CZ282570B6 - Způsob delignifikace surové celulozy - Google Patents

Způsob delignifikace surové celulozy Download PDF

Info

Publication number
CZ282570B6
CZ282570B6 CZ93108A CZ10893A CZ282570B6 CZ 282570 B6 CZ282570 B6 CZ 282570B6 CZ 93108 A CZ93108 A CZ 93108A CZ 10893 A CZ10893 A CZ 10893A CZ 282570 B6 CZ282570 B6 CZ 282570B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cellulose
acid
monoperoxosulphuric
weight
alkaline
Prior art date
Application number
CZ93108A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ10893A3 (en
Inventor
Fausto Marzolini
Giulio Calmanti
Gianpiero Sacchi
Original Assignee
Ausimont S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ausimont S.P.A. filed Critical Ausimont S.P.A.
Publication of CZ10893A3 publication Critical patent/CZ10893A3/cs
Publication of CZ282570B6 publication Critical patent/CZ282570B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/16Bleaching ; Apparatus therefor with per compounds
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/1005Pretreatment of the pulp, e.g. degassing the pulp

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Způsob delignifikace surové celulózy, při kterém se surová celulóza napouští roztokem kyseliny monoperoxosírové, filtruje se bez praní, odfiltrovaná kapalina se vrací do napouštěcího stupně a napuštěná celulóza se zpracovává za nízké teploty roztokem alkalie o hodnotě pH vyšší než 9, přičemž dochází k reakci kyseliny monoperoxosírové s ligninem, obsaženým v surové celulóze.ŕ

Description

Vynález se týká způsobu delignifikace surové celulózy. Výrazem surová celulóza nebo buničina se zde vždy míní produkt, získaný tak zvanou várkou rozdrceného dřeva ve vodné suspenzi v autoklávu za vysoké teploty (160 až 170 °C) v přítomnosti různých chemikálií, například síranu sodného (kraftový proces), hydrogensiřičitanu sodného nebo hydroxidu 10 sodného.
Dosavadní stav techniky
V průběhu chemického zpracování se lignin částečně odstraňuje z dřevných vláken (zpravidla z 80 až 90 %). Surová celulóza vždy ještě obsahuje hmotnostně 2 až 10 % ligninu v závislosti jak na určitém typu použitého dřeva, tak na podmínkách várky. Další chemické zpracování, jako je například delignifikace a bělení, jsou proto nutné, aby se odstranily zbytky ligninu ze surové celulózy ke zlepšení jejího stupně bělosti.
Při běžných způsobech delignifikace a bělení se používá plynného chloru a následné neutralizace/extrakce hydroxidem sodným a dalšího bělení peroxidem vodíku, hydroxidem sodným a silikáty a konečného bělení chlomanovým roztokem. V současné době je se zřetelem na ochranu životního prostředí snaha nahradit chlor jinými oxidanty.
Vynález se týká především delignifikace surové celulózy kyselinou monoperoxosírovou (AMP) nebo její soli.
Způsob, při kterém se používá kyseliny monoperoxosírové nebo jejích derivátů při zpracování 30 celulózových materiálů, obsahujících lignin, je znám z amerických patentových spisů číslo
404061 a 5 004523, a ze zveřejněné evropské přihlášky vynálezu číslo EP-A-415149.
Americký patentový spis číslo 4 404061 popisuje způsob bělení dřevné buničiny, při kterém se dřevná buničina uvádí do styku s monohydrogenperoxosíranem draselným (KHSO5) (0,5 až 5 %, 35 vztaženo na suchou buničinu) při hodnotě pH 2 až 12 a při teplotě vyšší než 40 °C. Takový proces, jakkoliv vede k dobrým výsledkům se zřetelem na bělost, odbourává nežádoucím způsobem buničinu, což má nepříznivé vlastnosti na její mechanické charakteristiky.
Americký patentový spis číslo 5 004523 popisuje způsob delignifikace drceného dřeva nebo 40 podobných celulózových materiálů s vysokým obsahem ligninu, přičemž se zpracování kyselinou monoperoxosírovou provádí v oboru hodnot pH 0 až 1,8 a při teplotě přibližně 50 °C. Tímto způsobem je v podstatě obměněný způsob klasické várky, který umožňuje získat surovou celulózu s nízkým obsahem ligninu. Způsob má poměrně vysokou spotřebu kyseliny monoperoxosírové - 33 až 71 % původního množství kyseliny monoperoxosírové, zavedené do 45 procesu. Taková vysoká spotřeba kyseliny monoperoxosírové je způsobena pravděpodobně přítomností katalyzátorů v surovém dřevě, které rozkládají monoperoxosírovou kyselinu.
Zveřejněná evropská přihláška vynálezu číslo EP-A-415149 popisuje způsob bělení a delignifikace celulózových materiálů, který má dva následné stupně: v prvním stupni se celulózový 50 materiál zpracovává monoperoxosírovou kyselinou při hodnotě pH 1,9 až 9,3, ve druhém stupni se produkt zpracovává při teplotě 100 °C plynným kyslíkem a/nebo peroxidy. Předběžné zpracování monoperoxosírovou kyselinou nebo její solí umožňuje značné zvýšení selektivity kyslíku v oxidačním stupni.
-1 CZ 282570 B6
Vynález se týká způsobu delignifikace materiálů, obsahujících celulózu, který je založen na zpracování monoperoxosírovou kyselinou a který při současné nízké spotřebě reakčních činidel ve srovnání se známými způsoby (zvláště se zřetelem na monoperoxosírovou kyselinu) umožňuje dosahování vynikajících mechanických vlastností delignifikované celulózy, zvláště se zřetelem na její tržnou pevnost.
Podstata vynálezu
Způsob delignifikace surové celulózy monoperoxosírovou kyselinou nebo její solí podle vynálezu spočívá v tom, že se v předběžném stupni surová celulóza napouští kyselým roztokem monoperoxosírové kyseliny nebo jejích solí a v dalším stupni se napuštěná celulóza zpracovává v alkalickém prostředí o hodnotě pH vyšší než dobu 9 při teplotě nižší než 40 °C po dobu 5 až 180 minut. Reakce mezi monoperoxosírovou kyselinou a ligninem, která vede k delignifíkaci surové buničiny, probíhá v alkalickém stupni, přičemž v kyselém stupni impregnace kyselinou monoperoxosírovou nedochází k reakci s ligninem, obsaženým v surové buničině.
V důsledku těchto podmínek je možné získat celulózovou buničinu, která po optimálním mletí má vynikající mechanické vlastnosti a tržnou pevnost (měřeno způsobem podle normy UNI/ISO) vyšší než 110 pro nemletou buničinu a vyšší než 65 pro mletou buničinu. Takové vynikající výsledky jsou způsobeny jak specifikovanými hodnotami pH v obou následných stupních kyselého a alkalického zpracování (přičemž se alkalické zpracování s výhodou provádí v hydroxidu sodném), tak nízkými teplotami v obou těchto stupních. S překvapením se zjistilo, že na rozdíl od skutečností, uváděných ve známém stavu techniky, zvláště v americkém patentovém spise číslo 5 004523, jsou nejlepšími podmínkami pro chemické odstraňování ligninu monoperoxosírovou kyselinou hodnoty pH vyšší než 9 a především 9,5 až 12,5. Úkolem předběžného kyselého stupně, při kterém se do suspenze celulózy přidává roztok monoperoxosírové kyseliny (s výhodou hmotnostně 34 %), kyseliny sírové (s výhodou hmotnostně přibližně 43 %) a peroxidu vodíku (s výhodou přibližně 4,5 %), je dávkovat monoperoxosírovou kyselinu správným napuštěním vlákniny a připravit lignin pro následující várku celulózy ahemicelulóz v buničině bez nadměrné spotřeby monoperoxosírové kyseliny.
S výhodou způsob podle vynálezu zahrnuje mezi oběma stupni zpracování celulózy, to znamená mezi kyselým stupněm a mezi alkalickým stupněm, oddělení celulózy od kyselého roztoku bez jakéhokoliv praní, k dosažení koncentrace buničiny v impregnovaném celulózovém materiálu 5 až 30 % sušiny a vracení roztoku, získaného při tomto oddělování, do výchozí směsi. Vracení je možné, jelikož kyselina monoperoxosírová je stálá a v kyselém stupni nereaguje se složkami směsi. Tímto způsobem se dále sníží spotřeba kyseliny monoperoxosírové a omezuje se množství monoperoxosírové kyseliny, kterým je impregnována celulózová buničina.
V důsledku filtrace před zpracováním hydroxidem sodným a recyklování roztoku monoperoxosírové kyseliny po doplnění množství monoperoxosírové kyseliny, zadrženého celulózou, je možné dosahovat lepších mechanických vlastnosti upravené buničiny a lepši ekonomiky spotřeby reakčních činidel.
S výhodou obsahuje roztok, použitý pro přípravu výchozí směsi, vztaženo na surovou suchou celulózu, hmotnostně 0,3 až 14 %, zvláště 1,3 až 4 % kyseliny monoperoxosírové a 0,4 až 18 %, zvláště 1,7 až 5 % kyseliny sírové, přičemž se tato směs ponechá při teplotě nižší než 20 °C po dobu 5 až 90 minut.
Kyselina monoperoxosírová se připravuje s výhodou reakcí 96 % kyseliny sírové s 60 % peroxidem vodíku v molámím poměru 2 : 1 až 1 : 1, při teplotě pod 20 °C. Místo kyseliny monoperoxosírové je však možné rovněž používat jejích solí v odpovídající ekvivalentní molámí koncentraci.
-2CZ 282570 B6
S výhodou se při delignifikačním zpracování používá hmotnostně 1,5 až 26 % a zvláště 3 až 8 % hydroxidu sodného, vztaženo na suchou hmotnost celulózy, a odpovídající zpracování se provádí 5 až 180 minut.
Vynález blíže objasňují následující příklady praktického provedení, které však vynález nijak neomezuj í.
Procenta jsou míněna vždy hmotnostně, pokud není jinak uvedeno.
Příklady provedení vynálezu
Přiklad 1
Do chemické celulózové buničiny (připravené ze smrkového dřeva zpracováním hydrogensiřičitanem vápenatým) při obsahu sušiny 2 % a obsahující 100 g suché celulózy se přidá 65,32 g roztoku, získaného smíšením 96 % kyseliny sírové a 60 % peroxidu vodíku (molámí poměr 1,75 : 1). Suspenze se homogenizuje po dobu 45 minut a naměřená hodnota pH je 1,2.
Celulózová buničina se odfiltruje až do 10 % sušiny, přičemž obsah kyseliny monoperoxosírové v zahuštěné celulózové buničině je 4,08 %, vztaženo na suchou celulózu. Roztok, získaný filtrací, se vrací do výchozího stupně míšení, přičemž se správného obsahu kyseliny monoperoxosírové dosahuje přidáním čerstvé kyseliny.
Koncentrovaná celulózová buničina se pak zpracovává 8,3 % hydroxidu sodného, vztaženo na suchou celulózu, při hodnotě pH přibližně 10,5 až 11,5. Reakce je exotermická a teplota směsi vzrůstá z počátečních 16 °C na 23 °C. Na konci zpracování hydroxidem sodným, které se provádí po dobu 90 minut, je hodnota pH přibližně 9,5 až 10.
Takto zpracovaná celulózová buničina má charakteristiky, uvedené v tabulce I.
Pro účely srovnání se hodnotí charakteristiky surové celulózy (bez delignifikačního/bělicího zpracování) a celulózy, zpracované známým způsobem, zahrnujícím zpracování 3 % vodným chlorem a neutralizaci 1 % hydroxidem sodným.
Hodnoty různých mletých celulóz jsou uvedeny v tabulce I.
Tabulka I
Surová celulóza
Celulóza zpracovaná
známým způsobem (Ch + NaOH) podle vynálezu (AMP + NaOH)
opacita 90,00 85,00 83,10
bělost 55,00 50,00 67,20
K 14,70 6,00 5,80
lignin 2,20 0,90 0,88
-3CZ 282570 B6
Ze shora uvedených hodnot je zřejmé, že zpracování podle vynálezu (AMP + NaOH) umožňuje získat stejný stupeň delignifíkace jako osobě známý způsob, používající chloru a hydroxidu sodného.
Kromě toho se hodnotí celulóza, delignifikovaná a bělená peroxidem vodíku, následujícím způsobem. Po zpracování AMP + NaOH se celulóza promyje vodou a zkoncentruje se na přibližně 11 % sušiny a pak se podrobuje bělení 1,5 % peroxidem vodíku (+ 1,6 % hydroxidu sodného a 0,6 % křemičitanu sodného, vztaženo vždy na suchou celulózu). V tomto stupni je teplota přibližně 70 až 75 °C a reakční doba je 75 minut. Získaná celulóza se pak podrobuje mletí (stupeň mletí se měří způsobem S. R., normy UNI 7621). Výsledky jsou uvedeny v tabulce II.
Tabulka II
Způsob
o sobě známý podle vynálezu
stupeň mletí 27,0 20,0
tržná délka 6784,0 6457,0
trh 46,0 69,0
Můllenův index 33,0 38,0
opacita 68,0 80,0
bělost 85,0 84,8
Z tabulky je zřejmý vzrůst (50 %) hodnot trhu a hodnot opacity.
V tabulkách I a II a v následujících tabulkách, které jsou nedílnou součástí vynálezu, se uvádějí tyto vlastnosti:
tržná délka trh Miillenův index (vyjádřená v metrech), stanovená způsobem podle normy UNI 6438, (vyjádřený v [MN/m2] /g), stanovený způsobem podle normy UNI 6444, pevnosti v průtlaku, vztažený na hmotnost (měřeno v [kg/cm2] /[g/m2]), stáno vený způsobem podle normy UNI 6443,
opacita stupeň bělosti, K (v %) stanovená způsobem podle normy UNI 7624, krátce bělost (v %), stanovená způsobem podle normy UNI 7624, manganistanové číslo, stanovené způsobem podle normy T 236 m/60 (indikativní pro množství ligninu v celulóze).
Příklad 2 až 6
Způsobem podle příkladu 1 se zpracovává stejný typ chemické celulózové buničiny lůžiiými koncentracemi kyseliny monoperoxosírové v zahuštěné celulózové buničině (vztaženo na suchou celulózu) a různým množstvím hydroxidu sodného (vztaženo vždy na suchou celulózu). Výsledky zpracování způsobem podle vynálezu podle příkladu 2 až 5 (vyjádřené charakteristikami celulózy) a porovnávacího příkladu 6 (vztahujícího se na zpracování, při kterém se celulóza předběžně zpracovává kyselinou monoperoxosírovou, promyje se a následně se zpracovává hydroxidem sodným), jsou uvedeny v tabulce III. Z těchto výsledků je zře? r? + také při nízké koncentraci kyseliny monoperoxosírové lze dosáhnout výrazné delignifíkace surové celulózy.
-4CZ 282570 B6
Příklad 7 až 10
Pro doložení významu různých pracovních parametrů delignifikačního procesu podle vynálezu se provádějí zkoušky za použití surové celulózy podle příkladu 1. Pro možnost ověření různých konečných charakteristik celulózy se mění najednou pouze jeden parametr. Pro delignifikační zpracování bez bělení peroxidem vodíku a bez recyklování kyselého roztoku (a tedy bez filtrace/koncentrace celulózové buničiny mezi kyselým a alkalickým stupněm) se dosáhlo výsledků, které jsou uvedeny v tabulce IV. Jednotlivé symboly mají následující význam:
A AMP T °b Op LR LZ M % celulózy v suspenzi (konzistence), % kyseliny monoperoxosírové (vztaženo na suchou buničinu), doba zpracování v minutách, stupeň bělosti, opacita, tržná délka (m), trh, Miillenův index.
Z porovnání výsledků příkladů 7 a 8 s výsledky ostatních příkladů, které se provádějí pri proměnlivé hodnotě pH v alkalickém stupni, je zřejmé, že při hodnotě pH 10 až 11 je možno dosahovat nej lepších výsledků se zřetelem na odolnost proti trhu celulózy za mírného vzrůstu stupně bělosti a tržné délky se zřetelem na hodnoty, zjištěné v případě celulózy, získané zpracováním při vyšších hodnotách pH. Ze srovnávacích zkoušek podle příkladu 9 a 10 je zřejmé, že obměny koncentrace (5,6 až 9,4 %) kyseliny monoperoxosírové v kyselém a v alkalickém stupni neměni podstatněji charakteristiky celulózy. Prodlužování doby zpracování celulózy v alkalickém stupni (porovnání příkladu 9 a 8) vede ke zlepšení mechanických vlastností celulózy i její bělosti. Je to způsobeno dokonalým proběhnutím reakce mezi kyselinou monoperoxosírovou a ligninem.
Příklad 11 až 14
Provádějí se zkoušky filtrace celulózy mezi kyselým a alkalickým stupněm s recyklováním odděleného kyselého roztoku. Výsledky jsou uvedeny v tabulce V, přičemž symbol A znamená konzistenci suspenze v kyselém stupni (procento vztaženo na sušinu) a symbol B znamená konzistenci po zahuštění (po filtraci). Ostatní symboly mají stejný význam, jako'v případě tabulky IV.
Z porovnání hodnost pro příklad 11 a 12 je zřejmé, že zvýšení teploty v alkalickém stupni vede ke zhoršení mechanických vlastností celulózy za mírného zlepšení stupně bělosti. Nejnovější charakteristikou způsobu podle vynálezu je zpracování za nízké teploty v alkalickém stupni celulózy, předběžně napuštěné kyselinou monoperoxosírovou.
Ze srovnání výsledků podle příkladu 13 a 14 je zřejmý vliv zvyšující se koncentrace kyseliny monoperoxosírové v kyselém stupni. Tomuto vzrůstu odpovídá (při nízké teplotě) vyšší stupeň bělosti a lepší tržné charakteristiky.
Ze srovnání výsledků podle příkladu 8 (tabulka IV) s výsledky podle příkladu 13 (tabulka V) je zřejmé, že za jinak stejných podmínek, je při zpracování v alkalickém stupni výhodou koncentrované buničiny (po filtraci) zlepšení jak bělosti, tak tržných charakteristik celulózy.
Při provádění delignifikačních zkoušek způsobu podle vynálezu v průmyslovém měřítku (v závodě s kapacitou papíru 120 tun/den) byly zjištěny stejné hodnoty, jako při laboratorních zkouškách způsobu podle vynálezu.
-5CZ 282570 B6
Průmyslová využitelnost
Způsob se průmyslově využije při delignifíkaci surové celulózy pomocí roztoku kyseliny monoperoxosírové.
-6CZ 282570 B6
Tabulka III
(1): na suchou celulózu n. d. = nestanoveno
Σ 22,7 24,7 35,9 37,3
N cn °1 00^
oo
so 00 r- r-
00 r-
cn cn Os cn
o vs m
SO \o
o. \o oo so
o o> o o cn
Γ- 00 00 00
un o UD
.0 *<
o cn cm
r- r- so O
cn cn ca ογ
SO Os Os
o o ΙΓ»
00 00 CM CM
O O o o O O
** o cn cn cn cn
>Q O CM cn ι/Ί VO
-I- = cn o o O
-U O 'U »—<
Q. C
1 o -C cn cn cn cn
Π cn ·
Q- 'n
a. cn
Σ
< θ' Os o\ ucT
f-M un m un LT)
z-*\
o o oo 00 00 oo
0 r—M I--H
X O irs <r>
CM CM CM
o.
Cl. cn
Σ
< θ' σ* Os <r?
< s® ox χ® σ'·
cn cn cn cn
Ex. r- 00 θ' O
Tabulka V
24 2 CM 23
lózy LZ 06 75 98,6 92
iky celul LR 4400 3800 4009 4100
rakterist Op i 00 80 80,9 83,1
O -O o 70 74 75
ι/γ 4,2 kO
45 45 08 80
o o *- o 24 1 43 27 27
ý stupeň PH konečné 10,8 10,8 9‘6 9,6
Alkalick PH výchozí kn 11,5 on
AMP 9,11 ll‘6
CQ 6% 6% 1 12% 12%
H t/Ί 1 45 45 <Z)
>c CL o U *-* o OO oo OO
V) <L) ΐΛ X CL */) oo^ o 0,85 0,6 0,8
AMP _________________________________________________________________________i 18,8 18,8 37,6 18,8
< 3 % o'' 3 % 6%
Ex. CM

Claims (7)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob delignifikace surové celulózy kyselinou monoperoxosírovou nebo její solí, vyznačující se tím, že se v předběžném stupni surová celulóza napouští roztokem kyseliny monoperoxosírové nebo její solí a v dalším stupni se napuštěná celulóza zpracovává v alkalickém prostředí o hodnotě pH vyšší než 9 při teplotě nižší než 40 °C po dobu 5 až 180 minut.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hodnota pH alkalického prostředí je 9 až 12,5.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se v kyselém stupni používá kyseliny monoperoxosírové ve hmotnostním množství 0,3 až 14 % a v alkalickém stupni roztoku hydroxidu sodného ve hmotnostním množství 1,5 až 26 %, vztaženo vždy na hmotnost suché celulózy.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že hmotnostní množství hydroxidu sodného v alkalickém stupni je 3 až 8 %, vztaženo na hmotnost suché celulózy.
5. Způsob podle nároků laž4, vyznačující se tím, že se celulóza po kyselém zpracování zahušťuje na hmotnostní obsah sušiny 5 až 30 % a roztok, získaný při zahušťování, se vrací do kyselého stupně.
6. Způsob podle nároků laž4, vyznačující se tím, že se kyselé zpracování provádí při teplotě nižší než 40 °C a po dobu 5 až 90 minut při hmotnostní koncentraci kyseliny sírové 0,3 až 14 %, vztaženo na hmotnost suché celulózy.
7. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že se alkalické zpracování provádí po dobu 5 až 180 minut při hmotnostní koncentraci hydroxidu sodného 3 až 8 %, vztaženo na hmotnost suché celulózy.
CZ93108A 1992-01-31 1993-01-29 Způsob delignifikace surové celulozy CZ282570B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI920192A IT1258844B (it) 1992-01-31 1992-01-31 Procedimento per la delignificazione di cellulosa grezza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ10893A3 CZ10893A3 (en) 1994-02-16
CZ282570B6 true CZ282570B6 (cs) 1997-08-13

Family

ID=11361763

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93108A CZ282570B6 (cs) 1992-01-31 1993-01-29 Způsob delignifikace surové celulozy

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5587049A (cs)
EP (1) EP0553649B1 (cs)
JP (1) JP3325324B2 (cs)
AT (1) ATE143073T1 (cs)
CA (1) CA2088281A1 (cs)
CZ (1) CZ282570B6 (cs)
DE (1) DE69304723T2 (cs)
FI (1) FI111386B (cs)
HR (1) HRP930060B1 (cs)
HU (1) HU216143B (cs)
IT (1) IT1258844B (cs)
NO (1) NO300511B1 (cs)
PL (1) PL181248B1 (cs)
SI (1) SI9300044B (cs)
SK (1) SK281308B6 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19704054C2 (de) * 1997-02-04 2000-08-10 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur Herstellung von Faserstoffen mit verbesserten Eigenschaften
KR20020047239A (ko) 1999-10-15 2002-06-21 패트릭 알 그루버 종자 유래 섬유질 및 그의 용도
SE525064C2 (sv) * 2003-04-17 2004-11-23 Kvaerner Pulping Tech Metod för impregnering av flis med sur behandlingsvätska i samband med sulfatkokning av cellulosamassa
JP4967451B2 (ja) * 2006-05-17 2012-07-04 三菱瓦斯化学株式会社 漂白パルプの製造方法
JP4997905B2 (ja) * 2006-10-10 2012-08-15 三菱瓦斯化学株式会社 印刷用塗被紙の製造方法
CN115044178B (zh) * 2022-05-05 2023-05-26 保定盖尔医疗科技有限公司 一种香蒲草长纤维/聚乳酸复合材料及其制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4404061A (en) * 1981-08-17 1983-09-13 International Paper Company Bleaching of lignocellulosic materials with monopersulfuric acid or its salts
US4552616A (en) * 1982-10-20 1985-11-12 New Fibers International Inc. Pulping process pretreatment using a lower alkanolamine in the presence of ammonium hydroxide
US5004523A (en) * 1989-03-30 1991-04-02 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Delignification of lignocellulosic materials with monoperoxysulfuric acid
FI82079C (fi) * 1989-04-27 1993-05-11 Poeyry Jaakko & Co Oy Foerfarande och anordning foer kontinuerlig kokning av cellulosa
US5091054A (en) * 1989-08-18 1992-02-25 Degussa Corporation Process for bleaching and delignification of lignocellulosic
US5118389A (en) * 1990-07-06 1992-06-02 Ici Canada Inc. Two-stage peroxide bleaching process using different amounts of peroxide on different portions of mechanical pulp

Also Published As

Publication number Publication date
EP0553649B1 (en) 1996-09-18
HRP930060B1 (en) 1999-06-30
PL181248B1 (pl) 2001-06-29
SK4793A3 (en) 1993-09-09
CZ10893A3 (en) 1994-02-16
FI930412A (fi) 1993-08-01
HU9300246D0 (en) 1993-09-28
SI9300044B (en) 2001-02-28
SI9300044A (en) 1993-09-30
NO930307D0 (no) 1993-01-29
NO930307L (no) 1993-08-02
US5587049A (en) 1996-12-24
SK281308B6 (sk) 2001-02-12
JPH05247866A (ja) 1993-09-24
ITMI920192A0 (it) 1992-01-31
ITMI920192A1 (it) 1993-07-31
HU216143B (hu) 1999-04-28
CA2088281A1 (en) 1993-08-01
FI111386B (fi) 2003-07-15
HUT67451A (en) 1995-04-28
ATE143073T1 (de) 1996-10-15
JP3325324B2 (ja) 2002-09-17
FI930412A0 (fi) 1993-01-29
PL297562A1 (en) 1993-08-23
IT1258844B (it) 1996-02-29
DE69304723D1 (de) 1996-10-24
DE69304723T2 (de) 1997-01-30
NO300511B1 (no) 1997-06-09
HRP930060A2 (en) 1994-08-31
EP0553649A1 (en) 1993-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1319472C (en) Lignin removal method
WO2014041251A1 (en) Method of producing dissolving pulp, dissolving pulp and use of method
NO180797B (no) Fremgangsmåte ved delignifisering og bleking av kjemisk oppsluttet lignocelluloseholdig materiale
SE538752C2 (en) Process for the production of a treated pulp, treated pulp, and textile fibers produced from the treated pulp
JPH08511308A (ja) リグノセルロース材料を脱リグニン化する改良されたオゾン/過酸法
CZ282570B6 (cs) Způsob delignifikace surové celulozy
US2528350A (en) Two-step digestion of hardwoods
US4731161A (en) Semibleaching liquor for Kraft paper products
CN105556030B (zh) 在镁离子存在下用臭氧处理化学纸浆的方法
NZ205971A (en) Delignifying bleaching of cellulosic pulp using nitrogen oxides with addition of sodium nitrate
US4295928A (en) Phenolic compounds as viscosity preservatives during hypochlorite pulp bleaching
US2127765A (en) Bleaching pulp
US2230119A (en) Process of producing wood cellulose
US5030324A (en) Sequential bleaching procedure using chlorine and chlorine dioxide in a first chlorination stage of a multistage bleaching process
KR20150093825A (ko) 셀룰로스 펄프화 공정에서 나트륨 다이티오나이트의 용도
JP2003522844A (ja) パルプ化方法
CA1129156A (en) Bleaching stilbene yellow dyed wood pulp
US1811864A (en) Process of liberating fiber from bagasse or like stalks
US2882120A (en) Process of bleaching chemical wood pulp with nitrogen trichloride
US2799580A (en) Process for the disincrustation of fibrous vegetable materials
NZ202296A (en) Pretreatment of wood prior to sulphate cooking for manufacture of cellulose pulp
JP3697335B2 (ja) 化学パルプの酸性漂白白水による処理方法
SU598990A1 (ru) Способ получени целлюлозы
RU2019613C1 (ru) Способ отбелки лиственной сульфатной целлюлозы
US1742219A (en) Pulp-treating process

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050129