CZ231399A3 - Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů - Google Patents

Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů Download PDF

Info

Publication number
CZ231399A3
CZ231399A3 CZ19992313A CZ231399A CZ231399A3 CZ 231399 A3 CZ231399 A3 CZ 231399A3 CZ 19992313 A CZ19992313 A CZ 19992313A CZ 231399 A CZ231399 A CZ 231399A CZ 231399 A3 CZ231399 A3 CZ 231399A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
section
post
base plate
fixed frame
longitudinal groove
Prior art date
Application number
CZ19992313A
Other languages
English (en)
Inventor
Gabriele Reichel-Scheiderer
Johann Reichel
Original Assignee
Phi Reichel Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Phi Reichel Gmbh filed Critical Phi Reichel Gmbh
Priority to CZ19992313A priority Critical patent/CZ231399A3/cs
Publication of CZ231399A3 publication Critical patent/CZ231399A3/cs

Links

Landscapes

  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)

Abstract

Zařízení pro upevnění sloupku (5) s dutým průřezemna pevnémrámu (1) oknanebo dveří z plastu nebo lehkých kovů pomocí nasazovacího úseku (3) sloupkové spojky (2) zasahujícího s tvarovým spojem do dutiny sloupku (5) obsahuje sloupek (5) a pevný rám (1), které mají vždy nejménějednu přírubu (8,10,11), kteráje dosedací plochou pro tabulku ze skla nebojiného materiálu. Nasazovací úsek (3) vystupuje nad základní destičku (4) osazenou v přidržovací drážce (7) pevného rámu (1). Vjedné ze stran nasazovacího úseku (3)je tvořena podélná drážka (17), probíhající v podstatě v celéjeho délce. Do podélné drážky (17) zasahuje svým šroubovým dříkem upevňovací šroub (19), zasunutý ze strany pevného rámu (1), odvrácené od přidržovací drážky (7), procházející základní destičkou (4) sloupkové spojky (2). Upevňovací šroub (19)je zaříznutý svými závity (22)jak do dna podélné drážky (17). tak do stěny ohraničující vnitřní dutinu sloupku (5), překrývající otevřenou stranu podélné drážky (17). Tímjsou sloupková spojka (2) a sloupek (5) vzájemně pevně spojeny a současněje sloupková spojka (2) upnuta k pevnému rámu (1).

Description

Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů pomocí nasazovacího úseku sloupkové spojky zasahujícího s tvarovým stykem do dutiny sloupku.
Dosavadní stav techniky
U oken vyrobených z plastu je známo, že vytvoření spoje tvaru T mezi pevným rámem a sloupkem upevněným k tomuto pevnému rámu okna s příčlí nebo středním sloupkem se používají spoje na čep a drážku a slepují se klihem nebo jiným lepidlem. Takové spoje jsou však značně nákladné.
Současně je známo vytvářet na straně sloupku, přivrácené k pevnému rámu plastových oken, výstupkem tvaru V, majícím šířku odpovídající celé šířce sloupku a který je na obou koncích vsazen do odpovídající drážky profilu V v pevném rámu a je v ní úpevněn svařením, což vyžaduje rovněž značně nákladný výrobní postup. Kromě toho se u tohoto spoje projevuje nevýhoda spočívající v nebezpečí vzniku trhlin způsobených vnitřním pnutím v materiálu, které mohou vybíhat od svarového švu celým profilem pevného rámu.
Je také známo několik mimořádně složitých spojů tvaru T pro takové profilové lišty, které vyžadují zvláště nákladně tvarované jednotlivé díly a kromě toho se tyto spoje musí montovat poměrně obtížným montážním postupem.
Například v DE 43 06 420 Al, EP-0 614 019 Bl nebo EP 0 616 107 Al jsou popsány spoje tvaru T, u kterých jsou okna opatřena pro upevnění sloupku na pevném rámu dvěma složitě tvarovanými nasouvacími úseky, z nichž každý je upevněn na • · · · profilovém rámu pomocí vlastního šroubového spoje. Tyto dva nasouvací úseky se potom při montáži musí zasunout do dvou příslušných úložných komor dutého profilu sloupku a v nich se upevní vždy pomocí skupiny upevňovacích čepů, které je třeba prosunout vzájemně souosými otvory ve sloupku a ve zasunutém nasouvacím úseku. Náklady na vytvoření tohoto spoje tvaru T jsou mimořádně velké a montáž je složitá a zdlouhavá.
Z DE 195 22 044 Al je znám spoj tvaru T, který sice obsahuje pouze jeden nasouvací díl, ale tento díl má rovněž velmi složité tělesné vytvoření a musí se našroubovat pomocí šroubů na profilovou lištu rámu, přičemž profil nasunutého sloupku je upevněn samostatně vždy dvěma závitovými kolíky. Také v tomto případě je při složité konstrukci nutná náročná a nákladná montáž.
Úkolem vynálezu je vyřešit nové tělesné vytvoření spoje tvaru T, které by mělo jednoduchou konstrukcí a mohlo se jednoduše a také zvláště snadno a rychle sestavovat, přičemž při jeho použití by neměl být nutný větší počet spojovacích šroubů.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen zařízením pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů pomocí nasazovacího úseku sloupkové spojky, zasahujícího s tvarovým stykem do dutiny sloupku, jehož podstata spočívá v tom, že sloupek a pevný rám mají vždy nejméně jednu přírubu, která je dosedací plochou pro tabulku ze skla nebo jiného materiálu, nasazovací úsek vystupuje nad základní destičku osazenou a upevněnou tvarovým spojem v přidržovací drážce pevného rámu, přičemž v jedné ze stran nasazovacího úseku je vytvořena podélná drážka, probíhající v podstatě v celé jeho délce, do které zasahuje svým šroubovým dříkem upevňovací šroub, zasunutý ze strany pevného rámu, odvrácené • · · · od přidržovací drážky, procházející základní destičkou sloupkové spojky a zaříznutý svými závity jak do dna podélné drážky, tak do stěny ohraničující vnitřní dutinu sloupku a překrývající otevřenou stranu podélné drážky, a sloupková spojka a sloupek jsou tak vzájemně pevně spojeny a současně je sloupková spojka upnuta k pevnému rámu.
Výhodně je nasazovací úsek vytvořen vcelku se základní destičkou z plastu.
Na rozdíl od známých řešení, u kterých musí být upevnění nasazovacího úseku na pevný rám a sloupku na nasazovací úsek zajištěno vždy samostatnými upevňovacími prvky ve formě šroubů, poskytuje řešení spoje tvaru T podle vynálezu možnost zajistit jediným šroubem jak upevnění nasazovacího úseku na pevný okenní rám, tak také upevnění sloupku na nasazovacím úseku. K tomu použité konstrukční prvky mají poměrně jednoduché vytvoření. K tomuto společnému upevnění je v podstatě nutno pouze opatřit nasazovací úsek podélnou drážkou a na rozdíl od známého stavu techniky je nutné jen takové umístění podélné drážky, které je souosé se zasouvacím otvorem pro spojovací šroub, vytvořeným v pevném rámu. U řešení podle vynálezu zcela odpadá potřeba vytváření skupiny upevňovacích otvorů s vnitřním závitem nebo podobně, které navíc musí být umístěny tak, že jsou ve smontovaném stavu souosé s odpovídajícími otvory ve sloupcích, aby se do nich mohly umísúovat upevňovací šrouby. Kromě toho je uspořádáním podle vynálezu dosaženo v důsledku závitového tvarového záběru mezi jednak závity šroubu a stěnami, popřípadě dnem podélné drážky, a jednak vnitřní stěnou dutiny sloupku vynikajícího spojení mezi nasazovacím úsekem a sloupkem a současně vynikajícího upevňovacího účinku obou těchto pevně spojených dílů na pevný rám okna, protože po dotažení šroubu je dosaženo pevného upnutí nasazovacího úseku k základní destičce a v důsledku jejího upevnění ke sloupku je dosaženo také pevného upnutí • · · · · · • · • · • · sloupku k pevnému rámu.
Vynálezem je tak dosaženo překvapivě jednoduchého a zvláště účinného spojení dílů do tvaru T, pro které je nutný pouze jeden upevňovací šroub, takže je možné dosáhnout rychlé montáže a demontáže. Při montáži se nejprve upevňovací šroub vsune do vhodného otvoru v pevném rámu okna na straně protilehlé ke sloupku a do přiřazeného otvoru v základní destičce a potom začne šroub vnikat svým závitem do prostoru vymezeného průřezem podélné drážky a její otevřenou stranou, překrytou stěnou ohraničující dutinu sloupku, přičemž při dalším vnikání a otáčení upevňovacího šroubu se současně závity příslušného závitového úseku zařezávají jak do dna, popřípadě bočních stěn podélné drážky, tak také do přiřazeného úseku stěny vnitřní dutiny sloupku. Tím, že tato zařezávací operace probíhá teprve při spojování, dosahuje se zvláště dobrého a pevného spojení nasazovacího úseku a stěn vnitřní dutiny sloupkové spojky a současně vynikajícího spojení obou těchto vzájemně spojených dílů na pevný rám okna. Při montáži je tak potřebná pouze jediná šroubovací operace a spoj tvaru T je hotov.
U spojovacího zařízení podle vynálezu je v případě, kdy je okno nebo dveře vyrobeno z plastu, zvláště výhodné, jestliže je podle dalšího výhodného provedení vynálezu do dutiny sloupku s dutým průřezem upevněn trubkový kovový ztužující prvek, obklopující zasunutý nasazovací úsek tvarovým spojem, kterým je přitom vytvořena stěna dutiny sloupku, překrývající otevřenou stranu podélné drážky, do které jsou zaříznuty závity upevňovacího šroubu. Při tomto konkrétním provedení nedochází tedy k přímému šroubovému záběru závitového dříku upevňovacího šroubu se stěnou ohraničující dutinu sloupku, ale se stěnou trubkového ztužujícího prvku, vloženého do tohoto úseku, který současně slouží k tvarovému uložení nasazovacího úseku do dutiny sloupku.
• · · · • · * · • · · · •4 · « · • · · »
Je výhodné, jestliže trubkový kovový ztužující prvek je tvořen ocelovou trubkou, mající v podstatě pravoúhelníkový tvar svého průřezu.
V dalším výhodném provedení zařízení podle vynálezu odpovídá šířka a hloubka podélné drážky nasazovacího úseku malému průměru závitu upevňovacího šroubu. Tím je dosaženo toho, že závit je v úsecích, ve kterých je zaříznut do nasazovacího úseku a do ohraničující stěny dutiny sloupku, popřípadě do ní vloženého ztužujícího prvku, nosný v celé své hloubce a tím je možno dosáhnout maximálního fixačního a upevňovacího účinku.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v případě plastového okna nebo plastových dveří v tom, že pevný rám má dutý průřez a do jeho dutiny je s tvarovým záběrem vsazena výztužná trubka, zejména kovová ztužující trubka, se kterou je v závitovém záběru upevňovací šroub, jestliže prochází ztužující trubkou, přičemž upevňovací šroub má ve svém prvním závitovém úseku, procházejícím ztužující trubkou, závit s menším stoupáním než má druhý závitový úsek v navazující části dříku šroubu, probíhající v podélné drážce nasazovacího úseku. Tím je dosaženo přídavného závitového spojení upevňovacího šroubu také v pevném rámu okna, přičemž v tomto případě má upevňovací šroub dva závitové úseky. Tím, že úsek dříku, který je určen pro závitový záběr se ztužující trubkou vloženou do pevného rámu okna, má menší průměr závitu než zbývající závitový úsek, zavedený do podélné drážky, je dosaženo zvláště dobrého a pevného osazení upnutím sloupku se zasunutým nasazovacím úsekem ke ztužující trubce v pevném rámu okna, aniž by reakční síla v oblasti hlavy upevňovacího šroubu musela být zachycována vnější plochou pevného rámu.
Také v tomto výhodném vytvoření je kovová ztužující trubka tvořena ocelovou trubkou mající v podstatě pravoúhel• · · ·
- 6 - ·· ·· ..... ·..· níkový tvar průřezu.
Zvláště výhodně je u řešení podle vynálezu nasazovací úsek vytvořen tak, že probíhá v celé šířce základní destičky. Výhodně přitom nasazovací úsek přesahuje přes jednu podélnou stranu základní destičky, přičemž v přesahujícím úseku dosedá na povrchovou plochu pevného rámu vedle přidržovací drážky. Je také výhodné, jestliže na nejméně jedné straně od nasazovacího úseku a vždy v odstupu a od něj je na boční ploše základní destičky, přes kterou nepřesahuje nasazovací úsek, upevněn vždy jeden destičkový jazýček, vystupující nad základní destičku a směrovaný vždy k boční ploše základní destičky, přičemž odstup a mezi každým jazýčkem a nasazovacím úsekem je vyplněn vždy stěnami sloupku, nasazeného na nasazovací úsek.
Sloupek má výhodně průřez tvaru T a jeho dutina, do které je nasunut nasazovací úsek, je vytvořena v jeho střední stojině, zatímco oběma úseky, vystupující na obě strany od střední stojiny profilu T, je vždy na příslušné straně sloupku vytvořen doraz pro tabuli skla nebo podobného materiálu, přičemž příčné příruby průřezu tvaru T navazují přes styčnou spáru na přírubu vytvořenou na pevném rámu a po obou stranách nasazovacího úseku je na základní destičce upevněna vždy jeden jazýček vystupující tak daleko nad základní destičku, že překrývá vždy jednu styčnou spáru.
Zatímco u dosud známých spojů tvaru T je styčná spára utěsněna těsnicím materiálem, aby byla uzavřena proti pronikání vlhkosti, je podle uvedeného výhodného provedení vynálezu vytvořen na straně sloupkové spojky vždy destičkovým jazýčkem pro boční překrytí styčné spáry, kterým je možno dosáhnout dostatečného utěsnění proti vlhkosti a tím se stává použití speciálních těsnicích materiálů jako jsou různé tmely, lepidla a podobně zbytečným.
- 7 • · · · · I • · · » · · » fl « • · · · • fl flfl
.. .. 03 - <??
• · · · fl flfl · • · · · ·
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že hloubka podélné drážky v nasazovacím úseku se zmenšuje se zvětšujícím se odstupem od základní destičky. Tím se umožňuje s pokračujícím zašroubováváním upevňovacího šroubu vznikajícím rozpěrným účinkem stále silnější působení zašroubovávací a fixační síly a zvláště velkých přidržovacích a upevňovacích sil.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 axonometrický pohled na rozložené uspořádání spojovaných prvků před montáží spoje, obr. 2 axonometrický pohled na spojované prvky v sestaveném stavu, obr. 3 vodorovný řez sloupkem nad oblastí spoje, vedený rovinou A-A z obr. 2 a obr. 4 svislý řez spojem, vedený rovinou B-B z obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Jak je patrno z obr. 1 a 2, spoj typu T sestává z pevného rámu 1, zobrazeného jen svým krátký úsekem, sloupkové spojky 2, tvořené nasazovacím úsekem 2 a kolmo na něj probíhající základní destičkou 4, a sloupku 5, ze které je na obr. 1 a 2 zobrazena jen koncová část, přiléhající k pevnému rámu 1.
Jak pevný rám 1, tak také sloupek 5, mají, jak je dobře patrno z obr. 1 a 2, dutý průřez, přičemž tento dutý průřez sestává v obou případech z většího počtu vedle sebe umístěných y vzájemně propojených jednotlivých dílčích dutých průřezů, které jsou samy o sobě po obvodu uzavřené.
V příkladech zobrazených na výkresech sestává pevný rám 2, sloupková spojka 2 a sloupek 5 z plastu, přičemž profily pevného rámu 1 a sloupku 5 jsou tvořeny vytlačovanými profi9 9 9 9 99 lovými lištami. Na sloupkové spojce 2, na které je na základní destičce 4. v jejím středu upevněn nasazovací úsek 3, jsou po obou stranách nasazovacího úseku 3. upevněny dva vystupující jazýčky 6, odsazené v malém odstupu a od nasazovacího úseku 3, které jsou společně se základní destičkou 4 a nasazovacím úsekem 2 vytvořeny vcelku z plastu.
Jak je možno seznat rovněž z obr. 1, je základní destička 4. vytvořena v průřezu v klínovitém tvaru. Na horní straně pevného rámu i je vytvořena přidržovací drážka 7, která je ve smontovaném stavu obrácena ke sloupku 5 a ve které je uložena základní destička 4.
Na pevném rámu 1 je na jedné straně, která je na obr. 1 a 2 zobrazena vlevo od přidržovací drážky 7 vytvořena nahoru vystupující profilová příruba 8 tvořící doraz pro tabuli ze skla, z plastu, ze dřeva a podobně, uloženou v sestaveném stavu okna, dveří a podobně na odpovídající straně sloupku 5.
Sloupek 5 má v příčném řezu, jak je dobře patrno z obr.l a 2, dutý profil tvaru T a je opatřen střední stojinou 9, z jejíhož jednoho podélného okraje vybíhají na obě strany příčné příruby 10, 11, tvořící tak v oblasti sloupku 5 dorazy pro výplňovou tabuli.
Ve smontovaném stavu, zobrazeném na obr. 2, tak vzniká obvodový doraz 8, 10 a 8, 11 pro každou rámovou výplň, umístěnou na jedné z obou stran sloupku 5 a tvořenou například tabulí skla nebo podobně, která svými okrajovými částmi dosedá na tyto dorazy a je z protilehlé strany pevného rámu 1 udržována vhodnými a neznázorněnými prostředky, například zasklívacími lištami proti dorazům.
Přidržovací drážka 7 na horní straně pevného rámu 1 má plochu dna skloněnou směrem ke přírubě 8, takže v tomto směru • · * · · · se hloubka přidržovací drážky 7 zvětšuje. Klínový profil základní destičky 4 je vytvarován tak, že její klínovitý tvar odpovídá tomuto sklonu tak, že v sestaveném stavu, znázorněném na obr. 2, vyrovnává prohloubení přidržovací drážky 7, takže horní plocha 4A základní destičky 4 ve smontovaném stavu probíhá přibližně kolmo na obě boční plochy pevného rámu
1.
Jak je zejména dobře možno seznat z obr. 1, probíhá nasazovací úsek 2 sloupkové spojky 2 ve střední poloze na základní destičce 4 přes celou její šířku a přesahuje na stranu, odvrácenou od jazýčků 6, až za okraj základní destičky 4. Protilehlá boční plocha 3A nasazovacího úseku 3. leží v jedné rovině s bočními plochami jazýčků 6, nacházejícími se na stejné straně, a s boční plochou 4B základní destičky 4.
To znamená, že v sestaveném stavu zařízení, zobrazeném na obr. 2, že jazýčky 6 svými bočními plochami, přivrácenými k přírubě 8, přiléhají k boční ploše příruby 8 a k boční ploše příčné příruby 10 sloupku 5 a tím překrývají v sestaveném stavu styčné spáry 13 vznikající mezi přírubou 8 a příčnou přírubou 10 (obr. 4) shora, jak je to patrno z obr. 2. Tím je možno dosáhnout dostatečného utěsnění proti pronikání vlhkosti touto styčnou spárou 13., aniž by se muselo do styčné spáry 13 vpravovat lepidlo nebo tmel. Stejné řešení je použito také na druhé straně sloupku 5, přičemž toto uspořádání je dobře patrno z axonometrického znázornění rohového spoje na obr. 2.
Jak je zřejmé rovněž z obr. 1 a 2, je jak dutý průřez pevného rámu 1, tak také dutý průřez střední stojiny 9 sloupku 5 opatřen vždy jednou vloženou ocelovou ztužující trubkou 15, 16 s přibližně pravoúhelníkovým průřezem, kterou se dosáhne vyztužení příslušného dutého průřezu.
Na sloupkové spojce 2 je vytvořena, jak je zejména dobře patrno z obr. 1 a 3, přičemž na obr. 3 je znázorněn příčný tt ···· ·» > · · · · > · · · · » · ♦ · · · řez vedený rovinou A-A z obr. 2, boční podélná drážka 17 probíhající od horní strany základní destičky 4 v celé délce nasazovacího úseku 3, která je rovněž kolmá na povrchovou horní plochu 4A základní destičky á.
V základní destičce 4 je vytvořen otvor 18, procházející v prodloužení boční podélné drážky 17 základní destičkou 4.
Aby bylo možno pro sestavení rohového spoje prosunout upevňovací šroub 19 pevným rámem 1, jak je to znázorněno ve svislém řezu na obr. 4, je jak ve spodní straně pevného rámu 1 tak na její horní straně vždy vytvořen jeden otvor 14 pro prostrčení upevňovacího šroubu 19. Dále jsou ve ztužující trubce 15 pevného rámu 1 vytvořeny v osovém směru k otvorům 14 rovněž dvěma otvory 20 . do kterých může být zašroubován upevňovací šroub 19 se současným závitovým záběrem se ztužující trubkou 15.
Upevňovací šroub 19 má dva závitové úseky 21, 22, z nichž první závitový úsek 21 sousedící s hlavou upevňovacího šroubu 19 je opatřen závitem s menším stoupáním než má sousední druhý závitový úsek 22, který však má o něco menší vnější průměr závitu než první závitový úsek 21, takže při počátečním zavádění může být upevňovací šroub 19 do otvorů 14, 20 pouze zasouván, aniž by přicházel do závitového záběru se ztužující trubkou 15.
První závitový úsek 21 s menším stoupáním závitu slouží pro zašroubovávání, popřípadě pro zajištění šroubového záběru se ztužující trubkou 15 pevného rámu 1 v oblasti otvorů 20, zatímco druhý závitový úsek 22 s větším stoupáním závitu probíhá ve smontovaném stavu v podélné drážce 17 nasazovacího úseku 2 sloupkové spojky 2.
Velikost podélné drážky 17 je volena tak, aby upevňovací • · · fefe · fefe · fefe · • fe · • fe šrouby 19 byly jednak v tvarovém závitovém záběru se dnem podélné držáky 17 a jednak v tvarovém závitovém záběru s druhou ztužující trubkou 16 sloupku 5, překrývající otevřenou stranu podélné drážky 17., nebo jinými slovy, při zašroubovávání se závity upevňovacích šroubů 19 zařezávají jak do dna podélné drážky 17 a popřípadě při odpovídajícím průměru také do jejích podélných stěn, tak také do stěny druhé ztužující trubky 16, ležící nad podélnou drážkou 17. Tím, že druhý závitový úsek 22 má oproti prvnímu závitovému úseku 21 upevňovacího šroubu 19 větší stoupání, se dosáhne toho, že v konečném stavu po montáži se otáčením upevňovacího šroubu 19 dosáhne silnějšího přitažení nasazovacího úseku 3 k druhé ztužující trubce 16 a tím k jinému uklínování a fixování pomocí upevňovacího šroubu 19 než závitem s menším stoupáním na prvním závitovém úseku 21 při stejném počtu otáček upevňovacího šroubu 19 ve směru k nasazovacímu úseku 3. Tím dochází k velmi pevnému spojení s předpětím mezi nasazovacím úsekem 3 sloupkové spojky 2 a dnem podélné drážky 17 a také s dalšími povrchovými plochami pevného rámu 1, proti dalším částem nasazovacího úseku 3 nebo přes druhou ztužující trubku 16. sloupku 5.
Podélná drážka 17 je výhodně v celé své podélné délce vytvořena tak, že její hloubka se s přibývajícím odstupem od základní desky 4. mírně zmenšuje, takže s přibývající hloubkou zašroubovávání upevňovacích šroubů 19 se stále zvyšuje upnutí mezi nasazovacím úsekem 2 a boční stěnou kovové druhé ztužující trubky.
Pro dokončení montáže je nutné pouze úplné zašroubování upevňovacích šroubů 19 až do jejich konečných poloh v podélné drážce 17 (při současném průchodu kovovou první ztužující trubkou 15 pevného rámu 1). Tímto jediným upevňovacím prvkem je tak současně upnut sloupek 5 přes v něm uloženou a upevněnou druhou ztužující trubku 16 s nasazovacím úsekem 2 tvaro·· ♦··>
vým závitovým záběrem a také určitým klínovým účinkem, přičemž současně je tato montážní skupina spojena týmiž upevňovacími šrouby 19 přitlačením ke dnu přidržovací drážky 7 a tím je spojena s pevným rámem 1.
Zvláště se doporučuje, aby velikost podélné drážky 17 nasazovacího úseku 2 byla volena tak, aby svým průměrem odpovídala malému průměru druhého závitového úseku 22 upevňovacích šroubů .19. Tím je zajištěno, že tvarový závitový záběr mezi upevňovacími šrouby 19 a nasazovacím úsekem 2 a také s přilehlou boční stěnou sloupku 5, popřípadě, jak je to znázorněno na obrázcích, s jeho druhou ztužující trubkou 16 je zajištěn v celé hloubce závitu a také na nasazovacím úseku 2 je zajištěn nejen závitový záběr se dnem podélné drážky 17, ale také s jejími bočními stěnami. Tím je dosaženo zvláště pevného spojení jednak mezi nasazovacím úsekem 3 a sloupkem 5 a jednak dokonalého upevnění těchto dílů na pevném rámu 1 okna.
Příkladné provedení spoje, zobrazené na výkresech, je sice určeno především pro plastová okna a plastové dveře. Jestliže se naproti tomu jedná o okna nebo dveře z lehkých kovových slitin, zůstávají konstrukční zásady v podstatě stejné nebo podobné, přičemž v tomto případě pochopitelně odpadá potřeba použití ztužujících prvků ve formě ztužujících trubek 15, 16., nasazovací úsek 2 sloupkové spojky 2 je uložen přímo v dutině vytvořené ve střední stojině 9 sloupku 5 a upevňovací šroub 19 se tak zařezává přímo do bočních stěn dutého profilu tohoto sloupku 5.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro upevnění sloupku (5) s dutým průřezem na pevném rámu (1) okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů pomocí nasazovacího úseku (3) sloupkové spojky (2), zasahujícího s tvarovým stykem do dutiny sloupku (5), vyznačující se tím, že sloupek (5) a pevný rám (1) mají vždy nejméně jednu přírubu (8, 10, 11), která je dosedací plochou pro tabulku ze skla nebo jiného materiálu, nasazovací úsek (3) vystupuje nad základní destičku (4) osazenou a upevněnou tvarovým spojem v přidržovací drážce (7) pevného rámu (1), přičemž v jedné ze stran nasazovacího úseku (3) je vytvořena podélná drážka (17), probíhající v podstatě v celé jeho délce, do které zasahuje svým šroubovým dříkem upevňovací šroub (19), zasunutý ze strany pevného rámu (1), odvrácené od přidržovací drážky (7), procházející základní destičkou (4) sloupkové spojky (2) a zaříznutý svými závity (22) jak do dna podélné drážky (17), tak do stěny vnitřní dutiny sloupku (5) , překrývající otevřenou stranu podélné drážky (17), a sloupková spojka (2) a sloupek (5) jsou tak vzájemně pevně spojeny a současně je sloupková spojka (2) upnuta k pevnému rámu (1).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nasazovací úsek (3) je vytvořen vcelku se základní destičkou (4) z plastu.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ící se t í m , že do dutiny sloupku (5) s dutým průřezem je upevněn trubkový kovový ztužující prvek (16), obklopující zasunutý nasazovací úsek (3) tvarovým spojem, kterým je přitom vytvořena stěna sloupku (5), překrývající otevřenou stranu podélné drážky (17), do které jsou zaříznuty závity (22) upevňovacího šroubu (19).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se t í m , že trubkový kovový ztužující prvek (16) je tvořen ocelovou trubkou, mající v podstatě pravoúhelníkový tvar svého průřezu.
  5. 5. Zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se t í m , že šířka a hloubka podélné drážky (17) nasazovacího úseku (3) odpovídá malému průměru závitu (22) upevňovacího šroubu (19).
  6. 6. Zařízení podle nároků 1 až 5, vyznačující se t í m , že pevný rám (1) má dutý průřez a do jeho dutiny je s tvarovým záběrem vsazena kovová ztužující trubka (15), se kterou je v závitovém záběru upevňovací šroub (19), mající ve svém prvním závitovém úseku (21), procházejícím ztužující trubkou (15), závit s menším stoupáním než má druhý závitový úsek (22) v navazující části dříku šroubu, probíhající v podélné drážce (17) nasazovacího úseku (3).
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že kovová ztužující trubka (15) je tvořena ocelovou trubkou mající v podstatě pravoúhelníkový tvar průřezu.
  8. 8. Zařízení podle nároků 1 až 7, vyznačující se t í m , že nasazovací úsek (3) je umístěn ve střední oblasti základní destičky (4).
  9. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se t í m , že nasazovací úsek (3) probíhá v celé šířce základní destičky (4) a přesahuje přes jednu podélnou stranu základní destičky (4), přičemž v přesahujícím úseku dosedá na povrchovou plochu pevného rámu (1) vedle přidržovací drážky (7).
  10. 10. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že na nejméně jedné straně od nasazovacího úseku (3) ·· a vždy v odstupu (a) od něj je na boční ploše (4B) základní destičky (4), přes kterou nepřesahuje nasazovací úsek (3), upevněn vždy jeden destičkový jazýček (6), vystupující nad základní destičku (4) a směrovaný vždy k boční ploše (4B) základní destičky (4), přičemž odstup (a) mezi každým jazýčkem (6) a nasazovacím úsekem (3) je vyplněn vždy stěnami sloupku (5), nasazeného na nasazovací úsek (3).
  11. 11. Zařízení podle nároku 10,vyznačuj ící se tím, že sloupek (5) má v podstatě průřez tvaru T a jeho dutina, do které je nasunut nasazovací úsek (3), je vytvořena v jeho střední stojině (9), zatímco oběma úseky (10, 11), vystupující na obě strany od střední stojiny (9) profilu T, je vždy na příslušné straně sloupku (5) vytvořen doraz pro tabuli, přičemž příčné příruby (10, 11) průřezu tvaru T navazují na přírubu (8) vytvořenou na pevném rámu (1) přes styčnou spáru (12) a po obou stranách nasazovacího úseku (3) je na základní destičce (4) upevněn vždy jeden jazýček (6) vystupující tak daleko nad základní destičku (4), že překrývá vždy jednu styčnou spáru (12).
  12. 12. Zařízení podle nároků 1 až 11, vyznačuj ící se t í m , že hloubka podélné drážky (17) v nasazovacím úseku (3) se zmenšuje se zvětšujícím se odstupem od základní destičky (4).
CZ19992313A 1999-06-24 1999-06-24 Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů CZ231399A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992313A CZ231399A3 (cs) 1999-06-24 1999-06-24 Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992313A CZ231399A3 (cs) 1999-06-24 1999-06-24 Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ231399A3 true CZ231399A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5464721

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992313A CZ231399A3 (cs) 1999-06-24 1999-06-24 Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ231399A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7937904B2 (en) Corner joint for pultruded window frame
PL201510B1 (pl) Złącze teowe pomiędzy szczebliną i słupkiem elewacji lub dachu świetlikowego
CZ286628B6 (cs) Spojení ve tvaru T mezi dvěma profily
CZ286826B6 (en) Corner coupling and hollow sections of mitred frames of windows, doors or elevations assigned thereto
JP2880179B2 (ja) 2つの成形材の間のt字継手
EP1356172A1 (de) Bauelementsystem und bauelemente eines solchen systems für vorgehängte fassaden, fassadenverkleidungen, wintergärten, schallschutzwände, messebauten, carports und dergleichen
EP0006431A1 (de) Kastenförmige Bautafel aus extrudiertem Kunststoff
EP2474685B1 (de) System, Werkzeug und Verfahren zum Befestigen von Dämmplatten mit vormontierten Befestigungselementen an einem Bauwerk
CH699766A2 (de) Rahmenanschlussteil zur Befestigung an einem Rahmen.
GB2159198A (en) Frame for transom window or transom door
BG61623B1 (bg) Набор от съставни метало-дървени секции за рамкина врати и прозорци
DE19901418A1 (de) Im Falzraum einer Fassade oder eines Lichtdaches anzuordnendes Dichtungsprofil
CZ231399A3 (cs) Zařízení pro upevnění sloupku s dutým průřezem na pevném rámu okna nebo dveří z plastu nebo lehkých kovů
IE54848B1 (en) Improvements in joints for connecting together hollow frame members
WO2012041300A1 (de) Metall-verbundträger als pfosten oder riegel einer verglasung und derartige verglasung
HRP990170A2 (en) Assembly arrangement between a hollow mullion and a plastic or light metal door or window frame
GB2294492A (en) Mitred edge joint, with connector, for flanged window frame sections
IE930108A1 (en) Window or door frame structure
JP3288018B2 (ja) 樹脂製建具
EP3995661B1 (de) Fenster- oder türrahmen mit schiebeelementen und deren kleben ans mauerwerk sowie montageverfahren hierzu
KR20200032849A (ko) 조립식 방화문틀
EP4144947A1 (en) A composite profile, method of creating a miter joint between two such composite profiles and use thereof
DE19854925A1 (de) Fenster- oder Türrahmen in Vorsatzrahmen- oder Verbundprofilkonstruktion
KR200355511Y1 (ko) 조립식 창틀용 골조
JP2012172432A (ja) 木造建築の面構造とその構築方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic