CZ286787B6 - Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu - Google Patents

Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ286787B6
CZ286787B6 CZ19971964A CZ196497A CZ286787B6 CZ 286787 B6 CZ286787 B6 CZ 286787B6 CZ 19971964 A CZ19971964 A CZ 19971964A CZ 196497 A CZ196497 A CZ 196497A CZ 286787 B6 CZ286787 B6 CZ 286787B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sheet
transport
support bed
handling unit
stack
Prior art date
Application number
CZ19971964A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ196497A3 (cs
Inventor
Antti Korhonen
Pentti Välimäki
Original Assignee
Sunds Defibrator Panelhandling Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sunds Defibrator Panelhandling Oy filed Critical Sunds Defibrator Panelhandling Oy
Priority to CZ19971964A priority Critical patent/CZ286787B6/cs
Publication of CZ196497A3 publication Critical patent/CZ196497A3/cs
Publication of CZ286787B6 publication Critical patent/CZ286787B6/cs

Links

Landscapes

  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)

Abstract

Svazky (2) tabulí, tvořené nejméně jednou tabulí se přepravují do skladu (1) pomocí manipulační jednotky do stohů (3) tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem (2) tabulí a ze skladu (1) pomocí manipulační jednotky ze stohů (3) tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem tabulí k dalšímu zpracování s využitím jednoúčelových nosných loží (4), manipulační jednotky a obkročného přepravníku (5). Zařízení zahrnuje manipulační jednotku pro přesun svazků (2) tabulí, nosné lože (4) pro svazky (2) tabulí a obkročný přepravník (5) pro přemisťování nosného lože (4) se svazkem (2) tabulí do a ze skladu (1) z a na manipulační jednotky, přičemž manipulační jednotka má vestavěny přepravní prvky (9), mezi které zapadá nosné lože (4) tak, že úroveň vršku nosného lože (4) zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků (9).ŕ

Description

Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu manipulace se svazky tabulí, ve kterém se svazky tabulí, tvořené nejméně jednou tabulí, přepravují do skladu pomocí manipulačního zařízení do stohů tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem tabulí. Výrazem tabule je v tomto případě míněn každý výrobek, jehož tloušťka je ve srovnání s ostatními rozměry výrazně menší a který se v anglické odborné terminologii označuje výrazem sheet. V praxi se tedy jedná o plechy, archy, listy, fólie, atd.
Dále se vynález týká zařízení k provádění způsobu.
Dosavadní stav techniky
V oboru jsou známy manipulační systémy pro svazky tabulí, ve kterých se při skladování svazků tabulí využívá stahovacích vozíků. Používání stahovacích vozíků však vyžaduje množství prostoru mezi navršenými svazky tabulí a široké uličky pro vozíky. Navíc lze manipulaci se svazky tabulí ve skladu pomocí stahovacích vozíků jen obtížně automatizovat.
Jsou známy rovněž systémy používající pro přepravu svazků tabulí do skladu přepravních loží. Tabule jsou ukládány do vysokých stohů, které se poté přepravují do skladu pomocí přepravních loží. Přepravní vozíky se ve skladu pohybují pod navršenými svazky tabulí na podpěrách, jako jsou například betonové pilíře. Takové systémy však trpí, mimo jiné, například omezením, že ve skladu navršené svazky tabulí lze ze skladu odebírat pouze v určitém pořadí, což znemožňuje náhodný odběr svazků tabulí, např. přímo z prostředka skladu svazků tabulí. Navíc sklad vyžaduje komplikované a nákladné základy.
Dále jsou známy skladovací systémy, ve kteiých jsou svazky tabulí ukládány na paletu s rovinnou horní plochou. Po navršení se pro přepravu na paletě navršených svazků tabulí do skladu použije zdvižného přepravníku. V praxi se manipulace s takovými paletami pro svazky tabulí ukázala jako komplikovaná. Na linkách zpracování tabulí tyto systémy vyžadují používání jednoúčelových manipulačních zařízení. Paleta se musí dopravit do nakládací stanice, kde se tabule navrší do svazku na paletu jedna po druhé. Při skládání tabulí z takové palety pro další zpracování se musí tabule opět odebírat jedna po druhé ze svrchu palety. Protože palety jsou obvyklé konstrukce, vyžadují specializované prostředí, které zahrnuje vyčleněná manipulační zařízení, sklad palet, odkud se přivádějí k nakládacím zařízením linky zpracování tabulí, a nakonec zařízení pro sběr a dopravu palet zpět do skladu. Taková uspořádání jsou často nadmíru komplikovaná a pro manipulaci s paletami vyžadují množství různých typů zařízení.
Cílem vynálezu je přinést způsob a zařízení, která překonají nedostatky stávajících technik.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob manipulace se svazky tabulí, ve kterém se svazky tabulí, tvořené nejméně jednou tabulí, přepravují do skladu pomocí manipulační jednotky do stohů tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem tabulí, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že nejméně jedno nosné lože se umístí do manipulační jednotky tak, že horní úroveň nosného lože zůstává pod úrovní vršků přepravních prvků manipulační jednotky, svazek tabulí se přesune nad přepravní prvky manipulační jednotky, nosné lože se zdvihne a tím se zvedne svazek tabulí spolu s nosným ložem z přepravních prvků, nosné lože se svazkem tabulí se přesune do sklado
-1 CZ 286787 B6 vací pozice určené pro uskladnění svazku tabulí a nosné lože se svazkem tabulí, který na něm spočívá, se spustí do skladovací pozice.
Provedení podle vynálezu nabízí množství významných předností. Konstrukce nosného lože využívaného v systému podle vynálezu nevyžaduje na linkách zpracování tabulí vyčleněná přívodní a nakládací zařízení. Dále nosná lože zůstávají po celou dobu ve skladovacím zařízení nebo prostoru, takže u zpracovávacích linek nemusí být vyčleněn prostor pro stohy palet. Toto uspořádání také dále zajišťuje, že nosné lože, například paleta, neúmyslně neskončí v lince zpracování tabulí. Navíc se odstraní nemotornost oběhu a sběru jednotlivých palet. Kapacita systému se zvýší zvláště díky tomu, že v manipulační jednotce se palety mohou navršit na sebe. Manipulační jednotka tedy může druhotně plnit rovněž funkci vyrovnávacího meziskladu nosných loží.
Podle výhodného provedení je manipulační jednotka tvořena koly opatřeným přepravním vozíkem, přičemž svazek tabulí se přesune na přepravní prvky přepravního vozíku, přepravní vozík se po vedení přesune k tomu konci skladovací řady, kde se nachází obkročný přepravník, obkročný přepravník se po dráze přesune na přepravní vozík, nosné lože se zdvihne pomocí zvedacího zařízení obkročného přepravníku a tím se zvedne svazek tabulí spolu s nosným ložem z přepravních prvků, obkročný přepravník s nosným ložem a se svazkem tabulí, který na něm spočívá, se s využitím přepravního vozíku přesune podle potřeby ke skladovací řadě určené pro uskladnění svazku tabulí, obkročný přepravník se přesune do skladovací řady do pozice určené pro uskladnění svazku tabulí a nosné lože se svazkém tabulí, kteiý na něm spočívá, se spustí do skladovací pozice.
Podle dalšího výhodného provedení se nejméně jedno prázdné nosné lože pomocí zvedacího zařízení obkročného přepravníku umístí na přepravní vozík předtím, než se svazek tabulí přemístí na přepravní vozík.
Uvedené nedostatky jsou odstraněny i způsobem manipulace se svazky tabulí, ve kterém se svazky tabulí, tvořené nejméně jednou tabulí, přepravují ze skladu pomocí manipulační jednotky ze stohů tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem, k dalšímu zpracování, podle vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že nosné lože se svazkem tabulí, který na něm spočívá, se zdvihne pomocí zvedacího zařízení obkročného přepravníku, obkročný přepravník s nosným ložem a svazkem tabulí, který na něm spočívá, se přesune na manipulační jednotku, která se nachází ve skladovací řadě, nosné lože se svazkem tabulí, který na něm spočívá, se spustí na manipulační jednotku tak, že svazek tabulí spočine na přepravních prvcích manipulační jednotky a zároveň se umožní nosnému loži zapadnout za řečené přepravní prvky do prostoru vymezenému pro nosné lože, čímž úroveň vršku nosného lože zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků, a svazek tabulí se nakonec odsune, s výhodou použitím přepravních prvků, z manipulační jednotky, zatímco nosné lože zůstane na manipulační jednotce.
Podle výhodného provedení je manipulační jednotkou přepravní vozík, který na počátku přijede ke skladovací řadě, nosné lože se svazkem tabulí, který na něm spočívá, se spustí na přepravní vozík tak, že svazek tabulí spočine na přepravních prvcích přepravního vozíku a zároveň se umožní nosnému loži zapadnout za řečené přepravní prvky do prostoru vymezenému pro nosné lože, čímž úroveň vršku nosného lože zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků, obkročný přepravník dále odjede z přepravního vozíku, přepravní vozík přejede do výstupní pozice, tvořené dopravníkem zpracovací linky tabulí, a svazek tabulí se nakonec odsune, s výhodou použitím přepravních prvků, z přepravního vozíku, zatímco nosné lože zůstane na přepravním vozíku.
Podle výhodného provedení se provede dodatečný krok, který zahrnuje přesun nepoužívaných nosných loží pomocí obkročného přepravníku z přepravního vozíku do skladovací pozice prázdných nosných loží.
-2 CZ 286787 B6
Nedostatky stavu techniky odstraňuje i zařízení pro manipulaci se svazky tabulí, které zahrnuje manipulační jednotku pro přesun svazků tabulí, tvořených nejméně jednou tabulí, do skladu do stohů, tvořených nejméně jedním svazkem tabulí tak, že po sobě jdoucí stohy tabulí tvoří skladovací řady, a naopak pro přesun řečených svazků ze skladu, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že má nejméně jednu manipulační jednotku a nosné lože pro svazky tabulí, manipulační jednotka má vestavěny přepravní prvky pro přijetí a/nebo odeslání svazku tabulí, přičemž nosné lože má takovou konstrukci, že nosné lože může zapadnout do prostoru v manipulační jednotce tak, že úroveň vršku nosného lože zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků, a obkročný přepravník je upraven pro přemísťování řečeného nosného lože se svazkem tabulí, který na něm spočívá, do a ze skladu na a z manipulační jednotky.
Podle výhodného provedení je nosné lože tvořeno podélnými nosníky, které jsou přemostěny příčnými nosníky, které navzájem spojují podélné nosníky.
Podle dalšího výhodného provedení zahrnují přepravní prvky manipulační jednotky obvyklý válečkový dopravník s dostatečnými prostory mezi válečky takovými, aby se do nich vešly příčné nosníky nosného lože.
Podle jiného výhodného provedení má manipulační jednotka prostor, do kterého se vejde množství nosných loží, přičemž úroveň vršku nejvyššího nosného lože zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků.
Podle ještě jiného výhodného provedení je manipulační jednotka tvořena koly opatřeným přepravním vozíkem, uzpůsobený k pohybu s výhodou na koncích řečených skladovacích řad ve směru kolmém vzhledem ke skladovacím řadám.
Podle dalšího výhodného provedení je přepravní vozík opatřen kolejemi pro obkročný přepravník.
Zařízení může být ovládáno pomocí řídicí jednotky.
Přehled obrázků na výkresech
Dále bude vynález popsán podrobněji s odkazy na příkladné provedení zobrazené na připojených výkresech, na nichž:
Na obr. 1 je perspektivní pohled na zařízení podle vynálezu;
Na obr. 2 je půdoiys nosného lože využívaného v zařízení;
Na obr. 3 je nárys přepravního vozíku využívaného v zařízení;
Na obr. 4 je zvětšený detail z obr. 3;
Na obr. 5 je půdorys přepravního vozíku; a
Na obr. 6 je perspektivní pohled na obkročný přepravník najíždějící na přepravní vozík.
-3 CZ 286787 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno provedení zařízení pro manipulaci s tabulemi podle vynálezu. Zařízení se skládá ze skladu 1, ve kterém jsou uloženy svazky 2 tabulí ve stozích 3. Stohy 3 tabulí uspořádané v řadě za sebou tvoří skladovací řadu. Počet stohů v řadě a počet paralelních skladovacích řad se může měnit podle potřeby. Svazky tabulí jsou navršeny na nosném loži 4, kterým je například paleta. Přeprava svazků 2 tabulí a nosných loží 4 ve skladu se provádí pomocí obkročného přepravníku 5. Obkročný přepravník 5 je s výhodou kolovým obkročným přepravníkem s portálovým jeřábem, známým též jako lukki přepravník, kde je přepravovaný svazek tabulí zavěšen mezi vysokými koly opatřenými nohami obkročného přepravníku. Obkročný přepravník se pohybuje po dráze 6, kterou tvoří například koleje, pomocí obvyklých hnacích prostředků. Obkročný přepravník 5 je vybaven zdvihacím zařízením, které je schopné přemísťovat svazky tabulí s příslušnými nosnými loži 4 do a ze skladovacích stohů 3. Každá skladovací řada se nachází mezi párem kolejí tvořících dráhu 6, takže skladovací řada zůstává mezi koly opatřenými nohami obkročného přepravníku.
Základní součástí systému je manipulační jednotka. Manipulační jednotka je ve znázorněném provedení tvořena přepravním vozíkem 7, který je osazen přepravními prvky 9, které jsou uzpůsobeny pro přijetí svazku 2 tabulí např. ze zpracovávací linky a jeho přepravu k dalšímu zpracování. Nosné lože 4 je upraveno tak, aby se v případě, že je nosné lože 4 na manipulačním zařízení, vršky přepravních prvků 9 stýkaly se spodním povrchem svazku 2 tabulí. Nej výhodněji se nosná lože 4 spustí na podpěry, jako jsou nosníky, uchycené k rámu manipulačního zařízení.
Podle přednostního provedení tvoří nosné lože 4 dva podélné nosníky 11, 12. které jsou spojeny množstvím příčných nosníků 13. Podélné nosníky buď mají takový tvar, nebo jsou opatřeny výčnělky, aby mohlo být nosné lože 4 zvedacím zařízením obkročného přepravníku 5 zdviženo. Nosné lože 4 má příčkovou konstrukci. Tedy, příčné nosníky 13 tvoří nosnou konstrukci pod manipulovaným svazkem tabulí. Nosné lože 4 se může spustit na manipulační zařízení tak, aby přepravní prvky 9 nebo alespoň jejich části ležely mezi podélnými nosníky 11, 12 a příčné nosníky 13 mohly zapadnout do mezer mezi sousedními přepravními prvky 9, takže při spuštění nosného lože 4 pod úroveň vršků přepravních prvků 9 zůstane svazek 2 tabulí opřený o přepravní prvky 9. Rozměiy nosného lože 4 jsou s výhodou větší než největší manipulovaná tabule. Pokud je to potřeba, může se najedno nosné lože 4 položit několik svazků tabulí menších rozměrů.
Jako manipulační jednotka je ve výše popsaném příkladném provedení použit přepravní vozík 7, jehož pohyb se děje ve směru kolmém vzhledem ke skladovacím řadám. Přepravní vozík 7 se nejvýhodněji pohybuje po vedení 8. V případě zobrazeném na obr. 1 se ve skladovacím prostoru nachází dva přepravní vozíky 7, které jsou umístěny na opačných koncích skladovacích řad. Přepravní vozík 7 je opatřen přepravními prvky 9 pro přijetí svazku tabulí z např. zpracovávací linky a jejich přepravu z lože k dalšímu zpracování. Navíc je přepravní vozík 7 osazen kolejemi 10, po kterých se po přepravním vozíku 7 může pohybovat obkročný přepravník 5. Přepravní prvky 9 s výhodou tvoří válečková trať s obvyklým elektrickým pohonem, jako je elektrický motor a řetězový transmisní převod. Spodní povrch nejnižší tabule ve svazku 2 tabulí se stýká s přepravními prvky 9 přepravního vozíku 7.
Při přepravě svazku tabulí od zpracovací linky do skladu se nosné lože 4 umístí na přepravní vozík 7, který se následně přesune do příjmové pozice, dané dopravníkem 14 zpracovací linky tabulí, kde se na přepravní vozík 7, respektive na přepravní prvky 9, přemístí, s výhodou pomocí dopravníku, svazek 2 tabulí. Přepravní vozík 7 se dále přesune po vedení 8 k té skladovací řadě, ve které se nachází obkročný přepravník 5. Obkročný přepravník 5 přejede na přepravní vozík 7. Přepravní vozík 7 s obkročným přepravníkem 5 nyní přejede k té skladovací řadě, ve které má být svazek tabulí uložen. Zvedací zařízení obkročného přepravníku uchopí svrchní nosné lože 4 na přepravním vozíku 7 za rohy a nosné lože 4. a s ním i na něm uložený svazek tabulí, zvedne
-4CZ 286787 B6 z přepravního vozíku 7. Obkročný přepravník 5 přejede z přepravního vozíku 7 na dráhu 6 skladovací řady a přepraví svazek 2 tabulí do požadované skladovací pozice.
Při přepravě svazku 2 tabulí ze skladu k například lince zpracování tabulí vybere zvedací zařízení obkročného přepravníku 5 nosné lože 4, na němž spočívá svazek tabulí, ze skladovacího stohu 3 tabulí a nosné lože 4 se svazkem 2 tabulí zdvihne. Dále se po své dráze obkročný přepravník 5 pohybuje k přepravnímu vozíku 7, který přijel ke stejné skladovací řadě. Poté, co se koleje 10 přepravního vozíku 7 vyrovnají s kolejemi dráhy 6 obkročného přepravníku 5, najede obkročný přepravník 5 na koleje přepravního vozíku 7 a položí nosné lože 4 se svazkem tabulí na přepravní vozík 7. Nosné lože 4 klesne pod úroveň vršků přepravních prvků 9 a svazek 2 tabulí spočine na přepravních prvcích 9. Obkročný přepravník 5 odjede z přepravního vozíku 7 na dráhu 6 a přepravní vozík 7 se přesune do pozice, odkud se svazek tabulí vydá k dalšímu zpracování, jako je například pásový dopravník 14 zpracovací linky tabulí. Přepravní prvky 9 přepravního vozíku 7, jako jsou válečky, přesunou svazek 2 tabulí na pásový dopravník 14 zpracovací linky, zatímco nosné lože 4 zůstane na přepravním vozíku 7. V tomto případě nemusí nosné lože 4 opustit zařízení skladovacího systému a vstoupit do oblasti zpracovací linky. Svazky 2 tabulí se mohou z nosného lože 4 sundávat ve svazcích, nikoliv jako jednotlivé tabule. Přepravní vozík 7 je okamžitě připraven přijmout nový úkol z řídicího zařízení skladovacího systému.
V provedení podle vynálezu se na přepravní vozík 7 může navršit více nosných loží 4 (porovnej obr. 3 a 4) na sebe tak, že horní povrch toho nosného lože 4, která je nejvýše, stále zůstává pod vrškem přepravních prvků 9 přepravního vozíku 7. Přepravní vozík 7 je tedy opatřen dostatečným prostorem pro více nosných loží 4 takovým, aby horní úroveň nejvyššího nosného lože 4 zůstala pod úrovní vršků přepravních prvků 9. Tato maličkost významně přispívá k velké přepravní kapacitě skladovacího systému podle vynálezu. Přepravní vozík 7 může tedy sloužit jako vyrovnávací mezisklad nosných loží 4. Tato vlastnost je zvláště výhodná v případech, kdy se kapacita zpracovací linky, z které přichází svazky tabulí do skladu, významně odlišuje od kapacity zpracovací linky, do které svazky tabulí ze skladu odchází. Tato vlastnost tedy zaručuje pružnost a rychlost manipulace s nosnými loži 4.
Obkročný přepravník 5 je osazen zařízením (není zobrazeno) pro lokalizaci polohy nosného lože
4. Systém zahrnuje čidla, jako jsou fotočidla, která se nachází na uchopovacích prvcích 1.5 zvedací jednotky obkročného přepravníku, a odpovídající identifikační prostředky, jako jsou odrazivé oblasti, které se nachází na nosném loži 4. Uchopovací prvky 15 uchopí nosné lože 4 nejméně za dvě hrany na protilehlých stranách nosného lože 4. Uchopovací prvky 15 jsou dále osazeny obvyklými blokovacími prostředky, které se přesvědčují o správné poloze uchopovacích prvků na nosném loži 4. Takovými blokovacími prvky jsou například indukční snímače vzdálenosti a tlakové spínače v tlakovém systému pohonu uchopovacích prvků.
Obkročný přepravník 5 je dále uzpůsoben také pro přepravu požadovaného počtu prázdných nosných loží 4 z jednoho místa na druhé. Díky pružnosti skladovacího systému podle vynálezu si může uživatel svobodně vybrat, kde bude skladovat prázdná nosná lože 4. V praxi se prázdná nosná lože 4 obvykle skladují navršena do stohu v blízkosti dráhy přepravního vozíku 7, s výhodou v první skladovací pozici skladovací řady. U skladů, které mají přepravní vozík 7 na obou koncích skladovací řady, se prázdná nosná lože 4 skladují na obou koncích skladovací řady.
Přepravní vozík 7 se s výhodou pohybuje na kolech 6 po kolejích. Kola jsou poháněna hnacím systémem, který zahrnuje nejméně jeden elektrický motor 17 napájený frekvenčním měničem.
V provedení zobrazeném na výkresech se přepravní prvky 9 přepravního vozíku 7 skládají z válečkové dráhy a hnacího systému, který dráhu pohání prostřednictvím elektrického motoru a řetězového transmisního převodu, který se skládá z řetězu a řetězových kol. Dále přepravní vozík 7 zahrnuje koleje 10 pro najetí obkročného přepravníku 5 po kolejích 10 na přepravní
-5CZ 286787 B6 vozík 7. Obkročný přepravník 5 najíždí na přepravní vozík 7 při následujících příležitostech: pohyb z jedné skladovací řady do jiné; zvedání svazku tabulí z přepravního vozíku 7 do skladu; zvedání svazku tabulí ze skladu na přepravní vozík 7; zvedání prázdných nosných loží 4 z přepravního vozíku 7 do skladu; a zvedání prázdných nosných loží 4 ze skladu na přepravní vozík 7.
V systému podle vynálezu se nosná lože 4 použije pokaždé, když se svazek tabulí zvedá a přenáší pomocí obkročného přepravníku.
Na obr. 6 je podrobně osvětlen nájezd obkročného přepravníku 5 na přepravní vozík 7.
Skladovací systém, obkročný přepravník a přepravní vozík jsou řízeny automatickým řídicím systémem, který se skládá například z nejméně jedné programovatelné logické řídicí jednotky a počítačového systému řízení skladu. Samozřejmě, že takový systém umožňuje rovněž ruční řízení.
V jiném přednostním provedení může být manipulační jednotka tvořena místo přepravním vozíkem 7 pásovým dopravníkem (není zobrazen) schopným přepravy svazků tabulí k dalšímu zpracování nebo na přepravní vozík takový, že nosné lože zůstává na dopravníku. Tedy, konec každé skladovací řady je osazen dopravníkem pro manipulaci s nosnými loži, na který jsou poté, co se nosné lože již nachází na dopravníku, přenášeny pomocí například přepravního vozíku svazky tabulí. Obráceně, při vyprazdňování skladu se nejprve pomocí obkročného přepravníku svazek tabulí přemístí na dopravník, který poté svazek tabulí přepraví do přepravního vozíku, zatímco nosné lože zůstane na dopravníku. Takové uspořádání zahrnuje dvě oddělené manipulační jednotky, z nichž jedna zajišťuje činnosti s nosnými loži a druhé se stará o přepravu svazků tabulí. Ve výše popsaném přepravním vozíku 7 příkladného provedení jsou obě tyto funkce sloučeny.
Typickými přepravními funkcemi vztahujícími se ke skladovým operacím při výrobě desek na bázi dřeva jsou například: přeprava svazku desek od lisovací linky do skladu; přeprava svazku desek ze skladu k brusné lince; přeprava svazku desek ze skladu k vozíkové dráze; přeprava svazku desek ze skladu k pohyblivé přeřezávací pile; přeprava svazku desek ze skladu k stohovací lince; přeprava svazku desek od brusné linky do skladu; přeprava prázdných nosných loží 4 ze stohu nosných loží 4 do prázdných přepravních vozíků; přeprava prázdných nosných loží 4 z přepravních vozíků do stohu nosných loží 4 ve skladu.
Odborníkům je zřejmé, že vynález se neomezuje na výše popsaná příkladná provedení, ale může se lišit v rozsahu připojených nároků. Manipulační jednotka může tedy zahrnovat množství různých provedení zařízení. Navíc, přepravní prvky 9 se mohou vybrat z mnoha různých typů dopravníků.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob manipulace se svazky tabulí, ve kterém se svazky (2) tabulí, tvořené nejméně jednou tabulí, přepravují do skladu (1) pomocí manipulační jednotky do stohů (3) tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem tabulí, vyznačující se tím, že nejméně jedno nosné lože (4) se umístí do manipulační jednotky tak, že horní úroveň nosného lože zůstává pod úrovní vršků přepravních prvků (9) manipulační jednotky, svazek (2) tabulí se přesune nad přepravní prvky (9) manipulační jednotky, nosné lože (4) se zdvihne a tím se zvedne svazek (2) tabulí spolu s nosným ložem (4) z přepravních prvků (9), nosné lože (4) se svazkem (2) tabulí se přesune do skladovací pozice určené pro uskladnění svazku tabulí a nosné lože (4) se svazkem (2) tabulí, který na něm spočívá, se spustí do skladovací pozice.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že svazek (2) tabulí se přesune na přepravní prvky (9) přepravního vozíku (7), přepravní vozík (7) se po vedení (8) přesune k tomu konci skladovací řady, kde se nachází obkročný přepravník (5), obkročný přepravník (5) se po dráze (6) přesune na přepravní vozík (7), nosné lože (4) se zdvihne pomocí zvedacího zařízení obkročného přepravníku (5) a tím se zvedne svazek (2) tabulí spolu s nosným ložem (4) z přepravních prvků (9), obkročný přepravník (5) s nosným ložem (4) a se svazkem (2) tabulí, který na něm spočívá, se pomocí přepravního vozíku (7) přesune ke skladovací řadě určené pro uskladnění svazku (2) tabulí, obkročný přepravník (5) se přesune do skladovací řady do pozice určené pro uskladnění svazku (2) tabulí a nosné lože (4) se svazkem (2) tabulí, který na něm spočívá, se spustí do skladovací pozice.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že nejméně jedno prázdné nosné lože (4) se pomocí zvedacího zařízení obkročného přepravníku umístí na přepravní vozík (7) předtím, než se svazek (2) tabulí přemístí na přepravní vozík (7).
  4. 4. Způsob manipulace se svazky tabulí, ve kterém se svazky (2) tabulí, tvořené nejméně jednou tabulí, přepravují ze skladu (1) pomocí manipulační jednotky ze stohů (3) tabulí, tvořených nejméně jedním svazkem, kdalšímu zpracování, vyznačující se tím, že nosné lože (4) se svazkem (2) tabulí, který na něm spočívá, se zdvihne pomocí zvedacího zařízení obkročného přepravníku (5), obkročný přepravník (5) s nosným ložem (4) a svazkem (2) tabulí, kteiý na něm spočívá, se přesune na manipulační jednotku, která se nachází ve skladovací řadě, nosné lože (4) se svazkem (2) tabulí, který na něm spočívá, se spustí na manipulační jednotku tak, že svazek tabulí spočine na přepravních prvcích (9) manipulační jednotky a zároveň se umožní nosnému loži (4) zapadnout za přepravní prvky (9) do prostoru vymezenému pro nosné lože (4), čímž úroveň vršku nosného lože (4) zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků (9), a svazek (2) tabulí se nakonec odsune, s výhodou použitím přepravních prvků (9), z manipulační jednotky, zatímco nosné lože (4) zůstane na manipulační jednotce.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že manipulační jednotka, tvořená přepravním vozíkem (7), nejprve přijede ke skladovací řadě, nosné lože (4) se svazkem (2) tabulí, který na něm spočívá, se spustí na přepravní vozík (7) tak, že svazek tabulí spočine na přepravních prvcích (9) přepravního vozíku (7) a zároveň se umožní nosnému loži (4) zapadnout za přepravní prvky (9) do prostoru vymezenému pro nosné lože (4), čímž úroveň vršku nosného lože (4) zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků (9), obkročný přepravník (5) dále odjede z přepravního vozíku (7), přepravní vozík (7) přejede do výstupní pozice tvořené dopravníkem (14) zpracovací linky tabulí, a svazek (2) tabulí se nakonec odsune, s výhodou použitím přepravních prvků, z přepravního vozíku (7), zatímco nosné lože (4) zůstane na přepravním vozíku (7).
    -7CZ 286787 B6
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že se provede dodatečný krok, který zahrnuje přesun nepoužívaných nosných loží (4) pomocí obkročného přepravníku (5) z přepravního vozíku (7) do skladovací pozice prázdných nosných loží (4).
  7. 7. Zařízení pro manipulaci se svazky tabulí, které zahrnuje manipulační jednotku pro přesun svazků (2) tabulí, tvořených nejméně jednou tabulí, do skladu (1) do stohů (3), tvořených nejméně jedním svazkem tabulí tak, že po sobě jdoucí stohy (3) tabulí, tvoří skladovací řady, a naopak pro přesun svazků ze skladu (1), vyznačující se tím, že má nejméně jednu manipulační jednotku a nosné lože (4) pro svazky (2) tabulí, manipulační jednotka má vestavěny přepravní prvky (9) pro přijetí a/nebo odeslání svazku (2) tabulí, přičemž nosné lože (4) zapadá do prostoru v manipulační jednotce tak, že úroveň vršku nosného lože (4) zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků (9), a obkročný přepravník (5) je upraven pro přemísťování nosného lože (4) se svazkem tabulí, který na něm spočívá, do a ze skladu (1) na a z manipulační jednotky.
  8. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že nosné lože (4) je tvořeno podélnými nosníky (11, 12), které jsou přemostěny příčnými nosníky (13), které navzájem spojují podélné nosníky (11,12).
  9. 9. Zařízení podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že přepravní prvky (9) manipulační jednotky zahrnují válečkový dopravník s takovými prostory mezi válečky, aby se do nich vešly příčné nosníky (13) nosného lože (4).
  10. 10. Zařízení podle jednoho z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že manipulační jednotka má prostor, do kterého se vejde množství nosných loží (4), přičemž úroveň vršku nejvyššího nosného lože (4) zůstane pod úrovní vršků přepravních prvků (9).
  11. 11. Zařízení podle jednoho z nároků 7 až 10, vyznačující se tím že manipulační jednotka je tvořena koly opatřeným přepravním vozíkem (7), uzpůsobený k pohybu s výhodou na koncích skladovacích řad ve směru kolmém vzhledem ke skladovacím řadám.
  12. 12. Zařízení podle jednoho z nároků 7 až 11, vyznačující se tím, že přepravní vozík (7) je opatřen kolejemi (10) pro obkročný přepravník (5).
  13. 13. Zařízení podle jednoho z nároků 7 až 12, vyznačující se tím, že zařízení je ovládáno pomocí řídicí jednotky.
CZ19971964A 1995-12-21 1995-12-21 Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu CZ286787B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19971964A CZ286787B6 (cs) 1995-12-21 1995-12-21 Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19971964A CZ286787B6 (cs) 1995-12-21 1995-12-21 Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ196497A3 CZ196497A3 (cs) 2000-05-17
CZ286787B6 true CZ286787B6 (cs) 2000-07-12

Family

ID=5464123

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971964A CZ286787B6 (cs) 1995-12-21 1995-12-21 Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ286787B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020170274A1 (en) * 2019-02-22 2020-08-27 Skaginn Hf. Transfer device for moving a stack of tubs in cargohold of a vessel

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020170274A1 (en) * 2019-02-22 2020-08-27 Skaginn Hf. Transfer device for moving a stack of tubs in cargohold of a vessel
US11919610B2 (en) 2019-02-22 2024-03-05 Lambhusasund Ehf. Transfer device for moving a stack of tubs in cargo hold of a vessel

Also Published As

Publication number Publication date
CZ196497A3 (cs) 2000-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111655598A (zh) 拣选货品的系统和方法
KR102059451B1 (ko) 컨테이너 보관 영역 안에 컨테이너를 배치시키거나 컨테이너 보관 영역으로부터 컨테이너를 제거하기 위한 컨테이너 운반 설비 및 방법
US4568231A (en) Method and equipment for palletizing and depalletizing can-tops
US3883013A (en) Apparatus of applying skids of grating structure and removing the same
US3151754A (en) Apparatus for transferring loads
US5562403A (en) Load forming apparatus and methods
JP2692414B2 (ja) トレーへの荷積み卸し設備
FI97210B (fi) Menetelmä ja laitteisto levynippujen käsittelemiseksi
JP3521473B2 (ja) ピッキング用移載装置付き自動倉庫
FI62995C (fi) Anordning foer transport foervaring och sortering av foeremaol
GB2183619A (en) Multilevel parking garage
CZ286787B6 (cs) Způsob manipulace se svazky tabulí a zařízení k provádění způsobu
JP3204853B2 (ja) スタッカークレーン及びピッキング設備
JP3164204B2 (ja) 物品保管棚用の物品搬送装置
JP2017128402A (ja) 自動倉庫および台車式搬送装置
JP3906877B2 (ja) 自動倉庫設備におけるパレットおよびケースの搬送方法および搬送装置
JPH06115632A (ja) 自動倉庫システム
JP3510045B2 (ja) 物品保管設備
JPH0485202A (ja) 自動倉庫
CN218023508U (zh) 一种货物搬运系统
JP2001261165A (ja) パレットの積降ろし設備及びその積降ろし方法
JPS5943311Y2 (ja) パレツト荷積み装置
CN115924373A (zh) 一种提升机、立体仓储装置和仓储系统
JPH0891508A (ja) 長尺材の供給保管用自動倉庫
JPS6280296A (ja) 自動アルマイト皮膜プロセス装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20071221