CZ288748B6 - Přívodní vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravní systém s tímto přívodním vedením - Google Patents

Přívodní vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravní systém s tímto přívodním vedením Download PDF

Info

Publication number
CZ288748B6
CZ288748B6 CZ19962458A CZ245896A CZ288748B6 CZ 288748 B6 CZ288748 B6 CZ 288748B6 CZ 19962458 A CZ19962458 A CZ 19962458A CZ 245896 A CZ245896 A CZ 245896A CZ 288748 B6 CZ288748 B6 CZ 288748B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
supply line
metal plate
horizontal flat
electrical
conductive
Prior art date
Application number
CZ19962458A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ245896A3 (en
Inventor
Vito Siciliano
Naja Alcide Del
Original Assignee
Ansaldo Trasporti S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ansaldo Trasporti S.P.A. filed Critical Ansaldo Trasporti S.P.A.
Publication of CZ245896A3 publication Critical patent/CZ245896A3/cs
Publication of CZ288748B6 publication Critical patent/CZ288748B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M1/00Power supply lines for contact with collector on vehicle
    • B60M1/02Details
    • B60M1/10Arrangements for energising and de-energising power line sections using magnetic actuation by the passing vehicle
    • B60M1/103Arrangements for energising and de-energising power line sections using magnetic actuation by the passing vehicle by vehicle-borne magnets

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Control Of Vehicles With Linear Motors And Vehicles That Are Magnetically Levitated (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Non-Mechanical Conveyors (AREA)
  • Stand-By Power Supply Arrangements (AREA)
  • Near-Field Transmission Systems (AREA)
  • Battery Mounting, Suspending (AREA)

Abstract

Veden (1) zahrnuje mno inu vodiv²ch len vz jemn elektricky odd len²ch a uspo° dan²ch ve sm ru pohybu elektrick ho vozidla (80), dut² nosn² prost°edek pro nesen vodiv²ch len , alespo jedno vodiv veden nesen uvnit° dut ho nosn ho prost°edku a p°ipojen k jedn polarit zdroje elektrick energie, alespo jeden p sov² len nesen² uvnit° nosn ho prost°edku, prob haj c ve sm ru pohybu elektrick ho vozidla (80) pod l cel d lky p° vodn ho veden (1), pru n deformovateln² a obsahuj c alespo jednu vrstvu z ferromagnetick ho materi lu, pro p°ita en alespo jednoho ·seku p sov ho lenu magnetick²m polem generovan²m budic m prost°edkem nesen²m elektrick²m vozidlem (80), do kontaktn polohy, ve kter je vodiv veden elektricky spojeno s alespo jedn m vodiv²m lenem. Dopravn syst m zahrnuje p° vodn veden (1) elektrick energie a elektrick vozidlo (80) nap jen z tohoto p° vodn ho veden (1), p°i em elektrick vozidlo (80) je opat°eno jednak budic m prost°edkem pro vytvo°en ma\

Description

Přívodní vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravní systém s tímto přívodním vedením
Oblast techniky
Vynález se týká přívodního vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravního systému s tímto přívodním vedením.
Dosavadní stav techniky
Dosud známá přívodní vedení pro elektrická vozidla, zejména železniční vozidla, zahrnují množinu vodičů (např. kovové drátěné vodiče nebo kovové kolejnice), z kterých je elektrické vozidlo schopné pomocí sběrných členů (např. pantografů nebo smýkadel) vybíhajících ze samotného elektrického vozidla odebírat elektrickou energii potřebnou pro jeho provoz. Uvedené vodiče jsou neseny vhodnými nosnými prostředky (např. nosnými sloupy) umístěnými podél železničního vedení tak, aby vodiče nebyly snadno přístupné, např. vodiče jsou ze shora zavěšeny, pokud jde o železniční vedení, nebo uspořádány v blízkosti kolejnic.
Během provozu přívodní vedení výše uvedeného typu neustále pod elektrickým napětím, v důsledku čehož musí být z bezpečnostních důvodů umístěny do chráněných prostorů zpravidla nepřístupných pro cestující nebo zaměstnance železničních drah. V důsledku toho jak provedení, tak i uspořádání přívodního vedení podléhá, pokud jde o železniční vedení, množství omezení. Např. přívodní vedení podzemní dráhy zahrnuje kolejnici pod napětím umístěnou na povrchu kolejí, které jsou z bezpečnostních důvodů zřetelně nepřístupné, což je důvod, proč povrch těchto kolejí nemůže být použit v případě nehody jako úniková cesta před přerušením dodávky energie v přívodním vedení.
Kromě toho konvenční přívodní vedení mají negativní vliv na okolní prostředí, poněvadž jak vodiče, tak i jejich nosné prostředky jsou zřetelně viditelné, a to natolik, že se dosud známé přívodní vedení obtížně začleňují do existujících urbanistických struktur, přičemž nelze ani zanedbat dopad na životní prostředí způsobenými vozidly a trolejbusy, zejména ve výstavních částech měst.
Známá trolejová přívodní vedení mají další nedostatek, který spočívá v tom, že v případě, že se sběrné členy rozpojí s přívodním vedením, potom se automaticky a správně nevrátí do původní polohy, ve které jsou v kontaktu s přívodním vedením.
Dosud navržené izolované přívodní vedení zahrnovala množinu vodivých segmentů uspořádaných v úrovni vozovky, vzájemně elektricky oddělených a probíhajících ve směru pohybu elektrického vozidla. Tato přívodní vedení spolupracují s elektrickými vozidly opatřenými prvním sběrným členem a druhým sběrným členem, přičemž tyto členy jsou vzájemně odsazené a vybíhají z vozidla směrem k vodivým segmentům. První sběrný člen a druhý sběrný člen jsou v kontaktu s prvním resp. druhým vodivým segmentem, přičemž tento první a druhý vodivý segment jsou přes dálkově ovládané spínací členy spojeny s prvním resp. druhým přívodním vedením (např. kladným elektrickým vedením a zpětným elektrickým vedením). Sepnutí dálkově ovládatelných spínacích členů je provedeno elektrickým vozidlem pomocí budicího signálu vyslaného do přívodního vedení. Např. tento budicí signál může zahrnovat magnetické pole pro sepnutí spínače na bázi Hálová jevu uvnitř dálkově ovládatelného spínacího členu za účelem připojení elektrického přívodního vedení k vodivému segmentu.
Zařízení pro generování budicího signálu použitého ve známých izolovaných přívodních vedení jsou vysoce komplikovaná a drahá. Kromě toho vzhledem kjejich komplikované
-1 CZ 288748 B6 elektromechanické konstrukci jsou dálkově ovladatelné spínací členy rovněž velmi drahé a obtížné pro výrobu a jejich opravu.
U uvedených přívodních vedení každý individuální vodivý segment nebo skupina vodivých segmentů vyžaduje dodávku energie, přičemž každý individuální vodivý segment nebo skupina vodivých segmentů je napájena elektrickou energií, aniž by byl brán ohled na stav ostatních segmentů. Každý segment proto musí být aktivně regulován, což způsobuje problémy spočívající ve snížení rychlosti a zhoršení časování chodu těchto segmentů.
Dosud známá izolovaná přívodní vedení zahrnují vysoce komplikované obvody, jejichž složitost je úměrná počtu vodivých segmentů na jednotku délky přívodního vedení, a proto tyto přívodní vedení jsou nespolehlivá, vysoce nákladná a náročná na údržbu.
Cílem vynálezu je poskytnout zlepšené přívodní vedení pro elektrická vozidla, které by nemělo nedostatky dosud používaných přívodních vedení.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je přívodní vedení elektrické energie pro elektrické vozidlo, jehož podstata spočívá v tom, že zahrnuje množinu vodivých členů vzájemně elektricky oddělených a uspořádaných ve směru pohybu elektrického vozidla, dutý nosný prostředek pro nesení vodivých členů, alespoň jedno vodivé vedení nesené uvnitř dutého nosného prostředku a připojené k jedné polaritě zdroje elektrické energie, a alespoň jeden pásový člen, nesený uvnitř dutého nosného prostředku, probíhající ve směru pohybu elektrického vozidla podél celé délky přívodního vedení, pružně deformovatelný a obsahující alespoň jednu vrstvu z ferromagnetického materiálu pro přitažení alespoň jednoho úseku pásového členu, magnetickým polem generovaným budicím prostředkem neseným elektrickým vozidlem, do kontaktní polohy, ve které je vodivé vedení elektricky spojeno s alespoň jedním vodivým členem.
Výhodně dutý nosný prostředek je tvořen izolačním kiytem, který obklopuje podélnou dutinu probíhající ve směru pohybu elektrického vozidla, přičemž podélnou dutinou probíhá pásový člen.
Výhodně vodivé členy jsou tvořeny rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami vzájemně elektricky oddělenými a nesenými izolačním krytem.
Výhodně každý vodivý člen je elektrickým vodičem spojen s prvním sběrným kontaktem a druhým sběrným kontaktem, přičemž jak první sběrný kontakt, tak i druhý sběrný kontakt je uspořádán uvnitř podélné dutiny, přičemž přívodní vedení zahrnuje dvě vodivá vedení probíhající podélnou dutinou a tvořená prvním elektrickým přívodním vedením a druhým elektrickým přívodním vedením, přičemž druhé elektrické přívodní vedení je v elektrickém styku s druhými sběrnými kontakty skrze úsek pásového členu, který se nachází v klidové poloze, ve které není elasticky deformován a spočívá na druhých sběrných kontaktech, přičemž první elektrické přívodní vedení je v elektrickém styku s prvními sběrnými kontakty skrze úsek pásového členu, který se nachází v kontaktní poloze.
Výhodně první sběrné kontakty jsou tvořeny vrchními horizontálními plochými kovovými deskami a druhé sběrné kontakty jsou tvořeny spodními horizontálními plochými kovovými deskami protilehlými k vrchním horizontálním plochým kovovým deskám, přičemž první elektrické přívodní vedení je tvořeno vrchní horizontální plochou podlouhlou kovovou deskou a druhé elektrické přívodní vedení je tvořeno spodní horizontální plochou podlouhlou kovovou deskou, přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska a spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska jsou vzájemně protilehlé a probíhají podélnou dutinou podél celé délky
-2CZ 288748 B6 přívodního vedení, přičemž pásový člen je tvořen vodivým pásem zahrnujícím střední izolační pružnou vrstvu, vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu nesenou vrchní stranou střední izolační pružné vrstvy a přivrácenou k vrchním horizontálním plochým kovovým deskám a k vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desce, a spodní kovovou pružnou vrstvu nesenou na spodní straně střední izolační pružné vrstvy a přivrácenou ke spodním horizontálním plochým kovovým deskám a ke spodní horizontální ploché kovové desce, přičemž spodní horizontální plochá kovová deska druhého elektrického přívodního vedení je elektricky spojena se spodními horizontálními plochými kovovými deskami druhých sběrných kontaktů skrze spodní kovovou pružnou vrstvu v úseku vodivého pásu, který se nachází v klidové poloze, přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska prvního elektrického přívodního vedení je elektricky spojena s vrchními horizontálními plochými kovovými deskami prvních sběrných kontaktů skrze vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu v úseku vodivého pásu, který se nachází v kontaktní poloze.
Výhodně každá vrchní horizontální plochá kovová deska má první hranu a kontaktní oblast přilehlou ktéto první hraně, přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska má druhou hranu protilehlou k první hraně a odsazenou od první hrany a kontaktní oblast přilehlou k druhé hraně, přičemž kontaktní oblasti každé vrchní horizontální ploché kovové desky a vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desky leží v jedné rovině, přičemž vrchní ferromagnetická pružná vrstva má šířku větší než je vzdálenost mezi první hranou a druhou hranou, přičemž vrchní ferromagnetická pružná vrstva v úseku vodivého pásu, který se nachází v kontaktní poloze, dosedá na kontaktní oblasti alespoň jedné vrchní horizontální ploché kovové desky a vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desky.
Výhodně spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska má třetí hranu a kontaktní oblast přilehlou k třetí hraně, přičemž každá spodní horizontální plochá kovová deska má čtvrtou hranu protilehlou k třetí hraně a odsazenou od třetí hrany a kontaktní oblast přilehlou ke čtvrté hraně, přičemž kontaktní oblasti spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desky a každé spodní horizontální ploché kovové desky leží v jedné rovině, přičemž spodní kovová pružná vrstva má šířku, která je větší než vzdálenost mezi třetí hranou a čtvrtou hranou, přičemž spodní kovová pružná vrstva v úseku vodivého pásu, který se nachází v klidové poloze, dosedá na kontaktní oblasti spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desky a alespoň jedné spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desky.
Výhodně druhé elektrické přívodní vedení má průřez v podstatě ve tvaru písmene C a obklopuje první elektrické přívodní vedení.
Výhodně pásový člen je tvořen pásovým přívodním vedením zahrnující alespoň vrchní pružnou ferromagnetickou vrstvu.
Výhodně vodivé členy jsou tvořeny obdélníkovými kovovými deskami nesenými vrchní horizontální izolační stěnou izolačního krytu, přičemž každá obdélníková kovová deska má vnější povrch orientovaný vně izolačního krytu a vnitřní povrch orientovaný dovnitř izolačního krytu a přivrácený k pásovému přívodnímu vedení, pro vytvoření elektrického styku vrchní pružné ferromagnetické izolační vrstvy s vnitřním povrchem alespoň jedné obdélníkové kovové desky, když je pásové přívodní vedení uvedeno do kontaktní polohy.
Výhodně pásové přívodní vedení zahrnuje střední pružnou izolační vrstvu, vrchní pružnou ferromagnetickou vrstvu nesenou na vrchní straně střední pružné izolační vrstvy, a spodní pružnou vodivou vrstvou nesenou na spodní straně střední pružné izolační vrstvy.
Výhodně ve spojení s příslušnými obdélníkovými kovovými deskami jsou kontaktní členy, které jsou v elektrickém kontaktu s elektrickým zpětným vedením skrze spodní pružinu vodivou vrstvu v úseku pásového přívodního vedení, který se nachází v klidové poloze, ve které není deformován.
-3CZ 288748 B6
Výhodně ve spojení s příslušnými obdélníkovými kovovými deskami jsou kontaktní členy, přičemž spodní pružná vodivá vrstva tvoří elektrické zpětné vedení a je v elektrickém styku s kontaktními členy v úseku pásového přívodního vedení, který se nachází v klidové poloze, ve které není deformován.
Výhodně každý vodivý člen je vodičem elektricky spojen s alespoň prvními sběrnými kontakty uspořádanými uvnitř podélné dutiny, přičemž podélnou dutinou probíhá první elektrické přívodní vedení, které je v elektrickém styku s prvními sběrnými kontakty skrze úsek pásového členu, který se nachází v kontaktní poloze.
Dalším předmětem vynálezu je dopravní systém zahrnující přívodní vedení elektrické energie a elektrické vozidlo napájené z tohoto přívodního vedení, přičemž podstata tohoto dopravního systému spočívá v tom, že přívodní vedení elektrické energie zahrnuje množinu vodivých členů vzájemně elektricky oddělených a uspořádaných ve směru pohybu elektrického vozidla, dutý nosný prostředek pro nesení vodivých členů, alespoň jedno vodivé vedení nesené uvnitř dutého nosného prostředku a připojené k jedné polaritě zdroje elektrické energie, a alespoň jeden pásový člen, nesený uvnitř nosného prostředku, probíhající ve směru pohybu elektrického vozidla podél celé délky přívodního vedení, pružně deformovatelný a obsahující alespoň jednu vrstvu z ferromagnetického materiálu, přičemž elektrické vozidlo je opatřeno jednak budicím prostředkem pro vytvoření magnetického pole působícího ve směru k přívodnímu vedení k přitažení alespoň jednoho úseku vrstvy z ferromagnetického materiálu do kontaktní polohy, ve které je alespoň jedno vodivé vedení v elektrickém styku s alespoň jedním vodivým členem pro uvedení alespoň jednoho vodivého členu pod napětí, a jednak sběrači, které vybíhají z elektrického vozidla směrem k přívodnímu vedení a jsou v elektrickém styku s vodivými členy uvedenými pod napětí pro dodávku elektrické energie do pohonu elektrického vozidla.
Výhodně sběrače jsou uspořádány na obou stranách budicího prostředku ve směru pohybu elektrického vozidla.
Výhodně budicí prostředek je tvořen alespoň jedním elektromagnetem.
Výhodně budicí prostředek je tvořen alespoň jedním permanentním magnetem.
Přehled obrázků na výkresech
Za účelem lepšího pochopení vynálezu bude vynález v následujícím textu popsán pomocí výhodných, příkladných a proto nikterak omezujících provedení, přičemž v tomto popise budou činěny odkazy na přiložené výkresy, na kterých obr. 1 schématicky zobrazuje perspektivní pohled na přívodní vedení pro elektrická vozidla podle vynálezu, obr. 2 schématicky zobrazuje podélný řez přívodním vedením z obr. 1, obr. 3 zobrazuje příčný řez elektrickým přívodním vedením provedeným podél linie III—III na obr. 2, obr. 4 zobrazuje příčný řez elektrickým přívodním vedením provedeným podél linie IV-IV na obr. 2, obr. 5 zobrazuje příčný řez elektrickým přívodním vedením provedeným podél linie V-V na obr. 2,
-4CZ 288748 B6 obr. 6, 7 a 8 zobrazuje tři příčné řezy prvním alternativním provedením přívodního vedení z obr. 1, obr. 9 zobrazuje schématický a podélný řez druhým alternativním provedením přívodního vedení z obr. 1, a
obr. 10 zobrazuje příčný řez alternativním provedení z obr. 9
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 a 2 zobrazují přívodní vedení 1 pro elektrická vozidla jako celek.
Přívodní vedení 1 zahrnuje (viz. obr. 3) izolační kryt 4 (pro zřetelné zobrazení přívodního vedení není znázorněn) definující vnitřní podélnou dutinu 6 ve tvaru hranolu, probíhající v přímém směru podél osy 8.
Kryt 4 zejména zahrnuje (viz. obr. 3, 4 a 5) spodní horizontální izolační stěnu ]0, levou boční vertikální izolační stěnu 11, pravou boční vertikální izolační stěnu 12 a vrchní horizontální izolační stěnu 15, přičemž levá a pravá boční vertikální izolační stěna U, 12 je kolmá ke spodní horizontální izolační stěně 10 a vrchní horizontální izolační stěna 15 je paralelní s protilehlou spodní horizontální izolační stěnou 10.
Uvnitř izolačního krytu 4 je uspořádáno první elektrické přívodní vedení 17, které zahrnuje přímý kovový vodič uspořádaný v horní části podélné dutiny 6 a přilehlý k vrchní horizontální izolační stěně 15 a pravé boční vertikální izolační stěně 12. Kovový vodič má průřez ve tvaru písmene L a zahrnuje vrchní horizontální podlouhlou plochou kovovou desku 17a, která je přilehlá k vrchní horizontální izolační stěně 15 a paralelní s vrchní horizontální izolační stěnou 15, a boční vertikální plochou kovovou desku 17b, která je kolmá k vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desce 17a, paralelní s pravou boční vertikální izolační stěnou 12 a přilehlá k pravé boční vertikální izolační stěně 12, přičemž boční vertikální plochá kovová deska 17b je nesena pravým vertikálním izolačním nosníkem 19.
Uvnitř krytu 4 je dále uspořádáno druhé elektrické přívodní vedení 22, které zahrnuje spodní horizontální plochou podlouhlou kovovou desku 25, která je částečně přilehlá ke spodní horizontální izolační stěně 10, a boční vertikální plochou kovovou desku 27, která je kolmá ke spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desce 25 a celistvá se spodní horizontální plochou podlouhlou kovovou deskou 25, přičemž boční vertikální plochá kovová deska 27 je uspořádána mezi pravým vertikálním izolačním nosníkem 19 a pravou boční vertikální izolační stěnou 12.
Druhé elektrické přívodní vedení 22 dále zahrnuje vrchní horizontální plochou kovovou desku 29 kolmou k boční vertikální ploché kovové desce 27 a celistvou s boční vertikální plochou kovovou deskou 27, přičemž vrchní horizontální plochá kovová deska 29 je zapouzdřena uvnitř vrchní horizontální izolační stěny 15 a probíhá přes celou šířku vrchní horizontální izolační stěny 15.
Obr. 1 znázorňuje z prvního elektrického přívodního vedení 17 a druhého elektrického přívodního vedení 22 pouze vrchní horizontální plochou podlouhlou kovovou desku 17a resp. spodní horizontální plochou podlouhlou kovovou desku 25, přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska 17a a spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska 25 jsou vzájemně paralelní, vzájemně přilehlé a probíhají podél osy 8 resp. celého přívodního vedení 1.
Jak je to zřetelné na obr. 1 a obr. 3, přívodní vedení 1 zejména zahrnuje množinu rozváděčových obdélníkových kovových desek 34 nesených vrchní horizontální izolační stěnou 15
-5CZ 288748 B6 a uspořádaných vně izolačního krytu 4. Každá rozváděčová obdélníková kovová deska 34 je přilehlá k vrchní horizontální izolační stěně 15 a probíhá podél celé šířky vrchní horizontální izolační stěny 15. přičemž koncové části každé rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 jsou podepřeny boční hranou 1 la a boční hranou 12a levé boční vertikální izolační stěny 11 resp. pravé boční vertikální izolační stěny 12. Přívodní vedení 1 dále zahrnuje množinu izolačních členů 37 (Obr. 1) uspořádaných na vrchní horizontální izolační stěně 15, vně krytu 4 a mezi jednotlivými rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34- Každý izolační člen 37 je zejména umístěn mezi dvě elektricky oddělené sousední rozváděčové obdélníkové kovové desky 34. Kromě toho každá rozváděčová obdélníková kovová deska 34 je v elektrickém kontaktu s příslušným elektrickým rozváděčem 40, umístěným uvnitř podélné dutiny 6, skrze vodivý segment 42 uspořádaný mezi každou rozváděčovou obdélníkovou kovovou deskou 34 a příslušným elektrickým rozváděčem 40.
Elektrický rozváděč 40 je tvořen kovovou stěnou ve tvaru písmene C, která zahrnuje spodní horizontální plochou kovovou desku 45 nesenou spodní horizontální izolační stěnou JO, a boční vertikální plochou kovovou desku 46 kolmou ke spodní horizontální ploché kovové desce 45, celistvou se spodní horizontální plochou kovovou deskou 45 a uspořádanou mezi levou boční vertikální izolační stěnou 11 a levým vertikálním izolačním nosníkem 48. Elektrický rozvaděč 40 dále zahrnuje vrchní horizontální plochou kovovou desku 50 kolmou k boční vertikální ploché kovové desce 46, celistvou s boční vertikální plochou kovovou deskou 46, paralelní s vrchní horizontální izolační stěnou 15 a přilehlou k vrchní horizontální izolační stěně 15.
Je tudíž zřejmé, že vrchní horizontální plochá kovová deska 50 a spodní horizontální plochá kovová deska 45 jsou uspořádány na protějších stranách podél dutiny 6 tak, že jsou vzájemně paralelní a protilehlé. Vrchní horizontální plochá kovová deska 50 a spodní horizontální plochá kovová deska 45 elektrického rozváděče 40 probíhají podél osy 8, tj. podél celé délky přívodního vedení 1, čímž definují první sběrný kontakt a druhý sběrný kontakt, jejichž funkce bude popsána v některé níže uvedené části textu této přihlášky vynálezu.
Spodní horizontální plochá kovová deska 45 (druhý sběrný kontakt) a spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska 25 druhého elektrického přívodního vedení 22 leží v jedné rovině. Spodní horizontální plochá kovová deska 45 a spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska 25 jsou elektricky izolovány, přičemž spodní horizontální plochá kovová deska 45 má hranu 45b a spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska 25 má hranu 25b, přičemž hrana 45b a hrana 25b jsou paralelní a přivrácené jedna k druhé. Hrana 45b a hrana 25b jsou stejně odsazeny (o vzdálenost rovnou h/2) od roviny P symetrie podélné dutiny 4, která je kolmá kjak spodní horizontální izolační stěně 10 tak i vrchní horizontální izolační stěně j_5.
Vrchní horizontální plochá kovová deska 50 první sběrný kontakt a vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska 17a prvního elektrického přívodního vedení 17 probíhají v jedné rovině. Vrchní horizontální plochá kovová deska 50 a vrchní horizontální plochá kovová deska 17a jsou elektricky izolovány jejich vzájemným prostorovým oddělením, přičemž vrchní horizontální plochá kovová deska 50 má hranu 50b a vrchní horizontální plochá kovová deska 17a má hranu 17‘, přičemž hrana 50b a hrana 17‘ jsou paralelní a protilehlé jedna k druhé. Hrana 50b a hrana 17‘ jsou stejně vzdálené (o vzdálenost rovnou d/2) od roviny P symetrie izolačního krytu 4.
Elektrický rozváděč 40 dále zahrnuje vodivý pás 60 uspořádaný uvnitř dutiny 6 a probíhající podél celé délky přívodního vedení L V klidové poloze je vodivý pás 60 kolmý k rovině P symetrie a symetrický podle roviny P symetrie. Protější koncové části (nejsou zobrazeny) vodivého pásu 60 jsou neseny článkovitými zařízeními (nejsou zobrazeny) uspořádanými na koncích přívodního vedení L
Vodivý pás 60 zahrnuje střední izolační pružnou vrstvu 63 nesoucí vodivé vrstvy ležící na opačných stranách střední izolační pružné vrstvy 63. Střední izolační pružná vrstva 63 zejména nese vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu 65 celistvou se střední izolační pružnou
-6CZ 288748 B6 vrstvou 63. Vrchní ferromagnetická pružná vrstva 65 je přivrácená k vrchní horizontální izolační stěně 15 a má šířku L, která je větší než vzdálenost d mezi hranou 50b a hranou J7‘.
Vodivý pás 60 dále zahrnuje spodní kovovou pružnou vrstvu 67 přivrácenou ke spodní 5 horizontální izolační stěně 10 a celistvou se střední izolační pružnou vrstvou 63.
Šířka L spodní kovové pružné vrstvy 67 je větší než vzdálenost h mezi hranou 45b a hranou 25b.
Při praktické aplikaci přívodní vedení 1 může probíhat mezi kolejemi (nejsou zobrazeny) io železniční tratě (není zobrazena), přičemž izolační kryt 4 je zapuštěn do loživa (není zobrazeno).
V této aplikaci rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 leží v horizontální rovině shodné s rovinou kolejí. Kromě toho, druhé elektrické přívodní vedení 22 je výhodně připojeno k zemnímu potenciálu, zatímco první elektrické přívodní vedení 17 je připojeno ke kladnému napájecímu potenciálu.
Elektrické vedení 1 je určeno pro napájení elektrického vozidla, např. železničního vozidla 80 (schématicky zobrazeného na obr. 2), které se pohybuje po železniční trati (není zobrazena).
Centrální část elektrického vozidla 80 je vy mezena podlahou 82 přivrácenou k rozváděčovým obdélníkovým kovovým deskám 34 a paralelní s rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34. Elektrické vozidlo 80 dále zahrnuje dvojici elektromagnetů 84 pro generování magnetického pole působícího ve směru od podlahy 82 k izolačnímu kiytu 4, přičemž tyto elektromagnety jsou uspořádány uvnitř elektrického vozidla 80.
V případě, že elektrické vozidlo 80 není v záběru s přívodním vedením 1, potom se vodivý pás 60 nachází v klidové poloze (viz. obr. 3), ve které není deformován a je paralelní se spodní horizontální izolační stěnou 10. V klidové poloze vodivého pásu 60 je spodní kovová pružná vrstva 67 paralelní se spodní horizontální izolační stěnou 10 a spočívá podél celé délky přívodního vedení 1 na jak spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desce 25 druhého 30 elektrického přívodního vedení 22 tak i na spodních horizontálních plochých kovových deskách 45 elektrických rozváděčů 40. V důsledku toho mezi spodními horizontálními plochými kovovými deskami 45 a spodní horizontální podlouhlou plochou kovovou deskou 25 je vytvořeno elektrické spodní, a tudíž elektrické spojení mezi všemi rozváděči 40 (rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34) a druhým přívodním elektrickým vedením 22.
Tímto způsobem jsou v klidové poloze vodivého pásu 60, všechny rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 spojeny se zemním potenciálem. Přívodní vedení 1 je tudíž dostatečně izolováno, poněvadž všechny jeho vnitřní části (rozváděčové obdélníkové kovové desky 34) jsou spojeny se zemním potenciálem a živé části (první elektrické přívodní vedení 17) jsou kryty 40 uvnitř izolačního krytu 4. V klidové poloze vodivého pásu 60 je první elektrické přívodní vedení 17 s kladným potenciálem dostatečně izolované od všech ostatních kovových částí přívodního vedení 1, zejména od vrchních horizontálních plochých kovových desek 50 (prvních sběrných kontaktů).
Aktivací elektromagnetů 84 se elektrické vozidlo uvede do interakce s přívodním vedením 1, načež se v důsledku vzájemné interakce mezi magnetickým polem generovaným elektromagnety 84 a vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvou 65 generují magnetické síly. Působením magnetických sil se vodivý pás 60 přitáhne nahoru směrem k elektromagnetům 84, což způsobí jeho deformaci. Jak je to zřetelné z obr. 1, 2 a 5, přitažený úsek 60a vodivého pásu 60, na který působí magnetické síly se přitáhne směrem nahoru, čímž se zdeformuje do tvaru oblouku vydutého směrem k vrchní horizontální stěně 15. Přitažený úsek 60a vodivého pásu 60, kteiý se nachází pod elektromagnety 84, je paralelní s vrchní horizontální izolační stěnou 15 a přilehlý k vrchní horizontální izolační stěně 15 (obr. 2 a 5), přičemž vrchní ferromagnetická pružná vrstva 65 je v kontaktu svrchní horizontální plochou kovovou deskou 17a prvního elektrického přívodního vedení 17 a alespoň s jednou vrchní horizontální plochou deskou 50 (prvním sběrným
-7CZ 288748 B6 kontaktem). V důsledku toho je skrze vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu 65 vytvořeno elektrické spojení mezi prvním elektrickým přívodním vedením 17 a alespoň jednou vrchní horizontální plochou kovovou deskou 50 (prvním sběrným kontaktem), a tudíž mezi prvním elektrickým přívodním vedením 17 a alespoň jednou rozváděčovou obdélníkovou kovovou 5 deskou 34. V příkladném provedení vynálezu zobrazeném na obr. 1 a 2 je tvar a uspořádání elektromagnetů 84 takové, že vrchní ferromagnetická pružná vrstva 65 je v kontaktu s vrchními horizontálními plochými kovovými deskami 50 sousedních elektrických rozváděčů 40. Tímto způsobem jsou dvě sousední rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 spojeny s prvním elektrickým přívodním vedením 17 s kladným potenciálem, čímž se uvedou pod napětí, io Elektrické vozidlo 80 zahrnuje alespoň první sběrač 87 (obr. 2) uspořádaný pod podlahou 82 v blízkosti elektromagnetů 84 a určený pro elektrické spojení elektrického pohonu elektrického vozidla 84 s rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34 uvedenými pod napětí a přivedení kladného elektrického potenciálu na svorky tohoto pohonu k uvedení pohybu elektrického vozidla 80 do pohybu.
Šikmé úseky 601 vodivého pásu 60 sousedící s přitaženým úsekem 60a probíhají v důsledku zemské přitažlivostí směrem dolů ke spodní horizontální izolační stěně 10. Šikmé úseky 601 jsou odsazeny od vrchních horizontálních plochých kovových desek 50 (prvních sběrných kontakt) a od spodních horizontálních plochých kovových desek 45, jak je to zřejmé z obr. 4. Šikmé úseky 20 jsou rovněž odsazeny od prvního elektrického přívodního vedení 17 a druhého elektrického přívodního vedení 22, jak je to zřejmé z obr. 4. V důsledku toho elektrické rozváděče 40 sousedící selektrickými rozváděči 40 uvedenými pod napětí, nejsou spojeny sani prvním elektrickým přívodním vedením 17 ani druhým elektrickým přívodním vedením 22, přičemž rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 sousedící s rozváděčovými obdélníkovými kovovými 25 deskami 34 uvedenými pod napětí přijmou nevyjádřený elektrický potenciál.
Šikmé části 601 končí tam, kde vodivý pás 60 přechází do polohy, ve které spočívá na spodní horizontální ploché kovové desce 25 druhého elektrického přívodního vedení 22 a na spodních horizontálních plochých kovových deskách 45 (druhých sběrných kontaktech) elektrických 30 rozváděčů 40. Tímto způsobem jsou všechny rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 přívodního vedení 1, které nejsou uvedeny pod napětí a nemají nevyjádřený potenciál, spojeny s druhým elektrickým přívodním vedením 22.
Elektrické vozidlo 80 je dále opatřeno alespoň druhým sběračem 88 (obr. 2) uspořádaným 35 pod podlahou 82 za/před elektromagnety 84. uvažováno ve směru postupu elektrického vozidla.
Druhý sběrač 88 je ve styku s rozváděčovou obdélníkovou kovovou deskou 34 spojenou s druhým elektrickým přívodním vedením 22. přičemž přivádí záporný elektrický potenciál na svorky elektrického pohonu vozidla 80 k uvedení elektrického vozidla 80 do pohybu.
Během pohybu elektrického vozidla 80 jsou po sobě jdoucí úseky vodivého pásu 60 postupně deformovány, přičemž přitažený úsek 60a postupuje podél přívodního vedení 1 a sleduje pohyb elektrického vozidla, v důsledku čehož se obloukovitě tvarovaný úsek vodivého pásu 60 pohybuje ve formě vlny podél přívodního vedení J od jednoho jeho konce ke druhému.
Z výše uvedeného textu této přihlášky vynálezu jsou zřejmé výhody vynálezu, které spočívají v tom, že v případě, že elektrické vozidlo 80 není v interakci s přívodním vedením 1, jsou všechny vnější vodivé části (rozváděčové obdélníkové kovové desky 34) přívodního vedení 1 spojeny s druhým elektrickým přívodním vedením 22 obvykle se zemním potenciálem. Rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 jsou spojeny s prvním elektrickým přívodním 50 vedením 17, např. s kladným napájecím potenciálem pouze v případě, že elektrické vozidlo 80 je v interakci s přívodním vedením 1, přičemž se rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 uvedené pod napětí nalézají pod elektrickým vozidlem, čímž nejsou přístupné. Kontakt vytvořený vodivým pásem 60 mezi prvním elektrickým přívodním vedením 17 a příslušnými rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34 je tvořen valivým kontaktem 55 s nekonečným poloměrem a kontaktem, u kterého nedochází k výbojům, poněvadž se tento
-8CZ 288748 B6 kontakt pohybuje podél přívodního vedení 1 bez přerušení kontinuity samotného kontaktu, a k jehož aktivaci dochází vždy před aktivací kontaktu mezi rozváděčovou obdélníkovou kovovou deskou 34 a prvním sběračem 87. poněvadž první sběrač 87 je umístěn mezi elektromagnety 84, zatímco k jehož deaktivaci dochází vždy se zpožděním za deaktivací kontaktu mezi rozváděčovou obdélníkovou kovovou deskou 34 a prvním sběračem 87.
Přívodní vedení 1 se proto vyznačuje vysokým stupněm vlastní bezpečnosti (poněvadž žádné části tohoto vedení nejsou nepřetržitě pod napětím), přičemž toto vedení může být umístěno dokonce i v místech, která nejsou přístupná jak pro cestující, tak i pro zaměstnance drah. Např. přívodní vedení 1 může být výhodně uspořádáno na povrchu kolejí podzemní dráhy, čímž může být povrch kolejí použit v případě nehody jako ústupová cesta, aniž by bylo nutné přerušit dodávku elektrické energie do přívodního vedení L
Kromě toho z estetického hlediska je přívodní vedení 1 sotva viditelné pouhým okem a může snadno splynout s okolními urbanistickými strukturami.
První sběrač 87 a druhý sběrač 88 mohou být snadno a rychle spojeny s příslušnými rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34 a odpojeny od příslušných rozváděčových obdélníkových desek 34.
Mimoto přívodní vedení 1 zahrnuje velmi jednoduchou a spolehlivou elektromechanickou strukturu, která nevyžaduje komplikované řídicí obvody a je jednoduchá pro sestavení a hospodárná pro údržbu.
Hlavní rozdíl přívodního vedení 1 podle vynálezu oproti dosud známým izolovaným vedením spočívá v tom, že u dosud známých izolovaných vedeních je každému vodivému členu nebo skupině vodivých členů nezávisle dodávána elektrická energie, a to bez ohledu na stav ostatních vodivých členů vedení.
Naopak u vedení 1, když je vodivý pás 60 magnetickou silou přitažen do horní polohy, potom je v této poloze udržován jednoduchým způsobem, který nezahrnuje žádné další procesní stupně pro zajištění synchronní dodávky energie do rozváděčových obdélníkových desek 34, v důsledku čehož jsou eliminovány problémy s rychlostí a časováním dodávky elektrické energie. Kromě toho je dodávka elektrické energie nezávislá na počtu rozváděčových obdélníkových desek 34, které mohou mít velmi malé rozměry, je-li to žádoucí, za účelem omezení rozměrů povrchových částí pod napětím na minimum.
Je nutné rovněž poznamenat, že během pohybu elektrického vozidla 80 (obr. 2) přední konec 87a (uvažováno ve směru pohybu vozidla 80) prvního sběrače 87 přichází do kontaktu s jednou rozváděčovou obdélníkovou kovovou deskou 34 již uvedenou pod napětí, přičemž, poněvadž první sběrač 87 přichází do tohoto kontaktu postupně, nedochází k žádnému jiskření, čímž se zamezí opotřebování prvního sběrače 87.
Konečně, přívodním vedením 1 neteče žádný proud v případě, že elektrické vozidlo 80 není v interakci s přívodním vedením L
Na obr. 6, 7 a 8 je zobrazeno první alternativní provedení přívodního vedení 1 z obr. 1, přičemž toto alternativní přívodní vedení je realizováno prvním alternativním přívodním vedením la. V následujícím popise prvního alternativního přívodního vedení la jsou části, které jsou stejné s částmi přívodního vedení 1, označeny stejnými vztahovými značkami, zatímco, části, které jsou buď nové, nebo mají rozdílnou strukturu, jsou označeny odlišnými vztahovými značkami.
První alternativní přívodní vedení la zahrnuje množinu alternativních rozváděčových obdélníkových desek 34a. z nichž každá probíhá pouze podél postranních částí vrchní horizontální izolační stěny 15. a tudíž má menší šířku než rozváděčová obdélníková kovová
-9CZ 288748 B6 deska 34. Alternativní rozváděčová obdélníková kovová deska 34a je nesena boční hranou 11a a částí vrchní horizontální izolační stěny 15, přičemž má koncové hrany 90 odsazené od roviny symetrie o vzdálenost 1. Alternativní rozváděčová obdélníková kovová deska 34a je připojena k elektrickému rozváděči 40, jehož struktura je identická se strukturou dříve uvedeného rozváděče. Alternativní první přívodní vedení la dále zahrnuje vnější přívodní vedení tvořené vnější horizontální kovovou deskou 91, která je nesena vrchní horizontální stěnou 15 a umístěna vně izolačního krytu 4. Vnější horizontální kovová deska 91 je zejména nesena laterální hranou 1 lb pravé boční vertikální izolační stěny 12 a částí vrchní horizontální izolační stěny 15, přičemž vnější horizontální kovová deska 91 má koncovou hranu 92, která je paralelní s koncovými hranami 90 alternativních rozváděčových obdélníkových kovových desek 34a a je odsazena od roviny P symetrie o vzdálenost 1. Vnější horizontální kovová deska 91 je tudíž symetrická s protějšími alternativními rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami 34a podle roviny P symetrie a je od alternativních rozváděčových obdélníkových kovových desek 34a elektricky oddělena. Vnější horizontální kovová deska 91 je dále spojena s druhým elektrickým přívodním vedením 22 skrze spojovací kovový segment 93, který vybíhá z vnější horizontální kovové desky 91 skrze vrchní horizontální izolační stěnu 15 k vrchní horizontální ploché kovové desce 29. Tímto způsobem je vnější horizontální kovová deska 91 stále spojena s druhým elektrickým přívodním vedením 22, a to bez ohledu na poloze vodivého pásu 60. Provoz prvního alternativního přívodního vedení la je stejný s výše popsaným provozem přívodního vedení 1, a proto nemusí být podrobně popsán. Ve skutečnosti jsou alternativní rozváděčové obdélníkové kovové desky 34a spojeny s prvním elektrickým přívodním vedením 17 nebo druhým elektrickým přívodním vedením 22 stejným způsobem jako již popsané rozváděčové obdélníkové desky 34, avšak hlavní rozdíl, pokud jde o vedení la, spočívá v přítomnosti vnějších horizontálních kovových desek 91, které mají vždy totožný potenciál jako druhé elektrické přívodní vedení 22 (zemní potenciál). Elektrické vozidlo (není zobrazeno), které používá toto vedení, může být opatřeno sběračem (není zobrazen), který vykonává kluzný pohyb po vnějších horizontálních kovových deskách 91 za účelem provedení zpětné dodávky elektrické energie do elektrického vozidla.
Obr. 9 a 10 zobrazuje druhé alternativní provedení výše popsaného přívodního vedení 1, přičemž toto druhé alternativní provedení je realizováno druhým alternativním přívodním vedením lb. Toto druhé alternativní přívodní vedení lb představuje příklad třífázového uspořádání přívodního vedení. Druhé alternativní přívodní vedení lb zahrnuje podlouhlý izolační kryt 94 (obr. 10), který ve své vnitřní části definuje podélnou dutinu 95 ve tvaru hranolu a který zahrnuje levou boční vertikální izolační stěnu 96, pravou boční vertikální izolační stěnu 97, spodní horizontální izolační stěnu 98 a vrchní horizontální izolační stěnu 99, přičemž levá boční vertikální izolační stěna 96 a pravá boční vertikální izolační stěna 97 jsou protilehlé a paralelní, přičemž spodní horizontální izolační stěna 98 a vrchní horizontální izolační stěna 99 jsou protilehlé a paralelní. Izolační kryt 94 je zapuštěn do země, přičemž vrchní horizontální izolační stěna 99 je vyrovnána s vozovou nebo povrchem železniční trati 100.
Druhé alternativní přívodní vedení lb zahrnuje množinu obdélníkových kovových desek 107 nesených vrchními horizontálními izolačními stěnami 99. Druhé alternativní přívodní vedení lb zejména zahrnuje první množinu prvních dílčích obdélníkových kovových desek 107a probíhajících v prvém směru a, druhou množinu druhých dílčích obdélníkových kovových desek 107b probíhajících ve směru b paralelním se směrem a, a třetí množinu třetích dílčích obdélníkových kovových desek 107c probíhajících ve směru c paralelním se směrem b.
Za účelem zjednodušení jsou v následujícím popise činěny odkazy pouze na obdélníkové kovové desky 107, poněvadž jak struktura prvních dílčích obdélníkových desek 107a. druhých dílčích obdélníkových desek 107b a třetích dílčích obdélníkových desek 107c. tak i částí druhého alternativního přívodního vedení lb, které jsou s těmito deskami ve funkčním vztahuje stejná se strukturou obdélníkových kovových desek 107.
-10CZ 288748 B6
Vnější povrch 110 (obr. 9) obdélníkových kovových desek 107 je obrácen směrem ven z izolačního krytu 94 a vnitřní povrch 111 obdélníkových kovových desek 107 směřuje dovnitř podélné dutiny 95 a je protilehlý k pásovému přívodnímu vedení 112 probíhajícímu vnitřní částí podélné dutiny 95 ve směru paralelním se směry a, b a c.
Pásové přívodní vedení 112 zejména zahrnuje střední pružnou izolační vrstvu 114, která nese spodní pružnou vodivou vrstvu 115 a vrchní pružnou vodivou vrstvu 116, které jsou uspořádány na protějších stranách střední pružné izolační vrstvy 114, přičemž spodní pružná vodivá vrstva
115 je přivrácena ke spodní horizontální izolační stěně 98 a vrchní pružná ferromagnetická vrstva
116 je přivrácena k vrchní horizontální izolační stěně 99. Spodní pružná vodivá vrstva 115 je vyrobena z elektricky vodivého materiálu, zatímco vrchní pružná ferromagnetická vrstva 116 je vyrobena z elektricky vodivého materiálu a alespoň částečně z feromagnetického materiálu. Vrchní pružná ferromagnetická vrstva 116 je výhodně tvořena jednou jedinou vrstvou z feromagnetického vodivého materiálu nebo zahrnuje dvě na sebe položené dílčí vrstvy (nejsou z důvodu lepší přehlednosti zobrazení uvedeného přívodního vedení znázorněny), přičemž první dílčí vrstva, která je přivrácená ke střední pružné izolační vrstvě 114 je vyrobena z feromagnetického materiálu a druhá dílčí vrstva, která je odvrácena od střední pružné izolační vrstvy 114. je vyrobena z neferomagnetického elektricky vodivého materiálu.
Pásové přívodní vedení 112 probíhá paralelně se směrem, ve kterém probíhají obdélníkové kovové desky 107, a v klidové poloze je neseno spodní horizontální izolační stěnou 98. Pásové přívodní vedení 112 má koncové části (nejsou zobrazeny) spojené s článkovitými členy (nejsou zobrazeny) nesenými protilehlými koncovými částmi (nejsou zobrazeny) druhého alternativního přívodního vedení lb. Pásové přívodní vedení 112 může být deformováno přitažením jednoho úseku pásového přívodního vedení 112 k vrchní horizontální izolační stěně 99.
Vrchní pružná ferromagnetická vrstva 116 je spojena se zdrojem stejnosměrného nebo střídavého napětí za účelem dodávky elektrické energie pro elektrické vozidlo 122 (částečně zobrazeno) pohybující se podél povrchu 100 železniční trati.
Vrchní pružné ferromagnetické vrstvy 116 třech pásových přívodních vedení 112 probíhajících ve směrech a, b, a c jsou spojeny se třemi příslušnými výstupy třífázového zdroje (není zobrazen) za účelem dodávky elektrické energie pro elektrické vozidlo 122.
Elektrické vozidlo 122 dále zahrnuje střední část 124 vymezenou spodní stěnou přivrácenou k vrchní horizontální izolační stěně 99 a uspořádanou v poloze, ve které je přivrácená k obdélníkovým kovovým deskám 107 a paralelní s obdélníkovými kovovými deskami 107. Elektrické vozidlo 122 rovněž zahrnuje ve své vnitřní části tři dvojíce elektromagnetů 127 (nebo permanentních magnetů) pro generování magnetických polí působících směrem k izolačnímu krytu 94. Každá dvojice elektromagnetů 127 je ve vzájemné interakci s příslušným pásovým přívodním vedením 112 probíhajícím v jednom ze směrů a, b, a c.
V konkrétní aplikaci druhého alternativního přívodního vedení lb, když elektrické vozidlo 122 není v interakci s druhým alternativním přívodním vedením lb, potom se pásové přívodní vedení 112 nachází v klidové poloze, přičemž spodní pružná vodivá vrstva 115 není deformována a je paralelní se spodní horizontální izolační stěnou 98. V důsledku toho v klidové poloze pásového přívodního vedení 112 je mezi zpětným vedením 140 (obr. 10) neseným spodní horizontální izolační stěnou 98 a kontaktním členem 142, který je elektricky ve spojení s příslušnou obdélníkovou kovovou deskou 107. vytvořen skrze spodní pružnou vodivou vrstvu 115 elektrický můstkový kontakt. Tímto způsobem, stejně jako tomu bylo u přívodního vedení 1, v případě, že se druhé alternativní přívodní vedení lb nachází v klidové poloze, obdélníkové kovové desky 107 jsou elektricky spojeny se zpětným vedením 140 (zemním potenciálem). Kromě toho v této klidové poloze je vrchní pružná ferromagnetická vrstva 116 fyzicky oddělena od obdélníkových kovových desek 107, které takto nejsou uvedeny pod napětí. V případě, že elektrické vozidlo 122 je v interakci s druhým alternativním přívodním vedením lb
-11CZ 288748 B6 a elektromagnety 127 jsou aktivovány, potom je generována magnetická přitažlivá síla způsobená interakcí mezi magnetickým polem vytvořeným elektromagnety 127 a ferromagnetickým materiálem vrchní pružné ferromagnetické vrstvy 116. V důsledku toho je určitý úsek pásového přívodního vedení 112 ze spodní horizontální izolační stěny 98 přitažen směrem nahoru k vrchní horizontální izolační stěně 99, čímž se pásové přívodní vedení 112 v rozsahu uvedeného úseku vyklene do oblouku. Jak je to zřejmé z obr. 9, přitažený úsek pásového přívodního vedení 112. který se nachází pod elektromagnety 127, je paralelní s vrchní horizontální stěnou 99 a přilehlý k vrchní horizontální stěně 99, přičemž vrchní pružná ferromagnetická vrstva 116 je v kontaktu s vnitřním povrchem 111 jedné obdélníkové kovové desky 107 nebo více obdélníkových kovových desek 107.
V důsledku toho mezi vrchní pružnou ferromagnetickou vrstvou 116 a alespoň jednou obdélníkovou kovovou deskou 107 se vytvoří elektrické spojení, a proto obdélníková kovová deska 107 se uvede pod napětí. Sběrač 132 mezi elektromagnety 127 spočívá na vnějším povrchu 110 obdélníkové kovové desky 107 uvedené pod napětí za účelem připojení elektrického pohonu elektrického vozidla 122 k jedné fázi druhého alternativního přívodního vedení.
Během pohybu elektrického vozidla 122 se vyklenutá část pásového přívodního vedení 112 pohybuje podél druhého alternativního přívodního vedení lb, přičemž tak sleduje pohyb elektrického vozidla 122 podél povrchu 100 železniční trati. Tímto způsobem se úsek vodivé vrchní pružné ferromagnetické vrstvy 116 deformovaný do oblouku pohybuje podél druhého alternativního vedení lb, přičemž se šíří jako vlna z jednoho konce druhého alternativního vedení lb ke druhému konci podobně jako v případě již popsaného přívodního vedení L
Druhé alternativní vedení lb je zjednodušenou variantou přívodního vedení 1, poněvadž v případě druhého alternativního vedení lb jsou obdélníkové kovové desky 107 skrze vrchní pružnou ferromagnetickou vrstvu 116 tvořící jak elektrické přívodní vedení, tak i spínací kontaktní člen přímo připojeny na zdroj napětí. Naproti tomu v případě přívodního vedení 1 jsou rozváděčové obdélníkové kovové desky 34 skrze vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu 65, která je v kontaktu s prvním elektrickým přívodním vedením 17 a vrchní horizontální plochou kovovou deskou 50, nepřímo připojeny ke zdroji napětí, a tudíž v případě přívodního vedení 1 vodivý pás působí pouze jako spínací kontaktní člen, poněvadž první elektrické přívodní vedení 17 je odděleno od vodivého pásu 60.
Alternativně může třífázové vedení rovněž zahrnovat tři vzájemně oddělené podélné duté kryty, z nichž každý nese množinu desek (podobných obdélníkovým kovovým deskám 107) a ve vnitřní části každého krytu je uspořádáno pásové přívodní vedení podobné pásovému přívodnímu vedení 112. Třífázové vedení může dále zahrnovat jediný izolační pás (není zobrazen) zahrnující ferromagnetické členy a současně nesoucí tři vedení, přičemž každé z těchto vedení nese příslušnou fázi.

Claims (18)

1. Přívodní vedení elektrické energie pro elektrické vozidlo, vyznačené tím, že zahrnuje množinu vodivých členů vzájemně elektricky oddělených a uspořádaných ve směru pohybu elektrického vozidla (80, 122), dutý nosný prostředek pro nesení vodivých členů, alespoň jedno vodivé vedení nesené uvnitř dutého nosného prostředku a připojené k jedné polaritě zdroje elektrické energie, a alespoň jeden pásový člen, nesený uvnitř dutého nosného prostředku, probíhající ve směru pohybu elektrického vozidla (80, 122) podél celé délky přívodního vedení, pružně deformovatelný a obsahující alespoň jednu vrstvu z ferromagnetického materiálu pro přitažení alespoň jednoho úseku pásového členu, magnetickým polem generovaným budicím
-12CZ 288748 B6 prostředkem neseným elektrickým vozidlem (80, 122), do kontaktní polohy, ve které je vodivé vedení elektricky spojeno s alespoň jedním vodivým členem.
2. Přívodní vedení podle nároku 1,vyznačené tím, že dutý nosný prostředek je tvořen izolačním krytem (4, 94), který obklopuje podélnou dutinu (6, 95) probíhající ve směru pohybu elektrického vozidla (80,122), přičemž podélnou dutinou (6,95) probíhá pásový člen.
3. Přívodní vedení podle nároku 2, vyznačené tím, že vodivé členy jsou tvořeny rozváděčovými obdélníkovými kovovými deskami (34) vzájemně elektricky oddělenými a nesenými izolačním krytem (4,94).
4. Přívodní vedení podle nároku 1,vyznačené tím, že každý vodivý člen je elektrickým vodičem spojen s prvním sběrným kontaktem a druhým sběrným kontaktem, přičemž jak první sběrný kontakt tak i druhý sběrný kontakt je uspořádán uvnitř podélné dutiny (6), přičemž přívodní vedení zahrnuje dvě vodivá vedení probíhající podélnou dutinou (6) a tvořená prvním elektrickým přívodním vedením (17) a druhým elektrickým přívodním vedením (22), přičemž druhé elektrické přívodní vedení (22) je v elektrickém styku s druhými sběrnými kontakty skrze úsek pásového členu, který se nachází v klidové poloze, ve které není elasticky deformován a spočívá na druhých sběrných kontaktech, přičemž první elektrické přívodní vedení (17) je v elektrickém styku s prvními sběrnými kontakty skrze úsek pásového členu, který se nachází v kontaktní poloze.
5. Přívodní vedení podle nároku 4, vyznačené tím, že první sběrné kontakty jsou tvořeny vrchními horizontálními plochými deskami (50) a druhé sběmé kontakty jsou tvořeny spodními horizontálními plochými kovovými deskami (45) protilehlými k vrchním horizontálním plochým kovovým deskám (50), přičemž první elektrické přívodní vedení (17) je tvořeno vrchní horizontální plochou podlouhlou kovovou deskou (17a) a druhé elektrické přívodní vedení (22) je tvořeno spodní horizontální plochou podlouhlou kovovou deskou (25), přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska (17a) a spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska (25) jsou vzájemně protilehlé a probíhají podélnou dutinou (6) podél celé délky přívodního vedení, přičemž pásový člen je tvořen vodivým pásem (60) zahrnujícím střední izolační pružnou vrstvu (63), vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu (65) nesenou vrchní stranou střední izolační pružné vrstvy (63) a přivrácenou k vrchním horizontálním plochým kovovým deskám (50) a k vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desce (17a), a spodní kovovou pružnou vrstvu (67) nesenou na spodní straně střední izolační pružné vrstvy (63) a přivrácenou ke spodním horizontálním plochým kovovým deskám (45) a ke spodní horizontální ploché kovové desce (25), přičemž spodní horizontální plochá kovová deska (25) druhého elektrického přívodního vedení (22) je elektricky spojena se spodními horizontálními plochými kovovými deskami (45) druhých sběrných kontaktů skrze spodní kovovou pružnou vrstvu (67) v úseku vodivého pásu (60), který se nachází v klidové poloze, přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska (17a) prvního elektrického přívodního vedení (17) je elektricky spojena svrchními horizontálními plochými kovovými deskami (50) prvních sběrných kontaktů skrze vrchní ferromagnetickou pružnou vrstvu (65) v úseku vodivého pásu (60), který se nachází v kontaktní poloze.
6. Přívodní vedení podle nároku 5, vyznačené tím, že každá vrchní horizontální plochá kovová deska (50) má hranu (50b) a kontaktní oblast přilehlou k hraně (50b), přičemž vrchní horizontální plochá podlouhlá kovová deska (17a) má hranu (17‘) protilehlou k hraně (50b) a odsazenou od hrany (50b) a kontaktní oblast přilehlou k hraně (17‘), přičemž kontaktní oblasti každé vrchní horizontální ploché kovové desky (50) a vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desky (17a) leží v jedné rovině, přičemž vrchní ferromagnetická pružná vrstva (65) má šířku (L) větší než je vzdálenost (d) mezi hranou (50b) a hranou (17‘), přičemž vrchní ferromagnetická pružná vrstva (65) v úseku vodivého pásu (60), který se nachází v kontaktní poloze, dosedá na kontaktní oblasti alespoň jedné vrchní horizontální ploché kovové desky (50) a vrchní horizontální ploché podlouhlé kovové desky (17a).
-13CZ 288748 B6
7. Přívodní vedení podle nároku 5, vyznačené tím, že spodní horizontální plochá podlouhlá kovová deska (25) má hranu (25b) a kontaktní oblast přilehlou k hraně (25b), přičemž každá spodní horizontální plochá kovová deska (45) má hranu (45b) protilehlou k hraně (25b) a odsazenou od hrany (25b) a kontaktní oblast přilehlou k hraně (45b), přičemž kontaktní oblasti spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desky (25) a každé spodní horizontální ploché kovové desky (45) leží v jedné rovině, přičemž spodní kovová pružná vrstva (67) má šířku (L), která je větší než vzdálenost (h) mezi hranou (25b) a hranou (45b), přičemž spodní kovová pružná vrstva (67) v úseku vodivého pásu (60), který se nachází v klidové poloze, dosedá na kontaktní oblasti spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desky (25) a alespoň jedné spodní horizontální ploché podlouhlé kovové desky (45).
8. Přívodní vedení podle nároků 4a 5, vyznačené tím, že druhé elektrické přívodní vedení (22) má průřez v podstatě ve tvaru písmene C a obklopuje první elektrické přívodní vedení (17).
9. Přívodní vedení podle nároku 1,vyznačené tím, že pásový člen je tvořen pásovým přívodním vedením (112) zahrnující alespoň vrchní pružnou ferromagnetickou vrstvu (116).
10. Přívodní vedení podle nároku 1, vyznačené tím, že vodivé členy jsou tvořeny obdélníkovými kovovými deskami (107) nesenými vrchní horizontální izolační stěnou (99) izolačního kiytu (94), přičemž každá obdélníková kovová deska (107) má vnější povrch (110) orientovaný vně izolačního krytu (94) a vnitřní povrch (111) orientovaný dovnitř izolačního krytu (94) a přivrácený k pásovému přívodnímu vedení (112), pro vytvoření elektrického styku vrchní pružné ferromagnetické izolační vrstvy (116) s vnitřním povrchem (111) alespoň jedné obdélníkové kovové desky (107), když je pásové přívodní vedení (112) uvedeno do kontaktní polohy.
11. Přívodní vedení podle nároku 10, vyznačené tím, že pásové přívodní vedení (112) zahrnuje střední pružnou izolační vrstvu (114), vrchní pružnou ferromagnetickou vrstvu (116) nesenou na vrchní straně střední pružné izolační vrstvy (114), a spodní pružnou vodivou vrstvou (115) nesenou na spodní straně střední pružné izolační vrstvy (114).
12. Přívodní vedení podle nároku 11, vyznačené tím, že ve spojení spříslušnými obdélníkovými kovovými deskami (107) jsou kontaktní členy (142), které jsou v elektrickém kontaktu s elektrickým zpětným vedením (140) skrze spodní pružnou vodivou vrstvu (115) v úseku pásového přívodního vedení (112), který se nachází v klidové poloze, ve které není deformován.
13. Přívodní vedení podle nároku 11, vyznačené tím, že ve spojení s příslušnými obdélníkovými kovovými deskami (107) jsou kontaktní členy (142), přičemž spodní pružná vodivá vrstva (115) tvoří elektrické zpětné vedení a je v elektrickém styku s kontaktními členy (142) v úseku pásového přívodního vedení (112), který se nachází v klidové poloze, ve které není deformován.
14. Přívodní vedení podle nároku 1,vyznačené tím, že každý vodivý člen je vodičem elektricky spojen s alespoň prvními sběrnými kontakty uspořádanými uvnitř podélné dutiny (6), přičemž podélnou dutinou (6) probíhá první elektrické přívodní vedení (17), které je v elektrickém styku s prvními sběrnými kontakty skrze úsek pásového členu, který se nachází v kontaktní poloze.
15. Dopravní systém zahrnující přívodní vedení elektrické energie a elektrické vozidlo (80, 122) napájené z tohoto přívodního vedení, vyznačený tím, že přívodní vedení elektrické energie zahrnuje množinu vodivých členů vzájemně elektricky oddělených a uspořádaných ve směru pohybu elektrického vozidla (80, 122), dutý nosný prostředek pro nesení vodivých
-14CZ 288748 B6 členů, alespoň jedno vodivé vedení nesené uvnitř dutého nosného prostředku a připojené k jedné polaritě zdroje elektrické energie, a alespoň jeden pásový člen, nesený uvnitř nosného prostředku, probíhající ve směru pohybu elektrického vozidla (80, 122) podél celé délky přívodního vedení, pružně deformovatelný a obsahující alespoň jednu vrstvu z feromagnetického materiálu, přičemž elektrické vozidlo (80, 122) je opatřeno jednak budicím prostředkem pro vytvoření magnetického pole působícího ve směru k přívodními vedení k přitažení alespoň jednoho úseku vrstvy z feromagnetického materiálu do kontaktní polohy, ve které je alespoň jedno vodivé vedení v elektrickém styku s alespoň jedním vodivým členem pro uvedení alespoň jednoho vodivého členu pod napětí, a jednak sběrači (87, 132), které vybíhají z elektrického vozidla (80, 122) směrem k přívodnímu vedení a jsou v elektrickém styku s vodivými členy uvedenými pod napětím pro dodávku elektrické energie do pohonu elektrického vozidla (80, 122).
16. Dopravní systém podle nároku 15, vyznačený tím, že sběrače (87)jsou uspořádány na obou stranách budicího prostředku ve směru pohybu elektrického vozidla (80).
17. Dopravní systém podle nároku 15, vyznačený tím, že budicí prostředek je tvořen alespoň jedním elektromagnetem (84).
18. Dopravní systém podle nároku 15, vyznačený tím, že budicí prostředek je tvořen alespoň jedním permanentním magnetem.
CZ19962458A 1995-08-22 1996-08-20 Přívodní vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravní systém s tímto přívodním vedením CZ288748B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT95TO000692A IT1280917B1 (it) 1995-08-22 1995-08-22 Linea di alimentazione per un veicolo elettrico e sistema di trasporto utilizzante la linea stessa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ245896A3 CZ245896A3 (en) 1997-03-12
CZ288748B6 true CZ288748B6 (cs) 2001-08-15

Family

ID=11413795

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19962458A CZ288748B6 (cs) 1995-08-22 1996-08-20 Přívodní vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravní systém s tímto přívodním vedením

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5810136A (cs)
EP (1) EP0761493B1 (cs)
JP (1) JPH09104262A (cs)
AT (1) ATE209581T1 (cs)
CA (1) CA2183518C (cs)
CZ (1) CZ288748B6 (cs)
DE (1) DE69617339T2 (cs)
DK (1) DK0761493T3 (cs)
ES (1) ES2169183T3 (cs)
HU (1) HU221674B1 (cs)
IT (1) IT1280917B1 (cs)
NO (1) NO314929B1 (cs)
PT (1) PT761493E (cs)
SI (1) SI0761493T1 (cs)
SK (1) SK283360B6 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1291051B1 (it) * 1997-02-21 1998-12-14 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per veicolo elettrico
IT1291046B1 (it) * 1997-02-21 1998-12-14 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione modulare per veicolo elettrico
IT1291144B1 (it) * 1997-02-21 1998-12-29 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per veicolo elettrico
IT1293858B1 (it) * 1997-06-30 1999-03-10 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per veicolo elettrico.
IT1293859B1 (it) * 1997-06-30 1999-03-10 Ansaldo Trasporti Spa Dispositivo di presa corrente per veicolo elettrico utilizzante una linea di alimentazione di tipo autoisolato.
FR2779392B1 (fr) * 1998-06-04 2004-01-23 Cegelec Sa Systeme d'alimentation par le sol pour vehicule electrique et vehicule equipe pour utiliser un tel systeme
FR2791930B1 (fr) * 1999-04-07 2004-01-02 Soc Gle Techniques Etudes Assemblage d'alimentation par le sol pour vehicule electrique de mise en oeuvre facilitee
FR2800020B1 (fr) * 1999-10-25 2003-10-03 Alstom Systeme d'alimentation statique par le sol pour vehicule electrique et vehicule electrique destine a etre alimente au moyen d'un tel systeme d'alimentation
GB2461578A (en) 2008-07-04 2010-01-06 Bombardier Transp Gmbh Transferring electric energy to a vehicle
GB2461577A (en) 2008-07-04 2010-01-06 Bombardier Transp Gmbh System and method for transferring electric energy to a vehicle
GB2463693A (en) 2008-09-19 2010-03-24 Bombardier Transp Gmbh A system for transferring electric energy to a vehicle
GB2463692A (en) 2008-09-19 2010-03-24 Bombardier Transp Gmbh An arrangement for providing a vehicle with electric energy
US9452688B2 (en) * 2009-02-27 2016-09-27 Mark A. Williams Magnetic rail bond
ITTO20120745A1 (it) * 2012-08-29 2014-03-01 Ansaldo Sts Spa Captatore di corrente per linea di alimentazione elettrica modulare auto isolata
ITTO20121119A1 (it) 2012-12-20 2014-06-21 Ansaldo Sts Spa Linea di alimentazione elettrica modulare auto isolata
ITTO20130535A1 (it) * 2013-06-28 2014-12-29 Ansaldo Sts Spa Linea di alimentazione di tipo smart
CN108725218A (zh) * 2018-08-06 2018-11-02 南宁市赛先生科技开发有限公司 一种电动车及配套使用的路面触点供电装置
US20220396152A1 (en) * 2021-06-15 2022-12-15 Liebherr Mining Equipment Newport News Co. Trolley system

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US458866A (en) * 1891-09-01 Closed conduit for electric railways
US399091A (en) * 1889-03-05 Electric railway
DE129973C (cs) *
US767534A (en) * 1903-09-08 1904-08-16 Arthur Whittier Conductor for electric railways.
US807199A (en) * 1904-10-03 1905-12-12 Max Bleiman Magnet-controlled third-rail system.
US898216A (en) * 1906-08-04 1908-09-08 Elmer E Granger Electric-railway conduit.
US955753A (en) * 1906-11-19 1910-04-19 Harry C Brown Electric railway.
US1044819A (en) * 1909-12-01 1912-11-19 William B Purvis Electric railway.
DE1011914B (de) * 1952-02-12 1957-07-11 Ludwig Reinhardt Stromzufuehrung mit Teilleitern fuer elektrische Bahnen und Fahrzeuge aller Art
FR1151382A (fr) * 1955-06-22 1958-01-29 Système pour l'alimentation de courant des chemins de fer électriques par troisième rail

Also Published As

Publication number Publication date
NO314929B1 (no) 2003-06-16
DK0761493T3 (da) 2002-03-25
NO963486D0 (no) 1996-08-21
US5810136A (en) 1998-09-22
CA2183518A1 (en) 1997-02-23
DE69617339T2 (de) 2002-08-22
IT1280917B1 (it) 1998-02-11
NO963486L (no) 1997-02-24
HUP9602296A2 (en) 1997-09-29
HU9602296D0 (en) 1996-10-28
CZ245896A3 (en) 1997-03-12
CA2183518C (en) 2006-01-24
JPH09104262A (ja) 1997-04-22
ES2169183T3 (es) 2002-07-01
ATE209581T1 (de) 2001-12-15
SK283360B6 (sk) 2003-06-03
SK108396A3 (en) 1997-03-05
HU221674B1 (hu) 2002-12-28
PT761493E (pt) 2002-05-31
SI0761493T1 (en) 2002-04-30
EP0761493B1 (en) 2001-11-28
ITTO950692A1 (it) 1997-02-22
EP0761493A1 (en) 1997-03-12
ITTO950692A0 (it) 1995-08-22
HUP9602296A3 (en) 1999-04-28
DE69617339D1 (de) 2002-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ288748B6 (cs) Přívodní vedení elektrické energie pro elektrická vozidla a dopravní systém s tímto přívodním vedením
US6230861B1 (en) Buried power supply system for an electric vehicle, and an electric vehicle equipped to use such a system
CN111373097B (zh) 采用无源低频电磁稳定化的永磁磁悬浮列车
GB1360834A (en) Propulsion systems
RU2011148765A (ru) Механический подъемник
US7932625B2 (en) Ground-level power supply circuit, especially for a tramway
KR20090078760A (ko) 전동 차량에 배치된 고전력 절환 장치
CZ476999A3 (cs) Elektrické sběrací zařízení pro elektrické vozidlo napájené samoizolovaným silnoproudým vedením
US6189664B1 (en) Power line for an electric vehicle
CZ292682B6 (cs) Silnoproudé vedení pro elektrické vozidlo
EP0961711B1 (en) Power line for an electric vehicle
RU2404500C1 (ru) Устройство электроснабжения контактной сети переменного тока
JP2023509723A (ja) 電動鉄道車両の運転のための線路区間
GB2328663A (en) Electric current supply; sectioned conductor rail
US493948A (en) Attorne
US646229A (en) Surface-contact system of electric railways.
US579760A (en) Electric railway
US537195A (en) Conduit electric railway
KR970011355B1 (ko) 부하를 저마찰식으로 운반하기 위한 자력장치
US625512A (en) Robert lundell
CN2500360Y (zh) 模型火车自动往复行驶控制器
US625281A (en) Electric-railway system
US776371A (en) Electrical-railway system.
US1016227A (en) Safety system for railways.
US573033A (en) Electric-railway system

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20160820