CZ23942U1 - Čisticí zařízení pásového dopravníku - Google Patents

Čisticí zařízení pásového dopravníku Download PDF

Info

Publication number
CZ23942U1
CZ23942U1 CZ201225649U CZ201225649U CZ23942U1 CZ 23942 U1 CZ23942 U1 CZ 23942U1 CZ 201225649 U CZ201225649 U CZ 201225649U CZ 201225649 U CZ201225649 U CZ 201225649U CZ 23942 U1 CZ23942 U1 CZ 23942U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
conveyor belt
discharge
shaft
cleaning device
conveyor
Prior art date
Application number
CZ201225649U
Other languages
English (en)
Inventor
Kuhn@Jan
Pfleger@Pavel
Mikulec@Michal
Original Assignee
Schenck Process S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schenck Process S.R.O. filed Critical Schenck Process S.R.O.
Priority to CZ201225649U priority Critical patent/CZ23942U1/cs
Publication of CZ23942U1 publication Critical patent/CZ23942U1/cs
Priority to EP13000828.7A priority patent/EP2647279B1/en

Links

Landscapes

  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Description

Technické řešení se týká čisticího zařízení pásového dopravníku, obsahujícího v tunelovém krytu vedený dopravní pás, k jehož lícové straně jsou příčně ke směru pohybu upevněna žebra. Dosavadní stav techniky
Pásové dopravníky tohoto typu (např. CZ PV 2009-492) jsou určeny zejména ke strmé až vertikální vzestupné přepravě sypkého materiálu o sypné hmotnosti do 0,7 tun/m3. Příkladem vhodného sypkého materiálu jsou listí, suchá tráva, sláma a zejména tzv. tuhá alternativní paliva, obsahující mj. uvedené složky. Ve vynášecí větvi je dopravní pás rubovou stranou kluzně uložen na opěrné ploše, připevněné k nosné konstrukci. Při přepravě je sypký materiál posouván, resp. vytlačován žebry jakoby ve formě zátky, která má průřez daný tvarem tunelového krytu. Tunelový kryt obsahuje jednak klenbu, která je ekvidistantní s tvarem žeber, a jednak krajní lemy. Krajní lemy jsou ve vynášecí větvi uzpůsobeny pro průchod hladkých okrajů dopravního pásu, tj. těch částí dopravního pásu, do nichž svým příčným rozměrem nezasahují žebra. Prostor mezi lícovou stranou dopravního pásu a lemem bývá utěsněn. Naopak ve vratné větvi jsou hladké okraje dopravního pásu kluzně uloženy svou lícovou stranou přímo na lemech.
Uvedené pásové dopravníky však trpí tím, že u nich dochází ke znečišťování rubové strany dopravního pásu. Tato nevýhoda se projevuje zejména na styku s bubny, kde u poháněcího bubnu dochází ke změně součinitele tření na styku s dopravním pásem. Jestliže však na rubové straně ulpí tvrdý předmět, např. kámen, může jak u poháněcího, tak vratného i dalších bubnů, ale i u dopravního pásu a opěrné plochy vynášecí větve dojít k jejich velkému poškození. Nevýhodou známých provedení je dále to, že dochází i ke znečišťování hladkých okrajů lícové strany dopravního pásu.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody jsou podstatně zmenšeny čisticím zařízením pásového dopravníku podle technického řešení, který obsahuje nosnou konstrukci, která je opatřena opěrnou plochou. Na opěrné ploše je ve vynášecí větvi kluzně uložena rubová strana dopravního pásu. K lícové straně dopravního pásu jsou příčně ke směru pohybu upevněna žebra, která jsou kratší, než je šířka dopravního pásu. K nosné konstrukci je jak ve vynášecí větvi, tak ve vratné větvi připevněn tunelový kryt, který obsahuje jednak klenbu, uzpůsobenou pro průchod žeber, a jednak krajní lemy. Na lemech jsou ve vratné větvi kluzně uloženy hladké okraje lícové strany dopravního pásu. Podstata technického řešení spočívá v tom, že ve vratné větvi je na rubovou stranu dopravního pásu přiložena alespoň jedna stírací lišta, v jejímž akčním dosahu je u boku dopravního pásu na nosné konstrukci vytvořena šachta. Na dně šachty je uspořádána vstupní část vynášecího dopravníku. Výstupní část vynášecího dopravníku je zaústěna do klenby tunelového krytu.
Tímto uspořádáním stírací lišty a šachty se dosáhne setření nečistot z rubové strany dopravního pásu. V důsledku toho jsou zabezpečeny konstantní silové poměry na styku mezi poháněčim bubnem a dopravním pásem a odstraní se možnost poškození dopravního pásu, opěrné plochy a všech bubnů, kolem nichž je dopravní pás veden.
K dalšímu zvýšení účinnosti přispívá úprava, v jejímž rámci u každého z obou boků dopravního pásuje vytvořena samostatná šachta se spřaženou stírací lištou, přičemž každá ze šachet je opatřena vstupní částí vynášecího dopravníku.
Zvlášť výhodné uspořádání spočívá v tom, že šachty jsou umístěny symetricky vzhledem k podélné ose dopravního pásu a stírací lišta je tvořena dvěma rameny, jejichž přední konce jsou navzájem spojeny a jejichž zadní konce jsou zaústěny ke vstupním otvorům Šachet.
- 1 CZ 23942 Ul
Ke zvýšení čistoty styku mezi vratným bubnem, tj. bubnem, kterým je převáděn dopravní pás z vratné větve do vynášecí větve, a rubovou stranou dopravního pásu, je účelné očistit i vratný buben. Proto jsou šachty umístěny v dosahu vratného bubnu, o kterýje opřen stěrač, napojený na skloněné odváděči plochy, jež jsou připojeny k ramenům stírací lišty.
Je účelné, jestliže jsou očištěny nejen rubová strana dopravního pásu, ale i hladký okraj jeho lícové strany. Za tím účelem vstupní otvor šachty, vytvořený v nosné konstrukci, je prodloužen do lemu.
Jako vynášecí dopravník je nej vhodnější šnekový dopravník, jehož šnek je spřažen se zdrojem kroutícího momentu, přičemž volný konec šneku je zaústěn do klenby tunelového krytu a opačný konec šneku je uložen u dna šachty.
Objasnění výkresů
Na připojených výkresech je schematicky znázorněn příklad provedení čisticího zařízení pásového dopravníku podle technického řešení, kde znázorňuje obr. 1 bokorysný pohled na pásový dopravník ve strmém uspořádání, obr. 2 nárysný řez A-A z obr. 1, obr. 3 axonometrický pohled na pásový dopravník s čisticím zařízením podle řezu A-A s tím, že jeden z vynášecích dopravníků je vyjmut z nosné konstrukce, obr. 4 axonometrický pohled na stěrač vratného bubnu, spřažený se stírací lištou (řez B-B z obr. 1).
Příklad uskutečnění technického řešení
Pásový dopravník, na němž je aplikováno čisticí zařízení podle technického řešení, obsahuje nosnou konstrukci 2, ve které je uložen dopravní pás 1. Pásový dopravník je opatřen nakládacím místem 24, spojeným vynášecí větví 21 s vykládacím místem 25. V opačném směruje vytvořena vratná větev 22. V provedení podle obr. 1 je pásový dopravník znázorněn jako strmý, přičemž vratný buben 18, pomocí něhož vratná větev 22 přechází do vynášecí větve 21, je spřažen s poháněcím motorem 17. Za účelem vedení dopravního pásu i ve vynášecí větvi 21 je k nosné kon25 strukci 2 připevněna opěrná plocha 23 (obr. 2), na níž je kluzně uložena rubová strana 12 dopravního pásu 1_. K lícové straně 11 dopravního pásu i jsou příčně ke směru a pohybu upevněna žebra 14. která jsou kratší, než je šířka s dopravního pásu 1 (obr. 3).
K nosné konstrukci 2 je jak ve vynášecí větvi 21, tak ve vratné větvi 22 připevněn tunelový kryt 3, který obsahuje jednak klenbu 32 a jednak dva krajní lemy 31. Klenba 32 je uzpůsobena pro průchod žeber 14. Z tohoto důvodu je její průřez ekvidistantní s tvarem žeber 14. Mezi lemy 31 a hladkými okraji 13 lícové strany 11 dopravního pásu 1, tj. okraji, kam nezasahují žebra 14, je ve vynášecí větvi 21 vůle (obr. 2), kterou je účelné vyeliminovat neznázorněným těsněním. Ve vratné větvi 22 jsou naopak na lemech 31 kluzně uloženy hladké okraje 13 lícové strany 11 dopravního pásu 1. Je zřejmé, že v případě konkrétního provedení může být konstrukční uspořádání složitější než v popisovaném příkladu. Např. lemy 31 mohou být z důvodů vyztužení přikotveny přímo do nosné konstrukce 2. Podstatné ale je, že při jakémkoliv detailním provedení zůstanou vztahy mezi popisovanými prvky shodné jako v předložené schematické variantě.
V čisticím zařízení je v rámci základního neznázorněného provedení ve vratné větvi 22 na rubovou stranu 12 dopravního pásu 1 přiložena alespoň jedna stírací lišta 4. V jejím akčním dosahuje u boku 16 dopravního pásu I na nosné konstrukci 2 vytvořena Šachta 5 (obr. 3). Na dně 51 šachty 5 je uspořádána vstupní část 61 vynášecího dopravníku 6, jehož výstupní část 62 je zaústěna do klenby 32 tunelového krytu 3. Čisticí účinek se podstatně zvětší, jestliže u každého z obou boků 16 dopravního pásu 1 je vytvořena samostatná šachta 5 se svou spřaženou stírací lištou 4. V tomto případě každá ze šachet 5 je rovněž opatřena vstupní částí 61 vynášecího do45 právníku 6. Optimální provedení spočívá v souladu s obr. 3 v tom, že šachty 5 jsou umístěny symetricky vzhledem k podélné ose 15 dopravního pásu 1 a stírací lišta 4 je tvořena dvěma rameny 41, jejichž přední konce 42 jsou navzájem spojeny a jejichž zadní konce 43 jsou zaústěny ke vstupním otvorům 52 Šachet 5. Aby došlo k setření nečistot i z hladkého okraje 13 lícové
-2 CZ 23942 Ul strany 11 dopravního pásu 1, je vstupní otvor 52 šachty 5, vytvořený v nosné konstrukci 2, prodloužen do lemu 31. K navrácení nečistot setřených z lícové strany 11 i rubové strany 12 dopravního pásu 1 do dopravního prostoru mezi žebra 14 slouží vynášecí dopravník 6 šnekového typu, jehož šnek 7 je spřažen se zdrojem 73 kroutícího momentu. Volný konec 71 šneku 7 je zaústěn do klenby 32 tunelového krytu 3, zatímco opačný konec 72 šneku 7 je uložen u dna 51 šachty 5. Takto vytvořené čisticí zařízení je možno umístit v podstatě kamkoliv do vratné větve 22, např. do polohy, v níž je vynášecí dopravník 6 znázorněn na obr. 1 ěerchovaně. Čisticí zařízení dopravního pásu 1 může být spřaženo se stěračem 9 vratného bubnu 18. V tom případě jsou šachty 5 umístěny v dosahu vratného bubnu 18 - viz na obr. 1 plnou čarou znázorněný vynášecí ío dopravník 6. O vratný buben 18 je opřen stěrač 9 (obr. 4), kterýje napojen na skloněné odváděči plochy 91, jež j sou připojeny k ramenům 44 stírací lišty 4.
Při činnosti pásového dopravníku motor 17 pohání dopravní pás 1, který se pohybuje ve směru a. V nakládacím místě 24 se na dopravní pás 1 kontinuálně vsypává materiál, kterýje unášen vynášecí větví 21 směrem k vykládacímu místu 25. Hlavní podíl na unášení materiálu, zejména ve strmé části vynášecí větve 21, mají žebra 14. Unášeným materiálem je vyplněn v podstatě celý průřez vynášecí větve 21, vymezený klenbou 32 tunelového krytu 3. Ve vykládacím místě 25 se materiál z dopravního pásu 1 vysypává. Při dopravě vynášecí větví 21 a i při vysypávání ve vykládacím místě 25 se části dopravovaného materiálu mohou dostat jak na rubovou stranu 12, tak na hladké okraje 13 lícové strany H dopravního pásu 1, kde působí jako nečistota, kterou je žá20 doučí odstranit. Čištění rubové strany 12 dopravního pásu 1 provádí stírací lišta 4, která seškrábne nalepené nečistoty a přesune je k boku 16 dopravního pásu 1. Odtud se přemístí ke vstupnímu otvoru 52, jímž propadnou na dno 51 šachty 5, kde je pojme vstupní část 61 vynášecího dopravníku 6. Výstupní část 62 vynese nečistoty do prostoru mezi žebra 14, která nečistoty převedou přes vratný buben j_8 do vynášecí větve 2L U čisticího zařízení, jehož vstupní otvory 52 jsou prodlouženy do lemů 31, se hladké okraje 13 lícové strany 11 dopravního pásu 1 očistí třením o hrany tohoto vstupního otvoru 52. Nečistoty takto odstraněné se dostanou rovněž na dno 51 šachty 5 a odtud mezi žebra 14 stejně jako v předcházejícím případě. V nej dokonalejší variantě, kdy je se stírací lištou 4 spojen stěrač 9 vratného bubnu 18, se nečistoty seškrábnuté z vratného bubnu 18 pomocí odváděčích ploch 91 dostanou přes vstupní otvory 52 shodným postupem mezi materiál, který postoupí do vynášecí větve 21.
Průmyslová využitelnost
Čisticí zařízení je určeno pro zakrytované pásové dopravníky opatřené žebry, které svou konstrukcí jsou předurčeny ke strmé až vertikální vzestupné přepravě sypkého materiálu o hmotnosti do 700 kg/m3.

Claims (6)

35 NÁROKY NA OCHRANU
1. Čisticí zařízení pásového dopravníku obsahujícího nosnou konstrukci (2), opatřenou opěrnou plochou (23), na níž je ve vynášecí větvi (21) kluzně uložena rubová strana (12) dopravního pásu (1), k jehož lícové straně (11) jsou příčně ke směnu (a) pohybu upevněna žebra (14), která jsou kratší, než je šířka (s) dopravního pásu (1), přičemž k nosné konstrukci (2) je jak ve vynáše40 cí větvi (21), tak ve vratné větvi (22) připevněn tunelový kryt (3), který obsahuje jednak klenbu (32), uzpůsobenou pro průchod žeber (14), a jednak krajní lemy (31), na nichž jsou ve vratné větvi (22) kluzně uloženy hladké okraje (13) lícové strany (11) dopravního pásu (1), vyznačující se tím, že ve vratné větvi (22) je na rubovou stranu (12) dopravního pásu (1) přiložena alespoň jedna stírací lišta (4), v jejímž akčním dosahuje u boku (16) dopravního pásu (1)
45 na nosné konstrukci (2) vytvořena šachta (5), a na dně (51) šachty (5) je uspořádána vstupní část
2. Čisticí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, žeu každého z obou boků (16) dopravního pásu (1) je vytvořena samostatná šachta (5) se spřaženou stírací lištou (4), při5 čemž každá ze šachet (5) je opatřena vstupní částí (61) vynášecího dopravníku (6).
3. Čisticí zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že šachty (5) jsou umístěny symetricky vzhledem k podélné ose (15) dopravního pásu (1) a stírací lišta (
-3 CZ 23942 Ul (61) vynášecího dopravníku (6), jehož výstupní část (62) je zaústěna do klenby (32) tunelového krytu (3).
4) je tvořena dvěma rameny (41), jejichž přední konce (42) jsou navzájem spojeny a jejichž zadní konce (43) jsou zaústěny ke vstupním otvorům (52) šachet (5).
io 4. Čisticí zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že šachty (5) jsou umístěny v dosahu vratného bubnu (18), o kterýje opřen stěrač (9), napojený na skloněné odváděči plochy (91), jež jsou připojeny k ramenům (41) stírací lišty (4).
5. Čisticí zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vstupní otvor (52) šachty (5), vytvořený v nosné konstrukci (2), je prodloužen do lemu
15 (31).
6. Čisticí zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vynášecí dopravník (6) je opatřen šnekem (7), spřaženým se zdrojem (73) kroutícího momentu, přičemž volný konec (71) šneku (7) je zaústěn do klenby (32) tunelového krytu (3) a opačný konec (72) šneku (7) je uložen u dna (51) šachty (5).
CZ201225649U 2012-02-20 2012-02-20 Čisticí zařízení pásového dopravníku CZ23942U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225649U CZ23942U1 (cs) 2012-02-20 2012-02-20 Čisticí zařízení pásového dopravníku
EP13000828.7A EP2647279B1 (en) 2012-02-20 2013-02-19 Belt conveyor cleaning device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225649U CZ23942U1 (cs) 2012-02-20 2012-02-20 Čisticí zařízení pásového dopravníku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ23942U1 true CZ23942U1 (cs) 2012-06-11

Family

ID=46232383

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201225649U CZ23942U1 (cs) 2012-02-20 2012-02-20 Čisticí zařízení pásového dopravníku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ23942U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4489823A (en) Scraper blade for a belt conveyor
KR100673854B1 (ko) 컨베이어벨트용 클리닝장치
EP3326938B1 (en) Flight conveyor
CA2740268C (en) Belt conveyor for oilseeds
US11970336B2 (en) Belt conveyor capable of conveying oilseed products
US2157301A (en) Conveyer for granular materials
CZ23942U1 (cs) Čisticí zařízení pásového dopravníku
CZ2012117A3 (cs) Cisticí zarízení pásového dopravníku
EP2647279B1 (en) Belt conveyor cleaning device
CN206782868U (zh) 一种带式卸料车
US1837276A (en) Car unloader
KR200392541Y1 (ko) 컨베이어 벨트클리너
CA2929712C (en) A self cleaning apparatus for a belt conveyor
JPH11208858A (ja) 水切スクリューコンベヤの目詰まり防止装置
US2906396A (en) Conveyor belt protector
EP4052556A1 (en) Open endless belt
US4925008A (en) Conveyor belt cleaner and method for cleaning a conveyor belt
US1677487A (en) Conveyer
Efremenkov Improvement of systems for cleaning conveyor belts
SU1033403A1 (ru) Концева часть ленточного конвейера
JPS6234885Y2 (cs)
KR20240052496A (ko) 컨베이어 벨트 클리너
CN108625334A (zh) 铲装一体式除雪车
CS212484B1 (cs) Dopravníkový nakládač
CZ15021U1 (cs) Vibrační zařízení k čištění pásů pásových dopravníků

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120611

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20160218

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190220