CZ294774B6 - Stavební prvek a systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn - Google Patents

Stavební prvek a systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn Download PDF

Info

Publication number
CZ294774B6
CZ294774B6 CZ19983319A CZ331998A CZ294774B6 CZ 294774 B6 CZ294774 B6 CZ 294774B6 CZ 19983319 A CZ19983319 A CZ 19983319A CZ 331998 A CZ331998 A CZ 331998A CZ 294774 B6 CZ294774 B6 CZ 294774B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
building element
building
core
strips
element according
Prior art date
Application number
CZ19983319A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ331998A3 (cs
Inventor
Josef Kolb
Anton Steurer
Original Assignee
Steko Holz-Bausysteme Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Steko Holz-Bausysteme Ag filed Critical Steko Holz-Bausysteme Ag
Publication of CZ331998A3 publication Critical patent/CZ331998A3/cs
Publication of CZ294774B6 publication Critical patent/CZ294774B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C2/00Building elements of relatively thin form for the construction of parts of buildings, e.g. sheet materials, slabs, or panels
    • E04C2/30Building elements of relatively thin form for the construction of parts of buildings, e.g. sheet materials, slabs, or panels characterised by the shape or structure
    • E04C2/34Building elements of relatively thin form for the construction of parts of buildings, e.g. sheet materials, slabs, or panels characterised by the shape or structure composed of two or more spaced sheet-like parts
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C1/00Building elements of block or other shape for the construction of parts of buildings
    • E04C1/40Building elements of block or other shape for the construction of parts of buildings built-up from parts of different materials, e.g. composed of layers of different materials or stones with filling material or with insulating inserts
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B2/00Walls, e.g. partitions, for buildings; Wall construction with regard to insulation; Connections specially adapted to walls
    • E04B2/02Walls, e.g. partitions, for buildings; Wall construction with regard to insulation; Connections specially adapted to walls built-up from layers of building elements
    • E04B2002/0202Details of connections
    • E04B2002/0204Non-undercut connections, e.g. tongue and groove connections
    • E04B2002/0206Non-undercut connections, e.g. tongue and groove connections of rectangular shape

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Panels For Use In Building Construction (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Retaining Walls (AREA)

Abstract

Je popsán stavební prvek pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn, který má dvě rovnoběžné, deskové stěnové části (2, 3), jejichž navzájem odvrácené vnější plochy jsou určeny pro vytvoření části povrchových ploch vytvářených stěn, jedno z více individuálně vyrobených navzájem spojených částí složené jádro (14) prvku, které je uspořádáno mezi oběma stěnovými částmi (2, 3) a je s nimi pevně spojeno, přičemž jádro (14) prvku má nejméně jednu v podélném směru (X) stavebního prvku (1) upravenou část pro zastrčení mezi stěnové části (2, 3) dalšího stavebního prvku (1) a pro vytvoření s ním zasouvacího spoje, zachycujícího síly v příčném směru (Y). Jádro (14) prvku je opatřeno prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje s jádrem (14) prvku dalšího stavebního prvku (1), který zachycuje síly v podélném směru (X). Rovněž je popsán systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn, který využívá stavební prvky podle vynálezu.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká stavebního prvku a systému stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn.
Dosavadní stav techniky
Konstrukční prvek tohoto typuje předmětem evropské patentové přihlášky č. 95105246.3. V této patentové přihlášce je navržen příruční stavební prvek, který ve srovnání se známými stavebními elementy, které jsou například známé z EP-PS 0 214 088, má jednodušší konstrukci a umožňuje jednoduchou přestavbu s mnoha různými možnostmi uspořádání.
Vynález si klade za úkol dále zdokonalit stavební prvek tohoto druhu a systém těchto stavebních prvků, aby bylo možné jednoduchými konstrukčními prostředky dále zvýšit mnohotvárnost možností uspořádání.
Podstata vynálezu
Vytčený úkol se u stavebního prvku podle vynálezu řeší tím, že má dvě rovnoběžné, deskové stěnové části, jejichž navzájem odvrácené vnější plochy jsou určeny pro vytvoření části povrchových ploch vytvářených stěn, jedno z více individuálně vyrobených navzájem spojených částí složené jádro prvku, které je uspořádáno mezi oběma stěnovými částmi a je s nimi pevně spojeno, přičemž jádro prvku má nejméně jednu v podélném směru stavebního prvku upravenou část pro zastrčení mezi stěnové části dalšího stavebního prvku a pro vytvoření s ním zasouvacího spoje, zachycujícího síly v příčném směru, a přičemž jádro prvku je opatřeno prostředky pro vytvoření s jádrem prvku dalšího stavebního prvku zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru.
Výhodně je část jádra prvku, vytvářející zasouvací spoj, zachycující síly v příčném směru, upravena po celé délce stavebního prvku.
Ve výhodném provedení vynálezu je jádro prvku vytvořeno vždy dvěma na stěnových částech upevněnými, v podélném směru stavebního prvku uspořádanými lištami a v podélném směru v odstupu a svisle uspořádanými, obě dvojice lišt spojujícími mezilehlými stojinami, přičemž jedna dvojice lišt, přiřazená k oběma stěnovým částem, s výhodou dvojice horních lišt, přečnívá ve svislém směru přes stěnové části a vytváří při nasazení dalšího stavebního prvku jádrovou část, zachycující příčné síly v příčném směru, zatímco opačná dvojice lišt je vzhledem ke stěnovým částem přesazena do vnitřku stavebního prvku.
Výhodně jsou prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru, přiřazeny k čelním plochám mezilehlých stojin a jsou s výhodou vytvořeny čepy a protilehlými shodnými zahloubeními.
Výhodně jsou horní čelní plochy mezilehlých stojin upraveny ve stejné rovině jako horní plochy dvojice horních lišt a spodní čelní plochy mezilehlých stojin jsou uspořádány ve stejné rovině jako spodní plochy dvojice spodních lišt, přičemž čepy jsou s výhodou přiřazeny ke spodním čelním plochám mezilehlých stojin a zahloubení k horním čelním plochám mezilehlých stojin.
- 1 CZ 294774 B6
Výhodně jsou čepy a protilehlá shodná zahloubení uspořádány ve shodném odstupu od obou stěnových částí.
Výhodně mezilehlé stojiny mají vždy ve shodném odstupu od odpovídající stěnové části upravené čepy a dvě protilehle shodná zahloubení.
Ve výhodném provedení vynálezu je jedna čelní strana mezilehlých stojin přídavně opatřena podélnou drážkou a opačná čelní strana je opatřena vzhledem k podélné drážce protilehle shodným podélným hřebenem, přičemž čepy, případně zahloubení, jsou při pohledu v příčném směru uspořádány vždy uprostřed mezi jednou stěnovou částí a podélnou drážkou, případně podélným hřebenem, a šířka podélné drážky, případně podélného hřebenu, s výhodou odpovídá tloušťce stěnových částí.
V jednom výhodném provedení vynálezu jsou prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru, na jedné straně přiřazeny k horním plochám dvojice horních lišt a na druhé straně ke spodním plochám dvojice spodních lišt.
Výhodně mezilehlé stojiny rozdělují prostor mezi stěnovými částmi do více svisle průchozích dutin, které lícují s odpovídajícími dutinami nasazených stavebních prvků.
Ve výhodném provedení je vodorovně protilehle uspořádaná dvojice lišt, s výhodou dvojice horních lišt, opatřena vždy nejméně dvěma zářezy, upravenými v příčném směru a uspořádanými souměrně k nejméně jedné z mezilehlých stojin, prostřednictvím kterých je tvořen zasouvací segment, jehož délka při pohledu v podélném směru stavebního prvku odpovídá odstupu obou stěnových částí, pro pravoúhlé nasazení dalšího stavebního prvku.
V jednom výhodném provedení vynálezu je dvojice lišt opatřena více, s výhodou čtyřmi zasouvacími segmenty a druhá dvojice lišt je opatřena protilehle shodnými nástrčnými drážkami pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru.
Výhodně prostor mezi horními lištami a spodními lištami vyplňují další lišty.
Výhodně jsou stěnové části opatřeny otvory pro přístup k dutinám.
Výhodně je čelní plocha stavebního prvku zcela uzavřena čelní deskou.
V jednom výhodném provedení vynálezu je jádro prvku tvořeno na sobě uloženými dřevěnými vrstvami, procházejícími v podélném směru, z nichž jedna čelní stranu jádra prvku tvořící, s výhodou nejvyšší dřevěná vrstva přesahuje přes stěnové části ve svislém směru a vytváří při nasazení dalšího stavebního prvku část jádra prvku, zachycující příčné síly v příčném směru, zatímco opačnou čelní stranu jádra prvku tvořící, s výhodou nejspodnější dřevěná vrstva je proti stěnovým částem přesazena dovnitř stavebního prvku.
Výhodně jsou prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru, přiřazeny k nejvyšší dřevěné vrstvě a k nej spodnější dřevěné vrstvě a jsou s výhodou vytvořeny prostřednictvím po délce stavebního prvku pravidelně rozmístěnými čepy, případně protilehlými shodnými zahloubeními.
Podle předkládaného vynálezu je rovněž navržen systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn, ve kterém je jako standardní stavební prvek použit stavební prvek, jehož čepy a protilehlá shodná zahloubení jsou uspořádány ve shodném odstupu od obou stěnových částí, přičemž s tímto standardním stavebním prvkem jsou ve svislém směru spojitelné jak další standardní stavební prvky, tak i stavební prvky podle některého z výše popisovaných výhodných provedení a vytvářejí přitom zasouvací spoj, zachycující síly v příčném směru.
-2 CZ 294774 B6
Výhodně jsou potom na standardní stavební prvek, který má výšku, nasaditelné stavební prvky s redukovanou stavební výškou pro volné utváření výšky stěny.
Výhody dosahované podle vynálezu spočívají zejména v tom, že u stavebních prvků shodných rozměrů se jednak ušetří materiál, a jednak se získá více prostoru pro instalaci nebo instalační materiál, aniž by přitom došlo k podstatnému nepříznivému ovlivnění stability stavebního prvku.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s odkazy na výkresovou část.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 schematicky znázorňuje v pohledu shora první příklad provedení stavebního prvku v axonometrickém pohledu;
Obr. 2 znázorňuje stavební prvek podle obr. 1 v axonometrickém pohledu zdola;
Obr. 3 znázorňuje v půdorysu stavební prvek podle obr. 1;
Obr. 4 znázorňuje řez rovinou IV-IV na obr. 3;
Obr. 5 znázorňuje řez rovinou V-V na obr. 4;
Obr. 6 znázorňuje v půdorysu druhý příklad provedení stavebního prvku podle vynálezu;
Obr. 7 znázorňuje řez rovinou VII-VII na obr. 6;
Obr. 8 znázorňuje řez rovinou VIII-VIII na obr. 7;
Obr. 9 znázorňuje v pohledu, odpovídajícímu obr. 8, stavební prvek s redukovanou výškou;
Obr. 10 znázorňuje v pohledu, odpovídajícímu obr. 8, další stavební prvek s redukovanou výškou;
Obr. 11 znázorňuje v pohledu, odpovídajícímu obr. 8, další stavební prvek;
Obr. 12 znázorňuje půdorys stavebního prvku s krytem na čelní ploše;
Obr. 13 znázorňuje řez rovinou XIII-XIII na obr. 12;
Obr. 14 znázorňuje v půdorysu další stavební prvek, podobný stavebnímu prvku podle obr. 1 až obr. 5, se stěnovými otvory;
Obr. 15 znázorňuje řez rovinou XV-XV na obr. 14;
Obr. 16 znázorňuje půdorys stavebního prvku s jádrem naplněným dřevem;
Obr. 17 znázorňuje řez rovinou XVII-XVII na obr. 16;
Obr. 18 znázorňuje v půdorysu další příklad provedení stavebního prvku;
Obr. 19 znázorňuje řez rovinou XIX-XIX na obr. 18;
-3 CZ 294774 B6
Obr. 20 znázorňuje v půdorysu další stavební prvek, který má proti stavebnímu prvku podle obr. 3 až obr. 5 zvětšenou šířku;
Obr. 21 znázorňuje řez rovinou XXI-XXI na obr. 20;
Obr. 22 znázorňuje další variantu stavebního prvku, který má proti stavebnímu prvku podle obr. 3 až obr. 5 větší šířku a je srovnatelný s jedním ze stavebních prvků podle obr. 1 až obr. 19;
Obr. 23 znázorňuje řez rovinou XXIII-XXIII na obr. 22;
Obr. 24 znázorňuje v půdorysu stavební prvek, který má dvojnásobnou šířku proti stavebnímu prvku podle obr. 3 až obr. 5;
Obr. 25 znázorňuje řez rovinou XXV-XXV na obr. 24;
Obr. 26 znázorňuje další příklad provedení stavebního prvku v axonometrickém pohledu shora;
Obr. 27 znázorňuje stavební prvek podle obr. 26 v axonometrickém pohledu zdola;
Obr. 28 znázorňuje půdorys stavebního prvku podle obr. 26;
Obr. 29 znázorňuje řez rovinou XXIX-XXIX na obr. 28;
Obr. 30 znázorňuje řez rovinou XXX-XXX na obr. 29.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 až obr. 5 má stavební prvek 1 dvě rovnoběžné, deskové stěnové části 2, 3, vytvářející vždy jednu část jedné z obou povrchových ploch zhotovované stěny. Může se přitom jednat o dřevěné desky, úseky prken, desky z dřevěných produktů nebo z jiných materiálů. Jedna ze stěnových částí 2, 3 nebo také obě mohou být vytvořeny jako sádrová deska nebo mohou sestávat z jiných obecně známých materiálů, jako například z jílu, vláknitého cementu, atd. Je zde také znázorněn podélný směr X prvku 1, příčný směr Y a svislý směr Z.
Každá stěnová část 2, 3 je na své vnitřní straně, která je přivrácená k vnitřku stavebního prvku 1, opatřena v podélném směru X stavebního prvku 1 uspořádanou spodní lištou 4 a ve stejném směru upravenou horní lištou 5. Zatímco spodní lišty 4 jsou proti stěnovým částem 2, 3 přesazeny ve svislém směru Z do vnitřku stavebního prvku 1, to znamená, že spodní plochy 6 spodních lišt 4 jsou uspořádány výše než spodní plochy 7 stěnových částí 2, 3, jak je patrné z obr. 1, obr. 2, obr. 4 a obr. 5, tak horní lišty 5 přesahují stěnové části 2, 3 ve svislém směru Z, to znamená, že horní plochy 8 horních lišt 5 jsou upraveny výše než horní plochy 9 stěnových částí 2, 3. V této oblasti jsou horní lišty 5 opatřeny na vnější straně šikmými plochami 10, přičemž vnější plošná část 11, vytvářející část přesahující stěnové části 2, 3, spojenou s vnějšími plochami horních lišt 5, je upravena pro zachycování sil v příčném směru Y, jak je popsáno níže. Horní lišty 5 mohou být ve svém profilu ale také vytvořeny jinak a místo šikmých ploch 10 mohou mít například zaoblené plochy.
Stěnové části 2, 3 mohou být vytvořeny buď z jednoho kusu nebo z více úseků, například z odřezků prken, jak je znázorněno na obr. 3. Spojení stěnových částí 2, 3 s lištami 4, 5, vyrobenými ze dřeva, může být s výhodou vytvořeno slepením, přičemž je však také možné jej provést všeobecně známými spojovacími prostředky.
-4CZ 294774 B6
Stejným způsobem jsou se spodními lištami 4 a s horními lištami 5 obou stěnových částí 2, 3 spojeny, například čtyři (nebo jiný počet), svisle uspořádané, v pravidelných odstupech od sebe navzájem vzdálené mezilehlé stojiny 15, které mají pravoúhlý průřez. Také mezilehlé stojiny 15 jsou vyrobeny ze dřeva a vytvářejí s oběma dvojicemi lišt 4, 5 jádro 14 prvku.
Jak je patrné z obr. 4 a obr. 5, jsou upraveny spodní čelní plochy 16 mezilehlých stojin 15 ve stejné rovině jako spodní plochy 6 spodních lišt 4. Tyto spodní čelní plochy 16 jsou opatřeny směrem dolů směřujícími výstupky ve tvaru čepů 19, které jsou buď vytvořeny frézováním nebo jsou vloženy do mezilehlých stojin 15 a které nepřesahují přes rovinu definovanou spodními plochami 7 stěnových částí 2, 3 a které jsou prostřednictvím přesazení dozadu do vnitřku stavebního prvku 1 chráněny stěnovými částmi 2, 3 proti případnému poškození, například ulomení. Horní čelní plochy 17 mezilehlých stojin 15 lícují s horními plochami 8 horních lišt 5 a mají zahloubení 20, která jsou vytvořena patřičně protilehle k čepům 19. U tohoto příkladu provedení jsou upraveny čepy 19 a zahloubení ve stejném odstupu a od obou stěnových částí 2, 3.
Mezi jednotlivými mezilehlými stojinami 15 jsou upraveny průchozí svislé dutiny 22.
Při nasazení dalšího stavebního prvku 1 obklopují stěnové části 2, 3 dalšího stavebního prvku 1 svou spodní oblastí, která přesahuje přes vlastní jádro 14 prvku, jádro 14 prvku spodního stavebního prvku 1, které přesahuje směrem vzhůru přes stěnové části 2, 3. Horní plochy 8 horních lišt 5 a horní čelní plochy 17 mezilehlých stojin 15 spodního stavebního prvku 1 dosednou na spodní plochy 6 spodních lišt 4 a spodní čelní plochy 16 nasazeného stavebního prvku 1, přičemž čepy 19 se dostanou do zahloubení 20. Spodní plochy 7 stěnových částí 2, 3 nasazeného stavebního prvku 1 se dostanou do styku s horními plochami 9 spodního stavebního prvku 1. Prostřednictvím tohoto svislého spojení se realizuje zasouvací (či nástrčný nebo nasouvací) spoj na sebe navzájem navrstvených stavebních prvků 1, který zachycuje nejen svislé síly, ale také síly v obou vodorovných směrech, to znamená v podélném směru X stavebního prvku 1 a v příčném směru Y stavebního prvku 1. Výhodným způsobem tak zachycují největší část svislých sil stěnové části 2, 3. V podélném směru X jsou prostředky, které zachycují síly, tvořeny čepy 19 a zahloubeními 20. V příčném směru Y jsou zachycovány síly nejen prostřednictvím čepů 19 a zahloubení 20, ale také prostřednictvím stěnových částí 2, 3 nasazeného stavebního prvku 1 a prostřednictvím částí 11 horních lišt 5, které vyčnívají ze spodního stavebního prvku L Šikmé plochy 10 obou horních lišt 5 usnadňují vzájemné spojení obou stavebních prvků f.
U výše popsaného svislého spojení dvou stavebních prvků 1 mohou být v případě potřeby také stěnové části 2, 3 horního stavebního prvku 1 spojeny ve své spodní oblasti se směrem vzhůru přečnívajícím jádrem 14 prvku spodního stavebního prvku 1 hřebíky, zatlučenými ze strany.
U stavebního prvku 1 podle vynálezu se jedná o ručně manipulovatelný stavební element. S výhodou má délku o velikosti 20 až 100 cm, šířku o velikosti 6 až 36 cm, a výšku o velikosti 10 až 50 cm. U provedení, znázorněného na obr. 1 až obr. 5, mohou být stavební prvky 1 řazeny čelními stranami bezprostředně vedle sebe a mohou být svisle na sebe nasouvány, přičemž vzhledem k symetrické konstrukci mohou být také pootočeny o 180° kolem svislé osy. Mohou však také s výhodou být při vzájemném navrstvení při pohledu v podélném směru X uspořádány proti sobě navzájem přesazené, a to vždy o jeden, dva nebo tři odstupy stojin, čímž se zabezpečí silově pevné spojení v podélném směru X sousedních stavebních prvků 1. Dutiny 22 na sebe navzájem navrstvených stavebních prvků 1 jsou uspořádány vždy navzájem slícovaně (v zákrytu). Nejspodnější řada staveních prvků 1 je blíže neznázorněným způsobem upevněna na základním prahu, který je s výhodou opatřen zasouvacím profilem, vhodným pro spodní stranu stavebních prvků f.
-5CZ 294774 B6
Je samozřejmě možné, že by se realizovalo svislé spojení se stavebními prvky 1, pootočenými kolem vodorovné osy o 180°.
Provedení stavebního prvku 1, znázorněné na obr. 1 až obr. 5, představuje standardní stavební prvek 1, který lze pro určité účely různým způsobem modifikovat, jak bude popsáno níže.
Další příklad provedení stavebního prvku la je znázorněn na obr. 6 až obr. 8. Shodné a stejně působící části jsou dále označeny stejnými vztahovými značkami jako na obr. 1 až obr. 5. Na rozdíl od první varianty mají horní lišty 5 zářezy 25, upravené v příčném směru Y, které jsou při pohledu v podélném směru X stavebního prvku la upraveny vždy uprostřed mezi dvěma mezilehlými stojinami 15. Vždy dva zářezy 25 vytvářejí jeden zasouvací segment 26, jehož délka s odpovídá odstupu 2a vnitřních stěn 27, 28 stěnových částí 2, 3. U tohoto příkladu provedení jsou upraveny čtyři zasouvací segmenty 26. Tyto zasouvací segmenty 26 umožňují nasazení dalšího stavebního prvku la v pravém úhlu ke spodnímu stavebnímu prvku la. Přitom jsou stěnové části 2, 3 nasazeného stavebního prvku la zasunuty do zářezu 25, přiřazeného k jednomu ze zasouvacích segmentů 26. Při navrstvení v podélném směru nasměrovaných stavebních prvků la nejsou zářezy 25 zvnějšku vidět. Místo toho, aby se celý stavební prvek la, případně jeho horní lišty 5 opatřily zářezy 25, je samozřejmě také možné upravit zářezy 25 jen na požadovaném místě.
Stavební prvky 1, la, které jsou znázorněny na obr. 1 až obr. 8, lze také kombinovat se stavebními prvky lb a lc podle obr. 9 a obr. 10, které mají ve srovnání s výškou h stavebních prvků 1, la, viz obr. 4, redukovanou výšku h', případně h, a umožňují tak volné uspořádání výšky stěny.
Podle obr. 11 mohou být mezi oběma lištami 4, 5 obou stěnových částí 2, 3 upraveny další lišty 30, 31. Toto plnoplošné provedení vnitřní lištové vrstvy umožňuje přemostění větších upínacích délek, jako například dveří, oken, atd.
Jak je patrné z obr. 12 a obr. 13, mohou být stavební prvky 1 na čelní straně plnoplošné uzavřeny, takže v rozích a v přípojkách příčných stěn nevznikají žádné otvory krycí vrstvy. Toto uzavření je provedeno čelní deskou 32, překrývající čelní stěnu.
Aby bylo možné zamontovat do stěny tlumicí materiály, instalace, atd., mohou být stěnové části 2, 3 a nebo také jen jedna z nich opatřena na různých místech upravenými otvory 33. Podle obr. 14 jsou například obě stěnové části 2, 3 prostřednictvím těchto otvorů 33 rozděleny vždy na čtyři svislé stěnové segmenty 2', 3'. Jeden stavební prvek 1 však také může mít jen jeden jediný otvor 33. Je samozřejmé, že mohou být také upraveny jen jednotlivé, pro jednu stěnu uspořádané stavební prvky 1 s otvory 33. Takové otvory 33 mohou také sloužit pro montáž instalací, například zásuvek a spínačů.
U příkladu provedení stavebního prvku ld, který je znázorněn na obr. 16 a obr. 17, je prostor mezi stěnovými částmi 2, 3 zcela naplněn dřevem. Podle obr. 17 má jádro 14d prvku více, například pět nad sebou uspořádaných, dřevěných vrstev 35, 36, 37, 38, 39, z nichž nej spodnější dřevěná vrstva 35 je, stejně jako spodní lišty 4 a mezilehlé stojiny 15 u předcházejících příkladů provedení, přesazena ve svislém směru Z vzhledem ke stěnovým částem 2, 3 a má čepy 19. Nejvyšší dřevěná vrstva 39 přečnívá nahoře přes stěnové části 2, 3 a má šikmé plochy 10, vnější plošné části 11, zachycující síly v příčném směru Y, a také zahloubení 20. Je samozřejmě možné použít také jiný počet dřevěných vrstev, než je znázorněno na obr. 17. Takové stavební prvky ld lze nasadit u velkých otvorů, například u oken, a to jako překladové elementy, jako překlady, nebo jako uložení pro velká jednotlivá zatížení.
Stavební prvek le podle obr. 18 a obr. 19 je upraven pro uložení stropního elementu, uzavírajícího stěnu shora, který není na výkrese znázorněn. U tohoto provedení jsou také horní lišty 42 zapuštěny dovnitř stavebního prvku Le. Mezilehlé stojiny 41 jsou v horní oblasti odsazeny,
-6CZ 294774 B6 přičemž jejich vodorovné odsazené plochy 44 lícují s horními plochami 43 horních lišt 42. Prostřednictvím odpovídající stěnové části 2, případně 3, horní plochy 43, odsazené plochy 44 a svislých odsazených ploch 45 mezilehlých stojin 41 je vytvořena vždy jedna spára 46 pro uložení stropního elementu, případně jeho stěnových částí. Zahloubení 20 jsou upravena pro odpovídající čepy stropního elementu.
U všech výše popisovaných stavebních prvků 1, la, lb, lc, ld, le je výhodné, když je poměr jejich délky k jejich šířce celočíselný a má hodnotu například mezi 2 až 8, s výhodou 4.
Na obr. 20 a obr. 21 je znázorněn stavební prvek lf, který je proti standardním stavebním prvkům 1 upraven tak, že má vzhledem k jejich šířce b, viz obr. 3, větší šířku b'. Prostřednictvím zvětšení dutin 22', upravených pro tepelnou izolaci a/nebo tlumení hluku, lze zvýšit odpor stěny proti prostupu tepla a/nebo hluku. Jsou zde také znázorněny širší mezilehlé stojiny 50. Zasouvací spojení, které je vytvořeno jako pevné spojení z hlediska příčného působení sil, je tvořeno čepy 19, případně zahloubeními 20, upravenými ve shodném odstupu a od stěnové části 2, která tvoří vnější plochu vytvářené stěny, stejně jako u standardního stavebního prvku 1. Tak se umožní nasadit stavební prvek lf také na standardní stavební prvek 1. Pokud by na rozdíl od toho měl být nasazen standardní stavební prvek 1 na stavební prvek lf, bylo by nutné odstranit část stěnové části 3 standardního stavebního prvku 1, která přečnívá směrem dolů přes jádro 14 prvku.
U varianty stavebního prvku lg, která je znázorněna na obr. 22 a obr. 23, jsou horní čelní plochy 53 mezilehlých stojin 52. které svojí šířkou odpovídají mezilehlým stojinám 50 podle obr. 20 a obr. 21, přídavně opatřeny v podélném směru X upravenou podélnou drážkou 54, jejíž dno 55 je upraveno ve stejné rovině jako horní plochy 8 stěnových částí 2, 3. Spodní čelní plochy 57 mezilehlých stojin 52 mají vždy vzhledem k podélným drážkám 54 svisle protilehle upravené podélné hřebeny 58. Šířka podélných drážek 54 a podélných hřebenů 58 odpovídá tloušťce stěnových částí 2, 3. Odstup 2a stěnové části 2 od bočních ploch 59, případně 60, podélných drážek 54, případně podélných hřebenů 58, odpovídá odstupu 2a stěnových částí 2, 3 standardního stavebního prvku 1. U této varianty může být širší stavební prvek 1 g při pohledu ve svislém směru Z po obou stranách spojen se standardním stavebním prvkem L Je samozřejmé, že mohou být také na sebe navrstveny dva nebo více stavebních prvků lg, přičemž spojení podélných hřebenů 58 a podélných drážek 54 přídavně zesiluje zásuvné spojení, zachycující síly v příčném směru Y. Šikmé plochy 56 podélné drážky 54 usnadňují společně se šikmými plochami 10 horních lišt 5 nasazení stavebních prvků lg. Zasouvací spoj, zachycující síly v podélném směru X a tvořený čepy 19 a zahloubeními 20, je uspořádán stejně jako u stavebního prvku lf, který byl popsán u předcházejícího příkladu provedení. V obou případech zůstane stěna, vytvořená stěnovými částmi, uspořádána bez stupňů.
Podle obr. 24 a obr. 25 mohou mít stavební prvky lh pro zvýšení odporu v propustnosti tepla a/nebo hluku také dvojnásobnou šířku 2b ve srovnání se standardním stavebním prvkem 1, přičemž u tohoto provedení jsou účelně přiřazeny ke každé mezilehlé stojině 65 vždy dva čepy 19 a vždy dvě zahloubení 20. Čepy 19 a zahloubení 20 jsou přitom upraveny ve shodném odstupu a od odpovídající stěnové části 2, případně 3, jako u provedení standardního stavebního prvku
1.
U všech výše popsaných provedení jader 14 prvků jsou cepy 19, jakož i podélné hřebeny 58 stavebního prvku lg podle obr. 22 a obr. 23, chráněny proti případnému poškození, jako například odlomení, prostřednictvím přesahující části stěnových částí 2, 3.
Na obr. 26 až obr. 30 je znázorněn další příklad provedení stavebního prvku lk. Na vnitřní straně stěnových částí 2, 3 jsou opět uspořádány oběma lištám 4, 5 odpovídající lišty 71, 72, které jsou navzájem spojeny prostřednictvím mezilehlých stojin 75 tak, jak již bylo popsáno, a společně s nimi vytvářejí jádro 14k prvku. Horní lišty 71 mají nahoře v pravidelných odstupech uspořádané, v příčném směru Y upravené zářezy 76, prostřednictvím kterých je vytvářeno více,
-7CZ 294774 B6 například čtyři, zasouvacích segmentů 77. přesahujících stěnové části 2, 3. Spodní lišty 72 jsou na spodní straně opatřeny nástrčnými drážkami 78, které jsou uspořádány protilehle proti zasouvacím segmentům 77 a jsou jim tvarově přizpůsobeny, mezilehlé stojiny 75 lícují ve svislém směru se zasouvacími segmenty 77 a nástrčnými drážkami 78 a při pohledu v podélném směru X stavebního prvku lk jsou upraveny vždy v jeho středu. Zatímco dno 79 zářezů 76 je s výhodou upraveno poněkud výše než horní plochy 9 stěnových částí 2, 3, jsou spodní, nástrčnými drážkami 78 přerušované plochy 80 přesazeny směrem vzhůru o stejnou hodnotu proti spodním plochám 7 stěnových částí 2, 3. Jak dno 79 zářezů 76, tak i plochy 80 však také mohou se stěnovými částmi 2, 3 lícovat. Také u tohoto provedení odpovídá s výhodou délka s zasouvacích segmentů 77 odstupu c vnitřních stěn 27, 28 stěnových částí 2, 3, viz obr. 29 a obr. 30, takže stavební prvky lk mohou na sebe být nasazeny také v pravém úhlu. V podélném směru X opět mohou být stavební prvky lk na sobě navrstveny ve vzájemné přesazení o jeden, dva nebo tři odstupy zářezů. U této varianty provedení vytvářejí zasouvací segmenty 77 a nástrčné drážky 78 zasouvací spoj, zachycující síly, působící v podélném směru X na sebe navzájem navrstvených stavebních prvků lk. Zasouvací spoj, zachycující síly v příčném směru Y, je tvořen vnějšími plochami 81 horních lišt 71, které přečnívají přes stěnové části 2, 3, a vnitřními plochami 27, 28 stěnových částí 2, 3 nasazeného stavebního prvku lk. Také u této varianty zasouvacího spoje pro svislé spojení na sobě navzájem navrstvených stavebních prvků lk přejímají stěnové části 2, 3 všechny svisle působící síly nebo nejméně jejich podstatnou část.
Také toto provedení může sloužit jako standardní stavební prvek 1 a obdobně jako stavební prvek 1 může být modifikováno pro různé účely. Tak například mohou být uspořádány další lišty, vyplňující plochy mezi lištami 71, 72, stěnové části 2, 3 mohou být opatřeny otvory, mohou být kombinovány stavební prvky různých výšek, atd. Také u této varianty je výhodné, když poměr délky stavebního prvku lk k šířce stavebního prvku lk je násobkem celých čísel a má hodnotu například mezi 2 až 8, s výhodou 4.
U všech výše popsaných variant stavebních prvků se jedná o stabilní, ve zkrutu pevné stavební prvky, které umožňují vytvářet jednoduchým způsobem bez přídavných příčných spojovacích prostředků a za sucha, to znamená bez přídavných spojovacích a těsnicích prostředků, nosné konstrukce, zejména stěny, a to při manuální výrobě. Přitom představují stavební prvky, případně jádra prvků, s výjimkou pro speciální účely upraveného stavebního prvku ld podle obr. 16 a obr. 17, materiálově enormně úsporné řešení, aniž by tím byla nepříznivě ovlivněna stabilita stavebních prvků. Duté prostory, které jsou upraveny a které navzájem lícují ve svislém směru na sebe navrstvených stavebních prvků, jsou u těchto variant stavebních prvků prostorové a nabízejí velmi mnoho místa pro instalační vedení nebo izolační materiál. Mimoto lze také snadno uskutečnit pozdější přestavbu nebo doplnění instalační sítě. Podstatná výhoda spočívá v možnosti kombinovat různé typy stavebního prvku, jak již bylo popsáno, podle přání. Tím, že je standardní stavební prvek kompatibilní s velkým počtem speciálně vytvořených stavebních prvků, jak bylo popsáno výše, je k dispozici systém stavebních prvků, který jednoduchým způsobem umožňuje značné množství uspořádání při vytváření stěny.
I když jsou jádra 14 prvků výhodným způsobem vyrobena ze dřeva, mohly by být alespoň jednotlivé části jader 14 prvků vyrobeny z jiných materiálů, například z kovu.
Směr vláken ve dřevě je výhodně upraven ve stěnových částech 2, 3 a v mezilehlých stojinách 15, 41, 50, 52, 65 ve svislém směru, zatímco v lištách, 4, 5, 71, 72 nebo ve dřevěných vrstvách 35, 36, 37, 38, 39 je výhodnější vodorovný směr vláken.
Dřevo jako stavební materiál umožňuje výrobu ekonomicky výhodných, pohodlných a ekologicky cenných staveb.

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stavební prvek pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn, vyznačující se tím, že má dvě rovnoběžné, deskové stěnové části (2, 3), jejichž navzájem odvrácené vnější plochy jsou určeny pro vytvoření části povrchových ploch vytvářených stěn, jedno z více individuálně vyrobených navzájem spojených částí složené jádro (14) prvku, které je uspořádáno mezi oběma stěnovými částmi (2, 3) a je s nimi pevně spojeno, přičemž jádro (14) prvku má nejméně jednu v podélném směru (X) stavebního prvku (1) upravenou část pro zastrčení mezi stěnové části (2, 3) dalšího stavebního prvku (1) a pro vytvoření s ním zasouvacího spoje, zachycujícího síly v příčném směru (Y), a přičemž jádro (14) prvku je opatřeno prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje s jádrem (14) prvku dalšího stavebního prvku (1), zachycujícího síly v podélném směru (X).
  2. 2. Stavební prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že část jádra (14) prvku, vytvářející zasouvací spoj, zachycující síly v příčném směru (Y), je upravena po celé délce stavebního prvku (1).
  3. 3. Stavební prvek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jádro (14) prvku je vytvořeno vždy dvěma na stěnových částech (2, 3) upevněnými, v podélném směru (X) stavebního prvku (1) uspořádanými lištami (4, 5; 71, 72) a v podélném směru (X) v odstupu a svisle uspořádanými, obě dvojice lišt (4, 5; 71, 72) spojujícími, mezilehlými stojinami (15, 41, 50, 52, 65), přičemž jedna dvojice lišt (5; 71), přiřazená k oběma stěnovým částem (2, 3), s výhodou dvojice horních lišt (5; 71), přečnívá ve svislém směru (Z) přes stěnové části (2, 3) a vytváří při nasazení dalšího stavebního prvku (1) jádrovou část, zachycující příčné síly v příčném směru (Y), zatímco opačná dvojice lišt (4, 72) je vzhledem ke stěnovým částem (2, 3) přesazena do vnitřku stavebního prvku (1).
  4. 4. Stavební prvek podle nároku 3, vyznačující se tím, že prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru (X), jsou přiřazeny k čelním plochám (16, 17) mezilehlých stojin (15) a jsou s výhodou vytvořeny čepy (19) a protilehlými shodnými zahloubeními (20).
  5. 5. Stavební prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že horní čelní plochy (17) mezilehlých stojin (15) jsou upraveny ve stejné rovině jako horní plochy (8) dvojice horních lišt (5) a spodní čelní plochy (16) mezilehlých stojin (15) jsou uspořádány ve stejné rovině jako spodní plochy (6) dvojice spodních lišt (4), přičemž čepy (19) jsou s výhodou přiřazeny ke spodním čelním plochám (16) mezilehlých stojin (15) a zahloubení (20) k horním čelním plochám (17) mezilehlých stojin (15).
  6. 6. Stavební prvek podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že čepy (19) a protilehlá shodná zahloubení (20) jsou uspořádány ve shodném odstupu (a) od obou stěnových částí (2, 3).
  7. 7. Stavební prvek podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že mezilehlé stojiny (65) mají vždy ve shodném odstupu (a) od odpovídající stěnové části (2, 3) upravené Čepy (19) a dvě protilehle shodná zahloubení (20).
  8. 8. Stavební prvek podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že jedna čelní strana mezilehlých stojin (52) je přídavně opatřena podélnou drážkou (54) a opačná čelní strana je opatřena vzhledem k podélné drážce (54) protilehle shodným podélným hřebenem (58), přičemž
    -9CZ 294774 B6 čepy (19), případně zahloubení (20), jsou při pohledu v příčném směru (Y) uspořádány vždy uprostřed mezi jednou stěnovou částí (2) a podélnou drážkou (54), případně podélným hřebenem (58), a šířka podélné drážky (54), případně podélného hřebenu (58), s výhodou odpovídá tloušťce stěnových částí (2, 3).
  9. 9. Stavební prvek podle nároku 3, vyznačující se tím, že prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru (X), jsou na jedné straně přiřazeny k horním plochám dvojice horních lišt (5, 71) a na druhé straně ke spodním plochám dvojice spodních lišt (4, 72).
  10. 10. Stavební prvek podle jednoho z nároků 3 až 9, vyznačující se tím, že mezilehlé stojiny (15, 41, 50, 52, 65) rozdělují prostor mezi stěnovými částmi (2, 3) do více svisle průchozích dutin (22, 22'), které lícují s odpovídajícími dutinami (22, 22') nasazených stavebních prvků (1).
  11. 11. Stavební prvek podle jednoho z nároků 3 až 10, vyznačující se tím, že vodorovně protilehle uspořádaná dvojice lišt, s výhodou dvojice horních lišt (5, 71), je opatřena vždy nejméně dvěma zářezy (25; 76), upravenými v příčném směru (Y) a uspořádanými souměrně k nejméně jedné z mezilehlých stojin (15; 75), prostřednictvím kterých je tvořen zasouvací segment (26; 77), jehož délka (s) při pohledu v podélném směru (X) stavebního prvku (1) odpovídá odstupu obou stěnových částí (2, 3), pro pravoúhlé nasazení dalšího stavebního prvku (1).
  12. 12. Stavební prvek podle nároku 9 a nároku 11, vyznačující se tím, že dvojice lišt (71) je opatřena více, s výhodou čtyřmi zasouvacími segmenty (77) a druhá dvojice lišt (72) je opatřena protilehle shodnými nástrčnými drážkami (78) pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru (X).
  13. 13. Stavební prvek podle jednoho z nároků 3 až 12, vyznačující se tím, že prostor mezi horními lištami (5, 71) a spodními lištami (4; 72) vyplňují další lišty (30, 31).
  14. 14. Stavební prvek podle nároku 10, vyznačující se t í m , že stěnové části (2, 3) jsou opatřeny otvory (33) pro přístup k dutinám (22, 22').
  15. 15. Stavební prvek podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že čelní plocha stavebního prvku (1) je zcela uzavřena čelní deskou (32).
  16. 16. Stavební prvek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jádro (14d) prvku je tvořeno na sobě uloženými dřevěnými vrstvami (35, 36, 37, 38, 39), procházejícími v podélném směru (X), z nichž jedna čelní stranu jádra (14d) prvku tvořící, s výhodou nejvyšší dřevěná vrstva (39), přesahuje přes stěnové části (2, 3) ve svislém směru (Z) a vytváří při nasazení dalšího stavebního prvku část jádra prvku, zachycující příčné síly v příčném směru (Y), zatímco opačnou čelní stranu jádra (14d) prvku tvořící, s výhodou nejspodnější dřevěná vrstva (35), je proti stěnovým částem (2, 3) přesazena dovnitř stavebního prvku.
  17. 17. Stavební prvek podle nároku 16, vyznačující se tím, že prostředky pro vytvoření zasouvacího spoje, zachycujícího síly v podélném směru (X), jsou přiřazeny k nejvyšší dřevěné vrstvě (39) a k nej spodnější dřevěné vrstvě (35) a jsou s výhodou vytvořeny prostřednictvím po délce stavebního prvku (1) pravidelně rozmístěnými čepy (19), případně protilehlými shodnými zahloubeními (20).
    -10CZ 294774 B6
  18. 18. Systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn, vyznačující se tím, že jako standardní stavební prvek (1) je použit stavební prvek podle nároku 6, přičemž s tímto standardním stavebním prvkem (1) jsou ve svislém směru (Z) spojitelné jak další standardní stavební prvky (1), tak i stavební prvky podle jednoho z nároků 7, 10, 12, 13, 14 nebo
    5 16 a vytvářejí přitom zasouvací spoj, zachycující síly v příčném směru (Y).
  19. 19. Systém stavebních prvků podle nároku 18, vyznačující se tím, že na standardní stavební prvek (1), který má výšku (h), jsou nasaditelné stavební prvky (lb, lc) s redukovanou stavební výškou (h', h”) pro volné utváření výšky stěny.
CZ19983319A 1996-04-15 1996-04-15 Stavební prvek a systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn CZ294774B6 (cs)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CA002251622A CA2251622A1 (en) 1996-04-15 1996-04-15 Building module and building module system for producing flat construction, especially walls
HU9903549A HUP9903549A3 (en) 1996-04-15 1996-04-15 Building module and building module system for producing flat construction, especially walls
PCT/CH1996/000134 WO1997039204A1 (de) 1996-04-15 1996-04-15 Baumodul sowie baumodulsystem für die erstellung flächiger konstruktionen, insbesondere wände
PL96329326A PL180038B1 (pl) 1996-04-15 1996-04-15 Modul budowlany do budowy plaskich konstrukcji, zwlaszcza scian PL PL PL PL PL PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ331998A3 CZ331998A3 (cs) 1999-04-14
CZ294774B6 true CZ294774B6 (cs) 2005-03-16

Family

ID=89999650

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983319A CZ294774B6 (cs) 1996-04-15 1996-04-15 Stavební prvek a systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6122880A (cs)
EP (1) EP0894170B1 (cs)
JP (1) JP2001500583A (cs)
AT (1) ATE204048T1 (cs)
CA (1) CA2251622A1 (cs)
CZ (1) CZ294774B6 (cs)
DE (1) DE59607466D1 (cs)
DK (1) DK0894170T3 (cs)
ES (1) ES2160811T3 (cs)
GR (1) GR3037091T3 (cs)
HU (1) HUP9903549A3 (cs)
PL (1) PL180038B1 (cs)
SI (1) SI0894170T1 (cs)
SK (1) SK137198A3 (cs)
WO (1) WO1997039204A1 (cs)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3275170B2 (ja) * 1998-07-29 2002-04-15 英雄 松原 擁壁型地下室の形成方法
CA2351927A1 (en) 2000-07-03 2002-01-03 Ali Kashif Al-Ghitta Modular tenon and slot mortise building blocks for habitable shelters
PL342722A1 (en) 2000-09-22 2002-03-25 Arkadiusz Muszynski Modular building unit
DE20122905U1 (de) 2001-11-07 2009-08-27 Neumann, Rainer-Rudi Bauelemente für den Hausbau
DE10164421A1 (de) 2001-12-29 2003-07-17 Martin Opitz Tafelförmiges Bauelement, dafür geeigneter Abstandhalter und Rippenpaarträger, damit errichtetes Bauwerk und Verfahren zu seiner Errichtung
DE10224903A1 (de) * 2002-06-04 2004-06-24 Ludwig Junker Sägewerk und Holzhandel GmbH Holzbauelement
PT102967A (pt) * 2003-06-04 2004-12-31 Daniel Castro Lopes Elementos estruturais em madeira e sistema construtivo a partir destes elementos
US20050204663A1 (en) * 2003-12-12 2005-09-22 Ferguson Alan C Web offset lug dry-stack system
US7409801B2 (en) * 2004-03-16 2008-08-12 Tritex Icf Products, Inc. Prefabricated foam block concrete forms with open tooth connection means
AT501435A1 (de) * 2004-08-30 2006-09-15 Hehenberger Gerald Dipl Ing Holzbauteil
DE202004014003U1 (de) 2004-09-06 2004-11-18 Preiss, Hermann Baumodul
US8490354B2 (en) * 2004-09-25 2013-07-23 Supreme Wall Building Systems, Inc. Apparatus, system, and method for constructing a wall using wall blocks
US20060070327A1 (en) * 2004-09-25 2006-04-06 Robinson Michael M Wall block and method of manufacture thereof
DE102005026341A1 (de) * 2004-10-11 2006-04-13 Fleischhacker, Gerhard, Dipl.-Ing. Dr. Bauplattenwand(mauer)modul / BPS
US7739846B2 (en) * 2004-12-07 2010-06-22 Buildblock Building Systems, L.L.C. Insulating concrete form block including foam panel having inner row projections alternatingly flush with and set back from inner edge and different in size from outer row projections
US7861479B2 (en) 2005-01-14 2011-01-04 Airlite Plastics, Co. Insulated foam panel forms
CA2499847A1 (fr) * 2005-03-17 2006-09-17 Luc Drolet Armature pour materiaux composites et polymeres
AT501630A1 (de) * 2005-04-04 2006-10-15 Schachner Juergen Bohle und wandelement
WO2007068267A1 (de) * 2005-12-13 2007-06-21 Ludwig Junker Sägewerk und Holzhandel GmbH Holzbauelement zum aufbau von gebäudewänden
DE102006050757A1 (de) * 2006-10-27 2008-04-30 Metten Stein + Design Gmbh & Co. Kg Mauersystem
US7712270B2 (en) * 2007-01-16 2010-05-11 Guevremont Clement Building panel
CN101353909B (zh) * 2007-07-24 2010-10-13 四川善晟建筑智能化工程有限公司 一种用于建造墙壁的建筑模块
BE1017998A3 (fr) 2008-02-14 2010-03-02 Calbert Jean Paul Structure composite de construction modulaire.
US8074419B1 (en) * 2008-07-07 2011-12-13 Humphress David L Unbonded non-masonry building block components
US20100095623A1 (en) * 2008-10-17 2010-04-22 Hicks Brian D Modular form for building a preinsulated, roughly finished concrete wall and method of building a structure therewith
US8181415B2 (en) * 2008-10-24 2012-05-22 Mancine Steven J Modular construction block
CN101550739B (zh) * 2009-05-12 2011-11-09 四川善晟建筑智能化工程有限公司 用于建造平面结构的组合建筑模块及制作方法
EP2591178A1 (fr) 2010-07-08 2013-05-15 Vincent Marie Rodolphe Claire Lepot Construction de bâtiments en blocs de bois
EP2505730B1 (de) * 2011-03-30 2013-10-02 Pavatex SA Formstein enthaltend Holzweichfaserplatten
CN103649434B (zh) * 2011-05-11 2017-02-15 罗恩·佐哈尔 制备用于无砂浆结构的建筑砌块的方法和装置
CA2793668A1 (en) 2011-10-31 2013-04-30 Bradley J. Crosby An apparatus and method for construction of structures utilizing insulated concrete forms
CA2801735C (en) 2012-01-13 2019-08-06 Bradley J. Crosby An apparatus and method for construction of structures utilizing insulated concrete forms
USD713975S1 (en) 2012-07-30 2014-09-23 Airlite Plastics Co. Insulative insert for insulated concrete form
US9220995B2 (en) 2012-09-07 2015-12-29 Insta-Place Llc System and method for constructing a set or a stage
US10010805B2 (en) 2012-09-07 2018-07-03 Emagispace, Inc. System and method for constructing a set or a stage
AT513680A1 (de) * 2012-12-14 2014-06-15 Gebetsroither Wolfgang Baumodul
WO2014120027A1 (en) 2013-01-29 2014-08-07 Ux2 Centrum Technologiczne Sp. Z.O.O. A construction module, particularly a wall module or a roof module
US9404255B1 (en) * 2015-03-26 2016-08-02 ARCA Global, LLC Light-in-weight concrete blocks and method
CA2898002A1 (en) * 2015-07-22 2017-01-22 James Foley Trench box and method of assembly
DE102015122919A1 (de) 2015-12-29 2017-06-29 Thomas Damm Holzmauerstein
EP3252247B1 (de) * 2016-06-01 2020-02-12 Fentech AG Holzbauteil und nut-feder-verbindung
EP3255218B1 (fr) 2016-06-07 2019-11-13 Roland Schmidt Element de construction et construction obtenue a partir dudit element de construction
CA2985438A1 (en) 2016-11-14 2018-05-14 Airlite Plastics Co. Concrete form with removable sidewall
AT520334B1 (de) * 2017-09-14 2019-03-15 Luxhome Gmbh Mauerstein
US20190242126A1 (en) * 2018-02-05 2019-08-08 Emagispace, Inc. System and method for constructing a set or stage
NL2020493B1 (nl) 2018-02-26 2019-08-30 Leiqo B V Bouwmodule voor het opbouwen van een bouwconstructie
CA3061942A1 (en) 2018-11-19 2020-05-19 Bradley J. Crosby Concrete form with removable sidewall
NL2024738B1 (en) 2020-01-23 2021-09-09 Leiqo B V Building unit comprising a body member and a coupling fixation member
LU101649B1 (fr) * 2020-02-25 2021-08-25 Solarafi Sarl Bloc de construction
WO2021242928A1 (en) * 2020-05-26 2021-12-02 Schofield Technologies, Inc. Modular building system
US11008752B1 (en) * 2020-10-05 2021-05-18 Juan Diego Castro Insulating superblocks for constructing modular superblock assemblies
ES2918625A1 (es) * 2021-01-19 2022-07-19 Le Peuch Proyect Sl Elemento constructivo de bloques ecológicos industrializados apilables para la construcción
FR3120377B1 (fr) 2021-03-04 2024-01-12 Schmidthaus Ltd Poutrelle pour la construction de bâtiments à ossature bois, élément de construction l’incorporant, et bâtiment construit avec au moins un tel élément.
EP4273341A1 (de) * 2022-05-03 2023-11-08 B. Lütkenhaus GmbH Wand-, decken- oder dachelement mit knaggen

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US822559A (en) * 1904-09-12 1906-06-05 James George Stidder Method of and means for constructing walls, partitions, and the like.
GB120425A (en) * 1917-11-06 1918-11-06 Valdemar Paul Hans Ingvar Orby Improved Hollow Building Blocks or Bricks.
US2241079A (en) * 1938-09-29 1941-05-06 Whitten William Henry Building brick
US2285693A (en) * 1938-12-27 1942-06-09 Wilson Charles Raymond Building block
CH270480A (de) * 1948-05-20 1950-09-15 Ag Interwood Bauelement und Verfahren zu dessen Herstellung.
US2703487A (en) * 1949-09-30 1955-03-08 Ossoinack Andrea Interlocking hollow building block
GB1169723A (en) * 1966-03-22 1969-11-05 Roher Bohm Ltd Form for Cementitious Material
DE2003174A1 (de) * 1970-01-24 1971-07-29 Cie De Const Tech S A Bauelement fuer die Mantelbetonbauweise
US3888060A (en) * 1973-12-17 1975-06-10 Juan Haener Construction assembly and method including interlocking blocks
US4182089A (en) * 1977-10-31 1980-01-08 Cook Harry M Interlocking building block
US4301637A (en) * 1979-09-17 1981-11-24 Anderson Thomas W Quick stack building block
US4439967A (en) * 1982-03-15 1984-04-03 Isorast Thermacell (U.S.A.), Inc. Apparatus in and relating to building formwork
US4473985A (en) * 1982-04-30 1984-10-02 Terence Hunt Building block
US4896472A (en) * 1987-02-05 1990-01-30 Hunt Terence Joseph Building block and system
US4854103A (en) * 1987-11-12 1989-08-08 Kyle Klym Building system with interlocking blocks
US5230194A (en) * 1991-06-12 1993-07-27 Mcclure William L Interlocking building block
US5457926A (en) * 1993-11-03 1995-10-17 Templeton Trust Interlocking block
US5575128A (en) * 1994-06-27 1996-11-19 Haener; Juan Interlocking mortarless building block system
DE19502979A1 (de) * 1995-01-31 1996-08-08 Bodo Zschoppe Bausatz für eine Wand
US5901520A (en) * 1995-07-11 1999-05-11 Abdul-Baki; Assad Interlocking building blocks
US5625989A (en) * 1995-07-28 1997-05-06 Huntington Foam Corp. Method and apparatus for forming of a poured concrete wall
US5699640A (en) * 1996-03-26 1997-12-23 Southeast Walls, Inc. Foam building block
JPH1088703A (ja) * 1996-09-18 1998-04-07 Toyo Exterior Co Ltd 発泡樹脂ブロック及びこれを用いたエクステリア構築物の構築ユニット
US5896714A (en) * 1997-03-11 1999-04-27 Cymbala; Patrick M. Insulating concrete form system
US5899040A (en) * 1997-09-08 1999-05-04 Cerrato; Dominic Flexible interlocking wall system
US5855102A (en) * 1998-02-18 1999-01-05 Chang; Houn-I Molded brick module

Also Published As

Publication number Publication date
PL180038B1 (pl) 2000-12-29
CZ331998A3 (cs) 1999-04-14
CA2251622A1 (en) 1997-10-23
EP0894170A1 (de) 1999-02-03
HUP9903549A3 (en) 2002-03-28
US6122880A (en) 2000-09-26
SK137198A3 (en) 1999-09-10
GR3037091T3 (en) 2002-01-31
DK0894170T3 (da) 2001-10-08
ATE204048T1 (de) 2001-08-15
HUP9903549A2 (hu) 2000-02-28
ES2160811T3 (es) 2001-11-16
PL329326A1 (en) 1999-03-29
SI0894170T1 (en) 2001-12-31
JP2001500583A (ja) 2001-01-16
EP0894170B1 (de) 2001-08-08
WO1997039204A1 (de) 1997-10-23
DE59607466D1 (de) 2001-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ294774B6 (cs) Stavební prvek a systém stavebních prvků pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn
CA2633995C (en) Wooden structural component for constructing the walls of buildings
US7100342B2 (en) Building panel
US3353315A (en) Grooved panel with load-bearing strips
CN111133159B (zh) 框、基本框架、模块、型材、用于模块化建造的结构元件组及模块化建筑
CA2256950C (en) Framing studs for the construction of building structures
US4004385A (en) Building structure using concrete blocks
EA016598B1 (ru) Сборный элемент модульной конструкции
CA2953093A1 (en) Building block for wall construction
EA013042B1 (ru) Строительная конструкция для возведения стен
US20060168904A1 (en) Building module and the method of erecting walls of building with the application of the modules
GB2318596A (en) Insulated panel for use in wall, floor or roof structures
US20230304281A1 (en) Facade insulating system
DK2808460T3 (en) Building module of wood for forming walls
GB2272462A (en) Masonry block
RU2706986C1 (ru) Стеновая конструкция
RU2778914C1 (ru) Сборная строительная конструкция
WO1995018330A1 (en) A construction kit
US20080022621A1 (en) Element of brick material for realising prefab panels for the building industry
RU2285773C1 (ru) Строительный модульный блок
RU14594U1 (ru) Клееный деревянный элемент
RU2204668C1 (ru) Сборная строительная конструкция
CA2941521A1 (en) Structural modular panel in building component system and its construction method
US20040050000A1 (en) Building module
KR20190010519A (ko) 빌딩컴포넌트 건축방식의 구조단열 모듈패널

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130415