CZ228799A3 - Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem - Google Patents

Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem Download PDF

Info

Publication number
CZ228799A3
CZ228799A3 CZ19992287A CZ228799A CZ228799A3 CZ 228799 A3 CZ228799 A3 CZ 228799A3 CZ 19992287 A CZ19992287 A CZ 19992287A CZ 228799 A CZ228799 A CZ 228799A CZ 228799 A3 CZ228799 A3 CZ 228799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sewing
buttonhole
needle
sewing machine
width
Prior art date
Application number
CZ19992287A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Noeltge
Original Assignee
Dürkopp Adler AG
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dürkopp Adler AG filed Critical Dürkopp Adler AG
Priority to CZ19992287A priority Critical patent/CZ228799A3/cs
Publication of CZ228799A3 publication Critical patent/CZ228799A3/cs

Links

Landscapes

  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Šití stroj je opatřen stolem/9/ pro uložení šitého díla/36/, poháněnýmve dvou směrech/x, y/ dvěmamotoiy /60,80/, šitími nástroji aprosekávatímzařízEním/34/kvytvoření knoflíkové dírky /28/ v šitémdíle /36/, opatřené před nebo po obšití provedenýmprůsekem/32/ aohraničené dokola vedeným klikatýmstehemobšití /26,27,26', 277 hnoflíkové dírky /28/. Šití nástroje, zahrnující ve vertikálnímsměru posuvnou a v horizontálnímsměru kmitajícíjehelní tyč /4/, na dolnímkonci , jehelní tyče /4/ připevněnoujehlu /6/, spolupracující s 1 posouvačemuloženýmv základové desce/12/,jsou otočně , poháněnytřetímmotoran/13/.Strojje dále opatřen ndíd 1 jednotkou /90/, zníž lze vyvolat různé, v paměti uložené, formy knoflíkových dírek. Šířka výkyvujehly/6/je pevně nastavená a stálá, přičemžk vytvoření obšití /26,27,26', 277je stůl /9/ posouvatelný ve směru nebo proti směru kmitujehly/6/ se stejnou frekvencíjako kmitájehla/6/.

Description

ŠICÍ STROJ K OBŠÍVÁNÍ KNOFLÍKOVÝCH DÍREK S OČKEM
Oblast techniky
Vynález se týká šicího stroje opatřeného stolem pro uložení šitého díla, poháněným ve dvou směrech dvěma motory, šicími nástroji a prosekávacím zařízením k vytváření knoflíkových dírek s průsekem v šitém díle, kde průsek je zhotoven v režimu proseknutí před nebo po obšití a knoflíková dírka je ohraničena obšitím, tvořeným klikatými stehy probíhajícími okolo průseku, přičemž šicí nástroje zahrnují ve vertikálním směru poháněnou a v horizontálním směru kmitající jehelní tyč a na jejím dolním konci umístěnou jehlu, spolupracující s posunovačem uloženým v základové desce.
Dosavadní stav techniky
Takový šicí stroj je například zveřejněn ve spise DE 33 02 385 A1. Jako motorů bylo použito krokových motorů, takže šicí stroj je digitálně řiditelný. Vhodným řídicím programem je možno ovlivnit pohyb stolu tak, že lze prosekávat a šít, příp. obšívat různé formy knoflíkových dírek. Komplikovaných vačkových mechanizmů pro vytvoření obšití knoflíkové dírky v režimu prosekávání před nebo po obšití není zapotřebí. U tohoto šicího stroje jsou šicí nástroje otočně poháněné třetím motorem. V řídící jednotce jsou uloženy různé tvary knoflíkových dírek a je možno je odtud podle potřeby vyvolat.
V režimu prosekávání předem se šité dílo nejprve prosekne a poté se okolo průseku vytvoří obšití knoflíkové dírky, v režimu následného prosekávání se nejprve vytvoří obšití knoflíkové dírky a poté se provede průsek. Při následně prováděném průseku je třeba mezí oběma protilehlými, obšití knoflíkové dírky tvořícími, řadami stehů ponechat volný meziprostor, tj. mezipruh látky, aby při následujícím proseknutí bylo proseknuto pouze šité dílo a nikoliv vytvořené obšití knoflíkové dírky. V režimu prosekávání před obšitím je třeba, aby protilehlé řady stehů ležely přesně vedle sebe a zabránilo se tak roztřepení proseknuté látky.
V patentovém spise US 1,991,627 je popsán šicí stroj pro knoflíkové dírky s očkem, u nějž je jehlová tyč za účelem provedení klikatého stehu vychylována • ·
v horizontálním směru výkyvným hřídelem, který je pomocí hnacího ústrojí spojen s hřídelem ramene.
Ze spisu DE 41 32 586 je znám šicí stroj pro knoflíkové dírky s očkem, u nějž se mezipruh látky, potřebný v oblasti obšití knoflíkové dírky v režimu prosekávání po obšití, tvoří přesazením stehového vzoru k vytváření tzv. ofsetu. Toto přesazení je pomocí dvou krokových motorů, uspořádaných ve dvou navzájem k sobě kolmých osách x, y přeneseno na transportní stůl. To znamená, že dříve než se započne s vytvářením stehů, nastaví se transportní stůl, na němž se nachází šité dílo, do takové polohy, že oproti pozdějšímu místu vpichu jehly stanovený vnitřní okraj stehu má příslušný odstup os protilehlého vnitřního okraje stehů. Aktivací příslušných údajů ze souboru dat pro řízení krokových motorů, uložených do paměti, je s odpovídajícím statickým uložením stolu dosaženo jeho potřebného přesazení pro příslušný pracovní režim.
Ze spisu DE 21 54 515 C2 je znám šicí stroj, který je pro vytvoření jednoduché knoflíkové dírky možno opatřit zvláštní přítlačnou patkou. Předlohou pro vyšití dírky slouží knoflík takové velikosti, pro jakou se má dírka obšít. Velikost výkyvu jehelné tyče je možno nastavit podle požadované šířky stehů a při obšívání dírky je šité dílo odpovídajícím způsobem přítlačnou patkou vedeno po uzavřené křivce, přičemž velikost knoflíku je mechanicky snímána.
Všechny dosud popsané šicí stroje pro obšívání knoflíkových dírek musí být opatřeny širokým šicím otvorem, odpovídajícím výkyvnému pohybu jehly pro vyšívání klikatých stehů tvořících obšití knoflíkové dírky. Díky tomuto širokému šicímu otvoru není přirozeně možné dobré vedení jehly, zapichující se do šitého díla, takže šev nemá optimální tvar. Navíc je u tohoto provedení šířka stehů omezená. Podle tvaru požadované knoflíkové dírky musí být použity a nastaveny rozdílné Šicí nástroje, jako je posunovač, napínač, dokonce i šicí deska, což znamená značnou ztrátu času při každé změně.
Účelem vynálezu je takové zlepšení šicího stroje, které zvýší univerzálnost jeho použití, takže bude možno vyšívat stehy libovolné šířky, aniž by bylo třeba měnit šicí nástroje a přitom vytvořené stehy měly optimální provedení.
Podstata vynálezu
Výše uvedeného účelu je dosaženo Šicím strojem v provedení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že šířka výkyvu jehly je pevně nastavená a stálá, přičemž k vytvoření obšití je stůl posouvatelný ve směru nebo proti směru kmitu jehly se stejnou frekvencí jako kmitá jehla.
Tímto provedením lze řízením motorů ovládajících pohyb stolu ve směru os X a Y nejen měnit šířku stehu, ale též velikost prostoru kolem linie průseku. Má-li být šířka stehu zmenšena, pohybuje se stůl ve stejném směru jako jehla. Je-li požádováno zvětšení šířky stehu, pohybuje se stůl ve směru opačném pohybu jehly. Díky konstantnímu kmitavému pohybu jehlové tyče, je celkové technické provedení mnohonásobně jednodušší a efektivnější než dříve. Jeho další velmi významnou výhodou je, že nepracuje s proměnnou amplitudou kývavého pohybu jehelné tyče. K průchodu jehly šicim otvorem při vpichu dochází ve vztahu k šicímu nástroji vždy ve stejné místě. To znamená, že i pro větší šířky stehů může být šicí otvor příslušně, úzký, čímž je zaručeno přesné vedení jehly při průchodu šitým dílem. Dále to znamená, že není třeba měnit nástroje při vytváření stehů různé šířky. Rovněž pří proměnné tloušťce nití odpadá jakékoliv upravování. Protože ani při omezené vůli vedeni posunovače a napínače nedochází k žádným omezením z hlediska techniky šití, je tak zlepšena funkční spolehlivost celého podávacího systému.
Dále je dosaženo zlepšení tvorby stehu při obšívání knoflíkové dírky, neboť spodní niť je odstřižena a začistěna vždy na stejném místě šicí desky. Tím se podstatně zlepší funkční spolehlivost odstřižení nití.
Předmětný šicí stroj je s výhodou opatřen zařízením pro ukládání dat, jehož prostřednictvím lze do řídící jednotky uložit různé parametry knoflíkové dírky, a dále s řídící jednotkou propojenou výpočetní jednotkou, sloužící ke stanovení souřadnic X, Y pojezdu stolu v závislosti na zadané šířce stehu. Rovněž tak je výhodné, jsou-li souřadnice X, Y pojezdu stolu stanoveny v závislosti na zadaném rozměru volného prostoru kolem linie nástrihu nebo navíc podle zadané šířky obšití nástřihu.
U tohoto provedení lze všechna nastavení, jako je šířka knoflíkové dírky, šířka volného prostoru kolem linie průseku, včetně její úpravy, měnit pomocí sii β klávesnice zařízení pro ukládání dat. Také jednotlivé úpravy šití kolem očka nebo rovné části dírky, či úpravy šířky obšití mohou být takto nastaveny. Zejména je výhodné, že pomocí tohoto provedení je možno měnit šířku volného prostoru kolem linie průseku pouze v určité části dírky, např. jen v místě očka či jen podél rovného úseku.
Je též výhodné, je-li stroj opatřen zařízením pro volbu provozu v režimu prosekávání před obšitím či po něm, které jako takové je již známo.
Pomocí šicího stroje podle vynálezu je možno obšívat knoflíkové dírky jakékohoíiv jen myslitelného tvaru. Je tak možno u jedné dírky pouhou změnou stehu upravit šířku knoflíkové dírky nebo vytvořit plochý steh pokrývající celou šířku dírky.
Pomocí zařízení pro ukládání dat, resp. řídící jednotky mohou být do paměti uloženy nejen různé parametry, resp. pojezdové souřadnice X,Y, vypočtené výpočetní jednotkou, ale též další údaje pro vytváření různých tvarů dírek, podléhajících módním vlivům, nebo údaje pro režim průseku před nebo po obšití.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále podrobněji objasněn na příkladech jeho praktického provedení, uvedených na přiložených výkresech, na nichž zobrazují: obř. 1 - pohled zepředu na šicí stroj pro obšívání knoflíkových dírek s očkem, obr. 2 - pohled na stroje v řezu rovinou ll-ll dle obr. 1, obr. 3 - pohled ve směru šipky III dle obr. 1, obr. 4 - pohled ve směru šipky IV podle obr.1, obr. 5 - částečný pohled ve směru šipky V podle obr. 3, obr. 6 - schematicky znázorněný pohled na detail označený číslicí VI na obr. 1, obr. 7 - schematické znázornění řídící jednotky spolu s ovládanými motory, obr. 8 - pohled ve směru šipky Vlil dle obr. 6, obr. 9 - pohled na knoflíkovou dírku s očkem zhotovenou v režimu proseknutí po obšití ve zvětšeném měřítku, obr. 10 - pohled na knoflíkovou dírku s očkem zhotovenou v režimu proseknutí před obšitím ve zvětšeném měřítku, obr. 11 - pohled na módně pozměněnou knoflíkovou dírku s očkem.
· ·9 • ·· · • 9 · 9 obr. 12 - pohled na další módně upravenou knoflíkovou dírku s očkem, obr. 13 - schematické znázornění různých parametrů knoflíkové dírky s očkem, obr. 14 - vývojový diagram pro zadávání údajů a ovládání motorů.
obr. 15 - pohled na detail odpovídající výřezu XV podle obr. 13, ve zvětšeném měřítku obr. 16 - pohled odpovídající obr. 15 s pozměněným uspořádáním stehů.
Příklad provedení
Jak ukazuje obr. 1, má šicí stroj těleso 17. které se skládá ze základové desky 12, stojanu 16 a ramene 22. Motor 18 a řemenový pohon, sestávající ze dvou kol 23, 24 ozubeného řemene a ozubeného řemene 20, pohání v rameni 22 otočně uložený hřídel 1 ramene, který prostřednictvím klikového pohonu 2 ovládají pohyb jehelní tyče 4 ve vertikálním směru. Jehelní tyč 4 je vertikálně uložena v ramenu 22 pomocí ložisek 3, 5. Do spodního konce jehelní tyče 4 je nasazena jehla 6 spolupracující s posunovačem 11. Jehelní tyč 4, jehla 6 a posunovač 11. spolu s dalšími neznázorněnými díly, jako je napínač a šicí deska se šicím otvorem, tvoří šicí nástroje.
Ložisko 7 posunovače, včetně vlastního posunovače 11, je uloženo otočně jak v horním ložisku 8^ tak i ve spodním ložisku 10. Nastavení otočné polohy posunovače 11 se děje krokovým motorem 13, příp. řemeny 15. 165. Prostřednictvím stavěcího hřídele 162 spolu s na něm umístěnými koly 163.165 ozubeného řemenu jsou šicí nástroje vzájemně spřaženy, takže pro vytvoření očka 28' knoflíkové dírky 28 se mohou jehelní tyč 4 a posunovač 11 pohybovat synchronně.
Výkyvné pohyby jehelní tyče 4 v horizontálním směru pro vytvoření klikatých stehů jsou vyvolávány na obr. 2 znázorněným ústrojím 40 pro kmitavý pohyb jehly. V ložisku 155 a ložisku 156 je uložen výkyvný hřídel 154. Vidlicová páka 45 je opatřena unášecím kroužkem 46, otočně objímajícím stavěči kus 46'. Unášecí kus 46' má tvar trubky, která objímá jehelní tyč 4 Unášecí kus 46' je dále opatřen lna výkresech neznázorněným límcem, který spolu se stavěcím kroužkem 43 otočně zabírá s unášecím kroužkem 46. Vidlicová páka 45 je opatřena čepem 42, který vyčnívá směrem od jehelní tyče 4. Tento čep 42 zasahuje do zesíleného konce výkyvného hřídele 154. jak patrno z obr. 5. Amplituda výkyvů jehly 6, tedy šířka stehu, je neměnná a konstantně předem nastavena. Toto nastavení může být provedeno mechanickou vazbou výkyvného hřídele 154 s hřídelemi ramene. Je však možno použít i samostatný motor, spřažený s výkyvným hřídlem 154, který jehelné tyči 4 kývavý pohyb uděluje.
Stůl 9, jak ukazují obr. 6, je dvěma krokovými motory 60,80 poháněn ve dvou navzájem kolmých osách X, Y. Pohon ve směru osy X je prováděn prvním krokovým motorem 60, pohon ve směru osy Y druhým krokovým motorem 80. Stůl 9, jak patrno z obr. 8, je vybaven ložisky 41. která posuvně ve směru osy X obepínají tyče 61, 62. Tyče 61, 62 jsou na volných koncích pevně spojeny s ojnicemi 65, 66, které jsou na volných koncích spojeny s tyčemi 63, 64. Obě tyče 63, 64 jsou otočně usazeny v ložiscích 67 základové desky 12. Uvedené tyče 61, 62, 63 a 64 jsou navzájem uspořádány paralelně. Popsaným uspořádáním se tvoří paralelní vedení ojnic 65, 66, které dovoluje posunutí stolu 9 ve směru osy Y. Nehledě k tomu, je možné posunutí stolu 9 na tyčích 61. 62 ve směru osy X.
Motor 60 je co do pohonu spojen s vřetenem 68, které je otočně uloženo v ložiscích základní desky 12. Na vřetenu 68 je umístěna matice 69, která má unašeč 69'. Ten zasahuje do drážky 70 v ložisku 41, které je umístěno na tyči 61.
Pruhý krokový motor 80, uspořádaný paralelně s krokovým motorem 60, pohání ozubené kolo 81. které je v záběru se zubovým segmentem 82 upevněným na tyči 64. Otáčivý pohyb ozubeného kola 81 vede k výkyvnému pohybu ojnice 65 a tím k pohybu stolu 9 ve směru y. Pohyb stolu 9 přitom probíhá po obloukovité dráze. Protože příčný pohyb vůči Jelikož pohyb ve směru osy Y činí jen asi 3 mm, je tím vyvolaný vertikální pohyb stolu 9, souběžně s osou jehly 6, zanedbatelný. Otočný pohyb vřetene 68 způsobí, že se matice 69, v závislosti na směru otáčení, posune ve směru osy X a prostřednictvím unašeče 69' a drážky 70 se na tyčích 61, 62 ve směru x posune též stůl 9.
Obr. 7 znázorňuje, zcela schematicky, jednotku 90 řízení šicího stroje. Klávesnicí 91 je možno zadávat, pod písmeny a až o, různé parametry knoflíkové dírky 28 s očkem a zobrazovat je na displeji 92. Parametry knoflíkové dírky 28 s očkem, které mají být zadány, jsou znázorněny na obr. 11 až 15. Šířka stehu a je definována šířkou obšití 26, 27 hotové knoflíkové dírky a má odpovídající vliv na ··· • · • ··· • · i • · « • · · · » · · · *·· ·· · • » ·· ·· vzhled dírky. Proseknutí 32 má definovatelnou délku h. U knoflíkové dírky 28' s očkem musejí být zadány vnitrní body Pi vpichu jehly.
V režimu prosekávání před obšitím, viz obr. 10, musí být zadán maximální odstup f bodů Pi vpichu jehly ve směru y a přesazení d vpichu jehly vůči délce průseku h směrem dovnitř. Totéž platí pro šířku I příčné stehu nebo variabilně měnitelné šířky stehů m,n,g.
V režimu prosekávání po obšití, viz obr. 9 a 13, musí být nejprve stanovena hodnota b/2 určující šířku b volného prostoru kolem linie 29 průseku, tedy přesazení vnitřního vpichu jehly 6 ve směru osy Y pro rovný úsek obšití 26', 27' knoflíkové dírky 28, jakož i odstup g, který určuje maximální odstup proti sobe ležících vnitřních vpichu jehly 6 v očku 28' knoflíkové dírky, jakož i rozměr e, který definuje přesazení vnitřního bodu Pi vpichu jehly 6 ve směru osy X, tj. v prodloužení délky průseku h.
Ze zadaných údajů jsou ve výpočetní jednotce 50 v rámci řídící jednotky 90 propočteny souřadnice vpichů jehly a uloženy do paměti 93. Je možno použít též dvě, případně i více pamětí 93. 94, přičemž první paměť 94 je pak určena pro údaje v režimu prosekávání před obšitím a druhá paměť 93 pro údaje v režimu prosekávání po obšití. Řídící jednotka 90 může být dále vybavena disketovou jednotkou 95, jejíž pomocí mohou být načítány na disketách uložené stehové vzory do hlavní paměti 96. Pomocí zařízení 97 výběru může obsluha přepínat šicí stroj z režimu prosekávání před obšitím do režimu prosekávání po obšití a naopak a řídicí údaje pro body vpichu jehly Pix/Piv jsou pak načteny z paměti 93 a slouží k řízení krokových motorů 60 a 80. Oba krokové motory 60,80 tak vyvolávají kmitavý pohyb stolu 9 ve směru a rytmu kmitů jehly 6. ve zvláštním případě, kdy kmit jehly 6 probíhá ve směru osy X, je pohyb stolu 6 vyvolán pouze krokovým motorem 60 nebo krokovým motorem 80.
Údaje obsažené v hlavní paměti 96 slouží k řízení hlavního pohonného motoru 18, příp. krokových motorů 60, 80 pro pohonu stolu 9 a motoru 13 ke změně polohy šicích nástrojů.
V následujícím odstavci je krátce osvětlena funkci šicího stroje:
Jak již uvedeno, je nejprve zadána šířka a stehu jako amplituda kývavého pohybu jehlové tyče 4 a na základě rozměru šicího otvoru je vymezen rozsah
9 9
9 9 ¢ 4 ·© ® Φ'Φ • · · ♦ * » • 9 9 9 99 9
9
99 pohybu ústrojí 40 pro kmítavý pohyb jehly a schopnost pohlcení klouzavého pohybu posouvače a napínače.
Pro následující popis vytváření knoflíkových dírek rozličného provedení platí, že základním pohybem stolu 9 je posuv ve směru osy X. Navíc a současně následuje pohyb stolu 9 ve směru osy Y. Knoflíková dírky 28 jsou zrcadlově symetrické vůči linii průseku 32.
Z obr. 15 je patrno, že obšití 27 je tvořeno klikatým stehem o šířce al Přitom motor 60 se točí a vyvolává pohyb stolu 9 ve směru osy X, zatímco krokový motor 80 stojí. Stůl 9 tak pojíždí ve směru přímky N. Kolmo na přímku N je uspořádána osa pohybu šicích nástrojů.
Při vytváření takového obšití 27, je niť vedena od bodu P2 přes body P3, P4. P5 do bodu P6, přičemž body P2, P4, P6 leží na přímce L1 a body P3, P5 na přímce L2. Šířka a1 obšití 27 odpovídá vzájemnému odstupu jednotlivě vyjmenovaných bodů, obecně označených Pi, ve směru osy Y. Podle zadaných podmínek je obšití 27 vytvořeno stehem o šířce a s odstupem bi/2 od střední čáry, odpovídající průseku 32. Odstup bi udává šířku volného prostoru 29 kolem linie průseku 32.
Pro změnu polohy klikatého stehu vůči střední linii N pohybu jehly 6, vykoná stůl 9 dynamický pohyb, jímž je poloha stolu 9 z bodu Pi vpichu jehly změněna na bod Pj+1 vpichu jehly. Při tomto dynamickém pohybu stolu ve směru kmitavého pohybu jehly 6, zadaném ústrojím 40 pro kmítavý pohyb jehly, změní se kmítavý pohyb stolu 9 i jehly 6 natolik, že je možno vytvořit klikatý steh změněné šířky i polohy stehu. Stolu 9 je tedy udělován kmítavý pohyb na způsob pohyblivého roštu, o stejném kmitočtu jakým se pohybuje jehelná tyč. 4.
U obšití 27', provedeném tak, jak je znázorněno na obr. 16, vykonává stůl 9 vyrovnávací pohyb, při němž se stůl 9 pohybuje kolem čáry N do vzdálenosti z ve směru osy Y od této linie. Tento vyrovnávací pohyb stolu 9 tedy probíhá podél čárkovaně naznačené klikaté linie T. Vyrovnávací pohyb stolu 9 je ovládán krokovým motorem 80, řízeným souběžně s krokovým motorem 60. Stůl se tak vůči líni N pohybuje souhlasně se vpichy jehly 6 do šitého díla 36 v bodech P21, P31. P41, P51. P61.
9
9
9 • 999
9 9 9
9 9
Z obr. 16 je patrný vzájemný matematický vztah mezi parametry B2, a2, z a b2. který je dán rovnicí
B2 = 2 . (2 . a2/2 + 2z + b2/2) = 2 . a2 + 4 z + b2 zobecněním dostáváme rovnici odtud
B = 2a + 4z + b z = (B - 2a - b) : 4
U daného šicího stroje vykonává jehla 6 konstantní klikatý pohyb, při němž je klikatým stehem vytvořeno obšití 26 nebo 27 o šířce stehu a = 2,75 mm. V praxi jsou však požadovány knoflíkové dírky, kde je třeba klikatým stehem vytvořit obšití 27 stehem o Šířce a = 2 až 3,5 mm. Na dále uvedených příkladech jsou vypočteny hodnoty vyrovnávacího pohybu stolu 9.
Příklad 1 (obr. 15)
Jsou zadány hodnoty a = 2,75 B = 6,5 b = 1,0
Podle výše uvedeného vztahu z = (B - 2a - b): 4, je pro tyto hodnoty z = (6,5-2. 2,75-1,0) = 0
Pro obšití 26', resp. 27' knoflíkové dírky 28 s výše uvedenými parametry nevykonává stůl 9 mezi jednotlivými stehy žádný vyrovnávací pohyb ve směru osy Y.
Příklad 2 (obr. 16)
Jsou zadány hodnoty a = 2,75 B = 7,0 b = 3,0
Podle výše uvedeného vztahu z = (B - 2a - b): 4, je pro tyto hodnoty z =(7,0-2. 2,75-1,0):4 = 0,3
Pro knoflíkovou dírku 28 s výše uvedenými parametry vykonává stůl 9 při práci na obšití 26, resp. 27, mezi jednotlivými stehy vyrovnávací pohyb ve směru osy Y. Tento vyrovnávací pohyb probíhá tak, že např. u vpichu jehly 6 v bodě P21 pojíždí stůl 9 v kladném směru osy Y, a při vpichu v bodě P31 v záporném smyslu °sy Y.
Jak dokládá předmětná rovnice z = (B - 2a - b) : 4, vynález umožňuje bod od bodu, tj. mezi jednotlivými místy vpichu jehly 6, pomocí vyrovnávacího pohybu stolu 9 ovlivňovat šířku B a/nebo odstup b stehu a tak měnit jak velikost obšití 26, tak velikost prostoru 29 kolem linie nástřihu.

Claims (5)

1. Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek, opatřený stolem (9) pro uložení šitého díla (36), poháněným ve dvou směrech (x, y) dvěma motory (60, 80), šicími nástroji a prosekávacím ústrojím (34) pro zhotovování knoflíkových dírek (28) s průsekem (32) v šitém díle (36), kde průsek (32) je zhotoven v režimu proseknutí před nebo po obšití, a knoflíková dírka (28) je ohraničena obšitím (26,27,26', 27'), tvořeným klikatými stehy probíhajícími okolo průseku (32), přičemž šicí nástroje, zahrnují ve vertikálním směru poháněnou a v horizontálním směru kmitající jehelní tyč (4) a na jejím dolním konci umístěnou jehlu (6), spolupracující s posunovačem (11) uloženým v základové desce (12), vyznačující se tím, že šířka výkyvu jehly (6) je pevně nastavená a stálá, přičemž k vytvoření obšití (26,27,26', 27') je stůl (9) posouvatelný ve směru nebo proti směru kmitu jehly (9) se stejnou £ frekvencí jako kmitá jehla (9).
2. Šicí stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že je opatřeno jednak zařízením pro ukládání dat (91), jehož prostřednictvím lze uložit do ovládacího zařízení (90) různé parametry (a až o) knoflíkové dírky, jednak s řídícím blokem (50) propojenou výpočetní jednotkou (50) pro stanovení souřadnic X, Y pojezdu stolu (9) v závislosti na zadané šířce stehu
3. Šicí stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že je opatřen zařízením (97) pro volbu provozu v režimu prosekávání před obšitím či po něm.
4. Šicí stroj podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že souřadnice X, Y pojezdu stolu (9) se stanoví v závislosti na zadaném rozměru (b) volného prostoru (29) kolem linie nástřihu.
5. Šicí stroj podle nároku 43, vyznačující se tím, že souřadnice X, Y pojezdu stolu (9) se stanoví v závislosti na zadaném rozměru šířky (B) obšití nástřihu.
CZ19992287A 1999-06-23 1999-06-23 Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem CZ228799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992287A CZ228799A3 (cs) 1999-06-23 1999-06-23 Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992287A CZ228799A3 (cs) 1999-06-23 1999-06-23 Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ228799A3 true CZ228799A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5464686

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992287A CZ228799A3 (cs) 1999-06-23 1999-06-23 Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ228799A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303869B6 (cs) * 2001-02-23 2013-06-05 Juki Corporation Sicí stroj na knoflíkové dírky

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303869B6 (cs) * 2001-02-23 2013-06-05 Juki Corporation Sicí stroj na knoflíkové dírky

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100578615B1 (ko) 단추구멍 재봉틀
US5125349A (en) Buttonhole sewing machine
CN101319441A (zh) 刺绣缝纫机及其控制方法
JP4261698B2 (ja) ミシンの布送り機構
US3983825A (en) Method and apparatus for effecting the sewing of a pocket stitch
US6044781A (en) Eyelet buttonhole sewing machine
US3426709A (en) Device for automatically varying the stitch length in a zig-zag sewing machine
CZ228799A3 (cs) Šicí stroj k obšívání knoflíkových dírek s očkem
JPH09135978A (ja) 鳩目穴かがりミシン
JP5158563B2 (ja) 鳩目穴かがりミシン
JP4233713B2 (ja) ボタン穴かがりミシン及びその縫い形成方法
JP4304599B2 (ja) 穴かがりミシン及び穴かがり縫目形成方法及び穴かがり縫目縫製プログラム
JP4790456B2 (ja) 玉縁縫いミシン
US4073252A (en) Method for effecting the sewing of a pocket stitch
US6615757B2 (en) Over lock sewing machine
US3065716A (en) Design stitching sewing machine
KR20090076821A (ko) 단추구멍박기 재봉기
JPS6474B2 (cs)
JP4075044B2 (ja) 穴かがりミシン
JP4842312B2 (ja) ボタン穴かがりミシン
JPH04146792A (ja) 穴かがりミシン
JPH0424046A (ja) 単環縫いボタン付けミシン
CS201643B1 (en) Buttonhole sewing machine
US166805A (en) Improvement in machines for sewing hosiery-seams
JPH0616602Y2 (ja) モ−ド切換えミシン

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic