CZ290705B6 - Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky - Google Patents

Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky Download PDF

Info

Publication number
CZ290705B6
CZ290705B6 CZ19994053A CZ405399A CZ290705B6 CZ 290705 B6 CZ290705 B6 CZ 290705B6 CZ 19994053 A CZ19994053 A CZ 19994053A CZ 405399 A CZ405399 A CZ 405399A CZ 290705 B6 CZ290705 B6 CZ 290705B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
locking
adjusting rods
adjusting
switch
coupling
Prior art date
Application number
CZ19994053A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ405399A3 (cs
Inventor
Wolfgang Helas
Jens Meinecke
Günter Worm
Original Assignee
Hanning & Kahl Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hanning & Kahl Gmbh & Co. Kg filed Critical Hanning & Kahl Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ405399A3 publication Critical patent/CZ405399A3/cs
Publication of CZ290705B6 publication Critical patent/CZ290705B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Preventing Unauthorised Actuation Of Valves (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Mechanical Pencils And Projecting And Retracting Systems Therefor, And Multi-System Writing Instruments (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)

Abstract

Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky je tvořeno dvěma nastavovacími tyčemi (12, 14), které jsou spojeny vždy s jednou z částí výhybky a které jsou navzájem mechanicky spřaženy, alespoň jednou uzavírací součástí (28) pro zablokování nastavovacích tyčí (12, 14) vždy v jedné z jejich koncových poloh a ústrojím pro omezení síly, které zruší zablokování, pokud síla působící částmi výhybky na nastavovací tyče (12, 14) překročí stanovenou hodnotu. Ústrojí pro omezení síly je tvořeno spojovacím ústrojím (30, 32), poddajným při namáhání a uspořádaným mezi nastavovacími tyčemi (12, 14), a přenosovým ústrojím pro převádění pohybu jedné z nastavovacích tyčí (12, 14) na pohyb pro odblokování uzavírací součásti (28).ŕ

Description

Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky se dvěma nastavovacími tyčemi, které jsou spojeny vždy s jednou výhybkovou částí a které jsou mechanicky navzájem spojeny, s nejméně jednou uzavírací součástí pro zablokování nastavovacích tyčí ve vždy jedné z jejich koncových poloh a s ústrojím pro omezení síly, které zruší zablokování, pokud síla vykonávaná částmi výhybky na nastavovací tyče překročí stanovenou hodnotu.Vynález se zejména týká zařízení pro zablokování výhybkových jazyků kolejí pouličních drah.
Dosavadní stav techniky
U výhybkových nastavovacích zařízení je důležité, aby pohyblivé části výhybky byly bezpečně drženy v jejich odpovídajících koncových polohách. Když je výhybka sjízdná ze strany špičky, to znamená, když kola kolejového vozidla nejprve naběhnou na volné konce výhybkových jazyků, tak musí jeden jazyk, dosednout těsně na průchozí kolejnici, zatímco druhý jazyk, takzvaný odlehlý jazyk, musí mít dostatečný odstup vzhledem k příslušné průchozí kolejnici, aby mohla kola bezpečně projít skrz výhybku a aby nedošlo k poškození nebo kvykolejení kolejového vozidla. Na rozdíl od toho však musí výhybkové jazyky při překročení stanovené síly mít možnost povolit, aby se mohly vyhnout kolům kolejového vozidla, pokud je výhybka najížděna z tupé strany a není ve správné poloze. V takovém případě zůstávají při najetí na výhybku jazyky výhybky v nově nastavené poloze, to znamená, že výhybka je přestavena koly kolejového vozidla.
Jsou již známá zařízení pro nastavování výhybek, u kterých se nastavovací tyče, které slouží pro přestavování obou výhybkových jazyků, mechanicky odpojují a jsou bezprostředně ovládány pohonem nastavovacího ústrojí a uzávorovány prostřednictvím odpovídajících spon, například špičkové sponové uzávěry. Dosedající jazyk je pevně zablokován, například proti opomici, zatímco odlehlý jazyk je držen samodržným nebo pevně nastavitelným pohonem. Toto uspořádání má tu výhodu, že přilehlý jazyk může být ve své koncové poloze držen podstatně větší silou než odlehlý jazyk. Nevýhodné však jsou relativně vysoké konstrukční náklady. Mimoto není tento pohon přestavitelný manuálně a při nájezdu na výhybku jsou nastavovací tyče odděleny od pohonu, takže pohon musí být dodatečně aktivně zaveden do nové výhybkové polohy, aby byla výhybka opět připravena pro plnění své funkce.
Z praxe je známé nastavovací zařízení v úvodu uvedeného typu, to je nastavovací zařízení HW 60 AVV firmy Hanning and Kahl, u kterého jsou obě nastavovací tyče mechanicky spojeny. Skříň nastavovacího zařízení je s výhodou uspořádána centrálně mezi oběma výhybkovými jazyky a navzájem souosé nastavovací tyče vstupují do skříně z protilehlých stran. Uvnitř skříně jsou nastavovací tyče pevně spojeny spojovací částí.Uzavírací součást je uspořádána výkyvné na spojovací části a spolupůsobí jednak s uzávorovací deskou, spojenou s pohonem nastavovacího zařízení, a jednak s ústrojím pro omezení síly, uspořádaným ve skříni. Prostřednictvím ústrojí pro omezení síly jsou oba jazyky drženy v odpovídající koncové poloze stejnou přídržnou silou. Pokud je tato síla při nájezdu na výhybku překročena, ústrojí pro omezení síly povolí a uzávěr se odblokuje, načež se výhybka přestaví do nové polohy, ve které se opět vytvoří zablokování prostřednictvím uzavírací součásti.
- 1 CZ 290705 B6
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit výše uvedené zařízení, u kterého může být v každé koncové poloze jedna z obou pohyblivých částí výhybky, to znamená dosedající jazyk, držena větší silou.
Uvedený úkol splňuje zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky, se dvěma nastavovacími tyčemi, které jsou spojeny vždy sjednou zčásti výhybky, a které jsou navzájem mechanicky spřaženy, s alespoň jednou uzavírací součástí pro zablokování nastavovacích tyčí vždy v jedné z jejich koncových poloh a s ústrojím pro omezení síly, které 10 zruší zablokování, pokud síla působící částmi výhybky na nastavovací tyče překročí stanovenou hodnotu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že ústrojí pro omezení síly je tvořeno spojovacím ústrojím, poddajným při namáhání a uspořádaným mezi nastavovacími tyčemi, a přenosovým ústrojím pro převádění pohybu jedné z nastavovacích tyčí na pohyb pro odblokování uzavírací součásti.
Přidržovací síla pro jednu z pohyblivých částí výhybky je omezena ústrojím pro omezení síly. V praxi je touto částí výhybky zpravidla odlehlý jazyk. Nastavovací tyč pro přilehlý jazyk je na rozdíl od toho prostřednictvím uzavírací součásti zablokována na skříni s teoreticky neomezenou silou. Při nájezdu na výhybku se toto zablokování zruší teprve tehdy, když se odlehlý jazyk poně20 kud vychýlí a dojde k pohybu příslušné nastavovací tyče. Přídržná síla potřebná pro přestavení výhybky. Nastavovací zařízení lze proto vytvořit bez zmenšení přídržné síly tak, je možno je snadno přestavět manuálně nebo prostřednictvím pohonu, který nemusí být samosvomý.
Podle výhodného provedení vynálezu je uzavírací součást pohyblivě uložena na spojovací části, 25 spojovací ústrojí jsou uspořádána mezi spojovací částí a každou nastavovací tyčí a jsou poddajná při namáhání jen v jednom směru a přenosové ústrojí je uspořádáno mezi nastavovací tyčí a spojovací částí.
Pokud je nastavovací ústrojí uspořádáno mezi jazyky výhybky,jsou nastavovací tyče s výhodou 30 uspořádány navzájem koaxiálně a svými konci převrácenými k sobě navzájem dosedají na spojovací část, přičemž spojovací ústrojí přidržují konec příslušné nastavovací tyče poddajně v dosednutí část. Spojovací ústrojí jsou přitom uspořádána tak, že povolí, neboli jsou poddajná, když se příslušná nastavovací tyč vytahuje ze skříně dostatečně velkou silou.
Spojovací ústrojí mohou být vytvořena například pomocí pružin,spojek omezujících sílu, svěracích členů a podobně.
Přenosové ústrojí je s výhodou tvořeno unášeči, které jsou pevně umístěny na navzájem přivracených koncích nastavovacích tyčí, a uzávorovací deskou, která svými dorazy obklopuje unášeče 40 a která má blokovací obrys pro uzavírací součást.
Podle výhodného provedení je uzavírací součást, popřípadě každá z uzavíracích součástí, výkyvné uložena na spojovací části a na jedné straně je vedena první vodicí lištou opatřenou vybráním a na protilehlé straně je v záběru s uzávorovací deskou opatřenou blokovacím obrysem.
Podle výhodného provedení je zařízení opatřeno pružným napínacím mechanismem pro pružné předepnutí uzávorovací desky po obou stranách úvrati do příslušné koncové polohy.
U dalšího provedení jsou dvě uzavírací součásti s výhodou ve stacionární částí zařízení uloženy 50 nepohyblivě ve směru pohybu nastavovacích tyčí a pohyblivě ve směru k němu kolmém mezi blokovací polohou nastavovacích tyčí, v níž nastavovací tyče uvolní.
Toto řešení má tu výhodu, že zablokování nastavovacích tyčí se neuskutečňuje zprostředkovaně prostřednictvím spojovací části, ale bezprostředně na skříni zařízení, a tedy nespočívá na samo55 svorným účincích, ale na tvarovaném uzávěru. Tím se dosáhne vysoké funkční spolehlivosti
-2CZ 290705 B6 a polohu, ve které jsou nastavovací tyče uzávorovány, lze přesně definovat a v případě potřeby ji také nastavit. Při využití dvou uzavíracích součástí lze také uskutečnit nastavení pro obě nastavovací tyče navzájem nezávisle.
Přenosové ústrojí s výhodou obsahuje jednu nebo více odblokovávacích lišt, rovnoběžných s nastavovacími tyčemi a pohyblivých vjejich podélném směru, které spolupůsobí prostřednictvím šikmých ploch s uzavíracími součástmi, upravenými napříč k blokovacím lištám.
Uzavírací součást s výhodou dosahující ke kontrolnímu ústrojí pro snímání polohy pohyblivých částí výhybky.
Nastavovací tyče s výhodou obsahují na navzájem přivracených koncích připojovací částí, mezi nimiž je uspořádáno spojovací ústrojí poddajné při namáhání v tahu, které jsou s vůlí v záběru s pohánitelnými saněmi, na kterých jsou drženy odblokovávací lišty.
S výhodou jsou uzavírací součásti vytvořeny součásti vytvořeny jako lišty, které jsou upraveny napříč k nastavovacím tyčím a které se prostřednictvím šikmých ploch opírají kluzně nebo prostřednictvím odvalovacích tělísek na odblokovávacích lištách, které jsou pohyblivé ve svém podélném směru. Uzavírací součásti tak vykonávají při zablokovávacích a odblokovávacích procesech jen prostý translační pohyb. Zvláště výhodné je toto uspořádání tehdy, když se zablokovávací ústrojí použije v kombinaci s kontrolním ústrojím, které snímá polohu jazyků prostřednictvím kontrolních tyčí, uspořádaných rovnoběžně s nastavovacími tyčemi. Uzavírací součásti zablokovávacího ústrojí mohou potom být upraveny v kontrolním ústrojí a tam sloužit také pro zablokování kontrolních tyčí, čímž se dosáhne přídavné bezpečnosti. Uzavírací součásti potom zapadnou do zablokovávací polohy jen tehdy, když jsou jak nastavovací tyče, tak i kontrolní tyče ve správné poloze. Prostřednictvím snímání polohy uzavíracích součástí tak lze získat signál, který spojuje zablokovaný stav nastavovacího ústrojí prostřednictvím logického součinu se signálem stavu kontrolního ústrojí.
S uzavíracími součástmi spolupůsobící odblokovávací lišty jsou s výhodou upevněny na sáních, které jsou uvedeny ve skříni rovnoběžně s nastavovacími tyčemi a se kterými je v záběru nastavovací pohon. Funkce těchto sání je tak srovnatelná s funkcí uzávorovací desky u příkladu provedení, který byl popsán v předcházející části.
Uzávorovací deska, případně saně, mohou být ve skříni drženy prostřednictvím napínacího mechanismu, který má v centrální poloze uzávorovací desky úvrať a který předepíná uzávorovací desku po obou stranách úvrati pružně do odpovídající koncové polohy. Protože je uzávorovací deska prostřednictvím unášeče mechanicky spojena s nastavovacími tyčemi, zabezpečuje napínací mechanismus to, že nastavovací tyče jsou po překonání úvrati samočinně převedeny do odpovídající koncové polohy. To umožňuje velmi jednoduchým způsobem prostřednictvím nastavovacího mechanismu, který zabírá na uzávorovací desce, přestavovat výhybku. Nastavovací mechanismus může být ovládán například manuálně, magneticky, motoricky, hydraulicky nebo pneumaticky.
Prostřednictvím napínacího mechanismu je tvarově pevně držený přilehlý jazyk přídavně pružně zatlačován proti příslušné kolejnici. Pevná přidržovací síla pro odlehlý jazyk je společně složena ze síly spojovacího členu a ze síly napínacího mechanismu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn v částečném řezu pohled na první příklad provedení zařízení podle vynálezu.
-3 CZ 290705 B6
Na obr. 2 až obr. 4 jsou znázorněny pohledy na zařízení podle obr. 1 v centrální poloze, v koncové poloze a v počáteční fázi při nájezdu na výhybku.
Na obr. 5 až obr. 8 jsou znázorněny principiální skicy pro vysvětlení funkce zařízení podle druhého příkladu provedení.
Na obr. 9 je znázorněn schematický půdorys zařízení podle obr. 5 až obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněna otevřená poloskořepina skříně 10 nastavovacího zařízení výhybky, které je uspořádáno centrálně mezi dvěma neznázoměnými výhybkovými jazyky. Dvě navzájem souosé nastavovací tyče 12 a 14 jsou spojeny vždy s jedním z výhybkových jazyků a vstupují z protilehlých stran do skříně 10. Na volném konci každé nastavovací tyče 12, 14 je upevněn unášeč 16.
Mezi oběma unášeči 16 je vložena spojovací část 18, která má na obou koncích jednu čelní desku 20, která je podepřena na příslušném unášeči 16. Obě čelní desky 20 jsou spojeny prostřednictvím horní a spodní výztuže 22, 24, skrz které prochází na výkrese v řezu znázorněná osa 26. Uzavírací součást 28, která má zhruba tvar dvojité sekery, je otočně držena na ose 26 mezi spodními a horními výztužemi 22, 24.
Nastavovací tyče 12 a 14 a spojovací část 18 jsou společně drženy na vnější straně na unášečích 16 upravenými spojovacími ústrojími 30, 32. Nastavovací tyče 12, 14, spojovací část 18 s uzavírací součástí 28 a spojovací ústrojí 30. 32 jsou tak posuvné jako jedna jednotka podél společné osy nastavovacích tyčí 12, 14. jak je to na obr. 1 znázorněno dvojitými šipkami. Uzavírací součást 28 je přitom na jedné straně, jak je to patrno nahoře na obr. 1, vedena se skříní 10 pevně spojenou vodicí lištou 34.
Na protilehlé straně, to je dole na obr. 1, je uzavírací součást 28 v záběru s blokovacím obrysem 36 uzávorovací desky 38, která je sama o sobě vedena na se skříní pevně spojené vodicí tyči 40. Uzávorovací deska 38 vytváří na každé straně doraz 42 pro vnější plochu unášeče 16. Na obr. 1 je patrný jen doraz 42 na pravé straně.
Spojovací ústrojí 30 a 32 jsou vytvořena vždy prostřednictvím čtyř pružin 44, 46, které jsou uspořádány souměrně kolem společné osy nastavovacích tyčí 12, 14. Obě pružiny 44 na levé straně na obr. 1 jsou ve směru pohledu nad uzávorovací deskou 38, zatímco na pravé straně na obr. 1 jsou patrny obě pod uzávorovací deskou 38 uložené pružiny 46, z nichž jedna je znázorněna v řezu. Pružiny 44, 46 jsou podepřeny vždy jedním koncem na unášeči 16 a druhým koncem na pružinovém sedle 48, které je prostřednictvím čepu 50 pevně spojeno s čelní deskou 20 spojovací části ]_8. Vodicí lišta 34 je obklopena ve tvaru vidlice čelními deskami 20 a dosedajícími částmi unášeče 16.
Uzávorovací deska 38 je se skříní 10 pružně spojena prostřednictvím napínacího mechanismu 52. Tento napínací mechanismus 52 je tvořen dvěma nebo u znázorněného příkladu provedení čtyřmi pružinami, 54, například tlačnými pružinami, z nichž jsou na obr. 1 patrny jen dvě. Pružiny 54 jsou vždy jedním koncem drženy kloubově na stěně skříně 10 a na druhém konci jsou kloubově spojeny s uzávorovací deskou 38. V centrální poloze souměrně vytvořeného nastavovacího ústrojí výhybky, která je znázorněna na obr. 1 a na obr. 2, jsou pružiny 54 pružně stlačeny v poloze jejich úvrati.
V otvoru 56 uzávorovací desky 38 je uspořádán pevně s uzávorovací deskou 38 spojený hřídel 58, se kterým může být v záběru neznázoměný nastavovací pohon, kterým lze posouvat uzávoro
-4CZ 290705 B6 vaď desku 38 a tím také nastavovací tyč 12, 14 pro uvedení výhybkových jazyků do jedné z jejich koncových poloh.
Když je například uzávorovací deska 38 prostřednictvím nastavovacího pohonu přemístěna poněkud nalevo z polohy znázorněné na obr. 1 a obr. 2, tak jsou stlačené pružiny 54 vykývnuty z polohy úvrati a posunou uzávorovací desku 38 podél vodicí tyče 40 dále nalevo, jak je to patrno z obr. 3. V počáteční fázi tohoto pohybu, podle obr. 2, je blokovací obrys 36 uzávorovací desky 38 v záběru s uzavírací součástí 28, takže se uzavírací součást 28 a spojovací část 18 pohybují také nalevo až uzavírací součást 28 zapadne do vybrání 60 vodicí lišty 34, podle obr. 3. Uzávorovací deska 38 se potom pohybuje sama dále a zablokuje svým blokovacím obrysem 36 uzavírací součást 28 ve vybrání 60.
Nastavovací tyč 12 se posune prostřednictvím spojovací části 18 vlevo, čímž se přivede příslušný výhybkový jazyk do dosednutí na kolejnici. Tento výhybkový jazyk je potom dosedající jazyk. Protože je spojovací část 18 v poloze, která je znázorněna na obr. 3, zablokována prostřednictvím uzavírací součásti 28 a blokovacího obrysu 36 na se skříní pevně spojené liště 34, je také dosedající jazyk pevně uzávorován ve své poloze.
Pokud se uzávorovací deska 38 působením pružin 54 pohybuje sama dále vlevo, dosedne doraz 42 na pravé straně na tam upravený unášeč 16. Síla pružin 54 působí potom prostřednictvím unášeče 16 a spojovací části 18 na levou nastavovací tyč 12, čímž je dosedající jazyk přídavně pružně předepjat v dosedací poloze. Tím se odstraní případná vůle mezi dosedajícím jazykem a mezi kolejnicí a prostřednictvím pevného mechanického zablokování je dosedající jazyk zabezpečen ve své poloze s teoreticky neomezenou přidržovací sílou.
S pravou nastavovací tyčí 14 spojený výhybkový jazyk je při výše popsaném procesu nejprve silou spojovacího ústrojí 32 přitažen a potom je v koncové fázi, podle obr. 3, přídavně držen silou pružin 54 v odtažené poloze. Pevná přidržovací síla přitom odpovídá součtu síly spojovacího ústrojí 32 a pružin 54. Protože spojovací ústrojí 32 je tvořeno celkem čtyřmi pružinami 44, 46, dosáhne se i při zlomení některé z těchto pružin 44, 46, vysoké přídržné síly.
Pokud má být výhybka přestavěna například manuálně, je třeba překonat jen sílu pružin 54, až tyto pružiny 54 překročí svoji úvrať. Prostřednictvím odpovídajícího pohybu uzávorovací desky 38 je uzavírací součást 28 odblokována, spojovací část 18 je potom ve směru vpravo podle výkresu unášena a nakonec způsobí pružiny 54 další pohyb nastavovacích tyčí 12, 14 a jejich zablokování v protilehlé koncové poloze. Zesílený pravý konec uzavírací součásti 28 přitom zapadne do vybrání vodicí lišty 34, které odpovídá vybrání 60 a není na výkrese znázorněno.
Na obr. 4 je znázorněn průběh pohybu pro tento případ, že na výhybku najelo kolejové vozidlo. S nastavovací tyčí 12 spojený přilehlý jazyk zůstává nejprve zablokován v přilehlé poloze. Odlehlý jazyk je prostřednictvím kol kolejového vozidla vykývnut a táhne nastavovací tyč 14 proti síle spojovacího ústrojí 32 směrem vpravo, čímž se s touto nastavovací tyčí 14 spojený unášeč 16 uvolní od příslušné čelní desky 20 spojovací části 18, jak je to znázorněno na obr. 4. Protože tento unášeč 16 dosedá na doraz 42, je uzávorovací deska 38 společně unášena směrem vpravo, čímž je uzavírací součást 28 uvolněna. Pružiny 44, 46 spojovacího ústrojí 32 se mohou opět uvolnit, takže spojovací část 18 je dotažena směrem vpravo. Působením síly levého spojovacího ústrojí 30 je nastavovací tyč 12 při tomto pohybu společně unášena. Jakmile pružiny 54 překročily svoji úvrať, je výhybka popsaným způsobem přestavěna a znovu zablokována. Nastavovací pohon spojený s uzávorovací deskou 38 je přitom také přemístěn do nové polohy a proto je opět bezprostředně připraven k nastavení.
Pevná přídržná síla pro odlehlý jazyk může být nastavena, když se za pomoci čepu 50 zašroubovaného do pružinového sedla 48 změní předpětí pružin 44 a 46.
Na obr. 5 až obr. 8 je znázorněn funkční princip zařízení podle druhého příkladu provedení.
-5CZ 290705 B6
Na obr. 5 je znázorněn přilehlý výhybkový jazyk 62, který je držen na volném konci nastavovací ty če 12 a dosedá na kolejnici 64, jakož i odlehlý výhybkový jazyk 66, který je držen na volném konci nastavovací tyče 14 a je uložen v odstupu k příslušné kolejnici 68.
Nastavovací tyče 12, 14 jsou navzájem spojeny prostřednictvím spojovacího ústrojí 70, které povolí při namáhání v tahu. Spojovací ústrojí 70 má pružinový svazek nebo pružinu 72, která se na jednom konci opírá na dnu klece 74 upevněné na nastavovací tyči 12 a druhým koncem je podepřena na pružinovém sedle 76, které je upevněno na nastavovací tyči 1.4.
Každá nastavovací tyč 12, 14 je axiálně pevně spojena s příslušnou připojovací částí 78, případně 80. ve tvaru vidlice. Obě tyto připojovací části 78, 80 ve tvaru vidlice jsou obklopeny s určitou vůlí saněmi 82, které jsou pohyblivé v podélném směru nastavovacích tyčí 12, 14 a které jsou prostřednictvím spojky 84 spojeny s neznázoměným nastavovacím pohonem. Saně 82 unášejí odblokovávací lišty 86, které prostřednictvím šikmých ploch 88 spolupůsobí s odpovídajícími šikmými plochami 90 dvou uzavíracích součástí, které jsou upraveny napříč k blokovacím lištám. Uzavírací součásti 92, 94 jsou prostřednictvím neznázorněných vedení vedeny svisle pohyblivě v neznázoměné skříni nebo v rámu zařízení a prostřednictvím pružin 96 jsou předepjaty v blokovací poloze pružně, ve které zajišťují vždy příslušnou připojovací část 78, případně 80, ve tvaru vidlice a tím také zajišťují příslušnou nastavovací tyč 12, 14 tvarově pevně proti dovnitř nasměrovanému axiálnímu pohybu.
Na obr. 5 je znázorněna k nastavovací tyči 12 příslušná uzavírací součást 92 v uzavírací poloze, takže přilehlý výhybkový jazyk 62 je tvarově pevně zablokován ve své poloze. Uzavírací součást 94 je na rozdíl od toho v odblokované poloze, ve které dosedá na plochý úsek odblokovávací lišty 86. Odlehlý výhybkový jazyk 66 se proto může pohybovat proti síle pružiny 72 ve směru ke kolejnici 68 a je tak prostřednictvím přídržné síly této pružiny 72 držen ve své poloze.
Na obr. 6 je znázorněna počáteční fáze nastavovacího procesu výhybky, ve které jsou sáně 82 prostřednictvím uvedeného pohonu přemisťovány vpravo, to je ve směru na kolejnici 68. Protože mezi sáněmi 82 a mezi připojovacími částmi 78, 80 ve tvaru vidlice je určitá vůle a připojovací část 78 ve tvaru vidlice je uzavírací součástí 92 uzávorována, nepodílejí se tyto připojovací vidlice nejprve na pohybu sání 82. Odblokovávací lišty 86 se nasunou proto svými šikmými plochami na odpovídající šikmé plochy 90 uzavírací součásti 92 a přemisťují tuto proti síle pružiny 96 do odblokované polohy. Jakmile sáně 82 dosednou na připojovací část 78 ve tvaru vidlice, tak se pohybují obě nastavovací tyče 12, 14 společně se sáněmi 82 dále vpravo, jak je to znázorněno na obr. 7.
Když se na konci nastavovacího procesu stane výhybkový jazyk 66 přilehlým a výhybkový jazyk 62 odlehlým, zapadne uzavírací součást 94 do uzávorovací polohy, čímž je výhybkový jazyk 66 zablokován. Potom dosažený stav je zrcadlově souměrný vzhledem ke stavu, který je znázorněn na obr. 5. Analogickým způsobem lze potom přestavit výhybku nazpět opět do polohy znázorněné na obr. 5.
Na obr. 8 je znázorněna počáteční fáze procesu nájezdu, při kterém kolejové vozidlo najede na výhybku. Prostřednictvím kol kolejového vozidla je odlehlý výhybkový jazyk 66 zatlačován proti kolejnici 68. Na podkladě vůle mezi sáněmi 82 a mezi připojovací částí 80 ve tvaru vidlice se může nastavovací tyč 14 pohybovat směrem vpravo. Přitom je pružina 72 stlačena, protože klec 74 a připojovací část 78 ve tvaru vidlice jsou uzávorovány na uzavírací součásti 92. Na podkladě relativního pohybu mezi sáněmi 82 a mezi uzavírací součástí 92 se však toto zablokování zruší, takže obě nastavovací tyče 12, 14 se mohou společně se saněmi 82 pohybovat do nové polohy. Na konci procesu nájezdu je tedy výhybka zablokována stejně jako při normálním nastavovacím procesu prostřednictvím uzavírací součásti 94.
- 6 CZ 290705 B6
Na obr. 9 je znázorněna další možná konstrukce zařízení, které pracuje na principu, který byl znázorněn na obr. 5 až obr. 8. Stav, který je znázorněn na obr. 9, odpovídá stavu podle obr. 5, ve kterém je jazyk spojený s nastavovací tyčí 12 přilehlým jazykem.
Celé zařízení je namontováno mezi dvěma rámovými deskami 98, které jsou vzhledem ke kolejnicím 64, 68 uspořádány pevně v neznázoměné skříni. Sáně 82 se pohybují na vodicích tyčích 100. které jsou upraveny mezi rámovými deskami 98. Sáně 82 zde mají dvě navzájem zrcadlově souměrně vytvořené části 102, které jsou navzájem spojeny neznázoměnými transportními deskami, které současně vytvářejí spojku pro nastavovací pohon. Připojovací části 78, 80 ve tvaru vidlice jsou také vedeny na vodicích tyčích 100. Dále je z obr. 9 patrno, že vůle připojovacích částí 78 a 80 ve tvaru vidlice relativně k sáním 82 je omezena v obou směrech prostřednictvím dosedacích ploch 104 a 106.
Každá z obou částí 102 sání 82 unáší jednu odblokovávací lištu 86, která má na své horní straně dvě proti sobě navzájem skloněné šikmé plochy 88. Obě uzavírací součásti 92 a 94 jsou upraveny napříč přes odblokovávací lišty 86 a jsou vedeny bezpečně proti překlopení na vždy dvou vodicích čepech 108. Oba vodicí čepy 108 pro každou uzavírací součást 92, 94 jsou upevněny na uzávorovaném uložení 110, které je drženo přestavitelně na tyčích 112, které jsou upraveny rovnoběžně s vodícími tyčemi 100. Tyče 112 jsou upevněny vždy na jedné z rámových desek 98.
Na obr. 9 je znázorněna uzavírací součást 92 ve spuštěné uzávorovací poloze, ve které dosedá na vačku 114 připojovací části 78 ve tvaru vidlice. Šikmé plochy 90 uzavírací součásti 92 jsou upraveny, že to na obr. 9 není patrno, na spodní straně uzavírací součásti 92 a dosedají na šikmé plochy 88 odblokovávacích lišt 86.
Uzavírací součást 94 dosedá podle obr. 9 na spodní konce odblokovávacích lišt 86 a je tak držena v odblokovávací poloze, takže vačky 114 připojovací části 80 ve tvaru vidlice mohou procházet pod uzavírací součástí 94.
Při přestavovacím procesu se pohybují sáně 82 a odblokovávací lišty 86 na obr. 9 směrem dolů, čímž je uzavírací součást 92 šikmými plochami 88 nadzdvižena do odblokované polohy. Když je uzávorování nadzdviženo, je připojovací část 78 ve tvaru vidlice prostřednictvím dosedacích ploch 104 a připojovací část 80 ve tvaru vidlice prostřednictvím dosedacích ploch 106 sání 82 společně unášena. Jakmile spodní šikmé plochy 88 obou odblokovávacích lišt 86 dosáhnou šikmých ploch 90 uzavírací součásti 94, zapadne uzavírací součást 94 do blokovací polohy za, na obr. 9 nad, vačky 114 připojovací části 80 ve tvaru vidlice.
Prostřednictvím přestavování uzávorového uložení na tyčích 112 se umožní nastavovat zablokované polohy připojovacích částí 78, 80 a nastavovacích tyčí 12, 14 na sobě navzájem nezávisle.
Na obr. 9 je schematicky znázorněno kontrolní ústrojí 116, které je uspořádáno kromě blokovacího ústrojí mezi výhybkovými jazyky a které známým způsobem slouží k tomu, aby kontrolovalo polohy výhybkových jazyků. Toto kontrolování se uskutečňuje prostřednictvím neznázoměných kontrolních tyčí, které jsou spojeny s výhybkovými jazyky obdobně jako nastavovací tyče 12, M. Uzavírací součásti 92 a 94 jsou na jedné straně prodlouženy tak, že zasahují až do kontrolního ústrojí 116. Tak se vytváří výhodná možnost zablokovat kontrolní tyče obdobným způsobem jako nastavovací tyče 12, 14 prostřednictvím uzavíracích součástí 92 a 94. Svislé polohy uzavíracích součástí 92 a 94 mohou být snímány prostřednictvím čidel 118. Pokud při výhybkovém nastavovacím procesu například v důsledku zlomení jedné nastavovací tyče 12, 14 se sice nastavovací tyče 12, 14 přemístí do nové polohy, avšak nikoli také příslušné výhybkové jazyky 62, 66, tak zůstane odpovídající kontrolní tyč v původní poloze a tím zabrání tomu, že uzavírací součásti 92 a 94 zapadnou do uzávorovací polohy. Signály čidel 118 tak nejen udávají, zda byly nastavovací tyče 12, 14 zablokovány v předpokládaných polohách, ale také potvrzují,
-7CZ 290705 B6 zda bylo uskutečněno přestavení výhybkových jazyků 62, 66 prostřednictvím odpovídajícího pohybu kontrolních tyčí.
Spojovací ústrojí 70, které působí mezi připojovacími částmi 78, 80 ve tvaru vidlice, není důvodů přehlednosti na obr. 9 znázorněno.
Pohon pro sáně 82 může být analogicky k příkladu provedení podle obr. 1 až obr. 4 vybaven napínacím mechanismem 52. Volitelně však může být také nasazen jiný vhodný pohon.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky, se dvěma nastavovacími tyčemi (12, 14), které jsou spojeny vždy s jednou z částí výhybky a které jsou navzájem mechanicky spřaženy, s alespoň jednou uzavírací součástí (28, 92, 94) pro zablokování nastavovacích tyčí (12, 14) vždy v jedné z jejich koncových poloh a s ústrojím pro omezení síly, které zruší zablokování, pokud síla působící částmi výhybky na nastavovací tyče (12, 14) překročí stanovenou hodnotu, vyznačující se tím, že ústrojí pro omezení síly je tvořeno spojovacím ústrojím (30, 32, 70), poddajným při namáhání a uspořádaným mezi nastavovacími tyčemi (12, 14), a přenosovým ústrojím pro převádění pohybu jedné z nastavovacích tyčí (12, 14) na pohyb pro odblokování uzavírací součásti (28. 92, 94).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že uzavírací součást (28) je pohyblivě uložena na spojovací části (18), spojovací ústrojí (30, 32) jsou uspořádána mezi spojovací částí (18) a každou nastavovací tyčí (12, 14) a jsou poddajná při namáhání jen v jednom směru a přenosové ústrojí je uspořádáno mezi nastavovací tyčí (12, 14) a spojovací částí (18).
3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že nastavovací tyče (12, 14) jsou uspořádány navzájem koaxiálně a svými konci přivrácenými k sobě navzájem dosedají na spojovací část (18), přičemž spojovací ústrojí (30, 32) přidržují konec příslušné nastavovací tyče (12) poddajně v dosednutí na spojovací část (18).
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že přenosové ústrojí je tvořeno unášeči (16), které jsou pevně umístěny na navzájem přivrácených koncích nastavovacích tyčí (12, 14), a uzávorovací deskou (38), která svými dorazy (42) obklopuje unášeče (16) a která má blokovací obrys (36) pro uzavírací součást (28).
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že uzavírací součást (28), popřípadě každá z uzavíracích součástí (28), je výkyvné uložena na spojovací části (18) a na jedné straně je vedena první vodicí lištou (34) opatřenou vybráním (60) a na protilehlé straně je v záběru s uzávorovací deskou (38) opatřenou blokovacím obrysem (36).
6. Zařízení podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se t í m , že je dále opatřeno pružným napínacím mechanismem (52) pro pružné předepnutí uzávorovací desky (38) po obou stranách úvrati do příslušné koncové polohy.
7. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že dvě uzavírací součásti (92, 94) jsou ve stacionární části zařízení uloženy nepohyblivě ve směru pohybu nastavovacích tyčí (12, 14) a pohyblivě ve směru kněmu kolmém mezi blokovací polohou nastavovacích tyčí (12, 14) a odblokovávací polohou nastavovacích tyčí (12, 14).
-8CZ 290705 B6
8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se t í m , že přenosové ústrojí obsahuje jednu nebo více odblokovávacích lišt (86), rovnoběžných s nastavovacími tyčemi (12, 14) a pohyblivých v jejich podélném směru, které spolupůsobí prostřednictvím šikmých ploch (88, 90) s uzavíracími součástmi (92, 94), upravenými napříč k blokovacím lištám.
9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že uzavírací součásti (92, 94) dosahují ke kontrolnímu ústrojí (116) pro snímání polohy pohyblivých částí výhybky.
10. Zařízení podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tí m, že nastavovací tyče (12, 14) 10 obsahují na navzájem přivrácených koncích připojovací části (78, 80), mezi nimiž je uspořádáno spojovací ústrojí (70) poddajné při namáhání v tahu, které jsou s vůlí v záběru s pohánitelnými saněmi (82), na kterých jsou drženy odblokovávací lišty (86).
CZ19994053A 1997-05-30 1998-05-29 Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky CZ290705B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29709420U DE29709420U1 (de) 1997-05-30 1997-05-30 Vorrichtung zum Verriegeln von beweglichen Weichenteilen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ405399A3 CZ405399A3 (cs) 2000-04-12
CZ290705B6 true CZ290705B6 (cs) 2002-09-11

Family

ID=8040930

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994053A CZ290705B6 (cs) 1997-05-30 1998-05-29 Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6270041B1 (cs)
EP (1) EP0984882B1 (cs)
AT (1) ATE215033T1 (cs)
AU (1) AU728456B2 (cs)
CA (1) CA2291130A1 (cs)
CZ (1) CZ290705B6 (cs)
DE (3) DE29709420U1 (cs)
EE (1) EE9900544A (cs)
ES (1) ES2172897T3 (cs)
HK (1) HK1029089A1 (cs)
HU (1) HU222102B1 (cs)
NO (1) NO995806L (cs)
PL (1) PL186655B1 (cs)
PT (1) PT984882E (cs)
WO (1) WO1998054042A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10212979B4 (de) * 2002-03-19 2005-11-24 Siemens Ag Endlagenprüfvorrichtung für eine Weiche
NL1023064C2 (nl) * 2003-03-31 2004-10-01 Vialis Nma Railway Signalling Wisselsteller.
US9156479B2 (en) * 2004-01-02 2015-10-13 Donald Coy Beamon Hydraulic switch machine for railroads
USRE48026E1 (en) * 2004-01-02 2020-06-02 Vossloh Signaling Usa, Inc. Hydraulic switch machine for railroads
FR2870814B1 (fr) * 2004-05-28 2010-02-19 Vossloh Cogifer Dispositif de manoeuvre et de controle d'un aiguillage de voies de chemin de fer
AT502042B1 (de) * 2005-05-18 2007-01-15 Vae Gmbh Vorrichtung zur endlagenprüfung von beweglichen teilen einer schienenweiche
AT507216B1 (de) * 2008-09-11 2010-03-15 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Vorrichtung zum festlegen einer weichenstelleinrichtung an backenschienen einer schienenweiche
FR2943975B1 (fr) * 2009-04-06 2018-02-16 Vossloh Cogifer Dispositif de manoeuvre d'aiguilles
DE202010005519U1 (de) 2010-05-28 2011-10-05 Hanning & Kahl Gmbh & Co. Kg Verschluss für Weichenstellvorrichtungen
DE102010037643B4 (de) 2010-09-20 2016-01-28 Voestalpine Signaling Sainerholz Gmbh Vorrichtung zum Umstellen von Zungenschienen
US10794008B2 (en) * 2016-09-12 2020-10-06 Dilson dos Santos Rodrigues Electric-hydraulic railway switch device for moving railroad switch points
FR3059621B1 (fr) * 2016-12-01 2019-07-12 Vossloh Cogifer Mecanisme de deplacement et blocage en position d'au moins une aiguille de rail
EP4166415A1 (en) * 2021-10-15 2023-04-19 Peverk Oy Spring device for support of rail switching

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2906477A (en) * 1954-10-22 1959-09-29 Ueda Takuji Tongue rail locking mechanism
DE2928194C2 (de) * 1979-07-12 1981-09-17 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Weichenantrieb
ATE112528T1 (de) 1990-07-19 1994-10-15 Siliani Angiolo Spa Vorrichtung zum betreiben der weichenzungen einer eisenbahnweiche.
IT1242226B (it) * 1990-10-10 1994-03-03 Sasib Spa Dispositivo di manovra per deviatoi ferroviari, in particolare per linee ad alta velocita'
FI94975C (fi) * 1992-11-17 1995-11-27 Railex Oy Vaihderakenne
SE506183C2 (sv) 1993-05-27 1997-11-17 Abb Daimler Benz Transp Anordning vid järnvägsspår för omläggning av spårväxel

Also Published As

Publication number Publication date
EP0984882B1 (de) 2002-03-27
NO995806D0 (no) 1999-11-26
ES2172897T3 (es) 2002-10-01
AU728456B2 (en) 2001-01-11
CA2291130A1 (en) 1998-12-03
NO995806L (no) 1999-11-26
HU222102B1 (hu) 2003-04-28
WO1998054042A1 (de) 1998-12-03
PT984882E (pt) 2002-09-30
DE29709420U1 (de) 1998-10-01
HUP0002230A2 (hu) 2000-11-28
HUP0002230A3 (en) 2002-01-28
DE29823946U1 (de) 2000-03-09
DE59803522D1 (de) 2002-05-02
PL186655B1 (pl) 2004-02-27
EE9900544A (et) 2000-06-15
ATE215033T1 (de) 2002-04-15
CZ405399A3 (cs) 2000-04-12
EP0984882A1 (de) 2000-03-15
AU7917498A (en) 1998-12-30
US6270041B1 (en) 2001-08-07
HK1029089A1 (en) 2001-03-23
PL337053A1 (en) 2000-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ290705B6 (cs) Zařízení pro mechanické zablokování koncových poloh pohyblivých částí výhybky
US4286797A (en) Pin retracting mechanism for a trailer
CA2638151C (en) Transporting means of a chair lift or of a cableway system
US7249813B2 (en) Retraction device for drawers
CZ305992A3 (en) Device for controlling both swinging and sliding movements of a door of motor vehicles for passenger transport, particularly of railway stock
US4379668A (en) Locking device for securing cargo in a vehicle
US4453622A (en) Load stop device
AU622661B2 (en) Automatic coupling for rail borne vehicles
KR102209471B1 (ko) 케이블 운송 설비
AU2011257172B2 (en) Closure for railway switch actuating devices
FI80642B (fi) Med kopplingschuck foersedd automatisk rangeringskoppling.
CZ293574B6 (cs) Zařízení k nastavení výhybek
US3446365A (en) Vehicle coupling
CZ280988B6 (cs) Uzávěr bezpečnostního pásu
US4159090A (en) Railway switch for vignoles rails
ITTO960249A1 (it) Dispositivo di blocco per una leva di selezione
US2887067A (en) Overhead monorail system
CZ285759B6 (cs) Přestavník výhybek s hydraulickým přestavovacím válcem
CN113474212A (zh) 具有锁定装置的导引装置
JPH10181584A (ja) ケーブルウェイ輸送設備
CZ20001442A3 (cs) Výhybková skříň pro železniční, tramvajové nebo podobné výhybky
CZ285717B6 (cs) Přestavovací zařízení pro výhybku
JP2591414B2 (ja) エスカレータ装置
CS275606B6 (en) Automatic device for remote control of shunting of railway wagons or chassis
SE437639B (sv) Forskjutningsanordning for pivalagerkopplingar hos pivafordon

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20180529