CZ297192B6 - Zarízení pro prezkusování funkce hlásicu kourem rozptýleného svetla - Google Patents

Zarízení pro prezkusování funkce hlásicu kourem rozptýleného svetla Download PDF

Info

Publication number
CZ297192B6
CZ297192B6 CZ0245399A CZ245399A CZ297192B6 CZ 297192 B6 CZ297192 B6 CZ 297192B6 CZ 0245399 A CZ0245399 A CZ 0245399A CZ 245399 A CZ245399 A CZ 245399A CZ 297192 B6 CZ297192 B6 CZ 297192B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pulses
adapter
light
light source
test
Prior art date
Application number
CZ0245399A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ245399A3 (cs
Inventor
Grimm@Max
Wälti@Hansjürg
Original Assignee
Siemens Building Technologies Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from EP98112822A external-priority patent/EP0971328A1/de
Application filed by Siemens Building Technologies Ag filed Critical Siemens Building Technologies Ag
Publication of CZ245399A3 publication Critical patent/CZ245399A3/cs
Publication of CZ297192B6 publication Critical patent/CZ297192B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B29/00Checking or monitoring of signalling or alarm systems; Prevention or correction of operating errors, e.g. preventing unauthorised operation
    • G08B29/12Checking intermittently signalling or alarm systems
    • G08B29/14Checking intermittently signalling or alarm systems checking the detection circuits
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N21/00Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
    • G01N21/17Systems in which incident light is modified in accordance with the properties of the material investigated
    • G01N21/47Scattering, i.e. diffuse reflection
    • G01N21/49Scattering, i.e. diffuse reflection within a body or fluid
    • G01N21/53Scattering, i.e. diffuse reflection within a body or fluid within a flowing fluid, e.g. smoke
    • G01N21/532Scattering, i.e. diffuse reflection within a body or fluid within a flowing fluid, e.g. smoke with measurement of scattering and transmission
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B17/00Fire alarms; Alarms responsive to explosion
    • G08B17/10Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means
    • G08B17/103Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using a light emitting and receiving device
    • G08B17/107Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using a light emitting and receiving device for detecting light-scattering due to smoke

Abstract

Zarízení obsahuje mericí komoru (5) se zdrojem (6) mericího svetla vysílajícím svetelné impulzy a prijímac (7) mericího svetla. Zarízení je provedenos adaptérem (1), který obsahuje zdroj (3) zkusebního svetla ovladatelný synchronne se svetelnými impulzy zdroje (6) mericího svetla pro dodávání impulzu zkusebního svetla do prijímace (7) mericího svetla. Adaptér (1) obsahuje detektor, výhodne tvorený indukcní cívkou (2), reagující na elektromagnetické pole vytvárené proudovými impulzy zdroje (6) mericího svetla a rídicí zdroj (3) zkusebního svetla.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro přezkušování funkce kouřových hlásičů reagujících na kouřem rozptýlené světlo, které obsahují měřicí komoru se zdrojem měřicího světla vysílajícím světelné impulzy a přijímač měřicího světla, s adaptérem, který obsahuje zdroj zkušebního světla ovladatelný synchronně se světelnými impulzy zdroje měřicího světla pro dodávání impulzů zkušebního světla do přijímače měřicího světla.
Dosavadní stav techniky
Měřicí komoru kouřových hlásičů reagujících na kouřem rozptýlené světlo je třeba co možná nejvíce odstínit vůči světlu zvenčí, aby byl hlásič co nejméně ovlivňován cizím světlem. Přesto toto odstínění nemůže být absolutní, neboť hlásič musí být vůči atmosféře otevřen, aby kouř mohl vnikat do měřicí komory. Aby se rušivý vliv cizího světla, které se i při stínění dostalo do měřicí komory, minimalizoval, je vyhodnocovací zapojení hlásiče dimenzováno tak, že přijímač měřicího světla reaguje jen na takové světlo, které se přijme během určitého časového okamžiku po vyslání světelného impulzu zdroje měřicího světla.
U zkušebního zařízení shora uvedeného druhu pro kouřové hlásiče, popsaného ve spisu EP-A-0 636 266 (US-A-5 523 744) se provádí ovládání vysílače zkušebního světla přídavným přijímačem světla uspořádaným ve zkušebním zařízení, který při příjmu světelného impulzu zdroje měřicího světla vybudí zdroj zkušebního světla. Protože v důsledku zmíněného stínění měřicí komory vůči cizímu světlu nemůže přídavný přijímač světla přijímat světelné impulzy v každé relativní poloze zkušebního zařízení vůči hlásiči, nýbrž jen v určitých polohách, jsou u tohoto zkušebního zařízení uspořádány nastavovací prostředky, které zaručují, že se zkušební zařízení stále nachází ve zkušební poloze vzhledem k hlásiči.
V uvedeném uspořádání zaujímají zdroj měřicího světla a přídavný vysílač světla zkušebního zařízení, zdroj zkušebního světla a přijímač měřicího světla, definované relativní polohy, ve kterých je zaručeno, že světelné impulzy zdroje měřicího světla dospějí na přídavný přijímač světla a světelné záblesky zdroje zkušebního světla na přijímač měřicího světla. Protože polohovací prostředky předpokládají existenci odpovídajících vodicích prostředků u hlásičů kouře, je toto zkušební zařízení použitelné jen pro hlásiče určitého typu a nemůže se principiálně použít u hlásičů bez takových vodicích prostředků.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je navrhnout zkušební zařízení pro přezkušování kouřového hlásiče, které v každé libovolné poloze vůči zkoušenému hlásiči bezvadně funguje a tím je univerzálně použitelné a jednoduše přizpůsobitelné různým typům hlásičů.
Uvedený úkol splňuje zařízení pro přezkušování funkce kouřových hlásičů reagujících na kouřem rozptýlené světlo, které obsahují měřicí komoru se zdrojem měřicího světla vysílajícím světelné impulzy a přijímač měřicího světla, s adaptérem, který obsahuje zdroj zkušebního světla ovladatelný synchronně se světelnými impulzy zdroje měřicího světla pro dodávání impulzů zkušebního světla do přijímače měřicího světla, podle vynálezu, jehož podstatou je, že adaptér obsahuje detektor reagující na elektromagnetické pole vytvářené proudovými impulzy zdroje měřicího světla a řídicí zdroj zkušebního světla.
-1 CZ 297192 B6
U zkušebního zařízení podle vynálezu se tedy nedetekují světelné impulzy vyslané zdrojem měřicího světla jako takové, nýbrž se detekuje elektromagnetické pole vytvořené proudovými impulzy vybuzené světelnými impulzy. Protože toto pole obklopuje hlásič ze všech stran a je relativně homogenní, může zkušební zařízení detekovat světelné impulzy v každém libovolném směru vůči hlásiči.
Podle prvního výhodného provedení zařízení podle vynálezu je uvedený detektor tvořen indukční cívkou.
Podle druhého výhodného provedení zařízení podle vynálezu má adaptér tvar hranolu ve tvaru krabice a na způsob dálkového ovladače je nastavitelný vůči přezkušovanému kouřovému hlásiči nebo vůči vrchlíku kouřového hlásiče položeného na podložce.
Podle dalšího výhodného provedení zařízení podle vynálezu adaptér na svém konci přivráceném při přezkušování k přezkušovanému kouřovému hlásiči obsahuje okénko pro průchod impulzů zkušebního světla a infračervený filtr pro jejich filtraci.
Podle dalšího výhodného provedení zařízení podle vynálezu má adaptér tvar rotačně symetrické krabice nebo pouzdra, otevřeného na jednom konci, a je nasaditelný na přezkušovaný kouřový hlásič nebo přes něj nasunutelný, přičemž indukční cívka je uspořádána na vnitřní straně adaptéru. S výhodou je indukční cívka uspořádána u okraje na otevřené straně adaptéru nebo na dnu protilehlém k této otevřené straně.
Podle dalšího výhodného provedení zařízení podle vynálezu jsou prostředky pro odraz impulzů zkušebního světla uspořádány ve zkušební komoře. Tyto prostředky pro odraz impulzů zkušebního světla, kterými samozřejmě mohou být i prostředky pro rozptyl světla, zaručují, že z každého libovolného směru seřízení zkušebního zařízení vůči hlásiči se přivede dostačující podíl impulzů zkušebního světla do měřicí komory a na přijímač měřicího světla.
Podle dalšího výhodného provedení zařízení podle vynálezu jsou uvedené prostředky pro odraz impulzů zkušebního světla tvořeny odrazným povlakem uspořádaným na vnitřní straně adaptéru.
Zkušební zařízení podle vynálezu může být principiálně použito pro zkoušení každého druhu hlásiče reagujícího na rozptýlené světlo, takže se může upustit od relativně drahého obvykle používaného zkušebního plynu. To přináší nejen úspory nákladů, ale zároveň podstatně rychlejší přezkoušení celé řady hlásičů, neboť každý snímač je bezprostředně po přezkoušení plně funkční a, jako u přezkušování plynem, neobsahuje zkušebním plynem naplněnou zkušební komoru, čímž následným poplachem další přezkušování neblokuje.
Obě provedení adaptéru, a to buď jako malé krabičky na dálkové ovládání nebo krabice nasunutelné nebo nasaditelné na hlásič jsou uspořádána pro různá použití. Adaptéry ve tvaru krabice je výhodné používat vždy tam, kde se musí přezkušovat hlásič umístěný na stropě, což se provádí z podlahy příslušného prostoru. V tomto případě je adaptér zabudován v krytu ve tvaru krabice, který je upevněn na trubkovém hrdle prodloužitelném prodlužitelnou trubkou.
Adaptér ve tvaru dálkového ovladače se používá zejména ve zkušebních laboratořích, kde zkoušený hlásič není umístěn na stropě, nýbrž na desce nebo na zkušebním stole. Tvar dálkového ovladače má adaptér také vždy tehdy, když se má hlásič použít uvnitř přístrojů nebo větracích kanálů pro odvod vzduchu, které jsou pro adaptéry ve tvaru krabice těžko přístupné.
Podle dalšího výhodného provedení obsahuje zařízení podle vynálezu elektronický obvod pro synchronizaci vyvolávání impulzů zkušebního světla se světelnými impulzy zdroje měřicího světla, přičemž tento elektronický obvod obsahuje stupen pro odstínění rušivých impulzů ze signálu dodávaného z indukční cívky, který obsahuje zesilovač a elektronicky regulovaný dělič
-2CZ 297192 B6 napětí pro automatické posunutí pracovního bodu zesilovače pro odstínění rušivých impulzů a jednoznačné rozpoznání měřicích impulzů vyvolaných impulzy zdroje měřicího světla. Regulátor stupně je přitom s výhodou upraven pro své zablokování v průběhu doby trvání každého impulzu zkušebního světla pro odstínění rušivých impulzů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladu provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje schematicky zkušební zařízení podle vynálezu a obr. 2 blokové schéma zapojení pro synchronizaci světelných zkušebních impulzů se světelnými impulzy zdroje zkušebního světla.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 znázorněné zkušební zařízení slouží pro kontrolu kouřových hlásičů M na místě, tedy zpravidla kouřových hlásičů umístěných na stropě prostoru, a je za tím účelem vytvořeno tak, že se zezdola může na zkoušený hlásič nasadit nebo přes, něj nasunout. Zkušební zařízení je vhodné zejména pro takové hlásiče M, jejichž kryty mají přibližně tvar kulového vrchlíku nebo komolého kužele. Takové hlásiče jsou znázorněny například v „Internationalen ModellschutzRegistrierungen DM/028 534 a DM/034 103“. Tomuto odkazu není třeba rozumět jako omezení na uvedené typy hlásičů. Je samozřejmé, že zkušební zařízení podle vynálezu s případnými malými úpravami je použitelné prakticky u všech moderních kouřových hlásičů reagujících na kouřem rozptýlené světlo.
Podle obrázku sestává zkušební zařízení v podstatě z rotačně symetrického, na jedné straně otevřeného adaptéru 1 ve tvaru pouzdra, z indukční cívky 2, uspořádané na vnitřní straně adaptéru 1, ze zdroje 3 zkušebního světla, uspořádaného v nepatrné vzdálenosti od okraje adaptéru 1 na jeho otevřené straně, a z elektronického obvodu 4 uspořádaného v oblasti dna adaptéru 1. Indukční cívka 2 může být uspořádána tak, jak je znázorněno na obr. 1, a to na dnu adaptéru 1, nebo také na jeho horním okraji, například v úrovni zdroje 3. zkušebního světla.
Jak je prostřednictvím kouřového hlásiče M, který je znázorněn v řezu na obr. 1, naznačeno, je zkušební zařízení na zkoušený kouřový hlásič M nasazeno, popřípadě je na něj nasunuto. Pro bližší popis hlásiče M se zde odkazuje na pat, spisy EP-A-0 636 266, EP-A-0 821 330 a na hlásič rozptýleného světla řady „AlgoRex“ (AlgoRex je zaregistrovaná ochranná známka firmy Cerberus AG).
Kouřový hlásič M má vůči světlu z venku odstíněnou měřicí komoru 5 se zdrojem 6 měřicího světla a s přijímačem 7 měřicího světla, jejichž optické osy jsou navzájem zalomeny a navzájem se kříží v centrální oblasti měřicí komory 5. Zdroj 6 měřicího světla vysílá krátké intenzivní světelné impulzy do centrální oblasti měřicí komory 5, přičemž na základě zvoleného uspořádání se nemohou žádné světelné paprsky dostat přímou cestou od zdroje 6 měřicího světla k přijímači 7 měřicího světla. Přijímač 7 měřicího světla sice přímo „vidí“ zmíněnou centrální oblast měřicí komory 5, avšak nikoli zdroj 6 měřicího světla. Světlo zdroje 6 měřicího světla se kouřem, vniklým do měřicí komory 5, rozptýlí a část tohoto rozptýleného světla dopadne na přijímač 7 měřicího světla.
Protože měřicí komora 5 musí být vytvořena tak, aby do ní mohl vniknout kouř, nemusí být ani odstínění měřicí komory 5 vůči světlu úplné, takže se musí počítat s, i když velmi malým, podílem cizího světla uvnitř měřicí komory 5. Pro vyřazení případných rušivých vlivů tohoto zbytko vého cizího světlaje vyhodnocovací elektronika hlásiče M vytvořena tak, že přijímač 7 měřicího světla reaguje na jím přijaté rozptýlené světlo jen tehdy, když toto rozptýlené světlo k němu dospěje během určitého časového intervalu po vyslání světelného impulzu zdrojem 6 měřicího světla. Vyslání světelného impulzu zdroje 6 měřicího světla otevře tedy ve vyhodnocovací elektronice časové okénko, takže vytvořené signály přijmuté přijímačem 7 měřicího světla se zpracují jen během tohoto časového okénka.
Při provádění přezkušování funkční způsobilosti kouřového hlásiče M, prováděného znázorněným zkušebním zařízením, se se světelnými impulzy zdroje 6 měřicího světla superponuje světlo ze zdroje 3 zkušebního světla zkušebního zařízení. Tyto impulzy zkušebního světla dospějí do měřicí komory 5 kouřového hlásiče Mávni dopadnou na přijímač 7 měřicího světla. Po přijetí jednoho nebo více impulzů zkušebního světla se vyvolá v kouřovém hlásiči M poplach, který je rozpoznán na indikátoru poplachů hlásiče M, nebo v přiřazené centrále signálů. Toto vyvolání poplachů slouží jako kritérium funkceschopnosti hlásiče M.
Aby se zajistilo, že při každém libovolném nastavení zkušebního zařízení je ke kouřovému hlásiči M odchýlen co možná největší podíl impulzů zkušebního světla do měřicí komory 5 a dospěje k přijímači 7 měřicího světla, může se v úrovni zdroje 3 zkušebního světla oblast vnitřní stěny zkušebního zařízení, která má tvar pásku, opatřit odrazným povlakem 8.
Indukční cívka 2 detekuje elektromagnetické pole vytvářené každým světelným impulzem zdroje 6 měřicího světla a řídí zdroj 3 zkušebního světla tak, že tento zdroj 3 zkušebního světla vysílá zkušební impulzy v průběhu zmíněného časového okénka. Pro vazbu uvedeného elektromagnetického pole na indukční cívku 2 je tato indukční cívka 2 obklopena kovovým válcem 9 otevřeným směrem ven, který na své horní čelní straně může být uzavřen elektromagneticky propustnou fólií 10. Tato fólie 10 může být uspořádána také nad válcem 9.
Adaptér 1 je zabudován do kiytu 11, který je nasazen na spojce 12. Do této spojky 12 je zasunuto trubkové hrdlo 13, na které se může nasunout prodlužovací trubka. S více prodlužovacími trubkami navzájem spojenými se mohou hlásiče přezkušovat až v prostorové výšce přibližně 7 metrů. Proudové napájení zkušebního zařízení se provádí buď z baterií nebo síťovým kabelem, přičemž oddělení pro baterie nebo část sítě jsou uspořádány na nej spodnější prodlužovací trubce. Tato krabicovitá část zařízení, která obsahuje také spínač pro zapínání a vypínání zkušebního zařízení, je na obr. 1 označena vztahovou značkou BF. Kryt 11 může být s trubkovým hrdlem 13 spojen také prostřednictvím neznázorněného adaptéru ve tvaru vidlice, jak je tomu u zkušebních zařízení pro zmíněné hlásiče „AlgoRex“.
Na obr. 2 je znázorněno blokové schéma elektronického obvodu 4, napojeného na adaptér 1, obsahujícího indukční cívku 2, které slouží pro synchronizaci zdroje 3 zkušebního světla se zdrojem 6 měřicího světla. Jak je dále naznačeno, obsahuje elektronický obvod 4 první předzesilovač 14, připojený na indukční cívku 2, na tento předzesilovač 14 připojenou homo/dolnokmitočtovou propust 15 a na tuto propust 15 připojený druhý předzesilovač 16, na něj připojený koncový stupen 17 a stupeň 18, spolupůsobící s ním v obou směrech pro potlačení rušivých impulzů a pro automatickou regulaci zesílení. Na koncový stupen 17 je napojena aktivní časová propust 19 a na tuto aktivní časovou propust 19 je napojen blok 20 pro vyhodnocování rozdílů. Za blokem 20 pro vyhodnocování rozdílů je zapojen stupeň 21 pro vytváření elektrických impulzů pro vyvolání impulzů zkušebního světla, a před ním je zařazen zdroj 3 zkušebního světla a měřicí transformátor 22 napětí, který je výhodně integrován do části BF zařízení (obr. 1).
Zdroj 3 zkušebního světla je tvořen bleskovou výbojkou, například xenonovou výbojkou, a měřicí transformátor 22 napětí slouží pro přípravu napětí potřebného pro zapálení bleskové výbojky. Od měřicího transformátoru 22 napětí je ke koncovému stupni 17 uspořádáno spojení 23 pro potlačování poruch vyvolaných údery blesku.
-4CZ 297192 B6
Zdroj 6 měřicího světla, tvořený na obr. 1 například infračervenou diodou, vysílá v pravidelných intervalech, například 1 až 3 s, světelný impulz, čímž se v indukční cívce 2 indukuje napěťový impulz MP, označený dále jako měřicí impulz, který má dobu trvání přibližně 100 ps. Tento měřicí impulz je velmi malý, pouze několik málo milivoltů.
Je samozřejmé, že v indukční cívce 2 se indukují nejen napěťové impulzy zdroje 6 měřicího světla, ale také různé komunikační proudy na vedeních hlásičů. Od těchto rušivých impulzů SP se odlišují měřicí impulzy MP v podstatě jejich zřetelně hlubší frekvencí a jejich dobou trvání. Napěťové impulzy indukované v indukční cívce 2 se zesílí v prvním předzesilovači 14 a poté se v horno/dolnokmitočtové propusti 15 odfiltrují nejhrubší rušivé impulzy.
Po dalším zesílení ve druhém předzesilovači 16 dospěje signál do koncového stupně 17 a stupně 18 pro potlačení rušivých impulzů a pro automatickou regulaci zesílení. V tomto stupni 18, který v podstatě obsahuje zesilovač, elektronicky regulovaný napěťový dělič a paměťový kondenzátor, se posunutím pracovního bodu zesilovače prostřednictvím nastavitelného odporu posunou měřicí impulzy MP a rušivé impulzy SP na různé strany vůči nulové přímce, přičemž měřicí impulzy MP se posunou do negativního pásma a rušivé impulzy SP do pozitivního pásma. Tím se mohou rušivé impulzy SP jednoduše potlačit. Děličem napětí se provede automatická regulace zesílení.
Po potlačení rušivých impulzů SP ve stupni 18 je v koncovém stupni 17 k dispozici od rušivých impulzů prakticky očištěný měřicí impulz MP, tvořený charakteristickým dvojitým impulzem, který má strmé čelo, které se dále využije pro vyvolání záblesku, neboli zkušebního světelného impulzu, zdroje 3 zkušebního světla.
Protože nelze vyloučit, že výstupní signál koncového stupně 18 je stále ještě znečištěn rušivými impulzy SP, provádí se v aktivním časovém okénku v časové propusti 19 další vyhlazení a útlum případně se ještě vyskytujících poruch, čímž měřicí impulz MP obdrží znázorněný tvar pilových zubů. Vytvoření záblesku se provádí tehdy, když měřicí impulz MP překročí určitou prahovou hodnotu. Aby se zabránilo tomu, že záblesk bude vyvolán ještě se vyskytujícím rušivým impulzem SP, nesmí být prahová hodnota příliš nízká. Na druhou stranu nesmí být ani příliš vysoká, aby záblesk nemohl být vyvolán ani nižšími hodnotami měřicích impulzů odpovídajícími slabším světelným impulzům zdroje 6 měřicího světla. Jak je znázorněno, v bloku 20 pro vyhodnocování rozdílů se prahová hodnota SW uloží ve středu výšky předního čela.
Při překročení prahové hodnoty SW čelem měřicího impulzu MP se ve stupni 21 vytvoří impulz pro spuštění zdroje 3. zkušebního světla, neboli bleskové výbojky. Tento impulz má znázorněný obdélníkový tvar a trvá poněkud déle, nežli měřicí impulz MP, například asi 200 ps.
Potlačení rušivého záblesku, které slouží k potlačení rušivého vlivu záblesku zdroje 3 zkušebního světla na regulaci zesílení, neboť tato regulace ještě pro krátkou dobu po vyvolání záblesku pracuje nežádoucím způsobem, spočívá v tom, že regulátor obsažený ve stupni 18 se po dobu trvání záblesku zablokuje.
Alternativně k provedení podle obr. 1 může mít adaptér J_ rovněž tvar podélného hranolu na způsob dálkového ovladače pro elektronické přístroje nebo pro otevírací zařízení bran garáží. Takový adaptér se s výhodou používá pro zkoušení kouřových hlásičů nebo v těžce přístupných přístrojích nebo odváděčích kanálech vzduchu větracího zařízení. Tento adaptér pro přezkušování hlásičů se buď zaměří na tyto hlásiče v malém odstupu od nich nebo se postaví na kulový vrchlík hlásičů, když tyto leží na vodorovné desce nebo na vodorovném stole s kulovým vrchlíkem nahoře. Praktické pokusy prokázaly, že při této poloze adaptéru i u hlásičů s rovným „vrchlíkem“ dospějí zkušební impulzy světla, vyslané zdrojem zkušebního světla, k přijímači měřicího světla, což je zřejmě způsobeno rozptylem zkušebních impulzů světla na částečkách obsažených ve vzduchu v daném prostoru.
-5 CZ 297192 B6
Adaptér obsahuje na svém konci, přivráceném při přezkušování k hlásiči, výstupní okénko pro průchod zkušebního impulzu světla, jakož i infračervený filtr, takže světelné záblesky již nejsou pociťovány jako škodlivé.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Zařízení pro přezkušování funkce kouřových hlásičů reagujících na kouřem rozptýlené světlo, které obsahují měřicí komoru (5) se zdrojem (6) měřicího světla vysílajícím světelné impulzy a přijímač (7) měřicího světla, s adaptérem (1), který obsahuje zdroj (3) zkušebního světla ovladatelný synchronně se světelnými impulzy zdroje (6) měřicího světla pro dodávání impulzů zkušebního světla do přijímače (7) měřicího světla, vyznačující se tím, že adaptér (1) obsahuje detektor reagující na elektromagnetické pole vytvářené proudovými impulzy zdroje (6) měřicího světla a řídicí zdroj (3) zkušebního světla.
2. Zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že detektor je tvořen indukční cívkou (2).
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že adaptér (1) má tvar hranolu ve formě krabice a jako dálkový ovladač je nastavitelný vůči přezkušovanému kouřovému hlásiči (M) nebo vůči vrchlíku kouřového hlásiče (M) položeného na podložce.
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že adaptér (1) na svém konci přivráceném při přezkušování k přezkušovanému kouřovému hlásiči (M) obsahuje okénko pro průchod impulzů zkušebního světla a infračervený filtr pro jejich filtraci.
5. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že adaptér (1) má tvar rotačně symetrické krabice nebo pouzdra, otevřené na jednom konci, a je nasaditelný na přezkušovaný kouřový hlásič (M) nebo přes něj nasunutelný, přičemž indukční cívka (2) je uspořádána na vnitřní straně adaptéru (1).
6. Zařízení podle nároku 5, vy z n a č uj í c í se t í m , že indukční cívka (2) je uspořádána u okraje na otevřené straně adaptéru (1) nebo na dnu protilehlém k této otevřené straně.
7. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že obsahuje prostředky pro odraz impulzů zkušebního světla do měřicí komory (5) tvořené odrazným povlakem (8) uspořádaným na vnitřní straně adaptéru (1).
8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že zdroj (3) zkušebního světla je uspořádán u okraje na otevřené straně adaptéru (1) a odrazný povlak (8) je tvořen oblastí ve tvaru pásku uspořádanou u tohoto okraje.
9. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že dnová část adaptéru (1) obsahující indukční cívku (2) je zakryta fólií (10).
10. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že zdroj (3) zkušebního světlaje tvořen zábleskovým svítidlem.
-6CZ 297192 B6
11. Zařízení podle jednoho z nároků 3 až 10, vy z n a č uj i c í se t í m , že obsahuje elektronický obvod (4) pro synchronizaci vyvolávání impulzů zkušebního světla se světelnými impulzy zdroje (6) měřicího světla, přičemž tento elektronický obvod (4) obsahuje stupeň (18) pro odstí5 nění rušivých impulzů (SP) ze signálu dodávaného z indukční cívky (2), který obsahuje zesilovač a elektronicky regulovaný dělič napětí pro automatické posunutí pracovního bodu zesilovače pro odstínění rušivých impulzů (SP) a jednoznačné rozpoznání měřicích impulzů (MP) vyvolaných impulzy zdroje (6) měřicího světla.
10 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že regulátor stupně (18) je upraven pro své zablokování v průběhu doby trvání každého impulzu zkušebního světla pro odstínění rušivých impulzů (SP).
CZ0245399A 1998-07-10 1999-07-09 Zarízení pro prezkusování funkce hlásicu kourem rozptýleného svetla CZ297192B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98112822A EP0971328A1 (de) 1998-07-10 1998-07-10 Vorrichtung zur Ueberprüfung der Funktion von Streulichtrauchmeldern
CH75799 1999-04-23

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ245399A3 CZ245399A3 (cs) 2000-01-12
CZ297192B6 true CZ297192B6 (cs) 2006-09-13

Family

ID=25685592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0245399A CZ297192B6 (cs) 1998-07-10 1999-07-09 Zarízení pro prezkusování funkce hlásicu kourem rozptýleného svetla

Country Status (9)

Country Link
KR (1) KR100575903B1 (cs)
CN (1) CN1255695A (cs)
AT (1) ATE233930T1 (cs)
AU (1) AU761401B2 (cs)
CZ (1) CZ297192B6 (cs)
DE (1) DE59904421D1 (cs)
HU (1) HU222939B1 (cs)
NO (1) NO321726B1 (cs)
PL (1) PL191875B1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103680038A (zh) * 2012-09-19 2014-03-26 成都科盛石油科技有限公司 一种用于检测烟雾探测器的烟雾箱改进结构

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0122489A1 (en) * 1983-04-08 1984-10-24 Nohmi Bosai Kogyo Co., Ltd. Function test means of photoelectric smoke detector
US4827244A (en) * 1988-01-04 1989-05-02 Pittway Corporation Test initiation apparatus with continuous or pulse input
WO1994018653A1 (de) * 1993-02-15 1994-08-18 Cerberus Ag Vorrichtung zur funktionsprüfung von rauchmeldern
CZ280226B6 (cs) * 1990-09-06 1995-12-13 Lites, A.S. Lineární hlásič požáru

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US553744A (en) * 1896-01-28 Tenbeeg
JP2612750B2 (ja) * 1988-09-30 1997-05-21 能美防災株式会社 光電式煙感知器用発光式感度試験器
JPH056489A (ja) * 1991-02-22 1993-01-14 Matsushita Electric Works Ltd 光電式煙感知器
JP3243115B2 (ja) * 1993-10-29 2002-01-07 ホーチキ株式会社 光電式感知器及び火災感知システム
GB9721782D0 (en) * 1997-10-14 1997-12-17 No Climb Prod Ltd Test apparatus for testing detectors

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0122489A1 (en) * 1983-04-08 1984-10-24 Nohmi Bosai Kogyo Co., Ltd. Function test means of photoelectric smoke detector
US4827244A (en) * 1988-01-04 1989-05-02 Pittway Corporation Test initiation apparatus with continuous or pulse input
CZ280226B6 (cs) * 1990-09-06 1995-12-13 Lites, A.S. Lineární hlásič požáru
WO1994018653A1 (de) * 1993-02-15 1994-08-18 Cerberus Ag Vorrichtung zur funktionsprüfung von rauchmeldern

Also Published As

Publication number Publication date
AU761401B2 (en) 2003-06-05
NO993153D0 (no) 1999-06-24
CZ245399A3 (cs) 2000-01-12
HU222939B1 (hu) 2003-12-29
HU9902007D0 (en) 1999-08-30
NO321726B1 (no) 2006-06-26
DE59904421D1 (de) 2003-04-10
PL191875B1 (pl) 2006-07-31
HUP9902007A3 (en) 2000-06-28
AU3394699A (en) 2000-02-03
KR20000011335A (ko) 2000-02-25
NO993153L (no) 2000-01-11
CN1255695A (zh) 2000-06-07
ATE233930T1 (de) 2003-03-15
HUP9902007A2 (hu) 2000-02-28
KR100575903B1 (ko) 2006-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5523744A (en) Device for testing the operation of smoke detectors
EP0140502B1 (en) Improvements relating to smoke detection apparatus
US4870394A (en) Smoke detector with improved testing
EP2562733B1 (en) Particle detector
US4297578A (en) Airborne dust monitor
CN208511752U (zh) 一种箱变及其防火系统
US3952808A (en) Fire protection systems
CA2392705A1 (en) Smoke detector
CN107478612B (zh) 用于检测过滤器积尘的传感器及方法
ES8502797A1 (es) Perfeccionamientos en detectores de humo de tipo fotoelectrico
US7956329B2 (en) Flame detector and a method
US3874795A (en) Smoke detector
PL177975B1 (pl) Fotometryczne urządzenie do wyznaczania parametrów zawiesiny cząstek stałych
US3964036A (en) Ionization smoke detector co-used to issue fire alarm and detect ambient atmosphere
GB2408324A (en) Testing device with reflective or scatter means for scattered light fire detector
CZ297192B6 (cs) Zarízení pro prezkusování funkce hlásicu kourem rozptýleného svetla
US5446277A (en) Automated lamp monitoring system for comparing light intensities with a preselected valve
US6476911B1 (en) Backscatter instrument for monitoring particulate levels in a gas stream
CN209842821U (zh) 红外光和蓝光组合的立式前向感烟火灾探测器迷宫
KR102295285B1 (ko) 화재 감지기용 시험장치
JP2506305Y2 (ja) 散乱光式煙感知器
CN215894316U (zh) 小直径烟道激光后散射式粉尘检测系统
CN218471433U (zh) 火灾探测器试验装置
GB1560731A (en) Radiation responsive devices
JP3588508B2 (ja) 火災検出装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120709