CZ212993A3 - Apparatus for practicizing dentist's operations - Google Patents

Apparatus for practicizing dentist's operations Download PDF

Info

Publication number
CZ212993A3
CZ212993A3 CZ932129A CZ212993A CZ212993A3 CZ 212993 A3 CZ212993 A3 CZ 212993A3 CZ 932129 A CZ932129 A CZ 932129A CZ 212993 A CZ212993 A CZ 212993A CZ 212993 A3 CZ212993 A3 CZ 212993A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
head
neck
joint
model
space
Prior art date
Application number
CZ932129A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Walter Lang
Alfred Straka
Frank Berlinghoff
Original Assignee
Kaltenbach & Voigt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kaltenbach & Voigt filed Critical Kaltenbach & Voigt
Publication of CZ212993A3 publication Critical patent/CZ212993A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09BEDUCATIONAL OR DEMONSTRATION APPLIANCES; APPLIANCES FOR TEACHING, OR COMMUNICATING WITH, THE BLIND, DEAF OR MUTE; MODELS; PLANETARIA; GLOBES; MAPS; DIAGRAMS
    • G09B23/00Models for scientific, medical, or mathematical purposes, e.g. full-sized devices for demonstration purposes
    • G09B23/28Models for scientific, medical, or mathematical purposes, e.g. full-sized devices for demonstration purposes for medicine
    • G09B23/283Models for scientific, medical, or mathematical purposes, e.g. full-sized devices for demonstration purposes for medicine for dentistry or oral hygiene

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Mathematical Physics (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Algebra (AREA)
  • Computational Mathematics (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Mathematical Analysis (AREA)
  • Mathematical Optimization (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pure & Applied Mathematics (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Educational Administration (AREA)
  • Educational Technology (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Instructional Devices (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Endoscopes (AREA)

Description

Oblá:
tecnni.<v
Vynález se týká příst, lékařských úkonů, kcerý je a hlavou, výkyvné upevněným oje pro praktický nácvik zubovoře.n modelem s hrudníkem, krkem na nosiči.
Dosavadní stav techniky
Cílem přístrojů pro praktický nácvik jakýchkoliv lékařských úkonů je umožnit uživateli pracovní situaci, která je co nejpodobnější skutečné situaci na lidském těle, tak, aby byl výcvik možný za podmínek, obdobných anatomickým podmínkám u dospělého. V těchto případech vytváří upevnění hlavy modelu zvláštní problém vzhledem k tomu, že při různých zubolékařských úkonech je potřeba hlavu upravit do různých poloh tak, aby bylo možno ošetření pohodlně uskutečnit.
níkem , byl ji ž popsán v DS
hlava napevno spojena s krk
jsou upevněny na nosiči tak
kalní rovině. Krk napod obuj
Přístroj pro praktický nácvik zubolékařských úkonů s hlavou jako modelem nebo s modelem, tvořeným hlavou a hrud5 41 332 C2, v tomto případě je i. Hlava nebo hlava s hrudníkem ., že je možné naklánění ve v-ertipřirozený tvar a rozměry lidského krku. Možnost dalších pohybu hlavou není v tomto pacentoví usu uvedena.
hlavy z 2. áziy která
V US patentovém .spisu č. 33 20 060 se popisuje pro nácvik odebírání rentgenových snímků zubů. model hlavy je tvořen střední částí a zevní čás ja vyrobena z měkké plastické hmoty a kterou je mode 1 Tento ti, mc ž n na střední část nasadit, zevní část je tvořena také krkem 3 tvarem a rozměrem, odpovídajícím lidskému krku. Střední část hlavy je otáčivě upevněna na tyči, procházející krkem a opatřené kulovým kloubem, spojeným se střední částí hlavy. V případě tohoto známého modelu je krk tvořen měkkým materiálem, který nemůže mít žádnou nosnou funkci. Tyč, proc.názející krkem je přímo fixována na střední část hlavy
Model podle GZ-i DE 77 37 339 popisuje hlavu bez krku, vý kyvné upevněnou v kulovém kloubu a fixovatelnou v různém úhlu sklonu, přičemž kloub je uložen na zadní části hlavy. Je upevněn v horní části nosné tyče, která může být upevně na na nosnou desku, tak jak je znázorněno na obr. 4 tohoto užitného vzoru.
Podobná konfigurace se popisuje taká v DE 25 31 436, zadní část hlavy je v tomto případe provedena jako součást kulového kloubu.
V DE 24 51 613 se popisuje model ve tvaru hlavy, pohyblivě upevněná na podložce, která je podobná nebo odpovídá opěradlu zubolékařského křesla, poloha tohoto opěradla je měnitelná sklonem vzhledem k horizontální rovině a upra vitel.ná je taká výška hlavy, hlava modelu je upevněna na podložce v oblasti svého volného konce. Podle obr. 7 tohoto patentového spisu je hlava modelu nastavitelně upevněna na tyči, jejíž poloha je v podstatě vertikální. Hlava není opatřena krkem. Přestože model obsahuje i strukturu, odpovídající horní části lidského těla, je tato struktura upev ne.na na opěradle odděleně od hlavy.
skutečnosti, že proto k nácviku těchto modelů ne
Nevýhoda známých modelů spočívá va tyto modely jsou velmi nehezké a nelákají zubolékařských úkonů. Mimoto pohyby hlavy odpovídají možnostem normálního pohybu hlavou u dospělého člověka.
Další nevýhodou známých modelů ja skutečnost, že kloub pro upevnění těchto modelu je přímo dostupný, takže se vytváří riziko zachycení kloubem a poranění rukou při úpravě a nastavení polohy hlavy. Toto riziko vzniká nejen přímo v oblasti skloubu mezi jeho částmi, zejména v extrémních polohách, avšak také mezi spodní částí hlavy a tyčí, představující krk, zvláště v případě, že sa kloub nachází na konci tyče, přivráceném k hlavě.
Vynález si klade za úkol navrhnout přístroj svrchu uvedeného typu tak, aby bylo možno snadno a bez potíží hlavu upev nit při současném umožnění kývavých pohybů do strany i předozadních pohybů se současnou možností fixace hlavy v takto zvolené ooloze.
Podstata vynálezu cvik kam
Podstatu vynálezu tedy tvoří přístroj pro praktický názubclékařských úkonů, který je tvořen modelem s hrudníkrkem a hlavou, výkyvné upevněným na nosiči. Novost přístroje spočívá v tem, že hlava je upevněna na nosiči pomocí kloubu, takže může být nakláněna do různých pracovních poloh a v nich fixována, kloub je upraven v krku, který je opatřen přibližně koaxiálně na svém spodním konci prostorem, sloužícím pro vsunutí nosné tyče, na níž je upraven kloub a která je sama upevněna v hrudníku.
riziko zachycení nehlavy je tak snadné, pozornost těmto mei její fixace velmi
Mimoto je v této úpravě vyloučeno bo poranění, upravovač a fixovat polohu že uživatel nemusí věnovat téměř žádnou chanickým úkonům. Mimoto je úprava hlavy přesná.
Vynález nabízí několik, cypů řešení, která jsou výhodná sama o sobě i v různých kombinacích. Model má tvar, odpovídající anatomii dospělého člověka. Na druhá straně je v modelu skryt kloub tak, že odpadá svrchu uvedené riziko zachycení nebo poranění rukou. Toho se dosahuje tím způsobem, že kloub je uložen ve spodní části krku# v poměrně značné vzdálenosti od hlavy modelu. Hlava modelu má příjemný vzhled, což přispívá snadnějšímu nácviku skutečné pracovní situace na lidském těle. Model podle vynálezu rovněž dovoluje snadné upevnění a opětné uvolnění kloubu.
Další výhodou přístroje podle vynálezu je skutečnost, že uložení kloubu krku je bližší anatomii lidského těla než uložení kloubu ve známých modelech. V případě/ že je kloub uložen přibližně ve středové oblasti krku, je situace velmi blízká přírodním pohybům. S výhodou je hlava modelu podle vynálezu upevněna na nosné tyči, která zasahuje koaxiálně do krku, a to do prostoru ve spodní části krku. Tímto způsobem je možno snadno vytvořit kulový kloub, jehož lůžko ja uloženo v prostoru krku. Příčný průřez tohoto prostoru by měl na spodní části krku odpovídat nosné tyči tak, aby bylo možno provést požadované naklánění hlavy v různých směrech. S ku-; lovým kloubem může být spojeno fixační zařízení, které je možno uvést do činnosti v jakékoliv poloza hlavy tak, ža stěna kloubového lůžka může být přitlačena proti kulové části kloubu za vzniku značného tření. V tomto případě se dooručuje, aby třecí síla byla dostatečná k udržení hlavy v požadované pracovní poloze za tlaků, k nimž může dojít při ošetřování, na druhé straně by mělo být poměrně snadné ji překonat tak, aby pcl-Oha hlavy modelu mohla být upravována bez uvolnění a' opětného upevnění kulového kloubu. X tomuto účelu je velmi vhodné použít tlačnou pružinu. Aby bylo možno dosáhnout různých tlaků a různé síly fixace v kulovém kloubu, je možno použít třecí kolo s klínovými drážkami.
v mensx nebo vetší míre působením klinu tak, aby měnit velikost tlaku nebo napětí v kloubu. Velmi použít nastavovací pomůcku, která prochází prkem tedy snadno dosažitelná a ručně nastavitelná. Use s výhodou mělo být taková, aby úpravu tlačná sílv tí bylo možno provést na nastavovacím orvku pout popřípadě ve spojení s tlačným členem, uváděným do činnosti bylo možno vhodná je vně a je ořádání by nebo napěou rukou bez použití nástroje. Toho je možno dosáhnout redukčním převodem mezi nastavovacím prvkem, dosažitelným vně modelu a tlačným prvkem. V tomto případě je velmi vhodné použití kombinace vřetenového pohonu a třecího kola s klínovými drážkami vzhledem k tomu, ža tato kombinace dovoluje snadné a jemné nastavení napětí a/nebo tlačné síly.
Příspěvkem k dosažení svrchu uvedených požadavků je model, který je tvořen horní částí těla nebo hrudníkem, odděleným od krku, na němž je upevněna hlava dělicím kloubem, který dále umožňuje pohyby při sklonu hlavy. Ve výhodném provedení je horní část modelu ve tvaru hrudníku opatřena otvorem pro zasunutí krku, do tohoto otvoru je zasunuta spodní čásst krku, s výhodou ve tvaru polokoule. Tím je možno dosáhnout výhodného a v podstatě uzavřeného přechodu mezi krkem a hrudníkem modelu. Nosná tyč, která nese kouli kulového kloubu, uloženého v krku, může být upevněna v hrudníku a orocházet do krku.
V dalším výhodném provedení může být podložka pro hlavu nebo opěradlo spojena přímo s hlavou a tak vytvářet operu pro hlavu modelu, nezávislou na kloubu. Tímto způsobem je pak možno pohybovat hlavou při uvolněném kloubu, přičemž současně je hlava modelu uložena na podložce nebo opěradle, tak jak jsou obvykly prováděny některá úkony při 'zubolékařsnem ošetření. Základní výhodou tohoto uspořádání je skutečnost, že podpěra hlavy přispívá ke stabilizaci upevnění hlavy modelu, takže kloub, uložený v krku modelu pak nemusí mít tak robustní konstrukci. Podpěra hlavy v modelu podle vynálezu umožňuje také, aby léčebné úkony byly prováděny s uvolněným nebo povoleným kloubem. Podložka hlavy modelu, upravitelná pro vertikální pohyby hlavy s možností příslušné fixace je velmi výhodná i v případě různých poloh hlavy.
Aby bylo možno polohu podložky upravit, je podložka opatřena zakřiveným segmentem, který je s výhodou upevněn na nos-; né tyči hlavy modelu. Na tomto polokruhovém segmentu je možt no polohu podložky upravit, například pomocí stavěčích otvorů a výstupků, to znamená stupňovitě, nebo kontinuálně, například pro použití různých typů svorek.
Dalším příspěvkem k tomu, aby pohyby hlavy odpovídaly pracovní situaci při skutečném ošetření zubů za anatomických podmínek, podobných podmínkám v lidském těle je úprava, při ; níž je s kloubem spojena pomůcka, omezující stupně volnosti ; pohybu v tomto kloubu tak, aby pohybový rozsah v kloubu, který je uložen v krku modelu odpovídal pohybovému rozsahu hlavy u normálního člověka. Toto uspořádání napomáhá uživateli zvyk nout si na omezení pohybu, obvykla pro hlavu člověka a tady ; na skutečnou situaci při zubolékařském ošatřaní.
Pro optimální nastavení polohy hlavy modelu je taká výhodné spojit s nosičem hlavy další kloub, ktarý odpovídá záda věrnu kloubu a dovoluje kontinuální nebo postupná naklonění hlavy modalu va vertikální rovině. Tímto způsobem ja možno měnit nejen pracovní výšku hlavy modelu, ala taká sklon celého modelu tak, aby bylo možno dosáhnout některých zvláštních pracovních poloh hlavy modalu. Zacházení s modelam ja valíce usnadněno v případě, že tento kloub ja nastavitelný a upevnitalný takovým způsobem, abv na jedné straně snášel baz vychýlení za své polohy běžný tlak při pracovních úkonech a na dru hé straně bylo možno jej snadno nastavit, s výhodou manuálním překonáním tuhosti tohoto kloubu. X tomuto účelu je vvhodné použití třecího spojení, zejména třecích kotoučů, jejichž třecí sílu je možno měnit a upravovat, s výhodou tak snadno, aby úprava byla proveditelná pouhou rukou bez použití jakéhokoliv nástroje.
Je rovněž výhodné upravit nosič hlavy nabo nosič celého modelu na základní části, která má s výhodou tvar skříně tak, aby bylo možno upravovat i vertikální výšku celého modelu. Toto upravení výšky hlavy nebo hrudníku modelu je nezávislé na možnosti sklonu hlavy do různých stran. Toto uspo řádání výšky celého modelu můýe mít také tu· výhodu, že je možno hlavu modelu nebo celý model sklonit v časovém úseku, v němž model není používán do takové polohy, že je model v podstata rovnoběžný s horizontální rovinou po sklonění směrem dopředu a je pak možno jej zasunout pod pracovní desku stolu, na němž se pak například provádí technická práce.
Pro úpravu výšky celého modelu je možno použít motorku nebo je možno tento pohyb provádět ručně. Vhodnou pomůckou, ručně ovladatelnou ja například vřetenový pohon, manuálně ovladatelný pomocí kliky. Pohon tohoto typu nevyžaduje použití zvláštní síly a polohu je pak mošno ručně upravit tak, že úpravu mohou provést muži i ženy.
Jednotlivá provedení vynálezu budou dále podrobněji popsána v souvislosti s přiloženými výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 ja znázorněn perspektivní pro praktický nácvik zubolékařských úkonů hlavou, krkem a hrudníkem.
pohled na přístroj podle vynálezu s
Na obr. 2 je v částečném řezu znázorněna hlava modelu spolu s jeho hrudní částí.
Na obr. 3 je ve zvětšeném měřítku znázorněna oblast, která je na obr. 1 znázorněna písmenem X.
Na obr. 4 je při pohledu se strany schematicky znázoj něna poloha hlavy modelu při různém sklonu za zadu dopředu.
Na obr. 5 je znázorněn pohled zleva na hlavu modelu, znázorněnou na obr. 4.
Na obr. 6 je znázorněn pohled shora na hlavu modelu, znázorněnou na obr. 4.
Na obr. 7 je znázorněn ve zvětšeném měřítku čelní pohled na část obr.l, označenou písmenem X.
Na obr. 8 ja znázorněn pohled se strany na hlavu modelu s podložkou pro zadní část hlavy.
Na obr. 9 ja znázorněn čelní pohled na podložku, uvedenou na obr. 8.
Na obr. 10 je znázorněno zařízení z obr. 1 s modelem v různých polohách.
Na obr. 11 je znázorněn částečný řez přístrojem na obr. 10 podle čáry XI-XI.
Na obr. 12 je znázorněn přístroj z obr. 10 sa skloněným modelem, znázorněny jsou některé podrobnosti.
Na obr. ,13 je znázorněno modifikované provedení přístroje podle vynálezu.
Na obr. 14 ja znázorněno další výhodné provedení přístroje podle vynálezu.
Ma obr. 15 je znázorněno zubolékařské křeslo,na němž je uložena hlava modelu.
Na obr. 16 je ve zvětšeném měřítku znázorněn detail oblasti, označené Y na obr. 15.
Na obr. 17 je znázorněno v částečném řezu podle čáry XVII-XVII provedení z obr. 16.
Hlavními součástmi přístroje 1_ podle vynálezu jsou baze _3 tvaru skříně, která může být pevně uložena nebo se v případě potřeby může pohybovat pomocí koleček 2_. Na této bázi 3. je upevněn nosník _4 s modelem, tvořeným hrudní částí 6. a hlavou 1_, s výhodou na horizontálně uloženém nosném ramenu _5, paralelním s čelní částí baze 3.· v místě spojení je nosník £ upevněn v otočném kloubu _8, takže se může pohybovat ve vertikální rovině, která je předozadní vzhledem k bázi 3.» model je v této poloze fixovatelný. Na obr. l je model znázorněn při poloze vleže, to znamená v pracovní poloze, při níž se často provádí v dutině ústní zubolékařské nebo orthodontické ošetření.
Ošetření se provádí při použití nástrojů _9, jde o jednotlivé běžné nástroje pro ošetření, napojené na přívodní hadice, v případě, že nejsou používány, mohou být uloženy na stojanu 11, výkyvné uloženém na horizontálním ramenu 12, s výhodou výkyvně kolem vertikální osy, přičemž horizontální rameno 12 je rovněž výkyvně uloženo podle další vertikální osy na neznázorněném kloubu v horní části baze 3_, s výhodou ve středu tézo části. Celé zařízení může být opatřeno nožním spínačem 13 pro zapínání a vypínání nástrojů 9. a případné další funkce. Na přední straně krycí desky 15 baze 3_ mohou být uspořádány ručně ovládaná elektrické řídící orvkv 1
Hlava 7 modelu je s výhodou opatřena krkem .16., vylisovaným v jednom kuse, přičemž příčný průřez a délka krku 16. odpovídají obvyklým poměrům u dospělého člověka, materiál má být dostatečně pevný tak, aby mohl nést hlavu 7.· v oblasti krku 16 se nachází kloub 17 krku, který umožňuje, jak je zřejmé z obr. 5, rotační pohyby podle podélné osy a jak je 7’ zřejmé z obr. 4, také naklánění hlavy-τ· Jak je znázorněno na obr. o, jsou možné i úklony hlavy T_ do stran. Tyto stupně volnosti jsou vzájemně kombinovány, stejně jako tomu je u člověka. Kombinace těchto pohybů je umožněna kulovým kloubem 17a, s výhodou uloženým přibližně ve středové části podélné osy krku 16., přibližné v podélné ose .18. Ve výhodném provedení je kulový kloub 17a opatřen omezujícím vodicím prvkem 19, který bude dále popsán a který omezuje stupně volnosti, tak jak jsou znázorněny na obr. 4 až 6 tak, aby výsledné pohyby odpovídaly anatomickým možnostem průměrného dospělého člověka. Z běžné středové polohy může hlava 7. vykonávat pohyb al směrem vzhůru o přibližně 25°, pohyb směrem dozadu v roz§a hu přibližně 40°, označený a2, dále rotační pohyby bl, b2, každý přibližně v rozsahu 45° a úklony do strany cl, c2, každý v rozsahu přibližně 40°, přičemž z jednoho z těchto pohybů je možno přecházet do druhého, takže hlava 7. může provádět také kruhový pohyb.
Na svém konci, odvráceném od hlavy Ί. 7a 15 zaoblen do tvaru polokoule, touto částí je uložen v otvoru 21 hrudní, části 6., která je s výhodou provedena s poněkud vyvýšeným lemem 22 ramsnní oblasti 23 hrudní části £· Volná hrana 24 lemu 22 ve tvaru kruhu je, jak je znázorněno na obr. 2, opatřena štěrbinou, nacházející se mezi volnou hranou 24 a krkem 16. Tato' štěrbina, nacházející se 15 až 25 mm od kulového kloubu 17a, může být široká několik mm nebo může být také uzavřena v případě, že se pro výrobu lemu 22 užije elastický materiál. V oblasti dělicího kloubu 25 je krk 16 a lem opatřen pomůckou 20 pro měření předozadního sklonu hlavy a/nebo tlaku, jak je podrobněji znázorněno na obr. 7. Pomůcka 20 je tvořena horizontální stupnicí 20a pro tlak a/nebo vertikální stupnicí 20b pro úhel sklonu. Obě stupnice 20a, 20b je možno odečítat v neutrální střední poloze hlavy 7. modelu počínaje od 0. Indikátorem pro vertikální stupnici 20b je volná hrana 24 otvoru 21. Indikátorem pro horizontální stupnici 20a na lemu 22 je vertikální stupnice 20b.
Podle obr. 2 a 3 je kulový kloub 17a vytvořen lůžkem 2S a koulí 27, přičemž lůžko 26 je vytvořeno pomocí prostoru 28, který se otevírá do volného konce krku 16. Koule 27 je upevněna na volném konci nosné tyče 29., oddělitelně upevněné na svém druhém konci pomocí objímky 31 do vnitřní nosné části hrudní části .6, na zadní straně úplně nebo částečně otevřené, nebo také do nosné části 32 otočného kloubu 2» která zasahuje do hrudní části £ až do prostoru 28.. V běžné poloze nad kloubem 17 je v krku 16 radiálně uložen upínací šroub 33, který krkem 15 prochází a jímž je možno nastavit tření v kloubu 17.. X tomuto účelu se s výhodou užije ruční šroub, který pomocí převodu 34 tlačí přímo nebo nepřímo na tlačný člen 35, pohyblivý podél podélná osy 18 nebo tlačí na lůžkovou část 36 proti kouli 27. V tomto provedení je tlačný člen 35 s kotoučovou hlavou 37 a lůžkovou částí 36 s horním lemem 38 pohyblivě upevněn v axiálním vodicím otvoru .39., který zasahuje směrem vzhůru z prostoru 23, v němž je uložena lůžková část 35 do příčného otvoru 41, v němž je uložen upínací šroub 22» 3 výhodou zasahující do strany až na okraj krku 15 a opatřený rotační pracovní pomůckou, která je k němu upevněna, s výhodou ve formě kotouče se zevním otočným knoflíkem 43 který je možno uchopit do ruky. V tomto provedení je převod 34 proveden jako klínový převod s napínacím klínem 44, který neotočně zasahuje do příčného otvoru 41, v němž je-ůločen upí nací šroub .33, takže nakloněný povrch 45 tlačí proti druhému nakloněnému povrchu 46 na tlačném členu 35. Upínací šroub 33 je uložen zapuštěnou hlavou 47 na osazení 48 příčného otvoru 41 a volným koncem závitem opatřené části zasahuje do matice 49 na konci příčného otvoru 41. Mezi tlačným členem 35 a lůžkovou částí 36 je uložena tlačná pružina 51, která tlačí lůžkovou část 36 proti kouli 27 a proti krytu 52 koule 27 na opačné straně vzhledem k lůžkové části 36, za současné fixace k lůžku 26. V tomto provedení ja tlačný člen 35 opatřen koaxiálním trnem 35a, zasahujícím do otvoru v lůžkové části 36., tlačný člen 35 je upevněn na lůžkové části 36 pomocí příčného trnu 53, a to pohyblivě podél podélné osy 18., avšak nikoliv otáčivě. Do matice 49 je zašroubován nastavovací šroub 54, dostupný zvenčí a s výhodou opatřený hrotem, jímž je možno omezit hloubku zásahu upínacího šroubu 33 a tím i tlačnou sílu v kloubu 17.
V tomto provedení je lůžko 26 uloženo v zasouvací části 55, s výhodou vyrobené z kovu, kterou je možno zasunout v příčném směru do odpovídajícího prostoru v hlavě 7.· Tato zasouvací část 55 pak tvoří středovou část příčného otvoru 41, v němž se nachází napínací klín 44, přičemž pokračování této zasouvací části 55 do obou stran v příčném směru jsou obě další části příčného otvoru 41. Na zasouvací části 55 ja rovněž vytvořeno osazení 48. Zasouvací část 55 je rovněž opatřena přídržnými rameny 57, která pokračují směrem vzhů- : ru a jsou ke spodní určena pro fixaci v hlavě £. Kryt 57 je upevnsn hraně koncové části 55a zasouvací části 55, ctevřa né směrem dolů, má tvar obrácené polokoule a je do něj zasazena lůžková čás z 36. Uzavírací trn 58, uložený v příčném otvoru stěny zasouvací části 55 zasahuje do vybrání 59 kulové části lůžkové části 35. Ve výhodném provedení může být za souvací část 55 uložena do hlavy Ί. 2 její přední části a napříč vzhledem k podélná ose 18 krku 15 a je pak přidržována . v hlavě 7 proti pohybu po podélné ose 13 nálitkem 55b a výběžky 55c paralelně ve směru vsunutí.
Omezující vodicí prvek 19 je tvořen vodicím trnem 61, uspořádaným radiálně vzhledem ke kouli 27, pevně uložené v otvoru lůžka 25, v tomto případě v koncové části 55a a zasahuje do vodícího kanálu 62 koule 27. Ve svém průřezu ja vodicí kanál 62 větší než vodicí trn 61, takže se mezi vodicím trnem 61 a periferní stěnou 63 vodícího kanálu 52 nacházejí viditelné štěrbiny cl, c2 na všech stranách. Pohyby hlavy ]_ 3SOU tak omezeny polohou, při níž se vodicí trn 61 zastaví o periferní stěnu 63 vodícího kanálu 62.
Ústní oblast hlavy 7. modelu je vytvořena ve formě vyjímací přídatné části, která může být uložena do odpovídajícího obličejového zahloubení 64 hlavy T_ modelu, na obr. 8 je tato přídatná část vyjmuta. Aby bylo možno snížit hmotnost a ušetřit materiál, je stěna 56 krku 16 válcového tvaru dutá, takže má vnitřní stěnu 66 a zevní stěnu 65. Vnitřní stěna 65 je provedena tak, ža je spojena do jednoho kusu s válcovými stěnami 67, obklopujícími zevní část příčného otvoru 41. S výjimkou zasouvacích částí je hlava 7. modelu vyrobena z plastické hmoty.
Pro další udržení va zvolané poloze a/nebc pro podporu hlavy Ί_ modelu je přístroj opatřen podložkou 71 pro zadní čás hlavy, jejíž poloha může být kontinuálně nebo po jednotlivých stupních upravována na nosníku 4., v tomto případě na nosné tyči 29 va vertikální středové rovině hlavy 7. modelu a může být fixována v této zvolené poloze tak, že může podpírat hlavu 1_ modelu v jejích nastavených polohách. Podložka 71 hlavy 7 js tvořena nosným prvkem 72 z plochého materiálu, například, z plastická hmoty nebo kovu, k volnému konci nosného prvku 72 je upevněna podložní deska 73. lia opačném konci ja nosný prvek 72 upravitelně zadržován takovým způsobem, ža podložní deska 73 může vykonávat kývavé'pohyby · ve vertikální rovině. X tomuto účelu je podložka 71 vybavena vodicí pomůckou ve tvaru polokruhového segmentu 74 s odpovídajícím zakřivením vodicím hřídelem 75, do nějž je oddělitelně zasazen nosný prvek 72. Příruba 74a polokruhového segmentu 74 je upevněna k objímce 31 nosné tyče 29 pomocí upevňovacích šroubů. V hrudní části 5. modelu je vytvořeno vybrání pro polokruhový segment 74. 2e zakřiveného podélného úseku 72a zasahuje nosný prvek 72 do podložní desky 73 svým přímým úsekem 72b. K fixaci nosného prvku 72 jsou v něm provedeny stavěči otvory 77, do nichž mohou zasahovat výstupky 73., vytvořená na polokruhovém segmentu 74. Tyto výstupky 73 mohou být fixovány k závěrné páce 79, která má jedno nebo dvě ramena, je výkyvně upevněna na polokruhovém segmentu 74 a před?jata v závěrné poloze pružinou, takže jí je možno uvolnit v opačném směru, například proti dvojitému ramenu 79a tlakem prstu. Na svém spodním konci je podélný úsek 72a opatřen koncovou štěrbinou 72, určenou pro průchod nosné tyče 29. S otočným kloubem 8., v němž ja upevněna hlava 2 modelu nebo hrudní část S. modelu je spojen fixační přístroj 31., který pracuje po jednotlivých stupních nabo kontinuálně a dovoluje úpravu třecí' síly nebo tlačné síly v kloubu. Tímto způsobem může být otočný kloub 2 upevněn nebo uvolněn nebo také nastaven takovýrh způsobem, aby fixační síla byla dostatečná pro namáhání, jemuž je hlava 7_ vystavena při nácviku ošetřování, aby však býlo možno tuto sílu rukou překonat a tak dosáhnout vychýlení hlavy 7_ modelu i s nosnou částí 32. Tímto způsobem je celé uspořádání možno velmi zjednodušit.
Fixační přístroj 31 je integrální částí upevnění nosné části 32. V provedení, která je znázorněno na obr. 11, vyčnívá spojovací hlava 22, lataráině obklopená dvěma postranními částmi nosné části 32 ve tvaru vidlic, směrem vzhůru od volného konce horizontálně uloženého nosného ramena £· Spojovací hlavou 32 prochází náprava 34- a spojovací části 33 zasahují do otvorů spojení a vytváří kloub. Na jednom konci v tomto případě na pravém konci nápravy 84 ja uložen alespoň jeden, s výhodou však několik spojovacích a/nebo třecích kotoučů 85, uložených v koncovém prostoru 35a tvaru hrnce ve spojovací části 83., čímž je vytvořeno postupně upravitelné třecí spojení mezi nápravou 34 a pravostrannou spojovací částí 83. V případě, že kotoučů 35 je několik, je každý druhý z nich spojen s nápravou 34 tak, že nemohou vykonávat otáčivý pohyb vzhledem k nápravě 34, kdežto zbývající kotouče 35 jsou spojeny se spojovací částí 83., takže nemohou vykonávat otáčivý pohyb vzhledem k tomuto prvku. Na svém volném konci je náprava 84 opatřena zevním závitem, na nějž je našroubována nastavovací matice 85, opatřená alespoň jedním uchopovacím prvkem 85a pro uchopení rukou za účelem rotace. Otočný kloub 3. ja možno upevnit nebo nastavit svrchu uvedeným způsobem utahováním nastavovací matice 86 v různém rozsahu.
Druhý konec nápravy 84 může být prodloužen v případě potřeby pomocí prodlužovací části, jejíž volný konec může nést upevňovací pomůcku pro trubici 37., napojenou na přívodní hadici a zavěšenou například ve vyhloubení nápravy 34.
Jak ja zřejmé z obr. 12, mezi nosnou částí 32 a baží 3., v tomto případě horizontálně uloženým nosným ramenem 5. nebo spojovací hlavou 32 je uložena otáčecí pomůcka 91, která se napíná v případě, že hlava £ modelu 3 = vychýlena na nosníku 4. do polohy, která ja znázorněna na obr. 1 nebo do skloněné polohy, která je znázorněna na obr. 12. Jde tedy o přídatný zdroj síly, který podporuje pohyb celého modelu směrem vzhůru a usnadňuje vychýlení modelu silou ruky mezi oběma extrémními výkyvnými polohami. Otáčecí pomůcka 91 může být vy bavena pneumatickou nebe mechanickou pružinou, například spirálovou pružinou. Pružina 92 ja uložena v hrudní části £ modelu. Její horní konec je výkyvně upevněn na přídatné části nosné části 32 v určité vzdálenosti od otočného kloubu _8. Spodní konec pružiny 92 je výkyvné uložen ve fixačním bodu/, který je posunut směrem dopředu vzhledem k otočnému kloubu i _8 a současné je s výhodou uložen poněkud níže. V tomto případě se uspořádání a/nebo délka pružiny 92 volí tak, aby došlo k jejímu napínání v případě, že se hlava 7. nachází v poloze, která je znázorněna na obr.1 nebo v poloze, znázorněné na obr. 12. Aby byl usnadněn pohyb hlavy 7. modelu v tomto směru sem a tam, je va spojovací hlavě 32 provedena koncová část 93, uložená napříč nápravy 34, která ji tak dělí na dvě laterální části 34a, 84b, spojené se zbývajícími tvářovými částmi 32a, 82b, tak, aby nedocházelo k rotačnímu pohybu. V případe, že model vykonává pohyby dopředu a dozadu má pružina 92 dostatek místa v koncové části 93, aniž by došlo k omezení jejího pohybu.
Aby bylo možno upravit polohu hlavy 1_ nebo hrudní část 6_ modelu do různá pracovní výšky nezávisle na jejich sklonu, je nosník £ upevněn na bázi £ tak, aby jeho poloha vertikáln byla upravitelná a upevnitalná pomocí zařízení 94. K tomuto účelu sa užívá vertikálního nosníku 95, s výhodou s pravoúhlým příčným průřezem, pohyblivě upevněného va vertikálním i směru na a/nebo ve vertikální vodicí pomůcce 95 baze _3, upev nění je takové, že nemůže dojít k rotačnímu pohybu. V tomto případě je baze 3., s výhodou na své čelní straně a zvláště v rohu na jedné straně, v tomto případě na pravá straně, opati na vybráním, probíhajícím vertikálně a svým průřezem odpovíš, jící tvarem i rozměrem rozměrům vertikálního nosníku 95. Do tohoto vyhloubení pohyblivě zasahuje ve vertikálním směru vertikální nosník 95. Pro vertikální pohyb se s výhodou uži je vřetena 97, opatřeného vertikálním závitem a otáčivě upev něného ve vertikálním nosníku 95 a zasahujícího herním uzavř ným koncem vertikálního nosníku 95 do otvoru pro spojení svý horním koncem s klikou 9S, jímž je možno vřeteno 97 uvádět
Ζ:'ζ «Λ42*ώ££ώ&ίώΧ» iiv: ú.
do otáčivého pohybu. V dutém vertikálním nosníku 95 nebo pod ním je uložena vřetenová matice 99, upevněná k bázi 3.' do níž je možno zašroubovat vřeteno 97/ opatřené závitem. Vřeteno 97, opatřené závitem je otáčivě uloženo ve vertikálním nosníku 95, avšak není pohyblivé v podélném směru, takže při šroubování vřetene 97 na jednu nebo druhou stranu se vertikální nosník 95 pohybuje spolu s horizontálně uloženým nosným ramenem 5., které je k němu fixováno a tímto způsobem je možno upravovat výšku polohy hlavy 7_ modelu. Vertikálně uložené nosné rameno _5 zasahuje v podstatě rovnoběžně s čelní plochou baze 2 a nese hlavu 2 modelu na čelní straně baze 3, přibližně v její středové poloze.
V provedení, které je znázorněno na obr. 13 a v němž jsou totožné nebo srovnatelné části opatřeny týmiž vztahovými značkami zařízení obsahuje pracovní desku 101, uloženou nad zadní částí baze 2 a 3 výhodou prodlouženou do strany, na níž je upevněno zařízení 94 pro úpravu výšky hlavy 2 modelu. Na levé straně tohoto provedení je pracovní plocha 102 pracovní desky 101 podepřena pomocí stojanu 104 , upevněného na bázi 2» to s výhodou v oblasti jejího zadního levého rohu. Na pravé strana ja pracovní plocha 102 pracovní desky 101 podepřena nohou 105.
V provedení, které je znázorněno na obr. 14, jsou totožné nebo srovnatelná části přístroje opět opatřeny stejnými vztahovými značkami. V tomto případě je přístroj 2 kombinován s pracovní plochou pro nácvik technických prací a opatřen odpovídajícím zubolékařským zařízením 105. Toto zubclékařské zařízení tomto př
105 je s ípade uspo výhodou stacionární. Celá řádána tak, ža přístroj 2 soustava je možno je v zasunout pod pracovní plochu 102 zubolékařskeho 2 modelu, skloněnou extrémně dopředu. P bolékařskáho zařízení 105 má přibližně zařízení 105 racovní deska dvojnásobnou s hlavou 101 zušířku ve srovnání s přístrojem .1, čímž vzniká pracovní prostor 108 pro technickou práci. S pracovní deskou 101 zubolekařského zařízení 106 jsou spojeny nástroje, které nejsou znázorněny a extrakční přístroj 108, který je s výhodou proveden v běžně.m typu a je na něj napojena také trubice 87, spojená s přístrojem 1.. Trubice 87 je upevněna buč na přístroji 1. nebo na zubolékařském zařízení 106, s výhodou na tomto druhém zařízení a zvláště ve středově části pracovního prostoru 108 na pracovní ploše 102 nebo na nosném rameni 109, které zasahuje horizontálně a lateráině až k přístroji 1 a je horizontálně výkyvné uloženo v kloubu na bázi 3.. S touto kombinací dvou zařízení je s výhodou spojena na zubolékařském zařízení 106 ještě pevně a/nebo pohyblivě uložená lampa 110, 111.
Všechny svrchu uvedené prvky ve znázorněných provedeních mohou být převedeny z pravé strany na levou a obráceně., To je zajištěno zejména lateráině výkyvným uložením horizontálního ramena 12 a/nebo nosného ramene 109.
Hrudní část 5. modelu je oddělitelné upevněna k nosné části 32 tyčového tvaru, znázorněné na obr. 2 a spojené podle provedení z obr. 11 sa spojovacími částmi 33 v jednom nebo v několika kusech. Snadný přístup k těmto upevňovacím prvkům je zajištěn v zadní oblasti hrudní části £ modelu, která je úplně nebo částečně otevřená. Jak je zřejmé z obr. 15, může být hrudní část 6. modelu s hlavou 7_ oddělitelně upevněna pomocí fixačního pásu 112 k jinému výcvikovému a/nebo léčebnému přístroji, zvláště k zadní části 113 zubolekařského křesla 114. Pás 115 nebo další pás 115, s výhodou elastické v podélném směru je možno připojit k hrudní části 5. modelu přídržnými prvky, upevněnými na konce těchto pásů 115, 115. 7 tomto provedení jsou přídržné prvky vytvořeny jako přesky tvaru C z kovu nebo z plastické hmoty a každá z nich zasahuje na s výhodou kontinuální výztužné žebro 113 v ramenní části na straně hrudní části 6. modelu, výztužné žebro 13 je s výhodou nalisováno přímo na hrudní část 6. z plastické hmoty. Aby bylo možno zajistit přidržení modelu, je výztužné žebro na jedné nebo na obou stranách odříznuto na určitou vzdálenost tak, aby bylo možno je přeskami 117 zachytit. Svorky 117 je tedy možno nasunout na výztužné žebro 113 a na určitou vzdálenost je po něm posunovat a pak je opět sejmout. S výhodou je každé výztužné žebro 113 opatřeno jedním nebo větším počtem vstupní; a současně výstupních otvorů 119 pro přesky 117, vytvořených skosením na jedné nebo na obou stranách výstupků na výztužném žebru 118, na něž je možno přesky 117 nasadit. V tomto provedení jsou uspořádány dva pásy 115, 116, z nichž jeden probíhá kolem zadní části 113 hrudní části £ modelu a druhý obklopuje zadní část modelu v oblasti podložky hlavy.
Provedení z obr. 15 tedy dovoluje nácvik ošetření na běžném zubolékařskěm křesle 114, což je z hlediska nácviku skutečných poměrů při ošetření velmi výhodné.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Přístroj oro praktický nácvik zubolékařských úkonů s modelem s hrudní částí, krkem a hlavou, výkyvné upevněným na nosníku, vyznačující se tím, že hlava (7) ja upevněna na nosiči pomocí kloubu (17) v poloze, výkyvné do různých pracovních poloh, v nichž je fixovatelná, kloub (17) je uložen v krku (1S), opatřeném prostorem (28), přibližně koaxiálním, na svém spodním konci a nosičem pro hlavu (7) je nosná tyč (29), zasahující do prostoru (23), na níž je upraven kloub (17) a která je upevněna v hrudní části (6).
  2. 2. Přístroj pro praktický nácvik zubolékařských úkonů s hlavou, upevněnou na nosné tyči pomocí kloubu, zvláště kulového kloubu, výkyvnou do různých pracovních poloh, v těchto polohách fixovatelnou a opatřenou krkem, v němž je kloub uložen, vyznačující se tím, že kloub (77) je: nastavitelný nebo upevnitelný a opět uvolnitelný nastavovacím prvkem, zvláště upínacím šroubem (33), uloženým napříč krkem (75) a dosažitelným zvenčí.
  3. 3'. Přístroj podlá nároků 1 nebo 2, vyznačují c í se tím, že krk (16) je fixován ka hlavě (7) a je s výhodou proveden z dostatečně pevného materiálu a upraven jako nosná část mezi hlavou (7) a nosnou ryčí (29).
  4. 4. Přístroj podle kteréhokoliv z předchozích nároku, vyznačující se tím, že kloub (17) je uložen mezi nosn ou tyčí (29) a příslušnou částí krku (15).
  5. 5. Přístroj pro praktický nácvik zubolékařských úkonů s hlavou (7), upevněnou na nosiči pomocí kloubu (17), výkyv nou do různých pracovních poloh a v těchto polohách fixovatslnou a s krkem, fixovaným k hlavě, vyznačující se tí m , že krk (15) je nosnou částí pro hlavu (7) a je koaxiálně na svém spodním konci opatřen prostorem (23), do nějž zasahuje nosná tyč (29) jako nosič hlavy (7) a v krku (lo) je mezi koncem, přivráceným k hlavě (7) a mezi prostorem (23) a příčným členem krku (15), spojeným s prostorem (28) uložen kloub (17).
  6. 6. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, v y značující se tím, že hlava (7) je nalisována na krk (16) v jednom kuse.
  7. 7. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, v yznačující se tím, že feloub (17) je uložen ve střední oblasti krku (15) v podélném směru.
    3. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že krk (15) je opatřen přibližně koaxiálně na svém spodním konci prostorem (23) a nosičem pro hlavu je nosná tyč (29), zasahující do tohoto pros toru (28).
    ků 1 až 3, v y(17) je kulový je s výhodou lačného členu(35)
  8. 9. Přístroj podle kteréhokoliv z náro značující se tím, že kloubem kloub (17a) a lůžková část (35) lůžka (25) elasticky tlačena proti kouli (27) pomocí t
  9. 10. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků i až 9, v yznačující se tím, že kloub (17) je nastavitelný nebo upevnitelný a uvolnitelný upínacím šroubem (33), pricne ul:
    :envr krku (15), s výhodou latarálním
    CÍ..L ·
  10. 11. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se t í m , že 5 kloubem (17) je spojen omezující vodicí prvek (19) nosti pohybu v kloubu (17) takovým pak odpovídají anatomickým možnost ho, s výhodou dospělého člověka.
    pro omezení st způsobem, že t em pohybu hlavy upňů volyto pohyby průměrné
  11. 12. Přístroj podle nároku 11, vyznačující se t í m , že omezující vodicí prvek (19) je tvořen vodicím kanálem (62), upraveným v jedné části kloubu (17), s výhodou v kouli (27) a vodicím trnem (61), vyčnívajícím radiálně z druhé části kloubu, s výhodou z lůžka (26) do vodi čího kanálu (52).
  12. 13. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že s hlavou (7) modelu je spojena hrudní část (5), opatřená ve své ramenní části otvorem (21) pro spodní část krku (16), přičemž tato spodní část je s výhodou zaoblena do tvaru polokoule.
  13. 14. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 aš 13, vyznačující se tím, žes hlavou modalu je spojena pomůcka (20) pro měření rozsahu pohybu směrem dopředu a dp^zadu a/nebo pohybu do strany a/nebo rotačního pohybu hlavy (7) modelu.
  14. 15. Přístroj podle nároku 14,vyzná čující se t í m , že pomůcka (20) je tvořena stupnicí (20a) pro tla.<, stupnicí (20b) pro úhel sklonu a stupnicí (20c) pro zjištění a nastavení těchto pohybů.
    15. Přístroj podle nároku 15, vyznačující s a t í m , še alespoň jedna za stupnic ja upravena na krku (15), zvláště na jeho přední a/nebo postranní čásoi a na ramenní oblasti (23) hrudní části (-3), přivrácené ka krku (15).
  15. 17. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že s hlavou (7) modelu je spojena podložka (71) pro zadní část hlavy (7) s polohou, kontinuálně nebo postupně upravenou podle nastavení hlavy a ve zvolené poloze fixovatelnou.
    13. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že nosník (4) pro hlavu (7) nebo hrudní část (6) je výkyvné spojen v horizontální příčné ose pomocí otočného kloubu (3) s nosným ramenem (5) a ja manuálně fixovatelný v příslušné výkyvné poloze pomocí fixačního přístroje (31), zvláště pomocí tření nebo třením přímo v otočném kloubu (3).
  16. 19. Přístroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18, vyznačující se t í m , ža s otočným kloubem (8) je spojena otáčecí pomůcka (91), která je pod napětím v případě, ža hlava (7) s nosníkem (4) je vychýlena do extrémní polohy dopředu nebo dozadu.
CZ932129A 1992-02-11 1993-01-21 Apparatus for practicizing dentist's operations CZ212993A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4203957A DE4203957C2 (de) 1992-02-11 1992-02-11 Lehr- und Übungsgerät zur Simulation und Übung zahnärztlich-klinischer Arbeitsgänge
PCT/EP1993/000133 WO1993016457A1 (de) 1992-02-11 1993-01-21 Lehr- und übungsgerät zur simulation und übung zahnärztlich-klinischer arbeitsgänge

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ212993A3 true CZ212993A3 (en) 1994-03-16

Family

ID=6451408

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ932129A CZ212993A3 (en) 1992-02-11 1993-01-21 Apparatus for practicizing dentist's operations

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5480307A (cs)
EP (1) EP0579800B1 (cs)
JP (1) JP3524091B2 (cs)
CZ (1) CZ212993A3 (cs)
DE (3) DE9218822U1 (cs)
WO (1) WO1993016457A1 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5731804A (en) 1995-01-18 1998-03-24 Immersion Human Interface Corp. Method and apparatus for providing high bandwidth, low noise mechanical I/O for computer systems
JP3410234B2 (ja) * 1994-12-09 2003-05-26 マニー株式会社 実習用砥粒固着バー
US6929481B1 (en) * 1996-09-04 2005-08-16 Immersion Medical, Inc. Interface device and method for interfacing instruments to medical procedure simulation systems
US7815436B2 (en) * 1996-09-04 2010-10-19 Immersion Corporation Surgical simulation interface device and method
US5766017A (en) * 1996-10-15 1998-06-16 Nevin Laboratories, Inc. Clinical simulation workstation
DE19742834B4 (de) * 1997-09-28 2004-01-29 Stelzenmüller, Wolfgang Kopf-Modell zur Demonstration der Rückwirkungen biomechanischer Veränderungen im Kopf- und Halsbereich auf die Kaumuskulatur
GB2349730B (en) * 1998-01-28 2003-04-09 Ht Medical Systems Inc Interface device and method for interfacing instruments to medical procedure simulation system
JP3660521B2 (ja) * 1999-04-02 2005-06-15 株式会社モリタ製作所 医療実習装置及び医療用実習評価方法
US7056123B2 (en) * 2001-07-16 2006-06-06 Immersion Corporation Interface apparatus with cable-driven force feedback and grounded actuators
US7505030B2 (en) * 2004-03-18 2009-03-17 Immersion Medical, Inc. Medical device and procedure simulation
US7544061B2 (en) * 2005-05-06 2009-06-09 Poitras Bernard M Apparatus for teaching and practicing dental procedures
US8465291B2 (en) 2006-01-27 2013-06-18 Zimmer Dental, Inc Dental patient models
DE112007001986T5 (de) * 2006-08-25 2009-08-13 J.Morita Manufacturing Corp. Medizinische Trainingsvorrichtung
ITUD20080029A1 (it) * 2008-02-14 2009-08-15 Saratoga S P A Apparecchiatura per operazioni didattiche di odontoiatria
US20120070812A1 (en) * 2009-05-28 2012-03-22 Enfavi, S.L. Device for simulating cardio-pulmonary resuscitation techniques
US20110236866A1 (en) * 2010-03-25 2011-09-29 Psaltis Gregory L Anesthetic Injection Training and Testing System
CN102339546A (zh) * 2010-07-28 2012-02-01 日进教学器材(昆山)有限公司 口腔教学用仿头模面罩
US8827720B1 (en) * 2011-03-18 2014-09-09 Chi Systems, Inc. Simulation tools, trainers, systems and methods for trauma assessment and tourniquet training applications
US9218751B2 (en) 2013-05-31 2015-12-22 Dentalez, Inc. Clinical simulation device
DE102018200400A1 (de) * 2017-01-13 2018-07-19 Kappler Med + Org Gmbh Übungseinrichtung zum Üben und Erlernen einer Behandlung eines Menschen
CN111261008A (zh) * 2020-03-23 2020-06-09 海南省人民医院 一种口腔医学教学镜像训练装置
US20220383775A1 (en) * 2021-05-27 2022-12-01 A-Dec, Inc. Dental simulator system

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7737839U1 (cs) * 1900-01-01 H.R.T. Instruments B.V., Marum (Niederlande)
FR1033151A (fr) * 1951-02-26 1953-07-08 Fantôme destiné à la démonstration et à l'étude des techniques opératoires en odonto-stomatologie
US3557471A (en) * 1968-09-16 1971-01-26 Wyle Laboratories Anthropodynamic dummy
US3520060A (en) * 1969-07-01 1970-07-14 Us Health Education & Welfare Dental x-ray teaching and training replica
DE2053255C3 (de) * 1970-10-29 1980-02-21 Kaltenbach & Voigt Gmbh & Co, 7950 Biberach Zahnmedizinisches Lehr- und Übungsgerät
US3707782A (en) * 1971-06-23 1973-01-02 Alderson Res Lab Neck for test dummy
US3762069A (en) * 1972-10-30 1973-10-02 Gen Motors Corp Joint for a human neck simulator
DE2451618C3 (de) * 1974-10-30 1981-11-12 Kaltenbach & Voigt Gmbh & Co, 7950 Biberach Zahnärztliches Lehr- und Übungsgerät
DE2531436C3 (de) * 1975-07-14 1981-04-23 Kaltenbach & Voigt Gmbh & Co, 7950 Biberach Zahnärztliches Lehr- und Übungsgerät
FR2483105A1 (fr) * 1980-05-21 1981-11-27 Pie Delphine Perfectionnements aux fantomes a usage odonto-stomatologique
DE3941332A1 (de) * 1989-12-14 1991-06-20 Kaltenbach & Voigt Kombiniertes lehr- und uebungsgeraet
DE3941333A1 (de) * 1989-12-14 1991-06-20 Kaltenbach & Voigt Zahnaerztliches lehr- und uebungsgeraet

Also Published As

Publication number Publication date
JP3524091B2 (ja) 2004-04-26
DE4203957A1 (de) 1993-08-12
US5480307A (en) 1996-01-02
DE4203957C2 (de) 1995-10-12
JPH06507030A (ja) 1994-08-04
EP0579800B1 (de) 1998-07-15
EP0579800A1 (de) 1994-01-26
DE59308768D1 (de) 1998-08-20
WO1993016457A1 (de) 1993-08-19
DE9218822U1 (de) 1995-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ212993A3 (en) Apparatus for practicizing dentist&#39;s operations
US3885831A (en) Close-coupled articulating headrest
US4366985A (en) Adjustable headrest for treatment chair
US5462435A (en) Adjustable mouth prop
US5209509A (en) Wheelchair footrest assembly
EP1161903B1 (en) Armrest for chair, armchair or similar, a chair using said armrest
US20060029904A1 (en) Support system for dentistry
US4732423A (en) Invalid&#39;s chair construction
CA2511276A1 (en) Support system for dentistry
USRE29811E (en) Dental chair and adjustable head support mechanism therefor
JP3616141B2 (ja) 咬合器
US4541671A (en) Patient support
US20050085722A1 (en) Components and system for immobilization of a patient for treatment of breast tissue
JP5358400B2 (ja) 歯科用インスツルメントホルダー、歯科診療用トレーテーブル及び歯科診療用ユニット
CA1303883C (en) Dental instrument delivery system
US3719388A (en) Adjustable headrest assembly for a dental chair
US6213765B1 (en) Orthodontic protraction appliance with head-chest bracing
US3740852A (en) Holder assembly for dental tools
CN209154145U (zh) 一种颈椎牵引椅
JP2835012B2 (ja) 医療用又は歯科治療用椅子
JP4237848B2 (ja) 脇アーム付牽引用ベッド
EP3820399B1 (en) Cantilever protraction device
EP0960614A2 (en) Fittings and chair for use with such fittings
KR20100011419U (ko) 유니트 체어
KR200376407Y1 (ko) 유니트 체어용 헤드레스트