CZ296945B6 - Zpusob lisování polotovaru zatepla a stroj k provádení tohoto zpusobu - Google Patents
Zpusob lisování polotovaru zatepla a stroj k provádení tohoto zpusobu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ296945B6 CZ296945B6 CZ20003924A CZ20003924A CZ296945B6 CZ 296945 B6 CZ296945 B6 CZ 296945B6 CZ 20003924 A CZ20003924 A CZ 20003924A CZ 20003924 A CZ20003924 A CZ 20003924A CZ 296945 B6 CZ296945 B6 CZ 296945B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- ejector
- die
- punch
- liquid
- blank
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21J—FORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
- B21J5/00—Methods for forging, hammering, or pressing; Special equipment or accessories therefor
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21J—FORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
- B21J1/00—Preparing metal stock or similar ancillary operations prior, during or post forging, e.g. heating or cooling
- B21J1/04—Shaping in the rough solely by forging or pressing
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21J—FORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
- B21J13/00—Details of machines for forging, pressing, or hammering
- B21J13/08—Accessories for handling work or tools
- B21J13/14—Ejecting devices
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Forging (AREA)
- Press Drives And Press Lines (AREA)
Abstract
U zpusobu lisování polotovaru zatepla se polotovar (4) ohrátý na kovací teplotu mimo matrici (5, 105) zbaví pocátecním pechováním pomocí lisovníku (1) okují a potom v jedné nebo více matricích (5, 105) vylisuje do pozadovaného tvaru. Pocátecní pechování a kovárské lisování se provádí v první, respektive jediné, matrici (5, 105) stejným lisovníkem (1) ve stejném pohybovém cyklu lisovníku (1). Stroj pro tvárení zatepla k provádení výse uvedeného zpusobu je opatren nejméne jednou matrici (5, 105),jedním, k matrici (5, 105) príslusejícím vyhazovacem (7, 107), který se vysouvá a zasouvá, a jednímvpred a vzad pohyblivým lisovníkem (1). K dispozici jsou na nem dále prostredky, s nimiz je mozné zpomalovat zpetné zasouvání vysunutého vyhazovace (7, 107) dopredu se pohybujícím lisovníkem (1) prespolotovar (4), usporádaný mezi vyhazovacem (7, 107) a lisovníkem (1) takovým zpusobem, ze je polotovar (4) mozné pocátecne pechovat mimo matrici (5, 105).
Description
Způsob lisování polotovarů zatepla a stroj k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu lisování polotovarů zatepla, u kterého se polotovar ohřátý na kovací teplotu mimo matrici zbaví počátečním pěchováním pomocí lisovníku okují a potom v jedné nebo více matricích vylisuje do požadovaného tvaru.
Vynález se dále týká stroje pro tváření zatepla k provádění výše uvedeného způsobu, s nejméně jednou matricí, s jedním vyhazovačem, k matrici příslušejícím, který se vysouvá a zasouvá, a s jedním vpřed a vzad pohyblivým lisovníkem.
Dosavadní stav techniky
Při lisování zatepla se nejdříve většinou odstřihne polotovar ve tvaru válce od kovové tyče, zahřáté na kovací teplotu. Na základě zahřátí je polotovar obklopen pláštěm okují, to znamená vrstvou oxidu, který se při tváření odstraňuje. Pro odstranění okují existují v zásadě dvě možnosti:
a) polotovar s okujemi se zavede do první, popřípadě jediné matrice stroje pro tváření zatepla a tam se okuje během kovářského tváření s pomocí lisovníku od polotovaru odlomí
b) polotovar s okujemi se v první tvářecí stanici mimo matrici počátečně pěchuje a zbaví okují a zavede se do druhé tvářecí stanice v první, popřípadě jediné, matrici stroje pro tváření zatepla a tam se kovářsky lisuje.
Vícestupňový stroj pro tváření zatepla, u něhož jsou od polotovaru odlámány v matrici první tvářecí stanice okuje, je popsán v japonském užitném vzoru 2521909. Odstranění okují uvnitř matrice je nevýhodné v tom, že okuje se z větší části znovu zatlačí do polotovaru. Následkem toho je spatná jakost povrchu, což způsobuje potřebu obsáhlého následného opracování a větších přídavků na opracování, čímž se cena polotovaru zvyšuje.
Tyto nevýhody jsou odstraněny strojem pro tváření zatepla, u kterého se odstranění okují děje v první separátní tvářecí stanici. Ve spisu CH 594 454 je popsán lis pro horké kování, u něhož se polotovary předem pěchují lisovníkem mimo matrici, což se nazývá také volné pěchování, přičemž se okuje od polotovaru odlamují a odpadají. Počátečně pěchovaný polotovar zbavený okují se pak dopravuje transportními kleštěmi do druhé přetvářecí stanice a zavádí do matrice, v níž se kovářsky lisuje.
Tímto způsobem je sice zaručeno, že odstraněné okuje se již znovu do polotovaru nezatlačí, přesto jsou však potřebné dodatečné tvářecí operace. Kromě toho se mění vnější průměr Počátečně pěchovaných polotovarů, protože pěchovací síla u již prázdné sousední tvářecí stanice, která se může vyskytnout například po běžném dopadu kovové tyče v normálním provozu, je větší než u plné sousední tvářecí stanice. Pro dopravu polotovarů jsou tedy prakticky nezbytné samostředicí transportní kleště.
Ze spisu JP-A-60030545 je známý vertikální tvářecí stroj pro tváření polotovarů v uzavřené zápustce. Sklápějící se saně tlačí nejprve horní vnější razník do matrice proti předem vloženému polotovaru. Potom se horní vnitřní razník a spodní vnitřní razník pří kontrolovaném tlaku stlačí seshora, popřípadě zespoda do tvářeného polotovaru. Vyhození vytvarovaného polotovaru se konečně děje pomocí spodního vnějšího razníku. Počáteční pěchování polotovaru mimo matrici není upraveno.
Podstata vynálezu
Vzhledem k nevýhodám, které jsou doposud známy, je úkolem vynálezu vyřešit výše popsaný způsob odstraňování okují. Je třeba vyřešit způsob lisování polotovarů za tepla úvodem zmíněného druhu, u něhož se odstraňování okují u polotovaru děje mimo matrici, aniž by k tomu byla zapotřebí přídavná tvářecí stanice.
Tento úkol je vyřešen způsobem lisování polotovarů zatepla, u kterého se polotovar ohřátý na kovací teplotu mimo matrici zbaví počátečním pěchováním pomocí lisovníku okují a potom v jedné nebo více matricích vylisuje do požadovaného tvaru, podle vynálezu, jehož podstatou je, že počáteční pěchování a kovářské lisování se provádí v první, respektive jediné matrici stejným lisovníkem ve stejném pohybovém cyklu lisovníku.
Dále tento úkol řeší stroj pro tváření zatepla k provádění výše uvedeného způsobu s nejméně jednou matricí, s jedním vyhazovačem k matrici příslušejícím, vysouvatelným a zasouvatelným, as jedním lisovníkem pohyblivým vpřed a vzad, přičemž jsou na něm k dispozici prostředky, s nimiž je možné zpomalovat zpětný náraz vysunutého vyhazovače dopředu se pohybujícím lisovníkem přes polotovar uspořádaný mezi vyhazovačem a lisovníkem takovým způsobem, že polotovar je tak možné počátečně pěchovat mimo matrici.
Pomocí vynálezu je možné nejdříve počátečně pěchovat a okují zbavovat polotovar v jediné tvářecí stanici v pohybovém cyklu mimo matrici a poté v matrici kovářsky lisovat. Když se provede odstranění okují mimo matrici, to znamená volně, nezatlačí se odstraněné okuje opět do polotovaru, takže není poškozena jakost jeho povrchu. Kromě toho může být v porovnání se strojem na tváření zatepla, popsaném ve spise CH 594 454, uspořena jedna tvářecí stanice a rovněž nejsou nutné samostředicí transportní kleště, protože doprava k další tvářecí stanici probíhá až po kovářském lisování v matrici, čímž získají polotovary pevně definované vnější obrysy. Způsob lisování zatepla podle vynálezu slučuje tak výhody obou známých, výše popsaných, způsobů odstraňování okují, aniž by vykazoval jejich nevýhody.
Při provozu stroje pro tváření zatepla výše uvedeného druhu se lisovníkem, pohybujícím se dopředu, polotovar počátečně pěchuje ve stejném pohybovém cyklu mimo matrici, do matrice posune a tam kovářsky lisuje a nakonec opět z matrice vysune pomocí vyhazovače. U vícestupňového stroje na tváření zatepla se potom polotovar převede známým způsobem do další tvářecí stanice.
Prostředky ke zpomalení zpětného nárazu vyhazovače a zavádění polotovarů do matrice mohou být například hydraulické, pneumatické, mechanické nebo elektromechanické.
Hydraulické nebo pneumatické zpomalovací prostředky zahrnují u výhodného příkladu provedení ovládací píst, uspořádaný v tlakové komoře a spojený přímo nebo nepřímo s vyhazovačem, a prostředky pro přívod a odvod kapaliny nebo plynu do, popřípadě z tlakové komory. Prostředky pro odvádění kapaliny nebo plynu jsou vytvořeny tak, že odvádění kapaliny nebo plynu z tlakové komory probíhá částečně zpomaleně a zpětný náraz ovládacího pístu a vyhazovače se zpomalí. Prostředky zahrnují výhodně odváděči potrubí kapaliny nebo plynu, ve kterém je uspořádána škrticí klapka nebo omezovači ventil tlaku, který se otevírá nejprve při určitém tlaku kapaliny nebo plynu, nebo se potrubí otevírá a uzavírá ovládacím kolíkem.
Stroj pro tváření zatepla výhodně provedený podle vynálezu s mechanickými zpomalovacími prostředky zahrnuje s výhodou otáčivou vačku k ovládání vysouvání a zasouvání vyhazovače, která je tak tvarována a jejíž rotace je pohybem lisovníku vpřed a vzad tak koordinována, že zpětný náraz vysunutého vyhazovače proběhne zpomaleně.
Přehled obrázků na výkresech
Následně bude detailně popsán způsob lisování polotovarů zatepla a zařízení podle vynálezu k provádění tohoto způsobu na základě přiložených výkresů a na základě příkladů provedení, na kterých znázorňuje obr. 1 pohled v řezu na část prvního příkladu provedení stroje na tváření zatepla podle vynálezu, s hydraulickými zpomalovacími prostředky, se škrticí klapkou, při počátečním pěchování, obr. 2 pohled v řezu na část druhého příkladu provedení stroje na tváření zatepla podle vynálezu, s hydraulickými zpomalovacími prostředky, s ventilem omezujícím tlak místo škrticí klapky, na konci kovářského lisování, obr. 3 pohled v řezu na část třetího příkladu provedení stroje na tváření zatepla podle vynálezu, s hydraulickými zpomalovacími prostředky, s ovládacím kolíkem, při kovářském lisování a obr. 4 pohled v řezu na část čtvrtého příkladu provedení stroje na tváření zatepla podle vynálezu s mechanickými zpomalovacími prostředky.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je zobrazen první příklad provedení stroje pro tváření zatepla podle vynálezu, který zahrnuje matrici 5 uspořádanou mezi kovadlinou 15 a víkem 18 kovadliny pomocí držáku 6 matrice, která slouží k uložení a kovářskému lisování polotovaru 4. Dno matrice 5 má vrtaný otvor pro vyhazovač 7, který se může vysouvat a zasouvat a který při počátečním pěchování slouží jako lisovací odpor pro přiléhající polotovar 4, při kovářském lisování jako tvářecí díl polotovaru 4 a po kovářském lisování k vysunutí vytvarovaného polotovaru z matrice 5. Vyhazovač 7 je spojen s ovládacím pístem 8 uspořádaným posuvně v tlakové komoře 28 a je opatřen tlakovým kroužkem 2 k nastavení polohy vyhazovače Ί_. Tlaková komora 28 je vytvořena v objímce 13, na níž je přes poziční klín 19 našroubován držák 6 matrice.
Na konci protilehlém vyhazovači 7 je ovládací píst 8 spojen se svorníkem 9 vyhazovače a ten s tyčkou 17 vyhazovače, která je známým způsobem nepřímo posouvatelná pomocí nezobrazené vačky ve směru matrice 5. Svorník 9 vyhazovače je veden v zadní opěře 14, která slouží mimo jiné k uložení lisovacích sil a přiléhá na vložku razníku 16. V zadní opěře 14 je uspořádán chladicí kanál 141 a ve svorníku 9 vyhazovače chladicí kanál 91, kterými může být přiváděn otvorem 10 v matrici, táhnoucím se axiálně ovládacím pístem 8 a vyhazovačem 7, chladicí prostředek. Pro chlazení a vyplachovací čištění matrice 5 jsou ve vyhazovači 7 upraveny výstupní otvory JJ_. Pro zamezení čerpacího účinku ovládacího pístu 8 na straně vyhazovače 7 při posunu tvářeného polotovaru 4 ven z matrice 5 je objímka 13 opatřena odlehčovacím otvorem 159 chladicího prostředku, který prochází kovadlinou 15.
Objímka 13 a víko 18 kovadliny jsou opatřeny vstupním otvorem 21 kapaliny, znázorněným čárkovaně, a stejně tak čárkovaně znázorněným výstupním otvorem 24 kapaliny. Na vstupní otvor 21 kapaliny je připojeno přívodní potrubí 20 kapaliny, ve kterém je upraven zpětný ventil 22. Na výstupní otvor 24 kapaliny je připojeno výstupní potrubí 23 kapaliny, ve kterém je uspořádána škrticí klapka 25, nastavitelná až do tlaku 350 barů, tedy do 35 MPa, pro zpomalení odtoku kapaliny z tlakové komory 28.
Lisování polotovaru 4 se děje pomocí lisovníku 1, který je zde znázorněn po polovinách ve dvou rozdílných polohách. V horní poloze je ještě nepřetvářený polotovar 4 přidržován mezi přídržným kolíkem 2 předepnutým vůči matrici 5 pomocí napínací pružiny 3 a vyhazovačem 7. Předepnutí přídržného kolíku 2 může být alternativně zajištěno také pomocí tlakového vzduchu. Ve spodní poloze již lisovník 1 polotovar 4 počátečně zpěchoval a zbavil okují a počíná jej nyní posouvat do matrice 5.
Polotovar 4 se pomocí lisovníku 1, pohybujícího se vpřed, počátečně pěchuje tím, že vyhazovač 7 je na základě odporu škrticí klapky 25 držen ve své vysunuté poloze proti odtoku kapaliny z tlakové komory 28 ovládacím pístem 8. Lehké ustoupení, to znamená zasunutí vyhazovače 7 při počátečním pěchování, nemá žádný negativní vliv na odstranění okují mimo matrici 5. Po počátečním pěchování se polotovar 4 posune lisovníkem 1, který se dále pohybuje dopředu, do matrice 5, přičemž odpor škrticí klapky 25 proti odtékání kapaliny se překoná zvýšeným tlakem, a tam se kovářsky lisuje. Po kovářském lisování vyrazí vyhazovač 7 poháněný výše zmíněnou neznázorněnou vačkou přes tyčku 17 vyhazovače, svorník 9 vyhazovače a ovládací píst 8 polotovar 4 opět z matrice 5 ven, takže ten může být převzat například transportními kleštěmi.
Na obr. 2 znázorněný druhý příklad provedení se od prvního odlišuje tím, že ve výstupním potrubí 23 kapaliny je místo škrticí klapky 25 uspořádán ventil 26 omezující tlak s řídicím vedením 27. Je možné použít například omezovači ventil 26 tlaku až pro 350 barů, tedy pro 35 MPa, od firmy Bieri, Bern. Na konci počátečního pěchování se pomocí lisovníku 1 pohybujícího se vpřed zvýší tlak na ovládacím pístu 8 a tím ve tlakové komoře 28 a výstupním potrubí 23 kapaliny tak silně, že původně uzavřený omezovači ventil 26 tlaku se pomocí řídicího vedení 27 otevře a kapalina tak může odtéci. V důsledku toho se vyhazovač 7 zasune a polotovar 4 se zavede do matrice 5, kde se kovářsky lisuje. Polotovar 4 a lisovník i jsou zde znázorněny na konci kovářského lisování.
Dále je možné použít popis prvního příkladu provedení.
Na obr. 3 je u třetího příkladu provedení na rozdíl od prvních dvou vedeno odváděči potrubí 29 kapaliny objímkou 13, zadní opěrou 14 a kovadlinou 15. Přední část ovládacího kolíku 30, pevně spojená s tyčkou 17 vyhazovače, je pohyblivá v otvoru 31 v zadní opěře 14 dopředu a dozadu, přičemž vždy podle polohy odváděči potrubí 29 kapaliny uzavírá, popřípadě ponechává úplně nebo částečně otevřené.
Jako na obr. 1 je zde lisování polotovaru 4 znázorněno ve dvou různých časových bodech. V horní polovině obrázku je dosud netvářený polotovar 4 držen mezi předepnutým přídržným kolíkem 2 a vyhazovačem 7. Spodní část ovládacího kolíku 30 přiléhá na svorník 9 vyhazovače a jeho přední část uzavírá odváděči potrubí 29 kapaliny, takže z tlakové komory 28 nemůže odtékat žádná kapalina. Tyčka 17 vyhazovače a ovládací kolík 30 se pak začínají pohybovat zpět a polotovar 4 se následně počátečně pěchuje lisovníkem 1, který se pohybuje vpřed, až se nakonec dosáhne situace znázorněné ve spodní polovině obrázku, to znamená, že polotovar 4 je počátečně zpěchován a zbaven okují a ovládací kolík 30 se nalézá bezprostředně před tím, než otevírá odváděči potrubí 29 kapaliny. Následně se tyčka 17 vyhazovače a ovládací kolík 30 pohybují ještě dále zpět, takže kapalina může z tlakové komory 28 odtékat odváděcím potrubím 29 kapaliny, čímž se ovládací píst 8 a vyhazovač 7 mohou posunovat ve směru tyčky 17 vyhazovače a polotovar 4 do matrice 5. Délka ovládacího kolíku 30 může být zvolena způsobem, odpovídajícím aktuálně požadované dráze počátečního pěchování.
Aby se tyčka 17 vyhazovače a s ní spojený ovládací kolík 30 mohly pohybovat před svorníkem 9 vyhazovače, ovládacím pístem 8 a vyhazovačem 7, musí být na jedné straně vačka nepřímo ovládající tyčku 17 vyhazovače vytvořena tak, že dovolí takový zpětný pohyb, a na straně druhé musí být upraveny prostředky, které tento zpětný pohyb zabezpečí. Ve znázorněném příkladu provedení se zpětný pohyb zajišťuje pružinou, tvořící prostředek 32. Lze si ovšem například představit také kloubové připojení tyčky 17 vyhazovače na páku vyhazovače, ovládanou vačkou tak, že páka může být tlačena nejen dopředu, ale i zatahována zpět.
Dále je možné použít popis prvního příkladu provedení.
Na obr. 4 je znázorněn čtvrtý příklad provedení stroje pro tváření zatepla podle vynálezu, který zahrnuje těleso 130 stroje a nástrojový blok 100, ve kterém jsou uspořádány matrice 105 a k nim náležející vysouvatelný a zasouvatelný vyhazovač 107, který v podstatě odpovídá vyhazovači 7 na prvním příkladu provedení. Vyhazovač 107 je spojen přes svorník 109 vyhazovače s axiálně posouvatelnou tyčkou 117 vyhazovače. Páka 150 vyhazovače, otočná kolem osy 152 má přítlačný svorník 151 pro tyčku 117 vyhazovače a volně otáčivou kladku 153, která přiléhá k vačce 160. Páka 150 vyhazovače je pomocí napínací pružiny 170 předepnuta tak, že kladka 153 na vačku 160 stále přiléhá.
Otáčením vačky 160 pomocí hřídele 161, která v provozu rotuje ve směru šipky, se páka 150 vyhazovače vyklápí sem a tam, přičemž při pohybu k vačce, který nastává u znázorněné polohy páky, přítlačný svorník 151 narazí tyčku 117 vyhazovače ve směru matrice 105 tak, že se vyhazovač 107 vysune. Vačka 160 je tvarována tak a její rotace koordinována s pohybem zde neznázoměného lisovníku dopředu a zpět tak, že zpětný náraz vysunutého vyhazovače 107 proběhne zpomaleně. Pokud kladka 153 přiléhá k vačce 160 v oblasti A, nachází se vyhazovač 107 ve vysunuté poloze ve vyčkávací pozici. Lisovník se pohybuje dopředu k matrici 105, ještě však netlačí proti polotovaru, uspořádanému mezi vyhazovačem 107 a lisovníkem. Zatímco se kladka 153 odvaluje v důsledku dalšího otáčení vačky 160 do oblasti B, pohybuje se lisovník dále dopředu a počíná pěchovat polotovar, přičemž se přitom odstraňují okuje. Po opuštění oblasti B se páka 150 vyhazovače opět vyklápí zpět a lisovník narazí vyhazovač 107 a předem pěchovaný polotovar do matrice 105, kde se polotovar kovářsky lisuje. Potom se polotovar opět z matrice 105 vytlačí a převádí se například s pomocí transportních kleští do další tvářecí stanice. S dalším polotovarem začíná celý proces opět od začátku. Kvůli rozdílné výšce polotovarů je vačka 160 vzhledem ke hřídeli 161 otočná stejným způsobem, takže je možné dosáhnout časového posunu počátečního pěchování.
K popsanému způsobu a stroji pro tváření zatepla k tepelnému lisování polotovarů je možné realizovat další varianty. Zde je nutné výrazně zmínit ještě to, že namísto hydraulických zařízení, znázorněných na obr. 1 až 3, je možné si představit také podobně konstruovaná pneumatická zařízení, opatřená nezbytnými těsněními.
Claims (12)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Způsob lisování polotovarů zatepla, u kterého se polotovar (4) ohřátý na kovací teplotu mimo matrici (5, 105) zbaví počátečním pěchováním pomocí lisovníku (1) okují a potom v jedné nebo více matricích (5, 105) vylisuje do požadovaného tvaru, vyznačující se t í m , že počáteční pěchování a kovářské lisování se provádí v první respektive jediné matrici (5, 105) stejným lisovníkem (1) ve stejném pohybovém cyklu lisovníku (1).
- 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že polotovar (4) se při počátečním pěchování drží vysunutým vyhazovačem (7, 107) první respektive jediné matrice (5, 105) mimo tuto matrici a po počátečním pěchování se tlakem lisovníku (1) pohybujícího se dopředu dopravuje do matrice (5,105), kde se dalším pohybem lisovníku (1) dopředu kovářsky vylisuje.
- 3. Způsob podle nároku 2, v y z n a Č u j í c í se t í m , že polotovar (4) se již při počátečním pěchování pohybuje k matrici (5, 105), přičemž je však rychlost pohybu v porovnání s rychlostí pohybu po počátečním pěchování malá.
- 4. Stroj pro tváření zatepla k provádění způsobu podle nároku 2 nebo 3, s nejméně jednou matricí (5, 105), s jedním vyhazovačem (7, 107) k matrici příslušejícím, vysouvatelným a zasouvatelným, a s jedním lisovníkem (1) pohyblivým vpřed a vzad, vyznačující se tím, že jsou na něm k dispozici prostředky, s nimiž je možné zpomalovat zpětný náraz vysunutého vyhazovače (7, 107)) dopředu se pohybujícím lisovníkem (1) přes polotovar (4) uspořádaný mezi vyhazovačem (7, 107) a lisovníkem (1) takovým způsobem, že polotovar (4) je tak možné počátečně pěchovat mimo matrici (5, 105).
- 5. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 4, vyznačující se tím, že uvedené zpomalovací prostředky zahrnují ovládací píst (8), uspořádaný v tlakové komoře (28), přímo nebo nepřímo spojený s vyhazovačem (7), a prostředek pro přívod a odvádění kapaliny nebo plynu do, popřípadě z tlakové komory (28), přičemž prostředek pro odvádění kapaliny nebo plynuje vytvořen takovým způsobem, že odvádění kapaliny nebo plynu z tlakové komory (28) se děje částečně zpomaleně a zpomaluje zpětné zasunutí ovládacího pístu (8) a vyhazovače (7).
- 6. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 5, vyznačující se tím, že prostředky pro odvádění kapaliny nebo plynu zahrnují potrubí (23) pro odvádění kapaliny nebo plynu, ve kterém je uspořádána škrticí klapka (25).
- 7. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 5, vyznaču j ící se tim, že prostředky pro odvod kapaliny nebo plynu zahrnují potrubí (23) pro odvádění kapaliny nebo plynu, ve kterém je uspořádán ventil (26) pro omezení tlaku, který se otevírá až při určitém tlaku kapaliny nebo plynu.
- 8. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 5, vy znač u j í cí se tí m , že prostředky pro odvod kapaliny nebo plynu zahrnují potrubí (23) pro odvádění kapaliny nebo plynu, která se otevírají a zavírají ovládacím kolíkem (30).
- 9. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 8, vyznaču j í cí se t í m , že ovládací kolík (30) je spojen s tyčkou (17) vyhazovače, pohyblivou dopředu a dozadu k vysouvání vyhazovače (7), přičemž jsou na něm k dispozici prostředky (32) k tomu, aby se tyčka (17) vyhazovače před zasunutím vyhazovače (7) pohybovala zpět.
- 10. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 4, vyznačující se tím, že dále zahrnuje otáčivou vačku (160) pro ovládání vysouvání a zasouvání vyhazovače (107), která je tak tvarována a její rotace tak koordinována s pohybem lisovníku vpřed a vzad, že zpětný náraz vysunutého vyhazovače (107) se provádí zpomaleně.
- 11. Stroj pro tváření zatepla podle nároku 10, vyzn ač u j í cí se t í m , že poloha otáčivé vačky (160) je vzhledem k poloze lisovníku přestavitelná.
- 12. Stroj pro tváření zateplapodle nároku 10 nebo 11, vyznač u j í cí se tí m , že pomocí vačky (160) je možné pohybovat sem a tam pákou vyhazovače (107), která umožňuje vysouvání a opětné zasouvání vyhazovače (107) tyčkou (117) vyhazovače a eventuálně svorníkem (109) vyhazovače.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH93498 | 1998-04-24 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20003924A3 CZ20003924A3 (en) | 2001-05-16 |
CZ296945B6 true CZ296945B6 (cs) | 2006-08-16 |
Family
ID=4198579
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20003924A CZ296945B6 (cs) | 1998-04-24 | 1999-04-19 | Zpusob lisování polotovaru zatepla a stroj k provádení tohoto zpusobu |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6286350B1 (cs) |
EP (1) | EP1073534B1 (cs) |
JP (1) | JP3524496B2 (cs) |
KR (1) | KR100400706B1 (cs) |
CN (1) | CN1089653C (cs) |
AU (1) | AU3135399A (cs) |
CZ (1) | CZ296945B6 (cs) |
DE (1) | DE59903173D1 (cs) |
EA (1) | EA002505B1 (cs) |
ES (1) | ES2182502T3 (cs) |
TW (1) | TW453913B (cs) |
UA (1) | UA54590C2 (cs) |
WO (1) | WO1999055475A1 (cs) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN100386166C (zh) * | 2006-07-10 | 2008-05-07 | 北京科技大学 | 非晶合金精密零件一锻多件超塑性成形装置 |
CN101885033B (zh) * | 2009-05-11 | 2012-08-29 | 福光企业股份有限公司 | 锻造部品成型机的顶托通出装置 |
JP5556649B2 (ja) * | 2010-12-22 | 2014-07-23 | 三菱自動車工業株式会社 | 熱間鍛造プレス成形方法及びその装置 |
RU2552819C1 (ru) * | 2011-05-23 | 2015-06-10 | Ниппон Стил Энд Сумитомо Метал Корпорейшн | Способ горячего прессования и форма для горячего прессового формования |
GB201116668D0 (en) * | 2011-09-27 | 2011-11-09 | Imp Innovations Ltd | A method of forming parts from sheet steel |
NL2011052C2 (nl) * | 2013-06-27 | 2015-01-05 | Bosch Sprang Beheer B V | Thermovorminrichting. |
CN103769860A (zh) * | 2013-11-27 | 2014-05-07 | 山东建筑大学 | 一种高速铁路桥梁支座的模锻成形方法 |
KR102264554B1 (ko) * | 2019-11-29 | 2021-06-14 | 대산전자(주) | 버스 바의 제조방법 및 이를 통해 제조된 버스 바, 및 릴 |
CN111673586A (zh) * | 2020-06-17 | 2020-09-18 | 龙岩市武平县谨行科技有限公司 | 一种新型不锈钢制品生产用表面毛刺清理装置 |
CN113245492B (zh) * | 2021-05-19 | 2023-07-04 | 中国第二重型机械集团德阳万航模锻有限责任公司 | 大型整体框锻造模具的制备方法及挤压扩孔方法 |
CN116372071B (zh) * | 2023-06-06 | 2023-08-08 | 江苏金源高端装备股份有限公司 | 一种轨道交通变速箱行星齿轮箱支撑组件的铸造设备 |
CN117696817B (zh) * | 2024-02-05 | 2024-05-10 | 山西天宝集团有限公司 | 新能源风力发电法兰锻造用智能自动旋转工作台及其方法 |
Citations (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1120848B (de) * | 1959-04-30 | 1961-12-28 | Fritz Bernhard Hatebur | Presse zur Verformung von Stangenabschnitten durch Stauchen |
US3120769A (en) * | 1960-08-29 | 1964-02-11 | Hatebur Fritz Bernhard | Pressing device for cold forming or hot forming workpieces |
JPS6030545A (ja) * | 1983-07-28 | 1985-02-16 | Sumitomo Heavy Ind Ltd | 閉塞鍛造装置 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3584498A (en) * | 1967-11-09 | 1971-06-15 | Hans Beche | Fluid-operated drop-forge press |
US3748887A (en) * | 1971-10-01 | 1973-07-31 | Ladish Co | Method and apparatus for locating stock in forming dies |
JPS5118259A (en) | 1974-08-06 | 1976-02-13 | Tomio Ishida | Netsukanfuoomaaniokeru naigairindojiseizosochi |
JPS57177845A (en) | 1981-02-07 | 1982-11-01 | Aida Eng Ltd | Press-forming method for bevel gear and its die |
-
1999
- 1999-04-19 UA UA2000105919A patent/UA54590C2/uk unknown
- 1999-04-19 KR KR10-2000-7011740A patent/KR100400706B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1999-04-19 WO PCT/CH1999/000155 patent/WO1999055475A1/de active IP Right Grant
- 1999-04-19 CZ CZ20003924A patent/CZ296945B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1999-04-19 JP JP2000545659A patent/JP3524496B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1999-04-19 ES ES99913052T patent/ES2182502T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-04-19 US US09/673,685 patent/US6286350B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1999-04-19 DE DE59903173T patent/DE59903173D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1999-04-19 CN CN99805386A patent/CN1089653C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1999-04-19 AU AU31353/99A patent/AU3135399A/en not_active Abandoned
- 1999-04-19 EP EP99913052A patent/EP1073534B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-04-19 EA EA200001100A patent/EA002505B1/ru not_active IP Right Cessation
- 1999-04-20 TW TW088106302A patent/TW453913B/zh not_active IP Right Cessation
Patent Citations (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1120848B (de) * | 1959-04-30 | 1961-12-28 | Fritz Bernhard Hatebur | Presse zur Verformung von Stangenabschnitten durch Stauchen |
US3120769A (en) * | 1960-08-29 | 1964-02-11 | Hatebur Fritz Bernhard | Pressing device for cold forming or hot forming workpieces |
JPS6030545A (ja) * | 1983-07-28 | 1985-02-16 | Sumitomo Heavy Ind Ltd | 閉塞鍛造装置 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE59903173D1 (de) | 2002-11-28 |
CZ20003924A3 (en) | 2001-05-16 |
WO1999055475A1 (de) | 1999-11-04 |
KR100400706B1 (ko) | 2003-10-08 |
EP1073534B1 (de) | 2002-10-23 |
CN1298329A (zh) | 2001-06-06 |
ES2182502T3 (es) | 2003-03-01 |
EP1073534A1 (de) | 2001-02-07 |
JP3524496B2 (ja) | 2004-05-10 |
EA002505B1 (ru) | 2002-06-27 |
EA200001100A1 (ru) | 2001-04-23 |
UA54590C2 (uk) | 2003-03-17 |
AU3135399A (en) | 1999-11-16 |
US6286350B1 (en) | 2001-09-11 |
TW453913B (en) | 2001-09-11 |
JP2002512888A (ja) | 2002-05-08 |
KR20010042922A (ko) | 2001-05-25 |
CN1089653C (zh) | 2002-08-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ296945B6 (cs) | Zpusob lisování polotovaru zatepla a stroj k provádení tohoto zpusobu | |
JP2010046716A (ja) | シリンダ/ピストンユニットの同期を制御し、プレス機での変形および/または精密打抜きの際の圧力ピークを減らすための方法及び装置 | |
US2449365A (en) | Apparatus for forging | |
EP2295165B1 (en) | Press for simultaneously rough-pressing and finishing / embossing | |
US20020040589A1 (en) | Device and method for forming, particularly with a hydraulic clamping device | |
US5099672A (en) | Forming press | |
KR101427285B1 (ko) | 캘리퍼용 피스톤의 제조방법 | |
US3533268A (en) | Horizontal forging and upsetting machine with hydraulic die gripping | |
EP0464109B1 (en) | A die casting machine | |
US2367515A (en) | Automatic work ejector | |
CA2430364A1 (en) | Automatic two-station adiabatic blank cut-off and part forming system | |
JPH05269Y2 (cs) | ||
EP1930094B1 (en) | Workpiece supporting device for a multiple-die horizontal forging press | |
US20030182981A1 (en) | Die-side ejector device for workpieces in single-stage or multi-stage presses | |
US2161534A (en) | Die casting machine | |
CN216027985U (zh) | 一种汽车空调压缩机零部件用模具 | |
JPH03161113A (ja) | 押出プレス装置 | |
JP3134777B2 (ja) | ショートストローク用押出プレス装置 | |
US3478566A (en) | Knockout for forge machine | |
US6907765B2 (en) | Ram-side ejector device for workpieces in single-or multi-stage presses | |
SU1433619A1 (ru) | Ковочный пакет дл гор чей безоблойной штамповки | |
JPS5877732A (ja) | トランスフアフイ−ド装置を備えた鍛造プレス | |
JPH0723078Y2 (ja) | 横型ホーマにおけるパンチ自動交換供給装置 | |
SU1140934A1 (ru) | Автоматическа лини дл гор чей штамповки поковок | |
SU1253705A1 (ru) | Манипул тор к ковочным вальцам |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20100419 |