hmotnostních %, lépe méně než 0,3 hmotnostních %, nejlépe méně než 0,1 hmotnostních %, vztaženo k prvnímu vodnému roztoku před jeho spojením s druhým vodným roztokem. Větší množství přebytečného sulfidu uhličitého mají snahu vytvářet dispergované kapičky, které interferují se srážením při následné reakci s vodným roztokem formaldehydu následkem flotace a které mohou nežádoucím způsobem vést ke zvýšené tvorbě ultrajemných částic s rozměrem částice menším než například 10 pm. Oddělení nezreagovaného sulfidu uhličitého lze dosáhnout například usazením a následnou fázovou separací. Pro usazení se směs vodného karbamátového roztoku a nezreagovaného sulfidu uhličitého ponechává přejít do klidové zóny. To se vhodným způsobem provádí nepřetržitě provozovanou nádobou fázové separace v horizontální poloze, kterou prochází pomalý tok. Vzhledem k různým hustotám fází se emulze odděluje v gravitačním poli takovým způsobem, že jsou obě fáze přítomné koherentně a v podstatě bez cizích fází jedna nad druhou.
Nevýhodou odstraňování fáze sulfidu uhličitého ve velkém množství jsou velmi dlouhé časy usazování. Pro dosažení rychlejší fázové separace se s výhodou používá jedna či více koalescenčních hladin v integrovaném zařízení pro fázovou separaci nebo v zařízení pro fázovou separaci, které je umístěné směrem po proudu. Obecně vhodné jsou separátory s koalescenčními zařízeními, jako jsou náplně, koalescenční povrchy nebo elementy s jemnými komůrkami, kterými musí protékat emulze, která se má separovat. Je-li to vhodné, odstraní se nejprve většina nezreagovaného sulfidu uhličitého a vodný roztok, který dosud obsahuje jemně dispergované kapičky sulfidu uhličitého, prochází aparaturou se zařízeními podporujícími koalescenci a spojená fáze sulfidu uhličitého se odděluje.
Zpravidla zařízení s koalescenčními fázemi představují sloupce plechů se zvlněnými či šikmými povrchy, ke kterým přilnou dispergované částice a nejprve vytvoří film. Pokud tento film pokrývá jednotlivý plech a je dostatečně silný, vytvářejí se na hraně plechu velké kapky dispergované fáze a odkapávají dolů. Následně vytvářejí vrstvu v separátoru, kterou lze snadno oddělit mechanickými prostředky. V případě zařízení s drobnými komůrkami nutí vnitřní struktura elementů jemné kapičky ke kontaktu s vnitřním povrchem a ty vytvářejí film a opouštějí dutou strukturu elementů s jemnými komůrkami tak, jak se spojují do větších kapek. Vhodný náplňový materiál představuje náplň konvečně užívanou při destilaci. Emulze, která se má separovat, přednostně prochází náplní. Smáčení velkého povrchu náplně vede ke koalescenci a současně se kapky slévají navzájem při svém pohybu.
Výhodná jsou pórovitá zařízení ve formě filtračních kartridží vytvořených například z porézního polypropylenu. Zvláště vhodný je střední rozměr póru těchto porézních zařízení menší než 50 pm.
Jelikož nejen reakce disulfidu uhličitého s methylaminem, avšak též reakce methylamonium-(Nmethyldithiokarbamátu) s formaldehydem je exothermní, přičemž meziprodukt a produkt jsou citlivé na vysoké teploty, doporučuje se provádět tuto reakci s chlazením. Obecně reakce probíhají s dostatečnou rychlostí při teplotách převyšujících 10 °C, zatímco teploty převyšující 50 °C vedou ke zvýšené tvorbě nežádoucích vedlejších produktů. Reakce se proto obvykle provádějí při teplotě 20 až 40 °C.
V preferovaných ztělesněních způsobu podle tohoto vynálezu zahrnuje první vodný roztok, navíc k methylamonium-(N-methylthiokarbamátu), alespoň jeden alkylendiamin a/nebo jeho reakční produkty se sulfidem uhličitým. Je vhodné, když první vodný roztok obsahuje 0,1 až 10 molárních %, přednostně 0,2 až 5 molámích %, zejména 0,5 až 1,5 molámích % alkylendiaminu, vztaženo na množství základního methylaminu. Vhodné alkylendiaminy mají obecný vzorec I
-5CZ 304039 B6
R'-NH-A-NH-R2 (I), ve kterém
R1 a R2 jsou nezávisle na sobě atomy vodíku nebo C1-C4 alkylové skupiny a
A je přímý či rozvětvený řetězec C2-C8 alkylenu, přednostně 1,2-ethylenu, 1,2-propylenu, 1,3-propylenu nebo 1,4-butylenu.
Preferované alkylendiaminy jsou ty, které se popisují ve WO 93/13 085. Mezi nimi se preferují ethylendiamin, l-(N-methylamino)-2-aminoethan, 1,2-di(N-methylamino)ethan, 1,2-diaminopropan, l,2-di(N-methylamino)propan a l-(N-methylamino)-2-aminopropan. Zvláště se preferuje ethylendiamin. Lze použít čisté sloučeniny, avšak též směsi těchto sloučenin.
Použití alkylendiaminů se dvěma primárními aminoskupinami, například podle obecného vzorce I, ve kterém R1 = R2 = H v daném ethylendiaminu se preferuje. Ukazuje se, že zvláště výhodné distribuce velikosti částic lze obdržet, pokud alkylendiamin a jeho možné reakční produkty se sulfidem uhličitým, to jest jeho reakční produkt s jedním molem sulfidu uhličitého (N-aminoalkyldithiokarbamát) a jeho reakční produkt se 2 moly sulfidu uhličitého (alkylen-N,N'-bis(dithiokarbamát)), jsou přítomné v konkrétním vzájemném molámím poměru v prvním vodném roztoku. Tento první vodný roztok přednostně obsahuje alkylendiamin, N-aminoalkyldithiokarbamát a alkylen-N,N'-bis(dithiokarbamát) v molámím poměru 1:0,5:0,5 až 1:10:10, zejména 1:1:1 až 1:10:6. Volné aminoskupiny ethylenaminu nebo reakčních produktů s 1 mol sulfidu uhličitého mohou být v protonované formě. Zpravidla jsou dithiokarbamátové funkční skupiny přítomné ve formě N-methylamonné soli nebo vnitřní soli spolu s amonnou skupinou přítomnou v rámci téže molekuly. Molámí poměr alkylendiaminů a jeho reakčních produktů se sulfidem uhličitým se přednostně stanoví nepřímo analýzou produktů obdržených po reakci prvního a druhého vodného roztoku. Alkylendiamin obecného vzorce I, ve kterém R1 = R2 = H, tedy reaguje se 2 moly N-methyldithiokarbamátu a 4 moly formaldehydu s obdržením sloučeniny vzorce 1, Naminoalkyldithiokarbamát reaguje s 1 mol N-methyldithiokarbamátu s 1 mol methylamonných iontů a 4 mol formaldehydu s obdržením sloučeniny vzorce 2, a alkylen-N,N'-bis(dithiokarbamát) reaguje se 2 mol N-methylamonných iontů a 4 mol formaldehydu s obdržením sloučeniny vzorce 3.
-6CZ 304039 B6
Látky vzorců 1, 2 a 3 lze vhodným způsobem oddělit z obdrženého produktu (navíc k hlavní složce tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu) a stanovit kvantitativně vysokovýkonnou kapalinovou chromatografií.
Moiámí poměr alkylendiaminu a jeho reakčních produktů se sulfidem uhličitým v prvním vodném roztoku lze řídit změnou pořadí, ve kterém se mísí methylamin, sulfid uhličitý a alkylendiamin a/nebo změnou času ponechaného před přídavkem další reakční složky. Proto se pro přípravu prvního vodného roztoku preferuje, aby nejprve zreagoval vodný roztok methylaminu se sulfidem uhličitým a poté se k výslednému roztoku přidá alkylendiamin. Přednostně se 60 až io 90% reakce mezi methylaminem a sulfidem uhličitým uskuteční v okamžiku, kdy se přidá alkylendiamin. Reakci mezi methylaminem a sulfidem uhličitým lze sledovat například odběrem vzorků, sledováním pH nebo sledováním reakční enthalpie. Při použití kaskády reaktorů pro přípravu prvního vodného roztoku se přednostně alkylendiamin odměřuje do druhého reaktoru pro úpravu výše popsaného poměru mezi alkylendiaminem a jeho reakčními produkty se sulfi15 dem uhličitým.
Je výhodné provádět reakci prvního a druhého vodného roztoku za přítomnosti malých množství elektrolytů. Toho se vhodně dosahuje použitím nikoliv demineralizované vody, avšak vodovodní či říční vody pro přípravu prvního vodného roztoku nebo pro zředění reakční směsi. Přítomnost malého množství elektrolytu pravděpodobně zabraňuje elektrostatickému nabíjení a aglomeraci srážených částic. Obecně jsou vhodná množství elektrolytu taková, která odpovídají měrné vodivosti 500 až 1000 pS/cm.
Při provádění způsobu podle tohoto vynálezu a/nebo při přípravě roztoku methylamonium-(N25 methylthiokarbamátu) se obecně obdrží odpadní vzduch, který je kontaminovaný sulfidem uhličitým a podle úředních vyhlášek a podobně tento odpadní vzduch nelze jednoduše vypouštět do životního prostředí. Odpadní vzduch obsahující sulfid uhličitý může být zbaven sulfidu uhličitého adsorpcí na vhodných adsorbantech, jako je aktivní uhlí, nebo promytím alkalickými kapalinami, například vodným roztokem hydroxidu sodného nebo primárními, sekundárními či terciárními aminy. V preferovaném ztělesnění se tento odpadní plyn promývá vodným roztokem methylaminu a v průběhu tohoto procesu se vytváří methylamonium-(N-methyldithiokarbamát) při eliminaci většiny sulfidu uhličitého z odpadního vzduchu. Methylaminový roztok obsahující určité množství sulfidu uhličitého lze poté s výhodou použít pro přípravu prvního vodného roztoku ve způsobu podle tohoto vynálezu. V nepřetržitém způsobu se s výhodou používá promývání plynu methylaminovým roztokem sloužícím jako výchozí látka.
Jako alternativní způsob nebo navíc lze promytí plynu provést alkylendiaminem, buď ve formě vodného roztoku, nebo, pokud je alkylendiamin dostatečně tekutý při teplotě místnosti, přímo touto látkou. V souladu s preferovaným ztělesněním způsobu podle tohoto vynálezu se alkylendi40 amin obdržený v průběhu tohoto způsobu, který obsahuje určité množství sulfidu uhličitého, s výhodou použije pro přípravu prvního vodného roztoku obsahujícího methylamonium-(Nmethylthiokarbamát), jak se popisuje výše.
Stopy železitých iontů, které vznikají například korozí použitých nádob nebo které jsou přítomny v provozní vodě, mohou vést k nežádoucím změnám zbarvení výsledného tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu. Tuto barvu lze zesvětlit přídavkem chelatotvomých prostředků, jako je kyselina nitrilotrioctová, ethylendiamintetraoctová, N-(2-hydroxyethyl)ethylendiamintrioctová, diethylentriaminpentaoctová, které lze všechny použít ve formě volné kyseliny nebo ve formě solí alkalických kovů, přednostně ve formě sodné soli. Přidání komplexotvomého prostředku lze provést v jakémkoliv požadovaném okamžiku procesu podle tohoto vynálezu nebo v průběhu reakce methylaminu se sulfidem uhličitým, přednostně v průběhu reakce sulfidu uhličitého a methylaminu. Vhodná množství jsou například 0,05 až 0,5 hmotnostních %, vztaženo k hmotnosti vytvářeného tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu.
-7CZ 304039 B6
Příklady provedení vynálezu
Tento vynález se podrobněji znázorňuje příklady a srovnávacími příklady, které následují.
Srovnávací příklad A (vsádkové srážení)
2530,1 g vody, 2476,8 g 40% vodného roztoku monomethylaminu, 20,7 g ethylendiaminu a 1540,5 g sulfidu uhličitého reaguje za hodinu při 35 °C v kaskádě tvořené dvěma 41itrovými reaktory, které jsou spolu spojeny prostřednictvím barometrického vypouštění. Obdržená suspenze prochází filtrační kartridží, která pracuje jako koalescenční filtr. Následující fázová separace přebytečného sulfidu uhličitého poskytuje 6351,8 g methylamonium-(N-methyldithiokarbamátu) ve formě 36,5 % vodného roztoku (zbytkový obsah sulfidu uhličitého zhruba 0,05 hmotnostních %) za hodinu.
160 litrový reaktor se naplní při teplotě 20 °C 79,8 kg vody, 26,61 kg 40% roztoku formaldehydu a 1,42 kg očkovacího materiálu (střední rozměr částic < 50 pm) a celkem se odměřuje 61 kg methylamonium-(N-methyldithiokarbamátu) v průběhu 2 h ve formě 36,5% vodného roztoku. Po filtraci se obdrží 27,4 kg produktu dazomet.
Velikosti částic: 42,0% <100pm
98,4 % 99,6 % 99,8 % < 200 pm < 300 pm < 400 pm
Měrná sypná hmotnost: 0,69 kg/litr
Hodnota L (UV-VIS): 63,1 (stanovení reflektometrií, kde 100 = úplný odraz, 0 = úplná absorpce standardního světla)
Příklad B (nepřetržité srážení bez naočkování krystalky)
1686,7 g vody, 1651,2 g 40% vodného roztoku monomethylaminu, 11,1 g ethylendiaminu a 1027,0 g sulfidu uhličitého reaguje za hodinu při teplotě 35 °C v kaskádě tvořené dvěma 4 litrovými reaktory propojenými spolu navzájem prostřednictvím barometrického vypouštění a ethylendiamin se odměřuje do druhého reaktoru. Suspenze prochází filtrační kartridží, která pracuje jako koalescenční filtr. Po fázové separaci přebytečného sulfidu uhličitého se získá 4234,5 g methylamonium-(N-methyldithiokarbamátu) za hodinu ve formě 36,5 % vodného roztoku (zbytkový obsah sulfidu uhličitého zhruba 0,05 hmotnostních %).
2301,2 g methylamonium-(N-methyldithiokarbamátu) ve formě 36,5% vodného roztoku, 993,0 g 40% roztoku formaldehydu a 3078,7 g recirkulovaného matečného louhu se odměřuje za hodinu při teplotě 25 °C do 71itrového reaktoru. Centrifugace poskytuje 1146,7 g produktu dazomet se zbytkovou vlhkostí.
Velikosti částic: 0,1% < 100 pm
25,6 % 91,6% 96,4 % < 200 pm < 300 pm < 400 pm
Měrná sypná hmotnost: 0,49 kg/litr
Výše popsané sloučeniny 1, 2 a 3 (kde A = 1,2-ethylen) jsou přítomny v poměru 33:34:33. Hodnota L (UV-VIS): 77,0
Přídavek 3 g dvoj sodné soli kyseliny ethylendiamintetraoctové za hodinu v průběhu reakce methylaminu a sulfidu uhličitého poskytuje dazomet s hodnotou barvy 92,3.
Příklad C (nepřetržité srážení s přidáváním očkovacích krystalků) ío 57,7 kg monomethylaminu-(N-methyldithiokarbamátu) ve formě 36,5 % vodného roztoku připraveného podle popisu v příkladu B, 28,1 kg 40% roztoku formaldehydu, 83,6 kg vody a 1,0 kg krystalků pro naočkování (střední velikost částice < 50 pm) reaguje za hodinu v reaktoru o obsahu 160 litrů. Výsledný dazomet má následující vlastnosti.
15 Velikosti částic: 6,8 % < 100 pm
73,6 % < 200 pm
95,6 % < 300 pm
98,6 % < 400 pm
Měrná sypná hmotnost: 0,68 kg/litr
Příklad D (nepřetržité srážení s přidáváním očkovacích krystalků)
28,85 kg methylamonium-(N-methyldithiokarbamátu) ve formě 36,5 % vodného roztoku připraveného podle popisu v příkladu B, 14,05 kg 40% roztoku formaldehydu, 41,8 kg vody a 1,0 kg krystalků pro naočkování (střední velikost částice < 50 pm) reaguje za hodinu v reaktoru o obsahu 160 litrů. Výsledný dazomet má následující vlastnosti.
Velikosti částic: 2 % <100 pm
50,4 % < 200 pm
93,2 % < 300 pm
96,8 % < 400 pm

Claims (10)

1. Způsob přípravy produktu ztetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thiadiazin-2-thionu, který má takovou distribuci částic, že méně než 7 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 100 pm, nad 50 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 200 pm, nad 90 % hmotnostních těchto částic má průměr částic menší než 300 pm a nad 95 % hmotnostních těchto
45 částic má průměr částic menší než 400 pm, vy z n ač u j í cí se t í m , že se spojí první vodný roztok obsahující methylamonium-(N-methyldithiokarbamát) s druhým vodným roztokem obsahujícím formaldehyd s následujícím oddělením a vysušením výsledné tuhé látky, při kterém se první a druhý vodný roztok spojuje takovým způsobem, že poměr mezi koncentracemi dithiokarbamátových funkčních skupin a formaldehydu je v reakční směsi v průběhu trvání reakce
50 konstantní neboje v rozmezí ± 20 % stechiometricky požadovaného množství použitého reakčního činidla, a tuhá látka se oddělí z výsledné suspenze.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hmotnostní toky prvního a druhého vodného roztoku, které se uvádějí současně do reakčního prostoru, jsou takové, že se za jed-9CZ 304039 B6 notku času přivádějí stechiometricky ekvivalentní množství dithiokarbamátových funkčních skupin a formaldehydu nebo množství dithiokarbamátových funkčních skupin a formaldehydu, která jsou v rozmezí ± 20 % stechiometricky požadovaného množství použitého reakčního činidla.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se první a druhý roztok spojuje za přítomnosti tetrahydro-3,5-dimethyl-l,3,5-thíadiazin-2-thionu s velikostí částic menší než 100 pm.
4. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že první vodný roztok obsahuje navíc alkylendiamin obecného vzorce I
R'-NH-A-NH-R2 (I), ve kterém
R1 a R2 jsou navzájem nezávisle atom vodíku nebo alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku a A znamená přímý řetězec nebo alkylenovou skupinu se 2 až 8 atomy uhlíku, a/nebo jeho reakční produkty se sulfidem uhličitým.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že první vodný roztok obsahuje alkylendiamin obecného vzorce I, N-aminoalkyldithiokarbamát a alkylen-N,N'-bis(dithiokarbamát) v molárním poměru 1:0,5:0,5 až 1:10:10.
6. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se první vodný roztok obdrží reakcí vodného roztoku methylaminu se stechiometrickým přebytkem sulfidu uhličitého a nezreagovaný sulfid uhličitý se odstraňuje s dosažením koncentrace nižší než 0,5 % hmotnostního, vztaženo na vodný roztok.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že první vodný roztok pro odstranění nezreagovaného sulfidu uhličitého prochází aparaturou obsahující elementy zvyšující koalescenci a sulfid uhličitý obdržený touto koalescencí se oddělí fázovou separací.
8. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se první a druhý roztok uvádějí do styku za přítomnosti chelátotvomého prostředku, který váže železité ionty.
9. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 6až8, vyznačující se tím, že použitým prvním vodným roztokem je vodný roztok N-methylaminu obsahující určité množství sulfidu uhličitého, který se obdrží při zpracování odpadního vzduchu, který obsahuje sulfid uhličitý, ze kterého se tento sulfid uhličitý vymývá vodným roztokem methylaminu.
10. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 4až9, vyznačující se tím, že použitým alkylendiaminem je alkylendiamin obecného vzorce I obsahující určité množství sulfidu uhličitého, přičemž alkylendiamin se dostává při zpracování odpadního vzduchu, který obsahuje sulfid uhličitý, ze kterého se tento sulfid uhličitý vymývá alkylendiaminem nebo jeho vodným roztokem.
CZ20030442A 2000-08-17 2001-08-16 Zpusob prípravy prostredku z tetrahydro-3,5-dimethyl-1,3,5-thiadiazin-2-thionu obsahujícího cástice CZ304039B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10040194 2000-08-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ304039B6 true CZ304039B6 (cs) 2013-09-04

Family

ID=7652733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20030442A CZ304039B6 (cs) 2000-08-17 2001-08-16 Zpusob prípravy prostredku z tetrahydro-3,5-dimethyl-1,3,5-thiadiazin-2-thionu obsahujícího cástice

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6693191B2 (cs)
EP (1) EP1309578B1 (cs)
JP (1) JP5025067B2 (cs)
KR (1) KR100804884B1 (cs)
CN (1) CN1274679C (cs)
AR (2) AR030370A1 (cs)
AT (1) ATE259793T1 (cs)
AU (2) AU2001295475B2 (cs)
BR (1) BR0113303B1 (cs)
CA (1) CA2418972C (cs)
CZ (1) CZ304039B6 (cs)
DE (1) DE50101522D1 (cs)
DK (1) DK1309578T3 (cs)
EA (1) EA005202B1 (cs)
ES (1) ES2215932T3 (cs)
HU (1) HU228793B1 (cs)
IL (2) IL154094A0 (cs)
MX (1) MXPA03000679A (cs)
PL (1) PL199754B1 (cs)
SK (1) SK285932B6 (cs)
TW (1) TW559622B (cs)
WO (1) WO2002014296A1 (cs)
ZA (1) ZA200302068B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5941406B2 (ja) * 2009-07-14 2016-06-29 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se 有機殺有害生物化合物の水性懸濁液を調製するための方法
CN106831649B (zh) * 2016-12-27 2019-09-27 浙江海正化工股份有限公司 一种棉隆制备工艺

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2838389A (en) 1952-09-03 1958-06-10 Union Carbide Corp Method of combatting weeds
FR1554038A (cs) * 1968-01-12 1969-01-17
JPS552620A (en) * 1978-06-20 1980-01-10 B Ee S F Japan Kk Granular agent of soil disinfection
JPS59210073A (ja) * 1983-05-13 1984-11-28 Sanshin Kagaku Kogyo Kk 微粒状チアジアジン誘導体の製造方法
DD289055A5 (de) * 1989-09-05 1991-04-18 Chemie Ag Bitterfeld-Wolfen,De Verfahren zur antimikrobiellen ausruestung von waessrigen kunstharzdispersionen
IL104081A (en) 1991-12-21 1996-05-14 Basf Ag Preparation of de facto dust-free granules of tetrahydro - 3, 5 - dimethyl-1, 3, 5 - thiodiazine 2 - thion

Also Published As

Publication number Publication date
AR030370A1 (es) 2003-08-20
BR0113303A (pt) 2003-12-30
CN1274679C (zh) 2006-09-13
ES2215932T3 (es) 2004-10-16
IL154094A (en) 2008-06-05
AU2001295475B2 (en) 2006-05-25
SK285932B6 (sk) 2007-11-02
KR100804884B1 (ko) 2008-02-20
ZA200302068B (en) 2004-03-15
EA200300221A1 (ru) 2003-08-28
DE50101522D1 (de) 2004-03-25
AU9547501A (en) 2002-02-25
PL361460A1 (en) 2004-10-04
ATE259793T1 (de) 2004-03-15
EP1309578B1 (de) 2004-02-18
US20030176692A1 (en) 2003-09-18
HU228793B1 (en) 2013-05-28
KR20030022399A (ko) 2003-03-15
PL199754B1 (pl) 2008-10-31
EP1309578A1 (de) 2003-05-14
CA2418972A1 (en) 2003-02-11
WO2002014296A1 (de) 2002-02-21
CA2418972C (en) 2010-03-23
HUP0300766A3 (en) 2007-07-30
DK1309578T3 (da) 2004-06-28
HUP0300766A2 (hu) 2003-09-29
AR098036A2 (es) 2016-04-27
JP5025067B2 (ja) 2012-09-12
US6693191B2 (en) 2004-02-17
MXPA03000679A (es) 2003-06-06
TW559622B (en) 2003-11-01
CN1447802A (zh) 2003-10-08
EA005202B1 (ru) 2004-12-30
IL154094A0 (en) 2003-07-31
SK1922003A3 (en) 2003-08-05
BR0113303B1 (pt) 2013-03-05
JP2004506625A (ja) 2004-03-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8758719B2 (en) Process for converting FGD gypsum to ammonium sulfate and calcium carbonate
Tashiro et al. Removal of mercuric ions by systems based on cellulose derivatives
EP3250721A1 (en) Partially continuous countercurrent process for converting gypsum to ammonium sulfate and calcium carbonate
US6355221B1 (en) Process for removing soluble fluoride from a waste solution containing the same
CZ304039B6 (cs) Zpusob prípravy prostredku z tetrahydro-3,5-dimethyl-1,3,5-thiadiazin-2-thionu obsahujícího cástice
CN1350529A (zh) 拒嗪酮的溶剂化物
DE60112315T2 (de) Verfahren zur entfernung von verunreinigungen in harnstoffhydrolysereaktoren
CN1140506C (zh) 胍衍生物的制备方法
RU2434873C2 (ru) Способ получения твердого трифенилборпиридина или его аддукта
US2848481A (en) New guanidine compounds, their preparation and use as reagents for picric acid
US11524931B2 (en) Process for drying N,N-dimethyl glycinate salte
KR890005329B1 (ko) 트리에틸렌 디아민의 유동성 향상방법 및 그 조성물
SU1104133A1 (ru) Полиаддукт мочевины с дивиниловым эфиром диэтиленгликол как микродобавка к бутиловому ксантогенату кали при флотации свинцово-цинковых руд
WO2022049555A1 (en) A free-flowing food grade sodium nitrite and production method thereof
WO2001068535A1 (en) Rapidly-dissolving halogenated hydantoin powders having improved flow, reduced dust, improved wetability, and increased bulk densities
JP2001181254A (ja) クレアチンの精製法
CS243558B1 (en) Alkyldithiocarbamide acids&#39; concentrated fine-dispersed metal salts preparation method
PL79709B1 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20210816