CZ223698A3 - Pájedlo - Google Patents

Pájedlo Download PDF

Info

Publication number
CZ223698A3
CZ223698A3 CZ982236A CZ223698A CZ223698A3 CZ 223698 A3 CZ223698 A3 CZ 223698A3 CZ 982236 A CZ982236 A CZ 982236A CZ 223698 A CZ223698 A CZ 223698A CZ 223698 A3 CZ223698 A3 CZ 223698A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tip
heat
contact surface
solder
heating means
Prior art date
Application number
CZ982236A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287061B6 (en
Inventor
Gerhard Kurpiela
JüRGEN STAIGER
Ralf Zerweck
Original Assignee
Cooper Tools Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cooper Tools Gmbh filed Critical Cooper Tools Gmbh
Publication of CZ223698A3 publication Critical patent/CZ223698A3/cs
Publication of CZ287061B6 publication Critical patent/CZ287061B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K3/00Tools, devices, or special appurtenances for soldering, e.g. brazing, or unsoldering, not specially adapted for particular methods
    • B23K3/02Soldering irons; Bits
    • B23K3/03Soldering irons; Bits electrically heated
    • B23K3/0338Constructional features of electric soldering irons
    • B23K3/0369Couplings between the heating element housing and the bit or tip

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Connection Of Electric Components To Printed Circuits (AREA)
  • Magnetically Actuated Valves (AREA)
  • Electromagnets (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Lead Frames For Integrated Circuits (AREA)
  • Connections Effected By Soldering, Adhesion, Or Permanent Deformation (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)
  • Soft Magnetic Materials (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

(57) Anotace:
Pájedlo zahrnuje kryt /2/ pro pojmutí alespoň jednoho ohřívacího prostředku /37 uvnitř tohoto krytu a pájecí hrot /4/, který je uvolnitelné připevněn k uvedenému krytu. Ohřívací prostředek /3/ zahrnuje teplo-přenášející kontaktní povrch /6/, uspořádaný na koncové ploše /5/ ohřívacího prostředku, který je přivrácen k pájecímu hrotu /4/. Naproti uvedenému kontaktnímu povrchu /6/ se nachází teplo-přijímající povrch /7 / uvedeného pájecího hrotu /4/. Za účelem optimalizace přenosu tepla mezi' kontaktním povrchem /6/ a teplo-přijímajícím povrchem /7/ a současně umožnéni Jednoduché výroby pájecího hrotu /4/ leží kontaktní povrch /6/ a teplo-přijímající povrch /7/ ve vzájemně paralelních rovinách v rozsahu celé oblasti těchto povrchů a mezi uvedeným kontaktním povrchem /6/ a uvedeným teplo-přijímajícím povrchem / 7 / se vyskytuje v podstatě přímý kontakt s omezenými mezivrstvami.
/.:: /'. W-W ~(\J
176 259/HK
Pájedlo
Oblast techniky
Vynález se týká pájedla zahrnujícího kryt pro pojmutí alespoň jednoho, ohřívacího prostředku uvnitř tohoto krytu, a s $ pájecí hrot, který je uvolnitelně připevněn k uvedenému krytu, přičemž ohřívací prostředek zahrnuje teplo-přenášející kontaktní povrch uspořádaný na koncové ploše ohřívacího prostředku, který je přivrácen k pájecímu hrotu, a i. teplo-přijímající povrch uvedeného pájecího hrotu se nachází v místě protilehlém k uvedenému kontaktnímu povrchu, přičemž kontaktní povrch a teplo-přijímající povrch leží v rovinách vzájemně paralelních v rozsahu celé oblasti těchto povrchů a mezi uvedeným kontaktním povrchem a uvedeným teplo-přijímacím povrchem je vytvořen teplo-vodivý, v podstatě přímý kontakt s í omezenými mezivrstvami.
Dosavadní stav techniky
Pájedlo tohoto typu je známé z patentového dokumentu DE 682 406 C.
V pájedle, které je známé z praktické zkušenosti, 1 ohřívací prostředek a pájecí hrot jsou odsazeny jeden od druhého. Vzduchový polštář, který je v důsledku toho vytvořen mezi ohřívacím prostředkem a pájecím hrotem zhoršuje přenos tepla mezi uvedeným ohřívacím prostředkem a uvedeným pájecím hrotem.
V případě dalšího pájedla, které je známé z praktické zkušenosti, ohřívací prostředek a pájecí hrot jsou vzájemně pevně spojeny. Ačkoliv to zlepšuje přenos tepla z ohřívacího prostředku na pájecí hrot, není možné oddělit pájecí hrot od ! ohřívacího prostředku, to znamená, že není možná jeho výměna v případě, že je opotřebován nebo poškozen.
* ·0
000 000
0000 00 0 00 00
Konečně z praktické zkušenosti je známé pájedlo, ve kterém jsou v/na teplo-přijímacím povrchu uspořádány vybrání nebo výstupky. Komplementární výstupky nebo vybrání jsou uspořádány v/na kontaktním povrchu na koncové ploše . ohřívacího povrchu.
Vzhledem k dosavadnímu stavu techniky reprezentovanému zejména patentovým dokumentem DE 682 406 C je tudíž cílem vynálezu zlepšení pájedla výšeuvedeného typu, které spočívá v tom, že teplota pájecího hrotu může být regulována účinněji, zatímco je udržován . optimalizovaný přenos tepla mezi kontaktním povrchem a teplo-přenášejícím povrchem.
Podstata vynálezu
V případě výše popsaného pájedla-je tento cíl dosažen ·..dodatečnými znaky uvedenými ve . .význakové části patentového nároku 1.
V důsledku v podstatě přímého kontaktu s omezenými mezivrstvami .mezi kontaktním povrchem a teplo-přijímajícím povrchem je přenos tepla mezi těmito povrchy optimalizován. Kromě toho v důsledku strukturálního provedení povrchů, ve které uvedené povrchy leží ve vzájemně paralelních rovinách, je dosaženo kontaktu prostého vůle a tudíž je zamezeno, aby teplo-izolující mezilehlé vrstvy dosáhly velmi vysoké úrovně. Aby v tomto spojení bylo možné regulovat teplotu v pájecím hrotě a zejména při pájecím bodě, aniž by byla nutná výměna teplo-přijímacího povrchu a kontaktního povrchu a aniž by bylo nutné vzdát se výhod vyplývajících z této výměny, je v místě přilehlém ke kontaktnímu místu a mezi uvedeným kontaktním povrchem a vláknovým vinutím ohřívacího prostředku uspořádán teplotní senzor. V důsledku uspořádání teplotní senzoru v místě přilehlém ke kontaktnímu povrchu je snímaná teplota v podstatě , teplotou kontaktního povrchu a tudíž • 4 • · *
teplotu pájecího hrotu, eož vyplývá z tepla přeneseného na fceplo-přijímající povrch. Poněvadž teplotní senzor je mimoto uspořádaný mezi kontaktním povrchem a vláknovým vinutím .r, ohřívacího členu, naměřená teplota není teplotou určenou přímo teplem emitovaným vláknovým vinutím, nýbrž teplotou % rezultující ze samotného proudu tepla ve směru pájecího hrotu. Tato teplota odpovídá poměrně přesně teplotě pájecího hrotu kvůli dobrému přenosu tepla mezi výše uvedenými povrchy. V případě, že by byl teplotní senzor uspořádán uvnitř vinutí ohřívacího členu, potom by na místo teploty pájecího hrotu byla měřena teplota, která by byla obvykle ve srovnání s teplotou pájecího hrotu příliš vysoká.
Výroba napájecího hrotu/držáku hrotu je dále zjednodušena skutečností, še tyto komponenty a tedy kontaktní povrch a teplo-přijímací povrch jsou osově symetrické ' vzhledem .podélné ose pájecího hrotu .resp. .držáku hrotu.
; Aby pájecí hrot a držák hrotu mohly být vzájemně vyrovnány jednoduchým způsobem v případě, že pájecí hrot byl připevněn k pájedlu pomocí držáku hrotu, kontaktní povrch a teplo-přijímající povrch mohou být uzpůsobeny pro vzájemné otáčení jeden vzhledem k druhému. Tato schopnost vzájemného otáčení ve spojení s paralelním uspořádáním ploch kontaktního i
povrchu a teplo-přijímacího povrchu, a přímým kontaktem uvedených povrchů dodatečně umožňuje lepší eliminaci vzduchového polštáře, který se může vyskytovat, např. mezi uvedými povrchy.
Kontaktní' povrch a teplo-přijímající povrch mohou mohou mít rozličné obrysy,. Tyto povrchy mohou být hranaté nebo oválné. Pro kontaktní povrch a teplo-přijímající povrch jsou’ výhodně použity kruhové povrchy, poněvadž mohou být snadněji otočné jeden vzhledem k druhému a jsou méně obtížné pro výrobu. V případě dvou kruhových povrchů je rovněž výhodné, aby kruhy těchto povrchů měly stejné poloměry. V tomto případe budou povrhcy ve zcela, přímém kontaktu, aniž by « ΦΦΦ· φ φφφφ · • φ φ φ φ ·φ jeden, povrch vybíhal ven za druhý povrch.
V případě, že pájecí hrot je elektrolyticky pokovený, potom zejména okrajové oblasti teplo-přenášejícího povrchu, které vybíhají obvykle ven v radiálním směru vzhledem ke zbývající části pájecího hrotu, mohou být opatřeny nepatrně tlustčí vrtsvou materiálu, který je aplikován elektrolytickým pokovováním, než je oblast vzdálená od uvedených okajových oblastí. Za účelem dosažení rovněž i v tomto případě v podstatě přímého kontaktu s omezenými mezivrstvami mezi kontaktním povrchem a teplo-přijímajícím povrchem uyedený teplorpřijímající povrch může'být větší -než .kontaktní povrch. Tímto způsobem kontaktní povrch bude v přímém kontaktu s teplo-přijímajícím povrchem póuze v oblasti obklopené uvedenou okrajovou oblastí. Tímto způsobem může být zamezeno dodatečné úpravě teplo-přijímajícího povrchu po elektrolytickým pokovováním. Avšak v případě, že je tato dodatečná úprava provedena, např. dojde-li k broušení plochy uvedeného povrchu, apod., teplo-přijímající povrch může samozřejmě mít stejnou velikost jako kontaktní povrch.
V souladu s jednoduchým provedení pájedla ohřívací prostředek může být tvořen elektricky ohřívatelným ohřívacím členem, jehož koncová plocha přivrácená k pájecímu hrotu může být přímo kontaktním povrchem.
Za účelem optimalizace přenosu tepla mezi ohřívacím prostředkem a pájecím hrotem alespoň kontaktní povrch ohřívacího prostředku nebo ohřívacího členu může být. z materiálu pro optimalizaci přenosu tepla, jakým může být např. materiál mající vysoký součinitel tepelné vodivosti. Tímto materiálem je např. měď, stříbro, apod..
Za ' účelem urychlení a optimalizace přenosu tepla z ohřívacího prostředku na kontaktní povrch koncová část ohřívacího prostředku, která je přivrácena k pájecímu hrotu, může být vložena do objímky vytvořené z materiálu majícího • · * · ···* • · · · · 9 · · «· ·· · ··9 9 · * · 9 9 9 9 ·· 9 9 9 9 9 vysoký koeficient tepelné vodivosti. V tomto případě je kontaktní povrch vytvořen na koncové ploše objímky, která je přivrácena k pájecímu hrotu. Přenos tepla z ohřívacího členu na kontaktní povrch je urychlen a optimalizován uvedenou obj ímkou.
Kryt pájedla může zahrnovat několik částí, mezi které patří rukojeť, uvnitř které jsou uspořádány, např. vhodné řídicí elektronické komponenty pro regulaci teploty pájecího hrotu. Tato rukojeť umožňuje držení pájedla a je opatřena izolací, která zabraňuje přenosu tepla z ohřívacího prostředku na vnější povrch rukojeti.
V této souvislosti je výjodné, jestliže kryt'zahrnuje držák hrotu, který je uvolnitelně připevněn ke zbytku krytu, což zjednodušuje konstrukční provedení pájedla. V případe, žě se uvedený' držák hrotu nachází v připevňovací poloze, potom’ kontaktní povrch a teplo-přijímající povrch- jsou vzájemně pevně' sevřeny jeden k druhému, v důsledku čehož je vytvořen přímý kontakt s omezenými mezivrstvami. Je výhodné, jestliže držák hrotu má tvar objímky, ve které je uspořádána.alespoň koncová část ohřívacího členu nebo ohřívacího prostředku, přičemž pájecí hrot je uvolnitelně připevněn k volnému konci uvedeného držáku ve tvaru objímky.
Za účelem vytvoření přímého kontaktu mezi teplo-přijímajícím povrchem a komplementárním kontaktním povrchem případě, že držák hrotu je připevněn ke zbývající části krytu, a současně za účelem jednoduchého připevnění pájecího hrotu k pájedlu volný konec držáku hrotu je opatřen otvorem, skrze který vybíhá pájecí hrot, přičemž konec pájecího hrotu přivrácený k ohřívacímu prostředku je opatřen alespoň částečně obvodově vybíhající přírubou, která je v záběru s držákem hrotu v místě za otvorovou hranou uvedeného otvoru. To umožňuje pájecímu, hrotu procházet jednoduchým způsobem skrze otvor z vnitřní části držáku hrotu, dokud jeho příruba nepřijde do styku s otvorovou hranou. Zašroubováním držáku hrotu do zbývající části krytu pájedla nebo jeho připevněním k uvedenému krytu libovolným jiným způsobem teplo-přijímající povrch pájecího hrotu je následně přitištěn ke kontaktnímu- povrchu ohřívacího prostředku, v důsledku čehož jsou tyto povrchy uvedeny do vzájemného přímého kontaktu.
Co se týče přímého kontaktu mezi- teplo-přijímajícím povrchem a kontaktním povrchem, je dodatečně učiněn odkaz na skutečnost, že kolmice těchto povrchů mohou probíhat ve směrech paralelních s podélnou osou pájecího hrotu nebo pájedla nebo ve směrech, .které svírají s uvedenou podélnou osou jistý úhel. K vzájemnému otáčení dvou povrchů jeden vzhledem k druhému dochází v případě, že uvedené- kolmice probíhají ve směrech paralelních k podélné ose.
Přímému kontaktu mezi uvedenými dvěma povrchy a současně připevnění pájecího hrotu v držáku hrot, aniž by docházelo k viklání pájecího hrotu uvnitř držáku hrotu, napomáhá vytvoření kontaktu prostého vůle mezi otvorovou hranou a přírubou, přičemž uvedená otvorová hrana a uvedená příruba mohou být opatřeny kontaktními zešikmeními, ' které jsou vzájemně přivráceny jeden k druhému a jsou ve vzájemném kontaktu.
V této souvislosti postačuje, aby otvorová hrana vybíhala radiálně vzhledem uvedené' podélné ose a dovnitř pájedla ve směru k uvedené podélné ose a aby uvedená příruba byla opatřena vhodným kontaktním zešikmením. Kombinovaný účinek otvorové hrany a kontaktního zešikmení má za následek jak vystředění pájecího hrotu v držáku hrotu tak i připevnění pájecího hrotu uvnitř držáků hrotu bez nežádoucího viklání pájecího hrotu uvnitř držáku hrotu.
Rovněž je možné se obejít bez zkosených kontaktních zešikmení, přičemž otvorová hrana a komplementární kontaktní zešikmení mohou vybíhat v postatě ve směrech kolmých k ” » fc W * · · fc fc • · · · fc fcfc·· fc fc · · · * fcfc· fc · • · fcfc· · · · •♦fc · fcfcfc fcfc fcfc podélné ose pájecího hrotu nebo držáku hrotu.
Alespoň, při určitých místech pájecího hrotu může být uspořádán zachytávající výstupek, který vybíhá radiálně vzhledem k podélné ose pájecího hrotu a. ve směru od této osy až za pájecí hrot, přičemž je odsazen od uvedené příruby, v důsledku čehož je zamezeno oddělení pájecího hrotu od držáku hrotu v případě, že uvedený držák hrotu je .uvolněn. Jestliže uvedený držák je uvolněn, potom tento zachytávající výstupek může přijít do kontaktu s komplementární otvorovou. hranou, čímž zamezuje předčasnému pádu pájecího hrotu do vnitřku držáku hrotu. Tímto způsobem držák hrotu může být uvolněn od zbývající části pájedla společně s pájecím hrotem.
V souladu s jednoduchým provedením pájedla uvedený zachytávající výstupek . může být tvořen prstencovým lemem probíhajícím kolem pájecího hrotu. Tento prstencová lem- má .vnější-.’ průměr/: - .který ··'odpovídá alespoň vnitřnímu. · -průměru -otvoru-držáku, hrotu. Dokonce 1 v případě,.· že vnější průměr je
.. nepatrně vetší než vnitřní průměr: otvoru, ^při -uvolněném držáku hrotu být vtlačen do pájecí hrot může vnitřku uvedeného držáku hrotu, a oddělen od držáku nevyžaduje zvláštní úsilí.
hrotu způsobem, který
V této souvislosti je rovněž výhodné, jestliže mezi zachytávajícím výstupkem a přírubou je vytvořen žlábek pro přijmutí alespoň části otvorové hrany. Tento žlábek může být rcvněž tvořen prstencovým žlábkem probíhajícím podél celého obvodu pájecího hrotu.
Výše uvedený žlábek může být rovněž použit, např. pro držení pájecího hrotu v průběhu elektrolytického pokovování. V této souvislosti uvedený žlábek může být vytvořen v pájecím hrotě, a to jak v případě pájecího hrotu se zachytávajícím výstupkem tak i pájecího.hrotu bez zachytávajícího výstupku, ve směru k čelnímu konci uvedeného pájecího hrotu a v místě odsazeném od uvedené příruby nebo také v místě přímo • · »· ·
přilehlém k uvedené přírubě. V každém případě je žlábek proveden tak, aby otvorová hrana držáku, hrotu mohla být v záběru s uvedeným žlábkem.alespoň určitých- místech nebo podél určitých částí uvedeného, žlábků. Tímto uspořádáním pájecí hrot může být držen držákem hrotu pomocí . záběru mezi otvorovou hranou a žlábkem dokonce i v tom případě, že. držák hrotu je oddělen od zbývající části pájedla. Uvedený žlábek může být 'samozřejmě rovněž tvořen žlábkem probíhajícím kolem celého obvodu pájecího hrotu. V tomto případě otvorová hrana může být v záběru s obvodovým žlábkem podél celé délky tohoto žlábků. Uvedený žlábek může být výhodně uspořádán alespoň na protilehlých stranách pájecího hrotu. V tomto případě otvorová hrana je v záběru se žlábkem pouze při těchto· místech.'
V této 'souvislosti pájecí hrot a/nebo .držák hrotu mohou· 'mltůvýhodně· v .podstatě oválný nebo eliptický, průřez 'alespoň v..'oblast i· žlábků a/nebo o tvorové· hrany. Při výměně napájecího hrotů napájecí hrot nemůže náhodně vypadnout z držáku., hrotu,: ;avšak držák hrotu . společně s pájecím , hrotem zaskočeným na tomto držáku může být 'vyjmut a nahrazen odlišným držákem hrotu majícím vhodný pájecí hrot připevněný k tomuto držáku. Kromě toho opotřebovaný nebo poškozený pájecí hrot může být uvolněn ze záběru s otvorovou hranou malým tlakem a vyjmut tímto způsobem z držáku hrotu.
Otvorová hrana jsoucí V záběru se žlábkem a žlábek mohou mít komplementární konstrukční provedení tak, aby mohlo dojít k žádoucímu záběru. Mimoto otvorová hrana je výhodně v záběru se žlábkem s jistou vůlí, to znamená, že žlábek má větší průřez ve srovnání s otvorovou hranou jsoucí v záběru s uvedeným žlábkem. Kromě toho tento žlábek může mít asymetrický průřez vzhledem radiálním směru. Tento asymetrický průřez může mít, .např., takový charakter,· že žlábek má kontaktní povrch pro otvorovou hranu na straně přivrácené k teplo-přijímajícímu povrchu. Samotný uvedený «··>
• · 9 99 · ·4 · * * · 9 • β · 9 • 9 • · 9 kontaktní povrch nebo uvedený kontaktní povrch v kombinaci s kontaktním povrchem příruby může sloužit- pro upevnění pájecího hrotu pomocí držáku hrotu. Žlábek může být uspořádán takovým způsobem, tj. v podstatě bez libovolné vzdálenosti od příruby, že kontaktní zešikmení nebo povrch příruby vybíhá až do uvedeného žlábku. V případě, že pájecí hrot není opatřen přírubou, potom pájecí hrot může být držen držákem hrotu pouze pomocí záběru mezi otvorovou -hranou a žlábkem a připevněn k,ohřívacímu tělesu.
Za účelem ovlivnění elastických vlastností držáku hrotu v oblasti jeho otvoru držák hrotu je výhodně opatřen žlábkem, který je odsazen od otvoru uvedeného držáku hrotu a vybíhá v podstatě ve směru kolmém k podélné ose držáku hrotu. Tento žlábek může mít průřez ve tvaru písmene U nebo písmene V., Tento žlábek může být uspořádán na vnitřní straně nebo vnější straně držáku hrotu, čímž se na vnějším povrchu uvedeného držáku .hrotu vytvoří hrbolek nebo prohlubeň. Kromě toho uvedený žlábek může mít asymetrický průřez, to znamená že příslušné nohy písmene U nebo písmene V vybíhají ve směrech, které s podélnou osou držáku hrotu svírají rozdílné úhly.
Ža účelem zvýšení pružnosti otvorové hrany je uvedený žlábek výhodně proveden jako vytlačený žlábek, který je vytlačen dovnitř držáku hrotu ve směru k podélné ose tohoto držáku.
V této souvislosti pro dosažení identických elastických vlastností symetrických vzhledem k podélné ose vytlačený žlábek může být proveden jako obvodový žlábek probíhající kolem držáku hrotu. Jestliže držák hrotu bude připevňován ke zbývající části pájedla, tento obvodový žlábek vede ke zlepšené pružnosti konce držáku hrotu uspořádaného nad uvedeným žlábkem a zejména otvorové hrany držáku hrotu, v důsledku čehož teplo-přijímací povrch pájecího hrotu může být přitištěn na kontaktní povrch, čímž se tyto povrchy vzájemně • * 4.
« · «
4 4
4 4
4 • 144
4 ♦ · ♦ 4
4 4 • 4 4« stýkají celými svými plochami
Účinek vytvořený uvedeným žlábkem je zvýšen v případě, že vzdálenost mezi žlábkem a otvorem držáku hrotu je alespoň rovný vzdálenosti mezi -.kontaktním povrchem a uvedeným otvorem. To je použito za podmínky, že držák hrotu je připevněn k pájedlu.
Aby bylo možné u teplo-přijímajícího povrchu a kontaktního povrchu dosáhnout vzájemného otočného povrchu jeden vzhleden k druhému v případě, že držák hrotu je připevňován ke zbývající části pájedla, je výhodné, aby třecí záběr mezi otvorovou hranou a přírubou byl silnější než třecí záběr mezi kontaktním povrchem a teplo-přijímájícím povrchem. To bude mít za následek, že pájecí hrot se pohybuje společně s držákem hrotu v případě, že držák hrotu je připevňován k pájedlu, a kontaktní povrch a teplo-přijímající povrch se vzájemně otáčí jeden vzhledem k druhému, dokud není vytvořen žádoucí přímý kontakt mezi těmito dvěma povrchy. V důsledku toho uvedené povrchy mohou být dc- jisté míry vyhlazeny vzhledem ke skutečnosti, že se tyto povrchy vzájemně otáčí jeden vzhledem k druhému, čímž případně existující povrchové nerovnosti budou zabroušeny.
Za účelem jednoduché regulace teploty pájecího hrotu je s ohřívacím prostředkem a/nebo pájecím hrotem výhodně sdružen teplotní senzor. V případě, že tento teplotní senzor je sdružen s ohřívacím prostředkem a pájecím hrotem, potom teplotní gradient podél osy pájedla může být simultánně nastaven vhodným elektronickým prostředkem, v důsledku čehož pájedlo může být použito nej lepším možným způsobem.
Za účelem rychlého připevnění držáku hrotu a pájecího hrotu ke zbývající části pájedla nebo za účelem rychlého jejich oddělení od. zbývající části pájedla může být mezi držákem hrotu a rukojetí uvedeného krytu uspořádán rychlovýměnný systém. Pomocí tohoto rychlovýměnného systému , • « « Β • · * · Β ·· ·
Β VB «
Β Β·
Β Β·· Β « * Β Β
Β · ·· který je zejména použit pro pájecí hrot, uvedený pájecí hrot, který představuje část pájedla vystavenou nejvíce opotřebení, může být jednoduchým způsobem vyměněn, přičemž opotřebení pájecího hrotu je .omezeno na minimum v případě, že pájecí hrot je pokud možno co nej menší a v případě, že je zhotoven odděleně od ohřívacího prostředku.
Rychlo.výměnný systém může být realizován . rozličným způsobem.
Uvedený rychlovýměnný systém může zahrnovat, např. přírubu se závitem připevněnou k uvedené rukojeti, a vroubkovanou matici.otočně nesenou na držáku hrotu. V dalším provedením rychlovýměnný systém zahrnuje přírubu připevněnou k rukojeti a opatřenou zešikmenými žlábky, a alespoň jeden šroub uspořádaný v držáku hrotu a uzpůsobený pro vedení podél uvedených žlábků. Tento šroub může vybíhat na vnitřní straně 'kotouče, který je otočně nesen .na jednom konci držáku hrotu. .
Kromě .toho rychlovýměnný systém může obsahovat přírubu se závitem připevněnou k rukojeti' a zaskočitelným závitovým členem uspořádaným na držáku hrotu. Tento zaskočitelný závitový člen je složen ze dvou částí a může být' zatížen pružinami ve směrech, které umožňují uvést tento člen do otevřené polohy.
Závity, které jsou použity pro· šroubové spojení rozličných částí rychlovýměnného ' systému mohou být tvořenyzávity s jemnou roztečí, závity s hrubou roztečí nebo několikachodové závity, několikachodovým závitem uvolnění, přičemž tento
Závit rovněž může být tvořen s hroubou roztečí pro rychlé několikachodový závit s hrubou roztečí může mít krátký úhel otáčení ' a může být samozavírajícího typu.
Kromě toho příslušný rychlovýměnný systém obsahuje matici opatřenou háčky a uspořádanouna držáku hrotu a šikmo •vybíhající upínací matici v rukojeti nebo zavírající člen na držáku hrotu a protizavírající člen na rukojeti. Uvedený zavírající člen může zahrnovat zuby a protizavírající člen může zahrnovat zavírající kluzný člen.
Další provedení rychlovýměnného systému jsou zřejmá.
V případě různých rychlovýměnných systémů je rovněž výhodné, aby držák hrotu byl otevřen na jedné straně tohoto držáku alespoň v místě přilehlém k jeho volnému konci.
Za- účelem bezpečného držení pájedla, zejména v případě, že předměty, které mají být pájeny mají- malé rozměry, nebo v případě, že operace, která má být provedena musí být ralizována velmi přesně, je výhodně, aby pájedlo mohlo být drženo v místě, které se nachází pokud možno co nejblíže k pájecímu hrotu. To může být dosaženo zvonovítě tvarovanou částí rukojeti, která se kuželovité rozšiřuje ve směru k pájecímu hrotu a vybíhá z rukojeti, přičemž alespoň .:čásťečně: Obklopuje držák hrotu.. Tato .zvonovitě tvarovaná část ..rukojeti v. podstatě slouží pro prodloužení rukojeti ve směru k.: pájecímu, hrotu.
V této souvislosti- může být výhodného .provedení dosaženo tím, že zvonovitě tvarovaná část rukojeti je nesena na uvedeném držáku hrotu a tím, že uvedený rychlovýměnný systém je uspořádán mezi koncem uvedené zvonovitě tvarované části rukojeti, který je přivrácen k rukojeti, a uvedenou rukojetí. Analogicky k výše uvedené matici opatřené háčky, vroubkované matici, apod. zvonovitě tvarovaná část rukojeti může být otočně nesena na držáku hrotu. Avšak v této souvislosti je nutné vzít v úvahu, že třecí záběr mezi zvonovitě. tvarovanou částí rukojeti a držákem hrotu a rovněž mezi ostatními částmi rychlovýměnného systému a držákem- hrotu musí být alespoň dostatečně pevný pro zajištění společného pohybu držáku hrotu a zvonovitě tvarované části rukojeti resp, ostatních částí rychlovýměnného systému, čímž k vzájemnému pohybu mezi kontaktním povrchem .a *9 9 nez jez je k rukojeti.
před tím, připevněn teplo-přijímajícím povrchem dojde uvedený držák hrotu definitivně Příslušná část rýchlovýměnného systému uspořádaná na držáku hrotu může být rovněž připojena k uvedenému držáku hrotu tak, že je zajištěna proti otáčení vzhledem k držáku hrotu.
Za účelem dosažení jednoduchého provedení elektricky ohřívatelného ohřívacího členu uvedený ohřívací člen může zahrnovat vláknové vinutí, zejména vláknové vinutí, které je navinuto na nosič vinutí. Tento nosič vinutí může být vyroben z keramického materiálu. Kromě toho, rovněž samotný ohřívací člen může být zhotoven z keramického materiálu a teplotní senzor muže být v uvedeném ohřívacím členu uspořádán tak, že je zapouzdřen v tomto· keramickém materiálu.
Za účelem zamezení zešupinovatění kontaktního povrchu a, teplo-přijímajícího povrchu a vzájemného přilnutí těchto povrchů v případě použití pájedla teplo-přijímající povrch a/nebo kontaktní povrch jsou opatřeny kovovou blokovací vrstvou obsahující zejména chrom nebo nikl. Uvedený hrot může výhodně obsahovat měď. Ohřívací člen nebo alespoň koncová plocha tohoto členu může obsahovat stříbro, přičemž kovová blokovací vrstva zamezuje spékání těchto materiálů.
Stručný přehled obrázků
V následující popisné části vynález bude popsán a vysvětlen na základě přiložený výkresů, ve kterých obr. 1 zobrazuje boční pohled na čelní konec pájedla a částečný řez tímto .koncem, obr. 2 zobrazuje boční pohled . na pájedlo a rychlovýměnný . systém a částečný řez tímto .pájedlem a rychlovýměnným systémem, obr. 3 znázorňuje ve zvětšeném měřítku ohřívací • · prostředek podle obr. 2, obr. 4 znázorňuje, částečně v řezu, pájedlo s držákem hrotu,' rychlovýměnným systémem podobným systému v pájedle podle obr. 2 a rozdílným typem ohřívacího prostředku, obr. 5 znázorňuje ve zvětšeném měřítku ohřívací prostředek podle obr. 4, obr. 6 zobrazuje pájedlo se zvonovitě tvarovanou částí rukojeti, obr. 7 zobrazuje ve zvětšeném měřítku- druhé provedení použité pro upevnění pájecího hrotu, obr. 8 zobrazuje ve zvětšeném měřítku třetí provedení použité pro upevnění pájecího hrotu, obr. 9 .zobrazuje ve zvětšeném měřítku čtvrté provedení použité pro upevnění pájecího hrotu, obr. 10 zobrazuje, částečně v řezu, boční pohled na čelní konec pájedla s druhým provedením rychlovýměnného systému, obr. 11 zobrazuje, částečně v řezu, boční pohled na čelní konec pájedla s třetím provedením rychlovýměnného systému, obr. 12 zobrazuje, částečně v řezu, boční pohled na čelní konec pájedla se čtvrtým provedením rychlovýměnného systému, obr. 13 zobrazuje čelní pohled- dalšího provedení držáku hrotu, obr. 14 zobrazuje, částečně v řezu, boční pohled na čelní konec pájedla s držákem hrotu podle obr, 13, .obr. 15 zobrazuje, Částečně v řezu, boční pohled na čelní konec pájedla s pátým provedením rychlovýměnného systému,
4 4 4 4 4 4 44 fc * · · fc 4 « ··· t · fcfc 4 fc * a a a • 4« fc 44 · ·· ·· obr. 15 zobrazuje pájedlo podle obr. 15, ve kterém rychlovýměnný systém je v připevněné poloze, obr. 17 zobrazuje, částečně v řezu, boční pohled na čelní konec pájedla s šestým provedením · rychlovýměnného systému, obr. 18' zobrazuje, částečně v řezu,., boční pohled na čelní konec pájedla se sedmým provedením rychlovýměnného systému, obr. 19 zobrazuje ve zvětšeném měřítku.páté provedení použité pro upevnění pájecího hrotu a podobné provedením znázorněným na obr. 7 až 9, obr. 20 zobrazuje .čelní pohled na pájedlo podle provedení zázorněném na obr. 19 a obr.· 21. zobrazuje čelní pohled odpovídající pohledu na obr. 20 bez .pájecího hrotu.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje přední konec pájedla 1. Toto pájedlo zahrnuje kryt 2, přičemž na tomto obrázku je zobrazena pouze jeho část. Např. rukojeť 19 pro držení pájedla {viz. obr. 2) není znázorněna.
Uvedený kryt 2, zahrnuje držák 12 pájecího hrotu, jehož jeden konec, který se nachází proti pájecímu hrotu 4, je uzpůsoben pro zašroubování do zbývající Části krytu, jakou je např. rukověť, nebo je k této zbývající části připevněn jiným způsobem.
Uvedený držák 12- hrotu má tvar v podstatě dutého válce, přičemž uvnitř tohoto držáku je uspořádán ohřívací prostředek 3. Tento ohřívací- prostředek 3. se skládá z elektricky ohřívatelného ohřívacího členu 8 a pouzdra 11, které je připevněno alespoň ke koncové části 10 ohřívacího členu 8, a je vyrobeno z materiálu 9, který má vysoký koeficient přestupu tepla. Koncová část 10 ohřívacího členu 8 může zcela vyplňovat vnitřní prostor uvedeného pouzdra 11. Ohřívací člen 8 je alespoň při konci přivráceném k pájecímu hrotu 4 v kontaktu s kontaktním povrchem 6, uvedeného pouzdra 11, přičemž tento kontaktový povrch 6 -je vytvořen..na uvedené objímce 11 na koncové člení ploše přivrácené kypájecímu hrotu 4.
Na obr. 1 je mezi teplo-přijímajícím povrchem 7 pájecího hrotu a kontaktním povrchem 6 pouzdra 11 znázorněna vzduchová mezera. To slouží pro zjednodušeni popisu dotyčných povrchu, přičemž kontaktní povrch 6 a teplo-přijímající povrch 7 jsou ve vzájemném, tepelně vodivém, přímém kontaktu s omezenými- mezivrstvami v případě, že držák 12 pájecího hrotu je umístěn vzhledem k -ohřívacímu prostředku 3 v připevňovacím. směru 23 tak, aby tento držák 12 pájecího hrotu .byl zcela připevněn ke zbývající části krytu.
Kontaktní povrch £ a teplo-přijímající povrch 2 leží ve vzájemně paralelních rovinách, které jsou kolmé.k podélné ose 24 pájedla. V tomto provedení pájedla oba povrchy mají kruhové průřezy o stejných poloměrech.
Uvedený držák 12 pájecího hrotu má otvor 13, který se nachází při volném konci 14 tohoto držáku a za který vybíhá pájecí hrot 4. Tento otvor 13 je ohraničen otvorovou hranou 16, která je zahnuta do směru šikmého k podélné ose 24 pájedla nebo pájecího hrotu. Se zadním povrchem . zahnuté otvorové hrany 16 je v alespoň částečném záběru příruba 15 vymezující teplo-při j ímaj ící povrch 7. Přední konec 22 pájecího hrotu 4 uspořádaný naproti uvedené přírubě má tvar úzkého kužele.
Mezi uvedenou přírubou 15 a zbývající částí pájecího hrotu 4 je vytvořeno kontaktní zkosení 17 vybíhající ve • i · i · · » směru, který svírá s podélnou osou 24 kosí úhel, přičemž toto zkosení je v kontaktu s komplementárním kontaktním zkosením 18 vytvořeným na vnitřní straně otvorové hrany 16 (viz. rovněž obr. 7 až 9).
Obr. 2 zobrazuje boční pohled na pájedlo 1 s krytem 2, přičemž .některé' jejich části Jsou znázorněny v částečném řezu. Kryt 2. zahrnuje rukojeť 19, která je sama.o sobě známá, přičemž. konec, této rukojeti přivrácený k pájecímu ..hrotu 4 má přírubu 25 opatřenou závitem a připevněnou k tomuto konci rukojeti, přičemž tato příruba tvoří rychlovýměnný systém 20 společně s vroubkovanou maticí 26 uspořádanou na držáku '12/ pájecího hrotu. Další část krytu 2 je tvořena uvedeným držákem 12 pájecího hrotu obsahujícím ohřívací prostředek 3. Ohřívací prostředek 3 zahrnuje spojovací trubici 51 ohřívacího členu, která probíhá skrze uvedenou přírubu 25 ..opatřenou závitem a .vybíhá do uvedené rukojeti 1.9. Vnitřní .-.částí této· spojovací trubice. 51 probíhá .elektrické napájecí vedení 53, které je určeno pro napájení elektricky ohřívátelného ohřívacího členu 8. a rovněž teplotního senzoru 42, který je .uspořádán v místě přilehlém ke kontaktnímu' povrchu 6. v pouzdru 11 ohřívacího členu.
Ohřívací člen 8 je vymezen vláknovým vinutím 40 navinutým na keramickém nosiči 41 vinutí. Vláknové vinutí, nosič vinutí a teplotní senzor jsou obklopeny keramickým materiálem 52 uvnitř uvedené objímky 11.
V zobrazeném provedení teplo-přijímající povrch 7 a kontaktní povrch 6 jsou vzájemně odsazeny, poněvadž držák 12 hrotu ještě nebyl připevněn k rukojeti 19 pomocí rychlovýměnného systému 20.
Obr. 3 zobrazuje ve zvětšeném měřítku ohřívací prostředek 3. podle obr. 2. Identické členy .jsou označeny identickými vztahovými značkami, přičemž pouze část těchto identických členů je znovu popsána.
i • · * · · · · · b · a » t « ««»·»« a i · i’ · · · *’ aaaa aa a >· aa
Uvedená spojovací trubice 51 ohřívacího členu je zakončena v pouzdru 11 ohřívacího členu, přičemž je odsazena od vláknového vinutí 40.. Alespoň koncová část této spojovací trubice 51 ohřívacího členu je vyplněna keramickým materiálem 52.
1
Na .rozdíl od provedení pájedla na obr. 1, kontaktní zešikmení podle obr. 3 vybíhají ve směru kolmém k podélné ose 24 a radiálně vzhledem k této ose.
Obr. 4 znázorňuje další provedení ohřívacího prostředku 3. V tomto provedení nosič 41 vláknového vinutí £0 .je obklopen keramickým materiálem 52, a ..to, rovněž ve. směru k rukojeti 19. Pokud jde o zbývající části pájedla, je učiněn odkaz na popis týkající se obr. 2 a 3.
obr. 5 zobrazuje ve zvětšeném měřítku prostředek 3 podlé obr. 4. Identické elementy označeny identickými vztahovými značkami.
ohřívací j sou opět
V tomto provedení spojovací trubice 51 ohřívacího členu vybíhá až k teplotnímu senzoru 42. a vymezuje objímku 11 ohřívacího členu, která je otevřená při konci přivráceném k pájecímu hrotu 4. Při tomto konci je v objímce 11 ohřívacího členu uspořádáno těleso 57 pro přenos tepla, které obklopuje teplotní senzor 42 a které je zhotoveno z keramického materiálu celistvého s nosičem 41 vinutí. Toto těleso 57 pro přenos tepla je při koncové ploše £ přivrácené k pájecímu hrotu opatřeno kontaktním povrchem 6.. Tento kontaktní povrch může. být přímo tvořen koncovou plochou uvedeného tělesa 57 nebo blokovací vrstvou 43 přiloženou ke koncové ploše 5 uvedeného tělesa 57.
Obr. 6 znázorňuje další provedení pájedla, ve kterém toto pájedlo má zvonovitě tvarovanou část 49 rukojeti uspořádané na konci rukojeti 19 přivráceném k pájecímu hrotu 4 nebo držáku 12 hrotu. Tato zvonovitě tvarovaná část 49 vybíhá z uvedené rukojeti .19 ve směru k pájecímu hrotu 4 a má * *
4
4 •44 <
•I
4 4 4 4
4 4 4 4
4 *4 44 vně rozšiřující kónický tvar. Tato zvonovítě tvarovaná část může být celistvá s rukojetí nebo, jak je to znázorněno v provedení podle uvedeného obrázku, může být spojena s uvedenou rukojetí 19 . pomocí rychlovýměnného systému 20 při jejím konci 50 přivráceném k uvedené rukojeti 19. Co se týče různých provedení rychlovýměnného systému 20, je v této souvislosti učiněn odkaz na předcházející provedení pájedla a popis vztahující se k.obr. 10.
Obr. 7, 8 a- 9 znázorňují rozličné příklady způsobu upevnění pájecího hrotu 4 v držáku 12 hrotu.
Jak je to zřejmé z obr. 7, pájecí 'hrot 4 je opatřen zachytávajícím výstupkem 44, který vybíhá, z příruby 15 a je od tétopříruby odsazen. Tento zachytávající výstupek 44 je tvořen obvodově probíhajícím'prstencový lemem, který přechází do pájecího hrotu hranami probíhajícími směrem k .podélné ose 24 a v šikmém směru vzhledem k této podélné ose. Mezi uvedeným prstencovým, lemem 44 a přírubou 15 je uspořádán žlábek, přičemž, alespoň část tohoto žlábku. je v záběru s otvorovou hranou.
Kontaktní zešikmení otvorové hrany 16 a příruba 15', které na sebe vzájemně dosedají, jsou v podstatě paralelní a probíhají ve směrech kolmých k podélné ose 24.
Uvedená příruba 15 je v přímém kontaktu s kontaktním povrchem 6. blokovací vrstvy 43 objímky 11 ohřívacího členu prostřednictvím teplo-přijímájícího povrchu 7.
Jak je to zřetelné s obr. 7, vnější průměr obvodového lemu 44 je v podstatě roven vnitřnímu průměru kružnice tvořící otvorovou hranu 16 nebo je nepatrně větší než tento vnitřní průměr.
V provedení podle obr. 8, pájecí hrot 4 není opatřen žádným výstupkem 44 . Na místo zachytávacího výstupku jsou dvě koncové zešikmení 58 vytvořena na přírubě 15, přičemž tato * · » · » · · ·· * · · · · · · ···· · ι · ·· · · · • · · » ·· · ·· ·· koncová zešikmení 58 probíhají ve směru podélné osy 24 a jsou zakončeny při teplo-přijímajícím povrchu 7 resp. kontaktním zešikmení 17. Kontaktní zešikmení 17 a komplementární kontaktní zešikmení 18 otvorové hrany 16 probíhají ve vzájemně paralelních-rovinách kolmých k podélné ose 24.
Oproti provedení pájedla podle obr. 7 držák 12 hrotu podle obr. 8 je na vnější straně opatřen žlábkem 46, který má v podstatě tvar písmene U, přičemž 'dno tohoto žlábku je orientováno k podélné ose 24. Kromě toho tento žlábek probíhá kolem celého obvodu držáku 12 hrotu.
Vzdálenost 47 mezi uvedeným Žlábkem 46 a otvorem 13 nebo otvorovou hranou 16 je větší než vzdálenost 48 mezi otvorem' 13 a kontaktním povrchem 6..
Jak je to zřejmé z obr. 9, příruba 15 má pouze jedno koncové-t-zešikmení 58. mezi: vnějším.. povrchem této -příruby, -který;·'je. přivrácen k držáku 12 hrotu, .. a .teplo-přij ímaj ícím povrchem 7. Držák 12. pájecího hrotu není opatřen .uvedeným komplementárním^, koncovým zešikmením ve. směru ke kontaktnímu zešikmení 17. Podle obr. 9 otvorová hrana 13 a kontaktní zešikmení 18 nacházející se na spodní straně otvorové hrany, přivrácené k přírubě 15 vybíhají v rovinách šikmých k podélné ose 24 a ve směru k pájecímu hrotu 4. V důsledku tohoto uspořádání kontaktní zešikmení 17 a 18 svírají jistý úhel, přičemž otvorová hrana 16 je pouze v kontaktu s vnější hranou příruby 15.
Rovněž v provedení na obr. 9 je v držáku 12 hrotu vytvořen obvodový žlábek. Jak je to zřetelné z průřezu tohoto žlábku, má tento žlábek tvar písmene U, jehož jedna noha, která vybíhá ve směru k otvorové hraně 16, probíhá ve směru, který svírá s podélnou osou 24 větší úhel, nez je úhel, který svírá směr druhé nohy písmene U s toutéž podélnou osu 24, v důsledku čehož má žlábek asymetrický tvar, jak je to zřejmé z při pohledu ve směru kolmém k podélné ose.
φ φ · * φ · * ·· φ · φφφφ φ φφφ φ · V Φ Φ · Φ · · · φφ φ ··· · · ·' ·*
Na obr. 10 až 18, na které budou činěny odkazy v následujícím popise, jsou znázorněna různá provedení rychlovýměnného systému.
Podle obr. 10 je rychlovýměnný systém definován maticí 36 Opatřenou vhodnými upevňovacími háčky 21, které jsou uzpůsobeny pro uvedení do záběru s .upínací maticí 3_7 na
vnitřní straně rukojeti držáku 12 hrotu. 19. Matice . 36 je..otočně nesena na
V provedení na obr. 11, rychlovýměnný systém 20
zahrnuje .vroubkovanou matici 26 opatřenou šroubovicovým
zavírajícím členem 38. který je uzpůsoben- pro uvedení do zavírajícího.záběru s komplementárním protizavírajícím členem 39 nacházejícím se v rukojeti 19. Tento protizavírající' člen 39 je konstruován ve formě zavírajícího kluzného prvku.
Vroubkovaná matice 26 opatřená závitem 3.8 může být zase nesena otočně, na držáku 12 hrotu nebo může být nesena tak,· že je zajištěna proti otočení- vůči uvedenému držáku 12 hrotu.
Jak je to zřetelné z obr. 12, rychlovýměnný systém 20 je vymezen vroubkovanou maticí 26, která je uzpůsobena pró’· zašroubování do příruby 25 uspořádané na rukojeti 19, přičemž příruba 25 má závit 28 s hrubou roztečí. Tento závit s hrubou roztečí může být rovněž proveden jako samozavírající několikachodý závit.
Obr. 13 znázorňuje provedení držáku 12 hrotu, který má boční otvor 55 na jedné straně vnějšího povrchu tohoto držáku, přičemž uvedený boční otvor 55 je uspořádán alespoň v oblasti pájecího hrotu 4.
Podle obr. 14 rychlovýměnný systém 20 je definován vroubkovanou maticí 26., která je nesena na držáku 12 hrotu, a přírubou 29 vybíhající za rukojeť 19 a opatřenou závitem 27 s jemnou roztečí.
• « · * · · »
9 9 * * 9 * ♦·· * 9
9 9 9 9 · * · · ·»9« 9 f9 · ·'· · ··
V provedeni podle obr. 15 až 16 rychlovýměnný systém 20 zahrnuje přírubu 29 uspořádanou na rukojeti 19 a opatřenou závitem 27 s jemnou roztečí, a dvoudílným zaskočítelným
..závitovým členem 35 neseným na držáku 12 hrotu. Na obr. .15 oba díly zaskočitelného závitového členu jsou roztaženy pružinou 56, v důsledku čehož držák 12' hrotu může být nasazen na přírubu 29.
Na obr. 16 byl zaskočitelný závitový člen -uveden do kontaktu se závitem .2.7 · s jemnou ,roztečí příruby 29' a držák 12. hrotu je připevněn- k rukojeti 19. Příruba 15 a objímka 11 ohřívacího členu, nebo spíše příslušné povrchy těchto komponent jsou ve vzájemném, teplo-vodícím přímém kontaktu.
Jak je to zřejmé z obr. 17, rychlovýměnný systém' 20h je vymezen vroubkovanou maticí 26 nebo prstencem 34 .neseným na držáku .12 hrotu. Kromě toho rychlovýměnný systém zahrnuje hpřírubu.'.-29' cpatřenouvzávitem · s hrubou roztečí a drážkou 30, -která-je .-.uzpůsobena k tomu, aby do ní mohly být vloženy dva .šrouby.'.31, 32 na vnitřní straně vroubkované matice '26. resp.
prstence 3.4.
V posledním provedení rychlovýměnného systému 20.. tento rychlovýměnný systém zahrnuje vroubkovanou matici 26 a prstenec 34, který je nesen na držáku 12, rovněž i přírubu 29 připevněnou k rukojeti 19 a opatřenou šikmo probíhajícími žlábky 30. V těchto žlábcích jsou vedeny šrouby 31- a 32 vystupující na vnitřní straně 33 držáku 12 hrotu a vroubkované matice 26 resp. prstence.
V pátém provedení použitém pro provedení pájecího hrotu podle obr. 19 je v místě přímo přilehlém k přírubě 15 uspořádán žlábek 45 obklopující pájecí hrot 4. Tento žlábek 45 je v záběru s alespoň částí otvorové hrany 16 držáku 12 hrotu. Tato otvorová hrana 16 vybíhá směrem k podélné ose 24 a v radiálním směru vzhledem k této ose, přičemž kontaktní zkosení 17 příruby 15 vybíhá směrem dolů k základně 60 *
4 · · ♦ · · · 4 44*4 ·
444 44 4
444 * «· > · 4, 44 uvedeného žlábku 45.. Tato základna 60 žlábku je v této souvislosti asymetrická vzhledem k radiálnímu směru 59, to znamená, že uvedená základna žlábku přechází, např. na stranu příruby 15 s kontaktním zešikmením 17 vybíhajícím ve směru kolmém k podélné ose 24 v případě zobrazeného provedení. Na opačné, straně žlábku 45 základna Žlábku vybíhá v rovině obr.
19. v šikmém směru vzhledem k podélné ose 25 a směrem k levé straně-uvedeného obrázku až k.vnější straně, napájecího hrotu
4.
Uvedená drážka45 může být rovněž odsazena od příruby, a obdobně s obr. 19 tato drážka může rovněž být v záběru s alespoň částí otvorové hrany. Kromě toho uvedená drážka rovněž může být použita v provedení pájedla bez příruby 15 vybíhající směrem ven za zbývající části pájecího hrotu £ a v radiálním směru 59, přičemž v tomto případě je potom uvedená '.drážka...'použita·-pro připevnění- pájecího, hrotu přímo k objímce .lip;ohřívacího ;členu nebo přímo k ohřívacímu členu pomocí .držáku- 12. hrotu. Mimoto otvorová hrana 16 může být rovněž vzáběru s.-.uvedenou drážkou 45 s jistou vůlí, přičemž pájecí hrot je v tomto případě zajištěn v žádoucí poloze pomocí držáku 12 hrotu podobně jako u některého z předcházejících provedení.
Obr. 20 znázorňuje čelní pohled na pájecí hrot opatřený držákem 12 hrotu obdobně, jako je tomu u provedení podle obr. 19. Z tohoto obrázku je zejména zřejmé, že otvorová hrana 16 držáku 12 hrotu je v záběru s uvedenou drážkou 45 svými protilehlými do drážky-vložitelnými částmi 61, které jsou komplementární vzhledem k částem 62 drážky £5 podle obr. 19. Drážka 45 může být rovněž uspořádána výhradně v oblastech záběru otvorové hrany 16 s touto drážkou, tj. v oblastech uvedených do drážky-vložitelných částí 61 otvorové hrany, to znamená, že tato drážka může být omezena na uvedené části 62 drážky.
Z obr. 20 je dodatečně zřejmé, že pájecí hrot 4 a * · · · * · « ·** · > • * · · · ,»··1 ·« » ·« · ·* držák 12 hrotu má v podstatě oválný nebo eliptický tvar alespoň v oblastech drážky 45 resp. otvorové hrany 16. Pájecí hrot 4 a držák 12 hrotu může rovněž mít oválný tvar v rozsahu jejich celé délky. Rozměry, např. eliptického pájecího hrotu 4 a otvorové hrany 16, jsou výhodně takové, že velká.poloosa .pájecího. hrotu 4 je větší než malá poloosa otvorové. hrany 16 a menší než velká poloosa.otvorové hrany 16.
Obr. .21 zobrazuje' stejný .čelní <pohled jako obr. 20 s tím rozdílem, že znázorňuje situaci,· při které pájecí hrot 4 není vložen. Z tohoto obrázku je zejména zřejmé, že v podstatě oválný průřez otvorem 13 držáku 12 hrotu je tvořen dvojicí zaoblených koncových částí 63., které jsou navzájem propojeny v podstatě přímými do . drážky-vložitelnými částmi 61, které probíhají ve vzájemně paralelních směrech. Na závěr je nutné dodat, že otvor 13 má průřez, který je symetrický vzhledem k podélné ose 24.
Co se týče funkce pájedla podle vynálezu, je uvedeno, že ke zlepšenému přenosu tepla dochází mezi ohřívacím členem a pájecím hrotem, poněvadž kontaktní povrch a teplo-přijímající povrch jsou ve vzájemném přímém., teplo-přenášějícím kontaktu v rozsahu jejich celých povrchů. Kromě toho pájecí hrot je automaticky centrován vzhledem k ohřívacímu členu resp. objímce ohřívacího členu kombinovaného účinku vyvolaného otvorovou hranou a přírubou pájecího hrotu. Těsný přímý kontakt mezi teplo-přijímajícím povrchem a kontaktním povrchem je ještě více zlepšen skutečností, že tření mezi otvorovou hranou a přírubou je vyšší než tření mezi kontaktním povrchem a teplo-přijímajícím povrchem. V důsledku toho v případě, ze držák hrotu je připevněn k rukojeti pájedla některým z rozličných rychlovýměnných systémů, držák hrotu dále bere sebou pájecí hrot po prvém kontaktu mezi uvedeným pájecím hrotem a objímkou ohřívacího členu, to znamená, že tento pájecí hrot se bude otáčet vzhledem k objímce ohřívacího členu. Tímto způsobem bude
·.
* • 9 4 ·' iB · ' >
vytvořen zlepšený teplo-přenášející kontakt mezi kontaktním ‘Λΐί povrchem a teplo-přijímajícím povrchem, poněvadž uvedený povrch bude vyhlazen a vzduchový polštář, který může např. , existovat mezi uvedenými povrchy, bude účinně eliminován.
26 ·; *. I T ·. ·=··,/ 9' ·Ί| * 9· 9' * *·*·* 5·' 9' 9? ··. ·, ·ι » * 1 ♦ ·/♦,· ♦, *· * ··/
PATENTOVÉ N Á R 0 K Y
1. Pájedlo (1) zahrnující kryt (2) pro pojmutí alespoň
j ednoho ohřívacího prostředku (3) .uvnitř tohoto krytu, a
pájecí hrot (4), který je uvolnitelně .-.připevněn k uvedenému

Claims (9)

  1. pájecí hrot (4), který je uvolnitelně .-.připevněn k uvedenému krytu (2), přičemž uvedený ohřívací prostředek (3) zahrnuje teplo-přenášející kontaktní povrch (6) uspořádaný na koncové ploše (5) ohřívacího prostředku, která je přivrácena k pájecímu hrotu, a naproti uvedenému kontaktnímu povrchu (6) se nachází teplo-přijímající povrch (7) 'uvedeného pájecího hrotu, přičemž kontaktní povrch (6) a teplo-přijímající povrch (7} leží ve vzájemně paralelních rovinách v rozsahu celé oblasti těchto povrchů a mezi uvedeným kontaktním povrchem (6) a Uvedeným teplo-přijímajícím povrchem (7) je vytvořen teplo-vodivý, v podstatě přímý kontakt s omezenými mezivrstvami, vyznačenétím, že v místě přilehlém ke kontaktnímu povrchu (6) a mezi uvedeným kontaktním povrchem a vláknovým vinutím (40) ohřívacího členu (8) j-e uspořádán teplotní senzor (42) .
  2. 2. Pájedlo podle nároku 1, vyznačené tím, že kontaktní povrch (6) a teplo-přijímající povrch (7) jsou osově symetrické vzhledem k podélné ose (24) pájecího hrotu (4) .
  3. 3. Pájedlo podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že kontaktní povrch (6) a teplo-přijímající povrch (7) jsou uzpůsobeny pro vzájemné otáčení jeden vůči druhému.
  4. 4 .
    Pájedlo podle alespoň jednoho z předcházejících » · * · • · ««»' » ϊ /yC-VV ··· # ♦' • ' «I · ·· nároků, vyznačené tím, že kontaktní povrch (6) a teplo-přijímající povrch (7) jsou tvořeny kruhovými povrchy, zejména se stejným poloměrem.
  5. 5. Pájedlo podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačené t’í rn, že teplo-přij ímaj ící povrch (7)' má stejnou velikost jako kontaktní povrch (
  6. 6) nebo větší velikost než kontaktní povrch (6).
    5. Pájedlo podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačené tím, že ohřívací prostředek (3) je tvořen elektricky ohřívatelným ohřívacím prostředkem·.
  7. 7. ·.·;.
    .^nároků;, .(6) 'je jPájědlo.;;i'podle ....alespoň· '’.vf-y.-.2.:.-.nja e n é -..t: v.m, rz ho to ven:, z- materiálu.r(9 jednoho:'.’ z ··? předcházej í cích že.' alespoň kontaktní·.,„povrch .... pro.:. optima 1 i zóic i r. přenosu tepla.
  8. 8. Pájedlo. . podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, v y z n: a č e n é t í m, že ohřívací prostředek (3) zahrnuje elektricky ohřívatelný ohřívací člen (8) , jehož koncová část (10), která je přivrácena k pájecímu hrotu (4), je vložena do objímky (ll) ohřívacího členu vytvořené z materiálu (9), jakým je např. stříbro, pro optimalizaci přenosu tepla.
  9. 9. Pájedlo podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačené tím, že kryt (2) zahrnuje držák (12) hrotu, který je uvolnitelně připevněn ke zbývající části krytu a který má zejména tvar objímky, přičemž alespoň část
    I · « i.'·. ·'<. ,· · i '*·1- L-Íx-W • « > ·. L · ;,· «· « ·· · · ·,' «' ·- . ·,·Ψ «. ·. ·' ·«*)·' *«> *=: ♦< ··'
CZ19982236A 1996-01-17 1997-01-17 Soldering gun CZ287061B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29600771U DE29600771U1 (de) 1996-01-17 1996-01-17 Lötkolben

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ223698A3 true CZ223698A3 (cs) 1999-04-14
CZ287061B6 CZ287061B6 (en) 2000-08-16

Family

ID=8018175

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982236A CZ287061B6 (en) 1996-01-17 1997-01-17 Soldering gun

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6215104B1 (cs)
EP (1) EP0874711B1 (cs)
JP (1) JP3315991B2 (cs)
AT (1) ATE219405T1 (cs)
CA (1) CA2243412C (cs)
CZ (1) CZ287061B6 (cs)
DE (2) DE29600771U1 (cs)
DK (1) DK0874711T3 (cs)
ES (1) ES2175335T3 (cs)
HU (1) HU221965B1 (cs)
PL (1) PL182363B1 (cs)
PT (1) PT874711E (cs)
RU (1) RU2151034C1 (cs)
TW (1) TW330166B (cs)
WO (1) WO1997026108A1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU1891600A (en) * 1999-04-20 2000-11-02 Atsunobu Sakamoto Hot iron such as soldering iron and method of controlling the iron
US6710304B2 (en) * 2001-04-26 2004-03-23 Hakko Corporation Cartridge type soldering iron with a releasable and replaceable handle
US6786386B2 (en) * 2002-02-01 2004-09-07 Hakko Corporation Soldering iron with heat pipe
US20050011876A1 (en) * 2002-11-26 2005-01-20 Takashi Uetani Soldering iron with replaceable tip cap
US8237091B2 (en) * 2002-11-26 2012-08-07 Hakko Corporation Soldering iron with replaceable tip
US7030339B2 (en) 2002-11-26 2006-04-18 Hakko Corporation Soldering iron tip with metal particle sintered member connected to heat conducting core
CN1575900A (zh) * 2003-07-04 2005-02-09 白光株式会社 焊料加热工具
JP4429879B2 (ja) * 2004-11-25 2010-03-10 太洋電機産業株式会社 半田ごて及び半田ごての製造方法
US7608805B2 (en) * 2005-01-14 2009-10-27 Hakko Corporation Control system for battery powered heating device
US7807949B2 (en) * 2006-02-28 2010-10-05 Hakko Corporation Locking mechanism for soldering iron
US7699208B2 (en) 2007-11-30 2010-04-20 Nordson Corporation Soldering tip, soldering iron, and soldering system
US9168605B2 (en) * 2012-04-17 2015-10-27 Hakko Corporation Soldering assembly for detachable tip
CN103350264A (zh) * 2013-07-24 2013-10-16 常熟泓淋电子有限公司 导热体重复使用的烙铁头
DE202014001956U1 (de) 2014-02-28 2015-05-29 Weller Tools Gmbh Lötspitzenbefestigungssystem
WO2016114263A1 (ja) * 2015-01-13 2016-07-21 太洋電機産業株式会社 半田ごて
CN210848697U (zh) 2016-10-26 2020-06-26 米沃奇电动工具公司 焊接工具及其组件
USD852596S1 (en) 2017-10-26 2019-07-02 Milwaukee Electric Tool Corporation Soldering tool
DE202017106517U1 (de) * 2017-10-27 2019-01-29 Apex Brands Inc. Lötspitzenbefestigungsvorrichtung
DE102018102792B3 (de) * 2018-02-08 2019-05-09 Ersa Gmbh Elektrisches Lötgerät, insbesondere Lötkolben
WO2019195249A1 (en) * 2018-04-02 2019-10-10 Apex Brands, Inc. Intelligent soldering tip
EP3787827A4 (en) * 2018-05-04 2022-01-19 Apex Brands, Inc. METHOD AND APPARATUS FOR ATTACHING A SOLDERING TIP TO A SOLDERING TOOL
JP6963307B2 (ja) * 2018-07-25 2021-11-05 白光株式会社 加熱工具及び加熱工具の製造方法
US11858106B2 (en) 2019-08-08 2024-01-02 Black & Decker Inc. Power tools and power tools platform
CN215787325U (zh) * 2021-08-23 2022-02-11 广州市谊华电子设备有限公司 一种吸锡器发热结构
CN216263954U (zh) * 2021-09-03 2022-04-12 勾倩 一种烙铁装置

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE267680C (cs) *
US925056A (en) * 1908-03-25 1909-06-15 Gen Electric Electric soldering-iron.
GB437830A (en) * 1934-06-12 1935-11-06 George William Partridge Improvements relating to soldering irons
DE682406C (de) * 1937-02-10 1939-10-14 Siemens & Halske Akt Ges Elektrischer Loetkolben
GB646139A (en) * 1947-05-20 1950-11-15 Miron Peter Rubert Improvements in or relating to electric soldering irons, welding tools, or the like
US2665365A (en) * 1950-03-27 1954-01-05 American Electrical Heater Co Electrically heated tool
US2737570A (en) * 1952-08-27 1956-03-06 Aita Paolo Electric soldering iron
DE7027356U (de) * 1970-07-21 1970-10-15 Sonnberger Felix Einhand-loetstab.
US3662152A (en) * 1971-03-05 1972-05-09 Cooper Ind Inc Thermomagnetic soldering tip assembly and method
US3919524A (en) * 1973-08-16 1975-11-11 William S Fortune Soldering tip and locking apparatus combination
DE7600735U1 (de) * 1976-01-13 1976-05-06 Pufe, Karl, 6700 Ludwigshafen Lötkolben
DE2657569C2 (de) * 1976-12-18 1984-07-05 William Samuel Panorama City Calif. Fortune Lötspitze und Verfahren zu deren Herstellung
US4560101A (en) * 1983-06-16 1985-12-24 Cooper Industries, Inc. Self-locking, removeable tapered tips for soldering and de-soldering tools
DE3825048A1 (de) * 1988-07-21 1990-01-25 Sachs Ersa Kg Loetkolben
DE8910049U1 (cs) 1989-08-22 1989-11-23 Cooper Industries, Inc., Houston, Tex., Us
US5059769A (en) * 1991-02-22 1991-10-22 Fortune William S Replaceable soldering tip assembly

Also Published As

Publication number Publication date
PT874711E (pt) 2002-11-29
HU221965B1 (hu) 2003-03-28
DE59707558D1 (de) 2002-07-25
ATE219405T1 (de) 2002-07-15
DE29600771U1 (de) 1997-05-28
JP3315991B2 (ja) 2002-08-19
HUP9900670A2 (hu) 1999-07-28
DK0874711T3 (da) 2002-10-14
EP0874711A1 (de) 1998-11-04
PL327935A1 (en) 1999-01-04
EP0874711B1 (de) 2002-06-19
JPH11506054A (ja) 1999-06-02
CZ287061B6 (en) 2000-08-16
US6215104B1 (en) 2001-04-10
PL182363B1 (en) 2001-12-31
CA2243412C (en) 2001-12-25
RU2151034C1 (ru) 2000-06-20
ES2175335T3 (es) 2002-11-16
TW330166B (en) 1998-04-21
HUP9900670A3 (en) 2001-01-29
CA2243412A1 (en) 1997-07-24
WO1997026108A1 (de) 1997-07-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ223698A3 (cs) Pájedlo
US7679032B2 (en) Soldering or desoldering iron
EP0515937B1 (fr) Dispositif d&#39;accouplement pour prothèse dentaire
TW508622B (en) Infrared light bulb, heating device, production method for infrared light bulb
RU98115279A (ru) Паяльник
FR2476992A1 (fr) Oeillet, notamment pour chapeau
WO1995014437A1 (fr) Implant pour dispositif d&#39;osteosynthese, notamment du rachis et instrument correspondant de pose
EP1075223A1 (fr) Systeme d&#39;osteosynthese rachidienne pour une fixation anterieure
FR2764194A1 (fr) Barrette de prehension pour les doigts pour des seringues d&#39;injection a usage unique
EP1061602A2 (en) Tuning assembly for a dielectric resonator in a cavity
TW200305476A (en) Soldering heater cartridge with replaceable tips and soldering iron for use therewith
FR2718953A1 (fr) Ensemble modulaire d&#39;ancrage tibial d&#39;une prothèse de genou.
JPH0376986B2 (cs)
JPH10502306A (ja) 射出成形ノズルヒーターのクランプ装置
EP0286561B1 (fr) Collier à vis de serrage pivotante
RU2571948C2 (ru) Фокусируемый фонарик
RU2159170C1 (ru) Фиксирующее устройство
JPH10235662A (ja) 回転成形金型用インサート固定治具
US7438275B2 (en) Ball valve for use in heating or cooling systems
EP1314531A1 (en) Helical heating element for an injection moulding device
FR2495039A1 (fr) Fixation de manche pour ustensiles de menage et de jardinage
FR2683136A1 (fr) Dispositif de fixation d&#39;un organe de prehension sur un ustensile de cuisine.
US3144263A (en) Lamp swivel assembly with rotational limiting means
KR101971872B1 (ko) 헤어 드라이어
TWI750275B (zh) 無夾扣自行車踏板

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130117