CZ23182U1 - Okrouhlý pletací stroj - Google Patents

Okrouhlý pletací stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ23182U1
CZ23182U1 CZ201124972U CZ201124972U CZ23182U1 CZ 23182 U1 CZ23182 U1 CZ 23182U1 CZ 201124972 U CZ201124972 U CZ 201124972U CZ 201124972 U CZ201124972 U CZ 201124972U CZ 23182 U1 CZ23182 U1 CZ 23182U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
knitting machine
circular knitting
cutting disc
coupled
electric motor
Prior art date
Application number
CZ201124972U
Other languages
English (en)
Inventor
Bílek@Martin
Skrivánek@Josef
Kopal@Jaroslav
Váša@Petr
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ201124972U priority Critical patent/CZ23182U1/cs
Publication of CZ23182U1 publication Critical patent/CZ23182U1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Machines (AREA)

Description

Okrouhlý pletací stroj
Technické řešení se týká okrouhlého pletacího stroje, který obsahuje jehelní válec spřažený s elektromotorem, nau kterým je uspořádaný přístrojový talíř spřažený s> elektromotorem a stříhací (pilový) kotouč.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známá řada různých konstrukcí okrouhlých pletacích strojů určených především pro výrobu punčochového zboží. Ve všech případech přitom tyto pletací stroje obsahují poháněný jehelní válec a nad ním uspořádaný poháněným přístrojový talíř, ke kterému je pevně připojen stříhací (pilový) kotouč určený pro stříhání konců a začátků nití při střídání vodičů. Ve valné většině případů se pro pohon těchto prvků využívá jeden centrální pohon - elektromotor, a převodové mechanismy tvořené ozubenými koly. Pro snížení prostorových nároku tohoto řešení byly postupně navrženy další dva systémy. U prvního z nich, známého například z CZ 1986-1550 jsou přístrojový talíř a jehelní válec zvlášť spřažený s individuálními elektromotory, zatímco u druhého, známého například z CZ 1987-5382 jsou oba tyto prvky spřažený s jedním společným elektromotorem a přístrojový talíř navíc s dalším pomocným elektromotorem. Nevýhodou obou těchto řešení je pevné spojení stříhacího kotouče s přístrojovým talířem, při kterém oba tyto prvky vykonávají společný pohyb, přičemž ve skutečnosti jsou požadavky na pohyb každého z nich zcela odlišné. Díky tomu působí během provozu okrouhlých pletacích strojů na jejich rám poměrně velké dynamické namáhání a současně je spotřebováváno zbytečně vysoké množství energie, v důsledku čehož rostou jejich provozní náklady.
Cílem technického řešení je odstranit nevýhody stavu techniky návrhem nového typu okrouhlého pletacího stroje, u kterého by se stříhací kotouč mohl pohybovat podle aktuálních požadavků, bez návaznosti na pohyb přístrojového talíře, případně jehelního válce.
Podstata technického řešeni
Cíle technického řešení se dosáhne okrouhlým pletacím strojem, který obsahuje jehelní válec spřažený s prvním elektromotorem, nad kterým je uspořádaný přístrojový talíř spřažený s druhým elektromotorem a stříhací kotouč, jehož podstata spočívá v tom, že stříhací kotouč je uspořádaný samostatně pohyblivě a je spřažený s vlastním elektromotorem, přičemž všechny elektromotory jsou propojeny s řídicí jednotkou.
S výhodou je stříhací kotouč uložen nad přístrojovým talířem na stejném hřídeli.
V první z variant je přístrojový talíř uložen na hřídeli pevně a stříhací kotouč volně otočně, přičemž je s vlastním elektromotorem spřažen prostřednictvím vhodného známého převodu, například řemenového převodu, řetězového převodu, převodu ozubenými koly, nebo magnetického převodu.
V druhé z variant je naopak přístrojový talíř uložen na hřídeli volně otočně a stříhací kotouč je na stejném hřídeli uložen pevně.
Ve všech variantách je pro dosažení požadovaného pohybu stříhacího kotouče výhodné, pokud je stříhací kotouč spřažen s krokovým elektromotorem.
Přehled obrázků na výkrese
Na přiloženém výkrese je na obr. 1 schematicky znázorněn řez okrouhlým pletacím strojem podle technického řešení.
- 1 CZ 23182 Ul
Příklady provedeni technického řešeni
Podstata technického řešení bude vysvětlena na příkladu provedení okrouhlého pletacího stroje znázorněného na obr. 1. Známý okrouhlý pletací stroj obsahuje mj. jehelní válec I spřažený prostřednictvím převodu tvořeného ve znázorněném příkladu provedení ozubenými koly 2 a 3 s elektromotorem 4, který zajišťuje jeho pohon. Nad jehelním válcem 1 je otočně uspořádán přístrojový talíř 5 s navěšovacími platinami 51 nebo pletacími jehlami uloženými v neznázorněných radiálních drážkách, který je bez stříhacího kotouče. Přístrojový talíř 5 je přitom pevně uložen na hřídeli 6 spřaženém s elektromotorem 7, který zajišťuje jeho pohon. Vzhledem k tomu, že funkce těchto součástí, jejich možné konstrukční varianty a způsoby jejich uložení v neznázoměném rámu pletacího stroje jsou všeobecně známé a nejsou předmětem technického řešení. Na hřídeli 6 je nad přístrojovým talířem 5 volně otočně prostřednictvím náboje 81 s neznázoměným ložiskem uložen střihači (pilový) kotouč 8. Ten je prostřednictvím převodu, kterým je ve znázorněném příkladu provedení řemenový převod tvořený řemenicemi 9 a 10 a řemenem JT. spřažen s vlastním elektromotorem 12, s výhodou krokovým elektromotorem, který zajišťuje jeho pohon. Všechny tři elektromotory 4, 7 a 12 jsou přitom elektronicky propojeny s řídicí jednotkou 13. která řídí jejich chod dle nastaveného typu, vzoru a/nebo dalších parametrů výrobku, a tak vytváří polohovou vazbu mezi jehelním válcem I, přístrojovým talířem 5 a stříhacím kotoučem 8. Díky tomuto uspořádání je pohyb stříhacího kotouče 8, na rozdíl od řešení známých ze stavu techniky, nezávislý na pohybu přístrojového talíře 5 i jehelního válce 1, což umožňuje vzájemně oddělit jejich pohyb dle aktuální potřeby. To je výhodné zejména z toho důvodu, že jehelní válec 1 je v pohybu obvykle po celou dobu procesu pletení výrobku, stříhací kotouč 8 maximálně polovinu této doby a přístrojový talíř 5 během této doby provádí pouze několik málo otáček. Oddělení pohybů a pohonů těchto prvků tak přináší vedle zefektivnění pletacího procesu také nezanedbatelnou úsporu energie a snížení dynamického namáhání rámu pletacího stroje, jehož konstrukci je tak možno zjednodušit, případně odlehčit.
V dalších variantách provedení je stříhací kotouč 8 spřažený s vlastním elektromotorem 12 jinými známými druhy převodu, například řetězovým převodem, převodem ozubenými koly, magnetickým převodem, kde je střihači kotouč 8 opatřen permanentními magnety, případně pomocným diskem s permanentními magnety, atd.
V jiných neznázorněných variantách provedení je uložení přístrojového talíře 5 a stříhacího kotouče 8 a jejich spřažení s pohonem řešeno opačně než ve variantě znázorněné na obr. 1, přičemž stříhací kotouč 8 je na hřídeli 6 spřaženém s vhodným elektromotorem 7, například krokovým, uložen pevně, zatímco přístrojový talíř 5 je na tomto hřídeli 6 uložen volně otočně a prostřednictvím vhodného převodu je spřažen s jiným elektromotorem 12. Obecně však může být stříhací kotouč 8 uložen nezávisle na přístrojovém talíři 5 i jinak, například na samostatném hřídeli, apod.
Stříhací kotouč 8 použitý u okrouhlého pletacího stroje podle technického řešení je přitom principielně stejný jako stávající stříkací kotouče, s tím rozdílem, že je opatřen nábojem 81, a případně dalšími a/nebo jinými prostředky pro spřažení s elektromotorem 12. V dalších variantách provedení technického řešení je možné vhodným způsobem upravit konstrukci a/nebo tvar břitu a/nebo přizpůsobit otáčky stříhacího kotouče 8, a to zejména pro zvýšení trvanlivosti jeho břitu a prodloužení doby jeho používání.
Podstata technického řešení je použitelná u všech stávajících typů okrouhlých pletacích strojů, které využívají stříhací kotouč 8, bez ohledu na způsob spřažení jehelního válce I a přístrojového talíře 5 s elektromotorem/elektromotory, které zajišťují jejich pohyb. S výhodou je pak použitelná zejména u punčochových pletacích strojů.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Okrouhlý pletací stroj, který obsahuje jehelní válec (1) spřažený s elektromotorem (4), nad kterým je uspořádaný přístrojový talíř (5) spřažený s dalším elektromotorem (7, 12) a stříhací kotouč (8), vyznačující se tím, že stříhací kotouč (8) je uspořádaný samostatně po5 hýblivě a je spřažený s vlastním elektromotorem (7, 12), přičemž všechny elektromotory (4, 7,
    12) jsou propojeny s řídicí jednotkou (13).
  2. 2. Okrouhlý pletací stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že střihači kotouč (8) je uložen nad přístrojovým talířem (5) na stejném hřídeli (6).
  3. 3. Okrouhlý pletací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že přístrojový talíř io (5) je na hřídeli (6) uložen pevně a stříhací kotouč (8) je na stejném hřídeli (1) uložen volně otočně.
  4. 4. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že střihači kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (7, 12) prostřednictvím řemenového převodu.
    15
  5. 5. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že stříhací kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (7, 12) prostřednictvím řetězového převodu.
  6. 6. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že stříhací kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (7, 12) prostřednictvím převodu ozu20 benými koly.
  7. 7. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z nároků laž3, vyznačující se tím, že střihači kotouč (8) je spřažen s vlastním elektromotorem (7,12) prostřednictvím magnetického převodu.
  8. 8. Okrouhlý pletací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že přístrojový talíř
    25 (5) je na hřídeli (6) uložen volně otočně a střihači kotouč (8) je na stejném hřídeli (6) uložen pevně.
  9. 9. Okrouhlý pletací stroj podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že střihači kotouč (8) je spřažen s krokovým elektromotorem (7, 12).
    30 1 výkres
CZ201124972U 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj CZ23182U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124972U CZ23182U1 (cs) 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124972U CZ23182U1 (cs) 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ23182U1 true CZ23182U1 (cs) 2012-01-05

Family

ID=45464960

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201124972U CZ23182U1 (cs) 2011-10-12 2011-10-12 Okrouhlý pletací stroj

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ23182U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2684827A3 (en) A drum inter-storage of yarn at an operating unit of a textile machine and method of controlling it
ES2534891T3 (es) Aparato para el control de la dirección de cosido para una máquina de coser
CN105200604A (zh) 一种整经机的纱架
CN101931290B (zh) 伺服双头绑线机
CZ23182U1 (cs) Okrouhlý pletací stroj
CN101634088A (zh) 一种缝纫机的剪线抬压脚驱动结构
CN201766468U (zh) 伺服双头绑线机
CZ303578B6 (cs) Okrouhlý pletací stroj
CN204080336U (zh) 一种经编机积极送纱纱架
CN102877230A (zh) 缝纫机自动剪线装置
KR100981076B1 (ko) 모터브레이크
CN203113051U (zh) 实现编织结构的装置
CN105262284A (zh) 一种全伺服绑线机
CN202323314U (zh) 针织横机机头传动装置
CN103591242B (zh) 一种用于网片修剪机的传动装置
CN104609253A (zh) 导纱器及纱线卷绕机
KR102174945B1 (ko) 이중 바 경편기
IT201900009411A1 (it) Gruppo di movimentazione per macchine di confezionamento
US8434332B2 (en) Rotary sinker, knitting machine and knitting machine control apparatus
CN202509251U (zh) 数控高速独立机头和刺绣机
CN202809169U (zh) 一种双摇床传动装置
CN201372345Y (zh) 电脑横机的移动针床机构
CN205329286U (zh) 一种双针床经编机提花装置
CN202247232U (zh) 经编机链条传动机构
CN202540377U (zh) 塑料编织带开网机

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120105

MK1K Utility model expired

Effective date: 20151012