CZ284726B6 - Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru a způsoby její přípravy - Google Patents

Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru a způsoby její přípravy Download PDF

Info

Publication number
CZ284726B6
CZ284726B6 CS897166A CS716689A CZ284726B6 CZ 284726 B6 CZ284726 B6 CZ 284726B6 CS 897166 A CS897166 A CS 897166A CS 716689 A CS716689 A CS 716689A CZ 284726 B6 CZ284726 B6 CZ 284726B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
microemulsion
emulsion
water
polymer
monomer
Prior art date
Application number
CS897166A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph J. Kozakiewicz
David L. Dauplaise
Josef Michael Schmitt
Sun-Yi Huang
Original Assignee
Cytec Technology Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cytec Technology Corporation filed Critical Cytec Technology Corporation
Publication of CZ716689A3 publication Critical patent/CZ716689A3/cs
Publication of CZ284726B6 publication Critical patent/CZ284726B6/cs

Links

Landscapes

  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Colloid Chemistry (AREA)

Abstract

Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru obsahujícího síťující funkční skupiny, kde polymer obsahuje opakující se jednotky odvozené od monomeru zvoleného ze souboru zahrnujícího akrylamid, N,N-dialkylakrylamid, kvaterní soli N,N-dialkylaminoalkyl/alk/akrylátu, kvaterní soli N,N-dialyklaminoalkylakrylamidu, diallyldialkylamoniumhalogenid, N-vinyl-2-pyrrolidon, kyselinu akrylovou a kyselinu 2-akrylamido-2-methylpropansulfonovou a je všechen přítomen ve formě diskrétních částic o průměru v rozmezí od 20 do 400 nm. Způsoby přípravy této emulze.ŕ

Description

Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru a způsoby její přípravy
Oblast techniky
Vynález se týká emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru obsahujícího síťující funkční skupiny a způsobů její přípravy.
Dosavadní stav techniky
Funkcionalizované vodorozpustné polymery jsou známé a používají se v různých aplikacích. Velkou nevýhodou mnoha funkcionalizovaných polymerů je jejich tendence k síťování, která se zhoršuje při zvyšování pevného podílu polymeru nebo jeho molekulové hmotnosti. Pokusy snížit tendenci těchto polymerů k síťování se ukázaly méně než uspokojivými.
Jsou například známy vysokomolekulámí Mannichovy akrylamidové polymery (PAM), které se používají v různých aplikacích jako flokulanty. Velkou nevýhodou Mannichových PAM je jejich tendence k síťování. Tento problém se zhoršuje při zvyšování pevného podílu polymeru. Proto se pro snížení interpolymemího síťování tyto polymery obvykle vyrábějí ve formě zředěných vodných roztoků. Pevný podíl musí být udržován na nízké úrovni, zejména u velmi vysokomolekulámích Mannichových PAM, také z důvodu schopnosti těchto polymerů zvyšovat viskozitu vody. Z toho důvodu musí pevný podíl Mannichových PAM o velmi vysoké molekulové hmotnosti obvykle činit pod 10%, častěji 6% nebo méně, aby bylo možno tyto roztoky čerpat a vhodně s nimi manipulovat.
Byly vyzkoušeny různé přístupy k překonání těchto problémů. Jedním z nich je výroba Mannichových PAM na místě inverzí inverzních emulzí PAM s vysokým pevným podílem ve vodě, obsahující dialkylaminy a formaldehyd. V patentech USA č. 4 021 394 a 4 022 741 jsou popsány kontinuální postupy pro přípravu Mannichových PAM, která zahrnuje inverzi inverzní emulze PAM v proudu, obsahujícím formaldehyd a sekundární amin a vyvolání turbulence v tomto proudu pomocí v procesu zařazeného míchání za vzniku 1 až 15% vodného roztoku Mannichova PAM. Tento přístup však trpí nutností skladovat na místě četné chemikálie a problémy souvisejícími s prováděním chemických reakcí v daném místě. Existují dále přístupy k přípravě suchých Mannichových PAM, jako v patentech USA č. 3 864 312, 3 539 535 a 3 790 529, nebo směsí suchých Mannichových PAM se suchými sloučeninami, tvořícími nízkomolekulámí Mannichovy báze, které po rozpuštění ve vodě reagují za vzniku Mannichových PAM, jako v EP č. 210 784. Tyto přístupy obecně trpí problémy síťování, reverzibility Mannichovy reakce, obtížnosti a délky doby nutné k rozpuštění vysokomolekulámích polymerů a dalšími problémy. Další přístup spočívá k výrobě Mannichových PAM v inverzních emulzích, jako v patentech USA č. 4 093 542 a 4 010 131. Tento přístup poskytuje produkt s podstatně vyšším pevným podílem, avšak jeho průměrná velikost částic činí 1000 až 2000 nm a z toho vyplývající síťování tisíců polymemích řetězců činí produkt neúčinným. Rychlost síťování je možno poněkud snížit přídavkem poměrně velkých množství stabilizátorů, jak je uvedeno v patentech USA č. 4 113 685 a 4 073 763, ale síťování pokračuje, a produkt tak má velmi omezenou životnost.
Vodorozpustné glyoxalované akrylamidové polymemí prostředky, pevné za mokra, jsou popsány v Cosciově patentu USA č. 3 556 932. Tyto prostředky, vyznačující se pevností za mokra, se vyrábějí z polymerů o molekulové hmotnosti od méně než asi 1 000 000, výhodně méně než asi 25 000. Polymery se ve zředěném vodném roztoku nechávají reagovat s glyoxalem, čímž se polymeru dodávají funkční skupiny -CONHCHOHCHO a prostřednictvím glyoxalových příčných vazeb se zvyšuje molekulová hmotnost polymeru. K dodání alespoň 6 % funkčních skupin -CONHCHOHCHO bez neomezeného síťování nebo gelovatění, které by způsobovalo nevhodnost polymeru pro aplikace, kde se vyžaduje pevnost za mokra, je nutno používat nízko
- 1 CZ 284726 B6 molekulární polymery a zředěné roztoky. I za této nízké koncentrace pevných podílů (podmínky zředění) síťování pokračuje a omezuje životnost produktu. Například obchodní produkty, dodávané ve formě roztoků s obsahem 10 % pevných podílů, gelují při teplotě místnosti asi za 8 dní.
Další skupinou vodorozpustných polymerů, které trpí intermolekulámím síťováním, jsou polymeiy, pevné za mokra, obsahující epoxy-substituovaný amin, jako v patentu USA č. 4 233 417 a v něm uvedených odkazech. O těchto funkcionalizovaných polymerech je známo, že rychle síťují reakcí mezi polymemím aminem a epoxidovými nebo chlorhydrinovými skupinami za 10 vzniku gelů, které jsou neúčinné. Ke snížení rozsahu tohoto problému bylo učiněno několik přístupů, mezi něž patří zředění produktu po výrobě, úprava pH za účelem deaktivace epoxidových funkčních skupin a reakce polymemích aminů a přebytkem epichlorhydrinu k dosažení úplné kvartemizace a deaktivace všech aminických skupin. Nevýhodou těchto přístupů je snížený obsah aktivních pevných podílů v produktu, zvýšená spotřeba epichlor15 hydrinu apod.
Další produkty, vyráběné z materiálů, obsahujících různé funkční skupiny, které budou dále podrobněji popsány, rovněž trpí problémem síťování a omezené použitelnosti.
Nyní bylo překvapivě zjištěno, že je možno připravit polymerní částice na bázi vodorozpustných funkcionalizovaných polymerů ve formě inverzních emulzí nebo mikroemulzí, kde polymerní částice vykazují lepší užitné vlastnosti než dosavadní produkty, dojde-li k síťování. V kontrastu k dosavadním způsobům výroby, kde funkcionalizované polymery obsahují velké množství polymemích molekul ve stejném vodném prostředí, se funkcionalizované polymery podle 25 vynálezu izolují jako jednotlivé molekuly nebo omezený počet polymemích molekul v každé micele vodné emulze. Je tak překonán problém interpolymemího síťování ve velkém měřítku, který souvisí s dosavadními produkty ve formě roztoků a inverzních emulzí a získávají se polymery, které, ačkoli jsou síťované, jsou vhodné pro zamýšlený účel.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru obsahujícího síťující funkční skupiny, jejíž podstata spočívá v tom, že polymer obsahuje opakující se jednotky 35 odvozené od monomeru zvoleného ze souboru zahrnujícího akrylamid, N,N-dialkylakrylamid, kvartemí soli N,N-dialkylaminoalkyl(alk)akrylátu, kvartemí soli N,N-dialkylaminoalkylakrylamidu, diallyldialkylamoniumhalogenid, N-vinyl-2~pyrrolidon, kyselinu akrylovou a kyselinu 2-akrylamido-2-methylpropansulfonovou a je všechen přítomen ve formě diskrétních částic o průměru v rozmezí od 20 do 40 nm.
Předmětem vynálezu je dále také způsob přípravy výše uvedené emulze, jehož podstata spočívá v tom, že
a) se smísí
i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru schopného tvořit vodorozpustný polymer zvoleného ze souboru uvedeného výše a popřípadě alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného komonomeru ii) olejový roztok, obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík, a iii)účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze,
-2CZ 284726 B6
b) získaná emulze se podrobí polymeraci za vzniku emulze vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm a
c) k získané emulzi polymeru se přidá alespoň jeden funkcionalizační prostředek a
d) funkcionalizační prostředek se nechá zreagovat s vodorozpustným polymerem.
Předmětem vynálezu je dále způsob přípravy výše uvedené emulze jehož podstata spočívá v tom, že
a) se smísí
i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru schopného tvořit vodorozpustný polymer zvoleného ze souboru uvedeného výše, alespoň jednoho funkcionalizačního prostředku a popřípadě alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného komonomeru, ii) olejový roztok obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík a iii) účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze, a
b) získaná emulze se podrobí polymeraci a funkcionalizaci za vzniku emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm.
Předmětem vynálezu je dále způsob přípravy výše uvedené emulze jehož podstata spočívá v tom, že
a) se smísí
i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru schopného tvořit vodorozpustný polymer a obsahujícího funkční skupinu zvoleného ze souboru uvedeného výše a popřípadě alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného komonomeru, ii) olejový roztok obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík a iii) účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze a
b) získaná emulze se podrobí polymeraci za vzniku emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm.
Předmětem vynálezu je dále způsob přípravy výše uvedené emulze jehož podstata spočívá v tom, že
a) se smísí
i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru obsahujícího skupinu schopnou transformace na funkční skupinu a schopného tvořit vodorozpustný polymer, zvoleného ze souboru uvedeného výše, samotného nebo ve spojení s jiným monomerem, nebo po transformaci uvedené skupiny na funkční skupinu, ii) olejový roztok obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík a
-3CZ 284726 B6 iii)účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze a
b) získaná emulze se podrobí polymeraci a transformaci za vzniku emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm.
Výše uvedené polymeiy výhodně obsahují opakující se jednotky akrylamidu a N,N-dialkylaminoalkyl(alk)akrylátu.
Polymerace se provádějí přídavkem polymeračního iniciátoru nebo působením ultrafialového záření na inverzní mikroemulzi.
Příprava funkcionalizovaných vodorozpustných polymerů v malých kapičkách nebo micelách vodné inverzní emulze nebo mikroemulze eliminuje problémy interpolymemího síťování ve velkém měřítku, probíhajícího v inverzních emulzních systémech s větší velikostí částic aroztokových formách produktu, a tak umožňuje uchovat účinnost polymeru i při síťování a připravovat polymer s vysokým obsahem pevného podílu.
Vynález se týká polymemích částic, rozpustných ve vodě, substituovaných alespoň 0,5 % hmotnostními funkčních skupin a majících průměr asi 20 až asi 400 nm.
Mezi vodorozpustné polymery, které mohou tvořit bázi pro polymerní částice podle vynálezu, patří ty, které jsou schopné reagovat s funkcionalizačním prostředkem, který by jim dodal funkční skupinu, nebo obsahují samy takovou funkční skupinu nebo obsahují skupinu, schopnou transformace na funkční skupinu, a vykazují síťování v průběhu reakce s funkcionalizačním prostředkem, během polymerace, během transformace nebo při stárnutí. Jako příklady vhodných vodorozpustných polymeruje možno uvést polymery, připravované z takových monomerů, jako jsou akrylamidy, například akrylamid a methakrylamid, N-alkylakrylamidy, například Nmethylakrylamid, N-oktylakrylamid, N,N-dialkylaminoalkyl(alk)akrylamidy, například N,Ndimethylaminomethylakrylamid, Ν,Ν-dimethylaminopropylmethakrylamid, hydroxyalkyl(alk)akryláty, například hydroxyethylakrylát, hydroxyethylmethakrylát, N,N-dialkylaminoalkyl(alk)akryláty, například Ν,Ν-dimethylaminoethyl-akrylát a -methakrylát, N,N-diethylaminoethyl-akrylát a -methakrylát, nenasycené primární, sekundární a terciární aminy, například allylamin, diallylamin, N-alkyldiallylaminy, jejich směsi apod.
Tyto vodorozpustné polymery je možno připravovat známými polymeračními postupy polymerací výše uvedených monomerů samotných nebo ve spojení s až asi 99,5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost polymeru, dalších neiontových, kationtových nebo aniontových komonomerů, jako je akryloylmorfolin, N-vinylpyrrolidon, N-vinylformamid, N,N-dialkylakrylamidy, například N,N-dimethyIakrylamid, Ν,Ν-dipropylakrylamid, N,N-dialkylakrylamidy, například N,N-dimethylmethakrylamid, Ν,Ν-dipropylmethakrylamid, diallyldialkylamoniumchloridy, soli a kvartemí soli N,N-dialkylaminoalkyl(alk)akrylátů, N,N-dialkylaminoalkyl(alk)akrylamidů atd., kyselina akrylová, kyselina methakrylová, kyselina fumarová, kyselina itakonová, kyselina maleinová, 2-akrylamido-2-methylpropansulfonová kyselina, styrensulfonová kyselina, jejich soli apod.
Ve výše popsaných základních polymerech může být rovněž přítomno až asi 10 % hmotnostních, vztaženo na stejný základ, vodonerozpustných komonomerů. Mezi takovéto monomery patří styren, akrylonitril, methylakrylát, methylmethakrylát, vinylacetát atd.
Funkční skupiny, přítomné v polymemích částicích podle vynálezu, mohou být dodány 1. reakcí vodorozpustného polymeru s prostředkem, schopným dodat mu funkční skupinu, nebo
2. polymeraci monomeru, schopného vytvářet vodorozpustný polymer v přítomnosti prostředku, schopného dodávat výslednému polymeru funkční skupinu, nebo 3. polymeraci monomeru, již
-4CZ 284726 B6 obsahujícího funkční skupinu a schopného vytvářet, buď samotného, nebo ve spojení sjiným monomerem, vodorozpustný polymer, nebo 4. polymerací monomeru, obsahujícího skupinu, schopnou transformace na funkční skupinu a schopnou vytvářet vodorozpustný polymer, samotného nebo ve spojení sjiným monomerem, nebo po transformaci uvedené skupiny na funkční skupinu.
V prvním případě se vodorozpustný polymer nechá reagovat s látkou, schopnou dodat mu funkční skupinu. Například 1. akiylamidové polymery mohou reagovat s takovými látkami, jako jsou aldehydy, například glyoxal, formaldehyd, chlor, brom apod., 2. 2-hydroxyethylmethakrylátové polymery mohou reagovat s takovými látkami, jako je epichlorhydrin, glyoxal, vodorozpustné diisokyanáty apod., 3. Ν,Ν-dimethylaminoethylmethakrylátové polymery mohou reagovat s takovými látkami, jako je epichlorhydrin, bischlormethylether, l,4-dichlorbuten-2 apod., 4. diallylaminové polymery mohou reagovat s epichlorhydrinem, bischlormethyletherem, glyoxalem, a,a'-dichlorxylenem apod.
Pokud jde o druhý výše popsaný postup, mohou být výše uvedené látky přidávány k monomerům, používaným k přípravě polymemích částic, před polymerací nebo v jejím průběhu, přičemž je výslednému polymeru dodávána funkční skupina.
Při třetím postupu je možno nejprve s monomerem provádět kteroukoli z výše popsaných reakcí a pak polymerovat získaný funkcionalizovaný monomer ze známých podmínek.
Při čtvrtém postupu přípravy polymerovaný monomer obsahuje nebo je vyroben tak, aby obsahoval skupinu schopnou transformace na funkční skupinu. Například vinylacetát se kopolymeruje s N-vinylpyrrolidonem, acetátové skupiny se hydrolyzují na alkoholové skupiny, které se pak převádějí na funkční skupiny reakcí s glyoxalem, epichlorhydrinem atd. Podobně může být polymerován vinylformamid a pak hydrolyzován, načež se podrobuje reakci výše popsaným postupem pro allylaminové monomery.
V každém z výše uvedených postupů má získaný polymer tendenci k síťování. Pokud se polymery nevyrábějí podle vynálezu, získávají se kompozice, které jsou v důsledku síťování, ke kterému dochází, nevhodné pro zamýšlený účel.
Jak bylo výše uvedeno, polymerací inverzní emulze nebo mikroemulze se získá polymer o velikosti částic asi 20 až asi 400 nm, výhodně asi 30 až asi 200 nm a ještě výhodněji asi 35 až asi 100 nm.
Polymerní částice podle vynálezu mohou být používány ve formě zředěných vodných roztoků, získaných inverzí emulzí, popřípadě v přítomnosti srážecí povrchově aktivní látky, nebo znovuzískáváním částic z emulze, například stahováním nebo přidáním emulze k rozpouštědlu, které sráží polymer, například isopropanolu, odfiltrováním zbylých pevných látek, vysušením a opětnou dispergací ve vodě.
Kromě výše popsaných reakcí mezi monomery, polymery, funkcionalizačními prostředky atd., spadají do rozsahu vynálezu následující dvojice kombinací funkčních skupin, obsažené v polymeru, které mohou vést ke vzniku síťovaných polymerů:
aminy - epoxidy aminy - reaktivní halogeny aminy - aldehydy aminy - estery aminy - silany aminy - isokyanáty
-5CZ 284726 B6 aminy - acylhalogenidy aminy - a,b-nenasycené karbonylové sloučeniny methylol - amidy methylol - aminy hydroxy - isokyanáty hydroxy - estery hydroxy - aldehydy hydroxy - epoxidy hydroxy - reaktivní halogeny hydroxy - acylhalogenidy hydroxy - silany aldehydy - amidy aldehydy - thioly thioly - reaktivní halogeny thioly - isokyanáty thioly - acylhalogenidy
Polymerace v mikroemulzi a inverzní mikroemulzi je známa. R. Speiser popsal v r. 1976 a 1977 postup výroby kulových „nanočástic“ o průměru nižším než 80 nm 1. solubilizací monomerů, jako je akrylamid a methylenbisakrylamid, a dalších látek, například léčiv, v micelách a 2. polymerací monomerů, viz J. Pharm. Sa., 65 (12), 1763 (1976) a patent USA č. 4 021 364. K přípravě těchto nanočástic je možno použít jak systémů voda v oleji, tak olej ve vodě. I když autor tento postup nenazývá konkrétně mikroemulzní polymerací, má všechny znaky, které se v současné době používají k definování mikroemulzní polymerace. Tyto zprávy rovněž tvoří první příklady polymerace akrylamidu v mikroemulzi. Od té doby se objevily četné publikace, popisující polymerací vodorozpustných polymerů v inverzní fázi mikroemulze, viz například patenty USA č. 4 521 317, 4 681 912 a britský patent č. 216148A.
Mikroemulzní polymerační postupy se obvykle provádějí tak, že a) se připraví mikroemulze monomeru smísením vodného roztoku monomerů s kapalným uhlovodíkem, obsahujícím příslušnou povrchově aktivní látku nebo směs povrchově aktivních látek za vzniku inverzní mikroemulze, tvořené malými vodnými kapkami monomeru, dispergovanými ve spojité olejové fázi, a b) monomemí mikroemulze se podrobí radikálové polymerací.
K získání inverzní mikroemulze je obecně nutné používat zvláštních podmínek, jejichž hlavními parametry jsou: koncentrace povrchově aktivní látky, HLB povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek, teplota, charakter organické fáze a složení vodné fáze.
Vhodné monomery jsou aniontové, neiontové a kationtové a jsou to výše popsané látky. Vodný roztok monomeru může obsahovat požadované běžné přísady. Může například obsahovat chelatační prostředky k odstranění polymeračních inhibitorů, prostředky pro přenos řetězce, regulátory pH, iniciátory a další běžné přísady.
Pro tvorbu mikroemulze, která může být definována jako transparentní a termodynamicky stabilní emulze, obsahující dvě navzájem nerozpustné kapaliny a povrchově aktivní látky, v níž micely mají průměr obvykle lOOnm nebo nižší, je podstatný výběr vhodné organické fáze a povrchově aktivní látky.
Volba organické fáze má podstatný vliv na minimální koncentraci povrchově aktivní látky, nutnou k získání inverzní mikroemulze; může být tvořena uhlovodíkem nebo směsí uhlovodíků.
Za účelem získání levných formulací jsou nejvíce žádoucí isoparafinické uhlovodíky nebo jejich směsi. Organická fáze nejčastěji obsahuje minerální olej, toluen, topnou naftu, petrolej, nepáchnoucí lehký benzín, směsi kterýchkoli předchozích látek apod.
-6CZ 284726 B6
Hmotnostní poměr množství vodné fáze a uhlovodíkové fáze se volí co nejvyšší, aby se po polymeraci získala mikroemulze s vysokým obsahem polymeru. Prakticky se tento poměr může například pohybovat mezi asi 0,5 až 3 : 1 a obvykle se blíží 1:1.
Jedna nebo více povrchově aktivních látek se volí tak, aby se dosáhlo hodnoty HLB (hydrofilně lipofilní rovnováha) mezi asi 8 a asi 12. Mimo toto rozmezí obecně nelze dosáhnout tvorby inverzní mikroemulze. Kromě příslušné hodnoty HLB je nutno optimalizovat koncentraci povrchově aktivní látky, tzn. dostatečné množství pro vznik inverzní mikroemulze. Příliš nízká koncentrace povrchově aktivní látky vede ke vzniku inverzních emulzí a příliš vysoká koncentrace má za následek zvýšené náklady a nepřináší žádný významný prospěch. Při provádění vynálezu je možno používat povrchově aktivních látek, aniontových, kationtových nebo neionogenních. Mezi výhodné povrchově aktivní látky patří sorbitanmonooleát, polyoxyethylen(20)sorbitanmonooleát, natriumdioktylsulfosukcinát, oleamidopropyldimethylamin, natriumisostearyl-2-laktát apod.
Polymeraci mikroemulze je možno provádět jakýmkoli známým způsobem. Iniciaci je možno uskutečnit pomocí různých termálních a redoxních radikálových iniciátorů, mezi něž patří peroxidy, jako je terc.butylperoxid, azosloučeniny, jako je azobisisobutyronitril, organické sloučeniny, jako je persíran draselný, a redoxní páry, jako je síran železnato-amonný/persíran amonný. Polymeraci je možno rovněž uskutečňovat působením fotochemického záření, například ultrafialového záření nebo ionozačního záření se zdrojem kobalt 60.
Použití funkcionalizovaných polymerů je známo a zde popisované polymemí částice jako takové jsou vhodné pro stejné účely.
Dále jsou pro bližší ilustraci vynálezu uvedeny příklady provedení, které však neomezují jeho rozsah.
Objemová viskozita (BV) emulzí se měří při 25 ± 1 °C na Brookově viskozimetru (model LVT) s vřetenem č. 2 při rychlosti otáčení 12 min-1.
Standardní viskozita (SV) se měří tak, že se 50 g 0,2% vodného roztoku polymeru a 5,84 g chloridu sodného přidá ke 48 g vody, vzniklá směs se míchá 5 min pro úplné rozpuštění soli, pH se upraví na 5 a viskozita se stanovuje při 25 ± 0,1 °C pomocí Brookfieldova viskozimetru (model LVT) s UL adaptérem při rychlosti otáčení 60 min-1.
Kationtový ekvivalent (CEQ) se měří metodou uvedenou v J. Chem. Ed., 62 (7), 627 (1985).
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Do vhodného reaktoru se přidá 96 g isoparafmického rozpouštědla o teplotě tání 207 až 254 °C (IPS), 10,61 g polyoxyethylensorbitantrioleátu (POST) a 6,37 g reakčního produktu diethanolaminu a kyseliny olejové (DOA). K čirému roztoku se za míchání přidá roztok 28,61 g akrylamidu (AMD), 5,05 g diallyldimethylamoniumchloridu (DADM), 0,017 g dvojsodné soli kyseliny ethylendiamintetraoctové (EDTA), 0,034 g NaBrO3 a 46,32 g deionizované vody za vzniku čiré mikroemulze. pH roztoku se kyselinou sírovou upraví na 4,0 a mikroemulze se probublá dusíkem za účelem snížení obsahu kyslíku na méně než 0,1 ppm. Pak se do mikroemulze zavádí plynný SO2 k iniciaci polymerace. Teplota emulze se v průběhu polymerace udržuje na 25 °C až do konverze 96 % AMD a asi 40 % DADM na polymer. Získaný čirý
-7CZ 284726 B6 produkt má objemovou viskozitu 15mPas, velikost částic asi 42 nm a standardní viskozitu 2,9mPas (molekulová hmotnost 3.106) a obsah pevných látek 17,39%. K 50 g uvedené mikroemulze se při pH 4,0 přidá 5,45 g 40% vodného roztoku glyoxalu. Směs se nechá stát při teplotě místnosti po dobu 17, resp. 31 dní, načež se 2 části emulze invertují tak, že se k nim přidá deionizovaná voda a získané roztoky se přidají ke dřevovině v koncentraci 0,5% a 1,0%, vztaženo na sušinu vlákna. Výsledky testu jsou uvedeny v tabulce 1. Zkratky, uvedené v příkladu 1 pro různé látky, se stejně vztahují na všechny následující příklady, stejně jako další uvedené zkratky.
Tabulka 1
Zkoušky papíru
Příklad 1* 1
pevnost v tahu (N/m)
0,5 % hmotnostních
17 dní 542 612
31 dní 508 578
1,0 % hmotnostních
1Ί dní 700 805
31 dní 718 822
* kontrolní vzorek; obsah pevných látek 10%, obchodní produkt AMD/DADM/glyoxal, molekulová hmotnost hlavního polymemího řetězce 10 000
Jak je patrné z hodnot pevnosti za mokra, poskytují mikroemulzní produkty AMD/DADM/ glyoxal vyšší pevnost za mokra než dosavadní prostředky pro zvýšení pevnosti za mokra na bázi AMD/DADM/glyoxal, představované obchodně dostupným vzorkem. Je rovněž zřejmé, že AMD/DADM/glyoxal má vyšší obsah pevných látek a připravuje se z polymerů o vyšší molekulové hmotnosti.
Příklady 2 až 6 popisují řadu mikroemulzních kompozic, připravených zmonomemích mikroemulzí obsahujících AMD/DADM (hmotnostně 90 : 10), ale s měnícím se množstvím glyoxalu.
Příklad 2
28,74 g POST, 6,74 g sorbitanmonooleátu (SM) a 0,071 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 191,93 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 51,34 g AMD, 5,68 g DADM, 14,20 g glyoxalu, 0,028 g EDTA a 89,27 g vody a pomocí 0,5 N HC1 se jeho pH upraví na 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná emulze se pročistí dusíkem a polymerace jejích monomerů se iniciuje UV zářením při 25 °C. Polymerace se provádí po dobu přibližně půl hodiny a získá se čirá stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM. Mikroemulze má objemovou viskozitu 16 mPas.
Příklad 3
28,74 g POST, 6,74 g SM a 0,071 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 191,93 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 42,58 g AMD, 4,74 g DADM, 23,66 g
-8CZ 284726 B6 glyoxalu, 0,028 g EDTA a 89,27 g vody a jeho pH se pomocí 0,5 N HC1 upraví na 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá k olejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná mikroemulze se pročistí dusíkem a polymerace se iniciuje jako v příkladu 2. Mikroemulze glyoxalovaného kopolymeru AMD/DADM má objemovou viskozitu 15 mPas.
Příklad 4
31,51 g POST, 3,97 g SM a 0,071 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 191,93 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 36,5 g AMD, 4,06 g DADM, 30,42 g glyoxalu, 0,028 g EDTA a 89,27 g vody a upraví pomocí 0,5 N HC1 na pH 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Polymerace se vede jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o objemové viskozitě 20,0 mPas.
Příklad 5
31,51 g POST, 3,97 g SM a 0,071 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 191,93 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 31,94 g AMD, 3,54 g DADM, 35,48 g glyoxalu, 0,028 g EDTA a 89,27 g vody a pomocí 0,5 N HC1 se upraví na pH 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná mikroemulze se pročistí dusíkem. Polymerace se vede jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM a mající objemovou viskozitu 5,0 mPas.
Příklad 6
31,51 g POST, 3,97 g SM a 0,071 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 191,93 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 28,4 g akrylamidu, 3,16 g DADM, 39,44 g glyoxalu, 0,028 g EDTA a 89,27 g vody a upraví se pomocí 0,5 N HC1 na pH 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná mikroemulze se pročistí dusíkem a pak se vede polymerace jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o objemové viskozitě 17,5 mPas.
Příklady 7 až 9 popisují řadu kompozic, připravených z monomemích mikroemulzí s měnícím se poměrem AMD/DADM, ale se stálou koncentrací glyoxalu 25 % hmotnostních.
Příklad 7
14,56 g POST, 3,18 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,95 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 22,71 g AMD, 5,68 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA a 44,64 g vody a upraví se pomocí 0,5 N HC1 na pH 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná mikroemulze se pročistí dusíkem a vede se polymerace jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM.
-9CZ 284726 B6
Příklad 8
15,36 g POST, 2,38 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,95 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 19,87 g AMD, 8,52 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA a 44,64 g vody a upraví pomocí 0,5 N HCl na pH 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Polymerace se vede jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM.
Příklad 9
16,94 g POST, 0,97 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,95 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 14,2 g AMD, 14,2 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA a 44,64 g vody a upraví pomocí 0,5 N HCl na pH 3,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Polymerace se vede jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM.
Příklad 10
Příklad 10 je příkladem postupu, používajícího redox iniciaci a dodatečný přídavek glyoxalu ke zpolymerované mikroemulzi AMD/DADM.
12,85 g POST a 3,57 g SM se rozpustí v 96,0 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 28,61 g AMD, 5,05 g DADM, 0,017 g EDTA, 0,12 g 2,83% roztoku bromičnanu sodného a 44,64 g vody a upraví pomocí 1,0 N kyseliny sírové na pH 4,0. Vodný roztok monomerů se pak přidá k olejovému roztoku a získá se čirá mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná mikroemulze se pročistí dusíkem a polymerace se iniciuje probubláváním plynného oxidu siřičitého při 25 °C. V probublávání oxidu siřičitého se pokračuje do dokončení polymerace za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující kopolymer AMD/DADM. K 50 g této emulze se přidá 5,45 g 40% vodného roztoku glyoxalu o pH 4,0. Získaná čirá mikroemulze obsahuje glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM.
Příklady 11 až 14 představují systémy, kde část akrylamidu je nahrazena dalším neiontovým monomerem Ν,Ν-dimethylakrylamidem (DMA) nebo N-vinyl-2-pyrrolidonem (VP).
Příklad 11
12,44 g POST, 5,30 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,96 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví při pH 5,5 vodný roztok 12,78 g AMD, 12,78 g VP, 2,84 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA, 1,42 g acetátového pufru a 43,07 g vody. Vodný roztok monomerů se pak přidá k olejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Získaná mikroemulze se polymeruje jako v příkladu 2 za vzniku čiré stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný terpolymer AMD/VP/DADM.
Příklad 12
7,15 g POST, 10,59 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,96 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se při pH 5,5 připraví vodný roztok 5,68 g AMD, 19,88 g VP, 2,84 g
DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA, 1,42 g acetátového pufru a 43,07 g vody. Vodný roztok
-10CZ 284726 B6 monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Polymerací jako v příkladu 2 se získá čirá stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný terpolymer AMD/VP/DADM.
Příklad 13
2,96 g polyoxyethylensorbitanmonooleátu (POSO), 14,78 g polyoxyethylensorbitolhexaoleátu (PESH) a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,46 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se při pH 5,5 připraví vodný roztok 2,56 g AMD, 23,09 g DMA, 2,84 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA, 1,42 g acetátového pufru a 43,07 g vody. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Polymerací jako v příkladu 2 se získá čirá stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný terpolymer AMD/DMA/DADM.
Příklad 14
17,14 g PESH, 0,60 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,96 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se při pH 5,5 připraví vodný roztok 12,78 g AMD, 12,78 g DMA, 2,84 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA, 1,42 g acetátového pufru a 43,07 g vody. Polymerací podle příkladu 2 se získá čirá stabilní mikroemulze, obsahující terpolymer AMD/DMA/DADM.
Příklady 15 až 22 popisují přípravu řady mikroemulzí a standardních inverzních emulzí s různou velikostí částic ke stanovení vlivu velikosti částic na pevnostní charakteristiky za mokra. Všechny produkty se vyrábějí z výchozích monomemích (mikro)emulzí AMD/DADM 90 : 10, které obsahují 25 % hmotnostních glyoxalu, vztaženo na AMD/DADM.
Příklad 15
8,63 g POST, 2,02 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,96 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 25,55 g AMD, 2,84 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA, 1,42 g acetátového pufru a 43,08 g vody o pH 5,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze jako v příkladu 1. Polymerací jako v příkladu 2 se získá čirá stabilní mikroemulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM. Velikost částic polymeruje asi 63 nm.
Příklad 16
Postupuje se podle příkladu 15, avšak použije se 28,75 g POST a 6,74 g SM. Získá se glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o velikosti částic asi 31 nm.
Příklad 17
Postupem podle příkladu 15, avšak s použitím 11,5 g POST a 2,7 g SM se získá glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o velikosti částic asi 52 nm.
-11CZ 284726 B6
Příklad 18
Postupem podle příkladu 15, avšak s použitím 14,37 g POST a 3,37 g SM se získá glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM. Velikost částic polymeruje asi 36 nm.
Příklad 19 (srovnávací)
7,5 g DOA a 1,25 g blokového kopolymeru AfB/Δ. o molekulové hmotnosti asi 5000, kde jednotky A obsahují kyselinu palmitovou a 12-hydroxystearovou 1 : 5 a jednotky B jsou tvořeny polyethylanoxidem o molekulové hmotnosti 1500 (dále označovaným PHP), se rozpustí v 70,71 g rozpouštědla ze směsi uhlovodíků o rozmezí teplot varu 188 až 270 °C (zkratka MH). Zvlášť se připraví vodný roztok 59,20 g AMD, 6,58 g DADM, 16,45 g glyoxalu, 0,039 g EDTA, 3,29 g acetátového pufru, 0,27 g síranu sodného, 0,0822 g 2,2'-azobis(2-amidinopropan)dihydrochloridu (ABDC) a 99,42 g vody a upraví pomocí 0,5 N HC1 na pH 5,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá k olejovému roztoku a emulguje. Získaná bílá inverzní emulze se pročistí dusíkem a pak se iniciuje při 25 °C UV zářením. Polymerace se provádí přibližně 1 h a získá se inverzní emulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o objemové viskozitě 670 mPas. Velikost částic polymeruje asi 326 nm.
Příklad 20 (srovnávací)
3,97 g DOA, 0,79 g PHP a 0,0822 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 74,70 g PHP a 0,0822 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 84,70 g MH. Postupem podle příkladu 19, avšak s vypuštěním ABDC, se připraví vodný roztok a pomocí 0,5NHCl upraví na pH 5,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá k olejovému roztoku a emulguje. Získaná bílá inverzní emulze se pročistí dusíkem a pak se iniciuje UV zářením při 25 °C. Polymerace se provádí přibližně 1 h a získá se inverzní emulze, obsahující glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o objemové viskozitě 193 mPas. Velikost částic emulze je asi 782 nm.
Příklad 21
Postupuje se podle příkladu 19, avšak místo ABDC se v ekvivalentním množství použije benzoinisobutylether. Získaný polymer má velikost částic 209 nm.
Příklad 22
15,49 g POST a 2,29 g SM se rozpustí v 95,96 g IPS a 0,0354 g benzoinisobutyletheru za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 18,40 g AMD, 2,05 g DADM, 5,11 g glyoxalu, 0,012 g EDTA, 1,02 g acetátu sodného a 53,41 g vody a upraví na pH 5,5. Vodný roztok monomerů se přidá k olejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze. Získaná emulze se pročistí dusíkem a iniciuje UV zářením při 25 °C. Polymerace se provádí po dobu asi půl hodiny a získá se čirá stabilní mikroemulze o objemové viskozitě 30 mPas. Velikost částic glyoxalovaného kopolymeru AMD/DADM je 55 nm.
Příklad 23 (srovnávací)
52,59 g POST a 31,56 g DOA se rozpustí v 96 g IPS za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 28,61 g AMD, 5,05 g DADM, 0,017 g EDTA 0,0034 g ABDC a 46,32 g
-12CZ 284726 B6 vody. Vodný roztok monomerů se přidá kolejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze. Mikroemulze se pročistí dusíkem a pak iniciuje UV zářením při 25 °C. Polymerace se provádí asi 2 h a získá se čirá stabilní mikroemulze, obsahující kopolymer AMD/DADM. Objemová viskozita je 213 mPas a velikost částic polymeru 22 nm.
Příklad 24
71,78 g POST a 16,86 g SM a 0,0354 g benzoinisobutyletheru se rozpustí v 95,96 g MH na olejový roztok. Zvlášť se připraví vodný roztok 25,55 g AMD, 2,84 g DADM, 7,10 g glyoxalu, 0,014 g EDTA, 1,42 g acetátu sodného a 43,08 g vody a upraví pomocí 0,5 N HC1 na pH 5,5. Vodný roztok monomerů se pak přidá k olejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze. Mikroemulze se pak zpracuje jako v příkladu 15 a získá se glyoxalovaný kopolymer AMD/DADM o objemové viskozitě 105 mPas. Velikost částic polymeruje asi 30 nm.
Příklady 25 až 44
Pro stanovení schopnosti kompozic podle vynálezu dodávat papíru pevnost za mokra se produkty připravené v příkladech 2 až 6 (tabulka 2, různé množství glyoxalu), příkladech 7 a 10 (tabulka 3, zvýšené množství DADM, redox iniciace a následný přídavek glyoxalu), příkladech 11 a 13 (tabulka 4, terpolymery AMD/VP/DADM a AMD/DMA/DADM) a příkladech 15 až 24 a 1 (vliv velikosti částic na vlastnosti, tabulka 5) použijí k výrobě papíru, pevného za mokra a zkoušejí se výsledné vlastnosti papíru.
Výroba papíru, pevného za mokra, se provádí takto. K. vodné dřevovině o konzistenci 0,6 % a pH 6,5, tvořené bělenou tvrdou a měkkou dřevovinou Astracell/Albacell 50 : 50 hmotnostně, jejíž vlákna pro výrobu naběleného papíru jsou rozemleta na volnost asi 500 ml podle kanadské normy, se přidá roztok kationtové pryskyřice podle jednoho z příkladů ve formě 0,1% roztoku rozražené emulze, čímž se dosáhne 0,5% obsahu glyoxalovaného polymeru, vztaženo na sušinu vláken. pH dřevoviny se znovu upraví na 6,5 a krátce se míchá, aby mohla vlákna absorbovat polymer. Na Nashově stroji na ruční archy se z vláken mokrou cestou vytvoří pás o plošné hmotnosti 22,7 kg (500 archů 63,5 x 101,6 cm). Pás se stlačuje mezi savými podložkami a po dobu 1 min se suší v laboratorní bubnové sušičce o teplotě bubnu 116 °C.
Okamžitá pevnost za mokra získaného papíru se měří po natření obou stran papíru vodou při 20 °C o pH 7. Výsledky pevnosti za mokra jsou uvedeny v tabulkách 2 až 5 pro různé polymery z uvedených příkladů jako procentický podíl z hodnoty pro obchodně dostupný 25% glyoxalovaný polymer AMD a DADM 90 : 10.
Tabulka 2
příklad polymer z příkl. procent, podíl obch. produktu okamžitá pevnost za mokra %(a) glyoxalu AMD/DADM
25 2 118 5 90/10
26 3 120 50 90/10
27 4 124 75 90/10
28 5 126 100 90/10
29 6 124 125 90/10
(a) procentický podíl, vztažený na obsah monomerů AMD/DADM
-13CZ 284726 Β6
Tabulka 3
příklad polymer z příkl. procent, podíl obch. produktu okamžitá pevnost za mokra %(a) glyoxalu AMD/DADM
30 7 106 25 80/20
31 10 106 25 85/15
Tabulka 4
příklad polymer z příkl. procent, podíl obch. produktu okamžitá pevnost za mokra poměr pevnosti papíru za mokra/ (za sucha /%) % glyoxalu (a) AMD/DAM/ DADM
32 13 103 19,lb 25 9/81/10 AMD/VP/DADM
33 11 111 20, lc 25 45/45/10
b - obchodní produkt má 14,3 c - obchodní produkt má 14,5
Tabulka 5
příklad polymer z příkl. procent, podíl obch. produktu okamžitá pevnost za mokra velikost částic nmd obsah reakčních složek ve vodné fázi (%) AMD/DADM/ glyoxal
34 15 123 63 44,4 90/10/25
35 16 118 31 44,4 90/10/25
36 17 123 52 44,4 90/10/25
37 18 120 36 44,4 90/10/25
38C 19 81 326 44,4 90/10/25
39C 20 67 782 44,4 90/10/25
40 21 109 209 44,4 90/10/25
41 22 132 55 32,0 90/10/25
42C 23 0 22 42,1 85/15/0
43 24 88 30 44,4 90/10/25
44 1 113 42 42,1 85/15/25
C - srovnávací d - transmisní elektronová mikroskopie
Výsledky v tabulce 2 ukazují, že použitím různého množství glyoxalu se dosáhne u daných polymerů zlepšení proti známému stavu. Tabulka 3 ukazuje, že přínos vynálezu je dosahován při různém složení AMD/DADM (80/20 hmotnostně v příkladu 30, 85/15 hmotnostně v příkladu 31 a 90/10 hmotnostně v příkladu 25 v tabulce 2). Tabulka 4 ukazuje použití terpolymerů, obsahujících kromě akrylamidu druhý neiontový monomer (Ν,Ν-dimethylakrylamid a vinylpyrrolidon). Jak je patrné, tyto výsledky ukazují, že při zvýšení poměru za mokra/za sucha zůstává zlepšení okamžité pevnosti za mokra, ale pevnost za sucha se snižuje. Tabulka 5 ukazuje vliv velikosti částic na optimální vlastnosti produktu. Kompozice z příkladů 34 až 37, 40, 41 a 44 jasně dokumentují zlepšené výsledky v tom, že tyto kompozice vykazují vzrůst pevnosti za mokra o 9 až 32 % oproti obchodně dostupným kompozicím o stejných základních komponentách a koncentracích.
-14CZ 284726 B6
Příklad 45
Postupuje se podle příkladu 1, avšak kmonomemí směsi se nepřidává DADM. Získá se kompozice, obsahující mikročástice síťovaného glyoxalovaného akrylamidového homopolymeru, podobná jako v příkladu 1.
Příklady 46 až 48
Opakuje se příklad 1, ale místo monomemího akrylamidu se použije 46) methakrylamid, 47) Nmethylakrylamid a 48) N-methylmethakrylamid. Získají se kompozice, obsahující mikročástice glyoxalovaných kationtových akrylamidových kopolymerů, podobné jako v příkladu 1.
Příklady 49 až 51
Postupuje se podle příkladu 1, ale místo DADM se použije 50) methakryloxyethyltrimethylamoniumchlorid, 51) methakrylamidopropyltrimethylamoniumchlorid a 52) akryloxyethyltrimethylamoniumchlorid. Získají se podobné výsledky.
Příklad 52
Příprava mikroemulze
100 g vodného roztoku (pH = 3,5), obsahujícího 42,3 g akrylamidu a 0,02 g 2-hydroxyethylethylendiamintrioctové kyseliny se rychlostí 4,4 ml/min čerpá do 150 g organického roztoku, obsahujícího 128,5 g isoparafinického rozpouštědla o teplotě varu 207 až 254 °C (IPS), 21,9 g polyoxyethylensorbitolhexaoleátu (PESH) a 7,8 g sorbitanseskvioleátu (SS). Získá se čirá mikroemulze, obsahující monomer.
0,0424 g 2,2'-azobis—4-methoxy-2,4-dimethylvaleronitrilu v 2 ml ethylacetátu se přidá k mikroemulzi, obsahující monomer, která byla po dobu 40 min probublávána dusíkem. Polymerace se vede při 30 °C. Produktem je čirá stabilní polyakrylamidová (PAM) mikroemulze (standardní viskozita 3,8 mPas).
Příprava DMAM
Ν,Ν-dimethylaminomethanol (DMAM) se připraví tak, že se 7,7 g 95% paraformaldehydu pomalu přidává do 100 ml baňky, obsahující 27,50 g 55% vodného roztoku dimethylaminu a 6,60 g deionizované vody, přičemž se exotherma udržuje pod 45 °C. Získaný roztok DMAM se pak přefiltruje za vzniku čirého roztoku, obsahujícího 53,20 g pevných podílů DMAM.
Příprava mikroemulze Mannichova PAM
30,0 g výše uvedené mikroemulze PAM se vloží do vhodného reaktoru. Emulze se ohřeje na °C. Pak se k mikroemulzí PAM přidá za mírného míchání rychlostí 0,08 ml/min 10,0 g roztoku DMAM, připraveného výše uvedeným způsobem. Získaná mikroemulze Mannichova
PAM se do použití uchovává při teplotě místnosti. Po 24 h má polymer CEQ 5,75 mekv/g a standardní viskozitu 2,5 mPas.
-15CZ 284726 B6
Zkouška volného odvodnění
Účinnost odvodnění běžného městského kalu se stanovuje takto: Do nádob se šroubovým uzávěrem se pečlivě naváží 200 g kalu. Vodné roztoky Mannichových PAM vločkovadel se připraví tak, že mikroemulze (nebo ve srovnávacích příkladech roztok obchodního Mannichova PAM) se přidá do vody tak, aby koncentrace polymeru byla 0,2 % hmotnostních. Ke vzorkům kalu se přidají různé dávky polymemích roztoků a přidá se voda k doplnění celkové hmotnosti na 250 g, směsi se 90 s míchají, získaný vyvločkovaný kal se nalije do Bůchnerovy nálevky s filtrační tkaninou a volné odvodnění se měří pomocí měření objemu filtrátu, odebraného za 10 s. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 6.
Tabulka 6
Mannichův PAM z příkl. dávka (ml) filtrát (ml)
52 10 100
12,5 152
15 158
17,5 160
20 140
52C 10 60
12,5 120
15 140
17,5 160
20 128
C - obchodně dostupný produkt
Tabulka 6 jasně ukazuje vyšší účinek mikroemulze Mannichova PAM podle příkladu 52 ve srovnání s typickým obchodně dostupným roztokem Mannichova PAM.
Příklady 53 až 58
Příklady 53 až 58 popisují přípravku mikroemulzí PAM, které se používají k přípravě řady mikroemulzí Mannichových PAM.
Příklad 53
K 150 g organického roztoku, obsahujícího 128,5 g IPS, 21,9 g PESH a 7,8 g SS, se pomalu za míchání přidá 100 g vodného roztoku o pH 3,5, obsahujícího 0,02 g N-(2-hydroxyethyl)ethylendiamintrioctové kyseliny. Získaná čirá mikroemulze monomeru se 40 min probublává dusíkem. Pak se přidá 0,0424 g 2,2'-azobis—4-methoxy-2,4-dimethylvaleronitrilu ve 2 ml ethylacetátu a mikroemulze se polymeruje při 30 °C. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze PAM o standardní viskozitě 3,8 mPas a průměrné velikosti částic 65 nm (střední hodnota měřená transmisní elektronovou mikroskopií).
Příklad 54
Opakuje se postup podle příkladu 53 a získá se mikroemulze polyakrylamidu o standardní viskozitě 3,7 mPas.
-16CZ 284726 B6
Příklady 55 až 57
K přípravě mikroemulzí PAM v příkladech 55 až 57 se použije postup podle příkladu 53, avšak způsobem, uvedeným v tabulce 7, se obměňuje množství emulgátoru, a tak se mění výsledná velikost částic mikroemulze PAM.
Tabulka 7
mikroemulze PAM PESHg SSg velikost částic nma stand. viskozita mPas
příklad 55 18,72 6,66 59 3,7
příklad 56 15,60 5,55 71 3,5
příklad 57 12,48 4,44 96 3,6
a - měřeno transmisní elektronovou mikroskopií
Příklad 58
Příklad 58 ukazuje přípravu mikroemulze PAM s odlišným emulgačním systémem.
Ke 145 g organického roztoku, obsahujícího 120 g IPS, 14,82 g PESH a 11,12 g reakčního produktu diethanolaminu a kyseliny olejové (DOA), se pomalu za míchání přidá 100 g vodného roztoku o pH 3,5, obsahujícího 42,3 g akrylamidu a 0,02 g N-(2-hydroxyethyl)-ethylendiamintrioctové kyseliny. Získaná čirá mikroemulze, obsahující monomer, se 40 min probublává dusíkem. Pak se přidá 0,0423 g 2,2'-azobis-4-methoxy-2,4-dimethylvaleronitrilu ve 2 ml ethylacetátu a mikroemulze se polymeruje při 30 °C. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze PAM o standardní viskozitě 3,1 mPas.
Příklad 59
Příklad 59 popisuje přípravu aduktů dimethylamin/formaldehyd (DMA/CH2O), použitých k přípravě mikroemulzí Mannichových PAM z mikroemulzí PAM z příkladů 53, 54, 57 a 58.
A. 10,08 g 95% paraformaldehydu se pomalu přidává do reakční nádoby, obsahující 26,3 g 55% vodného roztoku dimethylaminu při udržování exothermy pod 45 °C. Získaný roztok se přefiltruje a získá se čitý roztok.
B. K 30,0 g roztoku, připraveného v příkladu 59A, se přidá 3,05 g 100% dimethylaminu za míchání, čímž se poměr DMA/CH2O změní z 1 : 1 na 1,25 : 1.
Příklady 60 až 66
Příklady 60 až 66 popisují přípravu mikroemulzí Mannichových PAM s různým množstvím dimethylaminomethyl-substituce z mikroemulzí PAM z příkladů 53, 54 a 57 a aduktu
DMA/CH2O z příkladu 59B.
-17CZ 284726 B6
30,0 g mikroemulze PAM z příkladu 53 se za teploty místnosti vloží do reakční nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá 11,0 g aduktu DMA/CH2O z příkladu 59B za vzniku čiré mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova PAM o standardní viskozitě 3,9 mPas a CEQ 6,2 mekv/g. Stejný postup se použije k přípravě 5 mikroemulzí Mannichových PAM v příkladech 61 až 66, které se liší pouze množstvím aduktu
DMA/CH2O, které je přidáváno, a mikroemulzí PAM, jak je patrné z tabulky 8.
Tabulka 8
příklad adukt(g) DMA/CH2O mikroemulze PAM z př. CEQ (mekv/g) stand. viskozita (mPas)
60 11,0 53 6,2 3,9
61 6,6 53 3,5 4,8
62 4,4 53 3,3 4,6
63 2,2 53 - 4,1
64 1,1 54 - 2,7
65 1,5 54 - 2,7
66 11,0 54 - 4,1
Příklad 67
Opakuje se příklad 59A, avšak čirý roztok se mírně zředí za účelem snížení koncentrace aduktu.
22,3 g 95% paraformaldehydu se pomalu přidá do nádoby, obsahující 57,78 g 55% vodného roztoku dimethylaminu za udržování exothermy pod 45 °C. Získaný roztok se přefiltruje a získá se čirý roztok. Pak se přidá 12,30 g deionizované vody.
Příklady 68 až 70
Příklady 68 až 70 popisují přípravu mikroemulzí Mannichových PAM z mikroemulzí PAM 25 z příkladů 53, 57 a 58 a s aduktem DMA/CH2O 1:1.
Příklad 68
3 0,0 g mikroemulze PAM z příkladu 53 se za teploty místnosti vloží do nádoby. Pak se pomalu přidá 10,0 g aduktu DMA/CH2O z příkladu 16, přičemž se směs míchá, za vzniku mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku roztoku Mannichova PAM o standardní viskozitě 3,7 mPas a CEQ 5,6 mekv/g. Shodný postup, avšak s použitím různých mikroemulzí PAM, se použije k přípravě mikroemulzí Mannichových PAM 35 v příkladech 69 a 70, jak je patrné z tabulky 9.
Tabulka 9
příklad adukt(g) DMA/CH2O mikroemulze z př. CEQ (mekv/g) stand. viskozita (mPas)
69 10,0 58 5,1 2,4
70 10,0 57 5,4 3,3
-18CZ 284726 B6
Příklad 71
Příklad 71 popisuje přípravu mikroemulze PAM cestou redox iniciace.
K 149,64 g organického roztoku, obsahujícího 128,5 g IPS, 21,9 g PESH a 7,8 g SS, se pomalu za míchání přidá 100 g vodného roztoku o pH 3,0, obsahujícího 42,3 g akrylamidu, 0,00428 g bromičnanu sodného a 0,02 g N-(2-hydroxyethyl)-ethylendiamintrioctové kyseliny. Získaná čirá mikroemulze monomeru se 40 min probublává dusíkem. Pak se do mikroemulze zavádí plynný oxid siřičitý, přičemž se polymerační teplota udržuje na 25 °C. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze PAM o standardní viskozitě 2,1 mPas.
Příklady 72 až 73
Příklady 72 a 73 ukazují přípravu aduktu morfolin/formaldehyd a mikroemulze Mannichova PAM, připraveného z tohoto aduktu.
Příklad 72
10,08 g 95% paraformaldehydu se pomalu přidá do reakční nádoby, obsahující 27,84 g morfolinu a 15,45 g vody, přičemž se exotherma udržuje pod 45 °C. Získaný roztok se přefiltruje a získá se čirý roztok.
Příklad 73
30,0 g mikroemulze PAM z příkladu 53 se při teplotě místnosti vloží do nádoby. Pak se za míchání pomalu přidá 11,80 g aduktu morfolin/CH2O z příkladu 72 a získá se čirá mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 17 dnech se mikroemulze invertuje do vody za vzniku roztoku Mannichova PAM o standardní viskozitě 1,4 mPas a CEQ 3,1 mekv/g.
Příklad 74
Příklad 74 ukazuje přípravu mikroemulze Mannichova PAM, kde se do mikroemulze PAM postupně dávkuje formaldehyd a diethylamin.
30,0 g mikroemulze PAM z příkladu 54 se za teploty místnosti vloží do nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá 2,85 g 37,2 % vodného formaldehydu. Pak se pomalu za míchání přidá 2,56 g diethylaminu a získá se lehce zamlžená mikroemulze Mannichova PAM. Po 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku roztoku Mannichova PAM o standardní viskozitě 3,58 mPas a CEQ 3,0 mekv/g.
Příklady 75 až 76
Příklady 75 a 76 ukazují přípravu aduktu diethylamin/dimethylamin/formaldehyd 0,5 : 0,5 : 1 a mikroemulze Mannichova PAM, připravené z tohoto aduktu.
-19CZ 284726 B6
Příklad 75
10,08 g 95% paraformaldehydu se pomalu přidá do reakční nádoby, obsahující 12,83 g 56% vodného roztoku dimethylaminu, 11,67 g diethylaminu a 8,32 g vody, přičemž se exotherma udržuje pod 45 °C. Získaný roztok se rozděluje na dvě vrstvy. Spodní vrstva o hmotnosti je pomocí NMR potvrzena jako požadovaný adukt diethylamin/dimethylamin/formaldehyd 0,5 : 0,5 : 1. Tato vrstva se jímá a použije se v příkladu 76 k přípravě mikroemulze Mannichova PAM.
Příklad 76
30,0 g mikroemulze PAM z příkladu 54 se za teploty místnosti vloží do nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá adukt diethylamin/dimethylamin/formaldehyd z příkladu 75 za vzniku čiré mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,8 mPas a CEQ 4,04 mekv/g.
Příklady 77 až 82
Příklady 77 až 79 popisují přípravu mikroemulzí kopolymerů PAM s použitím kyseliny akrylové (AA), 2-akrylamido-2-methylpropansulfonové kyseliny (AMMPS) nebo diallyldimethylamoniumchloridu (DADM) jako komonomerů akrylamidu. Příklady 80 až 82 popisují přípravu mikroemulzí Mannichových PAM z těchto systémů.
Příklad 77
K 299,3 g organického roztoku, obsahujícího 240 g IPS, 43,78 g PESH a 15,5 g SS se pomalu za míchání přidá 200 g vodného roztoku o pH 3,15, obsahujícího 80,38 g akrylamidu, 4,29 g kyseliny akrylové a 0,028 g N-(2-hydroxyethyl)-ethylendiamintrioctové kyseliny. Získaná čirá monomemí mikroemulze se 40 min probublává dusíkem. Pak se přidá 0,0424 g 2,2'-azobis—4methoxy-2,4-dimethylvaleronitrilu ve 2 ml ethylacetátu a mikroemulze se polymeruje při 30 °C. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze kopolymerů akrylamid-kyselina akrylová o standardní viskozitě 3,48 mPas.
Příklad 78
Ke 150 g organického roztoku, obsahujícího 120,0 g IPS, 15,0 g PESH a 15,0 g SS, se pomalu za míchání přidá 100 g vodného roztoku o pH8,5, obsahujícího 31,22 g akrylamidu, ll,18g AMMPS a 0,02 g N-(2-hydroxyethyl)-ethylendiamintrioctové kyseliny. Získaná monomemí mikroemulze se 40 min probublává dusíkem. Pak se přidá 1,0 g 4,24% roztoku 2,2'-azobis(2,4dimethylpentan)nitrilu v ethylacetátu a mikroemulze se polymeruje při 50 °C. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze kopolymerů akrylamid-AMMPS o standardní viskozitě 3,0 mPas.
Příklad 79
K 137,1 g organického roztoku, obsahujícího 120 g děkanu, 14,20 g PESH a 2,90 g polyoxyethylensorbitanmonooleátu (POSO) se pomalu za míchání přidá 106,97 g vodného roztoku, obsahujícího 17,23 g akrylamidu, 25,92 g DADM a 0,02 g N-(2-hydroxyethyl)-ethylen-20CZ 284726 B6 diamintrioctové kyseliny. Získaná čirá monomemí mikroemulze se 40 min probublává dusíkem. Pak se přidá 0,0424 g 2,2'-azobis-4-methoxy-2,4-dimethylvaleronitrilu v 0,8 g ethylacetátu a mikroemulze se polymeruje při 30 °C. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze kopolymeru akrylamid-DADM o standardní viskozitě 2,3 mPas.
Příklad 80
30,0 g mikroemulze kopolymeru akrylamid-kyselina akrylová z příkladu 77 se při teplotě místnosti vloží do nádoby. Pak se pomalu přidá roztok 9,50 g aduktu DMA/CH2O z příkladu 67 a 0,36 g dimethylaminu, přičemž se směs míchá, za vzniku mikroemulze Mannichova kopolymeru akiydamid-kyselina akrylová. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova kopolymeru o standardní viskozitě 4,1 mPas a CEQ 6,33 mekv/g.
Příklad 81
30,0 g mikroemulze kopolymeru akrylamid/AMMPS z příkladu 79 se za teploty místnosti vloží do nádoby. Pomalu se za míchání přidá 7,06 g roztoku aduktu DMA/CH2O z příkladu 67 a 0,645 g dimethylaminu za vzniku Mannichova kopolymeru akrylamid-AMMPS o standardní viskozitě 1,7 mPas a CEQ 4,1 mekv/g.
Příklad 82
30,0 g mikroemulze kopolymeru akry lam id/DADM z příkladu 79 se za teploty místnosti vloží do nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá 4,06 g roztoku aduktu DMA/CH2O z příkladu 67 a 0,41 g dimethylaminu za vzniku mikroemulze Mannichova kopolymeru akrylamid-DADM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova kopolymeru o standardní viskozitě 2,3 mPas a CEQ 6,70 mekv/g.
Příklady 83 až 94
Příklady 83 až 86 popisují přípravu inverzních emulzí PAMS o velikosti částic 360 nm, 660 nm, 1140nm a 2050 nm, které se pak převádějí na inverzní emulze Mannichových PAM reakcí s adukty DMA/CH2O 1,25 : 1 a 1 : 1 z příkladů 87 až 90 a 91 až 94. Produkty příkladů 68, 70 a 91 až 94 se pak použijí ke stanovení vlivu velikosti částic na vločkovací schopnost.
Příklady 83 až 86
Obecný postup přípravy inverzních emulzí PAM je následující: DOA a blokový kopolymer A/B/A o molekulové hmotnosti asi 5000, kde jednotky A obsahují kyselinu palmitovou a 12hydroxystearovou 1:5a jednotky B jsou tvořeny polyethylenoxidem o molekulové hmotnosti 1500 (dále PHP), se rozpustí v málo zapáchajícím parafinickém rozpouštědle (OPS) za vzniku olejového roztoku. Vodný roztok monomeru se připraví rozpuštěním 52% vodného roztoku akrylamidu, dvojsodné soli ethylendiamintetraoctové kyseliny (EDTA-2Na), 2,2'-azobis-(2amidinopropanjhydrochloridu a síranu sodného ve vodě a pak úpravou pH pomocí 10% kyseliny sírové na 3,0 až 3,5. Vodný roztok monomeru se pak přidá kolejovému roztoku a emulguje. Získaná inverzní emulze se probublává dusíkem a pak iniciuje UV zářením při 25 °C. Polymerace se vede po dobu přibližně 3,5 h. Průměrná velikost částic je střední hodnota, měřená
-21CZ 284726 B6 analyzátorem velikosti částic Horiba. Složení inverzních emulzí a vlastnosti získaných polymerů jsou uvedeny v tabulce 10.
Tabulka 10
olejová fáze příklad 83 příklad 84C příklad 85C příklad 86C
OPS 70,8 70,8 70,8 70,8
DOA 7,5 7,5 7,5 7,5
PHP 1,25 1,25 1,25 1,25
akrylamid (52%) 86,6 86,6 86,6 86,6
EDTA-2Na (10%) 0,23 0,23 0,23 0,23
Na2SO4(l,93%) 3,58 3,58 3,58 3,58
vodná fáze
azo-kat. (2%) 0,45 1,13 2,25 2,25
voda 94,5 93,8 92,7 92,7
polymer
konverze % 97,4 96,0 97,8 98,5
standardní viskozita mPas 3,7 3,6 3,1 3,8
velikost částic nm 360 660 1140 2250
údaje o všech složkách jsou uvedeny v gramech C - srovnávací
Příklady 87 až 94
Pro přípravu inverzních emulzí Mannichových PAM v příkladech 87 až 94 platí tento obecný postup. 30,0 g inverzní emulze PAM z uvedeného příkladu se za teploty místnosti vloží do nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá roztok aduktu DMA/CH2O za vzniku stabilní inverzní emulze Mannichova PAM. Po několika dnech se inverzní emulze Mannichova PAM invertuje do vody za vzniku Mannichova PAM a stanoví se standardní viskozita a CEQ. Jednotlivé kompozice a získané charakteristiky jsou uvedeny v tabulkách 11 a 13.
Tabulka 11
příklad inv. emul. zpř. poměr DMA/CH2O hmotnost dma/ch2o g st. visk. polymeru mPas CEQ polymeru mekv/g
83 32 1,25 11,0 3,9(3 dny) 5,7
84 33 1,25 11,0 3,8 (3 dny) 6,0
85 34 1,25 11,0 3,7(3 dny) 6,3
86 35 1,25 11,0 3,9 (3 dny) 5,8
83 32 1,0 10,0 3,9 (2 dny) 5,2
84 33 1,0 10,0 3,8 (2 dny) 4,9
85 34 1,0 10,0 3,2 (2 dny) 5,5
86 35 1,0 10,0 3,9 (2 dny) 5,3
-22CZ 284726 B6
Příklad 95
Vlastnosti mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 60 se zkoušejí testy volného odvodnění následujícím způsobem: 200 g odpadního kalu ze stamfordské čistírny odpadních vod se pečlivě naváží do nádob se šroubovým uzávěrem. Připraví se vodné roztoky Mannichova PAM vločkovadla, tak, aby koncentrace polymeru byla 0,2 %. K vzorkům kalu se přidávají různé dávky roztoků, celková hmotnost se doplní vodou na 250 g, kal se 90 s míchá a získaný vyvločkovaný kal se nalije do Bůchnerovy nálevky s filtrační tkaninou a volné odvodnění se měří pomocí měření objemu filtrátu, odebraného za 10 s. Zlepšené vlastnosti mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 9 (starého 10 dní) ve srovnání s obchodně dostupným Mannichovým PAM jsou patrné z tabulky 12.
Tabulka 12
Mannichův PAM z př. dávka (ml) filtrát (ml)
60 9,5 70
10,5 108
11,0 135
12,5 125
13,0 125
15,0 05
60C 11,5 65
12,5 85
13,0 85
15,0 98
16,5 120
17,5 125
20,0 120
C - obchodně dostupný produkt
Příklad 96
Význam velikosti částic pro dosažené vlastnosti se stanovuje zkouškami volného odvodnění 72 dní starých mikroemulzí a inverzních emulzí, jak je uvedeno v tabulce 13. Výsledky zkoušek jasně ukazují potřebu zvýšení dávky vločkovadla při zvýšení velikosti částic.
-23CZ 284726 B6
Tabulka 13
emulze z př. vel. micel nm st. visk. polymeru po stárnutí mPas CEQ polymeru po stárnutí mekv/g
68 65 1,2 5,5
70 96 1,1 5,4
91 360 1,2 <0,2
92 660 1,1 <0,2
93 1040 1,1 <0,2
94 2050 1,1 <0,2
dávka ml filtrát ml
68 15 120
17,5 160
20 165
22,5 160
70 15 90
17,5 145
20 170
22,5 180
91 20 100
22,5 135
25 180
30 180
92C 20 55
30 100
35 165
37,5 180
40 185
93C 30 128
32,5 148
35 175
40 185
84C 30 98
40 130
50 175
C - srovnávací
Příklad 97
Postupuje se podle příkladu 52, ale mikroemulze Mannichova PAM se za účelem kvartemizace Mannichova PAM podrobí působení dimethylsulfátu. Získá se kvartemizovaný polymer.
Příklad 98
60,0 g PESH, 18,6 g SS a 360 g IPS se spolu míchá za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se
15,6 g Ν,Ν-dimethylaminopropylakrylamidu pomalu přidá k 10 % hmotnostním vodné kyseliny dusičné při 25 °C. K monomemímu roztoku se v jedné dávce přidá 9,25 g epichlorhydrinu. Přidá se 0,05 g benzyltrimethylamoniumchloridu a směs se 3 h za míchání zahřívá na 50 °C. Směs se ochladí na 25 °C a extrahuje IPS. Extrahovaný vodný roztok se pak přidá k 94,80 g vody a 63,95 g AMD. Spojený roztok komonomerů se přidá k olejovému roztoku za vzniku čiré
-24CZ 284726 B6 mikroemulze. Zvlášť se připraví 0,124 g 2,2'-azobis-(4-methoxy-2,4-dimethylvaleronitrilu) jako katalyzátoru v 4,0 g ethylacetátu a pročistí dusíkem. Mikroemulze se probublává dusíkem a polymerace se iniciuje přídavkem katalyzátoru a zahřátím směsi na 30 °C. Mikroemulze získaného kopolymeru epoxidovaný AMD/N,N-dimethylaminopropylakrylamid má objemovou viskozitu 47 mPas.
Tento mikroemulzní kopolymer má po 1 dnu standardní viskozitu 1,8 mPas a pak se testuje na poměr pevnosti za sucha a za mokra jako v příkladech 25 až 44 mokrou úpravou na pH 6,5. Výsledky při dávkách 0,5 % na sušinu vlákna ukazují pevnost za sucha 3,54 kN/m a pevnost za mokra 581 N/m. Jak je zřejmé, dodává polymer papíru uspokojivou pevnost za mokra.
Příklad 99
13,72 g POST a 4,22 g SM se rozpustí v 96,00 g IPS a 0,0354 g benzoinisobutyletheru za vzniku olejového roztoku. Zvlášť se připraví vodný roztok 31,93 g AMD, 3,55 g DADM, 0,0710 g methylenbisakrylamidu (MBA), 0,018 g EDTA a 44,43 g vody a upraví na pH 5,5. Vodný roztok monomerů se přidá k olejovému roztoku za vzniku čiré mikroemulze. Získaná emulze se pročistí dusíkem a iniciuje UV zářením při 25 °C. Polymerace se provádí asi půl hodiny a získá se čirá stabilní mikroemulze o objemové viskozitě asi 20 mPas a o viskozitě roztoku o koncentraci 2000 ppm rovné 1,5 mPas.
Mikroemulze se testuje na poměr pevnosti za mokra a za sucha postupem podle příkladu 98. Výsledná pevnost za mokraje 140 N/m a za sucha 3,27 kN/m.
g mikroemulze se za míchání promývá plynným chlorem a získá se obsah aktivního chloru 0,1 %, vztaženo na obsah aktivních látek v mikroemulzi, stanovení titrací thiosíranem sodným.
Při zkouškách mikroemulze chlorovaného polymeru o stáří 4 dnů o viskozitě roztoku 1,01 mPas se zjistila pevnost za sucha při pH 6,0 3,74 kN/m a při pH 8,0 3,82 kN/m a pevnost za mokra při pH 6,0 402 N/m a při pH 8,0 385 N/m, což ukazuje, že ačkoli je polymer zesíťovaný, jak vyplývá ze snížení viskozity, má dostatečnou účinnost.
Příklad 100
K 246,05 g organického roztoku, obsahujícího IPS (199,7 g), PESH (31,6 g) a SS (13,9 g) se pomalu za míchání přidá 242,5 g vodného roztoku o pH 3,0, obsahujícího akrylamid (109,8 g), bromičnan sodný (0,0055 g) a kyselinu N-(2-hydroxyethyl)-ethylendiamintrioctovou (0,10 g). Získaná mírně zakalená monomemí mikroemulze se 40 min probublává dusíkem. Pak se do získané mikroemulze zavádí plynný oxid siřičitý a polymerační teplota se udržuje na 55 °C. Plynný oxid siřičitý se připravuje tak, že se plynný dusík nechá procházet 0,5% roztokem disiřičitanu sodného. Získaným produktem je čirá stabilní mikroemulze polyakrylamidu o standardní viskozitě 2,7 mPas.
Příklad 101
A. Paraformaldehyd (92,4 g, 95 %) se pomalu přidává do vhodné nádoby, obsahující dimethylamin (218,4 g, 60,4% vodný roztok), přičemž se exotherma udržuje pod 45 °C. Získaný roztok se nechá za míchání zchladnout a pak se přefiltruje a získá se čirý roztok.
Β. K. 70,0 g produktu z příkladu 101A se přidá 17,13 g deionizované vody.
-25CZ 284726 B6
C. K 190,0 g produktu z příkladu 101A se přidá 15,04 g dikyandiamidu, 18,62 g bisulfitu sodného a 12,86 g deionizované vody. Roztok se přefiltruje a získá se čirý roztok.
Příklad 102
150 g mikroemulze PAM z příkladu 100 se při teplotě místnosti umístí do reakční nádoby. Pak se za míchání pomalu přidá 62,7 g aduktu DMA/CH2O z příkladu 101B za vzniku zakalené mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,65 mPas a CEQ 6,6 mekv/g.
Příklad 103
150 g mikroemulze PAM z příkladu 100 se umístí při teplotě místnosti do reakční nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá 62,7 g aduktu DMA/CH2O z příkladu 101C za vzniku čiré mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,65 mPas a CEQ 6,2 mekv/g.
Příklad 104 g mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 103 se vloží do tlakového reaktoru, umístěného na třepačce. Pak se v průběhu přibližně 2 h při teplotě místnosti přidává 8,5 g methylchloridu, přičemž se tlak v reaktoru udržuje pod 207 kPa. Získaný produkt je ve formě čirého stabilního kvartemizovaného Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,1 mPas.
Příklad 105 g mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 103 se vloží do tlakového reaktoru, umístěného na třepačce. Pak se v průběhu přibližně 2 h při teplotě místnosti přidává 4,5 g methylchloridu, přičemž se tlak v reaktoru udržuje pod 207 kPa. Získaný produkt je ve formě čirého stabilního kvastemizovaného Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,2 mPas.
Příklad 106 g mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 103 se vloží do tlakového reaktoru, umístěného na třepačce. Pak se v průběhu přibližně 2 h při teplotě místnosti přidává 2,9 g methylchloridu, přičemž se tlak v reaktoru udržuje pod 207 kPa. Získaný produkt je ve formě čirého stabilního kvartemizovaného Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,4 mPas.
Příklad 107 g mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 102 se vloží do tlakového reaktoru, umístěného na třepačce. Pak se v průběhu přibližně 2 h při teplotě místnosti přidává 6,0 g methylchloridu, přičemž se tlak v reaktoru udržuje pod 207 kPa. Získaný produkt je ve formě čirého stabilního kvartemizovaného Mannichova PAM o standardní viskozitě 1,8 mPas.
-26CZ 284726 B6
Příklad 108
150 g mikroemulze PAM z příkladu 100 se při teplotě místnosti vloží do reakční nádoby. Pak se pomalu za míchání přidá 25,1 g aduktu DMA/CH2O z příkladu 101C za vzniku zakalené mikroemulze Mannichova PAM. Po přibližně 24 h se mikroemulze invertuje do vody za vzniku Mannichova PAM o standardní viskozitě 2,65 mPas.
Příklad 109 g mikroemulze Mannichova PAM z příkladu 108 se vloží do tlakového reaktoru, umístěného na třepačce. Pak se v průběhu přibližně 2 h při teplotě místnosti přidává 2,7 g methylehloridu, přičemž se tlak v reaktoru udržuje pod 207 kPa. Získaný produkt je ve formě čirého stabilního kvartemizovaného Mannichova PAM o standardní viskozitě 1,4 mPas.
Příklad 110
Vlastnosti kvartemizovaných Mannichových PAM z příkladů 104 až 107 a 109 se stanovují zkouškami volného odvodnění kalu tímto způsobem: Do nádob se pečlivě naváží 200 g odpadního kalu z čistírny městských odpadních vod. Připraví se vodné roztoky vločkovadla, tvořeného kvartemizovaným Mannichovým PAM tak, že koncentrace polymeru je 0,2 %. Ke vzorkům kalu se přidávají různé dávky připravených roztoků, pak se kal 5 s míchá zavěšeným míchadlem o rychlosti otáčení 300 min1, získaný vyvločkovaný kal se nalije na Bůchnerovu nálevku s filtrační tkaninou a volné odvodnění se měří jako objem filtrátu, odebraný za 10 s. Účinnost kvartemizovaných polymerů (QP) jako vločkovadel je jasně patrné z tabulky 14, kde jsou srovnávány s obchodně dostupným kationtovým vločkovadlem o podobné koncentraci účinné látky.
Tabulka 14
QP z příkladu dávka % hmotn. objem filtrátu ml
104 0,168 140
0,253 155
0,338 155
0,422 160
105 0,168 140
0,253 155
0,338 155
0,422 160
106 0,168 145
0,253 155
0,338 70
0,422 165
107 0,168 130
0,253 155
0,338 165
0,422 170
109 0,168 48
0,253 50
-27CZ 284726 B6
Tabulka 14 (pokračování)
QP z příkladu dávka % hmotn. objem filtrátu ml
0,338 60
0,422 95
0,507 110
0,591 115
0,676 120
0,760 128
obch. 0,084 125
0,168 140
0,267 148
0,338 148
obch. - obchodně dostupný kopolymer akrylamidu a akryloxyethyltrimethylamoniumchloridu 5 45 : 55.
Uvedeným zkušebním postupem (příklad 110), avšak s uvedenými obměnami, byly jako vločkovadla zkoušeny další kvartemí polymery, spadající do rozsahu vynálezu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 15.
Tabulka 15
QP z příkl. dávka % hm. obj. filtrátu ml pevný podíl v koláči
kal č. 2
97 (SV=1,2)' 1,14 140 21,2
1,25 148 21,0
1,36 142 21,5
1,48 136 21,1
obch.1 1,02 114 19,7
1,14 142 19,9
1,25 134 20,6
1,36 142 18,6
1 - 10 s míchání 300 min-1
kal č. 3
97(SV=2,0)2 1,82 130 10,5
2,18 126 10,5
2,54 128 10,7
97 (SV=1,2)2 1,82 131 0,2
2,18 134 10,8
2,54 134 11,4
obch.2 1,09 125 9,1
1,45 120 8,3
1,82 108 8,8
2 - mixer nastaven 10 s na 5 1/2 a 20 s na 2 1/2
-28CZ 284726 B6
Tabulka 15 (pokračování)
QP z příkl. dávka % hm. obj. filtrátu ml pevný podíl v koláči
kal č. 4
97 (SV= 1,45) 0,06 14 **
0,12 33 37,1
0,19 65 41,4
0,24 80 42,0
0,31 90 41,34
obch. 0,06 22 **
0,12 58 39,5
0,19 45 32,9
0,24 37 30,2
** - neměřitelné
kal č. 5
97 (SV=2,0)3 0,37 160 14,8
0,56 205 15,3
0,75 220 15,8
0,93 230 16,3
1,12 230 16,9
97 (SV=2,4)3 0,37 130 14,2
0,56 210 15,3
0,75 220 16,0
0,93 235 16,5
1,12 236 16,7
obch.3 0,37 160 14,1
0,48 200 14,7
0,56 208 15,0
0,75 226 15,1
0,93 214 14,7
3 - míchání 20 s při 350 min
kal č. 6
104 (SV=2,4) 0,29 134 22,5
0,38 158 24,4
0,48 152 23,4
0,57 160 24,5
obch.*** 0,19 146 21,2
0,24 143 21,2
0,29 145 21,5
0,38 138 21,1
*** - míchání 15 s při 300 min
-29CZ 284726 B6
Tabulka 15 (pokračování)
QP z příkl. dávka % hm. obj. filtrátu ml pevný podíl v koláči
kal č. 7 střih dávka filtrát koláč
97 (SV=2,5) 300 min 1 2 3/5 min 0,45 70 13,1
300 min_1/10 min 0,45 85 13,3
300 min_1/5 min 0,53 98 14,0
300 min_1/10 min 0,53 88 13,3
300 min_1/10 min 0,60 95 14,0
300 min_1/10 min 0,68 100 14,6
obch. 300 min_1/8 min 0,30 82 12,8
300 min_1/15 min 0,30 70 13,0
300 min_1/5 min 0,38 70 12,3
300 min_1/10 min 0,38 85 13,0
300 min_1/15 min 0,38 82 13,9
300 min“'/15 min 0,45 95 13,8
300 min_1/15 min 0,53 92 12,6
300 min'/30 min 0,53 89 14,1
Na základě tohoto podrobného popisu se odborníkovi nabízí četné obměny vynálezu. Například místo akrylamidu je možno jako (alk)akrylamidový monomer použít methakrylamid a ethakrylamid. Polymerace může být iniciována známými způsoby, například kromě UV nebo redoxní iniciace i ionizační iniciací. Pro použití při Mannichově reakci je vhodné velké množství sekundárních aminů, jako je piperidin, diethanolamin, dibutylamin a amylmethylamin, a různé formaldehydy včetně trioxanu. Všechny tyto zřejmé obměny spadají do rozsahu vynálezu.
Uvedený popis je přednostně zaměřen na použití polymerů na bázi (meth)akrylamidu, které jsou před funkcionalizací v podstatě lineární, je však rovněž možno používat slabě až mírně síťované polymery na bázi (meth)akrylamidu, které je možno připravit přídavkem malého množství síťujících monomerů, jako je methylenbisakrylamid apod., k vodnému roztoku akrylamidového monomeru před polymerací při kterémkoli z výše popsaných postupů.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru obsahujícího síťující funkční skupiny, vyznačující se tím, že polymer obsahuje opakující se jednotky odvozené od monomeru zvoleného ze souboru zahrnujícího akrylamid, Ν,Ν-dialkylakrylamid, kvartemí soli N,Ndialkylaminoalkyl(alk)akrylátu, kvartemí soli N-N-dialkylaminoalkylakrylamidu, diallyldialkylamoniumhalogenid, N-vinyl-2-pyrrolidon, kyselinu akrylovou a kyselinu 2-akrylamido-2methylpropansulfonovou a je všechen přítomen ve formě diskrétních částic o průměru v rozmezí od 20 do 400 nm.
  2. 2. Emulze podle nároku 1, v y z n a č uj í c í se tím, že má povahu mikroemulze.
  3. 3. Emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že polymer obsahuje funkční skupiny zvolené ze souboru zahrnujícího amidické skupiny, aldehydické skupiny, aminoskupiny, epoxyskupiny, chlorhydrinové skupiny, methylolové skupiny a N-halogenamidové skupiny.
    -30CZ 284726 B6
  4. 4. Emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodorozpustný polymer je tvořen vinylovým adičním polymerem.
  5. 5. Emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že všechen polymer je přítomen ve formě diskrétních částic o průměru v rozmezí od 30 do 200 nm.
  6. 6. Emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že všechen polymer je přítomen ve formě diskrétních částic o průměru v rozmezí od 35 do 100 nm.
  7. 7. Způsob přípravy emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že
    a) se smísí
    i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru schopného tvořit vodorozpustný polymer zvoleného ze souboru uvedeného v nároku 1 a popřípadě alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného komonomeru ii) olejový roztok, obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík, a iii) účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze,
    b) získaná emulze se podrobí polymerací za vzniku emulze vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm a
    c) k získané emulzi polymeru se přidá alespoň jeden funkcionalizační prostředek a
    d) funkcionalizační prostředek se nechá zreagovat s vodorozpustným polymerem.
  8. 8. Způsob přípravy emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že
    a) se smísí
    i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru schopného tvořit vodorozpustný polymer zvoleného ze souboru uvedeného v nároku 1, alespoň jednoho funkcionalizačního prostředku a popřípadě alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného komonomeru, ii) olejový roztok obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík a iii) účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze, a
    b) získaná emulze se podrobí polymerací a funkcionalizaci za vzniku emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm.
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že funkcionalizovaná polymemí mikroemulze se dále invertuje.
  10. 10. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že funkcionalizovaná polymemí mikroemulze se dále invertuje.
    -31CZ 284726 B6
  11. 11. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se jako monomeru použije akrylamidu.
  12. 12. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že se jako monomeru použije akrylamidu.
  13. 13. Způsob přípravy emulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že
    a) se smísí
    i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru schopného tvořit vodorozpustný polymer a obsahujícího funkční skupinu zvoleného ze souboru uvedeného v nároku 1 a popřípadě alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného komonomeru, ii) olejový roztok obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík a iii) účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze a
    b) získaná emulze se podrobí polymeraci za vzniku emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm.
  14. 14. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že jako monomeru se použije akrylamidu.
  15. 15. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se jako funkcionalizačního prostředku použije látky, obsahující amidickou, aldehydickou skupinu, aminoskupinu, epoxyskupinu, chlorhydrinovou, methylolovou nebo N-halogenamidovou skupinu.
  16. 16. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že se jako funkcionalizačního prostředku použije látky, obsahující aldehydickou skupinu, aminoskupinu, epoxyskupinu, chlorhydrinovou, amidickou, methylolovou nebo N-halogenamidovou skupinu.
  17. 17. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že se jako funkční skupiny použije amidické skupiny, aldehydické skupiny, aminoskupiny, epoxyskupiny, chlorhydrinové, methylolové nebo N-halogenamidové skupiny.
  18. 18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že se jako uvedené skupiny použije aldehydické skupiny.
  19. 19. Způsob přípravy emulze podle nároku 1, vy z n a č uj í c í se tím, že
    a) se smísí
    i) vodný roztok alespoň jednoho monomeru obsahujícího skupinu schopnou transformace na funkční skupinu a schopného tvořit vodorozpustný polymer, zvoleného ze souboru uvedeného v nároku 1, samotného nebo ve spojení s jiným monomerem, nebo po transformaci uvedené skupiny na funkční skupinu, ii) olejový roztok obsahující alespoň jeden kapalný uhlovodík a
    -32CZ 284726 B6 iii)účinné množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek k vytvoření inverzní emulze nebo mikroemulze a
    b) získaná emulze se podrobí polymerací a transformaci za vzniku emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru o velikosti částic v rozmezí od 20 do 400 nm.
  20. 20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že se jako monomeru použije akrylamidu.
  21. 21. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že funkcionalizovaná polymemí mikroemulze se dále invertuje.
  22. 22. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že funkcionalizovaná polymemí mikroemulze se dále invertuje.
CS897166A 1988-12-19 1989-12-18 Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru a způsoby její přípravy CZ284726B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US28607888A 1988-12-19 1988-12-19

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ716689A3 CZ716689A3 (cs) 1998-10-14
CZ284726B6 true CZ284726B6 (cs) 1999-02-17

Family

ID=23096976

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS897166A CZ284726B6 (cs) 1988-12-19 1989-12-18 Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru a způsoby její přípravy

Country Status (5)

Country Link
CZ (1) CZ284726B6 (cs)
LT (1) LT3965B (cs)
MX (1) MX18621A (cs)
RU (1) RU2060258C1 (cs)
ZA (1) ZA899691B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2006187257A (ja) 2005-01-07 2006-07-20 Daiyanitorikkusu Kk アミド化合物の製造方法およびアクリルアミド系ポリマー
TW200813181A (en) * 2006-06-01 2008-03-16 Akzo Nobel Coatings Int Bv Adhesive system
FR2922767B1 (fr) * 2007-10-24 2009-12-18 Seppic Sa Procede de preparation d'une composition vaccinale comprenant au moins un antigene et au moins un adjuvant.

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3556932A (en) 1965-07-12 1971-01-19 American Cyanamid Co Water-soluble,ionic,glyoxylated,vinylamide,wet-strength resin and paper made therewith
US4093542A (en) 1973-07-04 1978-06-06 Chemische Fabrik Stockhausen & Cie Flocculating agent comprising water-in-oil emulsion of H-active polymer carrying formaldehyde and amine radicals
US3979348A (en) 1974-06-17 1976-09-07 Nalco Chemical Company Ionic polymers from acrylamide latex polymers
US4010131A (en) 1974-07-08 1977-03-01 Nalco Chemical Company Quaternary modified acrylamide polymers
GB1489523A (en) 1974-07-19 1977-10-19 Nalco Chemical Co Method for the stability of a water-in-oil emulsion of a finely divided cationically acrylamide polymer
US4113685A (en) 1975-01-02 1978-09-12 Chemische Fabrik Stockhausen & Cie Flocculating agent comprising water-in-oil emulsion of stabilizer plus NH-active polymer carrying formaldehyde and amine radicals
US4022741A (en) 1975-11-12 1977-05-10 Nalco Chemical Company Continuous process for the preparation of a cationically modified acrylamide polymer
US4233417A (en) 1979-03-19 1980-11-11 Monsanto Company Wet strength polymers

Also Published As

Publication number Publication date
LTIP1613A (en) 1995-07-25
MX18621A (es) 1993-11-01
LT3965B (en) 1996-05-27
ZA899691B (en) 1990-09-26
RU2060258C1 (ru) 1996-05-20
CZ716689A3 (cs) 1998-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0374478B2 (en) Emulsified functionalized polymers
US4956399A (en) Emulsified mannich acrylamide polymers
US4954538A (en) Micro-emulsified glyoxalated acrylamide polymers
US5037863A (en) Emulsified functionalized polymers
US5914366A (en) Multimodal emulsions and processes for preparing multimodal emulsions
US5037881A (en) Emulsified mannich acrylamide polymers
JP3240144B2 (ja) マルチモードエマルジョン及びマルチモードエマルジョンの製造法
NO180682B (no) Blanding som omfatter tverrbundne anioniske eller amfotære, organiske polymere mikropartikler, samt fremstilling av blandingen
JP5246737B2 (ja) 安定な水溶性重合体分散液およびその製造方法
JP2003155689A (ja) 紙の製造方法
CZ284726B6 (cs) Emulze polymeru na bázi vodorozpustného polymeru a způsoby její přípravy
CA2005681A1 (en) Cationic microemulsified polymers
US5723548A (en) Emulsified mannich acrylamide polymers
JP3947432B2 (ja) 水溶性重合体分散液とその製造方法
JP2003073567A (ja) 水溶性高分子分散液及びその製造方法
JP2003073566A (ja) 水溶性高分子分散液及びその製造方法
JP2003286679A (ja) 製紙方法
USRE37037E1 (en) Emulsified mannich acrylamide polymers
NZ237837A (en) Composition comprising cross-linked anionic or amphoteric polymer

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20001218