CZ202998A3 - Stroj s otočně uloženým jeřábem s výložníkem - Google Patents

Stroj s otočně uloženým jeřábem s výložníkem Download PDF

Info

Publication number
CZ202998A3
CZ202998A3 CZ982029A CZ202998A CZ202998A3 CZ 202998 A3 CZ202998 A3 CZ 202998A3 CZ 982029 A CZ982029 A CZ 982029A CZ 202998 A CZ202998 A CZ 202998A CZ 202998 A3 CZ202998 A3 CZ 202998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machine
load
pivot
balancing load
balancing
Prior art date
Application number
CZ982029A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ286613B6 (cs
Inventor
Josef Theurer
Leopold Rudolf Gruber
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H. filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H.
Publication of CZ202998A3 publication Critical patent/CZ202998A3/cs
Publication of CZ286613B6 publication Critical patent/CZ286613B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66CCRANES; LOAD-ENGAGING ELEMENTS OR DEVICES FOR CRANES, CAPSTANS, WINCHES, OR TACKLES
    • B66C23/00Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes
    • B66C23/18Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes specially adapted for use in particular purposes
    • B66C23/36Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes specially adapted for use in particular purposes mounted on road or rail vehicles; Manually-movable jib-cranes for use in workshops; Floating cranes
    • B66C23/50Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes specially adapted for use in particular purposes mounted on road or rail vehicles; Manually-movable jib-cranes for use in workshops; Floating cranes mounted on railway vehicles, e.g. breakdown cranes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L9/00Electric propulsion with power supply external to the vehicle
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66CCRANES; LOAD-ENGAGING ELEMENTS OR DEVICES FOR CRANES, CAPSTANS, WINCHES, OR TACKLES
    • B66C23/00Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes
    • B66C23/62Constructional features or details
    • B66C23/72Counterweights or supports for balancing lifting couples
    • B66C23/74Counterweights or supports for balancing lifting couples separate from jib

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Sustainable Energy (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynalez se týká stroje s otočně uloženým jeřábem s výložníkem, který je uložen na strojovém rámu, a s výkyvným ústrojím s výkyvným pohonem pro vykyvování na strojovém rámu uloženého vyrovnávacího zatížení, přičemž strojový rám je pojízdný po koleji prostřednictvím dotykových ploch kol s okolky.
Dosavadní stav techniky
Z DE 39 15 771 Al je známé uspořádání vyrovnávacího zatížení pro jeřáby s výložníkem, přičemž jsou zde upravena dvě vyrovnávací zatížení, uspořádaná ve vzájemném odstupu v příčném směru stroje. Každé vyrovnávací zatížení je upevněno na ramenu vyrovnávacího zatížení,, které je výkyvné uloženo na strojovém rámu. Tak je každé vyrovnávací zatížení výkyvné z první polohy, která je ve větším odstupu oč jeřábu s výložníkem, do druhé blíže upravené druhé polohy o 180°.
Dále je z EP 675 069 Al známé ovládací ústrojí pro pohony otočného jeřábu s výložníkem. Na podkladě měřicích ústrojí jsou průběžně kontrolovány různé parametry jeřábu a 2 nich vytvořená referenční naměřená hodnota je v počítači srovnávána s aktuálním momentem zatížení. Při překročení přípustných nejvyšších mezí je automaticky uvedeno do činnosti vypínací ústrojí pro zamezení přetížení.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj v úvodu uvedené- 2 ho druhu, u kterého by bylo možné zabránit narušení průjezdného profilu koleje prostřednictvím vyrovnávacího zatížení.
Vytčený úkol se podle vynálezu řeší strojem v úvodu uvede ného druhu tím, že výkyvné ústrojí má paralelně k podélnému směru stroje upravenou, vzhledem k příčnému směru stroje vně oblasti vymezené dotykovými plochami kol uspořádanou výkyvnou osu a je vytvořeno pro vykývnutí vyrovnávacího zatížení z premistovací polohy, ve které je hmotnostní těžiště vyrovnávacího zatížení umístěno vzhledem k příčnému směru stroje uvnitř oblasti vymezené dotykovými plochami kol, do polohy vyrovnávacího zatížení, ve které je hmotnostní těžiště uspořádáno vně uve děné oblasti.
Prostřednictvím speciálního výkyvného ústrojí lze umístit celé vyrovnávací zatížení s maximálním odstupem vzhledem ke klopné hraně, takže při zmenšení zatížení náprav lze s menší hmotností pro vyrovnávací zatížení nalézt prodloužení. lúimoto jo prostřednictvím svislé polohy vyrovnávacího zatížení výhodným způsobem zabráněno překročení průjezdného profilu. Vytvořením podle vynálezu zůstává bez omezení zachována požadovaná bezpečnost polohy stroje pro všechny pracovní pohyby jeřábu také bez vnějšího podepřeni.
Další výhodná vytvoření vynálezu vyplývají ze závislých patentových nároků a z výkresu.
Přehled_obrázků na_výkrese
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení 3 výkresovou částí.
- 3 Na obr, 1 je schematicky znázorněn bokorys stroje s jeřábem s výložníkem a výkyvného ústrojí pro vyrovnávací zatížení, které je vytvořeno podle vynálezu. Na obr. 2 je znázorněn řez strojem rovinou podle čáry II na obr. 1.
Na obr. 3 je velmi zjednodušeně znázorněn řez dalším příkladem provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn stroj _1 se strojovým rámem 2_, který je prostřednictvím podvozků 3 s koly 4 s okolky pojízdný po koleji 2* Strojový rám 2 je na koncové straně opatřen vždy jednou trakční, případně pracovní kabinou č_, 7, přičemž trakční, případně pracovní kabina 7 je opatřena měřicím třmenem 8 a centrálním ovládacím ústrojím j). Pro napájení energií trakčního po honu 11 a všech dalších pohonů stroje 1, které budou ještě popsány, je upraven motor 10.
Na strojovém rámu 2 je upevněn jeřáb 12 s výložníkem, který je uložen otočně kolem svislé osy 13 a který má prostřednict vím pohonů 14 výškově o bočně přestavitelná výložniková ramena lp. Na volném konci nejvíce vně upraveného výložníkového ramena 15 je uspořádán držák 16 pro volitelné spojení s nesnázorněným pracovním nástrojem nebo s pracovním košem.
Na strojovém rámu 2 je dále mezi oběma trakčními, případně pracovními kabinami 6, 7 uloženo v oblasti jeřábu 12 s výložníKem vyrovnávací zatížení 17. Jak je nyní také ještě přesněji patrno z obr. 2, má toto vyrovnávací zatížení 17 tvar desky 18, která má z hlediska kolmo k podélnému směru stroje 1 upraveného průřezu Širokou stranu 33 a úzkou stranu 34 a která v klí• ··· · 4 * · »* · · · • · · · * · ·« dové nebo přemistovací poloze 19 vyrovnávacího zatížení ±7, znázorněné plnými čarami, dosedá Širokou stranou 33 na strojový rám 2., V této poloze je hmotnostní těžiště 20 vyrovnávacího zatížení 17 uvnitř oblasti A, která je definována v příčném směru stroje 1 od sebe ve vzájemném odstupu upravenými dotykovými plochami 21 kol 4 s okolky, jak je to patrno z obr. 2.
Na obou podélných stranách strojového rámu 2 je uspořádáno vždy jedno výkyvné ústrojí 22, které má výkyvnou osu 23, upravenou rovnoběžně s podélným směrem stroje 1. Tato obě výkyvná ústrojí 22 slouží vždy pro vykývnutí vyrovnávacího zatížení 17 kolem uvedené výkyvné osy 23 z přemistovací polohy 19, ve které je deska 18 nasměrována svou širokou stranou 33 rovnoběžně k rovině 26 tvořené prostřednictvím dotykových ploch 21 kol, do polohy 24 vyrovnávacího zatížení 17, ve které je široká strana 33 upravena kolmo k rovině 26. Obě tyto možné polohy 24 vyrovnávacího zatížení 17 jsou na obr, 2 znázorněny čerchovanými Čarami. Při zaujmutí této polohy je hmotnostní těžiště 20 vně oblasti A, která je vymezena dotykovými plochami 21 kol. Pro uskutečnění tohoto vykývnutí vyrovnávacího zatížení 17, které je v přemistovací poloze 19 upraveno mezi v příčném směru stroje 1 ve vzájemném odstupu upravenými výkyvnými ústrojími 22, je ke každému výkyvnému ústroji 22 přiřazen jeden výkyvný pohon 25, který je ořiklouben jak na podélné straně strojového rámu 2, která je protilehlá k odpovídajícímu výkyvnému ústrojí 22, tak i na vyrovnávacím zatížení 17, případně desce 18. Pro spojení každého, v příčném směru stroje 1 od sebc ve vzájemném odstupu upraveného výkyvného pohonu 25 s vyrovnávacím zatížením 17 je upraveno dálkově ovladatelné spojovací ústrojí 27, které umožňuje volitelné spojení s deskou 18.
Jak je to patrno z obr. 1, je upravena výkyvná osa 23 kažλ ' 4 • ·
- 5 dého výkyvného ústrojí 22 skrz tři v podélném směru stroje 1 ve vzájemném odstupu upravená místa 28 připojení, prostřednici vím kterých je vyrovnávací zatížení 17 výkyvné spojitelné se strojovým rámem 2. Každé místo 28 připojení sestává z přírub 29, které jsou upevněny na vyrovnávacím zatížení 17 a na strojovém rámu 2 a které jsou spojeny prostřednictvím hřídele 30, upraveného v podélném směru stroje 1, případně ve směru výkyvné osy 23. Prostřednictvím dálkově ovladatelného spojovacího ústrojí 31 je každý hřídel 3.0 posunutelný ve svém podélném směru, případně jej lze vytáhnout z přírub 29, čímž se umožní volitelné vytvoření tvarově pevného spoje výkyvného ústrojí 22, případně strojového rámu 2. s vyrovnávacím zatížením 17♦
V pracovním nasazení stroje 1 je jeřáb 12 s výložníkem například včetně na něm upevněného pracovního koše bočně vykýv nut, aby bylo možné překontrolovat spodní stranu kolejového mostu. Aby se působilo proti bočnímu klopnému momentu, který se takto vytvoří, je vyrovnávací zatížení 17 vykývnuto směrem vzhůru na té podélné straně stroje 1, která je protilehlá ke klopné hraně, a to do svislé polohy 24 vyrovnávacího zatížení 17. K tomu účelu jsou prostřednictvím ovládacího ústrojí 9 aktivována odpovídající spojovací ústrojí 31, aby se přivedla do záběru místa 28 připojeni na straně polohy 24 vyrovnávacího zatíženi 17 a současně se uvolnila místa 28 připojení výkyvného ústroji 22 upraveného v příčném směru stroje 1 na pro· tilenlé straně. Přitom se také příslušně působí na spojovací ústrojí 27 výkyvných pohonů 25, aby se spojil pro vykývnutí potřebný výkyvný pohon 25 s vyrovnávacím zatížením 16 a současně se opačný výkyvný pohon 25 uvolnil, případně odpojil od vyrovnávacího zatížení 17. Potom lze uskutečnit vykývnutí vyrovnávacího zatížení 17 směrem vzhůru do polohy 24 vyrovnávacího zatížení 17, ve které je vyrovnávací zatížení 17 zcela
- 6 uvnitř průjezdného profilu 32 koleje >.» který je znázorněn čerchovanými čarami se dvěma tečkami.
Ovládání spojovacích ústrojí 27 a 21) Jakož i výkyvného pohonu 25 může být prováděno manuálně nebo plně automaticky,
V posledním z uvedených případů může být například ovládací ústrojí 2 vytvořeno tak, že při dosažení stanoveného, bočním vykývnutím jeřábu 12 s výložníkem způsobeného zatězoyacího momentu je jeřáb 12 s výložníkem automaticky zastaven, aby se zabránilo nebezpečí sklopení stroje 1. Potom se uvede vyrovnávací zatížení 17 automaticky do potřebné polohy 24 vyrovnávacího zatížení 17 na k jeřábu protilehlé podélné straně stroje 1, načež pokračuje vykyvování jeřábu 12 s výložníkem.
Dále je také možné, aby spojovací ústrojí 27 vůbec nebyla upravena a místo toho aby byly oba výkyvné pohony 25 permanentně spojeny s vyrovnávacím zatížením 17, přičemž potom v průběhu vykývnutí ten výkyvný pohon 25, který by nebyl v provozu, by byl prostě zapojen plovoucí. Stejně t§k může mít každé výkyvné ústrojí 22 více, paralelně navzájem ovladatelných výkyvných pohonů 25.
Ka obr. 3 je znázorněn další příklad provedení podle vynálezu, u kterého jsou pro jednoduchost funkčně shodné součásti označeny stejnými vztahovými znaky jako na obr. 1 a obr. 2. TJ této, jen schematicky znázorněné varianty je upraveno jen jedno jediné výkyvné ústrojí 22, prostřednictvím kterého je vyrovnávací zatížení 17 volitelně přestavitelné z přemisíovací polohy 19 do obou možných, na obou podélných 3tranách strojového rámu 2 upravených poloh 24 vyrovnávacího zatížení 17.
K tomu účelu je vyrovnávací zatížení 17 včetně výkyvného ústro jí 22, které má výkyvnou osu 23 a výkyvný pohon 25, uspořádá• * * τ · · * ··* ί 1 • 4 λ ♦ · · »44 ·«···»· * * * * * · »
- 7 no na nosném rámu 35. Ten je sám o sobě uložen otočně na strojovém rámu 2 kolem svislé osy 36 v úhlu o hodnotě 180°. Toto vytvoření ve tvaru otočného talíře umožňuje jednoduchým způsobem vzhůru vykývnout vyrovnávací zatížení 17 po odpovídající vodorovné rotaci nosného rámu 35 vyvolané otočným pohonem 37 na podélné straně stroje 1 protilehlé vzhledem k odpovídající klopné hraně v příčném směru stroje 1 do polohy 24 vyrovnávacího zatížení 17, která je svislá a je uvnitř průjezdného profilu 32.
Jako alternativní řešení k variantě znázorněné na obr. 3 by bylo možné vytvořit otočné jen výkyvné ústrojí 22 kolem svislé osy 36 v úhlu o hodnotě 180°, avšak nikoli vyrovnávací zatížení 17 , což by umožnilo vykývnutí z první pracovní polohy pro uchopení vyrovnávacího zatížení 17 na jedné podélné straně stroje 1 do druhé pracovní polohy pro uchopení vyrovnávacího zatížení 17 na protilehlé podélné straně stroje T.
........*.....
- 8 t ft

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stroj /1/ s otočně uloženým jeřábem /12/ s výložníkem, který je uložen na strojovém rámu /2/, a s výkyvným ústrojím /22/ s výkyvným pohonem /25/ pro vykyvování na strojovém rámu /2/ uloženého vyrovnávacího zatížení /17/, přičemž strojový rám /2/ je pojízdný po koleji /5/ prostřednictvím dotykových ploch /21/ kol /4/ s okolky, vyznačující se tím, že výkyvné ústrojí /22/ má paralelně k podélnému směru stroje /1/ upravenou, vzhledem k příčnému směru stroje /1/ vně oblasti /A/ vymezené dotykovými plochami /21/ kol uspořádanou výkyvnou osu /23/ a je vytvořeno pro vykývnutí vyrovnávacího zatížení /17/ z přemislovací polohy /19/, ke které je hmotnostní těžiště /20/ vyrovnávacího zatížení /17/ umístěno vzhledem k příčnému směru stroje /1/ uvnitř oblasti /A/ vymezené dotykovými plochami /21/ kol, do polohy /24/ vyrovnávacího zatížení /Yl/, ve které je hmotnostní těžiště /20/ uspořádáno vně uvedené oblasti /A/.
  2. 2. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že vyrovnávací zatížení /17/ je vytvořeno jako deska /18/, která má z hlediska průřezu upraveného kolmo k podélnému směru stroje /1/, případně k výkyvné ose /23/ širokou stranu /33/ a úzkou stranu /34/.
  3. 3. Stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že široká strana /33/ desky /18/ je v přemisíovací poloze /19/ vyrovnávacího zatížení /17/ nasměrována rovnoběžně s rovinou /26/ vytvořenou dotykovými plochami /21/ kol, zatímco v poloze /24/ vyrovnávacího zatížení /17/ je k uvedené rovině /26/ upravena široká strana /33/ kolmo.
  4. 4. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vzhledem k příčnému směru stroje /1/ jsou ve vzájemném odstupu upravena dvě výkyvná ústrojí /22/, mezi kterými je uspořádáno v přemistovací poloze /15/ upravené vyrovnávací zatížení /17/.
  5. 5. Stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že ke každému výkyvnému ústrojí /22/ je přiřazeno dálkově ovládané spojovací ústrojí /27, 31/ pro volitelné vytvoření tvarově pevného spoje s vyrovnávacím zatížením /17/.
    C. Stroj podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že v příčném směru stroje /1/ jsou ve vzájemném odstupu upraveny dva výkyvné pohony /25/ se vždy jedním dálkově ovladatelným spojovacím ústrojím /27/ pro volitelné spojení s vyrovnávacím zatížením /17/.
  6. 7. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že výkyvné ústrojí /22/ je vytvořeno výkyvné z první pracovní polohy pro uchopení vyrovnávacího zatíženi /17/ kolem svislé osy /36/ v úhlu o hodnotě 180° do druhé pracovní polohy pro uchopeni vyrovnávacího zatížení /17/.
    • / 1/ fy ~ » ·
CZ19982029A 1997-07-02 1998-06-25 Stroj s otočně uloženým jeřábem s výložníkem CZ286613B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT113897 1997-07-02

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ202998A3 true CZ202998A3 (cs) 1999-01-13
CZ286613B6 CZ286613B6 (cs) 2000-05-17

Family

ID=3507424

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982029A CZ286613B6 (cs) 1997-07-02 1998-06-25 Stroj s otočně uloženým jeřábem s výložníkem

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0888998B1 (cs)
CN (1) CN1084710C (cs)
AT (1) ATE245124T1 (cs)
CZ (1) CZ286613B6 (cs)
DE (1) DE59809011D1 (cs)
ES (1) ES2202794T3 (cs)
PL (1) PL190586B1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111422764B (zh) * 2020-04-30 2022-10-25 三一汽车起重机械有限公司 起重机配重结构及汽车起重机

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1807058A1 (de) * 1968-11-05 1970-05-27 Krupp Gmbh Autokran
US4132317A (en) * 1977-04-12 1979-01-02 Spetsialnoe Konstruktorskoe Bjuro Gazstroimashina Pipe laying crane
DD275036A1 (de) * 1988-08-25 1990-01-10 Schwermasch Kirow Veb K Gegenlastanordnung fuer auslegerkrane

Also Published As

Publication number Publication date
ES2202794T3 (es) 2004-04-01
EP0888998B1 (de) 2003-07-16
EP0888998A3 (de) 2000-09-06
CZ286613B6 (cs) 2000-05-17
ATE245124T1 (de) 2003-08-15
PL326789A1 (en) 1999-01-04
CN1205978A (zh) 1999-01-27
EP0888998A2 (de) 1999-01-07
CN1084710C (zh) 2002-05-15
PL190586B1 (pl) 2005-12-30
DE59809011D1 (de) 2003-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7168718B2 (ja) 改良された可動式カウンタウエイトを備えた吊り上げクレーン
EP1916220B1 (en) Mobile lift crane with variable position counterweight
US4537317A (en) Heavy duty travel crane
US9290364B2 (en) Crane
US20060273057A1 (en) Lattice boom crane for lifting heavy loads
CN103318770B (zh) 构造为移动负载的移动装置
JP2017506202A (ja) クレーンのための運転台傾け機構
JP6978836B2 (ja) 自走クレーン
ES2330290B1 (es) Puente-grua.
EP2307301B1 (en) Trolley of overhead crane
US20090250971A1 (en) Material handling machine
JPH07215673A (ja) クレーン
CZ202998A3 (cs) Stroj s otočně uloženým jeřábem s výložníkem
JP5036935B2 (ja) クレーン車両
AU2018335455B2 (en) Trolley of a crane
US6494330B1 (en) Variable length crane jib with automatic balancing
GB2304681A (en) Overhead Crane Construction
JP2008247381A (ja) スキーリフト装置の架空索道の機械式案内装置および使用方法
CZ106797A3 (en) Track building machine
JP2016516142A (ja) 定置ブームおよび回転ヘッドを備えた作業機
MX2008014122A (es) Grua para elevacion de carga movil con aditamento para incrementar la elevacion.
KR100251593B1 (ko) 콘테이너취급크레인의스프레더미세조정장치
US11807497B2 (en) Elevator system
JP3470801B2 (ja) 吊具旋回振れ止め装置
US20230406039A1 (en) Chassis and Use Thereof

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160625