CZ288945B6 - Způsob strojního ąití a ąicí stroj k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob strojního ąití a ąicí stroj k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ288945B6
CZ288945B6 CZ19983125A CZ312598A CZ288945B6 CZ 288945 B6 CZ288945 B6 CZ 288945B6 CZ 19983125 A CZ19983125 A CZ 19983125A CZ 312598 A CZ312598 A CZ 312598A CZ 288945 B6 CZ288945 B6 CZ 288945B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
thread
lever
upper thread
levers
hook
Prior art date
Application number
CZ19983125A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ312598A3 (cs
Inventor
Sabino Tramutolo
Original Assignee
Sabino Tramutolo
Cordini Bruno
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sabino Tramutolo, Cordini Bruno filed Critical Sabino Tramutolo
Publication of CZ312598A3 publication Critical patent/CZ312598A3/cs
Publication of CZ288945B6 publication Critical patent/CZ288945B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B47/00Needle-thread tensioning devices; Applications of tensometers
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B49/00Take-up devices, e.g. levers, for the needle thread
    • D05B49/02Take-up devices, e.g. levers, for the needle thread operated by cams or linkages
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B57/00Loop takers, e.g. loopers
    • D05B57/08Loop takers, e.g. loopers for lock-stitch sewing machines
    • D05B57/22Loop takers, e.g. loopers for lock-stitch sewing machines with spool-size bobbin for lower thread

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Zp sob strojn ho it textiln ch, ko en²ch nebo podobn²ch materi l , ve kter m jehla (11) nese vrchn nit (10) skrz it² d l (9), a je zachycena chapa em (12) pro vytvo°en smy ky (5) kolem tohoto chapa e (12) pod it²m d lem (9), a potom je op t vr cena pohybliv²mi ni ov²mi p kami (13, 14) pohybuj c mi se spole n s jehlou (11). Vrchn nit (10) se vede skrz alespo dv vz jemn nez visl , pohybliv ni ov p ky (13, 14) a periodicky se aplikuje tah v pod ln m sm ru na vrchn nit (10), synchronizovan s pohybem ni ov²ch p k (13, 14), kter se pohybuj periodick²m pohybem se stejnou frekvenc , p°i em prvn ni ov p ka (13) je mimo f zi v p°edstihu vzhledem k druh ni ov p ce (14). ic stroj (1) zahrnuje dv vz jemn nez visl pohybliv ni ov p ky (13, 14) a prost°edky (7) periodick ho natahov n vrchn niti (10) v pod ln m sm ru, kter jsou synchronizov ny s pohybem ni ov²ch p k (13, 14).\

Description

(57) Anotace:
Způsob strojního šití textilních, kožených nebo podobných materiálů, ve kterém jehla (11) nese vrchní nit (10) skrz šitý díl (9), až je zachycena chapačem (12) pro vytvoření smyčky (5) kolem tohoto chapače (12) pod šitým dílem (9), a potom je opět vrácena pohyblivými niťovými pákami (13,14) pohybujícími se společně s jehlou (11). Vrchní nit (10) se vede skrz alespoň dvě vzájemně nezávislé, pohyblivé niťové páky (13,14) a periodicky se aplikuje tah v podélném směru na vrchní nit (10), synchronizované s pohybem niťových pák (13,14), které se pohybují periodickým pohybem se stejnou frekvencí, přičemž první niťová páka (13) je mimo fázi v předstihu vzhledem k druhé niťové páce (14). Šicí stroj (1) zahrnuje dvě vzájemně nezávislé pohyblivé niťové páky (13, 14) a prostředky (7) periodického natahování vrchní niti (10) v podélném směru, které jsou synchronizovány s pohybem niťových pák (13,14).
(13) Druh dokumentu: B6 (51) IntCl.7:
D0SB 49/02
D05B 47/00
D 05 B 57/22
Způsob strojního šití a šicí stroj k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká šicího stroje a způsobu šití prostřednictvím šicího stroje. Předkládaný vynález se přitom zejména týká šicího stroje a způsobu pro šití látkových, kožených a podobných materiálů s prošívacím stehem.
Dosavadní stav techniky
Šicí stroje tohoto typu jsou široce rozšířené a způsob jejich činnosti je velmi dobře známý. Prakticky, při uvažování stroje sjednou jehlou jako příkladu zdůvodů jednoduchosti, jsou stehy vytvářeny prostřednictvím vzájemného provazování vrchní niti přiváděné jehlou, která se pohybuje vratným pohybem skrz šitý díl, se spodní nití odvíjenou z cívky uvnitř chapače nebo háčku, který se pohybuje vratným nebo otočným pohybem skrz smyčku vytvořenou vrchní nití. Když tyto dvě niti vytvořily steh, jsou utaženy utahovacím zařízením a další zařízení posune šitý díl o délku stehu.
Termíny chapač nebo háček, použité ve spojení se šicími stroji, obecně označují otáčející se nebo kývající se mechanismus, s háčkem, který přijímá a zachycuje vrchní nit nesenou jehlou, vytváří smyčku a vede ji kolem pouzdra cívky, které je umístěno v chapači a ve kterém je dále umístěna malá cívka, na které je navinuta spodní nit. Tyto prvky jsou uspořádány tak, aby umožnily projít smyčce kolem spodní niti a aby umožnily vytvoření stehu, jakmile je smyčka utažena. Tyto operace se opakují při každé otáčce šicího stroje, čímž se provádí vlastní šití. Zařízením pro utahování nití tak, aby se vytvořil steh, je obvykle napínací niťová páka, která se pohybuje střídavě nahoru a dolů a vytahuje vrchní nit, vede nit pro vytváření smyčky při jejím pohybu směrem dolů a táhne stejnou nit opět při jejím pohybu nahoru, aby utáhla smyčku vytvořenou chapačem.
Všechny akce pohybujících se částí, zejména pohyby jehly, chapače a napínací niťové páky, jsou synchronizovány, aby byla umožněna správná činnost šicího stroje.
Jedním z hlavních omezení známých šicích strojů je to, že spodní nit v cívce se rychle vypotřebuje a operace výměny je dlouhá, složitá a obtížná. Stačí pouze připomenout, že cívka musí být vyměněna u standardního průmyslového stroje 20 krát až 30 krát v průběhu pracovního dne.
Je známo, že rozměry chapače, pouzdra cívky a tudíž i samotné cívky jsou nezbytně omezeny nutností vrácení vrchní niti, aby se uzavřela smyčka. Limit je nastaven zdvihem napínací niťové páky, který odpovídá v podstatě délce smyčky vytvářené chapačem.
V dosavadním stavu techniky byly již provedeny různé pokusy pro překonání těchto omezení, zajišťující zejména množství průchodů vrchní niti mezi stejnou napínací pákou niti a řadami pevných vodítek niti takovým způsobem, aby se znásobila délka vrchní niti vracené v každém cyklu. Některé příklady strojů založených na těchto myšlenkách jsou popsány v UK patentové přihlášce č. GB 2027762, francouzském patentu č. FR 1000704, a v US patentu č. US 4070976.
Ovšem jednoduché znásobení vracené niti násobnými průchody mezi mobilní napínací niťovou pákou a pevnými vodítky niti nevede vždy na správné uzavření smyčky. Z tohoto důvodu je výsledné sešití značně nepravidelné, nebo neuspokojující kvality.
To je způsobeno skutečností, že řešení navržená v dosavadním stavu techniky neberou do úvahy faktory, které ovlivňují uzavírání stehu.
Do úvahy je třeba vzít prodloužení vrchní niti v důsledku pružnosti této niti, když napínací niťová páka vrací vrchní nit a uzavírá smyčku vytvořenou pod chapačem. Toto prodloužení vrchní niti je třeba považovat za funkci celkové délky části vracené niti v průběhu cyklu. Tento jev nabývá na větší důležitosti se zvětšující se rychlostí šití, čímž brání účinnému průmyslovému použití strojů, které využívají násobení vracené vrchní niti, jak bylo popisováno výše.
Navíc tření, které je vytvářeno vrchní nití při jejím průchodu opakovaně přes páku a pevná vodítka, způsobuje rozdíly v napnutí niti před jakýmkoliv takovým průchodem a napnutí za tímto průchodem. Přes využití všech možných kroků pro snížení tření niti (jako je lapování oušek nebo jejich vyložení materiálem s nízkým třením) se celkové tření zvětšuje s počtem průchodů přes páku nebo vodítka, což brání správnému řízení a kontrole utahování v průběhu uzavírání smyčky.
Další nevýhoda šicího stroje podle dosavadního stavu techniky se objevuje tehdy, když je použita obzvláště jemná nit, například hedvábí nebo podobně, nebo obzvláště tenká nit. V takových případech napínací niťová páka, která vrací vrchní nit, způsobuje tah na obzvláště dlouhém úseku této niti. Důsledkem je, že určitý úsek vrchní niti je podroben tahu v průběhu velkého počtu cyklů, což často způsobuje přetržení niti. Tato nevýhoda často znamená, že není možné kontinuální šití na délce větší než 30 až 40 cm, aniž by se přetrhla vrchní nit.
Cílem předkládaného vynálezu je překonat nevýhody strojů podle dosavadního stavu techniky. Cílem předkládaného vynálezu je tedy vytvořit šicí stroj, který může použít cívku větších rozměrů pro spodní nit.
Dalším cílem předkládaného vynálezu je vytvořit šicí stroj, kteiý omezí nebo eliminuje zcela nedokonalosti při uzavírání smyčky vytvářené chapačem a tudíž nedokonalosti ve stehu, způsobované nadměrným elastickým natahováním vrchní niti a rozdíly v tahu, způsobenými třením na vrchní niti podél její dráhy.
Ještě dalším cílem předkládaného vynálezu je vytvořit šicí stroj, který omezí namáhání tahem, působící na vrchní nit při uzavírání každého stehu.
Dalším cílem předkládaného vynálezu je navrhnout způsob šití strojem, který zlepší kvalitu šití dokonce při vysokých rychlostech šití.
Podstata vynálezu
Shora uvedených cílů je dosaženo prostřednictvím předkládaného vynálezu, který se týká způsobu strojního šití textilních, kožených nebo podobných materiálů, ve kterém jehla nese vrchní nit skrz šitý díl, až je zachycena chapačem pro vytvoření smyčky kolem tohoto chapače pod šitým dílem, a potom je opět vrácena pohyblivými niťovými pákami pohybujícími se společně s jehlou. Podstata vynálezu přitom spočívá v tom, že vrchní nit se vede skrz alespoň dvě vzájemně nezávislé, pohyblivé niťové páky; že se periodicky aplikuje tah v podélném směru na vrchní nit, synchronizované s pohybem niťových pák; a že niťové páky se pohybují periodickým pohybem se stejnou frekvencí, přičemž první niťová páka je mimo fázi v předstihu vzhledem k druhé niťové páce.
Výhodně se periodicky aplikuje tah v podélném směru na vrchní nit v intervalu mezi okamžikem, ve kterém první niťová páka dokončí návrat vrchní niti, a okamžikem, ve kterém druhá páka dosahuje stejné polohy.
-2 CZ 288945 B6
Podle vynálezu je rovněž navržen šicí stroj pro provádění způsobu podle výše uvedeného popisu, který zahrnuje alespoň jednu jehlu, která se pohybuje vratným přímočarým pohybem a vede vrchní nit skrz šitý díl, chapač pro zachycení vrchní niti pro vytvoření smyčky pod šitým dílem, cívku umístěnou v pouzdru cívky, uloženém uvnitř chapače, přičemž tato cívka obsahuje spodní nit, kterou přechází vrchní nit skrz smyčku, niťové páky, které působí na vrchní nit a jsou pohyblivé s periodickým pohybem mezi polohou, ve které je vrchní nit přiváděna k chapači, a polohou, ve které je vrchní nit zcela vrácena a ve které je smyčka utažena pro vytvoření stehu. Přičemž podstata vynálezu spočívá vtom, že niťové páky zahrnují alespoň dvě vzájemně nezávislé, pohyblivé niťové páky, a že tento šicí stroj zahrnuje prostředky periodického natahování vrchní niti v podélném směru, které jsou synchronizovány s pohybem niťových pák, tyto niťové páky jsou pohyblivé s periodickým pohybem se stejnou frekvencí, přičemž první niťová páka je mimo fázi v předstihu vzhledem k druhé niťové páce.
Takto je možné zachovat výhody větší délky vracené vrchní niti a dosáhnout šití přijatelné kvality dokonce při vysokých rychlostech šití.
V jednom provedení, za předpokladu dráhy vrchní niti jako referenční, je první niťová páka vzhledem ke směru pohybu vrchní niti umístěna za napínacím ústrojím vrchní nitě pro regulaci tahu trvale aplikovaného na vrchní nit, a druhá niťová páka je umístěna před jehlou, a že prostředky periodického natahování vrchní niti v podélném směru jsou umístěny mezi první niťovou pákou a druhou niťovou pákou.
Zejména v případě dvou napínací niťových pák, vrací první páka větší část smyčky vrchní niti, vytvořené chapačem, zatímco část niti mezi první pákou a jehlou není pod tahem. Tah je aplikován na vrchní nit pouze, když druhá páka, páka umístěná níže podél dráhy vrchní niti, uzavírá steh.
Tento princip je rovněž aplikovatelný na známé typy šicích strojů, nezávisle na rozměrech chapače a cívky spodní niti, pro účely zlepšení šití s obzvláště tenkými nitěmi. Je to výhodné, protože to omezuje zdvih napínací niťové páky a tím to také omezuje délku vrchní niti, která je podrobována namáhání tahem v každém cyklu uzavírání stehu, čímž se podstatně zmenšuje namáhání, které způsobuje, že se obzvláště tenké niti přetrhnou.
Samozřejmě, že je možné dosáhnout dalších výhod prostřednictvím vytvoření více než dvou napínacích niťových pák, slučitelných s problémem výsledného tření, které zpomaluje správný chod niti.
V praxi je to druhá páka, která nakonec uzavírá steh, přičemž působí na omezený úsek vrchní niti a ne na celou délku vracenou oběma pákami.
V případech, ve kterých je použito více než dvou pák, je napínací ústrojí vrchní nitě aktivováno bezprostředně před uzavřením stehu pákou, která je nejdále ve směru postupu vzhledem ke směru pohybu vrchní niti.
Výhodně je chapač dostatečně velký pro vytvoření smyčky, jejíž lineární prodloužení je v podstatě tak dlouhé, jako délka niti vytažené a vrácené napínacími niťovými pákami.
Chapač může mít takové rozměry, aby bylo možné použít větší cívky. Prakticky by cívky v tomto případě mohly obsahovat mezi 1300 a 1800 metry niti, nebo v závislosti na průměru niti podstatně více než je 30 až 50 metrů niti v cívkách používaných ve známých šicích strojích. Jedna samotná cívka by mohla postačovat pro celodenní kontinuální šití, dokonce i při vysokých výrobních rychlostech.
Pouzdro cívky zahrnuje alespoň jedno lůžko pro napínací ústrojí spodní nitě navinuté na cívce.
-3 CZ 288945 B6
Výhodně je lůžko vyříznuto přímo do stěny pouzdra cívky a má alespoň jeden otvor směřující do vnitřku pouzdra cívky.
Výhodně napínací ústrojí spodní nitě zahrnuje nosnou destičku uloženou do lůžka na pouzdru cívky, pružný prvek namontovaný na uvedené destičce, alespoň dvě průchozí díry na destičce pro vedení spodní niti podél její dráhy vlivem pružného prvku, a také regulační ústrojí tlaku pružného prvku na spodní nit.
Výhodně je napínací ústrojí spodní nitě vyndavací z lůžka na pouzdru cívky.
Výhodně napínací ústrojí spodní nitě, umístěné do lůžka pouzdra cívky, zahrnuje alespoň jednu vstupní průchozí díru pro spodní nit od cívky, přičemž tato vstupní průchozí díra je v zákrytu se středovým bodem osy cívky.
Jinými slovy je vstupní průchozí díra pevným výstupem pro nit vybíhající z cívky a měla by být stejně umístěna směrem k jakémukoliv směru vybíhání niti.
Výhodně pouzdro cívky má - v poloze před štěrbinou pro spodní nit pouzdra cívky, ve směru otáčení chapače obvodovou část vačkového tvaru, která vyčnívá v axiálním směru pro posunutí smyčky vrchní niti z dráhy chapače v průběhu posledního kroku vracení vrchní niti.
Předkládaný vynález bude v následujícím popisu podrobněji popsán ve spojení s odkazy na připojené výkresy, které jsou ilustrativní, ale neomezující povahy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 je perspektivní pohled na šicí stroj podle předkládaného vynálezu;
Obr. 2 je perspektivní pohled na detail šicího stroje podle předkládaného vynálezu;
Obr. 3 je perspektivní pohled znázorňující detail uspořádání vrchní niti na šicím stroji podle předkládaného vynálezu;
Obr. 4 je rozložený pohled na některé prvky šicího stroje podle předkládaného vynálezu;
Obr. 5 je čelní pohled na pouzdro cívky šicího stroje podle předkládaného vynálezu;
Obr. 6 znázorňuje čelní pohled respektive pohled v půdorysu na napínací ústrojí spodní nitě šicího stroje podle předkládaného vynálezu;
Obr. 7 je pohled v řezu, znázorňující uspořádání napínacího ústrojů, jak jsou znázorněné na obr. 6, v pouzdru cívky podle obr. 5;
Obr. 8A, obr. 8B a obr. 8C jsou schematické pohledy, které ilustrují některé kroky způsobu šití podle předkládaného vynálezu;
Obr. 9 znázorňuje perspektivní pohled na výhodné provedení pouzdra cívky;
Obr. 10 znázorňuje pohled v půdorysu na výhodné provedení pouzdra cívky.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje, v jeho základních podstatných prvcích, šicí stroj 1 osazený jehlou 11, která, pohybujíc se přímočaře vratně, nese vrchní nit 10 skrz šitý díl 9 (viz obr. 8A až obr. 8C) a skrz malý otvor 6 v odnimatelné stehové destičce 3 pracovního povrchu 4. Tato destička 3 je dále opatřena štěrbinou 2 pro ústrojí pro posuv šitého materiálu (není znázorněno).
Vrchní nit 10. která probíhá ve směru šipky B, je vedena od cívky (není znázorněna) umístěné na vnějšku šicího stroje 1 a je vedena pod destičku 3, kde chapač 12 (viz obr. 2) zachycuje tuto vrchní nit 10 a vytváří smyčku 5 prostřednictvím otočného pohybu ve směru šipky R.
-4CZ 288945 B6
Chapač 12 může mít buď zcela otočný, nebo kývavý pohyb v obou směrech kolem stejné osy. V prvním případě se chapač 12 otáčí konstantně ve směru šipky R; ve druhém případě se chapač 12 pohybuje ve směru šipky R dokud není zcela vytvořena smyčka a potom se vrací v opačném směru před opětovným zachycením vrchní niti 10, aby vytvořil následující smyčku.
Šipka C na obr. 2 označuje směr vrchní niti probíhající k již vytvořenému stehu.
Při opětovném pohledu na obr. 1 je patrné, že šicí stroj 1 podle předkládaného vynálezu zahrnuje dvě napínací niťové páky 13 a 14, které se pohybují vzájemně nezávisle, to jest se střídavým pohybem se stejnou frekvencí, ale vzájemně mimo fázi.
Přesněji je první niťová páka 13 mimo fázi v předstihu před druhou niťovou pákou 14, nebo při obrácení referenčního systému je druhá niťová páka 14 mimo fázi, ale je zpožděna vzhledem k první niťové páce 13.
Například, když se niťové páky 13 a 14 pohybují nahoru pro vrácení vrchní niti 10 a uzavření smyčky 5 vytvořené chapačem 12, dosahuje první napínací páka 13 vrchní mrtvé polohy předtím, než druhá napínací páka dokončí její zdvih.
Mezi první niťovou pákou 13 a druhou niťovou pákou 14 jsou upraveny prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10, synchronizované s pohybem niťových pák 13 a 14. V praxi, vzhledem ke směru běhu vrchní niti od cívky k jehle, je první niťová páka 13 umístěna bezprostředně za napínacím ústrojím 8 vrchní nitě ]0, druhá niťová páka 14 je umístěna bezprostředně před jehlou H, zatímco prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10 jsou umístěny mezi niťovými pákami 13 a 14.
Toto uspořádání je znázorněno ve větším detailu na obr. 3. Směr běhu vrchní niti IQ je naznačen šipkou B na konci niti, opouštějícím cívku, a šipkou A na konci vrchní niti IQ, který je veden směrem k jehle 11, společně s dalšími zbývajícími mezilehlými šipkami naznačenými na vrchní niti 10 podél jejího běhu.
Ve schematicky znázorněném provedení na obr. 3, zahrnují prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10 utahovací zařízení 70 niti (znázorněné jako neaktivní a velmi zřetelně otevřené vzhledem k reální aktivní poloze), které je ovládáno vačkou 71 mechanicky spojenou s hřídelem motoru prostřednictvím čepu 72. Toto utahovací zařízení 70 niti, které může být výhodně regulované, vytváří utahovací účinek na vrchní nit 10 v intervalu mezi okamžikem, ve kterém první niťová páka 13 dosahuje vrchního mrtvého bodu, a následujícím okamžikem, ve kterém stejného bodu dosahuje druhá niťová páka 14. Toto uspořádání nejen, že podstatně zvětšuje délku niti vrácené niťovými pákami 13 a 14, ale rovněž umožňuje, aby smyčka 5 byla zcela a účinně uzavřena, to jest úplné vrácení vrchní niti. Kromě toho, že je umožněno použití většího chapače 12. než obvykle musí být použito, je finální uzavření smyčky 5 prováděno pouze druhou niťovou pákou 14 působící na část niti mezi prostředky 7 periodického natahování vrchní niti a místo stehu, jak se děje v současných šicích strojích s pouze jednou niťovou pákou. Toto uspořádání rovněž eliminuje ty nevýhody současných strojů s mnoha pákami nebo s více průchody niti přes stejnou páku, které násobí délku niti vrácené v každém cyklu bez vzetí do úvahy faktorů, které ovlivňují uzavírání stehu, to jest relativní prodloužení části niti o značné délce a nevyvážení tahu v důsledku tření, které působí na vrchní nit při různých průchodech přes páku a utahovací zařízení niti, a rovněž přes jakákoliv vodítka niti, která mohou být upravena podél běhu samotné niti.
Jak je známo, ouška v niťových pákách 13. 14. skrz která nit prochází, jsou vhodně ošetřena nebo potažena na povrchu pro usnadnění chodu niti. Navíc mohou být upravena pevná vodítka
-5CZ 288945 B6 niti, například před a za prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10 pro účely eliminace zamotávání samotné niti a pro usnadnění pohybu niti podél její dráhy.
Zvětšení rozměrů chapače umožňuje zvětšení rozměrů těch prvků, které jsou v něm obsaženy. Jak může být patrné z rozloženého pohledu na obr. 4, obsahuje chapač 12 pouzdro 18 cívky, které obsahuje cívku 19. na které je navinuta spodní nit 20, to jest nit, která je obklopena vrchní nití 10, aby se vytvořil steh. Cívka 19 je vyměnitelná a může se otáčet na vodicím kolíku 25 pouzdra 18 cívky. Například může být cívka 19 držena v poloze prostřednictvím přídržného kolíku 27 s pryžovým kroužkem 28, který může být vtlačen do díry 26 vodícího kolíku 25, nebo prostřednictvím jiných známých přídržných prostředků v díře 26, jako je šroub zabírající s odpovídajícím vnitřním závitem v díře 26 nebo západkové uložení nebo podobný přídržný prostředek.
Pouzdro 18 cívky je plovoucí uvnitř chapače takovým způsobem, aby smyčka 5 zcela prošla kolem tohoto pouzdra 18 cívky dokud se nesetká se spodní nití 20. Návrat vrchní niti 10. prováděný nejprve oběma niťovými pákami 13 a 14 a nakonec pouze druhou niťovou pákou 14, uzavírá smyčku 5 zachycující spodní nit 20. která vybíhá z pouzdra 18 cívky skrz štěrbinu 21.
Chapač 12 může být dostatečně veliký pro vytvoření smyčky 5, jejíž lineární prodloužení je v podstatě stejně dlouhé jako je délka vrchní niti 10 vytažená a vrácená v každém cyklu prostřednictvím niťových pák 13 a 14. Potom je možné použít cívku 19 se značným zvýšením využitelného prostoru, než je možné v současnosti.
Jak je patrné na obr. 4 a následujících obr. 6, obr. 6 a obr. 7, zahrnuje pouzdro 18 cívky lůžko 22, ve kterém je uloženo napínací ústrojí 23 spodní nitě 20, navinuté kolem cívky 19. Uvedené napínací ústrojí 23 je výhodně vyndavací ze svého lůžka 22 pro usnadnění regulace tahu spodní niti 20.
Výhodně je lůžko 22 vyříznuto do stěny pouzdra 18 cívky a zahrnuje otvor 31 otočený směrem do vnitřku pouzdra 18 cívky tak, aby směřoval k cívce 19. Na obr. 5 a obr. 6 je směr běhu spodní niti 20 pro konec u cívky 19 znázorněné šipkou S a směr běhu spodní niti 20 pro konec u stehuje znázorněn šipkou C.
Se zvláštním odkazem na dva pohledy na obr. 6 je patrné, že napínací ústrojí 23 spodní nitě 20 zahrnuje nosnou destičku 32 vhodného tvaru a velikosti pro usazení do lůžka 22. Pružný prvek 33 je namontován na této nosné destičce 32 a je opatřen regulačním šroubem 34 nebo regulačním ústrojím pro regulaci tlaku pružného prvku 33 na spodní nit 20. Nosná destička 32 rovněž zahrnuje dvě velké díry 35, 36 pro vedení spodní niti 20 podél dráhy, ve které by pružný prvek 33 mohl vyvíjet jeho tlak.
Jak je zcela zřejmé z obr. 7, je vstupní průchozí díra 36 pro spodní nit 20 vybíhající z cívky 19 v podstatě v zákrytu se středovým bodem 37 osy 38 cívky 19.
Poloha vstupní průchozí díry 36 zajišťuje, že spodní nit 20 vybíhá správně z cívky 19 v jakémkoliv stavu naplnění cívky J9. Ve skutečnosti je spodní nit 20 zpočátku navíjena na cívku 19 prostřednictvím jejího vedení přes celou šířku cívky 19 s periodicky se opakujícím cyklem pro její rovnoměrné naplnění. Vzhledem k tomu spodní nit 20 kontinuálně mění směr vybíhání z cívky 19, ale vždy zůstává v polovině mezi dvěma konci cívky 19 a otočný pohyb cívky 19 je v důsledku toho mnohem pravidelnější. To není možné se známými šicími stroji, protože omezené rozměry chapače a pouzdra cívky vyžadují umístění napínacího ústrojí spodní nitě do asymetrické polohy vzhledem ke středovému bodu cívky 19. Následně je u známých šicích strojů směr vybíhání spodní niti z cívky znatelně nevyvážený směrem k jedné straně cívky, což způsobuje nepravidelné otáčení této cívky při odvíjení.
-6CZ 288945 B6
Obr. 8A až obr. 8C schematicky ilustrují některé kroky způsobu strojního šití podle předkládaného vynálezu. Na obr. 8A a obr. 8C jsou znázorněny prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10 v otevřeném (nebo neaktivním) stavu: pohyblivá část byla vytočena mimo střed vzhledem ke stacionární části; na obr. 8B jsou tyto prostředky 7 periodického natahování znázorněny v uzavřené (nebo aktivní) poloze: pohyblivá část byla umístěna souose vzhledem ke stacionární části. Obr. 8A znázorňuje první niťovou páku 13, která již dosáhla svého vrchního mrtvého bodu, zatímco druhá niťová páka 14 se stále ještě pohybuje nahoru pro uzavření zbývající smyčky 5' kolem spodní niti 20. V tomto okamžiku jsou prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10 aktivovány takovým způsobem, aby se změnily ze stavu volného umožňování průchodu vrchní niti 10 (viz obr. 8A) do stavu přidržení vrchní niti 10 pod tahem (viz obr. 8B) dokud druhá niťová páka 14 v jejím běhu nedosáhne vrchního mrtvého bodu, to jest okamžiku, ve kterém je steh uzavřen. Bezprostředně po uzavření stehu, jak je znázorněno na obr. 8C, jsou prostředky 7 periodického natahování vrchní niti 10 opět otevřeny, jehla 11 prochází skrz šitý díl 9 a vede vrchní nit 10, aby byla zachycena chapačem pro vytvoření nové smyčky 5, který bude pracovat, aby vytvořil tuto následující smyčku, zatímco niťové páky 13 a 14 se pohybují dolů, aby přivedly více vrchní niti 10 k chapači.
Obr. 9 respektive obr. 10 znázorňují v perspektivním pohledu respektive v pohledu v půdorysu výhodné provedení pouzdra 18 cívky. Toto pouzdro 18 cívky naproti tomu, co je znázorněno na obr. 4, má, v části pouzdra 18 cívky, před uvedenou štěrbinou 21, obvodovou část 40 vačkového tvaru, která vyčnívá vzhledem k axiálnímu směru X otáčení chapače 12. Tato vyčnívající část 40 je tvarována tak, aby postupně splývala s uspořádáním pouzdra 18 cívky, a pracuje pro udržení smyčky 5 posunuté k vnější straně pouzdra 18 cívky v posledním kroku návratu vrchní niti JO tak, aby se této smyčce zabránilo v novém zachycení podruhé chapačem 12 pokračujícím v jeho otočném pohybu.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Způsob strojního šití textilních, kožených nebo podobných materiálů, ve kterém jehla (11) nese vrchní nit (10) skrz šitý díl (9), až je zachycena chapačem (12) pro vytvoření smyčky (5) kolem tohoto chapače (12) pod šitým dílem (9), a potom je opět vrácena pohyblivými niťovými pákami (13,14) pohybujícími se společně s jehlou (11), vyznačující se tím, že vrchní nit (10) se vede skrz alespoň dvě vzájemně nezávislé, pohyblivé niťové páky (13,14) a periodicky se aplikuje tah v podélném směru na vrchní nit (10), synchronizované s pohybem niťových pák (13, 14), které se pohybují periodickým pohybem se stejnou frekvencí, přičemž první niťová páka (13) je mimo fázi v předstihu vzhledem k druhé niťové páce (14).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se periodicky aplikuje tah v podélném směru na vrchní nit (10) v intervalu mezi okamžikem, ve kterém první niťová páka (13) dokončí návrat vrchní niti, a okamžikem, ve kterém druhá niťová páka (14) dosahuje stejné polohy.
3. Šicí stroj (1) pro provádění způsobu podle nároků 1 nebo 2, který zahrnuje alespoň jednu jehlu (11), která se pohybuje vratným přímočarým pohybem a vede vrchní nit (10) skrz šitý díl (9), chapač (12) pro zachycení vrchní niti (10) pro vytvoření smyčky (5) pod šitým dílem (9), cívku (19) umístěnou v pouzdru (18) cívky, uloženém uvnitř chapače (12), přičemž tato cívka (19) obsahuje spodní nit (20), kterou přechází vrchní nit (10) skrz smyčku (5), niťové páky (13, 14), které působí na vrchní nit (10) a jsou pohyblivé s periodickým pohybem mezi polohou, ve které je vrchní nit (10) přiváděna k chapači (12), a polohou, ve které je vrchní nit (10) zcela
-7CZ 288945 B6 vrácena a ve které je smyčka (5) utažena pro vytvoření stehu, vyznačující se tím, že niťové páky (13, 14) zahrnují alespoň dvě vzájemně nezávislé, pohyblivé niťové páky (13, 14), a že tento šicí stroj (1) zahrnuje prostředky (7) periodického natahování vrchní niti (10) v podélném směru, které jsou synchronizovány s pohybem niťových pák (13, 14), tyto niťové páky (13, 14) jsou pohyblivé s periodickým pohybem se stejnou frekvencí, přičemž první niťová páka (13) je mimo fázi v předstihu vzhledem k druhé niťové páce (14).
4. Šicí stroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že první niťová páka (13) je vzhledem ke směru pohybu vrchní niti (10) umístěna za napínacím ústrojím (8) vrchní nitě (10) pro regulaci tahu trvale aplikovaného na vrchní nit (10), a druhá niťová páka (14) je umístěna před jehlou (11), a že prostředky (7) periodického natahování vrchní niti (10) v podélném směru jsou umístěny mezi první niťovou pákou (13) a druhou niťovou pákou (14).
5. Šicí stroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že pouzdro (18) cívky zahrnuje alespoň jedno lůžko (22) pro napínací ústrojí (23) spodní nitě (20) navinuté na cívce (19).
6. Šicí stroj podle nároku 5, vyznačující se tím, že lůžko (22) je vyříznuto přímo do stěny pouzdra (18) cívky a má alespoň jeden otvor (31) směřující do vnitřku pouzdra (18) cívky.
7. Šicí stroj podle nároku 5, vyznačující se tí m, že napínací ústrojí (23) spodní nitě (20) zahrnuje nosnou destičku (32) uloženou do lůžka (22) na pouzdru (18) cívky, pružný prvek (33) namontovaný na uvedené destičce (32), alespoň dvě průchozí díry (35, 36) na destičce (32) pro vedení spodní niti (20) podél její dráhy vlivem pružného prvku (33), a také regulační ústrojí (34) tlaku pružného prvku (33) na spodní nit (20).
8. Šicí stroj podle nároku 5, vyznačující se tí m, že napínací ústrojí (23) spodní nitě (20) je vyndavací z lůžka (22) na pouzdru (18) cívky.
9. Šicí stroj podle nároku 5, vyznačující se tí m, že napínací ústrojí (23) spodní nitě (20), umístěné do lůžka (22) pouzdra (18) cívky, zahrnuje alespoň jednu vstupní průchozí díru (36) pro spodní nit (20) od cívky (19), přičemž tato vstupní průchozí díra (36) je v zákrytu se středovým bodem (37) osy (38) cívky.
10. Šicí stroj podle nároku 5, vyznačující se tím, že pouzdro (18) cívky má v poloze před štěrbinou (21) pro spodní nit pouzdra (18) cívky, ve směru otáčení chapače (12) obvodovou část (40) vačkového tvaru, která vyčnívá v axiálním směru pro posunutí smyčky (5) vrchní niti (10) z dráhy chapače (12) v průběhu posledního kroku vracení vrchní niti (10).
CZ19983125A 1996-03-29 1997-03-19 Způsob strojního ąití a ąicí stroj k provádění tohoto způsobu CZ288945B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96MI000631A IT1283322B1 (it) 1996-03-29 1996-03-29 Macchina da cucire e metodo per la cucitura a macchina

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ312598A3 CZ312598A3 (cs) 1999-05-12
CZ288945B6 true CZ288945B6 (cs) 2001-10-17

Family

ID=11373831

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983125A CZ288945B6 (cs) 1996-03-29 1997-03-19 Způsob strojního ąití a ąicí stroj k provádění tohoto způsobu

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5983818A (cs)
EP (1) EP0889984B1 (cs)
JP (1) JP2000507861A (cs)
CN (1) CN1061113C (cs)
AT (1) ATE197324T1 (cs)
AU (1) AU2289297A (cs)
BR (1) BR9708397A (cs)
CZ (1) CZ288945B6 (cs)
DE (1) DE69703439T2 (cs)
ES (1) ES2153659T3 (cs)
GR (1) GR3035286T3 (cs)
IT (1) IT1283322B1 (cs)
PT (1) PT889984E (cs)
WO (1) WO1997037075A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3877829B2 (ja) * 1997-03-31 2007-02-07 株式会社鈴木製作所 オーバーロックミシンの糸供給装置
US6247419B1 (en) * 1998-08-19 2001-06-19 Tokai Kogyo Mishin Kabushiki Kaisha Multineedle embroidering sewing machine
SE528712C2 (sv) * 2005-06-01 2007-01-30 Vsm Group Ab Symaskin innefattande trådmatare för att mata fram förutbestämd övertråd till nålen samt metod vid sådan symaskin
CN103243499B (zh) * 2013-05-17 2014-10-15 新杰克缝纫机股份有限公司 自动感应平缝机

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE235408C (cs) *
DE170881C (cs) *
US827652A (en) * 1904-07-08 1906-07-31 Union Special Machine Co Take-up for sewing-machines.
US860546A (en) * 1905-08-17 1907-07-16 James H Perks Take-up for sewing-machines.
DE240289C (cs) * 1909-02-15
DE447041C (de) * 1924-07-19 1927-07-16 Kochs Adler Ag Vorderfadenfuehrung an Festonnaehmaschinen
CH111973A (de) * 1924-11-04 1925-10-01 Angst Emil Unterfadenvorrichtung für Nähmaschinen.
FR1000704A (fr) * 1949-11-10 1952-02-15 Perfectionnements aux machines à coudre à navette rotative
US4070976A (en) * 1977-02-01 1978-01-31 Bunsaku Taketomi Upper thread take-up levers for sewing machines
GB2027762A (en) * 1978-08-03 1980-02-27 Buckridge J Improvements in and relating to Sewing Machines
US4215641A (en) * 1979-07-05 1980-08-05 The Singer Company Electronic control of needle thread in a sewing machine
JPH0728975B2 (ja) * 1987-03-19 1995-04-05 蛇の目ミシン工業株式会社 ミシンの自動上糸掛け装置
IT1272600B (it) * 1993-09-10 1997-06-26 Rimoldi S R L Ora Rimoldi Necc Dispositivo per formare una catenella continua in macchine per cucire a punto ornamento senza copertura a piu' aghi

Also Published As

Publication number Publication date
CZ312598A3 (cs) 1999-05-12
AU2289297A (en) 1997-10-22
PT889984E (pt) 2001-04-30
JP2000507861A (ja) 2000-06-27
DE69703439D1 (de) 2000-12-07
GR3035286T3 (en) 2001-04-30
WO1997037075A1 (en) 1997-10-09
ITMI960631A0 (cs) 1996-03-29
IT1283322B1 (it) 1998-04-16
ATE197324T1 (de) 2000-11-15
EP0889984A1 (en) 1999-01-13
BR9708397A (pt) 1999-08-03
CN1214746A (zh) 1999-04-21
ES2153659T3 (es) 2001-03-01
US5983818A (en) 1999-11-16
DE69703439T2 (de) 2001-06-13
CN1061113C (zh) 2001-01-24
EP0889984B1 (en) 2000-11-02
ITMI960631A1 (it) 1997-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9624611B2 (en) Sewing machine
US3421929A (en) Tufting mechanism,method,stitches and article
JP2933900B2 (ja) 織機等におけるかがり縁の形成装置
CZ288945B6 (cs) Způsob strojního ąití a ąicí stroj k provádění tohoto způsobu
CN202530278U (zh) 缝纫机
CA2221933A1 (en) Thread feeding apparatus for sewing machine
US3738298A (en) Tension device for needlethread of a sewing machine
KR100464726B1 (ko) 재봉기및기계재봉방법
KR870001525B1 (ko) 새로운 형(型)의 바늘땀과 그 형성방법 및 장치
KR100355884B1 (ko) 재봉틀의보빈스레드단부파지장치및셔틀레이스캡
US3096736A (en) Lock stitch sewing machine with bobbin replenishing means
US4095539A (en) Needle thread work limb retainers
RU2210643C2 (ru) Способ свивания двух или большего числа нитей или покрытия одной нити другой на входе текстильных машин, используемых для производства трикотажных, чулочно-носочных и подобных изделий, и устройство для его осуществления
JP4247097B2 (ja) 鳩目穴かがりミシン
MXPA98007938A (en) Sewing machine and method for sewing machine
KR102481545B1 (ko) 정의된 공칭 초과 실 길이를 가지고 섬유 조각 내에서 꿰매어질 솔기의 솔기 시작 바늘 실을 생산하는 방법 및 이러한 유형의 방법을 구현하도록 구성된 재봉틀
US2636464A (en) Rotary take-up for sewing machines
US1966432A (en) Stitch forming mechanism for buttonhole sewing machines
JPH03260147A (ja) 編成或いは織製時における給糸装置
CN105283596B (zh) 具有至少一个双锁式针迹旋梭的刺绣机
JPH0333339Y2 (cs)
JPH09158016A (ja) ミシン
JPH01292157A (ja) 網目寸法を適宜変更できる編網方法及び該方法を実施する装置並びに網地
JPH0521600B2 (cs)
US3012529A (en) Lock stitch sewing machines

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090319