CZ295786B6 - Prací tunel - Google Patents

Prací tunel Download PDF

Info

Publication number
CZ295786B6
CZ295786B6 CZ19984226A CZ422698A CZ295786B6 CZ 295786 B6 CZ295786 B6 CZ 295786B6 CZ 19984226 A CZ19984226 A CZ 19984226A CZ 422698 A CZ422698 A CZ 422698A CZ 295786 B6 CZ295786 B6 CZ 295786B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drum
laundry
transfer
washing
axis
Prior art date
Application number
CZ19984226A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ422698A3 (cs
Inventor
Cyril Grandpierre
Original Assignee
Electrolux Systemes De Blanchisserie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Electrolux Systemes De Blanchisserie filed Critical Electrolux Systemes De Blanchisserie
Publication of CZ422698A3 publication Critical patent/CZ422698A3/cs
Publication of CZ295786B6 publication Critical patent/CZ295786B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F31/00Washing installations comprising an assembly of several washing machines or washing units, e.g. continuous flow assemblies
    • D06F31/005Washing installations comprising an assembly of several washing machines or washing units, e.g. continuous flow assemblies consisting of one or more rotating drums through which the laundry passes in a continuous flow

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Accessory Of Washing/Drying Machine, Commercial Washing/Drying Machine, Other Washing/Drying Machine (AREA)
  • Main Body Construction Of Washing Machines And Laundry Dryers (AREA)
  • Detail Structures Of Washing Machines And Dryers (AREA)

Abstract

Prací tunel obsahuje buben (16), uspořádaný otočně kolem vodorovné osy a mající první konec pro vkládání znečištěného prádla a druhý konec pro vyjímání čistého prádla, ploché přepážky (30), rozdělující vnitřní prostor bubnu (16) na množinu dílčích komor (26), umístěných mezi prvním koncem a druhým koncem pro předpírání, praní a máchání. Každá přepážka (30) je umístěna v rovině kolmé na osu bubnu (16) a je opatřena mimostředovým otorem (32) ve tvaru kruhové výseče, vytvořeným mezi osou a obvodovou stěnou (17) bubnu (16). Mimostředové otvory (32) jsou orientovány směrem vzhůru ve střední poloze bubnu (16) o méně než jednu otáčku. Prací buben dále obsahuje přemísťovací lopatku (34), umístěnou v každé komoře (26) mezi otvory (32) pro zajištění automatického přemísťování prádla mezi komorami (26) během celého otočení bubnu (16). Každá přemísťovací lopatka (34) obsahuje rovinný mezilehlý úsek (36) ve tvaru kruhové výseče, mající okraj (40) ve tvaru kruhového oblouku, připojený k obvodové stěně (17) bubnu (16) a spojující dvě sousední přepážky (30), a dva přímé okraje (42), umístěné v rovinách rovnoběžných s uvedenou osou a procházejících protilehlými stranami kruhových výsečí, vytvořených otvory (32), a dva koncové rovinné trojúhelníkovité díly (38, 38a, 38b), připojující přímé okraje (42) mezilehlé části (36) k protilehlým stranám kruhových výsečí, vytvořených otvory (32), ústícími do komory (26), obsahující přemísťovací lopatku (34).

Description

Prací tunel
Oblast techniky
Vynález se týká pracího tunelu, určeného pro současné provádění předpíracích, pracích a máchacích operací v různých komorách pro náplň znečištěného prádla.
Tento typ zařízení může být používán ve všech případech, kdy je nutno prát velké množství prádla rychle a účinně, například v nemocnicích a velkých prádelnách.
Dosavadní stav techniky
Nejbližší známý stav techniky představují například řešení podle patentových spisů DE 1 948 045, DE 2 312 003 nebo GB 1 501 652.
Prací tunely jsou velká zařízení, která obsahují válcový buben s vodorovnou osou, umístěný v pevné nádrži. Válcový buben je rozdělen podélně na po sobě jdoucí komory, z nichž každá může obsahovat náplň prádla. Tato náplň prádla, určená pro praní, je vkládána na jednom konci do pracího tunelu, přičemž je na jeho druhém konci odváděna po ukončení praní. Každá náplň prádla tak postupně prochází přes jednu nebo více předpíracích komor, přes alespoň dvě prací komory a přes jednu nebo více máchacích komor, načež poté opouští prací tunel.
Za účelem dostatečného promíchávání prádla pro úplné provádění požadovaných předpíracích, pracích a máchacích operací je, buben vystaven střídavému otáčivému pohybu kolem své osy, přičemž tento pohyb bývá obvykle v rozsahu 270°. Náplň prádla je dále současně přemísťována z jedné komory do druhé pokaždé, když se buben otáčí zcela kolem své osy.
Funkce oddělování komor, pokud se buben střídavě otáčí pouze v rozsahu 270°, a přemísťování náplně z jedné komory do druhé, pokud se buben zcela otáčí kolem své osy, jsou zajišťovány prostřednictvím přepážek, oddělujících komory uvnitř bubnu. Dosud jsou běžně používány dva způsoby přepažování.
U prvního známého způsobu, kterýje nazýván spodní přemísťování, je buben rozdělen šroubovitou přepážkou nebo dopravním šroubem. Střídavý otáčivý pohyb má ten účinek, že náplně prádla jsou udržovány v komorách ve vzájemně odděleném stavu prostřednictvím šroubovité přepážky. Toto oddělení je rovněž udržováno tehdy, pokud se buben úplně otáčí za účelem přemísťování prádla z jedné komory do druhé uvnitř pracího tunelu.
Tento první známý způsob přepažování bubnu pracího tunelu má tu výhodu, že zde nemůže docházet k ucpávání prostoru mezi přilehlými komorami. V případě, že dvě náplně prádla se náhodně dostanou do vstupní komory, jsou tyto náplně přemísťovány, aniž by došlo k jejich poškození, k výstupnímu konci pracího tunelu. Nevzniká zde žádné riziko ucpání, které by vedlo k nutnosti přerušení prací operace.
Tento typ pracího tunelu má rovněž tu výhodu, že pro daný průměr bubnu je spádová výška prádla během promíchávání poměrně velká. Tato spádová výška bývá přibližně 2/3 průměru bubnu. Tento charakteristický znak je velice důležitý, neboť určuje velikost mechanické práce, které je náplň prádla vystavena, což dále ovlivňuje vlastní kvalitu praní.
Prací tunely s dopravním šroubem však mají tu nevýhodu, že jsou velice nákladné. Šroubovitá přepážka nemůže být vyráběna z jediného kusu kovového plechu, v důsledku čehož nemůže být výroba plně automatizována.
-1 CZ 295786 B6
Kromě toho dochází u pracích tunelů tohoto typu k přemísťování veškeré obsažené vody společně s náplní prádla, pokud buben provádí úplné otáčky za účelem přemísťování prádla do další komory.
Druhým obecně používaným způsobem je takzvané, středové přemísťování, které spočívá v oddělování po sobě jdoucích komor prostřednictvím radiálních přepážek. V tomto případě je každá přepážka opatřena kruhovým středovým otvorem, ke kterému je připojena přemísťovací konstrukce, která má přibližně tvar lopatky, umístěné vjedné z přiléhajících komor. Pokud buben provádí úplné otáčky, tak tato lopatka zdvihá prádlo a přemísťuje je středovým otvorem.
V porovnání s pracími tunely, využívajícími pro přepažení dopravní šnek, má tento způsob výhodu, spočívající v tom, že je vhodný pro automatizovanou výrobu. Většina kovových plechů, používaných pro konstrukci přepážky, je plochá, přičemž většina švů je pravoúhlá a svary jsou obvykle přímé nebo kruhové. V důsledku toho jsou prací tunely, používající tento způsob přepažování, s výhodou mnohem méně nákladné, než je tomu u pracích tunelů, používajících dopravní šroub.
Kromě toho jsou lopatkové konstrukce, používané pro přemísťování prádla z jedné komory do druhé vždy, když buben provádí úplné otáčky, obvykle děrované. Tento charakteristický znak umožňuje, aby bylo zabráněno přemísťování veškeré vody, obsažené v prádle, z jedné komory do druhé. V důsledku toho dochází ke značnému zvýšení kvality praní.
Pokud však dojde k tomu, že jsou dvě náplně prádla náhodně vloženy do stejné komory, dochází k nevyhnutelnému ucpání při přemísťování prádla mezi sousedními komorami. K tomu dochází z toho důvodu, že prádlo je přenášeno přes úzké průchody, které mají tvar, podobný hrdlu láhve. Pokud dojde k takovémuto ucpání, musí být celý stroj odstaven, přičemž je nutno věnovat určitý čas na vyčištění ucpaného průchodu. To představuje výrazný nedostatek tohoto způsobu, a to zejména s přihlédnutím ke skutečnosti, že v pracích tunelech tohoto typu je denně zpracováváno velké množství prádla.
Prací tunely, ve kterých jsou náplně prádla přemísťovány z jedné komory do druhé s pomocí lopatkových konstrukcí, se dále vyznačují výrazně sníženou spádovou výškou pro stejný průměr pracího tunelu v porovnání se stroji, opatřenými dopravními šrouby, jelikož přemísťovací lopatky zabírají uvnitř bubnu velice výrazný prostor. V důsledku toho musí být používáno bubnu o větším průměru, aby mohlo být zpracovávané prádlo vystaveno mechanické práci o stejné velikosti.
Podstata vynálezu
Předmětný vynález se zejména týká pracího tunelu, který má originální přepážkový systém, který umožňuje kombinovat výhody strojů s dopravním šroubem s výhodami strojů, u kterých je přemísťování prováděno přes středový otvor s pomocí lopatek, připevněných ke stěnám bubnu.
Vynález se zejména týká pracího tunelu, jehož přepážky jsou vhodné pro automatizovanou výrobu, v důsledku čehož dochází ke snížení výrobních nákladů, přičemž je dále rovněž umožněno odvádění vody během přemísťování prádla, je zabráněno riziku ucpání, pokud dojde k náhodnému vložení dvou náplní prádla do stejné komory, přičemž spádová výška činí přibližně 2/3 průměru bubnu, takže prací tunel poskytuje optimální kvalitu praní pro daný průměr bubnu.
Shora uvedených výsledků bylo v souladu s předmětem tohoto vynálezu dosaženo tím, že byl vyvinut prací tunel, obsahující buben, uspořádaný otočně kolem vodorovné osy a mající první konec pro vkládání znečištěného prádla a druhý konec pro vyjímání čistého prádla, ploché pře
-2CZ 295786 B6 pážky, rozdělující vnitřní prostor bubnu na množinu dílčích komor, umístěných mezi prvním koncem a druhým koncem pro předpírání, praní a máchání, přičemž každá přepážka je umístěna v rovině kolmé na osu bubnu a je opatřena mimostředovým otvorem ve tvaru kruhové výseče, vytvořeným mezi osou a obvodovou stěnou bubnu, přičemž mimostředové otvory jsou orientovány směrem vzhůru ve střední poloze bubnu o méně než jednu otáčku, přemísťovací lopatku, umístěnou v každé komoře mezi otvory pro zajištění automatického přemísťování prádla mezi komorami během celého otočení bubnu, přičemž každá přemísťovací lopatka obsahuje:
rovinný mezilehlý úsek ve tvaru kruhové výseče, mající okraj ve tvaru kruhového oblouku, připojený k obvodové stěně bubnu a spojující dvě sousední přepážky, a dva přímé okraje, umístěné v rovinách rovnoběžných s uvedenou osou a procházejících protilehlými stranami kruhových výsečí, vytvořených otvory, dva koncové rovinné trojúhelníkovité díly, připojující přímé okraje mezilehlé části k protilehlým stranám kruhových výsečí, vytvořených otvory, ústícími do komory, obsahující přemísťovací lopatku.
Přemísťovací lopatky jsou s výhodou tvořeny plochými tabulemi, ohnutými a přivařenými vzájemně k sobě, k přepážkám a k obvodové stěně bubnu.
Kruhová výseč, tvořená otvorem, leží s výhodou pod úhlem, jehož vrchol je přesazen od strany otvoru vzhledem k ose.
Každá přemísťovací lopatka s výhodou spojuje protilehlé strany kruhových výsečí, tvořených otvory, provedenými v přepážkách, vymezujících komoru, obsahující přemísťovací lopatku.
Přemísťovací lopatky jsou s výhodou děrované.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje boční nárysný pohled v částečném řezu, zobrazující schematické znázornění pracího tunelu v provedení podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje perspektivní pohled zobrazující část vnitřní přepážky válce pracího tunelu z obr. 1, podle prvního provedení tohoto vynálezu;
obr. 3 znázorňuje půdorysný pohled na přepážky, zobrazené na obr. 2;
obr. 4 znázorňuje koncový pohled na přepážku podle obr. 2 a obr. 3;
obr. 5A znázorňuje koncový pohled na přepážku, zobrazující první fázi přemísťování náplně prádla mezi dvěma komorami;
obr. 5B znázorňuje půdorysný pohled na přepážku, zobrazující první fázi přemísťování náplně prádla mezi dvěma komorami;
obr. 6A znázorňuje koncový pohled na přepážku, zobrazující druhou fázi přemísťování náplně prádla mezi dvěma komorami;
-3CZ 295786 B6 obr. 6B znázorňuje půdorysný pohled na přepážku, zobrazující druhou fázi přemísťování náplně prádla mezi dvěma komorami;
obr. 7A znázorňuje koncový pohled na přepážku, zobrazující třetí fázi přemísťování náplně prádla mezi dvěma komorami;
obr. 7B znázorňuje půdorysný pohled na přepážku, zobrazující třetí fázi přemísťování náplně prádla mezi dvěma komorami; a obr. 8 znázorňuje perspektivní pohled, srovnatelný s pohledem podle obr. 2, zobrazující výhodné provedení přepážky podle tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Jak je schématicky znázorněno na obr. 1, tak prací tunel v provedení podle tohoto vynálezu obsahuje válcový buben 16, uspořádaný otočně kolem své vodorovné osy. Válcový buben 16 má obvodovou stěnu 17, která je obvykle děrovaná, a koncové stěny, z nichž každá je opatřena kruhovým středovým otvorem (neznázoměno).
Na obr. 1 jsou rovněž schematicky znázorněny motory 18 a 20 s ozubenými převody, které zajišťují střídavé otáčení bubnu 16 přibližně v rozsahu 270° kolem jeho osy na každou stranu od středové polohy, znázorněné na obrázcích výkresů, stejně jako úplné otáčení bubnu 16 pro přemísťování náplně z jedné komory do druhé.
Je zcela zřejmé, že činnost motorů 18 a 20 s ozubenými převody, které zajišťují jak částečný střídavý otáčivý pohyb bubnu 16, tak i jeho úplný otáčivý pohyb, může být nahrazena jediným motorem s ozubenými převody, aniž by došlo k odchýlení se z rozsahu předmětu tohoto vynálezu.
Na obr. 1 je rovněž schematicky znázorněna násypka 22, která slouží pro přivádění znečištěného prádla na prvním konci pracího tunelu, a výstupní skluz 24, který slouží k automatickému odvádění prádla z druhého konce pracího tunelu. Násypka 22 a výstupní skluz 24 jsou otevřeny směrem do bubnu 16 prostřednictvím shora uvedených otvorů (neznázoměný) v koncových stěnách bubnu 16.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu pak ploché přepážky 30, které mají originální konstrukci (viz následující podrobnější popis), rozdělují vnitřek bubnu 16 na určitý počet po sobě následujících komor 26, uspořádaných mezi prvním koncem, na kterém je znečištěné prádlo přiváděno prostřednictvím násypky 22, a výstupním koncem, na kterém je čisté prádlo odváděno prostřednictvím výstupního skluzu 24.
Všechny komory 26 bubnu 16 mají obecně shodný objem, přičemž jsou používány pro provádění jedné operace, které je podrobeno prádlo, přiváděné do pracího tunelu. Konkrétněji lze říci, že jak se prádlo pohybuje od vstupního konce k výstupnímu konci pracího tunelu, tak prochází postupně přes alespoň jednu předpírací komoru, alespoň dvě prací komory a alespoň jednu máchací komoru. Počet komor 26, určených pro každou operaci, se mění v závislosti na požadavcích uživatele tak, že celkový počet komor 26 se zvětšuje tehdy, pokud se zvyšuje kvalita a množství prádla.
Pro snazší porozumění byl na obr. 1 vypuštěn určitý počet standardních součástí. K těmto součástem patří například prostředky pro zajišťování cirkulace vody v předpírací komoře, v prací komoře a v máchací komoře nebo komorách, stejně jako vodotěsná zařízení, zaručující vzájemné oddělení jednotlivých komor 26.
-4CZ 295786 B6
Jak je znázorněno na obr. 4, jsou uvnitř obvodové stěny 17 bubnu 16 uspořádány příruby 28 za účelem zvýšení promíchávání prádla s využitím známých postupů.
Nyní bude v dalším podán podrobnější popis přepážkových prostředků, uspořádaných uvnitř bubnu 16, a to s odkazy na obr. 2 až obr. 4.
Přepážkové prostředky jsou tvořeny plochou přepážkou 30, oddělující každou dvojici přilehlých komor 26. Každá plochá přepážka 30 je radiálně orientována kolem osy bubnu 16, přičemž má tvar kotouče, jehož obvodový okraj je přivařen k vnitřku obvodové stěny 17 bubnu 16.
Všechny ploché přepážky 30 jsou opatřeny mimostředovým otvorem 32, který má přibližně tvar kruhové výseče. Tento mimostředový otvor 32 je vytvořen mezi osou bubnu 16 a jeho obvodovou stěnou 17 tak, že je orientován směrem vzhůru, pokud je buben 16 ve své středové klidové poloze vzhledem k promíchávání prádla, způsobenému střídavým otáčením bubnu 16, zajišťovaným motorem 18 s ozubenými převody. Pokud ke střídavému otáčení bubnu 16 dochází v rozmezí 270°, tak bude amplituda činit 135° na každou stranu od této středové polohy.
Jak lze vidět zejména na obr. 2 a na obr. 4, tak kruhová výseč, tvořená mimostředovým otvorem 32, vyříznutým v každé ploché přepážce 30, leží pod úhlem o velikosti přibližně 90°, přičemž její vrchol je přesazen vzhledem k ose bubnu 16, tj. umístěn směrem vzhůru ve středové poloze bubnu 16.
Jak je znázorněno zejména na obr. 5A, obr. 5B a obr. 5C, je jedna z přírub 28 s výhodou umístěna v bubnu 16 víceméně v jedné linii s náběhovou hranou každého otvoru 32 vzhledem ke směru otáčení bubnu 16 (viz šipka F).
Kromě plochých přepážek 30, oddělujících sousední komory 26, dále přepážkové prostředky, uspořádané uvnitř bubnu 16, rovněž zahrnují přemísťovací lopatky 34, které vzájemně spojují otvory 32 přilehlých přepážek 30 uvnitř každé komory 26. Tyto přemísťovací lopatky 34 jsou uzpůsobeny pro automatické přemísťování prádla z jedné komory 26 do druhé, pokud buben 16 provádí úplné otáčky, například tehdy, pokud je poháněn motory 18 a 20 s ozubenými převody.
Konkrétněji lze říci, že příslušná přemísťovací lopatka 34 uvnitř každé komory 26 spojuje protilehlé strany kruhových výsečí, tvořených otvory 32. Každá přemísťovací lopatka 34 je zkonstruována víceméně z plochých součástí, přičemž má přibližný tvar šroubovice.
U dvou příkladných provedení, která jsou znázorněna na obr. 2 až obr. 8, jsou přemísťovací lopatky 34 zkonstruovány z kusů kovového plechu, které jsou víceméně ploché, ohnuté nebo přivařené vzájemně k sobě a k přepážkám 30, stejně jako k obvodové stěně 17 bubnu 16, a to podél přímých linií nebo kruhových oblouků. Výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že je vhodné pro levnou automatizovanou výrobu bubnu 16, v důsledku čehož dochází ke snížení celkových nákladů na prací tunel.
Takže jako je znázorněno zejména na obr. 2, každá přemísťovací lopatka 34 u prvního provedení předmětu tohoto vynálezu obsahuje rovinný mezilehlý úsek 36, který je víceméně plochý, a dva koncové rovinné trojúhelníkovité díly 38, které jsou rovněž víceméně ploché.
Víceméně rovinný mezilehlý úsek 36 má tvar kruhové výseče, která má okraj 40 ve tvaru kruhového oblouku, který je přivařen k obvodové stěně 17 bubnu 16 a spojuje dvě po sobě následující přepážky 30. Mezilehlý úsek 36 má rovněž dva přímé okraje 42, které jsou vyrovnány s protilehlými přímými stranami kruhových výsečí, tvořených otvory 32 při pohledu rovnoběžně s osou bubnu J6, tj. při pohledu na buben 16 od konce.
-5CZ 295786 B6
Každý koncový rovinný trojúhelníkovitý díl 38 přemísťovacích lopatek 34 připojuje přímé okraje 42 mezilehlého úseku 36 příslušné lopatky 34 k protilehlým přímým stranám kruhových výsečí, tvořených otvory 32, které náleží ke komoře 26, obsahující příslušnou lopatku 34- Koncové rovinné trojúhelníkovité díly 38 přemísťovacích lopatek 34 jsou tak orientovány rovnoběžně s osou bubnu 16, přičemž jsou umístěny ve dvou rovinách, které svírají úhel stejný, jako je úhel, který svírají otvory 32.
Otvory 32, vyříznuté do přepážek 30 jsou při pohledu na buben 16 od konce vyrovnány. Všechny přemísťovací lopatky 34, umístěné v komorách 26, jsou rovněž shodné, aby bylo zajištěno přemísťování prádla ve stejném směru mezi komorami 26, pokud buben 16 provádí úplné otáčky při pohánění motory 18 a 20 s ozubenými převody.
Přemísťovací lopatky 34, umístěné v první komoře 26, opatřené násypkou 22, a v poslední komoře 26, opatřené výstupním skluzem 24, mohou mít odlišné tvary pro zajištění správného přemísťování prádla, pokud buben 16 provádí úplné otáčky.
Jak je znázorněno na obr. 3 a na obr. 4, tak přemísťovací lopatky 34 v některých komorách 26 mohou být opatřeny děrováním 44. Toto děrování 44 zajišťuje, že dochází k odvádění vody z prádla při jeho průchodu z jedné komory 36 do druhé.
Jak je u pracích tunelů obvyklé, jsou ploché přepážky 30 rovněž děrované (neznázoměno), pokud oddělují dvě komory 26, které mají stejnou funkci.
Jak již bylo zdůrazněno, tak vnitřní přepážková konstrukce bubnu 16, která byla shora popsána s odkazem na obr. 2 až obr. 4, zajišťuje, že výrobní náklady na prací tunel jsou s výhodou sníženy v důsledku možnosti výroby bubnu 16 s využitím automatizovaných postupů.
Tento typ přepažování rovněž zabraňuje nebezpečí ucpávání mezi sousedními komorami 26. V důsledku toho v případě, kdy jsou náhodně přivedeny dvě náplně prádla do stejné komory 26, nedochází k riziku ucpání prostoru mezi přepážkami, takže nedochází rovněž k žádným negativním následkům pro uživatele.
Shora popsaná konstrukce přepážkových prostředků dále zajišťuje kvalitu praní, která je porovnatelná s kvalitou, dosahovanou u pracích tunelů, opatřených dopravním šnekem, a to pro buben 16 o daném průměru. Spádová výška u předmětu tohoto vynálezu činí přibližně 2/3 průměru bubnu 16, stejně jako u pracích tunelů s dopravním šnekem.
Využívání děrovaných přemísťovacích lopatek 34 zajišťuje odvádění vody z prádla při jeho přemísťování z jedné komory 26 do druhé, jako je znázorněno na obr. 5A, obr. 5B, obr. 6A, obr. 6B, obr. 7A a obr. 7B. Kvalita praní je mnohem lepší v porovnání s kvalitou praní při používání pracích tunelů s dopravním šnekem, které nejsou opatřeny tímto typem děrování.
U druhého výhodného příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu, které je znázorněno na obr. 8, jsou přemísťovací lopatky 34 a otvory 32 provedeny s poněkud odlišným tvarem, v jehož důsledku dochází k lepšímu přemísťování prádla mezi jednotlivými komorami26 bubnu 16.
Strany kruhových výsečí, tvořených otvory 32, nejsou přímé, avšak každá je tvořena dvěma následujícími úseky, které spolu svírají tupý úhel, obrácený směrem k otvoru 32.
Přestože je každá přemísťovací lopatka 34 již opatřena rovinným mezilehlým úsekem 36 ve tvaru kruhové výseče, tak jsou dále koncové díly, připojující přímé okraje 42 mezilehlého úseku 36 k protilehlým stranám otvoru 32, odlišné. Každý koncový díl u tohoto provedení je tvořen dvěma plochými prvky 38a a 38b, které jsou trojúhelníkovité a neleží ve stejné rovině.
-6CZ 295786 B6
Konkrétněji lze říci, že při pohledu na buben 16 ve směru jeho osy je vrchol kruhové výseče, tvořené mezilehlým úsekem 36, přesazen na straně otvoru 32 vzhledem k vrcholu kruhové výseče, tvořené otvorem 32. Plochý prvek 38a připojuje přímý okraj 42 kruhové výseče, tvořené mezilehlým úsekem 36, k vnějšímu úseku strany kruhové výseče, tvořené otvorem 32. Kromě toho plochý prvek 38b připojuje třetí stranu plochého prvku 38a k vnitřnímu úseku strany kruhové výseče, tvořené otvorem 32.
Toto uspořádání umožňuje, aby přemísťovací lopatky 34 měly tvar, který se velmi podobá tvaru části šroubovice, přičemž však jsou velmi snadno vyrobitelné z ohýbaného pájeného kovového plechu.
Je nutno zdůraznit, že počet plochých prvků, vytvářejících konce přemísťovacích lopatek 34, může být i větší, než dva.
Je zcela zřejmé, že prací tunel podle tohoto vynálezu může být různě modifikován, aniž by došlo k odchýlení se z rozsahu předmětu tohoto vynálezu. Prací tunel podle tohoto vynálezu může být zejména opatřen veškerými zdokonaleními a veškerým příslušenstvím, které je běžné u srovnatelných strojů.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

1. Prací tunel, obsahující buben (16), uspořádaný otočně kolem vodorovné osy a mající první konec pro vkládání znečištěného prádla a druhý konec pro vyjímání čistého prádla, ploché přepážky (30), rozdělující vnitřní prostor bubnu (16) na množinu dílčích komor (26), umístěných mezi prvním koncem a druhým koncem pro předpírání, praní a máchání, přičemž každá přepážka (30) je umístěna v rovině kolmé na osu bubnu (16) a je opatřena mimostředovým otvorem (32) ve tvaru kruhové výseče, vytvořeným mezi osou a obvodovou stěnou (17) bubnu (16), přičemž mimostředové otvory (32) jsou orientovány směrem vzhůru ve střední poloze bubnu (16) o méně než jednu otáčku, přemísťovací lopatku (34), umístěnou v každé komoře (26) mezi otvoiy (32) pro zajištění automatického přemísťování prádla mezi komorami (26) během celého otočení bubnu (16), vyznačující se tím, že každá přemísťovací lopatka (34) obsahuje:
rovinný mezilehlý úsek (36) ve tvaru kruhové výseče, mající okraj (40) ve tvaru kruhového oblouku, připojený k obvodové stěně (17) bubnu (16) a spojující dvě sousední přepážky (30), a dva přímé okraje (42), umístěné v rovinách rovnoběžných s uvedenou osou a procházejících protilehlými stranami kruhových výsečí, vytvořených otvory (32), dva koncové rovinné trojúhelníkovité díly (38, 38a, 38b), připojující přímé okraje (42) mezilehlé části (36) k protilehlým stranám kruhových výsečí, vytvořených otvory (32), ústícími do komory (26), obsahující přemísťovací lopatku (34).
2. Prací tunel podle nároku 1,vyznačující se tím, že přemísťovací lopatky (34) jsou tvořeny plochými tabulemi, ohnutými a přivařenými vzájemně k sobě, k přepážkám (30) a k obvodové stěně (17) bubnu (16).
3. Prací tunel podle nároku 1 nebo 2, v y z n a č u j í c í se t í m, že kruhová výseč, tvořená otvorem (32), leží pod úhlem, jehož vrchol je přesazen od strany otvoru (32) vzhledem k ose.
-7CZ 295786 B6
4. Prací tunel podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3,vyznačující se tím, že každá přemísťovací lopatka (34) spojuje protilehlé strany kruhových výsečí, tvořených otvory (32), provedenými v přepážkách (30), vymezujících komoru (26), obsahující přemísťovací lopatku (34).
5 5. Prací tunel podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že přemísťovací lopatky (34) jsou děrované.
CZ19984226A 1997-04-24 1998-04-23 Prací tunel CZ295786B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9705076A FR2762622B1 (fr) 1997-04-24 1997-04-24 Tunnel de lavage a transfert de linge par le cote

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ422698A3 CZ422698A3 (cs) 1999-03-17
CZ295786B6 true CZ295786B6 (cs) 2005-11-16

Family

ID=9506275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19984226A CZ295786B6 (cs) 1997-04-24 1998-04-23 Prací tunel

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6076379A (cs)
EP (1) EP0914511B1 (cs)
CZ (1) CZ295786B6 (cs)
DE (1) DE69810244D1 (cs)
FR (1) FR2762622B1 (cs)
TR (1) TR199802546T1 (cs)
WO (1) WO1998048094A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3231748B2 (ja) * 1999-12-14 2001-11-26 栄工機株式会社 紙料洗浄装置
DE102006019458A1 (de) * 2006-04-26 2007-10-31 Jensen-Senking Gmbh Durchlaufwaschmaschine und Waschverfahren
US11225742B2 (en) * 2016-05-20 2022-01-18 Pellerin Milnor Corporation Combination flow tunnel
CN105970542B (zh) * 2016-07-12 2018-08-03 福州麦辽自动化设备有限公司 一种小件衣物直通式快速清洗机

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1948045A1 (de) * 1969-09-23 1971-03-25 Poensgen Gmbh Geb Durchlaufwaschmaschine fuer Postenwaesche
DE7142716U (de) * 1971-11-12 1973-02-08 Senkingwerk Gmbh Kg Durchlaufwaschmaschine, insbesondere für Postenwäsche
DE7226900U (de) * 1972-07-20 1972-10-05 Vosswerke Gmbh Durchlaufwaschmaschine
DE7228238U (de) * 1972-07-29 1973-10-04 Senkingwerk Gmbh Kg Durchlaufwaschmaschine
DE2312003A1 (de) * 1973-03-10 1974-09-26 Poensgen Gmbh Geb Durchlaufwaschmaschine
DE2345943C3 (de) * 1973-09-12 1979-10-31 Engelhardt & Foerster, 2800 Bremen Doppeltrommel-Gegenstrom-Durchlaufwaschmaschine
DE2352717A1 (de) * 1973-10-20 1975-05-28 Poensgen Gmbh Geb Durchlaufwaschmaschine
CH609112A5 (en) * 1976-01-26 1979-02-15 Schulthess Ad Maschinenfabrik Washing drum for a continuous-flow washing machine
DE2912183C2 (de) * 1979-03-28 1983-03-10 Senkingwerk Gmbh Kg, 3200 Hildesheim Durchlaufwaschmaschine mit drehbar gelagerter Waschtrommel
US5307652A (en) * 1991-11-28 1994-05-03 Mitsubishi Jukogyo Kabushiki Kaisha Continuous washing machine

Also Published As

Publication number Publication date
FR2762622B1 (fr) 1999-08-27
DE69810244D1 (de) 2003-01-30
TR199802546T1 (xx) 1999-07-21
CZ422698A3 (cs) 1999-03-17
FR2762622A1 (fr) 1998-10-30
EP0914511B1 (fr) 2002-12-18
EP0914511A1 (fr) 1999-05-12
US6076379A (en) 2000-06-20
WO1998048094A1 (fr) 1998-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1115075A (en) Continuous tunnel batch washer
EP0509931A1 (en) Washing method by a continuous washing machine
JP2004538112A5 (cs)
JP2851560B2 (ja) 連続バッチ型洗濯機械
CN107700162B (zh) 衣物处理装置
CZ295786B6 (cs) Prací tunel
CN109072527B (zh) 联合流动隧道
JPS6042755B2 (ja) 洗濯機
US1897156A (en) Pulp and dirt separator
US2875602A (en) Heavy duty washing and dry cleaning machine
JPH0847593A (ja) ドラム式洗濯機
KR101859866B1 (ko) 곡류 세척장치
US1030053A (en) Plating-machine.
ES2673502T3 (es) Procedimiento para lavar en particular prendas
US3903910A (en) Device for washing potato cuttings
US2732702A (en) Tumbler type washing machines
JP2796341B2 (ja) 篩渣洗浄装置
JP4391972B2 (ja) 連続洗濯機の定置洗浄方法及び連続洗濯機
US2051014A (en) Washing machine
US1854485A (en) Washing machine
KR100260649B1 (ko) 해태엽체의이물질제거장치
KR102460741B1 (ko) 원심력을 이용하는 세척 기기
CN210701055U (zh) 一种钢丝切丸筛选装置
KR100492573B1 (ko) 전자동세탁기의실밥채집장치
JPS5982892A (ja) 連続式多槽洗濯機

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060423