CZ301601B6 - Zasklení obsahující zasklívací element a jeho použití - Google Patents

Zasklení obsahující zasklívací element a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ301601B6
CZ301601B6 CZ20040885A CZ2004885A CZ301601B6 CZ 301601 B6 CZ301601 B6 CZ 301601B6 CZ 20040885 A CZ20040885 A CZ 20040885A CZ 2004885 A CZ2004885 A CZ 2004885A CZ 301601 B6 CZ301601 B6 CZ 301601B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glazing
glass
solid
glazing according
elements
Prior art date
Application number
CZ20040885A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2004885A3 (cs
Inventor
Huchet@Gérard
Original Assignee
Saint-Gobain Glass France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint-Gobain Glass France filed Critical Saint-Gobain Glass France
Publication of CZ2004885A3 publication Critical patent/CZ2004885A3/cs
Publication of CZ301601B6 publication Critical patent/CZ301601B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60JWINDOWS, WINDSCREENS, NON-FIXED ROOFS, DOORS, OR SIMILAR DEVICES FOR VEHICLES; REMOVABLE EXTERNAL PROTECTIVE COVERINGS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES
    • B60J1/00Windows; Windscreens; Accessories therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60JWINDOWS, WINDSCREENS, NON-FIXED ROOFS, DOORS, OR SIMILAR DEVICES FOR VEHICLES; REMOVABLE EXTERNAL PROTECTIVE COVERINGS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES
    • B60J7/00Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60JWINDOWS, WINDSCREENS, NON-FIXED ROOFS, DOORS, OR SIMILAR DEVICES FOR VEHICLES; REMOVABLE EXTERNAL PROTECTIVE COVERINGS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES
    • B60J7/00Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs
    • B60J7/02Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes
    • B60J7/04Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes with rigid plate-like element or elements, e.g. open roofs with harmonica-type folding rigid panels
    • B60J7/043Sunroofs e.g. sliding above the roof
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/249921Web or sheet containing structurally defined element or component
    • Y10T428/249924Noninterengaged fiber-containing paper-free web or sheet which is not of specified porosity
    • Y10T428/249928Fiber embedded in a ceramic, glass, or carbon matrix

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Joining Of Glass To Other Materials (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
  • Wing Frames And Configurations (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)

Abstract

Zasklení (1) obsahující zasklívací element vybraný ze skleneného elementu (2) sestávajícího z jedné nebo více sklenených desek vhodne spolu spojených adhezivními mezivrstvami a z pruhledného nebo prusvitného elementu vyrobeného z polykarbonátu, a pevnou plastovou cást (3) tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu a prinejmenším jeden pevný element (5, 8), kde tento pevný element nebo pevné elementy (5, 8) je nebo jsou zabudované do tvarované plastové cásti (3), kde tento pevný element nebo elementy (5, 8) má nebo mají lineární tepelný expanzní koeficient lišící se maximálne o 10.sup.-6.n. .degree.C.sup.-1.n. od této hodnoty pro zasklívací element a tím, že tento pevný element nebo pevné elementy (5, 8) je nebo jsou na bázi skla, keramiky nebo kompozitu. Do rozsahu rešení náleží rovnež použití tohoto zasklení k vytvorení cásti elektrochromních oken, zejména pro budovy nebo pro dopravní prostredky typu vlaku, letadla nebo automobilu.

Description

Zasklení obsahující zasklívací element a jeho použití
Oblast techniky 5
Vynález se týká oblasti zasklívání, přičemž se konkrétně týká zasklení obsahující zasklívací element ve formě skleněného elementu sestávajícího zjedné nebo více skleněných desek spojených adhezivními mezivrstvami a z průhledného nebo průsvitného elementu vyrobeného zpotykarbonátu a obsahující pevnou plastovou část tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu a io přinejmenším jeden pevný element spojený se zasklívacím elementem. Kromě toho zahrnuje toto řešení použití tohoto zasklení, které je zejména vhodné pro budovy nebo pro motorová vozidla nebo vozidla pro volný čas.
ií Dosavadní stav techniky
Jako jeden z konkrétních příkladů zasklení toho typu v oblasti pozemních motorových vozidel je možno uvést otvírací nebo pevná střešní okna, která zabírají téměř celou plochu střechy. Tato zasklení jsou tvořena zasklívacím elementem, zejména vyrobeným z tvrzeného skla, laminované20 ho skla nebo z transparentního plastického materiálu, opatřeným plastickým rámem vytvarovaným podél celého zasklívacího elementu, který může mít zabudovány pevné elementy pro fixování k vysunovacímu mechanizmu střešního okna. Ke zpevnění tohoto zasklívacího elementu, neboť v průběhu provozu tohoto vozidla je tento element podroben deformačním účinkům v důsledku tlakových sil souvisících s rychlostí cestování, je běžnou praxí opatřit tyto celotvaro25 vaně obvodové rámy zpevňujícími prvky ve formě kovových pásů, obvykle vyrobených z oceli.
Běžně používanou technikou podle dosavadního stavu techniky je zabudovávání zpevňujících pásků do plastického rámu přímo během operace aplikování obvodové plastické části tvarované okolo celého obvodu umístěním jednoho nebo více těchto pásků jako vložek současně se zasklí30 vacím elementem do výrobní formy a potom provést nástřik plastické látky takovým způsobem, aby do ní byla zabudována tato vložka nebo vložky.
Při používaných teplotách, při kterých se termoplastické látky nastřikují nebo v důsledku uvolněného tepla při polymeraci dvousložkového polyuretanu za použití metody RJM (tvarování nástři35 kem při současně probíhající reakcí), což jsou materiály a metody, které se běžně používají k tomuto účelu, má ale tato metoda nevýhodu v tom, že při ní dochází k deformaci kovových zpevňujících elementů, nejdříve v horkém stavu expanzí ve formě a potom při vyjmutí z formy smrštěním za studená, přičemž tyto deformace přenášejí tlaky a deformace na zasklívací element, a tyto tlaky a deformace se mohou ukázat jako nepříznivé a nepřijatelné při namontování tohoto výrobku do karosérie ať již z mechanického a/nebo estetického hlediska.
Ke kompenzování těchto deformací je možno po tomto výrobním procesu zařadit stupeň, ve kterém se provede opětné tvarování tohoto zasklívacího produktu komprimováním, ovšem tento proces vede k deformaci vytvarovaného kompozitu, přičemž tato deformace může zhoršit spojení různých stykových ploch a tím celistvost tohoto výrobku.
Podobný problém související s expandováním může rovněž nastat v případech, kdy je vozidlo podrobováno dlouhému působení tepla, zejména při parkování po dlouhé časové intervaly na plném slunci. Střídající se cykly ohřívání/chlazení potom postupně vedou ke způsobení nevyhnu50 telných změn v zaoblení zasklívacího prvku a tím ke zhoršení vzhledu vozidla.
-1ΕΔ JU1OU1 DO
Podstata vynálezu
Cílem předmětného vynálezu je proto odstranění výše uvedených nevýhod.
Předmětem vynálezu je zasklení obsahující zasklívací element vybraný ze skleněného elementu sestávajícího zjedné nebo více skleněných desek vhodně spolu spojených adhezivními mezivrstvami a z průhledného nebo průsvitného elementu vyrobeného z polykarbonátu, a pevnou plastovou část tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu a přinejmenším jeden pevný element, i o kde tento pevný element nebo pevné elementy je nebo jsou zabudované do tvarované plastové části, přičemž podstata tohoto řešení spočívá v tom, že tento pevný element nebo elementy má nebo mají lineární tepelný expanzní koeficient lišící se maximálně o 10'6 °C'' od této hodnoty pro zasklívací element s tím, že tento pevný element nebo pevné elementy je nebojsou na bázi skla, keramiky nebo kompozitu.
Ve výhodném provedení tohoto zasklení podle vynálezu pevný element nebo mají lineární tepelný expanzní koeficient v rozmezí od 8 do 10 x 1 θ'6 °C'1.
Podle dalšího výhodného provedení tohoto zasklení podle vynálezu obsahuje pevný element při20 nejmenším 60 % objemových skla, ještě výhodněji tento pevný element obsahuje přinejmenším 90 % objemových skla.
Uvedený pevný element je ve výhodném provedení podle předmětného vynálezu z plastického materiálu a z kompozitu skleněných vláken. Podle dalšího výhodného provedení je tento pevný element z kompozitního materiálu vyroben z produktu sestávajícího ze směsných skleněných filamentů a organického termoplastického materiálu. Podle dalšího výhodného provedení je tento pevný element z kompozitního materiálu vyroben z rozvolněných směsných filamentů nebo polotovarových produktů spojených organickým termoplastickým nebo termosetovým plastovým materiálem.
Podle dalšího výhodného provedení tohoto zasklení podle předmětného vynálezu pevný element z kompozitního materiálu obsahuje plastový materiál vybraný ze polyolefinů a polyesterů.
Podle dalšího výhodného provedení tohoto zasklení podle předmětného vynálezu pevný element představuje držák pro přichycení různých elementů, zejména pomocí volného otvoru vytvořeného v tomto pevném elementu.
Podle dalšího výhodného provedení tohoto zasklení podle předmětného vynálezu je pevný element zpevňovacím elementem.
Ve výhodném provedení podle předmětného vynálezu má toto zasklení zabudovanou elektrochemickou jednotku s elektricky pracujícím systémem s proměnlivými optickým a/nebo energetickými vlastnostmi.
Do rozsahu předmětného vynálezu rovněž náleží použití tohoto zasklení podle předmětného vynálezu k vytvoření části elektrochromních oken, zejména pro budovy nebo pro dopravní prostředky typu vlaku, letadla nebo automobilu.
Z výše uvedeného je patrné, že toto zasklení podle předmětného vynálezu obsahuje zasklívací element s přinejmenším jedním pevným elementem, který může být ale nemusí být zabudován do obvodové platové části tvarované okolo celého zasklívacího elementu, přičemž tento pevný element nebo elementy mají lineární tepelný expanzní koeficient ve stejném rozsahu hodnot jako je tomu u výše uvedeného zasklívacího elementu.
-2Ví. «7V&VVX LTV
V případě pevných elementů podle předmětného vynálezu se výběrem materiálů, které mají lineární expanzní koeficient podobný lineárnímu expanznímu elementu zasklívacího elementu, dosáhne v sestavě vytvořené z tohoto zasklívacího elementu, plastického elementu a pevného elementu nebo pevných elementů, zamezení vzniku diferenciálních expanzních tlaků. Jako výsle5 dek tohoto řešení se značně zjednoduší design a výroba tohoto zasklení, neboť v tomto případě již není zapotřebí provádět další zpracovávací stupně týkající se tvarování tohoto zasklení.
Kromě toho výrobě tohoto výrobku jako celku je mnohem spolehlivější, neboť konečné rozměry tohoto zasklení jsou přibližně střední hodnotě povoleného tolerančního rozsahu, což není případ i o kovového elementu.
V souvislosti s předmětným vynálezem se termín zasklívací element nevztahuje jednom na skleněný element tvořený jednou nebo více vrstvami skla navzájem spolu podle potřeby spojenými adhezními mezivrstvami, ale rovněž i na průhledné nebo průsvitné elementy vyrobené z orga15 nických materiálů, zejména z polykarbonátu.
V alternativním provedení podle předmětného vynálezu, kdy pevný element nebo elementy nejsou zabudovány do obvodové plastové části tvarované okolo celého zasklívacího elementu, mohou být tyto pevné elementy spojeny se zasklívacím elementem, přičemž s možností posunu jednoho prvku vůči druhému, pomocí libovolných prostředků, jak je například adhezní spojení, libovolné fixování, uchycení nebo připevnění vzájemným stisknutím. V této souvislosti je třeba zmínit metodu, při které se pevný rám umístí okolo zasklívacího elementu při relativně vysoké teplotě tvarování, přičemž při ochlazení dojde ke smrštěni a ke vzájemnému stisknutí na obvodové části zasklívacího elementu.
Materiál vhodný pro výrobu těchto pevných elementů podle předmětného vynálezu je možno zvolit ze širokého rozmezí různých materiálů, zejména jsou to kovy, keramické látky nebo jiné anorganické materiály a kompozity.
Zejména z hlediska finančních nákladů je výhodné vyrobit tyto pevné elementy z materiálů na bázi skla, zejména ve formě plastických materiálů a skla, například z kompozitů skleněných vláken. Tento pevný element má zejména výhodné mechanické vlastnosti v případě, že tento kompozit obsahuje přinejmenším 60 % objemových skla, ve výhodném provedení podle vynálezu přinejmenším 75 % objemových skla, zejména výhodně 80 % objemových skla, zvláště výhodně podíl skla na hranici 90 % objemových. Tyto nejvyšší hodnoty, uvedené výše, jsou doporučovány v případech, kdy je tento zasklívací element vyroben ze skla, přičemž v případě, že je tento zasklívací element vyroben z polykarbonátu nebo jiného ekvivalentního materiálu, potom objemové podíly skla jsou výhodné přinejmenším 60% objemových, ještě výhodněji přinejmenším 75 % objemových.
Sklo představuje materiál, který je prakticky pro použití z toho důvodu, že nezavádí problém s afinitou s použitými organickými materiály, které je možno použít k s použitými organickými materiály, které je možno použít k vytvoření obvodové plastové části tvarované okolo celého zasklívacího elementu a které jsou zvoleny pro jejich kompatibilitu se sklem. Například je možno uvést, že zabudování tohoto pevného elementu do obvodové plastové části tvarované okolo celého zasklívacího elementu a vyrobené z polyuretanu nepředstavuje žádný problém co do celistvosti tohoto kompozitu.
Díky kvalitě spojení mezi pevným elementem a obvodovou plastovou částí tvarovanou okolo so celého zasklívacího elementu má finální zasklení mechanické vlastnosti srovnatelné se zasklením zpevněným kovovým elementem, což platí i o případech, kdy tento pevný skleněný element má vlastní mechanické vlastnosti horší než kovový element.
Pevný element podle předmětného vynálezu může být tedy výhodně charakterizován pevností v ohybu dostatečně vysokou, přičemž tato pevnost se mění podle geometrie tohoto elementu.
-3CZ JUlOUl BĎ
Element na bázi skla má rovněž tu výhodu, že jeho hmotnost je menší v rozsahu o 3 až 50 % v porovnání s pevným kovovým elementem. Tato skutečnost může být výhodná v případech, kdy je tato obvodová plastová část tvarována okolo celého zasklívacího elementu dražší než materiál, ze kterého je vytvořen pevný element, přičemž zvětšení objemu tohoto pevného elementu znamená odpovídající úspory na materiálu, který je použit k překrytí tohoto pevného elementu obvodovou plastovou částí tvarované okolo celého zasklívacího elementu.
V neposlední řadě je třeba uvést, že výroba tohoto zasklení s obvodovou plastovou částí tvarovalo nou okolo celého zasklívacího elementu je snadnější v případě použití pevného elementu na bázi skla, v jehož případě je možno připustit, aby došlo ke kontaktu se skleněným elementem umístěným v obvodovém tvarování, přičemž v případě kovového pevného elementu je třeba dbát zvláštní opatrnosti k zabránění jakéhokoliv kontaktu skla s kovem. Je to z toho důvodu, že mezi pevným elementem na bázi skla a povrchem skleněného zasklívacího elementu, nebo lakovou vrstvou, v případě, že je použita, pokrývající tento skleněný zasklívací element, je mnohem menší pravděpodobnost poškození těchto elementů než při kontaktu s kovovým pevným elementem.
Jako již bylo uvedeno, ve výhodném provedení podle vynálezu je uvedený pevný element vyro20 ben z plastického materiálu a kompozitu ze skleněných vláken. Tento kompozit je možno získat libovolnou známou metodou z dosavadního stavu techniky používanou pro výrobu kompozitů, například tepelným tvarováním (zejména tepelným komprimováním) prepregů.
Zejména je výhodné vyrobit tyto elementy z produktu sestávajícího ze směsných skleněných vláken a organického termoplastického materiálu, což jsou produkty získatelné na trhu pod ochrannou známkou Twintex^ od firmy Vetrotex Saint-Gobain. Struktura a výroba těchto směsných vláken je popsána zejména v dokumentech FR 2 516 441, FR 2 638467 a EP 0 599 695.
Výroba těchto pevných elementů podle předmětného vynálezu může někdy vyžadovat rozvolnění těchto směsných fílamentů nebo sestávajících z tkaných nebo netkaných směsných filamentů, které mohou být případně spojeny s organickým termoplastickým nebo termosetovým materiálem. Metodou spletení těchto filamentů a/nebo jejich orientace v jednom nebo více vhodných směrech je možno zvolit ze všeobecně dobře známých způsobů s ohledem na dosažení požado35 váných mechanických vlastností v daných směrech.
Pokud se týče organických látek, které je možno použít k přípravě kompozitových pevných elementů podle předmětného vynálezu, potom je třeba zmínit polyolefiny, jako je například polyethylen nebo polypropylen, a polyestery, jako je například polyethylentereftalát nebo póly40 butylentereftalát.
Tyto stejné plastické látky je možno rovněž použít v kompozicích směsných filamentů. V případech, kdy se produkt na bázi směsných filamentů kombinuje s plastickou látkou, potom se používá výhodně materiál ze stejné skupiny jako materiál přítomný v těchto filamentech, a ve výhod45 ném provedení přesně stejný jako v případě těchto filamentů. Tyto plastické látky se vyberou tak, aby byly vhodné z hlediska jejich kompatibility se zasklívacím elementem v případě, zeje tento zasklívací element jako takový vyroben z plastické látky. K dosažení této kompatibility mohou sestávat tyto filamenty ze stejné plastické látky nebo z materiálu, který je inertní vůči materiálu, ze kterého je vyroben zasklívací element (obecně je to například případ polypropylenu).
Pokud se týče úspory na hmotnosti, kterou je třeba vzít v úvahu při použití pevného elementu za bázi skla, může být tento pevný element vyroben přinejmenším v jedné dimenzi, například o tloušťce, která je dostatečně veliká, aby umožňovala připojení všech typů fixací různých elementů k tomuto zasklení, zejména pomocí jednoduchého nevyužitého otvoru, který slouží k umístění šroubu nebo stlačeného uchycení, upevnění stiskem nebo jinými spojovacími pro-4juiuui ου středky. Tento pevný element, který může nebo nemusí být vložen do obvodové plastové části tvarované okolo celého zasklívacího elementu, je možno vyrobit z materiálu typu Twintex(R) libovolného vhodného tvaru (konzola, atd.) vhodného k fixování nebo k jiným dalším funkcím.
Řešení podle předmětného vynálezu je tedy možno použít kromě jiného na zabudování do upevněných zasklení s připevněným držákem, s držákem s otevíracím mechanizmem, a k zabudování do pohyblivých zasklení prostředků pro vedení nebo nosných prostředků pro vedení tohoto zasklení. Řešení podle předmětného vynálezu rovněž umožňuje zabudování nosičů pro elektrické kabely nebo elektrické senzory, aniž by zde byla obava ke vzniku krátkého spojení, která vždy přichází v úvahu v případě kovových nosičových elementů.
Řešení podle předmětného vynálezu se rovněž týká zabudování zpevňujících elementů do všech typů zasklení, zejména se to týká otevíracích zasklení, jako jsou například střešní okna nebo otevírací zadní okna vyrobená z tvrzeného skla nebo z laminovaného skla pro motorové prostředky, nebo neotvíratelná zasklení, jako jsou například zasklení v podobě střešních oken, která jsou připevněná ke karosérii vozidla, jejichž překlenutí s sebou obecně nese nutnost zejména zpevnit centrální část. Tento pevný element nebo elementy tedy tvoří podélný zpevňující nosník nebo příčný zpevňující oblouk, případně kombinovaný s obvodovou plastovou částí tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu, do které jsou tyto elementy vloženy.
Řešení podle předmětného vynálezu je možno využít v případě otevíracích střešních oken nebo zadních oken, vyrobených ze skla, ve formě laminovaného skla nebo netvrzeného skla nebo v alternativní provedení z plastických materiálů, pro motorová nebo pro budovy.
Tato alternativní řešení je možno samozřejmě aplikovat na substráty vyrobené z tvrzeného bezpečnostního skla.
Tato různá skla nebo plastické substráty jsou opatřeny na jedné ze svých stran, nebojsou ve spojení s přinejmenším jedním elektrochemickým prvkem, zejména s elektricky pracujícím systé30 mem s proměnlivými optickými a/nebo energetickými vlastnostmi, přičemž tento elektrochemický prvek, všeobecně označený jako elektrochromický prvek, může být například takového typu, který je popsán v mezinárodní publikované patentové přihlášce WO 00/71777 nebo WO 00/57243, jehož majitelem je majitel předmětné přihlášky vynálezu.
Použití těchto zasklení nebo těchto substrátů je výhodné v elektrochromických oknech pro budovy, zejména jako vnější zasklení, nebo pro vnitřní části nebo pro zasklení dveří nebo střech, nebo pro dopravní prostředky, jako jsou vlaky, letadla (boční okna) nebo pro automobily (střecha, zadní okna, atd.).
Řešení podle předmětného vynálezu je možno rovněž aplikovat k zabudování zpevňujícího prvku do obvodové plastové části tvarované okolo celého zasklívacího elementu, zejména je možno uvést spojler uchycený na zadní okna vozidla.
Konstrukce zasklení podle předmětného vynálezu je možno právě tak snadno využít pro zasklení budov, zasklení pro samohybná motorová vozidla nebo vlečená pozemní vozidla, jako jsou například kempingové přívěsy, a pro nejrůznější vozidla pro volný čas, zejména pro čluny, atd.
Aplikování pevných elementů podle předmětného vynálezu může být výhodně provedeno během operace formování obvodové plastové ěásti tvarované okolo celého zasklívacího elementu, ovšem je možno tuto aplikaci provést jednoduše připojením na tuto obvodovou plastovou Část tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu.
-5CL JU10U1 BO
Přehled obrázků na výkrese
Další detailní provedení a znaky řešení podle předmětného vynálezu budou patrné z následujícího detailního popisu učiněného s pomocí přiložených obrázků, na kterých je znázorněn:
na obr. 1 : perspektivní pohled na zasklení podle předmětného vynálezu;
na obr. 2 a 3; pohled v řezu zasklením podle předmětného vynálezu z obr. 1 podél čáry II—II a io III-III.
Předem je třeba na vysvětlenou uvést, že různé elementy objektů znázorněných na přiložených obrázcích nejsou nezbytně nakresleny v odpovídajícím měřítku.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je ilustrováno zasklení, které představuje zasklení 1 pro otevírací střešní okno, které zahrnuje skleněný element 2, zejména vyrobený z tvrzeného skla, opatřený obvodovou plastovou částí 3 tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu, přičemž tato část je vyrobena z libovolného plastického materiálu, zejména z polyuretanu.
Obvodová plastová Část tvarovaná okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu je uložena na vrstvě 4 z neprůhledného emailu vytvořené na obvodové části skleněného elementu, přičemž funkce této vrstvy je zakrýt zvnějšku pohled na příslušenství souvisící s tímto zasklením I.
Obvodová plastová část 3 tvarovaná okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu je v tomto provedení vedena podél celého obvodu skleněného elementu 2, ovšem v této souvislosti je třeba uvést, že podle potřeby může být veden tento obvodový rám pouze po části tohoto obvodu.
Obvodová plastová část 3 tvarovaná okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu je v kontaktu s okrajovou Částí skleněného elementu 2 a se stranou tohoto skleněného elementu 2, která je nasměrována dovnitř vozidla. Toto řešení umožňuje usazení otevíracího střešního okna do jedné roviny s okolní částí karoserie.
V alternativním provedení je možno tuto obvodovou plastovou část 3 tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu vytvořit v kontaktu pouze s vnitřní stranou tohoto skleněného elementu 2 nebo je možno tento rám vytvořit v oboustranném kontaktu podél obvodu tohoto skleněného elementu 2 tak, aby byl v kontaktu jak s vnitřní stranou tak s vnější stranou tohoto skleněného elementu 2.
Na obr. 2 je znázorněna obvodová plastová část 3 tvarovaná okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu, který je zpevněn podél podélné strany pevným elementem 5, který je zabudován do materiálu tohoto rámu.
Tento pevný element 5 je kompozice ze skleněných vláken a plastického materiálu. Tento pevný element 5 může tvořit kompozit skleněných vláken a plastického materiálu, směs skleněných filamentů a organického termoplastického materiálu nebo rozvolněné směsné filamenty nebo polotovar ve formě pásků nebo matric. Tento element 5 je na jedné straně zhotoven z produktu 6 z materiálu Twintex®, což jsou směsné filamenty skla a termoplastického materiálu (v objemovém poměru přinejmenším rovném 60/40, ve výhodném provedení v poměru 75/25 a podle nejvýhodnějšího provedení v poměru 90/10), tkané nebo netkané o tloušťce v rozmezí od 3 do 20 milimetrů, a na druhé straně z termoplastického materiálu £ který je identický nebo odlišný od materiálu obsaženého v těchto směsných filamentech, přičemž tento materiál je vyformován v
-6VZj juiuui uu kontaktu s tímto produktem 6. Tento produkt 6 může být vytvarován tepelným tvarováním před nastříknutím materiálu 7 do formy.
Podíl tohoto produktu 6 a plastického materiálu 7 je takový, že objemový obsah skleněných vlá5 ken v tomto kompozitním pevném elementu Sjev rozmezí od 60 % do 90 %. Přidání tohoto termoplastického materiálu 7 je pouze případně možné, přičemž tento přidaný podíl se upraví podle potřeby podle objemů a částí, které se mají vyrobit.
Lineární tepelný expanzní koeficient pevného elementu 5 podle předmětného vynálezu je možno ío upravit a dosáhnout tak mechanických vlastností ekvivalentních mechanickým vlastnostem kovového pevného elementu, který je ovšem těžší o 30% až 50%, pro různé geometrické tvary tohoto pevného elementu, úpravou tvaru tohoto elementu, úpravou podílu směsných filamentů a tím i podílu skleněných vláken nebo skladbou jednotlivých vrstev materiálu Twintex(R), atd.
Na obr. 3 je ilustrováno řešení, podle kterého je jiný pevný element 8 zabudován do obvodové plastové části 3 tvarované okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu podél krátké strany. Tento pevný element 8 slouží na jedné straně ke zpevnění zasklení a na druhé straně k uchycení střešního výsuvného mechanizmu, který není znázorněn.
Tento pevný element 8 je vyroben, podobně jako pevný element 5, z produktu 9 ze směsných skleněných filamentů a termoplastického materiálu 7, přičemž je zabudován do termoplastického nebo termosetového materiálu, kde tyto materiály jsou stejné nebo odlišné od materiálů zmiňovaných v souvislosti s pevným elementem 5.
V boční části tohoto pevného elementu 8 je vytvořen volný otvor 10, který je určen k upevnění mechanizmu pro posun střechy tvořené zasklením L
Tyto pevné prvky 5 a 8 mohou být zabudovány do obvodové plastové části 3 tvarované okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu současně s tím, jak se tento rám vyformuje apliko30 váním kolem obvodu skleněného elementu 2, umístěním těchto pevných nebo zpevňujících elementů do formy a potom nástřikem plastického materiálu tohoto rámu.
Během operce tvarování tyto pevné elementy vložené do formy prodělávají při teplotě tvarováni tepelnou expanzi stejného rozsahu jako skleněný element 2, což znamená, že během chlazení nedochází k žádným diferenciálním expanzním tlakům.
V alternativním provedení přinejmenším jeden z těchto elementů 5 a 8 může být připojen na obvodovou plastovou Část 3 tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu ve formě rámu nebo k němu fixován nějakým jiným způsobem, při kterém je výslednou výhodou to, že po cyklech zahřívání/chlazení v důsledku provozu tohoto zasklení během jeho životnosti nenastanou žádné diferenciální expanzní tlaky.
Řešení podle předmětného vynálezu, které bylo právě popsáno pro konkrétní případ vysunovatelného zasklení pro motorová vozidla není v žádném případě omezeno pouze na tato provedení, ale do rozsahu tohoto řešení podle vynálezu náleží celé spektrum různých variant, zejména pokud se týče použitých materiálů, struktur zasklívacích elementů a systémů používaných pro uchycení tohoto zasklení.

Claims (13)

1. Zasklení (1) obsahující zasklívací element vybraný ze skleněného elementu (2) sestávajícího zjedné nebo více skleněných desek vhodně spolu spojených adhezivními mezivrstvami a z průhledného nebo průsvitného elementu vyrobeného z polykarbonátu, a pevnou plastovou část (3) tvarovanou okolo celého zasklívacího elementu a přinejmenším jeden pevný element (5, 8), kde io tento pevný element nebo pevné elementy (5, 8)je nebojsou zabudované do tvarované plastové části (3), vyznačující se tím, že tento pevný element nebo elementy (5, 8) má nebo mají lineární tepelný expanzní koeficient lišící se maximálně o 1O'Ó°C'1 od této hodnoty pro zasklívací element a tím, že tento pevný element nebo pevné elementy (5, 8)je nebojsou na bázi skla, keramiky nebo kompozitu.
2. Zasklení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevný element nebo elementy (5, 8) má nebo mají lineární tepelný expanzní koeficient v rozmezí od 8 do 10 x KT6 0C'‘.
3. Zasklení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pevný element (5, 8)
20 obsahuje přinejmenším 60 % objemových skla.
4. Zasklení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že pevný element (
5, 8) obsahuje přinejmenším 90 % objemových skla.
25 5. Zasklení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že pevný element (5, 8) je z plastického materiálu (7) a z kompozitu skleněných vláken tvořící produkt (6, 9).
6. Zasklení podle nároku 5, vyznačující se tím, že pevný element (5, 8) z kompo30 žitního materiálu je vyroben z produktu (6, 9) sestávajícího ze směsných skleněných filamentů a organického termoplastického materiálu.
7. Zasklení podle nároku 6, vyznačující se tím, že pevný element (5, 8) z kompozitního materiálu je vyroben z rozvolněných směsných filamentů nebo polotovarových produktů
35 ve formě pásků nebo matric tvořících produkt (6, 9) sestávajících ze směsných tkaných nebo netkaných filamentů.
8. Zasklení podle nároku 7, vyznačující se tím, že pevný element (5, 8) z kompozitního materiálu je vyroben z rozvolněných směsných filamentů nebo polotovarových produktů
40 spojených organickým termoplastickým nebo termosetovým plastovým materiálem (7).
9. Zasklení podle některého z předchozích nároků 5až8, vyznačující se tím, že pevný element (5, 8) z kompozitního materiálu obsahuje plastový materiál (7) vybraný z polyolefínů a polyesterů.
10. Zasklení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že pevný element (8) představuje držák pro přichycení různých elementů, zejména pomocí volného otvoru (10) vytvořeného v tomto pevném elementu.
50
11. Zasklení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že pevný element (5) je zpevňovacím elementem.
12. Zasklení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že má zabudovanou elektrochemickou jednotku s elektricky pracujícím systémem s proměnlivými optickými
55 a/nebo energetickými vlastnostmi.
-8VX-Í
13. Použití zasklení podle nároku 12 k vytvoření části elektrochromních oken, zejména pro budovy nebo pro dopravní prostředky typu vlaku, letadla nebo automobilu.
CZ20040885A 2002-02-20 2002-02-20 Zasklení obsahující zasklívací element a jeho použití CZ301601B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/FR2002/000634 WO2003070500A1 (fr) 2002-02-20 2002-02-20 Vitrage avec un element rigide eventuellement incorpore dans une piece en plastique surmoulee

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2004885A3 CZ2004885A3 (cs) 2004-12-15
CZ301601B6 true CZ301601B6 (cs) 2010-04-28

Family

ID=27741332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20040885A CZ301601B6 (cs) 2002-02-20 2002-02-20 Zasklení obsahující zasklívací element a jeho použití

Country Status (18)

Country Link
US (1) US7892616B2 (cs)
EP (2) EP1478538B1 (cs)
JP (1) JP4518796B2 (cs)
KR (1) KR100889444B1 (cs)
CN (1) CN100591542C (cs)
AT (2) ATE446873T1 (cs)
AU (1) AU2002241045A1 (cs)
BR (1) BR0215601B1 (cs)
CA (1) CA2476507C (cs)
CZ (1) CZ301601B6 (cs)
DE (2) DE60234223D1 (cs)
ES (2) ES2335239T3 (cs)
HU (1) HUP0500069A2 (cs)
MX (1) MXPA04008184A (cs)
PT (2) PT1894760E (cs)
RU (1) RU2288850C2 (cs)
SK (1) SK286645B6 (cs)
WO (1) WO2003070500A1 (cs)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006057822A1 (de) * 2006-12-06 2008-06-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Mehrschichtiges Verbundmaterial mit inhärent latentem Schutz gegenüber Verformung unter Temperatureinwirkung als Ausgleich des Bi-Metalleffektes
DE102006060459A1 (de) * 2006-12-19 2008-06-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Mehrschichtiges Verbundmaterial mit mindestens einer Glasschicht
FR2910463B1 (fr) * 2006-12-22 2009-02-06 Saint Gobain Procede et dispositif de fabrication d'un vitrage muni d'un cordon profile comportant un insert et vitrage obtenu
US8117790B2 (en) * 2007-02-06 2012-02-21 Vtech Patents Llc Overmolded fenestration building product and method of manufacture
FR2917042B1 (fr) * 2007-06-07 2009-12-04 Alstom Transport Sa Cabine de conduite de train comprenant une verriere.
CN102209644A (zh) * 2008-11-12 2011-10-05 银娜珐天窗系统集团股份有限公司 可移动面板以及具有可移动面板的敞开车顶结构
FR2948609B1 (fr) 2009-07-28 2019-03-22 Saint-Gobain Glass France Vitrage a joint comportant un insert en forme de peigne et procede de fabrication dudit vitrage.
EP2353907A1 (en) * 2010-01-27 2011-08-10 Inalfa Roof Systems Group B.V. Roof panel and method of manufacturing said panel
DE102010042939A1 (de) 2010-10-26 2012-04-26 Bayer Materialscience Aktiengesellschaft Fugenlose Heckklappe
DE102011101843A1 (de) * 2011-05-17 2012-11-22 Webasto Ag Kunststoffbauteil eines Fahrzeugs mit einem Einlegeteil
CN103373201A (zh) * 2012-04-27 2013-10-30 上海福耀客车玻璃有限公司 一种表面无折光包边天窗玻璃及其制作方法
JP6211823B2 (ja) * 2013-06-20 2017-10-11 日本板硝子株式会社 自動車用ウインドウガラス及びその製造方法
US9383173B2 (en) * 2013-07-22 2016-07-05 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Transparent armor construction
FR3011203B1 (fr) * 2013-10-01 2015-10-09 Saint Gobain Vitrage comportant une portion de joint a insert ferme et procede de fabrication dudit vitrage.
JP6229463B2 (ja) * 2013-12-04 2017-11-15 セントラル硝子株式会社 枠体付窓ガラス用の補強部材、枠体付窓ガラスの成形型、枠体付窓ガラスの製造方法及び枠体付窓ガラス
GB201416183D0 (en) * 2014-09-12 2014-10-29 Pilkington Group Ltd Wired glazing
JP6313344B2 (ja) * 2016-02-01 2018-04-18 トヨタ自動車株式会社 車両用ルーフ構造
EP3426514B1 (en) * 2016-03-10 2020-08-05 Inalfa Roof Systems Group B.V. Panel and open roof construction provided therewith
JP6856069B2 (ja) * 2016-04-27 2021-04-07 Agc株式会社 ガラス板物品
FR3063254B1 (fr) * 2017-02-27 2019-03-22 Saint-Gobain Glass France Procede d'encapsulation
CN106965656B (zh) * 2017-03-09 2023-07-14 上海毓恬冠佳科技股份有限公司 一种汽车天窗pc玻璃卡接结构
MA48927A (fr) 2017-05-24 2020-04-08 Saint Gobain Vitre en verre feuilleté courbée comprenant un affichage continu courbé encastré et procédé de fabrication de ladite vitre
CN107379942A (zh) * 2017-08-01 2017-11-24 上海毓恬冠佳汽车零部件有限公司 一种汽车天窗装置密封结构
FR3071864B1 (fr) * 2017-09-29 2021-06-18 Saint Gobain Panneau vitre a pourtour polymerique, armatures de renfort et armatures de fixation
WO2019072494A1 (de) 2017-10-10 2019-04-18 Saint-Gobain Glass France Verbundscheibe
PE20210933A1 (es) 2018-10-26 2021-05-19 Saint Gobain Panel compuesto con elemento funcional conmutable en segmentos y con propiedades opticas controlables electricamente
MX2021010140A (es) * 2019-02-21 2021-09-23 Saint Gobain Cristal compuesto con un detector de luz integrado y elemento optico holografico.
DE102019129350A1 (de) * 2019-10-30 2021-05-06 Audi Ag Rahmen für ein Fenster eines Fahrzeugs
DE202019106218U1 (de) 2019-11-08 2019-11-15 Saint-Gobain Sekurit Deutschland Gmbh & Co. Kg Verbundscheibe

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0524323A1 (en) * 1991-06-22 1993-01-27 General Electric Company Silicone gasket with metal insert
US5185979A (en) * 1987-11-12 1993-02-16 Azzimonti Paolino S.P.A. Assembling sheets of glass to metal structures
EP0611854A1 (de) * 1993-02-13 1994-08-24 GLASWERKE ARNOLD GmbH & Co. KG Glasverbundplatte für Wand- und Gebäudeverkleidungen
DE19614321A1 (de) * 1996-04-11 1997-10-16 Magna Zippex Autotechnik Gmbh Randspaltabdichtungsprofil
EP1026022A2 (en) * 1999-02-02 2000-08-09 Inalfa Industries B.V. Open roof construction for a vehicle

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4249517A (en) * 1978-02-13 1981-02-10 Burgess Carlton M Composite molded article and method of making the same
JPS5844218U (ja) * 1981-09-07 1983-03-24 トヨタ自動車株式会社 車両用ウインドガラスの組付構造
JPS5844218A (ja) 1981-09-10 1983-03-15 Shuichi Kitamura 内燃機関
FR2516441A1 (fr) 1981-11-18 1983-05-20 Spie Batignolles Procede de fabrication de profiles en resine thermoplastique chargee de fibres, installation pour la mise en oeuvre, profiles obtenus et leur utilisation
JPH0738566B2 (ja) 1986-01-24 1995-04-26 京セラ株式会社 デイジタルフイルタ
JPH0428814Y2 (cs) * 1986-04-22 1992-07-14
FR2638467B1 (cs) * 1988-10-28 1991-11-08 Saint Gobain Vetrotex
DE4038335A1 (de) 1990-12-01 1992-06-04 Boehringer Mannheim Gmbh Neue pyridinderivate, verfahren zu ihrer herstellung und verwendung als arzneimittel
DE4238714C1 (de) * 1992-11-17 1993-11-25 Rockwell Golde Gmbh Starrer Deckel für die Dachöffnung eines Fahrzeugs
FR2698038B1 (fr) * 1992-11-19 1995-01-27 Vetrotex France Sa Procédé et dispositif de formation d'un fil composite.
DE4300481A1 (de) * 1993-01-11 1994-07-14 Kunert Heinz Rahmenlose Isolierverglasung und Verfahren zu deren Herstellung
JPH07336125A (ja) 1994-06-13 1995-12-22 Asahi Glass Co Ltd 自動車ガラスアンテナ用回路モジュール及び自動車用ガラスアンテナ
JPH09123769A (ja) 1995-10-30 1997-05-13 Toyota Autom Loom Works Ltd 樹脂製スライドウインド
DE19615371C2 (de) * 1996-04-19 1998-09-10 Schott Glaswerke Formkörper aus Glas oder Glaskeramik, eingefaßt in einem umspritzten Kunststoff-Halterahmen und Verfahren zum Einfassen des Formkörpers mit dem Halterahmen
JP3488094B2 (ja) * 1998-09-03 2004-01-19 日本板硝子株式会社 板状体のシール枠成形方法及びシール枠付き板状体
FR2791147B1 (fr) 1999-03-19 2002-08-30 Saint Gobain Vitrage Dispositif electrochimique du type dispositif electrocommandable a proprietes optiques et/ou energetiques variables
FR2793888B1 (fr) 1999-05-20 2002-06-28 Saint Gobain Vitrage Dispositif electrochimique
DE19923725C1 (de) * 1999-05-22 2000-07-20 Webasto Vehicle Sys Int Gmbh Deckel eines Fahrzeugdachs sowie Verfahren zur Herstellung eines solchen Deckels
US6401428B1 (en) * 1999-10-07 2002-06-11 Bowmead Holding Inc. Fenestration sealed frame, insulating glazing panels

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5185979A (en) * 1987-11-12 1993-02-16 Azzimonti Paolino S.P.A. Assembling sheets of glass to metal structures
EP0524323A1 (en) * 1991-06-22 1993-01-27 General Electric Company Silicone gasket with metal insert
EP0611854A1 (de) * 1993-02-13 1994-08-24 GLASWERKE ARNOLD GmbH & Co. KG Glasverbundplatte für Wand- und Gebäudeverkleidungen
DE19614321A1 (de) * 1996-04-11 1997-10-16 Magna Zippex Autotechnik Gmbh Randspaltabdichtungsprofil
EP1026022A2 (en) * 1999-02-02 2000-08-09 Inalfa Industries B.V. Open roof construction for a vehicle

Also Published As

Publication number Publication date
EP1894760A3 (fr) 2008-04-30
BR0215601A (pt) 2004-12-21
JP4518796B2 (ja) 2010-08-04
PT1478538E (pt) 2007-12-18
HUP0500069A2 (hu) 2005-04-28
CZ2004885A3 (cs) 2004-12-15
DE60234223D1 (de) 2009-12-10
CA2476507A1 (fr) 2003-08-28
SK3172004A3 (en) 2004-12-01
EP1478538B1 (fr) 2007-09-12
KR100889444B1 (ko) 2009-03-24
AU2002241045A1 (en) 2003-09-09
ATE446873T1 (de) 2009-11-15
ES2294109T3 (es) 2008-04-01
CN1620373A (zh) 2005-05-25
MXPA04008184A (es) 2004-11-26
KR20040091649A (ko) 2004-10-28
WO2003070500A1 (fr) 2003-08-28
US7892616B2 (en) 2011-02-22
JP2005525947A (ja) 2005-09-02
RU2288850C2 (ru) 2006-12-10
RU2004127915A (ru) 2005-06-10
BR0215601B1 (pt) 2011-01-11
CN100591542C (zh) 2010-02-24
ATE372892T1 (de) 2007-09-15
PT1894760E (pt) 2010-02-01
SK286645B6 (sk) 2009-03-05
EP1894760A2 (fr) 2008-03-05
US20050170191A1 (en) 2005-08-04
EP1894760B1 (fr) 2009-10-28
EP1478538A1 (fr) 2004-11-24
DE60222472T2 (de) 2008-06-19
CA2476507C (fr) 2009-06-16
DE60222472D1 (de) 2007-10-25
ES2335239T3 (es) 2010-03-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ301601B6 (cs) Zasklení obsahující zasklívací element a jeho použití
RU2407656C2 (ru) Комплексная система остекления, образованная, по меньшей мере, двумя смежными стекловидными элементами, и способ реализации этой комплексной системы остекления
CN107074010B (zh) 冷形成的玻璃饰件
US20110305869A1 (en) Vehicle outer surface component comprising a glass lens
US8764089B2 (en) Compression-molded composite panel including a living hinge having a score line which functions as a style line
PL190583B1 (pl) Szyba zespolona i jej zastosowanie
CZ3399A3 (cs) Způsob výroby zakřivených skleněných tabulí
JP7145240B2 (ja) 複合ガラスペイン
US20080081148A1 (en) Panel having a frame bonded thereto
CN110582395A (zh) 车辆外表面构件和用于制造车辆外表面构件的方法
FR2814705A1 (fr) Vitrage avec un element rigide eventuellement incorpore dans une piece en plastique surmoulee
CN111267455A (zh) 一种蜂窝材料的汽车顶盖
JP2624383B2 (ja) 車両窓用複層ガラスおよびその製法
EP1283155B1 (en) Method of producing a vehicle outer panel
PL206958B1 (pl) Oszklenie i zastosowanie oszklenia
JPH11262964A (ja) プラスチック積層体およびその製造方法
CN110753618A (zh) 具有全景玻璃外观的不透明夹层玻璃车顶
WO2019243532A1 (en) Glazing panel with a hole
MXPA97004764A (es) Encristalado compuesto de vidrio y de material plastico y procedimiento de determinacion de los parametros geometricos de este encristalado

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140220