CZ303578B6 - Okrouhlý pletací stroj - Google Patents

Okrouhlý pletací stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ303578B6
CZ303578B6 CZ20110645A CZ2011645A CZ303578B6 CZ 303578 B6 CZ303578 B6 CZ 303578B6 CZ 20110645 A CZ20110645 A CZ 20110645A CZ 2011645 A CZ2011645 A CZ 2011645A CZ 303578 B6 CZ303578 B6 CZ 303578B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coupled
cutting disc
knitting machine
circular knitting
electric motor
Prior art date
Application number
CZ20110645A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2011645A3 (cs
Inventor
Bílek@Martin
Skrivánek@Josef
Kopal@Jaroslav
Váša@Petr
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ20110645A priority Critical patent/CZ303578B6/cs
Publication of CZ2011645A3 publication Critical patent/CZ2011645A3/cs
Publication of CZ303578B6 publication Critical patent/CZ303578B6/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Machines (AREA)

Abstract

Okrouhlý pletací stroj obsahuje jehelní válec (1) spražený s elektromotorem (4), který je propojený s rídicí jednotkou (13), pricemž nad jehelním válcem (1) je usporádaný prístrojový talír (5) spražený s dalším elektromotorem (7), který je propojený s rídicí jednotkou (13), a strihací kotouc (8). Strihací kotouc (8) je usporádaný samostatne pohyblive nezávisle na prístrojovém talíri (5) a je spražený s vlastním elektromotorem (12), který je propojený s rídicí jednotkou (13).

Description

V současné době je známá řada různých konstrukcí okrouhlých pletacích strojů určených především pro výrobu punčochového zboží. Ve všech případech přitom tyto pletací stroje obsahují poháněný jehelní válec a nad ním uspořádaný poháněným přístrojový talíř, ke kterému je pevně připojen střihači (pilový) kotouč určený pro stříhání konců a začátků nití při střídání vodičů. Ve valné většině případů se pro pohon těchto prvků využívá jeden centrální pohon - elektromotor, a převodové mechanismy tvořené ozubenými koly. Pro snížení prostorových nároků tohoto řešení byly postupně navrženy další dva systémy, U prvního z nich, známého například zCZ 1986—
1550 jsou přístrojový talíř a jehelní válec zvlášť spřažený s individuálními elektromotory, zatímco u druhého, známého například z CZ 1987-5382 jsou oba tyto prvky spřažený s jedním společným elektromotorem a přístrojový talíř navíc s dalším pomocným elektromotorem. Nevýhodou obou těchto řešení je pevné spojení stříhacího kotouče s přístrojovým talířem, při kterém oba tyto prvky vykonávají společný pohyb, přičemž ve skutečnosti jsou požadavky na pohyb každého z nich zcela odlišné. Díky tomu působí během provozu okrouhlých pletacích strojů na jejich rám poměrně velké dynamické namáhání a současně je spotřebováváno zbytečně vysoké množství energie, v důsledku čehož rostou jejich provozní náklady.
Cílem vynálezu je odstranit nevýhody stavu techniky návrhem nového typu okrouhlého pletacího stroje, u kterého by se střihači kotouč mohl pohybovat podle aktuálních požadavků, bez návaznosti na pohyb přístrojového talíře, případně jehelního válce.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu se dosáhne okrouhlým pletacím strojem, který obsahuje jehelní válec spřažený s prvním elektromotorem, nad kterým je uspořádaný přístrojový talíř spřažený s druhým elektromotorem a střihači (pilový) kotouč, jehož podstata spočívá v tom, že střihači kotouč je uspořádaný samostatně pohyblivě nezávisle na přístrojovém talíři a je spřažený s vlastním elektromoto40 rem, přičemž všechny elektromotory jsou propojeny s řídicí jednotkou.
S výhodou je střihači kotouč uložen nad přístrojovým talířem na stejném hřídeli.
V první z variant je přístrojový talíř uložen na hřídeli pevně a střihači kotouč volně otočně, při45 čemž je s vlastním elektromotorem spřažen prostřednictvím vhodného známého převodu, například řemenového převodu, řetězového převodu, převodu ozubenými koly, nebo magnetického převodu.
V druhé z variant je naopak přístrojový rám uložen na hřídeli volně otočně a střihači kotouč je na stejném hřídeli uložen pevně.
Ve všech variantách je pro dosažení požadovaného pohybu stříhacího kotouče výhodné, pokud je stříhací kotouč spřažen s krokovým elektromotorem.
- 1 CZ 303578 B6
Přehled obrázku na výkrese
Na přiloženém výkrese je na obr. 1 schematicky znázorněn řez okrouhlým pletacím strojem podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Podstata vynálezu bude vysvětlena na příkladu provedení okrouhlého pletacího stroje znázorněného na obr. 1. Známý okrouhlý pletací stroj obsahuje mj, jehelní válec 1 spřažený prostřednictvím převodu tvořeného ve znázorněném příkladu provedení ozubenými koly 2 a 3 s elektromotorem 4, který zajišťuje jeho pohon. Nad jehelním válcem Xje otočně uspořádán přístrojový talíř 5 s navěšovacími platinami 51 nebo pletacími jehlami uloženými v neznázorněných radiálních drážkách, který je bez stříhacího kotouče. Přístrojový talíř 5 je přitom pevně uložen na hřídeli 6 spraženém s elektromotorem 7, který zajišťuje jeho pohon. Vzhledem k tomu, že funkce těchto součástí, jejich možné konstrukční varianty a způsoby jejich uložení v neznázoměném rámu pletacího stroje jsou všeobecně známé a nejsou předmětem vynálezu. Na hřídeli 6 je nad přístrojovým talířem 5 volně otočně prostřednictvím náboje 81 s neznázoměným ložiskem uložen střihači (pilový) kotouč 8. Ten je prostřednictvím převodu, kterým je ve znázorněném příkladu provedení řemenový převod tvořený řemenicemi 9 a 10 a řemenem 11, spřažen s vlastním elektromotorem 12, s výhodou krokovým elektromotorem, který zajišťuje jeho pohon. Všechny tři elektromotory 4, 7 a 12 jsou přitom elektronicky propojeny s řídicí jednotkou 13, která řídí jejích chod dle nastaveného typu, vzoru a/nebo dalších parametrů výrobku, a tak vytváří polohovou vazbu mezi jehelním válcem 1, přístrojovým talířem 5 a stříhacím kotoučem 8. Díky tomuto uspořádání je pohyb stříhacího kotouče 8, na rozdíl od řešení známých ze stavu techniky, nezávislý na pohybu přístrojového talíře 5 i jehelního válce 1, což umožňuje vzájemně oddělit jejich pohyb dle aktuální potřeby. To je výhodné zejména z toho důvodu, že jehelní válec Ije v pohybu obvykle po celou dobu procesu pletení výrobku, stříhací kotouč 8 maximálně polovinu této doby a přístrojový talíř 5 během této doby provádí pouze několik málo otáček. Oddělení pohybů a pohonů těchto prvků tak přináší vedle zefektivnění pletacího procesu také nezanedbatelnou úsporu energie a snížení dynamického namáhání rámu pletacího stroje, jehož konstrukci je tak možno zjednodušit, případně odlehčit.
V dalším variantách provedení je střihači kotouč 8 spřažený s vlastním elektromotorem 12 jinými známými druhy převodu, například řetězovým převodem, převodem ozubenými koly, magnetickým převodem, kde je střihači kotouč 8 opatřen permanentními magnety, případně pomocným diskem s permanentními magnety, atd.
V jiných neznázorněných variantách provedení je uložení přístrojového talíře 5 a stříhacího kotouče 8 a jejich spřažení s pohonem řešeno opačně než ve variantě znázorněné na obr. 1, přičemž stříhací kotouč 8 je na hřídeli 6 spřaženém s vhodným elektromotorem 7, například krokovým, uložen pevně, zatímco přístrojový talíř 5 je na tomto hřídeli 6 uložen volně otočně a prostřednictvím vhodného převodu je spřažen s jiným elektromotorem 12. Obecně však může být střihači kotouč 8 uložen nezávisle na přístrojovém talíři 5 i jinak, například na samostatném hřídeli, apod.
Střihači kotouč 8 použitý u okrouhlého pletacího stroje podle vynálezu je přitom principielně stejný jako stávající stríkací kotouče, s tím rozdílem, že je opatřen nábojem 81, a případně dalšími a/nebo jinými prostředky pro spřažení s elektromotorem 12. V dalších variantách provedení vynálezu je možné vhodným způsobem upravit konstrukci a/nebo tvar břitu a/nebo přizpůsobit otáčky stříhacího kotouče 8, a to zejména pro zvýšení trvanlivost jeho břitu a prodloužení doby jeho používání.
Podstata vynálezu je použitelná u všech stávajících typů okrouhlých pletacích strojů, které využívají stříhací kotouč, bez ohledu na způsob spřažení jehelního válce I a přístrojového talíře 5 s elektromotorem/elektromotory, které zajišťují jejich pohyb. S výhodou je pak použitelná zejména u punčochových pletacích strojů.

Claims (9)

1. Okrouhlý pletací stroj, který obsahuje jehelní válec (l) spřažený s elektromotorem (4), který je propojený s řídicí jednotkou (13), přičemž nad jehelním válcem (1) je uspořádaný přístrojový talíř (5) spřažený s dalším elektromotorem (7), který je propojený s řídicí jednotkou (13), a stři15 hací kotouč (8), vyznačující se tím, že střihači kotouč (8) je uspořádaný samostatně pohyblivě nezávisle na přístrojovém talíři (5), a je spřažený s vlastním elektromotorem (12), kterýje propojený s řídicí jednotkou (13).
2. Okrouhlý pletací stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že střihači kotouč (8)
20 je uložen nad přístrojovým talířem (5) na stejném hřídeli (6).
3. Okrouhlý pletací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že přístrojový talíř (5) je na hřídeli (6) uložen pevně a střihači kotouč (8) je na stejném hřídeli (6) uložen volně otočně.
25
4, Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že stříhací kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (12) prostřednictvím řemenového převodu.
5. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že
30 střihači kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (12) prostřednictvím řetězového převodu,
6. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že stříhací kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (12) prostřednictvím převodu ozube35 nými koly.
7. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že stříhací kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (12) prostřednictvím magnetického převodu.
8. Okrouhlý pletací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že přístrojový talíř (5) je na hřídeli (6) uložen volně otočně a střihači kotouč (8) je na stejném hřídeli (6) uložen pevně.
9. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se
45 t í m , že stříhací kotouč (8) je spřažen s krokovým elektromotorem (12).
CZ20110645A 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj CZ303578B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110645A CZ303578B6 (cs) 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110645A CZ303578B6 (cs) 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2011645A3 CZ2011645A3 (cs) 2012-12-19
CZ303578B6 true CZ303578B6 (cs) 2012-12-19

Family

ID=47352391

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20110645A CZ303578B6 (cs) 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303578B6 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS227464B1 (en) * 1982-05-24 1984-04-16 Jindrich Novacek Circular knitting frame driving mechanism
CS254504B1 (en) * 1986-03-06 1988-01-15 Vladimir Salomoun Driver of the one cylinder round knitter
CS263323B1 (cs) * 1987-07-15 1989-04-14 Jan Trebic Kabatek Pohonné zařízení okrouhlého pletacího stroje
CN201212088Y (zh) * 2008-06-13 2009-03-25 广州市科赛恩电气技术有限公司 双电动机独立驱动的电子提花无缝针织机
EP2149630A1 (en) * 2008-07-30 2010-02-03 Deimo S.p.A. Circular knitting machine
CN101748592A (zh) * 2010-01-15 2010-06-23 上海工程技术大学 一种纬编针织面料的单层裁床

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS227464B1 (en) * 1982-05-24 1984-04-16 Jindrich Novacek Circular knitting frame driving mechanism
CS254504B1 (en) * 1986-03-06 1988-01-15 Vladimir Salomoun Driver of the one cylinder round knitter
CS263323B1 (cs) * 1987-07-15 1989-04-14 Jan Trebic Kabatek Pohonné zařízení okrouhlého pletacího stroje
CN201212088Y (zh) * 2008-06-13 2009-03-25 广州市科赛恩电气技术有限公司 双电动机独立驱动的电子提花无缝针织机
EP2149630A1 (en) * 2008-07-30 2010-02-03 Deimo S.p.A. Circular knitting machine
CN101748592A (zh) * 2010-01-15 2010-06-23 上海工程技术大学 一种纬编针织面料的单层裁床

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2011645A3 (cs) 2012-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101931290B (zh) 伺服双头绑线机
CN105200604A (zh) 一种整经机的纱架
CN102358992A (zh) 一种编织机的拨盘传动机构
CN204912394U (zh) 便于调整折弯角度的钢筋弯箍机
CN103194852A (zh) 用于处理至少两个织物幅的针织机
CN201766468U (zh) 伺服双头绑线机
CZ303578B6 (cs) Okrouhlý pletací stroj
JP2005526920A (ja) ノックオーバーシンカーの駆動装置付きの靴下類用円形編機
CN102877230A (zh) 缝纫机自动剪线装置
CZ23182U1 (cs) Okrouhlý pletací stroj
CN102677376A (zh) 一种织机的变径控制机构
CN205123511U (zh) 一种全伺服绑线机
EP2130962B1 (en) Method to produce textile articles with warp-knitting machines and machine to carry out such a method
KR20170094499A (ko) 경편기
CN105262284A (zh) 一种全伺服绑线机
CN203113051U (zh) 实现编织结构的装置
CN202705688U (zh) 缝纫机自动剪线装置
ATE499470T1 (de) Frottierwebmaschine und modulares gerät für eine frottierwebmaschine
KR102174945B1 (ko) 이중 바 경편기
CN104609253A (zh) 导纱器及纱线卷绕机
CN203846219U (zh) 电脑提花多功能双面无缝针织小圆机
CN205329286U (zh) 一种双针床经编机提花装置
CN105908350B (zh) 横机中的中山传动机构
CN105442176A (zh) 一种双针床经编机提花装置
CN202809169U (zh) 一种双摇床传动装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20161012