CZ291965B6 - Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí - Google Patents

Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí Download PDF

Info

Publication number
CZ291965B6
CZ291965B6 CZ19991969A CZ196999A CZ291965B6 CZ 291965 B6 CZ291965 B6 CZ 291965B6 CZ 19991969 A CZ19991969 A CZ 19991969A CZ 196999 A CZ196999 A CZ 196999A CZ 291965 B6 CZ291965 B6 CZ 291965B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
slag
slags
converter
bath
carriers
Prior art date
Application number
CZ19991969A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ196999A3 (cs
Inventor
Alfred Edlinger
Original Assignee
Holcim Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT154697A external-priority patent/AT406962B/de
Application filed by Holcim Ltd filed Critical Holcim Ltd
Publication of CZ196999A3 publication Critical patent/CZ196999A3/cs
Publication of CZ291965B6 publication Critical patent/CZ291965B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/28Manufacture of steel in the converter
    • C21C5/36Processes yielding slags of special composition
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B7/00Working up raw materials other than ores, e.g. scrap, to produce non-ferrous metals and compounds thereof; Methods of a general interest or applied to the winning of more than two metals
    • C22B7/04Working-up slag
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Furnace Details (AREA)

Abstract

Zp sob zpracov n ocelov²ch strusek a odpad z metalurgie s obsahem eleza jako jsou nap°. strusky z elektrick²ch pec , konvertor , jemn rudy, prachy vznikl p°i v²rob oceli nebo v lcovac okuje, pro z sk n surov ho eleza a strusek Üetrn²ch k ivotn mu prost°ed se prov d tak, e zpracov n se prov d ve sm si strusky s l zn roztaven ho eleza, p°i em objemov² pom r roztaven strusky k l zni roztaven ho eleza se zvol v tÜ ne 0,5:1, a e se ke strusk m p°idaj nosi e SiO.sub.2.n. jako jsou sl v rensk p sky, hutn p sky a/nebo jemn rudy k dosa en struskov bazicity (CaO/SiO.sub.2.n.) 1,0 a 1,8, p°i obsahu Al.sub.2.n.O.sub.3.n. mezi 10 a 25 % hmotn. vzta eno ke hmotnosti strusky, p°i em se do konvertoru vefukuje u jeho dna hork² vzduch a uhl , p° padn s p° davkem inertn ho plynu, a p° padn jeÜt zvl Ü kysl k nebo se hork²m vzduchem profukuje l ze roztaven ho eleza.\

Description

Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí.
Dosavadní stav techniky
Ze spisu WO96/24696 je znám způsob výroby surového železa a cementových slinků ze strusek, kdy jsou tekuté strusky obsahující oxidy železa, jako jsou např. ocelářské strusky, smíchány s odpady z metalurgie s obsahem oxidů železa, tedy nosiči oxidů železa a vápníkem, načež se vytvoří feritová struska. Tato feritová struska se potom zpracuje v redukčním reaktoru za vytvoření ocelové lázně a aglomerované fáze při spalování redukovaného uhlíku, načež se aglomerovaná fáze vytěží jako slinek.
Strusky mají relativně nízkou tepelnou vodivost a vůči železu 1,5 až 2 krát nižší tepelnou kapacitu. Pro hospodárnost takového způsobu je podstatné, jakého se dosáhne přenosu tepla tedy tzv. gradientu dodatečného spalování. Gradient dodatečného spalování je zde definován následovně:
CO2 + H2O
Gradient dodatečného spalování =-------------------------------------------plynná fáze.
CO + CO2 + H2 + H2O
U známých způsobů bylo zatím zajištěno pouze nedostatečného gradientu dodatečného spalování. Také přenos tepla, kterýje definován:
Hg-Hb
Přenos tepla = 1-------------------, kde
Hpc
Hg je entalpie plynu (při teplotě plynu)
Hb je entalpie plynu (při teplotě tavení)
Η,» je entalpie při spalování (při teplotě tavení) není u známých způsobů pro hospodárný provoz dostatečný.
U konvenčních vysokopecních technologií ani u jiných známých způsobů, např. u způsobu s fluidními vrstvami, se nedosahuje termického stupně účinnosti přes 70 %. Je tedy znám způsob, kdy se předem částečně redukované a alespoň částečně předehřáté dávky vefukují společně s uhlím do fluidní vrstvy, načež se dávka uhlí za redukce zplyňuje ve fluidní vrstvě a plovoucí železo se roztaví a stáhne. Ovšem tavící reaktory se zplyňováním tohoto druhu jsou zpravidla optimalizovány na žádanou výtěžnost surového železa, takže se netvoří struska šetrná k životnímu prostředí.
-1 CZ 291965 B6
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných 5 k životnímu prostředí podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se provádí ve směsi strusky s lázni roztaveného železa, přičemž objemový poměr roztavené strusky k lázni roztaveného železa se zvolí větší než 0,5:1, s výhodou 0,8:1 až 1,5:1 a že se ke struskám přidají nosiče SiO2, jako jsou slévárenské písky, hutní písky a/nebo jemné rudy k dosažení struskové bazicity (CaO/SiO2) v hodnotě mezi 1,0 a 1,8, s výhodou mezi 1,2 a 1,8 při obsahu A12O3 mezi 10 10 a 25 % hmotnostními vztaženo ke hmotnosti strusky, přičemž se do konvertoru vefukuje u jeho dna horký vzduch a uhlí, které je případně s přídavkem inertního plynu, zvláště dusíku a případně ještě zvlášť kyslík nebo se horkým vzduchem profukuje lázeň roztaveného železa. Tím, že použije ve srovnání se známými způsoby podstatně zvýšeného specifického množství strusky, může struska plnit roli média převádějícího teplo z plynového prostoru na směs strusky 15 a taveniny. 1,5 až dvojnásobně větší tepelná kapacita strusky vůči železu zde dovoluje vysoké přenosy tepla, přičemž odpovídajícně velký podíl lázně roztaveného železa je podroben profoukávání uhlím a tím se vyloučí příliš malá výměnná plocha mezi nosičem redukčních prostředků, což je lázeň roztaveného železa a nosičem oxidů, kterým je struska. Tím, že se ke struskám přidají nosiče SiO2, jako jsou slévárenské písky, hutní písky a/nebo jemné rudy 20 v hodnotě mezi 1,0 a 1,8, zvláště s výhodou mezi 1,2 a 1,8 podaří se bezprostředně vyrobit strusky šetrné k životnímu prostředí, přičemž jejich bezprostřední užitečnost se dá zlepšit ještě tím, že se upraví obsah A12O3 mezi 10 a 25 % hmotnostními vztaženo ke hmotnosti strusky.
Tím, že je vefoukáván horký vzduch, se přenos tepla ještě zvýší, přičemž vefoukávání horkého 25 vzduchu kombinované s profukováním lázně roztaveného železa uhlím s dusíkem a přítomnost odděleného zdroje kyslíku, umožní intenzivní promíchávání strusky a lázně roztaveného železa a tím zvýšený přenos tepla do mícháním vzniklé suspenze strusky a lázně roztaveného železa.
Ve výhodném provedení odpovídá výška taviči lázně nejméně 20-ti násobku, s výhodou 30 30-ti násobku až 60-ti násobku průměru trysek pod lázní roztaveného železa. Takto se zajistí současně odpovídající víření, které usnadní vznik suspenze strusky a lázně roztaveného železa, čímž se zlepší přenos tepla do tekuté fáze.
V jiném výhodném provedení je rychlost horkého vzduchu zvolena na hodnotu mezi
0,4 a 0,8 machu. Tato hodnota je zvolena proto, protože nárazovým impulsem horkého vzduchu lze vylepšit přenos tepla, protože takový impuls zlepší intenzivní víření a promíchání strusky s lázní roztaveného železa.
V dalším výhodném provedení je struska granulována při vytvoření podílu skla více než 90 %, 40 s výhodou 93 %, což zvyšuje její šetrnost k životnímu prostředí.
Ke stanovení optimální rychlosti horkého vzduchu může ještě přenosu tepla prospět, když se zvětší specifická plocha povrchu lázně. Takového zvětšení lze dosáhnout např. poletem kapek v plynovém prostoru konvertoru při nasazení vysokotlakých trysek na dně, čímž lze zvětšit 45 plochu povrchu o faktor 20 v porovnání s klidnou struskovou taveninou. A právě toho se dosáhne správným dimenzováním výšky tavné lázně v relaci k průměru dnových trysek.
Na rozdíl od obvyklých vysokopecních procesů a konvenčních postupů při získávání oceli či surového železa, které jsou nastaveny na co nejmenší specifické množství strusky, dá se při 50 použití způsobu podle vynálezu výhodným způsobem přeměnit na surové železo řada dosud těžko zužitkovatelných nosičů železa, a to energeticky výhodným a tím hospodárným způsobem. Toto platí zvláště pro jemné strusky, k jejichž hospodárnému zpracování dochází dnes jen zřídka. Tímto způsobem lze zužitkovat rovněž různé prachy vzniklé při výrobě oceli, které mají kromě vysokého podílu železa i relativně vysoký podíl těžkých kovů. Platí to přirozeně i o okujích
-2CZ 291965 B6 vzniklých při válcování, přičemž při konvenčních zpracování vznikají problémy s přilnulými oleji, které však při postupu podle vynálezu nezpůsobují žádné potíže.
Způsob podle vynálezu je vhodný především pro ocelářské provozy používající elektrická zařízení, protože tato nedisponují žádnými technologiemi pro výrobu surového železa a zvláště žádnými vysokopecními technologiemi. Elektroocelámy musí zpravidla poměrně draho kupovat surové železo, pokud chtějí vyrábět kvalitní výrobky. To platí především v případech, kdy má díky zředění dojít ke snížení podílu mědi a zinku, které se do elektrické pece dostanou se šrotem. Kromě výhodného zužitkování a likvidace hutnických zbytků, jako jsou strusky z elektrické pece, prachy, okuje a případně i slévárenský písek, se dají způsobem podle vynálezu zpracovat i brusné prachy obsahující kysličníky hliníku, vysušené rzi, které vznikají při zpracování bauxitu podle metody Bayer a další těžko likvidovatelné zbytkové látky.
Ve výhodném provedení je lázní roztaveného železa vedeno uhlí v množství 60 až 350 kg na tunu strusky společně s 6 až 9 Nm3 dusíku na tunu strusky jako nosného plynu, jakož i 25 až lOONm3 kyslíku na tunu strusky případně společně s uhlovodíky, kdy plyny slouží k ochraně trysek.
V dalším výhodném provedení jsou plyny přiváděny pod tlakem o hodnotě 5 až 10 barů, přičemž N2 s vyšším tlakem než O2 a uhlovodíky, a to zvláště 7 až 10 barů. Tím se podpoří intenzivní promíchávání. Jako uhlovodík může být použit např. zemní plyn.
V jiném výhodném provedení je horký vzduch vefoukáván horní kopinovou tryskou pod tlakem 0,8 až 1,2 barů případně i se studeným vzduchem v množství od 400 do 1200 Nm3 na tunu strusky.
V dalším výhodném provedení je teplota konvertorových odpadních plynů regulována na 1600 až 1800 °C s výhodou 1650 až 1750 °C.
V jiném výhodném provedení jsou přidávány jemné rudy v množství od 200 do 1500 kg na tunu ocelářské strusky. Tím se zajistí odpovídající snížení podílu Cu a Sn při odpovídajícně omezeném objemu odpadních plynů a umožní se tak hospodárné zpracování jemných rud. Při použití způsobu se vyrobí se životním prostředím kompatibilní strusky obsahující poměr mezi CaO a SiO2 1,3 až 1,6 a s obsahem A12O3 10 až 20 % hmotnostních při obsahu skla větším než 93 %, které se pak dají použít ve formě směsného cementu nebo bezeslinkového sulfátového hutního cementu. Způsobem podle vynálezu vyrobitelné surové železo odpovídá specifikaci konvenčního vysokopecního surového železa s tendencemi k nižšímu obsahu Si.
Při provádění způsobu podle vynálezu je velmi důležité nastavit správné parametry pro zpracovávání strusek. Zvláště platí, že když do konvertoru ve kterém je kovová lázeň mají být přidány strusky, které mají v případě ocelářských strusek bazicitu asi 3, se tato bazicita sníží přidáním kyselých nosičů SiO2 na cílovou úroveň 1 až 1,8, s výhodou kolem 1,5. Tato změna bazicity musí být samozřejmě snesitelná pro vyzdívku konvertoru, aniž by se drasticky snížila její životnost, přičemž je zároveň třeba dbát na to, aby kvůli snížení bazicity strusky nebyla podstatně změněna viskozita strusky. Snižující se bazicitou přechází struska do tekutého stavu při nižší teplotě, což se znovu projeví ve způsobu zpracování strusky, takže se zdá zvláště výhodné snižovat bazicitu strusky na požadovanou míru buď po krocích, nebo již před vsazením do konvertoru. Zatímco vefoukávání jemné rudy může v zádadě probíhat i přes dnové trysky přes lázeň roztaveného železa, je při zvážení výše uvedeného výhodnější, když jsou kyselé části, jako např. jemné rudy, hutnické písky nebo slévárenské písky smíchány již před roztavením ve zvláštní pánvi s ocelářskou struskou. Ve výhodném provedení se tedy bazicita strusky u ocelářské strusky sníží v pánvi, která je předřazena před konvertor s lázní roztaveného železa.
-3 CZ 291965 B6
Aby bylo možno provést efektivně smíchání kyselých přísad a zvláště nosičů SiO2 s ocelářskými struskami je výhodné tyto produkty co nejvíce předehřát nebo dokonce roztavit, 1 přesto, že při míchání dochází kvůli neutralizační reakci k dalšímu ohřevu, přičemž tento ohřev je ale využíván zvláště ktomu, aby se nemusela dodatečně ohřívat předřazená pánev, zvláště ne elektrickým ohřevem. Toho se dosáhne ve výhodném provedení tak, že pro snížení bazicity nutné nosiče SiO2, jako jsou slévárenské písky, hutní písky a/nebo jemné rudy, jsou ohřátý v tavícím cyklónu konvertorovými odpadními plyny za současného čištění těchto odpadních plynů. Použití tavících cyklónů zde nemá výhodu pouze v tom, že se dá efektivně využít teplo z konvertorových odpadních plynů, ale že mohou být zároveň tyto plyny i čištěny, pročež mohou vyčištěné odpadní plyny vycházející z tavícího cyklónu být vedeny bezprostředně do běžného výměníku tepla nebo regeneračního výměníku tepla. V jednom z výhodných provedení se však obsah CO v konvertorových odpadních plynech spálí už v tavícím cyklónu..
Aby se zajistilo, že se vsazené nosiče SiO2 a zvláště slévárenské písky nebo hutní písky roztaví už při teplotách v tavícím cyklónu mohou být s výhodou přidány nosiče oxidů železa, jako jemné rudy resp. nosiče FexOy k vytvoření fayalitických strusek a vytvořená tavenina se smíchá před přidáním do konvertoru. Fayalitické strusky mají na rozdíl od křemených písků, které mají teplotu tavení asi 2000 °C, taviči teplotu už při 1200 až 1250 °C, čímž se dosáhne toho, že už při teplotě odpadních plynů dojde k roztavení. Taková tavenina, která zároveň efektivně váže prachy z konvertorových odpadních plynů, se dá následně v pánvi rychle smíchat s roztavenou ocelářskou struskou, takže prodlení v pánvi a tím i zatížení pánve je minimální.
Ve výhodném provedení se do tavícího cyklónu přidávají nosiče A12O3 jako jsou bauxit a/nebo hutní prachy. V zásadě je možno nosiče A12O3 nechat bezprostředně vefouknout do konvertoru bez zvláštního zatížení vystélky, pokud je však možno dopravovat je pneumaticky.
Když se v rámci použití ocelářských strusek nasadí struska z ušlechtilé oceli, je třeba brát v úvahu odpovídající přítomnost chrómu. Aby se dosáhlo strusek, které by šly bezprostředně použít, musí se zajistit, aby chrom zůstal v lázni roztaveného železa a musí proběhnout odfosforování lázně roztaveného železa s výhodou za redukčních podmínek. Ve výhodném provedení se tedy kovová lázeň v konvertoru stáhne a tříděné zbaví fosforu za redukčních podmínek pomocí CaO, CaC2, metalického magnézia, metalického vápníku a/nebo CaF2.
V následujícím bude provedeno shrnutí technických parametrů, které jsou potřebné k provádění způsobu podle vynálezu:
Technické parametry
Pro dnové trysky:
Uhlí
Kyslík
Dusík (nosič pro uhlí) Zemní plyn (ochranný plyn pro kyslíkovou trysku) Kyslík a zemní plyn
Dusík až 350 kg/t strusky až 100 Nm3/t strusky až 9 Nm3/t strusky až 10 Nm3/t strusky až 8 baru až 10 baru
Pro kopinatou horní trysku:
Přetlak horkého plynu na trysce Horký vzduch
0,8 až 1,2 baru
400 až 1200 Nm3/t strusky
-4 CZ 291965 B6
Pro odpadní plyny z konvertoru:
Teplota Složení 1650 až 1750 °C 50až55%N2 7 až 20% CO 18až25%CO2 0,5 až 5 % H2 7ažl2%H2O
Množství 400 až 1200 Nm3/t strusky
Při přípravě příkladu provedení s použitím způsobu podle vynálezu byly použity následující materiály:
Uhlí (podle DIN 23003)
LOI
19%
Popel
8%
Analýza uhlí a popela (v %)
SiO2 52
A12O3 25
TiO2 1
Fe2O3 10
CaO 8
Struska (složení v %) p2o5 CaO MnO A12O3 Fe (FeO) Fe, met. Cr2O2 MgO SiO2 TiO2
1,5
15(22)
15,4
Železná ruda (složení v %)
LOI 3,2
SiO2 2,5
A12O3 1,5
p2o5 0,1
CaO 0,1
Fe2O3 92
MgO 0,03
SO3 0,03
-5CZ 291965 B6
Bauxit (s/ožení v %)
A12O3 95
Písek (složení v %)
SiO2 98
Ocelářské strusky, které byly vyrobeny v konvertorech s tryskami na dně vykazují zpravidla nižší FeO a metalizovatelné železné podíly než např. LD strusky nebo strusky z elektrických pecí. Hospodárnost postupu podle vynálezu lze zvýšit přídavky nosičů SiO2 a A12O3 jako jsou např. slévárenské písky, brusný prach z automobilového průmyslu či z výroby motorů a přídavkem nosiče železa, jako jsou jemné rudy, prach z konvertorů, okuje z válcování a případně i nasazení dioxinem zatíženého aktivního koksu, a to vše přidáním přes dnové trysky. Do konvertoru se vsadilo 580 kg ocelářské strusky, 280 kg železné rudy, 60 kg bauxitu a 80 kg písku, přičemž bylo ještě zavedeno 185 kg uhlí, 48 Nm3 kyslíku a 670 Nm3 horkého vzduchu. Bylo získáno 313 kg surového železa a 615 kg strusky šetrné k životnímu prostředí.
Teplota odpichu vyrobené strusky a surového železa byla zvolena na 1500 °C. Vstupní teplota strusky byla 1400 °C.
Jemná ruda byla vefukována pomocí dnových strusek, čímž se vefukovaná železná ruda dostává bezprostředně do kontaktu s redukovanou lázní roztaveného železa a tím je metalízována. Podobné vsazování železné rudy přes dnové trysky má oproti vsázce jemné rudy shora přes kopinatou trysku výhodu vtom, že se podstatně sníží tvorba prachu a tím se sníží odpady z konvertoru.
Jemnou rudu lze svefukováním do lázně podle vynálezu okamžitě metalizovat, aniž by se předtím rozpouštěla ve strusce. Takto se podstatně zvýší životnost žáropevné vystélky konvertoru.
Vefukování kyslíku a uhlíku nebo jiných přísad tříděným systémem přes dnové trysky do lázně se ukázalo jako zcela bezproblémové, protože nikdy nenaoxidovalo druhotřídní železo v železné rudě. Bauxit písky a jemná ruda zde mohou být společně s kyslíkem vefukovány do lázně či pouze do konvertoru. Uhlí zvláště, zvláště směsi ze stejného podílu hořlavého uhlí a antracitu, může být profukováno lázní pomocí inertního plynu jako je např. dusík.
V rámci způsobu podle vynálezu lze dopravovat kyslíkem 15 až 30 kg železné rudy o zrnitosti menší než 5 mm/Nm3. Celkově lze dopravit v rámci způsobu podle vynálezu pomocí kyslíku jak požadované množství rudy tak i požadované množství bauxitu a písku stejně jako přídavky přes dnové trysky do konvertoru. Pokud mají být dále vsazeny přídavky se špatnou pneumatickou dopravitelností jako jsou např. aditiva nebo ruda, může se tak dít přes centrální trubici horní kopinaté trysky, neboje sázet do konvertoru skluzem.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším objasněn pomocí výkresů, na kterých obr. 1 představuje zařízení k provádění způsobu podle vynálezu a obr. 2 znázorňuje upravené zařízení k zavádění nosičů SiO2.
-6CZ 291965 B6 i
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je vidět sklopný konvertor 1. Horkovzdušná horní kopinová tryska 2 prochází ve vertikálním směru ve smyslu zdvojené šipky 3 přestavitelným ustavovacím kroužkem 4, takže lze kopinovou trysku 2 ustavit v požadované poloze. Přes horkovzdušnou trysku 4 je možno i poměrně hospodárně dodávat termické uhlí přes horní otočný dávkovač 5, přičemž horký vzduch je do horkovzdušné trysky 4 přiváděn přívodem 6.
Hospodárnost způsobu se dá zlepšit použitím vhodného způsobu pro výměnu tepla a regeneraci tepla. Např. lze přes vedení 7 odvádět odpadní plyny a s odkloněným proudem horkého vzduchu, který je veden přes smyčkové vedení 8 společně s odpadními plyny do spalovací komory 9, se mohou spalovací plyny podrobit dodatečnému spalování. Tímto způsobem získaná energie se může použít k dalšímu ohřevu horkého vzduchu. Dle potřeby lze vřadit i konvenční první výměník tepla jO.
Z druhého výměníku tepla 11 odebraný a se studeným vzduchem pro ohřev horkého vzduchu ochlazené odpadní plyny ze spalovací komory 9 může být přiveden za teploty 200 °C přes vedení 12 ke konvenční úpravně plynu 13..
Uvnitř konvertoru 1 se vytvoří suspenze 14 ze strusky a lázně roztaveného železa, přičemž přes dnovou trysku 15 je přiváděno metalurgické uhlí a dusík a přídavnou tryskou 16 kyslík s aditivy, přičemž tato je případně opatřena obalem z ochranného plynu. Aditiva sestávají z nosičů SiO2 17, nosičů Á12O3 18 a jemné rudy 19, které jsou přidávány přes otočné dávkovače 20, podávači zařízení 21 a další směsný otočný dávkovač 22 do proudu tlakového kyslíku, který je veden vedením 23.
Nad suspenzí 14 ze strusky a lázně roztaveného železa se v důsledku vefukování horkého vzduchu vytvoří inverzní plamen, přičemž dodatečně mohou být přidávány nosiče SiO2, A12O3 a FeO i z horního otočného podavače 5, pokud tato aditiva lze pneumaticky transportovat s proudem tlakového kyslíku přes dnové trysky.
Na obr. 2 je provedení pro kyselé přídavky ke snížení bazicity. Do tavícího cyklónu 24 jsou vedením 25, které navazuje na vedení 7 z obr. 1 přiváděny horké odpadní plyny z konvertoru. Horké odpadní plyny z konvertoru zde ústí v zásadě tangenciálně do tavícího cyklónu 24, přičemž ktomu, společně shorkými odpadními plyny, jsou do tavícího cyklónu 24, např. koaxiálně, vefoukávány písky a/nebo jemná ruda, případně bauxit. Přes vedení 26 může být přiváděn kyslík pro využití chemického tepla horkých konvertorových plynů ke spálení zbylých spalitelných částí horkých konvertorových odpadních plynů.
V tavícím cyklónu 24 se nosiče SiO2 odpovídajícím způsobem ohřejí, přičemž poté, když nosiče SiO2 sestávají z jemných rud neboje nosič FeO nasazen spolu s hutnickými nebo slévárenskými písky, může být bezprostředně vytvořena tavenina. Očištěný horký konvertorový plyn se odvádí přes v zásadě axiální vedení 27 z tavícího cyklónu 24. Protože tyto odpadní plyny jsou nyní bez prachu, mohou být bezprostředně vedeny do výměníku tepla.
V tavícím cyklónu 24 vytvořená tavenina může být přiváděna trubkou 28, která může být vytvořena např. jako barometrická ponorná trubka, do struskové pánve 299, kde se nachází tekutá ocelářská struska. Při převodu kyselé taveniny s bazickou ocelářskou struskou se uvolní dodatečné neutralizační teplo, přičemž se zároveň sníží teplota tavení, takže se vytvoří řídká a snadno do následujícího konvertoru převoditelná struska.
V rámci příkladu provedení byla vyrobena struska, přičemž strusková analýza byla následující:
-7 CZ 291965 B6
Komponenta podíl v %
FeO MnO SiO2 A12O3 TiO2 CaO Na2O K2O MgO SO2
0,576
0,019
33,173
14,943
43,317
0,13
0,042
3,14
0,418
Tekutý produkt byl granulován a pomlet.
Jak je vidět ze schematického znázornění zařízení k provádění způsobu podle vynálezu na obr. 1, dá se čistý zisk tepla ještě zvýšit smyčkovým vedením 8 pro horký vzduch mezi horkým a studeným výměníkem tepla 10 a 11 nebo regenerátorem. Asi 15 % horkého vzduchu může být vždy přiváděno ke studenému výměníku tepla, přičemž z konvertoru přicházející odpadní plyny, který obsahuje zbytkové množství CO a H2, dodatečně spálit. Dodatkové teplo se vede zpět přes výměníky tepla k horkému vzduchu přičemž dodatkové spalování může probíhat po stupních. Tak se mohou podél proudu odpadních plynů střídat spalovací komory periodicky se zásobníky tepla. Tímto způsobem lze omezit vznik vysokých teplotních špiček resp. přílišné koncentraci tepla ve výměnících tepla.
Jako další příklad provedení byla vyrobena ocelářská struska, přičemž strusková analýza byla následující:
Komponenta podíl v %
Fe FeO
Fe2O3
SiO2
Cr2O3
A12O3 p205
TiO2 CaO
Na2O
K2O MgO
17,6
2,2
14,1
0,9
3.2
1.3
44,3
0,1
0,03
3,5
Po přidání hrubé rudy s následujícím složením:
Komponenta podíl v %
SO3
H2O
Sio2
A12O3 p205
Fe2O3
MnO
0,05
3.3
5.4
0,3
82,8
0,1
-8CZ 291965 B6
CaO 0,2
MgO 0,1
Byla získána cílová struska s následujícím složením:
Komponenta podíl v %
FeO MnO SiO2 Cr2O3 A12O3 P2O5 TiO2 CaO Na2O K2O MgO SO3 2,6 0,3 32,3 0,05 12,5 0,09 0,74 32,3 0,14 0,007 2,6 0,9
CaO/SiO2 1
s bazickou CaO/SiO2 asi 1. Zároveň bylo vytvořeno surové železo s následující analýzou:
Železo (1500 °C) podíl v %
Komponenta
c 4,5
Mn 0,2
Cr 0,16
P 0,27
S 0,08
Fe zbytek
K dosažení požadované bazicity byla smíchána část ocelářské strusky s asi čtyřmi díly uvedené hrubé rudy, přičemž tato ruda byla předtím roztavena v tavícím cyklónu. Žádaný obsah A12O3 byl dosažen vefouknutím bauxitu do konvertoru.
Jak bylo uvedeno výše, množství rudy může být sníženo přidáním dalších nosičů SiO2, jako je např. písek, přičemž přídavek jemných rud ke křemenným pískům drasticky sníží oblast tavení kvůli tvorbě fayalitu. Pro snížení bodu tavení z 2000 °C díky křemenným pískům na asi 1200 °C vytvořením fayalitové strusky postačuje v zásadě přídavek 20 % hmotnostních FeO vzhledem k hmotnosti čistého písku (SiO2).
Nutné taviči teplo v tavícím cyklónu 24 se získá na základě relativně vysokého tepla z konvertorových odpadních plynů o 1700 °C a zároveň díky té okolnosti, že v konvertorových odpadních plynech je ještě relativně vysoké chemické teplo (asi 20 % CO a H2O). Svedení a spálení těchto konvertorových plynů vede k vytvoření fayalitové strusky v tavícím cyklónu 24, přičemž další teplo se uvolní neutralizací v následné ocelářské pánvi. Toto ne nepodstatné množství tepla vede k optimálnímu zkapalnění a homogenizaci vytvořené směsné strusky. Současně se podíl prachu v konvertorových odpadních plynech vyváže do taveniny a tím se prach odejme z odpadních plynů. Zbytkovým teplem lze předehřívat přes odpovídající výměník tepla např. horký vzduch pro konvertor.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa jako jsou například strusky z elektrických pecí, konvertorů, jemné rudy, prachy vzniklé při výrobě oceli nebo válcovací okuje, pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí, vyznačující se tím, že se provádí ve směsi strusky s lázní roztaveného železa, přičemž io objemový poměr roztavené strusky k lázni roztaveného železa se zvolí větší než 0,5:1, s výhodou
    0,8:1 až 1,5:1, a že se ke struskám přidají nosiče SiO2 jako jsou slévárenské písky, hutní písky a/nebo jemné rudy k dosažení struskové bazicity (CaO/SiO2) v hodnotě mezi 1,0 a 1,8, s výhodou mezi 1,2 a 1,8, při obsahu A12O3 mezi 10 a 25 % hmotnostními vztaženo ke hmotnosti strusky, přičemž se do konvertoru vefukuje u jeho dna horký vzduch a uhlí, které je případně s přídavkem 15 inertního plynu, zvláště dusíku a případně ještě zvlášť kyslík nebo se horkým vzduchem profukuje lázeň roztaveného železa.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že bazicita strusky se nastaví na hodnotu 1,3 až 1,6.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že výška taviči lázně odpovídá nejméně 20-ti násobku, s výhodou 30-ti násobku až 60-ti násobku průměru trysek pod lázní roztaveného železa.
    25
  4. 4. Způsob podle nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že rychlost horkého vzduchu se zvolí na hodnotu mezi 0,4 a 0,8 machu.
  5. 5. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že struska se granuluje při vytvoření podílu skla více než 90 %, s výhodou 93 %.
  6. 6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že lázní roztaveného železa se vede uhlí v množství 60 až 350 kg na tunu strusky společně s 6 až 9 Nm3 dusíku na tunu strusky jako nosného plynu, jakož i 25 až 100 Nm3 kyslíku na tunu strusky případně společně s uhlovodíky, kdy plyny slouží k ochraně trysek.
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že plyny se přivádějí pod tlakem o hodnotě 5 až 10 barů, přičemž N2 s vyšším tlakem než O2 a uhlovodíky, a to zvláště 7 až 10 barů.
    40
  8. 8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že horký vzduch se vefoukává horní kopinovou tryskou pod tlakem 0,8 až 1,2 barů případně i se studeným vzduchem v množství od 400 do 1200 Nm3 na tunu strusky.
  9. 9. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že teplota 45 konvertorových odpadních plynů se reguluje na 1600 až 1800 °C s výhodou 1650 až 1750 °C.
  10. 10. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že se přidávají jemné rudy v množství od 200 do 1500 kg na tunu ocelářské strusky.
    50
  11. 11. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že bazicita strusky u ocelářské strusky se sníží v pánvi, která je předřazena před konvertor s lázní roztaveného železa.
    -10CZ 291965 B6
  12. 12. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že pro snížení bazicity se nutné nosiče SiO2, jako jsou slévárenské písky, hutní písky a/nebo jemné rudy, ohřejí v tavícím cyklónu konvertorovými odpadními plyny za současného čištění těchto odpadních plynů.
  13. 13. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že do tavícího cyklónu s nosiči SiO2 se přidají jemné rudy resp. nosiče FexOy k vytvoření fayalitických strusek a vytvořená tavenina se smíchá před přidáním do konvertoru.
  14. 14. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že obsah CO v konvertorových odpadních plynech se spálí v tavícím cyklónu.
  15. 15. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že do tavícího cyklónu se přidají nosiče A12O3 jako jsou bauxit a/nebo hutní prachy.
  16. 16. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že se lázeň roztaveného železa v konvertoru stáhne a tříděné zbaví fosforu za redukčních podmínek pomocí CaO, CaC2, metalického magnézia, metalického vápníku a/nebo CaF2.
CZ19991969A 1997-09-15 1998-09-08 Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí CZ291965B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT154697A AT406962B (de) 1997-09-15 1997-09-15 Verfahren zum aufarbeiten von stahlschlacken und eisenträgern zur gewinnung von roheisen und umweltverträglichen schlacken
AT13198 1998-03-05

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ196999A3 CZ196999A3 (cs) 2000-05-17
CZ291965B6 true CZ291965B6 (cs) 2003-06-18

Family

ID=25591569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991969A CZ291965B6 (cs) 1997-09-15 1998-09-08 Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6332910B1 (cs)
EP (1) EP0938591B1 (cs)
CN (1) CN1085257C (cs)
AR (1) AR009906A1 (cs)
AT (1) ATE377659T1 (cs)
AU (1) AU745254B2 (cs)
BR (1) BR9806267A (cs)
CA (1) CA2271489A1 (cs)
CZ (1) CZ291965B6 (cs)
DE (1) DE59814118D1 (cs)
HR (1) HRP990143B1 (cs)
ID (1) ID21879A (cs)
NZ (1) NZ335477A (cs)
RU (1) RU2172783C2 (cs)
WO (1) WO1999014381A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ300230B6 (cs) * 1999-04-22 2009-03-25 Holcim Technology Ltd. Zpusob zpracování ocelárských strusek

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT407051B (de) * 1998-09-15 2000-12-27 Holderbank Financ Glarus Verfahren zum aufarbeiten von stahlschlacken und eisenträgern
UA74810C2 (en) * 2000-01-28 2006-02-15 Holcim Ltd A method for the treatment of slags or mixture of slags in the liquid metal bath
AT408888B (de) * 2000-01-28 2002-03-25 Holderbank Financ Glarus Verfahren zum behandeln von schlacken oder schlackengemischen
WO2001055460A1 (de) * 2000-01-28 2001-08-02 Holcim Ltd. Verfahren zum aufarbeiten von stäuben oder staubgemischen
ES2281384T3 (es) * 2000-02-17 2007-10-01 John A. Vallomy Metodo para procesar de manera reductora la escoria liquida y el polvo de la camara de filtros del horno de arco electrico.
AT408437B (de) * 2000-02-22 2001-11-26 Holderbank Financ Glarus Einrichtung zum zerstäuben von flüssigen schmelzen
US6391086B1 (en) * 2001-03-20 2002-05-21 Northstar Steel Co. Method for the use of electric steel plant slag for self-reducing agglomerates
US6562096B1 (en) * 2002-02-06 2003-05-13 Heritage Environmental Services, Llc Management of electric arc furnace dust through a basic oxygen furnace
US6562101B1 (en) * 2002-02-06 2003-05-13 Heritage Environmental Services, Llc Processing electric arc furnace dust through a basic oxygen furnace
AU2005209334B2 (en) * 2004-01-30 2011-02-10 Tata Steel Limited Ironmaking and steelmaking
WO2005073412A1 (en) * 2004-01-30 2005-08-11 Technological Resources Pty. Limited Ironmaking and steelmaking
EP1586666A1 (fr) * 2004-04-13 2005-10-19 Paul Wurth S.A. Procédé de valorisation de laitiers métallurgiques provenant de l'élaboration de l'acier
CN101010780B (zh) * 2004-04-30 2012-07-25 纳米系统公司 纳米线生长和获取的体系和方法
JP4829225B2 (ja) * 2004-05-18 2011-12-07 ホルシム テクノロジー リミティド 冶金スラグのクロム還元方法
GB2454231B (en) * 2007-11-01 2012-10-03 Advanced Mineral Recovery Technologies Ltd Method of and system for processing red mud
CN102119229B (zh) 2008-08-12 2017-05-31 坡利西斯股份公司 制造颗粒状高炉炉渣的方法和设备
AT510686B1 (de) * 2011-02-23 2012-06-15 Sgl Carbon Se Verfahren zum aufarbeiten von verbrauchtem kohlenstoffhaltigen kathodenmaterial
ITMI20111111A1 (it) * 2011-06-20 2012-12-21 Minerals & Metals Italia S P A Composizione per la fabbricazione di ghisa in alto forno e di acciaio in forno elettrico
SE537146C2 (sv) * 2012-05-08 2015-02-17 Uvån Holding Ab Metod för selektiv oxidation av en eller flera metaller frånen järnsmälta
CN105648144A (zh) * 2016-01-18 2016-06-08 四川省江油市新华泰实业有限责任公司 一种以废钢为原料进行炼制大尺寸板材粗钢的方法
CN105648145A (zh) * 2016-01-18 2016-06-08 四川省江油市新华泰实业有限责任公司 以废钢为原料进行炼制低杂质钢材的方法
CN105567903A (zh) * 2016-01-18 2016-05-11 四川省江油市新华泰实业有限责任公司 一种以废钢为原料进行电弧炉炼钢的方法
CN105506218A (zh) * 2016-01-18 2016-04-20 四川省江油市新华泰实业有限责任公司 以废钢为原料进行炼制高品质粗钢的方法
CN106191344B (zh) * 2016-07-18 2018-05-04 东北大学 一种混合熔渣熔融还原生产与调质处理的方法
CN106048107B (zh) * 2016-07-18 2018-08-28 东北大学 一种含钛混合熔渣熔融还原生产和调质处理的方法
CN111201331B (zh) * 2017-10-20 2021-11-23 日本制铁株式会社 铁液的脱铬方法及磷酸肥料原料的制造方法
CN108913827A (zh) * 2018-08-28 2018-11-30 上海驰春节能科技有限公司 一种利用雾化高温液态熔渣并回收高温显热的系统及工艺
RU2706273C1 (ru) * 2019-03-27 2019-11-15 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Санкт-Петербургский горный университет" Способ получения гранулированного шлака
CN111828994B (zh) * 2020-07-20 2022-05-03 聊城研聚新材料有限公司 电石炉净化灰输送、焚烧及排渣系统
CN112143502B (zh) * 2020-09-30 2022-09-16 鞍钢集团矿业有限公司 一种苏打型盐碱土改良剂及改良方法
DE102023105075A1 (de) 2022-03-04 2023-09-07 Thyssenkrupp Ag Einsatz von Gießereialtsand zur Herstellung einer raumstabilen Stahlwerksschlacke
BE1030319B1 (de) * 2022-03-04 2023-10-03 Thyssenkrupp Ag Einsatz von Gießereialtsand zur Herstellung einer raumstabilen Stahlwerksschlacke

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1548212A (en) 1976-02-10 1979-07-04 Osaka Iron & Steel Treating method and equipment for ferruginous metallurgical slag
US4725307A (en) * 1986-12-23 1988-02-16 Nippon Jiryoku Senko Co., Ltd. Method of treating dust and sludge simultaneously with steel slag
CN1011981B (zh) 1987-10-13 1991-03-13 沃斯特-阿尔派因钢铁多纳维茨有限公司 连续炼钢过程中的中间处理方法
RU2127765C1 (ru) * 1993-09-07 1999-03-20 "Хольдербанк" Финансьер Гларус АГ Способ получения стали и гидравлически активных связующих из шлаков
NL9500600A (nl) * 1995-03-29 1996-11-01 Hoogovens Staal Bv Inrichting voor het produceren van vloeibaar ruwijzer door directe reductie.
US5556457A (en) * 1995-04-21 1996-09-17 Usx Corporation Recovery of steel plant revert materials through cementitious agglomeration
DE19518343C2 (de) * 1995-05-18 1997-08-21 Tech Resources Pty Ltd Schmelzreduktionsverfahren mit erhöhter Effektivität

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ300230B6 (cs) * 1999-04-22 2009-03-25 Holcim Technology Ltd. Zpusob zpracování ocelárských strusek

Also Published As

Publication number Publication date
CZ196999A3 (cs) 2000-05-17
CA2271489A1 (en) 1999-03-25
BR9806267A (pt) 2000-04-04
HRP990143A2 (en) 2000-04-30
CN1239516A (zh) 1999-12-22
EP0938591B1 (de) 2007-11-07
HRP990143B1 (en) 2002-04-30
ATE377659T1 (de) 2007-11-15
AR009906A1 (es) 2000-05-03
AU745254B2 (en) 2002-03-14
RU2172783C2 (ru) 2001-08-27
EP0938591A1 (de) 1999-09-01
CN1085257C (zh) 2002-05-22
ID21879A (id) 1999-08-05
AU8964198A (en) 1999-04-05
DE59814118D1 (de) 2007-12-20
WO1999014381A1 (de) 1999-03-25
US6332910B1 (en) 2001-12-25
NZ335477A (en) 2000-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291965B6 (cs) Způsob zpracování ocelových strusek a odpadů z metalurgie s obsahem železa pro získání surového železa a strusek šetrných k životnímu prostředí
RU2090622C1 (ru) Способ получения железа из железосодержащих сырьевых материалов в конвертере
US4045214A (en) Method for producing steel
EP1126039B1 (en) Method for reductively processing the liquid slag and the baghouse dust of the electric arc furnace
US4566904A (en) Process for the production of iron
JP2966112B2 (ja) 酸化スラグからポゾラン、合成高炉スラグ、ベライト又はアライトクリンカー及び銑鉄合金を製造する方法並びに該方法を行うための装置
AU716931B2 (en) Direct reduction of metal oxide agglomerates
KR19980040225A (ko) 용융선철 및 용융강 예비생성물을 생산하기 위한 방법 및 장치
JP2001500243A (ja) 金属溶融物の製造のためのプラントおよびプロセス
KR100244929B1 (ko) 용융 선철 또는용융 강 예비생성물을 제조하기 위한 방법 및 장치
KR20080053870A (ko) V, Mo 및 Ni의 적어도 하나를 함유하는 함유물의 배소방법, 및 배소용 로터리 킬른
US6001148A (en) Process for obtaining metal from metal oxide
KR100370920B1 (ko) 용선의 정련방법 및 그 용선을 제조하기 위한 용융환원 제련방법
FI73742B (fi) Syrekonverteringsprocess foer fast metallsten.
KR100321103B1 (ko) 고체탄소질환원제를사용하는철산화물-함유물질의직접환원방법
CS212727B2 (en) Method of recovering non-volatile metals from dusty charge materials containing metal oxides,especially chromium oxides
US4756748A (en) Processes for the smelting reduction of smeltable materials
KR19980041966A (ko) 전기 제강소 먼지 환원 방법 및 장치
KR100240810B1 (ko) 용융선철 또는 강 시제품의 제조방법 및 이를 수행하기 위한 플랜트
US6186081B1 (en) Process and apparatus for treating waste and sewage sludge
KR19990077105A (ko) 철함유 물질로부터 액체선철 즉 철강반제품을 생산하는 방법
CA2310044A1 (en) Method for reprocessing steel slags and ferriferous materials
JPS61147807A (ja) 精錬滓の変成処理方法
CA2215262A1 (en) Process for working up combustion residues
KR100222394B1 (ko) 석탄재의 처리방법

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19980908