PL186655B1 - Urządzenie do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy - Google Patents

Urządzenie do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy

Info

Publication number
PL186655B1
PL186655B1 PL98337053A PL33705398A PL186655B1 PL 186655 B1 PL186655 B1 PL 186655B1 PL 98337053 A PL98337053 A PL 98337053A PL 33705398 A PL33705398 A PL 33705398A PL 186655 B1 PL186655 B1 PL 186655B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
adjusting rods
rods
closure
adjusting
locking
Prior art date
Application number
PL98337053A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337053A1 (en
Inventor
Wolfgang Helas
Jens Meinecke
Günter Worm
Original Assignee
Hanning & Kahl Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hanning & Kahl Gmbh & Co filed Critical Hanning & Kahl Gmbh & Co
Publication of PL337053A1 publication Critical patent/PL337053A1/xx
Publication of PL186655B1 publication Critical patent/PL186655B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Mechanical Pencils And Projecting And Retracting Systems Therefor, And Multi-System Writing Instruments (AREA)
  • Preventing Unauthorised Actuation Of Valves (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do mechanicznego blo- kowania w polozeniach koncowych rucho- mych czesci zwrotnicy, zawierajace dwa dragi nastawcze (12, 14), które kazdorazowo sa polaczone z jedna czescia zwrotnicy i mechanicznie miedzy soba sprzezone co najmniej jedna czesc zamykajaca (28, 92, 94) do blokowania dragów nastawczych w kaz- dorazowych ich polozeniach koncowych i urzadzenie do ograniczania sily, które znosi blokowanie, gdy sila wywolana przez ele- menty zwrotnicy na dragi nastawcze prze- kracza ustalona wartosc, znamienne tym. ze urzadzenie do ograniczania sily jest utwo- rzone przez ustepujace przy obciazeniu urza- dzenie sprzegajace (30, 32; 70) pomiedzy dragami nastawczymi (12, 14) 1 przez me- chanizm przenoszacy (16, 38: 82. 86. 88. 90). który przemienia ruch jednego z dragu nastawczych na ruch odryglowania czesci zamykajacej (28: 92, 94). Fig. 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy, zawierającego dwa drągi nastawcze, które każdorazowo są połączone z jednym z elementów zwrotnicy i mechanicznie między sobą sprzężone, co najmniej jedną część zamykającą do blokowania drągów nastawczych w każdorazowych ich położeniach końcowych i urządzenie do ograniczania siły. które znosi blokowanie, gdy siła wywołana przez części zwrotnicy na drągi nastawcze przekracza ustaloną wartość. Zwłaszcza wynalazek odnosi się do urządzenia do blokowania zwrotnic torów tramwajowych.
W urządzeniach do nastawiania zwrotnic jest ważne, żeby ruchome części zwrotnic były pewnie utrzymywane w swoim każdorazowym położeniu końcowym. Jeżeli zwrotnica jest bardzo szybko przejeżdżana, to znaczy gdy koła pojazdu szynowego najpierw nabiegają na wolne końce iglic zwrotnicy, to jedna iglica, tak zwana iglica przylegająca musi ściśle przylegać do przelotowej szyny, podczas gdy druga iglica, tak zwana iglica odciągana musi mieć wystarczający odstęp od przynależnej przelotowej szyny, dzięki czemu koła pewnie mogą przejeżdżać, przez zwrotnicę i nie dochodzi do uszkodzeń lub wykolejenia pojazdu szynowego. Z drugiej strony iglice zwrotnicy przy przekroczeniu ustalonej siły muszą ustępować, przez co koła pojazdu szynowego mogą je mijać, gdy zwrotnica jest przejeżdżana nieostro i zwrotnica nie znajduje się w prawidłowym położeniu.
Przy najeżdżanej zwrotnicy iglice zwrotnicy pozostają w takim przypadku w nowo ustawionym położeniu, to znaczy zwrotnica jest przestawiana przez koła pojazdu szynowego.
Znane są urządzenia do nastawiania zwrotnic, w których drągi nastawcze, służące do przestawiania obu iglic zwrotnicy są mechanicznie sprzężone i każdorazowo uruchamiane przez napęd urządzenia nastawczego i blokowane przez każdorazowe klamry zamykające (np. zamknięcie nastawcze suwakowe). Przylegająca iglica jest mocno blokowana, np. wobec opornicy, podczas gdy odsunięta iglica jest utrzymywana przez napęd samohamowny lub unieruchamiający. Taki układ ma zaletę, że przylegająca iglica może być utrzymywana w swoim położeniu końcowym z istotnie wyższą siłą od odsuniętej iglicy. Niedogodnością jest jednak względnie wysoki konstrukcyjny nakład. Poza tym napęd nie jest przestawiany ręcznie za pomocą gitary, a przy rozsuniętej zwrotnicy drągi nastawcze są oddzielone od napędu tak, że napęd musi być aktywnie doprowadzony do nowego położenia zwrotnicy, przez co zwrotnica ponownie funkcjonuje.
Z praktyki jest znane urządzenie nastawcze wspomnianego na wstępie rodzaju (Stellvorrichtung HW 60 AVV, firma Hanning & Kahl), w którym oba drągi nastawcze są mechanicznie sprzężone. Obudowa urządzenia nastawczego korzystnie jest umieszczona współśrodkowo pomiędzy obiema iglicami zwrotnicy, a wzajemnie współosiowo drągi nastawcze wychodzą z obudowy z przeciwnych stron. Wewnątrz obudowy drągi nastawcze są mocno połączone między sobą przez część łączącą. Część zamykająca jest umieszczona wychylnie na części łączącej i współpracuje z jednej strony z płytą zamykającą, sprzężoną z napędem urządzenia nastawczego. a z drugiej strony z urządzeniem do ograniczania siły, umieszczonym w obudowie. Dzięki urządzeniu do ograniczania siły. obie iglice za pomocą tej samej siły unieruchamiającej są utrzymywane w każdorazowym położeniu roboczym. Jeżeli ta siła przy najeżdżaniu zwrotnicy jest przekroczona, to urządzenie do ograniczania siły, gdy zamknięcie jest odblokowane, a zwrotnica jest przestawiona w nowe położenie, w którym za pomocą części zamykającej ponownie jest wytwarzane blokowanie.
Zadaniem wynalazku jest stworzenie urządzenia na wstępie wspomnianego rodzaju, w którym w każdym położeniu końcowym jeden z obu ruchomych elementów zwrotnicy (przylegająca iglica) może być utrzymywana z wysoką siłą.
186 655
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że urządzenie do ograniczania siły jest wytworzone przez ustępujące przy obciążeniu urządzenie sprzęgające pomiędzy drągami nastawczym i przez mechanizm przenoszący, który przemienia ruch jednego z drągów nastawczych na ruch odryglowania części zamykającej.
Siła ustalająca dla jednego z ruchomych elementów zwrotnicy jest ograniczona przez urządzenie do ograniczania siły. W praktyce chodzi przy tym elemencie zwrotnicy z reguły o przylegającą iglicę. Drąg nastawczy dla przylegającej iglicy jest dlatego za pomocą części zamykającej blokowany do obudowy z teoretycznie nieograniczoną siłą. Przy najeżdżaniu zwrotnicy jej blokowanie jest najpierw wtedy znoszone, gdy przylegająca iglica będzie trochę odstająca i dzięki temu dochodzi do ruchu przynależnego drąga nastawczego. Siła ustalająca może być także wyższa od siły nastawczej potrzebnej do przestawiania. Urządzenie nastawcze może być dlatego tak ustawione bez zmniejszenia siły ustalającej, że można go łatwo przestawiać ręcznie lub za pomocą napędu, który nie musi być samohamowny.
Korzystne ukształtowania wynalazku osiąga się z zastrzeżeń zależnych.
W szczególnej postaci wykonania część zamykająca jest utrzymywana ruchliwie na części łączącej, a urządzenie sprzęgające działa pomiędzy częścią łączącą a każdym z drągów nastawczych i każdorazowo tylko przy obciążeniu drąga nastawczego ustępują w jednym kierunku.
Przy urządzeniu nastawczym, umieszczonym pomiędzy iglicami zwrotnicy korzystnie oba drągi nastawcze są umieszczone współosiowo do siebie, a część łącząca leży wewnątrz obudowy urządzenia nastawczego, pomiędzy wolnymi końcami drągów nastawczych tak, że drągi nastawcze są mocno podparte. Człony sprzęgające są następnie tak umieszczone, że one ustępują gdy przynależny drąg nastawczy z wystarczająco wysoką siłą jest wyciągany z obudowy.
Człony sprzęgające mogą być utworzone przykładowo przez sprężyny, sprzęgła ograniczające siłę, człony zaciskowe i tym podobne.
Mechanizm przenoszący korzystnie jest utworzony przez płytę zamykającą która otacza zabierak, zamocowany na wolnych końcach drągów nastawczych i ma zarys blokujący dla części zamykającej, utrzymywanej na części łączącej.
W innej postaci wykonania korzystnie dwie części zamykające są utrzymywane w kierunku ruchu drągów nastawczych nieruchomo na część urządzenia, nieruchomej w obudowie, a w kierunku prostopadłym do tego kierunku pomiędzy położeniem blokowania, w którym one blokują złączem kształtowym drągi nastawcze a położeniem odblokowania, uwalniającym drągi nastawcze, są ruchome.
To rozwiązanie ma zaletę, że blokowanie drągów nastawczych nie odbywa się pośrednio przez część łączącą lecz bezpośrednio w obudowie urządzenia i nie w efekcie samohamowania lecz zamknięcia kształtowego. Dzięki temu jest osiągana wysoka pewność działania, a położenia, w którym drągi nastawcze są blokowane, można precyzyjnie określać i w razie potrzeby nastawiać. Przy zastosowaniu dwóch części zamykających nastawianie obu drągów nastawczych może odbywać się niezależnie od siebie.
Uprzywilejowane części zamykające są ukształtowane jako listwy, które rozciągają się poprzecznie do drągów nastawczych i ślizgają się na powierzchniach ukośnych lub za pomocą elementów tocznych, przebiegających równolegle do drągów nastawczych i podpierających się na listwach odblokowujących, ruchliwych w ich kierunku wzdłużnym. Części zamykające przy procesach blo- i odblokowania wykonują czysty ruch translacyjny. Szczególnie korzystny jest ten układ, gdy urządzenie blokujące jest stosowane w kombinacji z urządzeniem kontrolnym, które odczytuje położenia iglic za pomocą drągów kontrolnych umieszczonych równolegle do drągów nastawczych. Części zamykające urządzenia blokującego mogą rozciągać się do urządzenia kontrolnego i służyć tam do blokowania drągów' kontrolnych tak, że jest osiągane dodatkowe bezpieczeństwo. Części zamykające wpadają tylko wtedy w położenie blokowania, gdy w prawidłowym położeniu znajdują się nie tylko drągi nastawcze, ale także drągi kontrolne. Przez odczytywanie położenia części zamykającej można uzyskać sygnał, który zablokowany stan urządzenia nastawczego łączy poprzez logiczny koniunktor z sygnałem stanu urządzenia kontrolnego.
Listwy odblokowujące, współpracujące z częściami zamykającymi korzystnie są zamocowane do sanek, które są prowadzone równolegle do drągów nastawczych w obudowie
186 655 i do których jest przyłączony napęd nastawczy. Działanie tych sanek jest zatem porównywalne z działaniem płyty zamykającej w najpierw opisanej postaci wykonania.
Płyta zamykająca, względnie sanki mogą być utrzymywane w obudowie przez mechanizm mocujący, który w położeniu środkowym płyty zamykającej ma punkt martwy, a płyta zamykająca po obu stronach punktu martwego jest elastycznie zamocowana w każdym położeniu końcowym. Ponieważ płyta zamykająca poprzez zabierak jest sprzężona mechanicznie z drągami nastawczymi, to mechanizm mocujący dba o to. żeby drągi nastawcze po pokonaniu punktu martwego samoczynnie zostały przeprowadzone w każdorazowe położenie końcowe. Zwrotnica może być dlatego w bardzo prosty sposób przestawiana za pomocą mechanizmu nastawczego, zaczepionego do płyty zamykającej. Mechanizm nastawczy może być uruchamiany przykładowo ręcznie, magnetycznie, silnikowo, hydraulicznie lub pneumatycznie.
Przez mechanizm mocujący ustalona złączem kształtowym przylegająca iglica jest dodatkowo elastycznie dociskana do przynależnej szyny. Siła ustalająca dla odsuniętej iglicy składa się dodatkowo z siły członu sprzęgającego i siły mechanizmu mocującego.
Następnie uprzywilejowane przykłady wykonania są bliżej wyjaśnione za pomocą rysunku.
On pokazuje:
fig. 1 częściowo w przekroju widok pierwszej postaci wykonania urządzenia według wynalazku;
fig. 2 do 4 widoki urządzenia według fig. 1 w położeniu środkowym, położeniu końcowym i w fazie początkowej przy najeździe na zwrotnicę, fig. 5 do 8 szkice zasadnicze do wyjaśnienia sposobu działania urządzenia według drugiej postaci wykonania, a fig. 9 schematyczny rzut poziomy urządzenia według fig. 5 do 8.
Na figurze 1 widać w otwartej połówce obudowy urządzenie do przestawiania zwrotnicy, które jest umieszczone współśrodkowo pomiędzy dwoma nie pokazanymi iglicami zwrotnicy. Dwa wzajemnie współosiowe drągi nastawcze 12 i 14 są każdorazowo połączone z jedną z iglic zwrotnicy i z przeciwległych stron wystają z obudowy 10. Na wolnym końcu każdego drąga nastawczego jest zamocowany zabierak 16.
Pomiędzy obydwoma zabierakami 16 jest umieszczona część łącząca 18, która na obu końcach ma płytę czołową 20, która opiera się na przyporządkowanym zabieraku. Obie płyty czołowe 20 są połączone przez górne i dolne żebra 22, 24, które przechodzą przez oś 26, przedstawioną na rysunku w przekroju. Część zamykająca 28, która ma kształt zbliżony do podwójnej siekiery, jest utrzymywana obrotowo na osi 26 pomiędzy górnym i dolnym żebrem 22, 24.
Drągi nastawcze 12 i 14 i część łącząca 18 są utrzymywane przez urządzenia· sprzęgające 30, 32, umieszczone od strony zewnętrznej na zabierakach 16. Drągi nastawcze, część łącząca 18 z częścią zamykającą 28 i urządzenia sprzęgające 30. 32 są więc jako jednostki przesuwalne wzdłuż wspólnej osi drągów nastawczych 12, 14, jak to jest zaznaczone przez podwójną strzałkę na figurze 1. Część zamykająca 28 jest przy tym prowadzona po jednej stronie (u góry na figurze 1) przez listwę prowadzącą 32 nieruchomą w obudowie.
Po przeciwnej stronie (u dołu na figurze 1) część zamykająca 28 jest w przyporze z zarysem blokującym 36 płyty zamykającej 38, która ze swojej strony jest prowadzona na drągu prowadzącym 40. nieruchomym w obudowie. Płyta zamykająca 38 tworzy na każdej stronie zderzak 42 dla powierzchni zewnętrznej zabieraka 16. Na figurze 1 jest rozpoznawalny tylko zderzak 42 po prawej stronie.
Urządzenia sprzęgające 30 i 32 każdorazowo są utworzone przez cztery sprężyny 44, 46, które są umieszczone symetrycznie wokół wspólnej osi drągów nastawczych 12, 14. Obie sprężyny 44 po lewej stronie na figurze 1 leżą w kierunku obserwacji powyżej płyty zamykającej 38. podczas gdy po prawej stronie na figurze 1 są rozpoznawalne obie sprężyny 46 leżące poniżej płyty zamykającej, z których jedna jest przedstawiona w przekroju. Sprężyny 44. 46 każdorazowo jednym końcem opierają się na zabieraku 16. a drugim końcem na talerzyku sprężyny 48, który przez trzpień 50 jest mocno połączony z płytą czołową 20 części łączącej 18. Listwa prowadząca 34 jest przechwycona w postaci widełek przez płytę czołową 20 i do niej przylegającą część zabieraka 16.
186 655
Płyta zamykająca 38 jest połączona elastycznie przez mechanizm mocujący 52 z obudową 10. Mechanizm mocujący jest utworzony przez dwie lub w pokazanym przykładzie cztery sprężyny 54 (sprężyny naciskowe), z których na figurze 1 są widoczne tylko dwie. Sprężyny 54 każdorazowo jednym końcem są utrzymywane przegubowo na ścianie obudowy 10, a drugim końcem są połączone przegubowo z płytą zamykającą 38. W położeniu środkowym symetrycznie zbudowanego urządzenia do przestawiania zwrotnic pokazanym na figurach 1 i 2, sprężyny 54, w swoim położeniu punktu zwrotnego są elastycznie ściskane.
W otworze 56 płyty zamykającej jest umieszczony wał 58 mocno połączony z płytą zamykającą, do którego można przyłączyć nie pokazany napęd nastawczy, za pomocą którego można przesuwać płyty zamykające 38 i przez to także drągi nastawcze 12, 14, aby umieścić iglice zwrotnicy w ich położeniu końcowym.
Jeżeli przykładowo płyta zamykająca za pomocą napędu nastawczego jest poruszana trochę na lewo z położenia pokazanego na figurze 1 i 2, to ściśnięte sprężyny 54 wychylają się z położenia punktu martwego i przesuwają płytę zamykającą 38 wzdłuż drąga prowadzącego 40 dalej na lewo, jak to jest widoczne z figury 3. W fazie początkowej tego ruchu (figura 2) zarys blokujący 36 płyty zamykającej pozostaje w połączeniu z częścią zamykającą 28 tak, że część zamykająca i część łącząca 18 również poruszają się na lewo, aż część zamykająca 28 wejdzie w wybranie 60 listwy prowadzącej 34 (figura 3). Płyta zamykająca 38 porusza się następnie dalej i blokuje w wybraniu 60 swoim zarysem blokującym 36 część zamykającą 28.
Drąg nastawczy 12 przez część łączącą 18 jest przesuwane na lewo tak, że przynależna iglica zwrotnicy jest umieszczana w styku z szyną. Ta iglica zwrotnicy jest następnie iglicą przylegającą. Ponieważ część łącząca 18 w położeniu, pokazanym na figurze 3, jest przez część zamykającą 28 i zarys blokujący 36 blokowana na nieruchomej w obudowie listwie prowadzącej 34, to także przylegająca iglica jest mocno blokowana w swoim położeniu.
Jeżeli płyta zamykającą 36 pod działaniem sprężyn 54 sama porusza się dalej na lewo, to zderzak 42 po prawej stronie uderza o tam umieszczony zabierak 16. Siła sprężyn 54 poprzez zabierak i część łączącą 18 oddziaływuje na lewy drąg nastawczy 12 tak, że przylegająca iglica dodatkowo elastycznie jest mocowana w położeniu przylegania. Dzięki temu jest usuwany jakikolwiek lub pomiędzy przylegającą iglicą a szyn;ą a przez mocne mechaniczne blokowanie przylegająca iglica z teoretycznie nieograniczoną siłą unieruchamiającą jest zabezpieczona w swoim położeniu teoretycznie nieograniczoną siłą unieruchamiającą.
Iglica zwrotnicy, połączona z prawym drągiem nastawczym 14, przy u góry opisanym procesie najpierw przez siłę urządzenia sprzęgającego 32 jest dociągana, a następnie w fazie końcowej (figura 3) dodatkowo przez siłę sprężyn 54 jest utrzymywana w położeniu odsuniętym. Siła unieruchamiająca odpowiada sumie sił urządzenia sprzęgającego 32 i sprężyn 54. Ponieważ urządzenie sprzęgające 32 jest utworzone przez ogółem cztery sprężyny 14, 46, to przy złamaniu jednej z tych sprężyn jest jeszcze osiągana wysoka siła unieruchamiająca.
Jeżeli zwrotnica przykładowo powinna być przestawiona ręcznie to pozostaje do przezwyciężenia tylko siła sprężyn 54, aż te sprężyny przekroczą swój punkt martwy. Poprzez odpowiedni ruch płyty zamykającej 38 jest odblokowywana część zamykająca 28, część zamykająca 18 jest następnie współzabierana na prawo, na rysunku, a oddziaływujące sprężyny 54, wywołują dalszy ruch drągów nastawczych i blokują w przeciwnym położeniu końcowym. Pogrubiony prawy koniec części zamykającej 28 wchodzi przy tym w niewidoczne na rysunku wybranie listwy prowadzącej 34, odpowiadające wybraniu 60.
Figura 4 ilustruje przebieg ruchu w przypadku, gdy zwrotnica jest przejeżdżana przez pojazd szynowy. Przylegająca iglica połączona z drągiem nastawczym 12 pozostaje najpierw w położeniu przylegania. Odsunięta iglica jest przez koła pojazdu szynowego przesuwana i ciągnie drąg nastawczy 14, wbrew sile urządzenia sprzęgającego 32, na prawo tak, że zabierak 16, połączony z tym drągiem nastawczym 14 jest oddzielany od przynależnej płyty czołowej części łączącej 18, jak to widać z figury 4. Ponieważ zabierak 16 przylega do zderzaka 42, to płyta zamykająca 38 jest współzabierana na prawo tak. że część zamykająca 28 zostaje uwolniona. Sprężyny urządzenia sprzęgającego 32 mogą ponownie rozprężyć się, tak że część łącząca 18 jest dociągana na prawo. Dzięki sile urządzenia sprzęgającego 30 drąg nastawczy 12 jest przy tym ruchu współzabierany. Gdy sprężyny 54 mają przekroczyć swój punkt martwy
186 655 zwrotnica w opisany sposób jest przestawiana i ponownie blokowana. Napęd nastawczy, sprzężony z płytą zamykającą 38 jest przy tym współzabierany w nowe położenie i dlatego bezpośrednio ponownie jest gotowy do nastawiania.
Siłę unieruchamiającą dla odsuniętej iglicy można nastawiać za pomocą trzpienia 50, wkręconego w talerzyk sprężyny 48, zmieniając naprężenie wstępne sprężyn 44 i 46.
Figury 5 do 8 ilustrują zasadę działania urządzenia według drugiej postaci wykonania.
Na figurze 5 jest widoczna przylegającą iglica 62, która jest zamocowana do wolnego końca drąga nastawczego 12 i przylega do szyny 64 oraz odsunięta iglica 66, która jest zamocowana do wolnego końca drąga nastawczego 14 i znajduje się w odstępie od przynależnej szyny 68.
Drągi nastawcze 12, 14 są między sobą połączone przez urządzenie sprzęgające 70, ustępujące przy obciążeniu rozciągającym. Urządzenie sprzęgające 70 ma pakiet sprężyn lub sprężynę 70, która jednym końcem jest podparta na dnie koszyka 74, zamocowanego do drąga nastawczego 12, a drugim końcem na talerzyku sprężyny 76, zamocowanym do drąga nastawczego 14.
Każdy drąg nastawczy 12, 14 jest połączony mocno osiowo z przynależnymi widełkami przyłączeniowymi 78, względnie 80. Oba widełki przyłączeniowe 78, 80 przechwytują z pewnym luzem sanki 82, które są ruchome w kierunku wzdłużnym drągów nastawczych 12, 14 i przez sprzęgło 84 są połączone z nie pokazanym napędem nastawczym. Sanki 82 niosą listwę odblokowującą 86, która poprzez powierzchnie ukośne 88 współpracuje z odpowiednią powierzchnią ukośną 90 dwóch części zamykających 92, 94, leżących poprzecznie do listwy blokującej. Części zamykające 92, 94 za pomocą nie pokazanych prowadnic są prowadzone ruchliwie w pionie w nie pokazanej obudowie lub ramie urządzenia i za pomocą sprężyn 96 są elastycznie naprężane w położeniu blokowania, w którym one zabezpieczają każdorazowo zamknięciem kształtowym przed skierowanym do wewnątrz ruchem osiowych przynależnych widełek przyłączeniowych 78, względnie 80 i przez to przynależnemu drągowi nastawczemu.
Na figurze 5 część zamykająca 92, przynależąca do drąga nastawczego 12, znajduje się w położeniu zablokowania tak, że przylegająca iglica 62 jest zablokowana złączem kształtowym w swoim położeniu. Część zamykająca 94 znajduje się natomiast w położeniu odblokowania w którym przylega do płaskiego odcinka listwy odblokowującej 86. Odsunięta iglica 66 może dlatego poruszać się wbrew sile sprężyny 72 w kierunku do szyny 68, a zatem tylko przez siłę utrzymującą tej sprężyny jest utrzymywana w swoim położeniu.
Figura 6 ilustruje fazę początkową procesu przestawiania zwrotnicy, w której sanki 82 za pomocą wspomnianego napędu są poruszane na prawo, w kierunku do szyny 68. Ponieważ pomiędzy sankami 82 a widełkami przyłączeniowymi 78, 80 istnieje pewien luz a widełki przyłączeniowe 78 są zablokowane przez część zamykającą 92, widełki przyłączeniowe najpierw nie podejmują ruchu sanek 82. Listwy odblokowujące 86 ślizgają się dlatego swoimi powierzchniami ukośnymi po odpowiednich powierzchniach ukośnych 90 części zamykającej 92 i poruszają ją wbrew sile sprężyny 96 do położenia odblokowanego. Gdy sanki 82 uderzą o widełki przyłączeniowe 78 oba drągi nastawcze 12, 14 wspólnie z sankami 82 poruszają się dalej na prawo, jak to jest pokazane na figurze 7.
Jeżeli na końcu procesu przestawiania iglica 66 jest iglicą przylegającą a iglica 62 iglicą odstającą, to część zamykająca 94 znajduje się w położeniu blokowania tak, że iglica 66 jest zablokowana. Osiągnięty stan jest lustrzanym odbiciem stanu z figury 5. W analogiczny sposób iglice powracają do położenia pokazanego na figurze 5.
Figura 8 ilustruje fazę początkową procesu najeżdżania, przy którym pojazd szynowy najechał na zwrotnicę. Koła pojazdu szynowego dociskają przylegającą iglicę 66 do szyny 68. Na podstawie luzu pomiędzy sankami 82 a widełkami przyłączeniowymi 80 drąg nastawny 14 może poruszać się na prawo, przy tym sprężyna 72 jest ściskana, ponieważ koszyk 74 i widełki przyłączeniowe 78 są zablokowane na części zamykającej 92. Na podstawie ruchu względnego pomiędzy sankami 81 a częścią zamykającą 92 to blokowanie jest jednakże zniesione tak, że oba drągi nastawne 12, 14 razem z. sankami 82 mogą poruszać się w nowe położenie. Po zakończeniu procesu najeżdżania zwrotnica, również jak w normalnym procesie przestawiania, jest blokowana za pomocą części zamykającej 94.
Figura 9 ilustruje możliwą budowę urządzenia, które pracuje według zasady pokazanej
186 655 na figurach 5 do 8. Stan pokazany na figurze 9 odpowiada stanowi według figury 5, w którym iglica połączona z drągiem nastawnym 12 jest iglicą przylegającą.
Całe urządzenie jest zamontowane pomiędzy dwoma płytami ramowymi 98, które w odniesieniu do szyn 64, 68 są mocno połączone w nie pokazanej obudowie. Sanki 82 przesuwają się po drągach prowadzących 100, które rozciągają się pomiędzy płytami ramowymi 98. Sanki 82 mają przy tym dwie części 102, umieszczone w lustrzanym odbiciu, które między sobą są połączone przez nie pokazane płyty transportowe, które jednocześnie tworzą część sprzęgła do napędu nastawczego. Widełki przyłączeniowe 78 i 80 są również prowadzone na drągach prowadzących 100. Dalej jest widoczne z figury 9, że luz widełek przyłączeniowych 78 i 80 względem sanek 82 jest ograniczony w obu kierunkach przez powierzchnie zderzakowe 104 i 106.
Każda z obu części 102 sanek 82 niesie listwę odblokowującą 86, która na stronie górnej ma dwie przeciwnie nachylone powierzchnie skośne 88. Obie części zamykające 92 i 94 leżą poprzecznie do listew odblokowujących 86 i są prowadzone z zabezpieczeniem przed wychylaniem na dwóch pionowych trzpieniach prowadzących 108. Oba trzpienie prowadzące 108 dla każdej części zamykającej są zamocowane do uchwytu zamykającego 110, który jest utrzymywany przestawialnie na drągach 112. przebiegających równolegle do drągów prowadzących 112. Dzięki 112 każdorazowo są zamocowane do jednej z płyt ramowych 98.
Na figurze 9 jest zaznaczone schematycznie urządzenie kontrolne 116, które jest umieszczone obok urządzenia blokującego pomiędzy iglicami zwrotnicy i w znany sposób służy do sprawdzania położenia iglic zwrotnicy. Sprawdzanie następuje za pomocą nie pokazanych drągów kontrolnych, które w odpowiedni sposób jak drągi nastawcze 12, 14 są połączone z iglicami zwrotnicy. Części zamykające 92 i 94 są w ten sposób przedłużone do jednej strony, że one rozciągają się do urządzenia kontrolnego 116. Dzięki temu osiąga się korzystną możliwość blokowania drągów kontrolnych, w odpowiedni sposób jak drągi nastawcze 12, 14, za pomocą części zamykających 92 i 94. Pionowe położenie części zamykających 92 i 94 może być odczytywane za pomocą czujników 118. Jeżeli przy procesie przestawiania zwrotnicy, przykładowo z powodu złamania drąga nastawczego. wprawdzie poruszają się drągi nastawcze w nowe położenie, ale nie przynależna iglica, to odpowiedni drąg kontrolny pozostaje w pierwotnym położeniu i uniemożliwia żeby części zamykające 92 i 94 zostały umieszczone w położeniu blokowania. Sygnały czujnika 118 występują nie tylko wtedy gdy drągi nastawcze są zablokowane w przewidzianym położeniu, ale także potwierdzają przestawienie iglicy zwrotnicy poprzez odpowiedni ruch drągów kontrolnych.
Urządzenie sprzęgłowe 70, działające pomiędzy widełkami przyłączeniowymi 78 i 80 ze względu na przejrzystość nie jest przedstawione na figurze 9.
Napęd dla sanek 82 może być analogicznie do postaci wykonania według figur 1 do 4, wyposażony w mechanizm mocujący 52. W sposób wybiórczy może być używany także inny odpowiedni napęd.

Claims (10)

1. Urządzenie do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy, zawierające dwa drągi nastawcze (12, 14), które każdorazowo są połączone z jedną częścią zwrotnicy i mechanicznie między sobą sprzężone co najmniej jedną część zamykającą (28, 92, 94) do blokowania drągów nastawczych w każdorazowych ich położeniach końcowych i urządzenie do ograniczania siły, które znosi blokowanie, gdy siła wywołana przez elementy zwrotnicy na drągi nastawcze przekracza ustaloną wartość, znamienne tym, że urządzenie do ograniczania siły jest utworzone przez ustępujące przy obciążeniu urządzenie sprzęgające (30, 32; 70) pomiędzy drągami nastawczymi (12, 14) i przez mechanizm przenoszący (16, 38; 82, 86, 88, 90), który przemienia ruch jednego z drągów nastawczych na ruch odryglowania części zamykającej (28; 92, 94).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że część zamykająca (28) jest utrzymywana ruchliwie na części łączącej (18), że urządzenia sprzęgające (30. 32) działają pomiędzy częścią łączącą (18) a każdym z drągów nastawczych (12,14) i każdorazowo tylko przy obciążeniu w jednym kierunku ustępuj;; w jednym kierunku i, że mechanizm przenoszący (16, 38) przemienia ruch względny pomiędzy drągiem nastawczym a częścią łączącą w ruch odblokowania.
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że drągi nastawcze (12, 14) są umieszczone wzajemnie współosiowo i swoimi zwróconymi do siebie końcami podpierają się na części łączącej (18) i, że urządzenia sprzęgające (30, 32) utrzymują w styku ustępującym na części łączącej (18) koniec każdorazowego drąga nastawczego (12).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że urządzenie przenoszące jest utworzone przez zabierak (16), umieszczony na stałe na zwróconych do siebie końcach drągów nastawczych (12, 14) i przez płytę zamykającą (38), która przechwytuje za pomocą zderzaków (42) zabierak (16) i ma zarys blokujący (36) dla części zamykającej (28).
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że część zamykająca (28), względnie każda z części zamykających jest utrzymywana wychylnie na części łączącej (18) i przy wspólnym ruchu z częścią łączącą (18) i drągami nastawczymi (12, 14) jest prowadzona na nieruchomej listwie prowadzącej (34) i w położeniu końcowym wchodzi w wybranie (60) listwy prowadzącej (34) i przez zarys blokujący (36) płyty zamykającej (38) jest aretowana w tym wybraniu.
6. Urządzenie według zastrz. 4 lub 5, znamienne tym, że przez elastyczny mechanizm mocujący (52), który napręża elastycznie płytę zamykającą (38) z obu stron punktu martwego w każdorazowym położeniu końcowym.
7. Urządzenie według zastrz. 1. znamienne tym, że dwie części zamykające (92, 94) w kierunku ruchu drągów nastawczych (12, 14) są utrzymywane nieruchomo na nieruchomej w obudowie części (108) urządzenia, a w kierunku prostopadłym do niego, pomiędzy położeniem blokującym, w którym one blokują zamknięciem kształtowym drągi nastawcze i położeniem odblokowania, są ruchome, uwalniając drągi nastawcze.
8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że mechanizm przenoszący posiada jedną lub szereg listew odblokowujących, przebiegających równolegle do drągów nastawczych (12. 14) i ruchomych w ich kierunku wzdłużnym, które poprzez powierzchnie ukośne (88, 90) współpracują z częściami zamykającymi (92, 94), przebiegającymi poprzecznie do listew blokujących.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że części zamykające (92, 94) rozciągają się w urządzeniu kontrolnym (116»), odczytującymi położenia ruchomych elementów zwrotnicy (62. 66) i są utrzymywane przez urządzenie kontrolne (116) w położeniu odblokowania. gdy urządzenie kontrolne ustali, że elementy zwrotnicy (62, 66) nie były odpowiednio przestawione drągami nastawczymi (12, 14).
186 655
10. Urządzenie według zastrz. 8 lub 9. znamienne tym, że drągi nastawcze (12, 14) na zwróconych do siebie końcach mają części przyłączeniowe (78, 80), pomiędzy którymi jest umieszczone urządzenie sprzęgające (70), ustępujące przy obciążeniu rozciągającym i które z luzem powstaje w przyporze z napędzanymi sankami (82), na których są utrzymywane listwy odblokowujące (86).
PL98337053A 1997-05-30 1998-05-29 Urządzenie do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy PL186655B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29709420U DE29709420U1 (de) 1997-05-30 1997-05-30 Vorrichtung zum Verriegeln von beweglichen Weichenteilen
PCT/EP1998/003210 WO1998054042A1 (de) 1997-05-30 1998-05-29 Vorrichtung zum verriegeln von beweglichen weichenteilen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337053A1 PL337053A1 (en) 2000-07-31
PL186655B1 true PL186655B1 (pl) 2004-02-27

Family

ID=8040930

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98337053A PL186655B1 (pl) 1997-05-30 1998-05-29 Urządzenie do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6270041B1 (pl)
EP (1) EP0984882B1 (pl)
AT (1) ATE215033T1 (pl)
AU (1) AU728456B2 (pl)
CA (1) CA2291130A1 (pl)
CZ (1) CZ290705B6 (pl)
DE (3) DE29709420U1 (pl)
EE (1) EE9900544A (pl)
ES (1) ES2172897T3 (pl)
HK (1) HK1029089A1 (pl)
HU (1) HU222102B1 (pl)
NO (1) NO995806L (pl)
PL (1) PL186655B1 (pl)
PT (1) PT984882E (pl)
WO (1) WO1998054042A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10212979B4 (de) * 2002-03-19 2005-11-24 Siemens Ag Endlagenprüfvorrichtung für eine Weiche
NL1023064C2 (nl) * 2003-03-31 2004-10-01 Vialis Nma Railway Signalling Wisselsteller.
US9156479B2 (en) * 2004-01-02 2015-10-13 Donald Coy Beamon Hydraulic switch machine for railroads
USRE48026E1 (en) * 2004-01-02 2020-06-02 Vossloh Signaling Usa, Inc. Hydraulic switch machine for railroads
FR2870814B1 (fr) * 2004-05-28 2010-02-19 Vossloh Cogifer Dispositif de manoeuvre et de controle d'un aiguillage de voies de chemin de fer
AT502042B1 (de) * 2005-05-18 2007-01-15 Vae Gmbh Vorrichtung zur endlagenprüfung von beweglichen teilen einer schienenweiche
AT507216B1 (de) * 2008-09-11 2010-03-15 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Vorrichtung zum festlegen einer weichenstelleinrichtung an backenschienen einer schienenweiche
FR2943975B1 (fr) * 2009-04-06 2018-02-16 Vossloh Cogifer Dispositif de manoeuvre d'aiguilles
DE202010005519U1 (de) 2010-05-28 2011-10-05 Hanning & Kahl Gmbh & Co. Kg Verschluss für Weichenstellvorrichtungen
DE102010037643B4 (de) 2010-09-20 2016-01-28 Voestalpine Signaling Sainerholz Gmbh Vorrichtung zum Umstellen von Zungenschienen
US10794008B2 (en) * 2016-09-12 2020-10-06 Dilson dos Santos Rodrigues Electric-hydraulic railway switch device for moving railroad switch points
FR3059621B1 (fr) * 2016-12-01 2019-07-12 Vossloh Cogifer Mecanisme de deplacement et blocage en position d'au moins une aiguille de rail
EP4166415A1 (en) * 2021-10-15 2023-04-19 Peverk Oy Spring device for support of rail switching

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2906477A (en) * 1954-10-22 1959-09-29 Ueda Takuji Tongue rail locking mechanism
DE2928194C2 (de) * 1979-07-12 1981-09-17 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Weichenantrieb
DE69104431T2 (de) 1990-07-19 1995-04-20 Siliani Angiolo Spa Vorrichtung zum Betreiben der Weichenzungen einer Eisenbahnweiche.
IT1242226B (it) * 1990-10-10 1994-03-03 Sasib Spa Dispositivo di manovra per deviatoi ferroviari, in particolare per linee ad alta velocita'
FI94975C (fi) * 1992-11-17 1995-11-27 Railex Oy Vaihderakenne
SE506183C2 (sv) * 1993-05-27 1997-11-17 Abb Daimler Benz Transp Anordning vid järnvägsspår för omläggning av spårväxel

Also Published As

Publication number Publication date
DE29823946U1 (de) 2000-03-09
DE59803522D1 (de) 2002-05-02
DE29709420U1 (de) 1998-10-01
AU728456B2 (en) 2001-01-11
NO995806D0 (no) 1999-11-26
EE9900544A (et) 2000-06-15
HK1029089A1 (en) 2001-03-23
ATE215033T1 (de) 2002-04-15
PL337053A1 (en) 2000-07-31
ES2172897T3 (es) 2002-10-01
EP0984882B1 (de) 2002-03-27
PT984882E (pt) 2002-09-30
HUP0002230A2 (hu) 2000-11-28
CA2291130A1 (en) 1998-12-03
CZ290705B6 (cs) 2002-09-11
HU222102B1 (hu) 2003-04-28
US6270041B1 (en) 2001-08-07
NO995806L (no) 1999-11-26
WO1998054042A1 (de) 1998-12-03
CZ405399A3 (cs) 2000-04-12
EP0984882A1 (de) 2000-03-15
HUP0002230A3 (en) 2002-01-28
AU7917498A (en) 1998-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186655B1 (pl) Urządzenie do mechanicznego blokowania w położeniach końcowych ruchomych części zwrotnicy
CA2307644C (en) Switch box for railway, tramway points, or similar, particularly of the so called english type
CA2378806C (en) Switch machine
PL226955B1 (pl) Urzadzenie nastawcze zwrotnicy kolejowej itramwajowej
AU2012203437B2 (en) Railway, tramway or the like turnout of so-called English type
JPH09175393A (ja) 転轍器のポイントのロック装置、ポイントの駆動およびロック装置、そのような装置の設置方法、および転轍器の駆動およびロック装置
AU2005217383A1 (en) Switch machine with switch point connectors
EP3412535B1 (en) Switching machine for a railroad
RU1808036C (ru) Устройство дл перевода подвижных частей стрелки
DE4108078C2 (de) Riegelverschluß
FI80642C (fi) Med kopplingschuck foersedd automatisk rangeringskoppling.
PL93784B1 (pl)
US3190595A (en) Stanchion
PT2576314E (pt) Bloqueador para dispositivos de mudança de via
NO151163B (no) Vignolaskinnepens
PT1623903E (pt) Sistema de fecho para agulhas
JP3374933B2 (ja) 転てつ装置
CA2354430A1 (en) Fixed bumping post
PL173610B1 (pl) Napęd zwrotnicy
ES2837391T3 (es) Dispositivo de bloqueo de desvío para accionadores de desvío ferroviario
US387748A (en) Railway-bridge danger-signal
US664651A (en) Safety railroad-switch.
JPH0648719Y2 (ja) 開閉器操作機構の自動鎖錠装置
RU1794773C (ru) Устройство дл ограждени железнодорожного переезда
JP3783196B2 (ja) 門扉の落とし棒装置