CZ289662B6 - Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů - Google Patents

Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů Download PDF

Info

Publication number
CZ289662B6
CZ289662B6 CZ19952110A CZ211095A CZ289662B6 CZ 289662 B6 CZ289662 B6 CZ 289662B6 CZ 19952110 A CZ19952110 A CZ 19952110A CZ 211095 A CZ211095 A CZ 211095A CZ 289662 B6 CZ289662 B6 CZ 289662B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oil
particles
ppm
phosphatides
refining
Prior art date
Application number
CZ19952110A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ211095A3 (en
Inventor
De Sande Robert Leo Karel Maria Van
Jacobus Cornelis Segers
Original Assignee
Unilever N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB888814732A external-priority patent/GB8814732D0/en
Application filed by Unilever N. V. filed Critical Unilever N. V.
Publication of CZ211095A3 publication Critical patent/CZ211095A3/cs
Publication of CZ289662B6 publication Critical patent/CZ289662B6/cs

Links

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

e en se t²k zp sobu rafinace olej s obsahem glycerid , zbaven²ch slizov²ch slo ek, p°i em se olej udr uje na teplot m stnosti a teplot 40 .degree.C k aglomeraci nerozpu t n²ch stic a vytvo°en stice se odstran , s t m, e v pr b hu aglomerace nerozpu t n²ch stic nen p° tomna dn kyselina ani z sada.\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu rafinace olejů s obsahem glyceridů, zejména způsobu rafinace, jejíž jeden stupeň spočívá v defosfatizaci.
Dosavadní stav techniky
Oleje s obsahem glyceridů, zvláště rostlinného původu, například sojový olej, řepkový olej, slunečnicový olej, světlicový olej, olej z bavlníkových semen a podobně, jsou cennou surovinou v potravinářském průmyslu. Tyto oleje je v surové formě možno získat obvykle ze semen a bobů lisováním a/nebo extrakcí pomocí rozpouštědel.
Uvedené oleje převážně sestávají z triglyceridových složek. Obsahují však také větší množství jiných složek včetně fosfatidů (pryžovitých nebo slizových látek), viskovitých látek, parciálních glyceridů, volných alifatických kyselin, barviv a také malé množství kovů. Podle předkládaného použití oleje mohou uvedené nečistoty mít nežádoucí účinek na stálost, zejména při skladování, na chuť a barvu výsledných produktů. Z tohoto důvodu je nutná rafinace, při níž se fosfatidy a další nečistoty odstraňují ze surových olejů do co možná nejvyššího stupně.
Obvykle spočívá první stupeň rafinace glyceridových olejů v tak zvaném odstranění slizových složek, to znamená odstranění fosfatidů. Pod tím pojmem se rozumí jakékoliv zpracování oleje, jehož důsledkem je odstranění slizových látek a dalších složek. Při obvyklých postupech tohoto typu se k surovému oleji s obsahem glyceridů přidá voda k hydrataci fosfatidů, které se pak odstraní například odstředěním. Protože výsledný olej často stále ještě obsahuje nepřijatelné vysoké množství takzvaných „nehydratovatelných“ fosfatidů, je obvykle zapotřebí po tomto stupni ještě olej zpracovat chemicky působením kyseliny a zásady k odstranění zbytků fosfatidů a k neutralizaci volných alifatických kyselin („alkalická rafinace“).
V následujícím stupni se olejové odpady, které jsou vhodné pro výrobu mýdla, oddělí od neutralizovaného oleje odstředěním. Výsledný olej se pak dále rafinuje postupy, kterými se dosahuje dělení a zbavení různých pachů.
Shora popsanou defosfatidací působením vody je obvykle možno dosáhnout zbylého množství fosforu řádu 100 až 250 ppm (ppm je milióntá část z celku). Zlepšeným postupem, který byl popsán v US patentovém spisu č. 4 049 686 a při němž se surový nebo vodou defosfatidovaný olej zpracovává koncentrovanou kyselinou, zejména kyselinou citrónovou, je možno snížit zbytek fosforu až do rozmezí 20 až 50 ppm. Jde tedy o dokonalejší zbavení fosfatidů.
Obvykle dochází k tomu, že čím nižší ke množství zbylých fosfatidů po zbavení oleje slizových složek, tím lepší nebo snažší je následující rafinace. Zvláště při dosažení nízké úrovně fosfatidů je možno snadněji provádět stupeň, v němž se užívá zásady nebo je tento stupeň možno i vynechat a olej se pak dále rafinuje pouze bělením a rafinací parou. Rafinace, při níž se neužívá zásady s následným odstraněním olejových odpadů se často nazývá „fyzikální rafinace“ a je vysoce žádoucí z hlediska čistoty životního prostředí, usnadnění celého postupu i výtěžků.
Nyní bylo zjištěno, že přesto, že může olej po odstranění slizových složek na pohled být „křišťálově“ čistý, obsahuje stále ještě určitý podíl nerozpuštěných zbývajících částí, například hydratovaných fosfatidů, které nemohou být odstraněny jednoduchým odstředěním, tyto částice je však možno odstranit přímou mikrofiltrací nebo jakýmkoliv jiným vhodným dělením po podrobení defosfatizovaného oleje podmínkám, které vyvolávají shlukování a/nebo další srážení nerozpuštěných fosfatidů a částic, které je obsahují, je například možno postupovat tak, že se olej
-1 CZ 289662 B6 udržuje určitou dobu na vhodné teplotě za současného přidávání aglomeračních činidel. V případě odstranění těchto zbylých fosfatidů je možno dosáhnout množství zbylého fosforu pod 15 ppm a v některých případech pod 10 nebo až pod 5 ppm. Vhodným způsobem odstraňování tohoto podílu nerozpuštěných fosfatidů, hodícím se i pro technické měřítko je filtrace mikrofiltrem s vhodným průměrem otvorů a vhodnou porozitou.
Vynález si klade za úkol navrhnout nový způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů. tento postup spočívá v tom, že po stupni, v němž se olej zbavuje slizových složek se olej zpracovává v separačním stupni, při němž se z oleje odstraňují nerozpuštěné a původně neodstředitelné částice.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoří způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů, přičemž se:
i) užije olej, zbavený slizových složek, ii) olej se udržuje na teplotě místnosti až teplotě 40 °C k aglomeraci nerozpuštěných částic a iii) vytvořené částice se odstraní.
Podstatné pro rafinaci podle vynálezu je předchozí zbavení oleje s obsahem glyceridů slizových látek. To může být provedeno jakýmkoliv běžným způsobem včetně hydratace fosfatidů, je žádoucí snížit množství zbytkového fosforu na úroveň 5 až 250 ppm.
V průběhu přihlášky se vztahuje pojem „zbavení slizových látek“ na jakýkoliv způsob zpracování olejů s obsahem glyceridů, při němž se přidává k oleji voda jako taková nebo s předchozím nebo následujícím nebo současným přidáním chemických látek, například kyselin a/nebo zásad tak, že se alespoň část neglyceridových složek, zejména fosfatidů hydratuje a pak se oddělí nerozpustný hydratovaný materiál odstředěním nebo filtrací na hodnotu zbytkového fosforu 5 až 250 ppm. Vhodné postupy pro odstranění slizových složek jsou uvedeny například v britském patentovém spisu č. 1 565 569, v US patentových spisech č. 4 240 972 a 4 276 227 a v evropském patentovém spisu č. 0 195 991.
Při nejjednodušší formě tohoto postupu se k surovému oleji s obsahem glyceridů přidá poměrně malé množství vody a to 0,2 až 5, s výhodou 0,5 až 3 % hmotnostní a pak se odstraní kal s obsahem fosfatidů odstředěním, tento postup je v oboru dobře znám a jeho popis je již možno nalézt v učebnicích.
Dokonalejší postup byl popsán v US patentovém spisu č. 4 049 686. Tento postup spočívá v tom, že se v surovém oleji nebo popřípadě v oleji, zpracovávaném shora uvedeným způsobem, disperguje účinné množství koncentrované kyseliny nebo jejího anhydridu a pak se v takto zpracovaném oleji disperguje příslušné množství vody. Výsledný vodný kal se od oleje oddělí po zahřátí směsi s obsahem oleje, kyseliny a vody alespoň na 5 minut na teplotu nejvýše 40 °C.
Ke snížení množství fosforu až na rozmezí 20 až 50 ppm se surový olej s výhodou zpracuje působením koncentrovaného roztoku kyseliny citrónové na teplotu 70 až 90 °C v průběhu 10 až 20 minut. Pak se přidá voda v množství 0,2 až 5, s výhodou 0,5 až 3 % hmotnostní, pak se směs zchladí buď před, nebo po přidání vody na teplotu pod 40 °C, s výhodou pod 25 °Č. Aby bylo možno zajistit optimální hydrataci hydratovatelných fosfatidů v oleji, udržuje se směs na této teplotě po dobu delší než 1 hodinu, s výhodou 2 až 4 hodiny.
Při provádění způsobu podle vynálezu je pak možno v závislosti na množství nehydratovatelných fosfatidů přidat ještě určité množství hydratovatelných fosfatidů tak, jak bylo popsáno v US patentovém spisu č. 4 162 260,. Výhodné může být také přidání hydrolyzovaných fosfatidů,
-2CZ 289662 B6 jak bylo popsáno v US patentovém spisu č. 4 584 141. Pak se kal s obsahem fosfatidů z oleje odstraní odstředěním, je výhodné těsně před odstraněním zahřát směs na teplotu 50 až 80 °C.
Po tomto stupni (včetně odstranění kalu) se olej dále zpracovává k odstranění zbývajícího podílu nerozpuštěných fosfatidů, které jsou přítomny jako velmi malé částice s průměrem pod 0,05 až 10 mikrometrů v závislosti na dělicím postupu a jeho podmínkách.
Vhodným a výhodným postupem pro odstranění zbytků fosfatidů je filtrace oleje přes mikrofiltr s vhodným průměrem pórů.
Způsob podle vynálezu tedy spočívá v tom, že se při rafinaci olejů s obsahem glyceridů po odstranění slizových složek olej filtruje přes mikrofiltr s průměrným průměrem pórů, vhodným pro snížení zbytku fosforu pod 15 ppm.
Aby bylo možno dosáhnout snížení fosforu na uvedenou hladinu, měly by otvory filtrů mít průměr pod 5 mikrometrů. Další výhodné snížení obsahu fosforu pod 10 nebo až pod 5 ppm může být dosaženo při použití mikrofiltru, jehož otvory mají střední průměr pod 0,5 mikrometrů, s výhodou v rozmezí 0,1 až 0,3 mikrometrů.
Shlukování je možno zahájit a/nebo zvýšit tak, že se olej vystaví podmínkám, při nichž dochází ke tvorbě částic materiálu, který není rozpuštěn v oleji nebo se shlukují nerozpuštěné částice, může jít například o snížení teploty nebo o přidání činidel, které podporují tvorbu částic a/nebo podporují shlukování nerozpustných částic. Takovými látkami jsou například hydratovatelné fosfatidy podle US patentového spisu č. 4 162 260 nebo hydrolyzované fosfatidy podle US patentového spisu č. 4 584 141. Pokud jde o přidání zásady, je možno přidat ekvivalent 0,01 až 100 % alifatických kyselin, nacházejících se v oleji, zbavené slizových látek. S výhodou se přidává ekvivalent 0,05 až 50 % volných kyselin v oleji. Podle přidání těchto činidel a doby shlukování je možno volit teplotu neboje možno při určitých zvolených teplotách zkrátit dobu shlukování.
Separační stupeň může popřípadě zahrnovat přidání absorpčního nebo adsorpčního činidla pro nerozpuštěné částice, které mají být odstraněny. Příkladem adsorpčních činidel mohou být bělicí hlinky, materiál s obsahem aktivovaného uhlí, materiály s obsahem celulózy, například Arbocel. Příkladem absorpčních látek mohou být mikroporézní oxidy křemíku a hlinitokřemičitany, například Trisyl.
Dalšími opatřeními, která příznivě působí na shlukování, může být další odstranění nebo jakýkoliv jiný dělicí postup, kterým je možno odstranit nerozpuštěný částicový materiál z oleje.
S výhodou se užívá dokonalejšího způsobu odstraňování slizových složek vzhledem k tomu, že tímto způsobem je možno snížit dobu shlukování a také je možno použít vyšší teploty. S výhodou se shlukování provádí při téže teplotě jako odstraňování slizových složek.
Nerozpuštěné částice nebo aglomeráty je možno odstranit filtrací, mikrofiltrací, odstraněním, usazováním a dekantaci. Po odstranění částic je možno pokračovat v rafinaci oleje, který má zbylý obsah fosforu například pod 15 ppm, s výhodou po 10 ppm, nebo i pod 2 nebo 5 ppm tak, že se užije jakýkoliv rafinační postup, kterým je možno zajistit požadované parametry výsledného oleje. Je možno použít například rafinace působením zásady, bělení a odstranění pachů. Zvláště výhodným postupem je fyzikální rafinace, takže celý postup pak sestává z odstranění slizových složek, snížení zbylého obsahu fosforu pod 15 ppm, bělení a zbavení pachů a nezahrnuje tedy použití zásad. V některých případech je možno vynechat také bělení.
Nízký obsah fosforu pod 10 až pod 5 ppm, jehož je možno dosáhnout způsobem podle vynálezu, má příznivý účinek na spotřebu bělicích činidel, což zvyšuje hospodárnost rafinace a snižuje znečištění životního prostředí při příliš vysoké spotřebě bělicích látek.
-3CZ 289662 B6
Praktické provedení způsobu podle vynálezu bude osvětleno následujícími příklady.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Surový olej z kukuřičných klíčků se zbaví slizových složek následujícím způsobem:
1) surový olej se smísí s 0,07 % monohydrátu kyseliny citrónové (ve formě 50 % roztoku) při 85 °C,
2) po 20 minutách se přidá 1,6 % hmotn. vody,
3) směs se zchladí na 25 °C a hydratace se nechá probíhat celkem 3 hodiny, načež se
4) kal oddělí z oleje při teplotě 65 °C při použití dělící odstředivky.
Pak se výsledný olej, zbavený slizových složek podrobí filtrací na pěti mikrofiltrech typu Milipore s průměry otvorů v rozmezí 1,20 až 0,22 mikrometrů. Bylo dosaženo následujících výsledků:
po odstranění fosfatidů, bez filtrace filtr s otvory 1,20 pm filtr s otvory 0,80 pm filtr s otvory 0,65 pm filtr s otvoiy 0,45 pm filtr s otvory 0,22 pm zbylý fosfor v ppm
21,6
15.2
16,6
14.3
8,9
6,7
Příklad 2
Surový řepkový olej byl zbaven slizových složek následujícím způsobem:
1) k surovému oleji byla přidána 2% hmotn. hydrolyzovaného lecithinu a 0,12% hmotn. monohydrátu kyseliny citrónové ve formě 50 % roztoku při teplotě 65 °C,
2) po 20 minutách bylo přidáno 1,7 % hmotn. vody,
3) směs byla zchlazena na 40 °C, hydratace probíhala celkem 3 hodiny, načež
4) byl odstraněn z oleje kal při teplotě 65 °C při použití dělicí odstředivky.
-4CZ 289662 B6
Pak byla prováděna mikrofiltrace při použití pěti filtrů Milipore s otvory v rozmezí 1,20 až 0,22 mikrometrů, bylo dosaženo následujících výsledků:
zbylý fosfor v ppm po odstranění fosfatidů, bez filtrace20 filtr s otvoiy 1,20 pm10 filtr s otvory 0,80 pm7 filtr s otvory 0,65 pm8 filtr s otvory 0,45 pm5 filtr s otvory 0,22 pm4
Pro srovnání byla prováděna stejná filtrace při použití řepkového oleje, který nebyl zbaven slizových složek a s olejem, který byl zbaven slizových složek, avšak pak byl vysušen, což znamená, že obsahoval zbylé fosfatidy pouze v nehydratované formě. Bylo dosaženo následujících výsledků:
zbylý fosfor v ppm bez defosfatizace s defosfatidací a sušení
bez filtrace 410 18
filtr s otvory 1,20 pm 430 18
filtr s otvoiy 0,65 pm 410 17
filtr s otvory 0,22 pm 420 17
Tato srovnání jasně ukazují, že mikrofiltraci podle vynálezu je možno s úspěchem použít pouze u oleje, který je zbaven slizových složek a obsahuje ještě zbylé částice, například fosfatidy. Při opětném přidání vody došlo k opětné tvorbě nerozpuštěných částic, které bylo možno odstranit mikrofiltraci tak, jako ve shora uvedených prvních pěti pokusech.
Příklad 3
Surový řepkový olej byl zbaven slizových složek způsobem podle příkladu 2. Získaný olej obsahoval ještě fosfor v množství 12 ppm.
Vzorky řepkového oleje, zbaveného fosfatidů byly podrobeny různému zpracování k usnadnění shlukování, čas a teplota při tomto zpracování jsou uvedeny v následující tabulce I. Po tomto zpracování byly vzorky podrobeny mikrofiltraci při použití filtrů s průměrem otvorů 3,0,1,2 a 0,45 mikrometrů. V tabulce I jsou uvedeny také zbylé hodnoty pro fosfor u takto zpracovaného oleje.
Z výsledků, které byly shrnuty v tabulce I je zřejmé, že nerozpuštěné částice vytvořily shluky o velikosti větší než 3 mikrometry v průběhu 1,5 hodiny při poměrně nízkých teplotách tohoto zpracování. Velikost částic přibližně 3,0 mikrometrů již umožňuje odstranění takto vytvořených shluků odstředěním.
-5CZ 289662 B6
Tabulka I
Zbývající obsah fosforu (ppm) po mikrofíltraci otvory (pm)
doba zpracování (min) teplota při zpracování (°C) 3,0 1,2 0,45
15 25 2 2 <2
35 25 2 2 <2
95 25 <2 <2 <2
15 65 6 5 2
35 65 5 5 3
95 65 5 5 3
15 90 5 7 3
35 90 5 7 4
95 90 10 11 4
Příklad 4
Sojový olej, zbavený slizových složek běžným postupem s použitím vody, s obsahem fosforu 140 ppm, byl podroben mikrofíltraci dva týdny po skladování při teplotě místnosti.
V následující tabulce II jsou uvedeny hodnoty zbylého fosforu, které byly získány filtrací po odstranění slizových složek a po zchlazení a tytéž hodnoty, které byly získány po dvou týdnech skladování při teplotě místnosti.
V tabulce II jsou uvedeny výsledky, které ukazují, že v případě, že mikrofíltrace se provádí v dalším časovém odstupu od odstranění slizových složek, vytvoří hydratované, neodstředitelné částice stálé shluky, jejichž průměr je větší než 1,2 mikrometrů. Tyto shluky je pak možno odstranit z oleje mikrofíltraci.
Tabulka II filtrace
Rozměr otvorů filtru (pm) okamžitá po 2 týdnech
8,0 122 119
3,0 136 126
1,2 122 25
0,45 128 24
Příklad 5
Surový sojový olej byl zbaven slizových látek způsobem podle příkladu 2. Takto zpracovaný sojový olej obsahoval ještě 12 ppm zbylého fosforu.
Vzorky takto zpracovaného sojového oleje byly podrobeny různému zpracování k vytvoření shluků a pak odstředěny 10 minut při 1000 otáčkách za minutu (což odpovídá kritickému průměru 17 mikrometrů) a při 4000 otáčkách za minutu (což odpovídá kritickému průměru 4,3 mikrometrů).
Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce III.
-6CZ 289662 B6
Tabulka ΙΠ
Doba shlukování v min při 25 °C zbylý fosfor v ppm po odstředění při
1000 otáček/min 4000 otáček/min
0 5,9 3,4
30 4,5 5,4
75 3,1 2,3
120 - 2,2
Z tabulky IH je zřejmé, že zbylý obsah fosforu je možno snížit kombinací prodlouženého shlukování a odstředění při velkém množství otáček za minutu.
Příklad 6
Surový slunečnicový olej byl zbaven slizových složek a voskovitých látek následujícím způsobem:
1) surový slunečnicový olej byl smísen s 1 % hmotn. hydrovaného lecithinu a 0,08 % hmotn. monohvdrátu kyseliny citrónové ve formě 50 % roztoku při 65 °C,
2) po 10 minutách byla směs zchlazena na 18 °C a bylo přidáno 1,75 % hmotn. vody,
3) směs byla ponechána k hydrataci a krystalizaci tři hodiny, načež
4) byl oddělen kal od oleje při teplotě 28 °C při použití dělicí odstředivky.
Pak byl takto zpracovaný slunečnicový olej podroben mikrofiltraci po době aglomerace 30 minut při teplotě 25 °C při použití mikrofiltru s průměrem otvorů 0,2 mikrometrů (Microza, Asahi). Obsah fosforu byl snížen až na 2 ppm z počáteční úrovně 60 ppm.
Materiál byl pak přímo podroben odstraňování pachů po 2 hodiny při teplotě 240 °C bez jakéhokoliv bělení.
Organoleptické vlastnosti a vlastnosti takto rafinovaného slunečnicového oleje při skladování byly srovnány se slunečnicovým olejem z téže šarže, který však byl zpracován běžným způsobem při použití zásady nebo byl podroben fyzikální rafinaci.
Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce IV.
Tabulka IV
vlastnost rafmace zásadou fyzikální rafmace rafinace podle vynálezu
volné alifatické kyseliny (% hmotn) 0,01 0,01 0,02
obsah fosforu (ppm) <1 <1 <1
obsah železa (ppm) 0,03 0,02 0,08
chuťový index 0 týdnů 6,6 6,4 6,6
3 týdny 6,3 5,8 6,3
6 týdnů 6,2 5,8 5,6
9 týdnů 6,2 6,0 5,7
Příklad 7
Surový řepkový olej byl zbaven slizových složek obdobných způsobem jako v příkladu 2. Po případném přidání zásady (mimo způsob podle vynálezu) a době stání 3 až 4 hodiny při teplotě místnosti (méně než 30 °C) se provádí oddělovací stupeň při použití čeřícího zařízení (Westfalia SAOOH 205) při běžném zpětném tlaku a různém průtoku. Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce V.
Z tabulky V je jasně zřejmé, že zbylé, nerozpuštěné a původně neodstředitelné částice, například fosfatidy je možno účinně odstranit odstředěním při použití způsobu podle vynálezu.
Vysvětlivky v tabulce:
sdg - podmínky při odstraňování slizových látek, vstupní teplota 80 až 85 °C,
P - obsah fosforu v přiváděném oleji 1000 až 1100 ppm s 2,2 % hmotn. hydrolyzovaného lecithinu, přidání monohydrátu kyseliny citrónové, 0,12 % hmotn., přidaná voda 2,2 % hmotn., doba hydratace 3 hodiny, teplota při separaci 65 °C.
Zvýšení výchozí úrovně odporu v pokusech Π a ΙΠ bylo důsledkem znečištění vyčeřovacího zařízení.
Tabulka VI
pokus č. podmínky (sdg) a průtok 1/h množství přidané zásady (% hmotn.) kyseliny zbylý fosfor (PPm) alifatické kyseliny (% hmotn.) Fe (ppm) Ca/Mg/Na (PPm)
I výchozí obsah 0 7,0
P po sdg
5 0 4,0
13 0 4,4
25 0 4,9
30 0 4,2
II výchozí obsah 15 7,7 0,88 0,1 1,3/0,6/140
P po sdg
7 15 1,0 0,81 <0,1 0,3/0,1/4,3
17 15 1,9 0,83 <0,1 0,2/0,1/7,9
63 15 0,7 0,83 <0,1 0,3/0,3/9,3
ΠΙ výchozí obsah 25 10,3
P po sdg
23 25 0,7 0,78 0,4 1,3/0,4/16
40 25 2,0 0,78 0,4 1,0/2,2/13
105 25 1,4 0,80 0,3 0,9/0,2/6,5
125 25 1,2 0,75 1,0 0,9/0,2/33
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (8)

1. Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů, vyznačující se tím, že se užije olej s obsahem glyceridů, zbavený slizových látek, tento olej se udržuje na teplotě místnosti až teplotě 40 °C k aglomeraci nerozpuštěných částic a částicový materiál se oddělí s tím, že v průběhu aglomerace nerozpuštěných částic není přítomna žádná kyselina ani zásada.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vychází z oleje s obsahem glyceridů, z něhož byly dokonale odstraněny slizové látky.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se olej udržuje na teplotě nižší než 40 °C po dobu 0,5 hodiny až 2 týdny.
4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se koleji přidá činidlo, podporující tvorbu nerozpuštěných částic nebo jejich shlukování.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že se činidlo volí ze skupiny hydratovatelných fosfatidů, hydrolyzovaných fosfatidů a jejich směsi.
6. Způsob podle nároků laž 5, vyznačující se tím, že se při odstranění vytvořených částic přidává adsorpční činidlo pro nerozpuštěné částice.
7. Způsob podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že se částice oddělí filtrací, mikrofiltrací, odstředěním, sedimentací a/nebo dekantací.
8. Způsob podle nároků laž 7, vyznačující setím, že se olej těsně před odstraněním částic zahřeje na teplotu 50 až 80 °C.
CZ19952110A 1988-06-21 1989-06-21 Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů CZ289662B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB888814732A GB8814732D0 (en) 1988-06-21 1988-06-21 Method of refining clyceride oils
CS893733A CZ280730B6 (cs) 1988-06-21 1989-06-21 Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ211095A3 CZ211095A3 (en) 1996-02-14
CZ289662B6 true CZ289662B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=25745876

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19952110A CZ289662B6 (cs) 1988-06-21 1989-06-21 Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ289662B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ211095A3 (en) 1996-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280730B6 (cs) Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů
KR20010108098A (ko) 식물성 오일 미셀라를 가공하는 방법 및 장치
Leibovitz et al. Our experiences in processing maize (corn) germ oil
US20110288320A1 (en) Purification treatment of fatty materials
KR20100106995A (ko) 오일과 같은 지방성 물질의 정제
US5286886A (en) Method of refining glyceride oils
CZ277808B6 (en) Process for refining glyceride oils
US6448423B1 (en) Refining of glyceride oils by treatment with silicate solutions and filtration
CZ289672B6 (cs) Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje
CZ289662B6 (cs) Způsob rafinace olejů s obsahem glyceridů
US5449797A (en) Process for the removal of soap from glyceride oils and/or wax esters using an amorphous adsorbent
JP2001017080A (ja) 食用油脂の脱ガム方法
EA030274B1 (ru) Модифицированная сушкой, активированная кислотой отбеливающая земля, способ ее получения и применение
AU2019217907A1 (en) Palm oil without unwanted contaminants
DD284043A5 (de) Verfahren zur reinigung von glyzeridoel
JP2524720B2 (ja) 油脂の脱ガム方法
RO116297B1 (ro) Procedeu pentru rafinarea uleiului pe baza de gliceride
US2824885A (en) Refining triglyceride oils

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20090621