CZ296411B6 - Zarízení pro obnitkovací sicí stroje - Google Patents

Zarízení pro obnitkovací sicí stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ296411B6
CZ296411B6 CZ0433098A CZ433098A CZ296411B6 CZ 296411 B6 CZ296411 B6 CZ 296411B6 CZ 0433098 A CZ0433098 A CZ 0433098A CZ 433098 A CZ433098 A CZ 433098A CZ 296411 B6 CZ296411 B6 CZ 296411B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
loop
stitch
needles
needle
stitches
Prior art date
Application number
CZ0433098A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ433098A3 (cs
Inventor
Merchetti@Luigi
Original Assignee
Golden Lady S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT96FI000158 external-priority patent/IT1286666B1/it
Priority claimed from IT96FI000142 external-priority patent/IT241267Y1/it
Application filed by Golden Lady S. P. A. filed Critical Golden Lady S. P. A.
Publication of CZ433098A3 publication Critical patent/CZ433098A3/cs
Publication of CZ296411B6 publication Critical patent/CZ296411B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41DOUTERWEAR; PROTECTIVE GARMENTS; ACCESSORIES
    • A41D27/00Details of garments or of their making
    • A41D27/24Hems; Seams
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41BSHIRTS; UNDERWEAR; BABY LINEN; HANDKERCHIEFS
    • A41B11/00Hosiery; Panti-hose
    • A41B11/14Panti-hose; Body-stockings
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B1/00General types of sewing apparatus or machines without mechanism for lateral movement of the needle or the work or both
    • D05B1/08General types of sewing apparatus or machines without mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making multi-thread seams
    • D05B1/18Seams for protecting or securing edges
    • D05B1/20Overedge seams
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B93/00Stitches; Stitch seams
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B57/00Loop takers, e.g. loopers
    • D05B57/02Loop takers, e.g. loopers for chain-stitch sewing machines, e.g. oscillating
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B73/00Casings
    • D05B73/04Lower casings
    • D05B73/12Slides; Needle plates

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Socks And Pantyhose (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Abstract

Zarízení pro obnitkovací sicí stroje obsahuje stehovou desku (36), mající dve sterbinovitá otvorovávybrání (38, 40) pro jehly (15, 17), stehový vodic (42), dve jehly (18, 17), k nimz jsou privádeny odpovídající dve jehelní nite (F1, F2), horní smyckovac (30), k nemuz je privádena nit (F3) smyckovace a k nemuz je prirazena nitová páka (25), a dolní smyckovac (34), uzpusobený jako roztahovac smycek jehelních nití (F1, F2). Stehový vodic (42) je ulozen vedle jednoho ze sterbinovitých otvorových vybrání (38, 40) pro jehly a je usporádán ve stycnélinii (T) sesívaných dílu (L1, L2), pricemz stehový vodic (42) má v oblasti, v níz se tvorí smycky,zvetsenou sírku (D) pro vytvárení relativne dlouhých stehu, a obsahuje cást s v podstate rovnobeznými stranami (42A, 42B) pred koncovým zúzením (42C), a je na spodní strane (42S) zúzený pro vytvoreníprostoru pro pohyby dolního smyckovace (34).

Description

Oblast techniky
Vynález se tyká zařízení určených pro obnitkovací šicí stroje, jako jsou dobře známé stroje vyráběné společnostmi Union speciál, Juki, Rimoldi a jinými, umožňující vytvářet na těchto strojích šev malé tloušťky při sešívání jemných textilií, jako jsou dámské punčochy, punčochové kalhoty apod.
Dosavadní stav techniky
Obnitkovací šicí stroj je také používán jako součást zařízení nebo linek, jako jsou například zaří15 zení vyráběné společností Takatori v Japonsku, Detexomat ve Velké Británii a Solis v Itálii, které vyžadují ruční zásah pracovníka obsluhy pouze pro zavádění páru úpletových kusů, které se mají sestavovat, a pro automatické sestavování úpletových dílů, z nichž se tvoří punčochové kalhoty a/nebo sešívání špiček punčoch. V těchto komplexech nebo výrobních linkách obnitkovací šicí stroj automaticky (tj. bez potřeby vedení a řízení pracovníkem obsluhy), ořezává kusy 20 úpletu a spojuje je švy pomocí kmitajících jehel a smyčkovačů.
Jediným problémem je to, že švy, které mohou být vyráběny na těchto strojích, na nichž se okraje spojované textilie těsně tlačí k sobě (švy s obnitkovacími stehy) mají značnou tloušťku a zaujímají tvar provazce, což je nežádoucí jak z hlediska komfortu a příjemnosti nošení výrobku 25 vzhledem k dráždění vyvolávanému švem tohoto tvaru, tak i pokud jde o estetickou přijatelnost výrobku, kde je žádoucí, aby z jednoho nebo obou z uvedených důvodů, tj. praktických a estetických důvodů, byl šev „plochý“ , tj. o něco širší a mnohem tenčí, než obvykle.
Ploché švy se vyrábějí pomocí strojů typu „flatlock“, které však na rozdíl od obnitkovacích 30 strojů jsou nevhodné pro ořezávání textilií a jsou nezpůsobilé pracovat samočinně, protože místo samočinné práce musí být ručně řízeny a vedeny vyčleněným specializovaným pracovníkem obsluhy, který musí být zručný a odborně vyškolený pro tento úkol. Stroje proto nemohou být zařazeny do výše uvedených strojních linek, určených pro samočinné sestavování punčochových kalhot.
Obnitkovací stroje společnosti Union Speciál, jakož i společností Juky, Rimoldi a jiných, byly s úspěchem používány pro výrobu tohoto plochého švu pouze při výrobě korzetů, jejichž textilie jsou mnohem tlustší a mají tlustší útek, než jaký se používá při výrobě dámských punčoch a punčochových kalhot. Je tomu tak proto, že při výrobě korzetů se vzhledem k větší tloušťce použité 40 pleteniny mohou být úpletové díly vzájemně spojovány švy s volnými stehy, tj. stehy bez napětí, přičemž okraje úpletových dílů, které se sešívají, nejsou taženy těsně k sobě a nedodávají proto švu provazcovitý vzhled, ale přes to vzájemně přes sebe přesahují v určité šířce.
Podstata vynálezu
Vynález přináší zařízení pro obnitkovací šicí stroje, obsahující stehovou desku, mající dvě štěrbinovitá otvorová vybrání pro jehly, stehový vodic, dvě jehly, k nimž jsou přiváděny odpovídající dvě jehelní nitě, horní smyčkovač, k němuž je přiváděna nit smyčkovače a k němuž je přiřa50 zena niťová páka, a dolní smyčkovač, uzpůsobený jako roztahovač smyček jehelních nití, přičemž podstata řešení spočívá v tom, že stehový vodič je uložen vedle jednoho ze štěrbinovitých otvorových vybrání pro jehly a je uspořádán ve styčné linii sešívaných dílů, přičemž stehový vodič má v oblasti, v níž se tvoří smyčky, zvětšenou šířku pro vytváření relativně dlouhých stehů,
-1 CZ 296411 B6 a obsahuje část s v podstatě rovnoběžnými stranami před koncovým zúžením, a je na spodní straně zúžený pro vytvoření prostoru pro pohyby dolního smyčkovače.
Podle dalšího znaku vynálezu je stehový vodič podlouhlý ve směru styčné linie.
Smyčkovač je s výhodou opatřen v jeho koncové oblasti ztenčením pro vyloučení kolize se stehovou deskou a jejím stehovým vodičem a horní smyčkovač je opatřen ztenčením pro zabránění vzniku kolizí s jehelními nitěmi.
Podle dalšího znaku vynálezu je niťová páka horního smyčkovače, osazená kmitavě s pohyblivou sestavou jehelní tyče jehel, uložena na jehelní tyči v úhlu přikloněném k oblasti průchodu jehel a hornímu smyčkovači pro zvětšení délky nitě smyčkovače, podávané při každém záběru niťové páky.
Tímto zařízením je však možné uzpůsobit uvedený typ obnitkovacího šicího stroje tak, aby byl schopný vytvářet zvláštní tvar plochého švu pro vzájemné spojování jemných úpletových útvarů, jako dámských punčoch a punčochových kalhot. Tento zvláštní tvar švu se liší od toho, jakého se dosahuje s typem šicího stroje, který není vhodný pro automatickou práci a který proto vyžaduje řízení a ovládání vysoce zručnou osobou, ale který je také podobně velmi tenký. Výsledkem práce při použití tohoto zařízení je, že okraje textilních dílů, které se mají spojovat, se prakticky nepřekrývají, ale přiléhají kraji k sobě, nebo přes sebe přesahují jen velmi málo, alespoň když je výrobek oblečen a je tak natažen, přičemž to vše je dosaženo bez újmy pevnosti švu a výsledného výrobku.
Vynález je navržen pro obnitkovací šicí stroje, obsahující stehovou desku, mající štěrbinovitá otvorová vybráním pro jehly a stehový vodič ve styčné linii, horní smyčkovač, dolní smyčkovač, řezací prostředek a prostředky pro podávání obou textilních dílů, které se mají sešívat, podavače pro podávání jehelních nití a nitě smyčkovače, a niťovou páku pro nit smyčkovače, přičemž zařízení obsahuje, pro vytváření plochých švů s volnými (nenapjatými) stehy nájemných textiliích pro punčochové kalhoty, ve vzájemné kombinaci dvě jehly, ke kterým se přivádí dvě jehelními nitě, horní smyčkovač a dolní smyčkovač, z nichž k jednomu je přiváděna nit smyčkovače a druhý je uzpůsobený jako roztahovač smyček, stehovou desku mající dvě štěrbinovitá otvorová vybrání pro jehly a stehový vodič na styčné linii s rozšířenou šířkou, pro vytváření relativně dlouhých stehů švu, a niťovou páku pro nit smyčkovače, obměněnou pro zvyšování délky nitě smyčkovače, která je pokaždé odtahována.
V praxi může být nit smyčkovače pro vytváření řetízkových stehů přiváděna k hornímu smyčkovači.
Při použití výše uvedeného zařízení je výsledkem šev, sestávající z tří nití, tvořících tři řady stehů. První je řada krátkých stehů, vytvořených první jehelní nití, které jsou uspořádány napříč styčné linie, přičemž vystupují z jednoho z obou vzájemně spojovaných textilních dílů a vstupují do druhého v polohách blízkých styčné linii. Druhá je řada delších stehů, vytvořených druhou jehelní nití, které jsou také uspořádány přes styčnou linii a vychází z jednoho ze spojovaných textilních dílů a vstupují do druhého z nich ve větší vzdálenosti od styčné linie než stehy tvořící výše uvedenou první řadu stehů, takže kratší stehy první řady stehů leží uvnitř delších stehů druhé řady stehů. Třetí řadou je řada stehů, vytvořená „volnými“ stehy nitě smyčkovače, které jsou mnohem delší a „volnější“ , než první dvě řady stehů, přičemž stehy třetí řady tvoří šev s řetízkovými stehy, vytvořenými napříč přes styčnou linii a provázanými s první a druhou jehelní nití.
Z výše popsaných konstrukčních znaků vyplývá, že při roztažení nošeného oděvu se šev rozšíří a stane se zcela plochý, v podstatě bez vzájemného překrývání textilních dílů. To přináší zřetelné výhody většího komfortu a lepšího vzhledu textilního výrobku. Nedochází k nevýhodnému dopa
-2 CZ 296411 B6 du na praktické a estetické účinky, které by vyplývaly z toho, že šířka takto získaného plochého švu nemůže být srovnatelná s typem švu, jaký se dá získat pouze ručními šicími stroji. U punčochových kalhot a punčoch je totiž z estetického hlediska shledáno jako rozhodně žádoucí, aby šířka švu byla omezená.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 celkové schéma punčochových kalhot v perspektivním pohledu s vyznačením švů, obr. 2 zvětšený detail oblasti vyznačené šipkou fll na obr. 1, obr. 3 řez rovinou ΙΙΙ-ΠΙ z obr. 2, obr. 4 zvětšený detail vyznačený šipkou flV na obr. 1, obr. 5 perspektivní pohled na zařízení pro přívod nití v obnitkovacím šicím stroji, obr. 6 a 7 schematický boční pohled na detail z obr. 5, ukazující dvě krajní polohy jehel a zvýšené podávání nitě k hornímu smyčkovači, obr. 8 pohled VIH-VIII, vyznačený na obr. 7, ukazující stehovou desku obměněnou pro vytváření švu znázorněného na obr. 2 až 4, obr. 9 pohled IX-IX z obr. 8, obr. 10 zvětšený řez rovinou X-X z obr. 8 a obr. 11 perspektivní pohled zespodu na stehovou desku, obr. 12, 13, 14 a 15 schematické pohledy ve směru ΧΙΙ-ΧΠ z obr. 7, s různými polohami zde znázorněných členů během jednoho cyklu a obr. 16, 17 a 18 perspektivní pohledy na obměněný horní smyčkovač a dolní smyčkovač a pohled na rovinu XVIH-XVHI na obr. 16.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 až 4 na výkresech jsou znázorněny tak zvané „ploché“ švy s volnými (nenapjatými) plochými stehy, použitými pro uzavírání špiček P a pro spojování obou úpletových dílů, sestávajících z nohavice G a poloviny tělové části C, podél rozkroku, s možným přidáváním klínku T. Šev CC špičky je podrobněji znázorněn na obr. 2 až 4. Ve švové oblasti dvoudílného úpletu z dílů LI a L2, které jsou sešívány dohromady, může být úplet tvořen neparatelným úsekem I, zatímco dále může být výrobek tvořen normální pleteninou a je proto pružnější a vhodnější pro jeho funkci při použití známých postupů. Neparatelné úseky I podél okrajů dílů LI a L2, které se mají sešívat, dodávají oblasti švu větší pevnost proti párání vzhledem ořezávání, vytvářenému obnitkovacím šicím strojem, podél styčné linie („linie řezu“) T.
Šev je tvořen dvěma jehelními nitěmi Fl, F2 a jednou nití F3 smyčkovače. Nit F1 tvoří dlouhé stehy, zatímco nit F2 tvoří krátké stehy, uložené v mezilehlé části vzhledem k části zaujímané dlouhými stehy tvořenými nití Fl. Třetí nit F3 se přivádí ke smyčkovači, který tvoří řetízkové stehy, patrné zejména na straně opačné vůči té, na níž je možné vidět dlouhé stehy nitě Fl a krátké stehy nitě F2. Dlouhé stehy a krátké stehy nití Fl a F2 jsou patrné zejména na obr. 2, zatímco stehy nitě F3 smyčkovače, tak zvané řetízkové stehy, jsou lépe patrné na obr. 4. Nit Fl pro vytváření dlouhých stehů se vede k jehle, která prochází sešívanými díly LI a L2 v poloze nejvzdálenější od styčné linie T, zatímco nit F2 se přivádí k jehle co nejblíže ke styčné linii T.
Výše popsaný „plochý“ šev je obzvláště vhodný v podmínkách vystavení pleteniny tahu, když je úplet nošen, přičemž oba díly LI a L2, spojované švy, jako je šev CP (obr. 1), a jako je šev CC (obr. 1) tvořené nitěmi Fl, F2 a F3, jsou uváděny v zásadě do vzájemného styku okraje s okrajem podél styčné linie T bez vzájemného překrývání a zejména bez provazcovitého vychlipování pletenin, k němuž dochází u běžných struktur švů, vytvářených obnitkovacími šicími stroji. Šev může být vytvářen tak, že stehy tvořené nitěmi Fl a F2 leží v prvé řadě na vnější straně, zatímco řetízkové stehy, tvořené nití F3 přiváděnou do smyčkovače, jsou na vnitřní straně nošeného úpletu. Není však vyloučeno zvolit polohu obrácenou naruby vůči této poloze.
Podstatnými hledisky, která je třeba vzít na zřetel při vytváření švu, je to, jaká je požadovaná pevnost, jak velká roztaživost se požaduje u vzájemně sešitých dílů LI, L2 a jaké protažení se
-3 CZ 296411 B6 získává zvětšováním délky dlouhých stehů a krátkých stehů (s nitěmi Fl, F2) a podobně řetízkových stehů (s nití F3).
Obr. 5 znázorňuje zařízení, jímž je šicí stroj obnitkovacího typu opatřen pro vytváření výše uve5 děného švu. Ze složitého obnitkovacího šicího stroje obvyklého typu, dobře známého pro odborníky v oboru, jsou znázorněny pouze určité důležité části, zejména ty, které tvoří součást obměněného zařízení pro přizpůsobení stroje pro vytváření švu výše popsaného typu. Typické části obnitkovacího šicího stroje jsou popsány v následujícím popisu, s vysvětlením obměn a variant.
Tři nitě Fl, F2 a F3 jsou přiváděny, jak je znázorněno na obr. 5, odpovídajícími napínacími disky (kotouči) 11, 12, 13 a vhodnými vodiči nitě. Nit Fl je přiváděna k jehle 15, která je nejdále od styčné linie T, vyznačené na obrázcích čerchovanou čarou, zejména na obr. 5, 8, 10, 11 a 12. Na obr. 5 je patrná jehla 17, ležící nejblíže ke styčné linii, a na níž je přiváděna nit F2. Obě jehly 15 a 17 jsou upevněny v místě 19 k jehelní tyči 21 ve tvaru ramene, které kmitá okolo hřídele 23.
Hřídel ovládá pohyblivou sestavu, která se musí kmitavě pohybovat a která obsahuje jehelní tyč 21, jehly 15 a 17 a niťovou páku 25, jejíž funkcí je odtahovat nit F3 pro řetízkový steh, tvořený pomocí horního smyčkovače 30 popisovaného níže.
Uvedená niťová páka 25 nahrazuje běžnou niťovou páku 25X nitě (obr. 6, 7), která obdobně leží 20 mezi dvěma přilehlými rameny 27, která mají každé na svém konci vodicí dírku 27A pro nit F3, která má být podávána k hornímu smyčkovači. Tvar niťové páky je upraven a poloha této niťové páky 25 je více vpředu, ve srovnání s polohou běžné niťové páky 25X nitě, ve směru F21, označujícím pohyb pohyblivé sestavy jehelního ramene 21 a niťové páky 25 ve směru, v němž se jehly 15 a 17 pohybují směrem dolů, když procházejí textilními díly, které se mají sešívat. Výsled25 kem je (obr. 7), že délka nitě F3 odtahované niťovou pákou 25 pro tvorbu švu s řetízkovými stehy je větší, než délka, v níž by nit mohla být odtahována niťovou pákou 25X obvyklého typu, která se zastavuje vzhledem k dírkám 27A ramen 27 dříve než niťová páka 25 (obr. 7). Ve čtvrtém patentovém nárokuje toto vyjádřeno tak, že niťová páka 25 je uložena na jehelní tyči 21 v úhlu přikloněném k oblasti průchodu jehel 15, 17 a hornímu smyčkovači 30 pro zvětšení délky 30 nitě F3 smyčkovače, podávané při každém záběru niťové páky 25. Toto přiklonění je zřejmé z obr. 6 a 7.
Na obr. 5 je patrný horní smyčkovač 30 , k němuž je přiváděna nit F3. Nit F3 je vedena vodičem 32 poté, co byla vedena dírkami 27A. Dále je na obr. 5 patrný dolní smyčkovač (uzpůsobený 35 jako roztahovač smyček jehelních nití) 34 s vidlicovitým koncem pro zachycování nití Fl, F2, když byly jehlami 15, 17 zavedeny pod sešívané textilní díly LI, L2 kmitáním pohybující se sestavy 21, 17, 15, 25 ve směru f21,vyznačeném na obr. 6 a 7.
Na obrázcích je dále znázorněna stehová deska 36, jejíž tvar je obdobný známým deskám tohoto 40 typu pro tvorbu švů v běžných strojích, které byly podrobeny určitým obměnám. Stehová deska 36 je opatřena dvěma podélnými štěrbinovitými otvorovými vybráními 38 a 40 pro dvě jehly 15 a L7 a obsahuje, vedle štěrbinovitého otvorového vybrání 40, stehový vodič 42 (vodič stehů, vodicí prst stehů; stitch fínger - dále: stehový vodič), ležící v podstatě v poloze styčné linie T. Na této linii působí nože v prostoru 43, vytvořeném k tomuto účelu ve stehové desce 36. Stehový 45 vodič 42 obsahuje počáteční část s přímými stranami 42A, 42B a přibližně konstantní šířky D (obr. 8), která je větší, než je odpovídající rozměr stehového vodiče, vytvořeného na stehové desce běžného typu. Tato konstantní šířka D leží v rozsahu oblasti, v níž pracují jehly 15, 17 a horní smyčkovač 30 a dolní smyčkovač 34. V úseku o velikosti E (obr. 9, 11) je stehový vodič 42 také rozšířen v podélném směru, tj. směru fA z obr. 8, což je směr, v němž se podávají oba tex50 tilní díly LI, L2, oříznuté podél styčné linie („linie řezu“) a sešívané. Stehový vodič 42 se potom zužuje do téměř ostrého konce, označovaného zde jako koncové zúžení 42C.
Charakteristickým znakem také je, že stehový vodič 42 je také zúžen na spodní straně pro vytvoření prostoru pro dolní smyčkovač 34, jehož pohyb je podobný, jako u běžných dolních smyčko vačů. Stehový vodič 42 má zúženou spodní stranu 42S (obr. 9, 10).
Pokud jde o dimenzování, je možné uvést, že konstantní šířka D může být pro jemné výrobky typu punčochových kalhot přibližně 3 až 5 mm a zejména okolo 4 mm. Šířka každé z podélných štěrbinovitých otvorových vybrání 40 a 38 je také řádově milimetrová. Tyto rozměry jsou použity pro určení vzdálenosti mezi stranou (hranou) 42A (obr. 10) stehového vodiče 42 a polohou jehel 15, 17, když jsou jehly spouštěny kmitající pohyblivou sestavou jehelní tyče 21 do průpichu skrz textilní díly LI, L2 a štěrbinovitá otvorová vybrání 40, 38 pro tvorbu různých stehů, jak je uvedeno a jak je zřetelně patrné z obr. 2, 3 a 4.
Obr. 12 až 15 znázorňují, jak se vytváří šev pomocí jehel j^5, 17 a smyčkovačů 34, 30. Když jehly sestoupily skrz textilní díly LI, L2 a štěrbinovitá otvorová vybrání 38, 40, a když se začínají pohybovat znovu zpět vzhůru, nitě Fl, F2 lehce vybočují směrem ven (obr. 12), takže může dojít k jejich zachycení vidlicovitým koncem dolního smyěkovače 34, který přesouvá nitě Fl, F2, jak je znázorněno, z polohy z obr. 12 přes mezilehlé polohy a do polohy z obr. 13, v níž nitě Fl, F2 leží tak, že tvoří dvě očka, kterými potom projde horní smyčkovač 30. Horní smyčkovač 30 provléká nit F3 skrz tato dvě očka a uvolňuje je z dolního smyčkovače 34, jak je znázorněno na obr. 14. Horní smyčkovač 30 se posouvá dopředu s nití F3, až ji uloží okolo zdvižených jehel 15, 17. Jehly po té opět sestupují, jak je možné vidět při srovnání obr. 13 a 14, a procházejí mezi smyčkovačem 30 a smyčkou tvořenou nití F3, takže nitě Fl, F2 zachytí nit F3, která je určena pro tvorbu řetízkových stehů.
Obr. 15 znázorňuje zataženou polohu horního smyčkovače 30, který se zatahuje zpět z oček tvořených nitěmi Fl, F2, přičemž s sebou unáší nit F3, která je nyní zachycena okolo jehel 15 a 17. Tento proces je v zásadě podobný tomu, jaký je vykonáván odpovídajícími prvky běžných strojů. Řešení stehového vodiče vzhledem ke štěrbinovitým otvorovým vybráním 38 a 40 a tím i výsledné množství nitě F3, odtahované během pochodů vytváření stehu niťovou pákou 25, však mají účinek v tom, že stehy švů, znázorněných na obr. 2 až 4, jsou dostatečně dlouhé a šev je proto plochý, tj. stehy jsou volné (nenapjaté). V poloze obou sešívaných textilních dílů LI, L2, v níž jsou vyrovnány do plochy tak, že leží v jedné rovině (ploše), a zejména při jejich tažení od sebe (k němuž dochází při nošení textilního výrobku), je tloušťka švu jen o velmi málo větší, než je tloušťka textilií, a nevzniká tak provazcovitý útvar typický pro švy vytvářené běžným zařízením na obnitkovacích šicích strojích, popsaných výše.
Pro větší účinnost částí popsaného zařízení mohou být horní a dolní smyčkovač 30 a 34 poněkud pozměněny vzhledem k odpovídajícím smyčkovačům normálního vybavení těchto běžných obnitkovacích šicích strojů, jak je znázorněno zejména na obr. 16 až 18. Na těchto obrázcích jsou čerchovaně znázorněna ztenčení 30X, 34X smyčkovačů, která jsou získána odebráním materiálů vzhledem k běžnému tvaru smyčkovačů 30 a 34- Tato opatření, ve srovnání se zmenšením spodní strany 42S stehového vodiče 42, zajišťují hladký pohyb těchto dvou smyčkovačů bez vzájemné kolize se stehovou deskou 36, i když je stehový vodič 42 větší, jak bylo popsáno výše, než je obvyklý tvar stehového vodiče používaný u běžných stehových desek, ekvivalentních stehové desce 36. Zmenšení spodní strany 42S také napomáhá podávání nitě F3, tvořící řetízkové stehy.
Zvláštní tvar a délka stehového vodiče 42 znamená, že stehy tvořené nitěmi Fl, F2 a F3 okolo plochy stran 42A, 42B stehového vodiče 42 jsou delší a jsou zadržovány po delší časové údobí, a to s tím výsledkem, že jsou volnější (mají menší napětí). Niťová páka 25, která je napínacím ústrojím nitě F3 přiváděné k hornímu smyčkovači 30, je se stejným cílem zmenšování napětí a zvyšování volnosti (nenapjatosti) stehu tvořeného nití F3, obměněna z hlediska její polohy na jehelní tyči 21, jak bylo popsáno výše.
Při zachování výše popsaných podstatných znaků inovace je možné v určitých mezích obměňovat šířku stehového vodiče 42, za účelem dosažení švu, který je plochý, s o něco větší nebo o
-5 CZ 296411 B6 něco menší šířkou, v závislosti na tom, co je v konkrétním případě žádoucí, například podle účelu švu (na špičkách, v rozkroku). V této souvislosti je také možné v určitých mezích obměňovat vzdálenost mezi oběma jehlami 15 a 17 a odpovídajícím způsobem rozměry štěrbinovitých otvorových vybrání 38, 40.
Pro vytváření například tělové části punčochových kalhot může být použita stehová deska 36, která má ještě širší stehový vodič 4 , pro dosažení toho, aby stehy vytváření nitěmi Fl, F2 byly delší, pro získání švu větší šířky. Pro uzavírání špiček punčoch a nohavic punčochových kalhot může být naproti tomu použita stehová deska 36, mající poněkud užší stehový vodič 42, přičemž účinkem je vytvářet obě řady stehů tvořených nitěmi Fl, F2, s poněkud kratšími stehy, takže stehy švu je zasažena pouze omezená šířka textilie a výsledný šev tak bude poněkud užší.
Odborníci v oboru, kteří si přejí provádět uvedenou inovaci, nebudou mít žádné obtíže při rozhodování experimentální cestou, případ od případu, o ideální šířce pro stehový vodič 42 k vytváření švu požadované šířky, a pro následné rozhodování o vzdálenosti mezi jehlami 15 a 17, při odpovídajícím měnění mezilehlé vzdálenosti na místě 19 připojení. Je také možné obměňovat v určitých mezích počet stehů na jednotku délky podle pevnosti úpletu.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (4)

1. Zařízení pro obnitkovací šicí stroje, obsahující stehovou desku (36), mající dvě štěrbinovitá otvorová vybrání (38, 40) pro jehly (15, 17), a stehový vodič (42), dvě jehly (15,17), k nimž jsou přiváděny odpovídající dvě jehelní nitě (Fl, F2), horní smyčkovač (30), k němuž je přiváděna nit (F3) smyčkovače a k němuž je přiřazena niťová páka (25), dolní smyčkovač (34), uzpůsobený jako roztahovač smyček jehelních nití (F1, F2), vyznačené tím, že stehový vodič (42) je uložen vedle jednoho ze štěrbinovitých otvorových vybrání (38, 40) pro jehly a je uspořádán ve styčné linii (T) sešívaných dílů (LI, L2), přičemž stehový vodič (42) má v oblasti, v níž se tvoří smyčky, zvětšenou šířku (D) pro vytváření relativně dlouhých stehů, a obsahuje část s v podstatě rovnoběžnými stranami (42A, 42B) před koncovým zúžením (42C), a je na spodní straně (42S) zúžený pro vytvoření prostoru pro pohyby dolního smyčkovače (34).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že stehový vodič (42) je podlouhlý ve směru styčné linie (T).
3. Zařízení podle nároku 1,vyznačené tím, že dolní smyčkovač (34) je opatřen v jeho koncové oblasti ztenčením (34X) pro vyloučení kolize se stehovou deskou (36) a jejím stehovým vodičem (42) a horní smyčkovač (30) je opatřen ztenčením (30X) pro zabránění vzniku kolizí s jehelními nitěmi (Fl, F2).
4. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačené tím, že niťová páka (25) horního smyčkovače (30), osazená kmitavě s pohyblivou sestavou jehelní tyče (21) jehel (15, 17), je uložena na jehelní tyči (21) v úhlu přikloněném k oblasti průchodu jehel (15, 17) a hornímu smyčkovači (30) pro zvětšení délky nitě (F3) smyčkovače, podávané při každém záběru niťové páky (25).
CZ0433098A 1996-06-28 1997-04-09 Zarízení pro obnitkovací sicí stroje CZ296411B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96FI000158 IT1286666B1 (it) 1996-06-28 1996-06-28 Procedimento ed attrezzatura per macchine taglia-e-cuci,per il collegamento fra lembi di tessuto a maglia,e manufatto cosi' ottenuto
IT96FI000142 IT241267Y1 (it) 1996-11-27 1996-11-27 Attrezzatura per macchine cucitrici cosiddette taglia-e-cuci perl'ottenimento di una cucitura piatta, nel collegamento di lembi di

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ433098A3 CZ433098A3 (cs) 1999-05-12
CZ296411B6 true CZ296411B6 (cs) 2006-03-15

Family

ID=26330555

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0433098A CZ296411B6 (cs) 1996-06-28 1997-04-09 Zarízení pro obnitkovací sicí stroje

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6167825B1 (cs)
EP (1) EP0958421B1 (cs)
JP (1) JP2000513260A (cs)
AT (1) ATE221933T1 (cs)
AU (1) AU2403597A (cs)
BR (1) BR9710006A (cs)
CA (1) CA2259221C (cs)
CZ (1) CZ296411B6 (cs)
DE (1) DE69714611T2 (cs)
DK (1) DK0958421T3 (cs)
ES (1) ES2180044T3 (cs)
PT (1) PT958421E (cs)
TR (1) TR199802679T2 (cs)
WO (1) WO1998000594A1 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6779472B1 (en) * 2003-03-25 2004-08-24 Sara Lee Corporation Hosiery toe closing apparatus and method
JP2005313961A (ja) * 2004-04-30 2005-11-10 Pegasus Sewing Mach Mfg Co Ltd 易開封性を備えたシート状包装体
JP4537947B2 (ja) * 2005-12-20 2010-09-08 株式会社ワールド 布地の縫製方法
ITMI20112188A1 (it) * 2011-11-30 2013-05-31 Santoni & C Spa Macchina cucitrice e procedimento per cucire tra loro, mediante tale macchina cucitrice, almeno due lembi di tessuto sovrapposti
CN102605571B (zh) * 2012-04-05 2013-01-30 宁波舒普机电科技有限公司 一种具有剪线结构的双针钉襻机
ITMI20121490A1 (it) * 2012-09-06 2014-03-07 Santoni & C Spa Macchina cucitrice e procedimento per cucire tra loro, mediante tale macchina cucitrice, almeno due lembi di tessuto sovrapposti
ITMI20121491A1 (it) * 2012-09-06 2014-03-07 Santoni & C Spa Macchina cucitrice e procedimento per cucire tra loro, mediante tale macchina cucitrice, almeno due lembi di tessuto sovrapposti
CN104769176B (zh) * 2013-04-04 2016-08-24 株式会社普若百斯特 布料的缝迹结构
US9297100B1 (en) * 2014-11-05 2016-03-29 Hsuan-Yi Wu Six-needle eight-thread stitch configuration
JP6997432B2 (ja) * 2017-08-22 2022-01-17 株式会社鈴木製作所 飾り縫いミシンの糸供給装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2157373A (en) * 1936-12-29 1939-05-09 Willcox & Gibbs Sewing Machine Thread handling device for sewing machines
US2980917A (en) * 1959-06-22 1961-04-25 Us Trust Company Of New York Circular knit hosiery and method of closing the toe thereof
US3079882A (en) 1960-08-19 1963-03-05 Merrow Machine Co Throat plate for overedge sewing machine
FR2013849A1 (cs) * 1968-07-27 1970-04-10 Fukutomi Susumu
US3885509A (en) 1971-08-04 1975-05-27 Burlington Industries Inc Overedge seaming
US4117792A (en) * 1977-08-31 1978-10-03 Union Special Corporation Overedge stitch formation
IT1123233B (it) 1979-09-20 1986-04-30 Rockwell Rimoldi Spa Dispositivo per tagliare e trattenere la catenella di punti di macchine per cucire a due o piu' aghi
US4791874A (en) 1985-01-31 1988-12-20 Tokyo Juki Industrial Co., Ltd. Chain stitch machine
JPS6389191A (ja) 1986-09-30 1988-04-20 ジューキ株式会社 オ−バ−ロツクミシンの空環巻込み装置
US5503094A (en) 1995-02-27 1996-04-02 Tseng; Hsien-Chang Needle plate with movable tongues for sewing machine

Also Published As

Publication number Publication date
DE69714611D1 (de) 2002-09-12
PT958421E (pt) 2002-12-31
ATE221933T1 (de) 2002-08-15
EP0958421B1 (en) 2002-08-07
EP0958421A1 (en) 1999-11-24
US6167825B1 (en) 2001-01-02
CA2259221A1 (en) 1998-01-08
AU2403597A (en) 1998-01-21
DK0958421T3 (da) 2002-12-02
BR9710006A (pt) 1999-08-10
TR199802679T2 (xx) 1999-03-22
ES2180044T3 (es) 2003-02-01
DE69714611T2 (de) 2003-04-03
CZ433098A3 (cs) 1999-05-12
JP2000513260A (ja) 2000-10-10
WO1998000594A1 (en) 1998-01-08
CA2259221C (en) 2007-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101194707B1 (ko) 발목 양말과 같은 의류 품목, 및 그 제작 방법
EP2985378B1 (en) Sewing method and sewing machine for overlock seams
CZ129290A3 (en) Process for producing a half-finished product on a circular knitting machine
ITTO940393A1 (it) Cucitura a tre aghi con filo di copertura.
CZ296411B6 (cs) Zarízení pro obnitkovací sicí stroje
CZ432998A3 (cs) Výrobek, jako punčocha nebo punčochové kalhoty, vyrobené z jemné pleteniny, s tenkými plochými švy
CZ285550B6 (cs) Způsob výroby polotovaru na vícesystémovém okrouhlém pletacím stroji
JP2007023409A (ja) 5本指タイプのストッキング類の製造方法及び長繊維ストッキング類
JPS6227834B2 (cs)
JPH07145503A (ja) 靴下類の製造方法および製造装置
JPS6158683A (ja) パンテイストツキング製造装置
EP2893072B1 (en) Sewing machine and process for sewing at least two superposed flaps of fabric to one another
KR20180008599A (ko) 슈즈 어퍼와 그 편성방법
ITFI960142U1 (it) Attrezzatura per macchine cucitrici cosiddette taglia-e-cuci per l'ottenimento di una cucitura piatta, nel collegamento di lembi di
JPS6157797B2 (cs)
SK77997A3 (en) Improved device for sewing two articles, in particular leather articles, with overlapped edges
CA2563914A1 (en) Seamed knitting fabric and the seaming method thereof
US456467A (en) Island
US456470A (en) Island
CZ284876B6 (cs) Způsob výroby polotovaru na okrouhlém pletacím stroji
JPH0327163A (ja) 衣服類に縫合する締付部及びその製造方法
US456469A (en) Island
US270247A (en) Sewing-machine needle
US378218A (en) Method of barring button-holes
US1887954A (en) Stitched buttonhole

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140409