CZ2015526A3 - Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku - Google Patents

Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku Download PDF

Info

Publication number
CZ2015526A3
CZ2015526A3 CZ2015-526A CZ2015526A CZ2015526A3 CZ 2015526 A3 CZ2015526 A3 CZ 2015526A3 CZ 2015526 A CZ2015526 A CZ 2015526A CZ 2015526 A3 CZ2015526 A3 CZ 2015526A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frame
conveyor belt
load
control device
roller
Prior art date
Application number
CZ2015-526A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306200B6 (cs
Inventor
Michal Chlebovec
Jiří Zelenka
Original Assignee
Schenck Process S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schenck Process S.R.O. filed Critical Schenck Process S.R.O.
Priority to CZ2015-526A priority Critical patent/CZ2015526A3/cs
Priority to RU2018106949A priority patent/RU2680875C1/ru
Priority to PL16754397.4T priority patent/PL3328760T3/pl
Priority to ES16754397T priority patent/ES2919198T3/es
Priority to CN201680044412.2A priority patent/CN107848709B/zh
Priority to EP16754397.4A priority patent/EP3328760B1/en
Priority to PCT/EP2016/001307 priority patent/WO2017016666A1/en
Publication of CZ306200B6 publication Critical patent/CZ306200B6/cs
Publication of CZ2015526A3 publication Critical patent/CZ2015526A3/cs
Priority to US15/882,361 priority patent/US10150621B2/en

Links

Landscapes

  • Control Of Conveyors (AREA)

Abstract

Zařízení obsahuje měřicí stolici (5), případně uvolňovací stolici (4) a řídicí ústrojí (6). Řídicí ústrojí (6) je spojeno s výstupem siloměrného ústrojí (51), které je umístěno na měřicí stolici (5), kde snímá zátěžové síly, přenášené z dopravního pásu (15) na měřicí stolici (5). Hodnoty zátěžových sil jsou v řídicím ústrojí (6) porovnávány s referenční hodnotou. Při jejím překročení v důsledku objemového přeplnění dopravního pásu (15) řídicí ústrojí (6) vyšle vypínací signál k pohonu (16) a k zamykacímu ústrojí (7). Zamykací stroj (7) za bezporuchového provozu přidržují výkyvný rám (54) měřicí stolice (5) a závěsný rám (41) uvolňovací stolice (4) v nehybné poloze. Po obdržení vypínacího signálu se pohon (16) zastaví a zamykací ústrojí se (7) vypnout a výkyvný rám (54) i závěsný rám (41) se vyklopí ve směru (b) pohybu dopravního pásu (15). Dopravní pás (15) se rozevře, takže je z něho možno odstranit přepravovaný materiál (19). Hadicový dopravník (1) se tak navrátí do požadovaných provozních podmínek.

Description

Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku Oblast techniky
Vynález se týká zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku, který obsahuje střední část, uspořádanou mezi násypným místem a výsypným místem, kde ve střední části dopravní větve je dopravní pás svinut vpodstatě do tvaru hadice účinkem do pravidelného n-úhelníku uspořádaných válečků, otočně uložených na válečkových stolicích.
Dosavadní stav techniky
Pro bezporuchový chod hadicového dopravníku je nutné, aby dopravní pás nebyl v násypném místě plněn nad stanovenou mez. Je-li totiž na dopravním pásu více dopravovaného materiálu, než kolik odpovídá silové rovnováze mezi vnitřními silami v dopravním pásu se silami od dopravovaného materiálu, závislými zejména na sypné hmotnosti, sypném úhlu a stlačitelnosti dopravovaného materiálu, dopravní pás se nesvine do kruhového průřezu, nýbrž se před první válečkovou stolicí vyboulí. Toto vyboulení přesáhne obrys vymezený pro svinutý dopravní pás. V důsledku toho jsou nadměrně namáhány válečkové stolice do té míry, že může dojít k jejich mechanickému poškození. Není-li přeplnění zpozorováno včas, může v důsledku podstatně vyšších odporů při průchodu přeplněného dopravního pásu válečkovými stolicemi nastat až samovolné zastavení hadicového dopravníku.
Za účelem odstranění uvedených jevů se do dopravní větve instalují uvolňovací stolice. Jejich nejčastější provedení spočívá v tom, že obsahují pevný rám, na němž je zavěšen závěsný rám. Na pevném rámu jsou uloženy válečky podepírající dopravní pás zespoda, zatímco k závěsnému rámu jsou připevněny horní válečky. Závěsný rám je k pevnému rámu fixován tak, že při zatížení běžnými provozními silami je vůči pevnému rámu nehybný. Dojde-li však v důsledku nadměrného objemového naplnění dopravního pásu ke vzniku vyboulení, síly působící na uvolňovací stolici se zvětší. Následkem toho se fixace zruší a závěsný rám se vykloní ve směru chodu dopravního pásu. Tím se zvětší světlost mezi válečky a obsluha může po zastavení dopravního pásu tento pás rozevřít a přebytečný dopravovaný materiál odstranit. «»»111
Fixační ústrojí pro znehybnění závěsného rámuje v nejjednodušším "případě provedeno jako příložka, která je upevněna k pevnému rámu a o niž je závěsný rám opřen. Při zvýšení sil působících na závěsný rám se příložka ohne, což umožní vychýlení závěsného rámu. Po odstranění přebytečného dopravovaného materiálu se závěsný rám přiklopí zpět k pevnému rámu a zdeformovaná příložka se nahradí novou. Toto řešení je jednoduché a relativně spolehlivé. Z hlediska plynulosti provozu je však značně nevýhodné, protože všechny zohýbané příložky se musí manuálně vyměnit.
Jako vhodnější se jeví fixační ústrojí, jehož základem je výsuvná západka spřažená s pružinou, s výhodou o nastavitelné tuhosti. Při normálních silách působících na uvolňovací stolici zůstává závěsný rám fixován v základní poloze vůči pevnému rámu, zatímco při zvětšených silách od vybouleného dopravního pásu se západka uvolní a závěsný rám se vykloní ze svislé polohy stejně jako v předcházejícím případě. Po odstranění přebytečného dopravovaného materiálu je možno závěsný rám navrátit do původní polohy. Vypínací sílu západky je možno díky pružině o nastavitelné tuhosti přestavovat s ohledem na tuhost pásu a fyzikální vlastnosti přepravovaného materiálu. Přes některé výhody mají obě uvolňovací stolice tu nevýhodu, že reagují až na přímé zatížení od objemově přeplněného dopravního pásu. To je nevýhodné, protože může dojít k mechanickému poškození počátečních partií hadicového dopravníku. Dále jsou známa zařízení, která na rozdíl od předcházejících uvolňovacích stolic pracujících na mechanickém principu, informace o přeplném dopravního pásu získávají a předávají elektrickou, resp. elektromechanickou cestou. Tato zařízení jsou založena na detekci deformace dopravního pásu.
Jedno z těchto elektromechanických zařízení (CN 204355697) obsahuje tři dotyková čidla, která jsou uložena kolem vnějšího povrchu stočeného dopravního pásu v mezerách mezi dvojicemi válečků téže stolice. Dotyková čidla jsou spřažena se spínači, které vyšlou signál při stlačení dotykových čidel, což nastává v situacích, kdy je dopravní pás přetvořen nad přípustný tvar. U jiného zařízení (JPH 10181841) je deformace dopravního pásu snímána trojicí horních válečků jedné a téže stolice, kteréžto válečky jsou uloženy na otočných konzolách přitlačováných zvnějšku k dopravnímu pásu. S konzolami jsou spřaženy spínače s obdobnou činností jako v předcházejícím případě.
Další zařízení (KR 20040081822) obsahuje čep, který je uložen pod stočeným dopravním pásem a který má směr totožný se směrem pohybu dopravního pásu. Na čepu jsou uloženy dvě navzájem k sobě přitlačované kleštiny, z nichž každá je osazena trojicí válečků. Při deformaci dopravního pásu se kleštiny rozevírají, přičemž jejich pohyb je přenášen ke spínači, jehož signál má shodný účel jako u zařízení popsaných výše. Výhodou elektromechanických zařízení známého provedení je, že signály z čidel lze využít k případnému řízem celého hadicového dopravníku, avšak jejich velká nevýhoda spočívá v tom, že stejně jako mechanická zařízení reagují až na stav přeplnění dopravního pásu. Též je známo zařízení, které neobsahuje žádné pohyblivé mechanické díly. U tohoto zařízení (EP 2128049) jsou do dopravního pásu v rovině kolmé na směr jeho pohybu zavulkanizovány permanentní magnety, kterými je vytvářeno elektromagnetické pole. Na stolicích jsou upraveny bezkontaktní snímače, jejichž signály jsou zpracovány ve vyhodnocovací jednotce. Tímto postupem se získají informace o tvaru dopravního pásu, a to jak z hlediska jeho deformace od přeplnění, tak deformace způsobené jeho natáčením. Výhoda, že toto zařízení neobsahuje na poruchy náchylné mechanické díly v podobě např. dotykových tlačítek, je zeslabena nevýhodou, která je společná všem předcházejícím zařízením. Touto nevýhodou je reakce až v okamžiku, kdy nastane poruchový stav.
Podstata vynálezu
Uvedená nevýhoda je podstatně zmenšena zařízením na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku podle vynálezu. Hadicový dopravník obsahuje střední část, uspořádanou mezi násypným místem a výsypným místem. Ve střední části dopravní větve je dopravní pás svinut vpodstatě do tvaru hadice účinkem do pravidelného n-úhelníku uspořádaných válečků, otočně uložených na válečkových stolicích. Podstata vynálezu spočívá vtom, že za násypným místem je uspořádána měřicí stolice, která obsahuje stacionární rám a vzhledem k němu otočně uložený výkyvný rám. Výkyv výkyvného rámu je vymezen poloprostorem, který se z hlediska směru pohybu dopravního pásu nachází za výkyvným rámem. Spodní válečky z prostoru pod horizontální příčnou osou svinutého dopravního pásu jsou uloženy na stacionárním rámu, zatímco alespoň horní šikmé válečky z prostoru nad horizontální příčnou osou svinutého dopravního pásu jsou uloženy na výkyvném rámu. Měřicí stolice je opatřena -----------J--- ------J----J J--J ---1---- i ·/ ' í ¥ z dopravního pásu. Siloměmé ústrojí je současně upraveno pro přenos signálu o zátěžových silách do řídicího ústrojí. Řídicí ústrojí je opatřeno srovnávacím obvodem, uzpůsobeným pro kontinuální porovnávám okamžité hodnoty zátěžových sil s referenční hodnotou, jejíž velikost se rovná maximální přípustné zátěžové síle. Srovnávací obvod je rovněž uzpůsoben pro generaci vypínacího signálu při překročení referenční hodnoty. Řídicí ústrojí je dále upraveno pro přenos vypínacího signálu jednak k pohonu dopravního pásu a jednak k zamykacímu ústrojí. Zamykací ústrojí je uzpůsobeno k zaaretování výkyvného rámu ke stacionárnímu rámu při chodu dopravního pásu a k odaretování po obdržení vypínacího signálu. Výhodou zařízení podle vynálezu je, že je založeno na měření silových reakcí od zátěžových sil po celou dobu chodu dopravního pásu, a nikoliv na měření deformace dopravního pásu, přičemž informace o velikosti zátěžových sil je k dispozici kontinuálně. Navíc informace o objemovém přeplnění je k dispozici hned za násypným místem, zejména je-li měřicí stolice umístěna ve směru pohybu dopravního pásu jako první v pořadí za násypným místem.
Referenční hodnota zátěžových sil může být do srovnávacího obvodu zadána jako konstantní veličina. Je však daleko výhodnější, je-li referenční hodnota zátěžových sil průměrnou hodnotou časově předcházejících zátěžových sil z nepřeplněného dopravního pásu. Tím se do ní promítnou např. změny fyzikálních vlastností stárnoucího dopravního pásu. I to je výhoda, která je dána tím, že jsou k dispozici kontinuální informace o zátěžových silách jak v případě stabilního chodu dopravního pásu, tak v případě jeho přeplnění. Výsledkem je, že zařízení podle vynálezu má samoučící se schopnosti. Důležitým prvkem zařízení je siloměmé ústrojí, které může mít několik provedení. V rámci první skupiny siloměmých ústrojí je výkyvný rám otočně uložen na stacionárním rámu kolem vodorovné osy situované nad dopravním pásem ve směru kolmém na směr jeho pohybu, přičemž siloměmé ústrojí obsahuje silový snímač, který je upevněn alespoň k jednomu hornímu válečku z prostoru nad horizontální příčnou osou svinutého dopravního pásu.
Alternativa k první skupině siloměmých ústrojí je založena na tom, že výkyvný rám sestává ze dvou segmentů, z nichž každý segment je na stacionárním rámu otočně uložen tak, že je uzpůsoben pro samostatný výkyv do poloprostoru, který se z hlediska směru pohybu dopravního pásu nachází za výkyvným rámem. Na každém segmentuje uložen horní šikmý váleček, přičemž na stacionárním rámuje uložen horní vodorovný váleček. Siloměmé ústrojí obsahuje silový snímač. fYlWl J JV U|>V f UVAt W1V»ÍJ/VI1 λ JVW*iVl±»» «viiua«»· -----—--------- Γ-------------- svinutého dopravního pásu. V rámci druhé skupiny siloměmého ústrojí měřicí stolice obsahuje alespoň jeden silový snímač, který je upevněn ke stacionárnímu rámu na styku s výkyvným rámem a který je uzpůsoben pro snímání axiálních sil přenášených z dopravního pásu na měřicí stolici. Třetí skupina siloměmého ústrojí vychází z toho, že mezi stacionární rám a výkyvný rám je vložen posuvný rám tak, že posuvný rám je ve vertikálním směru suvně uložen ve stacionárním rámu a na posuvném rámu je kolem vodorovné osy, situované nad dopravním pásem ve směru kolmém na směr jeho pohybu, výkyvné uložen výkyvný rám. Mezi stacionárním rámem a posuvným rámem je uložen silový snímač, uzpůsobený pro snímání sil působících ve směru vertikálního posuvu posuvného rámu.
Pro uvolnění od nadbytečného materiálu při přeplnění krátkého hadicového dopravníku postačuje samotná měřicí stolice. U dlouhých hadicových dopravníků, vyznačujících se velkou pohybovou setrvačností, je však nutno za měřicí stolici před běžné stolice zařadit alespoň jednu uvolňovací stolici. Uvolňovací stolice obsahuje pevný rám, závěsný rám a zamykací ústrojí. Zamykací ústrojí je uzpůsobeno jednak k zaaretování závěsného rámu v základní poloze k pevnému rámu při chodu dopravního pásu a jednak k odaretování po obdržení vypínacího signálu z řídicího ústrojí. V odaretovaném stavu je závěsný rám uzpůsoben pro natočení do poloprostoru, který se z hlediska směru pohybu dopravního pásu nachází za závěsným rámem, tak, že v natočené poloze závěsného rámuje světlost prostoru mezi válečky větší, než v zaaretované výchozí poloze.
Seznam-wob razení N
Na připojeném výkreseýje schematicky znázorněn příklad provedení zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku podle vynálezu, kde značí obr. 1 bokorysný pohled na násypné místo a navazující dopravní větev hadicového dopravníku, obr. 2 pohled ve směru B z obr. 1 na měřicí stolici, obr. 3 pohled ve směru A z obr. 1 na měřicí stolici, obr. 4 totéž jako na obr. 3, ale s jinak provedenou měřicí stolicí, obr. 5 řez C-C z obr. 1 s normálně zaplněným dopravním pásem, obr. 6 totéž jako na obr. 5, ale s objemově přeplněným dopravním pásem, obr. 7 pohled na další provedení měřicí stolice. Příklad uskutečnění vynálezu — Základní částí hadicového dopravníku \ je dopravní pás 15, který je obveden alespoň okolo poháněcího bubnu a vratného bubnu. Poháněči buben je spřažen s elektrickým pohonem 16. Hadicový dopravník \ obsahuje střední část 13, uspořádanou mezi násypným místem Π. (obr. 1) a výsypným místem. Ve střední části H dopravní větve 12 je dopravní pás 15 svinut vpodstatě do tvaru hadice účinkem do pravidelného n-úhelníku uspořádaných válečků 2. Shodně s příkladem provedení se nej častěji jedná o šestice válečků 2, a to horní vodorovný váleček 21, spodní vodorovný váleček 22, dva horní šikmé válečky 23 a dva spodní šikmé válečky 24. Válečky 2 jsou otočně uloženy na válečkových stolicích, které jsou připevněny k hlavnímu rámu 14. Největší podíl z hlediska množství mají běžné stolice 3. K hlavnímu rámu M jsou dále připevněny neznázoměné podpěry vratné větve 18.
Za násypným místem H je na hlavním rámu 14 uložena měřicí stolice 5. Měřicí stolice 5 je z hlediska směru b pohybu dopravního pásu 15 umístěna nejvýhodněji jako první v pořadí za násypným místem U. Měřicí stolice 5 obsahuje stacionární rám 53 a s ním otočně spojený výkyvný rám 54. V jednom provedení je výkyvný rám 54 uložen na vodorovné ose f situované nad dopravním pásem 15 ve směru kolmém na směr b jeho pohybu (obr. 2, 3, 4). Výkyv je vymezen poloprostorem, který se z hlediska směru b pohybu dopravního pásu 15 nachází za výkyvným rámem 54· Omezení výkyvu je dáno instalací dále uvedeného zamykacího ústrojí 7. Měřicí stolice 5, stejně jako další válečkové stolice, je osazena šesti válečky 2. Spodní válečky 22, 24 z prostoru pod stočeným dopravním pásem j_5 jsou uloženy na stacionárním rámu 53, zatímco alespoň horní šikmé válečky 23 z prostoru nad horizontální příčnou osou h svinutého dopravního pásu j_5 jsou uloženy na výkyvném rámu 54. Měřicí stolice 5 je opatřena siloměmým ústrojím 51, které je uzpůsobeno pro kontinuální detekci zátěžových sil, přenášených z dopravního pásu 15 na měřicí stolici 5. Siloměmé ústrojí 51, obsahující silový snímač 52, může mít několik konstrukčních provedení.
Jeden typ siloměmého ústrojí 51 je založen na tom, že se snímají síly působící na válečky 2 měřicí stolice 5. Je-li výkyvný rám 54 otočně uložen kolem vodorovné osy f, siloměmé ústrojí 51 obsahuje silový snímač 52, který je upevněn alespoň k jednomu hornímu válečku 21, 23 z prostoru nad horizontální příčnou osou h svinutého dopravního pásu 15. V rámci jedné alternativy tohoto typu siloměmých ústrojí 51 je v sestavě šesti válečků 2 měřicí stolice 5 vazbou se silovým oiiunuvviii ** w^uwiva iavaaaa ? mvvvtn *»w/ j*· *·*ν«^** "** J j — ---——_ v---- / V neznázoměném provedení horní vodorovný váleček 21 může být uložen na stacionárním rámu 53. V rámci jiné alternativy jsou v sestavě šesti válečků 2 měřicí stolice 5 vazbou se silovými snímači 52 opatřeny jeden horní šikmý váleček 23 a horní vodorovný váleček 21, které jsou uspořádány na výkyvném rámu 54 nad horizontální příčnou osou h svinutého dopravního pásu 15. Další alternativa je založena na tom, že vazbou se silovými snímači 52 jsou opatřeny všechny tři horní válečky 21, 23, které jsou uspořádány nad horizontální příčnou osou h svinutého dopravního pásu 15. Jinou alternativou je, že vazbou se silovými snímači 52 je opatřen alespoň jeden horní šikmý váleček 23, který je uložen na výkyvném rámu 54, resp. podle obr. 2 oba dva horní šikmé válečky 23.
Obdobný typ siloměmého ústrojí 51 je uplatněn v případě, že výkyvný rám 54 sestává ze dvou segmentů 56, z nichž každý je na stacionárním rámu 53 otočně uložen tak, že je uzpůsoben pro samostatný výkyv do poloprostoru, který se z hlediska směru b pohybu dopravního pásu ϋ nachází za výkyvným rámem 54 (obr. 7). Na každém segmentu 56 je uložen horní šikmý váleček 23. přičemž na stacionárním rámu 53 je uložen horní vodorovný váleček 21. Siloměmé ústrojí 5J_ obsahuje silový snímač 52, který je upevněn alespoň k jednomu hornímu válečku 21, 23 z prostoru nad horizontální příčnou osou h svinutého dopravního pásu 15. Znamená to, že síly z dopravního pásu 15 jsou snímány buď jedním horním šikmým válečkem 23, nebo oběma horními šikmými válečky 23 současně, nebo horním vodorovným válečkem 21, či kombinací horního vodorovného válečku 21 s jedním nebo oběma horními šikmými válečky 23. U jiného typu siloměmého ústrojí 51 měřicí stolice 5 obsahuje alespoň jeden silový snímač 52, který je upraven na styku stacionárního rámu 53 s výkyvným rámem 54 (obr. 2). Silový snímač 52 je uzpůsoben pro snímání axiálních sil z dopravního pásu 15 prostřednictvím zamykacího ústrojí 7 tak, že je připevněn jeho první člen 71 ke stacionárnímu rámu 53 a jeho druhý člen 72_ k výkyvnému rámu 54. V příkladu provedení se jedná o zamykací ústrojí 7 typu elektromagnetického zámku. Jeho první člen 71 obsahuje elektromagnetickou cívku a jeho druhý člen 72 je tvořen příložkou z magneticky měkkého materiálu.
Další typ siloměmého ústrojí 51 (obr. 4) má mezi stacionární rám 53 a výkyvný rám 54 vložen posuvný rám 55. Posuvný rám 55 je ve vertikálním směru suvně uložen ve stacionárním rámu 53. Na posuvném rámu 55 je kolem vodorovné osy f, situované nad dopravním pásem 15 ve směru kolmém na směr b jeho pohybu, výkyvné uložen výkyvný rám 54. Mezi stacionárním rámem směru vertikálního posuvu posuvného rámu 55. Ať je měřicí stolice 5 opatřena siloměmým ústrojím 51 jakéhokoliv typu, siloměmé ústrojí 51 je upraveno pro přenos signálu o zátěžových silách do řídicího ústrojí 6 (obr. 1). Řídicí ústrojí 6 je opatřeno srovnávacím obvodem 61, uzpůsobeným pro kontinuální porovnávání okamžité hodnoty zátěžových sil s referenční hodnotou. Velikost referenční hodnoty se rovná maximální přípustné zátěžové síle. Referenční hodnota může být nastavena jako konstantní veličina. Protože dopravní pás 15 s časem mění své fyzikální vlastnosti, mění se sbalovací síly a jeho schopnost odolávat tlaku dopravovaného materiálu 19. Proto je výhodné, je-li řídicí ústrojí 6 opatřeno algoritmem, který určí referenční hodnotu zátěžových sil jako průměrnou hodnotou časově předcházejících zátěžových sil z nepřeplněného dopravního pásu 15. Řídicí ústrojí 6 je uzpůsobeno pro generaci vypínacího signálu při překročení referenční hodnoty. Řídicí ústrojí £ je dále upraveno pro přenos vypínacího signálu jednak k pohonu 16 dopravního pásu 15 a jednak k zamykacímu ústrojí 7, kterým je vybavena měřicí stolice 5. Účinkem zamykacího ústrojí 2 je při chodu dopravního pásu ϋ výkyvný rám 54 měřicí stolice 5, zaaretován v nehybné poloze ke stacionárnímu rámu 53. U zamykacího ústrojí 7 typu elektromagnetického zámku podle příkladu provedení je aretace zabezpečena elektromagnetickými silami. Vypínací signál generovaný řídicím ústrojím 6 má v tomto případě charakter poklesu, resp. odpojení napájecího napětí.
Je-li hadicový dopravník 1 krátký, k odstranění materiálu 19 z přeplněného dopravního pásu 15 postačí měřicí stolice 5. V případě dlouhého hadicového dopravníku 1 je však jeho doběh po vypnutí pohonu 16 příliš dlouhý, a proto z hlediska směru b pohybu dopravního pásu 15 je před běžnými stolicemi 3 k hlavnímu rámu 14 připevněna alespoň jedna uvolňovací stolice 4. V příkladu provedení jsou znázorněny dvě uvolňovací stolice 4, přičemž jejich počet závisí zejména na setrvačných vlastnostech běžícího dopravního pásu 15. Uvolňovací stolice 4 obsahuje pevný rám 42 a závěsný rám 4L Závěsný rám 44 je uzpůsoben jednak pro zaaretování ve výchozí poloze k pevnému rámu 42 a jednak při odaretování pro natočení do poloprostoru, který se z hlediska směru b pohybu dopravního pásu 15 nachází za závěsným rámem 4L Za účelem aretace závěsného rámu 41 je uvolňovací stolice 4 vybavena shodným typem zamykacího ústrojí 7 jako měřicí stolice 5.
Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu 15 působí při chodu materiálem 19 vyboulen. Materiál 19 se na rozevřený dopravní pás 15 nakládá v násypném místě 11, za nímž se účinkem první válečkové stolice svine do tvaru hadice. První válečkovou stolicí za násypným místem ϋ je v souladu s obr. 1 měřicí stolice 5. Zátěžové síly, které jsou z dopravního pásu 15 přenášeny do měřicí stolice 5, jsou siloměmým ústrojím 51 změřeny a v řídicím ústrojí 6 vyhodnoceny. Zátěžové síly jsou odlišné podle umístění siloměmého ústrojí 51. Jednu charakteristickou velikost mají v případě, že se měří zatížení válečků 2 (obr. 2, 3, 7), jinou, měří-li se zátěžové síly v okolí zamykacího ústrojí 7 (obr. 2, 3) a rovněž jinou, měří-li se silové účinky mezi posuvným rámem 55 a stacionárním rámem 53 (obr. 4). Je-li dopravní pás 15 naložen odpovídajícím množstvím materiálu 19, vzniklá hadice má kruhový tvar (obr. 5) a siloměmé ústrojí 51 ústrojí zaznamená zátěžové síly, které srovnávací obvod 61 řídicího ústrojí 6 vyhodnotí jako přípustné. Řídicí ústrojí 6 nevyšle žádný vypínací signál, takže pohon 16 aktivně pracuje a zamykací ústrojí 7 měřicí stolice 5 i uvolňovací stolice 4 jsou v aktivovaném stavu, což má za následek, že je fixován v nehybné poloze výkyvný rám 54 měřicí stolice 5 ke stacionárnímu rámu 53 a závěsný rám 41 uvolňovací stolice 4 k pevnému rámu 42. U zamykacího ústrojí 7_ elektromagnetického typu je fixace provedena přitažením feromagnetické příložky k elektromagnetické cívce.
Jestliže dojde k objemovému přeplnění dopravního pásu 15 (obr. 6), reakční zátěžové síly působící na siloměmé ústrojí 51 se zvětší nad referenční hodnotu a řídicí ústrojí 6 vyšle vypínací signál k pohonu 16 a k zamykacímu ústrojí 7. Vypínacím signálem může být v nejjednodušším případě vypnutí napájecího proudu k pohonu 16 i zamykacímu ústrojí 7. U složitějšího ovládacího systému je aktivní vypínací signál zaveden k vypínacímu ústrojí Γ7 pohonu 16, a rovněž k uvolňovacímu ústrojí 73 elektromagnetických zámků. Vypínací ústrojí Γ7 i uvolňovací ústrojí 73 obsahují polovodičové a reléové převodníky na principu např. stykačů, které odpojí přívod elektrické energie k pohonu 16 a elektromagnetickým zámkům.
Po uvolnění zamykacího ústrojí 7 se uvolní fixace výkyvného rámu 54 měřicí stolice 5_ i závěsného rámu 41 uvolňovací stolice 4, přičemž jsou-li jejich válečky 2 v kontaktu s vybouleným dopravním pásem 15, příslušné rámy (54, 41) se vychýlí ve směru b pohybu dopravního pásu 15. tak, jak je znázorněno na obr. 1 čárkovanými liniemi. V natočené poloze výkyvného rámu 54_ i závěsného rámu 4\_ je světlost prostoru mezi válečky 2 větší, než v zaaretované výchozí poloze. Dopravní pás 15 se rozevře. Obsluha upraví rozevření tak, aby mohla materiál 19 z dopravního pásu 15 manuálně odstranit. Po tomto úkonu obsluha poklopí výkyvný rám 54 i závěsný rám 41 do je tak připraven k dalšímu provozu.
Průmyslová využitelnost
Zařízení na ochranu proti objemovému přeplném dopravního pásu 15 nalezne uplatnění zejména u dlouhých hadicových dopravníků l o velkém výkonu, jejichž doběh je v důsledku setrvačnosti velký, takže hrozí poškození mnoha běžných stolic 3. Rychlou reakcí na případné přeplnění hned za násypným místem Π_ lze dopravní pás 15 zastavit ještě v úseku vybaveném měřicí stolicí 5 a uvolňovacími stolicemi 4, takže vyboulení se nerozšíří dál a konstrukce hadicového dopravníku \ je ochráněna před destrukcí. Zařízení nalezne své uplatnění ale i u krátkých hadicových dopravníků i, u nichž postačí instalovat pouze měřicí stolici 5 bez nutnosti aplikace uvolňovacích stolic 4.

Claims (8)

1. Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu (15) hadicového dopravníku (1), který obsahuje střední část (13), uspořádanou mezi násypným místem (11) a výsypným místem, kde ve střední části (13) dopravní větve (12) je dopravní pás (15) stočen vpodstatě do tvaru hadice účinkem do pravidelného n-úhelníku uspořádaných válečků (2), otočně uložených na válečkových stolicích, vyznačující se tím, že za násypným místem (11) je uspořádána měřicí stolice (5), která obsahuje stacionární rám (53) a vzhledem k němu otočně uložený výkyvný rám (54), jehož výkyv je vymezen poloprostorem, který se z hlediska směru (b) pohybu dopravního pásu (15) nachází za výkyvným rámem (54), přičemž spodní válečky (22, 24) z prostoru pod horizontální příčnou osou (h) svinutého dopravního pásu (15) jsou uloženy na stacionárním rámu (53), zatímco alespoň horní šikmé válečky (23) z prostoru nad horizontální příčnou osou (h) svinutého dopravního pásu (15) jsou uloženy na výkyvném rámu (54), přičemž měřicí stolice (5) je opatřena siloměmým ústrojím (51), jež je uzpůsobeno pro kontinuální detekci zátěžových sil, přenášených z dopravního pásu (15), a jež je současně upraveno pro přenos signálu o zátěžových silách do řídicího ústrojí (6), kde řídicí ústrojí (6) je opatřeno srovnávacím obvodem (61), uzpůsobeným jednak pro kontinuální porovnávání okamžité hodnoty zátěžových sil s referenční hodnotou, jejíž velikost se rovná maximální přípustné zátěžové síle, a jednak pro generaci vypínacího signálu při překročení referenční hodnoty, přičemž řídicí ústrojí (6) je dále upraveno pro přenos vypínacího signálu jednak k pohonu (16) dopravního pásu (15) a jednak kzamykacímu ústrojí (7), uzpůsobenému k zaaretování výkyvného rámu (54) ke stacionárnímu rámu (53) při chodu dopravního pásu (15) a k odaretování po obdržení vypínacího signálu.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že měřicí stolice (5) je umístěna ve směru (b) pohybu dopravního pásu (15) jako první v pořadí za násypným místem (11).
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že referenční hodnota zátěžových sil je průměrnou hodnotou časově předcházejících zátěžových sil z nepřeplněného dopravního pásu (15).
4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že výkyvný rám (54) je otočně uložen na stacionárním rámu (53) kolem vodorovné osy (f) situované nad dopravním pásem (15) ve směru kolmém na směr (b) jeho pohybu a siloměmé ústrojí (51) obsahuje silový snímač (52), který je upevněn alespoň k jednomu hornímu válečku (21, 23) z prostoru nad horizontální příčnou osou (h) svinutého dopravního pásu (15). \a
5. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že siloměmé ústrojí (51) měřicí stolice (5) obsahuje alespoň jeden silový snímač (52), který je upevněn ke stacionárnímu rámu (53) na styku s výkyvným rámem (54) a který je uzpůsoben pro snímání axiálních sil z dopravního pásu (15).
6. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi stacionární rám (53) a výkyvný rám (54) je vložen posuvný rám (55) tak, že posuvný rám (55) je ve vertikálním směru suvně uložen ve stacionárním rámu (53) a na posuvném rámu (55) je kolem vodorovné osy (f), situované nad dopravním pásem (15) ve směru kolmém na směr (b) jeho pohybu, výkyvné uložen výkyvný rám (54), přičemž mezi stacionárním rámem (53) a posuvným rámem (55) je uložen silový snímač (52), uzpůsobený pro snímání sil působících ve směru vertikálního posuvu posuvného rámu (55).
7. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že výkyvný rám (54) sestává ze dvou segmentů (56), z nichž každý segment (56) je na stacionárním rámu (53) otočně uložen tak, že je uzpůsoben pro samostatný výkyv do poloprostoru, který se z hlediska směru (b) pohybu dopravního pásu (15) nachází za výkyvným rámem (54), a na každém segmentu (56) je uložen horní šikmý váleček (23), přičemž na stacionárním rámu (53) je uložen horní vodorovný váleček (21), a siloměmé ústrojí (51) obsahuje silový snímač (52), který je upevněn alespoň k jednomu hornímu válečku (21, 23) z prostoru nad horizontální příčnou osou (h) svinutého dopravního pásu (15).
8. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že z hlediska směru (b) pohybu dopravního pásu (15) je za měřicí stolicí (5) před běžnými stolicemi (3) uspořádána alespoň jedna uvolňovací stolice (4), která obsahuje pevný rám (42), závěsný rám (41) a zamykací ústrojí (7), které je uzpůsobeno jednak při chodu dopravního pásu (15) kzaaretování závěsného rámu (41) v základní poloze k pevnému rámu (42) a jednak k odaretování po obdržení vypínacího signálu z řídicího ústrojí (6), přičemž v odaretovaném stavu je závěsný rám (41) uzpůsoben pro natočení do poloprostoru, který se z hlediska směru (b) pohybu dopravního pásu (15) nachází za závěsným rámem (41), přičemž současně v natočené poloze závěsného rámu (41) je světlost prostora mezi válečky (2) větší, než v zaaretované výchozí poloze.
CZ2015-526A 2015-07-29 2015-07-29 Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku CZ2015526A3 (cs)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-526A CZ2015526A3 (cs) 2015-07-29 2015-07-29 Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku
RU2018106949A RU2680875C1 (ru) 2015-07-29 2016-07-28 Трубчатый конвейер с устройством защиты конвейерной ленты от объемной перегрузки и освобождающий опорный узел для такого трубчатого конвейера
PL16754397.4T PL3328760T3 (pl) 2015-07-29 2016-07-28 Przenośnik rurowy z urządzeniem do ochrony taśmy przenośnika przed przeciążeniem objętościowym
ES16754397T ES2919198T3 (es) 2015-07-29 2016-07-28 Transportador de tubos con un dispositivo para proteger la cinta transportadora contra la sobrecarga volumétrica
CN201680044412.2A CN107848709B (zh) 2015-07-29 2016-07-28 具有保护输送带免于容量过载的装置的管式输送器和用于该管式输送器的释放支架
EP16754397.4A EP3328760B1 (en) 2015-07-29 2016-07-28 Tube conveyor with a device for protecting the conveyor belt against volumetric overloading
PCT/EP2016/001307 WO2017016666A1 (en) 2015-07-29 2016-07-28 Tube conveyor with a device for protecting the conveyor belt against volumetric overloading and releasing stand for said tube conveyor
US15/882,361 US10150621B2 (en) 2015-07-29 2018-01-29 Device for protecting the conveyor belt of a tube conveyor against volumetric overloading

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-526A CZ2015526A3 (cs) 2015-07-29 2015-07-29 Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306200B6 CZ306200B6 (cs) 2016-09-21
CZ2015526A3 true CZ2015526A3 (cs) 2016-09-21

Family

ID=57045784

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-526A CZ2015526A3 (cs) 2015-07-29 2015-07-29 Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2015526A3 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH10181841A (ja) * 1996-12-19 1998-07-07 Yokohama Rubber Co Ltd:The 過積み検出手段を備えたパイプコンベヤ
KR100946107B1 (ko) * 2003-03-17 2010-03-10 주식회사 포스코 파이프 콘베이어의 과적물 검출장치
JP5133582B2 (ja) * 2007-03-08 2013-01-30 株式会社ブリヂストン パイプコンベヤベルトの変形状態検出装置
SK6935Y1 (sk) * 2013-11-28 2014-11-04 Peter Michalik Monitor materiálového toku hadicového dopravníka bez mechanického strižného elementu
CN204355697U (zh) * 2014-12-25 2015-05-27 四川省自贡运输机械集团股份有限公司 管状带式输送机涨管自动检测装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306200B6 (cs) 2016-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2004307188A (ja) クレーンの転倒防止装置
US10150621B2 (en) Device for protecting the conveyor belt of a tube conveyor against volumetric overloading
US20120037679A1 (en) Device for feeding a quasi-endless material web
AU2004298280B2 (en) Displaceable piece of furniture
ES2785380T3 (es) Instalación de transporte de tambor con equipo de supervisión de cable
CZ2015526A3 (cs) Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku
JP2007236104A (ja) 鉄道車両用過負荷検知装置付集電装置
CN110715591A (zh) 一种跳板到码头距离的测量装置及方法
EP1788365B1 (en) Load cell for elevators and similar
JPH04369438A (ja) 容器の計量装置
US6637274B2 (en) Stand with a parallelogram carrier and balancing mechanism
CZ28894U1 (cs) Zařízení na ochranu proti objemovému přeplnění dopravního pásu hadicového dopravníku
US924351A (en) Delivery-chute.
US8766112B2 (en) Occupant weight sensing using intelligent fastener and vertical load transmitting brackets
JP4839006B2 (ja) 昇降機の荷重検出装置
JP2006016190A (ja) 物流用棚装置
JP2659871B2 (ja) フォークリフトの荷重検出装置
JP2016130690A (ja) コンベヤ
CN215598533U (zh) 一种检测汽车重量用汽车衡的称重传感器保护装置
KR102112254B1 (ko) 통스크레인
CN101545802B (zh) 一种气体称量专用电磁天平及其使用方法
KR20210121830A (ko) 하역장치 및 이를 포함하는 연속식 하역기
TWM576249U (zh) Safety detection device
KR200359012Y1 (ko) 리프트 과부하방지장치
JPS6326739Y2 (cs)